PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντοχή



kaimenos
07-06-11, 00:21
Γειά σας παιδιά, χαιρετίζω το φόρουμ.

Δεν είμαι ούτε μποντιμπιλντεράς, ούτε αθλητής ούτε τίποτα σε σχέση με αυτά.

Απλώς έχω ένα θέμα με την αντοχή μου.

Από πολύ μικρός ήμουν υπέρβαρος ως αποτέλεσμα αυτό να με περιόριζε στο να αθληθώ. Σήμερα έχω φτάσει να είμαι νορμάλ, αλλά η αντοχή μου είναι άθλια.

Κουράζομαι με το παραμικρό.

Έχω και ένα χρόνο τώρα που ήμουν και ναύτης στο πολεμικό ναυτικό, που όπως όλοι ξέρετε εκεί τα ξύνουμε. Και καθόμουν ένα χρόνο και αυτό με αποτελείωσε.

Σήμερα ξεκίνησα να δουλεύω στην οικοδομή, και με την πρώτη με έπιασε τάση σκοτοδίνης και αδυναμίας. Δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Χρέπι κυριολεκτικά.

Στην πορεία βέβαια επανήλθα απλά το πρωί τα πράματα ήταν άθλια.

Τι μπορώ να κάνω για να φτιάξω ένα ικανοποιητικό μέγεθος αντοχής;

Δεν ασχολούμαι με αθλητισμό όπως προείπα, απλά λόγο και της κρίσης η μόνη μου διεφυγή είναι η οικοδομή και θα κάτσω αρκετό καιρό όπως το κόβω.

Αν είναι κάθε πρωί να παθαίνω τα ίδια το χάσαμε το μεροκάματο!

Τα φώτα σας :thumbup:

**Να τονίσω πως εκ γενετής έχω αναπνευστικό πρόβλημα που έχει να κάνει με την αντοχή. Δεν ξέρω τι ακριβώς είν αυτό ωστόσο!

t.s.t
07-06-11, 00:24
Γειά σας παιδιά, χαιρετίζω το φόρουμ.

Δεν είμαι ούτε μποντιμπιλντεράς, ούτε αθλητής ούτε τίποτα σε σχέση με αυτά.

Απλώς έχω ένα θέμα με την αντοχή μου.

Από πολύ μικρός ήμουν υπέρβαρος ως αποτέλεσμα αυτό να με περιόριζε στο να αθληθώ. Σήμερα έχω φτάσει να είμαι νορμάλ, αλλά η αντοχή μου είναι άθλια.

Κουράζομαι με το παραμικρό.

Έχω και ένα χρόνο τώρα που ήμουν και ναύτης στο πολεμικό ναυτικό, που όπως όλοι ξέρετε εκεί τα ξύνουμε. Και καθόμουν ένα χρόνο και αυτό με αποτελείωσε.

Σήμερα ξεκίνησα να δουλεύω στην οικοδομή, και με την πρώτη με έπιασε τάση σκοτοδίνης και αδυναμίας. Δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Χρέπι κυριολεκτικά.

Στην πορεία βέβαια επανήλθα απλά το πρωί τα πράματα ήταν άθλια.

Τι μπορώ να κάνω για να φτιάξω ένα ικανοποιητικό μέγεθος αντοχής;

Δεν ασχολούμαι με αθλητισμό όπως προείπα, απλά λόγο και της κρίσης η μόνη μου διεφυγή είναι η οικοδομή και θα κάτσω αρκετό καιρό όπως το κόβω.

Αν είναι κάθε πρωί να παθαίνω τα ίδια το χάσαμε το μεροκάματο!

Τα φώτα σας :thumbup:

**Να τονίσω πως εκ γενετής έχω αναπνευστικό πρόβλημα που έχει να κάνει με την αντοχή. Δεν ξέρω τι ακριβώς είν αυτό ωστόσο!

Kαλως ηρθες:welcome:
περπατημα ισως και κανα ελαφρυ τζοκιν ειπες εχεις αναπνευστικο..θα ηταν καλυτερα να σου πει ενας γιατρος με τι ακριβως μπορεις να σχοληθεις..γνωμη μου..και μετα αναλογως πρατεις.

peris89
07-06-11, 00:31
Πρέπει να ξεκινήσεις να τρέχεις αδελφέ..
Στην αρχή χαλαρό τζόκινγκ για λίγο καιρό... και στην συνέχεια σταδιακά να ανεβάζεις ρυθμό με τον καιρό..
Θα χτίσεις μια καλή αντοχή και δεν θα κουράζεσαι κ εύκολα.. το θέμα είναι οτι σε συνδιασμό με την δουλειά σου θα είσαι πτώμα κάθε μέρα για κάποιο καιρό..
Και αν καπνίζεις καλό θα ταν αν όχι να το κόψεις, να το ελαττώσεις!

humanoid
07-06-11, 07:16
Γειά σας παιδιά, χαιρετίζω το φόρουμ.

Δεν είμαι ούτε μποντιμπιλντεράς, ούτε αθλητής ούτε τίποτα σε σχέση με αυτά.

Απλώς έχω ένα θέμα με την αντοχή μου.

Από πολύ μικρός ήμουν υπέρβαρος ως αποτέλεσμα αυτό να με περιόριζε στο να αθληθώ. Σήμερα έχω φτάσει να είμαι νορμάλ, αλλά η αντοχή μου είναι άθλια.

Κουράζομαι με το παραμικρό.

Έχω και ένα χρόνο τώρα που ήμουν και ναύτης στο πολεμικό ναυτικό, που όπως όλοι ξέρετε εκεί τα ξύνουμε. Και καθόμουν ένα χρόνο και αυτό με αποτελείωσε.

Σήμερα ξεκίνησα να δουλεύω στην οικοδομή, και με την πρώτη με έπιασε τάση σκοτοδίνης και αδυναμίας. Δεν μπορούσα να κάνω τίποτα. Χρέπι κυριολεκτικά.

Στην πορεία βέβαια επανήλθα απλά το πρωί τα πράματα ήταν άθλια.

Τι μπορώ να κάνω για να φτιάξω ένα ικανοποιητικό μέγεθος αντοχής;

Δεν ασχολούμαι με αθλητισμό όπως προείπα, απλά λόγο και της κρίσης η μόνη μου διεφυγή είναι η οικοδομή και θα κάτσω αρκετό καιρό όπως το κόβω.

Αν είναι κάθε πρωί να παθαίνω τα ίδια το χάσαμε το μεροκάματο!

Τα φώτα σας :thumbup:

**Να τονίσω πως εκ γενετής έχω αναπνευστικό πρόβλημα που έχει να κάνει με την αντοχή. Δεν ξέρω τι ακριβώς είν αυτό ωστόσο!

Η οικοδομη ειναι θεμα συνηθειας.Απλα δουλευεις κ οσο περναει ο καιρος συνηθιζει το σωμα σου στον φορτο εργασιας.
Τωρα αν θες να κανεις κατι γιαυτο καλο ειναι το τρεξιμο που σου λενε τα παιδια αλλα κ γυμναστικη για αντοχη στους μυς κ οχι δυναμη δλδ ψηλες επαναληψεις.
Αλλα σαν συμβουλη επειδη την εχω φαει στην μαπα την οικοδομη σε 2 επαγγελματα θα σου λεγα να μην την ψαχνεις στην γυμναστικη αλλα στο φαγητο.
Απλα τρωγε καλα.

alwaysforthegood
07-06-11, 14:04
Η οικοδομη ειναι θεμα συνηθειας.Απλα δουλευεις κ οσο περναει ο καιρος συνηθιζει το σωμα σου στον φορτο εργασιας.
Τωρα αν θες να κανεις κατι γιαυτο καλο ειναι το τρεξιμο που σου λενε τα παιδια αλλα κ γυμναστικη για αντοχη στους μυς κ οχι δυναμη δλδ ψηλες επαναληψεις.
Αλλα σαν συμβουλη επειδη την εχω φαει στην μαπα την οικοδομη σε 2 επαγγελματα θα σου λεγα να μην την ψαχνεις στην γυμναστικη αλλα στο φαγητο.
Απλα τρωγε καλα.

συμφωνω απολυτα.αν δουλευεις οικοδομη(εννοω καλουπια,μπετα και σιδεροματα) τοτε θες μεγαλες ποσοτητες ενεργειας

kaimenos
07-06-11, 19:52
ψιλοπροσέχω με την διατροφή μου, απλά είναι δύσκολα τα ωράρια. τρώω κατα τις 5 που γυρνάω, και βραδυνό τίποτα γιατί πέφτω νωρίς για ύπνο, κι αν φάω βράδυ σηκόνομαι με ένα στομάχι παντόφλα το πρωί.

τρώω πολύ πρωινό, πάντα έτρωγα δηλαδή (πολύ).

όπως και να χει οι συμβουλές σας είναι να ξεκινήσω το καλό φαΐ και ψιλό τζόκινγκ;

pagouras
07-06-11, 20:19
προσωπικη μου αποψη ειναι φιλε πως μια διαλειμματικη προπονηση(interval) θα σε βοηθουσε περισσοτερο.πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να παιξεις με εναλλαγες στην ταχυτητα και στουσ καρδιακους παλμους.δηλ να ξεκινας με περπατημα να συνεχιζεις με χαλαρο τρεξιμο,στη συνεχεια να ανεβαζεις λιγο ακομα την ταχυτητα μετα να ξαναπερπατας και παει λεγοντας.την ταχυτητα και την αποσταση θα την ορισεις εσυ συμφωνα με τισ αντοχες σου.
ελπιζω να βοηθησα

kaimenos
08-06-11, 16:36
λογικά παιδιά, το πρόβλημα μου έχει σχεδόν λυθεί. τι σχεδόν, έχει λυθεί.

για άλλους που προφανώς έχουν το ίδιο πρόβλημα ένα θα σας πω. 20 χρονών είμαι, για τους μεγαλύτερους ίσως το πρόβλημα μου να είναι παιχνιδάκι.

σήμερα έχασα 2 κιλά πάνω στην φανέλα από το πολύ τρεξίδι (και δώστου μπάζα, δώστου κουβάδες, κουβάλημα, χαμαλίκι, ορθοστασία, από δω κι απο κει κλπ) και είμαι κομπλέ. δεν κουράστηκα, ούτε είμαι κουρασμένος αυτήν την στιγμή.

το θέμα είναι πως θέλει προσαρμογή, αν κάθεσαι ένα χρόνο είναι λογικό να τα φτύσεις με την μια. θέλει τον χρόνο του.

φυσικά αν με βάλετε να παίξω μπάλα ή να τρέξω είναι φυσικό να τα κλάσω... αλλά για τη δουλειά φαίνεται να τα βγάζω πέρα.

καλό φαί (δεν εννοώ χορταρικά και τέτοια, εννοώ καλό-καλό, καρδαμωμένο) και λίγο η σκέψη πως δεν πάει χαμένος ο κόπος, και είσαι εντάξει.

leftis
30-03-12, 22:32
Μετα λύπης μου παρατήρησα ότι η αντοχή μου πάει κατα διαόλου.... Είχα γύρω στα 3 χρόνια να παίξω σοβαρά μπάλα και σήμερα πήγα για προπόνηση εν όψει ενός αγώνα και κουράστικα στα πρώτα 10 λεπτά. (+ στραμπούλιξα αστράγαλο). Ενώ περίμενα ότι θα είχα καλύτερη αντοχή η αντοχή μου χειροτέρεψε. Μια πιθανή εξήγηση μου (τελείως broscience όμως) είναι πως ενώ οι μύες μου αναπτύχθηκαν η καρδιά μου έμεινε ως είχε με αποτέλεσμα να αυξηθεί η δουλειά της δηλαδή η μεταφορά αίματος. Μήπως αυτό μελλοντικά μου δημιουργήσει πρόβλημα με την καρδιά μου? Πως μπορώ να αναπτύξω και την καρδιά χωρίς όμως να σπαταλάω ώρες στον διάδρομο γιατί δεν έχω την πολυτέλεια.

Keirox
30-03-12, 23:50
Μετα λύπης μου παρατήρησα ότι η αντοχή μου πάει κατα διαόλου.... Είχα γύρω στα 3 χρόνια να παίξω σοβαρά μπάλα και σήμερα πήγα για προπόνηση εν όψει ενός αγώνα και κουράστικα στα πρώτα 10 λεπτά. (+ στραμπούλιξα αστράγαλο). Ενώ περίμενα ότι θα είχα καλύτερη αντοχή η αντοχή μου χειροτέρεψε. Μια πιθανή εξήγηση μου (τελείως broscience όμως) είναι πως ενώ οι μύες μου αναπτύχθηκαν η καρδιά μου έμεινε ως είχε με αποτέλεσμα να αυξηθεί η δουλειά της δηλαδή η μεταφορά αίματος. Μήπως αυτό μελλοντικά μου δημιουργήσει πρόβλημα με την καρδιά μου? Πως μπορώ να αναπτύξω και την καρδιά χωρίς όμως να σπαταλάω ώρες στον διάδρομο γιατί δεν έχω την πολυτέλεια.

Καμία σχέση. Απλά έκανες πολύ καιρό αναερόβια γυμναστική (Βάρη) και αμέλησες την αερόβια. Κάνε λίγο αερόβια (ΠΧ HIIT) και θα ανεβή μια χαρά η αντοχή σου. Απλά προσπάθησε να καλύπτεις της θερμίδες που καίς (ή όχι) απο το κάρδιο αναλόγους με τους στόχους σου.

leftis
31-03-12, 12:06
Καμία σχέση. Απλά έκανες πολύ καιρό αναερόβια γυμναστική (Βάρη) και αμέλησες την αερόβια. Κάνε λίγο αερόβια (ΠΧ HIIT) και θα ανεβή μια χαρά η αντοχή σου. Απλά προσπάθησε να καλύπτεις της θερμίδες που καίς (ή όχι) απο το κάρδιο αναλόγους με τους στόχους σου.

Θα το δοκιμάσω, 2-3 φορές την εβδομάδα. Αλλά θα κάνω 20 λεπτά maximum 25 θα δώ αποτελέσματα σε αντοχή? Επίσης έχει σημασιά το τί μηχάνημα θα χρησιμοποιήσω? (treadmill, stair climber, stationary bike κλπ.)

Keirox
31-03-12, 12:56
Θα το δοκιμάσω, 2-3 φορές την εβδομάδα. Αλλά θα κάνω 20 λεπτά maximum 25 θα δώ αποτελέσματα σε αντοχή? Επίσης έχει σημασιά το τί μηχάνημα θα χρησιμοποιήσω? (treadmill, stair climber, stationary bike κλπ.)

Treadmill θα σου πρώτεινα ή αν ξέρεις να τρέχεις τότε τρέξιμο έξω. Κάνε το c25k για να να ανεβεί η αντοχή σου (δεν μπορείς να τρέχεις όπως και ότι νάνε πρέπει να έχεις προγραμματισμό και περιοδικότιτα) και μόλις χτυπάς 5 μίλια άνετα σε καλό χρόνο τότε πειραματίσου για περετέρο ή κράτα τα σταθερά με 1-2 προπονήσεις την εβδομάδα. Απλά τρώγε ότι θερμίδες καίς απο το αερόβιο και θα είσαι κομπλέ.

http://runtobefit.files.wordpress.com/2010/10/couch-to-5k-training-plan.png

leftis
31-03-12, 13:38
Ωραίο προγραμματάκι αυτό. Θα το κάνω! Αλλά όταν λέει jog τι εννοεί? Έχει να κάνει με τους χτύπους της καρδιάς ή με την ταχύητητα? Για μένα jog μπορεί να είναι τα 7 km πχ.

Keirox
31-03-12, 13:40
Ωραίο προγραμματάκι αυτό. Θα το κάνω! Αλλά όταν λέει jog τι εννοεί? Έχει να κάνει με τους χτύπους της καρδιάς ή με την ταχύητητα? Για μένα jog μπορεί να είναι τα 7 km πχ.

Δεν αυτό: http://www.c25k.com/c25k_metric.html