PDA

Επιστροφή στο Forum : Creatine (Lamberts)



Ramrod
27-05-11, 00:25
http://www.healthreaction.com/images/Lamberts/lamberts-creatine-powder.jpg

"Φαρμακευτική" είναι, δε ξέρω αν έχει κάποιου είδους έγκριση απο εοφ κλπ. Πάντως η τιμή είναι φαρμακείου.

Την έχει πάρει κανείς απο περιέργεια...και αν ναι τη βρήκε ψιλοφθηνά?

Μονοϋδρική είναι.

Fotis_Patra
27-05-11, 02:02
Μια απλη μονουδρικη κρεατινη ειναι. τιποτα παραπανο.

p.s υπαρχουν πολυ φτινοτερες και πιο απορροφησιμες (MICRONIZED)

Ramrod
28-05-11, 04:00
Καλά ναι δε το συζητώ. Απλά την είδα σε φαρμακείο και μου έκανε εντύπωση που πουλάνε και κρεατίνη πλέον.

Το κορυφαίο είναι ότι σε φαρμακεία ή τελοσπάντων καταστήματα με φαρμακευτικά είδη βελτίωσης υγείας(αφου στο εξωτερικό άλλο τα φαρμακεία και άλλο τα μαγαζιά που πουλάνε είδη ευ ζην) στο εξωτερικό η τιμή είναι 20 ευρώ φθηνότερα απο εδώ, και πολύ λογική για μια απλή μονοϋδρική.

deluxe
28-05-11, 18:42
Εδω και χρονια πουλανε κρεατινες τα φαρμακεια εκτος Ελλαδας. Αλλα και στην Ελλαδα τα τελευταια χρονια υπαρχουν τετοια συμπληρωματα! Ξυπνησαν και οι φαρμακοποιοι και θελουν να τα κονομησουν!

<<Οχι κρεατινες απο αλλου, σκοτωνουν! Μονο οι δικες μας ειναι καλες για την υγεια!>> :rolf:

Ramrod
28-05-11, 20:02
Ειλικρινά αν είχε λογική τιμή θα την έπερνα αλλά με την τιμή που έχει παίρνω 2 creapure!

Αυτό που μου τη σπάει είναι πως στο εξωτερικό έχει κανονικότατη τιμή για απλη μονοϋδρική. Τεσπα, κλασσικά ελλάδα, πουλάνε μαγικά φίλτρα...

deluxe
28-05-11, 20:42
Αυτο για να μη νομιζετε οτι τα φαρμακευτικα ειναι τα καλυτερα επειδη ειναι και ακριβα. Μονο στην Ελλαδα ειναι ακριβοτερα. Στην Αμερικη οι τιμες κυμαινονται μαζι με των αλλων εταιριων.

Ramrod
29-05-11, 04:09
Αυτο για να μη νομιζετε οτι τα φαρμακευτικα ειναι τα καλυτερα επειδη ειναι και ακριβα. Μονο στην Ελλαδα ειναι ακριβοτερα. Στην Αμερικη οι τιμες κυμαινονται μαζι με των αλλων εταιριων.

Δε μιλάω καν για αμερική αλλά για ευρώπη...φαντάσου...

photis
21-04-12, 03:08
Καλησπέρα,

ενδέχεται να είμαι εκτός θέματος.

κοιτάζω την κρεατίνη (Lamberts Sport Creatine) :

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ3tG7cSzgn9JosXfmephiIc_DtC4T8eGaa_G4nXQQCZ4b5n8wRhboc9Q

ερωτήσεις :
(1) Να πάρω συμβουλή γιατρού για την χρησιμοποίησή της ;

(2) Με βάση την συνιστώμενη δόση για την πλήρη κατανάλωση του σκευάσματος απαιτούνται 85 ημέρες ή αλλιώς περίπου 2.8 μηνές. Χρειάζονται κάποια διαλείμματα ενδιάμεσα ή όχι ;

(3) Για όσους έχουν χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο ή αντίστοιχα σκευάσματα βλέπεται πολύ μεγάλη μυϊκή διαφορά στο σώμα σας ; Αν ναι ή στο περίπου για τι διαφορά μιλάμε ; Πόσα κιλά όγκο ;

(4) Μετά την πλήρη κατανάλωση του σκευάσματος θα χρειαστεί να επαναληφθεί η διαδικασία ; Υπάρχει πρόβλημα αν για παράδειγμα δεν ξαναπάρω για 1 χρόνο ή και παραπάνω μετά ;

(5) Πέρα από κρεατίνη χρειάζεται να πάρω και κάποιο σκεύασμα πρωτεϊνης πχ whey ή καποιο λιποδιαλυτή ;

(είμαι 1.80, 75 κιλά, 21 χρονών και κάνω περίπου 6 μήνες εντατικά(όπως λέμε) γυμναστική, το καλοκαίρι ήμουν περίπου 82+ κιλά)

Φώτης, νέο μέλος.

Dimitrios
21-04-12, 03:35
Καλησπέρα,

ενδέχεται να είμαι εκτός θέματος.

κοιτάζω την κρεατίνη (Lamberts Sport Creatine) :

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ3tG7cSzgn9JosXfmephiIc_DtC4T8eGaa_G4nXQQCZ4b5n8wRhboc9Q

ερωτήσεις :
(1) Να πάρω συμβουλή γιατρού για την χρησιμοποίησή της ;

(2) Με βάση την συνιστώμενη δόση για την πλήρη κατανάλωση του σκευάσματος απαιτούνται 85 ημέρες ή αλλιώς περίπου 2.8 μηνές. Χρειάζονται κάποια διαλείμματα ενδιάμεσα ή όχι ;

(3) Για όσους έχουν χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο ή αντίστοιχα σκευάσματα βλέπεται πολύ μεγάλη μυϊκή διαφορά στο σώμα σας ; Αν ναι ή στο περίπου για τι διαφορά μιλάμε ; Πόσα κιλά όγκο ;

(4) Μετά την πλήρη κατανάλωση του σκευάσματος θα χρειαστεί να επαναληφθεί η διαδικασία ; Υπάρχει πρόβλημα αν για παράδειγμα δεν ξαναπάρω για 1 χρόνο ή και παραπάνω μετά ;

(5) Πέρα από κρεατίνη χρειάζεται να πάρω και κάποιο σκεύασμα πρωτεϊνης πχ whey ή καποιο λιποδιαλυτή ;

(είμαι 1.80, 75 κιλά, 21 χρονών και κάνω περίπου 6 μήνες εντατικά(όπως λέμε) γυμναστική, το καλοκαίρι ήμουν περίπου 82+ κιλά)

Φώτης, νέο μέλος.

Φίλε αρχικά καλησπέρα. Κατά 2ον πέρνα μια βόλτα από εδώ: http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?886-%CE%9F%CF%84%CE%B9-%CE%B5%CF%87%CE%B5%CE%B9-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%9A%CF%81%CE%B5%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B7 ;)

photis
24-04-12, 02:36
Το συγκεκριμένο σκεύασμα υπάρχει και σε μορφή ταμπλέτων. Είναι καλύτερο σε μορφή ταμπλέτας ή σκόνης ;

Lao
24-04-12, 02:56
Καλησπέρα,

ενδέχεται να είμαι εκτός θέματος.

κοιτάζω την κρεατίνη (Lamberts Sport Creatine) :

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ3tG7cSzgn9JosXfmephiIc_DtC4T8eGaa_G4nXQQCZ4b5n8wRhboc9Q

ερωτήσεις :
(1) Να πάρω συμβουλή γιατρού για την χρησιμοποίησή της ;

(2) Με βάση την συνιστώμενη δόση για την πλήρη κατανάλωση του σκευάσματος απαιτούνται 85 ημέρες ή αλλιώς περίπου 2.8 μηνές. Χρειάζονται κάποια διαλείμματα ενδιάμεσα ή όχι ;

(3) Για όσους έχουν χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο ή αντίστοιχα σκευάσματα βλέπεται πολύ μεγάλη μυϊκή διαφορά στο σώμα σας ; Αν ναι ή στο περίπου για τι διαφορά μιλάμε ; Πόσα κιλά όγκο ;

(4) Μετά την πλήρη κατανάλωση του σκευάσματος θα χρειαστεί να επαναληφθεί η διαδικασία ; Υπάρχει πρόβλημα αν για παράδειγμα δεν ξαναπάρω για 1 χρόνο ή και παραπάνω μετά ;

(5) Πέρα από κρεατίνη χρειάζεται να πάρω και κάποιο σκεύασμα πρωτεϊνης πχ whey ή καποιο λιποδιαλυτή ;

(είμαι 1.80, 75 κιλά, 21 χρονών και κάνω περίπου 6 μήνες εντατικά(όπως λέμε) γυμναστική, το καλοκαίρι ήμουν περίπου 82+ κιλά)

Φώτης, νέο μέλος.

Κάνε στον εαυτό σου, το forum, την κοινωνία κτλ κτλ κτλ την χάρη και ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΆΡΕΙΣ και ιδιαίτερα αν είναι από ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ.

Εάν το κάνεις, απλά θα έχεις πληρώσει πολλά περισσότερα λεφτά για κάτι που δεν είναι σε τίποτα απολύτως καλύτερο σε σχέση με τα προϊόντα από τα μαγαζιά.

photis
21-05-12, 17:16
η αλήθεια είναι πως από την μία θέλω πολύ να πάρω όγκο αλλά απο την άλλη, αν είναι επιβλαβές για την υγεία δεν θέλω να το διακινδυνέψω.

Θα ρωτήσω και καρδιολόγο για να μου πεί την γνώμη του αν και πιστεύω πως θα είναι αρνητική.

Κάτι άλλο λίγο άσχετο με το θέμα, υπάρχουν φυσικά προϊόντα που κάνουν αυτή την δουλεία ;


ps όσο αφορά το αν θα αγόραζα από φαρμακείο ή κάπου αλλού μάλλον θα εμπιστευόμουν το πρώτο γιατί πιστεύω πως γίνεται μεγαλύτερος έλεγχος (όχι πως έιναι απόλυτο αυτό που γράφω - θέλω να πώ πως υπάρχουν και περιπτώσεις προϊόντων που ενώ βρίσκονταν σε φαρμακεία αποσύρθηκαν στην πορεία λόγο ακαταλληλότητας).

Fratsou
21-05-12, 22:05
αν είναι επιβλαβές για την υγεία δεν θέλω να το διακινδυνέψω.

Επιβλαβεις για την υγεια δεν ειναι αρκει να κανεις σωστη χρηση

Apollonas
22-05-12, 14:35
Σαλούφα προιόν, την έπαιρνε ο συγκατοικός μου στο Μαντσεστερ, 16 λίρες αν δεν κάνω λάθος είχε η σκόνη το κουτί. Απλή μονουδρική και τίποτα το περισσότερο, μια από τα ίδια με τα άλλα και καλα φαρμακευτική εταιρία, έχει και άλλες παπάτζες συμπληρωμάτων.
Αγγλία μόνο Maximuscle, εξάλλου έχουν τα πάντα.:turtle:

Lao
24-05-12, 12:18
η αλήθεια είναι πως από την μία θέλω πολύ να πάρω όγκο αλλά απο την άλλη, αν είναι επιβλαβές για την υγεία δεν θέλω να το διακινδυνέψω.

Θα ρωτήσω και καρδιολόγο για να μου πεί την γνώμη του αν και πιστεύω πως θα είναι αρνητική.

Κάτι άλλο λίγο άσχετο με το θέμα, υπάρχουν φυσικά προϊόντα που κάνουν αυτή την δουλεία ;


ps όσο αφορά το αν θα αγόραζα από φαρμακείο ή κάπου αλλού μάλλον θα εμπιστευόμουν το πρώτο γιατί πιστεύω πως γίνεται μεγαλύτερος έλεγχος (όχι πως έιναι απόλυτο αυτό που γράφω - θέλω να πώ πως υπάρχουν και περιπτώσεις προϊόντων που ενώ βρίσκονταν σε φαρμακεία αποσύρθηκαν στην πορεία λόγο ακαταλληλότητας).

Δεν έχει καμία μα καμία απολύτως σημασία το ότι πουλιέται στα φαρμακεία σε ό,τι αφορά το αν είναι ασφαλές προϊόν ή όχι. Είναι καθαρά θέμα marketing και τίποτα περισσότερο.

Βγάλε από το μυαλό σου ότι φαρμακείο = ασφαλές συμπλήρωμα διατροφής και αντικατέστησέ το με φαρμακείο = υπερκοστολογημένο συμπλήρωμα διατροφής.

Τώρα για το υπάρχουν φυσικά προϊόντα που να κάνουν αυτή την δουλειά, δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς, ούτε αντιλαμβάνομαι τι θεωρείς «φυσικό».

Apollonas
30-05-12, 18:09
Δεν έχει καμία μα καμία απολύτως σημασία το ότι πουλιέται στα φαρμακεία σε ό,τι αφορά το αν είναι ασφαλές προϊόν ή όχι. Είναι καθαρά θέμα marketing και τίποτα περισσότερο.Βγάλε από το μυαλό σου ότι φαρμακείο = ασφαλές συμπλήρωμα διατροφής και αντικατέστησέ το με φαρμακείο = υπερκοστολογημένο συμπλήρωμα διατροφής.Τώρα για το υπάρχουν φυσικά προϊόντα που να κάνουν αυτή την δουλειά, δεν είμαι σίγουρος τι εννοείς, ούτε αντιλαμβάνομαι τι θεωρείς «φυσικό». Νομιζω οτι αυτο που ειπες περι μαρκετινγκ τα καλυπτει όλα πλήρως. Πως παραμυθιαζουν τον κοσμακι οτι στο φαρμακειο ειναι οι "καλες" οι σκονες...ποτε δε το καταλαβα...

