PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσο διαλειμμα αναμεσα στα σετ?



billys15
18-01-08, 20:46
Δεν βρηκα καποιο παρομοιο topic οποτε και ανοιξα καινουργιο.Η απορια μου ειναι η παραπανω,ποσο διαλειμμα πιστευετε οτι ειναι καλυτερο για υπετροφια? Εννοειται πως ο καθενας ειναι διαφορετικος,αλλα ας μαζεψουμε αποψεις.Τι εχει δουλεψει καλυτερα για εσας?

KATERINI 144
18-01-08, 21:05
δεν υπάρχει κατι στάνταρ μπιλι, όταν είσαι έτοιμος μπαίνεις στο επόμενο σετ, μπορεί να μπεις σε 30 δεύτερα μπορεί και σε δυο λεπτά, αναλόγως.

Gasturb
18-01-08, 21:59
Ένα είναι σίγουρο ποτέ πάνω από 3 λεπτά. Το μεσοδιάστημα ειναι καθαρά πειραματισμός κ προσωπική υπόθεση του καθενός. Πρέπει να αφήνεις τους μυς σου να οξυγωνόνονται αλλά να μην αφήσεις τους χτύπους της καρδιάς σου να πέσουν στα φυσιολογικά επίπεδα οπότε κ χάσεις το 'νεύρο' της άθλησης. Αν αφήσουμε τον χρόνο πέραν των ορίων όχι μόνο ξεκουραζόμαστε αλλά ΄κρυώνει΄ και ο μυς χάνοντας ένα σοβαρό πλεονέκτημα για την συνέχεια.

Προσωπικά κάπου 60 με 90 secs κ 2 λεπτά όταν αλλάζω άσκηση.

Gt

gpol
18-01-08, 22:56
Billy νομιζω σου ειχα απαντησει σε αλλο τοπικ. Δεν ειχαμε ξανακανει την συζητηση :???:

RUHL
18-01-08, 23:01
Αναλογως την ασκηση που κανεις αν ειναι πολυ βαριες και θελεις να αποδοσεις μεχρι τερμα τοτε πρεπει να περιμενεις να επανελθει ολη η δυναμη 3-4 λεπτα ενω κατι αλλες που ειναι απομονωσης πιο πολυ τοτε 1 λεπτο εως 2 αλλα ειναι και αυτο που λεει ο Φωτης οποτε εισαι ετοιμος γιατι ολες οι μερες δεν ειναι ιδιες εγω την διαφοροποιηση την κανω σε τετοιου ειδους ακησεις μονο

Πχ πιεσεις παγκου 3-4 λεπτα διαλειμα να επανελθη ολη η δυναμη
εκτασεις αλτηρων σε ισιο παγκο 1-1:30 λεπτα

billys15
18-01-08, 23:17
Billy νομιζω σου ειχα απαντησει σε αλλο τοπικ. Δεν ειχαμε ξανακανει την συζητηση :???:

Γερασιμε κατι θυμομουν αλλα δεν βρηκα αυτο το topic που λες :|,γι'αυτο ανοιξα καινουργιο.

Τhanks για τις απαντησεις παιδια.

toula_nomikou
18-01-08, 23:22
Συμφωνω με τα παιδια σε αυτα που σου απαντησαν,πιστευω οτι πρεπει να βρεις το στυλ της προπονησης που σου ταιριαζει,εγω παιζω παντα γρηγορα γιατι οταν κανω μεγαλα διαλειμματα βαριεμαι και χανω το ρυθμο μου.Εσυ μπορει να νιωθεις πιο ξεκουραστος και να παιζεις πιο δυνατα,πειραματισου.Ο Gας σου εβαλε τα χρονικα ορια.

Gasturb
18-01-08, 23:24
Αναλογως την ασκηση που κανεις αν ειναι πολυ βαριες

Στις πολύ βαριές πχ squat ναι το λίγο παραπάνω είνια απαράιτητο..

Gt

gpol
19-01-08, 02:03
Billy νομιζω σου ειχα απαντησει σε αλλο τοπικ. Δεν ειχαμε ξανακανει την συζητηση :???:

Γερασιμε κατι θυμομουν αλλα δεν βρηκα αυτο το topic που λες :|,γι'αυτο ανοιξα καινουργιο.

Τhanks για τις απαντησεις παιδια.


' ' Intensive work out/γυμναστικη με ενταση' '
http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=1587
:)

billys15
19-01-08, 13:47
Α να το gpol το βρηκαμε :)

tasosfit
23-01-08, 00:00
Λοιπόν!

Παιδιά, το διάλειμμα ειναι ένας απο τους σημαντικότερους παράγοντες της προπόνησης.
Ειναι ενα τεράστιο κεφάλαιο της προπονητικής που πιστέψτε με θέλει ειδική κατάρτιση.

Αν έχουμε τον ιδιο ανθρωπο να κάνει το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα με τις ιδιες επιβαρύνσεις και αλλαξει μόνο το διάλειμμα, ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

Π.χ. Μικρότερο απο το κανονικό= υπερκόπωση, άρα όχι ανάπτυξη...
Κανονικό= Ανάπτυξη...
Μεγαλύτερο απο το κανονικό= Καμία βελτίωση στην μυϊκή μάζα....

Υπάρχει διάλειμμα μεταξύ των επαναλήψεων, των σετ, των προπονήσεων κ.λ.π.

Ας δουμε όμως μεταξύ των σετ!

Το ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ δεν ειναι περίπου ή οσο νομίζει ο καθένας. Sorry που θα στεναχωρήσω κάποιους αλλά εδώ τα πράγματα ειναι πολύ συγκεκριμένα!!!

Επίσης όταν κάποιος αλλάζει κάτι προς μία κατεύθυνση κάτι άλλο πρέπει να πάει προς την άλλη. Ο σχεδιασμός της προπόνησης ειναι συγκοινωνούντα δοχεία οταν πειράζεις κάτι πρέπει να ρυθμίσεις ξανα τις ισορροποίες. (Τεράστια δουλειά!)

Το διάλειμμα εξαρτάται απο το επίπεδο του ασκούμενου, γιατί ανάλογα με το επίπεδο υπάρχει και ανάλογη ένταση και διαφορετική ανταπόκριση στα προπονητικά ερεθίσματα.

Αρα χωρίς να πολυλογούμε παρτε τον παρακάτω πίνακα για να ξέρετε τι κάνετε:

Προσοχή!! Ο πινακας αναφέρεται σε καθαρούς αθλητές και όχι σε αθλητές που χρησιμοποιούν ουσίες που μπορεί να επιταχύνουν την αποκατάσταση.

Οδηγίες για το διάλειμμα στην προπόνηση της Μυϊκής Ανάπτυξης.

Επίπεδο Bodybuilder : Διάλειμμα

Εισαγωγικό:60''-120''

Μέσο:45''-60''

Προχωρημένο:45''-60''

Επαγγελματικό:30''-45''


Τα υπόλοιπα διαλειμματα ειναι σε άλλους στόχους.

Επίσης δεν αναφερόμαστε σε άλλες δομές προπόνησης όπως τα super set, οι υπερσειρές κ.λ.π. Πρόκειται για κλασσική προπόνηση σειρών σε δομή σταθμών.


Για απορίες www.tasosfitness.com

flexwheeler99
12-05-08, 13:47
Κατω απο 3 λεπτα ειναι λιγα.Δε προλαβαινει να επανελθει η δυναμη για το επομενο σετ(με τη λογικη οτι θα ειναι τα ιδια κιλα και επαναληψεις).

Πανω απο 3 λεπτα ειναι πολυ γιατι οποιοδηποτε οφελος απο την επιπλεον ενεργεια που θα επανελθει ειναι ελαχιστο σε σχεση με τον επιπλεον χρονο.

Πχ σε 3 λεπτα ανακτεις το 90% της δυναμης περιπου ενω στα 6 λεπτα μετα βιας θα παει 95%.

Αυτα λογω προσωπικης εμπειριας.

billys15
12-05-08, 14:02
Οντως δεν υπαρχει σωστο ή λαθος,αλλοι κανουνε και 6-7 λεπτα διαλειμμα και αλλοι κανουνε 30-40" διαλειμμα.Χρειαζεται πειραματισμος.

