PDA

Επιστροφή στο Forum : PerformaStrips VB-12 (Genomyx)



deluxe
19-05-11, 04:05
24748


24749



Serving Size: 1 Breath Strip
Servings per Container: 24 per pack (72 Strips per 3 Pack Special)


Calories 1
Total Fat 0g 0%
Sodium 0mg 0%
Total Carbohydrate <1mg 0%
Sugars 0g
Protein 0g 0%
Methyl B-12 (bioactive form of Vitamin B12) 5mg



Ingredients: Gelatine, Methylcobalamin, Modified Starch, Glycerin, Sweetner (Aspartame, Asesulfame K), Flavor, Emulsfier, Lecithin, Polyglycerol Esters of Fatty Acids, Vegetable Oil, Cellulose.


Τι μανια ειναι αυτη με τη B12; Τι παιζει; 5mg και προτεινει μεχρι και 10mg! Μιλαμε για εξωπραγματικες ποσοτητες!

Devil
19-05-11, 14:14
λογικα υπηρχε και ενα κειμενο που επεξηγουσε τι κανει το οποιο δεν διαβασες....

προστατευει το νευρικο συστημα...

βοηθαει στην παραγογη ερυθρων αιμοσφαιριων...

κλασσικα μαζι με τις αλλες βιταμινες Β βοηθαει στο μεταβολισμο....

τεσπα..... το βασικοτερο ολων....

η methylcobalamin χρησιμοποιητε για να φτιαχτει metionine απο την homocysteine.... η metionine χρειαζετε για να γινει SAMe... το SAMe με τη σειρα του παιζει βασικο ρολο καθως ειναι methyl groups donor.... δλδ πασαρει στον οργανισμο μεθυλια ( CH3)..... τωρα τι ρολο βαρανε τα μεθυλια..... ειναι απειρες οι αντιδρασεις..... η πιο συμαντικη ειναι methylation of DNA....

αυτα...

deluxe
19-05-11, 17:42
Μεθυλιωση του DNA; Οχι αρκετες πληροφοριες σε ελληνικα site και στα αγγλικα δε καταλαβαινω και πολλα. Παντως δε καταλβαινω τι επιτυχαινουμε απο αυτο. Κληρονομικο λεει οτι ειναι, δε νομιζω με τη B12, να μπορεις να τροποποιεις το DNA σου.

karpoutzidis
19-05-11, 18:21
ουσιαστικά τι κάνει τούτο?

Devil
19-05-11, 18:23
Μεθυλιωση του DNA; Οχι αρκετες πληροφοριες σε ελληνικα site και στα αγγλικα δε καταλαβαινω και πολλα. Παντως δε καταλβαινω τι επιτυχαινουμε απο αυτο. Κληρονομικο λεει οτι ειναι, δε νομιζω με τη B12, να μπορεις να τροποποιεις το DNA σου.

αμα θες κανε ενα search DNA methylation.... θα βρεις αρκετα.... δεν νομιζω οτι μπορω να το εξηγησω....

RAMBO
19-05-11, 18:27
μια παραγραφοσ απο αυτο που βρηκα.....

Επιπλέον, η μεθυλίωση του DNA καταστέλλει την έκφραση των γονιδίων ιών και άλλα επιβλαβή στοιχεία που έχουν ενσωματωθεί στο γονιδίωμα του ξενιστή την πάροδο του χρόνου. Η μεθυλίωση του DNA αποτελεί επίσης τη βάση της δομής της χρωματίνης, η οποία επιτρέπει τα κύτταρα να σχηματίσουν τις μυριάδες χαρακτηριστικά που απαιτούνται για πολυκύτταρους ζωή από ένα μόνο αμετάβλητο ακολουθίας του DNA. Η μεθυλίωση του DNA παίζει επίσης σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη σχεδόν όλων των τύπων καρκίνου [2].

deluxe
19-05-11, 19:33
Ναι η μεθυλιωση γινεται απο μονη της, δε νομιζω οτι μπορουμε να την επιταχυνουμε με τη B12.

Devil στα αγγλικα ειναι που δε καταλαβαινω τιποτα.

Εγω κυριως ξερω για τη B12 οτι σου μειωνει το στρες και σου δινει και λιγο ενεργεια.

Devil
19-05-11, 19:50
Ναι η μεθυλιωση γινεται απο μονη της, δε νομιζω οτι μπορουμε να την επιταχυνουμε με τη B12.

Devil στα αγγλικα ειναι που δε καταλαβαινω τιποτα.

Εγω κυριως ξερω για τη B12 οτι σου μειωνει το στρες και σου δινει και λιγο ενεργεια.

κοιτα λιγο πολυ το ως γινετε η δουλεια το εγραψα πιο πανω δεν ξερω αν επιταχηνετε..... αλλα το σιγουρο ειναι οτι βοηθαει αρκετα....

ναι στο στρες και στην ενεργεια βοηθαει αρκετα μπορω να πω...

εγω παλι στα ελληνικα:P:green::green::green:

sofos
19-05-11, 20:04
κοιτα λιγο πολυ το ως γινετε η δουλεια το εγραψα πιο πανω δεν ξερω αν επιταχηνετε..... αλλα το σιγουρο ειναι οτι βοηθαει αρκετα....

ναι στο στρες και στην ενεργεια βοηθαει αρκετα μπορω να πω...

εγω παλι στα ελληνικα:P:green::green::green:

εγω παλιοτερα στο wiki ειχα διαβασει οτι σε μεγαλες ποσοτητες η β12 αυξανει τις πιθανοτητες για καρκινο :green: οποτε οποιος βιαζεται να πεθανει,τωρα ξερει τι να κανει :green::P

deluxe
19-05-11, 20:05
Και αυτο το διαβασα, αλλα δε νομιζω να ισχυει. Νομιζω οτι λεει οσοι εχουν καρκινο, οτι τον επιταχυνει. Κατι τετοιο.

Devil
19-05-11, 20:14
εγω παλιοτερα στο wiki ειχα διαβασει οτι σε μεγαλες ποσοτητες η β12 αυξανει τις πιθανοτητες για καρκινο :green: οποτε οποιος βιαζεται να πεθανει,τωρα ξερει τι να κανει :green::P

ναι οκ οτι πεις...

Folate is required for synthesis of DNA, and there is evidence that decreased availability of folate results in strands of DNA that are more susceptible to damage. Deficiency of vitamin B12 traps folate in a form that is unusable by the body for DNA synthesis. Both vitamin B12 and folate deficiencies result in a diminished capacity for methylation reactions (diagram). Thus, vitamin B12 deficiency may lead to an elevated rate of DNA damage and altered methylation of DNA, both of which are important risk factors for cancer. A recent series of studies in young adults and older men indicated that increased levels of homocysteine and decreased levels of vitamin B12 in the blood were associated with a biomarker of chromosome breakage in white blood cells. In a double-blind, placebo-controlled study, the same biomarker of chromosome breakage was minimized in young adults who were supplemented with 700 mcg of folic acid and 7 mcg of vitamin B12 daily in cereal for two months (18 ).



http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/vitamins/vitaminB12/fig09-2.jpg

gmalamos
19-05-11, 20:15
εγω παλιοτερα στο wiki ειχα διαβασει οτι σε μεγαλες ποσοτητες η β12 αυξανει τις πιθανοτητες για καρκινο :green: οποτε οποιος βιαζεται να πεθανει,τωρα ξερει τι να κανει :green::P

:bowdown::bowdown: