PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυνάτισμα & Kick Boxing



Kostas_GR
27-05-11, 04:33
Καλησπερα!

Λέγομαι Κώστας και είμαι 22 χρονών. Πρόσφατα θέλοντας να χάσω κιλά, γράφτηκα σε σχολη Kick Boxing (Fighters) και σε γυμναστήριο. Έχω κάνει γύρω στις 10-15 προπονήσεις οπότε όπως καταλαβαίνετε είμαι νέος στο άθλημα.

Θα ήθελα λίγο τις συμβουλές σας σε θέματα διατροφής και γυμναστικής.

Καταρχάς να πω ότι ειμαι 98 κιλά, με ύψος 1.88. Το ιδανικό πιστεύω για μένα θα ήταν να χάσω καμμιά δεκαριά κιλά(5 οπωσδήποτε) και να σφίξω λίγο. Λόγω διαβασμάτων δεν είχα ασχολήθει ποτέ έως τώρα συστηματικά με κανένα είδος άθλησης, οποτέ φαντάζομαι αντιλαμβάνεστε κάποια "ζόρια" που τραβάω.

Ας περάσουμε τώρα στο ψητό. Στο θέμα της διατροφής. Το καλό/κακό με μένα είναι ότι ξυπνάω κατά τις 1-2 το μεσημέρι. Προπόνηση πάω κατα τις 6 το απόγευμα οπότε το πρωινό-μεσημεριανό-απογευματινό που τρώω είναι συνήθως ένα τοστ ζαμπόν τυρί για να με κρατήσει στην προπόνηση. Γενικά έχω συνηθίσει εδώ και χρόνια να μην τρώω πριν το βράδυ, οπότε και κάτι πολύ ψιλό να τσιμπήσω δεν έχω πρόβλημα. Το πρόβλημα για μενα είναι το βραδινό όπου σκυλοπεινάω και θέλω να φάω ποσότητες. Προσπαθώ κάποιες μέρες και τη βγάζω με κανά κοτοπουλάκι με σαλάτα ή με λίγο κρέας και γάλα, αλλά κάποιες άλλες ειδικά όταν βγαίνω έξω ξεφεύγω και τρώω βλακείες τύπου χαμπουργκερ πίτσες και τα σχετικά. Και το μεγαλύτερο πρόβλημα μου είναι οι σοκολάτες. Πιστεύω θα μπορούσα να τρέφομαι επί μία βδομάδα μόνο με αυτές. Άμα δε φάω κάτι με σοκολάτα το βράδυ νιώθω σαν ναρκομανής χωρίς τη δόση του. Οπότε θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας εδώ.

Το δεύτερο ερώτημα μου είναι η γυμναστική που πρέπει να κάνω. Το kick boxing είναι άθλημα που θέλει μεγάλη αντοχή που εγώ λόγω βάρους και αγυμνασιάς δε διαθέτω καθόλου μα καθόλου. Να φανταστείτε στο διάδρομο τρέξιμο πάνω από 5 λέπτα συνεχόμενα δεν αντέχω νομίζω ότι τα πνευμόνια που και τα πόδια μου θα εκραγούν. Οπότε θα ήθελα και εδώ τη γνώμη σας, πχ καποια συγκεκριμένα προγράμματα γυμναστικής που μπορούν να με βοηθήσουν να αποκτήσω καλή φυσική κατάσταση και αντοχή.


Ελπίζω να σας κούρασα λίγο μόνο περιμένω απόψεις!

Ευχαριστώ :)

exkaliber
27-05-11, 12:57
Το kick boxing είναι άθλημα που θέλει μεγάλη αντοχή που εγώ λόγω βάρους και αγυμνασιάς δε διαθέτω καθόλου μα καθόλου. Να φανταστείτε στο διάδρομο τρέξιμο πάνω από 5 λέπτα συνεχόμενα δεν αντέχω νομίζω ότι τα πνευμόνια που και τα πόδια μου θα εκραγούν. Οπότε θα ήθελα και εδώ τη γνώμη σας, πχ καποια συγκεκριμένα προγράμματα γυμναστικής που μπορούν να με βοηθήσουν να αποκτήσω καλή φυσική κατάσταση και αντοχή.





δεν πειραζει που δεν εχεις τωρα μεγαλη αντοχη,θα την αποκτησεις εκει,αρκει να μν τα παρατησεις:green:
α,και μν μπερδευεσαι με τον διαδρομο, ειναι τελειως διαφορετικα στην προιπονηση


για το δευτερο που ρωτας,το κικμποξ ειναι μια χαρα φρονω :green:

αρκει το ξαναλεω να μν τα παρατησεις τους πρωτους 2 δυσκολους μηνες:green:

MusclesOfShadow
14-06-11, 22:05
Δεν νομιζω πως το kick boxing ειναι το καλυτερο μεσο για να κανεις σωμα και αδυνατισμα. Ναι μεν γυμναζεσαι στο full, αλλα ειναι αλλα τα "αθληματα" που ειναι ειδικα για αδυνατισμα η φτιαξιμο του σωματος -bodybuilding=God-. Στο kick boxing προπονεισαι για επιδοσεις (performance) ενω π.χ. στο bodybuilding προπονεισαι για το σωμα αποκλειστικα (quality).
Ελπιζω να "με πιανεις":bowdown:

Michaelangelo
17-06-11, 17:35
Δεν νομιζω πως το kick boxing ειναι το καλυτερο μεσο για να κανεις σωμα και αδυνατισμα. Ναι μεν γυμναζεσαι στο full, αλλα ειναι αλλα τα "αθληματα" που ειναι ειδικα για αδυνατισμα η φτιαξιμο του σωματος -bodybuilding=God-. Στο kick boxing προπονεισαι για επιδοσεις (performance) ενω π.χ. στο bodybuilding προπονεισαι για το σωμα αποκλειστικα (quality).
Ελπιζω να "με πιανεις":bowdown:

Ελπίζω όμως να ξέρεις ότι το μικρότερο ποσοστό λίπους σε αθλητές υπάρχει στους... κικ-μπόξερς, ε;

Το παιδί είπε πάει και γυμναστήριο και έκανε κατ'εμέ την καλύτερη επιλογή! Γιατί όλη η άσκηση είναι... αερόβια! Κάνει δηλαδή έναν τέλειο συνδυασμό αερόβιας και αναερόβιας άσκησης μαζί με το γυμναστήριο και βελτιώνει τον μεταβολισμό του. Επίσης, οι ασκήσεις που κάνεις στον κικ-μπόξινγκ, π.χ. οι κλωτσιές ας πούμε, (και οι γροθιές σε άλλα μέρη του σώματος) βοηθάνε εκπληκτικά στην ανάπτυξη των... κοιλιακών!!!

Καλό το bodybuilding, αλλά stand-alone δεν βοηθάει σε αρκετά μεγάλο και γρήγορο βαθμό! :unsure:
Για αυτό και βλέπεις άλλωστε να παλεύουν στα γυμναστήρια και λίγοι ξεχωρίζουν.


Κώστα, έκανες την πιο έξυπνη για φτιάξιμο σώματος κίνηση! :thumbup:

MusclesOfShadow
19-06-11, 20:40
Τιιιιιιιιιιιιι??? Stand alone δεν κανει τιποτα?????? Μα φιλε, γιαυτο οι bodybuilders κανουν bodybuilding για να φτιαξουν το σωμα τους!!! Δεν βλεπω κανεναν Bodybuilder να κανει ιππασια για παραδειγμα!!! Σιγουρα τοσο καψιμο θερμιδων θα αφαιρεσει αρκετο λιπος αλλα για να φτιαξεις ενα ωραιο σωμα πρεπει 1)να εχεις τα γονιδια 2)να δωσεις εμφαση σε αυτο. Δηλαδη δεν μπορω να παω σε συλλογο kick boxing για να φτιαξω σωμα!!! Καμια σχεση, εκει προπονεισαι για αποδοση! Τωρα, αν αυτο βοηθαει να φτιαξεις σωμα, ειναι αλλο θεμα. Εγω πιστευω πως ναι μεν γυμναζει το kick boxing, αλλα ειναι αμαρτια να το κανεις για το σωμα.... Σαν να ζητας απτον Αι Βασιλη να σου φερει αμαξι!!!:green: Ναι μεν θα σου φερει(ισως καμια μινιατουρα:P) αλλα για αμαξι πας στο καταλληλο μερος... Ελπιζω να με πιανεις:thumbup:

Michaelangelo
19-06-11, 20:50
Τιιιιιιιιιιιιι??? Stand alone δεν κανει τιποτα?????? Μα φιλε, γιαυτο οι bodybuilders κανουν bodybuilding για να φτιαξουν το σωμα τους!!! Δεν βλεπω κανεναν Bodybuilder να κανει ιππασια για παραδειγμα!!! Σιγουρα τοσο καψιμο θερμιδων θα αφαιρεσει αρκετο λιπος αλλα για να φτιαξεις ενα ωραιο σωμα πρεπει 1)να εχεις τα γονιδια 2)να δωσεις εμφαση σε αυτο. Δηλαδη δεν μπορω να παω σε συλλογο kick boxing για να φτιαξω σωμα!!! Καμια σχεση, εκει προπονεισαι για αποδοση! Τωρα, αν αυτο βοηθαει να φτιαξεις σωμα, ειναι αλλο θεμα. Εγω πιστευω πως ναι μεν γυμναζει το kick boxing, αλλα ειναι αμαρτια να το κανεις για το σωμα.... Σαν να ζητας απτον Αι Βασιλη να σου φερει αμαξι!!!:green: Ναι μεν θα σου φερει(ισως καμια μινιατουρα:P) αλλα για αμαξι πας στο καταλληλο μερος... Ελπιζω να με πιανεις:thumbup:

Μην εξάπτεσαι! Αλήθεια είναι! Και δεν είπα δεν κάνει τίποτα, αλλά δεν βοηθάει σε τόσο μεγάλο και γρήγορο βαθμό! Και στο λέει κάποιος που μπορεί να προπονιόταν σε μια μέρα όσο εσύ ίσως σε μια βδομάδα! (όχι ότι δεν έκανα πολλά). Και αυτό με τα γονίδια είναι κυρίως παπάτζα! Δεν παίζει τον ρόλο που όλοι δίνετε!

Αυτό για το stand-alone το λέω με γεγονότα! Δες, πόσοι είναι στα γυμναστήρια καθημερινά να κοπανιούντε; Πόσοι ξεχωρίζουν; Από αυτούς που ξεχωρίζουν, κάνουν κυρίως και κάποιο άλλο άθλημα.

Αμαρτία δεν είναι να το κάνεις για το σώμα, γιατί δεν είναι και βαρετό! Θεωρώ κατά πολύ καλύτερο να κάνεις κικ-μποξ (και τις ασκήσεις μαζί που σε γυμνάζουν) από το να κάνεις το βαρετό τρέξιμο ;)

Όταν συνδυάζεις ένα άλλο άθλημα το οποίο περιλαμβάνει αερόβια και στη περίπτωση μας, ασκήσεις εκγύμνασης, σε συνδυασμό με το γυμναστήριο έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα! Και μην ξεχνάς όπως είπα, οι αθλητές με το πιο χαμηλό ποσοστό λίπους είναι οι κικ-μπόξερς αφήνοντας δεύτερους τους δρομείς! :green:

MusclesOfShadow
20-06-11, 15:55
Μην εξάπτεσαι! Αλήθεια είναι! Και δεν είπα δεν κάνει τίποτα, αλλά δεν βοηθάει σε τόσο μεγάλο και γρήγορο βαθμό! Και στο λέει κάποιος που μπορεί να προπονιόταν σε μια μέρα όσο εσύ ίσως σε μια βδομάδα! (όχι ότι δεν έκανα πολλά). Και αυτό με τα γονίδια είναι κυρίως παπάτζα! Δεν παίζει τον ρόλο που όλοι δίνετε!
Αυτό για το stand-alone το λέω με γεγονότα! Δες, πόσοι είναι στα γυμναστήρια καθημερινά να κοπανιούντε; Πόσοι ξεχωρίζουν; Από αυτούς που ξεχωρίζουν, κάνουν κυρίως και κάποιο άλλο άθλημα.

