PDA

Επιστροφή στο Forum : Προπονηση 3 βδομαδες το μηνα και 1 εβδομαδα οφ, δουλευει?



KATERINI 144
22-01-08, 23:10
για λίγο καιρό (ελπίζω) λόγο δουλειάς θα κάνω προπόνηση 3 βδομάδες συνεχόμενες το μήνα και 1 εβδομάδα οφ, τη λέτε γίνεται δουλειά? η ούτε καν συντήρηση δε γίνεται έτσι?

ioannis1
22-01-08, 23:13
Αν προσεξεις το φαγητο αυτη τη βδομαδα δεν νομιζω ναχεις προβλημα.παρε πρωτεινες μαζι σου φωτη.

Gasturb
22-01-08, 23:14
Μια χαρά ειναι Φωτούλη :awesome:

NASSER
12-11-10, 10:45
Επαναφερω το θεμα, καθως για τον Φωτη ηταν μια αναγκαστικη επιλογη αλλα ακουγεται πως ειναι και τακτικη για αυξηση μυικης μαζας.
Τι εχετε να πειτε?
Φωτη εσυ που το εφάρμοσες τι ειδες?

KATERINI 144
12-11-10, 14:53
νασσερ για δυο μήνες (αν θυμάμαι καλά) το εφάρμοσα, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα σε τόσο μικρο διάστημα για να μπορώ να πω.

beefmeup
12-11-10, 15:37
Επαναφερω το θεμα, καθως για τον Φωτη ηταν μια αναγκαστικη επιλογη αλλα ακουγεται πως ειναι και τακτικη για αυξηση μυικης μαζας.
Τι εχετε να πειτε?


αυτο εχει καλη βαση..μιας κ το εχω δει κ σε μενα,οτι το σωμα μου οταν μετα απο 3-4 βδομαδες του δωσω μια οφ,μετα ανταποκρινεται καλυτερα σε ολα.
κ σε δυναμη κ σε ογκο(κιλα βαρος δλδ)..

τα τελευταια χρονια το πηρα πρεφα,κ το εφαρμοσα,κ ακομα το κανω..
οχι πανω στο μηνα,αλλα με πιο συχνες βδομαδες οφ σε σχεση με παλια,ανα διαστηματα..
εντελως συμπωματικα,αυτα τα χρονια που το κανω,μεγαλωνω πιο ευκολα,κ εχω κανει τα καλυτερα κερδη που ειχα ποτε.
απτην αλλη,εγω ειμαι εκτομορφος απο φυση,κ μου ειναι τραγικα δυσκολο να βαλω κιλα..
κ γιαυτο,εχω την εντυπωση οτι δουλεψε σε μενα..σε καποιον αλλο με διαφορετικο σωματοτυπο,μπορει να ειναι δυσκολο..μιας κ εκει μπορει να απαιτηθει περισοτερη καυση ενεργειας για να διατηρηθει στα κιλα του..
αν κ με λιγο προσεγμενη διατροφη,την οφ βδομαδα,δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα ουτε εκει.

το δυσκολοτερο ολων ηταν να αποβαλω,αυτην την ψυχολογια του συχνου γυμναστηριου,κ να βαλω αυτες τις οφ βδομαδες τακτικοτερα σε σχεση με παλια.
κ ειναι δυσκολο,γιατι αν σ αρεσει κ γουσταρεις,δεν μπορεις να μην πας..ειναι κ θεμα ψυχολογιας,κ φοβου ισως οτι αν χανεις ετσι προπονες δεν θα αναπτυχθεις,θα μεινεις στασιμος κλπ..
αλλα αυτο ειναι στο μυαλο πιστευω..αλλα θελει προσπαθεια για να μην πας για προπονηση τοσο συχνα.

τελος,αυτο μπορει να δοκιμαστει ακομα κ για αδυναμες μυικες ομαδες του καθενος..
υπαρχει περιπτωση αν αραιωσουν οι προπονες,να υπαρξει καλυτερη μυικη αναπτυξη,σε αντιθεση με πολυ περισοτερο ογκο προπονησης,αν λαβουμε υποψιν οτι μικροτερες οπως τα χερια,λειτουργουν σαν σταθεροποιητες στις προπονησεις των μεγαλυτερων ομαδων,κ αρα υπαρχει μυικο ερεθισμα χωρις αμεση προπονηση τους χωριστα.

LION
12-11-10, 16:10
Συμφωνω σε γενικες γραμμες με τον beefmeup.Aν το προγραμμα ειναι πολυ "βαρυ",με προπονησεις μερα παρα μερα,σε φαση ογκου,δεν θα σε επηρεασει αρνητικα,αν τρεφεσαι σωστα.Εξαρταται και τι κανεις τις τρεις εβδομαδες.Ως αναγκαστικη επιλογη οκ.Μετα το τριμηνο,μια εβδομαδα off ειναι οτι καλυτερο!Για μια μεσα στο μηνα,χλωμο το βλεπω για το καλυτερο μεγιστο αποτελεσμα.
Θεωρω καλυτερο για αυξηση μυικης μαζας,συντομες πολυ βαριες προπονησεις,ξεκουραση(πολυ υπνο),διατροφη.
Αυτο βεβαια δεν ειναι απολυτο.Τουλαχιστον δουλεψε στα περισσοτερα ατομα που το εφαρμοσαν.

Σημ.(Αναφερομαι σε ατομα με εμπειρια στην προπονηση).

StefPat
12-11-10, 16:20
περιμένουμε νέα! :)
Θέλω να ακούσω αποτελέσματα ;)

savage
12-11-10, 16:33
το δυσκολοτερο ολων ηταν να αποβαλω,αυτην την ψυχολογια του συχνου γυμναστηριου,κ να βαλω αυτες τις οφ βδομαδες τακτικοτερα σε σχεση με παλια.
κ ειναι δυσκολο,γιατι αν σ αρεσει κ γουσταρεις,δεν μπορεις να μην πας...

μεσα στο μυαλο μου εισαι ρε :green:

Devil
12-11-10, 18:03
βασικα μπορει να λειτουργισει και σαν σοκ για τον οργανισμο...δλδ...

κανεις 3 εβδομαδες overloading με αρκετα βαριες προπονησεις και συχνες και μετα κοβεις για μια εβδομαδα χωρις καθολου προπονηση

συνηθως χρησιμοποιητε για μια μυικη ομαδα... πχ ωμους,δικεφαλα κτλ κτλ

κανεις σχεδον καθε μερα αυτη τη μια μυικη ομαδα και μετα την ξεκουραζεις για 1-2 εβδομαδες... λειτουργει σαν σοκ;)

beefmeup
12-11-10, 18:07
βασικα μπορει να λειτουργισει και σαν σοκ για τον οργανισμο...δλδ...

κανεις 3 εβδομαδες overloading με αρκετα βαριες προπονησεις και συχνες και μετα κοβεις για μια εβδομαδα χωρις καθολου προπονηση

συνηθως χρησιμοποιητε για μια μυικη ομαδα... πχ ωμους,δικεφαλα κτλ κτλ

κανεις σχεδον καθε μερα αυτη τη μια μυικη ομαδα και μετα την ξεκουραζεις για 1-2 εβδομαδες... λειτουργει σαν σοκ;)

ναι,κ αυτο:thumbup:

Eddie
12-11-10, 22:05
Εμενα μου ειναι δυσκολο να απεχω συχνα απ το γυμναστηριο για τους εξης λογους.

1ον)Ειμαι ενδομορφος και αν σταματησω για μια βδομαδα θα πρεπει να ριξω κατα πολυ τις θερμιδες προσληψης η να ξεσκιστω στο αεροβιο.

2ον)Οπως λετε ειναι συνηθεια που αν δεν εχεις λογο,δε κοβεται.

3ον και κυριωτερον)Οταν κανω το υποχρεωτικο οφ που θα ειναι 9 μερες καθε φορα,υστερα οταν επανερχομαι εχω τετοια πιασιματα που ειναι υπερβολικα ενοχλητικα.Αφυσικα..και δεν κρατανε 4-5 μερες αλλα μπορει και 10ημερο με οτι συνεπαγεται αυτο,δλδ κακες προπονησεις και κινδυνος τραυματισμου.

Titanium
12-11-10, 22:41
Εμενα μου ειναι δυσκολο να απεχω συχνα απ το γυμναστηριο για τους εξης λογους.

1ον)Ειμαι ενδομορφος και αν σταματησω για μια βδομαδα θα πρεπει να ριξω κατα πολυ τις θερμιδες προσληψης η να ξεσκιστω στο αεροβιο.

2ον)Οπως λετε ειναι συνηθεια που αν δεν εχεις λογο,δε κοβεται.

3ον και κυριωτερον)Οταν κανω το υποχρεωτικο οφ που θα ειναι 9 μερες καθε φορα,υστερα οταν επανερχομαι εχω τετοια πιασιματα που ειναι υπερβολικα ενοχλητικα.Αφυσικα..και δεν κρατανε 4-5 μερες αλλα μπορει και 10ημερο με οτι συνεπαγεται αυτο,δλδ κακες προπονησεις και κινδυνος τραυματισμου.

Μετα απο ποσο καιρο προπονισης το κανεις αυτο?????γιατι σκεφτομε να αραξω καμια βδομαδα μπας και μου περασει και το κολοχερο:cursing:.....

Eddie
12-11-10, 23:09
Μετα απο ποσο καιρο προπονισης το κανεις αυτο?????γιατι σκεφτομε να αραξω καμια βδομαδα μπας και μου περασει και το κολοχερο:cursing:.....

Μεχρι το καλοκαιρι πηγαινα 9μερες οφ ανα 3 μηνες.Τωρα θα το παω μαλλον ανα 6,εκτος κι αν δω οτι δε την παλευω και χρειαζομαι οφ αναγκαστικα.

Να περασει το χερι σε μια βδομαδα δυσκολο..

Αντωνης
14-02-11, 21:06
Παιδες μαλλον θα το εφαρμοσω και γω αυτο αναγκαστικα.Σκεφτομαι ομως την βδομαδα που θα κανω οφ να κανω μια fullbody προπονηση περιπου στην μεση της βδομαδας,μονο τις 3 βασικες.Η' ειναι καλυτερα να μην το πειραξω καθολου και να ειμαι τελειως οφ εκεινη την βδομαδα?
Τι λετε?

NASSER
16-02-11, 12:57
Παιδες μαλλον θα το εφαρμοσω και γω αυτο αναγκαστικα.Σκεφτομαι ομως την βδομαδα που θα κανω οφ να κανω μια fullbody προπονηση περιπου στην μεση της βδομαδας,μονο τις 3 βασικες.Η' ειναι καλυτερα να μην το πειραξω καθολου και να ειμαι τελειως οφ εκεινη την βδομαδα?
Τι λετε?


Καλύτερα να εισαι τελειως οφφ εκεινη την εβδομάδα.

tasos2
23-02-11, 11:48
για λίγο καιρό (ελπίζω) λόγο δουλειάς θα κάνω προπόνηση 3 βδομάδες συνεχόμενες το μήνα και 1 εβδομάδα οφ, τη λέτε γίνεται δουλειά? η ούτε καν συντήρηση δε γίνεται έτσι?

Εγω για ενα διαστημα αρκετων μηνων εκανα 1 προπονηση το δεκαημερο περιπου (επαιζα στηθος-πλατη-ποδια) και εκανα μια χαρα συντηρηση, δεν εχασα ουτε δυναμη ουτε μαζα. Οποτε δεν παιζει να μη κανεις συντηρηση

Pavlos17
24-02-11, 18:04
3ον και κυριωτερον)Οταν κανω το υποχρεωτικο οφ που θα ειναι 9 μερες καθε φορα,υστερα οταν επανερχομαι εχω τετοια πιασιματα που ειναι υπερβολικα ενοχλητικα.Αφυσικα..και δεν κρατανε 4-5 μερες αλλα μπορει και 10ημερο με οτι συνεπαγεται αυτο,δλδ κακες προπονησεις και κινδυνος τραυματισμου.

και γω το ιδιο,αμα κανω πανω απο 10 μερες διαλειμμα,μολις γυρισω τα πιασιματα μου κρατανε πανω απο 7-8 μερες :shock: