PDA

Επιστροφή στο Forum : Χορός και συμπληρωματα για αύξηση αντοχής



Evaki_Karanatsiou
07-06-11, 20:08
Το τελευταίο διάστημα ξεκίνησα 2 ωρο πρόγραμμα 3 φορές της
εβδομμάδα σε σχολή χορού με στόχο να βελτιώσω την φυσική
μου κατασταση (Να χάσω μερικά κιλάκια που έχω βάλει και να
βελτιωσω την εικονα μου). Εχω ύψος 1.70 και βάρος 70 kg.

Το πρόβλημα μου, είναι οτι λόγω μεγάλης αποχής από καθε είδους
γυμναστική , κουράζομαι πολύ γρήγορα.

1.Θα ήθελα να με συμβουλευσετε σχετικά με το τι συμπλήρωμα διατροφής
μπορεί να με βοηθήσει (είδα στα Χtreme Stores καποιες μπαρες ενεργειας,
ροφίματα κλπ) και τι ασκήσεις μπορώ να κάνω στο σπίτι για να
αυξήσω την αντοχή μου. Επειδή η συνδρομή στην σχολή χορού είναι
ακριβή δεν μπορώ να διαθέσω επιπλέον χρήματα για συνδρομή σε
γυμναστήριο.

Στο σπίτι μου έχω έναν πάγκο κοιλιακών και ενα διάδρομο γυμναστικής.
Σε τι ταχύτητα προτείνετε να γυμνάζομαι και για πόση ώρα? κάποιο πρόγραμμα του διαδρόμου θα βοηθούσε?

Πχ το πρόγραμμα καρδιακών παλμών που αναφέρει ο κατασκευαστης εδώ: Ηλεκτρικοί διάδρομοι (http://www.fcom.gr/component/page,shop.product_details/flypage,flypage-ask.tpl/product_id,51/category_id,41/option,com_virtuemart/Itemid,51/) ή δεν θα ωφελούσε σε κάτι στην περίπτωσή μου?

2. Exει δοκιμάσει κάποιος τους λιποδιαλύτες που έχει το Xtreme? Πιστεύετε θα βοηθήσουν να έχω γρηγορότερα αποτελέσματα
για απώλεια βάρους?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

eri_87
07-06-11, 20:32
Εύα καλωσήρθες στο φορουμ!

Ο χορός θα σε βοηθήσει αρκετά στο στόχο σου, αλλά σίγουρα χρειάζεσαι και προσεγμένη διατροφή...
Στο να βελτιώσεις τη φυσική σου κατάσταση και να χάσεις λίγα κιλά δε νομίζω να σε βοηθήσει κάποιο συμπλήρωμα. Τους λιποδιαλύτες τους έχουμε ως τελευταία επιλογή κι όχι πρώτη. Δηλ αν κάνεις σωστή διατροφή (υποθερμιδική) και γυμνάζεσαι αλλά κάποια στιγμή κολλήσει η ζυγαριά και δεν κατεβαίνει, μπορείς να το σκεφτείς για λιποδιαλύτη.

Τώρα όσο για το διάδρομο, κάνε όσο πιο συχνά μπορείς, στην αρχή περίπου 25-30' και μετά που θα αυξηθεί η αντοχή σου κάνε μέχρι 40-45'. Ένταση και δυσκολία να βάλεις τόση ώστε να κάνεις γρήγορο περπάτημα κι όχι τρέξιμο για μέγιστη καύση λίπους, με σταθερό ρυθμό καθόλη τη διάρκεια. Κάνε και κοιλιακούς στον πάγκο σου 2φορές τη βδομάδα μετά τον διάδρομο...

Evaki_Karanatsiou
08-06-11, 00:20
Eri_87 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές :) Θα ξεκινήσω από αύριο κιολας το πρόγραμμα που μου πρότεινες και ελπίζω να προλάβω την παραλία... Θα σε ενημερώσω σε κανενα 10 ημερο για τα αποτελεσματα !

mantus3
15-06-11, 22:41
Εύη μου καλός ήρθες.



Για αρχή, μια απλή ερώτηση, σου αρέσει ο χορός; Αν ναι, σε κάνα μήνα δεν θα κουράζεσαι.. διάλεξες δύσκολη περίοδο για να ξεκινήσεις… πράμα που δείχνει ότι έχεις θέληση..



Και μια δική μου άποψη, μην πετάς λεφτά σε συμπληρώματα, δεν θα δεις διαφορά…

Evaki_Karanatsiou
20-06-11, 00:05
mantus3 σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον ... O χορός είναι κάτι που μου άρεσε πάντα, αλλά δεν έπαιρνα την απόφαση να ξεκινήσω... Μάλλον είχα βολευτεί στην καρέκλα μου!
Το καλοκαίρι είναι η περίοδος που λόγω παραλίας οι περισσότεροι απο μας θυμόμαστε
τα παραπάνω κιλάκια μας, αν τα μπράτσα μας δεν ειναι τόσο σφιχτά κ.ο.κ. Ο συνδυασμός αυτών των δύο ηταν οι κύριοι λόγοι που ξεκίνησα χορό μέσα στον Ιούνιο. Μπορεί να μην
ειναι και το πιο σωστό πράγμα να γυμνάζεσαι για να βγεις στην παραλία, αλλα τουλάχιστον είναι μια αρχή ;) Πάντως έχω ηδη αρχίσει και αισθάνομαι πιο ωραία: Εχω χάσει λίγα κιλά και το σώμα μου αρχίζει να σφίγγει. Βέβαια εχω αρκετό δρόμο για το στόχο μου, αλλά όταν βλεπεις βελτίωση νοιώθεις χαρά. Πιστεύω οτι αν συνεχίσω έτσι μπορεί να μην χρειαστώ και συμπληρώματα (το μόνο ποθ παίρνω είναι τίποτα βιταμίνες απο φαρμακείο) ... Πριν ξεκινήσω γυμναστική ήμουν κάπως απελπισμένη και τα έβλεπα αλλιώς: Ότι λιποδιαλύτη να μου έδινες θα τον αγόραζα :)

Οσον αφορά την αντοχη μου έχω δει βελτίωση. Η συστηματική προπόνηση στα μαθήματα χορού, αλλά και ο διάδρομος έχουν βελτιώσει αρκετά την αντοχή μου (δεν τα "φτήνω" στα 5 λεπτά, όπως έκανα όταν άρχισα)

Michaelangelo
21-06-11, 16:46
Το τελευταίο διάστημα ξεκίνησα 2 ωρο πρόγραμμα 3 φορές της
εβδομμάδα σε σχολή χορού με στόχο να βελτιώσω την φυσική
μου κατασταση (Να χάσω μερικά κιλάκια που έχω βάλει και να
βελτιωσω την εικονα μου). Εχω ύψος 1.70 και βάρος 70 kg.

Το πρόβλημα μου, είναι οτι λόγω μεγάλης αποχής από καθε είδους
γυμναστική , κουράζομαι πολύ γρήγορα.

1.Θα ήθελα να με συμβουλευσετε σχετικά με το τι συμπλήρωμα διατροφής
μπορεί να με βοηθήσει (είδα στα Χtreme Stores καποιες μπαρες ενεργειας,
ροφίματα κλπ) και τι ασκήσεις μπορώ να κάνω στο σπίτι για να
αυξήσω την αντοχή μου. Επειδή η συνδρομή στην σχολή χορού είναι
ακριβή δεν μπορώ να διαθέσω επιπλέον χρήματα για συνδρομή σε
γυμναστήριο.

Στο σπίτι μου έχω έναν πάγκο κοιλιακών και ενα διάδρομο γυμναστικής.
Σε τι ταχύτητα προτείνετε να γυμνάζομαι και για πόση ώρα? κάποιο πρόγραμμα του διαδρόμου θα βοηθούσε?

Πχ το πρόγραμμα καρδιακών παλμών που αναφέρει ο κατασκευαστης εδώ: Ηλεκτρικοί διάδρομοι (http://www.fcom.gr/component/page,shop.product_details/flypage,flypage-ask.tpl/product_id,51/category_id,41/option,com_virtuemart/Itemid,51/) ή δεν θα ωφελούσε σε κάτι στην περίπτωσή μου?

2. Exει δοκιμάσει κάποιος τους λιποδιαλύτες που έχει το Xtreme? Πιστεύετε θα βοηθήσουν να έχω γρηγορότερα αποτελέσματα
για απώλεια βάρους?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

Για σου Εύα! Καταρχήν, πας σε πολύ λάθος κατεύθυνση με το να πας σε μπάρες ενέργειας, γιατί χάνεις έναν από τους στόχους που είπες! Να χάσεις κιλά! Οι μπάρες αυτές έχουν πολύ υδατάνθρακα και αυτό θα σε αποτρέψει. Επίσης θα σου πρότεινα να κοιτάξεις παραγγελία στο εξωτερικό αν θες λιποδιαλύτη γιατί εκεί που λες, είτε είναι ακριβοί είτε αναξιόπιστοι. Αν θες αποκλειστικά για ενέργεια, να πιεις 2 καφέδες πριν το χωρό, δοκίμασες; ;)

Αν και πιστεύω αντοχή θα αποκτήσεις με τον καιρό, δεν θα αργήσεις να... λαχανιάζεις κάθε φορά λιγότερο! :turtle:

Evaki_Karanatsiou
14-07-11, 01:23
Michaelangelo σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Γυμνάζομαι τακτικά
εδώ και περίπου 40 ημέρες και πιστεύω ότι αν συνεχίσω έτσι δεν
θα χρειαστώ λιποδιαλύτες. Αυτο με τους καφέδες που είπες είναι πολύ
ενδιαφερον και θα το δοκιμάσω. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος
όσον αφορά το είδος του καφέ και τον τρόπο παρασκευής του (πχ αν
δεν θα χρησιμοποιήσω καθόλου ζαχαρη κτλ)?

Σε ευχαριστώ ;)

tasos2
14-07-11, 11:09
Για σου Εύα! Καταρχήν, πας σε πολύ λάθος κατεύθυνση με το να πας σε μπάρες ενέργειας, γιατί χάνεις έναν από τους στόχους που είπες! Να χάσεις κιλά!

Xανω κιλα δε σημαινει δε τρωω ή κοβω τελειως υδατανθρακες.

Ευα αν τα γευματα σου ειναι λιγα και εχουν μεγαλη αποσταση το ενα απο το αλλο και πεινας ενδιαμεσα οι μπαρες στο ενδιαμεσο θα σε βοηθησουν και σε ενεργεια και σε μεταβολισμο. Αν θες ζητα μπαρες που να εχουν περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερο υδατανθρακα αλλα και με περισσοτερο υδατανθρακα να παρεις δε τρεχει τιποτα

Michaelangelo
20-07-11, 22:36
Michaelangelo σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Γυμνάζομαι τακτικά
εδώ και περίπου 40 ημέρες και πιστεύω ότι αν συνεχίσω έτσι δεν
θα χρειαστώ λιποδιαλύτες. Αυτο με τους καφέδες που είπες είναι πολύ
ενδιαφερον και θα το δοκιμάσω. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος
όσον αφορά το είδος του καφέ και τον τρόπο παρασκευής του (πχ αν
δεν θα χρησιμοποιήσω καθόλου ζαχαρη κτλ)?

Σε ευχαριστώ ;)

Η ζάχαρη δίνει ενέργεια. Αλλα επειδή όπως είπα, είναι περιττός υδατάνθρακας, μπορείς να το αποφύγεις! Βεβαια αν δεν μπορείς να ποιείς τον καφέ, βάλε λίγη ζάχαρη η καλύτερα φρουκτόζη!


Xανω κιλα δε σημαινει δε τρωω ή κοβω τελειως υδατανθρακες.

Ευα αν τα γευματα σου ειναι λιγα και εχουν μεγαλη αποσταση το ενα απο το αλλο και πεινας ενδιαμεσα οι μπαρες στο ενδιαμεσο θα σε βοηθησουν και σε ενεργεια και σε μεταβολισμο. Αν θες ζητα μπαρες που να εχουν περισσοτερη πρωτεινη και λιγοτερο υδατανθρακα αλλα και με περισσοτερο υδατανθρακα να παρεις δε τρεχει τιποτα

Δεν έχει καμια σχέση αυτό που είπες με αυτό που απάντησα! Φυσικά και δεν σημαίνει δεν τρώω, αλλα σημαίνει κάνω κάτι λιγότερο, έτσι ;)

Η μπάρα ενέργειας, είναι περιττός επιπλέον υδατάνθρακας! Είναι για αθλητές που θέλουν ενέργεια να βγάλουν προπόνηση η αγώνα, αλλα χωρίς σκοπό την απώλεια βάρους! Τώρα ποιος ο λόγος να μπει υδατάνθρακας ενώ είσαι στην άσκηση και αντί να καίς λίπος να καίς τον υδατάνθρακα

tasos2
20-07-11, 22:50
Τώρα ποιος ο λόγος να μπει υδατάνθρακας ενώ είσαι στην άσκηση και αντί να καίς λίπος να καίς τον υδατάνθρακα

Eχει νοημα οταν εισαι νηστικος πολλες ωρες και πεινας (που για να θελει συμπληρωματα για ενεργεια μαλλον αυτο συμβαινει) γιατι ετσι ο οργανισμος θα προσπαθει να κρατησει λιπος για μελλοντικη ενεργεια. Και απαγορευεται να πεινας και να γυμναζεσαι, ειναι οτι χειροτερο για το μεταβολισμο.
Επισης τον υδατανθρακα δεν τον κοβουμε τελειως στην γραμμωση απλα τον μειωνουμε σταδιακα.
Και τελος υπαρχουν μπαρες χωρις υδατανθρακα ή με λιγο

Michaelangelo
22-07-11, 17:58
Eχει νοημα οταν εισαι νηστικος πολλες ωρες και πεινας (που για να θελει συμπληρωματα για ενεργεια μαλλον αυτο συμβαινει) γιατι ετσι ο οργανισμος θα προσπαθει να κρατησει λιπος για μελλοντικη ενεργεια. Και απαγορευεται να πεινας και να γυμναζεσαι, ειναι οτι χειροτερο για το μεταβολισμο.
Επισης τον υδατανθρακα δεν τον κοβουμε τελειως στην γραμμωση απλα τον μειωνουμε σταδιακα.
Και τελος υπαρχουν μπαρες χωρις υδατανθρακα ή με λιγο

Μα ποιος μιλάει για πολλές ώρες? Ποιος είπε ότι τον υδατάνθρακα τον κόβουμε τελείως?

Κάποιος που κάνει αεροβικο άθλημα για χάσιμο κιλών, είναι τελείως ανούσιο να βάλει υδατάνθρακα στη μέση τnς άσκησnς!
Να γυμνάζεσαι με βάρη, ναι, να κανεις αερόβια όμως, θέλει άδειο στομάχι! Απλή λογική!

tasos2
22-07-11, 20:48
Μα ποιος μιλάει για πολλές ώρες? Ποιος είπε ότι τον υδατάνθρακα τον κόβουμε τελείως?

Κάποιος που κάνει αεροβικο άθλημα για χάσιμο κιλών, είναι τελείως ανούσιο να βάλει υδατάνθρακα στη μέση τnς άσκησnς!
Να γυμνάζεσαι με βάρη, ναι, να κανεις αερόβια όμως, θέλει άδειο στομάχι! Απλή λογική!

Eιπε οτι κουραζεται πολυ γρηγορα. Πιθανον να ειναι λογω διατροφης. Επισης ειπε οτι θελει να αυξησει την αντοχη της οχι μονο να χασει λιπος οπως κανουμε εμεις που κανουμε σε χαμηλες εντασεις. Και τελος δεν ειπε για ενδιαμεσα στην προπονηση ειπε γενικα ή πριν παει. Οι μπαρες που εχω δει εχουν 20-30 γρ. υδατανθρακα ποσοτητα αμελητεα για αεροβικες τετοιας εντασης και διαρκειας. αν μιλαμε για τα 20 λεπτα που κανουμε μετα τα βαρη τοτε δε χρειαζεται να φας κατι πριν και μπορεις να καψεις λιπος χωρις να θυσιασεις μυς. Σε αεριβικη υψηλης εντασης για μιαμιση ωρα αν πας νηστικος σιγουρα θα χασεις μυς

Michaelangelo
22-07-11, 21:09
Eιπε οτι κουραζεται πολυ γρηγορα. Πιθανον να ειναι λογω διατροφης. Επισης ειπε οτι θελει να αυξησει την αντοχη της οχι μονο να χασει λιπος οπως κανουμε εμεις που κανουμε σε χαμηλες εντασεις. Και τελος δεν ειπε για ενδιαμεσα στην προπονηση ειπε γενικα ή πριν παει. Οι μπαρες που εχω δει εχουν 20-30 γρ. υδατανθρακα ποσοτητα αμελητεα για αεροβικες τετοιας εντασης και διαρκειας. αν μιλαμε για τα 20 λεπτα που κανουμε μετα τα βαρη τοτε δε χρειαζεται να φας κατι πριν και μπορεις να καψεις λιπος χωρις να θυσιασεις μυς. Σε αεριβικη υψηλης εντασης για μιαμιση ωρα αν πας νηστικος σιγουρα θα χασεις μυς

Δεν είναι απαραίτητο να φταίει η διατροφή σου αν κουράζεσαι γρήγορα (λέει ότι είναι από αποχη) και αν ισχύει μπορεί να τρώει κάποια ώρα πιο πριν! Σίγουρα όμως όχι πριν το χώρο μπάρα μιας και εκτος των υδατανθράκων σε μεγάλης έντασης άσκηση το νοιώθεις... γερά στο στομάχι σου! (αναφέρθηκε κάπου kai για ενδιάμεσα). Και στο λέω επειδή η αεροβική μου είναι υψηλής έντασης (thai-box που πολλές φορες κάνουμε και huricane, ποδόσφαιρο, floorball είναι το χειρότερο απόλα) και φυσικά δεν χάνω mus
λόγω υψηλής κατανάλωσης πρωτεΐνης! :D

gym
22-07-11, 21:12
ευα μου....χορο κανεις ερασιτεχνικα ετσι δεν ειναι?δεν πας για αγωνιστικο...?

λοιπον...η αντοχη σου θα ανεβει...θα βελτιωνεσαι με τον καιρο...αν πεινας και θες ενεργεια 1 με 1,5 ωρα πριν τον χορο θα τρως και οχι μπαρες αλλα φαγητο...

οι μπαρες δεν ειναι καλη επιλογη για εμας τις γυναικες ...εχουν πολλα μεσαααα....που δεν μας βοηθουν στον στοχο μας...ουτε λιποδιαλυτες κοπελα μου ουτε τιποτα....
μια πρωτεινη αν δεν μπορεις να εισαι με το ταπερ εξω και αυτο φτανει....

αλλα αν τρως μπαριτσες,απλα η αποσταση προς την επιτευξη του στοχου σου θα μεγαλωσει....

αυτα απο μενα,...:thumbup:

tasos2
24-07-11, 00:30
οι μπαρες δεν ειναι καλη επιλογη για εμας τις γυναικες ...εχουν πολλα μεσαααα....που δεν μας βοηθουν στον στοχο μας...ουτε λιποδιαλυτες κοπελα μου ουτε τιποτα....

αλλα αν τρως μπαριτσες,απλα η αποσταση προς την επιτευξη του στοχου σου θα μεγαλωσει....


Μα υπαρχουν και μπαρες που ειναι πιο καθαρες δηλαδη με περισσοτερη πρωτεινη και πολυ λιγο υδατανθρακα

tasos2
24-07-11, 00:32
και φυσικά δεν χάνω mus λόγω υψηλής κατανάλωσης πρωτεΐνης! :D

οκ αυτο ηθελα να τονισω οτι πρεπει να προσεχει αυτο το πραγμα, την καταναλωση πρωτεινης και τις θερμιδες γενικοτερα να μην ειναι πολυ χαμηλα

sofos
24-07-11, 07:30
Μα υπαρχουν και μπαρες που ειναι πιο καθαρες δηλαδη με περισσοτερη πρωτεινη και πολυ λιγο υδατανθρακα

μπααα ελαχιστες δεν εχουν υδατανθρακες οι περισσοτερες ειναι τιγκα στη ζαχαρη κ τα saturated fats...

gym
24-07-11, 08:59
Μα υπαρχουν και μπαρες που ειναι πιο καθαρες δηλαδη με περισσοτερη πρωτεινη και πολυ λιγο υδατανθρακα

τι να σου πω...δεν εχω βρει κ γενικα δεν τις εμπιστευομαι...υπαρχουν κ αλλες λυσεις στο να φαει κατι ευκολο εξω και υγειινο....
ελα ρε ευακι...δεν σου χρειαζονται οι μπαρες...!φαγητακι σωστο θες για να μην νιωθεις αδυναμη!

sofos
24-07-11, 10:03
τι να σου πω...δεν εχω βρει κ γενικα δεν τις εμπιστευομαι...υπαρχουν κ αλλες λυσεις στο να φαει κατι ευκολο εξω και υγειινο....
ελα ρε ευακι...δεν σου χρειαζονται οι μπαρες...!φαγητακι σωστο θες για να μην νιωθεις αδυναμη!

:clap::clap: