PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολεμική τέχνη!



George1993
19-06-11, 11:48
Καλημέρα! Πρόσφατα μου συνέβει ένα γεγονός το οποίο με ταρακούνησε ως προς την άποψη ότι πρέπει να μάθω να προφυλάσσω τον εαυτό μου... Απλά να σας πω πως ένας αλλοδαπός με απείλησε λέγωντας θα σε τρυπήσω και είπε να μην με ξαναδεί να γυρίζω σε αυτήν την περιοχή ( ένα δρόμο κάτω απο το σπίτι μου αν ειναι δυνατόν )... Επομένως αποφάσισα από Δευτέρα να γραφτώ σε κάποια πολεμική τέχνη... και όχι με την ιδέα να πάω να δείρω απλά να μπορώ να αμυνθώ και αν ειναι δυνατόν να χτυπήσω και γω φυσικά σε ώρα ανάγκης... Δεν έχω ιδέα από πολεμικές τέχνες... όποιος μπορεί ας με βοηθήσει και να προτείνει κάποια κατάλληλη :)

gym
19-06-11, 12:03
Καλημέρα! Πρόσφατα μου συνέβει ένα γεγονός το οποίο με ταρακούνησε ως προς την άποψη ότι πρέπει να μάθω να προφυλάσσω τον εαυτό μου... Απλά να σας πω πως ένας αλλοδαπός με απείλησε λέγωντας θα σε τρυπήσω και είπε να μην με ξαναδεί να γυρίζω σε αυτήν την περιοχή ( ένα δρόμο κάτω απο το σπίτι μου αν ειναι δυνατόν )... Επομένως αποφάσισα από Δευτέρα να γραφτώ σε κάποια πολεμική τέχνη... και όχι με την ιδέα να πάω να δείρω απλά να μπορώ να αμυνθώ και αν ειναι δυνατόν να χτυπήσω και γω φυσικά σε ώρα ανάγκης... Δεν έχω ιδέα από πολεμικές τέχνες... όποιος μπορεί ας με βοηθήσει και να προτείνει κάποια κατάλληλη :)

υπαρχει ηδη ανοιχτο τοπικ οπου μιλαμε για πολεμικες τεχνες...κανε μια αναζητηση αν θες με ονομα πολεμικη τεχνη να δεις οτι θα σου βγαλει τοπικς...:thumbup:

ihor
19-06-11, 12:13
Καλημέρα! Πρόσφατα μου συνέβει ένα γεγονός το οποίο με ταρακούνησε ως προς την άποψη ότι πρέπει να μάθω να προφυλάσσω τον εαυτό μου... Απλά να σας πω πως ένας αλλοδαπός με απείλησε λέγωντας θα σε τρυπήσω και είπε να μην με ξαναδεί να γυρίζω σε αυτήν την περιοχή ( ένα δρόμο κάτω απο το σπίτι μου αν ειναι δυνατόν )... Επομένως αποφάσισα από Δευτέρα να γραφτώ σε κάποια πολεμική τέχνη... και όχι με την ιδέα να πάω να δείρω απλά να μπορώ να αμυνθώ και αν ειναι δυνατόν να χτυπήσω και γω φυσικά σε ώρα ανάγκης... Δεν έχω ιδέα από πολεμικές τέχνες... όποιος μπορεί ας με βοηθήσει και να προτείνει κάποια κατάλληλη :)

αμα το θες για δρομο πυγαμχια πηγαινε μην το ψαχνεις.σε ενα χρονο θα σκοτωνεις.βεβαια οτι κ να ξερεις αμα σου βγαλει ο αλλος κανα κερατο τοτε...

George1993
19-06-11, 13:32
ευχαριστώ !
και γω απο οτι διαβασα πυγμαχία αξίζει...
καμιά σχολή έχετε να προτείνετε από Μαρούσι, Ηράκλειο,νεα ιωνια και τίποτα κοντά
μην τρεχω κέντρο
gym δεν ήξερα ποια πολεμική τέχνη να διαλέξω.... αλλιώς το ξέρω ότι υπάρχουν παρόμοια θέματα

rodvailer
19-06-11, 13:36
egw stin thesi s tha pigaina pigmaxia h kick boxing..metrane poliiiiiii

gym
19-06-11, 13:59
ευχαριστώ !
και γω απο οτι διαβασα πυγμαχία αξίζει...
καμιά σχολή έχετε να προτείνετε από Μαρούσι, Ηράκλειο,νεα ιωνια και τίποτα κοντά
μην τρεχω κέντρο
gym δεν ήξερα ποια πολεμική τέχνη να διαλέξω.... αλλιώς το ξέρω ότι υπάρχουν παρόμοια θέματα

δες εδω βρε τι λεω...κ παρε μια ιδεα...http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15416-προταση-για-πολεμικη-τεχνη&highlight=πολεμικη+τεχνη

Michaelangelo
19-06-11, 14:27
Καλημέρα! Πρόσφατα μου συνέβει ένα γεγονός το οποίο με ταρακούνησε ως προς την άποψη ότι πρέπει να μάθω να προφυλάσσω τον εαυτό μου... Απλά να σας πω πως ένας αλλοδαπός με απείλησε λέγωντας θα σε τρυπήσω και είπε να μην με ξαναδεί να γυρίζω σε αυτήν την περιοχή ( ένα δρόμο κάτω απο το σπίτι μου αν ειναι δυνατόν )... Επομένως αποφάσισα από Δευτέρα να γραφτώ σε κάποια πολεμική τέχνη... και όχι με την ιδέα να πάω να δείρω απλά να μπορώ να αμυνθώ και αν ειναι δυνατόν να χτυπήσω και γω φυσικά σε ώρα ανάγκης... Δεν έχω ιδέα από πολεμικές τέχνες... όποιος μπορεί ας με βοηθήσει και να προτείνει κάποια κατάλληλη :)

Αν υπάρχει καλή σχολή κοντά σου, Muay-Thai με κλειστά τα μάτια! Απλά δεν θα μαλώνεις με τον άλλον, θα τον σακατεύεις! Αν δεν έχει, πυγμαχία και αν θες, συνδύασε το με πάλη για τις λαβές! Και τα δύο μαζί σε κάνουν... ''δολοφόνο'' στο δρόμο! Κικ-μποξ από μακριά. Συνήθως μαθαίνουν να παίρνουν πόντους, δεν σε βοηθάει έξω.

Μου τη σπάει αυτό το γεγονός με τους αλλοδαπούς, έστω ότι εσύ δεν τον έχεις, οι άλλοι τι κάνουνε; Όλοι ΄χέστηδες γίνανε στην Ελλάδα και ξετσουμήσανε οι αλλοδαποί; Είχα να τσακωθώ χρόνια και με το που ήρθα Ελλάδα (έχω και αυτό το αναθεματισμένο αθώο πρόσωπο), 2 φορές μου τη πέσανε κάτι ζώα! (ο ένας σκέψου ήταν στούμπος και μου έλεγε ''φιλαράκι, εγώ είμαι πιο τρελός από σένα''! Με το που έφαγε το πρώτο αγκωνίδι και του μάτωσε η μάπα δεν συνεχίστηκε!). Μην τους αφήνετε να μας κάνουν μετανάστες στη χώρα μας! Ξυπνήστε μωρέεεεεεε!

COBRA_STYLE
19-06-11, 14:39
Μου τη σπάει αυτό το γεγονός με τους αλλοδαπούς, έστω ότι εσύ δεν τον έχεις, οι άλλοι τι κάνουνε; Όλοι ΄χέστηδες γίνανε στην Ελλάδα και ξετσουμήσανε οι αλλοδαποί; Είχα να τσακωθώ χρόνια και με το που ήρθα Ελλάδα (έχω και αυτό το αναθεματισμένο αθώο πρόσωπο), 2 φορές μου τη πέσανε κάτι ζώα! (ο ένας σκέψου ήταν στούμπος και μου έλεγε ''φιλαράκι, εγώ είμαι πιο τρελός από σένα''! Με το που έφαγε το πρώτο αγκωνίδι και του μάτωσε η μάπα δεν συνεχίστηκε!). Μην τους αφήνετε να μας κάνουν μετανάστες στη χώρα μας! Ξυπνήστε μωρέεεεεεε!
και γω μαζι σου με 1000 ειμαι σε αυτα που λες αλλα βλεπουμε καθημερινα στις ειδησεις εδω στην Ελλαδα ατομα που αντιστεκονται και καταληγουν νεκροι...ειδικα πολλα περιστατικα με κοσμηματοπωλεις νεκρους

Michaelangelo
19-06-11, 16:01
και γω μαζι σου με 1000 ειμαι σε αυτα που λες αλλα βλεπουμε καθημερινα στις ειδησεις εδω στην Ελλαδα ατομα που αντιστεκονται και καταληγουν νεκροι...ειδικα πολλα περιστατικα με κοσμηματοπωλεις νεκρους

Το ότι είναι νεκροί, είναι επειδή ''δεν'' αντιστέκονται η επειδή απλά αυτοί που αντιστέκονται είναι λίγοι! Αν όλοι λέγανε στον κάθε παπάρα ''τι είπες ρε αρχίδι που δεν θα ξαναπατήσω;'' και τους το παίζανε μάγκες όπως το παίζουνε στον κάθε άλλο, θα σου έλεγα εγώ αν θα τολμούσαν να κουνηθούνε! Είναι τυχαίο δηλαδή που σε περιοχές όπως Νίκαια, Κορυδαλλός, Κοκκινιά κ.τ.λ. δεν κουνιέται φύλο; Όχι! γιατί ξέρουν ότι με το παραμικρό, τελειώσανε!!!

Τώρα αυτό με τους κοσμηματοπώληδες, εσύ μιλάς για ληστεία. Εκεί είναι άλλη περίπτωση και δεν παίζει ρόλο αλλοδαπός η όχι (αν και το 90+% των εγκλημάτων δεν είναι από Έλληνες). Αλλά σε περίπτωση ξετσουμίσματος που ο άλλος το παίζει ''σε μαμάω στο σπίτι σου'', χαλαρά του κάνεις αν θες το βίο... απε-βίωτο!!!

beefmeup
19-06-11, 16:10
καλα,καλα μην ξεφυγουμε τωρα απτο θεμα κατα πολυ..
ας προτεινουμε ποια ειναι καλυτερη για αμυνα κ γιατι κ ας μεινουμε εκει παιδες..

COBRA_STYLE
19-06-11, 16:21
τεσπα για το δρομο κατα τη γνωμη μου το καλυτερο ειναι το krav-maga...χτυπηματα σε vital spots,λαβες κτλ:thumbup:

George1993
19-06-11, 17:28
Muay-Thai έχω πολύ κοντά μου αλλά δεν γουστάρω να πάω γιατί έχει μαζέψει όλη την αλητεία εκεί... όσο για το θέμα μετανάστες συμφωνώ απόλυτα αλλά καλύτερα να μην το συζητήσουμε γιατί μόνο ban θα πέσουν... τώρα για krav maga βρήκα αρκετές σχολές από το επίσημο site και όχι σε ιδιαίτερα μεγάλη απόσταση... οπότε αύριο θα επισκεφτώ κάποιο εκτός και αν αλλάξω γνώμη :)

Michaelangelo
19-06-11, 17:42
Muay-Thai έχω πολύ κοντά μου αλλά δεν γουστάρω να πάω γιατί έχει μαζέψει όλη την αλητεία εκεί... όσο για το θέμα μετανάστες συμφωνώ απόλυτα αλλά καλύτερα να μην το συζητήσουμε γιατί μόνο ban θα πέσουν... τώρα για krav maga βρήκα αρκετές σχολές από το επίσημο site και όχι σε ιδιαίτερα μεγάλη απόσταση... οπότε αύριο θα επισκεφτώ κάποιο εκτός και αν αλλάξω γνώμη :)

Muay-Thai καλής σχολής εννοώ! Ότι θες!

paulakos
19-06-11, 17:57
Εγω μαγκες δεν πιστευω πως υπαρχει "καλυτερη" τεχνη για δρομο.Μπορεις να κανεις οτι αθλημα θελεις,το θεμα ειναι να κανεις 1-2 σπαριγκακια την εβδομαδα,αυτο ειναι ολο.Δεν εχει σημασια αν θα τα κανεις στην πυγμαχια η στο Muay Thai η στο κικ.Με δυο σπαρινγκ την εβδομαδα(χαλαρα βεβαια για αρχη) το ματι θα αρχησει να δουλευει και ο εγκεφαλος θα δεχεται τον πονο και δεν θα αντιδρα με τροπο που δεν μας συμφερει.Μπορει να καθεσαι και να βαρας ολη μερα τον σακο,και λοιπον?Στον δρομο δεν αντιμετωπιζεις σακους,και βεβαια κανει καλο ο σακος σε ταχυτητα αντοχη και τεχνικη αλλα εδω μιλαμε για αλλο πραγμα.Απο την αλλη κατι σεμιναρια krav-maga η προσωπικες προπονησεις πυγμαχιας βλεπω τις τιμες και γελαω.Παμε να βγαλουμε λεφτα απο τον πονο και τον φοβο του αλλου?Πλακα κανουμε?10 ευρω την ωρα ειναι το μαχιμουμ που πρεπει να κοστολογουν ολοι αυτοι οι τυποι...και μην κανετε το λαθος να κρινεται καποιον απο τις διακρισεις που ειχε σαν αθλητης(οχι μονο).Μπορει σας αθλητης να ηταν φοβερος αλλα σαν δασκαλος να μην εχει να "δωσει" τιποτα!

beatshooter
19-06-11, 18:27
Τι ειναι το σπαρινγκ?

George1993
19-06-11, 18:28
όταν λες σπαριγκάκια???

paulakos
19-06-11, 18:44
Προπονηση επαφης,δηλαδη ανεβαινεις στο ρινγκ με εναν συμπαικτη και παιζετε το αθλημα που κανετε.Βεβαια εχετε μαθει τα βασικα και δεν χτυπιοσαστε σαν κριαρια αλλα παιζετε κανονικα.Εντατικο σπαρινγκ μαζι με την υπολοιπη προπονηση = οτι καλυτερο!

http://www.youtube.com/watch?v=1yf1DDZrI08&feature=related

Michaelangelo
19-06-11, 18:47
Τι ειναι το σπαρινγκ?

Ας πούμε ότι τα μπουκέτα που παίζεις στο δρόμο (βάλε μέσα μπουνιές-κλοτσιές-αγκωνιές κ.τ.λ. είναι σπάρινγκ) και τα κεφαλοκλειδώματα κ.τ.λ. λαβές!). Στις ΠΤ/ΜΑ σπάρρινγκ λένε όταν θέλουν να εξασκηθούν με τον συναθλητή τους σε προπόνηση στυλ αγώνα και όχι σε ασκήσεις.

Προσπάθησα να το κάνω το δυνατότερο κατανοητό.

Lao
19-06-11, 20:22
Καλημέρα! Πρόσφατα μου συνέβει ένα γεγονός το οποίο με ταρακούνησε ως προς την άποψη ότι πρέπει να μάθω να προφυλάσσω τον εαυτό μου... Απλά να σας πω πως ένας αλλοδαπός με απείλησε λέγωντας θα σε τρυπήσω και είπε να μην με ξαναδεί να γυρίζω σε αυτήν την περιοχή ( ένα δρόμο κάτω απο το σπίτι μου αν ειναι δυνατόν )... Επομένως αποφάσισα από Δευτέρα να γραφτώ σε κάποια πολεμική τέχνη... και όχι με την ιδέα να πάω να δείρω απλά να μπορώ να αμυνθώ και αν ειναι δυνατόν να χτυπήσω και γω φυσικά σε ώρα ανάγκης... Δεν έχω ιδέα από πολεμικές τέχνες... όποιος μπορεί ας με βοηθήσει και να προτείνει κάποια κατάλληλη :)

Αν έχεις στο μυαλό σου να ασχοληθείς με τις ΠΤ ώστε να προφυλάσσεσαι από επίθεση με μαχαίρι, στο λέω από τώρα ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ. Είναι επικίνδυνο για σένα γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο να μάθεις 2-3 λαβές και να πιστέψεις ότι είσαι ικανός, πράγμα που δεν θα ισχύει καθώς ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΟΠΛΟ.

Εάν δεν έχεις κάτι τέτοιο στο μυαλό σου, σε παραπέμπω σε όσα είπα στο παιδί στο άλλο θέμα.

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15416-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B7

http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?15416-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B7&p=393673&viewfull=1#post393673

MusclesOfShadow
19-06-11, 20:33
Υπερασπισου τον εαυτο σου...
Ψαξε για να μαθεις Krav Maga...

Die for something or live for nothing:green:

George1993
20-06-11, 21:51
ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες
πήγα σήμερα krav maga να συζητήσω με τον καθηγητή και αύριο έχω δωρεάν μάθημα να δω αν μου αρέσει :)

paulakos
20-06-11, 22:13
Ποσα σου ειπε ο καθηγητης τον μηνα????

George1993
21-06-11, 10:55
70€ το μήνα
4ώρες την βδομάδα

Michaelangelo
21-06-11, 11:38
70€ το μήνα
4ώρες την βδομάδα

Παναια μου! Και μετά λένε γιατί δεν έχει ταλέντα η Ελλάδα!


Όχι ένα, ολόκληρο "6mino πες του να σου δώσει να δεις αν σου αρέσει με αυτές τις τιμές!

paulakos
21-06-11, 13:15
70€ το μήνα
4ώρες την βδομάδα

Αν ηταν λιγο πιο ακριβα ισως να πηγαινα και εγω.Καλη αρχη

Michaelangelo
21-06-11, 13:27
εγώ με ένα 50ρικο κάνω ολοκλιρο 6μnνο, 7,5ωρεσ/εβδομαδα + άλλεϛ τόσεϛ ώρεϛ δικό μαϛ χώρο για προπονnsn χωρίϛ εκπαιδεuτn! Muahahahaha!

Lao
21-06-11, 13:39
εγώ με ένα 50ρικο κάνω ολοκλιρο 6μnνο, 7,5ωρεσ/εβδομαδα + άλλεϛ τόσεϛ ώρεϛ δικό μαϛ χώρο για προπονnsn χωρίϛ εκπαιδεuτn! Muahahahaha!

Σε γυμναστήριο που μεταξύ άλλων έχει και Muai Tai πας;

Michaelangelo
21-06-11, 14:46
Σε γυμναστήριο που μεταξύ άλλων έχει και Muai Tai πας;

Όχι! Γενικά εδώ, οι τιμές έτσι πάνε. Μόλις τελειώσεις την βασική εκπαίδευση (αν δεν είχες από πιο παλιά έστω και αλλου), η οποια φυσικά έχει την διπλή τιμή (100€/6μήνες, τρίμηνες βασική+ 3 πρώτη ζώνη πες) για 2 φορες τι βδομάδα (+1 το χώρο αν θες χωρίς εκπαιδευτn), μετά οι τιμές πέφτουν εκεί που έγραψα. Το box έχει μόλις 40€ και αλλου το έχω δει να έχει τόσο ολόκληρη τι σαιζόν(1xrono)! Ακόμα και του Amin Asikainen (για οποιον γνωρίζει από πυγμαχία) οι τιμές εκεί είναι! Πάντα κυμαίνονται στα 30-90€/6μnνο.

George1993
22-06-11, 11:34
1η προπόνηση χθες και μπορώ να πω ότι ήταν φανταστική
αφήστε που νιώθω τα φτερά πιασμένα...

COBRA_STYLE
22-06-11, 12:31
1η προπόνηση χθες και μπορώ να πω ότι ήταν φανταστική
αφήστε που νιώθω τα φτερά πιασμένα...

για πες λιγο τι κανατε γιατι και γω απο Σεπτεμβρη θα ξεκινησω κραβ

George1993
22-06-11, 16:42
τρέξιμο για κανα 10 λεπτο με εναλλαγές στην κατευθυνση σταυρωτά πόδια κτλ...
μετά διατάσεις για όλο το σώμα
στη συνέχεια για κανα 5 λεπτο τούμπες
βγήκαμε ζευγάρια, ο ένας απο τους 2 κράταγε σάκο και διαταζε ο προπονητής για κάμψεις, κλωτσιές μπουνιές πάνω στο σάκο και αλλάζαμε ρόλους ( αυτό κράτησε αρκετή ώρα ) Μας έκανε αποφυγή πνιγμού όταν είμαστε όρθιοι, ξαπλωτοί ή καθιστοί και τέλος κάναμε 21 + 15 + 9 πους απς, καθίσματα και πηδηματάκια
Αυτά :)

COBRA_STYLE
22-06-11, 17:24
τρέξιμο για κανα 10 λεπτο με εναλλαγές στην κατευθυνση σταυρωτά πόδια κτλ...
μετά διατάσεις για όλο το σώμα
στη συνέχεια για κανα 5 λεπτο τούμπες
βγήκαμε ζευγάρια, ο ένας απο τους 2 κράταγε σάκο και διαταζε ο προπονητής για κάμψεις, κλωτσιές μπουνιές πάνω στο σάκο και αλλάζαμε ρόλους ( αυτό κράτησε αρκετή ώρα ) Μας έκανε αποφυγή πνιγμού όταν είμαστε όρθιοι, ξαπλωτοί ή καθιστοί και τέλος κάναμε 21 + 15 + 9 πους απς, καθίσματα και πηδηματάκια
Αυτά :)

ψιλο μουφα με φαινεται η ολη φαση...περιμενα περισσοτερα πανω στην τεχνικη...τα 10' τρεξιμο και τα πους απς τι να τα κανεις...:unsure:

George1993
22-06-11, 20:08
να σου πω
μόλις γύρισα από 2η προπόνηση
μια χαρά
σήμερα είχαμε άλλο προπονητή, με πήρε και μου έκανε τεχνική να αποφεύγω επιθέσεις ξεχωριστά από άλλους
1 ώρα και 20 λεπτά συνεχόμενα

COBRA_STYLE
22-06-11, 20:11
να σου πω
μόλις γύρισα από 2η προπόνηση
μια χαρά
σήμερα είχαμε άλλο προπονητή, με πήρε και μου έκανε τεχνική να αποφεύγω επιθέσεις ξεχωριστά από άλλους
1 ώρα και 20 λεπτά συνεχόμενα

χμμμ...σε ποια περιοχη πας?

Αντωνης
22-06-11, 20:24
ψιλο μουφα με φαινεται η ολη φαση...περιμενα περισσοτερα πανω στην τεχνικη...τα 10' τρεξιμο και τα πους απς τι να τα κανεις...:unsure:

Και που να ξερει ο δασκαλος αν καποιος γυμναζεται μονος του η' οχι?Η μειοψηφια αυτων που παει σε τετοιες σχολες γυμναζεται η' γυμναζοταν απο πριν...Αρα σε καθε μαθημα προσπαθει εστω και λιγο να τους βαλει σε μια σειρα.

Τι να την κανει καποιος την τεχνικη αν δεν μπορει να παρει τα ποδια του?

Στην τελικη αμα γυμναζεσαι μονος σου απλα του το λες και δεν κανεις τρεξιματα και καμψεις...Εγω αυτο εκανα παλια στο λιγο διαστημα που πηγαινα aikido...

COBRA_STYLE
22-06-11, 20:32
Και που να ξερει ο δασκαλος αν καποιος γυμναζεται μονος του η' οχι?Η μειοψηφια αυτων που παει σε τετοιες σχολες γυμναζεται η' γυμναζοταν απο πριν...Αρα σε καθε μαθημα προσπαθει εστω και λιγο να τους βαλει σε μια σειρα.

Τι να την κανει καποιος την τεχνικη αν δεν μπορει να παρει τα ποδια του?

Στην τελικη αμα γυμναζεσαι μονος σου απλα του το λες και δεν κανεις τρεξιματα και καμψεις...Εγω αυτο εκανα παλια στο λιγο διαστημα που πηγαινα aikido...

βασικα με ψιλο παρεξηγησες...δεν εννοουσα οτι ειναι αχρηστα αυτα,απλα ο δασκαλος με βαση το ποστ του παιδιου εδωσε περισσοτερη εμφαση στο τρεξιμο κτλ παρα στην τεχνικη που ειναι το ζουμι...δε θα πας κραβ μαγκα για φυσικη κατασταση και τα λοιπα,πας για συγκεκριμενα πραγματα,αυτα που διδασκει,αυτο πιστευω εγω....και επισης επειδη ειναι αρκετοι αυτοι που κοροιδευουν κοσμο απο διαφορες πολεμικες τεχνες βαζοντας τους να κανουνε αυτα τα κλασσικα τρεξιματακια κτλ γιαυτο το ειπα

Αντωνης
22-06-11, 20:43
βασικα με ψιλο παρεξηγησες...δεν εννοουσα οτι ειναι αχρηστα αυτα,απλα ο δασκαλος με βαση το ποστ του παιδιου εδωσε περισσοτερη εμφαση στο τρεξιμο κτλ παρα στην τεχνικη που ειναι το ζουμι...δε θα πας κραβ μαγκα για φυσικη κατασταση και τα λοιπα,πας για συγκεκριμενα πραγματα,αυτα που διδασκει,αυτο πιστευω εγω....και επισης επειδη ειναι αρκετοι αυτοι που κοροιδευουν κοσμο απο διαφορες πολεμικες τεχνες βαζοντας τους να κανουνε αυτα τα κλασσικα τρεξιματακια κτλ γιαυτο το ειπα

Εννοειται οτι δεν πας για φυσικη κατασταση,αλλα αν καποιος ειναι λαπας και τεχνικες να μαθει τι νοημα εχει?Για να εφαρμοστουν σωστα και αποτελεσματικα οι τεχνικες πρεπει να εχεις μια στοιχειωδη βαση φυσικης καταστασης,δηλαδη να εισαι σε ενα καλο επιπεδο ταχυτητας,δυναμης,ευλυγισιας κτλ κτλ.

Οι περισσοτεροι που πανε σε τετοιες σχολες,η μονη γυμναστικη που κανουν ειναι αυτη που τους βαζει να κανουν ο δασκαλος της σχολης...Και μετα ο δασκαλος τι να κανει,προσπαθει να το συμμαζεψει οσο μπορει,και να βελτιωσει εστω και λιγο τις σωματικες τους ικανοτητες με αυτες τις λιγες ωρες που εχει στην σχολη..

Σιγουρα ειναι εκνευριστικο για ατομα που γυμναζονται μονοι τους να χαλιεται ωρα για καμψεις και τρεξιματα,αλλα τι να κανουμε...Παντως οπως προειπα αν γνωριζεις τον δασκαλο μπορει να σε βαλει και σε ατομικο προγραμμα....

COBRA_STYLE
22-06-11, 20:50
Εννοειται οτι δεν πας για φυσικη κατασταση,αλλα αν καποιος ειναι λαπας και τεχνικες να μαθει τι νοημα εχει?Για να εφαρμοστουν σωστα και αποτελεσματικα οι τεχνικες πρεπει να εχεις μια στοιχειωδη βαση φυσικης καταστασης,δηλαδη να εισαι σε ενα καλο επιπεδο ταχυτητας,δυναμης,ευλυγισιας κτλ κτλ.

Οι περισσοτεροι που πανε σε τετοιες σχολες,η μονη γυμναστικη που κανουν ειναι αυτη που τους βαζει να κανουν ο δασκαλος της σχολης...Και μετα ο δασκαλος τι να κανει,προσπαθει να το συμμαζεψει οσο μπορει,και να βελτιωσει εστω και λιγο τις σωματικες τους ικανοτητες με αυτες τις λιγες ωρες που εχει στην σχολη..

Σιγουρα ειναι εκνευριστικο για ατομα που γυμναζονται μονοι τους να χαλιεται ωρα για καμψεις και τρεξιματα,αλλα τι να κανουμε...Παντως οπως προειπα αν γνωριζεις τον δασκαλο μπορει να σε βαλει και σε ατομικο προγραμμα....
αυτο θελω να πω ουσιαστικα

σε ατομικο δεν παει ακριβοτερα?:unsure:

Αντωνης
22-06-11, 21:04
αυτο θελω να πω ουσιαστικα

σε ατομικο δεν παει ακριβοτερα?:unsure:

Οταν ελεγα ατομικο εννοουσα οτι την ωρα που κανουν οι αλλοι π.χ καμψεις και τρεξιματα,εσενα να σου πει να κανεις κατι αλλο.Π.χ εμενα με εβαζε να εξασκουμαι σε φορμες οσο καναν αυτα οι αλλοι και μολις τελειωνανε καναμε ολοι μαζι τεχνικες.

Βεβαια πρεπει να γνωριζεις για λιγο καιρο τον δασκαλο,αλλα και να ξερει οτι εχεις σωματικο υποβαθρο αφου γυμναζεσαι μονος σου...

Αλλα αυτο ειναι αναλογα και την σχολη/δασκαλο...Αλλα δεν βρισκω τον λογο να μην το κανει αμα δει οτι δεν εχεις αναγκη να κανεις καμψεις και κοιλιακους στην σχολη....

COBRA_STYLE
22-06-11, 21:13
Οταν ελεγα ατομικο εννοουσα οτι την ωρα που κανουν οι αλλοι π.χ καμψεις και τρεξιματα,εσενα να σου πει να κανεις κατι αλλο.Π.χ εμενα με εβαζε να εξασκουμαι σε φορμες οσο καναν αυτα οι αλλοι και μολις τελειωνανε καναμε ολοι μαζι τεχνικες.

Βεβαια πρεπει να γνωριζεις για λιγο καιρο τον δασκαλο,αλλα και να ξερει οτι εχεις σωματικο υποβαθρο αφου γυμναζεσαι μονος σου...

Αλλα αυτο ειναι αναλογα και την σχολη/δασκαλο...Αλλα δεν βρισκω τον λογο να μην το κανει αμα δει οτι δεν εχεις αναγκη να κανεις καμψεις και κοιλιακους στην σχολη....

xmmm...οταν με το καλο ξεκινησω Σεπτεμβρη ή muay thai ή krav maga θα του το πω απο την αρχη αρχη αυτο

eyestral
02-02-12, 17:22
Ξεκινα wing chun.Μια πολυ καλη σχολη ειναι αυτη που πηγαινω.Συνδιαζει real time fighting καταστασεις,αντιμετωπιση πολλαπλων αντιπαλων,.chi sao,lap sao,grappling οτι θες.Σε αντιθεση με οτι λενε πολλοι το wing chun ειναι ενα πληρες συστημα τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρυνες αποστασεις.Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου email στο ***********να σου δωσω διευθυνση της σχολης οπου μπορεις μαζι μενα φιλο σου να ερθεις να παρακολουθησεις καποιες προπονησεις.Η σχολη ειναι στο Περιστερι.

Alex D
21-03-12, 01:29
Φίλες δοκίμασε το Hap Ki Do και αν θες να σιγουρευτείς για το τι είναι πέρασε απο την σχολή που εκπαιδεύομαι στην Καλλιθέα,

Είμαι σίγουρος ότι θα καταλήξεις.

Η δ/νση αν θες να περάσεις είναι η

jojosmj
21-03-12, 23:11
το grav maga χωρεις να θελω να το παιξω καπως εχει μεσα ενα drill Με μαχαιρια το οποιο ειναι @@@@ αυτα δν βγαινουν το λεω να μην εχετε την εντυπωση πως ποτε θα πιασετε η θα κανετε μαγκιες με γυμνα χερια στα μαχαιρι ετσι ...
τωρα ο ντορος που εχει γινει με το grav maga (απο οσους εχω παλεψει δν με εντυπωσιασε κανεις ουτε καποιος δασκαλος κ εχω ξανα αναφερει εχει βασηστει στο wing chun ειτε το λενε ειτε οχι )
καλη αυτο αμυνα ειναι , πολεμικη τεχνη δν ειναι (δν εχει βαθος )
kung fu (εχει πολλα ειδη οτι ταιριαζει στον καθενα)
wing chun (ειναι Kung fu αλα ειναι εντελως διαφορετικι πολεμικη τακτικη απο ολα τα ειδη του kung fu)
jiu jitsu (αλα με sparing )
hapkido (αλα με sparing )
grav maga (αλα με sparing )
aikido (δν εχω δει καμια σχολη να κανει sparing οποτε ακυρο απο μενα )
γενικα οπου δν υπαρχει sparing σοβαρο κ μετα απο ενα επιπεδο σκληρο για μενα δεν αξιζει .