PDA

Επιστροφή στο Forum : Personal Trainer



djforcegr
02-10-06, 12:54
gia sas pedia kai sigxaritiria gia to forum thelo na sas rotiso
exo mia doulia i opoia ine kathistikia ton teleuteo kairo pira kapoia kila logo doulias
kai xalia diatrofis distixos den exo xrono gia pola pragmata thelo na sas rotiso
mou ipe enas filos mou gia personal training pas kapou 3 fores tin evdomada kai
exis apo pano sou enan proponiti all the time kai kani doulia alla ine kapos akriva mipos
kseri kanis an aksizoune katholou auta ta gimnastiria? thelo na xaso parapanisia kila
kai na ftiakso ligo to soma mou mipos kseri kanis an aksizi na pao eki? perimeno apantisi sas euxaristo sinexiste tin kali doulia

Revan
02-10-06, 14:24
Καλως ήρθες στο FORUM ελπιζώ να σου αρέσει εδώ.
Κοίταξε και εγώ καινούριος ειμαι με το γυμναστήριο εναν χρόνο δεν εχω κλίσει ακόμα , απλώς θέλω να σου πω οτι οι Personal Trainers κάνουν καλή δουλειά αλλα δεν αξιζει τα χρήματα.

Ακολούθησε τις συμβουλές του γυμναστή σου , παρε μια καλή διατροφή υπομονή και το σώμα που θες θα το έχεις με τον χρόνο, πολλα παιδιά εδώ έχουν πολύ καλές γνώσεις που μπορούν να σε βοηθήσουν.

pushhead
02-10-06, 15:48
πολλα λεφτα...
ειναι προτιμοτερο να δωσεις τα ιδια χρηματα σε εναν διαιτολογο παρα σε εναν personal trainer αφου θελεις να αδυνατησεις!!!

djforcegr
02-10-06, 16:50
πολλα λεφτα...
ειναι προτιμοτερο να δωσεις τα ιδια χρηματα σε εναν διαιτολογο παρα σε εναν personal trainer αφου θελεις να αδυνατησεις!!!


kitakse den thelo mono na adinatiso thelo na ftiakso kai ligo eki me ton kairo
diladi den aksizi les?

muaythaispirit
02-10-06, 19:17
εγω πιστευω πως δεν αξιζει με τιποτα! εδω τα παιδια στο σαιτ εχουν βαλει πολλα τοπικ και θα μπουνε και πολλα στο μελλον που θα σε βοηθισουν!ακομα μπορεις να διαβαζεις περιοδικα για μποντιμπιλντινγκ-φιτνες που περιεχουν πολλες πληροφοριες για γυμναστικη ,ασκησεις ,διατροφη! σε γενικες γραμμες μπορεις να τα καταφερεις μια χαρα κ μονος σου αν ψαχτεις και τα λεφτα που θα γλυτωσεις χαλασε οσα θες σε συμληρωματα που οπωσδηποτε θα σε βοηθησουν!

Nick3
02-10-06, 19:46
Συμφωνώ.Εφόσον υπαρχει το ιντερνετ μπορεις να βρεις απειρα πράγματα για διατροφή,προπόνηση,συμπληρώματα κτλ δε μπορω να σκεφτώ κάποιο λόγο εκτος κι αν θες να χεις κάποιον να σε παρακολουθεί να σ έχει απο κοντά you know...

pushhead
02-10-06, 22:01
συμφωνω με spirit και nick3!!!εξαλλου...τα καλυτερα πραγματα στη ζωη ειναι δωρεαν....

tasosfit
07-12-06, 12:01
Γειά σας παιδιά!
Καλό είναι να μην χαρακτηρίζουμε κάτι σαν καλό ή κακό έτσι απλά και συνολικά!
Όπως σε πολλά πράγματα κάποιοι το κάνουν καλά και κάποιοι όχι.
Στο personal training αυτό που πληρώνεις είναι η εξατομίκευση. Οτι και να διαβάζεις σε περιοδικά ή ιντερνετ δεν είναι σίγουρο οτι αφορά εσένα.Οταν τώρα μιλάμε και για ανθρώπους με κάποια προβλήματα υγείας τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο σοβαρά. Ο personal trainer δουλεύει μόνο με εσένα, φτιάχνει προγραμματα και ρυθμίζει τους παράγοντες της προπόνησης στα μέτρα σου. Υπάρχουν οι παραγοντες όπως:
:bodybuilder1:
Ένταση ερεθίσματος
Ποσότητα ερεθίσματος
Διάρκεια ερεθίσματος
Πυκνότητα ερεθίσματος
Συχνότητα ερεθίσματος
Συχνότητα προπόνησης
:wcourt:
Ολα αυτά είναι εντελώς αδύνατο να τα ρυθμίσεις για τις απόλυτα προσωπικές σου ανάγκες εάν δεν είσαι επιστημονικά καταρτισμένος. Δεν είναι μόνο τι ασκήσεις θα κάνω ή πως θα τις κάνω, υπάρχει σχεδιασμός. Σαν παράδειγμα αναφέρω οτι τρεις ίδιοι αθλητές
(π.χ. γνησιοδιδυμοι) οι οποίοι κάνουν ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα (ασκήσεις, επαναλήψεις, σετ,διαχωρισμό) μόνο το διάλειμμα αν κάνουν διαφορετικό, ο ένας θα έχει βελτίωση :army2: , ο άλλος πτώση :puke: και ο άλλος στασιμότητα :sleeping: . Το personal training είναι το καλύτερο δυνατό που μπορει να κάνει κάποιος για να βελτιωθεί αρκει να επιλέξει τον σωστό personal trainer. Δεν είναι τυχαίο οτι παγκόσμιας κλάσης αθλητές,έχουν τους προσωπικούς τους γυμναστές για την βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης και ιδιαίτερα της δύναμης. Το θέμα είναι ότι το personal training κοστίζει και απευθύνεται σε ανθρώπους που ιεραρχούν την άσκησή τους πολύ ψηλά ή που μπορούν να το αγοράσουν.
Δεν θέλω να κουράσω άλλο γιατί το θέμα δεν καλύπτεται με ένα post. Κάποια στιγμήισως ανρβάσω ένα αρθρο για το personal training.

ajax
12-12-06, 15:24
kαι εγω με τον τασο.αν αντεχεις οικονομικα κανε το.αλλιως σε ενα γυμναστηριο που και αυτο μια χαρα ειναι.

Kostas19
04-07-11, 17:06
Καλησπέρα.Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ!
Είμαι 18 ετών, ασχολούμαι με γυμαστήριο εδώ και 2 χρόνια, όχι βεβαια με την απαραίτητη συνέπεια και έτσι δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ακολούθησα κατα καιρους ανάλογες διατροφές ,πήρα και συμπληρώματα διατροφής, είδα λίγα αποτελέσματα και σε συνδυασμό με τις πανελλαδικές που έδωσα τον Μαιο, τα ψιλοπαράτησα.
Τώρα όμως θέλω να ασχοληθώ σοβαρότατα με αυτό, η γυμναστικη να γίνει τρόπος ζωής μου, άλλωστε πιθανότατα θα περάσω στα ΤΕΦΑΑ!
Θέλω να μου πείτε αν αξίζει να απευθυνθώ σε pt, να μου προτείνετε κάποιον, αλλά και να μου πείτε τι τιμές παίζουν στην αγορά.

wonderboy
04-07-11, 17:08
welcome

sTeLaKoS
04-07-11, 17:27
Συγχωνεύτηκε με υπάρχον θέμα.

Kostas19
04-07-11, 17:31
συγγνωμη δεν ειχα δει το θρεντ

Πυγμάχος
04-07-11, 21:58
Γειά σας παιδιά!
Καλό είναι να μην χαρακτηρίζουμε κάτι σαν καλό ή κακό έτσι απλά και συνολικά!
Όπως σε πολλά πράγματα κάποιοι το κάνουν καλά και κάποιοι όχι.
Στο personal training αυτό που πληρώνεις είναι η εξατομίκευση. Οτι και να διαβάζεις σε περιοδικά ή ιντερνετ δεν είναι σίγουρο οτι αφορά εσένα.Οταν τώρα μιλάμε και για ανθρώπους με κάποια προβλήματα υγείας τα πράγματα γίνονται ακόμη πιο σοβαρά. Ο personal trainer δουλεύει μόνο με εσένα, φτιάχνει προγραμματα και ρυθμίζει τους παράγοντες της προπόνησης στα μέτρα σου. Υπάρχουν οι παραγοντες όπως:
:bodybuilder1:
Ένταση ερεθίσματος
Ποσότητα ερεθίσματος
Διάρκεια ερεθίσματος
Πυκνότητα ερεθίσματος
Συχνότητα ερεθίσματος
Συχνότητα προπόνησης
:wcourt:
Ολα αυτά είναι εντελώς αδύνατο να τα ρυθμίσεις για τις απόλυτα προσωπικές σου ανάγκες εάν δεν είσαι επιστημονικά καταρτισμένος. Δεν είναι μόνο τι ασκήσεις θα κάνω ή πως θα τις κάνω, υπάρχει σχεδιασμός. Σαν παράδειγμα αναφέρω οτι τρεις ίδιοι αθλητές
(π.χ. γνησιοδιδυμοι) οι οποίοι κάνουν ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα (ασκήσεις, επαναλήψεις, σετ,διαχωρισμό) μόνο το διάλειμμα αν κάνουν διαφορετικό, ο ένας θα έχει βελτίωση :army2: , ο άλλος πτώση :puke: και ο άλλος στασιμότητα :sleeping: . Το personal training είναι το καλύτερο δυνατό που μπορει να κάνει κάποιος για να βελτιωθεί αρκει να επιλέξει τον σωστό personal trainer. Δεν είναι τυχαίο οτι παγκόσμιας κλάσης αθλητές,έχουν τους προσωπικούς τους γυμναστές για την βελτίωση της φυσικής τους κατάστασης και ιδιαίτερα της δύναμης. Το θέμα είναι ότι το personal training κοστίζει και απευθύνεται σε ανθρώπους που ιεραρχούν την άσκησή τους πολύ ψηλά ή που μπορούν να το αγοράσουν.
Δεν θέλω να κουράσω άλλο γιατί το θέμα δεν καλύπτεται με ένα post. Κάποια στιγμήισως ανρβάσω ένα αρθρο για το personal training.

:clapping:

spyros Bodybuilding
04-07-11, 23:44
παιδια οι personal trainers φτιαχνουν διατροφες για bb με τις ιδιες βασης που τις φτιαχνουμε και εμεις εννοω με τις ιδιες γνωσεις που προσφερει το φορουμ μας

gym
05-07-11, 23:19
παιδια οι personal trainers φτιαχνουν διατροφες για bb με τις ιδιες βασης που τις φτιαχνουμε και εμεις εννοω με τις ιδιες γνωσεις που προσφερει το φορουμ μας

λοιπον για να μπουνε καποια πραγματα στην θεση τους...
ενας περσοναλ τρεινερ δεν ειναι υπευθυνος για την διατροφη σου αλλα για την προπονηση σου....απλα στην ελλαδα μαθαμε τωρα....δεκα επαγγελματα τα κανει ενας κ τα κονομαει...αλλα δεν παει ετσι....αν θελουμε να ειμαστε επαγγελματιες,τοτε ο περσοναλ αναλαμβανει την προπονηση σου κ οτι εχει να κανει με αυτο το κομματι....
η διατροφη ειναι αλλη επιστημη....πως γινεται ο περσοναλ΄που δεν εχει εξειδικευτει πανω σε αυτο το κομματι να ειναι ισος με εναν επαγγελαμτια σωστο διατροφολογο...
και μην μου πειτε ολοι ειναι ασχετοι....θα σας πω εγω μετα ποσοι ασχετοι γυμανστες υπαρχουν κ ομως βγαζουν λεφτα...

παμε λοιπον στο κομματι διατροφη....εαν ο ασκουμενος θελησει διατροφη ντε και καλα απο τον περσοναλ που φανταζει λογικο εφοσον λες...ε σε πληρωνω σιγα δωσε μια διατροφη....τοτε ΑΝ ο περσοναλ εχει την καταλληλη εκπαιδευση πανω ΚΑΙ σε αυτο το κομματι (και οταν λεω εκπαιδευση δεν εννπω ενα βιβλιο,πενετ φορουμ κ ειμαι αστερι...)
τοτε θα ζητησει και αλλη αμοιβη ξεχωριστα.,...

αυτο που γινεται ολα να τα θεωρουμε ευκολα και δεδομενα στο κομματι της γυμανστικης κ γενικοτερα του φιτνες πολυ με ενοχλει...ολοι εχουν γινει ειδικοι κ τα ξερουν ολα...δεν αναφερομαι σε σενα συγκεκριμενα αλλα δεν γινεται να ειμαστε απολυτοι...

τελος,,,ενας περσοναλ δεν ειναι μονο προπονητης...πιστεψε πανω απο ολα ειναι ψυχολογος(γιατι αυτα που θα ακουσει δεν τα ακουει ενας απλος γυμναστηριουχος που απς στο ''μαγαζι''του...),μετα ειναι φιλος και μετα τρεινερ...αυτα εχω καταλαβει απο την μικρη μου εμπειρια λοιπον στο χωρο της γυμναστικης...


δυστυχως ομως στην ελλαδα για να αρπαξει ο αλλος,οχι μονο και διατροφες θα δωσει που σπανε κοκκαλα αλλα και συμπληρωματα θα πουλησει και απο ολα θα κανει...ενα μουλτιμιξερ ενα πραγμα....


ολα παιδια θελουν την εξειδικευση τους,αυτο ας εχουμε στο μυαλο μας και να ψαχνουμε παντα τοπν καλυτερο στο ειδος...(πχ θες διατροφη ββ?πηγαινε σε εναν αθλητικο διατροφολογο καλο κ πες μου μετα αν δεν εισαι ευχαριστημενος....μιλαμε για εξειδικευση....απλα εκει τα σκας τα 100 ευρω χαλαρα...αλλα αυτο μας χαλαει μετα...ε τι.!!!!!100 ευρω?ναι 100....αυτος δεν ειναι απλος διατροφολογος κ στο κατω κατω σπουδασε για να γινει αυτο που ειναι...)....το καλο κοστιζει ...;)

Αντωνης
06-07-11, 00:18
H γνωμη μου ειναι οτι αν δεν εχεις καποιο θεμα υγειας η' σωματοδομης,η' αν δεν εισαι καποιος αγωνιστικος αθλητης που παιζει με τις λεπτομερειες,το να πληρωσεις pt ειναι πεταμενα λεφτα...

Ζουμε στην εποχη του διαδικτυου,ειλικρινα ποσο δυσκολο ειναι για εναν αρχαριο να ξεστραβωθει για καποιες ωρες για να μαθει τα λιγα και βασικα πραγματα που πρεπει να κανει στο επιπεδο του?Και μετα θα δει τι ανταποκρινεται στο σωμα του και τι του αρεσει και θα προσαρμοσει αναλογα και το προγραμμα του.Γιατι και ο pt αυτα ακριβως θα του πει και θα του δειξει,τα λιγα και τα βασικα,ο pt δεν ειναι μες στο σωμα του καθενος να ξερει τι θα δουλεψει και τι οχι.Απλα εχω παρατηρησει οτι μερικοι αρχαριοι ''παιρνουν'' γρηγορα,λογω του οτι φυσικα ειναι αρχαριοι,και νομιζουν πως την δουλεια την εκανε ο pt...

Εκτος και αν καποιος εχει λεφτα για πεταμα,οποτε πασο....

Υ.Γ:gym με μια 200αρα το μηνα για 5-6 ωρες ενασχολησης την βδομαδα και γω γινομαι φιλος καποιου,και κολληταρι μην σου πω...

gym
06-07-11, 00:25
H γνωμη μου ειναι οτι αν δεν εχεις καποιο θεμα υγειας η' σωματοδομης,η' αν δεν εισαι καποιος αγωνιστικος αθλητης που παιζει με τις λεπτομερειες,το να πληρωσεις pt ειναι πεταμενα λεφτα...

Ζουμε στην εποχη του διαδικτυου,ειλικρινα ποσο δυσκολο ειναι για εναν αρχαριο να ξεστραβωθει για καποιες ωρες για να μαθει τα λιγα και βασικα πραγματα που πρεπει να κανει στο επιπεδο του?Και μετα θα δει τι ανταποκρινεται στο σωμα του και τι του αρεσει και θα προσαρμοσει αναλογα και το προγραμμα του.Γιατι και ο pt αυτα ακριβως θα του πει και θα του δειξει,τα λιγα και τα βασικα,ο pt δεν ειναι μες στο σωμα του καθενος να ξερει τι θα δουλεψει και τι οχι.Απλα εχω παρατηρησει οτι μερικοι αρχαριοι ''παιρνουν'' γρηγορα,λογω του οτι φυσικα ειναι αρχαριοι,και νομιζουν πως την δουλεια την εκανε ο pt...

Εκτος και αν καποιος εχει λεφτα για πεταμα,οποτε πασο....

Υ.Γ:gym με μια 200αρα το μηνα για 5-6 ωρες ενασχολησης την βδομαδα και γω γινομαι φιλος καποιου,και κολληταρι μην σου πω...

α εντιτ...δεν ειναι μονο 200 αρα αντωνη...

μα γι αυτο ειναι ο πτ για αυτους που δεν μπορουν να το κανουν αυτο,(απο προσωπικη εμπειρια)για αυτους που θελου να δειξουν οτι εχουν λεφτα κ οτι καποιος τους προπονει...,για αυτους που θελουν βασικα καποιον να τους εχει στην τσιτα κ σε ενα συνεχες προγραμμα κ στο τελος ,γιατι αν δεν πληρωσεις δεν εκτιμας την προσπαθεια σου...αυτα δεν ειναι απολυτα ετσι...
γενικες διαπιστωσεις ειναι και βασικα απο την δικη μου εμπειρια...βεβαια υπαρχει κ το κομματι να εχει καποιος προβληματα πχ γονατα ,μεση κτλ οπου εκει θελει εξειδικευση απο τον γυμναστη (στους 10 οι 8 ειναι ασχετοι αλλα δηλωνουν ειδικοι σ εολα παρολο που δεν δεχονται να πληρωσουν ενα σεμιναριο ,ενα κατι...για να θαουν...)\

υ.γ.τωρα για το κομματι φιλος,,,ναι αντωνη εννοειται....θα γινεις κ φιλος και δεν θα σχολιασεις κ πολλα απο αυτα που θα σου πετανε ειδικα αμα εισαι γυναικα...αλλα να πω κ κατι...αν το μοναδικο σου επαγγελμα ειναι αυτο,θα τα καταπιεις ολα...εγω ειμαι τυχερη ας το πουμε κ δεν ειναι κ γι αυτο εχω διωξει κ κατι αγενεστατα ''αντρακια''....

sofos
06-07-11, 00:26
H γνωμη μου ειναι οτι αν δεν εχεις καποιο θεμα υγειας η' σωματοδομης,η' αν δεν εισαι καποιος αγωνιστικος αθλητης που παιζει με τις λεπτομερειες,το να πληρωσεις pt ειναι πεταμενα λεφτα...

Ζουμε στην εποχη του διαδικτυου,ειλικρινα ποσο δυσκολο ειναι για εναν αρχαριο να ξεστραβωθει για καποιες ωρες για να μαθει τα λιγα και βασικα πραγματα που πρεπει να κανει στο επιπεδο του?Και μετα θα δει τι ανταποκρινεται στο σωμα του και τι του αρεσει και θα προσαρμοσει αναλογα και το προγραμμα του.Γιατι και ο pt αυτα ακριβως θα του πει και θα του δειξει,τα λιγα και τα βασικα,ο pt δεν ειναι μες στο σωμα του καθενος να ξερει τι θα δουλεψει και τι οχι.Απλα εχω παρατηρησει οτι μερικοι αρχαριοι ''παιρνουν'' γρηγορα,λογω του οτι φυσικα ειναι αρχαριοι,και νομιζουν πως την δουλεια την εκανε ο pt...

Εκτος και αν καποιος εχει λεφτα για πεταμα,οποτε πασο....

Υ.Γ:gym με μια 200αρα το μηνα για 5-6 ωρες ενασχολησης την βδομαδα και γω γινομαι φιλος καποιου,και κολληταρι μην σου πω...

:thumbup:

Αντωνης
06-07-11, 00:45
α εντιτ...δεν ειναι μονο 200 αρα αντωνη...

μα γι αυτο ειναι ο πτ για αυτους που δεν μπορουν να το κανουν αυτο,(απο προσωπικη εμπειρια)για αυτους που θελου να δειξουν οτι εχουν λεφτα κ οτι καποιος τους προπονει...,για αυτους που θελουν βασικα καποιον να τους εχει στην τσιτα κ σε ενα συνεχες προγραμμα κ στο τελος ,γιατι αν δεν πληρωσεις δεν εκτιμας την προσπαθεια σου...αυτα δεν ειναι απολυτα ετσι...
γενικες διαπιστωσεις ειναι και βασικα απο την δικη μου εμπειρια...βεβαια υπαρχει κ το κομματι να εχει καποιος προβληματα πχ γονατα ,μεση κτλ οπου εκει θελει εξειδικευση απο τον γυμναστη (στους 10 οι 8 ειναι ασχετοι αλλα δηλωνουν ειδικοι σ εολα παρολο που δεν δεχονται να πληρωσουν ενα σεμιναριο ,ενα κατι...για να θαουν...)\

υ.γ.τωρα για το κομματι φιλος,,,ναι αντωνη εννοειται....θα γινεις κ φιλος και δεν θα σχολιασεις κ πολλα απο αυτα που θα σου πετανε ειδικα αμα εισαι γυναικα...αλλα να πω κ κατι...αν το μοναδικο σου επαγγελμα ειναι αυτο,θα τα καταπιεις ολα...εγω ειμαι τυχερη ας το πουμε κ δεν ειναι κ γι αυτο εχω διωξει κ κατι αγενεστατα ''αντρακια''....

Αυτα δεν ειπα και γω?
Τωρα για την τσιτα κτλ που λες...Αμα καποιος πληρωνει τα κερατα του για αυτο ειναι απλα loser...Στην τελικη πες και στον σποττερ σου οταν πατε γυμναστηριο να σε κοπαναει με την ζωνη αμα βαριεσαι...Εκει να δεις τσιτα...
Και γιατι πρεπει να πληρωσεις για να εκτιμησεις την προσπαθεια σου?Το αντιθετο ισχυει...

Και στο Υ.Γ δεν καταλαβαινω τι εννοεις...
Αυτο δεν ειπα και γω οτι αμα σου σκανε τοσο χρημα μενεις και βγαινεις και μαζι τους για ποτακι μην σου πω...Τωρα αν υπαρξει θεμα παρενοχλησης,ναι το κοβεις...Αλλα δεν καταλαβαινω την συσχετιση με το ποστ μου...:unsure:

Ολα αυτα φιλικα ετσι,το λεω γιατι εισαι και παρεξηγιαρα:P

gym
06-07-11, 00:49
Αυτα δεν ειπα και γω?
Τωρα για την τσιτα κτλ που λες...Αμα καποιος πληρωνει τα κερατα του για αυτο ειναι απλα loser...Στην τελικη πες και στον σποττερ σου οταν πατε γυμναστηριο να σε κοπαναει με την ζωνη αμα βαριεσαι...Εκει να δεις τσιτα...
Και γιατι πρεπει να πληρωσεις για να εκτιμησεις την προσπαθεια σου?Το αντιθετο ισχυει...

Και στο Υ.Γ δεν καταλαβαινω τι εννοεις...
Αυτο δεν ειπα και γω οτι αμα σου σκανε τοσο χρημα μενεις και βγαινεις και μαζι τους για ποτακι μην σου πω...Τωρα αν υπαρξει θεμα παρενοχλησης,ναι το κοβεις...Αλλα δεν καταλαβαινω την συσχετιση με το ποστ μου...:unsure:

Ολα αυτα φιλικα ετσι,το λεω γιατι εισαι και παρεξηγιαρα:P

και δηλαδη επειδη τα λες κ εσυ αυτα εγω δεν μπορω να συμφωνησω και να σχολιασωωωω??????????????????:green:

Αντωνης
06-07-11, 00:51
και δηλαδη επειδη τα λες κ εσυ αυτα εγω δεν μπορω να συμφωνησω και να σχολιασωωωω??????????????????:green:

Mιλησες πριν εσυ,ασε να πεσουν οι προβολεις και σε καναν αλλον αχορταγη γυναικα!!:P:P:P:green:

gym
06-07-11, 00:54
Mιλησες πριν εσυ,ασε να πεσουν οι προβολεις και σε καναν αλλον αχορταγη γυναικα!!:P:P:P:green:

τσου...ολα δικα μου!:green:

χωρις πλακα τωρα...εαν ειναι το μοναδικο επαγγελμα καποιου αυτο,απλα τον λυπαμαι...:green:

Niiick
06-07-11, 01:18
λοιπον για να μπουνε καποια πραγματα στην θεση τους...
ενας περσοναλ τρεινερ δεν ειναι υπευθυνος για την διατροφη σου αλλα για την προπονηση σου....απλα στην ελλαδα μαθαμε τωρα....δεκα επαγγελματα τα κανει ενας κ τα κονομαει...αλλα δεν παει ετσι....αν θελουμε να ειμαστε επαγγελματιες,τοτε ο περσοναλ αναλαμβανει την προπονηση σου κ οτι εχει να κανει με αυτο το κομματι....
η διατροφη ειναι αλλη επιστημη....πως γινεται ο περσοναλ΄που δεν εχει εξειδικευτει πανω σε αυτο το κομματι να ειναι ισος με εναν επαγγελαμτια σωστο διατροφολογο...



Ετσι ειναι.. Οπως και ο γυμναστης πιανει την αποκατασταση, και ο φυσικοθεραπευτης κανει το γυμναστη..ολοι ολα..

jGod
06-07-11, 04:39
συμφωνω με την gym για αρχη..και θα στα πω 'μπακαλικα' ..ναι αν ξεκινας τωρα τα βαρη και δεν εχεις επαφη με γυμναστηρια-βαρη κτλπ ΑΞΙΖΕΙ!με κεφαλαιο γραμματα..!κανε 3-4 μηνες τουλαχιστον με trainer ..(οχι οποιονδηποτε ταλαιπωρο...(teffatzi δεν λεω για σενα μην αγχωνεσε:P) )
να μαθεις πως εκτελουνται οι ασκησεις τι γυμναζεις πως το γυμναζεις..τι προγραμματα υπαρχουν κτλπ κτλπ..και επειτα κρατας τις γνωσεις σου και συνεχιζεις μονος σου!

Saldi
06-07-11, 10:07
Να πώ και εγώ την αποψή μου μπορώ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Αμα βρεις ΚΑΛΟ PT και πραγματικά ενδιαφέρεσαι μπορεις να μάθεις πράγματα και τεχνικές σε ΠΟΛΥ λιγο χρόνο και μετα να τις εφαρμόζεις οταν σταματήσεις...Ο pt είναι οπως υπώθηκε και ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ...Σε βοηθάει πάρα πολύ οταν σου λεει...
"Πιο δυνατά...τι σταματάς?θες να τα χάσεις τα κιλά??Αιντε πάμε ερχεται καλοκαίρι...Δες την κ*** που μπήκες δωσε αλλη μια και θα την φας....Ετσι ΜΠΡΑΑΑΑΑΑΒΟ παμε...ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ..."αυτα εδώ σου δίνουν πραγματικά ΔΥΝΑΜΗ!
Αλλα αυτο είναι αν εσυ ο ήδιος δεν εχεις το κουράγιο να τα κάνεις κα ιδεν είσαι αποφασησμένος...
Προτιμότερο είναι αν πεις ΔΕΝ θα τα βάλω κάτω και θα δω διαφορά ΟΧΙ σε 1 βδομάδα αλαλ θα κάνω υπομονή ενα 3μηνο( οι πρώτοι 2 μήνες είναι οι πιο δύσκολοι) και ετσι τα λεφτά που σώζεις απο εκει τα δίνεις σε ενα τεστ δισανεξιας και στα καπάκια σε εναν καλο διατροφολόγο(οχι διατροφολογο,pt,πορωμένο αθλητη η δεν ξέρω και τι αλλο τίτλο)απλα ενα ΚΑΛΟ διατροφολογο..Και μετά βρίσκεις ενα πρόγραμμα απο το πραγματικα ΓΕΜΑΤΟ σε πληροφορίες για ολα τα θέματα :bodybuildinggr: και έχεις ΑΨΟΓΗ διατροφη πολυ καλη προπόνηση ΑΡΑ??=ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Μη κάνεις το λάθος που έκανα εγω τουλάχιστο στην αρχη...Δηλαδή να μην έχεις πρόγραμμα στο gym.Να λές σήμερα θα κάνω πχ πλάτη κα ιαν κάνεις οτι ασκήσεις σε βολευουν η οτι οργανα ειναι οκ και σου αρέσουν...Ειναι το ιδιο πραγμα με τον pt το προγραμα "σε ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ" να τελειωσεις και να κάνεις οτι πρέπει κα ισου δίνει ενα boost....
Αυτα απο εμένα....
Ελπίζω να μη σε-σας κούρασα.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

gym
06-07-11, 10:41
Ετσι ειναι.. Οπως και ο γυμναστης πιανει την αποκατασταση, και ο φυσικοθεραπευτης κανει το γυμναστη..ολοι ολα..

και μετα γινεται ενα μπαχαλο ως συνηθως κ ησυχαζουμε ολοι....το καλυτερο για μενα θα ηταν αυτοι οι τρεις(γυμανστης-διατροφολογος-φυσικοθεραπευτης) να συνεργαζονται στενα κ ετσι ολοι θα ειναι κερδισμενοι....;) αλλα στο ελλαντααα....ο,τι αρπαξει ο καθενας...


Να πώ και εγώ την αποψή μου μπορώ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Αμα βρεις ΚΑΛΟ PT και πραγματικά ενδιαφέρεσαι μπορεις να μάθεις πράγματα και τεχνικές σε ΠΟΛΥ λιγο χρόνο και μετα να τις εφαρμόζεις οταν σταματήσεις...Ο pt είναι οπως υπώθηκε και ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ...Σε βοηθάει πάρα πολύ οταν σου λεει...
"Πιο δυνατά...τι σταματάς?θες να τα χάσεις τα κιλά??Αιντε πάμε ερχεται καλοκαίρι...Δες την κ*** που μπήκες δωσε αλλη μια και θα την φας....Ετσι ΜΠΡΑΑΑΑΑΑΒΟ παμε...ΕΤΣΙ ΕΤΣΙ..."αυτα εδώ σου δίνουν πραγματικά ΔΥΝΑΜΗ!
Αλλα αυτο είναι αν εσυ ο ήδιος δεν εχεις το κουράγιο να τα κάνεις κα ιδεν είσαι αποφασησμένος...
Προτιμότερο είναι αν πεις ΔΕΝ θα τα βάλω κάτω και θα δω διαφορά ΟΧΙ σε 1 βδομάδα αλαλ θα κάνω υπομονή ενα 3μηνο( οι πρώτοι 2 μήνες είναι οι πιο δύσκολοι) και ετσι τα λεφτά που σώζεις απο εκει τα δίνεις σε ενα τεστ δισανεξιας και στα καπάκια σε εναν καλο διατροφολόγο(οχι διατροφολογο,pt,πορωμένο αθλητη η δεν ξέρω και τι αλλο τίτλο)απλα ενα ΚΑΛΟ διατροφολογο..Και μετά βρίσκεις ενα πρόγραμμα απο το πραγματικα ΓΕΜΑΤΟ σε πληροφορίες για ολα τα θέματα :bodybuildinggr: και έχεις ΑΨΟΓΗ διατροφη πολυ καλη προπόνηση ΑΡΑ??=ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ

Μη κάνεις το λάθος που έκανα εγω τουλάχιστο στην αρχη...Δηλαδή να μην έχεις πρόγραμμα στο gym.Να λές σήμερα θα κάνω πχ πλάτη κα ιαν κάνεις οτι ασκήσεις σε βολευουν η οτι οργανα ειναι οκ και σου αρέσουν...Ειναι το ιδιο πραγμα με τον pt το προγραμα "σε ΑΝΑΓΚΑΖΕΙ" να τελειωσεις και να κάνεις οτι πρέπει κα ισου δίνει ενα boost....
Αυτα απο εμένα....
Ελπίζω να μη σε-σας κούρασα.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ολα καλα μεχρι εδω κ συμφωνουμε με την μονη διαφορα παιδια οτι ολοι οι ανθρωποι δεν ειναι ιδιοι....και αυτος που τα εχει θα συνεχισει κ για τους λογους που προειπα....
απλα το ασχημο ειναι οτι εχει παραγινει κ με αυτο το επαγγελμα(στην ελλαδα φυσικα) γιατι ο καθε απειρος κ ασχετος στην γυμναστικη,θα βγει κ θα πει ειμαι περσοναλ μπας κ τραβηξει κανεναν απο τη στιγμη που δεν εχει δοκιμασει καν επανω του διαφορα συστηματα προπονησης κτλ...με αποτελεσμα να εχει για λιγο διαστημα και οχι πολλους '' πελατες'' κ να χαλαει και το ονομα του περσοναλ στην ''αγορα'':green:

αυτα αντε κ πολυ το αναλυσαμε ....:P

Saldi
06-07-11, 10:55
και μετα γινεται ενα μπαχαλο ως συνηθως κ ησυχαζουμε ολοι....το καλυτερο για μενα θα ηταν αυτοι οι τρεις(γυμανστης-διατροφολογος-φυσικοθεραπευτης) να συνεργαζονται στενα κ ετσι ολοι θα ειναι κερδισμενοι...
Δεν υπάρχει καλύτερο...Εγω εδω θέλω να βρώ ενανα καλό διατροφολόγο να κάνω δισανεξιας να του παω την λυπομετρηση να του παω την προτεινη που παιρνω να του παω και το προγραμα που,να του πω και τι θέλω και να μου κάνει prog και ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ:D

gym
06-07-11, 10:58
Δεν υπάρχει καλύτερο...Εγω εδω θέλω να βρώ ενανα καλό διατροφολόγο να κάνω δισανεξιας να του παω την λυπομετρηση να του παω την προτεινη που παιρνω να του παω και το προγραμα που,να του πω και τι θέλω και να μου κάνει prog και ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ:D

υπαρχουν πιστεψε με αλλα θα πληρωσεις καλα αν θες καλη δουλεια και σωστη...ν ειναι ολοι ιδιοι,υπαρχουν και οι υπευθυνοι επαγγελματιες,υπαρχουν και οι ασχετοι...σε ολα τα επαγγελματα απλα εμεις επειδη πχ διαβσαμε και κατι στο νετ,βιβλια κτλ νομιζουμε οτι ολοι οι διατροφολογοι ειναι μαπες...δεν ειναι ετσι....ψαξε κ θα βρεις....:green:

drago
07-07-11, 09:23
νομιζω οτι γενικες απαντησεις σε αυτα τα θεματα δεν υπαρχουν. το αν αξιζει η οχι το κρινει ο καθενας αναλογα με τα αποτελεσματα που εχει η δεν εχει.

οταν ο αλλος λεει οτι δεν εχει χρονο να κατσει να διαβασει και να ασχοληθει, η σε τελικη αναλυση μπορει να μην θελει να ασχοληθει με το να μαθει ολα αυτα, δεν βλεπω λογο γιατι να μην παει σε ενα καλο PT.

νομιζω τα ατομα εδω, δεν αντιπροσωπευουν την πλειοψηφια αυτων στα γυμναστηρια. εχω δει απειρα ατομα που πανε κι ερχονται χρονια και ειναι ιδιοι. πανε κι αγοραζουν και ενα καρο βλακειες που τους πασαρει ο καθε πολητητσ, αλλα αποτελεσμα μηδεν.

επισης, ολλοι εμεις που μπορει να λεμε οτι ο PT μπορει πχ να ειναι πεταμενα λεφτα, εχουμε τα αποτελεσματα που εχουμε απο μονοι μας, αλλα δεν ξερουμε τι αποτελεσματα θα ειχαμε με εναν καλο PT. θεωρουμε δλδ οτι ξερουμε, και οτι κανουμε το βελτιστο προγραμμα, διατροφη κλπ... ειναι ομως ετσι???

@gym, ενας καλος PT, αν παρει καποιον που σαβουριαζει ασταματητα, mcdonalds, γλυκα και γενικα σαβουρες, δεν μπορει να τον βαλει σε ενα προγραμμα τουλαχιστον υγειηνης διατροφης? καταλαβαινω οτι θες διατροφολογο για την λεπτομερεια, ομως βασικα πραγματα διατροφης δεν μπορει να τα αναλαβει ο PT?

gym
07-07-11, 09:54
νομιζω οτι γενικες απαντησεις σε αυτα τα θεματα δεν υπαρχουν. το αν αξιζει η οχι το κρινει ο καθενας αναλογα με τα αποτελεσματα που εχει η δεν εχει.

οταν ο αλλος λεει οτι δεν εχει χρονο να κατσει να διαβασει και να ασχοληθει, η σε τελικη αναλυση μπορει να μην θελει να ασχοληθει με το να μαθει ολα αυτα, δεν βλεπω λογο γιατι να μην παει σε ενα καλο PT.

νομιζω τα ατομα εδω, δεν αντιπροσωπευουν την πλειοψηφια αυτων στα γυμναστηρια. εχω δει απειρα ατομα που πανε κι ερχονται χρονια και ειναι ιδιοι. πανε κι αγοραζουν και ενα καρο βλακειες που τους πασαρει ο καθε πολητητσ, αλλα αποτελεσμα μηδεν.

επισης, ολλοι εμεις που μπορει να λεμε οτι ο PT μπορει πχ να ειναι πεταμενα λεφτα, εχουμε τα αποτελεσματα που εχουμε απο μονοι μας, αλλα δεν ξερουμε τι αποτελεσματα θα ειχαμε με εναν καλο PT. θεωρουμε δλδ οτι ξερουμε, και οτι κανουμε το βελτιστο προγραμμα, διατροφη κλπ... ειναι ομως ετσι???

@gym, ενας καλος PT, αν παρει καποιον που σαβουριαζει ασταματητα, mcdonalds, γλυκα και γενικα σαβουρες, δεν μπορει να τον βαλει σε ενα προγραμμα τουλαχιστον υγειηνης διατροφης? καταλαβαινω οτι θες διατροφολογο για την λεπτομερεια, ομως βασικα πραγματα διατροφης δεν μπορει να τα αναλαβει ο PT?
μεχρι τις βασικες οδηγιες και γενικα να υπαρχει ενας μπουσουλας στη διατροφη ναι...
απο εκει και περα,εαν θελει ο ασκουμενος διατροφη η θα πρεπει να πληρωσει τον διατροφολογο(για να το εκτιμησει κιολας) η θα πρεπει να πληρωσει εξτρα την διατροφη που θα του βγαλει ο καλα εκπαιδευμενος και σε διατροφη περσοναλ(τονιζω ομως οχι γνωσεις απο ενα βιβλιο και το νετ...δεν εχει καμια σχεση αυτο με την εξειδικευση πανω στη διατροφη...)....και δεν χρειαζεται ολοι να τα κανουμε ολα πια...αυτο τονιζω....ξερω οτι θα πει ο αλλς,μα σε πληρωνω τοσα βγαλε και μια διατροφη...ε σ επληροφορω αυτα μονο σε μας εκει στο ελλαντα γινονται κ εδω πχ(γερμανια)ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ αυτα....θες διατροφη?διατροφολογος τελος...εγω ειμαι γυμναστρια και θα σε γυμνασω και θα σου δειξω εναν υγειινο τροπο ζωης αλλα οχι αν σου βγαλω και διατροφη επειδη εκανα ενα μαθημα στη σχολη και διαβασα 5 πραγματα...


κ ολα αυτα γιατι ο αλλος αν δεν το πληρωσει,δεν θα το εκτιμησει...μου εχει τυχει πολλες φορες και πραγματικα μονο αν βαλεις το χερι στην τσεπη,θα πεις,,,ας το τηρησω βρε το προγραμμα μιας και το πληρωσα....

οποτε για να μην πλατιαζω παλι...:green: ναι στις γενικες οδηγιες ,οχι στην λετομερεια απο τον περσοναλ ....:toast:

Kostas19
20-07-11, 22:47
Θα ήθελα αν μπορει καποιος να μου στειλει σε pm εναν εγνωσμενης αξιας personal trainer, να μην πεταξω και τα λεφτα μου αδικα.

gym
20-07-11, 22:50
Θα ήθελα αν μπορει καποιος να μου στειλει σε pm εναν εγνωσμενης αξιας personal trainer, να μην πεταξω και τα λεφτα μου αδικα.

ολοι θα πουν εγω ειμαι ο καλυτερος η ο ταδε κ ο αλλος...εσυ μονος σου πρεπει να δοκιμασεις....θα ζητας δοκιμαστικη προπονηση και αν δεν δεχονται ,πηγαινεις αλλου...

Kostas19
20-07-11, 22:54
ολοι θα πουν εγω ειμαι ο καλυτερος η ο ταδε κ ο αλλος...εσυ μονος σου πρεπει να δοκιμασεις....θα ζητας δοκιμαστικη προπονηση και αν δεν δεχονται ,πηγαινεις αλλου...

Απλα ρωτω μηπως υπαρχει καποιο καλο ονομα στην αγορα, που να ειναι γνωστο γι αυτη τη δουλεια. τα studios οπως threesixty ή base training studio λενε τιποτα?

gym
20-07-11, 22:58
Απλα ρωτω μηπως υπαρχει καποιο καλο ονομα στην αγορα, που να ειναι γνωστο γι αυτη τη δουλεια. τα studios οπως threesixty ή base training studio λενε τιποτα?

δεν τα ξερω φιλε μου....σε ποια περιοχη εισαι?θες να πας σε στουντιο η σε περσοναλ?αν εισαι θεσσαλονικη μπορω να σου πω σε καλα περσοναλ στουντιο να πας αλλα δεν ξερω τιμες θα ρωτησεις και μετα αν θες περσοναλ μπορω να σου συστησω ατομα και θεσσαλονικη και αθηνα και νομιζω κ σε αλλες πολεις κατι ξερω..

Kostas19
20-07-11, 23:00
δεν τα ξερω φιλε μου....σε ποια περιοχη εισαι?θες να πας σε στουντιο η σε περσοναλ?αν εισαι θεσσαλονικη μπορω να σου πω σε καλα περσοναλ στουντιο να πας αλλα δεν ξερω τιμες θα ρωτησεις και μετα αν θες περσοναλ μπορω να σου συστησω ατομα και θεσσαλονικη και αθηνα και νομιζω κ σε αλλες πολεις κατι ξερω..

Αθηνα ειμαι...

gym
20-07-11, 23:05
Αθηνα ειμαι...

και θελεις περσοναλ τρεινερ η σε περσοναλ στονυτιο?

κοιταξε να δεις...αν θες στουντιο..πας κ βλεπεις τι παιζει...εκει συνηθως γινεται το εξης...να ειναι πιο ακριβα γιατι βγαζει κ ο ιδιοκτητης....ενω ο περσοναλκ ιδιωτικα βγαζειμ μονο αυτος...οποτε μπορειιιιι κ να ειναι πιο φθηηνα...εσυ τι θες?μαλλον στουντιο απο οτι καταλαβα,..

Kostas19
20-07-11, 23:09
και θελεις περσοναλ τρεινερ η σε περσοναλ στονυτιο?

κοιταξε να δεις...αν θες στουντιο..πας κ βλεπεις τι παιζει...εκει συνηθως γινεται το εξης...να ειναι πιο ακριβα γιατι βγαζει κ ο ιδιοκτητης....ενω ο περσοναλκ ιδιωτικα βγαζειμ μονο αυτος...οποτε μπορειιιιι κ να ειναι πιο φθηηνα...εσυ τι θες?μαλλον στουντιο απο οτι καταλαβα,..

ναι σε περσοναλ στουντιο το οποιο θα διαθετει pt. να μην τρεχω να βρω δηλαδη pt και μετα να ψαχνω και καταλληλο γυμναστηριο για να πηγαινουμε, γιατι εγω δεν εχω μηχανηματα σπιτι μου. ξερεις κατι?

gym
20-07-11, 23:16
ναι σε περσοναλ στουντιο το οποιο θα διαθετει pt. να μην τρεχω να βρω δηλαδη pt και μετα να ψαχνω και καταλληλο γυμναστηριο για να πηγαινουμε, γιατι εγω δεν εχω μηχανηματα σπιτι μου. ξερεις κατι?

αυτα ο περσοναλ τα βολευει...ναι ξερω απλα στειλε μου πμ να μην γινεται διαφημιση εδω...

panelix
31-07-11, 13:33
Παιδιά πόσο παίζουν οι τιμές για personal trainer στο περίπου; Ευχαριστώ πολύ! :)

panelix
01-08-11, 00:39
Παιδιά πόσο παίζουν οι τιμές για personal trainer στο περίπου; Ευχαριστώ πολύ! :)

Ούπς υπήρχε ήδη θέμα! Συγγνώμη!

gym
01-08-11, 00:41
Παιδιά πόσο παίζουν οι τιμές για personal trainer στο περίπου; Ευχαριστώ πολύ! :)

αναλογα τον περσοναλ...αναλογα την εμπειρια του...αναλογα τη συχνοτητα των προπονησεων σας..αναλογα την περιοχη...αναλογα την πολη σου....με αλλα λογια ο καθενας ζηταει οσα θελει...

savage
01-08-11, 02:51
στην αθηνα παντως οι τιμες παιζουν μεταξυ 30-50 ευρω πανω κατω,χωρις αυτο να σημαινει οτι δε μπορεις να βρεις και πιο φτηνο η πιο ακριβο.
στην επαρχια τα πραγματα ειναι πιο φτηνα.

Doctorg
02-09-11, 21:22
Σήμερα στο gym μια κοπέλα μου είπε πως θα πάει σε μια σχολή κάπου στην Μεσογείων (δε θυμόταν καλά) και σε 2.5 μήνες θα πάρει χαρτί personal trainer. Για personal δεν θα έπρεπε να έχεις βγάλει γυμναστική ακαδημία;

JbG (aka Johnnie be Good)
02-09-11, 23:05
Και μια μάλλον αιρετική άποψη...
Καλώς ή κακώς ότι πληρώνεις παίρνεις..οι ξένοι λένε ότι αν πιστεύεις ότι η γνώση κοστίζει δοκίμασε πόσο κοστίζει η άγνοια. Και το forum είναι εκπληκτικό και τα βιβλία πολλά και τα resources πάρα πολλα στο διαδίκτυο αλλά είναι διαφορετικό να έχεις κάποιον από πάνω σου. Που είναι η διαφορά;
α) Το πρώτο και σημαντικότερο για μένα είναι όχι ο χρόνος ή τα σετ ή τα τρισετ αλλά η σωστή εκτέλεση των ασκήσεων ώστε να απομνονεται ο σωστός μυς. Τι να τα κάνω τα 200 κιλά σε πυραμίδα με 30 sec διάλλειμα αν η εκτέλεση είναι λάθος; Αν είναι λάθος η εκτέλεση α) δεν γυμνάζω παρά ελάχιστα σωστά το σημείο που θέλω και φυσικά β) αυξάνω σημαντικά το κίνδυνο τραυματισμού. Πόσες φορές βλέπετε σε gym άτομα να κάνουν λάθος τις ασκήσεις και να κινδυνευουν να τραυματιστούν;
β) Εκτός από την σωστή εκτέλεση εάν ξέρει την δουλεία του, αλλάζει τις ασκήσεις κάθε φορά ώστε να γυμνάζεται διαφορετική μοίρα, να μη βαριέται το σώμα (ναι και αυτό βαριέται). Προσωπικά κάθε λίγο βλέπω μικρές παραλλαγές και ξέρω τι δουλεύει περισσότερο
γ) Σε ασκήσεις που με χίλιες δυο δικαιολογίες θα απεφευγα να κάνω (ναι κάποιες τις σιχαίνομαι το ομολογώ!) με πιέζει και τις κάνω και δεν μου τις αντικαθιστα με άλλες. Πριν ένα χρόνο να κάνω Push ups? δεν έπαιζε!!! τώρα σκάω και κάνω διάφορες παραλλαγές
δ) Επίσης ότι πληρώνεις το νοιάζεσαι περισσότερο (σορρυ αλλά είναι αλήθεια) όταν δίνεις 75 € συνδρομή ετήσια σε μεγάλο gym του Πειραιά (ονόματα δεν λέμε) τότε δεν πολυσκάς αν θα πας σήμερα εάν πχ είσαι λίγο κουρασμένος ή πιεσμένος από την δουλεία και φυσικά οι άνθρωποι που δουλεύουν εκέι πληρώνονται αντίστοιχα. Εγώ δεν θα είχα στη δουλεία μου τα ίδια αποτελέσματα ή ενδιαφέρον αν έπαιρνα 500 ευρώ μετο αν έπαιρνα 1500 ευρώ. ε με 75 € ετήσια συνδρομή και καλημέρα να σου πουν είναι οκ...
ε) Στην Ελλάδα ο καθείς είναι ειδικός για κάθε νόσο και κάθε μαμακία! Ο φαρμακοποιός απαιτούμε να κάνει διάγνωση...΄΄Οχι δεν είναι ο personal διατροφολόγος και το ανάποδο. Μπορεί να ξέρει να έχει διαβάσει κτλ αλλά δεν είναι ειδικός. Μπορεί να δώσει ίσως καλές συμβουλές αλλά όχι δεν θα σου βγάλει καμπύλη ζαχάρου ούτε θα σου διαβάσει το T3-T4, αυτά είναι αλλουνού δουλειά..

Τελικά η άποψη μου; Αν μπορείς να το σηκώσεις (το κόστος) και εφόσον βρεις άτομο, κάντο...

Σορρυ για το μακροσκελές : :shock:

ps μην πυροβολήσετε δεν είμαι personal trainer....1 χρόνο κάνω personal.. με καλά αποτελέσματα (BMI fat%) καλά χάρη πρώτα στη διατροφή και μετά τον PT

procop
13-08-15, 16:21
Καλησπερα,

Θελω να ρωτησω αν αξιζει να κανεις περσοναλ με καποιον εμπειρο του χωρου π δεν θα εχει ως στοχο να σε τιγκαρει ροιντς αλλα να σε βοηθησει περισσοτερο να βαλεις μια ταξη στο μυαλο σου με βασικες φιλοσοφιες προπονησης που να ταιριαζουν στους δικους σ ρυθμους ζωης κτλ

Εχετε να προτινεται καποιον Αθηνα ?
Αν καποιος για λογους διαφημισης κρινει οτι δεν πρεπει να απαντησει εδω τοτε ας στειλει πμ και μπορω να κρινω αναλογα.

Θενκς

Polyneikos
13-08-15, 22:17
Αναζήτησε τον Μανώλη Τζινίδη, κάνει Personal Και έχει γνώσεις.

ArgoSixna
14-08-15, 03:18
Το περσοναλ διαφερει , αναλογα τι ζηταει ο καθενας πρεπει να ψαξει τον καταλληλο.
Εισαι νοικοκυρα και θες να χασεις κιλα? βρες εναν που θα σου προτινουν
Εισαι πιτσιρικας και θες να γινεις ντουκι? βρες εναν φουσκωτο
Εισαι χαζογκομενα και θες να κανεις γυμναστικη? βρες τον πιο ομορφο
:P:P

Σοβαρα τωρα , σκεφτεσαι για αγωνες ή απλα για βελτιωση επειδη εχεις κολλησει ?

Feth
14-08-15, 09:17
Ποιος είναι ο λογος που θέλεις personal trainer? Θα κατέβεις σε αγώνες όπως ειπε και o argo?
Πιστευω πως ναι καποιοι αξιζουν, αλλά απο την άλλη υπάρχουν και πολλοι τσιμπλιάρηδες, πάντως κατά την γνώμη μου αν δεν κατεβεις σε αγωνες και δεδομένου πως γνωρίζεις τα βασικά δεν αξιζει ο personal trainer εκτός και αν εισαι τελειως αρχάριος και έχεις χρήματα και θές να μάθεις τα βασικά τα οποια μπορείς να τα μάθεις με λιγο διάβασμα στο net.

procop
15-08-15, 12:45
Οχι δεν θα κατεβω σε αγωνες.
Γυμναζομαι 5 χρονια με βαρη.
Ο λογος που θελω να παω ειναι 1. Στασιμοτητα και 2. Δεν ειμαι πειθαρχημενος

Το προβλημα ειναι οτι οι περισσοτεροι θελου να πουλησουν φαρμακα για να βγαλουν φραγκα και εκει ξενερωνω....εχει τυχει παλαιοτερα να επισκεφτω καποιους που στην δευτερη κουβεντα αρχιζε το παραμυθι

Ο λογος που θελω να παω ειναι η στασιμοτητα και ξεροντας οτι καποιος θα με επιβλεπει ισως καταφερω και παλι να γινω πιο αυστηρος σε διατροφη που τον τελευταιο χρονο δεν μπορω με τιποτα.

TEFAAtzis
15-08-15, 21:30
Οχι δεν θα κατεβω σε αγωνες.
Γυμναζομαι 5 χρονια με βαρη.
Ο λογος που θελω να παω ειναι 1. Στασιμοτητα και 2. Δεν ειμαι πειθαρχημενος

Το προβλημα ειναι οτι οι περισσοτεροι θελου να πουλησουν φαρμακα για να βγαλουν φραγκα και εκει ξενερωνω....εχει τυχει παλαιοτερα να επισκεφτω καποιους που στην δευτερη κουβεντα αρχιζε το παραμυθι

Ο λογος που θελω να παω ειναι η στασιμοτητα και ξεροντας οτι καποιος θα με επιβλεπει ισως καταφερω και παλι να γινω πιο αυστηρος σε διατροφη που τον τελευταιο χρονο δεν μπορω με τιποτα.

Η στασιμοτητα που λες εχει σιγουρα να κανει και με το δευτερο σκελος που αναφερεις, αυτο της διατροφης.Αν δεν μπορεις με τπτ οπως λες να κανεις <<σωστη>> διατροφη μαλλον δεν το θες πραγματικα μεσα σου.Ποσο motivation να σου δωσει ο trainer αν εσυ ο ιδιος δεν μπορεις να πειθαρχησεις σε αυτο το κομματι που ναι και το πιο βασικο???

procop
16-08-15, 15:16
Τεφφατζις ευχαριστω για τα σχολια σου..
Αν διαβασεις προσεκτικα αναφερω " ισως και καταφερω παλι να γινω πιο αυστηρος" κατι που σημαινει οτι τον τελευταιο καιρο δεν ειμαι.
Δεν ξερω τι σωματοτυπο εχεις αλλα εγω που βαζω ευκολα λιπος με βοηθαει να εχω καποιον να με παρακινει .
Η στασιμοτητα σιγουρα εχει να κανει με την διατροφη.
Το θεμα ειναι οτι διαβαζεις τοσα πολλα που δεν μπορεις να φιλτραρεις και στο τελος κανεις πειραματα φτανοντας η οχι στο στοχο σου σε πιο πολυ χρονο.
Εγω θελω εναν να με βαλει παλι σε καλουπι και να με ξεκολλησει καπως απο θεμα πρπονησης και διατροφης.

vaggan
16-08-15, 16:04
για εμενα πολυ ακυρο αυτο που λετε οτι καποιος πρεπει να εχει αγωνιστηκες βλεψεις για να εχει περσοναλ. περσοναλ μπορει να χρειαστει ο οποιοσδηποτε που θελει να ξεκινησει και να το κανει σωστα η ειναι ανιδεος απο προπονηση η απλα θελει καποιον να τον κανει να νοιωθει ενοχικα αν τρωει παραπανω σε πολλους η μεθοδος "βουρδουλας"ενος αυστηρου περσοναλ δουλευει και ειμαι γενικα πεπεισμενος οτι οποιος εχει χρησιμοποιησει ειδικα στο ξεκινημα του μονο ωφελημενος μπορει να ειναι στα μειον βεβαια το αρκετο μεγαλο κοστος θελεις ενα σεβαστο ποσο μηνιαιως για να εχεις περσοναλ συν τις προσεγμενες διατροφες και το σουπλεμεντεισον μπορει η βαλιτσα να παει μακρυα αν τα διαθετεις παντως go for it και εγω θελω να δουλεψω με εναν παρολη την εμπειρια μου αλλα δεν υπαρχει στην περιοχη μου κανενας:welcome:

Polyneikos
16-08-15, 19:27
Να προσθέσω επίσης πάνω σε αυτο που λεει ο Βαγγαν, οτι υπάρχουν πολυασχολοι άνθρωποι , με φουλ ωράριο, που θελουν να γυμναστούν 3 ώρες την εβδομάδα και επειδή δεν μπορούν να επενδύσουν άλλο χρόνο σε αυτο με μελέτες, έρευνες κτλ, ούτε να προβληματιστούν για κινησιολογία, διατροφολογια, έχουν κάποια λεφτά και τα διαθέτουν εκεί.
Μιλώ για ανθρώπους που θέλουν την εξασφάλιση ότι ο χρόνος τους δεν θα πάει χαμένος και μπορούν να πληρώσουν για αυτό.
Βεβαια ανάλογα σε ποιον θα πάς, θα πρέπει να πληρώσεις και τα ανάλογα, είναι γενικά ακριβά αν και έχουν πέσει και εκεί οι τιμές αλλά κανα 300αρι τον μήνα το θες οπωσδήποτε

sobral
16-08-15, 20:21
Χωρίς να θέλω να διαφημίσω τον εαυτό μου, θα πω κ εγώ την άποψη μου. Συμφωνώ με τον Βάγγαν, δεν είναι ανάγκη να έχεις αγωνιστικές βλέψεις για να κάνεις πέρσοναλ. Ίσα ίσα, οι περισσότεροι που βρίσκω εγώ είναι άτομα που σιχαίνονται το γυμναστήριο κ ξέρουν ότι αν κάνουν εγγραφή δεν θα πατήσουν για πάνω από 2 μήνες το χρόνο. Αυτά τα άτομα αν έχεις τον τρόπο κ τα κρατάς κ παίρνουν κ την προσοχή που δεν έχουν στο gym κ τελικά έχουν κ αποτέλεσμα, αφού τα δουλεύεις σαφώς πιο εμπεριστατωμένα, άλλωστε γι αυτό πληρώνουν. Πάντως οι τιμές έχουν πέσει πάρα πολύ ειδικά επαρχία. Στην Αθήνα είναι αλλιώς κ μπορέίς ακόμη να κονομάς κ χωρίς να είσαι τίποτα τρομερό...όσο γι αυτούς που πουλάνε φάρμακα, είναι λίγο πολύ γνωστοί κ αν σε αναλάβουν ξέρεις τι να περιμένεις. Διαλέγεις κ παίρνεις δηλ. Καλό το μαρούλι αλλά δεν είναι όλα χρήμα...έχω καινούργια άτομα κ δεν τους έχω δώσει ούτε πρωτεΐνη. Απ την άλλη υπάρχουν κ αθλητές που θέλουν πέρσοναλ για να βελτιωθούν πάνω στο άθλημα τους. Άλλοι δουλεύουν με άτομα κάθε ηλικίας κ άλλοι επικεντρώνονται σε συγκεκριμένες κατηγορίες. Συμφωνώ επίσης με τον Πολυνεικο, για τα άτομα με περιορισμένο χρόνο που μπορούν να διαθέσουν χρήμα για τον εαυτό τους κ επενδύουν σε σύντομες αλλά υψηλής έντασης προπονήσεις. Μεγάλη κουβέντα ανοίξαμε κ μπορούμε να γράφουμε σεντόνια.

procop
16-08-15, 23:01
ευχαριστω για τις απαντησεις,

βασικα ο συνδυασμος απαντησεων απο vaggan και polyneikos ειναι ακριβως οι λογοι.

Οσο για το θεμα διατροφης, θελω να αναφερω οτι ποτε δεν μετρουσα θερμιδες , παντα ηξερα τι περιπου πρεπει να φαω και με γνωμονα τηνς ζυγαρια και τον καθρεπτη ρυθμιζα αναλογα.

Ομως τοτε ημουν φοιτητης, και η ενταση μεσα στην προπονα ισως μου συγχωρουσε καποια διατροφικα λαθη.

Τωρα δουλευω 11-12 ωρες, χρονος δεν υπαρχει για να διαβαζω και δεν εξελισσομαι σε κατι που μου αρεσει, παντα ερασιτεχνικα.
Η ενταση στην προπονηση εχει πεσει, τα αποτελεσματα που ειχα πριν δεν τα εχω, και εδω ειναι που χρειαζομαι ακομη περισσοτερο παρακινηση και σιγουρα περισσοτερη βαση στην διατροφη.

Οταν δουλευεις τοσες ωρες, δυστυχως δεν εχεις ουτε το ιδιο κουραγιο ουτε την δυνατοτητα να μαγειρευεις συνεχως, παρολα αυτα προσπαθω να το κανω. Αυτο δεν παει να πει οτι δεν γουσταρω το bb εστω και αν ειναι σε ερασιτεχνικο επιπεδο.

τεσπα, εχω καποιους υποψηφιους. Το κοστος ξερω ποιο ειναι και ειμαι διατεθειμενος να το δωσω αν ο αλλος ειναι σοβαρος και διατεθειμενος να δειξει πραγματα και οχι μπαρουφας.. Το θεμα ειναι να μην μπλεξω με παπαρες και αντι να με πανε μπροστα με πανε πισω.

Ο λογος που ζητησα απο ατομα του φορουμ να μ πουν την γνωμη τους ειναι κυριως για να μην χασω τον χρονο μου και χρηματα αδικα.. Εννοειται οτι εχω κριση και καταλαβαινω αν καποιος μ λεει σωστα πραγματα η οχι...

Ευχαριστω και παλι.

Χριστοφορος123
17-08-15, 11:25
Procop, εγω θα σου ελεγα να πας να βρεις καποιον περσοναλ τρεινερ εαν ηξερα οτι οντως ειναι καλος γιατι η πλειονοτητα οσων ξερω, δεν ειναι. Το μονο που κοιτανε ειναι τα γκαφρα. Αυτο με τη δουλεια δεν το ξερω προσωπικα αλλα ο gym partner μου δουλευει 9 ωρες στα σφαγεια κουβαλαει βουβαλια και γουρουνια και μετα καπακι παμε προπονηση. Αυτο το λεω ως κινητρο για σενα. Αν βρεις καποιον ο οποιος ειναι αξιοπιστος και κανει σωστα τη δουλεια του τοτε ναι πανε.