Αμαρτία δεν είναι να το κάνεις για το σώμα, γιατί δεν είναι και βαρετό! Θεωρώ κατά πολύ καλύτερο να κάνεις κικ-μποξ (και τις ασκήσεις μαζί που σε γυμνάζουν) από το να κάνεις το βαρετό τρέξιμο ;)

Όταν συνδυάζεις ένα άλλο άθλημα το οποίο περιλαμβάνει αερόβια και στη περίπτωση μας, ασκήσεις εκγύμνασης, σε συνδυασμό με το γυμναστήριο έχεις εκπληκτικά αποτελέσματα! Και μην ξεχνάς όπως είπα, οι αθλητές με το πιο χαμηλό ποσοστό λίπους είναι οι κικ-μπόξερς αφήνοντας δεύτερους τους δρομείς! :green:

Χαχα, τι παπατζα μωρε, πρωτη φορα την ακουω αυτη τη λεξη:green: Επισης, αν τα γονιδια δεν επαιζαν ρολο, ο mr olympia θα ηταν σαν τον Hulk και λιγα λεω... Ναι οντως το kick boxing καιει περισσοτερες θερμιδες απο το τρεξιμο (το εψαξα λιγο), αλλα μετα τις ξαναπαιρνουν γιατι φαντασου ενα δρομεα να παιζει kick boxing... Ο δρομεας ομως ναι μεν καιει ποσοτητες αλλα λογω της προπονησης του δεν χρειαζεται να φαει και πολυ, ενω στο κικ πρεπει να αναπληρωσεις τις μυικες ζημιες!!! Πως να παιξεις κικ χωρις να φας καλα??? Και επειδη πολλοι φιλοι μου ασχολουνται, ξερω πως το κικ δεν σε λεπταινει οπως ενα προγραμμα γραμμωσης και διατροφης καταλληλο.

Υ.Γ: Το οτι καποιος κανει την προπονηση μιας βδομαδας σε μια μερα ειναι ''λιγο'' υπερβολικο

;)

Michaelangelo
20-06-11, 16:50
Χαχα, τι παπατζα μωρε, πρωτη φορα την ακουω αυτη τη λεξη:green: Επισης, αν τα γονιδια δεν επαιζαν ρολο, ο mr olympia θα ηταν σαν τον Hulk και λιγα λεω... Ναι οντως το kick boxing καιει περισσοτερες θερμιδες απο το τρεξιμο (το εψαξα λιγο), αλλα μετα τις ξαναπαιρνουν γιατι φαντασου ενα δρομεα να παιζει kick boxing... Ο δρομεας ομως ναι μεν καιει ποσοτητες αλλα λογω της προπονησης του δεν χρειαζεται να φαει και πολυ, ενω στο κικ πρεπει να αναπληρωσεις τις μυικες ζημιες!!! Πως να παιξεις κικ χωρις να φας καλα??? Και επειδη πολλοι φιλοι μου ασχολουνται, ξερω πως το κικ δεν σε λεπταινει οπως ενα προγραμμα γραμμωσης και διατροφης καταλληλο.

Υ.Γ: Το οτι καποιος κανει την προπονηση μιας βδομαδας σε μια μερα ειναι ''λιγο'' υπερβολικο

;)

Ρε φιλε, τα γονίδια δεν έχουν την tpervoliki αξια που έχουν δώσει στην εποχή μας! Καλά, σοβαρά τώρα, δεν ξέρεις τι λέξη παπατζα???

Δεν ανέφερα το κάψιμο θερμίδων, ανέφερα ότι έχουν χαμηλότερο ποσοστό λίπους στατιστικά οι μεν αθλητές από τους δε! Σε όλα τα αθλήματα κανεις διατροφή, έτσι κι αλλιώς. (Ο Bolt τρώει τα κερατα του!)

Εγώ ανέφερα τον συνδυασμό με γυμναστήριο, που όπως και να το κανεις, είναι σαν να κανεις stack στα συμπληρώματα! Τα αποτελέσματα θα δεις είναι πολύ καλύτερα από stand-alone!


Y.G.: Μπορεί! Αν κανεις 3-4 φορες προπόνηση την εβδομάδα από μια ώρα εγώ το θεωρώ λίγο. Εγώ γυμναστήριο ''θέλω'' να κάνω 2 meli του σώματος από αρκετές ασκήσεις (5-6, εξαρτάται το μέλος) και μετά να κάνω κοιλιακούς! Μέσα σε όλα είναι και οι διατάσσεις. Ναι, ίσως είναι πολύ, αλλα αυτό δούλεψε σε μένα.

MusclesOfShadow
20-06-11, 16:54
Y.G.: Μπορεί! Αν κανεις 3-4 φορες προπόνηση την εβδομάδα από μια ώρα εγώ το θεωρώ λίγο. Εγώ γυμναστήριο ''θέλω'' να κάνω 2 meli του σώματος από αρκετές ασκήσεις (5-6, εξαρτάται το μέλος) και μετά να κάνω κοιλιακούς! Μέσα σε όλα είναι και οι διατάσσεις. Ναι, ίσως είναι πολύ, αλλα αυτό δούλεψε σε μένα.

Oκ, αλλα μην μου το πασαρεις σαν κατορθωμα γιατι εχει σημασια το ειδος της ασκησης, Το ιδιο ειναι καμψεις με αλτηρα και το ιδιο αρσεις θανατου και καθισματα?

Παντως να θυμασαι πως στο κικ μπορξινγκ πρεπει οντως να τρως για να εχεις ενεργεια, και αυτο με το λιπος που λες δεν ειναι αληθεια, πρωτα απολα δες τους μαραθωνοδρομους, δευτερον πολυ απλα ξαναδες τους.

Φιλικα;)

Michaelangelo
21-06-11, 11:42
Oκ, αλλα μην μου το πασαρεις σαν κατορθωμα γιατι εχει σημασια το ειδος της ασκησης, Το ιδιο ειναι καμψεις με αλτηρα και το ιδιο αρσεις θανατου και καθισματα?

Παντως να θυμασαι πως στο κικ μπορξινγκ πρεπει οντως να τρως για να εχεις ενεργεια, και αυτο με το λιπος που λες δεν ειναι αληθεια, πρωτα απολα δες τους μαραθωνοδρομους, δευτερον πολυ απλα ξαναδες τους.

Φιλικα;)

Εγώ ρε φιλε δεν τρώω και έχω ενέργεια! Μην βάζεις κάτι σαν απόλυτο, έλεος δηλαδή!

Μαραθωνοδρόμους? Πιστεύεις έχουν χαμηλότερο ποσοστό? Έχουν πολλούς mus ώστε να έχουν χαμηλό ποσοστό λίπους? Ξανάδες τους!
Μην πας κόντρα στην στατιστική με ότι πιστεύεις ότι γνωρίζεις.

friksos
21-06-11, 13:03
:green:Το τρεξιμο ειναι σιγουρα καλυτερο για αδυνατισμα,αλλα το κικ εκτος των αλλων προτερηματων γυμναζει και τους μυες.Για το θεμα κληρονομικοτητας σιγουρα παιζει ρολο.Αμα εισαι κοκαλιαρης ας πουμε με το κικ θα μεινεις μισος, αμα εχεις τα κιλα σου το λιπος θα φυγει οι μυες θα "σκληρινουν"..τι αλλο θες.!! Φυσικα ειναι και θεμα γουστου ε.Αν θες ενα αθλητικο σωμα καλογυμνσαμενο φυσικα και στο παρεχει ,μεσα σε ολα ,το αθλημα σου .Αμα θες να γινεις μρ ολυμπια τοτε ξερεις τι θελει.

MusclesOfShadow
21-06-11, 15:25
Εγώ ρε φιλε δεν τρώω και έχω ενέργεια! Μην βάζεις κάτι σαν απόλυτο, έλεος δηλαδή!

Μαραθωνοδρόμους? Πιστεύεις έχουν χαμηλότερο ποσοστό? Έχουν πολλούς mus ώστε να έχουν χαμηλό ποσοστό λίπους? Ξανάδες τους!
Μην πας κόντρα στην στατιστική με ότι πιστεύεις ότι γνωρίζεις.

Δωσε τη στατιστικη και το βουλωνω:thumbup:

MusclesOfShadow
21-06-11, 15:50
Διαβασα μερικα πραγματα στο internet. Πολλοι θεωρουν το kick boxing ενα "turbo" μεσο για να χασεις λιπος ενω αλλοι πιστευουν ακομα στο κλασσικο τρεξιμο. Η δικια μου αποψη ειναι πως το τρεξιμο ειναι ενας αργος(αναλογα) αλλα σταθερος τροπος να χασεις βαρος (ακολουθουμενος με την καταλληλη διατροφη). Αλλα σου ξαναλεω πως οι φιλοι μου κικ μποξερς ναι μεν δεν ειναι πολυ λιπωδης αλλα ο κολλητος μου που πραγματικα ειναι μεσα στα πραγματα απο μωρο και παλευει με πολυ μεγαλυτερους του, μου παραπονιεται πως ενω εχει αυξησει σημαντικα την αποδοση του, δυσκολευεται να χασει το λιπος που θελει ετσι ωστε να φανουν οι κοιλιακοι του(και το στηθος του επισης) με την αληθινη τους λεπτομερεια. (γιατι οντως πραγματικα οι μυες του ειναι επαγγελματικου επιπεδου, φαινονται καθαρα πολλες λεπτομερεις ακομα και τωρα που παραπονιεται!!!)

Michaelangelo
21-06-11, 16:10
Διαβασα μερικα πραγματα στο internet. Πολλοι θεωρουν το kick boxing ενα "turbo" μεσο για να χασεις λιπος ενω αλλοι πιστευουν ακομα στο κλασσικο τρεξιμο. Η δικια μου αποψη ειναι πως το τρεξιμο ειναι ενας αργος(αναλογα) αλλα σταθερος τροπος να χασεις βαρος (ακολουθουμενος με την καταλληλη διατροφη). Αλλα σου ξαναλεω πως οι φιλοι μου κικ μποξερς ναι μεν δεν ειναι πολυ λιπωδης αλλα ο κολλητος μου που πραγματικα ειναι μεσα στα πραγματα απο μωρο και παλευει με πολυ μεγαλυτερους του, μου παραπονιεται πως ενω εχει αυξησει σημαντικα την αποδοση του, δυσκολευεται να χασει το λιπος που θελει ετσι ωστε να φανουν οι κοιλιακοι του(και το στηθος του επισης) με την αληθινη τους λεπτομερεια. (γιατι οντως πραγματικα οι μυες του ειναι επαγγελματικου επιπεδου, φαινονται καθαρα πολλες λεπτομερεις ακομα και τωρα που παραπονιεται!!!)

Την στατιστική την κάνω search να την βρω, αν και νομίζω υπήρχε και σto ελληνικό περιοδικό (Men's Fitness n Health αν θυμάμαι καλά). Θα στο πω απλά, λέγοντας για τους μαραθωνοδρόμους, είναι το ίδιο σχεδόν με το να μου λες μια γυναίκα επειδή είναι πολύ αδύνατη έχει χαμηλότερο ποσοστό λίπους!!! Οι γυναίκες αν και πιο αδύνατες, έχουν κατά μέσο όρο 60% πάνω από εμάς και ίσως να λέω λίγο!!!

Τώρα, όσο για αυτό που λες για το κικ-μπόξινγκ, συγνώμη είσαι λίγο... εκτός! Ο κολλητός σου, ίσως να κάνει κάτι διαφορετικό από ότι οι άλλοι στη διατροφή η να μην έχει καλό θυροειδή, η ακόμα να έχει το κλασσικό πρόβλημα που έχουν πολλοί με τη σαμπρελίτσα κ.τ.λ. Εγώ οι περισσότεροι που έχω δει (και δεν είναι ο κολλητός μου, είναι οι συναθλητές μου) οι περισσότεροι έχουν στη χειρότερη (με εξαιρέσεις) αξιόλογο σώμα αθλητή και οι πιο σοβαροί φυσικά, δεν αναφέρω καν! Και δεν χρειάζεται να είναι επαγγελματικού επιπέδου για να φαίνονται οι λεπτομέρειες στους μυς (αυτό γίνεται και σε μένα και σε πολλούς εδώ μέσα) όπως περιγράφεις, εκεί πάμε σε άλλο επίπεδο!

Το κικ και γενικά αυτού του είδους τα αθλήματα (Muay-Thai k.t.l.) είναι ότι πιο κορυφαίο τόσο για την απώλεια λίπους, όσο, λόγω των ασκήσεων για το φτιάξιμο σώματος! (ειδικά σε συνδυασμό με γυμναστήριο, κάνει θραύση!!)

MusclesOfShadow
22-06-11, 23:00
Mα ναι δεν ειπα κατι, παω στοιχημα οτι ο φιλος μου παντως εχει απτα καλυτερα (αν οχι φουσκωτα) αλλα συμμετρικα και καθαρα μυωδη σωματα εδω μεσα! Απλα σου λεω οτι προσωπικα μου παραπονιεται πως αυξανεται η επιδοση του και δεν ανεβαινει πολυ σωματικα, τι θυροειδη μου λες τωρα:P δεν αντιλεγω παντως πως το κικ σου φτιαχνει το σωμα