PDA

Επιστροφή στο Forum : Boxing και προβλημα με μεση...



freestyler
15-05-11, 17:29
Ηθελα καιρο να κανω kick boxing (ειχα κανει για ενα μηνα πιο παλια) αλλα επειδη εχω προβλημα με την μεση μου λογω των κινησεων με τα ποδια μαλλον ειναι λιγο απαγορευτικο για εμενα!!!Τωρα ομως σκεφτομουν σκετο μποξ γιατι νομιζω οτι δεν θα επιβαρυνω την μεση μου τοσο πολυ!!!εχει κανεις γνωμη για το θεμα?καποιος που εχει κανει μποξ ισως ξερει!!!επισης ελεγα αν αρχιζα να μην συνεχιζα τζιμ !!!με καλυπτει μονο αυτο ή να κρατησω και τα 2?

stoup
15-05-11, 17:53
με το μποξ θα επιβαρινεισ και παλι τη μεση σου αλλα σιγουρα λιγοτερο απο το kick
το θεμα ομωσ με το τζιμ κατα τη γνωμη μου πρεπει να τα συνδιασεισ και τα 2(η καλιτερη λυση ειναι να πασ σε μια ομαδα που να εχει και βαρη ετσι ωστε να μν τα πληρωνεισ διπλα)
γτ με το μποξ θα στεγνωσεισ τελειωσ και δν θα εχεισ μπολικο "κρεασ" πανω σου!!!!

freestyler
15-05-11, 18:47
αυτο που εχω υποψιν μου και εχω ακουσει καλα λογια εχει και βαρη!!!!Θα το ψαξω λιγο ακομα μεχρι να γραφτω μην κανω καμια ζημια και τρεχω!!!το πολυ πολυ δοκιμαζω ενα μηνα και αν με παιρνει συνεχιζω...

exkaliber
15-05-11, 19:16
τι προβλημα εχεις με την μεση σου?
παλια εκανα κικμποξ και σε μια φαση μου βγηκε προβλημα στη μεση,πιθανως επειδη σε μια φαση δεν καναμε προθερμανση και παιζαμε απ ευθειας
και για ενα διαστημα εκανα φυσιοθεραπεια και προγραμμα με βαρη για να δυναμωσω την μεση μου
απο τοτε ειμαι τζετ

freestyler
16-05-11, 00:52
σπονδυλοσθηση και 2 κοιλες!!!απο αποτομο υψος στην εφηβεια!!!δεν ειναι μεγαλο προβλημα απλως πρεπει να αποφευγω αποτομες κινησεις και πολλα βαρη γενικα για να μην γινει μεγαλο!!!!
στο τζιμ πριν λιγο καιρο που πηγα να κανω μπαρα για στηθος με επιασε και εκανε 4 μερες να περασει!!!!πρεπει να γυμνασω κοιλιακους και ραχιαιους να στρωσει λιγο!!!

exkaliber
16-05-11, 15:54
πρεπει να γυμνασω κοιλιακους και ραχιαιους να στρωσει λιγο!!!

:thumbup::thumbup::thumbup:

Lao
16-05-11, 16:23
σπονδυλοσθηση και 2 κοιλες!!!απο αποτομο υψος στην εφηβεια!!!δεν ειναι μεγαλο προβλημα απλως πρεπει να αποφευγω αποτομες κινησεις και πολλα βαρη γενικα για να μην γινει μεγαλο!!!!
στο τζιμ πριν λιγο καιρο που πηγα να κανω μπαρα για στηθος με επιασε και εκανε 4 μερες να περασει!!!!πρεπει να γυμνασω κοιλιακους και ραχιαιους να στρωσει λιγο!!!

Καλύτερα απέφυγε box, πολεμικές τέχνες και μαχητικά αθλήματα. Όλα, λιγότερο ή περισσότερο, επιβαρύνουν την μέση.

freestyler
17-05-11, 02:29
Ναι αυτο ειναι μια πικρη αληθεια!!!πρεπει να μεινω μακρυα απο πραγματα που μου αρεσουν!!!θα το παλεψω να κανω οτι καλυτερο μπορω με την γυμναστικη και βλεπω στην πορεια!!!

spyros1979
17-05-11, 19:45
έχω απο τα 22 δισκοπάθεια. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλύτερο ή χειρότερο απο το δικό σου, αλλά μέχρι να ξεκινήσω γυμναστήρια/πολεμικές τέχνες ήμουν κάθε χρόνο με ενέσεις. Πλέον επιρεάζομαι ελάχιστα απο τις αλλαγές του καιρού & ούτε λόγος να ξαναχτυπήσω ένεση! Απλά σου προτείνω να κάνεις κάτι και πάντα μέχρι εκεί που σε παίρνει, αλλά προς Θεού, μην κάθεσαι σπίτι με το σκεπτικό πως θα επιβαρύνεις την μέση γιατί πολύ απλά η απραξία είναι ό,τι χειρότερο.

magdaline
18-05-11, 15:25
έχω απο τα 22 δισκοπάθεια. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλύτερο ή χειρότερο απο το δικό σου, αλλά μέχρι να ξεκινήσω γυμναστήρια/πολεμικές τέχνες ήμουν κάθε χρόνο με ενέσεις. Πλέον επιρεάζομαι ελάχιστα απο τις αλλαγές του καιρού & ούτε λόγος να ξαναχτυπήσω ένεση! Απλά σου προτείνω να κάνεις κάτι και πάντα μέχρι εκεί που σε παίρνει, αλλά προς Θεού, μην κάθεσαι σπίτι με το σκεπτικό πως θα επιβαρύνεις την μέση γιατί πολύ απλά η απραξία είναι ό,τι χειρότερο.

Πως το αντιμετωπίζεις; Και το αγόρι μου ταλαιπωρείται από τα Χριστούγεννα. Ελαφράς μορφής Δισκοπάθεια και κάποια δυσμορφία στο τελευταίο κόκκαλο κάτω κάτω. Απο τα Χριστούγεννα τώρα ηρεμεί κάπως με την αλλαγή σε ζεστό κλίμα.

freestyler
18-05-11, 16:28
έχω απο τα 22 δισκοπάθεια. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλύτερο ή χειρότερο απο το δικό σου, αλλά μέχρι να ξεκινήσω γυμναστήρια/πολεμικές τέχνες ήμουν κάθε χρόνο με ενέσεις. Πλέον επιρεάζομαι ελάχιστα απο τις αλλαγές του καιρού & ούτε λόγος να ξαναχτυπήσω ένεση! Απλά σου προτείνω να κάνεις κάτι και πάντα μέχρι εκεί που σε παίρνει, αλλά προς Θεού, μην κάθεσαι σπίτι με το σκεπτικό πως θα επιβαρύνεις την μέση γιατί πολύ απλά η απραξία είναι ό,τι χειρότερο.

Εμενα εγινε διαγνωση στα 19-20!!!τωρα ειμαι 24!!Ενεσεις δεν εχει χρειαστει να κανω μονο χαπια και καμια θερμοφορα!!Τι πολεμικη τεχνη εκανες?σε επιβαρυνε καθολου?Δεν εχω διαθεση να κατσω στο κρεβατι και να μην κουνιεμαι γιατι δεν θα την παλεψω ετσι απο αυτη την ηλικια!γυμναστηριο παω κανονικα απλα επειδη μου αρεσουν και οι πολεμικες τεχνες το ψαχνω λιγο για να δω τι μπορω να κανω...παντα μεχρι εκει που με παιρνει...

freestyler
18-05-11, 16:36
Πως το αντιμετωπίζεις; Και το αγόρι μου ταλαιπωρείται από τα Χριστούγεννα. Ελαφράς μορφής Δισκοπάθεια και κάποια δυσμορφία στο τελευταίο κόκκαλο κάτω κάτω. Απο τα Χριστούγεννα τώρα ηρεμεί κάπως με την αλλαγή σε ζεστό κλίμα.

Απλα προσεχω!!!μου εχει γινει συνηθεια πλεον και οτι κανω το κανω ενστικτωδώς!Στο γυμναστηριο πριν λιγο καιρο πηγα να κανω μπαρα για στηθος και με επιασε απο δευτερα μεχρι παρασκευη οποτε μονο μηχανηματα πλεον.Η γιατρος μου εχει πει οταν με πιανει να παιρνω χαπια...αλλα δεν το κανω γιατι δεν εχω ορεξη να χαπακανωμαι καθε φορα!!!Οταν με πιασει πολυ θα βαλω καυτο νερο στο μπανιο!!!κατ'αλλα μια συνηθεια εχει γινει!θα προσπαθησω οσο μπορω να μειωσω το προβλημα με γυμναστικη...

magdaline
18-05-11, 19:16
Απλα προσεχω!!!μου εχει γινει συνηθεια πλεον και οτι κανω το κανω ενστικτωδώς!Στο γυμναστηριο πριν λιγο καιρο πηγα να κανω μπαρα για στηθος και με επιασε απο δευτερα μεχρι παρασκευη οποτε μονο μηχανηματα πλεον.Η γιατρος μου εχει πει οταν με πιανει να παιρνω χαπια...αλλα δεν το κανω γιατι δεν εχω ορεξη να χαπακανωμαι καθε φορα!!!Οταν με πιασει πολυ θα βαλω καυτο νερο στο μπανιο!!!κατ'αλλα μια συνηθεια εχει γινει!θα προσπαθησω οσο μπορω να μειωσω το προβλημα με γυμναστικη...

Οταν σταμάτησε να γυμνάζεται πάντως κατάθλιψη τον έπιασε. Ούτε και εκείνος θέλει να παίρνει χάπια, και απότι ξέρω μια φορά-δύο έκανε ένεση. Τώρα ευτυχώς έχει ανέβει η θερμοκρασία και δεν τον πιάνει συχνά πόνος και αν τον πιάσει θα ναι για λίγο. Γυμναστήριο πάει κανονικά πλεον, και για τρέξιμο και μετά με ένα ζεστό μπάνιο είναι καλά. Και εκείνος για συνήθεια μιλά, και μου χε πει ότι είχε συνηθίσει και στο πόνο.. Πρέπει ναναι μεγάλο βάσανο.. Καλή τύχη σου εύχομαι.

freestyler
18-05-11, 23:47
πιο πολυ ειναι σπασιμο!!!να προσεξεις το ενα και το αλλο γιατι εχεις την μεση σου!!!η πιο καλη γυμναστικη ξερω οτι ειναι το κολυμπι...αλλα βαριομουν απιστευτα να πηγαινω κολυμβητηριο να αλλαζω να κρυωνω να μπω στο νερο (μιλαμε για κλειστο κολυμβητηριο :P :P :P :P ) και μετα να αλλαζω παλι μεσα στα νερααα και τρεχα γυρευε!!!ασε που μετα θα θελω να παω και πολο...αθλημα να ειναι και τρεχω αμεσως!!!
Σε ευχαριστω πολυ!! Καλη δυναμη και περαστικα στο αγορι σου!!!

Lao
20-05-11, 03:10
πιο πολυ ειναι σπασιμο!!!να προσεξεις το ενα και το αλλο γιατι εχεις την μεση σου!!!η πιο καλη γυμναστικη ξερω οτι ειναι το κολυμπι...αλλα βαριομουν απιστευτα να πηγαινω κολυμβητηριο να αλλαζω να κρυωνω να μπω στο νερο (μιλαμε για κλειστο κολυμβητηριο :P :P :P :P ) και μετα να αλλαζω παλι μεσα στα νερααα και τρεχα γυρευε!!!ασε που μετα θα θελω να παω και πολο...αθλημα να ειναι και τρεχω αμεσως!!!
Σε ευχαριστω πολυ!! Καλη δυναμη και περαστικα στο αγορι σου!!!

Επειδή ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις ΠΤ, δυστυχώς έχω δει πολλούς να αποκτούν πρόβλημα στην μέση, στα γόνατα και στις αρθρώσεις γενικότερα. Δεν έφταιγαν οι ΠΤ σε όλες τις περιπτώσεις, υπήρχαν αρκετοί που ήδη είχαν πρόβλημα ή ευπάθεια για διάφορους λόγους και απλά οι προπονήσεις το χειροτέρεψαν.

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα είναι ότι οι κινήσεις της μέσης παίζουν μεγάλο ρόλο στην κινησιολογία των ΠΤ και των ΜΑ γενικότερα. Από τα λακτίσματα έως τις γροθιές και από τις στάσεις του σώματος έως οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς, η μέση παίζει μεγάλο ρόλο.

Τώρα που το σκέφτομαι πάντως, ίσως να μπορούσες να ασχοληθείς με κάτι πιο ελαφρύ, όπως το Τάι Τσι. Επειδή όμως υπάρχουν πολλά στυλ, δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα.

procop
20-05-11, 19:47
Επειδή ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις ΠΤ, δυστυχώς έχω δει πολλούς να αποκτούν πρόβλημα στην μέση, στα γόνατα και στις αρθρώσεις γενικότερα. Δεν έφταιγαν οι ΠΤ σε όλες τις περιπτώσεις, υπήρχαν αρκετοί που ήδη είχαν πρόβλημα ή ευπάθεια για διάφορους λόγους και απλά οι προπονήσεις το χειροτέρεψαν.

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα είναι ότι οι κινήσεις της μέσης παίζουν μεγάλο ρόλο στην κινησιολογία των ΠΤ και των ΜΑ γενικότερα. Από τα λακτίσματα έως τις γροθιές και από τις στάσεις του σώματος έως οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς, η μέση παίζει μεγάλο ρόλο.

Τώρα που το σκέφτομαι πάντως, ίσως να μπορούσες να ασχοληθείς με κάτι πιο ελαφρύ, όπως το Τάι Τσι. Επειδή όμως υπάρχουν πολλά στυλ, δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα.

κοιτα γενικα box μπορεις να κανεις!
υπηρχαν ατομα που ειχαν πει στον προπονητη οτι εχουν θεμα π.χ με μεση-γονατο η οτιδηποτε, και απλα εκαναν χαλαρο ζεσταμα,τους εδειχνε αμυνες,στην σκιαμαχια δεν εβαζαν τερμα δυναμη...και εκαναν χαλαρα σακο!αλλα ετσι ο progress φιλε μ....
ειδικα το ζεσταμα της πυγμαχιας-(συσπειρωσεις/αλματα/γρηγορο σκοινακι-σπριντακια) θα σ στειλουν την μεση μια ωρα νωριτερα....
οποτε γραφεσαι και απλα μαθαινεις καποια πραγματα στο χαλαρο και ταυτοχρονα κανεις ασκησεις στο gym περισσοτερο σε μηχανηματα ωστε οσο το δυνατον να μην ενοχλεις την μεση σ......και το πιο σημαντικο ρωτα καποιον ορθοπαιδικο να σ πει!

Lao
21-05-11, 00:10
κοιτα γενικα box μπορεις να κανεις!
υπηρχαν ατομα που ειχαν πει στον προπονητη οτι εχουν θεμα π.χ με μεση-γονατο η οτιδηποτε, και απλα εκαναν χαλαρο ζεσταμα,τους εδειχνε αμυνες,στην σκιαμαχια δεν εβαζαν τερμα δυναμη...και εκαναν χαλαρα σακο!αλλα ετσι ο progress φιλε μ....
ειδικα το ζεσταμα της πυγμαχιας-(συσπειρωσεις/αλματα/γρηγορο σκοινακι-σπριντακια) θα σ στειλουν την μεση μια ωρα νωριτερα....
οποτε γραφεσαι και απλα μαθαινεις καποια πραγματα στο χαλαρο και ταυτοχρονα κανεις ασκησεις στο gym περισσοτερο σε μηχανηματα ωστε οσο το δυνατον να μην ενοχλεις την μεση σ......και το πιο σημαντικο ρωτα καποιον ορθοπαιδικο να σ πει!

Καλά όλα αυτά που λες, αλλά δεν κατάλαβα γιατί απευθύνθηκες σε εμένα... :P

procop
22-05-11, 17:10
Καλά όλα αυτά που λες, αλλά δεν κατάλαβα γιατί απευθύνθηκες σε εμένα... :P

λαθος,
πηγαινε σε αυτον π ανοιξε το thread...:P

Kazmaier
25-05-11, 10:58
Επειδή ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις ΠΤ, δυστυχώς έχω δει πολλούς να αποκτούν πρόβλημα στην μέση, στα γόνατα και στις αρθρώσεις γενικότερα. Δεν έφταιγαν οι ΠΤ σε όλες τις περιπτώσεις, υπήρχαν αρκετοί που ήδη είχαν πρόβλημα ή ευπάθεια για διάφορους λόγους και απλά οι προπονήσεις το χειροτέρεψαν.

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα είναι ότι οι κινήσεις της μέσης παίζουν μεγάλο ρόλο στην κινησιολογία των ΠΤ και των ΜΑ γενικότερα. Από τα λακτίσματα έως τις γροθιές και από τις στάσεις του σώματος έως οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς, η μέση παίζει μεγάλο ρόλο.

Τώρα που το σκέφτομαι πάντως, ίσως να μπορούσες να ασχοληθείς με κάτι πιο ελαφρύ, όπως το Τάι Τσι. Επειδή όμως υπάρχουν πολλά στυλ, δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα.

φιλε Lao , απο παλη εχεις ακουσει τραυματισμους στην μεση? σκεφτομαι καποια στιγμη να ξεκινησ παλη σε συνδυασμο με τα βαρη που κανω τωρα,γενικα σαυτο το αθλημα επειδη βλεπω τους αθλητες νταμαρια για να μπορουν να σηκωνουν και τον αντιπαλο οπως τον πετανε πισω κλπ τα βαρη θα χρειαζονται ετσι? παντως μαυτα που διαβασα εδω και επειδη ενα παιδι στο gym thn επαθε στο γονατο απο kick boxing , σιγουρα θελει μεγαλη προσοχη και στις πολεμικες τεχνες μην την πατησει κανεις

Lao
25-05-11, 12:27
φιλε Lao , απο παλη εχεις ακουσει τραυματισμους στην μεση? σκεφτομαι καποια στιγμη να ξεκινησ παλη σε συνδυασμο με τα βαρη που κανω τωρα,γενικα σαυτο το αθλημα επειδη βλεπω τους αθλητες νταμαρια για να μπορουν να σηκωνουν και τον αντιπαλο οπως τον πετανε πισω κλπ τα βαρη θα χρειαζονται ετσι? παντως μαυτα που διαβασα εδω και επειδη ενα παιδι στο gym thn επαθε στο γονατο απο kick boxing , σιγουρα θελει μεγαλη προσοχη και στις πολεμικες τεχνες μην την πατησει κανεις

Listen...

Το μεγάλο πρόβλημα με τις ΠΤ, τα ΜΑ και γενικώς αυτού του είδους τις ασχολίες, είναι ότι ενώ κατά βάση ζούμε «πολιτισμένα», δηλαδή κάνουμε καθιστική ζωή, η εργασία μας συνήθως δεν απαιτεί μεγάλη σωματική καταπόνηση κτλ, εν τούτοις ασχολούμαστε με κάτι που κανονικά θέλει ενασχόληση όλη την μέρα.

Για να στο πω και αλλιώς, ένας τυπικός μέσος άνθρωπος της σημερινής εποχής κάθεται πολύ περισσότερο σε μια καρέκλα σε σχέση με τον αντίστοιχο μέσο άνθρωπο πριν από 100, 200 και 1000 χρόνια. Έτσι, ενώ τα σώματά μας έχουν προσαρμοστεί σε αυτό τον τρόπο ζωής, ξαφνικά τους λέμε ότι για 1-2 ώρες και για 2-3 φορές την εβδομάδα, πρέπει να κάνουν κινήσεις «παρά φύσιν», με αποτέλεσμα να είμαστε πιο ευπαθείς σε τραυματισμούς σε σχέση με τις παλαιότερες γενιές.

Στα πλαίσια αυτά, όλες οι ΠΤ, τα ΜΑ αλλά και τα απλά αθλήματα που έχουν έναν «πολεμικό/μαχητικό προσανατολισμό» βασίζονται πάρα πολύ στην μέση. Όταν π.χ. θες να κάνεις μια κλωτσιά, μια ανατροπή, μια τούμπα ή κάποια εναέρια κίνηση, η μέση καταπονείται καθώς απαιτείται ΚΑΙ δύναμη ΚΑΙ ευλυγισία ΚΑΙ αντοχή.

Εν ολίγοις, εάν κάποιος έχει κάποια ευπάθεια με τις αρθρώσεις, κάποιον μόνιμο τραυματισμό κτλ, ΔΕΝ προτεινω να ασχοληθεί με οτιδήποτε έχει σχέση με όλα αυτά. Η μοναδική εξαίρεση που μπορώ να σκεφτώ αλλά και αυτή με προϋποθέσεις, είναι το Τάι Τσι. Σε κάθε περίπτωση όμως, όλα τα άλλα και ιδιαίτερα πολύπλοκα και απαιτητικά συστήματα όπως π.χ. το Kung Fu με το οποίο και ασχολούμαι ΔΕΝ συστήνονται.

freestyler
28-05-11, 02:11
Επειδή ασχολούμαι πολλά χρόνια με τις ΠΤ, δυστυχώς έχω δει πολλούς να αποκτούν πρόβλημα στην μέση, στα γόνατα και στις αρθρώσεις γενικότερα. Δεν έφταιγαν οι ΠΤ σε όλες τις περιπτώσεις, υπήρχαν αρκετοί που ήδη είχαν πρόβλημα ή ευπάθεια για διάφορους λόγους και απλά οι προπονήσεις το χειροτέρεψαν.

Σε κάθε περίπτωση, το θέμα είναι ότι οι κινήσεις της μέσης παίζουν μεγάλο ρόλο στην κινησιολογία των ΠΤ και των ΜΑ γενικότερα. Από τα λακτίσματα έως τις γροθιές και από τις στάσεις του σώματος έως οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς, η μέση παίζει μεγάλο ρόλο.

Τώρα που το σκέφτομαι πάντως, ίσως να μπορούσες να ασχοληθείς με κάτι πιο ελαφρύ, όπως το Τάι Τσι. Επειδή όμως υπάρχουν πολλά στυλ, δεν μπορώ να σου πω πολλά πράγματα.

θα το κοιταξω!! ηδη με την ιδεα σου με βοηθας πολυ!!

freestyler
28-05-11, 02:20
Θα το ψαξω οσο μπορω ακομα!!!εξαλλου μετα το καλοκαιρι λεω να αρχησω!!οποτε θα το παλεψω οσο μπορω με την γυμναστικη να δυναμωσω ραχιαιους και κοιλιακους και οτι αλλο χρειαστει για την μεση και μετα οτι ξεκινησω θα το ξεκινησω δοκιμαστηκα να δω αν με παιρνει...

spyros1979
28-05-11, 15:41
Πως το αντιμετωπίζεις; Και το αγόρι μου ταλαιπωρείται από τα Χριστούγεννα. Ελαφράς μορφής Δισκοπάθεια και κάποια δυσμορφία στο τελευταίο κόκκαλο κάτω κάτω. Απο τα Χριστούγεννα τώρα ηρεμεί κάπως με την αλλαγή σε ζεστό κλίμα.

Όταν ξεκίνησα το γυμναστήριο είχα δώσει πολύ έμφαση σε κοιλιακούς και ραχιαίους. Τίποτε αρρωστημένο, στην αρχή χωρίς κιλά βέβαια (πλέον παίζω ραχιαίους ελεύθερα με 20kg) απλά σε κάθε προπόνηση φρόντιζα να κάνω πάντα κοιλιακούς/ραχιαίους.
Επιπλέον για να μην τα παρουσίασω όλα ρόδινα έχω υποστεί τραυματισμούς στην μέση λόγω κιλών στο γυμναστήριο, αλλά δεν μου έκανε εντύπωση. Υπάρχει κάποιος που να μην έχει τραυματιστεί σε προπόνηση? Στις ασκήσεις που τραυματίστηκα απλά τις αποφεύγω ή φροντίζω να τις κάνω με λιγότερα κιλά ή αργά με πολύ σωστή τεχνική.


Εμενα εγινε διαγνωση στα 19-20!!!τωρα ειμαι 24!!Ενεσεις δεν εχει χρειαστει να κανω μονο χαπια και καμια θερμοφορα!!Τι πολεμικη τεχνη εκανες?σε επιβαρυνε καθολου?Δεν εχω διαθεση να κατσω στο κρεβατι και να μην κουνιεμαι γιατι δεν θα την παλεψω ετσι απο αυτη την ηλικια!γυμναστηριο παω κανονικα απλα επειδη μου αρεσουν και οι πολεμικες τεχνες το ψαχνω λιγο για να δω τι μπορω να κανω...παντα μεχρι εκει που με παιρνει...

Ξεκίνησα γυμναστική στα 22 (1 χρόνο μετά την διάγνωση δισκοπάθειας), μετά απο 1 χρόνο με τις αλλαγές καιρού ήμουν στο κρεβάτι καθηλωμένος αλλά χωρίς να χρειάζομαι ενέσεις. Στον 2ο χρόνο με πονούσε πολύ η μέση μου αλλά πήγαινα στην δουλειά, και απο τον 3 χρόνο απλά αισθάνομαι ενοχλήσεις αλλά δεν μου εμποδίζει να πάω γυμναστήριο ή πολεμικές τέχνες.
Έκανα αικίντο 3 χρόνια (πτώσεις σαν τσουβάλια συνέχεια) και πλέον μμα (με έμφαση όμως στο μάι τάι), και ανταπεξέρχομαι κανονικά με full ένταση χωρίς κανένα πρόβλημα.
Απλά η γυμναστική είναι κάτι σαν ναρκωτικό. Δηλ αν την αφήσω 1 βδομάδα για διακοπές, στο 5θήμερο ξεκινάω και έχω πολύ έντονες ενοχλήσεις στην μέση. Δηλαδή για την περίπτωσή μου ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να κάνω γυμναστική.


Κατόπιν εμπειρίας και καθαρά προσωπικής άποψης σας συνιστώ το εξής: Μην ακούτε τον γιατρό αν σας πει να μην σηκώνετε τίποτα ή να μην γυμνάζεστε. Κι εγώ έτσι έκανα στην αρχή και ήμουν με ενέσεις με αφόρητους πόνους. Δοκιμάστε να γυμναστείτε με νορμάλ κιλά και βλέπετε κατά πόσο θα ανταποκριθεί θετικά το σώμα σας.