PDA

Επιστροφή στο Forum : Ογκος Και Πλατη



MusclesOfShadow
22-05-11, 19:08
Με τις ασκησεις για πλατη εχω παρατηρησει πως η πλατη ανταποκρινεται περισσοτερο σε πλατος. Αρα, πως θα μπορουσε καποιος να προπονησει την πλατη του ετσι ωστε να αποκτησω ογκο-παχος??

(Σιγουρα μπορει να εχει να κανει και με θεμα κατασκευης η απλα...θεμα περισσοτερων σετ γιατι εκει εχω προβλημα:green:)

tasos2
22-05-11, 19:39
Κωπηλατικες με ανοιχτη και κλειστη λαβη

pan0z
22-05-11, 19:48
αρσεις θανατου.

MusclesOfShadow
22-05-11, 19:52
Κωπηλατικες με ανοιχτη και κλειστη λαβη
Τι ειδους? Ολες? Μηπως εχουν να κανουν τα σετς και οι επαναληψεις, μηπως παιζουν ρολο?


αρσεις θανατου.
Τωρα με προσεβαλες φιλε... MusclesOfShadow=Deadlifts!!!

;)

tasos2
22-05-11, 19:58
Ολες οι κωπηλατικες δινουν παχος/πυκνοτητα. Τωρα αναλογα με το ανοιγμα δινεις εμφαση σε αλλο σημειο. Με κλειστη λαβη ας πουμε στοχευεις χαμηλα. Για τα σετ και τις επαναληψεις ισχυει οτι σε ολες τις ασκησεις.

Οι αρσεις θανατου δεν νομιζω οτι προσφερουν πολλα στην πλατη. Δουλευουν λιγο τα φτερα αλλα ισομετρικα και σαν σταθεροποιητες. Η περισσοτερη ενταση παει στο κατω τμημα της πλατης, στη μεση δηλαδη. Αν θες παχος εκει τοτε ναι.

Orc
22-05-11, 20:27
Με τις ασκησεις για πλατη εχω παρατηρησει πως η πλατη ανταποκρινεται περισσοτερο σε πλατος. Αρα, πως θα μπορουσε καποιος να προπονησει την πλατη του ετσι ωστε να αποκτησω ογκο-παχος??

(Σιγουρα μπορει να εχει να κανει και με θεμα κατασκευης η απλα...θεμα περισσοτερων σετ γιατι εκει εχω προβλημα:green:)

Κωπηλατική μπάρας με κανονική λαβή στο ύψος των ώμων. Ίσια πλάτη παράλληλη στο πάτωμα όπως την εκτελεί ο δάσκαλος Lee Haney.

MusclesOfShadow
22-05-11, 21:40
Sto υψος των ωμων?? Για τραπεζοειδης και δελτοειδης??

tasos2
22-05-11, 22:04
Sto υψος των ωμων?? Για τραπεζοειδης και δελτοειδης??

Σκυφτη! Τα χερια στο ανοιγμα των ωμων

MusclesOfShadow
23-05-11, 10:36
Σκυφτη! Τα χερια στο ανοιγμα των ωμων

Ααα, ενταξει. ;)
Παντως δεν μπορω να πω, ειναι ασκησεις που τις κανω ηδη, ειδικα η κωπηλατικη με μπαρα(διαφορες λαβες)...

jannous44
23-05-11, 10:57
βαλε 2 ασκησεις ευρους (ελξεις μπροστα η μονοζυγο,κλειστη λαβη,) 2 ασκησεις πυκνοτητας(κωπηλατικη αλτηρα, μπαρα σταυρος, καθηστη γενικα οι κωπηλατικες) , αρσεις θανατου, ραχιαιους και εισαι κομπλε:thumbup:

MusclesOfShadow
23-05-11, 14:15
βαλε 2 ασκησεις ευρους (ελξεις μπροστα η μονοζυγο,κλειστη λαβη,) 2 ασκησεις πυκνοτητας(κωπηλατικη αλτηρα, μπαρα σταυρος, καθηστη γενικα οι κωπηλατικες) , αρσεις θανατου, ραχιαιους και εισαι κομπλε:thumbup:

Γιατι η κλειστη λαβη βοηθα στο ευρος? Εγω θα ελεγα πως η ανοιχτη ειναι καλυτερη:unsure:

jannous44
23-05-11, 14:25
Γιατι η κλειστη λαβη βοηθα στο ευρος? Εγω θα ελεγα πως η ανοιχτη ειναι καλυτερη:unsure:

:thumbup:

NT8
23-05-11, 17:38
δοκιμασε να κανεις μισες αρσεις θανατου,η κινηση δηλαδη να ξεκιναει λιγο πανω απο τα γονατα και βαλε περιπου 20-40 κιλα (ή και πιο πολλα) περισσοτερο
απο οτι στις κανονικες αρσεις θανατου.
Και κανε κωπηλατικη καθε ειδους,με μπαρα,αλτηρες,τροχαλια κτλ...

MusclesOfShadow
23-05-11, 19:08
δοκιμασε να κανεις μισες αρσεις θανατου,η κινηση δηλαδη να ξεκιναει λιγο πανω απο τα γονατα και βαλε περιπου 20-40 κιλα (ή και πιο πολλα) περισσοτερο
απο οτι στις κανονικες αρσεις θανατου.
Και κανε κωπηλατικη καθε ειδους,με μπαρα,αλτηρες,τροχαλια κτλ...

Ετσι περιπου τις κανω τις αρσεις θανατου γιατι βαζω πολλα κιλα και για να κατεβω περισσοτερο θα πρεπει να λυγισω ποδια και δεν θελω πολυ. Ευχαριστω παντως.

Το ερωτημα τωρα ειναι αν ειναι καλυτερα να κανω πολλες ασκησεις με 3 σετ και 10 επαν η λιγες ασκησεις με πολλα σετ. (το ιδιο και για αλλες μυικες ομαδες) Τι ειναι καλυτερο?

terataki
23-05-11, 19:25
Ετσι περιπου τις κανω τις αρσεις θανατου γιατι βαζω πολλα κιλα και για να κατεβω περισσοτερο θα πρεπει να λυγισω ποδια και δεν θελω πολυ. Ευχαριστω παντως.

Το ερωτημα τωρα ειναι αν ειναι καλυτερα να κανω πολλες ασκησεις με 3 σετ και 10 επαν η λιγες ασκησεις με πολλα σετ. (το ιδιο και για αλλες μυικες ομαδες) Τι ειναι καλυτερο?

κανε πολλες ασκησεις με λειτουργικα 1-2 σετ. πχ κανε ζεσταμα η μονοζυγο με οτι ξεκινας. και μετα πιασε κωπηλατικη με μπαρα 1-2 σετ με μεγιστα κιλα,μετα πιασε κωπηλατικη χαμηλη 1-2 σετ με μεγιστα κιλα κλπ κλπ

MusclesOfShadow
23-05-11, 19:43
κανε πολλες ασκησεις με λειτουργικα 1-2 σετ. πχ κανε ζεσταμα η μονοζυγο με οτι ξεκινας. και μετα πιασε κωπηλατικη με μπαρα 1-2 σετ με μεγιστα κιλα,μετα πιασε κωπηλατικη χαμηλη 1-2 σετ με μεγιστα κιλα κλπ κλπ

Ωραιος φιλε, μια χαρα.
Ρωτησα επειδη ειδα ενα προγραμμα ενος επαγγελματια και ειχε 4 ασκησεις για ωμους αλλα πολλα σετ και φυσικα πολλα κιλα.

NT8
23-05-11, 20:28
Ετσι περιπου τις κανω τις αρσεις θανατου γιατι βαζω πολλα κιλα και για να κατεβω περισσοτερο θα πρεπει να λυγισω ποδια και δεν θελω πολυ. Ευχαριστω παντως.

Το ερωτημα τωρα ειναι αν ειναι καλυτερα να κανω πολλες ασκησεις με 3 σετ και 10 επαν η λιγες ασκησεις με πολλα σετ. (το ιδιο και για αλλες μυικες ομαδες) Τι ειναι καλυτερο?

Κοιτα,εφοσον ο πλατυς ραχιαιος σου ανταποκρινετε με ολες τισ ασκησεις θα σου προτεινα να μην κανεις ασκησεις ευρους εκτος απο 1 σετ ελξεις στο μονοζυγο για μεγιστες επαναληψεις στο τελος της προπονησης.Δηλαδη η προπονηση να ειναι καπως ετσι:
1. αρσεις θανατου ( μισες ) 4x6
2. (αναποδη) κωπηλατικη με μπαρα 4x8
3α. κωπηλατικη με το βαρος του σωματος 3xμεγιστες επ. με καλη τεχνικη( στην κορυφη κρατας για τρια δευτερολεπτα)
3β. επιλινη ανασηκωσεις ωμων -->( http://www.youtube.com/watch?v=VXwCPj1U1a4 ) 3x rest-pause (8-10,10'' ξεκουραση,εξαντληση)
4. Κωπηλατικη τροχαλια 3x12
5. Ελξεις στο μονοζυγο 1x εξαντληση

NT8
23-05-11, 20:30
*επικλινη

Toxical
23-05-11, 21:35
οταν λετε μισες αρσεις θανατου τι εννοειται?Γερνεις το σωμα σου μεχρι η μπαρα να φτασει στα γονατα και λυγιζεις και λιγο τα ποδια?Σε τι στοχευει αυτη η τεχνικη δηλαδη ειναι καλυτερα να τις κανουμε ετσι?και κατι αλλο αναποδη κωπηλατικη με μπαρα ποια ασκηση ειναι ακριβως?

NT8
23-05-11, 21:39
οταν λετε μισες αρσεις θανατου τι εννοειται?Γερνεις το σωμα σου μεχρι η μπαρα να φτασει στα γονατα και λυγιζεις και λιγο τα ποδια?Σε τι στοχευει αυτη η τεχνικη δηλαδη ειναι καλυτερα να τις κανουμε ετσι?

Οχι δεν ειναι καλυτερα , απλα στην ουσια δεν χρησιμοποιεις τα ποδια σου για την ασκηση,παει σχεδον ολο το βαρος στην πλατη.
Αναποδη κωπηλατικη εννοω με τις παλαμες να δειχνουν προς τα πανω ,να κρατας δηλαδη την μπαρα οπως κρατας το μονοζυγο και οι παλαμες δειχνουν προς το μερος σου

Toxical
23-05-11, 22:07
μηπως εχεις καποιο linkγια την ασκηση που λες οτι χρησιμοποιεις το βαρος του σωματος?Την κωπηλατικη που λες.
κωπηλατικη με το βαρος του σωματος 3xμεγιστες επ. με καλη τεχνικη( στην κορυφη κρατας για τρια δευτερολεπτα)

NT8
23-05-11, 22:15
μηπως εχεις καποιο linkγια την ασκηση που λες οτι χρησιμοποιεις το βαρος του σωματος?Την κωπηλατικη που λες.
κωπηλατικη με το βαρος του σωματος 3xμεγιστες επ. με καλη τεχνικη( στην κορυφη κρατας για τρια δευτερολεπτα)

http://www.youtube.com/watch?v=dvkIaarnf0g αυτο αλλα δεν ειναι απαραιτητο τα ποδια να ειναι σε ''σκαλοπατι'' μπορουν να ειναι και στο εδαφος.3 δευτ. κρατας οταν το στηθος ακουμπα στην μπαρα.Καλη τεχνικη εννοω σε καθε επαναληψη να ακουμπα το στηθος στην μπαρα,οταν δηλαδη δεν εχεις αλλη δυναμη-αντοχη να σηκωθεις τερμα πανω ,σταματας το σετ...

Toxical
23-05-11, 22:28
αμα αντι για την αναποδη κωπηλατικη βαλω κωπηλατικη σταυρο(που ειναι με την τριγωνικη λαβη)ειναι το ιδιο? ή θα χαλασω το προγραμμα?

NT8
23-05-11, 22:44
αμα αντι για την αναποδη κωπηλατικη βαλω κωπηλατικη σταυρο(που ειναι με την τριγωνικη λαβη)ειναι το ιδιο? ή θα χαλασω το προγραμμα?

Οχι δεν νομιζω να το επηρεασει και τοσο αυτο.Δοκιμασε το και δες...Βασικα το προγραμμα παραδειγμα ειναι δεν σημαινει οτι πρεπει να το κανεις ακριβως ετσι.Οπως σε βολευει!