Lao
01-06-12, 12:42
Νομιζω οτι αυτο που ειπες περι μαρκετινγκ τα καλυπτει όλα πλήρως. Πως παραμυθιαζουν τον κοσμακι οτι στο φαρμακειο ειναι οι "καλες" οι σκονες...ποτε δε το καταλαβα...

Διάβασε αυτό το θέμα, να δεις τις δικές μας απόπειρες να κατανοήσουμε το φαινόμενο. :P

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?11176-Solgar

tsi0u
14-12-12, 10:20
Έχω 3 μήνες που ξεκίνησα το γυμναστήριο μετά από αποχή πολλών μηνών .
Τον 2ο μήνα ξεκίνησα μμε μια πρωτείνη και τώρα σκέφτηκα με την διαιτολόγο μου να πάρω μια κρεατίνη και μου έδωσε αυτή :

lamberts creatine pure monohydrate

Είναι καλή ? Επειδή ένας φίλος μου που την είχε πάρει παλιά μου είπε οτι δε σε γεμίζει καλά ..
Θέλω τα φώτα σας !!!!!
Ευχαριστώ .

Dragonbreath
16-05-13, 19:42
έχω ξεκινήσει εδώ και 10 μέρες τη συγκεκριμένη κρεατίνη, η οποία έφτασε δωρεάν στα χέρια μου(δεν θα αγόραζα κάτι τόσο ακριβό, μου την κάνανε δώρο)

Έχω λοιπόν να πώ τα εξής.
1.αν και μη αναμενόμενο, είναι micronized, παρόλο που δεν αναγράφεται στη συσκευασία και μάλιστα πολύ περισσότερο από την αντίστοιχη της dymatize,το ίδιο λεπτοκοκκη με αυτή της on,αν όχι περισσότερο, εντελώς αλεύρι μιλάμε.
2.δεν έχω δει καλύτερη διαλυτότητα σε καμία μονουδρική, όταν την ανακατεύω στο mixer με κρύο νερό δεν μενουν υπολειμματα στα τοιχώματα ήστον πάτο του ποτηριού, έχω την εντύπωση δε,ότι διαλύεται εντελώς(δεν πειμένω βέβαια και πολύ, την πίνω αμέσως.
3.Αν η τιμή της δεν ήταν απαγορευτική, σίγουρα θα την ξαναέπαιρνα, δεν μου προκάλεσε κανένα γαστρεντερικο πρόβλημα, ενώ από ότι παρατηρώ επάνω μου, λειτουργεί γρήγορα και χωρίς να έχω κάνει loading phase.

Δεν ξερώ, τελικά πιστεύω(γνώμη μου,πάντα)έχοντας δοκιμάσει αρκετές μονουδρικές, ότι δεν είναι όλες το ίδιο.Μπορει να φέρουν το ίδιο αποτέλεσμα, αλλά ποιοτικά,υγιεινά, και όσο αφορά το αποτέλεσμα σε συνάρτηση με τον χρόνο, διαφέρουν. Ολοι οι δρόμοι οδηγουν στη Ρώμη, αλλά μπορείς να πας, είτε με τα ποδια, είτε με ποδήλατο, είτε με αυτοκίνητο. επιπλέον μπορείς να φτάσεις σώος και αβλαβής, ή και τραυματίας;)
Τεσπα, για μένα αν κάποιον δεν τον ενδιαφέρει το οικονομικο, πράγμα δύσκολο στις μέρες μας, του τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!!εφάμιλλη της on, αν όχι καλύτερη

warrior s
27-05-13, 17:20
Καλά τι διαλυτοτητα εχει αυτο το πράγμα, είναι δυνατον?

Μια απλή μονουδρική είναι όπως λεει στην ετικετα και διαλύεται τέλεια με 2 3 χτυπήματα με το κουταλάκι. strange.........
Βλέπω αλλες μονουδρικες δεν διαλυονται με τιποτα αν δε βάλεις καυτο νερο.

Dragonbreath
28-05-13, 19:00
Πάρα πολυ καλη μονουδρικη....τέλος.!:clap:
ακριβή, αλλά πέρα αποτην καταπληκτική διαλυτότητα και τα αποτελέσματα επίσης καταπληκτικά και χωρίς επιπλοκές στην τουαλέτα!
..μη σε παραξενεύει...απλά πρόκειται για αξιολογότατο προϊον.
Αν την ξεκίνησες τωρα, δώστης λίγο χρόνο, λιγότερο απο ότι έχεισ δώσει σε αλλες, και καλά super ντούπερ, creapure μιπιουρ, μικροιονισμένες.....