PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακογιάννης Γιάννης - IFBB Pro



Polyneikos
09-06-11, 12:20
Mε αφορμη μια παλια αναφορα του Ηλία Τριανταφύλλου σε εναν παλιο αθλητη,τον Γιαννη Διακογιάννη,ο οποίος ήταν ο πρωτος κατοχος επαγγελματικης καρτας IFBB στην Ελλάδα,θα ηθελα να κάνω ενα αφιέρωμα στον Γιαννη Διακογιάννη.


επίσης ο γιάννης διακογιάννης ο πρώτος νομίζω που είχε πάρει επαγγελματική κάρτα της ιφββ .



27222


θα ηθελα να κανω ενα αρθρο στον αθλητη ο οποιος ίσως δεν ειχε την προβολη που θα έπρεπε σε σχεση με αλλους αθλητες,αλλα ήταν ο πρωτος αθλητης που πήρε επαγγελματικη καρτα της IFBB,μιλαμε για εποχη τελη δεκαετιας του 80,αρχες της δεκαετιας του 90,10 χρόνια πριν δηλαδη από τον Μανωλη Τζινίδη και από τους τωρινους Μιχαλη Κεφαλιανο και Μανωλη Καραμανλακη...
Ξεκινησε το αθλημα με επιτυχίες ως εφηβος,θα κανω καποιες αναφορες από τους αγωνες του,καποια στοιχεια σίγουρα μου διαφευγουν.Διαγωνιστηκε και κερδισε πολυ καλους αθλητες της εποχης του όπως ο Μιχαλης Ανδρουλακης,Σακης Πεφανης κτλ...


Αριστερα ο γνωστος πρωταθλητης Μιχαλης Ανδρουλακης,δεξια ο Γιαννης Διακογιαννης

27221


Καποιες από τις συμμετοχες του ως ερασιτεχνης:
WABBA Μr Hellas 1982 1ος κατηγορία εφήβων
ΕΟΣΔ-IFBB Πανελλήνιο Πρωταθλημα 1986 1ος κατηγορία -70
ΕΟΣΔ-IFBB Πανελλήνιο Kύπελλο 1987 1ος κατηγορία -70,
με συμμετοχές σε Μεσογειακά,Πανευρωπαικα και Παγκόσμια,θα προσπαθησω να αντλήσω και αλλες πληροφορίες από την αγωνιστική του δραση από περιοδικα της εποχης...

Πανελληνιο Πρωταθλημα 1986

27220

Θα προσπαθησω να εμπλουτισω το άρθρο και με αλλες φωτογραφίες σπανιες και αναφορες για τον αθλητη,καθως φωτογραφίες από την εποχη που εγινε επαγγελματιας.

Muscleboss
09-06-11, 19:43
Πολυ σημαντικός αθλητής! Ευχαριστούμε Κώστα για τις φωτογραφίες που ελάχιστοι είχαν δει έως σήμερα. :thumbup:

Πραγματικά ο Διακογιάννης δεν ακουστηκε όσο έπρεπε παρότι είχε συμμετοχές σε σημαντικούς αγώνες και σε διεθνή επαγγελματικά Grand-prix αν δεν κάνω λάθος.

Τον Γιάννη γνωρίσαμε προσφατα και στον αγώνα της WABBA σαν θεατή, παραμένει ακόμα και τώρα old school και με αγνή αγάπη για το άθλημα :clap:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
09-06-11, 20:47
παιδια μπράβο σας που σκευτόσαστε και κάνετε αναφορα στο φόρουμ γι αυτούς τους αθλητες εγω τον είχα αναφέρει πρίν καιρό αλλα δεν είχα υλικό να ανοίξω τόπικ και τωρα χάρηκα που το είδα

εγω τούς γνωρίζω καλα αυτούς τους αθλητές και μάλιστα τον γιάννη τον είδα στούς αγώνες της βαμπα στην αθήνα
επίσης ο άλλος που είναι μαζί του στην φωτο ο μιχάλης ο ανδρουλάκης είναι απο τα καλύτερα και πιο σεμνά παιδια στον χώρο όπως και ο γιάννης διακογιάννης βέβαια , ο μιχάλης είναι και φίλος χρόνια και απο τα άτομα του χώρου που αγαπώ πολυ .
μπράβο για το τόπικ παιδια :clap::clap::clap::clap::clap::clap:

RAMBO
09-06-11, 22:12
τρομερο καλουπι για την εποχη με πολυ καλο αποτελεσμα:bowdown::bowdown::bowdown:.εκεινη την εποχη ηταν και ο κωστογλακησ στο προσκηνιο η μετεπειτα?:unsure:

υ.γ,πωσ και το ονομα του δεν εχει ακουστει?

Polyneikos
09-06-11, 22:38
Κωστα ο Κωστογλακης ειναι πολυ πιο παλιος,οταν ξεκινουσε ο Διακογιαννης ο Κωστογλακης ήταν στα τελειωματα της αγωνιστικης τους καριερας (αρχες δεκαετιας του 1980)

NASSER
10-06-11, 10:41
Η έλλειψη πληροφοριών δεν μας επέτρεψε αρχικά να ενημερωθούμε για τον Γιάννη Διακογιάννη και έπειτα να τιμήσουμε την προσφορά του στο άθλημα καθώς πρέπει.
Ποτέ δεν είναι αργά :)
Είναι ο πρώτος Έλληνας κάτοχος της Pro IFBB card. Θα ηταν καλό να μάθουμε τις δυσκολίες , τις εντυπώσεις και τους στόχους του ως επαγγελματία. Σε σχέση με σήμερα ηταν καλύτερα ή χειρότερα να ανταπεξέλθει ένας αθλητής τετοιου επιπέδου?

Polyneikos
10-06-11, 23:49
Η έλλειψη πληροφοριών δεν μας επέτρεψε αρχικά να ενημερωθούμε για τον Γιάννη Διακογιάννη και έπειτα να τιμήσουμε την προσφορά του στο άθλημα καθώς πρέπει.
Ποτέ δεν είναι αργά :)
Είναι ο πρώτος Έλληνας κάτοχος της Pro IFBB card. Θα ηταν καλό να μάθουμε τις δυσκολίες , τις εντυπώσεις και τους στόχους του ως επαγγελματία. Σε σχέση με σήμερα ηταν καλύτερα ή χειρότερα να ανταπεξέλθει ένας αθλητής τετοιου επιπέδου?
Nασσερ μπορουμε να ερθουμε σε μια επαφη προσεχως και να μας θεσει τα δεδομενα της εποχης...Παντως απ΄οτι φανταζομαι δύσκολα,ακομα πιο δύσκολα από τωρα...
Βρηκα όλες τις συμμετοχες του Γιαννη Διακογιάννη σε αγωνες:

1) 1979 IFBB Πανελληνιοι Εφηβων-προκριση στη δεκαδα
2) 1980 IFBB Πανελληνιοι Εφηβων
3) 1981 WABBA Πανελληνιοι Τζουνιορ 4ος
4) 1982 WABBA Πανελληνιοι Τζουνιορ 1ος
5) 1985 WABBA Πανελληνιοι Σινιορ 3ος
6) 1986 WABBA Πανελληνιοι Σινιορ 4ος
7) 1986 IFBB Πανελληνο Πρωταθλημα Ανδρων 1ος
8 )1987 IFBB Πανελληνιο Κυπελο Ανδρων 1ος
9) 1987 IFBB Πανευρωπαικοι Ανδρων (Γερμανια-Εσσεν)-προκριση στη δεκαδα
10) 1987 IFBB Μεσογειακοι Ανδρων (Κυπρος-Λευκωσια)-προκριση στη δεκαδα
11) 1987 IFBB Παγκοσμιοι Ανδρων (Ισπανια-Μαδριτη)
12) 1991 IFBB Επαγγελματικο Ευρωπαικο Γκραν Πρι (Ιταλια-Μιλανο)

Παγκόσμιο Πρωταθλημα IFBB 1987,Μαδρίτη

27328

27327

Όπως βλεπουμε ειχε μια αγωνιστικη δράση πανω από 10 χρονια,ώσπου καταφερε και εγινε επαγγελματίας.

27326

Θα προσπαθησω να αναζητησω φωτογραφίες του αθλητη από την στιγμη που εγινε επαγγελματίας:thumbup::thumbup:

ελμερ
11-06-11, 06:38
απιστευτο σωμα......μεση δαχτυλιδι χωρις πρησμενη κοιλια και συμμετρικος.....προτυπο για μενα.....:bowdown::welcome:

Steel Fighter
14-06-11, 20:14
Mπραβο παιδια ,αξιζει αυτος ο αθλητης αφιερωμα,νομίζω ότι λιγοι εχουν δει αυτες τις φωτογραφίες,ωραιο καλουπι και συμμετρικος,old school:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
14-06-11, 21:19
Mπραβο παιδια ,αξιζει αυτος ο αθλητης αφιερωμα,νομίζω ότι λιγοι εχουν δει αυτες τις φωτογραφίες,ωραιο καλουπι και συμμετρικος,old school:thumbup:

πραγματικά χαιρόμαστε που εκτιμάτε αυτούς τους αθλητές , που ενω ανήκουν σε άλλη εποχή του ββ , που τα σώματα ήταν πιο γήινα και προσιτά παρ όλα αυτα ήταν όμορφα και εντυπωσιακά , ακόμη και με τα σημερινά δεδομένα :thumbup::thumbup::thumbup:

Polyneikos
17-06-11, 10:04
Είναι ο πρώτος Έλληνας κάτοχος της Pro IFBB card. Θα ηταν καλό να μάθουμε τις δυσκολίες , τις εντυπώσεις και τους στόχους του ως επαγγελματία. Σε σχέση με σήμερα ηταν καλύτερα ή χειρότερα να ανταπεξέλθει ένας αθλητής τετοιου επιπέδου?

Νασσερ πολυ δικαιολογημενες οι απορίες σου.Και εγω αυτες τις σκέψεις είχα όταν εμαθα ότι ειχαμε εναν Ελληνα Επαγγελματία το 1990.
Ηρθα λοιπον σε επαφη με τον Γιαννη Διακογιάννη ο οποίος πολυ ευγενικα ανταποκρίθηκε στο ενδιαφερον μας και μας ευχαριστησε για την παρουσιαση που του κανουμε μετα από αρκετα χρονια που ήταν ενεργος αθλητης,γιατι γενικα παραμενει ενεργός στο αθλημα.
Το πρόβλημα που υπήρχε εκεινα τα χρόνια ήταν πως όσο καλος και να ήταν καποιος Ελληνας αθλητης,σε Παγκόσμιους αγωνες της IFBB ήταν πολυ δύσκολο να πλασαριστεις σε καλες θεσεις και λόγω επίπεδου αλλα και λόγω ότι εκεινα τα χρόνια ήμασταν καπως ανίσχυροι σε διεθνεις διοργανωσεις.Ηταν δηλαδη δύσκολο να σε πρωωθησει καποιος από τα ελληνικα δεδομενα.
Τι εκανε λοιπόν:Το 1990 ταξίδεψε στο Τοροντο του Καναδα για καποιες υποθεσεις και επιδίωξε μεσω Καναδα να διεκδικησει την πολυπόθητη επαγγελματικη καρτα.Απλα αυτο όπως του εξηγησαν ήταν πολυ χρονοβόρο και θα έπρεπε να περασει από πολλα επίπεδα αγωνων.Τελικα αποφασισε να χτυπήσει την πόρτα του ίδιου του Ben Weider,παίρνωντας τον τηλεφωνο στα γραφεία του,τα κεντρικα της Παγκόσμιας IFBB,στο Μοντρεαλ.(Αυτη η διαδικασία γινόταν τότε,αρκετοι χτυπούσαν την πόρτα του Weider,όταν νιωθαν ότι είναι σε πολυ καλό επίπεδο)
Του εξηγησε ποιος είναι και τι θελει,ο Ben ως εμπειρος παραγοντας και εχωντας δει εκατονταδες αθλητες,του είπε κατι πολυ απλο:
Στειλε μου φωτογραφίες,αν εισαι καλος,μπορείς να προχωρησεις ως επαγγελματίας παίρνωντας την καρτα από την παγκοσμια IFBB,αν όχι,δεν εχει ουσία να συναντηθουμε.
Εστειλε ο Γιαννης καποιες φωτογραφίες στο Ben Weider o οποίος ,προς τιμην του,ανταποκρίθηκε αμεσα.
Το αποτελεσμα;Ιδου,η πολυπόθητη επαγγελματική καρτα :

27611

Το πίσω μερος της κάρτας :
27610


27613

27612

NASSER
17-06-11, 10:18
Ευχαριστούμε τόσο τον κυριο Διακογιάννη όσο και εσένα Κωστα για το ενδιαφέρον :clap::clap::clap::clap::clap:
Για να φτάσει ο κυριος Διακογιάννης πριν 20 χρόνια να ταξιδέψει και να χτυπήσει πορτες, καταλαβαίνουμε πόσο αγαπούσε αυτο που έκανε και ευτυχώς είχε ανταπόκριση!!!
Θα ήταν χαρά μας να τον έχουμε ενεργό μέλος του φόρουμ και να ανταλλάσσουμε απόψεις μαζί του. Σίγουρα είναι άνθρωπος που μπορεί με την πείρα του να προσφέρει πολλά στο άθλημα.

Muscleboss
17-06-11, 10:29
Αυτη η κάρτα, αν υπήρχε μουσείο του Ελληνικού Bodybuilding (ποτέ δε ξέρεις...) θα είχε εξέχουσα θέση.

Ευχαριστούμε τον κ. Διακογιάννη για το υλικό που μας παραχώρησε :clap:

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
17-06-11, 15:24
όπως είπε και ο πάνος αν υπήρχε μουσείο του ελληνικού ββ , εκεί θα ήταν η θέση αυτής της κάρτας και ήταν πραγματικά πιο δύσκολο τότε να διακριθεί κάποιος έλληνας σε επαγγελματικό επίπεδο .
και ευχαριστούμε τον γιάννη διακογιάννη για το υλικό που μας παραχώρησε και μακάρι να μας λέει την γνώμη και απόψεις του μέσω του φόρουμ :clap::clap::clap:

Polyneikos
20-06-11, 18:16
Ενδιαφερον θα ηταν να γνωρισουμε τις προπονητικες του μεθόδους,τακτικες που ακολουθουσε έτσι ώστε να μεταβει από ερασιτεχνικό επίπεδο της δεκαετιας του 1980 στην επαγγελματική καρτα

Διπλή δικεφαλων

27718


27716

Να αναφερω επίσης ότι αρθρογραφουσε σε περιοδικα της εποχής όπως το Υγεία και Μυωνες κανωντας την αναλυση των αγωνων,αρθρα για προπονηση και διατροφη,ως καταξιωμενος αλλα και ενημερωμενος αθλητης.

