PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφή του bodybuilder



Gasturb
08-01-08, 16:12
τις κακής και μονότονης διατροφής που απαιτεί το άθλημα...
γιατί 'κακή' νικό? :?

Gt

nickos46
08-01-08, 17:11
γιτί οι ποιο παλιοί έτρωγαν καθημερινά μοσχαρίσιο κρέας...

RUHL
08-01-08, 17:12
ε και? τι προβλημα εχει? :food:

KATERINI 144
09-01-08, 20:22
καλή ερώτηση! αλλα δε χρειάζεται και πολύ μυαλό για την απάντηση αλεξ, σε διατροφη ββ τα όσπρια τα φρούτα και αρκετά γαλακτοκομικά είναι σχεδόν απαγορευμένα, αυτό είναι το πρόβλημα. :moderator:

RUHL
09-01-08, 20:27
Οχι ρε αλλο λεει κατσε να μας πει :D

stelios30
14-01-08, 03:47
καλή ερώτηση! αλλα δε χρειάζεται και πολύ μυαλό για την απάντηση αλεξ, σε διατροφη ββ τα όσπρια τα φρούτα και αρκετά γαλακτοκομικά είναι σχεδόν απαγορευμένα, αυτό είναι το πρόβλημα. :moderator:
Εγω διαφωνω σ αυτο μια πληρεις και ισοροπημενη διατροφη πρεπει να χει μεσα απ ολες τις τροφες στην περιοδο ογκου τουλαχιστον ,γιατι στην προετοιμασια ειναι περιορισμενες οι τροφες που πρεπει να τρωμε γι αυτο λοιπον και οσπρια και γαλακτομικα κτλ.
Επειδη προεχει η υγεια μας και οχι μονο το πως δειχνει το σωμα μας γιατι χωρις υγεια ουτε κ καλο κ υγιει κορμι θα χουμε εξαλου η μεσογειακη διαιτα ειναι απο τις καλυτερες σε πολλα θεματα.

nickos46
14-01-08, 10:07
εγώ όσους ξέρω κάθε μέρα τρώνε κρέας μερικές φορες ψάρι και ρίζο η πατάτα δεν χρησιμοποιούν τυριά και αλλα πολλά γαλακτοκομικά και αν τρώνε κάτι τέτοιο θα είναι με λίγα λιπαρά φρούτα δεν υπάρχουν καν στην διατροφή τους λόγο τις φρουκτόζης που περιέχουν επίσης δεν τρώνε όσπρια λόγο ότι πολλά από αυτά ρεβίθια φασόλια αυξάνουν την κατακράτηση υγρών και έτσι και αυτά απαγορεύονται υγειές διατροφή θα είχαμε άμα όντως κάναμε την μεσογειακή διατροφή δηλαδή να ξεκινούσαμε με υδαταρθρακες και κατά το τέλος τις ημέρας τους μειώναμε και αυξάναμε τν πρωτεινη. η διατροφή μας να περιείχε το μοσχαρίσιο κρέας μια φορα την εβδομάδα το ίδιο και τα πουλερικά και τις υπόλοιπες 5 μέρες να τρώγαμε όσπρια φρούτα και πλήρες γαλακτοκομικά εκεί μπορείτε να μιλήσετε για υγεία εγώ προσωπικά έχω πάνω από 7 μήνες που δεν υπάρχει μια μερα που να μην έχω φάει κρέας κάθε μέρα κοτόπουλο και μοσχάρι ,πάνω από 6 χρονια να φάω πλήρες γαλακτοκομικά και όσο για φρούτα καμια μπανάνα μετά την προπόνηση τρώω και μπορεί κάνα πρωινό να φάω κάνα μανταρίνι και αυτό γιατί μου αρέσουν όχι για κάτι άλλο ..και μετά έχω και τύψεις .. αυτό πάντως εμενα μονο σωστή διατροφή δεν μου φαίνεται αλλα δεν έχω γνωρίσει ποτε κάποιον αθλητή που να κάνει μεσογειακή δίαιτα και ούτε πρόκειται... :cry:




δυστυχώς πρέπει να θυσιάσουμε κάποια πράγματα για να φτιάξουμε αυτό που θέλουμε

toula_nomikou
14-01-08, 13:00
Δυστυχως τα οσπρια επειδη βραζονται σχεδον ολα τα θρεπτικα συστατικα τους καταστρεφονται αν θελουμε καμοια φορα να φαμε το λαδι πρεπει να μπαινει στο τελος χωρις να βραζετε,οσο για τα γιαουρτια με χαμηλα λιπαρα νομιζω οτι ειναι καλα,οπως και τα ασπρα τυρια μονο προαγωνιστικα δε πρεπει να τα χρησιμοποιουμε.

stelios30
14-01-08, 16:53
Συμφωνω σε αυτο που λες Τουλα αλλα θυμηθειτε κ την διατροφη του Αναγνωστου που περιειχε φακες ρεβυθια την βρηκα πολυ σωστη εγω προσωπικα τρωω απ ολες τις τροφες με κατατηλο μαγειρεμα χωριζω την πρωτεινη που τρωω σε πρωτης και δευτερης ποιοτητας φροντιζω να παιρνω αρκετη πρωτεινη πρωτης πιοτητας απο κρεας γαλακτομικα κτλ αλλα και δευτερης οπως φασολια ξηρους καρπους κτλ

ioannis1
14-01-08, 17:13
Σε περιοδο ογκου επιτρεπονται και τα οσπρια αρκει να μαγειρευονται στο νερο και και να προστιθεται το λαδι μετα.

Gasturb
14-01-08, 17:37
Όπως ειχα πει κ παλιότερα προσωπικά θεωρώ τα όσπρια πολύ φτωχά για το bodybuilding λόγω την χαμηλής βιολογικής τους αξία. Δεν λέω οτι δεν ειναι απαραίτητα αλλά θα πρέπει όταν τα τρώμε να προσθέτουμε επιπλεόν τροφές για να καλύψουμε και το υπόλοιπο φάσμα των αμινοξέων.

Gt

ioannis1
14-01-08, 18:02
Εννοειτε οτι σκετα τα οσπρια δεν ειναι πληρης τροφη για ββ.δες και στη διατροφη ογκου που εκανα πως τα συνδιαζει;

Antonio
14-01-08, 20:29
ρίχνεις και εναν τόνο μέσα και είσαι οκ!! :porc:

nickos46
14-01-08, 20:32
gas έτσι είναι ,και σε μια περίοδο όγκου εγώ χρειάζομαι περίπου 400gr υδατάνθρακες και κάπου στα 320gr πρωτεΐνη δεν μπορώ όλα αυτά να τα βρω ούτε σε ένα τσουβάλι όσπρια..

φαντάζεστε κάνα αθλητή ας πούμε καραμανλακης που είναι 140 kg να προσπαθεί να καλυψει τις ανάγκες του σε πρωτεΐνη και ότι άλλο χρειάζεται από όσπρια και γενικά από την μεσογειακή διατροφή


στέλιο ισορροπημένη διατροφή στο bodybuilding δεν υπάρχει και ότι κάνουμε για ους υπολοιπους ανθρώπους που δεν ασχολούνται με αθλητισμό τους φαίνονται τεράστιες οι ποσότητες αυτές.

Antonio
14-01-08, 20:35
ισορροπημένη διατροφή στο bodybuilding δεν υπάρχει
Σωστός εν μέρη. Αν με τον όρο bodybuilding εννοείς το αγωνιστικό τότε είσαι μέσα.

nickos46
14-01-08, 23:22
είτε αγωνιστικό είτε όχι φιλαράκι για να κτήσης κάτι καλο πρέπει να κανεις σωστή διατροφή και όχι την μεσογειακή δίαιτα :(

Gasturb
14-01-08, 23:32
δες και στη διατροφη ογκου που εκανα πως τα συνδιαζει;

Σωστά είπε ο antonio

Απο την διατροφή σου γιάννη..

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1810

εκτο γευμα (μεσα σε μια ωρα)
250 γρ ρυζι η μακαρονια η 700 γρ πατατες η150 γρ φακες η 150 γρ ρεβυθια.συνοδευονται με 300 γρ κοτα,η μοσχαρι η συκωτι η 400 γρ ψαρι.ολα βραστα η ψητα .μια σαλατα εποχης με 2 κουταλιες ελαιολαδο.

λόγω του 'συνοδεύονται με' ειναι μια χαρά, πλήρης!

Gt

ioannis1
14-01-08, 23:36
Ετσι ειναι. :thumbsup:

RUHL
15-01-08, 00:03
Ακριβως ετσι ειναι :green:


















*ΥΓ κατι επρεπε να πω και εγω μην μηνω απο εξω :P

Gasturb
15-01-08, 00:04
:rolf: :rolf:

KATERINI 144
15-01-08, 09:48
συμφωνώ με nickos46 :moderator:

Antonio
15-01-08, 10:48
είτε αγωνιστικό είτε όχι φιλαράκι για να κτήσης κάτι καλο πρέπει να κανεις σωστή διατροφή και όχι την μεσογειακή δίαιτα


Σίγουρα πρέπει να κάνεις μια πιο εξειδικευμένη διατροφή άλλα πολύ πιο ίπιας μορφής. Η βάση είναι η ίδια αλλα διαφοροποιείται αρκετά και χωράει και άλλες τροφές πιο υγειινές που μπορούν να κάνουν έτσι την διατροφή πιο ολοκληρωμένη.
Το έχω πεί ξανα. Οι διατροφές που κυκλοφορούν σε αυτό, και σε άλλα, φόρουμ είναι η βάση του bbing και καλύπτει όλες τις ομάδες αθλητών. Εγώ ποτέ δεν πίστεψα οτι ένας ερασιτέχνης αθλητής χρειάζεται ή μπορεί να μεταβολήσει πάνω από 1.5-2 γρ. πρωτείνη ανα Σ.β. Αυτή είναι μια επιτέυξημη ποσότητα και όχι τόσο ακραία από άποψη υγείας.