PDA

Επιστροφή στο Forum : Αύξηση όγκου



petrostr
23-05-11, 22:34
Χαιρετώ κατ αρχήν! :)

Είμαι 29 χρονών, 1.82 ύψος, 73 κιλά.
Έχω ξεκινήσει το γυμναστήριο εδώ και 4,5 μήνες και πηγαίνω εντατικά 3-4 φορές την εβδομάδα. Φυσικά και μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα έχω διαπιστώσει αποτελέσματα!

Με ενδιαφέρει η απόκτηση μυικής μάς, όχι όμως πολύ.. περίπου 5 κιλά ακόμα.
Όμως έχω τέτοιο μεταβολισμό που δεν παίρνω εύκολα κιλά! Θα ηθέλα να ρωτήσω αν έχετε κάτι να προτείνετε ως συμπλήρωμα ή σκεύασμα με σκοπό είτε την αλλαγή μεταβολισμού (κάπου διάβασα κάτι για αυξητική ορμόνη..) είτε κάτι που θα με βοηθήσει στην απόκτηση όγκου.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει-μπορώ να πάρω κάτι με σκοπό καλύτερης προπόνησης (αύξησης της δύναμης).

Από συμπληρώματα τα μόνα που παίρνω είναι:
1. Πρωτείνη (E-Pro Charge)
2. Πολυβηταμίνες (Adams Now Foods)
3. Ω-3 Λιπαρά (Omega-3 Now Foods)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ihor
24-05-11, 00:10
κάπου διάβασα κάτι για αυξητική ορμόνη.. :turtle: :turtle: :turtle:
θα σου προτεινα 2.5 x τα κιλα σου πρωτεινη(μια καθαρη) και 3.5 x τα κιλα σου υδατανθρακα για αρχη...
τσιμπα κ 1 νιτρικο για δυναμη και εισαι κομπλε.

Lao
24-05-11, 00:34
Χαιρετώ κατ αρχήν! :)

Είμαι 29 χρονών, 1.82 ύψος, 73 κιλά.
Έχω ξεκινήσει το γυμναστήριο εδώ και 4,5 μήνες και πηγαίνω εντατικά 3-4 φορές την εβδομάδα. Φυσικά και μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα έχω διαπιστώσει αποτελέσματα!

Με ενδιαφέρει η απόκτηση μυικής μάς, όχι όμως πολύ.. περίπου 5 κιλά ακόμα.
Όμως έχω τέτοιο μεταβολισμό που δεν παίρνω εύκολα κιλά! Θα ηθέλα να ρωτήσω αν έχετε κάτι να προτείνετε ως συμπλήρωμα ή σκεύασμα με σκοπό είτε την αλλαγή μεταβολισμού (κάπου διάβασα κάτι για αυξητική ορμόνη..) είτε κάτι που θα με βοηθήσει στην απόκτηση όγκου.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει-μπορώ να πάρω κάτι με σκοπό καλύτερης προπόνησης (αύξησης της δύναμης).

Από συμπληρώματα τα μόνα που παίρνω είναι:
1. Πρωτείνη (E-Pro Charge)
2. Πολυβηταμίνες (Adams Now Foods)
3. Ω-3 Λιπαρά (Omega-3 Now Foods)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αυτά που παίρνεις, συν:

α) Mια 30άρα πρωτεϊνη και βάζε την μετά την προπόνηση.
β) Mια κρεατίνη
γ) Ένα Uni-Liver

Να λαμβάνεις περίπου 100-120 γραμμάρια πρωτεϊνη την μέρα και θα σαι ΟΚ.

leftis
24-05-11, 02:10
Μιας και εχω και γω μια παρόμοια ερώτηση λέω να μην ανοίξω νέο θέμα :green:
Λοιπόν: Είμαι 16 185 και 74-75 κιλά. Γυμναστήριο πάω 5 μήνες και παρότι εχω δει αρκετά αισθητή διάφορα στο σώμα μου και στη δύναμη μου τα κιλά είναι ίδια με αυτά που είχα όταν ξεκίνησα ( δεν εχω πάρει ούτε ενα )
Απο διατροφή πιστεύω είμαι αρκετά καλά. Κομμένα γλυκά ποτά αναψυκτικά και πολλές σαλάτες κοτόπουλα Ρίζος τόνοι φρούτα κλπ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αξίζει να πάρω κάποια φόρμουλα όγκου ή είναι κακή πηγή πρωτεινης/υδατανθρακα/λιπιδιων;;

Ευχαριστώ πολυ!

Lao
24-05-11, 02:17
Μιας και εχω και γω μια παρόμοια ερώτηση λέω να μην ανοίξω νέο θέμα :green:
Λοιπόν: Είμαι 16 185 και 74-75 κιλά. Γυμναστήριο πάω 5 μήνες και παρότι εχω δει αρκετά αισθητή διάφορα στο σώμα μου και στη δύναμη μου τα κιλά είναι ίδια με αυτά που είχα όταν ξεκίνησα ( δεν εχω πάρει ούτε ενα )
Απο διατροφή πιστεύω είμαι αρκετά καλά. Κομμένα γλυκά ποτά αναψυκτικά και πολλές σαλάτες κοτόπουλα Ρίζος τόνοι φρούτα κλπ.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αξίζει να πάρω κάποια φόρμουλα όγκου ή είναι κακή πηγή πρωτεινης/υδατανθρακα/λιπιδιων;;

Ευχαριστώ πολυ!

Την πρωτεϊνη όγκου την παίρνουμε αμέσως μετά την προπόνηση λόγω πρόσθετου υ/α.

Για τις υπόλοιπες ώρες, καλύτερα μια Whey ή μια καζεϊνη.

petrostr
24-05-11, 08:23
Αυτά που παίρνεις, συν:

α) Mια 30άρα πρωτεϊνη και βάζε την μετά την προπόνηση.
β) Mια κρεατίνη
γ) Ένα Uni-Liver

Να λαμβάνεις περίπου 100-120 γραμμάρια πρωτεϊνη την μέρα και θα σαι ΟΚ.

Λίγο βοήθεια...
α) η Πρωτείνη που παίρνω δεν φτάνει-κάνει; παίρνω μόνο ένα scoup μετά τη προπόνηση. Να προσθέσω δόσεις ή χρειάζεται και κάποια ακόμη συγκεκριμένη πρωτείνη; (θα προτιμούσα να παραμείνω στην ίδια και μόνο, λόγω γεύσης, πίνεται τρομερά άνετα!)

β) Κρεατίνη έχω δει την Pre Alkanyn (WarriorLab) και την Pre Alkalyn Pro (EFX)
ποια απ τις δύο προτείνετε;

γ) Uni-Liver μιλάς για αυτό εδώ; -> http://www.xtr.gr/eidika_proionta/563/UNI_LIVER_(UNIVERSAL).htm
για πες λίγο τι παίζει να καταλάβω..

Lao
24-05-11, 16:01
Λίγο βοήθεια...
α) η Πρωτείνη που παίρνω δεν φτάνει-κάνει; παίρνω μόνο ένα scoup μετά τη προπόνηση. Να προσθέσω δόσεις ή χρειάζεται και κάποια ακόμη συγκεκριμένη πρωτείνη; (θα προτιμούσα να παραμείνω στην ίδια και μόνο, λόγω γεύσης, πίνεται τρομερά άνετα!)

β) Κρεατίνη έχω δει την Pre Alkanyn (WarriorLab) και την Pre Alkalyn Pro (EFX)
ποια απ τις δύο προτείνετε;

γ) Uni-Liver μιλάς για αυτό εδώ; -> http://www.xtr.gr/eidika_proionta/563/UNI_LIVER_(UNIVERSAL).htm
για πες λίγο τι παίζει να καταλάβω..

Α) Κοίτα τι είπα στον leftis.

B) Όποια να'ναι

Γ) Διάβασε το θέμα που βρήκες και θα καταλάβεις. Έχω γράψει πολύ αναλυτικά για το UL και τις εντυπώσεις μου από αυτό.

leftis
24-05-11, 16:23
Αυτά τα serious mass της on και γενικότερα τέτοιου είδους προιόντα θεωρούνται προτεϊνες? Εγώ για αυτά μίλαγα. Λεέι πως έχει 1000 θερμίδες νομίζω η δόση και άμα είναι καλές θερμίδες θα με βοηθούσε.

amateur666
24-05-11, 16:30
Αυτά τα serious mass της on και γενικότερα τέτοιου είδους προιόντα θεωρούνται προτεϊνες? Εγώ για αυτά μίλαγα. Λεέι πως έχει 1000 θερμίδες νομίζω η δόση και άμα είναι καλές θερμίδες θα με βοηθούσε.

leftis για μενα μην παρεισ ογκου πρωτεινη..παρε μια ισολατε κ παρε ξεχωριστα υδατανθρακα :thumbup:..(για μετα την προπο...)

leftis
24-05-11, 17:02
Έχω την ON gold standard κλασσικά :) για μεταπροπονητική.
Με μια μπανάνα γίνεται όγκου έχω ακούσει αληθέυει?? :)

exkaliber
24-05-11, 17:11
Έχω την ON gold standard κλασσικά :) για μεταπροπονητική.
Με μια μπανάνα γίνεται όγκου έχω ακούσει αληθέυει?? :)

oxi

sobral
24-05-11, 17:34
Έχω την ON gold standard κλασσικά :) για μεταπροπονητική.
Με μια μπανάνα γίνεται όγκου έχω ακούσει αληθέυει?? :)

με βρώμη, μπανάνα, ξηρούς καρπούς γίνεται μία πολύ ωραία ποιοτική φόρμουλα όγκου.;)

Kaloutsikos
24-05-11, 18:15
Αυτά τα serious mass της on και γενικότερα τέτοιου είδους προιόντα θεωρούνται προτεϊνες? Εγώ για αυτά μίλαγα. Λεέι πως έχει 1000 θερμίδες νομίζω η δόση και άμα είναι καλές θερμίδες θα με βοηθούσε.

Αυτές οι 1000 θερμίδες που έχει στη δόση δεν είναι και ότι καλύτερο,
θα σε βοηθήσει να βάλεις κιλά, μόνο που δεν θα τα βάλεις σε μυς.

Stamer
24-05-11, 23:34
Έχω την ON gold standard κλασσικά :) για μεταπροπονητική.
Με μια μπανάνα γίνεται όγκου έχω ακούσει αληθέυει?? :)

Εγω εχω την myofusion και βαζω μεσα 1.5 σκουπ και μια κουταλια της σουπας μελι και μια μπανανα και την κανω τουρμπο στις θερμιδες :thumbup: