PDA

Επιστροφή στο Forum : ατομικές μαρένγκες με σκουπ πρωτείνης



wrc4all
05-06-11, 01:46
Γειά σας είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για μιά συνταγή τις ατομικές μαρένγκες με σκουπ πρωτείνης

Συνταγή 4 ασπράδια
1-2 σκουπ πρωτεινής

Κτυπάμε τα ασπράδια να γίνουν μαρένγκα και προσθέτουμε τα σκουπ πρωτείνης και κτυπάμε ελαφρά. Μετά τα ψήνουμε για 2 ώρες σε 100 βαθμούς κελσίου στο φούρνο.

Τι γνώμη έχεται σχετικά με την ποσότητα λίπους και πρωτείνης που υπάρχη ?
Πόσο το υπολογίζεται ?


Ευχαριστώ

wrc4all
05-06-11, 01:51
Γειά σας είμαι νέος στο φόρουμ και θέλω να μου πείτε την γνώμη σας για μιά συνταγή τις ατομικές μαρένγκες με σκουπ πρωτείνης

Συνταγή 4 ασπράδια
1-2 σκουπ πρωτεινής

Κτυπάμε τα ασπράδια να γίνουν μαρένγκα και προσθέτουμε τα σκουπ πρωτείνης και κτυπάμε ελαφρά. Μετά τα ψήνουμε για 2 ώρες σε 100 βαθμούς κελσίου στο φούρνο.

Τι γνώμη έχεται σχετικά με την ποσότητα λίπους και πρωτείνης που υπάρχη ?
Πόσο το υπολογίζεται ?

Ευχαριστώ

Panosss
05-06-11, 08:35
Λίπος έχει ελάχιστο (ότι έχει αν έχει η Whey δηλαδή).
Απο εκεί και πέρα (με 1 scoop πρωτεΐνης) θα έχεις περίπου 35 με 40 γρ πρωτεΐνης (ανάλογα με την ποσότητα που έχει η πρωτεΐνη που χρησιμοποιείς) που σαν ποσότητα είναι super για ένα γεύμα.

wrc4all
05-06-11, 12:32
Θα υπαρχει προβλημα αν ψηθει η whey ?

Panosss
05-06-11, 12:37
Όχι γιατί να έχει!!!

wrc4all
05-06-11, 12:42
Εχω ακουση πως υπαρχουν διαφορετικες πρωτεινες για ψησιμω. Η whey χανει τις ιδιοτητες της και τη γευση στο ψησιμο

ειναι αληθεια ?

Panosss
05-06-11, 13:45
Όχι, μια χαρά είναι

jannous44
05-06-11, 14:12
Λίπος έχει ελάχιστο (ότι έχει αν έχει η Whey δηλαδή).
Απο εκεί και πέρα (με 1 scoop πρωτεΐνης) θα έχεις περίπου 35 με 40 γρ πρωτεΐνης (ανάλογα με την ποσότητα που έχει η πρωτεΐνη που χρησιμοποιείς) που σαν ποσότητα είναι super για ένα γεύμα.

1 σκουπ δηλαδη 30γ περιπου εχει 20-27γπρωτεινη. εκτος αν ενοεις τα "διπλα σκουπς"

wrc4all
05-06-11, 14:32
κανει για περιοδο γραμμωσης αυτη η συνταγη ?

gsisr
05-06-11, 15:06
γτ να μπεις σ αυτή τη διαδικασία;να ψήσεις 2 πρωτεινουχα υλικά;; η σκόνη παίζει να αλλοιώνεται όντως και στη τελική τι κερδίζεις; σα να τρως 4 ασπράδια και να πίνεις ένα σκουπ γουει. πιες εναμησι σκουπ και τελείωσε. τσαμπα κόπος

Panosss
05-06-11, 15:36
1 σκουπ δηλαδη 30γ περιπου εχει 20-27γπρωτεινη. εκτος αν ενοεις τα "διπλα σκουπς"

Όχι φίλε δεν εννοώ διπλά σκούπς.
Εννοώ 1 σκούπ + τις πρωτεΐνες απο τα 4 ασπράδια που αναφέρει

MichalisPorke
07-06-11, 15:33
γτ να μπεις σ αυτή τη διαδικασία;να ψήσεις 2 πρωτεινουχα υλικά;; η σκόνη παίζει να αλλοιώνεται όντως και στη τελική τι κερδίζεις; σα να τρως 4 ασπράδια και να πίνεις ένα σκουπ γουει. πιες εναμησι σκουπ και τελείωσε. τσαμπα κόπος

Γιατι τσαμπα κοπος ρε φιλε δηλαδη?Το ιδιο ειναι να πιεις ενα σκουπ πρωτεινη και μετα να φας 4 ασπραδια με το να τα κανεις οπως ειπες ο φιλο πανω??Η σκονη δεν αλλοιωνετε..Εγω μια χαρα το βλεπω να ξεφευγουμε και λιγο απο τα συνηθισμενα..

Giannistzn
07-06-11, 21:23
Η whey στον φουρνο δεν παθαινει κατι. Στον μικροκυματων ειναι το προβλημα. Και οντως, μια χαρα ειναι για να ξεφευγεις απο τη μονοτονια, αν παιρνεις συνεχεια σκουπ και τρως αυγα, ε καποια στιγμη θα το βαρεθεις.