PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαφές:Είστε εξαρτήμενοι απ' αυτόν η' όχι?



Αντωνης
04-07-11, 14:48
Ανοιγω αυτο το θεμα για να δουμε ποιοι απο μας ειμαστε πρεζακηδες(και)με τον καφε.
Προσωπικα εγω χωρις αυτον οχι μονο δεν μπορω να αποδωσω στο γυμναστηριο(αυτο ειναι το λιγοτερο)αλλα και με δυσκολια παιρνω τα ποδια μου καθ' ολη την διαρκεια της μερας.

Και διαβαζω και κατι αρθρα που λεει οτι ειναι καλο κατα διαστηματα να κανουμε διαλλειματα απ αυτον για περιπου 1 μηνα:shock::shock::shock::shock:
Που εγω δεν την παλευω καλα καλα 1 μερα....

Εσεις?

d3m
04-07-11, 14:52
2 με 3 καφεδες τι μερα τους κατεβαζω ανετα.:)
Σπανιες περιπτωσεις μπορει να πιω 1 την μερα.

sofos
04-07-11, 14:54
ειμαστε στο φουλ,το θεμα ειναι οτι δε με ''πιανει'' οπως πριν 2 χρονια,πριν 2 χρονια στον 2ο ετρεμαν τα ποδια μου,τωρα 2-3 και τπτ :( τον εκοψα τελειως και για 4 μηνες και τον ξανα αρχισα αλλα παλι δε με πιανει οπως παλια :(

Devil
04-07-11, 14:54
βασικο στην διατροφη μου..... χωρις καφε το ματι δεν ανοιγει.... δηλωνω caffeine addicted...:green::green::green::turtle::turtle::turtle:

d3m
04-07-11, 14:59
Το καλυτερο θα ειναι να αποφευγεται ο νες καφε(πραμα που δεν κανω δυστηχως).
Γαλλικος ειναι μια χαρα πυστευω αλλα λιγες φορες πινω ειμαι τις ευκολης λυσης φραππες και καθαρισα.

eri_87
04-07-11, 15:06
Εγώ σίγουρα δεν είμαι addicted... :P :turtle::turtle::turtle:
Μόλις πριν κάτι μήνες άρχισα να πίνω καφέ σε καθημερινή βάση (εως τότε μόνο όταν έβγαινα έξω). Συνήθως πίνω ένα-δύο τη μέρα... Μπορεί να με τσιτώσει για λίγο αλλά πολλές φορές δε με πιάνει καθόλου!!!! :unsure:

jimmy007
04-07-11, 15:10
Εγώ είμαι τον τελευταίο καιρό addicted με την καφείνη, όχι τον καφέ.3 κάψουλες των 200 mg και είμαι κομπλέ...:thumbup::thumbup::green:

Edit: Mην μου ποστάρεις Μήτσο τις έρευνες για κορτιζόλη κτλ.. To ξέρω αλλά I don't give a damn...:P...:P..

Giannistzn
04-07-11, 15:18
Δυστυχως ουτε εμενα με πιανει.. Μια μερα μονο ειχα πιει 2 διπλα εσπρεσακια ξεκουραστος και ημουν τουρμπο ολη μερα. Κατα τα αλλα τωρα π.χ. μεσα στην εξεταστικη ηθελα κατι για ενεργεια, με 3 τη μερα επεφτα σαν πουλακι για υπνο στις 10 κομματια..

Αλλα και να μην πιω το πρωι, μια χαρα ειμαι οποτε not-addicted!

della
04-07-11, 15:44
εμενα ποτε δεν μου αρεσε ο καφες :P
οποτε 2 κουταλιες ελληνικο 1 ωρα πριν το γυμναστηριο και εχω δει καλα αποτελεσματα
και για κανενα φραπε σκετο στην καφετερια πλεον επειδη δεν μπορω να παρω κατι αλλο λογο διαιατας :P και για να μην γινω ρεζιλι με το τσαι :green:

dionisos
04-07-11, 15:51
Ένας καφές πριν την προπόνηση, ένας το απόγευμα και ένας το βράδυ αν βγω! Ε δεν το λες και εξάρτηση! :P

MusclesOfShadow
04-07-11, 15:53
Εγω δεν πινω και ουτε προκειται. Ξυπνηστε με ενα παγωμενο κουβα νερο σαν αντρες και αφηστε τις δικαιολογιες:turtle:

gmalamos
04-07-11, 16:04
Δηλωνω και γω εξαρτημενος!!Η αληθεια ειναι πως χανω το μετρημα..:P

exkaliber
04-07-11, 16:11
δεν ειναι καφες
ειναι χρονος για τον εαυτο σου


πιασε και την δικη μου ψηφο αντωνη
1-2 την ημερα,οσο πιο παγωμενος τοσο καλυτερα
χωρις ζαχαρη παντα,καθως ως γνωστον αλλοιωνει την γευση και το αρωμα του καφε

della
04-07-11, 16:46
ρε παιδια αληθεια τωρα πως μπορειτε και πινεται αυτο το πραμα??
επισεις μερικοι πινουν καφε και καλα για να ξυπνησουν η μανα μου πως μπορει και πινει καφε και πεφτει και κοιμαται??
μιλαμε πρεπει να πινει 4-5 καφεδες πως δεν την εχω χασει ακομα :green:

NASSER
04-07-11, 16:48
Εγώ τον καφέ τον έχω σαν το ποτό για μια έξοδο και κυρίως τις Κυριακές και στη παραλία το καλοκαίρι.

sTeLaKoS
04-07-11, 16:55
Μπα δεν... 1-2 τη βδομάδα και αυτούς σε έξοδο.

marvin
04-07-11, 16:56
Ανοιγω αυτο το θεμα για να δουμε ποιοι απο μας ειμαστε πρεζακηδες(και)με τον καφε.
Προσωπικα εγω χωρις αυτον οχι μονο δεν μπορω να αποδωσω στο γυμναστηριο(αυτο ειναι το λιγοτερο)αλλα και με δυσκολια παιρνω τα ποδια μου καθ' ολη την διαρκεια της μερας.

Και διαβαζω και κατι αρθρα που λεει οτι ειναι καλο κατα διαστηματα να κανουμε διαλλειματα απ αυτον για περιπου 1 μηνα:shock::shock::shock::shock:
Που εγω δεν την παλευω καλα καλα 1 μερα....

Εσεις?

Ενα μηνα;Θα σκοτωσω κοσμο αν κοψω τον καφε για 1 μερα!!!!Κατα τα αλλα δεν με νοιαζει.......:inandout::inandout:

wonderboy
04-07-11, 17:01
Ο πρωινος απαραιτητος!!

aepiskeptis
04-07-11, 17:06
καφε, καπσουλες καφεινης, θεοβρωμινη

με λενε Σταυρο κι ειμαι εθισμενος

El Topo
04-07-11, 17:06
Τρελαίνομαι για καπουτσίνο φρέντο και απλό καπουτσίνο το χειμώνα.
Είναι οι μόνοι καφέδες που πίνω κι αυτοί όταν βγαίνω έξω γιατί για το σπίτι χρειάζονται ειδικά (και ακριβά) σύνεργα και δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά.

Νες,-φραπέ τους θεωρώ για τα σκουπίδια μιας και κάθε φορά που πίνω έχω ψιλοενοχλήσεις στο στομάχι.
Οι υπόλοιποι καφέδες, με σπάνιες εξαιρέσεις το γαλλικό, απλά δεν μου αρέσουν.

marvin
04-07-11, 17:23
Τρελαίνομαι για καπουτσίνο φρέντο και απλό καπουτσίνο το χειμώνα.
Είναι οι μόνοι καφέδες που πίνω κι αυτοί όταν βγαίνω έξω γιατί για το σπίτι χρειάζονται ειδικά (και ακριβά) σύνεργα και δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά.

Νες,-φραπέ τους θεωρώ για τα σκουπίδια μιας και κάθε φορά που πίνω έχω ψιλοενοχλήσεις στο στομάχι.
Οι υπόλοιποι καφέδες, με σπάνιες εξαιρέσεις το γαλλικό, απλά δεν μου αρέσουν.

:bowdown::bowdown::bowdown::bowdown:

lef
04-07-11, 18:25
Εγώ είμαι τον τελευταίο καιρό addicted με την καφείνη, όχι τον καφέ.3 κάψουλες των 200 mg και είμαι κομπλέ...:thumbup::thumbup::green:

Edit: Mην μου ποστάρεις Μήτσο τις έρευνες για κορτιζόλη κτλ.. To ξέρω αλλά I don't give a damn...:P...:P..

τζιμυ χανεις ολη την απολαυση ρε συ
φραπα φουλ παγακια και ανακατεμα καλαμακι
σε κανατα παντα:green:

PEGY
04-07-11, 19:24
Αν κ δεν πίνω πολλούς καφέδες δηλώνω κ εγώ φουλ εθισμένη χωρις καμια προθεση να το κόψω.
Πίνω έναν το πρωί, σπάνια δεύτερο μεσα στη μέρα, αλλα αμα δεν πιω είμαι άλλος άνθρωπος.
Μου φτιάχνει τη μέρα, ξυπνάω μια ώρα πρίν, ανοίγω τον υπολογιστή κ απολαμβάνω.

Η πλάκα είναι πως είχα πάρει ένα υποκατάστατο με βελανίδια, σύκα, ρεβύθια το οποίο ήταν πολύ ωραίο κ όντως δεν καταλάβαινα διαφορά, αλλά λέω, γιατι να το κόψω;
Συνειδητά εθισμένη λοιπόν!:cool:

gym
04-07-11, 19:27
μπα...εγω ειμαι του τσαγιου....

καφε ξεκινησα φετος να πινω κ αυτο πολυυυυ αραιωμενο...σαν νερο βασικα ειναι....κ αυτο το δοκιμασα για να δω αν μπορω να πιω...κ ετσι πλεον αννν βγω για καφε να παρω κ εγω καφε κ ας ειναι χαλια εξω κ να μην παιρνω ολο τσαι κ με κανει ολο να εχω τσισα...:green::green:

καλος ειναι μωρε...μια στο τοσο....μιση κουταλια σε κανενα 700 μλ νερο...:green::green:

jimmy007
04-07-11, 20:10
τζιμυ χανεις ολη την απολαυση ρε συ
φραπα φουλ παγακια και ανακατεμα καλαμακι
σε κανατα παντα:green:

Περιστασιακά γίνεται και αυτό..:thumbup:

giannis64
04-07-11, 21:31
Μπα δεν... 1-2 τη βδομάδα και αυτούς σε έξοδο.

:thumbup::unsure::unsure::unsure: εεεεε??? δεν ακουσα????:P


Ενα μηνα;Θα σκοτωσω κοσμο αν κοψω τον καφε για 1 μερα!!!!Κατα τα αλλα δεν με νοιαζει.......:inandout::inandout:


καφε, καπσουλες καφεινης, θεοβρωμινη

με λενε Σταυρο κι ειμαι εθισμενος

+10000:clap: στους απο πανω.

εκτος απο αυτο που γραφει, πως με λενε σταυρο..:P

Giannistzn
04-07-11, 21:33
Χαχαχα και εγω μια περιοδο ημουν παντως, οφειλω να το πω.. Ξυπναγα και αν δεν επινα freddo απο συγκεκριμενο (παρακμιακο) μαγαζι κιολας, δεν μπορουσα να βγαλω τη μερα.

Παντως, εμενα σα γευση μου αρεσει, δλδ απογευμα-βραδακι αν βγω θα παρω εναν decaf επειδη τον γουσταρω :green: αλλα εθισμενος στο τσιτωμα του οχι.

TToni Shark
04-07-11, 21:49
Κάθε πρωί στην δουλειά ένα Νές και Σαβ/κα στο σπίτι Freddo espresso :thumbup:

Jumaru
04-07-11, 21:57
Θεωρούμαι εθισμένος επειδή δακρύζω απο συγκινήση και έχω στύση όταν μυρίζω τον φρεσκο αλεσμένο καφέ ?

Εθισμένος με Εσπρέσο σε όλες τις μορφές του όσο δεν πάει. Φραπέ ούτε να τον κοιτάξω, στην δουλειά επειδή μηχανή δεν παίζει γαλλικό χειμώνα και ελληνικό.

sofos
04-07-11, 21:59
Θεωρούμαι εθισμένος επειδή δακρύζω απο συγκινήση και έχω στύση όταν μυρίζω τον φρεσκο αλεσμένο καφέ ?

Εθισμένος με Εσπρέσο σε όλες τις μορφές του όσο δεν πάει. Φραπέ ούτε να τον κοιτάξω, στην δουλειά επειδή μηχανή δεν παίζει γαλλικό χειμώνα και ελληνικό.

:rolf::rolf::rolf::rolf:

Tasos Green
04-07-11, 22:04
μαλλον πρεπει να ειμαι δεν μπορω να φανταστω την μερα μου χωρις καφε ... κληρωνομικο μπορει να ειναι κιολας ο πατερας μου πινει καμια 10αρια την μερα στο χαλαρο. δεν κανω πλακα.

sofos
04-07-11, 22:08
μαλλον πρεπει να ειμαι δεν μπορω να φανταστω την μερα μου χωρις καφε ... κληρωνομικο μπορει να ειναι κιολας ο πατερας μου πινει καμια 10αρια την μερα στο χαλαρο. δεν κανω πλακα.

φραπεδες?:shock::shock: γιατι ειναι θανατος ο φραπες αν πινει τοσους :shock:

gym
04-07-11, 22:11
φραπεδες?:shock::shock: γιατι ειναι θανατος ο φραπες αν πινει τοσους :shock:

γιατι γενικα 10 απο τους αλλους ειναι καλο?να του κανεις ενα μαθημα του μπαμπα σου ...:green::green:

sofos
04-07-11, 22:12
γιατι γενικα 10 απο τους αλλους ειναι καλο?να του κανεις ενα μαθημα του μπαμπα σου ...:green::green:

ναι ο ελληνικος ειναι κομπλε

gym
04-07-11, 22:16
:shock::shock::shock:
ναι ο ελληνικος ειναι κομπλε

καλε τι λες....10?????????????????????????????????????????:shock::shock::shock:

RAMBO
04-07-11, 22:23
ζω και χωρισ καφε..:P

Eddie
04-07-11, 22:25
Εγω τον πινω παντως..καθε μερα 2 και 3 φορες αμα τυχει..για τον καφε λεω :green:

Εθισμενος κανονικα..αφου και κρεατινη να παιρνω,μαζι με καφε πεφτει τις ιδιες ωρες,αλλα δε με νοιαζει..δε παιζει να αλλαξω συνηθειες!

Tasos Green
04-07-11, 22:25
φραπεδες?:shock::shock: γιατι ειναι θανατος ο φραπες αν πινει τοσους :shock:

αχτύπητους μαλιστα.. ειναι γενικα της καταχρησης ο πατερας μου και το στιγαρο και στον καφε... 2 πακετα assos international και φουλ καφε.

το χειροτερο ειναι οτι δεν περνει και απο λογια.

Eddie
04-07-11, 22:27
αχτύπητους μαλιστα.. ειναι γενικα της καταχρησης ο πατερας μου και το στιγαρο και στον καφε... 2 πακετα assos international και φουλ καφε.

το χειροτερο ειναι οτι δεν περνει και απο λογια.

Περαστικα φιλε..μου θυμιζεις τον πατερα μου,ο οποιος δεν ακουγε μεχρι που του ειπαν "εχεις καρκινο στον πνευμονα"!!Μετα να δεις,ΜΑΧΑΙΡΙ..αλλα ηταν αργα!

lef
04-07-11, 22:28
αχτύπητους μαλιστα.. ειναι γενικα της καταχρησης ο πατερας μου και το στιγαρο και στον καφε... 2 πακετα assos international και φουλ καφε.

το χειροτερο ειναι οτι δεν περνει και απο λογια.

και ο δικος ετσι ηταν..βαρυς και ασηκωτος
την επαθε ομως και αραξε
ενα καφεδακι και δεν θελει να μυριζει το τσιγαρο τωρα..

sTeLaKoS
04-07-11, 22:59
:thumbup::unsure::unsure::unsure: εεεεε??? δεν ακουσα????:P



Ξέχασα να πω πως συνήθως η έξοδος μου είναι στου Γιάννη το μαγαζί :rolf::rolf::rolf: :turtle:

sofos
04-07-11, 23:01
αχτύπητους μαλιστα.. ειναι γενικα της καταχρησης ο πατερας μου και το στιγαρο και στον καφε... 2 πακετα assos international και φουλ καφε.

το χειροτερο ειναι οτι δεν περνει και απο λογια.

πω πω και δε τον πειραζουν τοσοι στα νευρα?:unsure::shock:

Tasos Green
04-07-11, 23:07
Περαστικα φιλε..μου θυμιζεις τον πατερα μου,ο οποιος δεν ακουγε μεχρι που του ειπαν "εχεις καρκινο στον πνευμονα"!!Μετα να δεις,ΜΑΧΑΙΡΙ..αλλα ηταν αργα!

οταν γινετε κατάχρηση σε τετοιο βαθμο ερχοντε και τα αναλογα αποτελεσματα.. και εγω αυτο φοβαμαι.. τα χειροτερα..


και ο δικος ετσι ηταν..βαρυς και ασηκωτος
την επαθε ομως και αραξε
ενα καφεδακι και δεν θελει να μυριζει το τσιγαρο τωρα..

το θεμα ειναι μα μαθεις πριν την παθεις... γιατι αμα την παθεις μετα...

@sofos απο ενα σημειο και μετα δεν σε πιανουν οι καφεδες... απλα εχεις εθιστεί και καταναλώνεις...

sadistic
04-07-11, 23:36
καφεδες καμποσους επινα.1 χρονο τωρα που ξανααρχισα gym τους εκοψα.αντε να πινω 1 την ημερα[φιλτρου,καπουτσινο,ελληνικος] το μεσημερακι που παω δουλεια.καμμια φορα ξεχναω να πιω,πλεον δεν ειμαι εθυσμενος σε αυτον.ο χειροτερος καφες ειναι ο φραπε.και αυτο γιατι βγαινει με επεξεργασια απο το κουκουτσι του καφε.

Αντωνης
04-07-11, 23:45
Mε τοσους εθισμενους στο φορουμ λεω να μετατρεψουμε καπως και το logo στο πανω μερος της σελιδας.
Να μπει στα δεξια μια αχνιστη εσπρεσια για τους some like it hot και στ αριστερα μια παγωμενη φραπα για τους κρυοκωλους:P:P:P:P

marvin
04-07-11, 23:58
Mε τοσους εθισμενους στο φορουμ λεω να μετατρεψουμε καπως και το logo στο πανω μερος της σελιδας.
Να μπει στα δεξια μια αχνιστη εσπρεσια για τους some like it hot και στ αριστερα μια παγωμενη φραπα για τους κρυοκωλους:P:P:P:P

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

sofos
05-07-11, 00:53
για ολους οσους πινετε πολλους καφεδες διαβαστε το εξης :green:
Caffeine consumption can inhibit clearance of estrogen from the liver by competing for the P-450 oxidase system. Avoid caffeine if you are concerned about high estrogen levels. by Primordial Performance εχω ανεβασει κ αλλα ωραια αρθα της εταιριας κ αυτο μ εκανε εντυπωση :)

christos drifter
05-07-11, 02:41
όχι δεν είμαι.

Niiick
05-07-11, 03:31
Kαι γω πινω σχεδον καθε μερα αλλα παντα μα παντα pre workout..εδω και 3 χρονια σιγουρα..χαπι εσπρεσο φραπε energydrink οτι να ναι, δε γινεται διαφορετικα, το χω γουρι:green:



καφε, καπσουλες καφεινης, θεοβρωμινη

με λενε Σταυρο κι ειμαι εθισμενος


Συνωνυμια με ενα γνωστο μου, τον leangains!

Devil
05-07-11, 03:33
για ολους οσους πινετε πολλους καφεδες διαβαστε το εξης :green:
Caffeine consumption can inhibit clearance of estrogen from the liver by competing for the P-450 oxidase system. Avoid caffeine if you are concerned about high estrogen levels. by Primordial Performance εχω ανεβασει κ αλλα ωραια αρθα της εταιριας κ αυτο μ εκανε εντυπωση :)

αλλα υπαρχει λυσει σε αυτο....:green:

Aromatase inhibitors in cigarette smoke, tobacco leaves and other plants.

Saldi
05-07-11, 11:13
Ευτηχως ΟΧΙΙΙΙ!
Καφέ θα πιω ΜΟΝΟ έξω και πάλι οχι πάντα..Υπολογίζω καμιά 2-3 καφέδες την εβδομάδα!

Niiick
05-07-11, 11:31
αλλα υπαρχει λυσει σε αυτο....:green:

Aromatase inhibitors in cigarette smoke, tobacco leaves and other plants.

Εισαι μπροστα:green:

George1993
05-07-11, 12:32
Κάθε μέρα 2-3 φραπέδες αλλιώς δεν αντέχω και είμαι και 18 χρονών! Σε περίοδο πανελληνίων έφτανα και τους 5!!!

giannis64
05-07-11, 12:33
Εγω τον πινω παντως..καθε μερα 2 και 3 φορες αμα τυχει..για τον καφε λεω :green:

Εθισμενος κανονικα..αφου και κρεατινη να παιρνω,μαζι με καφε πεφτει τις ιδιες ωρες,αλλα δε με νοιαζει..δε παιζει να αλλαξω συνηθειες!


μια απο τα ιδια. σιγα μην σταματησω τον καφε για την κρεατινη! και δεν σταματω την κρεατινη καλυτερα?:green:
δεν θα χρειαστει να ρωτησω και στο αναλογο θεμα της κρεατινης, αν ο καφες κανει κακο στην αποροφηση της κρεατινης. μιας και δεν εχει ρωτησει ποτε κανενας..:turtle:



Ξέχασα να πω πως συνήθως η έξοδος μου είναι στου Γιάννη το μαγαζί :rolf::rolf::rolf: :turtle:

τι?? το εσωσες τωρα??:P

Gaspari
05-07-11, 12:33
Έχει τύχει να πιώ και 1 φορά μέσα σε ένα μήνα..
Δεν με τραβάει κάν.. Όποτε μου καπνίσει πίνω 2 κουταλιές μαύρη ζάχαρη κ μια καφέ με γάλα συνήθως..
Εξού και ψήφησα όχι.

aepiskeptis
06-07-11, 19:57
για το Ρ450 πιο πανω, σταυρανθη και μοσχαρισιο συκωτι...

και μακρυα απο bioperine



ωραιος ο φραπες, μαρεσει περισσοτερο ο κουταλατος
ανακατεμενος οχι χτυπημενος

επισης, φτιαχνο ζεστο νες το βραδυ και τον βαζω να παγωσει ολο το βραδυ, για καποιο λογο που δε ξερω (ακομα) εχει πιο δυνατη γευση.

αν θελει καποιος ας το δοκιασει να δουμε αν ειμαι σωστος ή ειναι στο μυαλο μου

giannis64
06-07-11, 20:03
πιο δυνατη γευση εχει. εγω νομιζω πως στο ζεστο νερο διαλυετε καλυτερα, και μετα ειναι πιο καλος.

-beba-
06-07-11, 20:05
Μου αρέσει πολύ ο καφές και παλιότερα έπινα πολλούς. Τώρα πίνω μόνο το πρωί και μου αρκεί.............μάλλον μου είναι απαραίτητος γιατί έχω χαμηλή πίεση και με βοηθάει.

je666
06-07-11, 20:13
καφε πινω σχετικα λιγο αν και πρεπει να πινουμε γιατι εχει πολλα θετικα ! τωρα το καλοκαιρι με το μπανακι στην παραλια τον εχω καθιερωσει:P

sofos
06-07-11, 21:41
για το Ρ450 πιο πανω, σταυρανθη και μοσχαρισιο συκωτι...

και μακρυα απο bioperine



ωραιος ο φραπες, μαρεσει περισσοτερο ο κουταλατος
ανακατεμενος οχι χτυπημενος

επισης, φτιαχνο ζεστο νες το βραδυ και τον βαζω να παγωσει ολο το βραδυ, για καποιο λογο που δε ξερω (ακομα) εχει πιο δυνατη γευση.

αν θελει καποιος ας το δοκιασει να δουμε αν ειμαι σωστος ή ειναι στο μυαλο μου

ποιο P450?:unsure: γιατι μακρυα απο bioperine?:unsure:

Kaloutsikos
13-07-11, 23:32
Τον έχω κόψει εδώ και 3 χρόνια:P

Την είδα υγιεινά, χοχο.

Tasos Green
13-07-11, 23:53
Τον έχω κόψει εδώ και 3 χρόνια:P

Την είδα υγιεινά, χοχο.

:turtle::turtle::turtle:

tasos2
13-07-11, 23:56
Eγω δεν επινα ποτε και τωρα πινω σπανια. Καμια φορα οταν ειμαι στη δουλεια με πιανει τετοια υπνηλια που δεν μπορω να κανω τιποτα και ο καφες ειναι η μονη διεξοδος

exkaliber
14-07-11, 00:01
Τον έχω κόψει εδώ και 3 χρόνια:P

Την είδα υγιεινά, χοχο.

:unsure::unsure::unsure::unsure:

:green:

Kaloutsikos
18-07-11, 01:10
δεν ρε σεις και τόσο τραγικό,

όλα μια ιδέα είναι ρεεεεε:green:

SOSTARAS
18-07-11, 01:23
αν θυμαμαι καλα εχω πιει 5 φραπεδεσ 3 φρεντο και 2γαλικουσ στην ζωη μου !!!!απεχθανομαι τον καφε και το τσιγαρο !!!!

Kaloutsikos
18-07-11, 14:42
αν θυμαμαι καλα εχω πιει 5 φραπεδεσ 3 φρεντο και 2γαλικουσ στην ζωη μου !!!!απεχθανομαι τον καφε και το τσιγαρο !!!!

+1 :thumbup:

deluxe
25-07-11, 03:28
Οταν λεμε για καφε, συμπεριλαμβανουμε και την καφεϊνη γενικοτερα; Καφε πινω μονο οταν βγαινω εξω για καφε ( λολ! ) και καμμια φορα στην παραλια. Τωρα για χαπακια καφεϊνης και γενικοτερα καφεϊνη, παιρνω συνηθως με το γυμναστηριο, αν και τωρα εχω να παρω 10 ημερες επειδη ειμαι διακοπες και μαλλον θα κλεισω και μηνα.

exkaliber
25-07-11, 09:26
αλλα υπαρχει λυσει σε αυτο....:green:

Aromatase inhibitors in cigarette smoke, tobacco leaves and other plants.


:unsure:
δλδ?
τι σημαινει αυτο?
:green:

sofos
25-07-11, 09:27
:unsure:
δλδ?
τι σημαινει αυτο?
:green:

οτι σου μειωνει τα οιστρογονα :green::P:P

exkaliber
25-07-11, 09:35
οτι σου μειωνει τα οιστρογονα :green::P:P


:green:
ε τοτε:

sofos
25-07-11, 09:36
:green:
ε τοτε:

ναι ασε εχει 2 χρονια που το κοψα και τελευταια με τραβαει πολυ το ατιμο :green:

exkaliber
25-07-11, 09:41
οτι σου μειωνει(το καπνισμα) τα οιστρογονα :green::P:P




ναι ασε εχει 2 χρονια που το κοψα και τελευταια με τραβαει πολυ το ατιμο :green:

αρα εχει ανεβασμενα τα οιστρογονα,

δε μου λες,στο σπιτι σου,γυαλα με ψαρια εχεις?
:P:P:P:green:

sofos
25-07-11, 09:42
αρα εχει ανεβασμενα τα οιστρογονα,

δε μου λες,στο σπιτι σου,γυαλα με ψαρια εχεις?
:P:P:P:green:

ναι που το ξες εχω?χαχαχ για τα ψαρια λεω για τα οιστρογονα δε ξερω δεν εχω κανει ποτε ορμονικες εξετασεις

sofos
28-07-11, 03:52
διαβαστε εδω ενα ωραιο αρθρο σχετικα με τον καφε http://anabolicminds.com/forum/content/coffee-good-you-219/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=facebook

Wargod
23-09-11, 06:04
Καφε πινω μονο οταν παω για καφε με παρεα... Αντε και αμα αραζω σπιτι και θελω να πινω κατι... Ουτε για ξυπνημα τον χρησιμοποιω ουτε για τιποτα... Με ξυπναει μεν, οποτε τον αποφευγω απο καπια ωρα και μετα, αλλα δεν νιωθω οτι εχω αναγκη τον καφε για να ξυπνησω το πρωΐ.

average_joe
23-09-11, 18:16
ναι. απλα ωραια και σκετα.

τουλαχιστον 3 την ημερα διπλα εσπρεσσο σκετα.

ο 3ος αν ειναι αργα γινεται decaf:green:.

DeepBreath
16-10-11, 12:35
Παλαιότερα έπινα μέχρι και δύο καφέδες την ημέρα (συγκεκριμένα φραπέ), μιας και δεν έδινα την κατάλληλη προσοχή που αρμόζει στο σώμα μου σε θέματα σωστής υγιεινής συμπεριφοράς. Τώρα πλέον έχω κόψει τελείως τους καφέδες.
:banana:

D.ANTONIADIS
16-10-11, 13:08
NAI + CIGAR

Georges
16-10-11, 13:09
Είμαι coffee junkie

vaggan
02-11-11, 12:26
εχω πιασει τον εαυτο μου να τον απολαμβανει που και που αλλα τωρα το εχω παρακανει πινω δυο φορες το μηνα καποτε επινα μια φορα το χρονο:green::Pπαντως αν αυριο μου λεγανε οτι τον κοβεις για παντα δεν θα ειχα κανενα προβλημα

kostantinoss
17-11-11, 23:59
καλησπερα,εγω παλι πινω 1 καφε στους 3 μηνες και αν......

stelios025
18-11-11, 00:01
Παλιότερα καθόλου, πλέον αν δεν πιω καφέ το πρωί δεν μπορώ να δουλέψω!! Και σκέτο κιόλας!!

ελμερ
18-11-11, 00:02
εγω στην δουλεια πινω παντα και οταν βγαινω εξω....αλλα σπιτι οταν ειμαι,ακομα και μια δυο μερες να μην βγω εξω δεν εχω πιει ποτε καφε...μαλλον δεν ειμαι εξαρτημενος.... (με την δικη μου ψηφο εκανα το αποτελεσμα ισοπαλο.....:green::welcome:

sofos
27-12-11, 17:27
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16631247

Cortisol responses to mental stress, exercise, and meals following caffeine intake in men and women.
Lovallo WR, Farag NH, Vincent AS, Thomas TL, Wilson MF.
Source
Veterans Affairs Medical Center, Department of Psychiatry and Behavioral Sciences, University of Oklahoma Health Sciences Center, Oklahoma City, OK 73104, USA. bill@mindbody1.org
Abstract
Caffeine elevates cortisol secretion, and caffeine is often consumed in conjunction with exercise or mental stress. The interactions of caffeine and stress on cortisol secretion have not been explored adequately in women. We measured cortisol levels at eight times on days when healthy men and women consumed caffeine (250 mg x 3) and underwent either mental stress or dynamic exercise protocols, followed by a midday meal, in a double blind, placebo-controlled, crossover design. Men and women had similar cortisol levels at the predrug baselines, but they responded differently to mental stress and exercise. The cortisol response to mental stress was smaller in women than in men (p=.003). Caffeine acted in concert with mental stress to further increase cortisol levels (p=.011), the effect was similar in men and women. Exercise alone did not increase cortisol, but caffeine taken before exercise elevated cortisol in both men and women (ps<.05). After a postexercise meal, the women had a larger cortisol response than the men, and this effect was greater after caffeine (p<.01). Cortisol release in response to stress and caffeine therefore appears to be a function of the type of stressor and the sex of the subject. However, repeated caffeine doses increased cortisol levels across the test day without regard to the sex of the subject or type of stressor employed (p<.00001). Caffeine may elevate cortisol by stimulating the central nervous system in men but may interact with peripheral metabolic mechanisms in women.

το βαζω εδω,τωρα το βρηκα και δε το ξερα...λεει οτι η εξασκηση δεν ανεβαζει την κορτιζολη,αλλα αν πιεις εναν καφε πριν τοτε ανεβαινει και οτι μετα απο γευμα που εγινε μετα την προπονηση,παρατηρησαν οτι στις γυναικες ανεβηκε πολυ παραπανω,απ οτι στους αντρες...οποτε μακρια απ τα pre work out,δωστε τα στα post καλυτερα :P

tolis93
27-12-11, 23:01
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16631247

Cortisol responses to mental stress, exercise, and meals following caffeine intake in men and women.
Lovallo WR, Farag NH, Vincent AS, Thomas TL, Wilson MF.
Source
Veterans Affairs Medical Center, Department of Psychiatry and Behavioral Sciences, University of Oklahoma Health Sciences Center, Oklahoma City, OK 73104, USA. bill@mindbody1.org
Abstract
Caffeine elevates cortisol secretion, and caffeine is often consumed in conjunction with exercise or mental stress. The interactions of caffeine and stress on cortisol secretion have not been explored adequately in women. We measured cortisol levels at eight times on days when healthy men and women consumed caffeine (250 mg x 3) and underwent either mental stress or dynamic exercise protocols, followed by a midday meal, in a double blind, placebo-controlled, crossover design. Men and women had similar cortisol levels at the predrug baselines, but they responded differently to mental stress and exercise. The cortisol response to mental stress was smaller in women than in men (p=.003). Caffeine acted in concert with mental stress to further increase cortisol levels (p=.011), the effect was similar in men and women. Exercise alone did not increase cortisol, but caffeine taken before exercise elevated cortisol in both men and women (ps<.05). After a postexercise meal, the women had a larger cortisol response than the men, and this effect was greater after caffeine (p<.01). Cortisol release in response to stress and caffeine therefore appears to be a function of the type of stressor and the sex of the subject. However, repeated caffeine doses increased cortisol levels across the test day without regard to the sex of the subject or type of stressor employed (p<.00001). Caffeine may elevate cortisol by stimulating the central nervous system in men but may interact with peripheral metabolic mechanisms in women.

το βαζω εδω,τωρα το βρηκα και δε το ξερα...λεει οτι η εξασκηση δεν ανεβαζει την κορτιζολη,αλλα αν πιεις εναν καφε πριν τοτε ανεβαινει και οτι μετα απο γευμα που εγινε μετα την προπονηση,παρατηρησαν οτι στις γυναικες ανεβηκε πολυ παραπανω,απ οτι στους αντρες...οποτε μακρια απ τα pre work out,δωστε τα στα post καλυτερα :P
εγω πολυ μα πολυ καιρο τωρα πινω ενα καφε πριν τη προπονηση η μαζι με τη προπονηση.ποτε δν ειχα θεμα.αλλα αρθρα λενε οτι σ ανεβαζει την ινσουλινη κιολας...

lila_1
28-12-11, 00:18
αλλα τωρα το εχω παρακανει, πινω δυο φορες το μηνα

:shock:Θεε μου!
Έχω το τηλέφωνο του "18 άνω" αν ενδιαφέρεσαι!

Andrikos
28-12-11, 13:15
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16631247

Cortisol responses to mental stress, exercise, and meals following caffeine intake in men and women.
Lovallo WR, Farag NH, Vincent AS, Thomas TL, Wilson MF.
Source
Veterans Affairs Medical Center, Department of Psychiatry and Behavioral Sciences, University of Oklahoma Health Sciences Center, Oklahoma City, OK 73104, USA. bill@mindbody1.org
Abstract
Caffeine elevates cortisol secretion, and caffeine is often consumed in conjunction with exercise or mental stress. The interactions of caffeine and stress on cortisol secretion have not been explored adequately in women. We measured cortisol levels at eight times on days when healthy men and women consumed caffeine (250 mg x 3) and underwent either mental stress or dynamic exercise protocols, followed by a midday meal, in a double blind, placebo-controlled, crossover design. Men and women had similar cortisol levels at the predrug baselines, but they responded differently to mental stress and exercise. The cortisol response to mental stress was smaller in women than in men (p=.003). Caffeine acted in concert with mental stress to further increase cortisol levels (p=.011), the effect was similar in men and women. Exercise alone did not increase cortisol, but caffeine taken before exercise elevated cortisol in both men and women (ps<.05). After a postexercise meal, the women had a larger cortisol response than the men, and this effect was greater after caffeine (p<.01). Cortisol release in response to stress and caffeine therefore appears to be a function of the type of stressor and the sex of the subject. However, repeated caffeine doses increased cortisol levels across the test day without regard to the sex of the subject or type of stressor employed (p<.00001). Caffeine may elevate cortisol by stimulating the central nervous system in men but may interact with peripheral metabolic mechanisms in women.

το βαζω εδω,τωρα το βρηκα και δε το ξερα...λεει οτι η εξασκηση δεν ανεβαζει την κορτιζολη,αλλα αν πιεις εναν καφε πριν τοτε ανεβαινει και οτι μετα απο γευμα που εγινε μετα την προπονηση,παρατηρησαν οτι στις γυναικες ανεβηκε πολυ παραπανω,απ οτι στους αντρες...οποτε μακρια απ τα pre work out,δωστε τα στα post καλυτερα :P

To πρωτοκολλο της γυμναστικής που έγινε στην έρευνα δεν ανέβασε την κορτιζόλη. Αυτό δεν ισχύει γενικευμένα.

sofos
28-12-11, 13:19
To πρωτοκολλο της γυμναστικής που έγινε στην έρευνα δεν ανέβασε την κορτιζόλη. Αυτό δεν ισχύει γενικευμένα.

:thumbup: αυτο σκεφτομουν και γω,γιατι ελεγε exercise,το γραφε δηλαδη γενικευμενα και σκεφτηκα οτι η προπονηση με βαρη την ανεβαζει,αρα εχεις δικιο :clap:

primordial
28-12-11, 14:51
Δεν μπορώ να πώ ότι είμαι κ Cofee Junkie όπως είδα σε προηγούμενο post....
Αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου. Υπάρχουν μέρες που την βγάζω μόνο με 1 καφέ, τον πρωινό μου δηλαδή, ενώ άλλες που μπορώ να πιώ μέχρι κ 3....!!! Απλά δεν υπάρχει μέρα χωρίς καφέ....!!!!
Λέτε να είμαι τελικά cofee junkie...????:???::???:

Ηλαπ
28-12-11, 19:45
Δεν μπορώ να πώ ότι είμαι κ Cofee Junkie όπως είδα σε προηγούμενο post....
Αποτελεί μέρος της καθημερινότητάς μου. Υπάρχουν μέρες που την βγάζω μόνο με 1 καφέ, τον πρωινό μου δηλαδή, ενώ άλλες που μπορώ να πιώ μέχρι κ 3....!!! Απλά δεν υπάρχει μέρα χωρίς καφέ....!!!!
Λέτε να είμαι τελικά cofee junkie...????:???::???:

Εχεις δοκιμασει να μην πιεις καθολου μια μερα????

Tasos Green
28-12-11, 19:54
2 λιτρα γαλλικό σημερα... :green:

Ηλαπ
28-12-11, 20:02
2 λιτρα γαλλικό σημερα... :green:

Παναγια και χροστε μου! Σε κουβα στον εβαλαν τον καφε?????

Ρε καλα κανω εγω και πινω μονο τσαι :P

TheWorst
28-12-11, 20:02
Δε μ'αρεσει , δε πινω :P
Αρα..Δεν ειμαι εξαρτημενος απο αυτον

gym
28-12-11, 20:04
μαλλον πρεπει να ξαναψηφισω εδω...:green:
πλεον χαλαρα κανενα 2λιτρο με οριο το 4 λιτρο....ευχαριστωωωω...ΑΛΛΑ...βαζω απο 1 σκουπακι εγω στο διλιτρο...χιχι...ετσι να παιρνει αρωμα
,.,..αλλα κ παλι δεν με λες εξαρτημενη,μπορω να ζησω κ μερα χωρις καφε...:green:

Tasos Green
28-12-11, 20:05
Παναγια και χροστε μου! Σε κουβα στον εβαλαν τον καφε?????

Ρε καλα κανω εγω και πινω μονο τσαι :P

2 κανάτες... πλεον τοσο πρεπει να πίνω για να με πιάνει... μπορω να πω οτι θα κανω προπονηση τωρα..

TheWorst
28-12-11, 20:05
Ρε παιδια, ο καφες αν ανεβαζει την ινσουλινη ειναι γιατι ζαχαρη , ετσι ? :)
Γιατι βλεπω οτι ο καφες εχει 95+ σακχαρα στα 100 γραμμαρια :)

Ηλαπ
28-12-11, 20:05
μαλλον πρεπει να ξαναψηφισω εδω...:green:
πλεον χαλαρα κανενα 2λιτρο με οριο το 4 λιτρο....ευχαριστωωωω...ΑΛΛΑ...βαζω απο 1 σκουπακι εγω στο διλιτρο...χιχι...ετσι να παιρνει αρωμα
,.,..αλλα κ παλι δεν με λες εξαρτημενη,μπορω να ζησω κ μερα χωρις καφε...:green:

Καμια βδομαδα ομως??Μια μερα ειναι ευκολο :P

Ηλαπ
28-12-11, 20:07
2 κανάτες... πλεον τοσο πρεπει να πίνω για να με πιάνει... μπορω να πω οτι θα κανω προπονηση τωρα..

Και καπου εκει καταλαβαινεις οτι εισαι εξαρτημενος :P

gym
28-12-11, 20:09
Καμια βδομαδα ομως??Μια μερα ειναι ευκολο :P

ανετα..πινω 4 λιτρα τσαι κ στρωνω...;)

Ηλαπ
28-12-11, 20:14
ανετα..πινω 4 λιτρα τσαι κ στρωνω...;)

Ελπιζω χωρις ζαχαρη :P Οσο θυμαμι τα 2λιτρα λιπτον που κατεβεζα πτιν την διετα με πιανει ενα ριγος που σκεφτομαι το ποσες θερμιδες ειχα παρει :P

gym
28-12-11, 20:16
ε αμα ειναι να βαζω κ ζαχαρη σε καθε κουπα που πινω καηκαμε...παντα σκετο

GREEK POWER
28-12-11, 20:26
Μια μεγαλη κουπα Ελληνικο με 1κσ μελι , απο το πρωι εως το βραδι ;)

Ηλαπ
28-12-11, 20:27
Μια μεγαλη κουπα Ελληνικο με 1κσ μελι , απο το πρωι εως το βραδι ;)

Μελι???Στον ελληνικο????Πρωτη φορα το ακουω :unsure:

mitsoulas
10-01-12, 16:54
Δεν πινω καθολου καφε εκτος αν ειμαι σωματικα τελειως χαλια τοτε και μονο τοτε θα πιω εναν εσσπρεσο μονο ή διπλο αναλογα.

mortu
02-01-13, 20:07
Λατρεμένη εξάρτηση
Αλλά και ύπουλη...;)

GeoDask
02-01-13, 21:03
Είμαι τόσο εξαρτημένος που παίρνω καφείνη ακόμα και σε κάψουλες.

Mpozos
02-01-13, 21:16
δεν είμαι εξαρτημένος απο τον καφέ. τον χρησιμοποιώ με διαλύματα, ανεβάζω σταδιακά στην δόση και οταν με τον καιρό δεν με μπουστάρι στα 10γρ τον κόβω για 1 μηνα και ξανα αρχίζω με δόσεις 2 γρ. Στον οργανισμό μου δουλεύει για εσάς δεν ξέρω.

Mikekan
02-01-13, 21:18
Ναι! Πίνω 3 τη μερα σίγουρα και βλέπουμε! Συνήθως 4-5!

Abdala Shamma
02-02-13, 09:44
Εγω παλι πινω μονο μερικες φορες οταν βγένω .... 1άντε 2 φορες την εβδομάδα το πολύ και αυτα χωρις καφεϊνη xaxa !

gretyl666
02-02-13, 10:06
Και γω μόνο οταν βγαίνω έξω πίνω . Σπιτι πίνω πολύ νερο .

TAKI BOY
02-02-13, 10:25
Εναν το πρωί και έναν το απόγευμα ζεστό μία κουταλιά ζάχαρή μία καφέ χωρις ανακάτεμα. Τον κόβω πάντα μια βδομάδα το καλοκαίρι σε διακοπές και είμαι ζόμπι που όλη την ημέρα κοιμάμαι και δουλεύω σε slow motion στα πάντα. Λες και έχω πάρει τίποτα αρντάν είμαι.

Giorgos04
02-02-13, 16:21
κανονικη εξαρτηση!Οχι ομως μεγαλες ποσοτητες.Μια κουπα το πρωι..

FITNESS GIRL
02-02-13, 17:09
ειμαι αλλα παντα χωρις ζαχαρη και χωρις γαλα,δεν μπορω να φανταστω να κατσω στο σπιτι χωρις καφε η να βγω εξω χωρις καφε :green:

leftis
02-02-13, 17:35
δεν είμαι εξαρτημένος απο τον καφέ. τον χρησιμοποιώ με διαλύματα, ανεβάζω σταδιακά στην δόση και οταν με τον καιρό δεν με μπουστάρι στα 10γρ τον κόβω για 1 μηνα και ξανα αρχίζω με δόσεις 2 γρ. Στον οργανισμό μου δουλεύει για εσάς δεν ξέρω.


με 10γρ καφείνη μάλλον μπορεί και ν πεθάνεις.

giannis22
02-02-13, 18:59
Σχεδόν καθόλου . έπινα παλιά φρεντο και με πείραζε στο στομάχι . Μετά το γύρισα στον φραπέ και μετά τίποτα . έχω έναν χρόνο που τον εκοψα

ArgoSixna
02-02-13, 20:36
Και χωρις καφε περναει η μερα :welcome:

Mpozos
02-02-13, 20:40
με 10γρ καφείνη μάλλον μπορεί και ν πεθάνεις.

δεν ξέρω τι μπορεί να πάθεις δεν το χω δοκιμάσει!! 10 γρ νεσκαφέ εννοούσα. :welcome:

ελμερ
02-02-13, 20:45
Εγω δεν ειμαι εξαρτημενος....αν καθησω σπιτι 2-3 μερες και δε βγω καθολου εξω δε θα πιω καφε...αν παω βολτα η στη δουλεια θα πιω σιγουρα...αλλα στο σπιτι δε μου λειπει για να φτιαξω :welcome::welcome:

ΠανοςΒ
02-02-13, 20:56
Εγω δεν ειμαι εξαρτημενος. Πεινω γιατι μ´αρεσει.
Μ´αρεσουν ολοι εκτος απο τον φραπέ γιατι μου κανει το στομαχι χάλια.

Πινω 3 τη μερα αλλά τωρα τελευταια τον τριτο το απογευμα τον εχω αντικαταστησει με πρασινο τσαι γιατι τον ρευόμουν μεχρι το βραδυ.

Στις διακοπες και τα σκ τον ξεχναω συνηθως.

Φυσικά no sugar no milk.

Mikekan
02-02-13, 21:15
Η μόνη εξάρτηση μου πλέον! Δεν βλέπω κάποιο λόγο να τον κόψω!

HIAB XS
02-02-13, 22:06
Ξερει κανενας να μας στηλει "πινακα" που να γραφει αναλυτικα ποσα mg καφεινη ανα 100gr εχει ο εσπρεσο κ ο φραπες??

ΠανοςΒ
02-02-13, 22:11
Ριξε μια ματια εδω: http://coffeetea.about.com/od/caffeinehealth/a/How-Much-Caffeine-Is-In-Coffee-Tea-Cola-And-Other-Drinks.htm

Ο φραπέ λογικά ειναι instant coffee.

goldenera
02-02-13, 22:11
Μόλις σηκωθώ το πρωί από το κρεβάτι, σαν υπνοβάτης κατευθύνομαι αμέσως προς την καφετιέρα και ετοιμάζω τον καφέ φίλτρου μου, και αν δε πιω μερικές γουλιές έστω δεν ξεκινάει η μέρα. την υπόλοιπη ημέρα δε θα πιω, εκτός αν βγω έξω οπότε ίσως πιω ένα καπουτσίνο.

HIAB XS
02-02-13, 22:20
Ριξε μια ματια εδω: http://coffeetea.about.com/od/caffeinehealth/a/How-Much-Caffeine-Is-In-Coffee-Tea-Cola-And-Other-Drinks.htm

Ο φραπέ λογικά ειναι instant coffee.

Οκ!Ευχαριστω!Καλα ειπες "λογικα" γιατι μου εχουν πει οτι μονο στην Ελλαδα υπαρχει ο φραπες που ειναι οτι χειροτερο υπαρχει!!

ΠανοςΒ
02-02-13, 22:31
Ειναι η πιο επεξεργασμενη μορφη καφε γιαυτο.

loufas
03-02-13, 15:22
sημερα το πρωι βαρεσα εναν φρεντο καπουτσινο μετριο. ειχα να βγω κανα 2 βδομαδες.οταν τραβηξα την την πρωτη τζουρα ειπα ''κοκαινη και ο καφες''!
δε καπνιζω, αλλα η καφεδια κατι ωρες ειναι απολαυση!νες και λοιποι δε μ αρεσουν.

HACKERWALLK3R
03-02-13, 15:46
Γενικά δεν πίνω καφέ. Ελάχιστα. Από την αρχή της χρονιάς θέμα να έχω πίει 5, αλλά όσο και να πιω δεν με πιάνει με τίποτα.
Έχει τύχει να πιω μέχρι 3 καφέδες το βράδυ και να πάω να κοιμηθώ κανονικά.

NIKOS74
28-02-13, 22:42
Ένας καφές το πρωΐ με τονώνει..
;)
"η καφεΐνη προκαλεί αύξηση στην αδρεναλίνη στον οργανισμό και έτσι μας τονώνει
πριν την προπόνηση"

Fataoulas
01-03-13, 12:14
Καφες? Οχι βεβαια. Σε καμια περιπτωση :P
(Παιρνω το Cuts που εχει καφεινη και παρολαυτα πινω και ενα καφε.... πριν τα ξεκινησω πεινα 4-5 τη μερα)


Παλιοτερα επινα ΜΟΝΟ 2 καφεδες
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Ο πρωτος ηταν σε μπουκαλι νερου 1,5 λιτρου, εβαζα 10 κουταλιες καφε, 15 ζαχαρη, και μεχρι τις 12 το μεσημερι τον ειχα πιει.... ε μετα εφτιαχνα και ενα κανονικο :green::green::green::green:

billy89
01-03-13, 14:08
10 κουταλιές καφέ και 15 ζάχαρη...

Αυτό ήταν λιποτροπικό και "όγκου" 2 σε 1 shampoo και conditioner!

Fataoulas
01-03-13, 14:28
^^ χαχα, ναι

Τα τελευταια χρονια, τον πινω σκετο (το φραπε) με λιγο γαλα αλλα εχω και μια εσπρεσιερα, πεταω μεσα μια καψουμα και ετοιμος ο καφες. Γι'αυτο και οι 4-5 καφεδες τη μερα. Τουλαχιστον βαζω μιση κουταλια του γλυκου ζαχαρη σε καθε καφε

morgoth
01-03-13, 14:48
πρωι οπωσδηποτε. μου δινει διαυγεια.
και πριν τη προπονηση πινω εναν ελληνικο σκετο για να ξυπνησω.

kostas_m
01-03-13, 15:29
δεν πίνω καν :P

moumia
01-03-13, 15:39
Οχι

giorgos th.
01-03-13, 15:42
1 το πρωι να ανοιξει το ματι και τελος...:)

Alexis Constantaras
05-03-13, 07:14
2 πρωί και 2 πριν τι προπόνηση.
2 κουταλιές nes ο κάθε καφές
Δε θα το έκοβα με τίποτα

Fratsou
05-03-13, 13:25
Εθισμενος στον καφε μονο σε θεμα προπονησης.3 κουταλιες ness 5 λεπτα πριν φυγω για το γυμναστηριο
με λιγο νερακι και ειναι μπομπα,αν και τωρα τελευταια δεν με πολυπιανει

arnoldmitsos88
06-03-13, 12:24
από καφέ πσσσσ...μόνο το καλοκαίρι στην παραλία πίνω κανα φρεντο. δηλαδή το χρόνο πάνω από 20 καφέδες δεν πίνω.:turtle:

spartan77
06-03-13, 15:54
το πρωι σιγουρα ενα ελληνικο.... κ αλλο ενα πριν την προπονηση κ αυτο οχι παντα

Metalhead|T|
06-03-13, 16:02
τραβηξα την πρωτη τζουρα και ειπα ''κοκαινη και ο καφες''!


πολυ μου άρεσε αυτο...καφέδες πίνω με ''κύκλους'' :P αναλογα τις ορεξεις μου...δηλαδη...καλοκαίρι πίνω καθε μερα,χειμώνα αναλογα ..αν ξυπνάω αργα το μεσημερι δεν πίνω....γενικά στους κλασσικους (ελληνικός νες φιλτρου) εχω μια ψιλοανοσία....τελευταία το έχω γυρίσει στον ελληνικό που απολαμβάνω γευση και με ξυπνάει και λίγο.....

ΥΓ επίσης εχω πάρει καψ.καφεινης της prolab(ειχα ανοιξει και θεμα) τα οποια αν εχω 2-3 μερες να πιω καφε..και πιο ενα το απογευμα πάω ανετα σερί μεχρι την αλλη μερα :unsure: χααχ

sailim
17-02-15, 22:18
Την καφεΐνη την χρησημοποιώ σαν φάρμακο.. οταν έχω πονοκέφαλο, αντι για παυσίπονο

thomasm
21-02-15, 00:42
Δεν πίνω σχεδόν ποτέ.
4-5 καφέδες το χρόνο.

beefmeup
21-02-15, 01:21
εγω γενικα πινω αρκετο καφε μεσα στη μερα..οχι οτι με πιανει βεβαια.
πλεον σαν ροφημα τον εχω στο νου μου,παρα σαν καφε..κ βασικα μου αρεσουν αρκετα διαφορες παραλλαγες του,η ειδη καφε..
ειμαι ο too much coffee-man:turtle:

NASSER
21-02-15, 01:33
Τον περασμένο χρόνο είχα φάει ένα κόλλημα και κατανάλωνα πολύ καφέ, ειδικά τους χειμερινούς μήνες. Ευτυχώς πλέον το έχω περιορίσει, μόνο στις εξόδους.

vaggan
21-02-15, 02:06
εγω παλι απο εκει που μια ζωη επινα 2 καφεδες το χρονο τα τελευταια δυο πινω πολυ περισσοτερο χωρις βεβαια να ειναι καθημερινα

beegee
21-02-15, 02:56
φουλ εξαρτηση ...αν δεν πιω δυο την ημερα τρελλαινομαι απο ημικρανια

costaser
21-02-15, 13:32
Και πολλά τσιγάρα και πολλούς καφέδες κλπ.. Τώρα καφέ μόνο αν βγω με παρέα. Η καμιά φορά αν θέλω να ξυπνήσω

MrAwesome
21-02-15, 16:56
δυο καφεδακια την ημερα ειναι καλα χωρις ζαχαρη ή στέβια

zisis.z
21-02-15, 19:14
Δεν το βλεπω σαν εξαρτηση αλλα σαν μια απο τις καθημερινες μου απολαυσεις.....Και τα ωφελοι του καφε ειναι παρα πολλα εκτος απο την απολαυση που προσφερει( και δεν μιλαω για τους στιγμιαιους).Λατρευω ελληνικο καφε ειδικα το πρωι που θα ξυπνησω οπως και τον καφε φιλτρου οπως και τον εσπρεσσο.....:):thumbup::turtle:

Billys51
21-02-15, 20:23
Εγω δν πινω πολυ καφε , μια στο τοσο κανα φραπεδακι πριν την προπονηση για ενεργεια αν νιωθω κουρασμενος...:)

SOLID
22-02-15, 00:45
Ποτε δεν επινα.

sailim
22-02-15, 18:42
Ειναι εξαρτησιογονος ουσια, κακα τα ψεματα...
Ατομα που προσπαθησαν να τον διακοψουν ειχαν μικρα ή μεγαλα..θεμα. Ευτυχως τα συμπτωματα διαρκουν καποιες μερες μονο..

Οσο μπορω, προσπαθω να τον μειωσω, μεχρι να τον κοψω τελειως
Παρατηρησα πως εχουν μειωθει οι πονοκεφαλοι που είχα και οι στομαχικες ενοχλησεις

sailim
22-02-15, 18:43
Ειναι εξαρτησιογονος ουσια, κακα τα ψεματα...
Ατομα που προσπαθησαν να τον διακοψουν ειχαν μικρα ή μεγαλα..θεμα. Ευτυχως τα συμπτωματα διαρκουν καποιες μερες μονο..

Οσο μπορω, προσπαθω να τον μειωσω, μεχρι να τον κοψω τελειως

Psychosocial
16-03-15, 18:02
Πολλές φορές δεν καταλαβαίνουμε ότι είμαστε εξαρτημένοι από κάτι μέχρι να σταματήσουμε να το καταναλώνουμε. Εγώ δυστυχώς έπινα 2 καφέδες στη δουλειά και ένα ενεργειακό αναψυκτικό πριν την προπόνηση κάθε μέρα (Monster- Rockstar 500ml). Το τελευταίο διάστημα πέρασα μια ίωση και δοκίμασα να κόψω εντελώς την καφείνη.

Τα αποτελεσματα- Επιδράσεις της αποχής : ισχυρός πρωινός πονοκέφαλος 3-4 μέρες: ξεκίναγε πίσω από το κεφάλι κ συνέχιζε πίσω από τις κόγχες των ματιών. Αδυναμία συγκέντρωσης: έκανα όλο λάθη στη δουλειά μου, ήμουν αφηρημένος, πτώση απόδοσης 50%, αίσθημα κατάθλιψης- κατατονία. Το χειρότερο απ' όλα ήταν η αφηρημάδα- υπνηλία- έλλειψη ενέργειας που αισθανόμουν.

Τελικά είναι άκρως εθιστικός ο καφές- καφείνη. Ξανάρχισα την κατανάλωση μόλις πέρασα την ίωση και επανήλθα στις αυξημένες επαγγελματικές υποχρεώσεις. Το τσιγάρο το κόψα εύκολα. Ο καφές δεν κόβεται με τίποτα, εκτός και αν κάνεις μόνιμες διακοπες ή δεν έχεις υποχρεώσεις πχ δημόσιος υπάλληλος. Μια μέρα να μην κοιμηθείς καλά, το επόμενο πρωί δεν ανταποκρίνεσαι στις υποχρεώσεις χωρίς καφέ.

GyM=life
31-12-18, 06:29
Θα σου απαντησω αλλιως...λειπω 3 μηνες απο ελλαδα ειμαι γερμανια δουλευω πλεον και το πρωτο πραγμα που λεω αν με ρωτησει κανεις τι σου λειπει απο την ελλαδα θα του πω ο φρεντο!γρρρρ υ.γ φοιτητης μεχρι 15 εφτασα :D

Espresso
04-01-19, 14:41
Νομίζω το Νικ μου εκφράζει την αγάπη μου για τον καφέ.
Πάντα πριν από προπόνηση και σύνολο τρεις την ημέρα