PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπαγγέτι αλά πουτανέσκα



gmalamos
17-05-11, 15:01
Υλικά για 4 άτομα

* 500 γρ σπαγγέτι
* 500 γρ αποφλοιωμένα ντοματάκια
* 2 κουταλιές κάππαρη
* 100 γρ μαύρες ελιές
* 2 σκελίδες σκόρδο
* 4 φιλέτα αντσούγιας στο λάδι
* 1 καυτερή κόκκινη πιπερίτσα ή 1 κουταλάκι ταμπάσκο
* 2 κουταλιές μαϊντανό
* λάδι, αλάτι


Εκτέλεση

1. Ζεστένετε άφθονο αλατισμένο νερό για τα ζυμαρικά. Κόψτε τα ντοματάκια σε 4 κομμάτια. Ξεπλύνετε την κάππαρη και στύψτε τη με τα χέρια σας. Κοπανίστε ελαφρά το σκόρδα και την πιπερίτσα. Ψιλοκόψτε τις αντσούγιες και το μαϊντανό. Κόψτε τις ελιές κατά μήκος σε λωρίδες.
2. Σ' ένα μεγάλο τηγάνι ρίξτε 4 κουταλιές λάδι με το σκόρδο ελαφρά κοπανισμένο και σοτάρετέ το. Αφαιρέστε το πριν πάρει χρώμα και ρίξτε στο τηγάνι τα ντοματάκια, την κάππαρη, τις ελιές και τις αντσούγιες. Βράστε τη σάλτσα σε χαμηλή φωτιά για 10 λεπτά.
3. Ρίξτε τα ζυμαρικά στο νερό που βράζει και βράστε τα aΙ dente. Στραγγίστε τα, ρίξτε τα στο τηγάνι, προσθέστε την πιπερίτσα, το μαϊντανό, 2-3 κουταλιές λάδι, ανακατέψτε, σοτάρετε για 1 λεπτό και σερβίρετε αμέσως. Αν n σάλτσα είναι πηχτή, βάλτε στην άκρη λίγο νερό από το βράσιμο των ζυμαρικών και, όταν σοτάρετε τα ζυμαρικά, προσθέστε το.

Gianna
18-05-11, 00:18
Τέλειο!!!!!!!!!!!! Απλά παρέλειψα την καυτερή πιπεριά (δεν τα μπορώ τα καυτερά) και έβαλα περισσότερη κάππαρη, γιατί τρελαίνομαι!! Δεν ήξερα ότι αυτή ήταν η....πουτανέσκα:green:

Qlim4X
18-05-11, 00:42
Θα ηταν δοκιμο να εβαζες αντι για απλο μακαρονι ολικης κατα προτιμηση μαρκας φυτρο η ζωγραφος που περιεχουν και προτεινη ;)

TToni Shark
18-05-11, 08:29
Τέλεια συνταγή:clap::bowdown:

Gianna
18-05-11, 22:37
Θα ηταν δοκιμο να εβαζες αντι για απλο μακαρονι ολικης κατα προτιμηση μαρκας φυτρο η ζωγραφος που περιεχουν και προτεινη ;)

Εννοείται με μακαρόνια ολικής!!! Εγώ πλέον στην κουζίνα μου έχω σε ζυμαρικά μόνο ολικής, κοφτό μακαρονάκι, μακαρόνια, ρύζι και κριθαράκι. (α, έχω ένα άσπρο ρύζι για ώρα ανάγκης - όταν γίνει κανα ατύχημα και οι επισκέψεις στην τουαλέτα γίνουν επικίνδυνα συχνές:pale: )

gmalamos
19-05-11, 20:30
Τέλειο!!!!!!!!!!!! Απλά παρέλειψα την καυτερή πιπεριά (δεν τα μπορώ τα καυτερά) και έβαλα περισσότερη κάππαρη, γιατί τρελαίνομαι!! Δεν ήξερα ότι αυτή ήταν η....πουτανέσκα:green:


Θα ηταν δοκιμο να εβαζες αντι για απλο μακαρονι ολικης κατα προτιμηση μαρκας φυτρο η ζωγραφος που περιεχουν και προτεινη ;)


Τέλεια συνταγή:clap::bowdown:

τενκ γιου..