PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρώματα πολυτελείας.



leftis
08-07-11, 20:21
Ποια συμπληρώματα θα μπορούσαν να θεωρηθούν "πολυτελείας"?
Ας πούμε εγώ θεωρώ την πρωτεϊνη και την κρεατίνη αναγκαια άλλος όμως μπορεί να θεωρεί τις βιταμίνες και τα ιχθυέλαια.

GREEK POWER
08-07-11, 20:39
Ποια συμπληρώματα θα μπορούσαν να θεωρηθούν "πολυτελείας"?
Ας πούμε εγώ θεωρώ την πρωτεϊνη και την κρεατίνη αναγκαια άλλος όμως μπορεί να θεωρεί τις βιταμίνες και τα ιχθυέλαια.

Απο το φθυνοπωρο που θα σφυξουν κι αλλο τα πραγματα θα το καταλαβεις μονο σου ....:green:

nopantas
08-07-11, 20:42
Απο το φθυνοπωρο που θα σφυξουν κι αλλο τα πραγματα θα το καταλαβεις μονο σου ....:green:

+1

tasos2
08-07-11, 20:43
Eγω αναγκαια θεωρω πρωτεινη, βιταμινες, ιχθυελαια. Πολυτελειας θεωρω κρεατινη, νιτρικα και αμινοξεα

worfel
08-07-11, 20:57
η δικια μου σειρα (πρωτα τα αναγκαια, υστερα τα λιγοτερο αναγκαια)

πολυβιταμινη
πρωτεινη
ω3,6
φορμουλα νιτρικου
κρεατινη σκετη
αμινοξεα

και μετα ολα τα άλλα τυπου HMB, ZMA..

τωρα παλι αμα κανεις γραμμωση, θεωρω τα αμινοξεα και ειδικα τα BCAA οτι ειναι μετα απο την πρωτεινη, αφου κατα την διαρκεια τις αεροβιας ελαχιστοποιουν την καυση μυικου ιστου + οτι δεν εχουν θερμιδες, αν οχι ελαχιστες

sofos
08-07-11, 21:16
για μενα και η πρωτεινη ειναι πολυτελειας,αν τρως καλα δηλαδη,τωρα μια πολυβιταμινη και ωμεγα 3 χρειαζονται παντα,αμινοξεα σε γραμμωση μονο δεν ειναι πολυτελειας..

tasos2
08-07-11, 21:24
για μενα και η πρωτεινη ειναι πολυτελειας,αν τρως καλα δηλαδη

Δεδομενου οτι το κοτοπουλο σου ρχεται πιο ακριβα απ τη σκονη δεν ειναι και τοσο πολυτελειας. Για να γλιτωσεις λεφτα την παιρνεις

sofos
08-07-11, 21:25
Δεδομενου οτι το κοτοπουλο σου ρχεται πιο ακριβα απ τη σκονη δεν ειναι και τοσο πολυτελειας. Για να γλιτωσεις λεφτα την παιρνεις

σ αυτο εχεις ενα δικιο ναι

Lao
09-07-11, 12:58
Τα αμινοξέα είναι για μένα πολυτέλεια, και τα νιτρικά.

Τα υπόλοιπα, πρωτεϊνη, Ω3, πολυβιταμίνη και κρεατίνη είναι αναγκαία.

MusclesOfShadow
09-07-11, 13:02
Συμπληρωματα τυπου λιποδιαλυτες δεν ειναι πολυτελεια?

Lao
09-07-11, 13:10
Συμπληρωματα τυπου λιποδιαλυτες δεν ειναι πολυτελεια?

Σωστός! Βασικά στο δικό μου μυαλό είναι τόσο αχρείαστα που δεν τα σκέφτηκα καν...

MusclesOfShadow
09-07-11, 13:21
Σωστός! Βασικά στο δικό μου μυαλό είναι τόσο αχρείαστα που δεν τα σκέφτηκα καν...

χαχα, ναι, κατι τυπου "Thermo X" και τετοια χαχα. :turtle: σε καινε με ολους τους τροπους!

leftis
09-07-11, 13:23
Τα αμινοξέα είναι για μένα πολυτέλεια, και τα νιτρικά.

Τα υπόλοιπα, πρωτεϊνη, Ω3, πολυβιταμίνη και κρεατίνη είναι αναγκαία.

Αν ήταν να διαλέξω 2 μεταξύ αυτών των 4 τι θα μου πρότεινες? (γαμ%#!α οικονομικά :green: )

Lao
09-07-11, 13:24
Αν ήταν να διαλέξω 2 μεταξύ αυτών των 4 τι θα μου πρότεινες? (γαμ%#!α οικονομικά :green: )

Πρωτεϊνη και πολυβιταμίνη.

MusclesOfShadow
09-07-11, 13:26
Αν ήταν να διαλέξω 2 μεταξύ αυτών των 4 τι θα μου πρότεινες? (γαμ%#!α οικονομικά :green: )

Πρωτεινη. Δεν χρειαζεσαι ομως και πολλα ακομα!

MusclesOfShadow
09-07-11, 13:28
Εγω βεβαια θα επαιρνα αμινοξεα. Δεν ξερω γιατι αλλα μου φαινονται θεικα...

amateur666
09-07-11, 14:31
μμ ..αναγκαια...με σειρα θ ελεγα πολυβιταμινη,πρωτεινη,κρεατινη,ω3..

πολυτελειας¨--> φορμουλεσ νιτρικου ειδικα τα σκετα νιτρικα(τυπου plasmajet κτλπ..)
αμινοξεα
φορμουλεσ κρεατινης

ελμερ
09-07-11, 15:33
πρωτεινη,πολυβιταμινη,γκουαρανα,ω3....αυτα απο μενα με σειρα χρησιμοτητας και αυτα χρησιμοποιω...:welcome:

Tasos Green
09-07-11, 15:39
ολα τα συπμληρωματα πολυτέλεια ειναι...

παλαιοτερα δεν ειχαν τετοια και ομως οποιος το ειχε μεσα του και το αγαπουσε αυτο που εκανε τα αποτελεσματα ηταν δεδομενα.. με απλες τροφες.

leftis
09-07-11, 23:01
ολα τα συπμληρωματα πολυτέλεια ειναι...

παλαιοτερα δεν ειχαν τετοια και ομως οποιος το ειχε μεσα του και το αγαπουσε αυτο που εκανε τα αποτελεσματα ηταν δεδομενα.. με απλες τροφες.

Σωστός.:clap:

Lao
10-07-11, 15:57
ολα τα συπμληρωματα πολυτέλεια ειναι...

παλαιοτερα δεν ειχαν τετοια και ομως οποιος το ειχε μεσα του και το αγαπουσε αυτο που εκανε τα αποτελεσματα ηταν δεδομενα.. με απλες τροφες.

Χμμμ, νομίζω ότι ανοίγεις μεγάλη κουβέντα.

Σε ποιους αναφέρεσαι, ποιοι ήταν αυτοί που δεν χρησιμοποιούσαν τίποτα και είχαν γαμάτα αποτελέσματα και πως πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει για όλους;

ελμερ
10-07-11, 16:44
Χμμμ, νομίζω ότι ανοίγεις μεγάλη κουβέντα.

Σε ποιους αναφέρεσαι, ποιοι ήταν αυτοί που δεν χρησιμοποιούσαν τίποτα και είχαν γαμάτα αποτελέσματα και πως πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει για όλους;

καλησπερα...εγω ,πριν 10 χρονια στα 22 μου χρονια ,εκανα 3 χρονια γυμναστικη χωρις να χω παρει καποιο συμπληρωμα (στα τελευταια μου ειχα παρει 2 κουτια πρωτεινης)...ειχα πολυ περισσοτερη δυναμη απ οση εχω τωρα,ημουν λιγοτερα κιλα και πιο μυωδης....δεν λεω πως τα συμπληρωματα δε βοηθανε (γι αυτο παιρνω τωρα αλλωστε :) αλλα και χωρις αυτα με σκληρη προπονηση και καλη διατροφη μπορει να πετυχει καποιος πολυ καλο αποτελεσμα....:welcome:

exkaliber
10-07-11, 16:56
συμπληρωματα περνουμε επειδη ειναι πρακτικα στην χρηση τους
επειδη ειναι πιο ευκολο ας πουμε να παρουμε μια ταμπλετα 1 γραμμαριου βιταμινη C απ το να φαμε 14 πορτοκαλια για να παρουμε αυτο το γραμμαριο


ο τιτλος μου φαινεται λαθος,το πολυτελείας δλδ

γενικα οτι ειναι απαραιτητο και το βρισκεις ευκολα απο την διατροφη σου
ειναι περιτο εξοδο

Tasos Green
10-07-11, 17:05
Χμμμ, νομίζω ότι ανοίγεις μεγάλη κουβέντα.

Σε ποιους αναφέρεσαι, ποιοι ήταν αυτοί που δεν χρησιμοποιούσαν τίποτα και είχαν γαμάτα αποτελέσματα και πως πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει για όλους;

Γιατι εσυ βλεπεις γαματα αποτελέσματα απο τα συμπληρώματα? μακροπρόθεσμα βλεπεις αποτελεσματα και οπως ολοι μας αντι να το αναγουμε σε μια γενικη προσπαθεια διατροφης ,ασκησης και στερήσεων ανάγουμε το αποτελεσμα στο συμπληρωμα..

αναφερομαι σε οσους ασχολουνταν παλαιοτερα που δεν ηταν διαδεδομενα τα συμπληρωματικα σκευασματα και ξερω αρκετους... μια χαρα αποτελεσματα ειχαν και τοτε.. δεν ειμαι πολεμιος των συμπληρωματων φυσικα τα χρησιμοποιοω συνεχεια γιατι διευκολινουν την προσπαθεια μου..

αλα στην ερωτηση ποια ειναι πολυτέλεια για μενα ειναι ολα πολυτελια. γνωμη μου.

Lao
11-07-11, 12:56
Γιατι εσυ βλεπεις γαματα αποτελέσματα απο τα συμπληρώματα? μακροπρόθεσμα βλεπεις αποτελεσματα και οπως ολοι μας αντι να το αναγουμε σε μια γενικη προσπαθεια διατροφης ,ασκησης και στερήσεων ανάγουμε το αποτελεσμα στο συμπληρωμα..

αναφερομαι σε οσους ασχολουνταν παλαιοτερα που δεν ηταν διαδεδομενα τα συμπληρωματικα σκευασματα και ξερω αρκετους... μια χαρα αποτελεσματα ειχαν και τοτε.. δεν ειμαι πολεμιος των συμπληρωματων φυσικα τα χρησιμοποιοω συνεχεια γιατι διευκολινουν την προσπαθεια μου..

αλα στην ερωτηση ποια ειναι πολυτέλεια για μενα ειναι ολα πολυτελια. γνωμη μου.

Προτρέχεις και βγάζεις συμπεράσματα, χωρίς να έχεις αντιληφθεί για ποιο λόγο σε ρώτησα ό,τι σε ρώτησα.

Εξηγούμαι.

Αυτό που θέλω να καταδείξω είναι ότι η ρήση «αποτέλεσμα βλέπεις και μόνο με την διατροφή» ή «οι παλιοί δεν έπαιρναν τίποτα και είχαν μια χαρά αποτελέσματα», για μένα για κάποιους ισχύει και για κάποιους όχι.

Αν αναφέρεσαι σε επαγγελματίες αθλητές και BBers, είναι άτοπο για ανθρώπους όπως εμείς. Όταν ζεις από αυτό, έχεις τον χρόνο και θες δεν θες όλη η ζωή σου θα μπει σε ένα πρόγραμμα που θα σου επιτρέπει να κάνεις 6 και 10 γεύματα την μέρα. Όταν όμως είσαι απλά ένας χομπίστας, όταν είσαι 30άρης και 40άρης, υπάρχουν φορές που όσο και να το θες δεν γίνεται να μπεις στην διαδικασία. Στις περιπτώσεις αυτές, η χρήση κάποιου συμπληρώματος είναι για μένα αναγκαία όχι μόνο για την βελτίωση της επίδοσης, αλλά και για την διατήρηση της υγείας.

Παράλληλα, κατά γενική ομολογία, υπάρχει σήμερα θέμα και με την ποιότητα των τροφών μας. Τα λαχανικά δεν είναι αυτά που ήταν, τα φρούτα το ίδιο, τα κρεατικά επίσης, κ.ο.κ. Δεν χρειάζεται να πω πολλά εδώ, σε κάθε περίπτωση το κρεατάκι ή το φρούτο που έτρωγε ο BBer πριν 20 και 40 χρόνια δεν είναι το ίδιο με το σημερινό.

Ακόμα και αν δεν δέχεσαι όσα λέω όμως, και πάλι η εικόνα του «παλιού» που «δεν έπαιρνε τίποτα» είναι σε μεγάλο βαθμό μύθος. Υπάρχουν άπειρες αναφορές για παλιούς αθλητές που έπαιρναν π.χ. αποξηραμένο συκώτι (το γνωστό Uni-Liver), μαγιά μπύρας και από ένα σημείο και μετά, την γνωστή σε όλους μας πρωτεϊνη.

Θυμάμαι όταν πρωτοπήγα gym το 1989, ο ιδιοκτήτης ήταν αδερφός πασίγνωστου Έλληνα BBer, ο οποίος έκανε ουσιαστικά διάσημο το άθλημα στην Ελλάδα. Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά ότι έπαιρνε πρωτεϊνη μαζί με το φαγητό του που είχε σε ταπεράκι πριν... «βαρέσει τα σίδερα». Και αν θες να πάμε ακόμα πιο παλιά, είναι πολύ γνωστό ότι πριν 30 χρόνια αρκετοί έπαιρναν bebelac κτλ.

Εκεί που θέλω να καταλήξω λοιπόν, είναι ότι στον αθλητισμό τα συμπληρώματα - με την μία ή την άλλη μορφή - είναι παλιά ιστορία. Μπορεί παλαιότερα να μην είχαν αναπτυχθεί σαν αγορά όσο σήμερα, ΥΠΗΡΧΑΝ όμως και οι άνθρωποι τα χρησιμοποιούσαν είτε για το «κάτι παραπάνω» είτε για να καλύψουν τα κενά στην διατροφή τους.

Σε κάθε περίπτωση, και εγώ υποστηρίζω ότι εάν κάποιος μπορεί να εφαρμόζει ένα τόσο καλό διατροφικό πρόγραμμα ώστε όχι μόνο να μην έχει ελλείψεις αλλά και να έχει καλές επιδόσεις σε ό,τι κάνει, δεν έχει ανάγκη από συμπληρώματα. ΟΜΩΣ, η πικρή αλήθεια είναι ότι λίγοι είναι εκείνοι που μπορούν να πουν κάτι τέτοιο. Και θεωρώ πολύ καλύτερο να αναγνωρίζουμε ότι υπολοιπόμαστε κάπου και να προσπαθούμε να καλύψουμε το κενό, παρά να κλείνουμε τα μάτια στην πραγματικότητα.

GREEK POWER
11-07-11, 13:05
Προτρέχεις και βγάζεις συμπεράσματα, χωρίς να έχεις αντιληφθεί για ποιο λόγο σε ρώτησα ό,τι σε ρώτησα.

Εξηγούμαι.

Αυτό που θέλω να καταδείξω είναι ότι η ρήση «αποτέλεσμα βλέπεις και μόνο με την διατροφή» ή «οι παλιοί δεν έπαιρναν τίποτα και είχαν μια χαρά αποτελέσματα», για μένα για κάποιους ισχύει και για κάποιους όχι.

Αν αναφέρεσαι σε επαγγελματίες αθλητές και BBers, είναι άτοπο για ανθρώπους όπως εμείς. Όταν ζεις από αυτό, έχεις τον χρόνο και θες δεν θες όλη η ζωή σου θα μπει σε ένα πρόγραμμα που θα σου επιτρέπει να κάνεις 6 και 10 γεύματα την μέρα. Όταν όμως είσαι απλά ένας χομπίστας, όταν είσαι 30άρης και 40άρης, υπάρχουν φορές που όσο και να το θες δεν γίνεται να μπεις στην διαδικασία. Στις περιπτώσεις αυτές, η χρήση κάποιου συμπληρώματος είναι για μένα αναγκαία όχι μόνο για την βελτίωση της επίδοσης, αλλά και για την διατήρηση της υγείας.

Παράλληλα, κατά γενική ομολογία, υπάρχει σήμερα θέμα και με την ποιότητα των τροφών μας. Τα λαχανικά δεν είναι αυτά που ήταν, τα φρούτα το ίδιο, τα κρεατικά επίσης, κ.ο.κ. Δεν χρειάζεται να πω πολλά εδώ, σε κάθε περίπτωση το κρεατάκι ή το φρούτο που έτρωγε ο BBer πριν 20 και 40 χρόνια δεν είναι το ίδιο με το σημερινό.

Ακόμα και αν δεν δέχεσαι όσα λέω όμως, και πάλι η εικόνα του «παλιού» που «δεν έπαιρνε τίποτα» είναι σε μεγάλο βαθμό μύθος. Υπάρχουν άπειρες αναφορές για παλιούς αθλητές που έπαιρναν π.χ. αποξηραμένο συκώτι (το γνωστό Uni-Liver), μαγιά μπύρας και από ένα σημείο και μετά, την γνωστή σε όλους μας πρωτεϊνη.

Θυμάμαι όταν πρωτοπήγα gym το 1989, ο ιδιοκτήτης ήταν αδερφός πασίγνωστου Έλληνα BBer, ο οποίος έκανε ουσιαστικά διάσημο το άθλημα στην Ελλάδα. Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά ότι έπαιρνε πρωτεϊνη μαζί με το φαγητό του που είχε σε ταπεράκι πριν... «βαρέσει τα σίδερα». Και αν θες να πάμε ακόμα πιο παλιά, είναι πολύ γνωστό ότι πριν 30 χρόνια αρκετοί έπαιρναν bebelac κτλ.

Εκεί που θέλω να καταλήξω λοιπόν, είναι ότι στον αθλητισμό τα συμπληρώματα - με την μία ή την άλλη μορφή - είναι παλιά ιστορία. Μπορεί παλαιότερα να μην είχαν αναπτυχθεί σαν αγορά όσο σήμερα, ΥΠΗΡΧΑΝ όμως και οι άνθρωποι τα χρησιμοποιούσαν είτε για το «κάτι παραπάνω» είτε για να καλύψουν τα κενά στην διατροφή τους.

Σε κάθε περίπτωση, και εγώ υποστηρίζω ότι εάν κάποιος μπορεί να εφαρμόζει ένα τόσο καλό διατροφικό πρόγραμμα ώστε όχι μόνο να μην έχει ελλείψεις αλλά και να έχει καλές επιδόσεις σε ό,τι κάνει, δεν έχει ανάγκη από συμπληρώματα. ΟΜΩΣ, η πικρή αλήθεια είναι ότι λίγοι είναι εκείνοι που μπορούν να πουν κάτι τέτοιο. Και θεωρώ πολύ καλύτερο να αναγνωρίζουμε ότι υπολοιπόμαστε κάπου και να προσπαθούμε να καλύψουμε το κενό, παρά να κλείνουμε τα μάτια στην πραγματικότητα.

:thumbup::thumbup::thumbup:

Tasos Green
11-07-11, 13:41
Χμμμ, νομίζω ότι ανοίγεις μεγάλη κουβέντα.

Σε ποιους αναφέρεσαι, ποιοι ήταν αυτοί που δεν χρησιμοποιούσαν τίποτα και είχαν γαμάτα αποτελέσματα και πως πιστεύεις ότι κάτι τέτοιο μπορεί να ισχύει για όλους;


Προτρέχεις και βγάζεις συμπεράσματα, χωρίς να έχεις αντιληφθεί για ποιο λόγο σε ρώτησα ό,τι σε ρώτησα.

Εξηγούμαι.

Αυτό που θέλω να καταδείξω είναι ότι η ρήση «αποτέλεσμα βλέπεις και μόνο με την διατροφή» ή «οι παλιοί δεν έπαιρναν τίποτα και είχαν μια χαρά αποτελέσματα», για μένα για κάποιους ισχύει και για κάποιους όχι.

Αν αναφέρεσαι σε επαγγελματίες αθλητές και BBers, είναι άτοπο για ανθρώπους όπως εμείς. Όταν ζεις από αυτό, έχεις τον χρόνο και θες δεν θες όλη η ζωή σου θα μπει σε ένα πρόγραμμα που θα σου επιτρέπει να κάνεις 6 και 10 γεύματα την μέρα. Όταν όμως είσαι απλά ένας χομπίστας, όταν είσαι 30άρης και 40άρης, υπάρχουν φορές που όσο και να το θες δεν γίνεται να μπεις στην διαδικασία. Στις περιπτώσεις αυτές, η χρήση κάποιου συμπληρώματος είναι για μένα αναγκαία όχι μόνο για την βελτίωση της επίδοσης, αλλά και για την διατήρηση της υγείας.

Παράλληλα, κατά γενική ομολογία, υπάρχει σήμερα θέμα και με την ποιότητα των τροφών μας. Τα λαχανικά δεν είναι αυτά που ήταν, τα φρούτα το ίδιο, τα κρεατικά επίσης, κ.ο.κ. Δεν χρειάζεται να πω πολλά εδώ, σε κάθε περίπτωση το κρεατάκι ή το φρούτο που έτρωγε ο BBer πριν 20 και 40 χρόνια δεν είναι το ίδιο με το σημερινό.

Ακόμα και αν δεν δέχεσαι όσα λέω όμως, και πάλι η εικόνα του «παλιού» που «δεν έπαιρνε τίποτα» είναι σε μεγάλο βαθμό μύθος. Υπάρχουν άπειρες αναφορές για παλιούς αθλητές που έπαιρναν π.χ. αποξηραμένο συκώτι (το γνωστό Uni-Liver), μαγιά μπύρας και από ένα σημείο και μετά, την γνωστή σε όλους μας πρωτεϊνη.

Θυμάμαι όταν πρωτοπήγα gym το 1989, ο ιδιοκτήτης ήταν αδερφός πασίγνωστου Έλληνα BBer, ο οποίος έκανε ουσιαστικά διάσημο το άθλημα στην Ελλάδα. Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά ότι έπαιρνε πρωτεϊνη μαζί με το φαγητό του που είχε σε ταπεράκι πριν... «βαρέσει τα σίδερα». Και αν θες να πάμε ακόμα πιο παλιά, είναι πολύ γνωστό ότι πριν 30 χρόνια αρκετοί έπαιρναν bebelac κτλ.

Εκεί που θέλω να καταλήξω λοιπόν, είναι ότι στον αθλητισμό τα συμπληρώματα - με την μία ή την άλλη μορφή - είναι παλιά ιστορία. Μπορεί παλαιότερα να μην είχαν αναπτυχθεί σαν αγορά όσο σήμερα, ΥΠΗΡΧΑΝ όμως και οι άνθρωποι τα χρησιμοποιούσαν είτε για το «κάτι παραπάνω» είτε για να καλύψουν τα κενά στην διατροφή τους.

Σε κάθε περίπτωση, και εγώ υποστηρίζω ότι εάν κάποιος μπορεί να εφαρμόζει ένα τόσο καλό διατροφικό πρόγραμμα ώστε όχι μόνο να μην έχει ελλείψεις αλλά και να έχει καλές επιδόσεις σε ό,τι κάνει, δεν έχει ανάγκη από συμπληρώματα. ΟΜΩΣ, η πικρή αλήθεια είναι ότι λίγοι είναι εκείνοι που μπορούν να πουν κάτι τέτοιο. Και θεωρώ πολύ καλύτερο να αναγνωρίζουμε ότι υπολοιπόμαστε κάπου και να προσπαθούμε να καλύψουμε το κενό, παρά να κλείνουμε τα μάτια στην πραγματικότητα.

ετσι οπως εθεσες την ερώτηση δύσκολα να αντιληφθώ τι ακριβώς ειχες στο μυαλο σου...

συμφωνω σε ολα οσα λες 100%...

αναφερομαι σε ερασιτέχνες οπως ειμαστε και εμεις αλωστε για να υπαρχει μετρο συγκρησης... ξερω ατομα που ηταν απο κωμόπολις και χωρια οπου η γνωση ηταν περιορισμενη τοτε κυριος στην διατροφη ποσο μαλλον για τα συμπληρωματα της τοτε εποχης.. και ομως υπηρχαν ατομα που το επιπεδο τους ηταν ακομα πιο καλο και απο ατομα που χρησημοποιουν σημερα συμπληρωματα... γιατι πολυ απλα το δυνατο τους χαρτι ηταν η προπονηση... (και σε αυτο στηρίζω την γνωμη μου) δεν θεωρω οτι αμα δεν παρεις συπμληρωμα εισαι χαμενος απο χερι.

δεν αντιλεγω οτι δεν υπηρχαν περιπτωσεις παλια που ηξεραν το κατι παραπανω και χρησημοποιουσαν τα τοτε συπμληρωματα, ποσο μαλλον και οι επαγκελματιες της εποχης εκεινης...
και οι σπαρτιατες ειχαν τον μελανα ζωμο αλώστε για να πο παμε πιο παλια!:green:

Lao
11-07-11, 14:00
ετσι οπως εθεσες την ερώτηση δύσκολα να αντιληφθώ τι ακριβώς ειχες στο μυαλο σου...

συμφωνω σε ολα οσα λες 100%...

αναφερομαι σε ερασιτέχνες οπως ειμαστε και εμεις αλωστε για να υπαρχει μετρο συγκρησης... ξερω ατομα που ηταν απο κωμόπολις και χωρια οπου η γνωση ηταν περιορισμενη τοτε κυριος στην διατροφη ποσο μαλλον για τα συμπληρωματα της τοτε εποχης.. και ομως υπηρχαν ατομα που το επιπεδο τους ηταν ακομα πιο καλο και απο ατομα που χρησημοποιουν σημερα συμπληρωματα... γιατι πολυ απλα το δυνατο τους χαρτι ηταν η προπονηση... (και σε αυτο στηρίζω την γνωμη μου) δεν θεωρω οτι αμα δεν παρεις συπμληρωμα εισαι χαμενος απο χερι.

δεν αντιλεγω οτι δεν υπηρχαν περιπτωσεις παλια που ηξεραν το κατι παραπανω και χρησημοποιουσαν τα τοτε συπμληρωματα, ποσο μαλλον και οι επαγκελματιες της εποχης εκεινης...
και οι σπαρτιατες ειχαν τον μελανα ζωμο αλώστε για να πο παμε πιο παλια!:green:

Σημασία έχει ότι συνεννοηθήκαμε. :toast:

Μερικά σχόλια, αν μου επιτρέπεις.

Όσο «δυνατό χαρτί» και να είναι η προπόνηση, το θέμα είναι ότι χωρίς κατάλληλη διατροφή και αποθεραπεία τα αποτελέσματα δεν θα είναι τα επιθυμητά. Και πάντοτε, όλα έχουν να κάνουν και με το καλούπι του καθενός μας. Για παράδειγμα, εγώ είμαι 1.94 και κάπου 100 κιλά. Μπορείς να φανταστείς πόσο πρέπει να φάω για να αναπτυχθώ, ενώ δουλεύω πολλές φορές από το πρωί ως το βράδυ, ζώντας στην Αθήνα;

Μπορεί κάποιος λοιπόν σε μια κωμόπολη, να ζει στον καθαρό αέρα χωρίς πολύ άγχος, να μην παίρνει τίποτα και να έχει ωραία αποτελέσματα, αλλά έχει σημασία τι ύψος και βάρος έχει, αν εργάζεται, πόσων χρονών είναι, κτλ κτλ κτλ...

Αν κάποιος λοιπόν έχει αυτή την δυνατότητα, μπράβο του. Όποιος δεν την έχει όμως, νομίζω ότι καλό είναι πρώτα να αναγνωρίσει την αδυναμία του και να την αντιμετωπίσει. Παλαιότερα, ανήκα και εγώ σε αυτούς που πίστευαν ότι μόνο με σκληρή προπόνηση και «φυσική διατροφή» θα είχα αποτελέσματα και όσο ήμουν 20άρης, σπούδαζα και είχα τον χρόνο να το κάνω, είχα σε μεγάλο βαθμό. Αργότερα όμως, άρχισα να βλέπω ότι το... καράβι δεν τράβαγε γιατί πολύ απλά είχε αλλάξει πλέον η ζωή μου και η ηλικία μου.

Παλιές ιστορίες, απλά μοιράζομαι την δική μου εμπειρία... :green:

amateur666
11-07-11, 14:34
Σημασία έχει ότι συνεννοηθήκαμε. :toast:

Μερικά σχόλια, αν μου επιτρέπεις.

Όσο «δυνατό χαρτί» και να είναι η προπόνηση, το θέμα είναι ότι χωρίς κατάλληλη διατροφή και αποθεραπεία τα αποτελέσματα δεν θα είναι τα επιθυμητά. Και πάντοτε, όλα έχουν να κάνουν και με το καλούπι του καθενός μας. Για παράδειγμα, εγώ είμαι 1.94 και κάπου 100 κιλά. Μπορείς να φανταστείς πόσο πρέπει να φάω για να αναπτυχθώ, ενώ δουλεύω πολλές φορές από το πρωί ως το βράδυ, ζώντας στην Αθήνα;

Μπορεί κάποιος λοιπόν σε μια κωμόπολη, να ζει στον καθαρό αέρα χωρίς πολύ άγχος, να μην παίρνει τίποτα και να έχει ωραία αποτελέσματα, αλλά έχει σημασία τι ύψος και βάρος έχει, αν εργάζεται, πόσων χρονών είναι, κτλ κτλ κτλ...

Αν κάποιος λοιπόν έχει αυτή την δυνατότητα, μπράβο του. Όποιος δεν την έχει όμως, νομίζω ότι καλό είναι πρώτα να αναγνωρίσει την αδυναμία του και να την αντιμετωπίσει. Παλαιότερα, ανήκα και εγώ σε αυτούς που πίστευαν ότι μόνο με σκληρή προπόνηση και «φυσική διατροφή» θα είχα αποτελέσματα και όσο ήμουν 20άρης, σπούδαζα και είχα τον χρόνο να το κάνω, είχα σε μεγάλο βαθμό. Αργότερα όμως, άρχισα να βλέπω ότι το... καράβι δεν τράβαγε γιατί πολύ απλά είχε αλλάξει πλέον η ζωή μου και η ηλικία μου.

Παλιές ιστορίες, απλά μοιράζομαι την δική μου εμπειρία... :green:

ασχετο!
ρε lao ποσο χρονων εισαι 50???:unsure: απο περιεργεια κ μονο ρωταω :green:

Lao
11-07-11, 14:49
ασχετο!
ρε lao ποσο χρονων εισαι 50???:unsure: απο περιεργεια κ μονο ρωταω :green:

35 στα 36. Απλά γυμνάζομαι από 13-14 ετών. ;)

GREEK POWER
11-07-11, 15:11
35 στα 36. Απλά γυμνάζομαι από 13-14 ετών. ;)

Στα σαραντα να δεις τι ωραια συμπερασματα θα εχεις.:green:

RAMBO
11-07-11, 15:13
Απο το φθυνοπωρο που θα σφυξουν κι αλλο τα πραγματα θα το καταλαβεις μονο σου ....:green:

:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

kutsup
11-07-11, 15:19
Στα σαραντα να δεις τι ωραια συμπερασματα θα εχεις.:green:

Τι εννοείς? :unsure:

Lao
11-07-11, 15:20
Στα σαραντα να δεις τι ωραια συμπερασματα θα εχεις.:green:

Δεν αμφιβάλλω καθόλου! :P

Kaloutsikos
11-07-11, 15:23
35 στα 36. Απλά γυμνάζομαι από 13-14 ετών. ;)

:clap:

GREEK POWER
11-07-11, 16:10
Τι εννοείς? :unsure:

Aλλο 35 αλλο 40 αλλο 45 , ειναι μονο 10 χρονια αλλα με τρομερες αλλαγες στην ψυχολογια του αντρα .:( Εγω για παραδειγμα αισθανομενος την επομενη 10ετια να ερχεται των 50 προσπαθω να χτυπησω τις αρνητικες σκεψεις των χρονων που περνανε μεσο της γυμναστικης.;)

kutsup
11-07-11, 16:23
Aλλο 35 αλλο 40 αλλο 45 , ειναι μονο 10 χρονια αλλα με τρομερες αλλαγες στην ψυχολογια του αντρα .:( Εγω για παραδειγμα αισθανομενος την επομενη 10ετια να ερχεται των 50 προσπαθω να χτυπησω τις αρνητικες σκεψεις των χρονων που περνανε μεσο της γυμναστικης.;)

Εγώ που είμαι 44 δεν μπορώ να πω ότι έχω τρομερές αλλαγές στην ψυχολογία. Το θέμα είναι πως ιεραρχείς τα δεδομένα της ζωής σου. Και εμένα μ' αρέσουν τα βάρη αλλά δεν θα πεθάνω παρέα με ένα κοτόπουλο και μια κατσαρόλα ρύζι.
Η βασική διαφορά πάντως που βλέπω σε σχέση με τα 20 είναι ότι όταν μπαίνει λίπος μπαίνει για τα καλά. Κατά τα υπόλοιπα η μυική μου ανάπτυξη είναι μάλλον στα όριά της για τα δεδομένα της ζωής που κάνω (δουλειά, υποχρεώσεις κτλ).

amateur666
11-07-11, 17:12
ειμαι 18 στα 19 φοιτητης.. :green: :turtle::turtle::turtle:
:nana::nana::nana:

d3m
11-07-11, 17:23
Στην αρχαια ελλαδα δεν ειχαν συμπληρωματα...μαλλον γιατι μπορει να βγει κανας λιακοπουλος και να πει τα δικα του:green:
Δεν γινεται να φανταστικαν τα αγαλματα και αγαλματα που διχνουν ανθρωπους μεγαλης ηλικιας να ειναι με κοιλιακους και σωμα δουλεμενο.
Καλυτερος τροπος ζωης και φαγητου πεντακαθαρου και αγνοτατου φυσικα και ολοι θα ειχαν την αθληση μεσα στη ζωης του.

leftis
11-07-11, 19:45
35 στα 36. Απλά γυμνάζομαι από 13-14 ετών. ;)

Γιατί δεν ανεβάζεις φωτογραφίες να σε δούμε? Από τα ποστς σου φαίνεσαι έμπειρος και εφόσον γυμνάζεσαι από τα 14 πρέπει να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

ελμερ
11-07-11, 21:06
Η ηλικια παιζει μεγαλο ρολο (και γω αλλη αναρρωση ειχα στα 23 και αλλες στα 33) αλλα η θεληση νομιζω ειναι το νουμερο ενα... Στο γυμναστηριο μου εδω και ενα χρονο περιπου ερχεται ενας κυριος περιπου 65 ετων....οταν ξεκινησε ηταν φανερα υπερβαρος και εκανε διαδρομο οσο αντεχε (δεν ελειπαν καποια ειρωνικα σχολια απ τους ξερολες) τωρα,εχει αδυνατισει τουλαχιστον 20 κιλα,το σωμα του ειναι τριγωνο (πολυ καλος για την ηλικια του) και κανει καθε μερα μια ωρα τρεξιμο στον διαδρομο...παει μετα ,αλλαζει και κανει αλλη μια ωρα βαρη....η δυναμη της θελησης και της προσπαθειας... (ξανα σορρυ για το μεγαλο σχολιο) :welcome:

Kaloutsikos
11-07-11, 22:22
Γιατί δεν ανεβάζεις φωτογραφίες να σε δούμε? Από τα ποστς σου φαίνεσαι έμπειρος και εφόσον γυμνάζεσαι από τα 14 πρέπει να έχει πολύ καλό αποτέλεσμα.

+1:green:

Lao
12-07-11, 00:45
Γιατί δεν ανεβάζεις φωτογραφίες να σε δούμε? Από τα ποστς σου φαίνεσαι έμπειρος και εφόσον γυμνάζεσαι από τα 14 πρέπει να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.


+1:green:

Μην ψαρώνετε :green:

leftis
12-07-11, 01:13
Χαχαχαχαχα,έλα άσε τις υπεκφυγές!! :green:

amateur666
12-07-11, 01:56
ελατε παιδεια συσπειρωθειτε...Συνθημα!!-- ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΦΟΤΟ Τ Laο-->πωσ την θελουμε???-->εγχρωμη-->ποτε τ θελουμε ///-->τωρα!!!:green: :eleph::eleph::eleph: (παει τ εχω παιξει :P ..)
....καντε ποστ..

dio32
12-07-11, 12:49
πολυτελεια για εμενα ειναι,κρεατινη,νιτρικα,λυποδιαλητες,ζμα,τεστο μπουστερς.
Βασικα πρωτεινη αμινο,πολυβιταμινη.

exkaliber
12-07-11, 13:21
Ποια συμπληρώματα θα μπορούσαν να θεωρηθούν "πολυτελείας"?


ρε συ
δωσε μου εναν ορισμο για το "πολυτελειας"
τι ακριβως εννοεις?

MusclesOfShadow
12-07-11, 13:25
ελατε παιδεια συσπειρωθειτε...Συνθημα!!-- ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΦΟΤΟ Τ Laο-->πωσ την θελουμε???-->εγχρωμη-->ποτε τ θελουμε ///-->τωρα!!!:green: :eleph::eleph::eleph: (παει τ εχω παιξει :P ..)
....καντε ποστ..

Kαι εγω θελω πολυ!

jannous44
12-07-11, 13:25
κρεατινη:bowdown::bowdown: το μονο βασικο για μενα. αυτο που σου δινει δεν μπορεις να το παρεις απο πουθενα αλλου. τα αλλα ολα ειναι πολυτελειας.

leftis
12-07-11, 13:29
ρε συ
δωσε μου εναν ορισμο για το "πολυτελειας"
τι ακριβως εννοεις?


Δύσκολο είναι?
Πολυτέλειας εννοώ αυτά που ενώ δεν μας είναι απαραίτητα τα παίρνουμε για έξτρα βοήθεια.

exkaliber
12-07-11, 13:37
Δύσκολο είναι?
Πολυτέλειας εννοώ αυτά που ενώ δεν μας είναι απαραίτητα τα παίρνουμε για έξτρα βοήθεια.

δες εδω εναν ορισμο
http://greek.definitions.net/def/EL/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1

δεν ειναι δυσκολο,απλα ειναι καπως υποκειμενικο

tolis93
04-09-11, 15:53
δες εδω εναν ορισμο
http://greek.definitions.net/def/EL/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1

δεν ειναι δυσκολο,απλα ειναι καπως υποκειμενικο

τωρα με το νεο φπα...ουτα για ψωμι πολυτελειας δε παιζουν λεφτα τι συμπληρωματα πολυτελειας μ λετε...ας μεινουμε στη κλασικη πρωτεινουλα κ στις πολυβιταμινες κ ας μη κανουμε πολλα πολλα ανοιγματα σε τετοια:green:

rey1989
04-09-11, 16:01
τωρα με το νεο φπα...ουτα για ψωμι πολυτελειας δε παιζουν λεφτα τι συμπληρωματα πολυτελειας μ λετε...ας μεινουμε στη κλασικη πρωτεινουλα κ στις πολυβιταμινες κ ας μη κανουμε πολλα πολλα ανοιγματα σε τετοια:green:

Καλά είπα της μάνας μου να κρατήσει τις 10 κότες που έχει , μια χαρά θα μου κάτσουν τα ασπράδια απο τα αβγά για πρωτεΐνη αν φτάσω να μην μπορώ να αγοράσω :green::green::turtle::turtle:

exkaliber
04-09-11, 23:43
^

ταλαιπωρια...
καλυτερα να της ελεγες να σου βρει μια full face κι εναν λοστο

Saldi
05-09-11, 03:05
^

ταλαιπωρια...
καλυτερα να της ελεγες να σου βρει μια full face κι εναν λοστο

axaxaxaxaxaax Και ένα 45άρη θα βοηθούσε ακόμα περισσότερο!

deluxe
25-05-12, 13:22
Ειναι τοσο απαραιτητη η πρωτεϊνη; Αντε μονο μετα την προπονηση ισως, το πρωι και το βραδυ μπορουμε και χωρις αυτη. Και βγαινει κοντα στα 50-60 ευρω το μηνα, δεν ειναι και λιγα. Με αυτα τα λεφτα θα μπορουσαμε να ειχαμε αγορασει κατι αλλο καλυτερο που να εκανε δουλεια. Τι λετε;

COBRA_STYLE
25-05-12, 13:28
H γνωμη μου ειναι μονο πριν και μετα την προπονηση η πρωτεινη και μονο τις μερες προπονησης.Τις υπολοιπες ωρες τη θεωρω αχρειαστη-αχρηστη.

Ετσι δε σου βγαινει τοσο ακριβα.Εγω με 3 σακουλες whey shake θα βγαλω γυρω στον 1 χρονο περιπου.;)

vaggan
25-05-12, 13:34
εγω φιλε στην ουσια την παιρνω επειδη ειναι φθηνη,γρηγορη,καθαρη τροφη,αν βγαλεις την πρωτεινη και βαζεις γευματα θα σου ερθει πολυ ακριβοτερα απο 60 ευρω ασε που θα νοιωθεις φουσκωμενος απο την τροφη.εξαλλου και ο χρονος που δαπανεις για την παρασκευη ενος τετοιου γευματος ειναι ελαχιστη βαζεις γαλα στο σεικερ ριχνεις την πρωτεινη κουνας πινεις. απλο.νομιζεις οτι δινεις πολλα στην πρωτεινη γιατι τα δινεις μαζεμενα

ελμερ
25-05-12, 13:35
Αν ψωνιζεις απο εξωτερικο ερχεται φτηνα.....εγω την χρησιμοποιω για να αυξανω την ημερησια συνολικη προσληψη...απο κει και περα ειναι και θεμα προτεραιοτητων του καθενα απο μας....πχ εγω προτιμω να παιρνω πρωτεινη απ το να παιρνω κρεατινη,νιτρικο κτλ...αλλος τα θεωρει βασικα αυτα.....:welcome::welcome:

Gaspari
25-05-12, 13:37
H γνωμη μου ειναι μονο πριν και μετα την προπονηση η πρωτεινη και μονο τις μερες προπονησης.Τις υπολοιπες ωρες τη θεωρω αχρειαστη-αχρηστη.

Ετσι δε σου βγαινει τοσο ακριβα.Εγω με 3 σακουλες whey shake θα βγαλω γυρω στον 1 χρονο περιπου.;)

Να σε ρωτήσω με αφορμή αυτό που είπες.. Πόσα σκούπ πέρνεις μετά την προπόνηση σου που λες οτι μόνο εκεί την χρειάζεσαι; 1;

COBRA_STYLE
25-05-12, 13:40
1 σκουπ.Βαζω και 5γρ λευκινη τον τελευταιο καιρο.

Lao
25-05-12, 13:44
Ειναι τοσο απαραιτητη η πρωτεϊνη; Αντε μονο μετα την προπονηση ισως, το πρωι και το βραδυ μπορουμε και χωρις αυτη. Και βγαινει κοντα στα 50-60 ευρω το μηνα, δεν ειναι και λιγα. Με αυτα τα λεφτα θα μπορουσαμε να ειχαμε αγορασει κατι αλλο καλυτερο που να εκανε δουλεια. Τι λετε;

Δεν μπορεί να υπάρξει γενική απάντηση.

Ο καθένας έχει άλλο ύψος και βάρος, δουλεύει ή δεν δουλεύει, κάνει άλλη προπόνηση, κτλ κτλ κτλ.

Εγώ π.χ. είμαι 1,94 και αυτή την περίοδο 95 κιλά. Μόνο για να συντηρηθώ, θέλω κάπου 100 γραμμάρια την μέρα. Από την στιγμή που καλώς ή κακώς δεν έχω την δυνατότητα να μαγειρεύω, να είμαι με ταπεράκια και να τρώω ανά 3-4 ώρες, είναι αρκετά δύσκολο να πιάσω αυτή την ποσότητα.

Άρα, για μένα μια Whey είναι μονόδρομος...

Ultra_b
25-05-12, 13:49
100gr ειναι πολυ λιγα για σενα. Για συντηρηση (με ασκηση) θελει 1.5χkilos δηλαδη εσυ θες 95χ1.5 γυρο στα 140γρ πρωτεινης. Για συντηρηση ε...

ελμερ
25-05-12, 13:51
Πρεπει να απανταμε και στο ερωτημα ποιο συμπληρωμα θεωρει καθενας απο μας σημαντικοτερο της πρωτεινης ωστε να την κοψει για να εξοικονομησει χρηματα.....:welcome:

panakos
25-05-12, 13:56
συμφωνω οτι τα συμπληρωματα ειναι τοσο απαραιττητα οσο θελει ο καθενας!
δηλαδη αλλος δινει 200 ευρω για λιποδιαλυτη αντι να παρει 7 8 κιλα καθαρη πρωτεινη...

αλλος για νιτρικο, αλλος για κρεατινη κτλ...
νομιζω ομως οτι η πρωτεινη για εξοικονομιση χρηματων συμφερει πολυ!+ χρονο πολυτιμο ειδικα σε περιοδους εξεταστικης....


αν ομως μπορεις να τρως καθε 3 ωρες τοτε δεν την χρειαζεσαι....

GeoDask
25-05-12, 14:04
εγω φιλε στην ουσια την παιρνω επειδη ειναι φθηνη,γρηγορη,καθαρη τροφη,αν βγαλεις την πρωτεινη και βαζεις γευματα θα σου ερθει πολυ ακριβοτερα απο 60 ευρω ασε που θα νοιωθεις φουσκωμενος απο την τροφη.εξαλλου και ο χρονος που δαπανεις για την παρασκευη ενος τετοιου γευματος ειναι ελαχιστη βαζεις γαλα στο σεικερ ριχνεις την πρωτεινη κουνας πινεις. απλο.νομιζεις οτι δινεις πολλα στην πρωτεινη γιατι τα δινεις μαζεμενα


:thumbup:

exkaliber
25-05-12, 19:16
Με αυτα τα λεφτα θα μπορουσαμε να ειχαμε αγορασει κατι αλλο καλυτερο που να εκανε δουλεια. Τι λετε;

κατι μου λεει οτι δεν εχεις νομιμα πραγματα το μυαλο σου :green:

exkaliber
25-05-12, 19:26
αν ομως μπορεις να τρως καθε 3 ωρες τοτε δεν την χρειαζεσαι....

οχι απαραιτητα

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?939-3-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-Vs-6-%CE%93%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1

chris corfu
25-05-12, 20:07
100gr ειναι πολυ λιγα για σενα. Για συντηρηση (με ασκηση) θελει 1.5χkilos δηλαδη εσυ θες 95χ1.5 γυρο στα 140γρ πρωτεινης. Για συντηρηση ε...

μια χαρα συντηρειται και με 100γρ μη σου πω και λιγοτερα, με 140 που λες μπορει να αναιβενει κιολας οχι απλα για συντηρηση οπως τονιζεις.. καλη η πρωτεινη ειδικα τις ωρες που πρεπει αλλα μην την θεοποιησουμε γτ μονο με πρωτεινη δουλεια δεν γινεται.. (δεν εννοω το συμπληρωμα,γενικα μιλαω)

πανω στο θεμα τωρα αν καληπτεσαι με αυτα που τρως σαφως και δε χρειαζεται πρωτεινη, αν παλι σε βολευει να συμπληρωνεις για να σου κανει τη ζωη πιο ευκολη τοτε τη χρεαιζεσαι, ειναι απλο...

deluxe
25-05-12, 21:37
κατι μου λεει οτι δεν εχεις νομιμα πραγματα το μυαλο σου :green:Ισως και να εχεις δικιο.. Ανα διαστηματα παιρνω λιποδιαλυτες με 3'3,3'5, νιτρικα με μεγαλα διεγερτικα και ολα αυτα για ενα προσωρινο αποτελεσμα.. Και σιγουρα επιβαρυνω τον οργανισμο μου.

exkaliber
26-05-12, 00:46
νομιζω το θεμα του θεματος (ωραιο λογοπαιγνιο:green:) ειναι η σωστη χρηση συμπληρωματων
τα αποτελεσματα στο σωμα (ογκος και φυσικη κατασταση) πρεπει να στηριζονται και να εχουν σαν βαση την διατροφη και την γυμναστικη
τα συμπληρωματα δρουν οσο τα παιρνεις ως γνωστον

sadistic
26-05-12, 01:31
δεν υπαρχει μια απαντηση στο θεμα αυτο.αλλος την χρειαζετε λιγοτερο και αλλος περισσοτερο,και καποιος αλλος καθολου.εγω προσωπικα την χρειαζομαι,γιατι δουλευω απο τις 7.30 -5.30 σερι.με μονο 3 δεκαπενταλεπτα διαλυματα για να φαω [ταπερ;)].κανω καυσεις τρελλες,εδω και 3 μηνες ειμαι στα ιδια.η πρωτεινη ειναι βοηθημα για μενα.συμπληρωνω την ημερισια δοσολογια, και σαν ευκολια,ασε που θα σου βγει παραπανω αν πας να παρεις τροφες.τωρα οσο για τα υπολοιπα συμπληρωματα ο καθενας το βλεπει διαφορετικα.εγω μια πρωτεινη παιρνω μια πολυβιταμινη και κατα περιοδους κρεατινη.

Eddie
26-05-12, 03:27
Λαζαρε,η απαντηση ειναι απλη και ξερεις ποια ειναι αλλα μαλλον θες να την ακουσεις.Αν μπορεις και καλυπτεις 1.8-2.2 γρ ανα κιλο πρωτεινη απο στερεα γευματα,τοτε φυσικα και να την κοψεις και θα δεις οτι θα ναι και καλυτερα..αλλα να γυμναζεσαι,να παιρνεις δυνατους λιποδιαλυτες,νιτρικα και δε ξερω γω τι αλλο και να παιρνεις 100γρ πρωτεινη τη μερα..μου φαινεται πολυ κουλο και λαθος.

Apollonas
26-05-12, 23:23
Δεν ξερω για σας λεβεντες μου, αλλα εγω 2.03 100κιλα με 4 ως 6 στηθη κοτοπουλο την μερα και whey 2πλα σκουπ ειμαι κομπλε την μερα. Δυστυχως αν αρχισω και κανω μειωσει βλεπω μεγαλη διαφορα στη ζυγαρια...

deluxe
27-05-12, 00:18
Σιγα μη τρως 6 στηθη την ημερα, ειναι παρα πολλα. Εκτος και εννοεις 3 στηθη κομμενα στα δυο.

Apollonas
27-05-12, 01:43
Σιγα μη τρως 6 στηθη την ημερα, ειναι παρα πολλα. Εκτος και εννοεις 3 στηθη κομμενα στα δυο.

Εννοείται μπρο, 3 στήθη στο σύνολο αποτελούμενο απο 6 κομμάτια...!!;) Καλά όχι οτι δεν θα τα έτρωγα...απλα ειναι βαρετο το στηθος, αλλά δουλεύει στο μαξ, η καλυτερη πρωτεινη μαζι με τα αυγα:bbbiceps:

Να μην βαλω και μια μοσχαρισια, ολο κοτοπουλο, θα κακαρισουμε..!!!

deluxe
27-05-12, 02:59
Λαζαρε,η απαντηση ειναι απλη και ξερεις ποια ειναι αλλα μαλλον θες να την ακουσεις.Αν μπορεις και καλυπτεις 1.8-2.2 γρ ανα κιλο πρωτεινη απο στερεα γευματα,τοτε φυσικα και να την κοψεις και θα δεις οτι θα ναι και καλυτερα..αλλα να γυμναζεσαι,να παιρνεις δυνατους λιποδιαλυτες,νιτρικα και δε ξερω γω τι αλλο και να παιρνεις 100γρ πρωτεινη τη μερα..μου φαινεται πολυ κουλο και λαθος.Δε καταλαβα τι ακριβως εννοεις με την τελευταια σου προταση.

Eddie
27-05-12, 06:09
Δε καταλαβα τι ακριβως εννοεις με την τελευταια σου προταση.

Εννοω το να δινεις βαση στα δευτερευοντας σημασιας συμπληρωματα απ τη στιγμη που εχεις ελειψη στον βασικοτερο δομικο λιθο..

exkaliber
27-05-12, 19:57
Δε καταλαβα τι ακριβως εννοεις με την τελευταια σου προταση.

απο ολα αυτα που σου γραψαμε αυτο προσεξες?



λαζαρε
αστο ρε φιλε,δε σε θελει το ββ
δοκιμασε το ψαρεμα που ειναι πιο απλο

Apollonas
27-05-12, 22:57
απο ολα αυτα που σου γραψαμε αυτο προσεξες?



λαζαρε
αστο ρε φιλε,δε σε θελει το ββ
δοκιμασε το ψαρεμα που ειναι πιο απλο


χαχαχαχαχα έκλαψα...!!!:turtle:

deluxe
27-05-12, 23:23
απο ολα αυτα που σου γραψαμε αυτο προσεξες?



λαζαρε
αστο ρε φιλε,δε σε θελει το ββ
δοκιμασε το ψαρεμα που ειναι πιο απλοΤα αλλα τα καταλαβα αγορακι. Αληθεια, ποτε φευγεις για στρατο; Γεμισαμε με νεους εδω μεσα.

Adinamos
29-05-12, 12:40
Ντελουξ αμα θέλεις να κάνεις οικονομία, καλύτερα κόψε κάποιο απο τα υπόλοιπα 435 συμπληρώματα που έχεις (3-4 φωτος είχες ποστάρει για να χωρέσουν:green:) και άσε την πρωτείνη! :turtle:

beefmeup
29-05-12, 13:24
ο μπηφ εγκρινει το απο πανω ποστ..:turtle:

τα συμπληρωματα ουτε το 10% δεν ειναι σε σχεση με ολα τα υπολοιπα που θα κανεις..

το θεμα θα συνχωνευτει μαλλον..

Eddie
29-05-12, 13:37
Δεν ειχατε ενα θεμα με τιτλο "αποριες deluxe" η μου φαινεται? :green:

Τοση συγχωνευση ουτε τα ασφαλιστικα ταμεια.. :P

Lao
29-05-12, 13:45
Πριν γίνει merge ή οτιδήποτε άλλο, νομίζω ότι εάν κάποιος θέλει την ουσία σε ό,τι αφορά τα συμπληρώματα, είναι η εξής:

- Μια Whey
- Μια αξιοπρεπής multi :green:
- Ένα καλό προϊόν Ω3

Από κει και πέρα, όλα τα άλλα είναι προσθήκες / βελτιώσεις / πολυτέλειες. Τα βασικά όμως, αυτά είναι.

Υ.Γ. Θα έβαζα και το αγαπημένο μου Uni-Liver, αλλά είπα να μην το παρακάνω... :P

panakos
29-05-12, 13:54
Πριν γίνει merge ή οτιδήποτε άλλο, νομίζω ότι εάν κάποιος θέλει την ουσία σε ό,τι αφορά τα συμπληρώματα, είναι η εξής:

- Μια Whey
- Μια αξιοπρεπής multi
- Ένα καλό προϊόν Ω3

Από κει και πέρα, όλα τα άλλα είναι προσθήκες / βελτιώσεις / πολυτέλειες. Τα βασικά όμως, αυτά είναι.

Υ.Γ. Θα έβαζα και το αγαπημένο μου Uni-Liver, αλλά είπα να μην το παρακάνω...

σωστος!!:thumbup::thumbup::thumbup:
και σχετικα οικονομικο πακετακι ειναι αυτη η τριαδα και σου εξασφαλιζει, οτι χρειαζεται ο οργανισμος!
μετα αν εχεις χρημα κανεις και κανενα κυκλο κρεατινης...

τα αλλα ειναι πολυτελεια και κατα καποιο τροπο πεταμενο χρημα;)

Konstantinos!
29-05-12, 13:56
σωστος!!:thumbup::thumbup::thumbup:
και σχετικα οικονομικο πακετακι ειναι αυτη η τριαδα και σου εξασφαλιζει, οτι χρειαζεται ο οργανισμος!
μετα αν εχεις χρημα κανεις και κανενα κυκλο κρεατινης...

τα αλλα ειναι πολυτελεια και κατα καποιο τροπο πεταμενο χρημα;)

H κρεατίνη κάθε αλλο παρά χρήμα χρειάζεται... :thumbup:

panakos
29-05-12, 14:00
H κρεατίνη κάθε αλλο παρά χρήμα χρειάζεται...

σωστος!!κανα 20 ευρω!απο τα πιο φθηνα συμπληρωματα και ΚΥΡΙΩΣ απο αυτα που πραγματικα δουλευουν!!:thumbup:

metalwar
29-05-12, 16:25
Παιδια το Ω3 ειναι στα βασικά; δεν είναι οτι διαφωνώ εννοείται απλα ρωτάω :green:
Διαφωτίστε με επειδή η αλήθεια είναι οτι δεν έχω πάρει ποτε Ω3 συμπλήρωμα (εκτος απο μια φορα μουρουνελαιο σε softgels)...
Απλα είχα την εντύπωση οτι αρκεί απο το φαγητό το Ω3... :-|
ελπίζω να μη βγαίνω off-topic.
Οσο για τη κρεατίνη συμφωνώ και γω..

Nickolas
29-05-12, 17:03
Αν το δίλλημα είναι να κοπεί η αγορά "σκόνης" και να αντικατασταθεί από γεύματα που θα περιέχουν αντίστοιχες ποσότητες πρωτεΐνης τότε σίγουρα είναι αρκετά πιο οικονομικό να αγοράζεις σκόνη... συν όλα τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα.

Αν το δίλλημα είναι να μην παίρνουμε καθόλου πρωτεΐνη και να την αντικαταστήσουμε με κάποιο άλλο συμπλήρωμα το οποίο θα είναι πιο φτηνό και θα αποδίδει καλύτερα, νομίζω πως δεν υπάρχει τίποτε τέτοιο διότι δεν τίθεται καν θέμα καλύτερου ή χειρότερου προΐόντος, η πρωτεΐνη είναι απλώς αναντικατάστατη γιατί είναι το συστατικό που τρέφει τους μύες. Δλδ απ' όσο ξέρω όποιο συμπλήρωμα και να πάρεις (εκτός αν παίρνεις απ' ευθείας αμινοξέα, που και πάλι δεν ξέρω αν είναι καλύτερο ή χειρότερο), η πρωτεΐνη είναι το βασικότερο συστατικό στη διάπλαση σώματος.

Θεωρώ ότι είναι σα να αναρωτιέται κανείς αν πρέπει ή όχι να χρησιμοποιήσει νερό για να φτιάξει παγάκια.

jimis7
30-05-12, 01:31
Περιττά για μένα είναι κάτι testo,zma και ιστορίες για αγρίους.Απο κει και πέρα και το νιτρικό θεωρείται κάτι επιπλεόν αλλά η β-αλανίνη δουλεύει.Πάντως η πρωτείνη δεν κόβεται για κάποιον που ασχολείται σοβαρά με το bb.Αλλιώς θα χρειαστεί gold card στο κρεοπωλείο της γειτόνιας.Και όταν μιλάμε μάλιστα για ανθρώπους 100+ κιλά

Mcstefan7
30-05-12, 03:43
Ποοο μν ακουω κακα λόγια για ΖΜΑ..Εϊναι και γαμώ τα συμπληρώματα αρκεί να ξέρεις γιατι το πέρνεις..ΑΠο τοτε που άρχησα ΖΜΑ κάνω και γ@μώ τους ύπνους μπορεί να πέρνω 400μγ καφείνη το μεσημέρι κ το βράδυ να κοιμάμαι σαν βόδι ενώ παλιά κοιμόμουν σχετικά ελαφρά

Apollonas
30-05-12, 17:23
Πολυβιταμίνη, πρωτείνη, κρεατινη και β-αλανίνη και κλεισαμε...!!

Ultra_b
30-05-12, 21:59
Για μένα το Ω3 δεν ειναι τοσο απαρετητο συμπληρωμα.. Πρωτιμω το "ομω" ελαιολαδο. Για μενα τα βασικα ειναι Προτεινη-αμινοξεα-πολυβιταμηνη(και αυτη ακομα ενδικτικα....Τον χειμωνα αν τρωμε φρουτα και πολλες σαλατες , ποιος ο λογος να παρεις πολιβιταμηνη ? Αντε το καλοκαιρι ναι, αν θελει καποιος να στεγνωση και κοψει τα φρουτακια τοτε ναιιι.. Εγω προσωπικα μονο καλοκαιρι παιρνω.. και τον χειμωνα μονο προτεινη-αμινοξεα.).

Madd_Chadd
31-05-12, 01:22
Whey για πρωι-μεταπροπονητικο-την πινεις με 1 ποτηρι γαλα και ΤΑΤΑΝ καζεινη για βραδυ,πολυβιταμινη και ωμεγα 3 οπως ειπε ο Lao.

Eddie
31-05-12, 01:24
Για μένα το Ω3 δεν ειναι τοσο απαρετητο συμπληρωμα.. Πρωτιμω το "ομω" ελαιολαδο.

Κυκλοφορησε ελαιολαδο με Ω3?? :idea:

jimis7
31-05-12, 01:29
Κι εγώ αυτό θα έλεγα.Ω-9 δεν έχει το ελαιόλαδο??Να ρωτήσω κάτι.Με το zma κοιμάσαι απλά καλά ή δεν σηκώνεσαι το πρωί?Γιατί το σκέφτομαι να πάρω και δεν θέλω να κοιμάμαι σαν ζώο...

Eddie
31-05-12, 01:34
Κι εγώ αυτό θα έλεγα.Ω-9 δεν έχει το ελαιόλαδο??Να ρωτήσω κάτι.Με το zma κοιμάσαι απλά καλά ή δεν σηκώνεσαι το πρωί?Γιατί το σκέφτομαι να πάρω και δεν θέλω να κοιμάμαι σαν ζώο...

Ναι,Ω9 εχει.Τα Ω3 στο ελαιολαδο ειναι αμελητεα ποσοτητα..εκτος κι αν εισαι τετοιος τυπος..


http://www.youtube.com/watch?v=30Wr1jtDkWM

:turtle::turtle::turtle::turtle::turtle:


Το zma βασικα ξεκαθαρισε αν σου χρειαζεται..κανεις καλο υπνο η ασχημο?Αν κοιμασαι κανονικα και το πρωι ξυπνας ξεκουραστος,η το βραδυ δε ξυπνας πολλες φορες,δεν εχεις ανησυχια κλπ τοτε πιθανον σου ειναι αχρηστο.

jimis7
31-05-12, 01:37
Ναι δυστυχώς το χρειάζομαι.Κοιμάμαι μόνο 5-6 ώρες καθημερινά.Αλλά το θέμα είναι σηκώνεσαι εύκολα το πρωί μ'αυτό?

Eddie
31-05-12, 01:39
Ναι δυστυχώς το χρειάζομαι.Κοιμάμαι μόνο 5-6 ώρες καθημερινά.Αλλά το θέμα είναι σηκώνεσαι εύκολα το πρωί μ'αυτό?

Ζma δεν εχω δοκιμασει μιας και παντου διαβαζω οτι ειναι αχρηστο.Εγω με το GABA που επαιρνα μια χαρα ξυπνουσα το πρωι χωρις να εχω την αναγκη για αλλο υπνο η ζαβλακομαρα.

Konstantinos!
31-05-12, 01:41
Ναι δυστυχώς το χρειάζομαι.Κοιμάμαι μόνο 5-6 ώρες καθημερινά.Αλλά το θέμα είναι σηκώνεσαι εύκολα το πρωί μ'αυτό?


Εξαρτάται, άλλοι λένε πως ξυπνάναι με άνεση, άλλοι λένε πως ξυπνάνε και αισθάνονται σαν να τους χτυπήσανε με ρόπαλο στο κεφάλι... Τα κριτήρια είναι καθαρά υποκειμενικά... Επίσης άλλοι λένε πως δεν κάνει τίποτα...

Lao
01-06-12, 13:13
Πριν γίνει merge ή οτιδήποτε άλλο, νομίζω ότι εάν κάποιος θέλει την ουσία σε ό,τι αφορά τα συμπληρώματα, είναι η εξής:

- Μια Whey
- Μια αξιοπρεπής multi :green:
- Ένα καλό προϊόν Ω3

Από κει και πέρα, όλα τα άλλα είναι προσθήκες / βελτιώσεις / πολυτέλειες. Τα βασικά όμως, αυτά είναι.

Υ.Γ. Θα έβαζα και το αγαπημένο μου Uni-Liver, αλλά είπα να μην το παρακάνω... :P

Διορθώνω:

- Μια Whey
- Μια αξιοπρεπής multi
- Ένα καλό προϊόν Ω3

...συν, επειδή οι περισσότερες multies έχουν 400 IU, επιπρόσθετη D3.;)

leftis
01-06-12, 13:19
Διορθώνω:

- Μια Whey
- Μια αξιοπρεπής multi
- Ένα καλό προϊόν Ω3

...συν, επειδή οι περισσότερες multies έχουν 400 IU, επιπρόσθετη D3.;)

Εννοείς την Vitamin D (cholecalciferol)? Η Orange Triad που έχω είναι στα 1000. Καλά είναι?

Lao
01-06-12, 13:29
Εννοείς την Vitamin D (cholecalciferol)? Η Orange Triad που έχω είναι στα 1000. Καλά είναι?


http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16833-%CE%92%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%AF%CE%BD%CE%B7-D

Καλό διάβασμα :green:

manosthess24
17-08-12, 10:54
Οπως ολοι γνωριζουμαι διανιουμαι μια περιοδο δυσκολη οικονομικης κρισης σχεδον σε ολες τις οικογενειες,οι μισθοι πλεον εχουν πεσει πολυ,η ανεργια χτυπαει κοκκινο!Εμεις ομως εχουμαι την τρελα μας το γυμναστηριο,σε τετοια περιοδο με τα λιγα χρηματα που διαθετουμαι, φτανουν εκτος απο τις υπωχρεωσεις μας (λογαριασμους,βενζινες,καποιο δανειο,συνδρομη σε γυμναστηριο κ.τ.λ.π)να διαθεσουμαι και λεφτα για να κανουμαι σωστη διατροφη και να εχουμαι και τα συμπληρωματα μας?η πρεπει να κοψουμε(θα μου πειτε να κοψουμε το κεφαλι της μερκελ οκ συμφωνω)ακομα και απο την διατροφη μας καποια πραγματα να περνουμαι βασικα και να κοψουμε και τα συμπληρωματα τελειως?

vaggan
17-08-12, 11:33
φιλε προεχει η επιβιωση..τα συμπληρωματα τα γυμναστηρια και τα συναφη ειναι τα επιμερους που κανουν την ζωη μας πιο ευχαριστη, οχι ομως και αναγκαια για την επιβιωση μας..εννοειται πως αν δεν μου περισσευαν οι πρωτες περικοπες θα προερχονταν απο συμπληρωματα.αν ειχα να διαθεσω ελαχιστα χρηματα θα τα εδινα σε μια κρεατινη μονουδρικη και μια πρωτεινη...απο διατροφη θα βασιζομουν στο γαλα στα βραστα αυγα στο ρυζι και στον τονο σε κονσερβα...αν ειστε καπνιστες και γυμναζεστε κοψτε το τσιγαρο...εξοικονομεις αρκετα χρηματα για την διατροφη του μηνα...αν βγαινεται για συχνα καφεδακια και ποτακια αναλογηστητε τι ειναι σημαντικοτερο για σας γυμναστηριο οι εξοδοι?αν εχετε την γυμναστικη ως προτεραιοτητα δεν νομιζω να σας επηρεασει η οικονομικη κριση

manosthess24
17-08-12, 11:35
το ανοιξα αυτο το θεμα,ετσι για συζητηση γνωμες να υπαρχουν!

beefmeup
17-08-12, 11:37
υπηρχε αναλογο θεμα..

manosthess24
17-08-12, 11:49
υπηρχε αναλογο θεμα..

oκ δεν το ειχα δει!

vaggan
17-08-12, 12:22
εκτος απο την πρωτεινη ολα τα αλλα ειναι πολυτελειες. ειδικα αυτα τα intra, post, pre.αν και τα θεωρω καλα συμπληρωματα πολυτελειας...αχρηστες πολυτελειες θεωρω πολυβιταμινες λιποδιαλυτες και τα αμινοξεα εν μερει. χρησιμα σε κανα ταξιδι η σε κανα πολυ προχειρο γευμα στο ποδι.

vaggan
17-08-12, 12:34
ολα τα συπμληρωματα πολυτέλεια ειναι...

παλαιοτερα δεν ειχαν τετοια και ομως οποιος το ειχε μεσα του και το αγαπουσε αυτο που εκανε τα αποτελεσματα ηταν δεδομενα.. με απλες τροφες.αυτο που λες περιεχει αρκετη αληθεια.την δεκαετια του 80 στο χωριο μου ειχαν αναπτυχθει 4 σωματικες διαπλασεις που θαυμαζα πολυ και γυμναζονταν στα σπιτια τους παρακαλω με μηδαμινες γνωσεις και μεσα και ειμαι σιγουρος χωρις συμπληρωματα. θα προσπαθησω να παραθεσω φωτογραφικο υλικο ο ενας εχει ταβερνα διπλα μου αν δεχτουν βεβαια οι ανθρωποι και αν εχουν φωτο.βεβαια την δεκαετια του 80 τα αναβολικα πωλουνταν ελευθερα στα φαρμακεια και ηταν πολυ συνηθες την εποχη εκεινη να επαιρνες ντοπα και να μην χρησιμοποιεις συμπληρωματα απο οτι εχω μαθει απο ανθρωπο που ειναι χρονια στο χωρο.παντως πολυ αμφιβαλλω οτι αυτοι οι ανθρωποι του χωριου εκεινη την εποχη ειχαν την γνωση για θεματα αναβολικων σκευασματων που για να λεμε την αληθεια στην ελλαδα δεν ειχαν τρελη εξαπλωση εκεινη την εποχη(μεσα δεκαετιας 80)

andreasaxo
17-08-12, 17:51
Εγώ πλέον θα δουλέψω για μια ολόκληρη σεζόν χωρίς πρωτεΐνη.
Πολυβιταμίνη - αμινοξέα γρήγορης απορρόφησης για χρίση τους γύρο απο την προπόνηση - αμινοξέα αργής απορροφισης (uni-liver) για γενική καθημερινή χρίση κυρίως γύρο από τα γεύματα που θα τυγχάνει να μην έχουν αρκετή πρωτεΐνη - και Κρεατίνη.
Όποτε μου περισσεύουν, θα δοκιμάζω κάνα pre-workut η λιποδιαλύτη.

thegravijia
17-08-12, 18:51
για ποιο λογο χωρις πρωτεινη?

andreasaxo
17-08-12, 19:43
για ποιο λογο χωρις πρωτεινη?
Μέχρι πέρυσι που είχα εμπειρία μόνο από 3 διαφορετικές πρωτεΐνες, όλα ήταν o.k.
Φέτος που μου έγινε μεγάλη περικοπή στον μισθό μου, είπα να ψαχτω με φθηνές πρωτεΐνες και δεν μου βγήκε σε καλό.
1. Όλη την σεζόν τραβάω μανίκι, διάρροιες, πρηξίματα άσχημα σε σημείο να μην δείχνω καθόλου ότι γυμνάζομαι και να μοιάζω με θαμώνα μπυραρίας, αέρια πολλά, οπότε η λύση από την μια είναι πρωτεΐνες εγνωσμένης αξίας και γνωστές στο ευρύ κοινό αλλά ακριβές, η φθηνές με οτι συνεπάγεται αυτό.
2. Θέλω τα γεύματα που πιθανών δεν θα περιέχουν αρκετή πρωτεΐνη (λόγο μείωσης μισθού, τέλος και τα κοτόπουλα, δεν αντέχω άλλο, θα αφεθώ στο σπιτικό φαγητό της μάνας μου) να τα υποστηρίζω με πρωτεΐνη εξτρά, όπως επίσης και ενδιάμεσα στης προπονήσεις που λένε ότι είναι σωστό και καλό, δεν μπορώ να χτυπάω το σεικερ μετά από κάποιο γεύμα μου, ούτε να δουλεύω και πρωτεΐνη και αμινοξέα, θέλω άμεσες, γρήγορες και οικονομικές λύσεις, αμινοξέα.
3. Έχω θορυβηθεί από τα τελευταία γεγονότα που δείχνουν της πρωτεΐνες να μην περιέχουν όση πρωτεΐνη αναγράφετε στο label τους, πιθανότατα να ισχύει το ίδιο και με άλλα συμπληρώματα, όπως τα αμινοξέα η της πολυβιταμίνες, μέχρι λιπών να μυριστώ κάτι και γι'αυτα, θα τα χρησιμοποιώ σε συνεργασία με το φαγητό μου.
Για πρωινό θα αρκεστώ σε αυτά που έκανα πριν γραφτώ εδώ και πριν πάρω την πρώτη μου πρωτεΐνη, 2 αυγά και 2 ποτήρια γάλα κατσικίσιο, για βραδινό λίγο ξυνότυρο η μυζήθρα γλυκιά η κεφαλοτύρι και τα ενδιάμεσα, ότι έχουμε σπίτι.

beefmeup
17-08-12, 19:49
Μέχρι πέρυσι που είχα εμπειρία μόνο από 3 διαφορετικές πρωτεΐνες, όλα ήταν o.k.
Φέτος που μου έγινε μεγάλη περικοπή στον μισθό μου, είπα να ψαχτω με φθηνές πρωτεΐνες και δεν μου βγήκε σε καλό.
1. Όλη την σεζόν τραβάω μανίκι, διάρροιες, πρηξίματα άσχημα σε σημείο να μην δείχνω καθόλου ότι γυμνάζομαι και να μοιάζω με θαμώνα μπυραρίας, αέρια πολλά, οπότε η λύση από την μια είναι πρωτεΐνες εγνωσμένης αξίας και γνωστές στο ευρύ κοινό αλλά ακριβές, η φθηνές με οτι συνεπάγεται αυτό.


man επειδη εχω κ γω θεμα με τις περισοτερες πρωτεινες εκει εξω,παρε νουτρισπορτ αν τυχων ξαναπαρεις..
αξιζει να την δοκιμασεις..ουτε προβληματα ουτε τπτ,κ ειναι κ φτηνη.

andreasaxo
17-08-12, 19:56
man επειδη εχω κ γω θεμα με τις περισοτερες πρωτεινες εκει εξω,παρε νουτρισπορτ αν τυχων ξαναπαρεις..
αξιζει να την δοκιμασεις..ουτε προβληματα ουτε τπτ,κ ειναι κ φτηνη.
Ευχαριστώ για την συμβουλή! :)

thegravijia
17-08-12, 19:57
επειδη δεν ασχολουμε με αυτα πλεον καθολου ποσα κανει μια φθηνη?
της gaspari κανα 30 δεν κανει? ε φθηνη ειναι ...απο το να προσπαθησεις να αντικΑταστησεις με κρεατα το συμπληρωμα σιγουρα ενα συμπληρωματα συμφερει στα λεφτα

andreasaxo
17-08-12, 21:02
επειδη δεν ασχολουμε με αυτα πλεον καθολου ποσα κανει μια φθηνη?
της gaspari κανα 30 δεν κανει? ε φθηνη ειναι ...απο το να προσπαθησεις να αντικΑταστησεις με κρεατα το συμπληρωμα σιγουρα ενα συμπληρωματα συμφερει στα λεφτα
Φθηνή θεωρείτε μια που στα 4,5 κιλά στοιχίζει βαριά βαριά 80 euro.
Δεν δίνω ένα 30αρι για 1 κιλό και ιδιαίτερα για τον Γκασπαρι που ακούγονται στο εξωτερικό πάρα πολλά.
Δούλεψα φέτος full πρωτεΐνη, κοίταζα να καλύπτω πλήρως την ημερήσια ανάγκη μου σε πρωτεΐνη, το να πάρω 1 κιλό για να παίρνω μόνο 1 scoop, άντε 2 την ημέρα, δεν θα μου δόση τίποτα, έπαιρνα να φανταστείς 3-4 scoop την ημέρα.
Όλες πάνω κάτω κάνα 20αρικο δίνουν, άσχετα με το τι λένε, μπορεί και κάτω από 20 gr, με 2 ποτήρια των 250 ml γάλα κατσικίσιο, έχω 18gr πρωτεΐνης (τα 100ml δίνουν 3,6gr πρωτεΐνης σύμφωνα με το nutritiondata), με τα 2 ολόκληρα αυγά θα παίρνω 12gr πρωτεΐνης, σύνολο 30gr πρωτεΐνης.

TheWorst
17-08-12, 21:23
Ολα ειναι πολυτελεια..Παντως μια κρεατινη πες οτι χρειαζεται γιατι δεν μπορεις να τη παρεις και απτο φαγητο..

vaggan
17-08-12, 21:29
πιστευω για ελλαδα 50 ευρω για πρωτεινη 2,5 κιλων ειναι καλο deal

tolis93
17-08-12, 23:50
η φθηνοτερη πρωτεινη πραγματικα ειναι παστεριωμενα αυγα σε μπουκαλι.συγνωμι αλλα 50 ασπραδια με 2,80 τζαμπα ειναι.αν σκεφτει κανεις οτι στα 100 μλ δινουν 11 γρ πρωτεινη καθαρα απο αυγο...με 28 ευρω παιρνει καποιος 10 λιτρα.δλδ 1100 γρ πρωτεινης που αντιστοιχουν σε 60 βαλε σκουπ.δηλαδη πιο φθηνα απο μια δικηλη στην ιδια ποσοτητα.θελει μεν κ μια συνοδεια αμινοξεων αλλα κ παλι για πρωτεινη συμφερει.

chris corfu
17-08-12, 23:56
Ευχαριστώ για την συμβουλή! :)

και syntrax whey shake η matrix δεν παιζει να εχεις θεμα, αλλα δοκιμασε τες αν παρεις σε βανιλια η σοκολοτα που δεν εχουν αλλου ειδους προσθετα.. (πολυ ελαφριες χωρις προβληματα δοκιμασμενες απο εμενα και πολλους τριγυρω μου που ειναι αρκετα "ευαισθητοι" σε συστατικα, και επισεις οι τιμες που αξιζει ακομα να προτιμας) :toast:

vaggan
18-08-12, 00:26
η φθηνοτερη πρωτεινη πραγματικα ειναι παστεριωμενα αυγα σε μπουκαλι.συγνωμι αλλα 50 ασπραδια με 2,80 τζαμπα ειναι.αν σκεφτει κανεις οτι στα 100 μλ δινουν 11 γρ πρωτεινη καθαρα απο αυγο...με 28 ευρω παιρνει καποιος 10 λιτρα.δλδ 1100 γρ πρωτεινης που αντιστοιχουν σε 60 βαλε σκουπ.δηλαδη πιο φθηνα απο μια δικηλη στην ιδια ποσοτητα.θελει μεν κ μια συνοδεια αμινοξεων αλλα κ παλι για πρωτεινη συμφερει.που το βρισκεις αυτο που λες φιλε?

manosthess24
18-08-12, 00:34
η φθηνοτερη πρωτεινη πραγματικα ειναι παστεριωμενα αυγα σε μπουκαλι.συγνωμι αλλα 50 ασπραδια με 2,80 τζαμπα ειναι.αν σκεφτει κανεις οτι στα 100 μλ δινουν 11 γρ πρωτεινη καθαρα απο αυγο...με 28 ευρω παιρνει καποιος 10 λιτρα.δλδ 1100 γρ πρωτεινης που αντιστοιχουν σε 60 βαλε σκουπ.δηλαδη πιο φθηνα απο μια δικηλη στην ιδια ποσοτητα.θελει μεν κ μια συνοδεια αμινοξεων αλλα κ παλι για πρωτεινη συμφερει.

λες αυτο που δειχνει στο youtube o ronie coleman που τρωει?

andreasaxo
18-08-12, 00:48
και syntrax whey shake η matrix δεν παιζει να εχεις θεμα, αλλα δοκιμασε τες αν παρεις σε βανιλια η σοκολοτα που δεν εχουν αλλου ειδους προσθετα.. (πολυ ελαφριες χωρις προβληματα δοκιμασμενες απο εμενα και πολλους τριγυρω μου που ειναι αρκετα "ευαισθητοι" σε συστατικα, και επισεις οι τιμες που αξιζει ακομα να προτιμας) :toast:
Ευχαριστώ cris corfu! :)

Παιδιά θα είναι σαν πείραμα αυτό, δεν ξέρω αν το έχει κάνει άλλος, να φύγει από συμπλήρωμα πρωτεΐνης και να δουλέψει μόνο με αμινοξέα.
Έχω περιέργεια να δω, αν και από τα λίγα που έψαξα, είδα ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αν το φαγητό μου είναι o.k και παίρνω και τα αμινοξέα και πάλι θα υπάρξει ανάπτυξη στους μύες μου.

manosthess24
18-08-12, 00:53
Ευχαριστώ cris corfu! :)

Παιδιά θα είναι σαν πείραμα αυτό, δεν ξέρω αν το έχει κάνει άλλος, να φύγει από συμπλήρωμα πρωτεΐνης και να δουλέψει μόνο με αμινοξέα.
Έχω περιέργεια να δω, αν και από τα λίγα που έψαξα, είδα ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αν το φαγητό μου είναι o.k και παίρνω και τα αμινοξέα και πάλι θα υπάρξει ανάπτυξη στους μύες μου.

μπορεις και μεσω ιντερνετ να βρεις τις καλυτερες πρωτεινες σε παρα πολυ καλη τιμη!αν θες σε στελνω σε π.μ. το site!

vaggan
18-08-12, 00:54
Ευχαριστώ cris corfu! :)

Παιδιά θα είναι σαν πείραμα αυτό, δεν ξέρω αν το έχει κάνει άλλος, να φύγει από συμπλήρωμα πρωτεΐνης και να δουλέψει μόνο με αμινοξέα.
Έχω περιέργεια να δω, αν και από τα λίγα που έψαξα, είδα ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αν το φαγητό μου είναι o.k και παίρνω και τα αμινοξέα και πάλι θα υπάρξει ανάπτυξη στους μύες μου.ακριβοτερα θα σου ερθει με τα αμινοξεα:green:

chris corfu
18-08-12, 02:41
Ευχαριστώ cris corfu! :)

Παιδιά θα είναι σαν πείραμα αυτό, δεν ξέρω αν το έχει κάνει άλλος, να φύγει από συμπλήρωμα πρωτεΐνης και να δουλέψει μόνο με αμινοξέα.
Έχω περιέργεια να δω, αν και από τα λίγα που έψαξα, είδα ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αν το φαγητό μου είναι o.k και παίρνω και τα αμινοξέα και πάλι θα υπάρξει ανάπτυξη στους μύες μου.

θεμα δεν παιζει να χεις και τπτ απολυτως να μην παρεις απο συμπληρωμα, απλα εγω αν μπορουσα να παρω μονο ΕΝΑ συμπληρωμα και θα θελα να κανω και οικονομια γενικα, θα προτιμουσα μονο πρωτεινη γτ θα σου ερθει πολυ πιο οικονομικα συμφωνα με το οτι θα καλυπτεις τις αναγκες σε πρωτεινη με λιγοτερη χρηση φαγητου.. (οικονομια οπως αναφεραμε) και κανεις και τη ζωη σου πιο ευκολη.. και μιλαω για χρηση το πολυ δυο σκουπ τη μερα.. :thumbup:

edit: και για να σου απαντησω και σχετικα με το πειραμα που λες, εγω το εχω κανει να χρησιμοποιω μονο αμινο μεσα και μετα τη προπονηση(μονο bcaa) για ενα διαστειμα οπως επισης το ιδιο αλλα με χρηση whey μονο στο πρωινο για ευκολια.. μονο που εγω το κανα γτ ημουν καλημενος με την ποσοτητα πρωτεινης απο τα φαγητα(6-7 γευματα τοτε ο τρελος) και φυσικα δεν εβρισκα το λογω να βαζω εξτρα πρωτεινη ετσι απλα για να την παρω αφου ειχα γευματα, και τα αμινο τα χα πιο πολυ γτ γουσταρα να χω τη λευκινη "στο ταβανι".. :green:

andreasaxo
18-08-12, 08:26
Περιμένω να δω και την τιμή του carnivor beef aminos για να συγκρίνω.
Τα uni-liver ξέρω ότι είναι οικονομικά.

tolis93
18-08-12, 08:58
που το βρισκεις αυτο που λες φιλε?

προσωπικα το παιρνω απο τα μακρο στη παλληνη.εχει κ στα μακρο κιφφησου και εχει και σε παρα πολλα ζαχαροπλαστεια.αν ζητησεις απο καποιο να σου κανει παραγγελεια πχ 10 λιτρα δε θα σου πει οχι.οταν ανοιχτει μεν θελει καταναλωση σε 1μιση βδομαδα.οσο ειναι κλειστο κραταει 2 μηνες και στη καταψυξη κραταει για παντα

tolis93
18-08-12, 08:59
λες αυτο που δειχνει στο youtube o ronie coleman που τρωει?

ε μαλλον το ιδιο λεμε.σιγουρα το χτυπουσε κ ο κολεμαν:green:

vaggan
18-08-12, 12:08
προσωπικα το παιρνω απο τα μακρο στη παλληνη.εχει κ στα μακρο κιφφησου και εχει και σε παρα πολλα ζαχαροπλαστεια.αν ζητησεις απο καποιο να σου κανει παραγγελεια πχ 10 λιτρα δε θα σου πει οχι.οταν ανοιχτει μεν θελει καταναλωση σε 1μιση βδομαδα.οσο ειναι κλειστο κραταει 2 μηνες και στη καταψυξη κραταει για πανταπως το λενε το προιον?αυτο που λες στα μακρο ειναι ιδιο προιον με αυτο που μπορει να μου φερει το ζαχαροπλαστειο?

tolis93
18-08-12, 12:58
πως το λενε το προιον?αυτο που λες στα μακρο ειναι ιδιο προιον με αυτο που μπορει να μου φερει το ζαχαροπλαστειο?

συνηθως η ιδια εταιρια ειναι.αντε να εχει αλλη μια. απο τη "χρυσα αυγα" ειναι και για λογους μαρκετινκ την εταιρια τη λενε sovimo χρυσα αυγα. εδρευει στη θεσσαλονικη η συγκεκριμενη εταιρια και αν επικοινωνησεις μαζι τους σιγουρα θα σε εξυπηρετησουν.εγω επειδη απο το μακρο κιφισσου ημουν αλλου για αλλου και δεν με επαιρνε μεταφορικα να πηγαινω εκει ηθελα 10 ευρω βενζινη τους εστειλα mail και ρωτησα που αλλου μπορω να προμηθευτω.και μου ειπαν εφοσον θελετε τις ποσοτητες που αναφερετε και μενετε προς βορεια προασθεια θα κανουμε και τροφοδοτηση στο μακρο παλληνης για να εξυπηρετειστε καλυτερα.και οντως πηγα 2-3 μερες μετα και ειχε και φερνουν συνεχεια.σιγουρα θα ηθελαν κ αλλοι αλλα οπως κ να χει μεριμνουν.αν επικοινωνησεις με την εταιρια στανταρ θα σε εξυπηρετησουν ακομα και να σου στελνουν αυτοι παιζει και να πληρωνεις αντικαταβολη.συμφερει παντως δε το συζητω καν.και αν το συγκρινουμε και με μια φθινη πρωτεινη που ποιος ξερει αν οντως εχει οτι αναγραφεται ξεφευγει το θεμα

tyler_durden
18-08-12, 13:28
τα μονα "απαραιτητα" ειναι η πρωτεινη και τα ομεγα..απο κει και περα δεν πρεπει να ταυτιζουμε καποια συμπληρωματα που για καποιους ειναι πολυτελειας(π.χ.pro complex gainer,βιταργκο,κρεατινες,πολυβιτ κλπ) με καποια αλλα που απλα ειναι αχρηστα και σπαταλη χρηματων!(γλουταμινες,HMB,ΖΜΑ,τα περισσοτερα λιποτροπικα,αρκετα πριγουο)


το πλασεμπο δεν ειναι πολυτελεια ;)

vaggan
18-08-12, 14:27
τα μονα "απαραιτητα" ειναι η πρωτεινη και τα ομεγα..απο κει και περα δεν πρεπει να ταυτιζουμε καποια συμπληρωματα που για καποιους ειναι πολυτελειας(π.χ.pro complex gainer,βιταργκο,κρεατινες,πολυβιτ κλπ) με καποια αλλα που απλα ειναι αχρηστα και σπαταλη χρηματων!(γλουταμινες,HMB,ΖΜΑ,τα περισσοτερα λιποτροπικα,αρκετα πριγουο)


το πλασεμπο δεν ειναι πολυτελεια ;)εδω θα συμφωνησω αλλα ετσι οπως ειναι τα οικονομικα συμπληρωματα ακομα και τα χρησιμα εχουν καταντησει πολυτελεια

vaggan
18-08-12, 14:29
συνηθως η ιδια εταιρια ειναι.αντε να εχει αλλη μια. απο τη "χρυσα αυγα" ειναι και για λογους μαρκετινκ την εταιρια τη λενε sovimo χρυσα αυγα. εδρευει στη θεσσαλονικη η συγκεκριμενη εταιρια και αν επικοινωνησεις μαζι τους σιγουρα θα σε εξυπηρετησουν.εγω επειδη απο το μακρο κιφισσου ημουν αλλου για αλλου και δεν με επαιρνε μεταφορικα να πηγαινω εκει ηθελα 10 ευρω βενζινη τους εστειλα mail και ρωτησα που αλλου μπορω να προμηθευτω.και μου ειπαν εφοσον θελετε τις ποσοτητες που αναφερετε και μενετε προς βορεια προασθεια θα κανουμε και τροφοδοτηση στο μακρο παλληνης για να εξυπηρετειστε καλυτερα.και οντως πηγα 2-3 μερες μετα και ειχε και φερνουν συνεχεια.σιγουρα θα ηθελαν κ αλλοι αλλα οπως κ να χει μεριμνουν.αν επικοινωνησεις με την εταιρια στανταρ θα σε εξυπηρετησουν ακομα και να σου στελνουν αυτοι παιζει και να πληρωνεις αντικαταβολη.συμφερει παντως δε το συζητω καν.και αν το συγκρινουμε και με μια φθινη πρωτεινη που ποιος ξερει αν οντως εχει οτι αναγραφεται ξεφευγει το θεμαεγω εχω γαλαξια στην περιοχη μου και my market αμα τους πω θα φερνουν?

tolis93
18-08-12, 14:33
εγω εχω γαλαξια στην περιοχη μου και my market αμα τους πω θα φερνουν?

πραγματικα δεν εχω ιδεα.και μωλις ειδα οτι παιζει και σκονη που ενα κιλο βγαζει 250 ασπραδια.τιμες δε ξερω.το καλυτερο ειναι επικοινωνια μαζι τους.

wonderboy
18-08-12, 17:39
πολυτελεια ειναι οποιοδηποτε συμπληρωμα χρησημοπιεις που δεν χρειαζεσαι γιανα επιτυχεις τους στοχους που εχεις θεσει,θεωρω οτι για καποιους που εχουν την δυνατοτητα να παιρνουν αρκετη πρωτεινη απο το καθε γευμα τους ειναι πολυτελεια και το συμπληρωμα της πρωτεινης!

Txc
21-08-12, 15:30
Απο το φθυνοπωρο που θα σφυξουν κι αλλο τα πραγματα θα το καταλαβεις μονο σου ....:green:

+1

αν διαλεγα 2 συμπληρωματα θα ηταν πολυβιταμινη και ω3...