PDA

Επιστροφή στο Forum : "Μπαρα" πρωτεΐνης



Giannistzn
14-05-11, 20:54
Ψαχνοντας στο φορουμ και αναζητωντας μια λυση για ενα καλο σνακ που να μπορω να εχω παντα μαζι μου, διαβασα για μπαρες πρωτεΐνης (σπιτικες). Ωστοσο στα περισσοτερα θεματα, ειδα οτι τα παιδια ειχαν ενα προβλημα με την στερεοτητα αυτου που εφτιαχναν.

Ειπα λοιπον μετα απο καιρο, να κανω και εγω την προσπαθεια μου. Το 1ο δειγμα (δοκιμαστικο) και μοναδικο που εχω κανει μεχρι τωρα, ειχε θετικα θα ελεγα αποτελεσματα. Βγηκε ενα πραγματακι, σκληρο, αλλα οχι συμπαγες. Δεν αποτελει βεβαια προβλημα, αφου δεν διαλυεται ευκολα.

Η συνταγη που χρησιμοποιησα (για να βγει και light) ηταν απλουστατη :

50 γρ κουακερ
1 scoop ΟΝ cookies
2 - 3 κουτ. γλυκου αλευρι (γεματες)
νερακι
2 κουτ. σουπας γαλα.

Το αποτελεσμα ηταν ενα πιτοειδες πραγματακι οπως θα δειτε πιο κατω, αρκετα στερεο. Η ολη πορεια που ακολουθησα ηταν :

Βαζω στο κουακερ νερο, λιγο ισα ισα να το καλυψω (χωρις να κολυμπαει, καλυτερα να βαλετε λιγοτερο, παρα να μπει παραπανω και να μην δεσει). Επειτα το βαζω στο φουρνο μικροκυματων εως οτου ρουφηξει το νερο, και ανοιξει το κουακερ. Προσθετω τα υπολοιπα υλικα και ανακατεβω. Επειδη βιαζομουν το εβαλα προχειρα σε αλουμινοχαρτο (εξου και το σχημα που θα δειτε) και το εβαλα στο φουρνο στους 150 για 15-20'. ΠΡΟΣΟΧΗ, οταν θα το βαλετε στο φουρνο, η υφη του πρεπει να ειναι παχυρευστο, μην ειναι υγρο γιατι δεν νομιζω να στερεοποιηθει. Γενικα, η ποσοτητα των υγρων υλικων πρεπει να ειναι πολυ μικρη.

Η γευση του ειναι απλη οπως καταλαβαινετε, αφου δεν εχω βαλει καμια γλυκαντικη ουσια μεσα. Θρεπτικη αξια, υπολογιζω περιπου στις 300 θερμιδες με 30γρ πρωτεΐνης και 35γρ υδ/κα και 4γρ λιπη (δεν ξερω τι ακριβως παιζει με το αλευρι).

Οπως ειπα, ηταν η πρωτη δοκιμη και για αυτο ειναι τοσο απλο και το σχημα τοσο αθλιο. Στοχος μου ειναι να δω εαν μεχρι αυριο θα παραμεινει σε στεγανη μορφη, πραγμα που θα το καθιστα ιδανικοτατο για σνακ οταν θα ειμαι εξω (σε αλουμινοχαρτο, polybag ή κατι τετοιο).

Αναμενω σχολια σας. :green:

εντιτ : Το κοιταξα τωρα και οσο παει γινεται και πιο σκληρο! Πολυ θετικο!

εντιτ 2 : οταν ξαναφτιαξω θα βαλω φωτογραφιες ή βιντεο απο ολη τη διαδικασια για να ειναι πιο σωστο το θεμα.

marvin
14-05-11, 22:43
Οπτικα δειχνει αρκετα καλο ,ομως εχω μια απορια .Κατα ποσο οταν βαλεις την πρωτεινη στο φουρνο-που ειναι ηδη επεξεργασμενη- για 15 -20 λεπτα , κραταει τα συστατικα της ως εχουν;Πιστευω πως καποια συστατικα της καταστρεφονται απο την θερμοτητα και το μονο που μενει ειναι οι θερμιδες!!!:unsure:

Giannistzn
14-05-11, 22:49
Οπτικα δειχνει αρκετα καλο ,ομως εχω μια απορια .Κατα ποσο οταν βαλεις την πρωτεινη στο φουρνο-που ειναι ηδη επεξεργασμενη- για 15 -20 λεπτα , κραταει τα συστατικα της ως εχουν;Πιστευω πως καποια συστατικα της καταστρεφονται απο την θερμοτητα και το μονο που μενει ειναι οι θερμιδες!!!:unsure:

Ευχαριστω πολυ.

Ειχα αυτη τη συζητηση με ενα φιλο, που εχει ασχοληθει αρκετα με χημεια. Μου ειπε οτι στο φουρνο μικροκυματον εμφανιζεται το προβλημα, γιατι διασπονται οι πρωτεΐνες (με τον τροπο που λειτουργει ο φουρνος μικροκυματων). Δεν θυμαμαι ακριβως τι και πως για να το εξηγησω.

Οσον αφορα τον φουρνο, μου ειπε οτι ειναι ασφαλες, γιατι απλα θερμαινει, οποτε δεν θα προκαλεσει κατι στα συστατικα της πρωτεΐνης.

Δεν μπορω φυσικα να ειμαι απολυτα σιγουρος, γιατι δεν ειδικευομαι επι του θεματος. Αλλα και εγω πιστευω οτι ειναι ασφαλες γιατι δεν το εβαλα και σε πολυ υψηλη θερμοκρασια. Πιστευω οτι και στους 100 ή και παρακατω με λιγη παραπανω υπομονη ιδιο αποτελεσμα θα εχει.

jimmy007
14-05-11, 23:08
Γενικά θεωρώ λίγο too much αυτή την κινδυνολογία για την πρωτεόλυση(μετουσίωση) σε υψηλή θερμοκρασία. Εκτός του ότι συνήθως με την πτώση της θερμοκρασίας οι πρωτείνες επανέρχονται στην αρχική τους μορφή, ακόμα και να μην συμβεί αυτό τα αμινοξέα των πρωτεινών(που άλλωστε αυτά χρειαζόμαστε) δεν καταστρέφονται. Δηλαδή, το μόνο πράγμα που ίσως αλλάξει ελάχιστα είναι ο χρόνος "απορρόφησης"...
Οπότε μην ασχολείστε τόσο πολύ με τόσο μικρές λεπτομέρειες.. Eμένα το προβλημά μου είναι να στερεοποιηθούν οι μπάρες...:(:(:(

Giannistzn
14-05-11, 23:11
Γενικά θεωρώ λίγο too much αυτή την κινδυνολογία για την πρωτεόλυση(μετουσίωση) σε υψηλή θερμοκρασία. Εκτός του ότι συνήθως με την πτώση της θερμοκρασίας οι πρωτείνες επανέρχονται στην αρχική τους μορφή, ακόμα και να μην συμβεί αυτό τα αμινοξέα των πρωτεινών(που άλλωστε αυτά χρειαζόμαστε) δεν καταστρέφονται. Δηλαδή, το μόνο πράγμα που ίσως αλλάξει ελάχιστα είναι ο χρόνος "απορρόφησης"...
Οπότε μην ασχολείστε τόσο πολύ με τόσο μικρές λεπτομέρειες.. Eμένα το προβλημά μου είναι να στερεοποιηθούν οι μπάρες...:(:(:(

Αυτη τη στιγμη ειναι πληρως στερεοποιημενες. Και εξω απο το ψυγειο σε κανονικη θερμοκρασια. Συνιστω ανεπιφυλακτα την παραπανω συνταγη, με πιθανες τροποποιησεις, μελι για γευση, ξυσμα σοκολατας κλπ (γιατι ισως να πικρισει λιγο το αλευρι)

Εντιτ : Δοκιμασα και λιγο. Η γευση του αλευριου που ανεφερα εχει εξαλειφθει. Πλεον η γευση μου θυμιζει περισσοτερο το ροφημα πρωτεΐνης και βγαζει και λιγο γευση το κουακερ. Πολυ ωραιο! Εαν το δοκιμασει κανεις περιμενω σχολια!!

Chris92
14-05-11, 23:18
:clap::clap:θα το δοκιμασω αυριο σιγουρα!

Chris92
15-05-11, 23:00
εμενα μια χαρα στερεα μου βγηκαν! απλα εβαλα λιγο παραπανω αλευρι

spoilt
11-06-11, 14:05
Δοκίμασα τη συνταγή και εγώ... είναι στο φούρνο... αναλυτικά η διατροφικη αξία όπως την υπολόγισα... Έκανα μια αλλαγή αντί για απλό αλεύρι έβαλα καλαμποκάλευρο... + 20γρ μέλι.. + αμύγδαλα...


Για κάθε μπάρα Θερμίδες 499,75 Λίπη 7,85 Υδατάνθρακες64,35 Πρωτεινή 34,15

Θα ενημερώσω για γεύση! ... :thumbup:

Giannistzn
12-06-11, 16:39
Σα μεγαλες δε σου βγηκαν? Βεβαια, αν θες να αντικαταστησεις γευμα οταν εισαι εξω ειναι μια χαρα πιστευω.

spoilt
12-06-11, 21:59
sthn ousia to evala san karvelaki sto fourno se alouminoxarto kai to ekospa sth mesh... san pswmaki egine! alla oti prepei gia e3w... paralia aspoume... einai wra gia faghto to tsakizeis kai eisai arxontas!

alwaysforthegood
12-06-11, 23:06
υπαρχουνε παρα πολλες συνταγες για μπαρες χομ μειντ στο ιντερνετ οι οποιες γινεται σταθερο το μιγμα.παντος πολυ καλος "σταθεροποιητης" ειναι το φυστικοβουτηρο.ισως και λιγο κακαο(καοτονικ,ιον φυσικο) ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει και δεν θελει ψησιματα και τα λοιπα

spoilt
14-06-11, 15:11
υπαρχουνε παρα πολλες συνταγες για μπαρες χομ μειντ στο ιντερνετ οι οποιες γινεται σταθερο το μιγμα.παντος πολυ καλος "σταθεροποιητης" ειναι το φυστικοβουτηρο.ισως και λιγο κακαο(καοτονικ,ιον φυσικο) ειναι απο τις καλυτερες που εχω δει και δεν θελει ψησιματα και τα λοιπα

Δωσε κανενα σχετικο λινκ με τις συνταγες που εχεις δοκιμάσειαν θελεις... :food:

dim1254
22-06-11, 23:27
εαν δεν χρησιμοποιω συμπληρωμα πρωτείνης?...τι μπορώ να βάλω????:unsure:

della
26-06-11, 20:10
φιλε το δοκιμασα ακριβος αλλα σαν απειρος με της κουζινα εβαλα 3μιση κουταλιες γαλα
και δεν βγηκε στερεο αυριο θα το φτιαξω με 2 :green:
απο γευση ακομα και εδω η syntrax ειναι ολα τα λεφτα καλυτερο και απο γλυκο μου φαινεται :green:

Giannistzn
26-06-11, 20:42
:thumbup::thumbup: μηπως δεν εβαλες και αρκετο κουακερ - αλευρι? Καλα δεν πειραζει, πειραματιζεσαι και βλεπεις

della
26-06-11, 21:00
:thumbup::thumbup: μηπως δεν εβαλες και αρκετο κουακερ - αλευρι? Καλα δεν πειραζει, πειραματιζεσαι και βλεπεις

εφτιαξα τωρα με της διπλασια ποσοτητα για αυριο το πρωι και για μετα :P
και βλεπουμε παντως ωραια ιδεα με τον καιρο θα το φτιαξω καλα χαχα
ειμαι και αχρηστος με την κουζινα αν σκεφτεις οτι ειναι η πρωτη φορα :(
το μονο κακο ειναι οτι δεν εχω απλη whey και βαζω isolate :cool:

tasos2
26-06-11, 21:10
Τρωγεται αυτο το πραμα?

Οταν το παιρνεις μαζι σου συντειρειται για αρκετη ωρα εκτος ψυγειου? Λογικα δε θα ειναι σαν τις κανονικες μπαρες που εχουν συντηριτικα και τετοια

della
26-06-11, 23:35
Τρωγεται αυτο το πραμα?

Οταν το παιρνεις μαζι σου συντειρειται για αρκετη ωρα εκτος ψυγειου? Λογικα δε θα ειναι σαν τις κανονικες μπαρες που εχουν συντηριτικα και τετοια
αν τρωγεται λεει :green::green: μια δοκιμη φιλε ειναι οτι πρεπει
τωρα για το αλλο ερωτημα τοσα και τοσα εχεις φαι για 5 ωρες εκτος ψυγειου θα χαλασει :P
βασικα αν εχεις μετα παρενεργειες πες το να ξερουμε χαχα

Giannistzn
27-06-11, 08:00
Τρωγεται αυτο το πραμα?

Οταν το παιρνεις μαζι σου συντειρειται για αρκετη ωρα εκτος ψυγειου? Λογικα δε θα ειναι σαν τις κανονικες μπαρες που εχουν συντηριτικα και τετοια

Απο αποψη στερεοτητας, ειναι οκ. Απο γευσης, και παλι οκ, απο συντηρηση, να χαλασει μονο το γαλα, αλλα εχει ελαχιστο. Μονο στη ζεστη δεν ξερω τι κανει. Δοκιμασε το :toast:

Phenom
07-07-11, 00:40
Η πρωτείνη όταν ζεσταθεί πολύ μετουσιώνεται, δηλαδή παραμένει να υπάρχει αλλά αλλάζει (τριτοταγή/τεταρτοταγή δομή) μορφή, δεν θα είναι ίδια, τώρα ανώτερης/κατώτερης ποιότητας ένας Θεός ξέρει!

Giannistzn
07-07-11, 01:46
Η πρωτείνη όταν ζεσταθεί πολύ μετουσιώνεται, δηλαδή παραμένει να υπάρχει αλλά αλλάζει (τριτοταγή/τεταρτοταγή δομή) μορφή, δεν θα είναι ίδια, τώρα ανώτερης/κατώτερης ποιότητας ένας Θεός ξέρει!

Μετουσιωνεται αλλα μετα επανερχεται σε καποια δομη οκ. Οταν την πεψει ο οργανισμος παλι αμινοξεα θα γινει ;)