PDA

Επιστροφή στο Forum : Η διατροφή μου για γράμμωση...



alexander
10-01-08, 18:59
πως σας φαίνετε η διατροφή μου για γράμμωση;

καταρχάς είμαι 90 κιλά 1.82 ποσοστό λίπους δεν γνωρίζω (στα 81 κιλά είχα 14%)

- 2 scoop protein, 80γρ βρώμη, λίγες σταφίδες, λίγα αμύγδαλα, 1 πολυβιταμίνη, 1γρ βιτ C
- Προπόνηση
- 2 scoop protein, 1 κουτ γλυκού γλυκόζη
- 200-250γρ κοτόπουλο, 150γρ πατάτα, 200γρ αγγούρι, 1 κουτ γλυκού λάδι, 1 γιαουρτι 2%
- 2 φέτες μάυρο ψωμί 6-7 φέτες γαλοπούλα/ζαμπόν/πάριζα, 100γρ αγγούρι, 1 κτ γλ λάδι
- 200-250γρ κοτόπουλο, 200γρ αγγούρι, 1 γιαούρτι 2%, 1 κ γλυκού λάδι, 1 πολυβιταμίνη
- 1 κον τόνο, 300-400γρ πράσινα λαχανικά, 1 κουτ γλυκού λάδι
- 100γρ φλάιρ 2 φέτες γαλοπούλα (1 ώρα πριν ύπνο αναλόγα τις ώρες των αλλων γευμάτων)

αντι για κοτόπουλο μπορεί να φάω 200-250γρ μοσχαρίσιο κρέας ή 200-250γρ ψάρι
αντι για το τοστ μπορει να φάω 7-8 ασπράδια 1 φέτα τυρί/γαλοπούλα 300γρ αγγουρι κ 1-2 κρακεράκια

RUHL
10-01-08, 19:16
Στην διετα δεν τρωμε μοσχαρακι :porc:
Γαλοπουλα-κοτοπουλο-ψαρι να επιμενεις :twisted: :twisted: :evil2:
Φετα κομενη :P γαλα επισης :P πρεπει να βαλεις μαρουλι η μπροκολο ολα τα νοστιμα δλδ :P

Τα τυρια-γιαουρτια(δεν ξερω και τι ειναι το φλαιρ?) που τρως καλυτερα στο τελευτεο γευμα μαζι το λαδι που εχεις η καψουλες ω-3

Μονο 1 πολυβιταμινη την ημερα με το πρωινο ειναι αρκετη καλυτερα στο τελευτεο βαλε ακομα 1 γραμ βιταμινη C

Να αποφευγεις οσο μπορεις τα παριζα καπνιστα κτλ πολυ αλατι εχουν μεσα και δεν ξερεις απο τι κρεας φτιαχτηκαν :evil2:

Με το που ξυπνας πινεις Whey περναει κανενα 15-20λεπτο τοτε τρως

Μετα την προπονηση εχεις πολυ λιγο γλυκοζη ειναι σαν να μην εχεις καθολου της σουπας κουταλι νομιζω σου βγαζει 25 γρμ υδατανθρακα ενω εσυ εχεις γλυκου

Τι νουμερα βγαζει τα μετρισες? ποσες θερμιδες/πρωτεινη/υδατανθρακα/λιπος

alexander
10-01-08, 20:10
φέτα δεν τρωω ούτος ή άλλως...γάλα ομως γιατί κομένο; αν το πρωί τα φάω όλα μαζί δεν λεέι έ; γιατι πρωτείνι με γάλα + βρώμη + σταφίδες + αμύγδαλα τα σπάει :P

RUHL
10-01-08, 20:31
Κοιτα αργα η γρηγορα το γαλα-γαλακτοκομικα πρεπει να κοπουν γιατι θωλονουν με την πρωτεινη δλδ με διαφορα ωρας για να πετιχεις μεγιστα αποτελεσματα που μπορει να δωσει

Πολλα πραγματα ειναι σουπερ :green: αλλα κανουμε θυσιες αυτο ειναι ΒΒ

ioannis1
10-01-08, 22:22
γενικα καλο,αλλα δεν ξερω αν ειναι για γραμμωση. κοψε τα παριζακια τα καπνιστα ζαμπονκλπ.αχρηστα ολα.

billys15
10-01-08, 23:59
Ή αλλιως μπορεις να εχεις γαλα μονο στο πρωϊνο και απο κει και περα οχι αλλα γαλακτοκομικα.Τωρα θα μου πεις ειναι και το flair που τρως πριν τον υπνο :roll: .Τουλαχιστον σιγα σιγα μειωσε τα και στο τελος κοψτα.Και οσον αφορα το βραδυνο,αντι για το flair πινε whey με διαφορα λιπαρα.

toula_nomikou
11-01-08, 12:15
Συμφωνω με τα παιδια οταν τρως 250 γρ πρωτεινης δε χρειαζεται να τρως μαζι και
γιαουρτι,πιστευω οτι εχεις πολυ λιγο συνθετο υδατανθρακα και στις πιο σκληρες διαιτες
μπορεις να τρως και ρυζι,ιδιαιτερα καστανο,και εχεις πολυ απλο υδατανθρακα.
Ενα φρουτο τη μερα ιδαιτερα μετα τη προπονηση μαζι με τη πρωτεινη σου πρεπει να το τρως.Τα ξυνομηλα ειναι πολυ καλα για διαιτα.
Η ομελετα ειναι καλυτερη λυση οχι με κρακερακια μπορεις να βαλεις μεσα κ λιγο ρυζι.
Τυρια μη βαζεις κιτρτινα αν θες πολυ λιγη φετα γιατι εχει καποια πεπτιδια που βοηθανε στη χωνεψη.

eas2000
22-01-08, 14:21
Τυρια μη βαζεις κιτρτινα αν θες πολυ λιγη φετα γιατι εχει καποια πεπτιδια που βοηθανε στη χωνεψη.
Η φέτα που έχει 40% λίπος δηλαδή είναι προτιμότερη από ενα κίτρινο τυρί τρικαλινό light με 10% λιπαρά;
Και από τι ειδα πρόσφατα το τρικαλινό εχει και 36 γρ πρωτεινης στα 100, τρομερή αναλογία.
Είναι καλή τροφή για γράμμωση και ποιές ώρες; thanks

gpol
22-01-08, 14:27
Για γραμμωση γενικα ολα τα γαλακτοκομικα δεν κανουν

toula_nomikou
22-01-08, 17:32
Oταν λεω λιγη φετα εννοω 50 γρ τη μερα σε ενα γευμα και μονο για το λογο οτι εχει αυτη την ιδιοτητα που προανεφερα,δε μιλαω για αγωνιστικη διαιτα,τη πρωτεινη σου δε θα τη περνεις απο τυρια αλλα απο κοτοπουλο ψαρι μοσχαρι,οποτε μη σε απασχολει τη πρωτεινη εχουν τα κιτρινα τυρια.Συμφωνω με το gpol οτι τα γαλακτοκομικα δεν κανουν για διαιτα.Εγω τη φετα τη τρωω μαζι με την ομελετα με ασπραδια και με το ρυζι μου μιαμιση ωρα πριν τη προπονηση,οσο για τη γραμμωση σιγουρα δε θα τη χαλασει 50 γρ φετα.

alexander
22-01-08, 18:04
ευχαριστώ!! εχω κάνει τις απαραίτητες διορθώσεις :rocking: