PDA

Επιστροφή στο Forum : Βραστήρας αυγών ! ?



Muscleboss
16-01-08, 19:15
Παιδιά, αγόρασα σήμερα ένα βραστήρα αυγών με 7 θέσεις. αλλά δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. έχει κανείς εμπειριά από παρόμοια συσκευή;

Μεχρι τώρα ακολουθούσα τον παραδοσιακό τρόπο της κατσαρόλας, αλλά νομίζω ότι αυτή η συσκευή υπερτερεί και σε ατσαλιά, και σε ευκολία και σε χρόνο βρασίματος.... ή κάνω λάθος; :unsure:

ΜΒ

Antonio
16-01-08, 19:44
Άλλο και τούτο!!! Σαν διαφήμιση της Α.Μ.Α.Ν telemarketing μου ακούγεται!!! :P

nickos46
16-01-08, 20:21
ναι όπως με κάτι φορητές ντουζιέρες που έβγαζαν :rolf: .
boss δεν έχω δει κάτι ανάλογο και μάλιστα πρώτη φορα το ακούω που πας και τα βρίσκεις όλα τα περίεργα ρε παιδι μου :turtle:

RUHL
16-01-08, 20:56
Βοςς αστους να λενε ειχα εγω παλια :P :P :P :P :P :P κανει την ζωη πιο ευκολη βαζεις και χρονομετρο αναλογως πως θες τα αυγα σου και στα φτιαχνει και λιγο πιο γρηγορα απο το κανονικο τροπο

nickos46
16-01-08, 21:19
αυτά είναι για εσένα παππου που δεν μπορείς να σηκώσεις τον πισινό σου για να βράσεις 5 αβγά :nana: :nana: :nana:

RUHL
16-01-08, 21:39
Βοςς τι σου λεει αυτος :unsure: :unsure: :unsure: ban με την μια εγω ειμαι μολις 22 αρα σε σενα απευθηνετε :sneaky: :sneaky: :sneaky:

I vote for Ban :rocking: :awesome: :clapping: :clap: :army2: :thumbup: :thumbsup:

ioannis1
16-01-08, 22:32
πανο εχω και εγω.τα βραζω 3 λεπτα και ειναι ετοιμα.εσυ κανε μια δοκιμη μη βγουν μελατα.

KATERINI 144
16-01-08, 22:34
MB εχω πολλά χρόνια τετοια συσκευή, ειναι πολύ καλή, δες αν έχει μεζούρα για το νερο, ανάλογα πόσο νερο θα βάζεις μεσα θα τα κανει σφιχτά η' μελάτα τα αυγά,
το δικο μου εχει και ειδοποίηση, μόλις τελειώσει το νερο σε ειδοποιεί πως ειναι έτοιμα τα αυγα.

:rocking:

nickos46
16-01-08, 23:13
άκου εκεί να δεις.. :rolf:

boss μέγια το εργαλείο

Muscleboss
17-01-08, 01:17
^ ευχαριστώ! νομίζω θα αποδειχθεί πολύ χρήσιμη :D

ΜΒ

jiujitSu
17-01-08, 01:23
βασικα εγω εχω αλλο προβλημα αλλα σχετικο με το τοπικ.
Οταν βραζω αυγα μου κολαει το ασπραδι πανω στο τσοφλι και δεν μπορω να το καθαρισω.
Γνωριζει κανεις καποιο τρικ ?

Muscleboss
17-01-08, 01:39
jiu,

αυτό νομίζω μπορεί να οφείλεται σε 2 λόγους.μιά άποψη που έχω ακούσει είναι ότι όταν κολλάει το τσόφλι στο ασπάδι κ δε καθαρίζεται, το αυγό είναι φρέσκο! :???:

ωστόσο έχω μια αίσθηση ότι μπορεί να οφείλεται στον τρόπο βρασίματος κ τη απότομη αύξηση της θερσμοκρασίας στο αυγό.
τα αυγά τα πετάς σε βραστό νερό, ή τα βάζεις σε κρύο κ περιμένεια να βράσουν? :rabbit:

ΜΒ

RUHL
17-01-08, 01:46
+1 στον βοσσ για τ φρεσκα αυγα και νομιζω βαζεις ξυδι για να βγαινουν ευκολα :idea:

jiujitSu
17-01-08, 01:48
ΜB,

οντως συμβαινει κυριως με τα φρεσκα. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την αιτια και ειναι ακρως εκνευριστικη. Πχ απο τα 12 αυγα τα 4-6 γινονται σαν τα κτυπησε λεπρα.

Σε κρυο νερο τα βαζω. Καποια στιγμη η γιαγια μου μου ειπε να βαλω ξιδι μεσα στο νερο αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι χεχε.
Μηπως επειδη το τσοφλι ειναι πορωδες και γινονται τπτ οσμωτικα παρε δωσε ?

Εξακολουθει να συμβαινει και σε βραστηρα ?

Muscleboss
17-01-08, 01:51
jiu,

το βραστηρα δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα :oops: :) νομίζω όμως ότι δε θα συμβαίνει αυτό εκεί, καθώς στη διαδικάσία του βρατήρα κάνεις μια μικρή τρύπα στο τσόφλι με ειδικό εργαλείο.

για το ξύδι μου τόχουν πει κ μενα αλλά δεν τον δοκίμασα να είμαι ειλικρινής. αν το δοκιμάσεις κ σου δουλέψει, ενημέρωσε!

ΜΒ

RUHL
17-01-08, 01:51
ΜB,

. Καποια στιγμη η γιαγια μου μου ειπε να βαλω ξιδι μεσα στο νερο αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι χεχε.


builderi η γιαγια :lol: :bbbiceps: μπραβο :P καλα σου πε :idea:

pikolo
17-01-08, 02:00
παιδια η λυση ειναι η εξης..τα βραζεται για πανω απο 20 λεπτα στο φουλ!μετα κατ ευτηιαν αδιαζετε το ζεστο νερο και ριχνεται μεσα παγωμενο....αποτελεσμα να ξεκολαει το τσοφλι πανευκολα...δοκιμασμενο απο μενα καθε μερα... :thumbsup:

RUHL
17-01-08, 02:10
Χρονοβορο ομως :roll: :roll:

KATERINI 144
22-01-08, 22:52
ΜB,

οντως συμβαινει κυριως με τα φρεσκα. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την αιτια και ειναι ακρως εκνευριστικη. Πχ απο τα 12 αυγα τα 4-6 γινονται σαν τα κτυπησε λεπρα.

Εξακολουθει να συμβαινει και σε βραστηρα ?αν ειναι φρεσκα jiu και στον βραστήρα το ίδιο συμβαίνει.

Sourlas
25-01-08, 12:39
jiu αν πάρεις αυγά απο σουπερμάρκετ που δεν είναι τόσο φρέσκα, δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα πια :idea: