PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΤ/ΜΑ λαβών για συνδυασμό με Muay-Thai/Kick-boxing



Michaelangelo
19-06-11, 17:02
Λεπόν παιδιά, έχω αρκετά κατά νου, αλλά μπορεί κάποιος να μου δώσει και φαεινότερη ιδέα, για κάτι το οποίο να το συνδυάσω με το Muay-Thai! Κάτι το οποίο να κολλάει με αυτό και να έχει λαβές! Ώστε να γίνει πιο πλήρης το άθλημα. Καλά και φοβερά τα αγκωνίδια, δεν υπάρχει κάτι καλύτερο (κατ'εμέ) σε σπάρρινγκ, αλλά... ακόμα καλύτερα αν τύχει να μπορείς να έχεις και γνώση λαβών αν χρειαστεί! ;)

edit: Αν μπορώ να χρησιμοποιήσω και τη δύναμη μου (γιατί είμαι από τα δυνατότερα άτομα στην κατηγορία των κιλών μου) ακόμα καλύτερα!
Επίσης αν σου βελτιώνει την ευλυγισία, θα με ενδιέφερε!

Δεν είναι απαραίτητο να έχει όλα τα παραπάνω, απλά για μια πιο πλήρη εικόνα! Και σκέτο πάλη να μου πει κάποιος, δεν θα πω όχι, αλλά να πούμε πως/γιατί/κ.τ.λ.

Πιστεύω για πολλούς είναι καλή ιδέα να συζητήσουμε!
(ειδικά επειδή καλή σχολή δήθεν ΜΜΑ δύσκολα θα βρεθεί για να είσαι πλήρης, θεωρώ κατά πολύ καλύτερο δύο αθλήματα συνδυαστικά παρά ένα ''μπάσταρδο'' αμφισβητήσιμο)

edit: Αν μπορώ να χρησιμοποιήσω και τη δύναμη μου (γιατί είμαι από τα δυνατότερα άτομα στην κατηγορία των κιλών μου) ακόμα καλύτερα!
Επίσης αν σου βελτιώνει την ευλυγισία, θα με ενδιέφερε!

Ακούω γνώμες! :turtle:

Devil
19-06-11, 17:08
brazilian jiu jitsu θα ελεγα....

γιατι κι εγω εκανα muay thai και kickboxing αλλα το bjj ειναι ωραιο... απιστευτες λαβες και γενικα ολο αυτο το ground fighting ειναι απιστευτο.... :green::green::green:

Dreiko
19-06-11, 17:18
brazilian jiu jitsu θα ελεγα....

γιατι κι εγω εκανα muay thai και kickboxing αλλα το bjj ειναι ωραιο... απιστευτες λαβες και γενικα ολο αυτο το ground fighting ειναι απιστευτο.... :green::green::green:

προτιμω το submission grappling.....χωρις κιμονο δηλαδη.....εχω κανει 2 χρονια σε συνδιασμο με kick και πυγμαχια.......

Michaelangelo
19-06-11, 17:41
brazilian jiu jitsu θα ελεγα....

γιατι κι εγω εκανα muay thai και kickboxing αλλα το bjj ειναι ωραιο... απιστευτες λαβες και γενικα ολο αυτο το ground fighting ειναι απιστευτο.... :green::green::green:

Έχει κεφαλοκλειδώματα το jiu jitsu? Βασικά εδώ έχουμε Hokutoryu jiu-jitsu!

Devil
19-06-11, 18:09
Έχει κεφαλοκλειδώματα το jiu jitsu? Βασικά εδώ έχουμε Hokutoryu jiu-jitsu!

δες εδω ισως σε βοηθησει...

http://www.youtube.com/watch?v=T1mD7t8y_5o

http://www.youtube.com/watch?v=eZqOIKB23Ko

http://www.youtube.com/watch?v=WO9JkkrUJWY

Michaelangelo
19-06-11, 18:52
προτιμω το submission grappling.....χωρις κιμονο δηλαδη.....εχω κανει 2 χρονια σε συνδιασμο με kick και πυγμαχια.......

Ωραίο και αυτό. Γιατί το συνιστάς καλύτερα από BJJ?

Michaelangelo
19-06-11, 18:55
Έκανα ένα μικρό έντιτ όποιος θέλει να δει!

Lao
19-06-11, 20:24
Michaelangelo πόσων χρονών είσαι και πόσα χρόνια ασχολείσαι με το Muai Tai;

Michaelangelo
19-06-11, 20:37
Michaelangelo πόσων χρονών είσαι και πόσα χρόνια ασχολείσαι με το Muai Tai;

Είμαι 27. Έκανα πιτσιρικάς 3-4χρόνια (αναγκάστηκα να το αφήσω καθώς ο δάσκαλος μπήκε στη στενή) και άρχισα πάλι αυτή τη χρονιά. Είχα πάντα πάθος, αλλά δυστυχώς εννοείται δεν είμαι όπως ήμουνα, σαν πρωτάρης ένοιωθα, αλλά επανέρχομαι! :)
Κάνω καλές διατάσεις στο γυμναστήριο, στα πόδια κυρίως, προπονούμαι μέχρι και μόνος μου καμιά φορά, όσο να 'ναι βοηθάει!

Γενικά, ψάχνω κάτι που να συμπληρώνει το άθλημα που αγαπώ! :green:
Τι έχεις να προτείνεις;

Dreiko
19-06-11, 21:09
Ωραίο και αυτό. Γιατί το συνιστάς καλύτερα από BJJ?

γιατι δε θα εχεις παντα καποιον με ρουχο ανθεκτικο(τυπου κιμονο) απεναντι σου,και σε αυτο βασιζονται η πλειοψηφια των λαβων στο bjj.....:thumbup:

Lao
20-06-11, 02:55
Είμαι 27. Έκανα πιτσιρικάς 3-4χρόνια (αναγκάστηκα να το αφήσω καθώς ο δάσκαλος μπήκε στη στενή) και άρχισα πάλι αυτή τη χρονιά. Είχα πάντα πάθος, αλλά δυστυχώς εννοείται δεν είμαι όπως ήμουνα, σαν πρωτάρης ένοιωθα, αλλά επανέρχομαι! :)
Κάνω καλές διατάσεις στο γυμναστήριο, στα πόδια κυρίως, προπονούμαι μέχρι και μόνος μου καμιά φορά, όσο να 'ναι βοηθάει!

Γενικά, ψάχνω κάτι που να συμπληρώνει το άθλημα που αγαπώ! :green:
Τι έχεις να προτείνεις;

Καταρχήν, έχω την απορία γιατί αποκαλείς το Muai Tai «άθλημα». Αν δεν κάνω λάθος, είναι πολεμική τέχνη.

Anyway, όλα αυτά τα χρόνια έχω δει πολλούς που από υπερβολικό ενθουσιασμό και πόρωση αποφασίζουν ενώ καλά-καλά δεν κατέχουν πλήρως αυτό που κάνουν να ασχολούνται παράλληλα και με άλλα πράγματα. Συνήθως το αποτέλεσμα είναι να γίνεται ένας αχταρμάς στο μυαλό του μαθητή, να ξέρουν λίγο από δω και λίγο από κει χωρίς να ξέρουν πραγματικά καλά κάτι.

Δεν ξέρω πόσο καλός είσαι, εγώ πάντως θα σου πρότεινα να αφοσιωθείς σε αυτό που αγαπάς και εφόσον γίνεις ένα με αυτό τότε ναι, να μάθεις και άλλα πράγματα. Ποτέ όμως μην ασχολείσαι με κάτι καινούργιο αν δεν έχεις κατακτήσει σε πολύ καλό επίπεδο αυτό με το οποίο καταπιάνεσαι.

Αν παρόλαυτά επιμένεις, νομίζω ότι θα έπρεπε να κοιτάξεις το παραδοσιακό Judo ή το Jiu Jitsu. Είναι όμως δύσκολο να βρεις καλή σχολή στην Ελλάδα.

Michaelangelo
20-06-11, 11:46
Καταρχήν, έχω την απορία γιατί αποκαλείς το Muai Tai «άθλημα». Αν δεν κάνω λάθος, είναι πολεμική τέχνη.

Anyway, όλα αυτά τα χρόνια έχω δει πολλούς που από υπερβολικό ενθουσιασμό και πόρωση αποφασίζουν ενώ καλά-καλά δεν κατέχουν πλήρως αυτό που κάνουν να ασχολούνται παράλληλα και με άλλα πράγματα. Συνήθως το αποτέλεσμα είναι να γίνεται ένας αχταρμάς στο μυαλό του μαθητή, να ξέρουν λίγο από δω και λίγο από κει χωρίς να ξέρουν πραγματικά καλά κάτι.

Δεν ξέρω πόσο καλός είσαι, εγώ πάντως θα σου πρότεινα να αφοσιωθείς σε αυτό που αγαπάς και εφόσον γίνεις ένα με αυτό τότε ναι, να μάθεις και άλλα πράγματα. Ποτέ όμως μην ασχολείσαι με κάτι καινούργιο αν δεν έχεις κατακτήσει σε πολύ καλό επίπεδο αυτό με το οποίο καταπιάνεσαι.

Αν παρόλαυτά επιμένεις, νομίζω ότι θα έπρεπε να κοιτάξεις το παραδοσιακό Judo ή το Jiu Jitsu. Είναι όμως δύσκολο να βρεις καλή σχολή στην Ελλάδα.

Γεια σου Lao! Το Thai θεωρείται μαχητικό άθλημα και όχι πολεμική τέχνη. Παρόλα αυτά δεν θα το θεωρούσα και λάθος να θεωρηθεί πολεμική τεχνική ότι έχει σχέση με... τεχνική!

Κάλος δεν είμαι όπως θα ήθελα, άλλα δεν είμαι σε τόσο χάλια επίπεδο ώστε να ερωτευτώ. Έξαλλου αν το ένα συμπληρώνει το άλλο, Μονό αχταρμάς δεν γίνεται! Αν πήγαινέ έτσι δεν θα υπήρχε και το... '' μοδατο'' ΜΜΑ! Άλλα anyway, ψάχνω κάτι που να ταιριάζει με αυτό που κάνω! ;)
Το αγαπώ το Thai, άλλα m' αρέσει η άθλησή γενικά, οποιουδήποτε είδους! Και η μαχητική άθλησή, ( παρόλο που δεν με ενδιαφέρει η μάξι έκτος) ακόμα περσισσοτερο!
Το judo και το Jiu-Jitsu είναι 2 από τα πράγματά που σκέφτομαι, άλλα θα ήθελα να κάνουμε και συζήτησή, στο γιατί θα ταίριαζε το ένα με το άλλο, πλεονεκτήματά- μειονεκτήματά k.t.l. Που δεν έχουμε κάνει ως τώρα!

Έχω σκεφτεί πως και τι, άλλα θεώρησα θα είναι και ωραίο να το συζητήσουμε περισσότερο από ένα άτομα.

Lao
20-06-11, 13:16
Γεια σου Lao! Το Thai θεωρείται μαχητικό άθλημα και όχι πολεμική τέχνη. Παρόλα αυτά δεν θα το θεωρούσα και λάθος να θεωρηθεί πολεμική τεχνική ότι έχει σχέση με... τεχνική!

Κοίτα, δεν ξέρω πως το διδάσκει ο καθένας, πάντως το Muai Thai συγκαταλέγεται στις Πολεμικές Τέχνες και μάλιστα ανήκει σε αυτές που προσωπικά έχω σε μεγάλη υπόληψη. Βεβαίως, όπως και όλα τα πράγματα, αν μια σχολή το διδάσκει σαν άθλημα, δηλαδή με κανόνες κτλ, αλλάζει το πράγμα.



Κάλος δεν είμαι όπως θα ήθελα, άλλα δεν είμαι σε τόσο χάλια επίπεδο ώστε να ερωτευτώ. Έξαλλου αν το ένα συμπληρώνει το άλλο, Μονό αχταρμάς δεν γίνεται! Αν πήγαινέ έτσι δεν θα υπήρχε και το... '' μοδατο'' ΜΜΑ! Άλλα anyway, ψάχνω κάτι που να ταιριάζει με αυτό που κάνω! ;)

Σχετικά με τα ΜΜΑ, δεν ανήκω σε αυτούς που τα έχουν σε εκτίμηση. Καλώς ή κακώς, οι ΠΤ δεν έχουν δημιουργηθεί για να γίνονται αγώνες με γάντια, σε δεδομένο χώρο, χρόνο κτλ.

Anyway, δεν είναι αυτό το θέμα μας. Εγώ θεωρώ ότι για να μάθεις πραγματικά μια τεχνοτροπία, για να μπεις πραγματικά μέσα στο πνεύμα μιας ΠΤ και να μπορείς να την εφαρμόσεις πρακτικά πέραν της προπόνησής σου στην σχολή, θέλει αρκετά χρόνια και πολύ sparring.

Εκεί κολλάει αυτό που σου λέω, είναι καλύτερα να εμβαθύνεις σε αυτό που κάνεις και αργότερα ίσως να ασχοληθείς και με κάτι άλλο που να το «συμπληρώνει» αν και φαντάζομαι ότι θα συμφωνήσεις πως όσα και να μάθεις πάντα θα υπάρχει κάτι συμπληρωματικό μιας και κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο.



Το αγαπώ το Thai, άλλα m' αρέσει η άθλησή γενικά, οποιουδήποτε είδους! Και η μαχητική άθλησή, ( παρόλο που δεν με ενδιαφέρει η μάξι έκτος) ακόμα περσισσοτερο!
Το judo και το Jiu-Jitsu είναι 2 από τα πράγματά που σκέφτομαι, άλλα θα ήθελα να κάνουμε και συζήτησή, στο γιατί θα ταίριαζε το ένα με το άλλο, πλεονεκτήματά- μειονεκτήματά k.t.l. Που δεν έχουμε κάνει ως τώρα!

Έχω σκεφτεί πως και τι, άλλα θεώρησα θα είναι και ωραίο να το συζητήσουμε περισσότερο από ένα άτομα.

Το βασικό μειονέκτημα των συστημάτων υποταγής είναι ότι προϋποθέτουν εμπλοκή σε κοντινή απόσταση και «καθαρό» έδαφος. Αυτό, σε πραγματικές συνθήκες, δεν είναι πάντα εφικτό, ούτε είναι απαραίτητο ότι μια μάχη θα διαρκέσει τόσο ώστε να καταλήξει στο έδαφος όπου εκεί ο grabbler έχει πλεονέκτημα.

Έχω κάνει πειραματικά sparring με αθλητή από BJJ (μην φανταστείς τίποτα τρελό ξυλίκι, απλά δοκιμάζαμε κινήσεις). Όσο τον είχα σε μακρυνή και μέση απόσταση, είχε πρόβλημα. Μόλις ήρθαμε κοντά, προσπάθησε σε διάφορες φάσεις να με αρπάξει και να με ρίξει με ποσοστό επιτυχίας 3/10 και ακόμα και όταν το κατάφερνε δεν μπορούσε να με κλειδώσει γιατί ξέρω και πως να πέφτω και πως να αντιδράω, παρόλο το ύψος μου.

Φυσικά, όλα αυτά δεν σημαίνουν κάτι απαραίτητα, καθώς και πάλι διαφέρουν από τις πραγματικές συνθήκες. Το μόνο που προσπαθώ να δείξω είναι ότι τα πάντα είναι σχετικά και ότι το τι συμπληρώνει τί είναι τουλάχιστον ακαδημαϊκό.

Θεωρώ ότι τα ΜΜΑ έχουν κάνει ζημιά στον κόσμο, καθώς τον έχουν κάνει να πιστεύει ότι αυτό που βλέπουν ισχύει και σε συνθήκες δρόμου. Πρακτικά, εγώ εδώ και χρόνια υποστηρίζω ότι το πόσο καλός μαχητής είναι κάποιος, είναι πρωτίστως θέμα ψυχολογίας και μυαλού και δευτερευόντως θέμα τεχνικής.

Michaelangelo
20-06-11, 15:28
Μα, αυτό που ψάχνω φιλε μου δεν είναι υποταγή μονο στο έδαφος, αλλα γενικά λabες! Κεφαλοκλειδώματα (και αποφυγή αυτών)σε χερια, πλάτη k.t.l.!

Με λίγα λογίαν κάτι που δεν θα επηρεάζει αυτό που κάνω ήδη αλλα θα συμπληρώνει ότι του λείπει! Αν έρθεις σε σύγκρουση από κοντά και πέσουν οι λάμπες πρέπει να ξέρεις αποφυγές και να ανταποδίδεις! Καθώς να μπορώ να χρησιμοποιώ και την δύναμη μου!

Πίστεψε με, είμαι αρκετά έξυπνο άτομο να μπορώ να συνδυάζω πράγματα ;)
Για μόλις μάθω καλά όπως λες, θα αρχίσω KF!

Όσο για το Thai, Μαχητικό Άθλημα το συγκαταλέγουν και σε όλες τις διοργανώσεις!

Lao
20-06-11, 15:46
Όσο για το Thai, Μαχητικό Άθλημα το συγκαταλέγουν και σε όλες τις διοργανώσεις!

Συγγνώμη, δεν κάνεις παραδοσιακό Muai Tai;

thanosman
20-06-11, 15:52
και για αυτό δεν μπορει να γινει και ολυμπιακο αθλημα, οσο και να προσπαθουν , δυστυχως ή ευτυχως. Παντως θελω να συμφωνλήσω με τον LAO στο ότι είναι πρωτίστως θεμα ψυχολογιας. Παραυτα δε, το muay boran, από το οποιο πηγαζει το muay thai, ειχε και λαβες στο εδαφος (fyi).

Lao
20-06-11, 16:19
και για αυτό δεν μπορει να γινει και ολυμπιακο αθλημα, οσο και να προσπαθουν , δυστυχως ή ευτυχως. Παντως θελω να συμφωνλήσω με τον LAO στο ότι είναι πρωτίστως θεμα ψυχολογιας. Παραυτα δε, το muay boran, από το οποιο πηγαζει το muay thai, ειχε και λαβες στο εδαφος (fyi).

Μα για αυτό μου προξενεί εντύπωση ότι ο φίλος Michelangelo θέλει να κάνει κάτι και με λαβές, ανατροπές κτλ. Το Muai Tai έχει και τέτοια.

Υποπτεύομαι ότι εκεί που πηγαίνει κάνουν κάτι σε αγωνιστικό...

Michaelangelo
20-06-11, 16:39
Συγγνώμη, δεν κάνεις παραδοσιακό Muai Tai;

Dεν είναι σε κάθε προπόνηση! Ναι έχει λavες, αλλα όχι κεφαλοκλειδώματα να τον πνίξεις τον άλλον k.t.l. Λάbες στο έδαφος όμως δεν έχει, δυστυχώς όχι. Δεν είναι Muay-Boran, είναι το αγωνιστικό, δυστυχώς. Είμαι σε μια από τις 2 ίσως καλύτερες σχολες τnς χώρας (Φινλανδία, dld καλή μετριότητα στην Ελλάδα) αλλα παράδοσιακo, όχι...

θέλω dld, αν ο άλλος τύχει και έρθει κοντά, είτε έδαφος είτε στο όρθιο, να πιάνω λaβn! Έχω πολύ καλή δύναμη, να μην την εκμεταλλευτώ???
Αλλα έτσι κι αλλιώς νομίζω το παραδοσιακό δεν έχει λabες να... τον πνίξεις τον άλλον με παραδοσιακά ελληνικό κεφαλοκλείδωμα! :D

Michaelangelo
23-06-11, 01:58
Ψάχνωντας λίγο, άρχισε να μ'αρέσει και η ιδέα του Aikido! Πλήρως επιθετικό το ένα και αμυντικό το άλλο. Τι λέτε οι υπόλοιποι;

friksos
24-06-11, 12:07
muay thai και brazilian ??Πιστευω θα συμπληρωνε σωστα το 1 με τ αλλο.

Nive
27-06-11, 23:10
ΠΑΝΚΡΑΤΙΟΝ...ΤΟ ΕΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ...

η πρώτη πολεμική τέχνη του κόσμου και είναι και ελληνική.Όποιος έχει απορίες ρωτάει...παραδίδω τσάμπα ιστορία.;)
Εγώ αυτό έκανα 5 χρόνια. Μετά το γύρισα στα φλώρικα κικ κλπ...:P:P

υ.γ.brazilian,ziu zitsu....είναι όλα παιδιά του!

giannis_s
28-06-11, 10:47
και για αυτό δεν μπορει να γινει και ολυμπιακο αθλημα, οσο και να προσπαθουν , δυστυχως ή ευτυχως. Παντως θελω να συμφωνλήσω με τον LAO στο ότι είναι πρωτίστως θεμα ψυχολογιας. Παραυτα δε, το muay boran, από το οποιο πηγαζει το muay thai, ειχε και λαβες στο εδαφος (fyi).

Για αυτό έχουμε καμία προτεινόμενη σχολή στα δυτικά προάστια;;;;;;
Έχει διάφορες σχολές στην περιοχή αλλα το αντιμετωπίζουν μμμ...αγωνιστικά (;;;) κάτι σαν αυτό που κάνουν στη σχολή του φίλου michaelangelo δλδ

Lao
28-06-11, 12:39
ΠΑΝΚΡΑΤΙΟΝ...ΤΟ ΕΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ...

η πρώτη πολεμική τέχνη του κόσμου και είναι και ελληνική.Όποιος έχει απορίες ρωτάει...παραδίδω τσάμπα ιστορία.;)
Εγώ αυτό έκανα 5 χρόνια. Μετά το γύρισα στα φλώρικα κικ κλπ...:P:P

υ.γ.brazilian,ziu zitsu....είναι όλα παιδιά του!

Κοίτα... να ευλογάμε τα γένια μας, δεν λέω, αλλά το Παγκράτιο δεν είναι η πρώτη ΠΤ παγκοσμίως. Μην το παρακάνουμε. ;)

Αντωνης
28-06-11, 15:50
ΠΑΝΚΡΑΤΙΟΝ...ΤΟ ΕΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ...

η πρώτη πολεμική τέχνη του κόσμου και είναι και ελληνική.Όποιος έχει απορίες ρωτάει...παραδίδω τσάμπα ιστορία.;)
Εγώ αυτό έκανα 5 χρόνια. Μετά το γύρισα στα φλώρικα κικ κλπ...:P:P

υ.γ.brazilian,ziu zitsu....είναι όλα παιδιά του!
Oταν λες πρωτη ΠΤ εννοεις απο αποψη ιδρυσης της?Η' πρωτη απο αποψη ''καλυτερης'' ΠΤ?(κατι που δεν ειναι εφικτο να πουμε για καμια ΠΤ ουτως η' αλλως)?
Αν εννοεις το πρωτο παντως,νομιζω οτι εχεις δικιο...

friksos
28-06-11, 19:04
Λογικο παντως ειναι να ειναι ελληνικη και η πρωτη πολεμικη τεχνη...

Nive
28-06-11, 21:36
Lao εννοώ η πρώτη...γιατί είναι η πρώτη. Και αν θες στο πάω από την αρχή...από πότε χρονολογούνται οι πρώτες γραφές για τις ΠΤ της άπω ανατολής...? Απλή ερώτηση και σε ένα ποστ θα δεις πως θα σε πείσω.
Δεν ευλογώ τα γένια κανενός,η αλήθεια είναι,ψάξτο και σου βάζω όσο στοίχημα θες.
Τώρα αν είναι η καλύτερη δεν το ξέρω αυτό είναι υποκειμενικό,έχει μέσα λαβές,εξαρθρώσεις,πάλη υποταγής,πυγμαχία στο σώμα,λακτίσματα και πολλά άλλα.Το χρησιμοποιούσαν στην μάχη όταν έχαναν το όπλο τους..σου σπάει το δόρι,με τα χέρια,σου σπάει το σπαθί,με την πέτρα...παλεύεις όπως μπορείς αρκεί να τον βγάλεις off.
Το kick box λέγεται αλλιώς άνω πανκράτιο!!!;):welcome:

Υ.Γ. έχει ομοσπονδίες σ`όλο τον κόσμο...έχω παίξει με μαύρο..κατράμι και έδεινε παραγγέλματα στ`αρχαία ελληνικά.:thumbup:

bb-fitness
28-06-11, 22:40
Κοίτα, δεν ξέρω πως το διδάσκει ο καθένας, πάντως το Muai Thai συγκαταλέγεται στις Πολεμικές Τέχνες και μάλιστα ανήκει σε αυτές που προσωπικά έχω σε μεγάλη υπόληψη. Βεβαίως, όπως και όλα τα πράγματα, αν μια σχολή το διδάσκει σαν άθλημα, δηλαδή με κανόνες κτλ, αλλάζει το πράγμα.



Σχετικά με τα ΜΜΑ, δεν ανήκω σε αυτούς που τα έχουν σε εκτίμηση. Καλώς ή κακώς, οι ΠΤ δεν έχουν δημιουργηθεί για να γίνονται αγώνες με γάντια, σε δεδομένο χώρο, χρόνο κτλ.

Anyway, δεν είναι αυτό το θέμα μας. Εγώ θεωρώ ότι για να μάθεις πραγματικά μια τεχνοτροπία, για να μπεις πραγματικά μέσα στο πνεύμα μιας ΠΤ και να μπορείς να την εφαρμόσεις πρακτικά πέραν της προπόνησής σου στην σχολή, θέλει αρκετά χρόνια και πολύ sparring.

Εκεί κολλάει αυτό που σου λέω, είναι καλύτερα να εμβαθύνεις σε αυτό που κάνεις και αργότερα ίσως να ασχοληθείς και με κάτι άλλο που να το «συμπληρώνει» αν και φαντάζομαι ότι θα συμφωνήσεις πως όσα και να μάθεις πάντα θα υπάρχει κάτι συμπληρωματικό μιας και κανένα σύστημα δεν είναι τέλειο.



Το βασικό μειονέκτημα των συστημάτων υποταγής είναι ότι προϋποθέτουν εμπλοκή σε κοντινή απόσταση και «καθαρό» έδαφος. Αυτό, σε πραγματικές συνθήκες, δεν είναι πάντα εφικτό, ούτε είναι απαραίτητο ότι μια μάχη θα διαρκέσει τόσο ώστε να καταλήξει στο έδαφος όπου εκεί ο grabbler έχει πλεονέκτημα.

Έχω κάνει πειραματικά sparring με αθλητή από BJJ (μην φανταστείς τίποτα τρελό ξυλίκι, απλά δοκιμάζαμε κινήσεις). Όσο τον είχα σε μακρυνή και μέση απόσταση, είχε πρόβλημα. Μόλις ήρθαμε κοντά, προσπάθησε σε διάφορες φάσεις να με αρπάξει και να με ρίξει με ποσοστό επιτυχίας 3/10 και ακόμα και όταν το κατάφερνε δεν μπορούσε να με κλειδώσει γιατί ξέρω και πως να πέφτω και πως να αντιδράω, παρόλο το ύψος μου.

Φυσικά, όλα αυτά δεν σημαίνουν κάτι απαραίτητα, καθώς και πάλι διαφέρουν από τις πραγματικές συνθήκες. Το μόνο που προσπαθώ να δείξω είναι ότι τα πάντα είναι σχετικά και ότι το τι συμπληρώνει τί είναι τουλάχιστον ακαδημαϊκό.

Θεωρώ ότι τα ΜΜΑ έχουν κάνει ζημιά στον κόσμο, καθώς τον έχουν κάνει να πιστεύει ότι αυτό που βλέπουν ισχύει και σε συνθήκες δρόμου. Πρακτικά, εγώ εδώ και χρόνια υποστηρίζω ότι το πόσο καλός μαχητής είναι κάποιος, είναι πρωτίστως θέμα ψυχολογίας και μυαλού και δευτερευόντως θέμα τεχνικής.

θεμα ψυχολογιας και μυαλου...για πες για πες......

Lao
29-06-11, 02:01
Lao εννοώ η πρώτη...γιατί είναι η πρώτη. Και αν θες στο πάω από την αρχή...από πότε χρονολογούνται οι πρώτες γραφές για τις ΠΤ της άπω ανατολής...? Απλή ερώτηση και σε ένα ποστ θα δεις πως θα σε πείσω.
Δεν ευλογώ τα γένια κανενός,η αλήθεια είναι,ψάξτο και σου βάζω όσο στοίχημα θες.
Τώρα αν είναι η καλύτερη δεν το ξέρω αυτό είναι υποκειμενικό,έχει μέσα λαβές,εξαρθρώσεις,πάλη υποταγής,πυγμαχία στο σώμα,λακτίσματα και πολλά άλλα.Το χρησιμοποιούσαν στην μάχη όταν έχαναν το όπλο τους..σου σπάει το δόρι,με τα χέρια,σου σπάει το σπαθί,με την πέτρα...παλεύεις όπως μπορείς αρκεί να τον βγάλεις off.
Το kick box λέγεται αλλιώς άνω πανκράτιο!!!;):welcome:

Υ.Γ. έχει ομοσπονδίες σ`όλο τον κόσμο...έχω παίξει με μαύρο..κατράμι και έδεινε παραγγέλματα στ`αρχαία ελληνικά.:thumbup:

Nive, οι πρώτες αναφορές για οργανωμένη άοπλη μάχη/πάλη στην Κίνα, ανάγονται στα 1500 π.Χ. και για άλλους στα 2.000 π.Χ. Υπάρχουν πολυάριθμες αναφορές για επιδείξεις στην αυτοκρατορική αυλή μιας και ο ίδιος ο Αυτοκράτορας ασκούσε την πρώιμη αυτή μορφή. Δεν θυμάμαι πως την έλεγαν οι Κινέζοι, όταν έχω χρόνο θα το ψάξω.

Λυπάμαι αν σε στεναχωρώ, αλλά το Παγκράτιο είναι μεταγενέστερο. Και ναι, είμαστε γαμάουα λαός, αλλά ας αφήσουμε και μερικά πρωτεία και σε κανένα άλλο λαό, ΟΚ; ;)

friksos
29-06-11, 10:50
Παιδια μην ξεχναμε οτι η ΠΥΓΜΑΧΙΑ αναφερεται στην ιστορια απο μυκηναικη εποχη...Για το παγκρατιο παντως πριν γινει ολυμπιακο αθλημα υπαρχουν αναφορες στο Πολεμικο παγκρατιο οπου στοχος ηταν η μαχη για επιβιωση σε περιπτωση απωλειας του οπλου.Αναφερει μαλιστα χτυπηματα στα αχαμνα ,σπασιματα και τετοια.

Lao
29-06-11, 13:16
Παιδια μην ξεχναμε οτι η ΠΥΓΜΑΧΙΑ αναφερεται στην ιστορια απο μυκηναικη εποχη...Για το παγκρατιο παντως πριν γινει ολυμπιακο αθλημα υπαρχουν αναφορες στο Πολεμικο παγκρατιο οπου στοχος ηταν η μαχη για επιβιωση σε περιπτωση απωλειας του οπλου.Αναφερει μαλιστα χτυπηματα στα αχαμνα ,σπασιματα και τετοια.

Γνωστά όλα αυτά, τα οποία και πάλι δεν αναιρούν το ότι το Παγκράτιο δεν είναι η πρώτη ΠΤ που εφευρέθηκε.

friksos
29-06-11, 15:52
Γνωστά όλα αυτά, τα οποία και πάλι δεν αναιρούν το ότι το Παγκράτιο δεν είναι η πρώτη ΠΤ που εφευρέθηκε.

ok.Παντως δεν νομιζω να υπαρχει και κατι αναλογο εκεινη την εποχη απο αλλο πολιτισμο.

Lao
29-06-11, 15:58
ok.Παντως δεν νομιζω να υπαρχει και κατι αναλογο εκεινη την εποχη απο αλλο πολιτισμο.

Το έγραψα 2 posts πιο πάνω... Υπάρχουν προγενέστερες αναφορές κατά Κινα μεριά...

friksos
29-06-11, 17:36
Το έγραψα 2 posts πιο πάνω... Υπάρχουν προγενέστερες αναφορές κατά Κινα μεριά...

οκ.δεν το αποκλειω.παντως οταν λεμε για πυγμαχια λεμε για προιστορια ετσι!

Nive
29-06-11, 18:54
Lao αυτό που λες ισχύει αλλά μόνο ως αναφορά και όχι ως απτή απόδειξη.Υπάρχουν γραπτά,κάποιες οδηγίες κλπ...αναφορές?
Το πανκράτιο είναι πρώτο και το ξέρω όχι από Έλληνα αλλά από Κινέζο...που διδάσκει πανκράτιο. :thumbup:
Μαμάμε σαν έθνος και σαν πολιτισμός γιατί οι νεότεροι Έλληνες είναι οι περισσότεροι για τα μπάζα!!!!:unsure:

Και το πανκράτιο υπάρχει πριν την κάθοδο των Δορικών φύλλων..οπότε υπολόγισε.

Lao
30-06-11, 01:50
Lao αυτό που λες ισχύει αλλά μόνο ως αναφορά και όχι ως απτή απόδειξη.Υπάρχουν γραπτά,κάποιες οδηγίες κλπ...αναφορές?
Το πανκράτιο είναι πρώτο και το ξέρω όχι από Έλληνα αλλά από Κινέζο...που διδάσκει πανκράτιο. :thumbup:
Μαμάμε σαν έθνος και σαν πολιτισμός γιατί οι νεότεροι Έλληνες είναι οι περισσότεροι για τα μπάζα!!!!:unsure:

Και το πανκράτιο υπάρχει πριν την κάθοδο των Δορικών φύλλων..οπότε υπολόγισε.

Nive, μπορούμε να πούμε πολλά για το Παγκράτιο, πως αναβίωσε και πως προωθείται. αλλά είμαστε ήδη εκτός θέματος.

Θα σου απαντήσω μόνο σε ό,τι ρωτάς και η απάντηση είναι ναι, υπάρχουν.

Nive
01-07-11, 00:14
Nive, μπορούμε να πούμε πολλά για το Παγκράτιο, πως αναβίωσε και πως προωθείται. αλλά είμαστε ήδη εκτός θέματος.

Θα σου απαντήσω μόνο σε ό,τι ρωτάς και η απάντηση είναι ναι, υπάρχουν.

Τέσπα,αν βρεθούμε καμιά φορά από κοντά για σπαριγκάκι :P θα πιούμε καφέ και θα σε πείσω πως είσαι λάθος. Αφού πρώτα κάνεις taping.:bodybuilder2:
Έχεις δίκιο πολύ οφ! ;)

Υ.Γ. κάτι τελευταίο έτσι για να ψαχτείς λίγο,ξέρεις τι σημαίνει karate και τι katana? Μην πεις άδεια χέρια κλπ γιατί δεν ισχύει...υπάρχουν όπλα στο καράτε. Ρώτα αν ξέρει κάποιος από πού βγαίνει το karate και από πού το katana!!!

Lao
01-07-11, 12:46
Τέσπα,αν βρεθούμε καμιά φορά από κοντά για σπαριγκάκι :P θα πιούμε καφέ και θα σε πείσω πως είσαι λάθος. Αφού πρώτα κάνεις taping.:bodybuilder2:
Έχεις δίκιο πολύ οφ! ;)

Υ.Γ. κάτι τελευταίο έτσι για να ψαχτείς λίγο,ξέρεις τι σημαίνει karate και τι katana? Μην πεις άδεια χέρια κλπ γιατί δεν ισχύει...υπάρχουν όπλα στο καράτε. Ρώτα αν ξέρει κάποιος από πού βγαίνει το karate και από πού το katana!!!

Βρε Nive, δεν ξέρω αν το χεις καταλάβει, αλλά γνωρίζω 5-10 πράγματα γύρω από τις ΠΤ, κάτι που είναι λογική απόρροια έπειτα από ενασχόληση 15 ετών.

Για να σου απαντήσω, λοιπόν, οι ΠΤ στην Ιαπωνία άρχισαν να διαδίδονται και να εξαπλώνονται μετά από τις επισκέψεις 2 μοναχών από την Κίνα.

Για να μην μακρυλογώ, αργότερα οι Ιάπωνες υιοθέτησαν την ονομασία «Kara-Te» που όντως σημαίνει «άδειο χέρι» θέλοντας να «ξεκόψουν» από τις κινέζικες ρίζες πάνω στις οποίες είχαν αναπτυχθεί τα συστήματά τους.

Τώρα σε παρακαλώ μην μου πεις ότι οι λέξεις Karate και Katana έχουν ελληνικές ρίζες, ούτε ο Λιακόπουλος δεν τα λέει αυτά. :P

Τέσπα, επειδή το θέμα το έχουμε σκίσει και το παιδί που το ξεκίνησε δεν φταίει σε κάτι, ας το αφήσουμε έτσι αν δεν έχεις αντίρρηση. Αν θέλεις να πιστεύεις ότι το Παγκράτιο είναι η αρχαιότερη ΠΤ κανένα πρόβλημα εκ μέρους μου, χωρίς να υποννοώ κάτι. Είναι δικό σου θέμα, όπως επίσης είναι θέμα του καθενός. :toast:

luckyseven
01-07-11, 13:32
Υπάρχουν σχόλες όπου διδάσκεται το παραδοσιακό μάι-τάι ή και σχολές ακόμα που να διδάσκουν καλό παγκράτιο?

Αντωνης
01-07-11, 14:40
Υπάρχουν σχόλες όπου διδάσκεται το παραδοσιακό μάι-τάι

Mονο μια στην Ελλαδα,στον Βυρωνα www.muaythai.gr ;)

Nive
01-07-11, 23:43
Θέλει ψάξιμο το αυθεντικό πανκράτιο και όχι mma και brazilian....πολύ τα βάζουν όλα μέσα.

Lao...οκ man κανένα πρόβλημα να`σαι καλά.Ναι,έχει ελληνικές ρίζες..βασικά είναι ελληνικές και οι δύο...;)

Michaelangelo
20-07-11, 12:28
Καταρχάς ναι παιδιά, έχει πάει εκτος θέματος! Όσο για το Παγκράτιο και σας παρακαλώ να μην γίνουν άλλες αναφορές, οποιος πιστεύει ότι μια πολεμική τέχνη 2500 χρονων έχει αναγεννηθεί (γιατί επιβιώσει δεν έχει, με Ρωμαϊκή, Βυζαντινή και Τουρκικη αυτοκρατορία, ότι λένε κάποιοι είναι απλά παραμυθια από αλλα που τα βαφτίσανε Παγκράτιο) είναι απλά γελασμένος! Το σημερινό Παγκράτιο δεν έχει καμια σχέση με το Αρχαίο, απλά ίσως έχει πάρει κάποιες ιδέες και είναι μια καινούργια πολεμική τέχνη (δεν λέω κακή η καλή) που απλά θέλουν να λένε ότι είναι το παλιό σε εμάς τους Ελληνάρες απλά για τα φράγκα!

Τώρα όσο για μένα, με βλέπω σε BJJ τελικά αν βρω ώρες να ταιριάζουν, γιατί δυστυχώς μια κορυφαία σχολη εδώ, συμπίπτει πολλές φορες με τις ώρες του υπάρχοντος! Κρίμα να μην έχουμε Ελληνορωμαϊκή, ίσως να την προτιμούσα! :D

Nive
20-07-11, 23:36
Καταρχάς ναι παιδιά, έχει πάει εκτος θέματος! Όσο για το Παγκράτιο και σας παρακαλώ να μην γίνουν άλλες αναφορές, οποιος πιστεύει ότι μια πολεμική τέχνη 2500 χρονων έχει αναγεννηθεί (γιατί επιβιώσει δεν έχει, με Ρωμαϊκή, Βυζαντινή και Τουρκικη αυτοκρατορία, ότι λένε κάποιοι είναι απλά παραμυθια από αλλα που τα βαφτίσανε Παγκράτιο) είναι απλά γελασμένος! Το σημερινό Παγκράτιο δεν έχει καμια σχέση με το Αρχαίο, απλά ίσως έχει πάρει κάποιες ιδέες και είναι μια καινούργια πολεμική τέχνη (δεν λέω κακή η καλή) που απλά θέλουν να λένε ότι είναι το παλιό σε εμάς τους Ελληνάρες απλά για τα φράγκα!

Τώρα όσο για μένα, με βλέπω σε BJJ τελικά αν βρω ώρες να ταιριάζουν, γιατί δυστυχώς μια κορυφαία σχολη εδώ, συμπίπτει πολλές φορες με τις ώρες του υπάρχοντος! Κρίμα να μην έχουμε Ελληνορωμαϊκή, ίσως να την προτιμούσα! :D
+1...γι`αυτό και υπάρχουν (μέχρι πρότινος που ασχολιόμουν) 2 ομοσπονδίες....η μία που έκανε ΠΑΝΚΡΑΤΙΟ πραγματικό...με βάση γραφές,παραστάσεις κλπ...και η άλλη που είχε μέσα από BJJ μέχρι ξεμάτιασμα!
Ό,τι μάθεις καλό είναι...η πάλη που ανέφερες είναι τρομερά δύσκολο άθλημα...πάντα μας έλεγαν τον παλαιστή τον κρατάμε μακρυά!! ;)
Αν μπεις σε πάλη υποταγής δύσκολα τα πράγματα!