PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΥΙΚΗ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ



Giorgos1989
15-06-11, 18:35
Γεια σε ολους παιδια!Προσφατα,εδω και δυο μηνες αρχισα γυμναστηριο και αποφασισα για αρχη να κανω γνωριμια με τον χωρο χωρις να ακολουθω καποιο ιδιαιτερο προγραμμα!Ωστοσο τωρα θελω να αρχισω σοβαρη δουλεια και αυτο που με ενδιαφερει κυριος ειναι να αυξησω την μυικη μαζα(ενδυναμωση)σε λογικα πλαισια,χωρις ομως να παραμελησω και την εμφανιση(γραμμωση).Το προβλημα ειναι οτι ασκουμαι αρκετα,(τρεξιμο και κυριος ποδοσφαιρο)πραγματα τα οποια με ενδιαφερουν και θελω να ριξω το βαρος σε αυτα και ακουω συνεχεια οτι ογκος και τρεξιμο δεν πανε μαζι.Δεν ζηταω τρομερη μυικη αυξηση καθοτι με ενδιαφερει η ταχυτητα και η δυναμη τον ποδιων λογο αθληματος,γενικα ο πολυς ογκος μου ειναι παντελως αδιαφορος.Αυτο που δεν ξερω ειναι,τι προγραμμα να ακολουθησω και κυριος τι διατροφη?Σκεφτομαι μαζι με την προτεινομενη διατροφη να παιρνω και πρωτεινη αλλα δεν εχω ιδεα ποια ακριβως!Η ηλικια μου ειναι 22χρονων υψος 1.82 και βαρος 73 κιλα.Ο στοχος μου πιστευω πρεπει να ειναι τα 80 κιλα.Συγχωρηστε με αν γινομαι κουραστικος απλα προσπαθησα να σας μεταφερω αυτα ακριβως που με ενδιαφερουν.Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων!!!!!!:):):)

MusclesOfShadow
15-06-11, 22:06
Οι Sprinters ... και δερνουν οσον αφορα την ταχυτητα και την εκρηκτικοτητα και σαφως εχουν πολλη μυικη μαζα. Τσεκαρε στο google, πατα sprinter muscle πχ. και θα δεις! Ελπιζω καποια στιγμη να προπονηθω και γω για ταχυτητα γιατι πιστευω εχω δυνατοτητες, και να ξερεις ο ογκος δεν επηρεαζει την ταχυτητα σου, σε βοηθαει κιολας, απλα με τα πολλα βαρη χωρις αλλου ειδους ασκηση, γινεσαι λιγο πιο αργος σε μερικες κινησεις μονο. Αλλα επναλαμβανω πως δεν χανεις ταχυτητα π.χ. σε ευθη δρομο, ισα ισα με τη σωστη προπονηση κερδιζεις κιολας!

tasos2
15-06-11, 22:16
Το τρεξιμο δεν κανει κακο στην μυικη αναπτυξη. H υπερπροπονηση ειναι αυτη που εμποδιζει και αν κανεις πολλες ωρες τρεξιμο καθε μερα συν προπονηση με βαρη ειναι αναποφευκτη.

Παντως το ειδος τρεξιματος που κανεις δηλαδη που δινεις βαρος στην ταχυτητα σαφως και παει μαζι με τον ογκο γιατι ειναι προπονηση δυναμης ουσιαστικα. Αν ετρεχες αργα αλλα για πολλη ωρα (προπονηση αντοχης) τοτε δεν θα πηγαινε μαζι με τον ογκο