PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικρες λεπτομεριες μεγαλες διαφορες



tolis93
07-06-11, 22:23
νταξει ειναι γνωστο ολοι βαριομαστε τα ιδια και τα ιδια και ψαχνουμε εναλλακτικες και ειδικα καποιες μερες τις ψαχνουμε απελπισμενα.οριστε μερικες

σως στρειδιου: τιγκα στη πρωτεινη με 10 θερμιδες ανα κουταλια και παρα μα παρα πολυ ιδιαιτερη γευση.παει τρελα με κοτοπουλο γαλοπουλα αλλα και τονο

Μυρωδικα:δοκιμαστε καρυ.κολιανδρο.δεντρολιβανο και αλλα αναλογα καλουδια που ουσιαστικα ειναι ΑΠΕΙΡΑ...και δεινουν τελειως αλλη γευση και υφος στο πιατο

Τροπος μαγειρεματος:Αν βαρεθηκατε συνεχεια τη βραστη γαλοπουλα δοκιμαστε να τη βρασετε και εμτα να τη περασετε απο ενα αντικολλητικο τηγανι οπως ειναι.χωρις λαδια χωρις τιποτα.(εγω προτεινω λιγο χυμο λεμονιου μαζι με λιγο πιπερι και ριγανη οπως ψηνεται στο αντικολλητικο)
(ακομα μπορειτε να βαλετε τα λαχανικα σας στο φουρνο.η πιπερια και η ντοματα γινονται λιωμα αν ψηθουν στους 190 βαθμους για 25 με 30 λεπτακια)

δημιουργειστε σαλτσες:τελειως τυχαιως εχω φτιαξει σαλτσες που αξιζουν οντως...δοκιμαστε μουσταρδα(καλα η καλυτερη ειναι η ΕΚΜΑ παιδια δεν εχω φαει καλυτερη...) μαζι με ελαχιστο μελι.λιγο λεμονι και λιγο γλυκοξυνη σαλτσα...παει τρελα και με λιγο μπαλσαμικο αλλα το αφηνω κατα προτημηση:)

δοκιμαστε να φτιαξετε σαλατα και βαλτε μεσα κομμενα βερικοκα...καμια επαφη αλλαζει πολυ τη γευση...

δοκιμαστε κουκουναροψυχα και διαφορα τετοια περιεργα..που δεν εχουν και τις τρελες θερμιδες...