PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεστοστερόνη εξετάσεις



pikolo
17-01-08, 00:02
παιδια εκανα εξαιτασεις αιματος και ειπα να μ κανουν και για τεστοστερονη.....τελικα εδειξε 5,6 καλα ειναι η μπα?τις εξαιτασεις τις εκανα πρωι..

RUHL
17-01-08, 00:07
Που ειναι ο ζιουζιτσου :unsure: :unsure: σπορια εφαγες πριν τις εξετασεις :lol:

αλλα ενδιαφερον :awesome:

toula_nomikou
17-01-08, 00:33
Ναι μια χαρα ειναι

pikolo
17-01-08, 00:57
ευχαριστω για την απαντηση.. :wink: απλα ηθελα να ξερω αν ειναι συμαχος μ σε αυτο που κανω..

jiujitSu
17-01-08, 01:13
Δεν γραφει πανω στο χαρτι τα νορμαλ ορια του εργαστηριου ?

αμα υποθεσουμε οτι η μοναδα μετρησης ειναι ng/ml τοτε εχει αλλα τεστ που τα ορια ειναι 3-10
και αλλα που ειναι 2.5-14.5 ..
Δες πανω στο χαρτακι με τα αποτελεσματα.

Με σπορια σιγουρα θα ησουν πανω απο 10 ! Σε λιγκο καιρο θα βγει συμπληρωμα απο την Muscletech "PASATEBULUS" που θα ανταγωνιστει το Tribulus. Stand by...

pikolo
17-01-08, 01:30
δεκα λεει ειναι το μεγιστο ετσι εγραφε...

Muscleboss
17-01-08, 01:41
μια χαρά είσαι πίκολο. πάντως δε πρέπει να προσέχεις μόνο την ολική τεστοστερόνη αλλ΄κ τις υπόλοιποες ορμονολογικές μετρήσεις.

ΜΒ

pikolo
17-01-08, 01:42
εκανα για θυροειδη και δεν ειχα...τωρα για hgh που του πα μου ειπε οτι πρεπει να την προκαλεσεις για να γινει και δεν ηταν ευκολο//.

Gasturb
17-01-08, 03:19
Πόσο σου κόστισε η εξέταση?

Πολύ καλά έκανες που έκανες :thumbup:

pikolo
17-01-08, 18:42
δεν μου κοστισε εχω τυδκη καιν ειναι δωρεαν.... :wink:

Gasturb
17-01-08, 21:00
τυδκη καιν

:unsure:

nickos46
17-01-08, 21:13
τυδκη καιν

:unsure:

pikolo
17-01-08, 21:57
δεν μου κοστισε εχω Τ.δ.κ.υ και ειναι δωρεαν.... :wink:

τες πα αυτο που εχουν οι καθηγητες στο σχολειο..πηγαινω δωρεαν σε εξω γιατρους και εξαιτασεις τζαμπα..

nickos46
17-01-08, 22:24
και εγώ έχω την ασφάλεια του πατέρα μου δημοσιου + ότι δουλεύει σε νοσοκομείο και τα περνώ όλα τζάμπα betatine σύριγγες και ότι άλλο θέλω :P :P

KATERINI 144
17-01-08, 22:56
δεν πειράζει παιδιά με την άνεσή σας, πληρώνω εγώ. (ελεύθερος επαγγελματίας εδώ) :sneaky:







:green: :green:

nickos46
17-01-08, 23:48
και το καλύτερο ότι γνωρίζω όλες την νοσοκόμες και μαθήτριες σαν νοσηλευτής και εγώ... :P :P :P :P κορόιδα :P :P :P :P :P

Gasturb
18-01-08, 01:26
Tι άλλες μετρήσεις έκανες pikolo?

Gt

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 00:38
Η ολική τεστοστερόνη δεν αποτελεί την ενεργό μορφή της ορμόνης,διότι είναι δεσμευμένη με την πρωτείνη SHBG.
Η ελεύθερη τεστοστερόνη αποτελεί την ενεργό μορφή του βασικού ανδρογόνου.
Όσο μεγαλύτερη είναι η τιμή της SHBG,τόσο περισσότερη ελεύθερη τεστοστερόνη δεσμεύεται και τόσο λιγότερη ελεύθερη τεστοστερόνη κυκλοφορεί στον ορό.

Χρήστος Τριανταφύλλου
28-01-16, 22:31
Όσο μεγαλύτερη είναι η τιμή της SHBG,τόσο περισσότερη ελεύθερη τεστοστερόνη δεσμεύεται και τόσο λιγότερη ελεύθερη τεστοστερόνη κυκλοφορεί στον ορό.

Θα ανοιγα καινουργιο θεμα συγκεκριμενα με την SHBG στις εξετασεις τεστοστερονης ,αλλα μια κ αναφερεται εδω ας ρωτησω εδω.
Φιλος μου 53 χρ αθλητης σε τρεξιμο μεγαλων αποστασεων ,του εδειξε στις εξετασεις τεστοστερονης αναβασμενη SHBG πανω απο το οριο ,ενω ολικη τεστοστερονη μεσα στα ορια γυρω στα 600 (193-740 βλεπω την τιμη αναφορας στο δικο μου χαρτι που εχω μπροστα μου) αλλα αρκετη την βλεπω για την ηλικια του.
Η διατροφη του ειναι σχετικα καλη τροφεςμε εμφαση σε ''δυναμωτικες'' οπως μελι ,γυρη ,δημητριακα+υπερτροφες ,κ τribulus σε μορφη σκονης. Επισης το τελευταιο διαστημα ειχε παρει κ ενα συμπληρωμα test boost.
Mε λιγα λογια ο γιατρος του ειπε αμα δεν θελει να χασει το ''πτηνο'' του:green: ,να τα σταματησει αμεσα.
Μηπως το SHBG δειχνει το ''ζορισμα'' για την παραγωγη της ενδογενους τεστο; Εδω ξεραμε οτι η ανεβασμενη τεστο μεσα στα ορια ειναι καλο ιδιως οσο αυξανει η ηλικια ,γιατι ο γιατρος την ''ειπε'' στον φιλο μου;

*Και κατι αλλο ,στις δικες μου εξετασεις εκτος απο την ολικη ,το SHBG , κ την ελευθερη τεστο που εχουν διπλα τιμες αναφορας ,εχεις κ αλλες τρεις (Ενδ. υπολογισμου ελ. τεστ. ,3 ,2 ,1 ) που δεν εχουν διπλα τιμες αναφορας. Τι ειναι αυτες;

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-01-16, 16:47
Η ολική τεστοστερόνη δεν αποτελεί την ενεργό μορφή της ορμόνης,διότι είναι δεσμευμένη με την πρωτείνη SHBG.
Η ελεύθερη τεστοστερόνη αποτελεί την ενεργό μορφή του βασικού ανδρογόνου.
Όσο μεγαλύτερη είναι η τιμή της SHBG,τόσο περισσότερη ελεύθερη τεστοστερόνη δεσμεύεται και τόσο λιγότερη ελεύθερη τεστοστερόνη κυκλοφορεί στον ορό.

Έχει γίνει λάθος προφανώς,η συγκέντρωση της σφαιρίνης δέσμευσης φυλετικών ορμονών είναι αντιστρόφως ανάλογη με την τιμή ορού της ελεύθερης τεστοστερόνης.Όσο αυξάνει η SHBG,τόσο ελαττώνεται η FT.Για να αυξήσουμε την τιμή της βιοδιαθέσιμης ελεύθερης τεστοστερόνης,πρέπει να ελαττώσουμε την τιμή της σφαιρίνης δέσμευσης φυλετικών ορμονών

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
31-01-16, 16:50
Πρόσφατα εξέτασα μεσήλικα άντρα με υψηλή SHBG και κάτω του μισού FT.Οπότε του συνέστησα μεστερολόνη (συνθετική μορφή της διύδροξυτεστοστερόνης) που δεσμεύει καλά τη σφαιρίνη δέσμευσης φυλετικών ορμονών και τιμή της ελεύθερης τεστοστερόνης (άρα και η libido) αυξάνει.Ως γνωστόν η DHT είναι 5χ πιο ανδρογόνος από την τεστοστερόνη.