PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι φταιει?



toula_nomikou
07-01-08, 14:35
Τι πιστευετε οτι φταει και οι Ελληνικοι αγωνες Β.Βing δεν εχουν την ανταποκριση που πρεπει απο το κοινο?Στο εξωτερικο γεμιζουν σταδια. :bodybuilder2:

RUHL
07-01-08, 14:48
Ενημερωση για αρχη γιατι εδω οι ημερομηνιες και οι τοποθεσιες μαθαινοντε την τελευτεα στιγμη σχεδον(πριν μερικα χρονια που δεν ειχα DSL δεν ηξερα που γινονται παρα μονο μερικες φορες σπανια εφερναν μια αφησα στο γυμναστηριο)και νανε καλα το φορουμ γιατι εψαχνα για ημερομηνιες αγωνες σε αλλες σελιδες των ομορποσδιων και δεν βρηκα .Αρα αμα δεν ξερεις που και ποτε γινετε ο αγωνας πως να πας?????
Και στο εξωτερικο για παραδειγμα Γερμανια συνεχεια προβαλουν το ΒΒ σε διαφορες σειρες talk show διαφημιστικα και αλλα ενω εδω ειναι :banghead: :banghead: για αυτο και ο κοσμος λιγο πολυ δεν εχει την ιδια αποψη οπως εδω(πωπω πως ειναι ετσι αυτοι :affraid: ) και ετσι ερχεται να τους θαυμασει :awesome:

ioannis1
07-01-08, 15:38
Ισως το πλατυ κοινο θεωρει τους ββερς σαν ιδιομορφους ανθρωπους,με χαμηλο επιπεδο μορφωσης που μονο σκεφτονται τα μπρατσα τους ,σαν αντικοινωνικα ατομα, που μονο στις πορτες μπορουν να δουλευουν.Γενικα το ιδιο το ββινγκ ειναι παρεξηγημενο στην ελλαδα λογω φαρμακων.Αλλα ολα αυτα ειναι προφασεις εν αμαρτιαις γιατι οι περισσοτεροι βαριουνται ακομα και να περπατησουν οχι να γυμναστουν. :dooreek:

nickos46
07-01-08, 16:22
πεστα ρε ιωάννη . όλοι οι τεμπέληδες βαριούνται να βγούνε έξω ποσο μάλλον να γυμναστούν και όλας . και επειδή δεν ξέρουν τι κόπος χρειάζεται για να κτήσεις ένα σώμα ιδανικό για να κατέβεις σε αγώνες κάθονται και λένε ότι περνουν του κόσμου τα φάρμακα και ότι άμα τα πάρουν και αυτοί ότι θα γίνουν και αυτοί έτσι και καλύτερη . και στο τέλος βλέπουν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο και τότε είναι που μας θάβουν με το φτυάρι.

αλλα για να μην ρίχνουμε το φταίξιμο στο κοινό και στον κόσμο και να λέμε τα πράγματα όπως έχουν φταίνε και οι διοργάνωσης για την ελλιπής ενημέρωση και την διαφήμιση φταίνε τα μμε που κάθονται και μεταδίδουν ώρες ολόκληρες για αγώνες και ομαδικά αθλήματα που εμενα μου φαίνονται εντελώς βαρετά και ποτε δεν τα παρακολούθησα και τέλος δεν μεταδίδονται από κάποιο κανάλι ώστε να μπορούμε να τους δούμε από το σπίτι όπως γίνετε έξω..και πολύ σημαντικό είναι ότι πολύ κόσμος τρώει και ζει από αθλήματα όπως το ποδόσφαιρο basket και αλλα τέτοια και γιαυτο ασχολούνται με αυτά ενώ το bb που δεν έχει τόσο χρήμα και που σε ένα χρόνο γίνονται 2-3 αγώνες ποιος να ασχοληθεί και ποιος να φάει από αυτό..οποτε το αφήνουν έτσι όπως είναι και δεν ασχολούνται και μένουμε μονοι μας εμείς οι φανατικοί οπαδοι αυτού του αξιοθαυμαστου αθλήματος..

Gasturb
07-01-08, 16:24
Πιστεύω μία καλή αρχή θα ήταν τα κανάλια του supersport να αρχίζουν να μεταδίδουν ζωντανά ελληνικούς αγώνες bb από τις διάφορες ομοσπονδιες μας.

Gt

RUHL
07-01-08, 16:57
Αφου ειχα δει μερικες φορες στο προγραμμα του superspor να μεταδιδοντε ξενοι αγωνες ΒΒ με τοσα καναλια λιγο χωρο για τους ελληνικους δεν εχουν πια
ελεοςςςς :banghead: :banghead: :banghead:

toula_nomikou
07-01-08, 17:59
Συμφωνω απολυτα με ολους σας.Δε παιζει ομως οτι οι αθλητες δεν εχουν οικονομικα κινητρα με αποτελεσμα να ειναι λιγοι και με χαμηλο επιπεδο? Οι καλοι αθλητες μπορουν να ετοιμαζονται συνεχεια?
Και οι χωροι ειναι κακοι,μετα απο τοσο κοπο που κανουν τα παιδια δεν αξιζουν ενα
αξιολογο μερος?

Muscleboss
07-01-08, 19:27
καλή ερώτηση... Τι φταίει;

Μπορεί να γίνω λίγο καυστικός και υπερβολικός, αλλά είστε ελεύθεροι να διαφωνήσετε....

Νομίζω φταίνε περισσότερα από ένα πράγματα και δεν είναι απλό το ερώτημα.

1) Πιστεύω ότι το άθλημα έκανε κακή αρχή στην χώρα καθώς από τα πρώτα χρόνια εφμάνισής του οι υπεύθυνοι και τα "κεφάλια" αν θέλετε συνδέθηκαν με προστασία και νύχτα, φτιάχνοντας άσχημα ονόματα και δυσφημίζοντας το άθλημα.

2) Έλλειψη κινήτρων για τους αθλητές. Ποιός θα δώσει τις χιλιάδες ευρώ που απαιτεί μια καλή αγωνιστική προετοιμασία τη στιγμή που ξέρει ότι δε θα πάρει τπτ πίσω, και ακόμη μπορεί λόγω συμφερόντων και κλικας να αδικηθεί και να μην πάρει καν τη θέση που του αξίζει;;;;;; θα τύχει αναγνώρισης; μπα... η προώθηση των νικητών είναι μηδενική...εμείς και εμείς μαθαίνουμε την πρώτη τριάδα....

4) Ποιός γονιός θα στείλει το παιδί του να κάνει bodybuilding τη στιγμή που ούτε μόρια θα πάρει για τις εξετάσεις και τη στιγμή που ακούει όλα αυτά για τα φαρμακα;

5) Προβληματικές δοιηκήσεις ομοσπονδιών... τα τελευταία μόνο χρόνια διακρύνω μια προσπάθεια να ανοιχτούν οι ομοσπονδίες προς τον κόσμο. μέχρι τώρα τα συμβούλια αποτελούνταν από άτομα ψωνισμένα και απόμακρα, κλεισμένα στις κλίκες τους και στο ΟΝΟΜΑ τους... Ποιο όνομα ρε χαιβάνια που αν δεν υπήρχε το bodybuilding με το ζόρι θα δουλεύατε σε οικοδομή!!!!

6) Είμαστε στην Ελλαδίτσα και έχουμε 5 ομοσπονδίες.... κλασσικό γνώρισμα του Έλληνα η διχόνοια και ο καθένας φτιάχνει το χωριό του και παίζει για την πάρτυ του.... αντί να μαζευτούμε και να βγάλουμε 3-4 καλούς αθλητές στο εξωτερικό και να τους σπρώξουμε όσο μπορούμε, βγάζουμε 10 και δε διακρίνεται κανείς. Ποια από τις 5 ομοσπονδίες θα κάνει μια αίτηση στο υπουργείο αθλητισμού για οικονομική βοήθεια και στήριξη; απλά κανείς.

ΜΒ

Antonio
07-01-08, 20:12
Εγώ θα γίνω ακόμα πιο καυστικός...
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα 5) και 6) του ΜΒ.Πιστεύω οτι είναι οι κυριότεροι λόγοι μαζί με έναν ακόμα.
Το άθλημα έχει ξεφύγει από κάθε λογικό πλαίσιο. Οι επαγγελματίες BBer και ιδίως οι μεγάλοι έχουν ξεφύγει από τα λογικά πλαίσια του καλίγραμμου σώματος και έχουν πάει περισσότερο στο "γομαρωιδές".
Το bbing δεν ξεκίνησε από εκεί.Παλιά δεν λεγόταν καν bbing. Απλά διαγωνισμός ομορφία. Δεν πιστεύω σε καμια περίπτωση οτι τα σημερινά κορμία έχουν καμια σχέση με την ομορφία και εκεί όφειλεται η απέχθια του κοινού.
Και μην το κοιτάται με τα δικά σας μάτια γιατι εχουν συνηθίσει να βλέπουν τουμπανιασμένα κορμία. Για κάποιον ο οποίος δεν έχει συνηθίσει πιστεύω οτι περισσότερο απέχθια και τρόμο του προκαλούν παρά θαυμασμό. Sad but true!
Επίσης ένας άλλος λόγος που όλοι αποσιωπούμε είναι τα ΑΑΣ. Οχι οτι στα άλλα αθλήματα δεν υπάρχουν ή οτι χωρίς αυτά δεν μπορείς να φτιάξεις ένα όμορφο σώμα, αλλά είναι το μόνο άθλημα που παίζει τον Νο1 ρόλο και που ένας αγωνιζόμενος μπορεί αναδειχθεί με αυτά.
Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις ανθρώπων που γνώρισα που είχαν τέλειο σώμα οχι επειδή εκαναν καλή προπόνηση κ διατροφή, ουτέ κάν γιατι είχαν τέλεια γεννετικά χαρακτηριστικά, απλά επειδή ήταν 8 μήνες το χρόνο σε κύκλο. Μπορεί αυτό το γεγονός να μην σε κάνει πρωταθλητή αλλά διαιωνίζει την άποψη οτι bbing και αναβολικά είναι έννοιες ταυτόσημες.

Υ.Γ. Και βέβαια τέτοια τυπάκια σαν τα παραπάνω που φτιάχνουν σώμα μόνο και μόνο από τα AAS καμια σχέση με αθλητισμό δεν έχουν. Οι περισσότεροι από αυτούς καπνίζουν, πίνουν είναι πορτιέρηδες σε καμια πόρτα και αν τους βάλεις να τρέξουν στο μισό χιλιόμετρο θα τα έχουν φτύσει...

RUHL
07-01-08, 20:55
Εκτος απο τον τσουνο αλλα "γομαρια" στην ελληνικη σκηνη δεν εχω δει(προς αποφηγη παρεξηγισεων μιλαω για ατομα που κατεβενουν 110+ οπως οι περισοτεροι στο εξωτερικο)

Αλλα και παλι κοσμος δεν ερχεται αντονιο εδω νομιζω δεν ειναι ο λογος
παντως στο εξωτερικο με τα πολλα γομαρια γεμιζουν τα γηπεδα :wink: χωρις να ειναι σημαντικος λογως αυτος

Παντως Ειδικα για το 6 που λεει ο ΒΟΣΣ ειναι γεγονος :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: ποτε θα τα βρουν μεταξυ τους :banghead: :banghead:

Antonio
07-01-08, 20:58
Να προσθέσω και κάτι που ξέχασα πρίν. Θεωρώ οτι ή ίδια άποψη που έχει ο κοινός κόσμος για το bbing στην ελλάδα έχει στις άλλες χώρες. Απλά η ελλάδα είναι μια σταλία, έχει και 843 ομοσπονδίες και που να μαζευτεί κόσμος.
Ενώ στην αμερική που είναι εκατομμύρια μαζεύονται και γεμιζουν ενα γήπεδο.Είναι και λίγο πιο φαντασμαγορικά,έχει και χρηματικό έπαθλο...λίγο απ'όλα...

toula_nomikou
07-01-08, 21:02
Mε το ΜΒ συμφωνω απολυτα εσενα αντονιο σε βρισκω λιγο υπερβολικο δεν εχεις
τελειως αδικο αλλα δεν ειναι στο βαθμο που τα λες.
Το ξανα εχω πει οτι οι Ελληνες αθλητες σε ποσοστο της 90% δεν μπορουν να τρομαξουν
οι διαστασεις τους ειναι μικρες.
Οσο για τα παιδια που λες,αν δε γυμναστεις σωμα δε φτιαχνεις οτι και να παρεις,το να
καπνιζει τον παει πισω αλλα δεν ειναι τρομερο,αν πινει θα καταστρεψει τα συκωτια του
αν παιρνει φαρμακα χωρις να γυμναζεται απλα θα χοντρυνει δε θα πριστει.
Ο πορτιερης δεν ειναι οπως παλιοτερα που τα επερνε απο το μαγαζι,τωρα θελουν ομορφα αγορακια απλα για να ανοιγουν τη πορτα,δηλ.ειναι μια ησυχη δουλεια πια.
Οπως θελουν ομορφα κοριτσια για το μπαρ ετσι θελουν κ εντυπωσιακα αγορια για τη πορτα.
Δε διαφωνω μαζι σου απλα σου λεω μια αλλη αποψη :D :D

Antonio
07-01-08, 21:12
αν παιρνει φαρμακα χωρις να γυμναζεται απλα θα χοντρυνει δε θα πριστει
Δεν είπα χωρίς να γυμνάζεσαι. απλά αν είσαι τόσο καιρό σε κύκλο οτι γυμναστική και να κάνεις τούμπανο θα γίνεις, χωρίς ιδαίτερο κόπο.
Θυμάμαι ενα τυπάκι,πρέπει να το θυμάται και ο MB, ο οποίος ήταν μόνιμα όλη την χρονιά σε κύκλο. Τούμπανο μεν αλλα στους αγώνες ποτέ δεν είχε βγεί πάνω από 3ος.Κάτι έκανε λάθος στο φέτιασμα και έβγαινε πάντα μισός! :turtle:

KATERINI 144
07-01-08, 23:05
Τι πιστευετε οτι φταει και οι Ελληνικοι αγωνες Β.Βing δεν εχουν την ανταποκριση που πρεπει απο το κοινο?Στο εξωτερικο γεμιζουν σταδια. :bodybuilder2:
η δικη μου απάντηση στο ερώτημα ειναι πως δεν γίνεται καμια διαφήμιση, και εννοώ διαφήμιση στην TV και στο ράδιο, παρόλα αυτά που λετε, εγώ πιστεύω πως απο ακόμη και άσχετη με το άθλημα άνθρωποι θα ερχότανε να δουν ενα αγώνα bodybuilding απο περιεργια και μόνο.
πριν μερικά χρόνια ειχε γίνει ενας αγώνας στην πολη μου την Κατερίνη, ξέρετε πότε το έμαθα? την επομένη μέρα του αγώνα, απο μια φωτο που έβαλε καποια τοπική εφημερίδα. :moderator:

Gasturb
07-01-08, 23:21
ξέρετε πότε το έμαθα? την επομένη μέρα του αγώνα, απο μια φωτο

Φαντάσου να μην την έβαζαν ούτε τότε, οπότε πες κ ένα ευχαριστώ αχάριστε!! :green:

Πέρα από την πλάκα συμφωνώ με όσα είπατε αλλά πιστεύω το νούμερο 1 είναι να το μάθει ο κόσμος να διαφημιστούν (ότι είπε κ ο φώτουλης :green: ). Έτσι θα αρχίσει να έρχεται σιγά σιγά ο καθένας είτε από ενδειαφέρον είτε από περιέργεια, θα γεμίσουν τα γήπεδα, θα γεμίσουν τα ταμεία των ομοσπονδίων από χορηγίες οπότε θα βγουν κερδισμένοι και οι αθλητές μέσω των χρηματικών επάθλων. Έτσι με κίνητρο τα έπαθλα θα αυξηθούν και οι συμμετοχές κ μετά όλα σιγα σιγά διορθώνοντε όσο αναφορά τον αριθμό και την οργάνωση των ομοσπονδιών.

Το παν σε όλα τα προβλήματα δυστυχώς ειναι το money χωρίς αυτό 'ενός κακού μύρια έπονταί'.

Gt

RUHL
07-01-08, 23:45
http://imageshack.gr/files/r106ysd3hdlcdgt0zebb.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=r106ysd3hdlcdgt0zebb.jpg)

Που ειναι αυτες οι εποχες ρε παιδια? βλεπετε ποσα ατομα και ποσοι συμετεχοντες? τι εγινε τα επομενα χρονια γιατι δεν αυξηθηκαν και αλλο τα νουμερα?

Gasturb
07-01-08, 23:53
Ruhl κ παλιότεροι αυτό συνέβαινε πάντα ή έτυχε μόνο σε αυτον τον αγώνα ?

Gt

ioannis1
07-01-08, 23:56
βλεπετε τον φυτρο πως ειναι σε ογκο;

RUHL
08-01-08, 00:00
Δεν ξερω Gas παντως σε μερικα παλια περιοδικα που εχω ειχε περισσοτερες συμετοχες παλιοτερα παρα τωρα απο κοσμο αν γεμιζουν δεν γραφει παντως και λιγο διαφορετικα να το σκεφτεις αμα κατεβουν μερικα ατομα και ερθουν να τους δουν συγγενεις φιλοι γνωστοι ατομα απο το γυμναστηριο ηδη εχει αρκετα ατομα εφοσον παρουν μερος βεβεα

Muscleboss
08-01-08, 00:03
βλεπετε τον φυτρο πως ειναι σε ογκο;

ο φύτρος είναι;;;; :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

ΜΒ

RUHL
08-01-08, 00:08
Ναι :lol: :lol:

argyrakis
08-01-08, 02:14
Εγώ παιδία θα απαντήσω σε ότι ξέρω και δεν διαφωνώ σε αυτά που λέτε αλλά δεν έχετε τελείως δίκιο. .

- 1ον ποιός θα πλήρωση για την διαφήμιση στα κανάλια , όση είναι σε κάποια ομοσπονδία ξέρουν ότι δεν υπάρχουν χρήματα και κανένας δεν δίνει.
- 2ον ο αγώνας στο βόλο το 1999 είχε πολύ κόσμο γιατί δεν υπήρχε είσοδος και ήρθαν πόλη βολιώτες και όχι ξένος κόσμος.
- 3ον νομίζω ότι ο κόσμος ξέρει και ξεχωρίζει τον αθλητή από τους φουσκωτούς της πόρτας ,οπότε δεν φταίει το ότι είναι παρεξηγημένο το άθλημα μας και δεν φταίει ότι ξεκίνησε στραβά , ξεκίνησε πολύ καλά αν μπορέσουμε να θυμηθούμε της εποχές του Μπουρναζου όλη το θαύμαζαν τότε το άθλημα μας.
- 4ον Για το θέμα τον ομοσπονδιών είναι πολύ μπερδεμένο κάποτε μπλέχτηκα και εγώ και τα έζησα από κοντά και δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ,ο ένας έβριζε τον άλλον και τον παρουσίαζε σαν το κακό και αυτός ήταν ο καλώς άκρη δεν βγήκε και ξεπήδησε και άλλοι ομοσπονδία λες και ήταν λίγες, πιει είναι τελικά η καλοί.
Η nabba ηwabba η nak η ifbb η άλλοι nabba πια διαλέξτε και πάρτε , α έχουμε και ένα σωμάτιο την ΠΕΣΔ.
- 5ον γιατί δεν έχουμε πολλούς αθλητές ποτέ δεν είχαμε φανταστείτε τι γίνετε τώρα που δεν ασχολιέται ο κόσμος με το αγωνιστικό bodybuilding και έχουν μείνει κάποιοι παλιοί και πρέπει να μοιραστούν σε όλες αυτές της ομοσπονδίες

Εγώ αυτά πιστεύω για το ότι δεν έχουμε κόσμο στους αγώνες.
Και που δεν έχουμε αθλητές. να ρωτήσω εσάς που ασχολιέστε με το φόρουμ πόσοι κατεβαίνετε σε αγώνες και μην μου πείτε ψέματα, είδαμε και τα δημοψηφίσματα χωρείς να θέλω να σας προσβάλω παιδία εγώ το ξέρω καλύτερα τι πρέπει να κάνεις για να κατεβείς σε ένα αγώνα
Και πάλει να με συχωρέσουν κάποιοι που τα είπα έτσι.

Gasturb
08-01-08, 02:33
- 1ον ποιός θα πλήρωση για την διαφήμιση στα κανάλια , όση είναι σε κάποια ομοσπονδία ξέρουν ότι δεν υπάρχουν χρήματα και κανένας δεν δίνει.


Να μείνω εδώ λίγο στράτο κ να πω οτι διαφήμιση στα κανάλια φυσικα k δεν γίνεται για αρχή αλλα τουλάχιστον με αφίσες έξω σίγουρα μπορεί να γίνει. Εδώ βλέπουμε ανακοινώσεις για parties από τον καθέ άσχετο dj κ τους μαθάινουμε τόσο οι ομοσπονδίες δεν μπορούν να οργανωθούν κ να διαφημιστούν? Ας ξυπνήσουν επιτέλους κ να μην τους πιάνει η μιζέρη αντίληψη ότι έτσι είναι το bb στην ελλάδα και κανείς δεν θα έρθει γιατί όλα θα γίνουν όταν αρχίσουν να γεμίζουν τα στάδια σιγα σιγά.

Gt