PDA

Επιστροφή στο Forum : Chromium Picolinate (Solgar)



Marios1991
07-07-11, 00:12
Γεια σας παιδια, εκανα καποιες προετοιμασιες για το προγραμμα γραμμωσης μου και ειπα να ριξω μια ματια στα stickys στο θεμα της διατροφης για γραμμωση, και βρηκα οτι ειναι πολυ χρησιμο το χρωμιο. Επειδη δεν περιμενα 7 μερες για να το παρω απο internet αγορασα αυτο της solgar (το ξερω οτι με εχουν κατα κλεψει αλλα στα φαρμακεια ειναι οντως ψιλες οι τιμες ! )

Παμε στο συμπληρωμα:

http://weledaonline.co.za/images/Solgar%20Chromium%20Picolinate%20200ug%20(90)%20NEW.jpg

τι λετε ?

Απ'οτι διαβασα σε εκεινο το stickey , πρεπει να περνω καθμερινα 200mcg. Αυτο ειναι σε ug μπορει καποιος να μου πει στο περιπου δοσολογια που θα πρεπει να περνω ?

Ευχαριστω

jGod
07-07-11, 01:35
για πες ποσα εδωσες ! :) το πηρες για να σου κοψει την ορεξη φανταζομαι..προσωπικα αν πειναω δεν νομιζω κατι να καταφερει να μου κοψει την ορεξη!και το θεωρω ψιλοαχρηστο αν και καποιοι (και μαλιστα εμπειροι) το θεωρουν καλο συμπληρωμα!
σε συμβουλευω να τηρησεις την δοσολογια που αναγραφει η ετικετα του

Marios1991
07-07-11, 08:31
για πες ποσα εδωσες ! :) το πηρες για να σου κοψει την ορεξη φανταζομαι..προσωπικα αν πειναω δεν νομιζω κατι να καταφερει να μου κοψει την ορεξη!και το θεωρω ψιλοαχρηστο αν και καποιοι (και μαλιστα εμπειροι) το θεωρουν καλο συμπληρωμα!
σε συμβουλευω να τηρησεις την δοσολογια που αναγραφει η ετικετα του

20ευρω το πηρα .. Εγω για αλλο σκοπο ηξερα οτι δουλευει το χρωμιο (απο εδω: http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_ -> Βήμα Τέταρτο: Είναι σημαντικό να καταναλώνετε συμπλήρωμα μετάλλου χρωμίου κάθε μέρα. Είναι αποδεδειγμένο ότι το χρώμιο αυξάνει την ευαισθησία στην ινσουλίνη ενώ έλλειψη χρωμίου κάνει το αντίθετο. Δεν υπάρχει ΗΣΠ (Ημερησία Συνιστώμενη Ποσότητα) για το χρώμιο αλλά οι περισσότεροι ειδικοί συμφωνούν ότι χρειάζεστε τουλάχιστον 200 mcg/μέρα. ) Απο οτι μου ειπε και ο φαρμακοποιος αυξανει τον μεταβολισμο..

sofos
08-07-11, 00:09
20ευρω το πηρα .. Εγω για αλλο σκοπο ηξερα οτι δουλευει το χρωμιο (απο εδω: http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_ -> Βήμα Τέταρτο: Είναι σημαντικό να καταναλώνετε συμπλήρωμα μετάλλου χρωμίου κάθε μέρα. Είναι αποδεδειγμένο ότι το χρώμιο αυξάνει την ευαισθησία στην ινσουλίνη ενώ έλλειψη χρωμίου κάνει το αντίθετο. Δεν υπάρχει ΗΣΠ (Ημερησία Συνιστώμενη Ποσότητα) για το χρώμιο αλλά οι περισσότεροι ειδικοί συμφωνούν ότι χρειάζεστε τουλάχιστον 200 mcg/μέρα. ) Απο οτι μου ειπε και ο φαρμακοποιος αυξανει τον μεταβολισμο..

αυτος ειναι ο σκοπος του χρωμιου,ακριβως οπως τα γραψες :thumbup:

gym
08-07-11, 03:22
το θεμα ειναι δουλευει η οχι?κ εγω θυμαμαι ενας γυμανστης τοτεεε ολο χρωμιο επαιρνε μ λεγε(το ξερω γιατι του τα επαιρνα απο θεσ πιο φθηνα) και ειχε κοψει τοσο πολυ στο προσωπο,ειχε πεσει χαμηλα σε λιπος...κ θυμαμαι χαρακτηρτιστικα οτι μ λεγε αυτο το χρωμιο εκααν βλακεια και πηρα πολλη δοση και με εκοψε αποτομα...


κ λεω τωρα...αραγε τι εννοουσε?οντως βοηθαει η οχι?ελεγε μπαρουφες(πιθανο) η οντως δουλευει?

sofos
08-07-11, 04:07
το θεμα ειναι δουλευει η οχι?κ εγω θυμαμαι ενας γυμανστης τοτεεε ολο χρωμιο επαιρνε μ λεγε(το ξερω γιατι του τα επαιρνα απο θεσ πιο φθηνα) και ειχε κοψει τοσο πολυ στο προσωπο,ειχε πεσει χαμηλα σε λιπος...κ θυμαμαι χαρακτηρτιστικα οτι μ λεγε αυτο το χρωμιο εκααν βλακεια και πηρα πολλη δοση και με εκοψε αποτομα...


κ λεω τωρα...αραγε τι εννοουσε?οντως βοηθαει η οχι?ελεγε μπαρουφες(πιθανο) η οντως δουλευει?

καλα ετσι οπως τα πε δεν ειναι απλα βοηθαει στη γραμμωση στη καλυτερη απορροφηση της γλυκοζης και καλα παει στους μυς κ δε μετατρεπεται τοσο ευκολα σε λιπος,οταν παιρνεις με γευμα με υδατανθρακα τουτο δω

gym
08-07-11, 04:20
καλα ετσι οπως τα πε δεν ειναι απλα βοηθαει στη γραμμωση στη καλυτερη απορροφηση της γλυκοζης και καλα παει στους μυς κ δε μετατρεπεται τοσο ευκολα σε λιπος,οταν παιρνεις με γευμα με υδατανθρακα τουτο δω

μαλιστααααα....εχεις δοκιμασει εσυ κ το λες η θεωρητικα μονο?ρωταω....

sofos
08-07-11, 04:21
μαλιστααααα....εχεις δοκιμασει εσυ κ το λες η θεωρητικα μονο?ρωταω....

οχι απ οσα εχω διαβασει τα πα :unsure: me no money for supps βαρια βαρια καμια πρωτεινη κ ετσι :(

gym
08-07-11, 04:23
οχι απ οσα εχω διαβασει τα πα :unsure: me no money for supps βαρια βαρια καμια πρωτεινη κ ετσι :(

γιου φαγητακι κ ετσι γιου νοου μαι μαν?:green::green:

εγω θελω να μαθω απο αυτους που εγιναν πειραματοζωα...ε συγνωμη που το δοκιμασαν επανω τους εννοω...:green:

sofos
08-07-11, 04:24
γιου φαγητακι κ ετσι γιου νοου μαι μαν?:green::green:

εγω θελω να μαθω απο αυτους που εγιναν πειραματοζωα...ε συγνωμη που το δοκιμασαν επανω τους εννοω...:green:

χαχαχαχ ναι φαγητακι,ζορικα να το δοκιμασε κανεις,αλλα αν θελεις παρτο εσυ κανε την αρχη :green::P

gym
08-07-11, 04:30
ντεβιλ ντεβιλ που εισαι?οουουουο...το δοκιμασες?:green:

beefmeup
09-07-11, 20:45
καποια ποστ πηγαν στα οφ.

deluxe
10-07-11, 01:08
Μεγαλη ποσοτητα χρωμιου δεν ειναι τοξικη; Εαν παιρνουμε επαρκη ποσοτητα απο τις πολυβιταμινες δεν υπαρχει λογος για ξεχωριστο συμπληρωμα χρωμιου.

chris corfu
10-07-11, 01:18
γιου φαγητακι κ ετσι γιου νοου μαι μαν?:green::green:

εγω θελω να μαθω απο αυτους που εγιναν πειραματοζωα...ε συγνωμη που το δοκιμασαν επανω τους εννοω...:green:

μην περιμενεις κατι εμφανες απο το χρωμιο.. το εχω δοκιμασει και αυτο :green: και μαλιστα και σε χρηση για μηνες μεχρι ποσοτητα 320 μgr οπου ειναι ενα "οριο" που οριζεται, και το ειχα σπαστα σε 3 βασικα γευματα της μερας.. αυτα απο μενα.. και προφανως για αλλη μια φορα φενεται το οτι περα απο τα βασικα συμπληρωματα τα αλλα ειναι τοσο ψηλα γραμματα που δεν φαινονται καν.. :toast:

εντιτ: gym σχετικα με την παραπανω αναφορα στον γυμναστη οπου πηρε πολυ χρωμιο και τον εκοψε πολυ, το μονο σιγουρο ειναι οτι μονο χρωμιο δεν επαιρνε αυτος.. τα κραταει για κιντερ εκπληξη για να μεινεις με το στομα ανοικτο αν μαθεις την αληθεια.. :)

chris corfu
10-07-11, 01:20
Μεγαλη ποσοτητα χρωμιου δεν ειναι τοξικη; Εαν παιρνουμε επαρκη ποσοτητα απο τις πολυβιταμινες δεν υπαρχει λογος για ξεχωριστο συμπληρωμα χρωμιου.

απο πολυβιταμινη δυσκολα εως ακατορθωτο να βρεις την ποσοτητα που αναφερω χωρις εξτρα συμπληρωση του, συνηθως μεχρι το μισο παιζουν και ναι σε μαγαλες ποσοτητες ειναι τοξικο οπως τα περισσοτερα μεταλλα..

steg
10-07-11, 12:47
Σε μία παραγγελία που είχα κάνει απ' 'εξω μου είχαν βάλει και ένα τέτοιο συμπλήρωμα για δώρο αλλά το πέταξα γιατί διάβασα ότι η λήψη έξτρα χρωμίου του συγκεκριμένου τύπου (picolinate) έχει παρενέργειες και συνδέεται με καρκινογενέσεις.

gym
10-07-11, 12:49
μην περιμενεις κατι εμφανες απο το χρωμιο.. το εχω δοκιμασει και αυτο :green: και μαλιστα και σε χρηση για μηνες μεχρι ποσοτητα 320 μgr οπου ειναι ενα "οριο" που οριζεται, και το ειχα σπαστα σε 3 βασικα γευματα της μερας.. αυτα απο μενα.. και προφανως για αλλη μια φορα φενεται το οτι περα απο τα βασικα συμπληρωματα τα αλλα ειναι τοσο ψηλα γραμματα που δεν φαινονται καν.. :toast:

εντιτ: gym σχετικα με την παραπανω αναφορα στον γυμναστη οπου πηρε πολυ χρωμιο και τον εκοψε πολυ, το μονο σιγουρο ειναι οτι μονο χρωμιο δεν επαιρνε αυτος.. τα κραταει για κιντερ εκπληξη για να μεινεις με το στομα ανοικτο αν μαθεις την αληθεια.. :)

ρε συ εγω το πα γιατι μ εκανε εντυπωση τοτε κιολας στις αρχες κ λεω μπα δες το χρωμιο τι κανει...αυτο...γι αυτο ρωτησα

chris corfu
10-07-11, 14:28
μακαρι να ταν ετσι οπως τα λεγε αυτος.. θα μασταν ολοι ευτυχισμενοι αν ξεμπερδευαμε με ενα χρωμιο.. εδω με αλλα κι αλλα και παλι ειναι δυσκολα.. ;)