PDA

Επιστροφή στο Forum : Λιπομέτρηση



pikolo
09-01-08, 02:31
παιδια εκανα λιπομετρησημε μια ζυγαρια σε ενα γυμναστηριο και μ βρηκε 19,5% λιπος και 50% νερο....αν βεβαια βρηκε σωστα γιατι ειχε επιλογη στην προσπαθεια και μ εβαλε οτι απλα σπρωχνω ενα καροτσι καθε μερα... ημουν τοτε 86,6 κιλα.ειναι καλα για ογκο η παρα πολυ?παντα με την επιφυλαξη οτι η ζυγαρια λειτουργουσε... :spank:

gpol
09-01-08, 02:46
Αυτο που πρεπει να κοιταξεις, ειναι πρωτα αν ειναι αξιοπιστη η συσκευη και μετα το αποτελεσμα. Προσωπικα δεν ξερω αν αυτο το μηχανημα ειναι αξιοπιστο

pikolo
09-01-08, 03:06
και εγω δεν πιστευω οτι ειναι.....αλλα πριν δοκιμασε να με κανει με πατς και δεν ηξερε πως και την μια με εβγαζε 26 και την αλλη 36 οτι να ναι....για θεσσαλονικη ξερει κανενας που να παω για φτηνη λιπομετρηση?

RUHL
09-01-08, 03:08
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Xοντρε ε χοντρε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :rolf: :rolf: :rolf:




Περα απο την πλακα οταν τελιωσα την γραμμωση εγω εκανα και απο-υδτανθρακωση υδατανθρακωση μια τετοια ζυγαρια με εβγαλε 22,6% λιπος ενω εβλεπα 6 κοιλιακους μπροστα και 4 πλαγιους απο καθε μερια :rolf: :rolf: :rolf: μαλον καπου θα κρυφτηκε το υπολοιπο λιπος :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf: :rolf:

Μην τα εμπιστευεσε τοσο μονο για να βλεπεις διαφορες και να μετρας παρεις αυτα να νουμερα και να μετριθεις μετα απο καιρο να δεις τι εκανες με βαση τα προιγουμενα νουμερα σου(πιστευω να καταλαβας τι λεω πχ αμα λεει 19 τωρα ενω στην πραγματικοτητα εισαι 13 τοτε αμα πας 20 τοτε στην πραγματικοτητα 14:P )
κατακρατιση υγρων παντος αρκετη εχεις με βαση το 50% :P που ειδα να πινεις νερακι και χυμο πικραγκουριας :green:

Gasturb
09-01-08, 03:09
λιπομετρηση με μια ζυγαρια

100% αστοχία.. απο εμπειρία.

Gt

pikolo
09-01-08, 03:14
ευχαριστω παιδια γιατι μ φανηκε πολυ δυσκολο να χω τοσο πολυ!οταν τελειωσω ογκο θα ποσταρω να μου πειτε και εσεις.. :army2:

VaraEnesh
05-03-09, 00:13
Αυτό που κάνουν οι ζυγαριές δεν είναι λιπομέτριση απλά συγκρίνουν ηλικία,κιλά,φύλο και ύψος.Μπορείς να το κάνεις και με το χέρι μια απλή πράξη είναι και απλά σου δείνχει αν είσαι στα κατάλληλα κιλά για το ύψος σου.Αλλα αυτό και άλλο το ποσοστό λίπους σου.Για παράδειγμα εσύ μπορείς να έχεις ύψος 1.80 και να είσαι 79 κιλά φέτες και ένας άλλος να είναι 1.80 79 κιλά λέτσος.Το ίδιο θα σας πει :)

mantus3
05-03-09, 00:25
Αυτό που κάνουν οι ζυγαριές δεν είναι λιπομέτριση απλά συγκρίνουν ηλικία,κιλά,φύλο και ύψος.Μπορείς να το κάνεις και με το χέρι μια απλή πράξη είναι και απλά σου δείνχει αν είσαι στα κατάλληλα κιλά για το ύψος σου.Αλλα αυτό και άλλο το ποσοστό λίπους σου.Για παράδειγμα εσύ μπορείς να έχεις ύψος 1.80 και να είσαι 79 κιλά φέτες και ένας άλλος να είναι 1.80 79 κιλά λέτσος.Το ίδιο θα σας πει :)

βασικα ολα αυτα τα "πραγματακια" (κ λεω πραγματακια γιατι υπαρχουν κ συσκεβες που βαζεις εσυ το βαρος σου) λιτουργουν με ρευμα. μπορει να μετριθεις 3 η 4 φορες κ τις 4 να σου βγαζει κατι διαφορετικο...

Xenobius
03-05-09, 14:59
Βρηκα αυτή τη ζυγαριά (http://www.megamarket.gr/silvafap6500-p-55088.html) που λέει μετράει και λίπος και νερό....

Υπάρχει περίπτωση να το κάνει όντως?

Είναι ακριβείας αυτές ή της πλάκας;

the_big_litho
03-05-09, 15:32
Κοιτα το ποστ του VaraEnesh λιγο πιο πανω και θα βρεις την απαντηση σου

Xenobius
03-05-09, 22:21
Ναι το είχα δει το post πάνω, απλά ρώτησα γιατί μου φαίνεται αρκετά φθηνή για να κάνει αυτές τις λειτουργίες έστω και λανθασμένα.

Πάντως κι εγώ σκέφτομαι να βρω κάπου να κάνω κανονική λιπομέτρηση μετά να κάνω και σ αυτή, οπότε μετά να πηγαίνω αναλογικά. Να συγκρίνω και να βλέπω πτώση και ποσοστά σε σχέση με την αρχική τιμή και ας είναι λάθος.

skrwz21
04-05-09, 00:12
http://my.frooition.com/070408/images/acc%20CAP.jpg

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΩΣΤΑ ?

Exci
04-05-09, 10:45
http://my.frooition.com/070408/images/acc%20CAP.jpg

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΩΣΤΑ ?
Nαι, η τουλαχιστον, αρκετα καλυτερα απο τη ζυγαρια. Αλλα οπως ειχε πει και ο Ηλιας παλαιοτερα, καλυτερα να χρησιμοποιειται για να μετρας αλλαγες, και οχι για το ακριβες ποσοστο λιπους κατα τη μετρηση.

kyriakos23
06-05-09, 03:24
μην τα πιστευετε αυτα.
δεν θιμαστε σε ενα ποστ μου που εβαλα οτι μου βρηκε νομιζο 1%?
βλακιες αυτα.

fitness_1
26-05-09, 16:34
geia sas paidia.
ola ksekinhsan mia mera pou psaxnomoun sto internet me tous lipometrhtes. den iksera tipota kai hmoun akribws sth thesh sas. poio einai to kalutero ? metrane swsta? den metrane?? aksizei na dwsw lefta???? mexri pou milhsa polu apla me mia etaireia pou asxoleitai me tetoia pragmata. o pwlhths ekatse kai mou ekshghse akribws ti isxuei.
lipometrhsh mporei na ginei me to dermatoptuxometro alla metras mono lipos thelei oi times na mpainoun se eidikous tupous kai fusika h diadikasia metrhshs einai arketa duskolh. an piaseis ligh parpanw muikh maza exeis teleiws lathos apotelesma.
h kaluterh methodos! DEXA me mhdenikes apokliseis sto lipos sth muikh maza sthn ostikh kai oti allo mporeis na fantasteis bebaia kostizei ligaki kai uparxei to thema me thn aktinobolia .
upobruxia zugish!!! allos enas xrusos kanonas lipometrhshs alla thelei kai ena 20 lepto gia na ginei!!!
me BIA eite pads eite epifaneies . me ta pads uparxei problhma, thn idia stimh an allaksw thesh exw allh metrshh kai fusika plhrwnw sunexeia pads.
me tis epifaneies isws h kaluterh metrhsh, prepei na kratas sunthikes fusika prin kaneis lipometrhsh . na mhn exeis faei na mhn exeis piei gia merikes wres kai kati alla. exw parei enan o opoios einai gia oikiakh xrhsh kai mono papades den kanei. kai to kalutero einai oti mou deixnei poso tois ekato exw sto deksi xeri sto aristero sto swma sta podia . ta panta se liga deuterolepta, kostizei ligaki alla pragmatika aksize!!!! kai einai apo tis mones etaireies pou exoun sugkrithei me to DEXA dhladh elaxistes apokliseis apo thn pragmatikothta.


**** Γραφε με ελληνικους χαρακτηρες,είναι κανόνας του φόρουμ.Μοds Team ****

the_big_litho
26-05-09, 16:39
Ωραιο ποστ φιλε ^^ αλλα σε παρακαλω κανε ενα edit και γραψ το με ελληνικα, ειναι κανονας του φορουμ, γιατι ετσι δεν διαβαζεται

fitness_1
27-05-09, 19:09
Δεν το ειχα προσεξει λιθο!! Σε ευχαριστω
γεια σας και παλι παιδια... θα γραψω παλί τα ιδια!!!
οπως ειπα ολα ξεκινησαν μια μερα που ψαχνομουν στο νετ για λιπομετρητες. δεν ηξερα τιποτα και ειχα ακριβως τις ιδιες αποριες! ποιο ειναι το καλυτερο ? μετρανε σωστα?? δεν μετρανε? αξιζει να δωσω λεφτα?? μεχρι που μιλησα πολυ απλα με μεια εταιρεια που ασχολειται με τετοια πραγματα. ο πωλητης εκατσε και μου εξηγησε ακριβως τι ισχυει!
λιπομετρηση μπορει να γινει με το δερματοπτυχομετρο αλλα μετρας μονο λιπος, θελει οι τιμες να μπαινουν σε ειδικους τυπους και φυσικα η διαδικασια μετρησης ειναι αρκετα δυσκολη. αν πιασεις λιγο παραπανω μυικη μαζα εχεις τελειως λαθος αποτελεσμα.
β) η καλυτερη μεθοδος dexa με μηδενικες αποκλισεις στο λιπος , στη μυικη μαζα , στην οστικη πυκνοτητα και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις βεβαια κοστιζει λιγακι και υπαρχει το θεμα με την ακτινοβολια.
γ)υποβρυχια ζυγιση!!! αλλος ενας χρυσος κανονας λιπομετρησης αλλα θελει και ενα 20 λεπτο κατω απο το νερο για γινει!!!!!
δ)βιο-ηλεκτρικη εμπεδηση ειτε με επιφανειες ειτε με παντς. με τα παντς υπαρχει προβλημα, την ιδια στιγμη αν αλλαξω εχω διαφορετικο νουμερο , αν δεν πατανε καλα παλι το ιδιο και φυσικα συνεχεια πληρωνω για τα παντς.
με τις επιφανειες ισως η καλυτερη μετρηση , πρεπει να κρατας συνθηκες φυσικα πριν κανεις λιπομετρηση με βιο/ εμπεδηση να μην εχεις φαει , να μην εχεις πιει για μερικες ωρες και αλλα. υπαρχει ενα συγκεκριμενο το οποιο εχει τρελη ερευνα , το εψαξα στο διαδικτυο σε μια σελιδα www.pubmed.com (http://www.pubmed.com)
εχω παρει εναν ο οποιος ειναι για οικιακη χρηση και μονο παπαδες δεν κανει. και το καλυτερο ειναι οτι μου δειχνει ποσο τοις εκατο εχω στο δεξι χερι στο αριστερο στο σωμα στα ποδια. τα παντα σε λιγα δευτερολεπτα, κοστιζει λιγακι αλλα πραγματικα αξιζε!!! και ειναι η μοναδικη εταιρεια λιπομετρητων που εχει συγκριση με αυτο με την ακτινοβολια με ελαχιστες αποκλισεις απο την πραγματικοτητα!!

Billy
27-06-09, 21:57
ποιά κατά την γνώμη σας είναι πιό ακριβείς μέθοδος υπολογισμού ποσοστού λίπους;;;

Αυτή

http://www.accumeasurefitness.com/descript.html


ή αυτή

http://stevenscreek.com/goodies/pi.shtml

ειδικά στην δεύτερη υπάρχουν επίσης δύο διαφορετικές μέθοδοι.

kr1st0s
27-06-09, 22:14
Billy απο αυτες τις δυο μετρησεις η πρωτη με το δερματοπτυχομετρο ειναι η πιο αποτελεσματικη.Αλλα η πιο ακριβης λιπομετρηση γινεται με υποβρυχια ζυγιση.το ποσοστο που δινει ειναι ακριβες : http://www.sciencetech.gr/pics/products/ektimisi%20swmatikou%20lipous.pdf

Exci
27-06-09, 22:26
Eμμ, νομιζω οτι ουτε καν πρεπει να συζηταμε για την αποτελεσματικοτητα της 2ης.. :thumbdown:

Μαρία
28-06-09, 14:00
Billy απο αυτες τις δυο μετρησεις η πρωτη με το δερματοπτυχομετρο ειναι η πιο αποτελεσματικη.Αλλα η πιο ακριβης λιπομετρηση γινεται με υποβρυχια ζυγιση.το ποσοστο που δινει ειναι ακριβες : http://www.sciencetech.gr/pics/products/ektimisi%20swmatikou%20lipous.pdf


Ναι αυτή είναι η πιο αποτελεσματική(υποβρύχια ζύγιση) και πάλι και με δερματοπτυχόμετρο αλλα αυτός που σου κάνει πρέπει να έχει εμπειρία.Οποιαδήποτε άλλη μέθοδος είναι αναξιόπιστη και μη έγκυρη.

Billy
28-06-09, 15:22
εγώ ρε σείς επειδή να γίνω υποβρύχιο μου πέφτει λίγο δύσκολο θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιον που γνωρίζει το % λίπους του να δοκιμάσει την 2η μέθοδο (2ο λινκ) από το ποστ μου και να μου πει τι ποσοστό σφάλματος του βγάζει.
Οπότε μετά θα υπολογίσω κι' εγώ περίπου που βρίσκομαι.

Μαρία,
ο slaine είναι στο αβατάρ σου;;;

Exci
28-06-09, 15:35
εγώ ρε σείς επειδή να γίνω υποβρύχιο μου πέφτει λίγο δύσκολο θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιον που γνωρίζει το % λίπους του να δοκιμάσει την 2η μέθοδο (2ο λινκ) από το ποστ μου και να μου πει τι ποσοστό σφάλματος του βγάζει.
Οπότε μετά θα υπολογίσω κι' εγώ περίπου που βρίσκομαι.

Μαρία,
ο slaine είναι στο αβατάρ σου;;;
Kαι παλι, δεν εχει νοημα αυτο που λες για τη 2η μεθοδο.

ΥΓ: ο ΝASSER ειναι :P

Billy
28-06-09, 15:54
Kαι παλι, δεν εχει νοημα αυτο που λες για τη 2η μεθοδο.

ΥΓ: ο ΝASSER ειναι :P

για να ΣΕ πώ εσένανε εκεί που θα μας πείς εσύ τι έχει νόημα και τι δεν έχει, :smash::smash:

άντε πές μου βρέ και ας μην έχει νόημα,
ε εντάξει, θα παραμηθιαστώ για λίγο καιρό μέχρι να βρω τρόπο να το παίξω υποβρύχιος

Μαρία
28-06-09, 15:55
εγώ ρε σείς επειδή να γίνω υποβρύχιο μου πέφτει λίγο δύσκολο θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιον που γνωρίζει το % λίπους του να δοκιμάσει την 2η μέθοδο (2ο λινκ) από το ποστ μου και να μου πει τι ποσοστό σφάλματος του βγάζει.
Οπότε μετά θα υπολογίσω κι' εγώ περίπου που βρίσκομαι.

Μαρία,
ο slaine είναι στο αβατάρ σου;;;


Με δευτερη μεθοδο είχα κανει για πλακα κ με έβγαζε 15% λίπος και μια βδομάδα πριν με είχε μετρήσει ο καθηγητής από ΤΕΦΑΑ με δερματοπτυχόμετρο(μας μαθαινε) και μου είχε βγάλει 20% λίπος.Είπες τίποτα?Απλα η μεθοδος που λες είναι 200%αναξιόπιστη κ ανακριβής και πάλι κατι άλλες μέθοδοι με ζυγαριές κτλ.

Υ.Γ Εννοείται είναι ο ΝASSER στο αβαταρ!!!!:turtle:

Exci
28-06-09, 16:18
για να ΣΕ πώ εσένανε εκεί που θα μας πείς εσύ τι έχει νόημα και τι δεν έχει, :smash::smash:

άντε πές μου βρέ και ας μην έχει νόημα,
ε εντάξει, θα παραμηθιαστώ για λίγο καιρό μέχρι να βρω τρόπο να το παίξω υποβρύχιος
:P
Σκεψου το και μονος σου ρε συ. Ζου ζητα διαστασεις του σωματος που μπορουν να καλυπτονται ειτε απο μυες ειτε απο λιπος (η ακομα, μπορει να εχεις μεγαλη μεση γενικα) Τι ακριβη μετρηση να σου δωσει?

Billy
28-06-09, 16:45
μαρία,
η Δεύτερη (2ο λίνκ) έχει 2 Estimates εσύ με ποιό έβγαλες το 15% με το #1 ή με το #2.

exci
:spank:

Αλλά γιά πείτε μου που μπορώ να κάνω την υποβρύχια λιπομέτρηση;;;

Μαρία
28-06-09, 17:52
μαρία,
η Δεύτερη (2ο λίνκ) έχει 2 Estimates εσύ με ποιό έβγαλες το 15% με το #1 ή με το #2.

exci
:spank:

Αλλά γιά πείτε μου που μπορώ να κάνω την υποβρύχια λιπομέτρηση;;;


Με υψος και βάρος είχα κανει αλλα είναι αναξιόπιστη για το λόγο ότι τοτε ήμουν 57 κιλα με 1,66 και με έβγαλε 15% ενω ο καθηγητής με το δερματοπτυχόμετρο 20%(πριν 5χρόνια μιλάω),ενώ τώρα είμαι 61 με περισσοτερο μυικό και λιγότερο ποσοστό λίπους που αν βάλω αυτές τις παραμέτρους θα με δείξει με άλλο ποσοστο(πολύ λίπος) απο ότι είμαι τώρα.Μην την λάβεις καθόλου υπόψιν.
Τωρα για υποβρύχια λιπομέτρηση σε πισίνα η σε κολυμβητήριο.

kyriakos23
29-06-09, 03:28
η μεθοδος που σου κολλανε κατι πραγματα στο σωμα σαν αυτα στο καρδιογραφημα τι μεθοδος ειναι?

sctp
29-06-09, 12:49
η μεθοδος που σου κολλανε κατι πραγματα στο σωμα σαν αυτα στο καρδιογραφημα τι μεθοδος ειναι?

BIA(Bioelectrical Impedance Analysis) +-2% αποκλιση λενε εφ'οσον δεν εισαι αφυδατωμενος :green:

tassos_
29-06-09, 15:33
ρε παιδια στο γυμ μου εχουμε ζυγαρια-λιπομετρητη ανεβαινεις πανω ξυπολιτος και γερνεις τον κορμο σ προς τα εμπρος καθεσαι για λιγο και σου βγαζει %λιπος και ακριβες βαρος.κ λεει μετα %σφαλματος εγω οταν ειχα κανει ελεγε σφαλμα +-0.2%.αυτο τωρα μουφα ειναι η εχει ακριβεια?:unsure:

Exci
29-06-09, 15:40
Μουφα.

tassos_
30-06-09, 11:54
Μουφα.

φτου ρε π***** τοσο καιρο ζουσα με την ψευδαισθηση του 11%!!!:help::help:
σιγουρα μουφα?αν το εχει ψαξει κανεις μπορει να μ πει???

Exci
30-06-09, 12:07
φτου ρε π***** τοσο καιρο ζουσα με την ψευδαισθηση του 11%!!!:help::help:
σιγουρα μουφα?αν το εχει ψαξει κανεις μπορει να μ πει???
Γιατι να μπερδευεστε ρε σεις τοσο. Σκεφτειτε το λογικα:

Η ζυγαρια μετραει το βαρος σου, της δινεις και το υψος, και χρησιμοποιει καποια φορμουλα για να σου βγαλει ενα ποσοστο. Πως στο καλο περιμενεις απο μια ζυγαρια να ξεχωρισει απο ολο το βαρος του σωματος σου τα μυικα κιλα/νερα/οστα/λιπη :welcome:

Πως θα εμπιστευτεις μια φορμουλα που αφορα τον.."Μεσο ανθρωπο" ;)

Billy
30-06-09, 17:22
τελικά θα πεί κανένας που θα βρούμε την Υποβρύχια μέθοδο;;;;

Μαρία
30-06-09, 17:30
τελικά θα πεί κανένας που θα βρούμε την Υποβρύχια μέθοδο;;;;



http://www.sciencetech.gr/pics/produ...u%20lipous.pdf (http://www.sciencetech.gr/pics/products/ektimisi%20swmatikou%20lipous.pdf) στο λέει και ο kr1st0s εδώ πιο πάνω,πως και που γίνεται

Billy
30-06-09, 17:59
έλεγα μηπως υπάρχει κάποιο εργαστήριο που μπορεί να σε λιπομετρήσει γιατί απ' ότι βλέπω θέλει κάποιον εξοπλισμό που εγώ δεν διαθέτω.

giorgospet
02-07-09, 00:52
Από περιέργεια, γιατί νοιάζεστε να μάθετε το ακριβές ποσοστό του λίπους σας; Εκτός κι αν κατεβαίνετε σε αγώνες. Δηλ. έχει σημασία αν έχεις 11% ή 13% ;

Exci
02-07-09, 01:25
Από περιέργεια, γιατί νοιάζεστε να μάθετε το ακριβές ποσοστό του λίπους σας; Εκτός κι αν κατεβαίνετε σε αγώνες. Δηλ. έχει σημασία αν έχεις 11% ή 13% ;
+1, καθρεπτης ρεεε ! :)

NASSER
02-07-09, 17:10
Από περιέργεια, γιατί νοιάζεστε να μάθετε το ακριβές ποσοστό του λίπους σας; Εκτός κι αν κατεβαίνετε σε αγώνες. Δηλ. έχει σημασία αν έχεις 11% ή 13% ;

Μαρεσει η ερωτηση σου γιατι μπορει να αναλυθει το ερωτημα και να εκθεσουμε ολοι την αποψη μας.
Προσωπικα ειτε αγωνιστηκα ειτε ερασιτεχνικα, καποιος μπορει να κραταει ημερολογιο του ποσοστου λιπου του, ωστε με το περασμα του χρονου να κανει συγκρησεις στην αυξηση του μυικου βαρους και απο οπτικη πλευρα συγκριση της βελτιωσης των μυων.
Ωστοσο δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να κνεις συχνες μετρησεις, αλλα μπορει ο καθενας να ορισει καποιες χρονικες περιοδους για μετρησεις, οπως κανουμε και τις αιματολογικες εξετασεις για επιβλεψη της υγειας μας.

manosvdm
17-12-09, 00:21
http://img171.imageshack.us/img171/5858/lipometrisi.jpg (http://img171.imageshack.us/i/lipometrisi.jpg/)

Αυτη Ειναι Η Λιπομετρηση Που Μου Εκαναν Στην Εκθεση Ποδηλατου.
Με Εντυπωσιασε Η Λεπτομερεια Στις Μετρησεις Μιας Και Μετραει Ξεχωριστα Για Δεξι Αριστερο Χερι Και Ποδι Και Ξεχωριστα Κοιλια

Εκπληκτικο Εργαλειο Για Καποιον Που Προσπαθει Να Κατεβει Στην Βασικη Ζωνη Bodybuilding

Μιας Και Απο Εκει Και Κατω Δεν Ενδυκνειτε Για Builders.
Οχι Οτι Δεν Μετραει Αλλα Δεν Ξερουν Κατα Ποσος Ειναι Ακριβεις.

Το Μηχανημα Που Μετρηθηκα Λεγετε Τανιτα Bc418 Kai Σε Ερευνα Αγορας Που Εκανα Ανακαλυψα Οτι Κοστιζει 4000ε, Ετσι Στην Αναζητηση Επεσε Στο Site Ths Εταιριας Οπου Και Διαπιστωσα Οτι Εχει Και Ζυγαριες Για Το Σπιτι Σε Διαφορα Μοντελα Δυο Εκτων Οποιων Εμοιαζαν Με Αυτην Την Συσκευη Που Με Μετρησε.

Ειναι Το Inerscan Kai To Ironman

Τελικα Διαπιστωσα Οτι Χρησιμοποιει Το Ιδιο Software.
Biastika Na To Brv Kai To Agorasa Apo ΠιχμανιαΣτα 205ε.

Εκπληκτικο Εκανα Μετρησεις Και Εχει Σχεδον Ιδιες Με Το Επαγγελματικο.
Βιαστικα Να Το Αγορασω Για Να Το Συγκρινω Με Το Επαγγελματικο.
Η Διαισθηση Μου Με Καλυψε Μιας Και Η Αγορα Φαινετε Κορυφαια.

Να Σας Πω Oti Me To Επαγγελματικο Διαφερει Στο Βιομηχανικο Του Σχεδιασμο Και Φυσικα Εχει Και Εκτυπωτη Πανω Του(4000 Κανει)
Παντως Το Συστηνω Ανεπιφυλακτα Μιας Και Μπορει Ολη Η Οικογενεια Να Παρακολουθει Την Προοδο Με Ενα Εγκυρο Μηχανημα Και Αμεσα Μεσα Στο Σπιτι Του.

http://img515.imageshack.us/img515/6413/tanitabc545scale.jpg (http://img515.imageshack.us/i/tanitabc545scale.jpg/)

•Weight
•Full Body fat %
•Segmental Body fat% (including right arm, left arm, right leg, left leg, and trunk)
•Total Body water %
•Full Muscle mass
•Muscle mass (including right arm, left arm, right leg, left leg, and trunk)
•Physique rating
•Basal metabolic rate
•Metabolic age
•Bone mass
•Visceral fat
•Automatic scrolling or results: weight, body fat% and segmental body fat %
•Recall function: weight, body fat %, body water %, muscle mass, BMR, bone mass and visceral fat
•Graph function for: body fat % (total and segmental), body water %, bone mass, visceral fat and BMR
•Graph recall: Calendar days / 52 weeks / 36 months
•Clock & Calendar
•Backlit icon buttons
•Guest mode
•Weight Only button
•4 x AA batteries (included)

Tanita Ironman Segmental and Full Body Composition Monitor
Tanita- known worldwide for it's quality, reliability and accuracy. From the leaders in body composition comes a whole new level in measuring your Competitive Edge- Tanita's BC558 Segmental Body Composition Monitor. Why segmental? Simply put, segmental gives you more information than standard body composition monitors. This totally unique product gives individual body composition readings for each body segment- trunk, right arm, left arm, right leg and left leg. The BC558 is especially useful for anyone who is monitoring the balance of left and right side of body or trying to build or rehabilitate a particular part of one's body.
The BC558 uses innovative retractable handgrip electrodes, along with standard feet electrodes. These eight bioelectrical impedance analysis (BIA) electrodes allow the BC558 to go well beyond standard body composition; giving you a segmental review of what you are made of.

In seconds, this at-home health monitor can display a complete body composition profile, including weight, body fat % (total and segmental), body water %, muscle mass (total and segmental), bone mass, BMR, visceral fat, metabolic age and physique rating. Technology found in the BC558 is the same advanced technology found in Tanita's professional line of segmental body composition analyzers.

http://img14.imageshack.us/img14/9986/184549503xl.jpg (http://img14.imageshack.us/i/184549503xl.jpg/)

Littlejohn
17-12-09, 00:28
Ωραίος... Μόλις βρήκα τι δώρο θα μου κάνω τα χριστούγεννα...:green: :welcome:

sctp
17-12-09, 11:55
Η ΤΑΝΙΤΑ εχουν παραδοση στις ζυγαριες και ειναι απο τα μεγαλα ονοματα..αλλα να δωσεις ακομη και 200 ευρω για μια ζυγαρια ειναι πολλα κατα τη γνωμη μου οταν μπορεις με ενα δερματοπτυχομετρο,εστω και το ηλεκτρονικο(το πιο απλο εχει 3-4ευρω) που ειναι πιο ευχρηστο να δωσεις 30 ευρω και να εχεις πιο ακριβη λιπομετρηση.:thumbup:

Haris Pilton
17-12-09, 12:06
Για να χειρηστεις δερματοπτυχομετρο ωμος θελει εμπηρεια και ειδικευση σωστα;
Τουλαχιστον ετσι εχω διαβασει,για να βγει μια ακριβης μετριση.

sctp
17-12-09, 12:10
Για να χειρηστεις δερματοπτυχομετρο ωμος θελει εμπηρεια και ειδικευση σωστα;
Τουλαχιστον ετσι εχω διαβασει,για να βγει μια ακριβης μετριση.

:P σιγα μη χρειαζεσαι και πτυχιο,μεσω inet μπορεις να παρεις μια καλη ιδεα,τωρα αν θελεις και κατι επιπλεον πιστευω μπορεις να ζητησεις καποιον γυμναστη να σου δειξει,το μονο που χρειαζεται μαλλον ειναι να σου κανει τη μετρηση καποιος αλλος.

gj
17-12-09, 12:18
Η ΤΑΝΙΤΑ εχουν παραδοση στις ζυγαριες και ειναι απο τα μεγαλα ονοματα..αλλα να δωσεις ακομη και 200 ευρω για μια ζυγαρια ειναι πολλα κατα τη γνωμη μου οταν μπορεις με ενα δερματοπτυχομετρο,εστω και το ηλεκτρονικο(το πιο απλο εχει 3-4ευρω) που ειναι πιο ευχρηστο να δωσεις 30 ευρω και να εχεις πιο ακριβη λιπομετρηση.:thumbup:
Mπορεις να δώσεις περισσότερες πληροφορίες??
Π.χ. απο που το αγοράζουμε? ποσο κοστιζει...αν εχεις και καποιο λινκ θα ήμουν ευγνόμων.

manosvdm
17-12-09, 13:13
σε 10 sec εχεις αποτελεσμα για καθε βασικο μερος του σωματος και στατιστικη μερχρι και 3 χρονια

ολα αυτα σε 10 δευτερολεπτα.
:clap:

Μαρία
17-12-09, 13:38
Σαν μεσο λιπομετρησης το δερματοπτυχομετρο που ειναι και το πιο αξιοπιστο,εννοουμε της ταξης του 80-90% σωστη ενδειξη,αυτη την στιγμη ειναι οτι πιο σιγουρο υπαρχει.Τωρα οι ζυγαριες,τα ηλεκτροδια και οτιδηποτε αλλο με την μορφη βαζω ενδειξεις(βαρος-υψος κτλ)ειναι περα για περα αναξιοπιστο.Αφιερωσε ενα μαθημα ο καθηγητης στα ΤΕΦΑΑ να μας μαθει τι γινεται με τις λιπομετρησεις και η μονη αξιοπιστη με επιτυχια μεχρι και 95% ειθναι η λιπομετρηση με το νερο εχουμε πει σε αλλο τοπικ για αυτο και μετα το δερματοπτυχομετρο με λιγοτερο ποσοστο επιτυχιας οχι ομως αναξιοπιστο και αυτο οφειλεται οπως ειπε και ο Haris Pilton στην εμπειρια αυτου που το κανει....δεν ειναι αστειο αλλα και ο καθηγητης που μας εκανε λιπομετρηση μας το τονισε αυτο.....γιατι εκει παιζεις πλεον με τα ποσοστα καποιος που δεν εχει πολύ εμπειρια θα βγαλει ενα ποσοστο ακριβειας του 75-80% σε σχεση με εναν καθηγητη-ομοσπονδιακο πχ που θα φτασει το ποσοστο στο 85%....

manosvdm
17-12-09, 15:42
πιστευω οτι απειρια σε δερματοπτυχομετρο =ι δια ενδειξη με ζυγαρια καλης ποιοτητας οπως αυτη.

αρα ποιο ευκολο και ποιο πρακτικο.:thumbup:

η ζυγαρια δεν συγκρινετε με τις αλλες που απλα κανουν μια λιπομετρηση.εχει μελετηθει και εχει πολυ βαρβατο software.
την εταιρια αυτη την προτεινη και o Venuto sto Burn the fat feed the muscle.

τωρα οσο για τον καθηγητη εχω τις αμφιβολιες μου γιατι τηνη αναβαθμιση αυτων των μηχανηματων μπορει καιν να μην την γνωριζει.

Η τεχνολογια εξελισετε!!!!!!!!!!
ο καθηγητης;;;;;:unsure:

Μαρία
17-12-09, 15:56
πιστευω οτι απειρια σε δερματοπτυχομετρο =ι δια ενδειξη με ζυγαρια καλης ποιοτητας οπως αυτη.

αρα ποιο ευκολο και ποιο πρακτικο.:thumbup:

η ζυγαρια δεν συγκρινετε με τις αλλες που απλα κανουν μια λιπομετρηση.εχει μελετηθει και εχει πολυ βαρβατο software.
την εταιρια αυτη την προτεινη και o Venuto sto Burn the fat feed the muscle.

τωρα οσο για τον καθηγητη εχω τις αμφιβολιες μου γιατι τηνη αναβαθμιση αυτων των μηχανηματων μπορει καιν να μην την γνωριζει.

Η τεχνολογια εξελισετε!!!!!!!!!!
ο καθηγητης;;;;;:unsure:

Πανεπιστημιακος Καθηγητης ΤΕΦΑΑ ομοσπονδιακος προπονητης του ΣΕΓΑΣ ο οποιος οταν η Γενικη Γραμματεια Αθλητισμου διεξαγει σεμιναρια για αποκτηση πτυχιου Σωματικης Διαπλασης αναγνωρισμεναοαπο το κρατος ειναι υπευθυνος και επιμελείται την εκπαιδευση,ο οποιος εχει στο ενεργητικο του πολλες διακρισεις σαν προπονητης και με αρκετα χρονια ερευνας στο εξωτερικο σε προπονητικα προγραμματα.....ε λες να μας διδασκει το λαθος??Ο συγκεκριμενος μας εκανε και την λιπομετρηση με δερματοπτυχομετρο....

manosvdm
17-12-09, 16:47
εγω ποτε δεν αμφισβητησα τις γνωσεις ενως καθηγητη ουτε τις τις μηδενισα.
αλλα πριν προλαβεις να αμφισβητησεις η να θεοποιησεις μια συσκευη θα πρεπει μπρωτα να περασει απο συγκρισεις και ελεγχους κατω απο παρομοιες συνθηκες.

Δηλαδη Επειδη Οι Μεχρι Τωρα Λιπομετρητες Ειναι Αθλιοι Θα Πρεπει Να Ειναι Και Ολοι.

Καθε Φορα Και Καθε Τι Καινορυργιο Πριν Το Χαρακτηρισουμε Θα Πρεπει Να Το Εξεταζουμε.

Ειδικα Αυτα Που Δουλευουν Με Αλγοριθμους Ειναι Σιγουρο Οτι Εξελισονται.

Καποια Στιγμη Θα Φτασουν Να Ειναι Αξιοπιστα.;)

sogoku
20-12-09, 21:55
Eπειδη εχω μπερδευτει και θελω να παρω εναν φτηνο λιπομετρητη μπορει καποιος που ξερει να προτεινει κατι?Κατι αξιοπιστο σε γενικες γραμμες.

drago
20-12-09, 22:02
Σαν μεσο λιπομετρησης το δερματοπτυχομετρο που ειναι και το πιο αξιοπιστο,εννοουμε της ταξης του 80-90% σωστη ενδειξη,αυτη την στιγμη ειναι οτι πιο σιγουρο υπαρχει.

και που το πουλανε αυτο???

Μαρία
20-12-09, 22:16
Σε καταστηματα με αθλητικα ειδη και εξολπλισμό

sogoku
20-12-09, 23:35
Σε ενα τετοιο καταστημα που λες μαρια μου ειπε αυτος οτι με το πτυχομετρο βρισκεις εναν αριθμο τον οποιο τον βαζεις σε εναν τυπο και το αποτελεσμα που σου δινει εχει μηδενικη αποκλιση.Τι ισχυει?

Μαρία
20-12-09, 23:54
Σε ενα τετοιο καταστημα που λες μαρια μου ειπε αυτος οτι με το πτυχομετρο βρισκεις εναν αριθμο τον οποιο τον βαζεις σε εναν τυπο και το αποτελεσμα που σου δινει εχει μηδενικη αποκλιση.Τι ισχυει?


Ναι αλλα αμα σου κανους τρεις ανθρωποι την λιπομετρηση το αποτελεσμα με τον τυπο θα εχει μικρη αποκληση το ενα με το άλλο γιατι παιζουν ρολο οι περιοχες που θα μετρησεις θα κανεις την λιπομετρηση...

sctp
21-12-09, 00:15
http://www.linear-software.com/online.html http://www.exrx.net/Testing/SkinfoldProcedures.html http://www.exrx.net/Testing/BodyCompSites.html google για περισσοτερες πληροφοριες :P

manosvdm
21-12-09, 21:21
Εχω παρατηρησει οτι οταν εχει προηγηθει μια μερα low carb την epomenh μερα το πρωι η μετρηση δειχνει περισσοτερο λιπος σε σχεση με μια μερα high carb στο τελος της ημερας.

1.ειναι δυνατον σε μια μερα να γεμιζουν τοσο πολυ οι μυες με γλυκογονο και υγρασια ετσι ωστε να επηρεαζουν την μετρηση.(αρα η Μαρια εχει δικιο)

2. Με τον ηλεκτρονικο τροπο μπορω ομως και μετραω και το μυικο ποσοστο πραγμα που για καποιον που προσπαθει να ανεβασει τον μεταβολισμο ειναι ενα εργαλειο για να ξερει που βαδιζει.(τι να το κανω το δερματοπτυχομετρο αν μαζι με το λιπος χανω και μυικο συστημα).

εγω προσωπικα ακομα και στην προηγουμενη ζυγαραια καποια στιγμη εχανα ποντους (μεζουρα) στην κοιλια 1 κιλο την ευβδομαδα και η ζυγαρια εδειχνε για καθε κιλο που εχανα μηδενικη αλλαγη στο λιπος.
(Με Το Δερματοπτυχομετρο Στην Κοιλια Δεν Θα Το Εβλεπα)

Θελω Να Πω Οτι Ο Ηλεκτρονικος Τροπος Σου Δειχνει Μια Καλη Απεικονιση Σχεσης Λιπους + Μυικου Συστηματος.

Σας Ειχα Πει Ακομα Και Τοτε Που Πηγαινα Σε Εργομετρικο Εργαστηριο Εδειχνε Αμεταβλητη Την Μετρηση Λιπους.
Τα Ηλεκτρονικα Μηχανηματα Ειναι Καλα Αρκει Να Ξερουμε Να Τα Ερμηνευουμε.
Και Η Συγκεκριμενη Ζυγαρια Προσφερει Μετρησεις Που Ειναι Απαραιτητες Στο Επιτυχημενο Αδυνατισμα.
:clap:

Μαρία
21-12-09, 22:00
Το σωστο με το θεμα λιπους δεν το βλεπεις με την ζυγαρια αλλα με τους ποντους και τον καθρεφτη.Αν χανεις ποντους και αρχιζουν τα ρουχα να ειναι χαλαραυγαρια δειχνει το ιδιο αποτελεσμα τοτε να εισαι ευτυχισμενος γιατι το μυικο ειναι πιο βαρυ απο το λιπος και δεν χανεται....
Με το δερματοπτυχομετρο η μετρηση γινεται σε συγκεκριμενα σημεια στο σωμα και οχι οπου τυχει.Οταν ειχα κανει παλια στην σχολη με ειχε βγαλει 21%λιπος παροτι γυμναζομουν ελαφρα(ηταν η περιοδος που ειχα σταματησει τον πρωταθλητισμο)και την επομενη πηγα σε γυμναστηριο και εκανα αυτην με την ζυγαρια και με εβγαλε 16% λιπος.....!!Αλλα η πραγματικοτητα οσο και να μην μου αρεσε ηταν το 21%....μετα εμαθα την σημασια της αεροβιας......και δεν ξανασχοληθηκα και με ζυγαρια(κανονικη) απλα με τον καθρεφτη και το ποσο θα φανουν οι φλεβες απο τη διατροφη....

sctp
21-12-09, 23:04
Εχουμε πει 30 φορες τι παιζει με τον ηλεκτρονικο τροπο μετρησης..παιζουν μεγαλο ρολο τα νερα τα ενδομυικα..και προφανως και το γλυκογονο-υδατανθρακες που υπαρχουν αποθηκευμενοι επισης ενδομυικα,καθε γρ. υδατανθρακα κρατα 4γρ.νερο αρα ειναι πολυ λογικο αν εισαι full carbed-up να σου βγαζει λιγοτερο λιπος.Τωρα για τις αλλαγες στη μυικη μαζα..αν δεν κανεις εξαντλητικη και πολυ μακροχρονια διαιτα δυσκολα χανεις..αλλα τα κιλα που σηκωνεις στο γυμναστηριο σου δινουν μια καλη ιδεα που βρισκεσαι.:cursing:

Michaelangelo
20-04-10, 02:38
ΚΑΝΈΝΑΣ "λιπομετριτnς" πέρα των Ιατρειων (και δεν ξέρω αν υπάρχουν καν στην Ελλάδα τέτοιοι, εκτος το ότι στοιχίζουν αρκετά χιλιάρικα) ΔΕΝ είναι αξιόπιστος! Ειδικά οι μετρητές σε Bodyline και γυμναστήρια είναι για να μας κάνουν να χαιρόμαστε.

1n πιο αξιόπιστη λιπομετρισn: θέλει πισινα!

2n πιο αξιόπιστη λιπομετρισn:
"δερματοπτυχομετρο" και θέλει ειδικό και με εμπειρία! (Aχρηστο στους... πολύ χοντρούς! (δεν μπορεί να μετρήσει, αλλα εκεί δεν νομίζω να χρειάζεται να κάνουν και λιπομετρισn! :turtle:)

andybgr
24-04-10, 19:08
Παιδιά έχω 1-2 απορίες, δε ξέρω κατα πόσο μπορείτε να με διαφωτίσετε..

λοιπον,

έχω αγοράσει μία ζυγαριά που ταυτοχρονα μπορει να σου βγάλει το % λίπους και το % ενυδάτωσης τους σώματος. Αυτη η ζυγαρια έχει ενα συστημα "Ανάλυση Βιο-Ηλεκτρονικής Αντίστασης" (ΒΜΙ).

στις ρυθμίσεις της ζυγαριάς δηλώνεις ηλικία, ύψος, φύλο..

είμαι 1,74, Άνδρας, 28 ετών.

ζυγίζωμαι, μου βγάζει ότι ειμαι 84kg σωστά... ποσοστό λίπους 25%, ποσοστό ενυδάτωσης 50% !?

για το ποσοστό λίπους σίγουρα δεν είμαι στα 25% ούτε καν στα 20%. Γυμνάζομαι, έχω αναπτυγμένους μυοις. Αν αυτό το βγάζει απο κάποια αριθμητική πράξη μεταξύ ύψους, ηλικίας, κιλών κτλ δε γνωρίζω αλλα αυτο το ΒΜΙ μου φαίνεται λίγο μούφα...

θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας πανω σε αυτο το ΒΜΙ, ή αν είχατε και εσείς κάποια παρόμοια ζυγαριά..

επίσης, το ποσοστό ενυδάτωσης τί ακριβώς είναι και πώς μπορώ να το έχω προς όφελός μου? το 50% που μου βγάζει είναι στο χαμηλότερο-χειρότερο επίπεδο...

Μαρία
24-04-10, 21:39
Εχει αναλυθει το θεμα του ποσοστου λιπους σε πολλα τοπικ αλλα και ο τροπος υπολογισμου του,θα μπορουσες να κανεις μια αναζητηση στα τοπικ πρωτα που υπαρχουν στο θεμα αυτο....
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?p=87404#post87404

andybgr
25-04-10, 16:15
εντάξει βρείκα την άκρη, αλλα το ποσοστό ενυδάτωσης τι ακριβώς είναι?

killer85
26-04-10, 00:26
Υπάρχει κάποιο μέρος που μπορεί να γίνει λιπομέτρηση στο νερό στην ΑΘήνα η στον Πειραιά... έψαξα πολύ αλλά δεν βρήκα...

jGod
26-04-10, 04:45
ποιος ο λογος?μπορει να βρεις στην στην χαροκοπειο dexa..αν εχεις ενα 800αρι να πληρωσεις.ποιος ο λογος να κανεις λιπομετρηση?κοιτα τον καθρεπτη!αν θες οπωσδηποτε λιπομετρηση βρες καποιο εμπειρο χερι(οπως το δικο μου :welcome:) να σου κανει δερματοπτυχομετρηση απο 7 σημεια του σωματος σου και πανω.

killer85
26-04-10, 15:14
Βασικά εγλω χρησιμοποιώ την μεζούρα σαν δείκτη, νομίζω πως δουλεύει επάνω μου σαν αποτέλεσμα μεταβολών και όχι απόλυτα...

killer85
01-05-10, 03:32
ποιος ο λογος?μπορει να βρεις στην στην χαροκοπειο dexa..αν εχεις ενα 800αρι να πληρωσεις.ποιος ο λογος να κανεις λιπομετρηση?κοιτα τον καθρεπτη!αν θες οπωσδηποτε λιπομετρηση βρες καποιο εμπειρο χερι(οπως το δικο μου :welcome:) να σου κανει δερματοπτυχομετρηση απο 7 σημεια του σωματος σου και πανω.

Που λες ακόμα ψάχνω αυτό το έμπειρο χέρι σαν το δικό σου... αλλά που είναι...???:unsure::spank:

Πραγματικά υπάρχει μεγάλη άγνοια εκεί έξω...:turtle::turtle::turtle:

SepTum
29-08-10, 05:20
Eγω εκανα στο γυμναστηριο που παω 3φορες συνεχομενες και με εβγαλε 6% ,9% ,6% με ενα ματζαφλαρι σαν νιτεντο που το κρατας με τεντωμενα χερια.Αν μπορουσα να το εμπιστεφτω θα κραταγα το 9.Σε ενα αλλο κεντρο που πηγα εχοντας λιγοτερο λιπος απο πριν και με μεθοδο που μου κολλαγαν ηλεκτροδια σε 3-4 μερη του σωματος μου εβγαλε 15.5% κατι που μου φανηκε εξισου ακυρο καθως εβλεπα καθαρα τους πανω κοιλιακους και λιγο τους μεσαιους.Το συμπερασμα που μπορω να βγαλω απο αυτο ειναι οτι ρολο παιζει ο καθρεφτης και οχι τα χαζα νουμερα..Παρολαυτα αν μπορουσα να βρω καποιο αξιολογο μηχανημα για το σπιτι με ακριβη αποτελεσματα δεν θα ελεγα οχι...

manosvdm
30-08-10, 09:35
γνωριζει κανεις αν σε πειοδο ογκου εχουμε αυξηση περιφερειας 1 ιντσα σε 1,5 μηνα(3-4 κιλα)
και to caliper(4 σημειων) δειχνει αυξηση λιπους λιγοτερο απο 1% αν αυτα τα δυο ειναι λογικα;

και απο την αλλη οταν το η περιφερεια ηταν 1 ιντσα λιγοτερο υπηρχε τρομερηγ χαλαρωση στην κοιλια κατι που σιγα σιγα εξανεμιζετε παρολο που ανεβηκε 1 ιντσα
μιλαω για μια κοιλια που ηταν 49 ιντσες κατβηκε στο 32,5(με χαλαρωση) και τωρα ειναι στο 33,5(με σαφως λιγοτερη χαλαρωση)

υποψην ΟΤΙ ΠΛΕΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΕΡΕΣ ΓΙΝΕΤΕ ΧΡΗΣΗ ΜΟΝΟΥΔΡΙΚΗΣ ΚΡΕΑΤΙΝΗΣ

manosvdm
22-09-10, 08:47
Σημερα κατεληξα και επιβεβαιβεωσα το εξη:

Μετα απο 2 μηνες επαναεισαγωγης των υδατανθρακων στη διατροφη και δηλαδη
απο 200 σε 350 και φυσικα ανοδο των θερμιδων και κοψιμο toy καθημερινου cardio
και εισαγωγη κρεατινης εστερα.

ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΥΞΗΣΗ ΛΙΠΟΥΣ. 3-4 κιλα αυξηση βαρους

ΟΜΩΣ
παρουσιαστηκε μεγαλο θολωμα πλεων που επιβαιβαιωνει οτι οι υδατανθρακες κατακρατουν μαλλον περισσοτερα υγρα στο σωμα μου.


πχ calliper μετρηση ποδιου 8χλ και τωρα και πριν απο 2 μηνες ομως η γραμμωση στο τετρακεφαλο πριν απο 2 μηνες ηταν εντυπωσιακη.

τωρα ολοι στο γυμανστηριο μου λενε οτι εβαλα κιλα ΚΑΛΑ.

βεββαια απορω και συνεχιζω να αναρωτιεμαι πως γινετε αυτο;

Επιβαιβαιωνει καποιος αλλος αυτο που παρατηρησα;

kReator
23-09-10, 16:30
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο σάιτ κ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,τον ιούνιο είχα κάνει λιπομέτρηση στο γυμναστήριο σε μία ζηγαριά και με έδειξε πως έχω 16% λίπος , σήμερα έκανα σε διατροφολόγο και με έβγαλε πως έχω 8,8% λογικά απ ότι ξέρω αν είχα τόσο θα έπρεπε να ήμουν ''κομμάτια'' αλλά οι κοιλιακοί μου ούτε καν φαίνονται και είμαι χαλαρός στο κάτω σημείο της κοιλιάς, ξέρει κανείς να μου πεί τι παίζει? γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί κ δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχω. αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

manosvdm
01-10-10, 10:09
Στον ογκο H TANITA τα επαιξε
με αυξηση 3 κιλων βαρους και ενω το caliper den exei δειξει αξιολογη μεταβολη αντε 1 % η Τανιτα καθε ευβομαδα δειχνει 4% παραπανω λιπος.ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ. και με πολλους υδατανθρακες που αντιθετος επρεπε να μεινει σε ποιο χαμηλα επιπεδα

αυτη τη στιγμη caliper kai ζυγαρια εχουν 3% διαφορα λιπους κατι που δεν ειχε ξανασυμβει μεχρι τωρα..
Πλεων την θεωρω αναξιοπιστη στην φαση ογκου την TNTA.

elias1988
21-10-10, 02:22
Στον ογκο H TANITA τα επαιξε
με αυξηση 3 κιλων βαρους και ενω το caliper den exei δειξει αξιολογη μεταβολη αντε 1 % η Τανιτα καθε ευβομαδα δειχνει 4% παραπανω λιπος.ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ. και με πολλους υδατανθρακες που αντιθετος επρεπε να μεινει σε ποιο χαμηλα επιπεδα

αυτη τη στιγμη caliper kai ζυγαρια εχουν 3% διαφορα λιπους κατι που δεν ειχε ξανασυμβει μεχρι τωρα..
Πλεων την θεωρω αναξιοπιστη στην φαση ογκου την TNTA.

Παιδιά ξέρει κανείς που θα βρω ένα ριμαδοδερματοπτυχόμετρο?!:unsure:
Εχω φάει μαγαζιά-φαρμακεία, και όλοι με κοιτάνε σαν καθυστερημένο οταν ακούνε τη λέξη αυτή!
Ας μου στείλει κάποιος (η με πμ) κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα, όχι γενικολογίες.
Ευχαριστώ.:thumbup:

Andrikos
21-10-10, 08:49
Παιδιά ξέρει κανείς που θα βρω ένα ριμαδοδερματοπτυχόμετρο?!:unsure:
Εχω φάει μαγαζιά-φαρμακεία, και όλοι με κοιτάνε σαν καθυστερημένο οταν ακούνε τη λέξη αυτή!
Ας μου στείλει κάποιος (η με πμ) κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα, όχι γενικολογίες.
Ευχαριστώ.:thumbup:

'Εχω εγώ, κανόνισε να περάσεις από το σπίτι να στο δώσω

manosvdm
21-10-10, 09:14
ebay

calliper accumeasure

NASSER
21-10-10, 09:40
Καλησπέρα παιδιά είμαι καινούργιος στο σάιτ κ θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση,τον ιούνιο είχα κάνει λιπομέτρηση στο γυμναστήριο σε μία ζηγαριά και με έδειξε πως έχω 16% λίπος , σήμερα έκανα σε διατροφολόγο και με έβγαλε πως έχω 8,8% λογικά απ ότι ξέρω αν είχα τόσο θα έπρεπε να ήμουν ''κομμάτια'' αλλά οι κοιλιακοί μου ούτε καν φαίνονται και είμαι χαλαρός στο κάτω σημείο της κοιλιάς, ξέρει κανείς να μου πεί τι παίζει? γιατί πραγματικά έχω μπερδευτεί κ δεν ξέρω πόσο μπορεί να έχω. αν γνωρίζει κάποιος κάτι ας μου απαντήσει, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Καλωσηρθες στο φορουμ.
Ποσα κιλα εισαι και τι υψος εχεις? Γυμναζεσαι? Κανεις διατροφη?

manosvdm
31-12-10, 11:54
η τανιτα τα επαιξε σε αθξηση ογκου

ενω το caliper se περιοδο 5+ μηνων και με αθξηση βαρους 8+ κιλων απο 74,5 στα 83
εδειξε +3% λιπος δηλαδη απο 11,7 στο 14,7

η ζυγαρια εδειξε το εκληκτικο απο 12% στο 19%

δεν καταλαβε καθολου μυικη αναπτυξη ενω δε στο resting metabolic rate μπορει και να επεσε..
απαραδεκτη για τα λεφτα της

ουτε ΝΕΡΑ δεν ειδε......................
ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ CALIPER:bowdown:

arisfwtis
31-12-10, 18:12
νταξ οι ζυγαριες ειναι κοροιδια

μου χει τυχη αποκλιση 2% την ιδια μερα τι να λεμε

teo18480
27-04-11, 22:09
Ανοιγοντας παλι τοθεμα,ρε παιδια η καλυτερη μεθοδος ποια ειναι τελικα?

elias1988
27-04-11, 22:13
Δερματοπτυχόμετρο.
Εκτός αν έχεις τα φράγκα για πισίνα.

venom1987
09-08-11, 09:48
εχω μια απορια σχετηκα με την λιπομετρηση
ειμαι 23 χρονων με 66-67 κιλα και υψος 179 και γυμναζομαι 5-6 φορες την βδομαδα 1,5 χρονο + διατροφη γραμμωσης απο διατροφολογο..

πηγα στο γυμ και εκανα λιπομετρηση με ο λιπομετρητη χειρος OMRON και με εβγαλε 18%
εκανα βεβαια απογευμα μετα απο γευματα και νερα αλλα και παλι ποσο παραπανω να σε δειξει???
σπιτι κανω με την ζυγαρια και με δειχνει 1% λιγοτερο......και παλι πολυ ομως ειναι.....???

πηρα ενα δερματοπτηχομετρο απο τα extream storeς και εκανα σπιτι μετρωντας στηθος,δεξια απο τον αφαλο και λιγο πανο απο το γονατο
τα εβαλα σε ενα σαιτ που ειναι για αυτον τον υπολογισμο μαζι με υψος ,βαρος ηλικια και με βγαζει περιπου στο 10%

επισεις σε διαφορα σαιτ και εφαρμογες οπως και σε ενα βιβλιο ασκησεων και διατροφης που εχω
βαζοντα τα στοιχεια απο τ υψος,βαρος,ηλικια , μετρηση λαιμου( 36 cm ) και μεσης( 77 cm ) με βγαζει στο ιδιο με το δερματοπτηχομετρο πανω κατω.

τωρα τι γινεται???ποια ειναι η σωστη???γιατι μπορητε να κρινεται και απο την φωτο ,επιπλεον στον καθρεφτη φαινονται οι κοιλιακι μ + φλεβες σε πολλα σημεια και μυες αρα τι παιζει???
πειτε μ την γνωμη σας παρακαλω γιατι εχω φαει τρελο κολλημα....και θελω σιγα σιγα να ξεκινισω απο σεπτεμβρη λιγο ογκο και φοβαμαι μην παιρνω λιπος σε περιπτωση που ισχυει το 18%
αλλα με το 10% ειναι κομπλε

τι λετε???

DimitrisT
09-08-11, 11:03
Ενταξει τωρα για 18% δε μου κανεις αλλα ουτε και για 10, εκει γυρω στο 12% νομιζω εισαι..
Αλλα και παλι, ενας ξερος αριθμος θα καθορισει αν θα κανεις ογκο; :unsure:

venom1987
09-08-11, 11:25
Ε ναι οι άλλες μετρήσεις στο 10 με 12 % το πολυ με δειχνανε , αλλα όχι 17 και 18 έλεος. Άρα είναι απάτη αυτές οι 2 ;
Έλεγα για όγκο αλλα να είμαι σταθμός για να μην παίρνω λίπος δεν ξέρω βέβαια γιατί γραμμωση έκανα μέχρι τωρα....

ChestBrah
09-08-11, 12:21
Ε ναι οι άλλες μετρήσεις στο 10 με 12 % το πολυ με δειχνανε , αλλα όχι 17 και 18 έλεος. Άρα είναι απάτη αυτές οι 2 ;
Έλεγα για όγκο αλλα να είμαι σταθμός για να μην παίρνω λίπος δεν ξέρω βέβαια γιατί γραμμωση έκανα μέχρι τωρα....

Από την φωτογραφία μ φαίνεσαι 13-14%. 10% θα ήσουν τέρμα κομμάτια και πάλι στα 11% αρκετά πιο χαραγμένος.

Kagias
09-08-11, 12:48
Και γω 13-14 θα ελεγα. Βασικα ειναι και μικρη η φωτο, αν ανεβασεις αλλες δυο τρεις σε μεγαλη αναλυση τα παιδια θα σου πουν καλυτερα.

venom1987
09-08-11, 13:11
2965629657

αυτες οι 2 ειναι καλυτερες πιστευω??? τι λετε???

για 13 παλι σαν πολυ μ φαινεται ομως????

DimitrisT
10-08-11, 07:39
Αυτο που ηθελα να πω με το αρχικο μου ποστ ηταν οτι εαν σου αρεσει αυτο που βλεπεις εσυ στον καθρευτη μεχρι στιγμης (ασε τα ποσοστα), μπορεις να αρχισεις ογκο με το ενδεχομενο οτι θα παρεις 1-2 κιλα λιπους..
Εκτος και αν εισαι τοσο ψειρας σε αυτα ωστε να εισαι μεν υπερθερμιδικα αλλα ελαχιστα (π.χ. 100 θερμιδες), τοτε θα παρεις ενα κιλο λιπους σε 2,5 μηνες και αν.

venom1987
10-08-11, 08:10
απο τις φωτο τι πιστευεις ομως???
αλλα σε αυτο που λες εχεις δικιο και γι αυτο απο τον αλλο μηνα θα ξεκινησω διατροφη ογκου......

DimitrisT
10-08-11, 08:18
Κοιτα, δεν εχεις πολυ λιπος αλλα δεν εισαι και τελειως κομματια, αλλα μιας και ειναι ηδη Αυγουστος, μπορεις να αφησεις το ''κομματιασμα'' για του χρονου.
Εγω απλα θα εκανα και ογκο και γραμμωση μαζι για να μη λιπωσω πολυ, δηλαδη για παραδειγμα 1 μηνα ογκο --> 1 μηνα γραμμωση και μετα τα ιδια, η 2 μηνες ογκο --> 1 μηνα γραμμωση.
Η αυτο που σου ειπα πιο πανω, προσεκτικη υπερθερμιδικη για αρκετο καιρο..

venom1987
10-08-11, 09:28
Ε αυτο θα κάνω λογικά απο αρχές βέβαια
Απλώς ήθελα να ξέρω το πόσο έχω περίπου ....

Kagias
10-08-11, 10:36
H φωτο στο προφιλ σου η αληθεια ειναι μπερδευει.
Και παλι 10% δε ξερω, δε μου φαινεται αλλα αυτο απο την οψη και μονο του σωματος ειναι υποκειμενικο, π.χ. δες εδω http://www.leighpeele.com/body-fat-pictures-and-percentages εκει που λεει 10% vs 10% , δειχνει δυο ατομα με το ιδιο ποσοστο λιπους, κοιτα ποσο διαφορετικοι ειναι.

tolis93
10-08-11, 12:18
εγινες ωραιος εσυ πεταξες βυζακι:green:φιλε λιπος δεν παιρνεις ευκολα αν τρως καθαρα.ψαξε το θεμα διατροφικες ορεξουλες κ δες τι ετρωγα μια βδομαδα.κ μετα πηγαινε στο μειωση κιλων αυξηση ογκου κ δες με αυτες τις σαβουρες πως ειμαι.μη φοβασαι να τρως παντως θα βαλεις κ αλλα κιλακια μυικα.

sTeLaKoS
28-10-11, 16:59
Συγχωνεύτηκαν ορισμένα topic με θέμα τη λιπομέτρηση.

nikos12
08-12-11, 17:13
Πως μπορω να βρω τι ποσοστο λιπους εχω???

beefmeup
08-12-11, 17:16
φιλε δεν ανοιγουμε θεματα οπου να ναι κ χωρις να ψαξουμε πρωτα..

Λιπομέτρηση (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1491-Λιπομέτρηση&highlight=ποσοστο+λιπους)
Πως να υπολογισουμε το ποσοστο λιπους το σωματος μας? (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17735-Πως-να-υπολογισουμε-το-ποσοστο-λιπους-το-σωματος-μας&highlight=ποσοστο+λιπους)

nikos12
08-12-11, 17:19
Πως μπορω να βρω τι ποσοστο λιπους εχω????

tolis93
08-12-11, 17:24
Πως μπορω να βρω τι ποσοστο λιπους εχω????

εκει αυτος:green: με δερματοπτυχομετρο η με ζυγαρια αλλα να ναι οκ ακριβειας δλδ.η με καποια φορμουλα μετρησης στο ιντερνετ

nikos12
08-12-11, 17:29
Ζυγαρια εχω σπιτι...Πως θα το βρω???Κατι σελιδες στο ιντερνετ σου βγαζουν ακριβες???

tolis93
08-12-11, 17:56
Ζυγαρια εχω σπιτι...Πως θα το βρω???Κατι σελιδες στο ιντερνετ σου βγαζουν ακριβες???

αν η ζυγαρια σ κανει λιπομετρηση βολεψου με αυτη κ για να δεις αν ειναι ακριβειας πολυ απλα δες τι ποσοστα σ βγαζει το πρωι κ τι το απογευμα πχ. προυποθετοντας οτι μετραει κ υγρα κ βαρος μυων κ νερα κτλπ ετσι?αλλιως σ κανει μια χοντρικη σουμα λιπος κ δε ξερω τι καταχορει εκει. απλα το καλυτερο ειναι το πρωι με αδειο στομαχι και ουροδοχο κυστη αν με ποιανεις:green: μετα το καλυτερο π εχω χρησιμοποιησει απο νετ ειναι το συστημα αμερικανικου στρατου. μ βγαζει τα πιο εγκυρα νουμερα καθε φορα. τουλαχιστον συμπιπτει με τη ζυγαρια μ(π οκ δν τη πηρα κ τζαμπα ειναι καλη) και πανω κατω οι ενδυξεις π μ δινει ειναι κ νορμαλ.δλδ δε μ βγαζει 2-3 % λιπος απο τη μια μερα στην αλλη.απλα το συστημα αυτο να ξερεις δν μπορει να υπολογιζει νερα κ τετοια κολπα.ολα με μεζουρες γινονται

Goofonly
08-12-11, 19:46
Πως μπορω να βρω τι ποσοστο λιπους εχω????

πήγαινε σε διατροφολόγο να σου κάνει λιπομέτρηση... ζυγαριές, δερματοπτυχόμετρο και ιστορίες άσ'τες... το 2ο πρέπει να ξες να το δουλεύεις...

eri_87
07-02-12, 13:03
Τί γνώμη έχετε για τη λιπομέτρηση με βιοηλεκτρική εμπέδηση με κλιπσ σε χέρι-πόδι; Να την κάνω ή τσάμπα κόπος;
Σημείωση: Μια εικόνα θέλω, δεν έχω κάνει ποτέ λιπομέτρηση κ πιο πολύ ένα νούμερο πάνω κάτω, απλά να μην είναι τελείως άλλα ντ' άλλα...

Andrikos
07-02-12, 13:54
Τί γνώμη έχετε για τη λιπομέτρηση με βιοηλεκτρική εμπέδηση με κλιπσ σε χέρι-πόδι; Να την κάνω ή τσάμπα κόπος;
Σημείωση: Μια εικόνα θέλω, δεν έχω κάνει ποτέ λιπομέτρηση κ πιο πολύ ένα νούμερο πάνω κάτω, απλά να μην είναι τελείως άλλα ντ' άλλα...

Πεταμένα λεφτά.

Andrikos
07-02-12, 14:33
H λιπομέτρηση πολλές φορές, τις περισσότερες, κάνει περισσότερο κακό παρά καλό. Αυτό γιατί αποπροσανατολίζει και φθείρει ψυχολογικά το άτομο. Αυτό γιατί η λιπόμετρηση , εξ ορισμού σχεδόν, είναι μέσα σε ένα πλαίσιο τελειομανίας. Για κανονικούς ανθρώπους, όχι επαγγελματίες αθλητές, απλές μέθοδοι όπως ο καθρέφτης, η μέτρηση της περιφέρειας της μέσης και των γοφών αλλά και τα ρούχα παρέχουν όση πληροφόρηση χρειαζόμαστε.

eri_87
07-02-12, 16:09
H λιπομέτρηση πολλές φορές, τις περισσότερες, κάνει περισσότερο κακό παρά καλό. Αυτό γιατί αποπροσανατολίζει και φθείρει ψυχολογικά το άτομο. Αυτό γιατί η λιπόμετρηση , εξ ορισμού σχεδόν, είναι μέσα σε ένα πλαίσιο τελειομανίας. Για κανονικούς ανθρώπους, όχι επαγγελματίες αθλητές, απλές μέθοδοι όπως ο καθρέφτης, η μέτρηση της περιφέρειας της μέσης και των γοφών αλλά και τα ρούχα παρέχουν όση πληροφόρηση χρειαζόμαστε.

Να σου πω την αλήθεια δεν έχεις κι άδικο, γιαυτό δεν έχω κάνει κ τόσο καιρό. :thumbup:Άσε που τα αποτελέσματα μπορεί να φέρουν αντίθετα αποτελέσματα...

lefkiasf
09-03-12, 12:52
ΕΧΘΕΣ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΖΥΓΑΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΛΙΠΟΥΣ, ΜΥΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ ΚΤΛ...
ΕΙΜΑΙ 1,66 55KG ΚΟΠΕΛΑ 29 ΕΤΩΝ ΜΕ ΚΑΘΙΣΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ ΕΙΝΑΙ:
ΠΟΣΟΣΤΟ ΛΙΠΟΥΣ 19,1%
ΠΟΣΟΣΤΟ ΝΕΡΟΥ 55%
ΜΥΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ 33%
ΟΣΤΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ 11,6%

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΠΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΗΣ ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ???
ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΟΣΟΣΤΟΝ???

beefmeup
09-03-12, 15:52
καλως ηρθες..
γραφε με μικρους χαρακτηρες αν θες.

για αυτο που ρωτας να ξερεις οτι οι ζυγαριες τετοιου τυπου ειναι μαλλον αχρηστες για αυτο που λενε οτι κανουν.
αν θες να κανεις σοβαρη λιπομετρηση,να πας σε ενα ανθρωπο που ξερει να κανει..

tasos2
09-03-12, 15:58
για αυτο που ρωτας να ξερεις οτι οι ζυγαριες τετοιου τυπου ειναι μαλλον αχρηστες για αυτο που λενε οτι κανουν.


Tελειως αρχηστες. Εμενα αλλα αντι αλλων μου βγαζε.

lefkiasf
09-03-12, 16:29
συγνωμη για τα κεφαλαια γραμματα αλλα λογω δουλειας μου εμεινε!!! :-p
καλα ρε παιδια δηλαδη πηγανε χαμενα τα λεφτουδακια μου???εγω ακουσα τα καλυτερα για αυτες τις ζυγαριες!!! :-{ ειπα και εγω τωρα που αρχισα υγιεινη διατροφη θα μπορω να το ελεγχο απο σπιτι να βλεπω την εξελιξη μου!!!
σημειωση οτι πριν 6 χρονια και μεχρι πριν ενα χρονο ημουν 76 κιλα.αρα το ποσοστο λιπους μπορει και να στεκει...απλα δεν ξερω εγω πως υπολογιζεται και πως πρεπει να το μετραω!!!μην θεωρησετε 55 κιλα αρα επρεπε να ειμαι οδοντογλυφιδα...

tolis93
09-03-12, 16:31
συγνωμη για τα κεφαλαια γραμματα αλλα λογω δουλειας μου εμεινε!!! :-p
καλα ρε παιδια δηλαδη πηγανε χαμενα τα λεφτουδακια μου???εγω ακουσα τα καλυτερα για αυτες τις ζυγαριες!!! :-{ ειπα και εγω τωρα που αρχισα υγιεινη διατροφη θα μπορω να το ελεγχο απο σπιτι να βλεπω την εξελιξη μου!!!
σημειωση οτι πριν 6 χρονια και μεχρι πριν ενα χρονο ημουν 76 κιλα.αρα το ποσοστο λιπους μπορει και να στεκει...απλα δεν ξερω εγω πως υπολογιζεται και πως πρεπει να το μετραω!!!μην θεωρησετε 55 κιλα αρα επρεπε να ειμαι οδοντογλυφιδα...

δεν ειναι αχρηστες ακριβως. σε βοηθουν να εχεις ενα μπουσουλα.απλα να ζυγιζεσαι πρωι με αδειο στομαχι. αν θες κανε κ ενα πειραμα. ζυγισου, πιες ενα ποτηρι νερο και ξανα ζυγισου.παιζει να σε βγαλει και 2 % λιπος επανω

tasos2
09-03-12, 16:36
συγνωμη για τα κεφαλαια γραμματα αλλα λογω δουλειας μου εμεινε!!! :-p
καλα ρε παιδια δηλαδη πηγανε χαμενα τα λεφτουδακια μου???εγω ακουσα τα καλυτερα για αυτες τις ζυγαριες!!! :-{ ειπα και εγω τωρα που αρχισα υγιεινη διατροφη θα μπορω να το ελεγχο απο σπιτι να βλεπω την εξελιξη μου!!!
σημειωση οτι πριν 6 χρονια και μεχρι πριν ενα χρονο ημουν 76 κιλα.αρα το ποσοστο λιπους μπορει και να στεκει...απλα δεν ξερω εγω πως υπολογιζεται και πως πρεπει να το μετραω!!!μην θεωρησετε 55 κιλα αρα επρεπε να ειμαι οδοντογλυφιδα...

Eμενα με ειχε βγαλει ο διατροφολογος με ποιο εξελιγμενο μηχανημα 19% και η ζυγαρια αυτη με εβγαζε 26%:shock:

Παντως αν και τα βγαζει λαθος την προοδο σου μπορεις να την ελεγχεις. Δηλαδη αν εχεις χασει λιπος θα σε δειξει λιγοτερο απο την πρωτη φορα ή περισσοτερο αν εχεις παρει λιπος (αν και το νουμερο θα ειναι λαθος)

lefkiasf
29-03-12, 21:36
thanks a lot guys!!!
mporei i zugaria na min mou leei tin pragmatikotita alla toulaxiston apo to 19% pou edeixe oti katafera to erixa sto 15%!!!mporei na min einai akrivis alla mou edeixe pos oi "kopoi" mou den pane xamenoi!!! :-p

den23
25-04-12, 16:08
παιδιά υπάρχει κανένας τρόπος μέτρησης του ποσοστού λίπους που θα μπορούσα να t κάνω σπίτι m?? γιατί στην διατροφολόγο που πήγαινα και 15 ευρώ έδινα και αυτό το τιμόνι δεν δείχνει σωστές ενδείξεις! :P
οποτε άμα είναι να ξέρω στο περίπου ας ξέρω τσάμπα!!

tyler_durden
12-05-12, 11:57
http://fitness.bizcalcs.com/Calculator.asp?Calc=Body-Fat-Navy
αυτα εδω με μετρηση μεσης,λαιμου δινουν μια εικονα στο περιπου..
αν και γενικοτερα συμφωνω με τον αντρικο απο πανω..

turbocharged_male
18-05-12, 20:12
Σαν τον καθρευτη δ εχει...

tonybros
28-05-12, 21:34
+1 καθρευτης.
Υπαρχει και το παρακατω online αλλα πρεπει να υπαρχει δερματοπτυχομετρο για τις μετρησεις.
http://www.linear-software.com/online.html

sTeLaKoS
08-06-12, 19:21
Γνωρίζει κάποιος τη συσκευή Μaltron BF 907 (http://www.sciencefit.gr/product_info.php/cPath/1_5_64_65/products_id/288);
Κατά πόσο είναι αξιόπιστη και αν τα 20€ για την εξέταση είναι καλή τιμή;

Υ.Γ Μη μου πείτε για δερματοπτυχόμετρο, έχω και κάνω στο σπίτι μου με αυτό, αλλά θα ήθελα και μια άλλη μέτρηση. :thumbup:

fitness_1
09-06-12, 17:44
Στελάκο

Το maltron θεωρείται η πιο παλια τεχνολογία που υπάρχει αυτη τη στιγμή στη λιπομέτρηση , οχι μονο δεν εχουν καλές εξισώσεις αλλά αν την ιδια στιγμή βάλεις τα ηλεκτροδια που έχει ελαχιστο πιο πανω ή κάτω την ιδια στιγμή θα σου βγάλει διαφορετικά αποτελέσματα, εως και 1% - 2% την ιδια στιγμή. Με τις επιφάνειες νομίζω οτι ειναι πολυ καλύτερο. Μπες στο ιντερνετ και ψάχνε για έρευνες μόνο ετσι θα καταλάβεις αν μετράει σωστα ή όχι το μηχανημα . Επίσης μη ξεχνάς οτι θα πληρώνεις συνέχεια τα ηλεκτρόδια καθως αν δεν κάνω λάθος εινια μιας χρήσεως. Θα συμφωνήσω απόλυτα με προηγούμενο post , τα τανιτα ειναι ιαπωνικά μηχανήματα που έχουν πείσει πολυ κόσμο... εχω δει στη τηλεοραση τον Μουλίνο ενας που βγαινει συχνα για διατροφικα θέματα και ειχα δει οτι ειχε ενα λευκο με επιφάνειες που εμοιαζε με Τανιτα... οσο για την χρέωση , αν εισαι επαγγελματίας του χώρου δεν ξερω αν κάποιος θα πλήρωνε απο την στιγμή που και με 50 ευρω μπορει να αγοράσει μια ζυγαρία με λιπομέτρηση....

tasos2
11-06-12, 17:01
Ξερει κανεις οι συσκευες τυπου Tanita που εχουν οι διατροφολογοι ποσο αξιοπιστες ειναι? Υποτιθεται οτι ειναι ακριβεις απο οτι λενε οι ιδιοι (σε αντιθεση με τις ηλεκτρονικες ζυγαριες) αλλα πολλοι δεν το πιστευουν. Αυτο που με ενδιαφερει δεν ειναι αν ειναι ακριβεις στα νουμερα αλλα αν η διαφορα που θα σου βγαλουν αναμεσα σε 2 στιγμες που μετριεσαι ειναι σωστη. Εμενα ας πουμε την πρωτη φορα που πηγα να με μετρησουνε με βρηκε στο 14% και μετα απο ενα τριμηνο στο 12,5 (με την ιδια συσκευη). Το βαρος μου ομως ηταν λιγο παραπανω(800 γραμμαρια) τη δευτερη φορα. Ισχυει οτι εχασα καποιο λιπος αυτη την περιοδο οπως λεει η συσκευη (χωρις να με ενδιαφερουν ακριβη νουμερα) ή μπορει και οχι? (Παντως για το παραπανω βαρος με εβγαλε οτι ειχα παραπανω υγρα οποτε δε σημαινει οτι εβαλα μυικη μαζα χανοντας λιπος που θα ηταν λιγο περιεργο)

ilias710
13-08-12, 17:26
Παιδεία εξαίρεται πως βρίσκουμε το ποσοστό λίπους στο σώμα μας?

superfitgirl
15-08-12, 11:05
Πηγαίνοντας σε διατροφολογο (έχουν κάτι ειδικά μηχανήματα που μετρούν ) ειναι ένας τροπος ..

sTeLaKoS
15-08-12, 12:29
Παιδεία εξαίρεται πως βρίσκουμε το ποσοστό λίπους στο σώμα μας?


Διάβασε το τόπικ απ' την αρχή, θα πάρεις απαντήσεις.


Συγχωνεύτηκε.

Edit: Κι αυτό αν θέλεις: Mέτρηση λίπους με δερματοπτυχόμετρο (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1104-Mέτρηση-λίπους-με-δερματοπτυχόμετρο&highlight=δερματοπτυχομετρο)

Bahatouridhs
28-09-12, 13:29
Στο γυμναστηριο που παω εχουν ενα μηχανημα σαν και αυτο http://ergogenic.gr/?p=250 αναλυτης σωματικης συνθεσης, δηλαδη πατας πρωτα με γυμνα ποδια κατω και μετα πιανεις 2 λαβες με τα χερια σου, περιμενεις κανα λεπτο και εκτυπωνονται τα αποτελεσματα.

Απο οτι διαβαζω και απο οτι μου ειπε ο γιατρος στο γυμναστηριο ειναι απο τα πιο αξιοπιστα, μου εβγαλε 11.1% λιπος στα 83 κιλα που ειμαι και ξεχασα ποσο μυικη μαζα τωρα (θα τον ρωτησω σημερα) εχει εμπειρια κανεις αλλος απο τετοιου ειδους μηχανημα?

s0k0s
18-05-13, 14:47
Πήρα αυτό απο το ebay

66421

Μετρήθηκα όπως δίχνει στα σημεία αυτά στο σάιτ αυτό κ' συμπληρωσα ακριβώς ότι ζητούσε.
http://scoobysworkshop.com/body-fat-calculator/

Με έβγαλε:

66422


Όποιος γνωρίζει, είναι σωστός τρόπος αυτός;;;

piou
26-05-14, 11:33
Τι γνωμη εχετε για την λιπομετρηση στο σπιτι με δερματοπτυχομετρο?ειναι αξιοπιστη?
Σκεφτομαι να αγορασω ενα δερματοπτυχομετρο (αν αξιζει.εχετε να προτεινετε καποιο?μεχρι 20 ευρω?)

niath7
26-05-14, 13:57
Δερματοπτυχόμετρο χρησιμοποιεί και η πλειοψηφία των διατροφολόγων όμως για να έχεις σωστή (όσο είναι δυνατόν) ένδειξη πρέπει να μάθεις πως να μετράς σωστά. Το ποσοστό λάθους σε αυτή τη μέτρηση σύμφωνα με τους επιστήμονες είναι μέχρι 3.5%.

Διάβασε και εδώ λίγα πράγματα:
http://www.diatrofi.gr/index.php/diaita/item/1722-Λιπομέτρηση-Τι-είναι,-τι-δείχνει-και-πως-μπορεί-αν-βοηθήσει-στην-δίαιτα

piou
27-05-14, 14:54
Δερματοπτυχόμετρο χρησιμοποιεί και η πλειοψηφία των διατροφολόγων όμως για να έχεις σωστή (όσο είναι δυνατόν) ένδειξη πρέπει να μάθεις πως να μετράς σωστά. Το ποσοστό λάθους σε αυτή τη μέτρηση σύμφωνα με τους επιστήμονες είναι μέχρι 3.5%.

Διάβασε και εδώ λίγα πράγματα:
http://www.diatrofi.gr/index.php/diaita/item/1722-Λιπομέτρηση-Τι-είναι,-τι-δείχνει-και-πως-μπορεί-αν-βοηθήσει-στην-δίαιτα

Σκεφτομαι να αγορασω ενα δερματοπτυχομετρο (αν αξιζει.εχετε να προτεινετε καποιο?μεχρι 20 ευρω?)

Zorba_The_Freak
27-05-14, 23:20
Εχθες παρηγγειλα ενα απο αγγλια μεσω ebay με 5€. Τωρα απο ποιότητα ειμαι ασχετος για να κρινω...
Μοιαζει ιδιο με τους sokos πιο πανω...

MoBiLe SPeaKiNG...

piou
27-05-14, 23:26
Εχθες παρηγγειλα ενα απο αγγλια μεσω ebay με 5€. Τωρα απο ποιότητα ειμαι ασχετος για να κρινω...
Μοιαζει ιδιο με τους sokos πιο πανω...

MoBiLe SPeaKiNG...

αν μπορεις στειλε λινκ

junglist
28-05-14, 00:50
Αυτοί οι ψηφιακοί κάνουν δουλειά;
www.ebay.co.uk/itm/Digital-Display-LCD-Body-Fat-Caliper-Skin-Fold-Analyzer-/400628172349?pt=UK_Sporting_Goods_Exercise_Fitness_Fitness_Accessories_ET&hash=item5d474cc63d

Πειράζει που μετράνε μέχρι 50μμ; χρειάζεται παραπάνω;

Unleashed from Onda v957m on TDT

niath7
29-05-14, 14:59
Τα 50mm είναι 5 εκατοστά, νομίζω είναι υπερβολικά!!! Οπότε όχι, δε χρειάζεται μεγαλύτερο.

junglist
03-07-14, 21:04
Λοιπόν πήγα σήμερα και έκανα μέτρηση σε γιατρό με τα ηλεκτρόδια.
Μου τα εξήγησε μετά κάπως και μου Εκτύπωσε και κάτι σελίδες, αλλά αυτό που μου έμεινε είναι ότι έπρεπε να έχω γύρω στο 1.5 κιλό λίπος κάτω για την διατροφή που κάνω και το σώμα μου 35χρ, 79kg, 1.76εκ ύψος).

Τα νούμερα είναι:
Κυτταρική μάζα 48.5%
Ολικό νερό σώματος 60.4%
Εξωκυταρρικο νερό 39%
Ενδοκυταρρικο νερό 61%
Βάρος της λιπωδους μάζας (το πιο βασικό) 16.7%
Βάρος ελεύθερης λίπους μάζας 83.3%
Μυϊκή μάζα 49.4%
ΒΜΙ 25
BCMI 10

Unleashed by my Nexus 4

junglist
04-07-14, 09:11
Επίσης βρήκα ένα εξαιρετικό pdf, βασισμένο σε επιστημονική έρευνα που εξηγεί όλες τις έννοιες σχετικά με τις μετρήσεις βάρους/λίπους, αναφέρει τα όρια ανά φύλο και αναλύει και τις μεθόδους μέτρησης λίπους.
Είναι στα Ελληνικά.

https://www.dropbox.com/s/dbfwelwcdowls1b/%CE%A3%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7%20%CF%83%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82_%CE%91%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CE%A0%CF%89%CE%BB%20%CE%A6%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%B9%CE%AC%CE%BD.pdf

Unleashed from Onda v957m on TDT