PDA

Επιστροφή στο Forum : Female Multiple (Solgar)



PEGY
17-06-11, 12:54
Ξεκίνησα σήμερα για πρώτη φορά αυτή την πολυβιταμίνη, αν κάποια κοπέλα την έχει δοκιμάσει περιμένω εντυπώσεις

http://www.otc.gr/images/products/Female%20Multiple%20New%20OTC.jpg

1 ταμπλέτα παρέχει:
Ασβέστιο (ως ανθρακικό, κιτρικό, χηλικό αμινοξύ) 133,3mg
Μαγνήσιο (ως οξείδιο, κιτρικό, χηλικό αμινοξύ) 133,3mg
Βιταμίνη C (ως ασκορβικό οξύ) 133,3mg
Βιταμίνη E 133,3IU (ως d- alpha tocopheryl succinate)89,3mg
Χολίνη (ως διτρυγική) 33,3mg
Παντοθενικό οξύ (ως παντοθενικό ασβέστιο) 26,67mg
Ινοσιτόλη 33,33mg
Κιτρικά βιοφλαβονοειδή (ως prep.) 8,33mg
Σίδηρος (ως δισγλυκινικός) 6mg
Βήτα καροτίνη φυσικής προέλευσης (παρέχει 5μg άλλα καροτενοειδή) 1,83mg
Ψευδάργυρος (ως χηλικό αμινοξύ) 5mg
Θειαμίνη (B1, ως μονονιτρική θειαμίνη) 16,67mg
Βιταμίνη B6 (ως υδροχλωρική πυριδοξίνη) 16,67mg
Νιασίνη(B3, ως νιασιναμίδη) 20mg
Ριβοφλαβίνη (B2, ως Ριβοφλαβίνη, 5-φωσφορική ριβοφλαβίνη) 16,67mg
Σελήνιο (ως σεληνομεθειονίνη) 66,67μg
Βιοτίνη (ως prep.) 100μg
Βιταμίνη B12 (ως κοβαλαμίνη prep.) 66,67μg
Χαλκός (ως χηλικό αμινοξύ) 500μg
Μαγγάνιο (ως χηλικό αμινοξύ) 0,67mg
Βόριο (ως βοριούχο νάτριο, κιτρικό οξύ) 83,3μg
Χρώμιο (ως χηλικό αμινοξύ) 66,67μg
Βιταμίνη D (133,3IU, ως D2, εργοκαλσιφερόλη) 3,33μg
Φυλλικό οξύ (ως prep.) 133,3μg
Ιώδιο (ως ιωδιούχο κάλιο prep.) 50μg
Βιταμίνη K (ως φυτοναδιόνη prep.) 6,67μg

Polyneikos
18-06-11, 18:21
Δεν ξερω πολλα κοριτσια να μπαίνουν στην αξιολογηση,πόσο μαλιστα να εχουν παρει την συγκεκριμενη πολυβιταμινη,λιγοστεουν οι πιθανότητες απάντησής σου ... :(:(
Που είναι ο "multivitamin man" Lao να μας πει καμια αποψη;:P:P

gym
18-06-11, 19:14
την εχω δοκιμασει...η πρωτη ''σοβαρη'' πολυβιταμινη που πηρα...
τελεια μου την ειπαν,φοβερη κ τρομερη....και πολυ ακριβη...ποσο κανει αληθεια τωρα?
μου ειχε αρεσει γενικα,ειχα και καλη διατροφη που με στηριζε αλλα να σου πω...πολυ κιτρινιλα παιδι μου...αν με πιανεις....και ειχα μια περιεργη γευση στο στομα μετα απο τη ληψη της...δεν την ξαναπηρα...

α και θυμαμαι τοτε επειδη ειχα θεμα με περιοδο και ηθελα καλα λιπαρα μου την προτεινε ο ''ειδικος τοτε σαλακας'' και εγω το ''εξυπνο ''υπακουσα....

απο τοτε παιρνω ανταμ...και μου αρεσουν...

για πες εσυ οταν τις αρχισεις...

υ.γ ωραιο κουτακι ειχε ομως...:green::green::green:

Lao
18-06-11, 21:19
Που είναι ο "multivitamin man" Lao να μας πει καμια αποψη;:P:P

Παρών! :green:

Πρέπει να είναι παλιό προϊόν. Το serving είναι 3 χάπια την μέρα. Το μόνο πράγμα που δεν μου άρεσε, ουσιαστικά, είναι η D2 καθώς θα προτιμούσα D3.

Βεβαίως, δεν αξίζει με τίποτα τα λεφτά της από ελληνικό φαρμακείο. PEGY πόσο την πήρες και ποια συσκευασία έχεις;

PEGY
04-07-11, 20:54
Τώρα τί να πω! Εψαξα για λίγο το θέμα που είχα ανοίξει δεν το έβρισκα κ υπέθεσα πως θα σβήστικε κ σημερα πως εμφανίστηκε ούτε που ξέρω!

Συγνώμη για τα παιδιά που ενδιαφέρθηκαν δεν τους έγραψα εκούσια!

Λοιπόν, απο την μέρα που άνοιξα το θέμα παίρνω 1 την ημέρα, νομίζω αρκει, παρόλο που λένε 3. Αισθάνομαι πολύ δυνατή φουλ ενέργεια κ δεν είναι πλασίμπο.
Το βλέπω στα νύχια μου τα οποία για πρώτη φορά είναι κατασπρα κ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κ ως φονικό όπλο!!!!!!!

Gym κ εγώ για ζητήματα κύκλου την προτίμησα, τώρα αν κάνει την δουλειά της δεν ξέρω γιατί βελτίωσα κ άλλα πραγματα παράλληλα οπότε δεν ξέρω αν ήταν αυτό ή και αυτό.
Όταν λές κιτρινήλα;
Lao αν θες εξήγησε μου γιατί αυτη η προτίμηση στη D3 γιατι δεν το έπιασα:unsure:

PEGY
04-07-11, 20:56
Παρών! :green:

Πρέπει να είναι παλιό προϊόν. Το serving είναι 3 χάπια την μέρα. Το μόνο πράγμα που δεν μου άρεσε, ουσιαστικά, είναι η D2 καθώς θα προτιμούσα D3.

Βεβαίως, δεν αξίζει με τίποτα τα λεφτά της από ελληνικό φαρμακείο. PEGY πόσο την πήρες και ποια συσκευασία έχεις;

Την πήρα 25 εουρος, όταν λές συσκευασία;

gym
04-07-11, 21:00
Τώρα τί να πω! Εψαξα για λίγο το θέμα που είχα ανοίξει δεν το έβρισκα κ υπέθεσα πως θα σβήστικε κ σημερα πως εμφανίστηκε ούτε που ξέρω!

Συγνώμη για τα παιδιά που ενδιαφέρθηκαν δεν τους έγραψα εκούσια!

Λοιπόν, απο την μέρα που άνοιξα το θέμα παίρνω 1 την ημέρα, νομίζω αρκει, παρόλο που λένε 3. Αισθάνομαι πολύ δυνατή φουλ ενέργεια κ δεν είναι πλασίμπο.
Το βλέπω στα νύχια μου τα οποία για πρώτη φορά είναι κατασπρα κ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κ ως φονικό όπλο!!!!!!!

Gym κ εγώ για ζητήματα κύκλου την προτίμησα, τώρα αν κάνει την δουλειά της δεν ξέρω γιατί βελτίωσα κ άλλα πραγματα παράλληλα οπότε δεν ξέρω αν ήταν αυτό ή και αυτό.
Όταν λές κιτρινήλα;
Lao αν θες εξήγησε μου γιατί αυτη η προτίμηση στη D3 γιατι δεν το έπιασα:unsure:

στα τσισα καλε...:rolf::rolf::rolf:

PEGY
04-07-11, 21:35
Καλά καταλαβα λοιπόν!!!!!!!:P

Κ εμένα έτσι είναι. τι μπορεί να σημαίνει αυτό άραγε;

gym
04-07-11, 21:37
Καλά καταλαβα λοιπόν!!!!!!!:P

Κ εμένα έτσι είναι. τι μπορεί να σημαίνει αυτό άραγε;

κοιτα....και σε αυτες που παιρνω τωρα το παρατηρω αυτο αλλα με την συγκεκριμενη παρα πολυ κ μ εκανε εντυπωση...ε δεν μ αρεσει βρε αδερφε τοσο χρωμα...:rolf::rolf::rolf::rolf:

Giannistzn
04-07-11, 21:41
κοιτα....και σε αυτες που παιρνω τωρα το παρατηρω αυτο αλλα με την συγκεκριμενη παρα πολυ κ μ εκανε εντυπωση...ε δεν μ αρεσει βρε αδερφε τοσο χρωμα...:rolf::rolf::rolf::rolf:

Αυτο (νομιζω) οτι εχει να κανει με την επαναρροφηση ουσιων στα νεφρα και την πυκνοτητα του ουρου (οσμωτικες πιεσεις κλπ). Οποτε, με απλα λογια, ειναι πιο πυκνο το ουρο και βγαινει πιο κιτρινοπο (αν καταλαβα καλα αυτο ειναι το θεμα μας).

Νερο πινεις? (υποθετω ναι) Μηπως εχει τπτ που να κανει κατακρατηση υγρων?

gym
04-07-11, 21:43
Αυτο (νομιζω) οτι εχει να κανει με την επαναρροφηση ουσιων στα νεφρα και την πυκνοτητα του ουρου (οσμωτικες πιεσεις κλπ). Οποτε, με απλα λογια, ειναι πιο πυκνο το ουρο και βγαινει πιο κιτρινοπο (αν καταλαβα καλα αυτο ειναι το θεμα μας).

Νερο πινεις? (υποθετω ναι) Μηπως εχει τπτ που να κανει κατακρατηση υγρων?

πολυυυ....χμ...δεν το γνωριζω αυτο που ρωτας?πεγκυ εσυ?

PEGY
04-07-11, 21:48
Κατι κατάλαβα,:thumbup:

Το θέμα όμως είναι οτι ενώ συνέχισα να πίνω την ίδια ποσότητα νερού με τη πολυβιταμίνη αυτή το χρώμα έγινε κιτρινωπο. . . . :unsure:

Giannistzn
04-07-11, 21:48
πολυυυ....χμ...δεν το γνωριζω αυτο που ρωτας?πεγκυ εσυ?

Θα σε γελασω και εγω, δεν ξερω να σου πω αν καποια απο τις ουσιες που εχει κανει κατι τετοιο. Αλλα ειναι πιθανο να εχεις αυξημενη επαναρροφηση νερου οταν παει στα νεφρα, οποτε να βγαινει πιο "γεματο" σε συστατικα παρα σε νερο.

Καποιος που εχει μια παραπανω ιδεα να κοιταξει τα συστατικα να μας φωτισει λιγο.


Κατι κατάλαβα,:thumbup:

Το θέμα όμως είναι οτι ενώ συνέχισα να πίνω την ίδια ποσότητα νερού με τη πολυβιταμίνη αυτή το χρώμα έγινε κιτρινωπο. . . . :unsure:

Δεν νομιζω οτι παιζει ρολο, αν το μπλοκαρει καποια αλλη ουσια λογικο ειναι αυτο που λες.


edit : με λιγο ψαξιμο στο google, ειδα οτι μπορει να φταιει η Β. Lao που εισαι να μας δωσεις τα φωτα σου?

PEGY
04-07-11, 21:58
εγώ από κατακράτηση υγρών δόξα τω θεω, είμαι κομπλέ. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο ωστε να κάνω κατακράτηση αλλά νομίζω είναι κληρονομικό μας,

βεβαια φαντάζομαι πως μια αλλαγή στο χρώμα είναι φυσιολογική. . . .

ska
04-07-11, 23:27
Το κιτρινο χρωμα οφειλεται στην απεκκριση της υδατοδιαλυτης βιταμινης ριβοφλαβινη (Β2) και ειναι φυσιολογικο μη σε ανησυχει.Το συγκεκριμενο συμπληρωμα εχει περιπου 1000% της ΣΗΠ αν δε κανω λαθος γιαυτο εχεις εντονο χρωμα στα ουρα

PEGY
04-07-11, 23:28
:toast: :toast: :toast:
θενκσ!

Qlim4X
05-07-11, 10:12
Καλά καταλαβα λοιπόν!!!!!!!:P

Κ εμένα έτσι είναι. τι μπορεί να σημαίνει αυτό άραγε;


να πηνετε περισοτερο νερο να καθαριζουν τα νεφρα. επισης οφιλετε λιγο και στις χροστικες που εχει απο τις βιταμηνες.

αν παρετε animal pak παντως θα φοσφοριζετε ολοκληροι :P

sTeLaKoS
05-07-11, 10:15
Οι ανάγκες των γυναικών είναι διαφορετικές από εμάς σε ορισμένες βιταμίνες-μέταλλα;
Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι η αυξημένη ανάγκη σε σίδηρο.

gym
05-07-11, 10:22
να πηνετε περισοτερο νερο να καθαριζουν τα νεφρα. επισης οφιλετε λιγο και στις χροστικες που εχει απο τις βιταμηνες.

αν παρετε animal pak παντως θα φοσφοριζετε ολοκληροι :P

ποσο ρε αλεξ?με βιτιο θα κυκλοφορω σε λιγο...:unsure:

Qlim4X
05-07-11, 10:58
ποσο ρε αλεξ?με βιτιο θα κυκλοφορω σε λιγο...:unsure:

4 λιτρα δεν πηνεις αν θυμαμε καλα?

ξεκινα να ανεβαζεις 100ml την μερα μεχρι να δεις ποτε θα γινουν πιο διαυγη. για αυτο εχω φτασει να πηνω 6 λιτρα σχεδον.

με τοση προτεινη και βιταμηνες τα νεφρα θα την ακουγαν ;)

Lao
05-07-11, 13:00
Τώρα τί να πω! Εψαξα για λίγο το θέμα που είχα ανοίξει δεν το έβρισκα κ υπέθεσα πως θα σβήστικε κ σημερα πως εμφανίστηκε ούτε που ξέρω!

Συγνώμη για τα παιδιά που ενδιαφέρθηκαν δεν τους έγραψα εκούσια!

Λοιπόν, απο την μέρα που άνοιξα το θέμα παίρνω 1 την ημέρα, νομίζω αρκει, παρόλο που λένε 3. Αισθάνομαι πολύ δυνατή φουλ ενέργεια κ δεν είναι πλασίμπο.
Το βλέπω στα νύχια μου τα οποία για πρώτη φορά είναι κατασπρα κ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω κ ως φονικό όπλο!!!!!!!

Gym κ εγώ για ζητήματα κύκλου την προτίμησα, τώρα αν κάνει την δουλειά της δεν ξέρω γιατί βελτίωσα κ άλλα πραγματα παράλληλα οπότε δεν ξέρω αν ήταν αυτό ή και αυτό.
Όταν λές κιτρινήλα;
Lao αν θες εξήγησε μου γιατί αυτη η προτίμηση στη D3 γιατι δεν το έπιασα:unsure:

Να παίρνεις full δόση, δηλαδή τρία την μέρα.

Γενικά, η D3 θεωρείται καλύτερα διαχειρίσιμη σε σχέση με την D2 από το ανθρώπινο σώμα.

gym
05-07-11, 16:57
4 λιτρα δεν πηνεις αν θυμαμε καλα?

ξεκινα να ανεβαζεις 100ml την μερα μεχρι να δεις ποτε θα γινουν πιο διαυγη. για αυτο εχω φτασει να πηνω 6 λιτρα σχεδον.

με τοση προτεινη και βιταμηνες τα νεφρα θα την ακουγαν ;)

δεν θυμασαι καλα.....7 κ βαλε πλεον...χειμωνα κανενα 5 χαλαρα....
κ μην πει κανεις δεν κανει καλο...εγω τοσο θελω...:P

exkaliber
05-07-11, 17:02
ποσο την πηρες?
εγω που κοιταξα την βρηκα πολυ ακριβη,στο εξωτερικο
γτ δεν πηρες της now την eve?

sofos
05-07-11, 17:16
δεν θυμασαι καλα.....7 κ βαλε πλεον...χειμωνα κανενα 5 χαλαρα....
κ μην πει κανεις δεν κανει καλο...εγω τοσο θελω...:P

πω πω εσυ ολη μερα τουαλετα θα πηγαινεις :green: στη σχολη πως την παλευεις παιρνεις 3-4 μικρα μπουκαλακια κ ετσι?:unsure:

gym
05-07-11, 17:25
πω πω εσυ ολη μερα τουαλετα θα πηγαινεις :green: στη σχολη πως την παλευεις παιρνεις 3-4 μικρα μπουκαλακια κ ετσι?:unsure:

οχι παιρνω τρια μπουκαλια μεγαλα σε μια τσαντα....:green:
τι να μου κανουν καλε τα μπουκαλακια?:green:

sofos
05-07-11, 18:02
οχι παιρνω τρια μπουκαλια μεγαλα σε μια τσαντα....:green:
τι να μου κανουν καλε τα μπουκαλακια?:green:

αυτα ειναι :green::thumbup: +4.5 κιλα μετα παει η τσαντα :P

PEGY
05-07-11, 19:59
Να παίρνεις full δόση, δηλαδή τρία την μέρα.

Γενικά, η D3 θεωρείται καλύτερα διαχειρίσιμη σε σχέση με την D2 από το ανθρώπινο σώμα.

:toast::toast:

PEGY
05-07-11, 20:53
οχι παιρνω τρια μπουκαλια μεγαλα σε μια τσαντα....:green:
τι να μου κανουν καλε τα μπουκαλακια?:green:

Εγώ στο γραφείο πηγαίνω κάθε τρείς κ λίγο τουαλέτα κ έχω την εντύπωση πως με έχουν περάσει για πρεζάκι:P:P

gym
05-07-11, 23:36
Εγώ στο γραφείο πηγαίνω κάθε τρείς κ λίγο τουαλέτα κ έχω την εντύπωση πως με έχουν περάσει για πρεζάκι:P:P

ενα θα πω...8 ωρες σεμιναριο.....καθε 20 λεπτα δεν κρατιομουν...μεχρι που ειπα οτι εχω θεμα κ πρεπει να πινω πολυ νερο....:green::green:

οφφ οφφ οφφ..χααχαχ