PDA

Επιστροφή στο Forum : Spirulina (NOW)



Gasturb
19-01-08, 05:08
NOW Foods Spirulina Powder Natural

http://i149.photobucket.com/albums/s55/gasturb/now-spirulina-powder-113g.jpg

Spirulina is a single-celled freshwater algae and an incredible source of nutrients.

It provides generous amounts of Beta-Carotene, Vitamin B12, Iron and Chlorophyll. Spirulina also provides RNA, DNA and important GLA fatty acids.
Amount Per Servings:

Calories 20
Sodium 63 mg
Total Carbohydrates 1.5g
Protein 4.0g
Vitamin A (100% as Beta-Carotene) 16,100IU
Thiamine (Vitamin B-1) 245 mcg
Riboflavin (Vitamin B-2) 280mcg
Vitamin B-12 14mcg
Calcium 49mg
Iron 7mg
Spirulina 7g
Gamma Linolenic Acid (GLA) 70mg
Chlorophyll 70mg

Σπιρουλίνα.. Απο περιέργεια το πήρα κ ήταν κ η τελευταία. Θετικά ειναι η τιμή του συμπληρώματος κ η σχετικα καλή διαλυτότητα. Στα αρνητικά ειναι η γεύση που ουσιαστικά ειναι σαν να πίνεις ρόφημα με γεύση φυκιών η οποία μένει στον ουρανίσκο αν δεν φας κάτι επιπλέον μετά. Στην αρχή βέβαια τρομάζεις λίγο στην εικόνα μιας πολυ πυκνής σκούρας πράσινης σκόνης κ αναρωτιέσαι τι σε περιμένει αλλα το παίρνεις αποφάση κ το καταπίνεις είτε με νερό είτε σε γάλα κ χυμό. Δεν σας το προτείνω σαν κάτι το εύγευστο αλλά μόνο κ μόνο να σας φύγει - αν θέλετε - η απορία για το νεό φυτικής προέλευσης προϊον στην αγορά συμπληρωμάτων.

Gt

stevengr
19-01-08, 11:49
Εχω παρει το ιδιο σκευασμα σε μικρες ταμπλετες ομως, και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος. Σκονη δεν θα δοκιμαζα ποτε.. δεδομενου οτι και οι ταμπλετες εχουν μια μυρωδια.. :clown2:

RUHL
19-01-08, 12:59
Με ποιο σκεπτικο την πηρες τι να αναπληρωσεις?

Gasturb
19-01-08, 15:31
Aπλα περιέργεια, η αναπλήρωση σε πρωτεϊνη ειναι ούτως η άλλως μικρή

Gt

Gasturb
19-01-08, 18:08
Λοιπόν έριξα σε 20 γρ whey κ 7 γρ spirulina κ η κατάσταση κάπως βελτιώθηκε. Βέβαια η γεύση παραμένει spirulina! αλλα όχι τόσο έντονη όσο την πρώτη φορά στο νερό (λογικό κιόλας!). Αν συνυπολογίζω τις extra πρωτεϊνες κ βιταμίνες που προσφέρει - απο το να μου δίνει extra σάκχαρα - its οκ που το προσθέτω (μέχρι να τελειώσει το μπουκαλάκι βέβαια γιατι μετά σιγά να μην ξαναπάρω :green: )

Gt

stevengr
19-01-08, 23:05
Εγω παντως καταναλωνα 2-3 ταμπλετες ημερησιως, και ειχα διαυγεια, ενεργεια, ορεξη για περισσοτερα καθημερινα πραγματα κλπ.

Μαλιστα ειχα μειωσει μεχρι και 50% τους καφεδες την περιοδο που επερνα την σπιρουλινα.

Επισης παρατηρησα οτι υπηρξε πιο συχνη ουρηση τις ημερες που επερνα την σπιρουλινα.

Gasturb
22-01-08, 01:57
Λοιπόν έριξα σε 20 γρ whey κ 7 γρ spirulina κ η κατάσταση κάπως βελτιώθηκε.

Ι am back! :lol:

Τελευταία χαριστική βολη για την spirulina :lol: Χαμήλωσα λίγο πρωτεϊνη στο μεταπροπονητικό κ ανέβασα με spirulina. Τι να πω δεν ξέρω.. 80 + gr ζάχαρη στο ρόφημα κ αυτή ακόμα επιμένει στην γεύση κ ειναι μόνο 7 γρ η ******** :lol: Φυσικα κατάφερε τόση μικρή ποσότητα σε σύγκριση με τα 120 γρ προϊοντος να δώσει σε όλο το μίγμα αυτό το βαθυπράσινο χρώμα αλλα οκ πίνεται 'σχετικα' πιο εύκολα.. Που θα πάει 100 γρ έμειναν.. :lol:

Gt

stevengr
22-01-08, 19:17
Την επομενη φορα να προτιμησεις τις ταμπλετες. Ειναι και αυτες εξισου φθηνες. Περιπου 6? το κουτι.

RUHL
22-01-08, 20:08
σιγα μην ξαναπαρει :lol: :lol:

Gasturb
01-02-08, 01:41
Την συνήθισα στο μεταπροπονητικό κ να δεις ότι θα την ξαναπάρω.. :inandout:

RUHL
01-02-08, 02:42
Strato εικονιο "τσουκαλα" και εικονιδειο "παρτα"

RUHL
01-02-08, 02:48
Λοιπόν έριξα σε 20 γρ whey κ 7 γρ spirulina κ η κατάσταση κάπως βελτιώθηκε. Βέβαια η γεύση παραμένει spirulina! αλλα όχι τόσο έντονη όσο την πρώτη φορά στο νερό (λογικό κιόλας!). Αν συνυπολογίζω τις extra πρωτεϊνες κ βιταμίνες που προσφέρει - απο το να μου δίνει extra σάκχαρα - its οκ που το προσθέτω (μέχρι να τελειώσει το μπουκαλάκι βέβαια γιατι μετά σιγά να μην ξαναπάρω :green: )

Gt


you are a mazoha :^^: :smash:

Gasturb
01-02-08, 05:47
http://yelims.free.fr/Groumph/Peureux09.gif

hunteranimator
21-09-10, 23:16
παιδια μια βοηθεια...ποσταρω εδω γιατι δεν βρησκω καλητερο μερος.Πηρα το diet support (now foods) http://xtr.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4689&category=567 επειδει ητανε σε προσφορα πηρα 2 το καθενα εκανε 10 ευρο.Το προβλημα ειναι οτι λιγουνε και τα 2 σε 20 μερες περιπου οποτε θετω το εξης ερωτημα.Εαν τα καταναλωσω και ας εχουνε ληξει[να εχουνε ληξη καπου 2 μηνες] παιζει να παθω καμια μ@λ@κια?
Λιγουνε 10/2010
Δεν ειδα οτι λιγανε για να μην πω οτι ειναι το μονο πραγμα που δεν κοιταζω στα συμπληρωματα,ευτηχως εβαλα μυαλο τωρα:(

vaggan
11-09-15, 09:25
πηρε η μανα μου σπιρουλινα απο τας σερρας και επειδη πηρε καμια χιλιαρια χαπακια ισως να δοκιμασω εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτο το συμπληρωμα?σε τι υποτιθεται πως βοηθαει?

Feth
11-09-15, 09:36
πηρε η μανα μου σπιρουλινα απο τας σερρας και επειδη πηρε καμια χιλιαρια χαπακια ισως να δοκιμασω εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτο το συμπληρωμα?σε τι υποτιθεται πως βοηθαει?

Υποτίθεται Βαγγέλη πως έχει κάποια "Super duper" ωφέλοι κάποια εκ των οποιων είναι μειωση χοληστερίνης/κατά της οστεοπορωσης κ.ο.κ.. Πάντως εγώ που επαιρνα για κανα 2μηνο δεν παρατηρησα κάτι. Δεν μπορώ να φανταστώ τι γευση θα είχε σε μορφή Powder πάντως, εγώ ταμπλέτες επαιρνα και είχαν μια ασχημη οσμή.:green:

beegee
11-09-15, 10:24
τυχερος εισαι .. προχθες με ειχε παρει μια τηλ και μου λεει θελουμε να ας κανουμε μια ενημερωση . λεω για τι πραγμα ..μου λεει για τη σπιρουλινα :green:
δεν πτοηθηκε καθολου με την αρνηση μου :( ετσι εμαθα τα εξης ...
βοηθαει στην αποβολη τοξινων , στην τονωση ανοσοποιητικου, στην οστεοπορωση, στην καταθλιψη, στην χοληστερινη , στην απωλεια βαρους και σε μερικα ακομα που δεν θυμαμαι :green:

vaggan
11-09-15, 10:32
Υποτίθεται Βαγγέλη πως έχει κάποια "Super duper" ωφέλοι κάποια εκ των οποιων είναι μειωση χοληστερίνης/κατά της οστεοπορωσης κ.ο.κ.. Πάντως εγώ που επαιρνα για κανα 2μηνο δεν παρατηρησα κάτι. Δεν μπορώ να φανταστώ τι γευση θα είχε σε μορφή Powder πάντως, εγώ ταμπλέτες επαιρνα και είχαν μια ασχημη οσμή.:green:σε χαπια ειναι και ειναι βρωμερα και τρισαθλια:green:καπου ακουσα οτι οιστρογονιζει ξερεις κατι?


τυχερος εισαι .. προχθες με ειχε παρει μια τηλ και μου λεει θελουμε να ας κανουμε μια ενημερωση . λεω για τι πραγμα ..μου λεει για τη σπιρουλινα :green:
δεν πτοηθηκε καθολου με την αρνηση μου :( ετσι εμαθα τα εξης ...
βοηθαει στην αποβολη τοξινων , στην τονωση ανοσοποιητικου, στην οστεοπορωση, στην καταθλιψη, στην χοληστερινη , στην απωλεια βαρους και σε μερικα ακομα που δεν θυμαμαι :green:δεν ειναι και ασχημα τα ωφελη που βλεπω

Feth
11-09-15, 10:34
σε χαπια ειναι και ειναι βρωμερα και τρισαθλια:green:καπου ακουσα οτι οιστρογονιζει ξερεις κατι?

δεν ειναι και ασχημα τα ωφελη που βλεπω

Δεν ξέρω αν οιστρογονιζει βάγγο, πιστευω ο κόμπρακιας να μας διαφωτισει.. φαινεται ψαγμένος στα ορμονικα κι'αυτά :green:

COBRA_STYLE
11-09-15, 13:32
Ειναι λιγο περιπλοκο το θεμα της σπιρουλινας γιατι πρεπει να πετυχεις σωστα "μεγαλωμενα" φυκια και μετα κατα την επεξεργασια απο οσο ξερω.Γιατι σε πολλες περιπτωσεις καταστρεφονται βιταμινες κ μεταλλα που εχει.

Ισως και να εχει προβληθει πολυ παραπανω απο οσο θα πρεπε.

Για οιστρογονισμα δεν εχω ακουσει κατι,τι να πω.

Αλλα γενικα πιστευω απο εταιρειες ετσι δεν αξιζει,γιατι θα παιζουν κ πολλες φουστιές με τις ποσοτητες κτλ.

vaggan
11-09-15, 15:14
δεν ξερω η μανα μου πινει νερο στο ονομα της ειδωμεν:toast:

LuNaT1C
11-09-15, 19:08
Θέλει νομίζω προσοχή με την σπιρουλίνα και τον θυρεοειδή... όσοι έχετε κάποιο θεματάκι καλύτερα να την αποφύγετε