PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιορδάνης Λεβεντέλης



Polyneikos
16-06-11, 09:25
Τον Ιορδανη Λεβεντέλη οι περισσότεροι τον εχουν προλάβει και τον γνωρίζουν ως προεδρο-αξιωματούχο της ΕΟΣΔ-IFBB.
Oι πιο παλιοι φίλοι του αθλήματος όμως τον θυμούνται και ως ενα πολυ σημαντικο και επιτυχημενο αθλητη των δεκαετιων 1970-1980.
Ιδιοκτήτης γυμναστηριου στην Κυψελη,προετοιμαζόταν και προετοίμαζε αθλητες για αγωνες από την δεκαετια του 1970.

Παγκόσμιο IFBB 1984 Las Vegas

27594

27596


Επαιρνε μερος στους αγωνες της ΕΟΣΔ από το 1977,συμμετέχωντας στην μεσαία κατηγορία (-80 κ.),όπου παντα ήταν πρωταγωνιστης,κερδίζωντας την κατηγορία του.
Μάλιστα ειχε συμμετοχές και σε διεθνεις αγωνες,όπως σε Πανευρωπαικα,Παγκόσμια,Μεσογειακά,με αποκορύφωμα το ασημενιο μετάλλιο στους Μεσογειακους Αγωνες της Κυπρου το 1987!

Πανελληνιο Πρωταθλημα ΕΟΣΔ 1981

27593

Απονομή από τον Mohammed Makawy

27592



Καποιες απο τις σημαντικότερες του διακρίσεις



1977 Πανελληνιο IFBB 1ος -80κ,
1979 Πανελληνιο IFBB 1ος -80κ,
1981 Πανελληνιο IFBB 1ος -80κ,
1982 Πανελληνιο IFBB 1ος -80κ,
1982 Μρ Ευρώπη IFBB (Mαλμο Σουηδία)
1983 Πανελληνιο IFBB 1ος -80κ,
1983 Μρ Υφήλιος IFBB (Μπρυζ Βελγιο)
1984 Πανελληνιο IFBB 1ος -80κ,
1984 Μρ Υφήλιος IFBB (Las Vegas)
1985 Πανελληνιο IFBB 1ος -80κ,
1985 Μρ Υφήλιος IFBB (Γκετεμποργκ Σουηδία)
1986 Πανελληνιο IFBB 1ος -80κ,
1987 Μεσογειακοί IFBB Κυπρος 2ος-80κ.





Πανελλήνιο ΕΟΣΔ 1984

27595

Με τον Δημητρη Παπαδογεωργακη

27597

NASSER
16-06-11, 09:33
Πολύ καλό αφιέρωμα, καθώς ο κυρ. Ιορδάνης είναι απο τους ανθρώπου που έχουν προσφέρει πολλά στο ελληνικό ββ τα τελευταία είκοσι χρόνια, αλλά και η σταδιοδρομία του ως αθλητής ήταν πολύ σημαντική.
Προσωπικά αυτο που ξέρω απο τον ίδιο, είναι πως δεν είχε τον καλύτερο σωματότυπο και μεταβολισμό ώστε να πιάνει εύκολα αγωνιστική φορμα. Συνεχώς προετοιμαζόταν με σκληρές προπονήσεις και διατροφή και κατάφερνε να είναι ο καλύτερος. Είχε τη δύναμη της αγάπης και της θέλησης.
Σημερα αν και πρόεδρος της ΕΟΣΔ-IFBB και παρόλες τις υποχρεώσεις που έχει από τη θέση αυτη, συνεχίζει και γυμνάζεσαι με μεγάλο ζήλο :clap::clap::clap:

D.ANTONIADIS
16-06-11, 10:08
1992- RESPECT :thumbup::thumbup::clap::clap::toast::toast:

TRIANTAFYLLOU
16-06-11, 17:18
τις θυμάμε αυτές τις φωτο πραγματικα ο λεβεντέλης ενω δεν είχε τον ιδανικό σωματότυπο , πάντα κατάφερνε με το πείσμα και την δουλεια να πετυχαίνει την καλύτερη φόρμα απ όλους , με αποκορύφωμα τους μεσογειακούς όπου είχε κατεβεί με τον δημήτρη παπαδογιωργάκη .

πολύ καλό το αφιέρωμα και νομίζω δεν θα έπρεπε να λείπει απο το φόρουμ :thumbup::thumbup::thumbup:

Muscleboss
17-06-11, 01:21
Πολύ σημαντικός αθλητής και γενικότερα σημαντική προσωπικότητα στο ελληνικό Bodybuilding. Παράλειψη που δεν τον είχαμε αναφέρει έως τώρα, αλλά τώρα βρήκαμε υλικό του από περιοδικά της εποχής.

Σήμερα, οι περισσότεροι δε γνωρίζουν την αγωνιστική πορεία και τις διακρίσεις του Ιορδάνη Λεβεντέλη, καθώς έχει συνδυαστεί το όνομά του με την προεδρεία της ΕΟΣΔ-IFBB, ωστόσο όπως δείχνουν και οι τίτλοι του κυριάρχισε στα πανελλήνια πρωταθλήματα της ελληνικής IFBB για περισσότερα από 10 χρόνια.

Σε μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με το Διονύση Βολικό σχετικά με τους σημαντικότερους Έλληνες αθλητές, μου ανέφερε μέσα στους πρώτους από αυτούς τον Λεβεντέλη (κάτι που για να ειμαι ειλικρινής δεν το περίμενα) στηρίζοντάς το στο ότι ειχε πολλές συμμετοχές και πολλές νίκες για μεγάλο χρονικό διάστημα στην IFBB.

Εκείνο που προσπαθώ να καταλάβω απο τους τίλτους του είναι αν είχε διασταυρωθεί πουθενά με τον Μπουρνάζο, και ίσως είχε γίνει αυτό στο πανελλήνιο του '79 στον γενικό τίτλο. Αν μπορεί κανείς να μας το επιβεβαιώσει, αλλιώς θα επικοινωνήσω με τον Σπύρο.

ΜΒ

TRIANTAFYLLOU
17-06-11, 03:36
Πολύ σημαντικός αθλητής και γενικότερα σημαντική προσωπικότητα στο ελληνικό Bodybuilding. Παράλειψη που δεν τον είχαμε αναφέρει έως τώρα, αλλά τώρα βρήκαμε υλικό του από περιοδικά της εποχής.

Σήμερα, οι περισσότεροι δε γνωρίζουν την αγωνιστική πορεία και τις διακρίσεις του Ιορδάνη Λεβεντέλη, καθώς έχει συνδυαστεί το όνομά του με την προεδρεία της ΕΟΣΔ-IFBB, ωστόσο όπως δείχνουν και οι τίτλοι του κυριάρχισε στα πανελλήνια πρωταθλήματα της ελληνικής IFBB για περισσότερα από 10 χρόνια.

Σε μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με το Διονύση Βολικό σχετικά με τους σημαντικότερους Έλληνες αθλητές, μου ανέφερε μέσα στους πρώτους από αυτούς τον Λεβεντέλη (κάτι που για να ειμαι ειλικρινής δεν το περίμενα) στηρίζοντάς το στο ότι ειχε πολλές συμμετοχές και πολλές νίκες για μεγάλο χρονικό διάστημα στην IFBB.

Εκείνο που προσπαθώ να καταλάβω απο τους τίλτους του είναι αν είχε διασταυρωθεί πουθενά με τον Μπουρνάζο, και ίσως είχε γίνει αυτό στο πανελλήνιο του '79 στον γενικό τίτλο. Αν μπορεί κανείς να μας το επιβεβαιώσει, αλλιώς θα επικοινωνήσω με τον Σπύρο.

ΜΒ

οι παλιοί αθλητές δεν υπάρχει περίπτωση να μην θυμούνται τον λεβεντέλη σαν αθλητή .
όμως εγω δεν θυμάμε ποτε να είχε διασταυρωθεί με τον σπύρο τουλάχιστον απο όσο γνωρίζω και απο τα περιοδικα που διάβαζα της εποχής γιατι δεν είχαμε πολλες φορές την δυνατότητα να δούμε λαιβ αγώνες και εκείνα τα χρόνια με τούς δρόμους και τα τότε μέσα ήταν χρονοβόρα τα ταξίδια .γι αυτό κρατάω μια επιφύλλαξη
ο λεβεντέλης απλα δεν έπαιξε με τον μπουρνάζο γιατι κατέβαινε στην ιφββ και περισσότερο τύχαινε με τον παπαδογιωργάκη που και αυτός στα τελευταία αγωνιστικά του χρόνια κατέβαινε στην ιφββ.


ο λεβεντέλης ξεκίνησε σαν αθλητής και τελείωσε στην ιφββ , στην συνέχεια υπήρξε παράγοντας της ομοσπονδίας επι εποχής βασιλόπουλου και στην συνέχεια αντώνη κλίφελτ , μέχρι που ανέλαβε την προεδρία της ομοσπονδίας έως και σήμερα .

εκείνο που τον έκανε να ξεχωρίζει σαν αθλητή ήταν για τα τότε δεδομένα η ποιότητα και γράμμωση που δεν ήταν πολύ συνηθισμένη εκείνα τα χρόνια , περισσότερο οι αθλητές στο μυαλό είχαν τον όγκο αλλα δεν είχαν ακόμη και την εμπειρία να καταλάβουν ότι ο όγκος χάνετε στην σκηνή , γι αυτό αν δείτε και παλιές φωτο ο λεβεντέλης ήταν πάντα σωστα προετοιμασμένος και γραμμωμένος και έκανε την διαφορά κερδίζοντας αθλητές με καλύτερο καλούπι και προδιαγραφές και πολύ δύσκολα έβρησκε αντίπαλο στην κατηγορία του :thumbup::thumbup:

NASSER
17-06-11, 08:12
Συγκεκριμένα όλοι γνωρίζουν τα 8 συνεχόμενα Ελλάς. Πολύ δύσκολο να καταφέρει κάποιος να διακρίνεται 8 συνεχόμενες χρονιές.
Ο Σπυρος αγωνίστηκε στην IFBB τα τελευταία χρονια της σταδιοδρομίας του, τέλη της δεκαετίας '80, ενώ ο κύριος Λεβεντέλης είχε σταματήσει αγωνιστικά.
Είναι ανθρωπος που έχει τιμηθεί απο την παγκόσμια ομοσπονδία IFBB πολλές φορές, και η συμβολή του για την εξέλιξη της αναγνώρισης της σωματικής διάπλασης στην Ελλάδα ως άθλημα, πιστεύω πως είναι ασυναγώνιστη προσφορά. Δυστυχώς με τα σημερινά δρώμενα στην Ελλάδα, δεν μπορεί να αναγνωριστεί από τον κόσμο του αθλήματος αυτή η προσφορά.
Εύχομαι να συνεχίσει να προσφέρει με τον ίδιο ζήλο και αγάπη!

Muscleboss
17-06-11, 10:32
Τη διασταύρωση με τον Σπύρο Μπουρνάζο την αναφέρω συγκεκριμένα για τον αγώνα του '79 που ο Λεβεντέλης κέρδισε τη κατηγορία του και ο Σπύρος είχε κερδίσει Γενικό τίτλο και Παλαιών πρωταθλητών στην IFBB . Απλά δεν είμαι σίγουρος αν ήταν ο ίδιος αγώνας του '79.

MB

LION
17-06-11, 12:06
Ο Ιορδάνης Λεβεντέλης,είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε ορισμένους,αποτελεί το βασικότερο κεφάλαιο του Ελληνικού ΒΒ,εκτός από αθλητής και ως παράγοντας.

Διεθνώς αναγνωρισμένος,έχει εκτιμηθεί για τις ικανότητες και γνώσεις του,διατηρώντας προσωπικές φιλίες με νυν και τέως προέδρους και παράγοντες της παγκόσμιας I.F.B.B.

Oσοι παρευρέθηκαν στο ΑLEXANDER THE GREAT,μπόρεσαν να δούνε,να ακούσουν και να καταλάβουν την εκτίμηση του mr. Santonja προς το πρόσωπό του.

Θα "κλείσω" μ'ένα ρητορικό ερώτημα:
Θάθελα να ήξερα ποιος μπορεί στην Ελλάδα να θεωρεί τον εαυτό του εμπειρότερο από τον κ. Λεβεντέλη;


:clap::clap::clap:

Polyneikos
17-06-11, 12:19
Συνεχίζω το φωτοαφιερωμα βαζωντας καποιες φωτογραφίες από κομβικους αγωνες του Ιορδανη Λεβαντελη,ελπίζω να σας αρεσουν.

Πανελληνιο ΕΟΣΔ 1985,με τον Τάσο Χασούρα


27617


Πανελληνιο ΕΟΣΔ 1986

27618


Παγκόσμιο IFBB Las Vegas 1984

27616


Μεσογειακοι IFBB Kύπρος 1987

27619

NASSER
17-06-11, 12:36
Οι φώτο απλά, ΤΕΛΕΙΕΣ :clap::clap::clap::clap:

Dreiko
17-06-11, 14:31
μπραβο πολυνικε!!!!:clap::clap::clap::clap:
με προλαβες,ειχα στα σκαρια ενα αφιερωμα κι εγω....:thumbup::thumbup::thumbup:
αν εβρισκα να σκαναρω καποιες φωτο που εχω....:(:(:turtle:
και παλι μπραβο.....:toast:

ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΚΟΣ
18-06-11, 11:52
Ο Ιορδάνης Λεβεντέλης,είτε αρέσει είτε δεν αρέσει σε ορισμένους,αποτελεί το βασικότερο κεφάλαιο του Ελληνικού ΒΒ,εκτός από αθλητής και ως παράγοντας.

Διεθνώς αναγνωρισμένος,έχει εκτιμηθεί για τις ικανότητες και γνώσεις του,διατηρώντας προσωπικές φιλίες με νυν και τέως προέδρους και παράγοντες της παγκόσμιας I.F.B.B.

Oσοι παρευρέθηκαν στο ΑLEXANDER THE GREAT,μπόρεσαν να δούνε,να ακούσουν και να καταλάβουν την εκτίμηση του mr. Santonja προς το πρόσωπό του.

Θα "κλείσω" μ'ένα ρητορικό ερώτημα:
Θάθελα να ήξερα ποιος μπορεί στην Ελλάδα να θεωρεί τον εαυτό του εμπειρότερο από τον κ. Λεβεντέλη;


:clap::clap::clap:
Ο κος Λεβεντέλης μαζί με την κα Ιωαννίδου έχουν δώσει την τελευταία 20ετία έναν απίστευτο αγώνα για την αναγνώριση του αθλήματος από το κράτος,Αυτό έγινε πραγματικότητα τον Ιούνιο του 2003 όταν παραδόθηκε στην Ομοσπονδία το επίσημο χαρτί της αναγνώρισης (στην Λάρισα) και είχα την τύχη να παρευρίσκομαι.Ηταν μοναδική εμπειρία γιατί κόποι τόσων χρόνων γιά έναν στόχο από τους δύο αυτούς ανθρώπους είχαν γίνει πραγματικότητα.
Ενα επίσης σημαντικό γεγονός είναι ότι το 2004 με ενέργειες του κου Λεβεντέλη το άθλημα της Σωματικής Διάπλασης είχε επιλεγεί σαν άθλημα επίδειξης για την Ολυμπιάδα της Αθήνας(πόσοι άραγε το γνωρίζουν) αλλά ματαιώθηκε και αυτό οφείλεται σε "ξένο παράγοντα".
Πρέπει να αποδίδονται οι τιμές σε ανθρώπους που πρόσφεραν , προσφέρουν και θα προσφέρουν.

LION
24-06-11, 10:47
Πολύ σημαντικός αθλητής και γενικότερα σημαντική προσωπικότητα στο ελληνικό Bodybuilding. Παράλειψη που δεν τον είχαμε αναφέρει έως τώρα, αλλά τώρα βρήκαμε υλικό του από περιοδικά της εποχής.

Σήμερα, οι περισσότεροι δε γνωρίζουν την αγωνιστική πορεία και τις διακρίσεις του Ιορδάνη Λεβεντέλη, καθώς έχει συνδυαστεί το όνομά του με την προεδρεία της ΕΟΣΔ-IFBB, ωστόσο όπως δείχνουν και οι τίτλοι του κυριάρχισε στα πανελλήνια πρωταθλήματα της ελληνικής IFBB για περισσότερα από 10 χρόνια.

Σε μια πρόσφατη συζήτηση που είχα με το Διονύση Βολικό σχετικά με τους σημαντικότερους Έλληνες αθλητές, μου ανέφερε μέσα στους πρώτους από αυτούς τον Λεβεντέλη (κάτι που για να ειμαι ειλικρινής δεν το περίμενα) στηρίζοντάς το στο ότι ειχε πολλές συμμετοχές και πολλές νίκες για μεγάλο χρονικό διάστημα στην IFBB.

Εκείνο που προσπαθώ να καταλάβω απο τους τίλτους του είναι αν είχε διασταυρωθεί πουθενά με τον Μπουρνάζο, και ίσως είχε γίνει αυτό στο πανελλήνιο του '79 στον γενικό τίτλο. Αν μπορεί κανείς να μας το επιβεβαιώσει, αλλιώς θα επικοινωνήσω με τον Σπύρο.

ΜΒ

Aγωνίστηκαν στο overall για τον γενικό τίτλο και κέρδισε ο Μπουρνάζος.
Μου το επιβεβαίωσε και ο κ. Λεβεντέλης.


Πολλά Πάνο πιστεύω δεν γνωρίζεις και δεν γνωρίζουν και οι περισσότεροι,καθότι δεν επιθυμεί κι ο ίδιος την αυτοπροβολή του.
Εστω και τα μισά απ'ότι έχω διαπιστώσει από μόνος μου να ξέρατε,θα μένατε εντυπωσιασμένοι.
Ακόμα κι αυτό που λέει ο Νίκος παραπάνω να σκεφτείτε,ότι η προσπάθεια για αναγνώριση ως ολυμπιακό άθλημα θα οφειλόταν στο κ.Λεβεντέλη,αρκεί για να δούμε για τι άνθρωπο μιλάμε και πόσο είναι "αφιερωμένος" σε πραγματικά αθλητικά ιδεώδη.



1992 στην Ελλάδα και 1994 στην Κίνα του απονεμήθηκε τιμητικό μετάλλιο από τον τότε πρόεδρο της Ι.F.B.B. BEN WEIDER.

28013



2011 απονομή τιμητικού μεταλλίου και διπλώματος από τον σημερινό πρόεδρο της I.F.B.B. mr. SANTONJA.

28017

Muscleboss
24-06-11, 11:29
Aγωνίστηκαν στο overall για τον γενικό τίτλο και κέρδισε ο Μπουρνάζος.
Μου το επιβεβαίωσε και ο κ. Λεβεντέλης.

Ωραία πράγματα! :thumbup:

Και ξέρεις γιατί λέω "ωραία πράγματα" Χρήστο, γιατί ξέρουμε 5-6 (και παραπάνω) αθλητές που αγωνίστηκαν στο πρωτάθλημα του '79 και όντως όλοι πραγματικά συναντηθηκαν και διασταυρώθηκαν μεταξύ τους σε ένα αγώνα αναφοράς για τη χρονιά εκείνη (γιατί μόνο η IFBB υπήρχε και 1 πρωταθλημα γίνοταν).

Αν βρεις σήμερα 5-6 αθλητές που συμμετείχαν στο "πρωτάθλημα bodybuilding" του 2005 ή του 2010 το πιθανοτερο είναι να αγωνίστηκαν όλοι σε διαφορετικούς αγώνες... για αυτό όπως λέει και ο Μπουρνάζος "θα μας πάρουν με τις λεμονόκουπες...".

ΜΒ

Polyneikos
24-06-11, 11:49
Πανελληνιο ΕΟΣΔ 1985

28009


Πανελληνιο ΕΟΣΔ 1985,με τον Τάσο Χασούρα


28010






Με τον Ελληνα Σαμυ Ιωαννίδη,μονιμο κατοικο Αυστραλίας,στο Παγκόσμιο στο Las Vegas

28008

Διακογιαννης Γιαννης
12-07-11, 20:57
Με τον Ιορδανη διασταυρωθηκαν οι δρομοι μας πολλες φορες και σε αγωνες και σε δραστηριοτητες της ομοσπονδιας.
Ταξιδεψαμε μαζι στους Μεσογειακους στη Κυπρο και μαζι και με το Δημητρη Παπαδογεωργακη εκπροσωπησαμε τη πατριδα μας ο καθε ενας στη κατηγορια του.Στιγμες εντονες και αξεχαστες.
Διαβαζω πολυ σωστες τοποθετησεις απο τους φιλους μας και θα ηθελα με τη σειρα μου να προσθεσω και εγω δυο λογια: Ο Ιορδανης υπηρξε πραγματικα ολοκληρωμενος αθλητης.Δεν ειχε ασθενη σημεια.Σκεπτοταν οπως οι ξενοι κορυφαιοι πρωταθλητες.Ολοι λεμε οτι δεν θελουμε να εχουμε ευαισθητα σημεια αλλα πανω στη προπονηση οι περισσοτεροι λογω ανασφαλειας ασχολουνται υπερμετρα με τα σημεια τους εκεινα που αναπτυσσονται ευκολοτερα. Ο Ιορδανης αυτη την ανασφαλεια δεν την εχει καθολου, και η αυτοπεποιθηση του φαινεται και στο παντα σοβαρο και επιβλητικο του ποζαρισμα
Αυτο ειναι το πρωτο μου σχολιο στην ωραια παρεα που εχετε φτιαξει και θελω σιγα-σιγα να συμμετεχω συχνοτερα.Θα τα ξαναπουμε

Polyneikos
12-07-11, 21:04
Γιαννη καλως ήρθες στην παρεα μας!Τιμή μας και χαρα μας που συμμετεχεις,σε ευχαριστουμε για τις πληροφορίες για τον Ιορδανη Λεβεντελη,εχετε συμπορευτει σε πολλα και σιγουρα θα εχεις να μας πεις αρκετα,όπως και για πολλους αλλους παλιους αθλητες :clap::clap:

TRIANTAFYLLOU
12-07-11, 21:52
γειά σου ρε γιάννη καλωσήλθες στην παρέα μας και μόνο η παρουσία σου και μια κουβέντα που θα γράψεις είναι σημαντική γιατι μιλάει η εμπειρία.
οι παλιοί αθλητές όπως εσύ είναι η σύνδεση του παλιάς με την νέα σχολή του ββ και κάθε άποψη σεβαστή , χρήσιμη και καλοδεχούμενη :clap::clap:

Muscleboss
13-07-11, 00:10
Γιαννη καλωσήρθες στο φόρουμ, περιμένουμε με ανυπομονησία τα σχόλιά σου καθώς έχουν ιδίαιτερη βαρύητητα.

Πολύ σημαντικό αυτό σχετικά με την αυτοπεποίηθηση του Λεβεντέλη :thumbup:

ΜΒ

NASSER
13-07-11, 09:22
Με τον Ιορδανη διασταυρωθηκαν οι δρομοι μας πολλες φορες και σε αγωνες και σε δραστηριοτητες της ομοσπονδιας.
Ταξιδεψαμε μαζι στους Μεσογειακους στη Κυπρο και μαζι και με το Δημητρη Παπαδογεωργακη εκπροσωπησαμε τη πατριδα μας ο καθε ενας στη κατηγορια του.Στιγμες εντονες και αξεχαστες.
Διαβαζω πολυ σωστες τοποθετησεις απο τους φιλους μας και θα ηθελα με τη σειρα μου να προσθεσω και εγω δυο λογια: Ο Ιορδανης υπηρξε πραγματικα ολοκληρωμενος αθλητης.Δεν ειχε ασθενη σημεια.Σκεπτοταν οπως οι ξενοι κορυφαιοι πρωταθλητες.Ολοι λεμε οτι δεν θελουμε να εχουμε ευαισθητα σημεια αλλα πανω στη προπονηση οι περισσοτεροι λογω ανασφαλειας ασχολουνται υπερμετρα με τα σημεια τους εκεινα που αναπτυσσονται ευκολοτερα. Ο Ιορδανης αυτη την ανασφαλεια δεν την εχει καθολου, και η αυτοπεποιθηση του φαινεται και στο παντα σοβαρο και επιβλητικο του ποζαρισμα
Αυτο ειναι το πρωτο μου σχολιο στην ωραια παρεα που εχετε φτιαξει και θελω σιγα-σιγα να συμμετεχω συχνοτερα.Θα τα ξαναπουμε

Κύριε Διακογιάννη καλως ήρθατε στη παρέα! Τα λόγια έχουν ιδαίτερη βαρύτητα καθώς γνωρίζεται τον κύριο Λεβεντέλη και τον ζήσατε σε ωραίες στιγμές της σταδιοδρομίας σας ως αθλητές.:clap:

Polyneikos
02-08-11, 16:41
Μερικες ακομα σπανιες φωτογραφίες από ενα πολυακουσμενο αγωνα,το 1979,με πληθωρα νεων αθλητων που επαιξαν πρωταγωνιστικο ρόλο τα επομενα χρονια στην Σωματικη Διαπλαση αλλα και βετερανους που κατεβηκαν να διεκδικησουν τον τιτλο των παλιων πρωταθλητων.
Ο Ιορδανης Λεβεντελης συμμετειχε στην κατηγορία -70 όπου και κερδισε.

29310


29309

Συμμετείχε στον Γενικο Τίτλο όπου νικητης στεφθηκε ο Σπυρος Μπουρναζος,2ος ο Δημητρης Γκιουλεας και τρίτος ο Ιορδανης Λεβεντελης.

29311

Dreiko
02-08-11, 19:32
αυτα ειναι κωστα,μπραβο....αυτες τις φωτο δεν ξερω αν τις εχει και ο ιδιος....:clap::clap::clap:

Polyneikos
02-08-11, 19:47
Μερικες ακομα φωτογραφίες.Εδω από 2 περιοδικα που εχω στην κατοχη μου,υπάρχει μια συγχυση:
Στο ενα αναφερεται ως πρωτη συμμετοχη του Ιορδανη Λεβεντελη το 1977 ( και νίκη του στα ελαφρα βαρη) και μια συνεντευξη του αναφερει ότι πρωτη του συμμετοχη ηταν αυτος ο αγωνας που εβαλα φωτο πριν,το 1979 δηλαδη..

Mr Ελλάς 1982

29319



29323

29324


Βραβευση από τον Σταυρο Τριανταφυλλίδη,πρόεδρο της Ελληνικης IFBB (και παλαιο αθλητη)


29320


Las Vegas 1984,Παγκόσμιο IFBB

29325

Περιοδικο Δυναμικα Σπορ: ο ΑΘΛΗΤΗΣ του μήνα (φωτογραφηση)

29321


29322

NASSER
03-08-11, 10:26
Πολύ σπάνιο φωτογραφικό υλικό :thumbup:
Ευχαριστούμε Κωστα!!
Φυσικά θέλουμε κι άλλες φωτο :)

Polyneikos
16-09-11, 20:31
Kαποιες φωτογραφιες του Ιορδανη Λεβεντελη,εξωαγωνιστικες,απο καποια φωτογραφηση.

31188

31189


31190

Χρήστος Τριανταφύλλου
17-09-11, 16:03
Μερικες ακομα σπανιες φωτογραφίες από ενα πολυακουσμενο αγωνα,το 1979,με πληθωρα νεων αθλητων που επαιξαν πρωταγωνιστικο ρόλο τα επομενα χρονια στην Σωματικη Διαπλαση αλλα και βετερανους που κατεβηκαν να διεκδικησουν τον τιτλο των παλιων πρωταθλητων.
Ο Ιορδανης Λεβεντελης συμμετειχε στην κατηγορία -70 όπου και κερδισε.

29310


29309

Συμμετείχε στον Γενικο Τίτλο όπου νικητης στεφθηκε ο Σπυρος Μπουρναζος,2ος ο Δημητρης Γκιουλεας και τρίτος ο Ιορδανης Λεβεντελης.

29311

Λοιπον ,ειχα παρακολουθησει αυτον τον αγωνα νομιζω στο ξεν/χειο Presitend ηταν.
Ο Μπουρναζος σαν νικητης της κατηγοριας του ειχε το δικαιωμα να διεκδικισει κ τον γενικο τιτλο στην κατηγορια των πρωταθλητων οπου φαβορι ηταν ο Γιαννακοπουλος. Οταν λοιπον κερδισε ο Μπουρναζος ,δικαια αν θυμαμαι καλα ,λογω της {φρεσκαδας} που ειχε , ο Γιαννακοπουλος φαινεται πως δεν μπορεσε να το δεχτει κ απο τα αποδητηρια ακουστηκαν κατι μπινελικια κ κατι σιδερικα να πεφτουν ,μεχρι το κοινο εξω.
Το μονο που με μπερδευει ειναι αυτη η φωτο ,οπου ο Μπουρναζος κερδιζει τον γενικο με 2ρο τον γκιουλεα κ 3το τον Λεβεντελη. Μηπως μετα διεκδικησε κ τον γενικο τιτλο απο τους πρωταθλητες ; Οπου αγωνιζοταν ο Γιαννακοπουλος ,Κουκος ,Χατζηγεωργιου;
Αν ειχες καμια κατατοπιστικη φωτο η πληροφορια ,:polyneike ;:unsure:

Polyneikos
17-09-11, 18:44
Φίλε Χρηστο o Λεβεντελης,ο Γκιουλεας και ο Μπουρναζος ήταν οι νικητες των κατηγοριων ελαφρων ,μεσαιων και βαρεων βαρων αντιστοιχα του Πανελληνιου Πρωταθληματος και διαγωνιστηκαν για τον Γενικο Τίτλο με νικητη τον Μπουρναζο.
Απο τον Γενικο Τιτλο λοιπον προκυπτει αυτη η φωτο που υπάρχει και παραπανω

http://www.bodybuilding.gr/forum/attachment.php?attachmentid=29311&d=1312292457


Κατόπιν ο Μπουρναζος απέκτησε το δικαιωμα να διαγωνιστει στην κατηγορια των Παλαιων Πρωταθλητων όπου συμμετείχαν πρωταθλητες όπως ο Γιαννακόπουλος,ο Ζαφειρόπουλος,ο Κουκος,ο Χατζηγεωργιου και ο Μπουζιανας,με νικητη και εκει τον Σπυρο Μπουρναζο.

Χρήστος Τριανταφύλλου
17-09-11, 19:19
Ευχαριστω Polyneike.;) .Οσο για guest poser ,δεν θυμαμαι να ηταν ο Κωστογλακης ,αλλα σε εναν αγωνα παλιο της IFBB ειχαν φερει τον Ρετζ Παρκ. Μπορει να ηταν κ σε αυτον τον αγωνα,δεν ειμαι σιγουρος.

katerina-elisavet
30-09-11, 00:09
ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΑΘΛΗΤΗ ΑΥΤΟΥ, ΔΙΟΤΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΑΘΛΗΤΗ.. ΚΑΙ ΑΝ ΔΕ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ,ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΚΟΡΗ ΣΑΣ, Ο ΘΕΙΟΣ ΜΟΥ ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΛΕΒΕΝΤΕΛΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΒΡΑΒΕΙΟ ΗΘΟΥΣ..ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΗΘΟΣ ΤΟ ΔΙΑΤΗΡΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΝΥΨΙΑ ΤΟΥ!

NASSER
30-09-11, 00:21
Καλως ήρθες στο φόρουμ katerina-elisavet! Χαρα μας να μας ενημερώνεις και εσυ για τον θείο σου, που έχει καποια ιστορία στο χώρο του αθλήματος :welcome:

Υ.Σ. Προσπάθησε μόνο να τηρείς τους κανόνες του φόρουμ. Γράφουμε με μικρούς ελληνικούς χαρακτήρες :)

LION
23-10-11, 10:36
3311033111

Polyneikos
12-11-11, 10:44
^^Χρηστο μου είχαν διεφυγει αυες οι φωτογραφίες που εχεις βαλει.
Η Πεννυ Λεβεντελη όπως ξερουμε ειναι Γραμματέας πλεον στην Ευρωπαϊκη IFBB,ενα ισχυρο αξίωμα όπου την διακρινει και την φερνει κοντα σε ολους τους μεγαλους παραγοντες του αθληματος.
Ας βαλω και εγω 2 φωτογραφίες του Ιορδανη και της Πενυ Λεβεντελη

Η πρωτη ειναι απο την επίσκεψη του Lee Haney στο γυμναστηριο του Λεβεντελη στην Κυψελη

34161


Η δευτερη ειναι απονομη του Λεβεντελη στον Γιαννη Αργυρη στην κατηγορία +90 στο Πανελληνιο Κυπελλο της ΕΟΣΔ το 1986.
Στον ίδιο αγωνα ο Ιορδανης Λεβεντελης ειχε κερδίσει την κατηγορία -80κ

34160

tomaxok
12-11-11, 12:24
σε ποιον αγωνα ηταν ο λη χανευ και ομπερτιλ φοξ,μαζι στην ελλαδα?ο λη χανει ειχε ποζαρει

Polyneikos
12-11-11, 12:47
ο Lee Haney δεν θυμαμαι ποια χρονια ειχε ερθει.
o Bertil Fox ειχε ερθει το 1990 στην Ελλαδα σε ενα Πανελληνιο της IFBB.

Dinosaure
12-11-11, 21:38
Με τον Ιορδανη διασταυρωθηκαν οι δρομοι μας πολλες φορες και σε αγωνες και σε δραστηριοτητες της ομοσπονδιας.Ταξιδεψαμε μαζι στους Μεσογειακους στη Κυπρο και μαζι και με το Δημητρη Παπαδογεωργακη εκπροσωπησαμε τη πατριδα μας ο καθε ενας στη κατηγορια του.Στιγμες εντονες και αξεχαστες.Διαβαζω πολυ σωστες τοποθετησεις απο τους φιλους μας και θα ηθελα με τη σειρα μου να προσθεσω και εγω δυο λογια .Ο Ιορδανης υπηρξε πραγματικα ολοκληρωμενος αθλητης.Δεν ειχε ασθενη σημεια.Σκεπτοταν οπως οι ξενοι κορυφαιοι πρωταθλητες.Ολοι λεμε οτι δεν θελουμε να εχουμε ευαισθητα σημεια αλλα πανω στη προπονηση οι περισσοτεροι λογω ανασφαλειας ασχολουνται υπερμετρα με τα σημεια τους εκεινα που αναπτυσσονται ευκολοτερα. Ο Ιορδανης αυτη την ανασφαλεια δεν την εχει καθολου, και η αυτοπεποιθηση του φαινεται και στο παντα σοβαρο και επιβλητικο του ποζαρισμα
Αυτο ειναι το πρωτο μου σχολιο στην ωραια παρεα που εχετε φτιαξει και θελω σιγα-σιγα να συμμετεχω συχνοτερα.Θα τα ξαναπουμε

34172

LION
14-11-11, 12:09
ο Lee Haney δεν θυμαμαι ποια χρονια ειχε ερθει.
o Bertil Fox ειχε ερθει το 1990 στην Ελλαδα σε ενα Πανελληνιο της IFBB.


Κώστα συνεχίζεις να μας εκπλήσσεις ευχάριστα! :) :thumbup:

Ρώτησα να μάθω τη χρονιά,αλλά δεν θυμόταν κι ο Ιορδάνης ακριβώς. Γύρω στο 1990-1994 μου είπε έτσι πρόχειρα, όταν τον ρώτησα!

Επιφυλάσσομαι στο μέλλον,να βάλω και φώτο με Coleman( :) ),τον μόνο που ισοφάρισε το ρεκόρ του Lee Haney στα Mr.Olympia!(8 φορές)

TRIANTAFYLLOU
14-11-11, 18:45
Κώστα συνεχίζεις να μας εκπλήσσεις ευχάριστα! :) :thumbup:

Ρώτησα να μάθω τη χρονιά,αλλά δεν θυμόταν κι ο Ιορδάνης ακριβώς. Γύρω στο 1990-1994 μου είπε έτσι πρόχειρα, όταν τον ρώτησα!

Επιφυλάσσομαι στο μέλλον,να βάλω και φώτο με Coleman( :) ),τον μόνο που ισοφάρισε το ρεκόρ του Lee Haney στα Mr.Olympia!(8 φορές)

ο χάνευ είχε έρθει το 90 στο πανελλήνιο που έγινε στην έκθεση της θεσσαλονίκης και έχω και φωτο μαζί του απο τότε , μάλιστα τους εφήβους τότε είχε κερδίσει και ενας δικός μου αθλητής πιτσιρικάς ο αφεντούλης παναγιώτης
τώρα αν ήρθε και αργότερα δεν θυμάμε , τότε πάντως είχε έρθει σίγουρα

Dreiko
21-01-12, 12:26
Mια απο τις λιγες φορες που εχουμε δει τον Ιορδανη Λεβεντελη να παραχωρει συνεντευξη.Στην παρακατω ειναι ακομα ακομα αθλητης,εν ετη 1988.


38316

Polyneikos
21-01-12, 13:18
Βαγγέλη σε ευχαριστουμε για την συνέντευξη,ειναι από το περιοδικο Muscle and Fitness :thumbup:

Διακογιαννης Γιαννης
21-01-12, 13:30
Βαγγελη ,υπαρχει στο Γυμναστηριο του Ιορδανη (στο διαδρομο που αρχιζει απο την εισοδο),μια φωτογραφια του ,που κανει διπλους δικεφαλους απο πισω και ειναι φοβερος.Μηπως μπορεις να τη δημοσιευσεις;

Dreiko
21-01-12, 13:44
χαχα....και μενα μου αρεσει πολυ αυτη φωτογραφια!!
την εχει κατεβασει τωρα...θα προσπαθησω τη ξεθαψω ομως...:thumbup:

ggeorge
21-01-12, 13:45
υπαρχει καποιο λάθος στο προγραμμα ποδιων που δίνει στη συνεντευξη (4 μηνυματα πανω; )
60 σετ περιπου ; :shock:

η τοσα κανανε τοτε;

Polyneikos
21-01-12, 14:27
υπαρχει καποιο λάθος στο προγραμμα ποδιων που δίνει στη συνεντευξη (4 μηνυματα πανω; )
60 σετ περιπου ; :shock:

η τοσα κανανε τοτε;

η προπονηση ειναι διπλή,δηλαδή πρωι-βραδυ,και αφορα προχωρημενους αθλητες.
Πολλες τακτικες τετοιες συνανταμε σε οld school αθλητες,οπως ο κ. Λεβεντελης,για πολλους πλεον αυτες θεωρουνται αναχρονιστικες,για τους αθλητες τότε δουλευανε..
Θεωρείται γρίφος πλεον που θα φτανανε καποιοι παλαιοί,αν είχαν την σημερινη τεχνογνωσία αλλά όπως δείχνει,τα αποτελεσματα τους ανταμοίψανε,ακομα και με αυτην την "βαρβαρη" για τα σημερινα δεδομενα τακτικη...:thumbup:

Polyneikos
21-01-12, 14:43
Παγκόσμιο IFBB,Νοέμβριος 1985,στο Γκετεμποργκ της Σουηδίας.
Αν δεν κανω λαθος νικητης του αγωνα ο Lee Labrada.
Η ελληνικη αποστολή εκπροσωπήθηκε από τον Ιορδανη Λεβεντέλη,Σπύρο Κατσούρη,Γιαννη Γκίνη και Γιαννη Κατσιπουρνιά
Συνοδοί το μελος της ΙFBB,Γιαννης Βασιλόπουλος και ο πρόεδρος της ελληνικης IFBB,Θύμιος Περσίδης



38317


38318


38319



38320


Πλεον εχουμε συνηθισει κατηγορίες 4-5-6 ατομων ακόμα και σε Παγκόσμια,τότε όμως ήταν καπως πιο δύσκολη υπόθεση ,με κατηγορίες που δεν χωραγανε στο πλατος της σκηνης πολλες φορες,η εξαδα ήταν αθλος ,η δεκαδα μεγαλη επιτυχία...
Ιδου η απόδειξη των όσων γραφω ...

38321


Η ελληνική αποστολή της ΙFBB.

38322


Y.γ. Να ευχαριστησω για αλλη μια φορα τον Γιαννη Διακογιαννη για το υλικο που μας εχει παραχωρησει,σπανιο και ακυκλοφόρητο,από το αρχείο της ΙFBB εκεινης της περιόδου. :bowdown:

Dreiko
21-01-12, 14:50
Η φωτογραφια με το πανοραμικο της σκηνης ειναι πραγματικα απιστευτη!!!!!!:bowdown:
Σε κανει να μελαγχολεις με τα σημερινα δεδομενα....

TRIANTAFYLLOU
21-01-12, 17:02
διακρίνετε και ο αιγύπτιος ελ σαχατ μαμπρούκ που κέρδισε πολλες φορές το παγκόσμιο και μάλιστα κορόιδευε και τα τέστ που γινόταν τότε με μια μέθοδο που λεγόταν μέθοδος μαμπρούκ , κρύβοντας ούρα απο αλλον και δίνοντάς τα για δικά του .

τότε εντάξει για παγκόσμιο δεν είναι υπερβολή να έχει τόσο κόσμο , ακόμη και σε εθνικούς αγώνες είχε πολλες συμμετοχές ,υπερβολή είναι για όσους το συγκρίνουν με το τώρα, εδω στην Σόφια της Βουλγαρίας που πηγαίναμε στο γκράν πρί ο αγώνας δεν γινόταν πρωί βράδυ αλλα σε 2 μέρες , δεν χωρούσαν οι αθλητές στην σκηνή και επιτυχία θεωρούταν να είναι κάποιος στην εξάδα , ενω τώρα μπορεί να βγεί 5ος και να είναι 5 , όχι πως μειώνετε η αξία ενός αθλητή αν είναι καλός , αλλα εχουν μειωθεί κατα πολύ οι συμμετοχές γενικότερα

vaggan
21-01-12, 20:07
τα συμπληρωματα αυτα ειναι της πλακας και παλι κοιτα τι σωμα εφτιαξε και εμεις ξυνιζουμε αν η κρεατινη μας δεν ειναι διμαλαικη και και ειναι μονουδρικη:unsure::turtle:ο τυπος που κραταει το κυπελλακι το πλαστικο ειναι οπανος μιχαλοπουλος?αυτος με την κοκκινη γραβατα?

Polyneikos
21-01-12, 20:11
ο τυπος που κραταει το κυπελλακι το πλαστικο ειναι οπανος μιχαλοπουλος?αυτος με την κοκκινη γραβατα?

Σιγα μην ειναι και ο Σταθης Ψαλτης :P
Ο Γιαννης Κατσιπουρνιας ειναι,ενας αθλητης που κατοικουσε μονιμα στην Γερμανία αλλα συμμετείχε στα Πανελληνια Πρωταθληματα

vaggan
21-01-12, 20:36
Σιγα μην ειναι και ο Σταθης Ψαλτης :P
Ο Γιαννης Κατσιπουρνιας ειναι,ενας αθλητης που κατοικουσε μονιμα στην Γερμανία αλλα συμμετείχε στα Πανελληνια Πρωταθληματαχα χα ενταξει πεσμου ομως οτι δεν μοιαζει:)

Dreiko
17-04-12, 19:11
Βαγγελη ,υπαρχει στο Γυμναστηριο του Ιορδανη (στο διαδρομο που αρχιζει απο την εισοδο),μια φωτογραφια του ,που κανει διπλους δικεφαλους απο πισω και ειναι φοβερος.Μηπως μπορεις να τη δημοσιευσεις;

Γιαννη,αυτη μαλλον θα λες...ε;!:)

43351

Galthazar
17-04-12, 20:30
απλα φοβερη!!:bowdown::bowdown:

Διακογιαννης Γιαννης
18-04-12, 00:04
Γιαννη,αυτη μαλλον θα λες...ε;!:)

43351

Μπραβο φιλε,ακριβως αυτην εννοουσα.Χαιρομαι που την βρηκες ,γιατι, ειναι η καταλληλοτερη ποζα, που μπορει να δικαιολογησει, αυτα που εχω γραψει για τον Ιορδανη.Ευχαριστω.

LION
19-10-12, 10:53
5549655497

Διακογιαννης Γιαννης
19-10-12, 14:11
Ωραια πλανα.Φιλε Χρηστο,μηπως υπαρχουν φωτο με τους αθλητες μας;Εδικα αν εχεις καθαρες -ακομα και εκτος σκηνης-θα τις ηθελα για να βγαλω σιγουρα συμπερασματα ,και στη συνεχεια να κανω τα σχολια μου.

LION
19-10-12, 17:00
Ωραια πλανα.Φιλε Χρηστο,μηπως υπαρχουν φωτο με τους αθλητες μας;Εδικα αν εχεις καθαρες -ακομα και εκτος σκηνης-θα τις ηθελα για να βγαλω σιγουρα συμπερασματα ,και στη συνεχεια να κανω τα σχολια μου.


Γεια σου Γιάννη! :welcome:

Εχω κάπου στις 300 φωτογραφίες,μόνο από τους αγώνες και τους αθλητές,αλλά σε ξένα site έχει επαγγελματικές και καθαρότερες φωτο απ'ότι είδα!Απλά είχα υποσχεθεί στο Γρηγόρη κάποιες,γι αυτό και τις έβαλα στο forum για να τις πάρει.

Οσο για σίγουρα συμπεράσματα από τις φωτογραφίες,το υποστήριζα και συνεχίζω να το υποστηρίζω,δεν μπορούν να βγούνε.

NASSER
19-10-12, 23:28
Ευχαριστούμε Χρήστο για τις φωτογραφίες! :thumbup:
Το να βρίσκεται κάποιος κριτής σε μια τόσο μεγάλη διοργάνωση είναι ιστορική στιγμή. Σίγουρα ο κ. Λεβεντέλης έχει ζήσει αρκετές από αυτές τις στιγμές, αλλά οι φώτο αναπολούν σε αναμνήσεις :)

NASSER
11-04-13, 00:06
Κατόπιν συνεργασίας iFitnessbook.com θα βρίσκεται ραδιοφωνικά κάθε Πέμπτη 18:00-19:00 από τη συχνότητα του Mundosports.eu radio. Πρώτος καλεσμένος ο Ιορδάνης Λεβεντέλης εκπροσωπώντας το άθλημα μας, ως πρόεδρος της ΕΟΣΔ, αύριο ΠΕΜΠΤΗ 11 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2013 !!!
Αξίζει να τον ακούσουμε!!
Χορηγός γι αυτήν την εβδομάδα ο χορηγός του site, X-treme Stores με πολλά δώρα !!

Polyneikos
11-04-13, 15:48
Ωραία κίνηση,λείπουν από τον χώρο οι ραδιοφωνικές εκπομπές,πόσο μάλιστα από τον Ιορδάνη Λεβεντέλη,πρόεδρο της IFBB-ΕΟΣΔ, που δεν μιλά συχνά δημόσια.
Περιμένουμε να το ακουσουμε λοιπον .:thumbup:
Εδω ειναι το λινκ : http://www.mundosports.eu/#sthash.brFGJBdC.dpbs

Polyneikos
24-04-13, 16:37
Όλη η συνέντευξη του Ιορδάνη Λεβεβντέλη,προέδρου της EOΣΔ, από τον Στέλιο Καπετανάκη (iFitnessbook.com) :thumbup::thumbup:

http://www.ifitnessbook.com/sinenteukseis/item/1621-leventelis-eosd-sinenteyksi


Ο πρόεδρος της ελληνικής ομοσπονδίας και σωματικής διάπλασης Ιορδάνης Λεβεντέλης και καταξιωμένος βετεράνος αθλητής τόσο στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό με πολλές διακρίσεις και τίτλους, μοιράστηκε μαζί μας μέσο της ραδιοφωνικής εκπομπής του ifitnessbook στο Μundosports.eu τις εμπειρίες και τις γνώσεις του και φυσικά μας έλυσε πολλές απορίες για τις οποίες όλοι οι φίλοι του αθλήματος θα θέλαμε να μάθουμε.


65490


-Κύριε Ιορδανή ας πιάσουμε τα πράγματα από την αρχή έχετε κάνει μια μεγάλη πορεία στον χώρο του bodybuilding και του αγωνιστικού πείτε μας λίγα πράγματα για εσάς πως ξεκινήσατε ως νέος αθλητής στο παρελθόν;


Αν και δεν θέλω να μιλώ για τον εαυτό μου, θέλω να μιλώ πιο πολύ για την ομοσπονδία και άλλους αθλητές εν συντομία θα σας πω ότι ξεκίνησα τα δύσκολα χρόνια όπως όλοι οι αθλητές της εποχής μας. Στην Ελλάδα κατέβαινα σερί 8 χρόνια, πολύ δύσκολες κατηγορίες εκείνη την εποχή με όχι τόσο καλές γνώσεις προπονητικής όπως έχουμε τώρα ο καθένας έκανε μόνος του ότι μπορούσε, τέλος πάντων φτάσαμε σε ένα επίπεδο και όπως σας είπα αλλά δυστυχώς τότε είχαμε αλλά προβλήματα οικονομικά, υποδομής και γνώσεων , δεν υπήρχαν άνθρωποι να βοηθήσουν. Είχα δεχτεί βεβαία συμβουλές από άλλους μεγάλους ξένους πολύ καλούς αθλητές αλλά εγώ ήθελα να μπω στην ομοσπονδία και να την βοηθήσω κάνοντας το body building όπως όλα τα άλλα αθλήματα και να μην μας έχουν σαν καλλιστεία.


-Η αγάπη και ο ζήλος σας για το άθλημα σας παρακίνησαν από αθλητής να εμπλακείτε με το διοικητικό κομμάτι και να προβείτε στην ίδρυση της ομοσπονδίας ΕΟΣΔ αναγνωρισμένης από την γενική γραμματεία αθλητισμού και επίσημα το 2000.


Έτσι ακριβώς αναγνωρίστηκε επίσημα το 2003 έπειτα από απόφαση του τότε υφυπουργού και του κύριου Γιάννη Ιωαννίδη μετά από χρόνια κούρασης και θέλω να ευχαριστήσω επίσης τους ανθρώπους που είχαν βοηθήσει για την αναγνώριση της ομοσπονδίας τότε όπως ήταν ο κύριος Γιώργος Τσιτρούλης σημερινός σύμβουλος του κύριου Ιωαννίδη, την Ζωή Λάσκαρη, τον Απόστολο Γκλέτσο οι οποίοι ήταν προσωπικοί μου φίλοι και με βοήθησαν πάρα πολύ στον σκοπό μας.


-Ποια είναι γενικότερα η φιλοσοφία του bodybuilding και τα πρότυπα που κινείται η ΕΟΣΔ;


Πιστεύω πως είναι ένας τρόπος ζωής και όποιος το κάνει σωστά θα έχει πολύ καλή υγεία για όλη του την ζωή εκτός το ότι είναι ένα άθλημα πολύ ωραίο και σε εμφάνιση και ο σκοπός μου ήταν όπως και του Ben Weider το body building να γίνει ένας παγκόσμιος τρόπος ζωής εκτός το ότι είναι ένα ωραίο θέαμα και έχουν μπει πάρα πολλές κατηγορίες
τώρα.

65491


-Σε τι κατηγορίες χωρίζεται το αγωνιστικό body building και ποιά είναι η φυσική εξέλιξη για την πορεία και την ανάπτυξη που ξεκινά ένας αρχάριος αθλητής έτσι ώστε να φτάσει σε να σημείο που θα είναι πλέον έμπειρος για την μετέπειτα του επαγγελματική πορεία;


Θυμάμαι έβλεπα παιδιά που γυμνάζονταν και είχαν πολύ ωραίο σώμα, είχαν όμως την νοοτροπία ότι είμαι 1.80 ύψος και 70 κιλά δεν θα τα καταφέρω, είχα κάνει πρόταση στην παγκόσμια ομοσπονδία να γίνει το classic body building και δεχτήκαν με μεγάλη χαρά και από το 2007 που ξεκίνησε έχει τρομακτική εξέλιξη και όχι μόνο αυτό έχει ξεκινήσει και το men’s fitness, το fitness physic όπου άμα παιδιά πάνε σε ένα γυμναστήριο και πάρουν ζεστά το θέμα άνετα μπορούν να κατέβουν σε αγώνες.

-Ουσιαστικά η κίνηση που έκανε η ομοσπονδία με την καινούρια κατηγορία που εμφανίστηκε στο κύπελλο που έγινε στα Μελίσσια φέτος όπου είναι μια κατηγορία που μπορούμε να προσεγγίσουμε πολλά παιδιά, δηλαδή κορμιά όχι πολύ σωματώδη χωρίς πολλούς μύες πιο πολύ ωραία κορμιά παραλίας ας το πούμε έτσι και είναι ένα μέσο που μπορείτε να προσεγγίσετε πολλά νέα παιδιά που θέλουν να ασχοληθούν με το άθλημα και μπορούν να προχωρήσουν σε διοργανώσεις στο εξωτερικό.


Έχουμε παιδιά με πολύ καλές δυνατότητες που μπορούν να φτάσουν πάρα πολύ ψηλά ακόμα και σε παγκόσμιες διοργανώσεις με την προϋποθέσει ότι θα ακολουθούσουν το άθλημα βάση αθλητικών δεδομένων, δηλαδή θέλω να πω πως πρέπει να πάρουν ζεστά το θέμα και να γυμνάζονται όλο τον χρόνο χωρίς διακοπές έτσι ώστε να υπάρχει εμφανής αποτέλεσμα και φτάσει εκεί που θέλει κάθε αθλητής και φυσικά να έχει την υπομονή και το πιάσμα να το κάνει αυτό, μην ξεχνάμε πως για να φτάσεις σε ένα αξιόλογο επίπεδο θέλει χρόνο φυσικά.

65492

Τα τελευταία χρόνια και εδικά φέτος έχουμε πτώσεις στις συμμετοχές και αυτό είναι επακόλουθο λόγο της οικονομικής κρίσης που συμβαίνει στην χωρά μας και όπως ξέρουμε το αγωνιστικό body building έχει πολλές απαιτήσεις οικονομικές για συμπληρώματα και λοιπά.


Σίγουρα αυτό που λες ισχύει γιατί πολλοί αθλητές κρέμονται ακόμα απο τους γονείς τους που οικονομικά αδυνατούν να καλύψουν τα έξοδα, άλλα πιστεύω πως φέτος θα υπάρξει η μεγαλύτερη συμμέτοχη που έχει γίνει ποτέ γιατί είναι αυτές οι κατηγορίες που είπαμε που θα ανέβουν πάρα πολύ και είναι ένας τρόπος για τα παιδιά να εκτονωθούν να δουν τις δυνατότητες τους και πιθανόν να τους ανοιχτεί κάποια πόρτα για το μέλλον.

-Σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς αν δεν κάνω λάθος μπορεί ένας αθλητής να παίρνει συμμέτοχη σε 2 κατηγορίες;


Ναι μπορεί να πάει και στην κατηγορία physic και στην κατηγορία classic κάποιος που είναι λίγο πιο γραμμωμένος.

-Κύριε Ιορδανή υπάρχουν παράλληλες δραστηριότητες της ομοσπονδίας πέρα από τη διοργάνωση των πρωταθλημάτων σωματικής διάπλασης, είχαν γίνει κάποιες ενέργειες για κάποια σχολή προπονητικής την όποια αυτή την έχετε εξελίξει μιλήστε μας γι’αυτό.


Εκτός από την διοργάνωση που έχουμε 25 του μηνός, θα οργανώσουμε 2 σχόλες προπονητών.
Η μια θα γίνει τώρα τον Μάιο και επειδή η γενική γραμματεία πλέον δεν χρηματοδοτεί τις σχόλες θα γίνουν με παράβολο .
Eγώ έχω κάνει αίτηση από το 2007 και επειδή έβλεπα με τον καιρό πως θα υπάρχει στο μέλλον πρόβλημα με την οικονομία είχα ζητήσει να γίνει ένα πρόγραμμα έτσι ώστε να πληρώσουμε εμείς την σχολή προπονητών μόνοι μας, αλλά το θέμα ήταν ο νομός , γιατί βάσει νομού αυτό έπρεπε να το πληρώσει η γενική γραμματεία και όταν ψηφιστεί πλέον ο νομός θα μπορούν να μας εξυπηρετήσουν πράγμα το όποιο δεν έχει γίνει ακόμα.
Παρόλα αυτά εμείς 11-12 Μαΐου θα ξεκινήσουμε την σχολή με τους καλυτέρους καθηγητές όπως τον Ηλία Ζαχαρογιαννη,τον κο Παραδείσης που ήταν προπονητής στον ΠΑΟ, θα κάνουμε αθλητικό marketing με τον κο Παναγιωτόπουλο, αθλητικό δίκαιο, φαρμακολόγια θα έχουμε την Άννα Παπαγεωργίου που είναι εξαιρετική κλινική διαιτολόγος και γενικά θέλω άτομα τα όποιοι θα βοηθήσουν την σχολή να ανέβει ψηλά και φυσικά τα πτυχία θα είναι αναγνωρισμένα από την γενική γραμματεία.


65493


-Δυστυχώς όπως όλοι γνωρίζουμε το άθλημα δεν έχει την κατάλληλη προβολή από τα ΜΜΕ ενώ σαν χωρά έχουμε πολλές διακρίσεις στο εξωτερικό όπως η Έλενα Καββά, η Ελένη Κριτικοπούλου, ο Γρήγορης Καραγιάννης και πολλοί άλλοι, για πιο λόγο υπάρχει αυτή η αδιαφορία από τα ΜΜΕ, έχετε προβεί σε κινήσεις προώθησης του αθλήματος και ποιες είναι αυτές;


Δυστυχώς στον αθλητισμό εάν δεν παίζεις ποδόσφαιρο και μπάσκετ εισαι τελειωμενος η πολιτεία ασχολείται μόνο με αυτά τα αθλήματα που τα συγκεκριμένα είναι αναμφισβητητα πολύ ωραία αθλήματα αλλά δημιουργούν συνεχώς επεισόδια.
Ο κόσμος φοβάται πλέον να πάει γήπεδο ενώ στους δικούς μας αγώνες δεν έχει πέσει ποτέ ούτε ένα χαστούκι αυτό γίνεται παντού στις περισσότερες χώρες , για να έχεις δυνατό άθλημα πρέπει να έχεις δυνατούς αθλητές και πολύ κόσμο μόνο έτσι μαζεύονται οι σπόνσορες ομοσπονδία έχει κάνει το εξής ενώ έχουμε απευθυνθεί σε όλους τους χορηγούς βλέπουν τι κόσμο όχι το άθλημα και αυτό δεν τους παρακινεί να το προωθήσουν, εμείς όμως ετοιμάζουμε παρά πολλούς αγώνες και αυτή είναι η χρόνια με τους περισσότερους , θα έχουμε στην Χίο ένα κύπελλο Αιγαίου 18 του μηνός στην Θεσσαλονίκη 1η Ιουνίου ,ετοιμάζουμε στην πάτρα στην Λιβαδειά, στην Σπαρτή, στην Κέρκυρα στην Λάμια και σε αλλά σημεία της Ελλάδας.

Μια από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες από έλληνες αθλητές είναι ο Μιχάλης Κεφαλιανός και δυστυχώς αγωνίζεται με τα χρώματα της Αυστραλίας και όχι της Ελλάδας. Τι πραγματικά συνέβη και δεν επέλεξε να αγωνιστεί με τα χρώματα της πατρίδας του; ‘Eχει γίνει καμιά συζήτηση μεταξύ σας μήπως επαναπατριστεί σε αθλητικό επίπεδο;


Βάσει νόμου για να γίνεις επαγγελματίας σε ένα άθλημα πρέπει να ανήκεις στην δύναμη της ομοσπονδίας αν δεν ανήκεις κανείς δεν μπορεί να σου δώσει επαγγελματική κάρτα και θα είχες πρόβλημα μεγάλο. Έχουμε μιλήσει με το παλικάρι και ευτυχώς κατάλαβε τι πρόβλημα θα είχε αν γινόταν κάτι τέτοιο.

-Επίσης ένα μεγάλο όνομα στον χώρο είναι ο Μανώλης Καραμαλακης του οποίου του αφαιρέθηκε η επαγγελματική κάρτα και ήταν ένα πλήγμα για την ελληνική ομoσποδιά. Υπάρχει μήπως κάποια περίπτωση επιστροφής της κάρτας του για να συνέχιση την καριέρας του στο εξωτερικό;


Είχε γίνει ένα θέμα και γνωρίζει πολύ καλά και ο ίδιος ότι απ την στιγμή που είσαι επαγγελματίας ανήκεις στην παγκόσμια ομοσπονδία το θέμα του κανονικά είχε βαρύτερη τιμωρία ειδικά με το νέο αλλά το θέμα το ανέλαβε ο Σαντόχα και ευτυχώς δεν έφτασε στην εσχάτη των ποινών. Τώρα αν θα του επιτραπεί να κατέβει σε αγώνες είναι θέμα ομοσπονδίας εμείς κάναμε την κίνηση μας με κάτι χαρτιά που μας είχε δώσει στην απολογία και δεν τα δέχτηκε ο Ραφαέλ τώρα από κει και πέρα ο χρόνος θα δείξει και η διαγωγή του.

65494



-Επί της ευκαιρίας ποιο θα ήταν το μήνυμα σου που θα ήθελες να δώσεις στα νέα παιδιά έτσι ώστε να έχουν μια σωστή πορεία στον χώρο της σωματικής διάπλασης και ποιος είναι ο σωστός δρόμος που πρέπει να πάρουνε;


Ο σωστός δρόμος είναι να πάνε σε αθλητικό σωματείο έτσι ώστε να τους δουν προπονητές που είναι άνθρωποι με πείρα και μπορούν να τους αξιολογήσουν, να τους εκπαιδεύσουν και έχουν κάρτα επαγγελματική και όχι να πάνε σε όποιον να ναι γιατί δεν είσαι ότι δηλώσεις, είσαι αυτό που επαγγέλλεσαι και σε αυτό που έχεις εξειδίκευση έτσι ώστε να μπορεί να συμβουλεύει το παιδι σωστά για το τι πρέπει να κάνει για να γίνει σωστός αθλητής με ήθος και πειθαρχία και τι να αποφύγει για να μην έχει προβλήματα.

-Τον Μάιο ξεκινάμε οι διοργανώσεις με αφετηρία το 26ο πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα γίνει στις 25 Μαΐου στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ στα Μελήσια και μετέπειτα το διασυλλογικό πρωτάθλημα που θα γίνει στην Θεσσαλονίκη την 1η Ιουνίου. Ποιο είναι το κάλεσμα σας και το μήνυμα που θα θέλατε να μεταφέρετε στους αθλητές και στους παράγοντες σωματείων;


Οι αθλητές θα κάνουνε το καλύτερο που μπορούν μαζί με τους προπονητές τους θα κάνουν την κατάλληλη προετοιμασία για να τους θαυμάσει το κοινό.
Το κακό με το άθλημα είναι ότι μπορεί να είσαι κάλος και να χαλάσεις σε δευτερόλεπτα είτε από στενοχώρια, από νευρά αλλάζουν οι ορμόνες, η αδρεναλίνη, η κορτιζόνη όλα αυτά παίζουν μεγάλο ρολό και πάνω από όλα το ίχνος.
Δε θα πρέπει να στρεσάρονται και να το σουν πιο χαλαρά σαν ένα χόμπι που αγαπούν ο κόσμος θα τους χειροκροτήσει δεν έχουν γιουχάρει ποτέ κανέναν και γενικά θα είναι μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα για όλους.

-Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για τον χρόνο που μας αφιερώσατε και για της συμβουλές που μας δώσατε ήταν μεγάλη μας τιμή και θα θέλαμε στο μέλλον να σας έχουμε ξανά στην παρέα μας, θα θέλατε να συμπληρώσετε κάτι εσείς τελευταίο και να μεταφέρετε στο κοινό;


Εγώ σας ευχαριστήσω για την τιμή και την φιλοξενία που μας κάνατε για την ομόσπονδα γιατί ο κόσμος πρέπει να ενημερώνεται σωστά για ότι του λες και να είναι έγκυρο και νόμιμο. Θα μπορούσα να σας μιλάω ατέλειωτες ώρες για το άθλημα μας και θα είναι μεγάλη μου χαρά να ξαναμοιραστώ μαζί σας τις συμβουλές μου και να σας πω και αλλά για πολλούς αθλητές να είστε καλά και καλή συνεχεία στο site και σε σας.

TRIANTAFYLLOU
24-04-13, 17:20
αυτο με την σχολη προπονητων αν θα καταρτηστει κατι τετοιο και είναι αναγνωρισμένο θα είναι μεγαλύτερη επιτυχια και πιο ουσιαστικη απο όλες , γιατι τα γυμναστηρια θα μπορουν να λειτουργουν χωρίς να κάνουν μαιμουνιες με πτυχία απο γυμναστες με προυπηρεσία μόνο για την άδεια , αλλα θα μπορει κάποιος αθλητης η άνθρωπος του χώρου να λειτουργει με το δικό του πτυχείο προπονητού τον σύλλογό του και το γυμναστηριό του
αυτο αν καθιερωθεί και αναγνωριστει θα είναι μεγάλη επιτυχία

στο θεμα της συνέντευξης στο ερώτημα για κεφαλιανο η καραμανλάκη , να χαμε να λέγαμε αφού δεν μπόρεσε η Ελληνικη ομοσπονδία να τον εντάξει για τους λόγους που προανεφερε , πως μπόρεσε η Αυστραλιανή , εφόσον στην ίδια παγκόσμια ανήκουν και στούς ίδιους νόμους υπάγονται , δηλαδη εκεί τι έγινε κατεβηκε στο μρ αυστραλία?
η στην περίπτωση του Καραμανλάκη ότι και να πεί ο Σαντοχα η εισήγηση της Ελληνικής ομοσπονδίας μετράει και αν έσφαλε κάπου ενας αθλητής , δεν έκανε και κανα έγκλημα να εξαντλήσουν όλη την αυστηρότητα , εδω επαγγελματίες με εκρεμής δικαστικές αποφάσεις για σοβαρα παραπτωματα και συμμετέχουν κανονικά , τι έκανε δηλαδή ο Καραμανλάκης τόσο επιλήψιμο

αυτα είναι τα αρνητικα και όταν δεν είσαι τόσο δυσκοίλιος ειδικα σε ενα αθλητη που στηρίζει και τιμα την ομοσπονδία χρόνια και έχει φερει τίτλους , τότε τον πιάνεις και στο φιλότιμο και μέχρι και συγνώμη μπορεί να ζητήσει , λες και είμαστε τοσο λάρτζ και έχουμε πληθώρα αθλητών να μας εκπροσωπήσουν και δικάζουμε στην εσχάτη των ποινών , αυτα θα μας φανε στην Ελλάδα

Polyneikos
11-08-13, 18:54
2 φωτογραφίες του Ιορδάνη Λεβεντέλη -ισως στην καλύτερή του φόρμα αγωνιστικα- το 1987,στο Μεσογειακό.

71192


71193

Polyneikos
01-08-15, 23:37
Μερικές εβδομάδες πριν τις φωτογραφίες που είναι πιο πάνω απο το Μεσογειακό του 1987, ο Ιορδάνης Λεβεντέλης είχε κάνει ένα guest posing στο Πανελλήνιο Κύπελλο της ΕΕΟΣΔ.
Επειδή το υλικό ειναι σπάνιο, αξίζει να υπάρχει στο forum.


http://www.youtube.com/watch?v=92xwVun8nRM&feature=youtu.be

Spiros Maragakis
31-08-15, 14:02
Η πρώτη φορά που είδα τον Ιορδάνη επί σκηνής ήταν το 1981 στο Πανελλήνιο της IFBB όπου και είχε
κερδίσει την κατηγορία του. Την απονομή την είχε κάνει ο Mohamed Makkawy, κορυφαίος αθλητής της εποχής.

Έκτοτε ο Ιορδάνης κατέβηκε σε πολλούς άλλους αγώνες της IFBB φέρνοντας πάντα μεγάλες διακρίσεις.
Μπορώ να πω ότι η IFBB πόνταρε πολύ εκείνα τα χρόνια στις συμμετοχές του Λεβεντέλη, αφού πολλοί
πήγαιναν να δουν τους αγώνες για να παρακολουθήσουν ένα «ντέρμπυ» με τον Λεβεντέλη!

Παρά το γεγονός ότι έγραψε την ιστορία του αποκλειστικά στην IFBB, ο αείμνηστος Ανδρέας Ζαπατίνας,
πρόεδρος της WABBA και εκδότης του ΑΘΛΗΤΗ, αναγνώριζε την αξία του. Έτσι λοιπόν του είχε κάνει και
αφιέρωμα στο περιοδικό του BODYBUILDING, τεύχος Νο. 11, την οποία και παρουσιάζω παρακάτω.

97328

97329

97330

goldenera
31-08-15, 21:13
Άλλες εποχές όπου το κυρίαρχο της προσπάθειας ήταν καταρχήν η σκληρή δουλειά. 6 προπονήσεις την εβδομάδα 2 φορές κάθε σημείο, με 5 και έξι σετ σε κάθε άσκηση! Ούτε πολύπλοκες 'εξωτερικές' βοήθειες ούτε υπεραναλύσεις για υπερπροπόνηση, αλλά προσπάθεια με βάση το ένστικτο και την διαρκή δοκιμή. Και νομίζω ότι το αποτέλεσμα τους δικαίωνε;)

ΑΘΛΗΤΗΣ
27-03-17, 15:10
Το περιοδικό που φιλοξενεί την πιο παραπάνω παρουσίαση είναι πλέον ανεβασμένο στο blog.athlitis.gr (http://blog.athlitis.gr/)

114442 (http://blog.athlitis.gr/bodybuilding-11/)