PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει πολυβιταμίνη με αμινοξέα?



200sx
18-05-06, 01:29
Γεια σας

Υπάρχει κάποια πολυβιταμίνη με αμινοξέα?

Και κάτι ακόμα..
Τι είναι τα αμινοξέα και σε τι τα χρειαζόμαστε?

gorilakos
18-05-06, 11:09
Γεια σας

Υπάρχει κάποια πολυβιταμίνη με αμινοξέα?

Και κάτι ακόμα..
Τι είναι τα αμινοξέα και σε τι τα χρειαζόμαστε?


poli kales einai ta ANIMAL PAK tis universal Nutrition,exoun kai vitamines kai aminoksea kai Bcaa,sta proteino anepifilakta.



Τα αμινοξέα είναι ουσίες από τις οποίες αποτελούνται οι πρωτεΐνες. Κάθε πρωτεΐνη χαρακτηρίζεται από μια συγκεκριμένη αλληλουχία δομικών λίθων: τα αμινοξέα. Kάποια αμινοξέα παράγονται στον οργανισμό από το μετασχηματισμό των τροφών, ενώ κάποια άλλα, τα οποία δεν μπορεί να συνθέσει ο οργανισμός, πρέπει να ληφθούν από τις τροφές. Μια ισορροπημένη διατροφή εξασφαλίζει τη σωστή ποσότητα όλων των απαραίτητων αμινοξέων.

Τα διακλαδισμένα αμινοξέα χρησιμοποιούνται από τους μυς ως πηγή ενέργειας, γι' αυτό μερικοί αθλητές τα λαμβάνουν σε μεγαλύτερες ποσότητες, για να βελτιώσουν τις αποδόσεις τους.

200sx
18-05-06, 13:37
Σε ευχαριστώ πολύ!
Που μπορώ να βρω το συγκεκριμένο προιόν?

gorilakos
19-05-06, 09:58
Σε ευχαριστώ πολύ!
Που μπορώ να βρω το συγκεκριμένο προιόν?

Des sto germaniko site,to eixa parei to kouti me 40 euro.

200sx
19-05-06, 21:20
Επειδή μου είχε μπει στο μυαλό και το ήθελα γρήγορα πήρα τελικά μονο αμινοξέα.. Superior AMINO 2222 Caps της Optimum Nutrition! Είναι καλό?

Λέει πάνω να πέρνω 2 καψουλες πριν και 2 μετά από κάθε γεύμα και 2 πριν και 2 μετά από κάθε προπόνηση! Ε νομίζω οτι είναι υπερβολή?

Είμαι 68κιλά 20ετών και πέρνω εδώ και καιρό την Κρεατίνη Phosphagen της ΕAS και πρωτείνη Myoplex Original της EAS!
Πως μου προτίνετε εσείς να παίρνω τα αμινοξέα?
Να παίρνω 2 πριν και 2 μετά την προπόνηση μόνο?

jiujitSu
20-05-06, 15:51
Afou thes toso na ta pairneis tote pairne thn synistomenh dosh pou grafei panw sto kouti.O organismos den exei kanena tropo na apo8hkebei ta aminoksea sto swma gia na ta xrisimopoihsei otan xreiastei opws kanei me ta liph kai tous ydatan8rakes opote kalo einai na kykloforoun sto aima sou synexeia opote otan ta xreiastei kapoios mhs gia anabolismo na ta exei eukaira.







KeEp iT HarDCoRe and SImpLe

200sx
20-05-06, 16:42
A δεν το ήξερα jiujitSu!
Τώρα που διάβασα καλύτερα της οδηγίες... :P λέει 2 πριν από κάθε γεύμα και 2 πριν και 2 μετά την προπόνηση..!

Πρωινό μεσημεριανό βραδυνό! Χ2 πριν από το καθένα= 6 + 2 πριν την προπόνηση +2 μετά την προπόνηση = 10!!!

Για να πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο γιατί δεν ξέρω αν επιβαρήνω τοιν οργανισμό μου... και δεν ξέρα αν κάνει κανένα κακό..
Χθές που άρχισα πήρα 2 πριν και 2 μετά την προπόνηση μόνο!

Αλλά αφού είναι έτσι jiujitSu θα πέρνω 1 πριν απο κάθε γεύμα και 1 πριν και 1 μετά την προπόνηση...

gruploader
21-05-06, 11:00
gia tis epidraseis twn aminoksewn diabase edw : http://www.fitnesslogic.gr/supps/diet&supps/diet&supps03.htm

gorilakos
22-05-06, 10:43
ta aminoksea perna ta afoba kai perne ta me ti sinistomeni dosi.den
tha sou kanoun kako,galataki einai.
8)

sakisboy
22-05-06, 11:02
re si 4 xapakia ti na sou kanoun? kai sta dika mou (ultra amino scitec) grafoun 3 fores tin mera apo 2,omos ego perno apo 5 xapia protou kai 5 meta tin proponisi.Aminoksea perne otan ta xreiazontai oi mys kai oxi otan sou kapnisei.

asmodeus
21-06-06, 04:29
Υπάρχει περίπτοση κάποιες διεργασίες να γίνουν μόνο αν τα επίπεδα ενός αμινοξέος στο αίμα είναι πάνω από ένα σημείο και για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Το πόσο πάνω είναι μπορεί να μή παίζει ρόλο, αρκεί να είναι πάνω μιας και θα χρησιμοποιήσει μόνο μέχρι αυτό το όριο. Να δώσω ένα πολύ ακραίο παράδειγμα εδώ. Τα αντιβιοτικά και ο λόγος που πρέπει να τα πέρνεις σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα ακόμα και αν πρέπει να ξυπνάς στη μέση της νύχτας.

Το ίδιο ισχύει και με το bodybuilding σαν άθλημα. Θέλει συχνή προπόνηση. Το να κάνεις 10 άρσεις σήμερα και 10 τον επόμενο μήνα δεν θα φέρει αποτελέσματα. Ο οργανισμός κάνει μικρά βήματα και λόγο ότι είναι "τεμπέλης" μόνο άν υπαρχει λόγος και το κρίνει απαραίτητο. Ποτέ δεν θα πάει να διπλασιάσει τη μυηκή μάζα. Είναι ένα τεράστιο βήμα. Ακόμα και αν έχεις πάρει όλα τα στοιχεία που θα χρειαζόταν για αυτό. Αυτό απαντάει και στο γιατί δεν γινόμαστε τούμπανα απο τη μία μέρα στην άλλη.

Ο ύπνος δεν πρέπει να υποτιμάτε ποτέ. Κάνουμε μεγάλη κατανάλωση πρωτεϊνών και αμινοξέων κατά τον ύπνο. Είναι και μια από τις καλύτερες recovery περιόδους. Επίσης ο εγκέφαλος δεν είναι όργανο που υπάρχει χωρίς να έχει ανάγκες. Κάνει τρελά μεγάλη κατανάλοση και αυτός.

Αν ο οργανισμός χρειαστεί κάτι και δεν μπορεί να το βρεί στο αίμα (ή από το λίπος, κτλ), ούτε είναι σε θέση/μπορεί να το κατασκευάσει, θα θυσιάσει μυηκό ιστό. Αυτό είναι νόμος.

Η λήψη πρίν την προπόνηση είναι για να έχει τα στοιχεία που θα χρειαστεί κατά αυτή και για να επεκτήνει την διάρκεια και ένταση της. Ένας λόγος είναι ότι πολές ουσίες δεν μπορούν να κατασκευαστούν κατά την διάρκεια της προπόνησης ακόμα και αν κατασκευάζονται απο αυτόν (λόγο body stress). Η μεταπροπονητική όμως είναι η πιό βασική. Ο οργανισμός με τη γυμναστική το έλαβε το μήνυμα. Κατάλαβε ότι πρέπει να αυξήσει και άλλο τους μυηκούς ιστούς για να μπορεί να ανταπεξέλθει στο μέλον. Εξερετικό άθρο που το εξηγεί πολύ παραπάνω και καλύτερα έχουμε από τον Muscleboss: Μεταπροπονητική διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=95).


----------------

kai sta dika mou (ultra amino scitec) grafoun 3 fores tin mera apo 2,omos ego perno apo 5 xapia protou kai 5 meta tin proponisi. Aminoksea perne otan ta xreiazontai oi mys kai oxi otan sou kapnisei.
Αν πέρα από την προπόνηση την υπόλοιπη μέρα δεν κάνεις κάτι δεν το βλέπω λάθος. Εγώ για παράδειγμα κάθομαι ακόμα και όταν δουλεύω.


Υπάρχει κάποια πολυβιταμίνη με αμινοξέα?

Για να πω την αλήθεια φοβάμαι λίγο γιατί δεν ξέρω αν επιβαρήνω τοιν οργανισμό μου... και δεν ξέρα αν κάνει κανένα κακό..
Ναι υπάρχει (πχ Dynamisan).
Όσο είσαι μεσα στη συνηστομένη ποσότητα δεν υπάρχει προβλημα.