PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσα κιλα για αρση βαρων κτλ?



MusclesOfShadow
14-06-11, 22:22
Σκεφτομουν μηπως θα μπορουσα καποια στιγμη να ασχοληθω με αρση βαρων(γενικα, με αθληματα δυναμης δηλαδη) και αναρωτιομουν.... Για junior κατηγορια, 17 χρονων, ποσα κιλα ειναι το οριο να μπορει να σηκωσει κανεις για να μπορεσει να παει σε εναν αγωνα? Δεν μπορω να φανταστω να αγωνιζομαι με ατομα που σηκωνουν τα οχταπλασια κιλα απο μενα!!! Συγκεκριμενα θα ηθελα να μαθω για αρση βαρων αν ξερει κανεις η για powerlifting για αρσεις θανατου, πιεσεις παγκου και καθισματα.

Ευχαριστω κοινοτητα του σιδερενιου αθληματος!!!

Αντωνης
14-06-11, 22:46
Aν είσαι 17 χρονών δεν νομίζω να σε πάρουν σε όποια ακαδημία και αν πας.Πρέπει να πας μέχρι μάξιμουμ 13-14 χρονών.

MusclesOfShadow
14-06-11, 22:48
Ακαδημια??? Δηλαδη δεν μπορω να δηλωσω συμμετοχη σε καποιον αγωνα??? Ενα παιδι στο γυμναστηριο μου που κανει αλμα εις υψος και πραγματικα πηρε πρωτη θεση σε ολη τη Ελλαδα καμια βδομαδα πιο πριν τον ειδε ο προπονητης του γυμναστηριου μου στα 15 του και τον πηρε στους αγωνες.... Τωρα ειναι 16-17 στην ηλικια μου!

Edit: εστω, και ποσα κιλα ειναι το minimum για αυτους τους εφηβους που ασχολουνται αγωνιστικα?

tasos2
14-06-11, 22:57
Για το παουερλιφτινγκ θελω να το ακουσω και γω.

Δηλαδη αν σηκωνεις ηδη πολλα κιλα και εισαι πιο μεγαλος γιατι να μη σε δεχτουν σε ακαδημια?

pan0z
14-06-11, 23:12
Για το παουερλιφτινγκ θελω να το ακουσω και γω.

Δηλαδη αν σηκωνεις ηδη πολλα κιλα και εισαι πιο μεγαλος γιατι να μη σε δεχτουν σε ακαδημια?

ειναι σαν τους jedi στο star wars η εκπαιδευση πρεπει να γινει απο μικρη ηλικια :rolf:

Αντωνης
14-06-11, 23:16
Τα χετε μπερδεψει.Στις 3 ασκησεις του powerlifting δεν γινονται αγωνες στην Ελλαδα,εκτος και αν γινει κατι σαν τοπικο φεστιβαλ σε κανα γυμναστηριο.

Στην αρση βαρων διαγωνιζεσαι σε ποιο συνθετες ασκησεις,που θελει χρονια για να μαθεις τελεια την τεχνικη και αλλα τοσα για να φορτωσεις κιλα σε αυτες.Αρα θελεις γυρω στα 5-6 χρονια υπο την επιβλεψη γυμναστη για να κατεβεις σε αγωνες αρσης βαρων και να εχεις και μια αξιοπρεπη εμφανιση.Και για μεγαλους αγωνες πολλα περισσοτερα.Για αυτο και οσο πιο μικρος αρχισεις τοσο περιθωριο εχεις.Και αυτο κυνηγανε οι ακαδημιες,κατι που γινεται και στα περισσοτερα αθληματα.

Οι αρσεις,σκουωτ και παγκος λειτουργουν σαν βοηθητικες για τις ασκησεις που αγωνιζεσαι.

tasos2
14-06-11, 23:22
Τα χετε μπερδεψει.Στις 3 ασκησεις του powerlifting δεν γινονται αγωνες στην Ελλαδα,εκτος και αν γινει κατι σαν τοπικο φεστιβαλ σε κανα γυμναστηριο.

Στην αρση βαρων διαγωνιζεσαι σε ποιο συνθετες ασκησεις,που θελει χρονια για να μαθεις τελεια την τεχνικη και αλλα τοσα για να φορτωσεις κιλα σε αυτες.Αρα θελεις γυρω στα 5-6 χρονια υπο την επιβλεψη γυμναστη για να κατεβεις σε αγωνες αρσης βαρων και να εχεις και μια αξιοπρεπη εμφανιση.Και για μεγαλους αγωνες πολλα περισσοτερα.Για αυτο και οσο πιο μικρος αρχισεις τοσο περιθωριο εχεις.Και αυτο κυνηγανε οι ακαδημιες,κατι που γινεται και στα περισσοτερα αθληματα.

Οι αρσεις,σκουωτ και παγκος λειτουργουν σαν βοηθητικες για τις ασκησεις που αγωνιζεσαι.

Ωραια! Μινιμουμ κιλων ξερουμε και στο παουερλιφτινγκ και στην αρση βαρων?

geo28
14-06-11, 23:26
φιλε απλα αν θες να ασχοληθεις με weightlifting μη το σκεφτεις να μαθεις τις ασκησεις μονος σου...ειναι μαθηματικα δεδομενο οτι θα τις μαθεις λαθος και δε θα σου προσφερουν τπτ ...τα olympic drills δλδ clean n jerk(επολε ζετε) και snatch(αρασε) ειναι απιστετα τεχνικες ασκησεις και προυποθετουν χρονια για να τις μαθεις τελειεα τεχνικα(αν ποτε γινει αυτο)..αυτο που πρεπει να κανεις αν θες να ασχοληθεις ειναι να πας να γραφτεις σ ενα συλλογο και να προπονησαι υπο την επιβλεψη προπονητη γτ με αλλο τροπο αυτες τις ασκησεις δε θα τις μαθεις...αν εισαι απο αθηνα υπαρχουν πολλοι συλλογοι πανντως..

Αντωνης
14-06-11, 23:27
Ωραια! Μινιμουμ κιλων ξερουμε και στο παουερλιφτινγκ και στην αρση βαρων?

Θα σε γελασω...Αλλα εικαζω οτι το μινιμουμ στο pl θα ειναι καμια 1,8-1,9 φορες το σωματικο βαρος σε bench,σε dl κανα 3-3,2 και σε σκουωτ κανα 2,5αρι.Αλλα ξαναλεω ειναι απλα εικασιες.Για αρση δεν ξερω.

Devil
15-06-11, 06:04
αγωνες pl στην ελλαδα εχουν γινει....

τα κιλα για να θεωρητε καποιος οτι εχει ''καλα'' lifts τα ειχα γραψει καπου...

bench 1,5 x bodyweight
squat 2 x bodyweight
deadlift 2,5 x bodyweight

αυτα νομιζω ειναι η βαση.... τωρα αν καποιος εχει 2xbw deadlift και εχει παραπανω στα αλλα παλι καλα ειναι.... το συνολικο βαρος μετραει....

tasos2
15-06-11, 10:48
αγωνες pl στην ελλαδα εχουν γινει....

τα κιλα για να θεωρητε καποιος οτι εχει ''καλα'' lifts τα ειχα γραψει καπου...

bench 1,5 x bodyweight
squat 2 x bodyweight
deadlift 2,5 x bodyweight

αυτα νομιζω ειναι η βαση.... τωρα αν καποιος εχει 2xbw deadlift και εχει παραπανω στα αλλα παλι καλα ειναι.... το συνολικο βαρος μετραει....

Και αν καποιος δεν τα χει αρκει να κανει μια γραμμωση να πεσει σε βαρος. Εγω αν παω μια 10αρα κιλα κατω απο λιπος, υγρα και τετοια τα εχω καποια απο αυτα τα νουμερα

Αντωνης
15-06-11, 11:37
αγωνες pl στην ελλαδα εχουν γινει....

τα κιλα για να θεωρητε καποιος οτι εχει ''καλα'' lifts τα ειχα γραψει καπου...

bench 1,5 x bodyweight
squat 2 x bodyweight
deadlift 2,5 x bodyweight

αυτα νομιζω ειναι η βαση.... τωρα αν καποιος εχει 2xbw deadlift και εχει παραπανω στα αλλα παλι καλα ειναι.... το συνολικο βαρος μετραει....

Kατσε ρε συ μπορεις να κατεβεις σε αγωνες με αυτα τα lifts?:unsure:
Bασικα μπορεις αλλα θα εχεις μια αξιοπρεπη εμφανιση?

Σε ολα τα βιντς που εχω δει,και οχι μονο σε αυτα της βαρυτερης κατηγοριας με τα ατελειωτα κιλα,τα lifts ειναι πολυ παραπανω.Και εκτος αυτου αυτα τα φτανεις και σε 1,5 χρονο με pl προπονες αν εχεις καλα genetics.

Εξαρταται παντα το μεγεθος του αγωνα που μιλαμε βεβαια...

Devil
15-06-11, 12:53
Και αν καποιος δεν τα χει αρκει να κανει μια γραμμωση να πεσει σε βαρος. Εγω αν παω μια 10αρα κιλα κατω απο λιπος, υγρα και τετοια τα εχω καποια απο αυτα τα νουμερα

τις περισσοτερες φορες αν μπεις για γραμμωση θα χασεις και δυναμη.... εξαρταται βεβαια απο την προπονηση που θα κανεις...


Kατσε ρε συ μπορεις να κατεβεις σε αγωνες με αυτα τα lifts?:unsure:
Bασικα μπορεις αλλα θα εχεις μια αξιοπρεπη εμφανιση?

Σε ολα τα βιντς που εχω δει,και οχι μονο σε αυτα της βαρυτερης κατηγοριας με τα ατελειωτα κιλα,τα lifts ειναι πολυ παραπανω.Και εκτος αυτου αυτα τα φτανεις και σε 1,5 χρονο με pl προπονες αν εχεις καλα genetics.

Εξαρταται παντα το μεγεθος του αγωνα που μιλαμε βεβαια...

ναι μπορεις.... για μια αξιοπρεπει εμφανιση....
αν ηταν αγωνας βεβαια στην ελλαδα θα κατεβαινα και με πολυ λιγοτερα μονο και μονο για την συμετοχη...

εκει μιλας για elite.... εκει τα κιλα ξεφευγουν παρααααααα πολυ.... αυτα που γραφω εγω ειναι για να εχεις μια σχετικα καλη εμφανιση....

καπου ειχα δει τα ranking αλλα δεν θυμαμαι που.... αμα τα βρω θα τα ποσταρω...

COBRA_STYLE
15-06-11, 13:29
μονο το bench φτανω...:rolf::green:

MusclesOfShadow
15-06-11, 14:47
φιλε απλα αν θες να ασχοληθεις με weightlifting μη το σκεφτεις να μαθεις τις ασκησεις μονος σου...ειναι μαθηματικα δεδομενο οτι θα τις μαθεις λαθος και δε θα σου προσφερουν τπτ ...τα olympic drills δλδ clean n jerk(επολε ζετε) και snatch(αρασε) ειναι απιστετα τεχνικες ασκησεις και προυποθετουν χρονια για να τις μαθεις τελειεα τεχνικα(αν ποτε γινει αυτο)..αυτο που πρεπει να κανεις αν θες να ασχοληθεις ειναι να πας να γραφτεις σ ενα συλλογο και να προπονησαι υπο την επιβλεψη προπονητη γτ με αλλο τροπο αυτες τις ασκησεις δε θα τις μαθεις...αν εισαι απο αθηνα υπαρχουν πολλοι συλλογοι παντως..

Φιλε τωρα απογοητευτηκα.... Υπερβαλλεις λιγο η ετσι ειναι? Δηλαδη (π.χ. clean and jerk) αμα σηκωνεις το βαρος οπως πρεπει και δεν παραπατας οπως εκανα εγω την πρωτη φορα, τι αλλο χρειαζεσαι εκτος απο ψαξιμο, προοδο και βελτιωση??? Δεν λεω οτι ειναι ευκολο-αλλιως ολοι θα καναν αρση βαρων- αλλα τουλαχιστον σε ερασιτεχνικο επιπεδο δεν βρισκω κατι υπερβολικα δυσκολο

mantus3
15-06-11, 22:50
Υπάρχει ομοσπονδία δυναμικού τριάθλου στην χώρα μας. Οπότε μην λέμε κουφά ότι δεν γίνονται αγώνες… 2 συνεχόμενα χρόνια έγιναν .


Όσο για τα κιλά, ξεκίνα προπόνηση κάπου, σίγουρα θα σε δεχτούν. Τώρα άμα δεις ότι μέσα στο πρώτο 6μηνο πας καλά, κάνε μια νύξη στον προπονητή σου για αγώνες.. ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει κάποιος…

MusclesOfShadow
16-06-11, 18:55
Αυτο το "καπου" ειναι το δυσκολο. Μπορω να πω παντως πως εχω την τυχη προπονητης του ιδιωτικου και ταπεινου γυμναστηριου μου να προπονει παιδια που κανουν σφυρα και πολλα αλλα ακομα και αγωνιστικ!!! Φυσικα, οταν πηγα την κουβεντα στο τι θα μπορουσα να κανω κιεγω παραθετοντας του οτι ειμαι καλος στα βαρη και τα αγαπω, δεν πολυασχοληθηκε και επρεπε να φυγω μετα. Θα ξαναδοκιμασω, μα το θεμα πανω απολα ειναι να μαθω τις ασκησεις σωστα, αυτο με ενδιαφερει, γιατι ξεσπαω με τα βαρη, ειδικα με τα μεγαλα βαρη....

thegravijia
16-06-11, 19:10
αγωνες pl στην ελλαδα εχουν γινει....

τα κιλα για να θεωρητε καποιος οτι εχει ''καλα'' lifts τα ειχα γραψει καπου...

bench 1,5 x bodyweight
squat 2 x bodyweight
deadlift 2,5 x bodyweight

αυτα νομιζω ειναι η βαση.... τωρα αν καποιος εχει 2xbw deadlift και εχει παραπανω στα αλλα παλι καλα ειναι.... το συνολικο βαρος μετραει....

eiσαι σιγουρος οτι ετσι ειναι ?
γιατι οι περισσοτεροι τα χουν αυτα τα κιλα ..ισως με εξαιρεση τις αρσεις ...

Αντωνης
16-06-11, 19:25
eiσαι σιγουρος οτι ετσι ειναι ?
γιατι οι περισσοτεροι τα χουν αυτα τα κιλα ..ισως με εξαιρεση τις αρσεις ...

Και γω αυτην την απορια ειχα,αλλα μαλλον ο διαολος οπως ειπε μιλαει απλα για μια εμφανιση που να βλεπεται...Γιατι να χτυπησεις υψηλες θεσεις με αυτα τα lifts δεν παιζει...

Devil
16-06-11, 19:44
eiσαι σιγουρος οτι ετσι ειναι ?
γιατι οι περισσοτεροι τα χουν αυτα τα κιλα ..ισως με εξαιρεση τις αρσεις ...


Και γω αυτην την απορια ειχα,αλλα μαλλον ο διαολος οπως ειπε μιλαει απλα για μια εμφανιση που να βλεπεται...Γιατι να χτυπησεις υψηλες θεσεις με αυτα τα lifts δεν παιζει...

για να εχεις μια εμφανιση που θα θεωριθει καλη.... το μινιμουμ θα πρεπει να ειναι αυτα κιλα... για να παρεις καλη θεση προφανος και θα πρεπει να τα περνας...

εγω παντος ρε συ βιγια τουλαχιστον εδω μεσα δεν βλεπω πολλα ατομα που να τα εχουν αυτα τα κιλα....

thegravijia
16-06-11, 19:46
για να εχεις μια εμφανιση που θα θεωριθει καλη.... το μινιμουμ θα πρεπει να ειναι αυτα κιλα... για να παρεις καλη θεση προφανος και θα πρεπει να τα περνας...

εγω παντος ρε συ βιγια τουλαχιστον εδω μεσα δεν βλεπω πολλα ατομα που να τα εχουν αυτα τα κιλα....
αμα πας στα λογκ νομιζω οι περισσοτεροι τα κανουν

COBRA_STYLE
16-06-11, 19:48
εγω παντος ρε συ βιγια τουλαχιστον εδω μεσα δεν βλεπω πολλα ατομα που να τα εχουν αυτα τα κιλα....

ε ναι ρε συ ειναι πολλα τα κιλα...ειδικα για νατουραλε με τπτ....νταξ ο παγκος δεν ειναι τπτ το απιαστο αλλα τα αλλα 2 ειναι μπομπα:shock:


αμα πας στα λογκ νομιζω οι περισσοτεροι τα κανουν
καλα σε αυτο μην παιρνεις κ ορκο....εγω απο οσους γραφουν μονο τον Βασιλη πιστευω σχετικα με τον παγκο για παραδειγμα...καποιοι γραφουν νουμερα που δεν τους αντιπροσωπευουν για κανενα λογο πιστευω,αποψη μου,οποτε μικρο καλαθι

pan0z
16-06-11, 20:08
^^+1 πραγματικα τον βασιλη και αλλους 2-3 να πιστευω αυτα που παιζουν.

Πραγματικα δεν θα μπορουσα με τιποτα να διανοηθω οτι ποτε μου θα επαιζα 150 παγκο, 200 κιλα σκουωτ και 250 κιλα αρσεις νταξ απλα δεν!

friksos
16-06-11, 20:49
:thumbup:
Υπάρχει ομοσπονδία δυναμικού τριάθλου στην χώρα μας. Οπότε μην λέμε κουφά ότι δεν γίνονται αγώνες… 2 συνεχόμενα χρόνια έγιναν .


Όσο για τα κιλά, ξεκίνα προπόνηση κάπου, σίγουρα θα σε δεχτούν. Τώρα άμα δεις ότι μέσα στο πρώτο 6μηνο πας καλά, κάνε μια νύξη στον προπονητή σου για αγώνες.. ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να καταλήξει κάποιος…

:thumbup:Η πιο σωστη αποψη που διαβασα.Φυσικα για πρωταθλητισμο οσο πιο "μικρος" τοσο πιο καλα αλλα γενικα πιστευω οτι ναι μεν υπαρχει ενα μινιμουμ αλλα και ενα μαξιμουμ,οποτε αν εισαι σε μια ενδιαμεση ηλικια μπορεις να κανεις πολλα!!Απλα ψαξε μια σχολη η καποια ακαδημια και ρωτα.

thegravijia
16-06-11, 21:28
^^+1 πραγματικα τον βασιλη και αλλους 2-3 να πιστευω αυτα που παιζουν.

Πραγματικα δεν θα μπορουσα με τιποτα να διανοηθω οτι ποτε μου θα επαιζα 150 παγκο, 200 κιλα σκουωτ και 250 κιλα αρσεις νταξ απλα δεν!
αυτα τα νουμερα ειναι για καποιον που νε 100κιλα

pan0z
16-06-11, 22:17
αυτα τα νουμερα ειναι για καποιον που νε 100κιλα

για να τα λεω τοσα θα ειμαι..... βασικα ειμαι αυτην την στιγμη 98 αλλα το εγραψα χοντρικα

COBRA_STYLE
16-06-11, 22:21
για να τα λεω τοσα θα ειμαι..... βασικα ειμαι αυτην την στιγμη 98 αλλα το εγραψα χοντρικα

ποσα παιζεις σε αυτες τις ασκησεις?αν και εγω δεν ειμαι με αυτους που ειναι κολλημενοι στο οτι οσο πιο πολλα κιλα εισαι τοσο περισσοτερο σηκωνεις

pan0z
16-06-11, 22:25
ποσα παιζεις σε αυτες τις ασκησεις?αν και εγω δεν ειμαι με αυτους που ειναι κολλημενοι στο οτι οσο πιο πολλα κιλα εισαι τοσο περισσοτερο σηκωνεις

Καταρχην να πω κατι οταν ημουν 83 επαιζα γυρω στα 100κιλα παγκο 2 επαναληψεις φετος που ειχα φτασει τα 103 κιλα την τελευταια φορα που επαιξα παγκο ισιο αν και εχω σταματησει να κανω ισιο παγκο για παρα πολυ καιρο εκανα 120 για 4 και αυτες με λιγα βοηθεια μονος με τιποτα(θελω να πω οτι παρολο που εβαλα τοσα κιλα δεν ανεβηκα και τρελα το στηθος δεν ειναι το σημειο μου).Τωρα στα αλλα αρσεις θανατου δεν εχω κανει ποτε 1 επαναληψη ειχα κανει παλια με αναστροφη λαβη 150κιλα για 5 επαναληψεις και στο σκουωτ 136 για 4 επαναληψεις σχετικα ευκολα τις εβγαλα αλλα αμεσως επαθα θλαση....πριστικε το γονατο μου και απο τοτε δεν ξαναπαιζω με πολλα κιλα και λιγες επαναληψεις.Γενικα εχω ενα ψηλοθεματακι με το γονατο αλλα οχι τιποτα σπουδαιο...

COBRA_STYLE
16-06-11, 22:33
Καταρχην να πω κατι οταν ημουν 83 επαιζα γυρω στα 100κιλα παγκο 2 επαναληψεις φετος που ειχα φτασει τα 103 κιλα την τελευταια φορα που επαιξα παγκο ισιο αν και εχω σταματησει να κανω ισιο παγκο για παρα πολυ καιρο εκανα 120 για 4 και αυτες με λιγα βοηθεια μονος με τιποτα(θελω να πω οτι παρολο που εβαλα τοσα κιλα δεν ανεβηκα και τρελα το στηθος δεν ειναι το σημειο μου).Τωρα στα αλλα αρσεις θανατου δεν εχω κανει ποτε 1 επαναληψη ειχα κανει παλια με αναστροφη λαβη 150κιλα για 5 επαναληψεις και στο σκουωτ 136 για 4 επαναληψεις σχετικα ευκολα τις εβγαλα αλλα αμεσως επαθα θλαση....πριστικε το γονατο μου και απο τοτε δεν ξαναπαιζω με πολλα κιλα και λιγες επαναληψεις.Γενικα εχω ενα ψηλοθεματακι με το γονατο αλλα οχι τιποτα σπουδαιο...
ε ναι ρε αφου δεν ηταν 100% "καθαρα" τα κιλα και αυτο ειναι κ το πιο λογικο...εξαλλου το ειχες πει κ συ νομιζω οτι λιπωσες αρκετα...ε νταξ δεν ειναι κ ασχημα τα κιλα γενικα και για την ηλικια σου...τωρα για το βαρος σου θα μπορουσε να πει κανεις οτι δεν ειναι πολλα(για παγκο μιλαω παντα)

pan0z
16-06-11, 22:36
ε ναι ρε αφου δεν ηταν 100% "καθαρα" τα κιλα και αυτο ειναι κ το πιο λογικο...εξαλλου το ειχες πει κ συ νομιζω οτι λιπωσες αρκετα...ε νταξ δεν ειναι κ ασχημα τα κιλα γενικα και για την ηλικια σου...τωρα για το βαρος σου θα μπορουσε να πει κανεις οτι δεν ειναι πολλα(για παγκο μιλαω παντα)

καλα σιγουρα ολα καθαρα δεν ηταν πιστευω στα 95-94 κιλα θα ειμαι αρκετα καθαρος ηδη φαινονται οι κοιλιακοι μου.Τωρα σιγουρα για παγκο δεν ειμαι αρκετα δυνατος και ουτε πιστευω θα γινω ποτε εκει,ουτε στο σκουωτ δεν με βλεπω ποτε να γινω αλλα δεν πειραζει προοδος να υπαρχει και ολα τα αλλα δεν με πολυ νοιαζουν..

Eddie
16-06-11, 22:58
^^+1 πραγματικα τον βασιλη και αλλους 2-3 να πιστευω αυτα που παιζουν.

Πραγματικα δεν θα μπορουσα με τιποτα να διανοηθω οτι ποτε μου θα επαιζα 150 παγκο, 200 κιλα σκουωτ και 250 κιλα αρσεις νταξ απλα δεν!

Πολλα κιλα παιδες...εγω παντως απ τα ατομα που βλεπω να εχουν πολυ δυνατα κιλα,πχ 2.5bw deadlift στο ανετο η/και δυνατα σκουοτ μπορει να χανουν πολυ στον παγκο..η αυτο να συμβαινει με αλλη εκ των τριων ασκησεων.Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποιον που να εχει πολυ καλα κιλα και στις 3 ασκησεις.

Αλλα απ την αλλη,εφοσον μιλαμε για pl-wl η πως τα λενε,δε παιζει και τοσο ρολο η τεχνικη στις ασκησεις,ουτε το ευρος κινησης.Οποτε τα πραγματα για τον παγκο και τα σκουοτ ειναι λιγο πιο ευκολα,πχ στον παγκο με αρκετα ανοιχτη λαβη και με σηκωμα της μεσης πετυχαινεις καλυτερα κιλα..για τις αρσεις ομως ειναι παλουκι αφου οτι και να κανεις πρεπει να σηκωθουν απο κατω τα κιλα.

Εμενα το 2.5Χ bw μου φαινεται μακρινος στοχος..

COBRA_STYLE
16-06-11, 23:01
Πολλα κιλα παιδες...εγω παντως απ τα ατομα που βλεπω να εχουν πολυ δυνατα κιλα,πχ 2.5bw deadlift στο ανετο η/και δυνατα σκουοτ μπορει να χανουν πολυ στον παγκο..η αυτο να συμβαινει με αλλη εκ των τριων ασκησεων.Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποιον που να εχει πολυ καλα κιλα και στις 3 ασκησεις.

Αλλα απ την αλλη,εφοσον μιλαμε για pl-wl η πως τα λενε,δε παιζει και τοσο ρολο η τεχνικη στις ασκησεις,ουτε το ευρος κινησης.Οποτε τα πραγματα για τον παγκο και τα σκουοτ ειναι λιγο πιο ευκολα,πχ στον παγκο με αρκετα ανοιχτη λαβη και με σηκωμα της μεσης πετυχαινεις καλυτερα κιλα..για τις αρσεις ομως ειναι παλουκι αφου οτι και να κανεις πρεπει να σηκωθουν απο κατω τα κιλα.

Εμενα το 2.5Χ bw μου φαινεται μακρινος στοχος..
μα ετσι ρε ειναι ακομη πιο δυσκολο...εσενα σου ειναι πιο ευκολο να τις κανεις με ανοιχτη λαβη?:unsure:

εντιτ:εκτος αν εννοεις το οτι μειωνεται κατα πολυ το ευρος κινησης

tasos2
16-06-11, 23:01
Kαλα στα λογκ ορισμενοι γραφουν τρελα νουμερα που αν δεν τους ειχε δει κανεις σε φωτο, διαβαζοντας τα θα νομιζε οτι ηταν τιποτα τερατα μαζας

COBRA_STYLE
16-06-11, 23:03
Kαλα στα λογκ ορισμενοι γραφουν τρελα νουμερα που αν δεν τους ειχε δει κανεις σε φωτο, διαβαζοντας τα θα νομιζε οτι ηταν τιποτα τερατα μαζας

αυτο εννοουσα και γω πιο πριν:thumbup:

pan0z
16-06-11, 23:16
χαθηκε και ο τερατακις να δουμε κανα τρελο κιλο να γουσταρουμε :thumbup: :rolf::rolf:

Eddie
16-06-11, 23:46
μα ετσι ρε ειναι ακομη πιο δυσκολο...εσενα σου ειναι πιο ευκολο να τις κανεις με ανοιχτη λαβη?:unsure:

εντιτ:εκτος αν εννοεις το οτι μειωνεται κατα πολυ το ευρος κινησης

Mπα,δε νομιζω να ναι πιο δυσκολα.Ναι,φυσικα και μειωνεται κατα πολυ το ευρος κινησης!

Για πιο κλειστη λαβη,πρεπει να χεις πολυυυυ δυνατα τρικεφαλα..αλλιως,παπαλα!!

Devil
16-06-11, 23:58
Πολλα κιλα παιδες...εγω παντως απ τα ατομα που βλεπω να εχουν πολυ δυνατα κιλα,πχ 2.5bw deadlift στο ανετο η/και δυνατα σκουοτ μπορει να χανουν πολυ στον παγκο..η αυτο να συμβαινει με αλλη εκ των τριων ασκησεων.Μεχρι στιγμης δεν εχω δει καποιον που να εχει πολυ καλα κιλα και στις 3 ασκησεις.

Αλλα απ την αλλη,εφοσον μιλαμε για pl-wl η πως τα λενε,δε παιζει και τοσο ρολο η τεχνικη στις ασκησεις,ουτε το ευρος κινησης.Οποτε τα πραγματα για τον παγκο και τα σκουοτ ειναι λιγο πιο ευκολα,πχ στον παγκο με αρκετα ανοιχτη λαβη και με σηκωμα της μεσης πετυχαινεις καλυτερα κιλα..για τις αρσεις ομως ειναι παλουκι αφου οτι και να κανεις πρεπει να σηκωθουν απο κατω τα κιλα.

Εμενα το 2.5Χ bw μου φαινεται μακρινος στοχος..

μπιλ και η τεχνικη και το ευρως κινησης παιζει ρολο.... οσο και αν φαινοντε ανυπαρκτα και τα 2 στα πολλα κιλα υπαρχουν...
σκεψου οτι σε dls οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν sumo.... αν δεν εχεις καλα την τεχνικη εχεις κολλησει κατω με τα κιλα...
στα δε squat... αν δεν υπαρχει ευρως κινησης η προσπαθεια ειναι ακυρη... (μην βλεπεις της αμερικανικες ομοσπονδιες... αυτοι κατεβαινουν 3 χιλιοστα και το λενε squat)
στον παγκο παλι.... σχεδον ολοι με την πλατη στον αερα ειναι... μονο μεση και πανω μερος της πλατης ειναι στον παγκο.... ομοπλατες κλειστες... και οσο πιο μικρο ευρως κινησης φτανει να ακουμπησει το στηθος...

Eddie
17-06-11, 00:09
μπιλ και η τεχνικη και το ευρως κινησης παιζει ρολο.... οσο και αν φαινοντε ανυπαρκτα και τα 2 στα πολλα κιλα υπαρχουν...
σκεψου οτι σε dls οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν sumo.... αν δεν εχεις καλα την τεχνικη εχεις κολλησει κατω με τα κιλα...
στα δε squat... αν δεν υπαρχει ευρως κινησης η προσπαθεια ειναι ακυρη... (μην βλεπεις της αμερικανικες ομοσπονδιες... αυτοι κατεβαινουν 3 χιλιοστα και το λενε squat)
στον παγκο παλι.... σχεδον ολοι με την πλατη στον αερα ειναι... μονο μεση και πανω μερος της πλατης ειναι στον παγκο.... ομοπλατες κλειστες... και οσο πιο μικρο ευρως κινησης φτανει να ακουμπησει το στηθος...

Οκ..εγω συμφωνα με αυτα που βλεπω εγραψα,τωρα δε ξερω αν ειναι αμερικανικες ομοσπονδιες η αζερμπαιτζανικες :green:

Και το σκουοτ με προβληματιζει..πολλα κιλα ρε,λιγοι τα κανουν πιστευω!!Ειδικα αυτοι που ειναι κοντα στα 100 κιλα ΣΒ..

Devil
17-06-11, 00:15
Οκ..εγω συμφωνα με αυτα που βλεπω εγραψα,τωρα δε ξερω αν ειναι αμερικανικες ομοσπονδιες η αζερμπαιτζανικες :green:

Και το σκουοτ με προβληματιζει..πολλα κιλα ρε,λιγοι τα κανουν πιστευω!!Ειδικα αυτοι που ειναι κοντα στα 100 κιλα ΣΒ..

μπιλ.... αν θυμαμαι καλα... 6x160kg squat δεν ειχες κανει σε καποιο βιντεο????

Eddie
17-06-11, 00:36
μπιλ.... αν θυμαμαι καλα... 6x160kg squat δεν ειχες κανει σε καποιο βιντεο????

4 ηταν τα οποια ξαναεκανα εχθες αλλα χωρις να φτασω σε αποτυχια..

Κοιτα,τα 190 δε τα πιανω!!Εχω ψωμια ακομα..βασικα μονο τον παγκο εχω τωρα..χαχαχα!!Και στις αρσεις μεχρι 200 ειχα παει,παραπανω ουτε καν ;p

tasos2
17-06-11, 00:41
Κοιτα,τα 190 δε τα πιανω!!Εχω ψωμια ακομα..βασικα μονο τον παγκο εχω τωρα..χαχαχα!!Και στις αρσεις μεχρι 200 ειχα παει,παραπανω ουτε καν ;p

Aν εκανες pl εχοντας καποιον να σε καθοδηγει θα επαιζες και με σωματικο βαρος. Δηλαδη να χασεις κιλα αυξανοντας ταυτοχρονα τη δυναμη σου. Με ειδικες τεχνικες ή με διουρητικα και τετοια. Θυμασαι τον Δημα που λιγο πριν τους ολυμπιακους εκανε υποτιθεται διαιτα (κανα διουρητικο θα του δωσαν να χασει υγρα) και εχασε 2 κιλα και κατεβηκε κατηγορια?

Devil
17-06-11, 00:45
4 ηταν τα οποια ξαναεκανα εχθες αλλα χωρις να φτασω σε αποτυχια..

Κοιτα,τα 190 δε τα πιανω!!Εχω ψωμια ακομα..βασικα μονο τον παγκο εχω τωρα..χαχαχα!!Και στις αρσεις μεχρι 200 ειχα παει,παραπανω ουτε καν ;p

nαι δεν λεω οτι τα κανεις τα 2xbw... αλλα σκεψου οτι αυτο ειναι 1rm 175kg... και βαλε οτι εισαι με περιορισμενες θερμιδες.... και δεν εχεις κανει και ποτε προπονηση pl...

εγω στο εχω ξαναπει... οτι αν κανεις κανα pl προγραμμα αυτα τα κιλα τα πιανεις....

Eddie
17-06-11, 02:00
nαι δεν λεω οτι τα κανεις τα 2xbw... αλλα σκεψου οτι αυτο ειναι 1rm 175kg... και βαλε οτι εισαι με περιορισμενες θερμιδες.... και δεν εχεις κανει και ποτε προπονηση pl...

εγω στο εχω ξαναπει... οτι αν κανεις κανα pl προγραμμα αυτα τα κιλα τα πιανεις....

Τεσπα..ναι,αν μπεις σε τετοια μονοπατια ανεβαζεις δυναμη πολυ πιο ευκολα απ οτι αν πηγαινεις με προγραμματα υπερτροφιας.

savage
17-06-11, 18:58
αμα πας στα λογκ νομιζω οι περισσοτεροι τα κανουν




καλα σε αυτο μην παιρνεις κ ορκο....εγω απο οσους γραφουν μονο τον Βασιλη πιστευω σχετικα με τον παγκο για παραδειγμα...καποιοι γραφουν νουμερα που δεν τους αντιπροσωπευουν για κανενα λογο πιστευω,αποψη μου,οποτε μικρο καλαθι

μην ξεχνας και το γιαννη12. το παιδι και μπολικη μυικοτητα εχει απο τις φωτο που μας εχει βαλει κατα καιρους και διαφορα βιντεακια με αρσεις θανατου και σκουοτ εχει βαλει και κανει και πληρη κινηση.

παντως για τα κιλα που βλεπετε στα log,μιας και το θιξατε το θεμα καποια ειναι οντως υπερβολικα αλλα ισως δεν ειναι 100% ψεμματα.

τι εννοω? ειδικα στα σκουοτ τα πραματα ειναι πολυ συγκεχυμενα.καποιοι κανουν 3 ως 5 εκατοστα κατεβασμα και το θεωρουν σκουοτ.επιπλεον ειδικα αν ειναι σε σμιθ οπου δε χρειαζεται να ισορροπησεις τα 150,160,170,180 κιλα(ασε που καποιοι μετρανε τη μπαρα του σμιθ σαν 20κιλη κατι που επ'ουδενι δεν ισχυει),δεν ειναι και τοσο τραγικα δυσκολο (ειδικα αν εχεις και εναν να σε κρατει απο πισω) να κατεβεις 3 ως 5 εκατοστα και να βαυκαλιζεσαι οτι κανεις 180 κιλα σκουοτ.

το ιδιο και στον παγκο.καποιοι δεν κατεβαζουν καν τα κιλα ως το στηθος τους,καποιοι λενε οτι κανουν 120 κιλα και τα μισα τα σηκωνει ο σποτερ απο την 1η επαναληψη κτλ.
στις αρσεις με νεκρη τη μπαρα απο κατω,που η εχεις τη δυναμη και τα σηκωνεις τα κιλα η απλα δεν ξεκολλανε ποτε απο πατωμα,ειναι τυχαιο που δε βλεπετε τετοια νουμερα? η ειναι τυχαιο που καποιοι κανουν πιο πολλα κιλα παγκο η σκουοτ απο αρσεις(κατι που ειναι πρακτικα αδυνατον)???

εγω αυτα τα πραματα 10 χρονια που ειμαι στα γυμναστηρια τα βλεπω καθε μερα.ατομα να φορτωνουν μπαρες στο σκουοτ και να κατεβαινουν 5 εκατοστα με βοηθεια,εχω δει ατομα που βαζουν 100 κιλα παγκο να κανουν 70 κιλα αρσεις θανατου:rolf::rolf: και αλλα τετοια τραγελαφικα.

tasos2
17-06-11, 19:11
μην ξεχνας και το γιαννη12. το παιδι και μπολικη μυικοτητα εχει απο τις φωτο που μας εχει βαλει κατα καιρους και διαφορα βιντεακια με αρσεις θανατου και σκουοτ εχει βαλει και κανει και πληρη κινηση.

παντως για τα κιλα που βλεπετε στα log,μιας και το θιξατε το θεμα καποια ειναι οντως υπερβολικα αλλα ισως δεν ειναι 100% ψεμματα.

τι εννοω? ειδικα στα σκουοτ τα πραματα ειναι πολυ συγκεχυμενα.καποιοι κανουν 3 ως 5 εκατοστα κατεβασμα και το θεωρουν σκουοτ.επιπλεον ειδικα αν ειναι σε σμιθ οπου δε χρειαζεται να ισορροπησεις τα 150,160,170,180 κιλα(ασε που καποιοι μετρανε τη μπαρα του σμιθ σαν 20κιλη κατι που επ'ουδενι δεν ισχυει),δεν ειναι και τοσο τραγικα δυσκολο (ειδικα αν εχεις και εναν να σε κρατει απο πισω) να κατεβεις 3 ως 5 εκατοστα και να βαυκαλιζεσαι οτι κανεις 180 κιλα σκουοτ.

το ιδιο και στον παγκο.καποιοι δεν κατεβαζουν καν τα κιλα ως το στηθος τους,καποιοι λενε οτι κανουν 120 κιλα και τα μισα τα σηκωνει ο σποτερ απο την 1η επαναληψη κτλ.
στις αρσεις με νεκρη τη μπαρα απο κατω,που η εχεις τη δυναμη και τα σηκωνεις τα κιλα η απλα δεν ξεκολλανε ποτε απο πατωμα,ειναι τυχαιο που δε βλεπετε τετοια νουμερα? η ειναι τυχαιο που καποιοι κανουν πιο πολλα κιλα παγκο η σκουοτ απο αρσεις(κατι που ειναι πρακτικα αδυνατον)???

εγω αυτα τα πραματα 10 χρονια που ειμαι στα γυμναστηρια τα βλεπω καθε μερα.ατομα να φορτωνουν μπαρες στο σκουοτ και να κατεβαινουν 5 εκατοστα με βοηθεια,εχω δει ατομα που βαζουν 100 κιλα παγκο να κανουν 70 κιλα αρσεις θανατου:rolf::rolf: και αλλα τετοια τραγελαφικα.

Iσχυουν αυτα αλλα στα λογκ ορισμενοι τα διευκρινιζουν οτι δηλαδη η κινηση ειναι πληρης και παρολαυτα λενε οτι κανουν 150,160,170 κιλα σε σμιθ για 20 επαναληψεις, δηλαδη προπονηση αντοχης με αυτα τα κιλα ενω εχουν μιση μυικοτητα απο σενα για παραδειγμα που στο βιντεο εκανες 100 για 6.

Σχετικα με τον παγκο και τις αρσεις μην το θεωρεις δεδομενο οτι κανουν κλεψιμο οσοι παιζουν περισσοτερα γιατι ο παγκος ειναι πολυ πιο δημοφιλης ασκηση πρωτον οποτε ριχνουν ολοι το βαρος τους εκει και δευτερον πολυ πιο ασφαλης απο τις αρσεις που μπορεις να σακατεψεις τη μεση σου

savage
17-06-11, 19:42
στο βιντεο εκανες 100 για 6.

90 ηταν πανω κατω τα κιλα.δεν ειναι 20 κιλα η μπαρα του σμιθ με τιποτα.


Σχετικα με τον παγκο και τις αρσεις μην το θεωρεις δεδομενο οτι κανουν κλεψιμο οσοι παιζουν περισσοτερα γιατι ο παγκος ειναι πολυ πιο δημοφιλης ασκηση πρωτον οποτε ριχνουν ολοι το βαρος τους εκει και δευτερον πολυ πιο ασφαλης απο τις αρσεις που μπορεις να σακατεψεις τη μεση σου

μια χαρα ειναι οι αρσεις θανατου,απλα ο κοσμος δεν ξερει να τις κανει σωστα.αν τις κανεις σωστα και δεν εχεις προδιαθεση/ευαισθησια στη μεση δεν παθαινεις τιποτα (εκτος αν ειναι καποιος τοσο φελλος που παει και βαλει 200 κιλα ενω μπορεις να σηκωσεις μονο 80).

pan0z
17-06-11, 19:56
συμφωνω σε αυτα που λες νικο οτι μερικοι παιζουν πολλα κιλα με μικρο ευρος κινησης και το παιρνουν οτι αυτο θεωρειτε μια επαναληψη ολοκληρωμενη.Αλλα δεν ξερω τι να πω ισως εγω να ειμαι αδυναμος αλλα μερικα κιλα ουτε το 1/3 της ασκησεις να εκανα δεν θα μπορουσα να τα βγαλω πχ 170 κιλα σκουωτ ουτε στα ονειρα μου.Αν και σιγουρα απεχει η ολοκληρωμενη κινηση απο την μιση φανταζομαι οτι αν καποιος εχει δυναμη και παλι αν την κανει ολοκληρωμενη θα εχει μια μικρη αποκλιση στα κιλα απο οτι πριν παραδειγμα ενα παιδι στο γυμναστηριο μου που παιζει 160χ4 παγκο καπου εκει τεσπα την παει την μπαρα περιπου στα μισα και μετα την ξανανεβαζει αλλα εγω σου λεω οποιον και να βαλεις εδω μεσα(μαζι με μενα) δεν παιζει να κανει ουτε μια και ας ειναι μιση.Λαθος μεν αλλα εχουν δυναμη οπως και να το κανουμε...Απλα βγαινει το πολυ καλο πορισμα οτι ακομα και με λιγα κιλα και σωστη τεχνικη μπορει να κανεις πολυ καλυτερα πραγματα απο αυτους που σηκωνουν πολλα με χαλια;)

tasos2
17-06-11, 20:08
μια χαρα ειναι οι αρσεις θανατου,απλα ο κοσμος δεν ξερει να τις κανει σωστα.αν τις κανεις σωστα και δεν εχεις προδιαθεση/ευαισθησια στη μεση δεν παθαινεις τιποτα (εκτος αν ειναι καποιος τοσο φελλος που παει και βαλει 200 κιλα ενω μπορεις να σηκωσεις μονο 80).

Δε ξερω εγω με 50 κιλα την επαθα και μαλιστα απο τοτε μου χει μεινει και τραυματιζομαι ευκολα.
Πλεον πρεπει να κανω 4-5 σετ υπερεκτασεις χωρις βαρος σαν ζεσταμα για να κανω σκυφτη κωπηλατικη με μπαρα αλλιως δε παιζει να τη γλιτωσω.Αρσεις εχω σταματησει πλεον.

jimmy007
17-06-11, 20:09
.Απλα βγαινει το πολυ καλο πορισμα οτι ακομα και με λιγα κιλα και σωστη τεχνικη μπορει να κανεις πολυ καλυτερα πραγματα απο αυτους που σηκωνουν πολλα με χαλια;)

Eξαρτάται το πρόγραμμα που ακολουθείς. Για παράδειγμα, στις πιέσεις στον πάγκο, την κίνηση από το σημείο που η μπάρα ακουμπά στο στήθος μέχρι το παράλληλο την βγάζουν κυρίως οι δελτοειδείς ενώ όταν κλειδώνουν τα χέρια το στήθος χαλαρώνει και η τάση είναι στους τρικέφαλους.
Επίσης, μερικές ασκήσεις όταν γίνονται σε πλήρες έυρος κίνησης όπως το ορίζετε οι περισσότεροι(δηλαδή στις άρσεις η μπάρα να ακουμπά στο πάτωμα και στα squat να ακουμπάνε οι γάμπες τους δικέφαλους μηριαίους) επιβαρύνον αρκετά αρθρώσεις και τέτοντες, ειδικά στους ψηλότερους.
Έχω βαρεθεί να ακούω στο γυμναστήριο μού από διάφορους ότι αν η μπάρα στις πιέσεις δεν ακομπήσει στο στήθος δεν γυμνάζεις σωστά το στήθος. Ας καταλάβουν μερικοί ότι δεν υπάρχει σωστή και λάθος εκτέλεση, και σωστό ή λάθος εύρος κίνησης ή λάθος και σωστή λαβή. Ο καθένας επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο και βλέπει τα ανάλογα αποτελέσματα στο σώμα του..

savage
17-06-11, 20:11
panoz ακου μια ιστορια.
καποτε που επαιζα μπασκετ ακομα δουλευαμε quarter squats(ταχυδυναμικα).
εκανα λοιπον πριν 4 και βαλε χρονια στα ελευθερα καθισματα 10χ140 κιλα.και μπορουσα κι αλλες 5 ισως κι αλλες 10. φυσικα κατεβαινα και γω 5-10 εκατοστα.
ολοκληρη επαναληψη ομως,δε μπορουσα να κανω ουτε μια.στο υπογραφω!και οχι ass to the grass,ουτε καν στο παραλληλο δε θα μπορουσα να φτασω

τωρα που παω ass to the grass, στο peak μου εχω σηκωσει 12 επαναληψεις με 50 κιλα σε καθε μερια στο σμιθ.
οποτε αυτη η μικρη ιστορια μου εδειξε οτι κανοντας το 1/4 της κινησης μπορεις να φορτωσεις πολλααααα κιλα.και ειδικα αν ειναι και στο σμιθ,που δε χρειαζεται να τα ισορροπησεις ειναι ακομα πιο ευκολο.

pan0z
17-06-11, 20:14
Eξαρτάται το πρόγραμμα που ακολουθείς. Για παράδειγμα, στις πιέσεις στον πάγκο, την κίνηση από το σημείο που η μπάρα ακουμπά στο στήθος μέχρι το παράλληλο την βγάζουν κυρίως οι δελτοειδείς ενώ όταν κλειδώνουν τα χέρια το στήθος χαλαρώνει και η τάση είναι στους τρικέφαλους.
Επίσης, μερικές ασκήσεις όταν γίνονται σε πλήρες έυρος κίνησης όπως το ορίζετε οι περισσότεροι(δηλαδή στις άρσεις η μπάρα να ακουμπά στο πάτωμα και στα squat να ακουμπάνε οι γάμπες τους δικέφαλους μηριαίους) επιβαρύνον αρκετά αρθρώσεις και τέτοντες, ειδικά στους ψηλότερους.
Έχω βαρεθεί να ακούω στο γυμναστήριο μού από διάφορους ότι αν η μπάρα στις πιέσεις δεν ακομπήσει στο στήθος δεν γυμνάζεις σωστά το στήθος. Ας καταλάβουν μερικοί ότι δεν υπάρχει σωστή και λάθος εκτέλεση, και σωστό ή λάθος εύρος κίνησης ή λάθος και σωστή λαβή. Ο καθένας επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο και βλέπει τα ανάλογα αποτελέσματα στο σώμα του..

καταρχην εγω δεν εγραψα πουθενα πως θεωρω την σωστη εκτελεση.Ποτε δεν κανω στον παγκο ουτε θεωρω τοσο σωστο να την ακουμπας μεχρι τερμα γιατι σιγουρα αν εχεις και κλειστη λαβη γυμναζεις πιο πολυ δελτο παρα στηθος πιστευω το ιδανικο ειναι να την σταματας καμια 5 εκατοστα πριν το στηθος.Τωρα για τα αλλα που λες δεν συμφωνω

tasos2
17-06-11, 20:16
Ας καταλάβουν μερικοί ότι δεν υπάρχει σωστή και λάθος εκτέλεση, και σωστό ή λάθος εύρος κίνησης ή λάθος και σωστή λαβή. Ο καθένας επιλέγει αυτό που θεωρεί καλύτερο και βλέπει τα ανάλογα αποτελέσματα στο σώμα του..

Για το οτι οταν τα χερια κλειδωνουν ξεκουραζεται το στηθος ισχυει και το κανει πιο ευκολο. Το αλλο οτι απο το στηθος μεχρι το παραλληλο κανουν τη δουλεια μονο οι δελτοειδεις δε νομιζω. Οπως και να χει ειναι πολυ πιο δυσκολο οταν ακουμπαει οποτε ο αλλος δε μπορει να κοκορευεται οτι σηκωσε χ κιλα οταν τα κανει ετσι

Αντωνης
17-06-11, 20:43
καταρχην εγω δεν εγραψα πουθενα πως θεωρω την σωστη εκτελεση.Ποτε δεν κανω στον παγκο ουτε θεωρω τοσο σωστο να την ακουμπας μεχρι τερμα γιατι σιγουρα αν εχεις και κλειστη λαβη γυμναζεις πιο πολυ δελτο παρα στηθος πιστευω το ιδανικο ειναι να την σταματας καμια 5 εκατοστα πριν το στηθος.Τωρα για τα αλλα που λες δεν συμφωνω

Δελτο πιανει αν ακουμπας την μπαρα στο στηθος.Αν την ακουμπας λιγο πιο κατω απ αυτο και πανω απ τους κοιλιακους,δηλαδη στο διαφραγμα περιπου οι δελτο παιρνουν πολυ λιγοτερη επιβαρυνση

pan0z
17-06-11, 21:55
panoz ακου μια ιστορια.
καποτε που επαιζα μπασκετ ακομα δουλευαμε quarter squats(ταχυδυναμικα).
εκανα λοιπον πριν 4 και βαλε χρονια στα ελευθερα καθισματα 10χ140 κιλα.και μπορουσα κι αλλες 5 ισως κι αλλες 10. φυσικα κατεβαινα και γω 5-10 εκατοστα.
ολοκληρη επαναληψη ομως,δε μπορουσα να κανω ουτε μια.στο υπογραφω!και οχι ass to the grass,ουτε καν στο παραλληλο δε θα μπορουσα να φτασω

τωρα που παω ass to the grass, στο peak μου εχω σηκωσει 12 επαναληψεις με 50 κιλα σε καθε μερια στο σμιθ.
οποτε αυτη η μικρη ιστορια μου εδειξε οτι κανοντας το 1/4 της κινησης μπορεις να φορτωσεις πολλααααα κιλα.και ειδικα αν ειναι και στο σμιθ,που δε χρειαζεται να τα ισορροπησεις ειναι ακομα πιο ευκολο.


νικο νταξ το να κανει καποιος quarter squats και να το θεωρει οτι κανει και squat ειναι γελοιο....Ποιον μου θυμιζει αυτη η ιστορια αραγε...:shifty: ονοματα δεν λεμε καταλαβαν μερικοι χιχι!

MusclesOfShadow
19-06-11, 14:14
Για να αλλαξω λιγο την ροη της συζητησης, επειδη βλεπω και ξερετε απο τετοια, τωρα που δουλευω για ογκο και χρειαζομαι αρκετη ενταση στο ανεβασμα των κιλων και ταχυτητα, θεωρειται πως ειναι καλυτερο να
1)προσθεσω μια-δυο μερες αποκλειστικα weightlifting προπονησης που μαρεσει
2)να κανω τετοιου ειδους ασκησεις πιο χαλαρα, αναλογα με το τι γυμναζω εκεινη τη μερα
ή
3)να μην κανω καθολου τετοιες ασκησεις γιατι θα με κουρασουν και θα με αποσπασουν απτην προπονηση ογκου??

Thnxx:thumbup: