PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένα σωστό πρόγραμμα για το διάδρομο



blade
16-05-11, 13:17
Λοιπόν θέλω να χάσω το λίπος που έχω στην κοιλιά μου. Τι πρόγραμμα μου προτείνεται να έχω στο διάδρομο;

just chris
16-05-11, 14:09
αν κ δεν συνηθηζονται τετοια προγραμματα αλλα μπορεις να κανεις ενα λεπτο σπριντακι 1 λεπτο περπατημα κ παει λεγοντας....οσο αντεξεις!!!κοιτα μη λιποθυμησεις...

Spyros1993
16-05-11, 14:55
γενικά πόσο λίπος έχεις; δώσε μερικά στοιχεία;
πάντως πρέπει να κάνεις και ασκήσεις με βάρη.

kobigeokobi
16-05-11, 19:21
Οσο αεροβιο κ να καμεις, ειτε χαμηλης εντασης μεγαλης διαρκειας 65% με 75% δηλ αναμεσα 120 - 140 καρδιακους παλμους ειτε κανεις διαλλειματικη προπονηση οπως ειπε ο φιλος πιο πανω εναλλαξ ηψυλης εντασης τρεξιμο με χαμηλης δε προκειται να χασεις λιπος μονο απο τη κοιλια σ..θα χανεις απο οοολο το σωμα μαζι με τη κοιλια σου.Μονο το λιπος της κιλιας δε προκειται να χαθει...οπλισου με ψυχολογικη δυναμη ανεβα φτιαξε τη διατροφη σου κ υπομονη..ο χρονος θα σε δικαιωσει

blade
16-05-11, 19:52
είμαι 17 χρονών 85-86kg και 1,88. το θέμα είναι πως κάνω 30 λεπτά διάδρομο και σφιγμοί μου κυμαίνονται από 70 μέχρι 90-100 δλδ πολύ λίγο αλλά κουράζομαι αρκετά...

kobigeokobi
17-05-11, 17:59
εχεις αχοληθει με εθλητισμο ποτε ξανα;;Σε ρωταω γτ κανονικα πριν ξεκινησεις οποιαδηποτε αθλητικη δραστηριοτητα θα πρεπει πρωτα να κανεις καποιες καρδιολογικες εξετασεις κτλ...
το να κουραζεσαι στους 70 σφυγμους το λεπτο ενω πανω κατ στην ηλικια σ αυτοι ειναι οι παλμοι σε κατασταση ηρεμιας δεν ειναι λογικο..η κατι κανεις λαθος..η χωρις να θελω να σε τρομαξω να το κοιταξεις..το πιο λογικο οτι κατι κανεις λαθος..

blade
17-05-11, 18:41
όταν λέω κουράζομαι ότι όχι λαχανιάζω τα πόδια μου κουράζονται... οι γάμπες. πρόβλημα δεν έχω. Έκανα 3 χρόνια καράτε αλλά σταμάτησα πρόπερση. τώρα παίζω καμιά φορά μπάσκετ άμα βρω άτομα(σχεδόν ποτέ δλδ) αλλά μονό...

procop
17-05-11, 21:34
Οσο αεροβιο κ να καμεις, ειτε χαμηλης εντασης μεγαλης διαρκειας 65% με 75% δηλ αναμεσα 120 - 140 καρδιακους παλμους ειτε κανεις διαλλειματικη προπονηση οπως ειπε ο φιλος πιο πανω εναλλαξ ηψυλης εντασης τρεξιμο με χαμηλης δε προκειται να χασεις λιπος μονο απο τη κοιλια σ..θα χανεις απο οοολο το σωμα μαζι με τη κοιλια σου.Μονο το λιπος της κιλιας δε προκειται να χαθει...οπλισου με ψυχολογικη δυναμη ανεβα φτιαξε τη διατροφη σου κ υπομονη..ο χρονος θα σε δικαιωσει

με διαλλειματικη δεν μπαινεις τοσο σε φαση καταβολισμου, γενικα προστατευεται η μυικη μαζα,δεν λεω να κανεις 1 ωρα.......

kobigeokobi
18-05-11, 10:07
όταν λέω κουράζομαι ότι όχι λαχανιάζω τα πόδια μου κουράζονται... οι γάμπες. πρόβλημα δεν έχω. Έκανα 3 χρόνια καράτε αλλά σταμάτησα πρόπερση. τώρα παίζω καμιά φορά μπάσκετ άμα βρω άτομα(σχεδόν ποτέ δλδ) αλλά μονό...

τοτε θα σ προτεινω να κανεις αυτο που κανω εγω οταν πριν εχω παιξει γαμπες...ριξε λιγο την κλιση του διαδρομου..εγω την κατεβαζω στο -2 κ ανεβαζω λιγο την ταχυτητα γτ ειναι πιο ευκιλο τ τρεξιμο ετσι..με αυτον τον τροπο δε σε πιανει τοσο στις γαμπες..
βεβαια..καλο θα ηταν να τις ζοριεις κ λιγο για να γυμναζονται σιγα σιγα ωστε να μην εχεις κ αυτο το προβλημα..

kobigeokobi
18-05-11, 10:13
με διαλλειματικη δεν μπαινεις τοσο σε φαση καταβολισμου, γενικα προστατευεται η μυικη μαζα,δεν λεω να κανεις 1 ωρα.......

ε ναι η διαλειματικη δεν ειναι να κανεις μια ωρα..αν δεν εισαι σουπερ αθλητης...συμφωνουμε δε λεω κατι διαφορετικο.Ωστοσο η διαλειματικη προπονηση απ οσο ξερω απευθυνεται σε ατομα με σχετικα καλουτσικη φυσικη κατασταση ( να με διορθωσει αν καποιος γνωριζει κατι καλυτερα ) ο φιλος εδω ομως πιανεται στις γαμπες με το χαλαρο τρεξιματακι...

marvin
18-05-11, 11:43
όταν λέω κουράζομαι ότι όχι λαχανιάζω τα πόδια μου κουράζονται... οι γάμπες. πρόβλημα δεν έχω. Έκανα 3 χρόνια καράτε αλλά σταμάτησα πρόπερση. τώρα παίζω καμιά φορά μπάσκετ άμα βρω άτομα(σχεδόν ποτέ δλδ) αλλά μονό...

Το οτι κουραζονται τα ποδια σου ισως εχει να κανει και με θεμα συνηθειας αλλα και ποιοτητα διαδρομου.Υπαρχουν σκληροι ιμαντες και μαλακοι.Προσωπικη μου παντα αποψη ,μερες με ποδια κανε χαλαρα 30'με 40' διαδρομο,αν ειναι μετα απο γυμναστηριο και 2 με 3 φορες την εβδομαδα κανε διαλειματικη,οτιδηποτε με εναλλαγες παλμων ειναι καλο.
Ξεκινα με 15' ζεσταμα και μετα 200 μ σπριντ 200 μ περπατημα.Περιπου 8 εναλλαγες.Αυτο σου βγαζει περιπου 25- με 30' ασκησης.
Δυστυχως λιπος απο ενα μονο σημειο του σωματος δεν χανουμε ποτε.Αυτα μονο οι πλαστικοι το καταφερνουν :P:P.

kobigeokobi
18-05-11, 14:44
Το οτι κουραζονται τα ποδια σου ισως εχει να κανει και με θεμα συνηθειας αλλα και ποιοτητα διαδρομου.Υπαρχουν σκληροι ιμαντες και μαλακοι.Προσωπικη μου παντα αποψη ,μερες με ποδια κανε χαλαρα 30'με 40' διαδρομο,αν ειναι μετα απο γυμναστηριο και 2 με 3 φορες την εβδομαδα κανε διαλειματικη,οτιδηποτε με εναλλαγες παλμων ειναι καλο.
Ξεκινα με 15' ζεσταμα και μετα 200 μ σπριντ 200 μ περπατημα.Περιπου 8 εναλλαγες.Αυτο σου βγαζει περιπου 25- με 30' ασκησης.
Δυστυχως λιπος απο ενα μονο σημειο του σωματος δεν χανουμε ποτε.Αυτα μονο οι πλαστικοι το καταφερνουν :P:P.

:thumbup::thumbup::thumbup:

blade
19-05-11, 12:19
ο διάδρομος μου δεν έχει αρνητική κλίση... άρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ζορίζομαι λίγο παραπάνω;

kobigeokobi
22-05-11, 21:11
ο διάδρομος μου δεν έχει αρνητική κλίση... άρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ζορίζομαι λίγο παραπάνω;

ναι..αλλα αναλογα το τι ειδους προπονηση θα κανεις να προσεξεις τους καρδιακους παλμους