Μια όμορφη πόζα 3/4 ,η δε κορύφωση δικεφαλων,φανταστικη :thumbup::thumbup:

27717

Να αναφερω τελος ότι ως επαγγελματίας επαιξε σε ενα grand prix στην Ιταλία το 1991 με αθλητες όπως ο Vince Taylor,ο Ron Love, Sonny Schmidt, Thierry Pastel, Bob Paris,Milos Sarcev,Albert Beckles!!

TRIANTAFYLLOU
21-06-11, 00:15
πολυ όμορφες φωτο και κλασικο σώμα όπως τα περισσότερα τότε , ο γιάννης διακογιάννης πραγματικα σεμνός άνθρωπος και πολυ καλός αθλητής , παράδειγμα και πρότυπο , χωρίς να είναι υπερβολικός σε μυς πραγματικα εντυπωσίαζε με την καλαισθησία του :clap::clap::clap::clap:

Polyneikos
13-07-11, 22:11
3 φωτογραφίες του Γιαννη Διακογιαννη,σε τρεις διαφορετικες περιοδους της αγωνιστικης του πορείας:

Μρ Ελλας IFBB 1979,αγωνιζόμενος στην κατηγορία juniors,σε ηλικια 17 χρονων!!

28529


Παγκόσμιο IFBB 1987,Μαδριτη

28531

Περίοδο προετοιμασίας,την περιοδο που είχε αποκτήσει επαγγελματικη καρτα,αρχες της δεκαετιας 90.

28530

Muscleboss
18-07-11, 14:15
Είχα τη τιμή να γνωρίσω και εγώ από κοντά τον Γιάννη Διακογιάννη και για λίγες ώρες με ταξίδεψε με τις ιστορίες του στη χρυσή εποχή του ελληνικού Bodybuilding, με τους μεγάλους αθλητές, τους πολυσυζητημένους αγώνες, αλλά και τις έντονες διαμάχες.

Με δυο λέξεις ο Γιάννης είναι ΓΝΗΣΙΟΣ και παράλληλα ΕΥΓΕΝΗΣ. Φέρει τον παλιό και αγνό τρόπο σκέψης και έχει μεγαλώσει μέσα στο ελληνικό bodybuilding. Παρότι ο Γιάνης δεν προωθήθηκε όσο θα έπρεπε, ίσως το αντίθετο μάλιστα, έχει το χαμόγελο μόνιμα στα χειλη του και δεν έχει κακό λόγο για κανέναν.

Κατά τη συνάντησή μας μου έκαναν εντύπωση οι ολοκληρωμένες γνώσεις του και ο πολύπλευρος τρόπος σκέψης του, τόσο στην προπονητική όσο και στην κρίση των αθλητών.
Ταυτόχρονα όμως ο Γιάννης είναι σκληροπηρυνικός, Old-school και γραφικός ίσως για όσους δεν γνωρίζουν τι αντιπροσωπεύει. Και ο Γιάννης αντιπροσωπεύει μια ολόκληρη γενιά αθλητών, μια ρομαντική γενιά που πίστευε πάνω από όλα στη δύναμη της προπόνησης.

Γιάννη να σαι καλά και ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα.

ΜΒ

Διακογιαννης Γιαννης
19-07-11, 01:04
Είχα τη τιμή να γνωρίσω και εγώ από κοντά τον Γιάννη Διακογιάννη και για λίγες ώρες με ταξίδεψε με τις ιστορίες του στη χρυσή εποχή του ελληνικού Bodybuilding, με τους μεγάλους αθλητές, τους πολυσυζητημένους αγώνες, αλλά και τις έντονες διαμάχες.

Με δυο λέξεις ο Γιάννης είναι ΓΝΗΣΙΟΣ και παράλληλα ΕΥΓΕΝΗΣ. Φέρει τον παλιό και αγνό τρόπο σκέψης και έχει μεγαλώσει μέσα στο ελληνικό bodybuilding. Παρότι ο Γιάνης δεν προωθήθηκε όσο θα έπρεπε, ίσως το αντίθετο μάλιστα, έχει το χαμόγελο μόνιμα στα χειλη του και δεν έχει κακό λόγο για κανέναν.

Κατά τη συνάντησή μας μου έκαναν εντύπωση οι ολοκληρωμένες γνώσεις του και ο πολύπλευρος τρόπος σκέψης του, τόσο στην προπονητική όσο και στην κρίση των αθλητών.
Ταυτόχρονα όμως ο Γιάννης είναι σκληροπηρυνικός, Old-school και γραφικός ίσως για όσους δεν γνωρίζουν τι αντιπροσωπεύει. Και ο Γιάννης αντιπροσωπεύει μια ολόκληρη γενιά αθλητών, μια ρομαντική γενιά που πίστευε πάνω από όλα στη δύναμη της προπόνησης.

Γιάννη να σαι καλά και ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα.

ΜΒ

Σε ευχαριστω για τα πολυ καλα σου λογια.Αλλα πιο πολυ θελω να σε ευχαριστησω -πιστευω εκ μερους ολων των αθλητων και φιλαθλων- διοτι εφτιαξες ενα βημα οπου γραφονται ιστορικες πληροφοριες με μεγαλη σημασια .Οσο περναει ο καιρος θα προστεθουν και αλλες καταγραφες και αλλοι φιλοι και πιστευω οτι ολα αυτα θα φερουν θετικοτατες εξελιξεις.Μην φανει οτι χαιρομαι μονο για τη δικη μου παρουσιαση και φιλοξενια στο χωρο σας που ειλικρινα απολαμβανω .Χαιρομαι φυσικα και για εμενα (μιας και αισθανομαι οτι πραγματοποιειται μια δικαιωση προς το προσωπο μου) αλλα χαιρομαι εξ ισου πολυ που μπορω να γραψω για αθλητες και γεγονοτα που περιμενουν τοσες δεκαετιες την δικαιωση τους η εστω τη γωστοποιηση τους.Το νοιωθω σαν χρεος μου.Δεν μπορω να σου περιγραψω τη χαρα που ενοιωσα για το κειμενο που εγραψα για τον Γιαννη τον Κωστογλακη.Και εσυ αλλα και η ωραια παρεα που εχετε δημιουργησει ηδη εχετε κανει πολλα για τους παλιους αθλητες και τα ιστορικα θεματα.
Βεβαια ο χωρος δεν εχει μονο ωραια ιστορικα θεματα.Διαθετει τα παντα και ειναι ολοφανερο οτι αποτελει μια οαση για καθε φιλαθλο.Ειναι τιμη μου που με φιλοξενεις και σε ευχαριστω μεσα απο τη καρδια μου.

TRIANTAFYLLOU
19-07-11, 01:44
εσύ να δείς Γιάννη πόσο χαιρόμαστε όλοι μας , γιατι όπως έχω πεί στο τέλος μόνο η ηθική ικανοποίηση μένει στούς αθλητές , ειδικα στούς παλιούς που ούτε τα μέσα προβολής υπήρχαν και δεν παρουσιαζόταν ο κόπος και η προσπάθειά τους , ενω οι νεότεροι έχουν μεγαλύτερη προβολή άρα και κίνητρο που δεν είναι κακό βέβαια αντιθέτως .

αλλα το θεωρούμε και υποχρέωση εφόσον λέμε αγαπάμε το ββ να σεβόμαστε και να μαθαίνουμε την ιστορία του , οι νεότεροι και να θυμόμαστε οι παλιότεροι , που είστε όλοι εσείς που αναφέρουμε εδω στο φόρουμ .

εδω λέμε καμια φορα τι καλα να τα βλέπουν αυτοί οι άνθρωποι και να χαίρονται και όταν αυτη την σκέψη εσύ την επιβεβαιώνεις για μας η χαρά είναι ακόμη μεγαλύτερη

μπορεί να πέρασαν μερικές δεκαετείες αλλα κάλιο αργά παρα ποτε που λένε και ευτυχώς που υπάρχουν παιδια που αγαπάν πραγματικα αυτο το σπόρ και έχουν ιδεολογία και ας μην υπήρξαν αγωνιστικοί αλλα είναι πραγματικοί φίλαθλοι :clap::clap::clap::clap::clap::clap:

Paco
22-07-11, 20:23
Ενδιαφερον θα ηταν να γνωρισουμε τις προπονητικες του μεθόδους,τακτικες που ακολουθουσε έτσι ώστε να μεταβει από ερασιτεχνικό επίπεδο της δεκαετιας του 1980 στην επαγγελματική καρτα

Διπλή δικεφαλων

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=27718



Σε αυτη την φωτογραφία που στρίβει την διπλη δικεφαλων ειναι φοβερος.Τρομερη ανόρθωση δικεφαλου,λεπτή μεση,μου θυμίζει λίγο πόζα Arnold.:clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
22-07-11, 20:50
Σε αυτη την φωτογραφία που στρίβει την διπλη δικεφαλων ειναι φοβερος.Τρομερη ανόρθωση δικεφαλου,λεπτή μεση,μου θυμίζει λίγο πόζα Arnold.:clap::clap:

έτσι ακριβώς οι σημερινοι πολυ πιο ογκώδης ββερ δεν μπορούν να πάρουν τέτοιες πόζες και αν το κάνουν δεν έχουν αυτη την καλαισθησία , εδω ο γιάννης ανδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο αρμονία συμμετρία και μυικότητα :clap::clap::clap:

Kntrns_MD
25-07-11, 11:25
Τιμή μας να είναι στο φόρουμ μας αυτός ο αθλητής. Old school και ωραίος ποζερ :clap:

Μου κάνει εντύπωση ο τρόπος και η απλότητα που κέρδισε την επαγγελματική του κάρτα!

Stathgel
25-07-11, 15:46
:clapping::clapping::clapping: μπραβο σε ολους τους αθλητες του:bodybuildinggr: τρελλο Respect ειστε βρε παιδια και μιλαω και για τοτε..παλια...μακαρι οσο παει το Ελληνικο B.B να ανεβαινει και να ανεβαινει... και να ξεχιλιζει παντου :bowdown:Σεβασμος στους Επαγγελματιες Ελληνες BodyBuilders

sadistic
29-07-11, 23:03
Γιαννης Διακογιαννης!!!επρεπε να περασουν 23 χρονια για να ξαναδω τις φωτο του.ειχα την μεγαλη χαρα και τιμη να υπηρετησουμε μαζι στον στρατο και μαλιστα στον εβρο.ατομο χαλαρο και πραω,που οταν μηλαγες μαζι του ηρεμουσες στη κυριολεξια.παντα να βοηθησει οπου μπορουσε και οποιος χρειαζοταν βοηθεια.πρεπει να ομολογησω οτι δεν θυμομουν το επιθετο του παρα μονο το προσωπο του.και σημερα που μπηκα και διαβαζα για τους παλιους ελληνες Β.Β ειδα την φωτο του.ειλικρινα συγκινηθηκα γιατι μου θυμησε πολλα...η αληθεια ειναι οσο και απιστευτη, ειναι οτι παντα τον θυμομουν γιατι εκτος απο τις ομορφες συζητησεις μας ,με ειχε βοηθησει και στον στρατο και μαλιστα με 15 μερες φοιτιτηκες που ειχα παρει. μεσολαβησε ο ιδιος προσωπικα και δεν τις χρεωθηκα υπηρετωντας παραπανω.αυτο κυριε διακογιαννη δεν ξεχνιετε!:thumbup:δεν θα πω παραπανω για τον υπεροχο αυτο ανθρωπο για να μην παρεξηγηθω κιολας.γιαννη πολλα RESPECT!!!!.

TRIANTAFYLLOU
29-07-11, 23:53
Γιαννης Διακογιαννης!!!επρεπε να περασουν 23 χρονια για να ξαναδω τις φωτο του.ειχα την μεγαλη χαρα και τιμη να υπηρετησουμε μαζι στον στρατο και μαλιστα στον εβρο.ατομο χαλαρο και πραω,που οταν μηλαγες μαζι του ηρεμουσες στη κυριολεξια.παντα να βοηθησει οπου μπορουσε και οποιος χρειαζοταν βοηθεια.πρεπει να ομολογησω οτι δεν θυμομουν το επιθετο του παρα μονο το προσωπο του.και σημερα που μπηκα και διαβαζα για τους παλιους ελληνες Β.Β ειδα την φωτο του.ειλικρινα συγκινηθηκα γιατι μου θυμησε πολλα...η αληθεια ειναι οσο και απιστευτη, ειναι οτι παντα τον θυμομουν γιατι εκτος απο τις ομορφες συζητησεις μας ,με ειχε βοηθησει και στον στρατο και μαλιστα με 15 μερες φοιτιτηκες που ειχα παρει. μεσολαβησε ο ιδιος προσωπικα και δεν τις χρεωθηκα υπηρετωντας παραπανω.αυτο κυριε διακογιαννη δεν ξεχνιετε!:thumbup:δεν θα πω παραπανω για τον υπεροχο αυτο ανθρωπο για να μην παρεξηγηθω κιολας.γιαννη πολλα RESPECT!!!!.

κάθε άλλο αυτα που λές ο καθένας που τον ξέρει μπορεί να τα επιβεβαιώσει, πάντα σεμνός και μετρημένος άνθρωπος , γιατι στον χώρο μας αν κάποιος είναι παλιός και έχει ασχοληθεί έστω και σαν φίλαθλος ακούει και μαθαίνει και εκείνο που μετράει περισσότερο απο το να είναι κάποιος καλός αθλητής , είναι να είναι καλός άνθρωπος με θετική ενέργεια , γιατι πολλες φορές έχω πεί πως η λεβεντιά του σώματος δεν μένει για πάντα αλλα της ψυχής και είναι ωραίο ακόμη και όταν δεν είναι κάποιος ο καλός αθλητής και ο φορμαρισμένος πρωταθλητής , παρ όλα αυτα να εμπνεει σεβασμό και αξιοπρέπεια και εγω απο τούς παλιούς που γνωρίζω και έχουμε μια παρτίδα αυτός είναι ο λόγος και ας μην είναι αυτοί που ήταν όταν έπαιρναν τους τίτλους

Stefanos Koufos
08-08-11, 13:11
Χαιρετω ολα τα παιδια του κλαμπ.Αυτη ειναι μια πολυ ωραια προσπαθεια που εχετε κανει για τους αθλητες που εχουν περασει στο παρελθον και εχουν αφησει την δικη τους σφραγιδα με την σειρα τους στο αθλημα και ευχομαι να συνεχισετε ετσι.Ενα σχολιο θα κανω με την σειρα μου κι εγω για τον Γιαννη Διακογιαννη που εχω την χαρα να τον γνωριζω προσωπικα απο τα παλια αλλα και μεχρι σημερα.Πραγματι ενας αθλητης που εχει δωσει πολλα και μπορει να δωσει και αλλα ακομα.Αλλα πανω απο ολα ενας αληθινος ανθρωπος που δειχνει πραγματικο ενδιαφερον για τον αλλο, σε ολα τα επιπεδα.Χρειαζομαστε τετοιους ανθρωπους αλλα και αθλητες και ισως θα πρεπει να το δουν πιο ζεστα καποιοι πιο υπευθυνοι απο εμας στον χωρο αυτο......
Σας ευχαριστω για την ευκαιρια που δινετε για σχολια και ευχομαι καλη συνεχεια σε ολους..

Polyneikos
11-08-11, 21:59
Χαιρετω ολα τα παιδια του κλαμπ.Αυτη ειναι μια πολυ ωραια προσπαθεια που εχετε κανει για τους αθλητες που εχουν περασει στο παρελθον και εχουν αφησει την δικη τους σφραγιδα με την σειρα τους στο αθλημα και ευχομαι να συνεχισετε ετσι.Ενα σχολιο θα κανω με την σειρα μου κι εγω για τον Γιαννη Διακογιαννη που εχω την χαρα να τον γνωριζω προσωπικα απο τα παλια αλλα και μεχρι σημερα.Πραγματι ενας αθλητης που εχει δωσει πολλα και μπορει να δωσει και αλλα ακομα.Αλλα πανω απο ολα ενας αληθινος ανθρωπος που δειχνει πραγματικο ενδιαφερον για τον αλλο, σε ολα τα επιπεδα.Χρειαζομαστε τετοιους ανθρωπους αλλα και αθλητες και ισως θα πρεπει να το δουν πιο ζεστα καποιοι πιο υπευθυνοι απο εμας στον χωρο αυτο......
Σας ευχαριστω για την ευκαιρια που δινετε για σχολια και ευχομαι καλη συνεχεια σε ολους..

Στεφανε καλως ήρθες στην παρεα μας.Οποιος γνωρίσει τον Γιαννη απο κοντα θα καταλαβει ότι τα λόγια σου ισχυουν στο 100%.
Χαιρόμαστε που ερχονται και αλλοι παλιοι στο site μας,χαρα μας να μας μεταφερετε τις εικονες σας από το αθλημα.
Βαζω λοιπον μια φωτο του Γιαννη,όχι και τόσο γνωστη,ελπίζω να σου αρεσει.

29759

Μπάμπης Γ
19-08-11, 21:21
Δεν είναι τυχαίο που σε αυτή τη χώρα σχεδόν τίποτα δεν λειτουργεί σωστά!
Άνθρωποι σαν τον Γιάννη Διακογιάννη που είναι «Τρελαμένοι» και επιτυχημένοι αθλητές με ανιδιοτέλεια και αγάπη προσφέρουν τις γνώσεις τους στους νεότερους να βρίσκονται στα αζήτητα του αθλητικού γίγνεσθαι .Σε οποιαδήποτε πολιτισμένο κράτος ο Γιάννης Διακογιάννης θα είχε θέση προπονητή .
Θέλω να πω σε αυτούς που ασχολούνται με το Bodybuilding και γενικά με τον αθλητισμό είναι ότι ο Γιάννης Διακογιάννης έχει αφιερώσει όλη του την ζωή στην σωματοδόμηση και συνεχίζει καθημερινά να διαβάζει και να ενημερώνετε.
Οι γνώσεις του είναι απύθμενες (Φυσική κατάσταση, ιατρικά θέματα, διατροφή, προπόνηση, αρχές, συστήματα, προγράμματα Bodybuilding)
Αισθάνομαι πολύ τυχερός που τον έχω γυμναστή γιατί «πήρε» ένα σώμα με χαμηλή μυϊκή μάζα και το οδηγεί σε πλαίσια που ποτέ δεν μπορούσα να τα φανταστώ.
¨Ότι κάνουμε είναι πρώτα για την υγεία μας και μετά για τα υπόλοιπα¨ Αυτή είναι η πρώτη συμβουλή που μου έδωσε.
Αλήθεια ποιος Personal Trainer από τις εκατοντάδες που κυκλοφορούν στα γυμναστήρια ενδιαφέρετε για την υγεία του πελάτη του;;
Να είσαι πάντα καλά Αρχηγέ .

Polyneikos
19-08-11, 21:45
Mπαμπη καλως ήρθες στην παρεα μας,οι φίλοι του Γιαννη είναι και δικοι μας φίλοι:welcome:
Μια ωρα προσωπικης κουβεντας με τον Διακογιαννη αρκει για να σε πείσει για τις γνωσεις του πανω στο αθλημα αλλα και σε όλες τις υπόλοιπες γνωσεις πανω στην βιοχημεια-ιατρικη-διατροφολογια-αθλητικη ψυχολογία που πρεπει να εχει ενας αθλουμενος για να εξελιχθει στο αθλημα.
Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε ότι ειχε 3 γυμναστηρια κατα καιρους,ειναι ανθρωπος που ζει για το αθλημα.
Δεν ειναι τυχαιο ότι στο σπίτι του διαθετει για την προσωπικη του προπονηση Power Rack με ειδικες κατασκευες,οι δε προσεγγίσεις του πανω στην προπονητικη,μοναδικες.Σκληροπυρηνικος αλλα και ρομαντικος συνάμμα,ζει για το αθλημα.
Ολα αυτα χωρις καμια δόση υπερβολης ή εντυπωσιασμου.:clap:

TRIANTAFYLLOU
19-08-11, 22:05
όλα αυτα που λέτε δεν υπάρχει ίχνος υπερβολής και ο καθένας μπορεί να το καταλάβει και απο τον τρόπο που συμπεριφέρετε γράφει η μιλάει και όλα αυτα τα χρόνια όσοι γνωρίζουν την πορεία του ηταν χαμηλών τόνων και δεν περιαυτολογούσε ποτε , αλλα μιλούσαν οι άλλοι γι αυτόν και μακάρι να υπάρχουν περισσότεροι σαν τον γιάννη στον χώρο μας , γιατι είναι διαφήμηση σαν αθλητής αλλα και σαν άνθρωπος:clap::clap::clap:

Dinosaure
03-09-11, 01:47
Μια και αναφέρθηκαν από το Γιάννη το Διακογιάννη οι συναντήσεις τους επί σκηνής, μια σχετική φωτό από το Πανελλήνιο της IFBB του 1986, όπου ο Θανάσης ο Κυτούγιας κατέκτησε την τρίτη θέση στα -70 κιλά, με πρώτο το Γιάννη το Διακογιάννη και δεύτερο το Μιχάλη τον Ανδρουλάκη

30829



Αφού βρισκόμαστε στην εποχή εκείνη και αναφερόμαστε σε εκείνους τους αθλητές, με δεδομένο και το ... γνωστό πρόβλημά μου με τους συνειρμούς, δε μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να χρησιμοποιήσω τη φωτό που ακολουθεί, με δυο πραγματικά πλατιά χαμόγελα του αθλήματος, για να ευχηθώ
Καλό Μήνα και Καλό Φθινόπωρο
σε όλους τους φίλους....!!!!!!

Γιάννης Διακογιάννης, λοιπόν, και Tom Platz.... Πίσω, στο Μάη του 1987 και στο Έσσεν της Γερμανίας, όπου ο Έλληνας αθλητής βρέθηκε στη 15η θέση της κατηγορίας του, με υψηλότατο ανταγωνισμό...

30830

Η φωτό αυτή, μάλλον έχει τη θέση της στην Αφρόκρεμα του Ελληνικού Body Building όπου, στη σελίδα 21, ανέβασα αρκετές ακόμα φωτό του σημαντικού αυτού Έλληνα αθλητή....

Dinosaure
04-09-11, 11:38
Άλλη μια φωτογραφία του Διακογιάννη, από την ίδια εποχή και από τα παρασκήνια του ίδιου αγώνα....
Αυτή, με ένα άλλο θηρίο (!!!!!), το Ράλφ Μίλλερ... ύψους 2,01 μέτρων και βάρους 135 κιλών, σε γράμμωση.... (1,50 θώρακα, 0,80 μηρό, 0,57 μπράτσο).
Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι δεινόσαυροι......
Νομίζω, κι αυτή η φωτό θα μεταφερθεί στην Αφρόκρεμα, αφού αφορά στο διεθνή μας Γιάννη Διακογιάννη...

30831

Dinosaure
04-09-11, 11:52
Μια και έκανα τόσες αναφορές στον αγώνα αυτό και, επιπλέον, αφού ανέβασα και φωτό από τα παρασκήνια, ας ανεβάσω και κάτι, από τον αθλητή μας επί σκηνής.
Μάης του 1987 στο Έσσεν της Γερμανίας, λοιπόν, όπου ο Γιάννης Διακογιάννης βρέθηκε στη 15η θέση της κατηγορίας του...
Ο Έλληνας αθλητής, σε δυο Ηράκλειες πόζες....

30832


30833


Κακοποιώντας το Σαίξπηρ, ας αναφωνήσω.... "Το βασίλειό μου, για ένα scaner..."!! :green::green:

Antonis Giannoulis
04-09-11, 11:59
Ηθελα να ρωτησω τον κ.Διακογιαννη μηπως γυμναζεται στο γυμναστηριο LETS GO GYM στον Αγιο Δημητριο στην Λ.Βουλιαγμενης? Ειναι καποιος που μου τον θυμιζει πολυ, αλλα δεν ειμαι σιγουρος..

Antonis Giannoulis
04-09-11, 17:53
ok.:thumbup:

Polyneikos
05-09-11, 22:23
Μια και αναφέρθηκαν από το Γιάννη το Διακογιάννη οι συναντήσεις τους επί σκηνής, μια σχετική φωτό από το Πανελλήνιο της IFBB του 1986, όπου ο Θανάσης ο Κυτούγιας κατέκτησε την τρίτη θέση στα -70 κιλά, με πρώτο το Γιάννη το Διακογιάννη και δεύτερο το Μιχάλη τον Ανδρουλάκη

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=30745



Αφού βρισκόμαστε στην εποχή εκείνη και αναφερόμαστε σε εκείνους τους αθλητές, με δεδομένο και το ... γνωστό πρόβλημά μου με τους συνειρμούς, δε μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να χρησιμοποιήσω τη φωτό που ακολουθεί, με δυο πραγματικά πλατιά χαμόγελα του αθλήματος, για να ευχηθώ
Καλό Μήνα και Καλό Φθινόπωρο
σε όλους τους φίλους....!!!!!!

Γιάννης Διακογιάννης, λοιπόν, και Tom Platz.... Πίσω, στο Μάη του 1987 και στο Έσσεν της Γερμανίας, όπου ο Έλληνας αθλητής βρέθηκε στη 15η θέση της κατηγορίας του, με υψηλότατο ανταγωνισμό...

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=30830

Η φωτό αυτή, μάλλον έχει τη θέση της στην Αφρόκρεμα του Ελληνικού Body Building όπου, στη σελίδα 21, ανέβασα αρκετές ακόμα φωτό του σημαντικού αυτού Έλληνα αθλητή....


Άλλη μια φωτογραφία του Διακογιάννη, από την ίδια εποχή και από τα παρασκήνια του ίδιου αγώνα....
Αυτή, με ένα άλλο θηρίο (!!!!!), το Ράλφ Μίλλερ... ύψους 2,01 μέτρων και βάρους 135 κιλών, σε γράμμωση.... (1,50 θώρακα, 0,80 μηρό, 0,57 μπράτσο).
Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι δεινόσαυροι......
Νομίζω, κι αυτή η φωτό θα μεταφερθεί στην Αφρόκρεμα, αφού αφορά στο διεθνή μας Γιάννη Διακογιάννη...

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=30831


Οι 2 τελευταιες σου φωτογραφίες θεωρω ότι εχουν θεση στο ειδικο αφιερωμα στον Διακογιαννη,όπου και τις μετεφερα.Πιστευω θα ενθουσιαστει και ο ίδιος όταν τις δει.Φιλε Δεινοσαυρε,μπήκες δυναμικα στο φθινόπωρο,σπουδαίες φωτογραφίες:clap:

Polyneikos
05-09-11, 22:42
Να βαλω και εγω 2 φωτογραφίες από το Μεσογειακο της Κυπρου το 1987.Η πρωτη όχι και τόσο καλη,αλλα αξιζει να υπάρχει στο φόρουμ.
Η ελληνικη αποστολη Λεβεντελης-Διακογιαννης-Παπαδογεωργακης

30838




Ομαδικο Ποζαρισμα (συνηθίζοταν στους παλιους αγωνες της IFBB ,όπου έβγαινε όλη η αποστολη επι σκηνης)

30836

Διακογιαννης Γιαννης
05-09-11, 23:16
Οι 2 τελευταιες σου φωτογραφίες θεωρω ότι εχουν θεση στο ειδικο αφιερωμα στον Διακογιαννη,όπου και τις μετεφερα.Πιστευω θα ενθουσιαστει και ο ίδιος όταν τις δει.Φιλε Δεινοσαυρε,μπήκες δυναμικα στο φθινόπωρο,σπουδαίες φωτογραφίες:clap:

Οντως ενθουσιαστηκα και θελω με αυτη την ευκαιρια να ευχαριστησω και εσενα και τον δεινοσαυρο.Ο οποιος δεινοσαυρος, μαλιστα, με εχει τιμησει αλλα και εντυπωσιασει , με τα κειμενα και τις φωτογραφιες του.Ο Τομ Πλατς και ο Ραλφ Μελερ ειναι ιδιαιτερα συμπαθητικοι και σεμνοι ανθρωποι.Μαλιστα με τον Μελερ, το ωραιο ηταν ,οτι ειχε απομακρυνθει απο την αιθουσα, γιατι ο αγωνας ειχε τελειωσει ,και ετρεξα για να τον προλαβω ,και τον ξαναγυρισα μεσα για να φωτογραφηθουμε.Το εκανε χωρις να δυσανασχετισει παρ'ολο που τον παιδεψα λιγακι.Τα χρονια εκεινα συνηθιζοταν να φωτογραφιζεται ο Μελερ μαζι με εναν αλλο αθλητη, επισης Γερμανο ,ο οποιος ειχε πολυ μεγαλη διαφορα υψους απο τον Μελερ.Λεγοταν Χερμαν Χοφεντ, και ηταν παγκοσμιος πρωταθλητης και αυτος.Ετσι δεν ηθελα να χασω την ευκαιρια για μια αντιστοιχη φωτογραφια με εμενα.Ακομα και σημερα τη χαζευω καμμια φορα,ειναι απο τις αγαπημενες μου.Οσο για τον Πλατς ,ειχα την ατυχια, καποια στιγμη που εδειξε τα ποδια του σε ενα <<πηγαδακι>> με αθλητες ,να μην ειμαι μπροστα, και ετσι εχασα την εμπειρια αυτη.Ομως ηταν ο Σπυρος ο Κατσουρης εκει ,τα ειδε,και μακαρι να βρει λιγο χρονο, και να μας περιγραψει τι αντικρισε.

Polyneikos
20-11-11, 17:26
Mεταφερω στο αρθρο του Γιάννη Διακογιαννη το πολύ ωραιο wallpaper του Τασου
Και ένα wallpaper με τον 1ο Έλληνα επαγγελματία της IFBB και μέλος του φόρουμ μας, Γιάννη Διακογιάννη. Αλλη μια δημιουργία του Tasos Green :clap:

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=32316&d=1318518048



Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε το wallpaper σε ανάλυση 1680x1050.

(http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Wallpapers/diakogiannis_1680x1050.jpg)
Κάντε κλικ εδώ για να κατεβάσετε το wallpaper σε ανάλυση 1920x1080.

(http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Wallpapers/diakogiannis_1920x1080.jpg)
(http://www.bodybuilding.gr/bbgr/Wallpapers/diakogiannis_1680x1050.jpg)

Μαζι με μερικες ακομα φωτογραφίες απο διαφορους αγωνες του

ΙFBB Πανελληνιο Πρωταθλημα 1986

34555

Μεσογειακό Πρωταθλημα 1987 Κύπρος

34556

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα IFBB Ισπανία 1987

34557

ΜrΚommatias
22-12-11, 20:58
Τιμή μας να είναι στο φόρουμ μας αυτός ο αθλητής. Old school και ωραίος ποζερ :clap:

Μου κάνει εντύπωση ο τρόπος και η απλότητα που κέρδισε την επαγγελματική του κάρτα!:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

mas
29-12-11, 12:23
Τον συνάντησα για πρώτη φορά στην Δάφνη το 1984 γίναμε φίλοι και κάναμε παρέα και προπόνηση μαζί. Απίστευτος άνθρωπος ,Αθλητης,φίλος,μια ώριμη και συγκροτημενη πρωσοπικοτητα.Πάλεψε κάτω απο αντίξοες συνθηκες με λιγη τυχη θα ειχε φτασει πολυ ποιο ψηλα.Δεν παιρνεις την καρτα του επαγγελματια τοσο ευκολα οπως την πηρε ο Γιαννης .Σιγουρα κατι ειδε ο ben weider .Φίλε Γιαννη να εισε παντα καλα και σε ευχαριστω για τα ωραια χρονια που περασαμε μαζι και για τις τοσο σημαντικες συμβουλες που μου εδωσες.

ΧΑΡΜΑΝΤΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ
07-01-12, 00:16
Ήταν μεγάλη η χαρά μου όταν ανακαλύπτοντας το πολύ ενδιαφέρων site σας είδα να κάνετε μνεία για τους παλιούς μεγάλους έλληνες Πρωταθλητές, μία που και εγώ είμαι γενικά λάτρεις των παλιών καλών εποχών για όλα τα θέματα. Περισσότερο όμως η χαρά μου ήταν ακόμη μεγαλύτερη όταν στο site σας είδα να αναφέρεσθε για έναν μεγάλο έλληνα πρωταθλητή τον Γιάννη Διακογιάννη. Με τον Δάσκαλο—τονίζω την λέξη Δάσκαλο γιατί γι αυτόν η φιλία είναι κάτι πολύ μεγάλο, είμαστε γνωστοί από το 1984 προφανώς θα καταλάβετε ότι είναι φυσικό να ήταν για μένα το πρότυπο μου σαν αθλητή και έτσι θα ήταν περιττό να μιλήσω για τα αθλητικά του κατορθώματα που την αξία τους την αντικατοπτρίζουν τα ίδια.
Περισσότερο όμως αυτό που με έκανε να συμμετάσχω και εγώ στη συζήτηση σας και να πω και εγώ την άποψη μου για αυτόν το μεγάλο πρωταθλητή ήταν δύο πράγματα
Πρώτον να του πω δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ για την μεγάλη προσφορά του στην διάπλαση όχι μόνο του σώματος αλλά και της γενικότερης συμπεριφοράς μου σαν ανθρώπου .
Το δεύτερο σημείο που θα ήθελα να επισημάνω και είναι πιο σπουδαίο για μένα είναι
Να πληροφορηθούν και οι νέοι αθλητές μια και εγώ είχα την τύχη να τον γνωρίζω από πολύ κοντά αυτόν τον σπουδαίο αθλητή και άνθρωπο κάτω από ποίες συνθήκες πέτυχε όλες αυτές τις περγαμηνές.

Εκτός από τα σπάνια γονίδια που κουβαλάει από τους αείμνηστους γονείς του αξίζει να δει κανείς οι φωτογραφίες του πατέρα του για να καταλάβει που οφείλονται τα σπάνια και ίσως και μοναδικά αθλητικά προσόντα και του ιδίου
Πράγματι κάτω από πολύ δύσκολες συνθήκες τον θυμάμαι να προσπαθεί να
Εκτελεί εξίσου καλά και τους δύο ρόλους του γυμναστή και του πρωταθλητή χωρίς καμία βοήθεια
Αλλά το ποιο σημαντικό σημείο που ήθελα να επισημάνω είναι η προσωπικότητα του ανθρώπου που πολύ εύκολα και γρήγορα το καταλαβαίνει κανείς όταν τον γνωρίσει.
Ένας πραγματικά ογκόλιθος όχι μόνο στο σώμα παρόλο που πλησιάζει τα 50 αλλά και στην γενικότερη εικόνα του
Θα μπορούσα να σας είχα αναφέρει πολλά πράγματα αλλά θα σταθώ στα σημαντικότερα .
Τον διακρίνει η μεγάλη του αγάπη για την γνώση μιλάμε για ένα εραστή της γνώσης προς όλες τις κατευθύνσεις μέρα νύχτα τον θυμάμαι με ένα βιβλίο στο χέρι και να προσπαθεί να ερμηνεύσει τα πάντα και για όλα τα θέματα. Δεν θα ξεχάσω τις προσπάθειες που έκανε μόνο βλέποντας τις φωτογραφίες άλλων αθλητών να μου εξηγεί από τον τρόπο που γυμνάζονται μέχρι και αρκετά πράγματα από την προσωπικότητα τους .Οι λέξεις κλειδιά που τον χαρακτηρίζουν είναι η χρυσή τομή – το ήθος-ευαισθησία και οι αξίες καθώς και η ακούραστη προσπάθεια του και ο αγώνας για κάθε τι το δίκαιο καθώς και η περηφάνια με την καλή έννοια
Εύκολα αναγνωρίζει κανείς το έξυπνο και πηγαίο χιούμορ του καθώς και την πάντα θετική του σκέψη για όλα τα θέματα .Αυτό που πραγματικά σε αφήνει άναυδο είναι η τετραγωνική λογική του μπορεί κάτω από δύσκολες συνθήκες να δίνει πάντοτε λύσεις-η εφευρετικότητα του και η ευστροφία του είναι κάτι που πολύ εύκολα είναι αναγνωρίσιμο, πάντα μου προκαλούσε μεγάλη συγκίνηση όταν μου έκανε αναφορά για τους συναθλητές του ο σεβασμός και η εκτίμηση για τα πρόσωπα τους ήταν μάθημα ανδρισμού
Πράγματα τα οποία στις μέρες μας έχουν εκλείψει και καλό θα ήταν μια και αυτά ξεκίνησαν από εδώ να τα ξανά εφαρμόσουμε μήπως και μπορέσει και η πατρίδα μας να ξαναβγεί από αυτό το τέλμα μια που όπως λέει και ο ίδιος είναι παλιά δοκιμασμένη συνταγή .

Για όλα αυτά αλλά και για πολλά άλλα που δεν μπορώ να τα αναφέρω λόγο χώρου και χρόνου (πχ Πόσο καλός σκακιστής είναι )θα ήθελα να του πω και δημόσια ένα μεγάλο ευχαριστώ, να είναι πάντα καλά και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό που τον γνώρισα άσχετα εάν εγώ δεν ήθελα να ασχοληθώ Συστηματικά με το bodybuilding λόγο άλλων προτεραιοτήτων που είχα θέσει στην ζωή μου

Τέλος ήθελα να σας ευχαριστήσω και εσάς για το πολύ σημαντικό site σας στον χώρου του bodybuilding εξαιτίας των πολύ ενδιαφέροντα θεμάτων που καταπιάνεστε καθώς και για την φιλοξενία
Παράλληλα θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους άλλους φίλους που είναι στο forum για τις ωραίες τους απόψεις που προανέφεραν για το θέμα μου συζητάμε

Ευχαριστώ πολύ

ελμερ
07-01-12, 00:43
Τον κυριο Διακογιαννη ειχα την τυχη να τον γνωρισω απο κοντα στο Atlas.....πηγα και του μιλησα και στην μετεπειτα πορεια των αγωνισματων μου μιλησε σαν να με ηξερε,δειγμα ανθρωπου ταπεινου,χωρις σνομπισμο και βεντετισμο .....ειναι μεγαλο προσον για μενα αυτο,(ειναι αυτο που λεμε η παλια καλη φουρνια με ολη τη σημασια των λεξεων) ...μεγαλη μου τιμη που τον γνωρισα και να του ευχηθω και για την γιορτη του αυριο, Χρονια πολλα με υγεια και μονο χαρες στη ζωη του! :toast::toast::welcome:

beefmeup
07-01-12, 12:36
οπως τα γραφει ο ελμερ ειναι:)
Γιαννη χρονια σου πολλα με υγεια κ απο μενα:toast:

vaggan
07-01-12, 13:35
κυριε γιαννη και απο μενα χρονια πολλα.:)

Diomidis Mavroudis
07-01-12, 14:24
Χρονια πολλα,με υγεια κι ευτυχια ευχομαι !!!! Μπορει να μην τον γνωριζω προσωπικα,αλλα απο οσα εχω καταλαβει ειναι πολυ αξιολογος ανθρωπος..κι αυτο ειναι που μετραει πανω απ' ολα !!!!

gym
07-01-12, 14:25
χρονια πολλα Κυριε Διακογιαννη!Ευχομαι υγεια σε σας κ στην οικογενεια σας!

TRIANTAFYLLOU
07-01-12, 17:03
χρόνια πολλα φίλε Γιάννη να είσαι πάντα γερός και να σε χαιρονται αυτοί που σ αγαπάνε , μέσα σ αυτούς είμαστε και μείς που σε ξέρουμε και να σε έχουμε στην παρέα του φόρουμ με τις πολύτιμες γνώσεις και απόψεις σου :toast::toast:

Polyneikos
07-01-12, 17:16
Χρονια σου πολλά Γιάννη,παντα με χαρες και επιτυχίες,σου ευχομαστε ότι καλύτερο :welcome::welcome::welcome:

Dreiko
07-01-12, 18:16
Γιαννη χρονια πολλα!!!!!!Να σε χαιρονται οι ανθρωποι σου!!!:toast:

Muscleboss
07-01-12, 22:18
Χρόνια πολλά και απο εμένα στον μεγάλο βετεράνο του Bodybuilding.gr. Να σαι καλά Γιάννη και ευτυχυσμένος γιατί έχεις να προσφέρεις ακόμα πολλά στο αγαπημένο μας άθλημα. :toast:
Προσπάθησα να σε καλέσω στο κινητό αλλά δεν σε έβρισκα.

ΜΒ

NASSER
08-01-12, 01:49
Χρόνια πολλά κ. Διακογιάννη!
Χαίρομαι ιδιαίτερα που κάποιοι άνθρωποι μέσο της σελίδας μας εκφράζουν τις ευχαριστίες τους στο πρόσωπο σου! Μας κάνουν ιδιαίτερα περήφανους γιατί σε θεωρούμε δικό μας άνθρωπο!!! :toast:

Διακογιαννης Γιαννης
08-01-12, 10:52
Σας ευχαριστω πολυ ,εναν-εναν προσωπικα,και για τις ευχες σας, και για τα πολυ τιμητικα -για εμενα-σχολια ,που αναφερατε.Η αληθεια ειναι οτι νοιωθω υπεροχα που ειμαι στη παρεα σας.Ευχομαι χαρα και επιτυχια σε ολους, για τα προσωπικα σας ζητηματα.Φυσικα, ευχομαι και για τον συλλογικο μας στοχο, να ολκληρωσουμε την πολυ σωστη πορεια ,που εχει χαραξει η κοινη μας στεγη,που δεν ειναι αλλη, απο το bodybuilding.gr
Υ.Γ. Φιλε Παναγιωτη,ειχα καποια τεχνικα προβληματα με τα τηλεφωνα μου, κατα περιοδους,και ταλαιπωρησα πολλους φιλους.Να εισαι καλα.

Polyneikos
27-01-12, 21:50
Mια καταπληκτικη φωτογραφία του Γιαννη Διακογιαννη απο το Aμερικανικο Flex,του 1992.

38828

Ιστορικη φωτογραφία,μαλιστα ο αρθρογραφος του Flex τον παρομοιαζει με ελληνικο άγαλμα :thumbup:

m3ssias
28-01-12, 03:10
Μεγαλος αθλητης...Ενα μεγαλο προτυπο για εμας τους νεους , να εισαι στο flex και να σε αναφερουν ως σωμα-αγαλμα, για μενα ειναι αρκετο για να κρινω εναν τοσο μεγαλο αθλητη, μια μεγαλη και δυνατη πρωσωπικοτητα, κ επισης ακομη πιο αρκετο ωστε να με κανει να νιωσω περηφανος που ειμαι Ελληνας...
:bowdown::bowdown::bowdown:

Χρήστος Τριανταφύλλου
28-01-12, 10:48
Πραγματι , να αναφερεσαι στο flex και με φωτογραφια ,ειναι μεγαλη υποθεση . Τα λογια ειναι περιττα. :bowdown:

ελμερ
28-01-12, 14:31
στη φωτογραφια απ το flex η κορυφωση του δικεφαλου ειναι εκπληκτικη!!!!:shock: (και οχι μονο):welcome:

TRIANTAFYLLOU
29-01-12, 02:04
αυτή η φωτο είναι πανέμορφη και δείχνει πως άν ο γιάννης ζούσε σε καμια αμερική θα έφτανε πολύ ψηλά στο επαγγελματικό ββ , μιάς και ήταν ο πρώτος που πήρε την επαγγελματική κάρτα της IFBB , είχε πολύ καλή μάζα και αναλογίες με βάση το ύψος του και αυτό ήταν μεγάλο πλεονέκτημα:clap::clap::thumbup::thumbup:

Diomidis Mavroudis
29-01-12, 11:32
Ο ανθρωπος ηταν,ειναι και θα ειναι διαφημιση για το αθλημα του bodybuilding.....Respect :clap::clap::clap:

Polyneikos
26-05-12, 09:10
Μερικές φωτογραφίες να βάλω ωραίες του φίλου Γιάννη Διακογιάννη,που πρέπει να υπάρχουν στο αφιέρωμα του...

WABBA Mr Ελλάς 1985,μαζί με τον Αργυρη Τσοπουρίδη και Γιώργο Γουλτίδη

46184


IFBB-ΕΟΣΔ Πανελλήνιο 1987



46180


46179


46178

ΙFBB Pro Grand Prix 1991 Italy

59274

H λίστα των συμμετεχόντων αθλητων,καποια πολυ σπουδαία ονόματα της εποχής,αναμεσα τους ο Διακογιάννης!:thumbup:

46185

marvin
26-05-12, 09:50
:bowdown::bowdown:Ειναι ωραιο να ξερεις οτι στο φορουμ που βρισκεσαι και κινησε υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι!!Πολλα μπραβο και απο εμενα στον κ.Διακογιαννη.Τον θεωρω ηρεμη δυναμη με ηθος !!!!!

Παπαιωαννου Κωστας
04-07-12, 16:55
θελω να ευχαριστισω και δημοσια τον Γιαννη Διακογιαννη γιατι εκτος απο φιλος ,συναθλητης ειναι και προπονητης μου .Πιστευω οτι χωρις τη βοηθεια του δεν θα μπορουσα να επιστρεψω στους αγωνες γιατι ειχα αρκετα προβληματα τραυματισμων .Με τις γνωσεις του ο Γιαννης με βοηθησε οχι μονο να απαλλαγω απο τους τραυματισμους αλλα και να αποφασισω να κατεβω το 13 σε αγωνες .Γιαννη σε ευχαριστω πολυ. Μη ξεχασω να ευχαριστησω και την γυναικα μου ντεμι αλλιως θα με πλακωσει!!!!!!

Polyneikos
04-07-12, 19:17
Kωστα καλώς ηρθες στην παρέα μας.Mας αρεσει να μαζευεται η παλια φρουρα.
Νομίζω πως πέρα από την δική σου θέληση,ο Γιαννης πρεπει να σου εχει δώσει ισχυρο κινητρο για να αγωνιστείς μετά από τοσα χρονια.
Αντε να πείσεις και τον Γιαννη να κανει ενα come back:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
13-07-12, 17:55
πολλες φορες αρκούν και μερικές σωστες κουβέντες απο εναν άνθρωπο που εμπιστεύεσαι και εκτιμάς ώστε να έχεις ισχυρό κίνητρο για συμμετοχή σε αγώνες , ακόμη και τα ίδια πράγματα όταν τα ακούμε απο ανθρώπους που πιστεύουμε , μας δίνουν σιγουρια και πίστη
και ο γιάννης με την παρουσία του στο χώρο και το ήθος του αυτο το έχει κερδίσει και είναι άτομο κοινής αποδοχής :clap::clap:

καλή επάνοδο κώστα με όσο το δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα :clap::clap::thumbup::thumbup:

Χρήστος Τριανταφύλλου
13-07-12, 20:08
πολλες φορες αρκούν και μερικές σωστες κουβέντες απο εναν άνθρωπο που εμπιστεύεσαι και εκτιμάς ώστε να έχεις ισχυρό κίνητρο για συμμετοχή σε αγώνες , ακόμη και τα ίδια πράγματα όταν τα ακούμε απο ανθρώπους που πιστεύουμε , μας δίνουν σιγουρια και πίστη
και ο γιάννης με την παρουσία του στο χώρο και το ήθος του αυτο το έχει κερδίσει και είναι άτομο κοινής αποδοχής :clap::clap:

καλή επάνοδο κώστα με όσο το δυνατόν καλύτερα αποτελέσματα :clap::clap::thumbup::thumbup:

Α....ρε Ηλια ,τα λογια σου δεν δειχνουν μονο εναν γνωστη του χωρου ,αλλα στην κυριολεξια ''εκπεμπουν'' σοφια!

Πως θα ηθελα κ εγω να ειχα διπλα μου ενα ισχυρο κινητρο οπως λες ,οχι απαραιτητα για αγωνες αλλα γενικα για εμπνευση για κατι καλυτερο.

Και συγκεκριμενα τον Γιαννη ,εστω κ λιγο να τον γνωρισει κανεις ,καταλαβαινει ευκολα τι ατομο ειναι. Δεν θα πω λεξεις κοσμητικα επιθετα που εχουν ειπωθει κ ειναι αληθεια 1000% ,αλλα μονο για την θετικη αυρα που εκπεμπει.

Πολυ θα ηθελα να ξαναδω τον Κωστα Παπαιωαννου που τον ηξερα πολυ καλα εστω κ μονο αγωνιστικα.
Τετοια πραγματα εμπνεουν κ δινουν κινητρο πιο πολυ σ εμας της καποιας ηλικιας:green:

NASSER
15-07-12, 14:26
θελω να ευχαριστισω και δημοσια τον Γιαννη Διακογιαννη γιατι εκτος απο φιλος ,συναθλητης ειναι και προπονητης μου .Πιστευω οτι χωρις τη βοηθεια του δεν θα μπορουσα να επιστρεψω στους αγωνες γιατι ειχα αρκετα προβληματα τραυματισμων .Με τις γνωσεις του ο Γιαννης με βοηθησε οχι μονο να απαλλαγω απο τους τραυματισμους αλλα και να αποφασισω να κατεβω το 13 σε αγωνες .Γιαννη σε ευχαριστω πολυ. Μη ξεχασω να ευχαριστησω και την γυναικα μου ντεμι αλλιως θα με πλακωσει!!!!!!

Καλώς ήρθες Κώστα στην παρέα μας! Μεγάλη χαρα προκαλεί η προετοιμασία σου για αγώνες εντός του 2013. Ευχόμαστε να σου πάανε όλα καλά και να σε έχουμε όσο γίνεται πιο συχνά στη παρέα μας, γιατί όσο νάναι η εμπειρία μετράει! :)

Παπαιωαννου Κωστας
15-07-12, 16:52
Α....ρε Ηλια ,τα λογια σου δεν δειχνουν μονο εναν γνωστη του χωρου ,αλλα στην κυριολεξια ''εκπεμπουν'' σοφια!

Πως θα ηθελα κ εγω να ειχα διπλα μου ενα ισχυρο κινητρο οπως λες ,οχι απαραιτητα για αγωνες αλλα γενικα για εμπνευση για κατι καλυτερο.

Και συγκεκριμενα τον Γιαννη ,εστω κ λιγο να τον γνωρισει κανεις ,καταλαβαινει ευκολα τι ατομο ειναι. Δεν θα πω λεξεις κοσμητικα επιθετα που εχουν ειπωθει κ ειναι αληθεια 1000% ,αλλα μονο για την θετικη αυρα που εκπεμπει.

Πολυ θα ηθελα να ξαναδω τον Κωστα Παπαιωαννου που τον ηξερα πολυ καλα εστω κ μονο αγωνιστικα.
Τετοια πραγματα εμπνεουν κ δινουν κινητρο πιο πολυ σ εμας της καποιας ηλικιας:green:

χρηστο σε περιμενουμε στο SMITHORAK του Γιαννη να κανουμε προπονηση οποτε θες και να γνωριστουμε καλυτερα.

Χρήστος Τριανταφύλλου
15-07-12, 18:52
χρηστο σε περιμενουμε στο SMITHORAK του Γιαννη να κανουμε προπονηση οποτε θες και να γνωριστουμε καλυτερα.

Ευχαριστω πολυ παιδια.:welcome:

goldenera
23-07-12, 19:53
Τί να πει κανείς παραπάνω όταν τόσοι φίλοι εδώ και μάλιστα διακριθέντες στο χώρο έχουν μιλήσει με τόσο θερμά λόγια για τον Κο Γιάννη. Απλά αποδυκνείεται ότι οι πραγματικοί πρωταθλητές πέρα από τους τίτλους και τις διακρίσεις έχουν μεγάλη καρδιά και έχουν κερδίσει το σεβασμό και την αγάπη των περισσοτέρων, με το ήθος την απλότητα και την αμέριστη βοήθεια που προσφέρουν απλόχερα σε όποιον θελήσει, χωρίς βεντετισμούς και επίδειξη, όπως και στην περίπτωση του Κου Γιάννη. Αλλά, και με την ψυχή και το πάθος τους για το άθλημα. Αλήθεια πόση αυτοπεποίθηση, εμπιστοσύνη στον εαυτό του και κότσια είχε ο αθλητής αυτός για να ταξιδέψει στην άλλη άκρη να χτυπήσει την πόρτα του Weider και τελικά να καταφέρει το ακατόρθωτο. Την πολυπόθητη κάρτα της IFBB, που μόνο που την είδα με το όνομα του δικού μας 'Ελληνα ανατρίχιασα! Απίστευτο! Κύριε Γιάννη θα θέλατε να μας πείτε 2 λόγια παραπάνω από την εμπειρία σας με τον αύμνηστο Ben Weider?
Επίσης και κατανοώντας από αυτό το αφιέρωμα ότι κατέχετε βαθειά γνώση στα θέματα που αφορούν το σιδερένιο άθλημα, θα θέλατε να μας αναφέρετε τους βασικούς κορμούς της προπονητικής σας φιλοσοφίας καθώς και διατροφής?
Ευχαριστώ!

Διακογιαννης Γιαννης
24-07-12, 11:13
Φιλε Γιαννη σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Προτεινω να μιλαμε στον ενικο.
Πραγματι περασα μεγαλες περιπετειες. Κυριως λογω των οικονομικων μου προβληματων, τα οποια ισχυαν παντοτε στη ζωη μου.
Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να γυμναζομαι ελαχιστα λογω ελλειψης χρηματων για διατροφη. Τα αποταμιευα ολα για να επεκτεινω το πολυ μικρο γυμναστηριακι που ειχα.
Ετσι περνουσαν τα χρονια χωρις να εχω τη δυνατοτητα του πρωταθλητισμου, παρα μονο για δυο μηνες πριν απο καθε αγωνα.
Ουτε και με την ολοκληρωση του γυμναστηριου μου γινοταν δουλεια,διοτι με τις μικρες αποταμιευσεις μου, θα χρειαζοταν μια ζωη μεχρι να το ολοκληρωσω.
Πανω σε αυτα που αναφερω τωρα, υπαρχουν πολλες ιστοριες που σχετιζονται με τους "καλους μου φιλους" , συγγενεις αλλα και αθλητικους παραγοντες, που προτιμω να μην τις αναφερω γιατι θα λερωσω τις σελιδες του του Φορουμ.
Το 1990 πηρα τη μεγαλη αποφαση. Τα επαιξα ολα για ολα. Πουλησα το γυμναστηριο και εκανα διπλες εξοντωτικες προπονησεις.
Τα χρηματα βεβαια δεν ηταν πολλα ,αλλα μου επετρεπαν να προετοιμαστω απερισπαστος για πρωτη φορα στη ζωη μου.
Σε 5 μηνες (υστερα απο αποχη περιπου 3 χρονων λογω θητειας και επαγγελματικων υποχρεωσεων) φθανω σε φορμα που δεν ειχα πιασει ποτε.
Τοτε πηγα στο Τοροντο του Καναδα και εμεινα 45 μερες .Ο Γκρεγκ Ζουλακ (Muscle Mag), ειδε τις φωτογραφιες μου απο τους αγωνες και γελαγε μεχρι δακρυων για αυτα που του εξηγουσα οτι τραβηξα στη πατριδα μας. Μαλιστα φωναζε και τους φιλους του για να δουν και αυτοι τις φωτογραφιες και να ενημερωθουν και εκεινοι για τα περιεργα αυτα πραγματα.....
Τη μεγαλη βοηθεια την πηρα απο τη Νεγκριτα Τζεηντ (Διεθνης Πρωταθλητρια και φωτομοντελο).
Μολις ειδε τις φωτογραφιες μου μου ειπε οτι θα παρω την καρτα με συνοπτικες διαδικασιες. Δηλαδη με ενα και μονο τηλεφωνημα στον Μπεν Γουηντερ. Ετσι και εγινε. Τηλεφωνησα στον Μπεν,εκεινος μου ζητησε να δει τις φωτογραφιες εξηγωντας μου οτι αν ειμαι τοσο ειδικη περιπτωση οσο λεω,τοτε και μονο τοτε θα παρω την καρτα.
Τα υπολοιπα ειναι γνωστα.
Πληροφοριακα αναφερω οτι η καρτα δινοταν στους εκτος Αμερικης πολιτες, μονο αν κερδιζες το Παγκοσμιο της IFBB.
Υπηρχε ενα παραθυρακι να την αποκτησεις ,περνωντας απο μια εξειδικευμενη επιτροπη,οπου αν εισαι πολυ σπουδαιος ,(και ετσι δεν θα γινοταν παρεξηγηση απο τις υπολοιπες χωρες ουτε απο τους υπολοιπους πρωταθλητες) τοτε μπορουσες να την παρεις.
Αλλα και αυτο για να μην γινονται παρεξηγησεις το εκαναν σπανιως.
Εγω δεν περασα ουτε καν απο αυτη την επιτροπη. Καποιος ηλικιωμενος διεθνης κριτης -νομιζω Βρεττανος-μου ειπε οτι ασπρισαν τα μαλλια του και πρωτη φορα βλεπει ανθρωπο που πηρε την καρτα με αυτο τον τροπο. Αρα η Νεγκριτα κατι ειδε και υπεθεσε οτι σε εμενα θα γινει η απιθανη αυτη εξαιρεση. Αυτο το κατι στην Ελλαδα δεν το ειδε κανενας.
Εχεις πλουσιο αρχειο φιλε Γιαννη. Ψαξε να βρεις ενα κειμενο που να γραφει οτι κατι ιδιαιτερο εχει η γενετικη μου. Δεν θα βρεις τιποτε. Οχι οτι ειμαι καλος αθλητης.
Αλλα οτι ΘΑ γινω καλος λογω σπανιων προσοντων.Τιποτε. Ουτε οτι ειχα ογκο δεν εγραφαν.
Ορισμενοι εκδοτες δεν εχουν αναφερει ουτε το ονομα μου.
Δεν φτανει που παντα η επιτροπη μου φεροταν σαν να ημουν αρχαριος, καποιος αρθρογραφος εγραψε οτι με ευνοουν κιολας λογω του οτι εχω γνωριμιες με τους διοργανωτες.

Η προπονητικη μου φιλοσοφια ειναι τεραστια και δεν ειναι ευκολο να την περιγραψω.
Θελω να συνδιαζω τεραστιους μυς με ποιοτητα. Δεν θεωρω αθλητισμο το να φρεναρεις τη μυικη αναπτυξη ,για χαρη ενος δημοφιλεστερου λουκ.
Ομως, αν καποιος, εστω και ενα μικρο μυικο μερος, δεν το διαθετει ,τοτε δεν υστερει μονο στη συμμετρια αλλα και στον ογκο.
Το λεω αυτο διοτι οταν και αυτην την λεπτομερεια την διορθωσει ,θα το εχει πετυχει αυτο ,επειδη την γυμνασε ,την φουσκωσε και την εφερε σε συμμετρια με τους αλλους μυς του, που τους εχει ηδη μεγαλους.
Για να τα πετυχω αλλα αυτα,συνδιασα με τετοιο τροπο τις βασικες ασκησεις,ωστε,να μην υπαρχει ουτε εστω μια μυικη ινα, που να μη συμμετεχει σε βασικη ασκηση και μαλιστα σε ρολο πρωτευοντα .
Επισης φροντισα να συμμετασχει η καθε ινα, για τοση ωρα σε πρωτευοντα ρολο στις βασικες ασκησεις, οσο της αναλογει σε σχεση με τις γεννετικες δυνατοτητες που εχει καθορισει η φυση για αυτην την μυικη ινα.
Ομως η καθε ινα γυμναζεται αλλου αμεσα και αλλου εμμεσα. Αρα οταν τελειωσεις ενα προγραμμα, μπορεις να υποθεσεις ο καθε μυωνας τι εκανε στη προπονηση σου.
Δηλαδη ποση κουραση ειχε λογω δρασεως εντασης, και ποση κουραση ειχε λογω δρασεως αντοχης. Μαλιστα αυτη η αναλογια -των δυο ειδων κουρασης-ειναι διαφορετικη στον καθε μυ,και μεταβαλλεται οταν αλλαξεις προγραμμα και επισης οταν αλλαξεις τα βαρη.
Ολα αυτα εχουν τεραστια σημασια και για την υπερκοπωση και για το αν ο μυωνας θα μεγαλωση, η αν απλως θα αποκτησει αντοχη στη δυναμη ,πραγμα που τον μεγαλωνει λιγοτερο .
Οπως καταλαβαινεις ολα αυτα δεν περιγραφονται ευκολα,ομως εδω ειμαστε και θα τα λεμε.

goldenera
24-07-12, 19:45
Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση στα ερωτήματα μου! Στον ενικό ειναι δύσκολο να σας απευθύνομαι (τουλάχιστον για την ώρα), διότι αποπνέετε με την ιστορία σας, και τον τρόπο που εκφράζεστε, το είδος του σεβασμού που δεν μου το επιτρέπει.
Ένα μεγάλο μπράβο που ρισκάρατε και τα παίξατε όλα για όλα και τελικά δικαιωθήκατε κάνοντας ακριβώς αυτό που σας έλεγε η καρδιά σας. Αυτό είναι και ένα μάθημα ζωής και έχει εφαρμογή σε όλους τους τομείς της πορείας ενός ανθρώπου.
Άλλο ένα στοιχείο που σας τιμά είναι ότι αναγνωρίζετε αυτούς που σας βοήθησαν και αναφέρομαι στην αύμνηστη Negrita Jayde, που με έκπληξη (πολύ πολύ ευχάριστη) διάβασα ότι σας παρότρεινε να απευθυνθείτε στον Weider και θεώρησε ότι θα πάρετε σίγουρα την κάρτα της IFBB. Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για την Jayde και η περίπτωση σας το αποδεικνύει. Κρίμα που έφυγε νωρίς από τη ζωή.
Όσο αναφορά την φιλοσοφία σας κατάλαβα κάποια στοιχεία αλλά φυσικά όπως είπατε είναι 'τεράστια' και δεν αναλύεται σε ένα post. Ίσως αν μας δίνατε ένα παράδειγμα αναλυτικότερο όσο αναφορά ασκήσεις σετ επαναλήψεις, τρόπο εκτέλεσης, διαλείμματα συνολικό χρόνο εκγύμνασης. Βρήκα μεγάλο νόημα σε αυτό που αναφέρετε και ίσως πολλοί από εμάς δεν έχουν αντιληφθεί, για τη διαφορά του μυ που γυμνάζεται για αντοχή και του μυ που γυμνάζεται για να μεγαλώσει, και θα το εκτιμούσα αν μας το αναλύατε παραπάνω και μας το ξεκαθαρίζατε. Επίσης αν δε σας κάνει κόπο αναφέρεται 2 λόγια και για διατροφή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

goldenera
07-09-12, 13:24
Mε χαρά αναρτώ αυτή την πολύ όμορφη φωτό του σπουδαίου Γιάννη Διανκογιάννη με τον Μαγικό Αιγύπτιο!!!

53131

ελμερ
07-09-12, 14:20
Κυριε Γιαννη οταν εχετε χρονο και διαθεση να μας λετε πραγματα σχετικα με την προπονηση ,την διατροφη σας ,ιστοριες απο κεινες τις εποχες......ειστε σημαντικο κομματι του Ελληνικου bodybuilding και η "πενα" σας ειναι απιστευτη....:toast::welcome:

goldenera
07-09-12, 18:12
+1000:thumbup:

marvin
07-09-12, 19:16
:clap::clap: πολυ ωραιο ποστ κ.Διακογιαννη.Πολλα μπραβο για αυτα που καταφερατε με τοσα εμποδια μπροστα σας
!!!Πραγματικα θα μας ηταν χρησιμες οι συμβουλες σας!!:welcome:

Διακογιαννης Γιαννης
08-09-12, 21:59
Φιλοι μου,ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Σημερα,λεω να αναφερθω στην πρωτη μου φορα που αντικρισα κορυφαιο επαγγελματια πρωταθλητη.Ηταν το 1979 στο Μιστερ Ελλας της WABBA.Τοτε λοιπον ειχε ελθει για γκεστ ποουζινγκ ο Τονυ Εμοτ.Απιστευτος αθλητης και σε αγωνιστικη κατασταση(καταγραμωμενος και στεγνος).Οταν τελειωσε ο αγωνας,πηγα με κατι φιλους μου να φωτογραφηθουμε μαζι του.Ο Εμοτ ηταν απιστευτα προσιτος και θερμος.Συγχρονως ομως ηταν διακριτικος και λεπτολογος και στη συμπεριφορα του, και σε καθε του ενεργεια .Αυτο ομως το πληρωσε ακριβα....Τι εννοω;Απλουστατα ,ειχα εντυπωσιαστει τοσο πολυ,ωστε του ζηταγα μια να σφιξει τον ενα μυ και μια τον αλλο.Ομως καθε μυωνα που εσφιγγε,μολις τον εβλεπα ,εντυπωσιαζομουν τοσο που τον επιανα,σα να ηθελα να τσεκαρω αν ειναι οντως αληθινος και οχι ψευτικος.Εκεινος αμιλητος, ανεκφραστος,και με απιστευτη καρτερικοτητα ,εσφιγγε οποιο μυ του ζητουσα.Συνοδευοταν απο καποια Κυρια-μαλλον ηταν η συζυγος του-η οποια καθως εβλεπε να του κανω αυτα τα μαρτυρια, ειχε ξεκαρδιστει στα γελια.Εκεινος ομως ηταν αταραχος και ανεκφραστος.Ενας πραγματικος τζεντλμαν.Στη συνεχεια αρχισαν οι φωτογραφησεις.Εβγαζες φωτογραφια διπλα του,εφευγες,ερχοταν ο επομενος-και παει λεγοντας.Εγω ειχα αρχισει να συνειδητοποιω οτι ,προηγουμενως το ειχα παρακανει με τα καμωματα μου, και το σκεφτομουν να παω και για φωτογραφηση.Μετα απο λιγο τον βλεπω να κοιταει γυρω-γυρω,σαν να προσπαθουσε να δει κατι μεσα στο πληθος.Μολις με εντοπισε, μου εκανε νοημα να παω διπλα του ωστε να φωτογραφηθουμε.Απιστευτο και ομως αληθινο.Ολοκληρος Τονυ Εμοτ,εψαχνε εμενα, ενα δεκαεπταχρονο αγορι ,57 κιλων,για να φωτογραφηθουμε μαζι,οταν πια καταλαβε οτι ντρεπομουν να παω απο μονος μου.
Αυτοι ειναι πρεσβευτες φιλοι μου.Ενας ανθρωπος με τετοια προσωπικοτητα και τετοιο μυαλο ,ειναι φυσικο να δημιουργει εκατονταδες φιλους ,οπου και αν βρεθει.Τα χρονια εκεινα, που το σπορ μας το κατηγορουσαν ολοι,δεν μπορουσες να φανταστεις οτι θα ερχοταν μερα ,που ολοι οι ανθρωποι θα ηταν γραμμενοι σε γυμναστηρια ββ.Και ομως εγινε.Σημερα ειναι αδυνατον να βρεις ανθρωπο που να μην εχει παει σε γυμναστηριο ββ, εστω και για ενα μηνα.Αυτο που σημερα απολαμβανουμε-και μαλιστα φαινεται και αυτονοητο-πραγματοποιηθηκε χαρη στη συμβολη τετοιων χαρισματικων προσωπικοτητων που συγχρονως ηταν και μεγαλοι αθλητες.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
08-09-12, 22:06
αγαπητε γιαννη,εχω την τυχη να σε γνωριζω προσωπικα.ηθελα να σε ρωτησω,στο απογειο της καριερας σου,οταν επιασες κορυφαια φορμα το 1990,μηπως εχεις φωτογραφικο υλικο και σε ποιον αγωνα συμμετειχες.ο τζιμης μεντης μου ειχε γραψει οτι ειχες χερι 50+!μαρεσαν οι κλασικες σου ποζες 3/4 αλα αρνολντ.η κορυφωση του δικεφαλου σου,θυμιζε ρομπι ρομπινσον,σαν ροδακινο!

GRF
08-09-12, 23:16
Τη μεγαλη βοηθεια την πηρα απο τη Νεγκριτα Τζεηντ (Διεθνης Πρωταθλητρια και φωτομοντελο).
Μολις ειδε τις φωτογραφιες μου μου ειπε οτι θα παρω την καρτα με συνοπτικες διαδικασιες. Δηλαδη με ενα και μονο τηλεφωνημα στον Μπεν Γουηντερ. Ετσι και εγινε. Τηλεφωνησα στον Μπεν,εκεινος μου ζητησε να δει τις φωτογραφιες εξηγωντας μου οτι αν ειμαι τοσο ειδικη περιπτωση οσο λεω,τοτε και μονο τοτε θα παρω την καρτα.


Αγαπητέ κ. Διακογιάννη, διαβάζω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και χαρά τις ιστορίες σας από την εποχή εκείνη. Ήθελα αν μου επιτρέπετε μια μικρή προσθήκη σχετικά με την αείμνηστη Negrita Jayde. Όταν ανακοινώθηκε ο θάνατός της, μια ελληνοκαναδέζα δημοσιογράφος που την γνώριζε και ήταν φίλες έγραψε ένα ιδιαίτερα αναλυτικό άρθρο για εκείνη, και μέσα εκεί αναφερόταν στο ενδιαφέρον το οποίο έδειχνε η Νεγκρίτα για την ελληνική κουλτούρα και πολιτισμό. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο φαίνεται ότι έδειχνε το ενδιαφέρον της για τη χώρα μας. Το άρθρο βρίσκεται εδώ: http://thestar.blogs.com/broadsides/2009/09/negrita-jayde-19582009.html και γράφηκε το 2009, τη χρονιά δηλαδή που έφυγε νωρίς η όμορφη πρωταθλήτρια.

Διακογιαννης Γιαννης
09-09-12, 09:27
αγαπητε γιαννη,εχω την τυχη να σε γνωριζω προσωπικα.ηθελα να σε ρωτησω,στο απογειο της καριερας σου,οταν επιασες κορυφαια φορμα το 1990,μηπως εχεις φωτογραφικο υλικο και σε ποιον αγωνα συμμετειχες.ο τζιμης μεντης μου ειχε γραψει οτι ειχες χερι 50+!μαρεσαν οι κλασικες σου ποζες 3/4 αλα αρνολντ.η κορυφωση του δικεφαλου σου,θυμιζε ρομπι ρομπινσον,σαν ροδακινο!

Γιωργο σε ευχαριστω για τα σχολια σου,καθως επισης και για το οτι με μνημονευεις στο βιβλιο σου.Δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες απο εκεινο τον αγωνα του 1991 στην Ιταλια.Μπορεις ομως να δεις ενα αφιερωμα για τον συγκεκριμενο αγωνα στις"Συμμετοχες Ελληνων Αθλητων σε επαγγελματικους Αγωνες".Για τη περιμετρο του χεριου μου δεν εχω στοιχεια ουτε εγω ο ιδιος.Απο μια εποχη και επειτα σταματησα να μετραω διαστασεις και κοιταζα μονο τον καθρεπτη το βαρος μου και την δυναμη,την οποια την τεσταριζα μονο με υπεραυστηρες εκτελεσεις.Τωρα που περασαν τα χρονια εχω μετανιωσει και θα ηθελα και εγω να ξερω τις διαστασεις μου.Οταν ξαναμιλησεις με τον Δημητρη τον Μεντη,να του δωσεις τους χαιρετισμους μου.Ο Δημητρης αποτελει το τελειο παραδειγμα του πρωταθλητη που ειναι αριστα καταρτισμενος -απο επιστημονικης πλευρας- και στον τομεα της προπονησης και στον τομεα της διατροφης.

Διακογιαννης Γιαννης
09-09-12, 09:48
Αγαπητέ κ. Διακογιάννη, διαβάζω με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και χαρά τις ιστορίες σας από την εποχή εκείνη. Ήθελα αν μου επιτρέπετε μια μικρή προσθήκη σχετικά με την αείμνηστη Negrita Jayde. Όταν ανακοινώθηκε ο θάνατός της, μια ελληνοκαναδέζα δημοσιογράφος που την γνώριζε και ήταν φίλες έγραψε ένα ιδιαίτερα αναλυτικό άρθρο για εκείνη, και μέσα εκεί αναφερόταν στο ενδιαφέρον το οποίο έδειχνε η Νεγκρίτα για την ελληνική κουλτούρα και πολιτισμό. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο φαίνεται ότι έδειχνε το ενδιαφέρον της για τη χώρα μας. Το άρθρο βρίσκεται εδώ: http://thestar.blogs.com/broadsides/2009/09/negrita-jayde-19582009.html και γράφηκε το 2009, τη χρονιά δηλαδή που έφυγε νωρίς η όμορφη πρωταθλήτρια.

Ευχαριστω πολυ για την ωραιοτατη χειρονομια.Αισθανομαι μεγαλη θλιψη για το χαμο της Νεγκριτα.Δεν μπορω να συμβιβαστω με την ιδεα οτι αυτο το χαμογελο δεν υπαρχει πια.Ηταν μορφωμενη, καλλιεργημενη,και σε συνδιασμο με την ομορφια και τη θηλυκοτητα της,σαγηνευε τους παντες.Η αγαπη της για τον συζυγο της ηταν τοσο μεγαλη που παιρνει πια μυθικες διαστασεις,αφου απεβιωσε 7 χρονια μετα απο εκεινον, απο την ιδια αρρωστια, και εταφη ακριβως διπλα του.Καθε κειμενο για την Νεγκριτα, θα το διαβαζα με μεγαλη χαρα.

SomatoDomiki
09-09-12, 11:54
Φιλοι μου,ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Σημερα,λεω να αναφερθω στην πρωτη μου φορα που αντικρισα κορυφαιο επαγγελματια πρωταθλητη.Ηταν το 1979 στο Μιστερ Ελλας της WABBA.Τοτε λοιπον ειχε ελθει για γκεστ ποουζινγκ ο Τονυ Εμοτ.Απιστευτος αθλητης και σε αγωνιστικη κατασταση(καταγραμωμενος και στεγνος).Οταν τελειωσε ο αγωνας,πηγα με κατι φιλους μου να φωτογραφηθουμε μαζι του.Ο Εμοτ ηταν απιστευτα προσιτος και θερμος.Συγχρονως ομως ηταν διακριτικος και λεπτολογος και στη συμπεριφορα του, και σε καθε του ενεργεια .Αυτο ομως το πληρωσε ακριβα....Τι εννοω;Απλουστατα ,ειχα εντυπωσιαστει τοσο πολυ,ωστε του ζηταγα μια να σφιξει τον ενα μυ και μια τον αλλο.Ομως καθε μυωνα που εσφιγγε,μολις τον εβλεπα ,εντυπωσιαζομουν τοσο που τον επιανα,σα να ηθελα να τσεκαρω αν ειναι οντως αληθινος και οχι ψευτικος.Εκεινος αμιλητος, ανεκφραστος,και με απιστευτη καρτερικοτητα ,εσφιγγε οποιο μυ του ζητουσα.Συνοδευοταν απο καποια Κυρια-μαλλον ηταν η συζυγος του-η οποια καθως εβλεπε να του κανω αυτα τα μαρτυρια, ειχε ξεκαρδιστει στα γελια.Εκεινος ομως ηταν αταραχος και ανεκφραστος.Ενας πραγματικος τζεντλμαν.Στη συνεχεια αρχισαν οι φωτογραφησεις.Εβγαζες φωτογραφια διπλα του,εφευγες,ερχοταν ο επομενος-και παει λεγοντας.Εγω ειχα αρχισει να συνειδητοποιω οτι ,προηγουμενως το ειχα παρακανει με τα καμωματα μου, και το σκεφτομουν να παω και για φωτογραφηση.Μετα απο λιγο τον βλεπω να κοιταει γυρω-γυρω,σαν να προσπαθουσε να δει κατι μεσα στο πληθος.Μολις με εντοπισε, μου εκανε νοημα να παω διπλα του ωστε να φωτογραφηθουμε.Απιστευτο και ομως αληθινο.Ολοκληρος Τονυ Εμοτ,εψαχνε εμενα, ενα δεκαεπταχρονο αγορι ,57 κιλων,για να φωτογραφηθουμε μαζι,οταν πια καταλαβε οτι ντρεπομουν να παω απο μονος μου.
Αυτοι ειναι πρεσβευτες φιλοι μου.Ενας ανθρωπος με τετοια προσωπικοτητα και τετοιο μυαλο ,ειναι φυσικο να δημιουργει εκατονταδες φιλους ,οπου και αν βρεθει.Τα χρονια εκεινα, που το σπορ μας το κατηγορουσαν ολοι,δεν μπορουσες να φανταστεις οτι θα ερχοταν μερα ,που ολοι οι ανθρωποι θα ηταν γραμμενοι σε γυμναστηρια ββ.Και ομως εγινε.Σημερα ειναι αδυνατον να βρεις ανθρωπο που να μην εχει παει σε γυμναστηριο ββ, εστω και για ενα μηνα.Αυτο που σημερα απολαμβανουμε-και μαλιστα φαινεται και αυτονοητο-πραγματοποιηθηκε χαρη στη συμβολη τετοιων χαρισματικων προσωπικοτητων που συγχρονως ηταν και μεγαλοι αθλητες.



Είμουν εκεί!
Τον έβλεπα και νόμιζα ότι ζω όνειρο!
Τι πλάτη! Τι μυικός προσδιορισμός!
Πράγματι τζέντελμαν,πρεσβευτής του Αθλήματος!

Polyneikos
09-09-12, 14:28
Φιλοι μου,ευχαριστω για τα καλα σας λογια.Σημερα,λεω να αναφερθω στην πρωτη μου φορα που αντικρισα κορυφαιο επαγγελματια πρωταθλητη.Ηταν το 1979 στο Μιστερ Ελλας της WABBA.Τοτε λοιπον ειχε ελθει για γκεστ ποουζινγκ ο Τονυ Εμοτ.Απιστευτος αθλητης και σε αγωνιστικη κατασταση(καταγραμωμενος και στεγνος).Οταν τελειωσε ο αγωνας,πηγα με κατι φιλους μου να φωτογραφηθουμε μαζι του.Ο Εμοτ ηταν απιστευτα προσιτος και θερμος.Συγχρονως ομως ηταν διακριτικος και λεπτολογος και στη συμπεριφορα του, και σε καθε του ενεργεια .Αυτο ομως το πληρωσε ακριβα....Τι εννοω;Απλουστατα ,ειχα εντυπωσιαστει τοσο πολυ,ωστε του ζηταγα μια να σφιξει τον ενα μυ και μια τον αλλο.Ομως καθε μυωνα που εσφιγγε,μολις τον εβλεπα ,εντυπωσιαζομουν τοσο που τον επιανα,σα να ηθελα να τσεκαρω αν ειναι οντως αληθινος και οχι ψευτικος.Εκεινος αμιλητος, ανεκφραστος,και με απιστευτη καρτερικοτητα ,εσφιγγε οποιο μυ του ζητουσα.Συνοδευοταν απο καποια Κυρια-μαλλον ηταν η συζυγος του-η οποια καθως εβλεπε να του κανω αυτα τα μαρτυρια, ειχε ξεκαρδιστει στα γελια.Εκεινος ομως ηταν αταραχος και ανεκφραστος.Ενας πραγματικος τζεντλμαν.Στη συνεχεια αρχισαν οι φωτογραφησεις.Εβγαζες φωτογραφια διπλα του,εφευγες,ερχοταν ο επομενος-και παει λεγοντας.Εγω ειχα αρχισει να συνειδητοποιω οτι ,προηγουμενως το ειχα παρακανει με τα καμωματα μου, και το σκεφτομουν να παω και για φωτογραφηση.Μετα απο λιγο τον βλεπω να κοιταει γυρω-γυρω,σαν να προσπαθουσε να δει κατι μεσα στο πληθος.Μολις με εντοπισε, μου εκανε νοημα να παω διπλα του ωστε να φωτογραφηθουμε.Απιστευτο και ομως αληθινο.Ολοκληρος Τονυ Εμοτ,εψαχνε εμενα, ενα δεκαεπταχρονο αγορι ,57 κιλων,για να φωτογραφηθουμε μαζι,οταν πια καταλαβε οτι ντρεπομουν να παω απο μονος μου.
Αυτοι ειναι πρεσβευτες φιλοι μου.Ενας ανθρωπος με τετοια προσωπικοτητα και τετοιο μυαλο ,ειναι φυσικο να δημιουργει εκατονταδες φιλους ,οπου και αν βρεθει.Τα χρονια εκεινα, που το σπορ μας το κατηγορουσαν ολοι,δεν μπορουσες να φανταστεις οτι θα ερχοταν μερα ,που ολοι οι ανθρωποι θα ηταν γραμμενοι σε γυμναστηρια ββ.Και ομως εγινε.Σημερα ειναι αδυνατον να βρεις ανθρωπο που να μην εχει παει σε γυμναστηριο ββ, εστω και για ενα μηνα.Αυτο που σημερα απολαμβανουμε-και μαλιστα φαινεται και αυτονοητο-πραγματοποιηθηκε χαρη στη συμβολη τετοιων χαρισματικων προσωπικοτητων που συγχρονως ηταν και μεγαλοι αθλητες.

Γιάννη ωραία ιστορία μας αφηγήθηκες,αλλα εγώ θα την συνοδεύσω και με φωτογραφίες :green:

Διακρίνεται στην φωτογραφία,πλην του Τονυ Εμοτ και του Γιαννη και ο Ανδρεας Ζαπατίνας

53252


53251


53253

Polyneikos
09-09-12, 14:38
αγαπητε γιαννη,εχω την τυχη να σε γνωριζω προσωπικα.ηθελα να σε ρωτησω,στο απογειο της καριερας σου,οταν επιασες κορυφαια φορμα το 1990,μηπως εχεις φωτογραφικο υλικο και σε ποιον αγωνα συμμετειχες.ο τζιμης μεντης μου ειχε γραψει οτι ειχες χερι 50+!μαρεσαν οι κλασικες σου ποζες 3/4 αλα αρνολντ.η κορυφωση του δικεφαλου σου,θυμιζε ρομπι ρομπινσον,σαν ροδακινο!

Συμφωνώ απόλυτα,ιδου και οι φωτογραφίες που το αποδυκνείουν απόλυτα αυτό που γραφεις.


53255


53254

morbit_killer
09-09-12, 15:31
πολύ καλό σώμα

goldenera
09-09-12, 16:50
Πολύ ωραία ιστορία Κε Διακογιάννη, και όποτε έχετε χρόνο μοιραστείτε κι άλλες μαζί μας! Polyneikos φανταστικό φωτογραφικό υλικό:thumbup:

beefmeup
07-01-13, 16:40
Γιαννη χρονια πολλα κ με υγεια:)

Polyneikos
07-01-13, 16:56
Χρόνια πολλά στον φίλο μας Γιάννη Διακογιάννη !!:toast:

TRIANTAFYLLOU
07-01-13, 18:30
χρλονια πολλα Γιάννη να χαίρεσαι την γιορτή σου να σε χαιρόμαστε και όσοι σ αγαπάνε , πάντα γερός χαρούμενος και ευτυχισμένος :toast::toast:

NASSER
07-01-13, 22:35
Χρόνια σου πολλά Γιάννη και ότι επιθυμείς με υγεία πάνω από όλα!! :toast:

Antonis Giannoulis
07-01-13, 22:40
Χρονια πολλα Γιαννη να χαιρεσε την γιορτη σου, και ευχομαι οτι καλυτερο για το νεο ετος..

vaggan
07-01-13, 23:14
κυριε γιαννη χρονια σου πολλα με υγεια:toast:

Διακογιαννης Γιαννης
08-01-13, 00:42
Σας ευχαριστω για τις ευχες σας,να εχετε καλη χρονια ,και οτι επιθυμειτε.

Γιώργος Βασιλικόπουλος
22-02-15, 19:38
Εξαιρετικος αθλητης με επιπεδο πολυ πιο μπροστα απο την εποχη του! Πληρες σωμα χωρις να υστερει πουθενα ειναι απο τα ατομα που βλεπεις απο φωτογραφιες κ βιντεο απο το παρελθον,κ εκανε εντυπωση οταν τον εβλεπες. Εχω την τυχη κ τον γνωριζω, προκειται για εναν ανθρωπο; με τρομακτικες γνωσεις στο αθλημα, εξαιρετικος ανθρωπος χαμογελαστος ,καλοσυνατος κ πολυ ευγενικος!

Polyneikos
23-04-15, 19:33
Ένα σπάνιο βίντεο του Γιάννη Διακογιάννη, από το Πανευρωπαϊκό της IFBB στο Essen Γερμανίας, το 1987.
Ορισμένες πόζες αναδυκνείουν το φοβερές του αναλογίες και δυνατότητες !


http://www.youtube.com/watch?v=fhA06sOhzw4&amp;feature=youtu.be

vaggan
23-04-15, 19:41
ελειψαν τα ποστ του κυριου διακογιαννη απο το φορουμ..πολυ ωραιο σωμα χωρις αδυναμιες εχω και ενα αρθρο του απο ενα μασλμαγκ παλιο

Χρήστος Τριανταφύλλου
23-04-15, 21:41
Εστω κ αργα ;) ευχαριστουμε που μας δινετε την δυνατοτητα να δουμε αυτο το υπεροχο κ σπανιο βιντεο.:clap: Μονο που θελουμε κ αλλα με τον Γιαννη αν υπαρχουν!;)

goldenera
23-04-15, 21:54
Βλέποντας το βιντεάκι θυμήθηκα ένα άρθρο που κάποιος (δε θυμάμαι ποιός) είδε σε ποζάρισμα (όχι σε αγώνα) τον Casey Viator. O Casey ετοιμάστηκε, έβγαλε τα ρούχα του και τίποτα το εντυπωσιακό δεν συνέβει. Όταν όμως άρχισε να 'πατάει' τις πόζες του μεταμορφώθηκε σε κάτι εκπληκτικό, μύες ξεπρόβαλαν από παντού. Αυτό είδα στο βίντεο, σημάδι της βαθιάς γνώσης και της στοχευμένης και με λεπτομέρεια προπόνησης του Κου Διακογιάννη. Πολύ καλός, σίγουρα όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω μας λείπουν τα σοφά θα έλεγα ποστ του.

TRIANTAFYLLOU
23-04-15, 22:47
πολύ ωραίο και σπάνιο βίντεο και πολύ μ αρέσει το στύλ κλασικού ποζαρίσματος του φίλου Γιάννη Διακογιάννη , δείγμα της εποχής εκείνης και το είχα γράψει πολύ παλιότερα στο φόρουμ ότι ήταν ο πρώτος Έλληνας που είχε πάρει επαγγελματική κάρτα , επειδη τότε παρακολουθούσα τα δρώμενα του Ελληνικού ββ, σαν φίλαθλος αλλα και σαν ενεργός αθλητής , έβλεπα την σπίθα και το πάθος που τον διέκρινε για το άθλημα που αγαπούσε , αλλα δυστυχώς όπως συμβαίνει ακόμη και στις μέρες μας δεν υπάρχουν τα φόντα να φτάσει ένας Ελληνας αθλητης πολύ ψηλά και όσο όρεξη και να έχει θα τον λυγίσουν οι καταστάσεις

Muscleboss
24-04-15, 05:18
Σεβασμός...Μοναδικός Διακογιάννης...Πιο κλασσικό ποζάρισμα δε γίνεται, σήμα κατετεθέν μια ολόκληρης εποχής. Το σώμα του Γιάννη πραγματικά μεταμορφώνεται σε κάθε πόζα. :clap:

Χρήστος Τριανταφύλλου
24-04-15, 21:59
Βλέποντας το βιντεάκι θυμήθηκα ένα άρθρο που κάποιος (δε θυμάμαι ποιός) είδε σε ποζάρισμα (όχι σε αγώνα) τον Casey Viator. O Casey ετοιμάστηκε, έβγαλε τα ρούχα του και τίποτα το εντυπωσιακό δεν συνέβει. Όταν όμως άρχισε να 'πατάει' τις πόζες του μεταμορφώθηκε σε κάτι εκπληκτικό, μύες ξεπρόβαλαν από παντού. Αυτό είδα στο βίντεο, σημάδι της βαθιάς γνώσης και της στοχευμένης και με λεπτομέρεια προπόνησης του Κου Διακογιάννη. Πολύ καλός, σίγουρα όπως είπαν και οι φίλοι παραπάνω μας λείπουν τα σοφά θα έλεγα ποστ του.

Αυτο με εντυπωσιαζει κ εμενα Γιαννη ,οταν βλεπεις δλδ καποιον στην αρχη με την πρωτη ματια κ δεν σε προιδεαζει το τι θα ακολουθησει οταν θα αρχισει να ποζαρει.
Αυτο συμβαινει κ εδω με τον Γιαννη , γιατι πολλες φορες συμβαινει το αντιθετο ,δλδ καποιος αθλητης εντυπωσιακος κ ''τιγκα'' στην πρωτη εικονα ,οταν αρχισει το ποζαριζμα η συνεχεια δεν ειναι το ιδιο εντυπωσιακη.

vaggan
24-04-15, 22:45
ρε παιδια αυτο το πραγμα ειναι πολυ σωστο μερικοι ανθρωποι ενω απλα τους βλεπεις δεν σε εντυπωσιαζουν οταν ποζαρουν εμφανιζουν μυες πολυ πανω του αναμενομενου και το αντιστροφως αναλογο

Muscleboss
24-04-15, 22:55
Ένα σχόλιο πάνω σε αυτά που γράφουν οι φίλοι πιο πάνω. Έχω την εντύπωση ότι αυτη η "μεταμόρφωση" στις πόζες του Γιάννη είναι αποτέλεσμα του φυσικού τρόπου και της γυμναστηικής που έχει αναπτύξει τους μυς του και ενδεικτική της έλλειψεις χημείας η οποία εντυπωσιάζει μεν τη πρώτη ματιά αλλά η συνέχεια δεν είναι η ίδια.

Ένα ακόμα σχόλιο ξαναβλέποντας το βίντεο, προσέξτε το απίστευτο vacuum που κάνει ο Γιαννης στις πρώτες πόζες, και που για την ακρίβεια του βγαίνει από μόνο του (χωρίς να "ετοιμάζεται" για την πόζα σκύβωντας κτλ που κάνα άλλοι), ξανά ενδεικτικό της έλλειψης χημείας και της αυστηρής δίαιτας. :bowdown:

goldenera
24-04-15, 22:58
Και vacoom είδα Πάνο, και Σβαρτσενέγκερ είδα, και όλα τα old school στοιχεία του γνήσιου ποζαρίσματος:thumbup:

TRIANTAFYLLOU
24-04-15, 23:09
πολύ σωστη η παρατήρηση του Πάνου και να συμπληρώσω ότι πολλες φορές βλέπουμε αθλητες να βγαίνουν στην σκηνή σκασμένοι απο το πρήξιμο σαν καρτούν εντυπωσιακοί και οι μυς να είναι σαν βράχια κολημενα πάνω τους και όταν ποζάρουν δεν αλλάζουν καθόλου σχεδόν ούτε δείχνουν να χαλαρώνουν και να σφίγγουν , η κινητικότητα που είχαν δηλαδη οι παλιοί αθλητες στούς μυς τους που δεν ήταν υπερβολικοί και ούτε τόσο φορτωμένοι και σκασμένοι απο την κατακράτηση νερού μεσα σ αυτούς όμως

Χρήστος Τριανταφύλλου
25-04-15, 00:25
Εψαξα κ το βρηκα ,αυτος ο αθλητης απο αγωνα του 2011 που κερδισε την κατηγορια του ,μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση (γι αυτο το θυμαμαι) με θεμα τα τελευταια σχολια:thumbup:.
Δλδ οτι δεν σε προιδεαζει με την πρωτη ματια το τι θα επακολουθησει. Χωρις να ηταν ο πιο γραμμωμενος της κατηγοριας κ χωρις να εχει εντυπωσιακο relax ,οταν αρχισε να ποζαρει εβγαζε τετοια απιστευτα καλοσχημα μεγαλα κομματια που σε εκαναν να αναρωτιοσουν που ηταν κρυμμενα.
Sorry για το off αλλα εχει τοσα κοινα με τον Γιαννη κ μου ειχε κανει τοσο εντυπωση τοτε που δεν αντεξα στον πειρασμο.;)
92967
92968
92969

Tolis 1989
29-04-15, 23:43
Έμπνευση αυτά τα βίντεο για εμάς τους νεότερους και επι ευκαιρία να ευχαριστήσω και προσωπικά τον κύριο Διακογιάννη για τις πολύτιμες συμβουλές που μου έχει δώσει για την προετοιμασία μου!

ελμερ
30-04-15, 00:22
Ο Κυριος Γιαννης εκτος απο μεγαλος αθλητης ειναι και καταπληκτικος ανθρωπος,προσιτος και ομιλητικος......:bowdown::welcome:

George Dalianis
28-09-15, 23:43
Με τον Γιάννη δεν έχουμε γνωριστεί προσωπικά, είμασταν όμως μαζί φερέλπιδες νέοι, τότε, στο Mr. Hellas 1978, με guest poser τον εξωπραγματικό, για τα τότε δεδομένα, Tony Emmot.
Θυμόμουν, ανάμεσα στους θεατές έναν συμπαθέστατο και αεικίνητο νέο, με καθαρή φλόγα και μεράκι για το άθλημα που όλοι αγαπούμε, και τον οποίον αναγνώρισα μετέπειτα στις ασπρόμαυρες σελίδες του Αθλητή.

Ο Γιάννης στην συνέχεια εξελίχθηκε σε έναν εξαιρετικό Bodybuilder και, χαίρομαι ιδιαίτερα να ακούω, σε έναν εξαιρετικού ήθους και ποιότητας άνθρωπο. Τον ευχαριστώ, έστω και καθυστερημένα για τα καλά του λόγια πού έγραψε για μένα, και ελπίζω να γνωριστούμε και από κοντά.
Όταν κάποια στιγμή αξιωθώ να επισκευθώ την Αθήνα, θα τηλεφωνήσω και στους Σπυρίδωνες (Μπουρνάζο και Μαραγκάκη), για να βρεθούμε στον Αθλητή. Οι κοινές αναμνήσεις είναι πολλές.
Ελπίζω αυτό που ανεβάζω να είναι έκπληξη για τον Γιάννη. Ξεφυλλίζοντας την συλλογή μου, βρήκα αυτό το ντοκουμέντο από το Αμερικανικό FLEX Μαΐου 1992 όταν μάλλον τότε ο Γιάννης απέκτησε, πρώτος Έλληνας, σημειωτέον, επαγγελματική κάρτα. Αφιερωμένο σε ένα εξαιρετικό παιδί και σε όλα τα μέλη του Bodybuilding.gr.

98199

Spiros Maragakis
29-09-15, 13:57
Γιώργο Δαλιάνη, μόνο εσύ θα μπορούσες να «ξετρυπώσεις» ένα τέτοιο ντοκουμέντο!
Για άλλη μία φορά το δηλώνω ότι με έχει εντυπωσιάσει η συλλογή σου από περιοδικά του χώρου μας.

Όσο για το γεγονός ότι δεν έχεις γνωριστεί ποτέ προσωπικά με τον Γιάννη, απλά θα πω ότι… χάνεις!
Πρόκειται για έναν από τους πιο ακέραιους ανθρώπους που έχω γνωρίσει.
Θα κανονίσουμε σίγουρα μία συνάντηση στον ΑΘΛΗΤΗ με την πρώτη ευκαιρία.



Με τον Γιάννη δεν έχουμε γνωριστεί προσωπικά, είμασταν όμως μαζί φερέλπιδες νέοι, τότε, στο Mr. Hellas 1978, με guest poser τον εξωπραγματικό, για τα τότε δεδομένα, Tony Emmot.
Θυμόμουν, ανάμεσα στους θεατές έναν συμπαθέστατο και αεικίνητο νέο, με καθαρή φλόγα και μεράκι για το άθλημα που όλοι αγαπούμε, και τον οποίον αναγνώρισα μετέπειτα στις ασπρόμαυρες σελίδες του Αθλητή.

Ο Γιάννης στην συνέχεια εξελίχθηκε σε έναν εξαιρετικό Bodybuilder και, χαίρομαι ιδιαίτερα να ακούω, σε έναν εξαιρετικού ήθους και ποιότητας άνθρωπο. Τον ευχαριστώ, έστω και καθυστερημένα για τα καλά του λόγια πού έγραψε για μένα, και ελπίζω να γνωριστούμε και από κοντά.
Όταν κάποια στιγμή αξιωθώ να επισκευθώ την Αθήνα, θα τηλεφωνήσω και στους Σπυρίδωνες (Μπουρνάζο και Μαραγκάκη), για να βρεθούμε στον Αθλητή. Οι κοινές αναμνήσεις είναι πολλές.
Ελπίζω αυτό που ανεβάζω να είναι έκπληξη για τον Γιάννη. Ξεφυλλίζοντας την συλλογή μου, βρήκα αυτό το ντοκουμέντο από το Αμερικανικό FLEX Μαΐου 1992 όταν μάλλον τότε ο Γιάννης απέκτησε, πρώτος Έλληνας, σημειωτέον, επαγγελματική κάρτα. Αφιερωμένο σε ένα εξαιρετικό παιδί και σε όλα τα μέλη του Bodybuilding.gr.

98199

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-01-16, 22:19
102056

Mάης 2009,λίγο πριν το νικηφόρο αγώνα μου,μου έδωσε πολύτιμες συμβουλές ποζαρίσματος

xristos xalkida
13-11-16, 14:13
111402111403

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
13-11-16, 22:58
Ειδική περίπτωση στα παγκόσμια χρονικά της IFBB

ΑΘΛΗΤΗΣ
20-04-17, 11:26
Το παραπάνω αφιέρωμα στον Γιάννη Διακογιάννη είναι από το περιοδικό bodybuilding τεύχος Νο 16 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-16/) - Απρίλιος 1986, που ανέβηκε πρόσφατα στο blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)

114960 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-16/)