RUHL
12-05-08, 14:45
οτι ειπα απο πανω χ2 :green:


+αναλογως την περιοδο που βρισκεσε γραμμωση ογκο

tasosfit
14-05-08, 00:13
Οντως δεν υπαρχει σωστο ή λαθος,αλλοι κανουνε και 6-7 λεπτα διαλειμμα και αλλοι κανουνε 30-40" διαλειμμα.Χρειαζεται πειραματισμος.

billy τωρα πια εισαι μεγάλο παιδι....7 λεπτα διαλειμμα στην υπερτροφία μεταξύ των σετ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ! Συνήθως θέλουμε κάτω απο 2,5-3 λεπτά!
:wink:

Vson
15-05-08, 19:09
εγω κανω διαλειμα 15' 20' αναλογως μεχρι να επανελθει λιγο η αναπνοη μου

με πιεζω στα ακρα και κανω πολυ καλα αποτελεσματα 2 βδομαδες intensive work out και εχω φερει αποτελεσματα καλα

ειμαι οπως τη τουλα κ εγω αν κανω 60'+ διαλειμα βαριεμαι κ χανω το ρυθμο μου και γενικα πιστευω πως αντεχω

αυτο που κανω γενικα ειναι μεγαλη ενταση αλλα οχι τοσο πολυ βαρος

σε ασκησεις οπως squat deadlift και μερικες αλλες κανω μεγαλυτερο διαλειμα αλλα στις περισοτερες το διαλειμα μου σχεδον δεν υπαρχει μετραω μεχρι το 15 κ αρχιζω το επομενο σετ

πιστευω οτι η ενταση > το βαρος γενικοτερα και μου αρεσει αυτου του ειδους η προπονηση

το μονο που θελω ειναι πραγματικα να αντεχω σωματικα γιατι ψυχολογικα μου φαινεται καπως ευκολο το πραγμα και επειδη εχω αποτελεσματα καλα θεωρω οτι ειμαι σωστος.

αυτο που λες tasosfit ... growth= κυριως ενταση και οχι υπερβολικα κιλα
τουλαχιστον πανω μου, σηκωνω για χερια πχ maximum 15(30 σε μπαρα) κιλα χ8 αυτοσυγκεντρωσης με διαλειμα 15 και λιγοτερο αναλογως το ποσο καλα νιωθω και δεν παρατειρω υπερκοπωση , βεβαια ζοριζομαι αρκετα στο τελευταιο σετ αλλα και παλι

κυριως αναπνοη & νιωθω καπως πολυ αντονα :D οτι καλυτερο βασικα, οταν παιρνω αυτη την αισθηση λατρευω τα βαρη, νιωθεις καπως πρισμενος με υψηλη ενταση λες κ σε φουσκωσαν

βεβαια ο καθενας πρεπει να κανει το δικο του και συμφωνω απολυτα ο καθενας να ακολουθει τα δικα του διαλειματα απλως πιστευω οτι αν υπαρχει χωρος για περισοτερο βαρος/ενταση πρεπει να δωθει και κυριως με παραγοντα τα αποτελεσματα που επιβεβαιωνουν πιστευω αν κανεις σωστα η λαθος.

RUHL
15-05-08, 22:04
για γραμμωση πολυ καλο ειναι αυτο το διαλειμα αλλα ολο το χρονο δεν μου αρεσει στον ογκο θελω να ανεβαζω και δυναμη για αυτο περιμενω μερχι να επανελθουν οι μυιες στο 100%(εξου και τα μεγαλυτερα διαλειματα)

ioannis1
28-06-10, 23:35
εξαρταται απο την ενταση προπονησης.αυτο που κανω εγω ειναι στο περιπου βεβαια
ΟΙ 20-15 ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΕΝΤΑΣΗ 30% ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΙΜΑ 45 SEC
ΟΙ 10 ΜΕ 50% ΚΑΙ 45 SEC
ΟΙ 8 ΜΕ 70% ΚΑΙ 60 SEC
ΟΙ 6 ΜΕ 85% ΚΑΙ 120 SEC
ΟΙ 3 ΜΕ 95% ΚΑΙ 180 SEC
ΟΙ 1 ΜΕ 100-110% ΚΑΙ 240 SEC