MusclesOfShadow
24-05-11, 13:36
Κοιτα,εφοσον ο πλατυς ραχιαιος σου ανταποκρινετε με ολες τισ ασκησεις θα σου προτεινα να μην κανεις ασκησεις ευρους εκτος απο 1 σετ ελξεις στο μονοζυγο για μεγιστες επαναληψεις στο τελος της προπονησης.Δηλαδη η προπονηση να ειναι καπως ετσι:
1. αρσεις θανατου ( μισες ) 4x6
2. (αναποδη) κωπηλατικη με μπαρα 4x8
3α. κωπηλατικη με το βαρος του σωματος 3xμεγιστες επ. με καλη τεχνικη( στην κορυφη κρατας για τρια δευτερολεπτα)
3β. επιλινη ανασηκωσεις ωμων -->( http://www.youtube.com/watch?v=VXwCPj1U1a4 ) 3x rest-pause (8-10,10'' ξεκουραση,εξαντληση)
4. Κωπηλατικη τροχαλια 3x12
5. Ελξεις στο μονοζυγο 1x εξαντληση

Γουσταρω πολυ τις ασκησεις!!! Εγω στο δικο μου εχω κανει αυτο:
-Εμπροσθολαιμιες μονοζυγο
-οπισθολαιμιες τροχαλιας
-κωπηλατικη με αλτηρα
-κωπηλατικη στην τροχαλια
-ελξεις στην τροχαλια με τα χερια τεντομενα
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.criticalbench.com/exercises/pics/straight-arm-pulldown2.jpg&imgrefurl=http://www.criticalbench.com/exercises/straight-arm-pulldown.htm&usg=__9uttY1PsZSzAvOuMqv9XlM6lxFg=&h=300&w=400&sz=52&hl=el&start=9&zoom=1&tbnid=_TP0C-uf-BwbuM:&tbnh=93&tbnw=124&ei=dInbTbnmA8GWOvyd2Y4P&prev=/search%3Fq%3Dpull%2Bdowns%26um%3D1%26hl%3Del%26safe%3Doff%26sa%3DN%26rls%3Dcom.microsoft:el%26biw%3D1294%26bih%3D592%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1
-ελξεις δικεφαλων στο μονοζυγο

Για ογκο να το αλλαξω, ετσι? δεν το εχω δοκιμασει ακομα.

terataki
24-05-11, 13:37
Γουσταρω πολυ τις ασκησεις!!! Εγω στο δικο μου εχω κανει αυτο:
-Εμπροσθολαιμιες μονοζυγο
-οπισθολαιμιες τροχαλιας
-κωπηλατικη με αλτηρα
-κωπηλατικη στην τροχαλια
-ελξεις στην τροχαλια με τα χερια τεντομενα
http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.criticalbench.com/exercises/pics/straight-arm-pulldown2.jpg&imgrefurl=http://www.criticalbench.com/exercises/straight-arm-pulldown.htm&usg=__9uttY1PsZSzAvOuMqv9XlM6lxFg=&h=300&w=400&sz=52&hl=el&start=9&zoom=1&tbnid=_TP0C-uf-BwbuM:&tbnh=93&tbnw=124&ei=dInbTbnmA8GWOvyd2Y4P&prev=/search%3Fq%3Dpull%2Bdowns%26um%3D1%26hl%3Del%26safe%3Doff%26sa%3DN%26rls%3Dcom.microsoft:el%26biw%3D1294%26bih%3D592%26tbm%3Disch&um=1&itbs=1
-ελξεις δικεφαλων στο μονοζυγο

Για ογκο να το αλλαξω, ετσι? δεν το εχω δοκιμασει ακομα.

πολλα πραματα φιλος...τι καταφερνεις ετσι? τσαμπα ασκησεις...
κανε ενα ζεσταμα στην αρχη για πλατη και μετα παιξε 2-3 βασικες ασκησεις,ετσι μεγαλωνεις

MusclesOfShadow
24-05-11, 13:39
Αρσεις θανατου εχω βαλει με προπ ποδια και προπ χερια σε προγραμμα 5 ημερων με μια μυικη ομαδα τη μερα. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα, ειναι το καλοκαιρινο προγραμμα.

MusclesOfShadow
24-05-11, 13:41
πολλα πραματα φιλος...τι καταφερνεις ετσι? τσαμπα ασκησεις...
κανε ενα ζεσταμα στην αρχη για πλατη και μετα παιξε 2-3 βασικες ασκησεις,ετσι μεγαλωνεις

Ναι εχεις δικιο αλλα θελω σημαντικη δουλεια για κορμο γιαυτο σκεφτηκα να βαλω περισσοτερες ασκησεις με τα ιδια σετ αντι για λιγοτερες ασκησεις με περισσοτερα σετ. Γιαυτο απ'ο,τι λενε τα παιδια εδω μαλλον θα το διαμορφωσω διαφορετικα. Και παλι για ογκο βεβαια απλα εχω μπερδευτει, δεν εχω καταληξει καπου...:bowdown:

terataki
24-05-11, 13:52
Ναι εχεις δικιο αλλα θελω σημαντικη δουλεια για κορμο γιαυτο σκεφτηκα να βαλω περισσοτερες ασκησεις με τα ιδια σετ αντι για λιγοτερες ασκησεις με περισσοτερα σετ. Γιαυτο απ'ο,τι λενε τα παιδια εδω μαλλον θα το διαμορφωσω διαφορετικα. Και παλι για ογκο βεβαια απλα εχω μπερδευτει, δεν εχω καταληξει καπου...:bowdown:

βαλε αρσεις θανατου,κωπηλατικη,και ελξεις μονοζυγο η τροχαλια και εφυγες

MusclesOfShadow
24-05-11, 14:14
βαλε αρσεις θανατου,κωπηλατικη,και ελξεις μονοζυγο η τροχαλια και εφυγες

Μονο????? Για ολοκληρη την πλατη? (φυσικα οι δελτοειδης-τραπεζοειδης πανε αλλη μερα)
Εγω θα εδινα βαρος και σε ασκησεις με σωματικο βαρος στην αρχη και θα εμπαινα μετα με πολλα βαρη. Παντως δεν μπορω να βαλω μονοζυγο μετα τα βαρη, δεν μπορω ουτε το 1/3 της κινησης να κανω απτην ενταση... Το μομοζυγο ειναι για μενα στο κατωφλι μεταξυ αεροβιας και στατικης προπονησης.

NT8
24-05-11, 19:31
μπορεις επισης να κανεις το προγραμμα που σου εγραψα αλλα ως τελευταια ασκηση αντι για ελξεις κανει εμπροσθολαιμια τροχαλια 1 σετ rest pause.
Να ξες οτι για την πυκνοτητα(ογκο) στην πλατη πρεπει να γυμνασεις κυριως τραπεζοιδη,την κατω μοιρα κυριως,πισω δελτοϊδη και ρομβοειδη.
Γενικα ομως οτι και να κανεις πιστευω ειναι καλυτερα να βαλεις οτι ασκηση ευρους θες στο τελος και να κανεις μονο μια.
Α!και αν κανεις τις αρσεις θανατου ''μισες'' ειναι ανουσιο να τις κανεις σε προπονηση με τα ποδια.

MusclesOfShadow
16-07-11, 22:42
Οκ, ισως το θεμα πως θα παρω ογκο στην πλατη να καλυφθηκε...
Εδω και πολυ καιρο ομως, οταν κανω κωπηλατικες αλλα και οποιαδηποτε ασκηση πλατης
1)Δεν εχω αρκετη ευλιγισια και δεν μπορω να "σφιξω" πολυ στο τελος της κινησης και
2)Μαλλον γιαυτον τον λογο ποναω κιολας.
Ειναι φυσιολογικο? Μηπως πρεπει να κανω καποια ασκηση ευλιγισιας??
(Μπορω να πω οτι η περιοχη που με ενοχλει ειναι ο πλατυς ραχιαιος περιιπου στο μεσο της πλατης)

nopantas
16-07-11, 23:17
να ρωτησω και γω κατι...την κωπηλατικη με μπαρα θα μπορουσαμε να την εκτελεσουμε αντι με αναποδη λαβη με λαβη θανατου??δλδ το ενα χερι να κοιταει προς τα εμας το αλλο μακρια μας..γτ στα πολλα κιλα η λαβη μου δν κραταει με τπτ...ή μονο οι ιμαντες μας σωζουν???:unsure:

MusclesOfShadow
16-07-11, 23:19
να ρωτησω και γω κατι...την κωπηλατικη με μπαρα θα μπορουσαμε να την εκτελεσουμε αντι με αναποδη λαβη με λαβη θανατου??δλδ το ενα χερι να κοιταει προς τα εμας το αλλο μακρια μας..γτ στα πολλα κιλα η λαβη μου δν κραταει με τπτ...ή μονο οι ιμαντες μας σωζουν???:unsure:

Καλυτερα να μην το κανεις αυτο γιατι και η καθε λαβη σε γυμναζει διαφορετικα, οποτε θα γυμναστεις περιεργα στν κωπηλατικη και δεν το θες! Ιμαντεςς!!!!

MusclesOfShadow
16-07-11, 23:26
Οκ, ισως το θεμα πως θα παρω ογκο στην πλατη να καλυφθηκε...
Εδω και πολυ καιρο ομως, οταν κανω κωπηλατικες αλλα και οποιαδηποτε ασκηση πλατης
1)Δεν εχω αρκετη ευλιγισια και δεν μπορω να "σφιξω" πολυ στο τελος της κινησης και
2)Μαλλον γιαυτον τον λογο ποναω κιολας.
Ειναι φυσιολογικο? Μηπως πρεπει να κανω καποια ασκηση ευλιγισιας??
(Μπορω να πω οτι η περιοχη που με ενοχλει ειναι ο πλατυς ραχιαιος περιιπου στο μεσο της πλατης)

!??

MusclesOfShadow
17-07-11, 11:33
Οκ, ισως το θεμα πως θα παρω ογκο στην πλατη να καλυφθηκε...
Λοιπον οταν κανω κωπηλατικες αλλα και οποιαδηποτε ασκηση πλατης
1)Δεν εχω αρκετη ευλιγισια και δεν μπορω να "σφιξω" πολυ στο τελος της κινησης και
2)Μαλλον γιαυτον τον λογο ποναω κιολας.
Ειναι φυσιολογικο? Μηπως πρεπει να κανω καποια ασκηση ευλιγισιας??
(Μπορω να πω οτι η περιοχη που με ενοχλει ειναι ο πλατυς ραχιαιος περιιπου στο μεσο της πλατης)

Επισης το αισθανομαι ακομα και οταν τεντωνω την πλατη μ πλαγια

gym
17-07-11, 14:34
Επισης το αισθανομαι ακομα και οταν τεντωνω την πλατη μ πλαγια

ασκησεις ευλυγισιας πρεπει να κανεις παντα...ειπαμε...τον μυ δεν τον σφιγγουμε μονο αλλα τον τενωνουμε κιολας.,..
βαλε σιγα σιγα διατασεις στο προγραμμα σου και θα δεις διαφορα ...αν καταλαβα μιλας για το ευρος της κινησης στην ασκηση σου ετσι?αν ειναι αυτο,βοηθαει η διαταση πολυ...

Αντωνης
17-07-11, 14:53
Οκ, ισως το θεμα πως θα παρω ογκο στην πλατη να καλυφθηκε...
Εδω και πολυ καιρο ομως, οταν κανω κωπηλατικες αλλα και οποιαδηποτε ασκηση πλατης
1)Δεν εχω αρκετη ευλιγισια και δεν μπορω να "σφιξω" πολυ στο τελος της κινησης και
2)Μαλλον γιαυτον τον λογο ποναω κιολας.
Ειναι φυσιολογικο? Μηπως πρεπει να κανω καποια ασκηση ευλιγισιας??
(Μπορω να πω οτι η περιοχη που με ενοχλει ειναι ο πλατυς ραχιαιος περιιπου στο μεσο της πλατης)

Δεν νομιζω να πονας επειδη δεν εισαι ευλυγιστος,λολ.Καποιο λαθος θα κανεις στην κινηση η' θα εχεις ψιλοτραυματιστει στην πλατη...Για το 1) που λες δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις,αν καταλαβα καλα τοτε σιγουρα δεν ευθυνεται για αυτο οτι δεν κανεις διατασεις...
Και γω διατασεις 2-3 φορες τον μηνα κανω :lol::lol::lol: και δεν εχω παρομοιο προβλημα

MusclesOfShadow
17-07-11, 16:43
ασκησεις ευλυγισιας πρεπει να κανεις παντα...ειπαμε...τον μυ δεν τον σφιγγουμε μονο αλλα τον τενωνουμε κιολας.,..
βαλε σιγα σιγα διατασεις στο προγραμμα σου και θα δεις διαφορα ...αν καταλαβα μιλας για το ευρος της κινησης στην ασκηση σου ετσι?αν ειναι αυτο,βοηθαει η διαταση πολυ...


Δεν νομιζω να πονας επειδη δεν εισαι ευλυγιστος,λολ.Καποιο λαθος θα κανεις στην κινηση η' θα εχεις ψιλοτραυματιστει στην πλατη...Για το 1) που λες δεν καταλαβαινω ακριβως τι εννοεις,αν καταλαβα καλα τοτε σιγουρα δεν ευθυνεται για αυτο οτι δεν κανεις διατασεις...
Και γω διατασεις 2-3 φορες τον μηνα κανω :lol::lol::lol: και δεν εχω παρομοιο προβλημα

Δεν ποναω στην ασκηση, στην ασκηση νιωθω οτι ενω μπορω να τραβηξω τα κιλα ειτε σε ασκηση τυπου pull down ειτε σε ασκηση κωπηλατικης, στο τελος δεν μπορω ειτε να το φερω πολυ κοντα στο σωμα μου, ειτε να σφιξω την πλατη. Κατι μου λεει οτι η πλατη μου δεν εχει πολλη ευλυγισια και το νιωθω ειδικα οταν στριβω τον κορμο μ. (καλα το αλλο π λεω οτι την κανω πλαγια ξεχαστε το, ειναι φυσιολογικο:green:)
Οι διατασεις θα με βοηθησουν στην ευλιγισια ή ειναι μονο για ζεσταμα?

gym
17-07-11, 16:45
Δεν ποναω στην ασκηση, στην ασκηση νιωθω οτι ενω μπορω να τραβηξω τα κιλα ειτε σε ασκηση τυπου pull down ειτε σε ασκηση κωπηλατικης, στο τελος δεν μπορω ειτε να το φερω πολυ κοντα στο σωμα μου, ειτε να σφιξω την πλατη. Κατι μου λεει οτι η πλατη μου δεν εχει πολλη ευλυγισια και το νιωθω ειδικα οταν στριβω τον κορμο μ. (καλα το αλλο π λεω οτι την κανω πλαγια ξεχαστε το, ειναι φυσιολογικο:green:)
Οι διατασεις θα με βοηθησουν στην ευλιγισια ή ειναι μονο για ζεσταμα?

θα σε βοηθησουν αν και νομιζω οτι αλλου ειναι το θεμα...απλα πρεπει να βαζεις πιο πολλα κιλα απο οσα μπορεις να τραβηξεις και γι αυτο απλα δεν μπορεις να φερεις την μπαρα πχ στην κωπηλατικη μεχρι να κλειδωσεις καλα...δοκιμασε κ με λιγοτερα κιλα και διατασεις λεμε παντα...μονο καλο κανουν...

ska
17-07-11, 17:12
απλα πρεπει να βαζεις πιο πολλα κιλα απο οσα μπορεις να τραβηξεις και γι αυτο απλα δεν μπορεις να φερεις την μπαρα πχ στην κωπηλατικη μεχρι να κλειδωσεις καλα...

:thumbup: Εχεις βαλει πολλα κιλα γιαυτο δε μπορεις να κανεις ολη τη κινηση...μειωσε τα κιλα και μονο στο τελευταιο σετ στις τελευταιες 2 επαναληψεις κλεψε λιγο αν δε σου βγαινουν.Τα υπολοιπα σετ και επαναληψεις πρεπει να σου βγαινουν σωστα κανοντας ολη τη κινηση της ασκησης χωρις να κλεβεις

MusclesOfShadow
17-07-11, 19:12
Eυχαριστω παιδια, θα το δοκιμασω ετσι τοτε, αν και θα πρεπει να βαλω αρκετα λιγοτερα κιλα για να κανω μια καλη συσφιξη στο τελος. Η ονη ασκηση που δεν εχω προβλημα ειναι η κωπηλατικη με αλτηρα οπου οσα κιλα και αν βαλω μπορω να πετυχω αριστη κινηση.
Επιμενω παντως πως κατι τρεχει με την ευλιγισια αλλα θα κανω πιο λιγα κιλα μαλλον απο δω και περα και ισως φτιαξει κιολας!!!