PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρτενέρ



toula_nomikou
15-01-08, 20:12
Έχετε παρτενέρ στη προπόνηση? :hantel: Αν ναι,πιστεύτε ότι σας βοηθάει ή σας καθυστερεί? :smash:

gpol
15-01-08, 20:26
Πιστευω ειναι ακρως απαραιτητος, ειδικα σε περιπτωσης που θες να δωσεις το 100% της εντασης σου στην προπονηση

RUHL
15-01-08, 20:42
Μην ξυνεις πληγες :( :( ουτε εναν δεν μπορεσα να κρατησω ολοι αργα η γρηγορα φευγανε για διαφορους λογους :( :( .(παλι καλα υπαρχει κοσμος που με προσεχει και δεν με πλακωνουν τα κιλα στο gym :lol: )

Αλλα χρειαζεται χωρις παρτενερ δεν μπορεις να πας στο 110 % (να ειναι και λιγο γνωστης ετσι να μην κανει ενα 3μηνο προπονηση :lol: :lol: )

KATERINI 144
15-01-08, 22:20
Μέχρι πριν ενα μήνα κάναμε μαζί με τον δάσκαλο :rocking: τον βοηθουσα και με βοηθουσε, (ήμασταν καλή ομάδα :( ), μακάρι να πάνε βολικά τα πράγματα και να ξανακάνουμε μαζί, βγαίναν πολύ δυνατές προπονήσεις :awesome:

ioannis1
15-01-08, 22:21
Απο τα ιδια και εγω.το πολυ 3 μηνες αντεχουν μετα την κανουν.μονο ο φωτης αξιζε αλλα αυτος την εκανε λογω δουλειας. :cry:

toula_nomikou
15-01-08, 22:22
Και εγώ δυστυχώς δε μπορώ να βρώ μια γυναίκα που να παίζει δυνατά :cry: πολλες φορές βαριέμαι να πάω για προπόνηση, αν είχα κάποια να συναγωνίζομαι και να με βοηθαει σίγουρα θα έκανα περισσότερα κιλά :liftheavy:
Ruhl δε θες και τίποτα..... μόνο το 110% :lol: :lol:

KATERINI 144
15-01-08, 22:25
Απο τα ιδια και εγω.το πολυ 3 μηνες αντεχουν μετα την κανουν.μονο ο φωτης αξιζε αλλα αυτος την εκανε λογω δουλειας. :cry:Γιάννη πρώτα ο θεός την επόμενη προετοιμασία μαζι θα την κάνουμε φίλε :awesome:

Gasturb
15-01-08, 23:19
Μην ξυνεις πληγες :( :( ουτε εναν δεν μπορεσα να κρατησω ολοι αργα η γρηγορα φευγανε για διαφορους λογους :( :(
:lol: :lol:

Δεν ειχα ποτέ γιατί από τα φιλαράκια μου κανεις δεν βλέπει την γυμναστική τόσο σοβαρά οσο εγώ (κάτι pec dec κάνουν κ με εκνευρίζουν :lol: ). Στις ασκήσεις που πράγματι τους χρειάζομαι εινια ελεύθερος ίσιος πάγκους κ πιέσεις αλτήρων. Για αυτο ανταγκάζομαι όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο αγγλόνι στο γυμναστήριο να με σποτάρει να κάνω τις πιέσεις πάγκου στο smith :liftheavy: Για το squat που επισης εινια απαραιτητος επειδη δεν μου αρεσει το smith εκει :evil: κάνω καμμια επανάληψη λιγότερη για καλό κ για κακό.

Gt

RUHL
15-01-08, 23:36
Ruhl δε θες και τίποτα..... μόνο το 110% :lol: :lol:

Κοιτα :bounce: ειπα να το παιξω πρωτοτυπος να μην λεμε ολοι τα ιδια πχ gpol 100% και επησης να δειξω οτι αμα μονος σου πας στο 100% που λεμε τοτε ο παρτενερ σου με εμψηχωση και διαφορα αλλα να σε παει ενα βημα παραπερα αρα πανω απο το 100%

Γκας δεν μιλαμε για σποτερ(ζητα απο αγγλιδες:wink: ρε να σε:help: ) :smash: τετοιους εχουμε πολυ παλια μεχρι και γυναικες ειχα εγω :bowdown: :bowdown:

Μαλον η ακριβης ενοια του παρτενερ ειναι Ενα πραμα Αναγνωστου-Φωτης δλδ και οι 2 πηγαινουν εκει και κανουν το ιδιο προγραμα μεχρι το τελευτεο σετ και ο ενας πιεζει τον αλλον μεχρι τερμα (ενταξη τα κιλα διαφερουν που βαζει ο ενας η ο αλλος αλλο το μονο δυσκολο εκει ειναι το βαλε βγαλε)

Τουλα βρες ανδρα παρτενερ http://imageshack.gr/files/d9r0kes1ypjvt3il5ss9.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=d9r0kes1ypjvt3il5ss9.gif)http://imageshack.gr/files/d9r0kes1ypjvt3il5ss9.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=d9r0kes1ypjvt3il5ss9.gif)http://imageshack.gr/files/d9r0kes1ypjvt3il5ss9.gif (http://imageshack.gr/view.php?file=d9r0kes1ypjvt3il5ss9.gif) δεν πιστευω να σου πει κανενας οχι :bowdown:

Gasturb
15-01-08, 23:44
Γκας δεν μιλαμε για σποτερ (ζητα απο αγγλιδες ρε να σε :help: )

μα ο παρτενερ γίνεται κ μόνιμος spotter σου οπότε το ίδιο ειναι 8)

μα όλες οι αγγλίδες εινια στα ποδήλατο κ διάδρομο κ φτιάχνουν κορμία που να έρθουν, άσε που μόλις δουν τα.. 350 κιλά που κάνω στον πάγκο ( :inandout: ) θα τρομάξουν :bblifthard:

Gt

ioannis1
15-01-08, 23:49
Φωτη μακαρι να πανε ολα καλα και θα ξανακανουμε τις προπονησεις μας και παλι μαζι.

RUHL
15-01-08, 23:53
Γκας δεν μιλαμε για σποτερ (ζητα απο αγγλιδες ρε να σε :help: )

μα ο παρτενερ γίνεται κ μόνιμος spotter σου οπότε το ίδιο ειναι 8)

μα όλες οι αγγλίδες εινια στα ποδήλατο κ διάδρομο κ φτιάχνουν κορμία που να έρθουν, άσε που μόλις δουν τα.. 350 κιλά που κάνω στον πάγκο ( :inandout: ) θα τρομάξουν :bblifthard:

Gt

Mηπως ειναι λιβρες :rolf: :rolf:

ioannis1
16-01-08, 00:07
:green: :green: :green:

Gasturb
16-01-08, 04:21
Mηπως ειναι λιβρες :rolf: :rolf:

Δλδ 160 κιλά?? Δεν με χαλάει ναι ναι λίβρες ειναι :green:

Gt

nickos46
16-01-08, 14:16
πιστεύω πως χρειάζεται κάποιος παρτενέρ εγώ έκανα κάποιες προπόνησης με το άρη παραδάκι για όσους τον θυμούνται από τους αγώνες που κατέβαινε . κάναμε πολύ καλές προπονησης μαζει .στην κυριολεξία με έκαιγε και με ανάγκαζε να τα δίνο όλα.επίσης να προσθέσω ότι είναι καλύτερα να έχουν κοινό σκοπό οι δυο αθλητές και να είναι στο ίδιο επίπεδο.τώρα είμαι με έναν φίλο που απλά κάνουμε μαζί προπόνηση αλλα είναι δύκολο με κάποιον που δεν τον νιαζει και τόσο να κτίσει κάτι καλο και απλά γυμνάζεται για να περάσει η ώρα του .δυστυχώς θέλει να έχεις κάποιον με γνώσης και να μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτό που κανεις....

billys15
16-01-08, 17:02
Κι εγω πιστευω οτι χρειαζεται ο παρτενερ για να σε βοηθαει στις "επικινδυνες" ασκησεις.

Στρατο 160 κιλα παγκο????? Βαλε καμια φωτο σου να δουμε! :green:

RUHL
16-01-08, 17:14
Καλα μερικοι εδω γιατι βλεπεται τον παρτενερ σαν σποτερ :lol: :unsure: βασιλακης πχ :spank:
Ετσι απο περιεργεια βρησκεται ευκολα σποτερ στο gym σας ειναι προθυμος ο κοσμος να σας προσεχει οταν κανετε 160 κιλα στο παγκο( :lol: :lol: :lol: σαν τον Γκας :lol: :lol: )η κανετε ολοι στα μηχανηματα γιατι :oops: να ζητησετε :help:

Gasturb
16-01-08, 17:23
Καλα μερικοι εδω γιατι βλεπεται τον παρτενερ σαν σποτερ

μα ο παρτενερ εινια κ σποτερ :unsure:

nickos46
16-01-08, 17:29
ναι ρε gas μην ακούς τον ruhl έτσι είναι

billys15
16-01-08, 18:55
Gas ναι ετσι ειναι,ασε τον Ruhl να ψαχνει τις διαχωριστικες γραμμες στις εννοιες :P .Δεν ξερει ακομα... :rolf: :rolf: :rocking:

Muscleboss
16-01-08, 19:11
αν με παρτενέρ ταιρίαζεται, όχι μόνο σωματικά και δυναμικά αλλά κ σαν χαρακτήρες, είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνεις στην προπόνηση. για 4-5 χρόνια είχα παρτενερ τον kontoriniMD και όσοι μας είχαν δεί μπορούν να μιλήσουν για μάς.... :squat: :squat: :squat:

ΜΒ

RUHL
16-01-08, 20:22
Καλα μερικοι εδω γιατι βλεπεται τον παρτενερ σαν σποτερ

μα ο παρτενερ εινια κ σποτερ :unsure:


ναι ρε gas μην ακούς τον ruhl έτσι είναι


Gas ναι ετσι ειναι,ασε τον Ruhl να ψαχνει τις διαχωριστικες γραμμες στις εννοιες :P .Δεν ξερει ακομα... :rolf: :rolf: :rocking:

:rolf: :rolf: συνομοτες αμα ειναι ετσι την εβδομαδα που μας περασε ειχα 12 παρτενερ :banghead: :banghead: :banghead: ο σποτερ ερχεται και σε βοηθαει στα υπερ βαρια σετ και συνηθως σε βασικες ασκησεις που βαζεις πολλα κιλα για να μην μηνεις με την μπαρα στο λαιμο :affraid:

Ενω ο παρτενερ ειναι εκει σηνεχεια σε προσεχει σε πιεζει και ειναι εκει ακομα και στις ελαφριες ασκησεις(και γενικα ολες) οταν πχ κανεις εκτασεις τρικεφαλων στην τροχαλια και καθεται σε σε βοηθαει στις τελευτεες επαναληψεις για πληρη καψημο

Βασιλακη :spank: :spank: :spank: (σου χρειαζοταν)

Gasturb
16-01-08, 20:37
Επειδη τα μπερδέψαμε..

Συμφωνείς οτι ο spotter δεν εινια κ παρτενερ ενώ ο παρτενερ εινια κ spotter?

Gt

RUHL
16-01-08, 20:52
ναι :bowdown: :geek:

nickos46
16-01-08, 21:21
gas δεν βγάζεις άκρη με παλιόγερους :sleeping: :sleeping:

asdf
20-01-08, 17:18
Εγω μια φορα πηγα για προπονηση χωρις τον δικο μου και ειμαι δυο βδομαδες off απο τραυματισμο :cursing: , οποτε ποια για μενα εχει γινει ζωτικης σημασιας θεμα :banghead: .
Περα ομως απο παρτενερ σιγουρα πρεπει να εχεις και εναν ανθρωπο στον κυκλο σου ο οποιος πρεπει να ειναι εμπειρος σε μεγαλο βαθμο ετσι ωστε να μπορει να ασχοληθει μαζι σου πρωσοπικα γιατι κακα τα ψεματα υπαρχουν πολλα πραματα που δεν σου περνανε απο το μυαλο και κανουν την διαφορα. Θελω να πω δλδ οτι για πετυχεις δυνατα αποτελεσματα θελεις και καποιον διπλα σου να σου δειχνει τα σωστα πατηματα αλλα και να σε συμβουλευει ανα τακτα χρονικα διαστηματα για την προοδο σου.

argyrakis
20-01-08, 18:08
Εγώ πάντως δεν έκανα ποτέ προπόνηση με παρτενέρ όταν έκανα προετοιμασία .
Παρτενέρ είχα όταν κάνω πιο χάλαρα .

RUHL
20-01-08, 20:08
Θελω να πω δλδ οτι για πετυχεις δυνατα αποτελεσματα θελεις και καποιον διπλα σου να σου δειχνει τα σωστα πατηματα αλλα και να σε συμβουλευει ανα τακτα χρονικα διαστηματα για την προοδο σου.

Για αυτο ειμαστε εμεις εδω :D ( ειδικα ο Νικος και ο Κατερινη :lol: που ενωνουν κοματια λυνουν προβληματα :lol: )




Εγώ πάντως δεν έκανα ποτέ προπόνηση με παρτενέρ όταν έκανα προετοιμασία .
Παρτενέρ είχα όταν κάνω πιο χάλαρα .

Γιατι μου φανηκε περιεργο αυτο που διαβασα? αμα δεν χρειαζεσαι στα ζορικα παρτενερ τι να τον κανεις? στα ευκολα?

ioannis1
20-01-08, 21:44
αποτι θυμαμαι στρατο σπανια ειχες μονιμα παρτενερ.

argyrakis
21-01-08, 00:35
Εγώ όταν κάνω προπόνηση κάνω την ώρα που πρέπει και όχι μια καθορισμένη ώρα γιατί δεν ξέρω τα ώρα θα σχολάσω τι ώρα θα φάω και έτσι δεν μπορώ να έχω παρτενέρ σταθερό και μετά έμαθα και κάνω μόνος όσο για βοήθεια όλο και κάποιος υπάρχει να βάλει ένα χεράκι στα δύσκολα.

Kntrns_MD
24-01-08, 17:17
Κοντορίνης + ΜΒ = :evil2: :squat: :evil2: :hantel: :evil2: :bodybuilder2: :evil2:

stelios30
25-01-08, 01:26
και γω συμφωνω με τον Στρατο αν δεν εχεις στανταρ ωρα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις παρτενερ εξ αλλου αν γυμναζεσαι σκληρα δεν ειναι κ αναγκαιο να χεις συνεχεια βοηθεια για να σηκωνει τα κιλα πιστευω οτι σε ορισμενες περιπτωσεις ο παρτενερ καθυστερει κ δεν βοηθαει

Sourlas
25-01-08, 12:26
Έχω να δηλωσω ότι σε τοπικό γυμναστήριο-σιδεράδικο της Πάτρας, οι Κοντορίνης και ΜΒ όταν κάνανε σκουατ μαζί αδειάζανε όλα τα πιατα του γυμναστηρίου και κάνανε κατάληψη στο χώρο του σκουάτ. Χώρια τις αγριοφωνάρες τους... ακους Γιώργο??
Ευτυχώς γλυτώσαμε.

stavro
27-03-08, 20:04
χθες βραδυ μπαινωντας στο γυμ αντικριζω τον αρυρακη να με κοιτα με βλοσηρο υφος ,με πλησιαζει και μου λεει αυστηρα ασε τις μ........ς που εκανες μεχρι τωρα σημερα θα κανουμε μαζι προπονηση .
εχω να σασ πω παιδες οτι το πρωι δεν μπορουσα να πιασω το ξυραφακι για να ξυριστω ολα τουμπανα ωρε π..... μου αυτη ηταν προπονηση πλατης :liftheavy: :liftheavy: :liftheavy:
με τετοιν παρτενερ θα βγεις περαν επισκευης σε μια βδομαδα :bowdown: :bowdown:

RUHL
27-03-08, 20:33
Κανε ποδια μαζι του :dooreek: :dooreek: :affraid:


:geek: :wave:

Niiick
27-03-08, 22:15
εγω εχω τον αδερφο μου που με περναει 3 χρονια και αυτος με εβαλε στο αθλημα και ολα ειναι τελεια.δυστηχως ειναι φανταρος τωρα :angry: :( :(

KATERINI 144
28-03-08, 13:45
χθες βραδυ μπαινωντας στο γυμ αντικριζω τον αρυρακη να με κοιτα με βλοσηρο υφος ,με πλησιαζει και μου λεει αυστηρα ασε τις μ........ς που εκανες μεχρι τωρα σημερα θα κανουμε μαζι προπονηση .

την επόμενη φορα που θα σου το πει αυτό σταυρο, πες του α πάγενε ρε σε έντονο ύφος και αν δεις οτι αγρίεψε τρέξε γρήγορα να βγεις απο το γυμναστήριο, γιατι θα σε κυνηγάει έτσι -----> :bodybuilder1:


(φρόντισε να έχεις και ενα μηχανάκι εξω παρκαρισμένο με αναμενη μηχανή ε! είναι βασικό αυτό! )



:green: :green: :green: :green:

RUHL
28-03-08, 14:45
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

stavro
28-03-08, 17:55
KATERINI 144 πολυ καλη ιδεα

argyrakis
28-03-08, 18:00
Καλά σήμερα θα σε φτιάξω εγώ

KATERINI 144
29-03-08, 09:53
KATERINI 144 πολυ καλη ιδεα
για πλάκα το'πα stavro :moderator:

:geek:

slaine
14-02-09, 20:46
Έχετε παρτενέρ στη προπόνηση? :hantel: Αν ναι,πιστεύτε ότι σας βοηθάει ή σας καθυστερεί? :smash:
δυστυχώς δεν έχω παρτενέρ γιατί:
1)δε βρίσκω έναν τακτικό που να συμπίπτους οι ώρες και το στυλ προπόνησης, ούτε τα κιλά που παίζουμε σε ελεύθερες ασκήσεις (στις τροχαλίες βολεύεται)
2)οι περισσότεροι είναι άχρηστοι, δεν ξέρουν να βοηθάνε, πιάνουν κουβέντα και γενικά σε αποσυντονίζουν.

ένας καλός παρτενέρ είναι μεγάλη βοήθεια, τόσο στις ασκήσεις όσο και ψυχολογικά. και όσο "προχωράς" νομίζω είναι ακόμα πιο επιβεβελημένο...

εγώ φωνάζω 1-2 άτομα που σκαμπάζουν 5 πράγματα αν είναι εκεί γύρω αλλιώς μόνος μου. μου έχει τύχει να περιμένω 4-5 λεπτά μέχρι να μπορέσει να έρθει κάποιος να με βοηθήσει στο τελευταίο σετ που θέλω να ανεβάσω κιλά... :thumbdown:

thegravijia
14-02-09, 20:51
k εγω ψαχνω παρτενερ ...

(αμα ειναι κανενας απο κοζανη που να θελει ας στειλει πμ)

peris
14-02-09, 21:30
εγω ευτυχως εχω βρει ενα ατομο που παμε τις ιδιες ωρες και παιρνει και χαμπαρι :green:

slaine
14-02-09, 21:39
εγω ευτυχως εχω βρει ενα ατομο που παμε τις ιδιες ωρες και παιρνει και χαμπαρι :green:

άσε ρε, λέω σ'ένα φίλο έλα να με βοηθήσεις στο σετ [τον βοηθάω συνέχεια εγώ, κάνει και χρόνια γυμναστική (άσχετα που είναι σαν ανάποδο γαμώτο)]
δικέφαλα σφυριά είχα πάρει τα 25 άρια και του έιπα όταν σου πω θα αρχίσεις να βοηθάς από την αρχή της κίνησης και όταν ανεβαίνουν πάνω θα αφήνεις να κάνω αρνητικές. οκ? οκ λέει.

ξεκινάω κάνω μερικά, του λέω δώσε, ξεκινάει η επανάληψη κολλάω πριν καν το χέρι φτάσει παράλληλα με το έδαφος και αυτός με κοίταζε :doh:

άντε ρε λαλάκα του λέω βοήθα, παίρνει μπροστα, τα σηκώνει και μου κρατάει τον αλτήρα στο πάνω σημείο της άσκησης και δε με αφήνει να το κατεβάσω. τον βρίζω πάλι, αφήνει, κατεβάζω, πάω στο άλλο χέρι, πάλι τα ίδια... όλο το σετ με βρισίδια πήγε... :cursing:

κάποιοι άνθρωποι είτε είναι χαζοί τελικά είτε είναι τελείως αδιάφοροι σε κάποια θέματα... τι να πω...

peris
14-02-09, 21:41
^^^μεχρι στιγμης δεν εχω κανει αρνητικες εγω κατσε αμα τις αρχησω θα σου πω αν ειναι λαλακας σαν αυτον που εχεις εσυ :lol: :lol: :lol: :lol: :unsure:

Exci
14-02-09, 21:51
Για αυτο ανταγκάζομαι όταν δεν υπάρχει διαθέσιμο αγγλόνι στο γυμναστήριο να με σποτάρει να κάνω τις πιέσεις πάγκου στο smith
Sad story... :(

vagg
15-02-09, 01:18
^^^μεχρι στιγμης δεν εχω κανει αρνητικες εγω κατσε αμα τις αρχησω θα σου πω αν ειναι λαλακας σαν αυτον που εχεις εσυ :\


οριστε????και το βαρακι π.χ. στα σφυρια πως το κατεβαζεισ???το πετας και το ξαναπιανεις?? :chinese:

Steve KinG STyLe
15-02-09, 01:19
Πονεμενη ιστορια...οσο για τις αρνιτικες το χειροτερο απο ολα χαχαχα το εχω παθει σε παγκο χααχαχχα :lol: :lol: :lol:
Ολοι ενας ενας φευγουν,αρχικα αρχησα με τον κολλητο μου τα παρατησε,μετα στο χωριο πηγαινα με εναν ξαδερφο μου αλλα ερχοταν οποτε ηθελε,μετα αρχισαν και αλλοι φιλοι αλλα σταματησαν ενας ενας.Την εχω πατησει και εγω κι ολας απο ηλιθιο spotter...
ΕΥτυχως προς το παρον βρηκα εναν παλιο φιλο και συμαθητη και παμε μαζι συνηθως απο την αρχη του ξεκαθαρησα τι χρειαζομαι του εδειξα πως πρεπει να βοηθαει κτλ του λεω ερχομαστε για προπονηση οχι για να λεμε τα κουτσομπολια της ημερας και αφου ειδα σιγα σιγα οτι ηταν σοβαρος κανουμε πλεον μαζι προπονηση και πραγματικα χωρις να πενευομαι φυσικα απο τα ροζ αλτηρακια αρχισε να κανει εντονη προπονηση γιατι ενω ειχε θεληση και αγαπαει(πιστευω και ελπιζω πολυ) τα βαρη υπηρχε ενα luk of intensity.Μονη χαζομαρα εχουμε διαφορετικα οραρια αλλα το παλευουμε.Δοξα το θεο προς το παρον καλα παμε και τον βλεπω βελτιωνετε...αντε να δουμε ποσο θα αντεξει και αυτος :squat: :roll:
Τωρα μου λειπει ενα rack :clown:

peris
15-02-09, 01:21
^^^μεχρι στιγμης δεν εχω κανει αρνητικες εγω κατσε αμα τις αρχησω θα σου πω αν ειναι λαλακας σαν αυτον που εχεις εσυ :\


οριστε????και το βαρακι π.χ. στα σφυρια πως το κατεβαζεισ???το πετας και το ξαναπιανεις?? :chinese: :lol: :lol: :lol: :lol: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh: :doh:

εννοω το τεμπο μαν ελεος :? :?

Exci
15-02-09, 01:24
Τωρα μου λειπει ενα rack :clown:
Sad story no2.. :cry:

Steve KinG STyLe
15-02-09, 01:27
Τωρα μου λειπει ενα rack :clown:
Sad story no2.. :cry:
Φιλε δεν λες τιποτα :cry: :cry: :drunken:

RAMBO
26-02-09, 19:56
εγω παντα εχω παρτενερ να με βοηθαει κυριωσ κοριτσια.για να τα βοηθαω και γω μετα :wink: να τα κανουν ολα σωστα!!!! :shifty:

KM2909
26-02-09, 20:54
ραμπε απλά :bowdown: :bowdown: :bowdown:

peris
26-02-09, 23:02
εγω παντα εχω παρτενερ να με βοηθαει κυριωσ κοριτσια.για να τα βοηθαω και γω μετα :wink: να τα κανουν ολα σωστα!!!! :shifty: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :eleph: :turtle: