PDA

Επιστροφή στο Forum : MusclesOfShadow Weight Progress



MusclesOfShadow
09-07-11, 12:32
Σκοπος μου ειναι να γινω πιο βαρυς και πιο δυνατος. Ακολουθω μια παραλλαγη του προγραμματος 5χ5χ5.

current stats:
AGE: 16 yo
WEIGHT: 72 KG
BF: ??%
HEIGHT: 1,699 m

BENCH PRESS: 75 kg
DEADLIFTS: 120 kg
SQUATS: ??kg
MILITARY PRESS: 45 KG
CLEAN N PRESS: 60 KG


target stats:
AGE: 16 yo
WEIGHT: 76 KG
BF: ??%
HEIGHT: 1,699 m

BENCH PRESS: 90 kg
DEADLIFTS: 150 kg
SQUATS: ??? kg
MILITARY PRESS: 60 KG
CLEAN N PRESS: 75 KG

(Τα κιλα υπολογιζονται μαζι με την μπαρα και ειναι 1ΜΕ. Ολες οι παραπανω ασκησεις γινονται με μπαρα φυσικα)

θα ποσταρω σε καθε προπονηση για να δουμε αν πραγματικα προκειται να τα καταφερω.
Μη μου δειξετε καθολου ελεος!:bowdown:
(επισης δεν κανω καθισματα λογω ενος μκροτραυματισμου στον τενοντα, κατι που με εχει αφησει πολυ πισω γιατι θα δυσκολευτω να ανεβω και στις υπολοιπες ασκησεις ειδικα στις αρσεις θανατου)
Εχω χρονικο περιθωριο μεχρι αρχες αυγουστου που κλεινει το χαζογυμν.......ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΑΤΩ ΟΜΩΣ!!!

MusclesOfShadow
09-07-11, 14:22
Η επομενη προπονηση θα γινει τη δευτερα.
Γενικα ειναι δευτερα-παρασκευη ενω η τεταρτη παιζεται γιατι ειναι μερα που μπορει να ξεκουραστω και λιγο, ενω οι υπολοιπες ΔΕΝ θελω με τιποτα να τις χασω.
Ελπιζω να μου δωσετε συμβουλες, οπως ειπα, θα ποσταρω σε καθε προπονηση τα κιλα που εκανα, τις επαναληψεις τα σετ και πως ενιωθα. Δεν θελω να το κανω κουραστικο το "log" μου . Μονο λιτο και αποτελεσματικο.
Ευχαριστω guys!

MusclesOfShadow
11-07-11, 20:50
Οκ, πηγα προπονηση σημερα...

Πιεσεις παγκου:

5x60 kg
1x75 kg
5x65 kg

Αρσεις θανατου

5x60 kg
1x100 kg
1x100 kg

Μιλιταρυ Πρεςς

5X30 KG
5X35 kg
5X40 kg
3X45 kg

Clean n press

1x60 -->failed
2x40 kg
1x50 kg

Στα κιλα ειναι και η ολυμπιακη μπαρα μεσα...
Αν κρινω εγω τον εαυτο μου, τα πηγα χαλια και ημουν και κουρασμενος και ειχα λαβει σχεδον τις μισες θερμιδες απο οτι λαμβανω κανονικα.
Ειδικα στις αρσεις θανατου δεν τα πηγα καθολου καλα. 100 κιλα εκανα 5 επαναληψεις και σημερα δεν μπορουσα να ζοριστω ουτε για δευτερη. Συν τοις αλλοις ειχα ενα περιεργο τσιμπημα στον τραπεζοειδη κονα στον λαιμο παρολο που στο μιλιταρυ πρεςς τα πηγα -πιστευω- καλυτερα απο ολα τα αλλα..

Μπορειτε να με κρινετε ή να και με συμβουλευσετε απλα σημερα ημουν αρκετα προχειρος στις εμαναληψεις και τα σετ που εκανα. Πρωτα ο Θεος, επομενη προπονηση αυριο.

tasos2
11-07-11, 20:55
Πως και κανεις clean and press?

MusclesOfShadow
11-07-11, 21:10
Πως και κανεις clean and press?

Ειπα να ασχοληθω και με τετοιες ασκησεις.
Προσπαθω να την κανω σωστα ακομα.
Εμενα παντως με ελκυουν πολυ αθληματα strongman-powerlifting και τα λοιπα, και επισης ο στοχος μου το bodybuilding. Γιαυτο επιλεγω και τετοιες ασκησεις. Αν ειχε το γυμναστηριο, ξερω παρα πολλες ασκησεις strongman που εχω την θεληση και ορεξη να κανω. Βεβαια το clean n pree ειναι weightlifting και απαιτει ταχυτητα και συντονισμο αλλα και παλι εχει βαρια φορτια και μαρεσει:twisted:

gym
12-07-11, 04:08
Οκ, πηγα προπονηση σημερα...

Πιεσεις παγκου: εδω βλεπω 5 1 5 ...ο σκοπος αυτων των σετ?γιατι 1?τι δουλευεις ειπαμε?5x60 kg
1x75 kg
5x65 kg

Αρσεις θανατου το ιδιο...1 1...τι μονες ειναι αυτες?powerlifting κανεις βρε?αλλα και παλι να εκανες...μονες παιζουν σε καποιες φασεις...για πες για πες μικρε την λογικη σου λιγο να δουμε...5x60 kg
1x100 kg
1x100 kg

Μιλιταρυ Πρεςς

5X30 KG
5X35 kg
5X40 kg
3X45 kg

Clean n press απο τεχνικη εδω εισαι καλα?πολυ βασικο...
1x60 -->failed
2x40 kg
1x50 kg

Στα κιλα ειναι και η ολυμπιακη μπαρα μεσα...
Αν κρινω εγω τον εαυτο μου, τα πηγα χαλια και ημουν και κουρασμενος και ειχα λαβει σχεδον τις μισες θερμιδες απο οτι λαμβανω κανονικα.
Ειδικα στις αρσεις θανατου δεν τα πηγα καθολου καλα. 100 κιλα εκανα 5 επαναληψεις και σημερα δεν μπορουσα να ζοριστω ουτε για δευτερη. Συν τοις αλλοις ειχα ενα περιεργο τσιμπημα στον τραπεζοειδη κονα στον λαιμο παρολο που στο μιλιταρυ πρεςς τα πηγα -πιστευω- καλυτερα απο ολα τα αλλα..αν δεν κανω λαθος,ειχες και κατι με γονατα ε?η κανω λαθος?διορθωσε με...;)Μπορειτε να με κρινετε ή να και με συμβουλευσετε απλα σημερα ημουν αρκετα προχειρος στις εμαναληψεις και τα σετ που εκανα. Πρωτα ο Θεος, επομενη προπονηση αυριο.

.

Αντωνης
12-07-11, 04:35
Ακολουθω μια παραλλαγη του προγραμματος 5χ5χ5.


Mπορεις να μου εξηγησεις αυτην την παραλλαγη?
Γιατι εγω το μονο που βλεπω ειναι random-ιες...Ενας αχταρμας ασκησεων χωρις κανενα πλανο απο πισω,progression η' assist work(νταξ αυτο ειναι το λιγοτερο)...
Εκανες σε μια μερα bench,deadl και military και οχι μονο δεν εβαλες εστω ενα rep buffer στα λειτουργικα σετ,αλλα πηγες και μεχρι αποτυχιας και στις 3...Αν ειναι δυνατον...

Σου χω πει χιλιες φορες οτι η λογικη του να εχεις μεγαλη συχνοτητα βασικων στο προγραμμα σου που λες συνεχεια,δεν ειναι απλα να τις βαζεις και να πηγαινεις σε καθε προπονηση και οσο βγαλεις.
Διαβασε λιγο αυτα που σου γραφουμε και μην ρωτας αν δεν εφαρμοζεις αυτα που σου προτεινονται...Αν συνεχισεις να κανεις τετοιες τυφλες προπονες οχι μονο δεν θα χεις την προσδωκομενη αναπτυξη σε μαζα και δυναμη,αλλα πολλαπλασιαζεις και τις πιθανοτητες για τραυματισμο...

MusclesOfShadow
12-07-11, 10:55
.

Nαι, ποναει λιγο το γονατο μου στα καθισματα. Δεν προπονω μυες αυτη τη στιγμη, προπονω ασκησεις και κιλα.
Και ναι προσπαθω να κανω powerlifting:bowdown: xexe, αλλα φυσικα δεν λεω οτι το κανω...


Mπορεις να μου εξηγησεις αυτην την παραλλαγη?
Γιατι εγω το μονο που βλεπω ειναι random-ιες...Ενας αχταρμας ασκησεων χωρις κανενα πλανο απο πισω,progression η' assist work(νταξ αυτο ειναι το λιγοτερο)...
Εκανες σε μια μερα bench,deadl και military και οχι μονο δεν εβαλες εστω ενα rep buffer στα λειτουργικα σετ,αλλα πηγες και μεχρι αποτυχιας και στις 3...Αν ειναι δυνατον...

Σου χω πει χιλιες φορες οτι η λογικη του να εχεις μεγαλη συχνοτητα βασικων στο προγραμμα σου που λες συνεχεια,δεν ειναι απλα να τις βαζεις και να πηγαινεις σε καθε προπονηση και οσο βγαλεις.
Διαβασε λιγο αυτα που σου γραφουμε και μην ρωτας αν δεν εφαρμοζεις αυτα που σου προτεινονται...Αν συνεχισεις να κανεις τετοιες τυφλες προπονες οχι μονο δεν θα χεις την προσδωκομενη αναπτυξη σε μαζα και δυναμη,αλλα πολλαπλασιαζεις και τις πιθανοτητες για τραυματισμο...

Σας ειπα οτι η προπονηση μου βγηκε χαλια σημερα, ηταν πρχειρη, καλα κανεις και μου τα λες αυτα ουτε εγω εμεινα ευχαριστημενος. Επισης δεν εχω ιδεα τι ειναι το rep buffer...
Σημερα θα φτιαξω ενα συγκεκριμενο πλανο επαναληψεων και σετ που θα πρεπει να κανω ακομα και κιλων.
Αλλα χθες δεν μου βγηκε τιποτα και εκανα ο,τι μπορουσα για να πω οτι κατι εκανα.
Μην ανησυχεις καταλαβαινω οτι εκανα μια τρυπα στο νερο.

-Το προγραμμα αν δεν κανω λαθος λεει ενα σετ σε καθε ασκηση, αλλα εμενα μου φαινεται λιγο πολυ λιγο.

gym
12-07-11, 11:03
Nαι, ποναει λιγο το γονατο μου στα καθισματα. Δεν προπονω μυες αυτη τη στιγμη, προπονω ασκησεις και κιλα.
Και ναι προσπαθω να κανω powerlifting:bowdown: xexe, αλλα φυσικα δεν λεω οτι το κανω...



Σας ειπα οτι η προπονηση μου βγηκε χαλια σημερα, ηταν πρχειρη, καλα κανεις και μου τα λες αυτα ουτε εγω εμεινα ευχαριστημενος. Επισης δεν εχω ιδεα τι ειναι το rep buffer...
Σημερα θα φτιαξω ενα συγκεκριμενο πλανο επαναληψεων και σετ που θα πρεπει να κανω ακομα και κιλων.
Αλλα χθες δεν μου βγηκε τιποτα και εκανα ο,τι μπορουσα για να πω οτι κατι εκανα.
Μην ανησυχεις καταλαβαινω οτι εκανα μια τρυπα στο νερο.

-Το προγραμμα αν δεν κανω λαθος λεει ενα σετ σε καθε ασκηση, αλλα εμενα μου φαινεται λιγο πολυ λιγο.

θα σου το ξαναπω....εισαι μικρος και ηδη εχεις πονους σε γονατα και αλλου....καμπανακι χτυπαει κανονισε με τα γονατα δεν παιζουμε....αλλα εσυ του κεφαλιου σου....και γενικα με τραυαματισμους,..μετα
σε παρακαλω πολυ επειδη δεν κοιμηθηκα κ πολυ το βραδυ ,μπορεις να μου εξηγησεις το κοκκινο τονισμνεο κομματι του ποστ σου?

MusclesOfShadow
12-07-11, 11:03
Mπορεις να μου εξηγησεις αυτην την παραλλαγη?
Γιατι εγω το μονο που βλεπω ειναι random-ιες...Ενας αχταρμας ασκησεων χωρις κανενα πλανο απο πισω,progression η' assist work(νταξ αυτο ειναι το λιγοτερο)...
Εκανες σε μια μερα bench,deadl και military και οχι μονο δεν εβαλες εστω ενα rep buffer στα λειτουργικα σετ,αλλα πηγες και μεχρι αποτυχιας και στις 3...Αν ειναι δυνατον...

Σου χω πει χιλιες φορες οτι η λογικη του να εχεις μεγαλη συχνοτητα βασικων στο προγραμμα σου που λες συνεχεια,δεν ειναι απλα να τις βαζεις και να πηγαινεις σε καθε προπονηση και οσο βγαλεις.
Διαβασε λιγο αυτα που σου γραφουμε και μην ρωτας αν δεν εφαρμοζεις αυτα που σου προτεινονται...Αν συνεχισεις να κανεις τετοιες τυφλες προπονες οχι μονο δεν θα χεις την προσδωκομενη αναπτυξη σε μαζα και δυναμη,αλλα πολλαπλασιαζεις και τις πιθανοτητες για τραυματισμο...

Τ προτεινεις να κανω δηλαδη στα σετ και τις επαναληψεις? Κανονικα κανω 5 αντε 3 επαν. Και σετ? Να κανω 1 οπως στο κανονικο προγραμμα?

(βεβαια σε μια αλλη ιστοσελιδα ηταν 5χ5, δηλαδη 5 σετ με 5 επαναληψεις)

MusclesOfShadow
12-07-11, 11:27
θα σου το ξαναπω....εισαι μικρος και ηδη εχεις πονους σε γονατα και αλλου....καμπανακι χτυπαει κανονισε με τα γονατα δεν παιζουμε....αλλα εσυ του κεφαλιου σου....και γενικα με τραυαματισμους,..μετα
σε παρακαλω πολυ επειδη δεν κοιμηθηκα κ πολυ το βραδυ ,μπορεις να μου εξηγησεις το κοκκινο τονισμνεο κομματι του ποστ σου?

Μα σου λεω οτι δεν κανω καθισματα επειδη ποναω εκει και εσυ εξακολουθεις να λες οτι κανω του κεφαλιου μου. Ο,τι πεις. Εχω αφησει μια απτις σημαντικοτερες ασκησεις για το γονατο μου και εσυ το ξαναλες. Στις υπολοιπες ασκησεις δεν ειναι το ιδιο, δεν με πονα καθολου!
Κοιτα αυτη η προπονηση δεν εχει ο στοχο αλλο πραγμα? Δεν εχει στοχο να καψω τους μυς μου και να εχω doms την αλλη μερα, ετσι δεν ειναι? Γιαυτο γινεται και σχεδον καθε μερα (τεταρτη μπορει και οχι) γιατι προπονει διαφορετικα, αν κανω λαθος πειτε το μου, αλλα επειδη ειμαι μικρος μπορεις να μου λες και το τι θα εκανες εσυ, οχι μονο το τι ειναι λαθος, γιατι ολο λαθη λες οτι κανω και το 1% μπορει να ειναι συμβουλη, σε παρακαλω δηλαδη για να ξερω τι να κανω!

gym
12-07-11, 11:47
Μα σου λεω οτι δεν κανω καθισματα επειδη ποναω εκει και εσυ εξακολουθεις να λες οτι κανω του κεφαλιου μου. Ο,τι πεις. Εχω αφησει μια απτις σημαντικοτερες ασκησεις για το γονατο μου και εσυ το ξαναλες. Στις υπολοιπες ασκησεις δεν ειναι το ιδιο, δεν με πονα καθολου!
Κοιτα αυτη η προπονηση δεν εχει ο στοχο αλλο πραγμα? Δεν εχει στοχο να καψω τους μυς μου και να εχω doms την αλλη μερα, ετσι δεν ειναι? Γιαυτο γινεται και σχεδον καθε μερα (τεταρτη μπορει και οχι) γιατι προπονει διαφορετικα, αν κανω λαθος πειτε το μου, αλλα επειδη ειμαι μικρος μπορεις να μου λες και το τι θα εκανες εσυ, οχι μονο το τι ειναι λαθος, γιατι ολο λαθη λες οτι κανω και το 1% μπορει να ειναι συμβουλη, σε παρακαλω δηλαδη για να ξερω τι να κανω!

εγω αναφερθηκα στους πονους σου....το οτι δεν κανεις σκουωτ δεν μου λεει κατι...το γονατο σου μπορει να τσιμπησει και σε αλλες ασκησεις αλλα δεν θα το αναλυσουμε αυτο εφοσον θες τοσο πια καποιες συγκεκριμενς ασκησεις...
παμε παρακατω...
η προταση προπονσω ασκησεις κ κιλα απλα δεν νοειται...δεν σημαινει απολυτως τιποτα...εκτος κ αν εννοεις,το μονο δηλαδη που φανταζομαι,δουλευω τεχνικη κ μαθιανω...
αλλα και παλι δεν στεκει εδω...

εχεις ενα προγραμμα με τοσο λιγες ρεπς που το μονο που καταφερνεις για μενα ειναι να ικανοποιεις το εγω σου....και παουερ λιφτιινγκ να εκανες (μεσα απο την δικη μου μικρη εμπειρια σε αυτο) ετσι δεν δουλευεις...

το να καψεις τους μυς,εχει τεραστιααααα αποσταση απο αυτο που κανεις...
επισης μου λες το τι προπονεις ακριβως?δηλαδη ρε παιδι μου εχει καποια λογικη αυτο που κανεις?η απλα το κανεις ετσι γιατι γουσταρεις βασικες κ κιλα?

σου απανταω γιατι εισαι μικρος κ ακομα διαμορφωνεις και χαρακτηρα αλλιως αν μου ελεγε αλλος δεν με εχεις βοηθησει σχεδον καθολου μετα απο τοσες φορες που σου μιλησα,απλα δεν θα απαντουσα...

λοιπον...η συμβουλη μου ειναι...
κατσε κ σκεψου τον στοχο σου...εδω επειδη μαλλον εισαι αρχαριος,δες τα κιλα σου επανω σου κ πες θελω ογκο η να χασω λιπος?αυτο εσυ το ξερεις...
αναλογα με τον στοχο σου βγαζεις προγραμμα...η παιρνεις αποε δω ετοιμο η το δουλευεις εσυ διαβαζοντας κ ποσταρεις κ σε βοηθαμε...

οσο για τα αλλα κανω δυναμη,παουερ και εγω δεν ξερω τι αστα ακομα...
εχεις μελλον για αυτα...κανε ενα σωστο προγραμμα και ασε τους πειραματισμοςυ κατα μερος..και ξερεις γιατι?
γιατι εισαι σε μια ηλικια που αν δουλεψεις σωστα και μεθοδικα θα δεις τα καλυτερα αποτελεσματα επανω σου και δεν θα πιστευεις το αποτελεσμα που θα δεις...
τα gains πουα θε χεις ως νεος θα ειναι καλα...αλλα μονο βρε συ αν δουλεψεις σωστα...το κανω 5 ρεπς ταδε κιλα δεν μου λεει κατι...

το ξερω οτι πορωνεσαι κ ειναι λογικο αλλα ακου κ την μιρη συμβουλη μιας gym που εχει λιγη παραπανω εμπειρια ναι?

αυτα απο μενα ...τωρα ελπιζω να ξεπερασα το 1% στον τομεα συμβουλη...
ελπιζω να τα σκεφτεις καλα αυτα που εγραψα μπας κ πιασουν τοπο...
καλη συνεχεια φιλε !:welcome:

MusclesOfShadow
12-07-11, 12:06
εγω αναφερθηκα στους πονους σου....το οτι δεν κανεις σκουωτ δεν μου λεει κατι...το γονατο σου μπορει να τσιμπησει και σε αλλες ασκησεις αλλα δεν θα το αναλυσουμε αυτο εφοσον θες τοσο πια καποιες συγκεκριμενς ασκησεις...
παμε παρακατω...
η προταση προπονσω ασκησεις κ κιλα απλα δεν νοειται...δεν σημαινει απολυτως τιποτα...εκτος κ αν εννοεις,το μονο δηλαδη που φανταζομαι,δουλευω τεχνικη κ μαθιανω...
αλλα και παλι δεν στεκει εδω...

εχεις ενα προγραμμα με τοσο λιγες ρεπς που το μονο που καταφερνεις για μενα ειναι να ικανοποιεις το εγω σου....και παουερ λιφτιινγκ να εκανες (μεσα απο την δικη μου μικρη εμπειρια σε αυτο) ετσι δεν δουλευεις...

το να καψεις τους μυς,εχει τεραστιααααα αποσταση απο αυτο που κανεις...
επισης μου λες το τι προπονεις ακριβως?δηλαδη ρε παιδι μου εχει καποια λογικη αυτο που κανεις?η απλα το κανεις ετσι γιατι γουσταρεις βασικες κ κιλα?

σου απανταω γιατι εισαι μικρος κ ακομα διαμορφωνεις και χαρακτηρα αλλιως αν μου ελεγε αλλος δεν με εχεις βοηθησει σχεδον καθολου μετα απο τοσες φορες που σου μιλησα,απλα δεν θα απαντουσα...

λοιπον...η συμβουλη μου ειναι...
κατσε κ σκεψου τον στοχο σου...εδω επειδη μαλλον εισαι αρχαριος,δες τα κιλα σου επανω σου κ πες θελω ογκο η να χασω λιπος?αυτο εσυ το ξερεις...
αναλογα με τον στοχο σου βγαζεις προγραμμα...η παιρνεις αποε δω ετοιμο η το δουλευεις εσυ διαβαζοντας κ ποσταρεις κ σε βοηθαμε...

οσο για τα αλλα κανω δυναμη,παουερ και εγω δεν ξερω τι αστα ακομα...
εχεις μελλον για αυτα...κανε ενα σωστο προγραμμα και ασε τους πειραματισμοςυ κατα μερος..και ξερεις γιατι?
γιατι εισαι σε μια ηλικια που αν δουλεψεις σωστα και μεθοδικα θα δεις τα καλυτερα αποτελεσματα επανω σου και δεν θα πιστευεις το αποτελεσμα που θα δεις...
τα gains πουα θε χεις ως νεος θα ειναι καλα...αλλα μονο βρε συ αν δουλεψεις σωστα...το κανω 5 ρεπς ταδε κιλα δεν μου λεει κατι...

το ξερω οτι πορωνεσαι κ ειναι λογικο αλλα ακου κ την μιρη συμβουλη μιας gym που εχει λιγη παραπανω εμπειρια ναι?

αυτα απο μενα ...τωρα ελπιζω να ξεπερασα το 1% στον τομεα συμβουλη...
ελπιζω να τα σκεφτεις καλα αυτα που εγραψα μπας κ πιασουν τοπο...
καλη συνεχεια φιλε !:welcome:

Οκ, σευχαριστω πολυ που προσπαθησες να μου δωσεις μια καλη συμβουλη, καταλαβαινω την προσπαθεια καποιου και την εκτιμω;)
(απλα δεν καταλαβαινω γιατι θετεις ως μονες επιλογες το χασιμο λιπους ή τον ογκο....)

tasos2
12-07-11, 12:13
.
κατσε κ σκεψου τον στοχο σου...εδω επειδη μαλλον εισαι αρχαριος,δες τα κιλα σου επανω σου κ πες θελω ογκο η να χασω λιπος?αυτο εσυ το ξερεις...


Απο οτι καταλαβα τον νοιαζει η αυξηση δυναμης για την ωρα. Οποτε δεν ειναι ακυρα αυτα που κανει. Τωρα για το τι συνεπειες μπορει να εχουν στην ηλικια του δεν το ξερω

MusclesOfShadow
12-07-11, 12:16
Απο οτι καταλαβα τον νοιαζει η αυξηση δυναμης για την ωρα. Οποτε δεν ειναι ακυρα αυτα που κανει. Τωρα για το τι συνεπειες μπορει να εχουν στην ηλικια του δεν το ξερω

Αφου εχω βαλει ξεκαθαρα target stats. Ειναι ξεκαθαρο το τι θελω, απτο πρωτο πρωτο ποστ.:welcome:

Αντωνης
12-07-11, 13:31
Απο οτι καταλαβα τον νοιαζει η αυξηση δυναμης για την ωρα. Οποτε δεν ειναι ακυρα αυτα που κανει. Τωρα για το τι συνεπειες μπορει να εχουν στην ηλικια του δεν το ξερω

Aκυροτατα ειναι.Στα προγραμματα δυναμης δεν κανεις 3 βασικες την μερα μεχρι failure.To μονο που καταφερνεις ετσι ειναι να βιαζεις το νευρικο σου,και πολλες φορες εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα σε δυναμη.

Muscles το τι προτεινω στο χω γραψει χιλιαδες φορες,και στο φορουμ και σε πμ.
Εκτος αυτου πλεον δεν ξερω καν τι ζητας..Την μια λες δυναμη,την αλλη υπερτροφια(λες και αυτα ειναι αντιστροφως αναλογα μεταξυ τους)...
Τελος παντων κοιταξε αυτα να (ξανα)παρεις μια ιδεα αφου τα προηγουμενα περασανε στο ντουκου...


http://www.coopersguns.com/articles/exercise/upperlower-split-for-a-hard-gainer/
http://startingstrength.wikia.com/wiki/Bill_Starr_5x5
http://www.exrx.net/WeightTraining/PowerliftingPrograms.html (αν κανεις αυτο εφαρμοσε το basic power cycle και χωσε καποιες Sample Assistance Exercises στις μερες που λεει)

MusclesOfShadow
12-07-11, 13:36
Aκυροτατα ειναι.Στα προγραμματα δυναμης δεν κανεις 3 βασικες την μερα μεχρι failure.To μονο που καταφερνεις ετσι ειναι να βιαζεις το νευρικο σου,και πολλες φορες εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα σε δυναμη.

Muscles το τι προτεινω στο χω γραψει χιλιαδες φορες,και στο φορουμ και σε πμ.
Εκτος αυτου πλεον δεν ξερω καν τι ζητας..Την μια λες δυναμη,την αλλη υπερτροφια(λες και αυτα ειναι αντιστροφως αναλογα μεταξυ τους)...
Τελος παντων κοιταξε αυτα να (ξανα)παρεις μια ιδεα αφου τα προηγουμενα περασανε στο ντουκου...


http://www.coopersguns.com/articles/exercise/upperlower-split-for-a-hard-gainer/
http://startingstrength.wikia.com/wiki/Bill_Starr_5x5
http://www.exrx.net/WeightTraining/PowerliftingPrograms.html(αν κανεις αυτο εφαρμοσε το basic power cycle και χωσε καποιες Sample Assistance Exercises στις μερες που λεει)

Δεν ηθελα να τα κανω ετσι, εγω εγραψα το τι μου βγηκε, ειχα προβλημα σε εκεινη την προπονηση. Παντα κανω 5 επαναληψεις. Εκτος και αν εννοεις οτι πρεπει να κανω 5 επαναληψεις αλλα με πολυ μικροτερο βαρος απτο 5RM. Να συμφωνω σε αυτο.

Θα διαβασω τα λινκς σου με προσοχη!

tasos2
12-07-11, 13:47
Aκυροτατα ειναι.Στα προγραμματα δυναμης δεν κανεις 3 βασικες την μερα μεχρι failure.To μονο που καταφερνεις ετσι ειναι να βιαζεις το νευρικο σου,και πολλες φορες εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα σε δυναμη.

Muscles το τι προτεινω στο χω γραψει χιλιαδες φορες,και στο φορουμ και σε πμ.
Εκτος αυτου πλεον δεν ξερω καν τι ζητας..Την μια λες δυναμη,την αλλη υπερτροφια(λες και αυτα ειναι αντιστροφως αναλογα μεταξυ τους)...
Τελος παντων κοιταξε αυτα να (ξανα)παρεις μια ιδεα αφου τα προηγουμενα περασανε στο ντουκου...


http://www.coopersguns.com/articles/exercise/upperlower-split-for-a-hard-gainer/
http://startingstrength.wikia.com/wiki/Bill_Starr_5x5
http://www.exrx.net/WeightTraining/PowerliftingPrograms.html(αν κανεις αυτο εφαρμοσε το basic power cycle και χωσε καποιες Sample Assistance Exercises στις μερες που λεει)

Δηλαδη για να ανεβασεις δυναμη δε πρεπει να φτανεις σε κοπωση? Νταξει για να το κανεις σε ολα τα σετ το καταλαβαινω οτι σε παει πισω αλλα σε ενα σετ τουλαχιστον απο καθε ασκηση δεν πρεπει να φτανεις? Δε ξερω γι αυτο ρωταω

Αντωνης
12-07-11, 14:45
Δηλαδη για να ανεβασεις δυναμη δε πρεπει να φτανεις σε κοπωση? Νταξει για να το κανεις σε ολα τα σετ το καταλαβαινω οτι σε παει πισω αλλα σε ενα σετ τουλαχιστον απο καθε ασκηση δεν πρεπει να φτανεις? Δε ξερω γι αυτο ρωταω

Eξαρταται το προγραμμα,σε αλλα φτανεις σχεδον σε καθε προπονα και σε αλλα φτανεις μονο στο τελος του κυκλου που τεσταρεις 1ρμ.
Αλλα σε αυτα που φτανεις,φτανεις μονο σε μια βασικη σε καθε προπονα.Οι υπολοιπες ασκησεις της μερας ειναι η' assist work,η' καποια αλλη βασικη,κατα προτιμηση του αλλου μισου του σωματος απ αυτο της πρωτης ασκησης,αλλα να εχει τουλαχιστον 2 rep buffer στα λειτουργικα σετ.
Επισης πρεπει να υπαρχει και progression βδομαδα με την βδομαδα οπως σε ολα τα πλ προγραμματα,αλλα και συχνο deload αφου με την συχνη αποτυχια στις πολυαρθρικες δινεις μεγαλα φορτια εντασης στο νευρικο.Ενα παραδειγμα προγραμματος τετοιου τυπου με failure σε καθε προπονα ειναι αυτο
http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance/how_to_build_pure_strength

MusclesOfShadow
11-09-11, 11:15
Oλες οι ασκησεις ειναι 6Χ5. Προπονουμαι σπιτι, εχω αρκετα κιλα για λιγο καιρο για ολες τις ασκησεις εκτος απτις αρσεις θανατου.
Ερωτηση:
Eιναι αρκετες αυτες οι μερες? Πιστευω μπορω να προσθεσω την Τριτη και Τεταρτη μερικες απτις βασικες ασκησεις του Σαββατου και της Κυριακης αντιστοιχα.


Παρασκευη
Deadlifts(M)
Upright Rows(M)
Dumbbell Crunches ή και Weighted Sit-Ups

Σαββατο
Hack Squats (H)
Pendlay Rows (Barbell rows) (H)
Weighted Pushups (M-H)
Side Torso Raises (L)
BB curls (M-H)

Κυριακη
Front Squats (M)
Dl Split Squats (L)
Floor DB Press (H)
DB Rows (H)
Military Press (H)
Skull Crushers (L-M)

Τριτη
Snatches 6x1

Tεταρτη
Clean N Press 6x1

Πως σας φαινεται? Τοχω δοκιμασει και με ξετρελανε, ομως οταν πηγα να κανω δυο φορες την ιδια προπονηση μες στην εβδομαδα, δεν ειχα προβλημα με την δυναμη, αλλα με το "motivation".... (Χθες εγινε αυτο)..

loukiss
11-09-11, 12:09
μετεφερε στην Παρασκευη τ Military Press , μετα τα DL.

γενικα καλο φαινεται για σπιτι

MusclesOfShadow
11-09-11, 13:28
Eγινε!!!
Τωρα loukiss αν εχεις την καλοσυνη, μπορω να κανω διπλες προπονησεις μες στην εβδομαδα? Τις πιο βασικες δηλαδη απο Σαββατο και Κυριακη να τις παω Τριτη και Tεταρτη αντιστοιχα

Thnx

loukiss
12-09-11, 03:07
για να σ πω τν αληθεια εγω θα τ κανα ετσι :

Day 1
Front Squat
DB Press (floor or something)
Shrugs

Day 2
Clean n Jerk
Abs
Calves

Day 3
Deadlift
Military Press
Pull Up

Day 4
Snatch
Abs
Calves

Day 5
Hack Squat
Press
BB Row

οτι αλλες ασκησεις θες βαλτες μετα...

MusclesOfShadow
12-09-11, 17:38
Δεν εχω τιποτα για pull ups.
Κοιτα καλο εινα το προγραμμα σου, απλως εγω το συρρικνωνω γιατι εχω σχολειο βασικα και ο ελευθερος μου χρονος τις καθημερινες ειναι 4 ωρες, και μεσα σε αυτες θα πρεπει να εχω διαβασει κιολας. Οποτε τι μενει για μενα? Μια ωρα με το ζορυ (αν θελω να ειμαι διαβασμενος και να κοιμηθω καλα).

loukiss
13-09-11, 00:41
αυτο με τπτ δν θα σ παιρνει πανω απο 40 λεπτα τη μερα..αλλα οκ ΠΑΝΤΑ προεχει το διαβασμα σου

Αντωνης
13-09-11, 16:45
Louk 5 φορες/week με αρκετη επιβαρυνση στα ποδια,και μαλιστα 5 μερες συνεχομενες,μου φαινεται overkill.Εκτος και αν αυτο το 6x5 που αναφερεται(που btw ΜoS καλο ειναι αλλη φορα να γραφεις τα %,αλλιως ειναι λογια του αερα)γινεται με 70-75% του 1rm
Εξακολουθω παντως να αμφιβαλλω για το κατα ποσο ενας μη αρσιβαριστας ειναι εις θεσην να κανει σωστα cleans και snatch(ειδικα snatch).Εδω κανουν λαθος την τεχνικη ατομα που εχουν μηνες και χρονια σε συλλογο κ με εναν προπονητη πανω απ το κεφαλι τους,και θα την κανουμε σωστα εμεις που την μαθαμε απ το youtube?
Αν γινονται βεβαια σε αρκετα χαμηλες εντασεις κ υψηλο ογκο σετ,δεν νομιζω να υπαρχει (μεγαλο) προβλημα,αλλα σε ποσοστο ανω του 80% εγω τις θεωρω επικινδυνες για καποιον που δεν εχει αμεση σχεση με weightlifting.

Devil
13-09-11, 16:51
Louk 5 φορες/week με αρκετη επιβαρυνση στα ποδια,και μαλιστα 5 μερες συνεχομενες,μου φαινεται overkill.Εκτος και αν αυτο το 6x5 που αναφερεται(που btw ΜoS καλο ειναι αλλη φορα να γραφεις τα %,αλλιως ειναι λογια του αερα)γινεται με 70-75% του 1rm
Εξακολουθω παντως να αμφιβαλλω για το κατα ποσο ενας μη αρσιβαριστας ειναι εις θεσην να κανει σωστα cleans και snatch(ειδικα snatch).Εδω κανουν λαθος την τεχνικη ατομα που εχουν μηνες και χρονια σε συλλογο κ με εναν προπονητη πανω απ το κεφαλι τους,και θα την κανουμε σωστα εμεις που την μαθαμε απ το youtube?
Αν γινονται βεβαια σε αρκετα χαμηλες εντασεις κ υψηλο ογκο σετ,δεν νομιζω να υπαρχει (μεγαλο) προβλημα,αλλα σε ποσοστο ανω του 80% εγω τις θεωρω επικινδυνες για καποιον που δεν εχει αμεση σχεση με weightlifting.

λογικα ειναι με μεγαλο ογκο και χαμηλες %.... κυριως για να μαθει να την τεχνικη.... απο εκει και περα σιγουρα παιζει buffer στις αλλες τρεις μερες... αλλιως δεν βγαζει μηνα...

απο εκει και περα εγω θα προτεινα 1upper + 1lower (λογικα σαββατο κυριακη) και μια fullbody μεσα στην εβδομαδα... κυριως λογο του περιορισμενο χρονου που εχει...

Αντωνης
13-09-11, 17:00
λογικα ειναι με μεγαλο ογκο και χαμηλες %.... κυριως για να μαθει να την τεχνικη.... απο εκει και περα σιγουρα παιζει buffer στις αλλες τρεις μερες... αλλιως δεν βγαζει μηνα...

απο εκει και περα εγω θα προτεινα 1upper + 1lower (λογικα σαββατο κυριακη) και μια fullbody μεσα στην εβδομαδα... κυριως λογο του περιορισμενο χρονου που εχει...

Ναι ετσι θα πρεπει να ειναι,απλα το λεω γιατι τον εχω δει προσφατα να ποσταρει οτι πρεπει οι προπονησεις να ναι γεματες ενταση,να μην μπορεις να βγαλεις αλλη επαναληψη κτλ,και εχω τις αμφιβολιες μου...:unsure:
Ελπιζω να μην ειναι ετσι γιατι αλλιως προβλεπεται ''κλειστο,απ τον επομενο μηνα κοντα σας'' του νευρικου,τετοια φορτιση στα ποδια ουτε το original smolov δεν εχει:green:

+1 σ αυτο που ειπες,και τα 2 fullbody γνωμη μου ειναι,να μην εχουν και τα 2 σαν πρωτη ασκηση lower body,οπως τωρα...Π.χ η μια να ξεκιναει με mp.

MusclesOfShadow
13-09-11, 19:24
To προγραμμα μου ειναι ηδη ετοιμο, δεν αλλαζει ο,τι και αν μου πειτε:P

Δευτερα
-

Τριτη
Clean N Press (εδω δεν ξερω ποσα σετ να κανω ή επαναληψεις, συνηθως κανω μονες γιατι ειναι ολοκληρη διαδικασια)
Snatch (Το ιδιο και εδω παρολο που τωρα αρχιζω αυτη την ασκηση)

Τεταρτη (Λιγο "φλου" μερα λογω μαθηματων, δεν ξερω τι θα παιξει, αλλα δεν μπορω να κρατηθω, μια ασκηση τουλαχιστον απο αυτες θα την κανω, σας λεω δεν αντεχω χωρις προπονηση τελευταια)
Front Squats (η μπαρα ερχεται στους ομους με clean) 6χ5
Μιλιταρυ Πρεςς 6χ5 (μηπως ειμαι κουρασμενος απο τα χθεσινα clean n press? Γιατι σημερα δεν ειμαι, χεχεχε)
DB Floor Press 6Χ5 ή DB Rows 6x5

Πεμπτη
-

Παρασκευη
Deadlifts (παραλλαγη: sumo ή ποδια λιγο πιο ανοιχτα απτους ομους και λαβη πολυ ανοιχτη ή λιγο πιο ανοιχτη απτα ποδια) 6x5
Upright Rows 5x6
Weighted Crunches 5x6 (με αλτηρες πιθανον)

Σαββατο
Hack Squats 6χ5
Pendlay Rows (BB rows) 6X5
Weighted Push Ups 6x5
BB Curls (Cheat Curls) 5x6

Κυριακη
Deadlift Split Squat 6x5
Floor Press 6x5
DB Rows 6x5
Skull Crushers 5x6


Και γω πιστευω ειναι λιγο φορτωμενο προγραμμα αλλα εχω πορωθει, σορρυ...
Αν μπορει καποιος να με βοηθησει με τα clean και snatch, θα τον ευχαριστησω:green: Σκοπος μου τωρα αυτον τον καιρο ειναι να καταφερω να σηκωσω το bodyweight μου, απεχω 10 κιλα απο αυτο και πιστευω μπορω να τα καταφερω. Snatch τωρα αρχισα, ειναι πολυ δυσκολο.
Ενταξει δεν προκειται να γινω ολυμπιονικης αλλα μαρεσει και το αθλημα της αρσης βαρων αλλα και η ασκηση.

Στα σετ οντως μαρεσει να πηγαινω μεχρι failure αλλα επειδη ειναι χαμηλες οι επαναληψεις δεν θα το παρακανω ακομα, ανεβαζω κιλα πολυ σταδιακα, ειδικα στα ποδια που ειναι πιο δυσκολες οι ασκησεις καθως δεν εχω και μηχανηματα ουτε ορθοστατες, και τα κανω ολα με την μπαρα στο πατωμα (hacks) ή μπροστινα καθισματα μετα απο clean.

θα ανεβαζω και την προοδο των κιλων, τα γραφω σε τετραδιακι:thumbup:
Eπισης σεκφτομαι να βαλω Μιλιταρυ Πρεςς μια μερα μονες τους που θαμαι ξεκουραστος. Μια καλη ιδεα θαταν π.χ. το πρωι π.χ. Σαββατου, και μετα το απογευμα την κανονικη προπονηση.

Ή ταν ή επι τας:bowdown:

Αντωνης
13-09-11, 19:36
Φιλε αν δεν παιξεις στα % που προαναφερθηκαν απο μενα και τον Devil,τοτε με την συχνοτητα και τον ογκο των σετ που εχεις,μαλλον επι τας θα καταληξεις:green:Απλη λογικη ειναι:green:
Τεσπα αφου φαινεται οτι η γνωμη σου δεν αλλαζει,δεν εχω παρα να σου ευχηθω καλη τυχη,σιγουρα θα την χρειαστεις:thumbup:

MusclesOfShadow
13-09-11, 20:10
Λες να κατσω να φτιαχνω και %???:unsure: Ειναι τοσο αναγκαιο? Για ποιον λογο το προτεινεις, για να μην το παρακανω? Ειναι αυτο το buffer που λεγαμε, ε?
Παντως ανετα το βγαζω αυτο το προγραμμα, το κανω ενα παρομοιο εδω και δυο εβδομαδες. Αν κανω 5 επαναληψεις χρησιμοποιω συνηθως γυρω στο 6-7 RM, δεν ειμαι σιγουρος ισως 6. Νταξει το παραδεχομαι, και 5. Αλλα μαρεσει να ζοριζομαι, αν κανω αρκετο διαλλειμα αναμεσα στα σετ δν εχω προβλημα και την αλλη μερα νιωθω πως θελω κιαλλο.
Αληθεια πιστευεις θα μου κανει κακο? Δεν εχω παρατηρησει τιποτα ακομα. Και δεν χρησιμοποιω και 1 μεγιστη ουτε τιποτα τετοιο, στα clean n press μονο σηκωνω καπως περισσοτερα, τα οποια δεν μπορω να τα σηκωσω με τις στρατιωτικες πιεσεις, ουτε για 1-2 επαναληψεις.

Αντωνης
13-09-11, 20:36
Nαι,το buffer ειναι...Τα buffer μιας επαναληψης που λες οτι εχεις ειναι απειροελαχιστο για την τωρινη σου συχνοτητα και τον ογκο των σετ...Η επιβαρυνση στο νευρικο μπορει να μην φανει απ την πρωτη βδομαδα,μπορει να μην φανει και καθολου απο αποψη συμπτωματων(χλωμο βεβαια)και ''απλα'' να πεφτεις στις ασκησεις,δηλαδη π.χ το 7rm σου με τον καιρο να γινει 5rm κτλ...

Επισης δεν μπορω να καταλαβω το 6χ5 σε ολες τις ασκησεις...Δεν εχει λογικη αυτο το πραγμα...Σε ασκησεις οπως το DB rows,Skull crushers,BB curls κτλ τι να το κανεις το 6χ5?Εκει θες 2-3 σετς με high reps..Για υπερτροφια και assistance work ειναι αυτες οι ασκησεις...

Devil
13-09-11, 20:40
βασικα το προγραμμα σου δεν εχει κανενα νοημα για να στο πω ετσι απλα.... και απο οτι εχω καταλαβει και απο την συζητηση εδω μεσα τα παιδια σου εχουν δωσει αρκετες προτασεις και εσυ θες να κανεις το δικο σου οτι και να ειναι αυτο.... αρα κουβεντα να γινετε...:welcome:

MusclesOfShadow
13-09-11, 20:58
Nαι,το buffer ειναι...Τα buffer μιας επαναληψης που λες οτι εχεις ειναι απειροελαχιστο για την τωρινη σου συχνοτητα και τον ογκο των σετ...Η επιβαρυνση στο νευρικο μπορει να μην φανει απ την πρωτη βδομαδα,μπορει να μην φανει και καθολου απο αποψη συμπτωματων(χλωμο βεβαια)και ''απλα'' να πεφτεις στις ασκησεις,δηλαδη π.χ το 7rm σου με τον καιρο να γινει 5rm κτλ...

Επισης δεν μπορω να καταλαβω το 6χ5 σε ολες τις ασκησεις...Δεν εχει λογικη αυτο το πραγμα...Σε ασκησεις οπως το DB rows,Skull crushers,BB curls κτλ τι να το κανεις το 6χ5?Εκει θες 2-3 σετς με high reps..Για υπερτροφια και assistance work ειναι αυτες οι ασκησεις...

Α, καταλαβα. Νταξει, αμα γινει κατι τετοιο θα σου πω. Στις skull crushers, bb curls, upright rows αν προσεξες εχω 5χ6. Νταξει, εχει διαφορα ομως:green:


βασικα το προγραμμα σου δεν εχει κανενα νοημα για να στο πω ετσι απλα.... και απο οτι εχω καταλαβει και απο την συζητηση εδω μεσα τα παιδια σου εχουν δωσει αρκετες προτασεις και εσυ θες να κανεις το δικο σου οτι και να ειναι αυτο.... αρα κουβεντα να γινετε...:welcome:

Τι εννοεις? Tι εννοεις οταν κατι δεν εχει νοημα? Και γιατι κανω το δικο μου? Νομιζεις δεν λαμβανω υποψιν τις συμβουλες που μου δινονται? Δεν αποτυπωνονται μεσα στο μυαλο μου? Πρεπει δηλαδη με το που μου πει καποιος κατι αμεσως να αλλαξω φιλοσοφια ζωης? Οχι πολυ απλα προσθετω γνωμες στην συνολικη μου αντιληψη των γεγονοτων. Και με ποιο επιχειρημα το προγραμμα μου "δεν εχει νοημα"? Εμενα μαρεσει ,το κανω με θρησκευτικη ευλαβεια, ξεπερναω τα ορια του εαυτου μου, βλεπω αποτελεσμα. Δεν βλεπω αποτελεσμα, βλεπω τραυματισμο? Ε τοτε το σταματαω, βρισκω αλλο, που μου κανει καλυτερα. Ουτως η αλλως δεν ειμαι πρωταθλητης, απλως γυμναζομαι, προσπαθω να πετυχω τους στοχους μου, προσπαθω να νιωθω εγω καλα.;) γιατι ο,τιδηποτε διαφορετικο πρεπει "να μην δουλευει"? Δινω ερεθισμα, δινω ξεκουραση (αν δω οτι δεν ειναι επαρκης η ξεκουραση την αυξανω φυσικα), δινω φαγητο, ε...Τι περιμενεις να γινει? Μια τρυπα στο νερο ΣΙΓΟΥΡΑ οχι:welcome:

Αντωνης
13-09-11, 21:22
Καλα κοιτα,οτι σου αρεσει εσενα δεν σημαινει οτι εχει και νοημα απο αποψη αποτελεσματικοτητας,αυτο σου ειπε ο Devil...
Τετοια προγραμματα μαν δεν ειναι απλα βαζω ασκησεις,reps και σετ και παμε onwards,
θελει να υπαρχει progression,φορτια βασισμενα σε ποσοστα του 1rm,ελεγχομενος αριθμος σετ στις ασκησεις εξιδεικευσης,deload periods,πλανο με την πραγματικη εννοια της λεξης,πιθανον και ΜΕ και DE days αν το επιλεξεις ετσι,και παει λεγοντας....Εγω σου εκανα απλα καποιες επιμερους παρατηρησεις πιο πανω μπας και σωθει κατι,και δεν προχωρησα σε σχολιασμο του συνολικου πλανου(που ουτως η' αλλως δεν υπαρχει πλανο)γιατι ηξερα πως οτι και να λεγα δεν θα με ακουγες...Π.χ παρε ενα τωρινο παραδειγμα:απ' ολα αυτα που σου εξηγηθηκαν πιο πανω,εσυ καταλαβες αυτο:green:


Α, καταλαβα. Νταξει, αμα γινει κατι τετοιο θα σου πω. Στις skull crushers, bb curls, upright rows αν προσεξες εχω 5χ6. Νταξει, εχει διαφορα ομως:green:


:green::green:Ε νταξει,απο κει και περα δεν εχει πολυ νοημα να συνεχιζουμε να μιλαμε,απλα ισως να πουμε καποια μικροπραγματακια που ισως διασωσουν κατι,με την εννοια να μην παθεις κανα τραυματισμο η' να μην κλεισει το νευρικο για να γλιτωσει τον οργανισμο σου....Οπως και να χει καλη συνεχεια;)

MusclesOfShadow
13-09-11, 21:48
Toχω κανει το δικο μου πλανο, και εχω βρει τα κιλα σε ολες μους τις ασκησεις, απλως δεν ειναι τετοιου στυλ, απλως ξερω τα κιλα που χρησιμοποιω και οποτε μπορω ανεβαινω. Με τον δικο μου ρυθμο. Οπως βλεπεις τα πραγματα εξισωνονται εδω περα, δεν βαζω κιλα καθε μερα, προσεχω την τεχνικη, τρωω περισσοτερο, οποτε ποιος ο λογος να τραυματιστω? Αργα και σταθερα. Οχι ομως και χαλαρα. Δεν μπορω να παραλειπω προπονηση οταν το σωμα μου με τραβαει προς την μπαρα.

Δεν ειναι ωραιο παντως να υποτιμας την θεληση, την αντοχη ή τις αποψεις των αλλων. Δεν ειναι ολοι ιδιοι. Ουτε εχουν την ιδια ηλικια. Μερικοι θελουν ετοιμοπαραδοτα προγραμματα και τεχνικες για να προπονηθουν, αλλοι θελουν απλα ενθαρρυνση για να συνεχισουν τον αθλο τους, καλος ή κακος, επικινδυνος ή μη, ειναι ενας αθλος οπως και να το κανουμε, ειναι μια μαχη εναντια στον παλιο μας εαυτο για να γινουμε καλυτεροι οποιοδηποτε κιαν ειναι το κοστος. Απτο να δωσεις την συμβουλη της επιτυχιας σε καποιον θεωρω προτιμοτερο να του δωσεις το κουραγιο να πιστεψει στον εαυτο του, να πιστεψει οτι αυτο που κανει ειναι το σωστο, χωρις να ξεφευγουν τα πραγματα απτα ορια της λογικης φυσικα:thumbup:

Αντωνης
13-09-11, 21:55
Οκ ρε συ,τοτε συνεχισε τον ''αθλο''(που τα σκεφτεσαι ηθελα να ξερα:green:)σου,και μην ακους εμας εμας τους κακους που δεν ενθαρρυνουμε κατι ανουσιο και επικινδυνο
Εnd of story:toast:

MusclesOfShadow
13-09-11, 23:05
Πω πωω:shoot::rifle::thumbdown:

loukiss
14-09-11, 19:04
εννοειτε οτι δν εννοουσα 100% σ ολες τις προπονησεις (ποσο μαλλον στα clean και snatches.. εδω καλα καλα την κινηση δν θα ξερεις.)
αυτα τα clean και snatch τα εβαλα πιο πολυ για activation για επομενες προπονησεις.... ουσιαστικα οι μεγαλες σ προπονησεις ειναι οι 3.. και δν ειναι αναγκαστικο να πηγαινεις 100% σ ολες ή καθε βδομαδα . αναλογως την ορεξη και τ ποσο ξεκουραστος εισαι.

τωρα εσυ επιμενεις στο πλανο σ για μενα ειναι λιγο πολυ οπως τ λεει ο Devil + Αντωνης. ολα λειτουργουν να σαι σιγουρος . το θεμα ειναι ποσο αποδοτικα ειναι καποια πραγματα σ σχεση με αλλα.

το προγραμμα σου ειναι λιγο ο,τι να ναι κουκου ρουκου π λεμε.. θα δειξει στην πορεια κανεις ο,τι θες.

MusclesOfShadow
08-10-11, 17:22
Xθες Παρασκευη, μερα γυμναστηριου, πιεσα για πρωτη φορα 80 κιλα στον παγκο για 1 επαναληψη.
Αν σας φαινεται τραγικα μικρο το νουμερο, συγχαρητηρια (:green:) για μενα ομως δεν ειναι. Και αυτο γιατι ποτε δεν χρησιμοποιω σποτερ, οποτε ειτε πρεπει να προσεχω ιδιαιτερα με τα κιλα που χρησιμοποιω, ειτε να πιεζω πολυ τον εαυτο μου και ναμαι full motivαated για να μην μου κατσει καμια μπαρα στο στηθος και τρεχουμε. Χαχα, γιαυτο παντα ηταν δυσκολος για μενα ο παγκος και ισως ακομα και η 80αρα να μην ειναι καθαρα η 1 ΜΕ μου, ισως ειναι μεγαλυτερη. Αλλα αυτο δεν το ξερω:welcome:

Η αληθεια ειναι παντως πως πιεζω καλυτερα οταν εχω νευρα, οπως χθες:turtle: χεχε

:clap::clap::clap:

tasos2
08-10-11, 17:35
Mια χαρα εισαι φιλε, για την ηλικια σου. Καλα κιλα. Εμενα καλα μου φαινονται για 16 χρονων.
Τωρα βεβαια σε αυτο το φορουμ υπαρχουν 15χρονοι που (λενε οτι) κανουν 100 κιλα x 5 οποτε μαλλον και εσυ και εγω πρεπει να μη τα λεμε τα κιλα μας.:green:

tivadar
08-10-11, 17:40
Συγχαρητηρια για το καινουριο σου προσωπικο ρεκορ.Το αν ειναι μικρο το νουμερο δεν εχει σημασια(αν και δεν ειναι μικρο οπως ειπε και ο tasos).Aυτο που εχει σημασια ειναι οτι εισαι καλυτερος απο την τελευταια φορα που το επιχειρησες.

MusclesOfShadow
08-10-11, 17:46
Τασο αυτο εγω δεν το εχω καταλαβει ακομα:P
Δεν εχω δει ποτε μου ανθρωπο καtω απο 25 να πιεζει πανω απο 60-65 κιλα και στα δυο γυμναστηρια που εχω παει:green: Για μενα παντω 100 κιλα ειναι μεγαλο βαρος, ειχα δοκιμασεινα τα πιεσω, και το μονο που μορεσα να κανω ειναι να τα σηκωσω απτο ρακ και να τα κρατησω στον αερα για αρκετη ωρα, αλλα να τα πιεσω, φιλε υτο ειναι επικινδυνο χωρις σποτερ!
Α, επισης, οταν σου κρατανε την μπαρα και στην σρωχνει ο σποτερ, ααυτο δεν σημαινει οτι εκανες εσυ την πιεση:bbbiceps: Μαζι την κανατε. Γιατι ο περισσοτεροι κανουν τις πιεσεις που ουσιαστικα δεν ειναι πιεσεις αλλα κωπηλατικη μπαρας για τον σποτερ, και νομιζουν οτι εινα δυνατοι:P
Ομως μπορω ευκολα να πιστεψω οτι καποιος εκει εξω ειναι καλυτερος απο μενα, νταξει, εννοειται, ακομα και σε αυτη την ηλικια, υαρχουν παιδια που εχουν ταλεντο και δυναμη.

ΥΓ: Μονο μια φορα ειχα δει εναν αμυο τυπο να πιεζει 80+ για Χ επαναληψεις

MusclesOfShadow
08-10-11, 17:51
Συγχαρητηρια για το καινουριο σου προσωπικο ρεκορ.Το αν ειναι μικρο το νουμερο δεν εχει σημασια(αν και δεν ειναι μικρο οπως ειπε και ο tasos).Aυτο που εχει σημασια ειναι οτι εισαι καλυτερος απο την τελευταια φορα που το επιχειρησες.

Ευχαριστω πολυ!;) Ελπιω να ανεβω περισσοτερο γιατι δεν ξεχναω τον στοχο μου: 90 kg :bbbiceps::thumbup:

leftis
08-10-11, 18:46
Ευχαριστω πολυ!;) Ελπιω να ανεβω περισσοτερο γιατι δεν ξεχναω τον στοχο μου: 90 kg :bbbiceps::thumbup:

μην έχεις καθόλου παράπονο... εγώ είμαι 78 κιλά και παίζω μαχ 60 στην μπάρα... Εκτομορφικός βέβαια αλλά και πάλι λίγα είναι... :green:

MusclesOfShadow
08-10-11, 18:58
:shock:78??:shock: Ποσο υψος εχεις?:shock:

TheWorst
08-10-11, 19:05
Muscle , γιατι εχεις βαλει στοχο 90 κιλα ? Αν θες να εισαι powerlifter,κοιτα χαμηλοτερες κατηγοριες (σε κιλα) Να αναιβανεις μονο στις προπονησεις και οχι σωματικα :P

MusclesOfShadow
08-10-11, 19:10
Muscle , γιατι εχεις βαλει στοχο 90 κιλα ? Αν θες να εισαι powerlifter,κοιτα χαμηλοτερες κατηγοριες (σε κιλα) Να αναιβανεις μονο στις προπονησεις και οχι σωματικα :P

Στοχος ειναι τα 90 κιλα στον παγκο.:green:
Επισης στοχος ειναι κι τα 90 σωματικα κιλα, βεβαια οχι ακομα, αυτο προκειται να....αργησει. Τωρα στοχο μου ειναι να καθιερωθω στα 76 κιλα σωματικα και να ανεβαινω σιγα σιγα. Δεν βιαζομαι τοσο με το σωματικο βαρος, θα ερθει πιστευω...

Δεν ξερω τι προτιμω. Θελω να τα κανω ολα σε ενα;) ΒΒing, powerlifting:bowdown: Ομως τελικα σιγουρ θα καταληξω καπου.


ΥΓ: οι στοχοι ειναι περιεργο θεμα... Δεν ξερεις πως θα ερθουν τα πραγματα, δεν ξερεις τ μπορεις να καταφερεις και ποτε. Γενικα καθε φορα στοχος ειναι να φτασω δεκα κιλα περισσοτερα απο ο,τι κανω, ενω στο σωματικο βαρος στοχος παντα ειναι τα 2-3 κιλα παραπανω. Ουσιαστκα ποτε δεν τελειωνουν οι στοχοι μου. Οσο ανεβαινουντα κιλα, τοσο ανεβαινυν και οι στοχοι. Αναλογποσα

tivadar
08-10-11, 19:21
Η ηλικια που εισαι ειναι η ιδανικη για να κανεις προοδο στην σωματικη σου διαπλαση αλλα και στην δυναμη.Το να καταληξεις καπου θα ερθει με τον καιρο.Μην ξεχνας αυτα που ζητας πετυχαινονται μεσω απλων πραγματων(διατροφη,ξεκουραση,προπονηση) αλλα δεν σημαινει οτι θα ναι και παντα ευκολα.Συνεχισε ετσι με συνεπεια και παθος.

(το προγραμμα σου ειναι οτι να ναι αλλα αφου σου δινει οτι θελεις αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει λογος να το σχολιασω παραπανω)

Εdit εσβησα μια προταση που θα μπορουσε να ταν αντικειμενο παρερμηνειας.

MusclesOfShadow
08-10-11, 19:32
Οι Σουηδοι ζουν διαφορετικα απτους Αρμενιους. Ε, κιεγω προπονουμαι διαφορετικα απτους αλλους.:green:

leftis
09-10-11, 21:57
μην έχεις καθόλου παράπονο... εγώ είμαι 78 κιλά και παίζω μαχ 60 στην μπάρα... Εκτομορφικός βέβαια αλλά και πάλι λίγα είναι... :green:

1,85 :green:

TheWorst
09-10-11, 23:20
Δες τι τραβαμε εμεις οι ψηλοι :(

MusclesOfShadow
03-03-12, 15:45
17χρονος, 70 και λιγοτερο κιλων, βγαζει σε οριζοντιες πιεσεις παγκου, 70 κιλα για 10 επαναληψεις για πρωτη φορα, χωρις να εχει αγγιξει τα 60 κιλα στην μπαρα ποε του ξανα....
Ενω ειχα προηγηθει αλλα 3 σετ προοδευτικης αυξησης κιλων (π.χ. 40-50-60)
Τι σκεφτεστε?

Και οχι δεν ημουν εγω:(

Ομως κιεγω καλα προπονηθηκα, χωρις πολλα πολλα οσων αφορα τα κιλα, αλλα ειμαι πολυ καλα πιασμενος και δουλεμενος, και οι αρσεις μου βγηκαν πολυ καλα, οι τραπεζ μου πονανε σαν τρελοι:thumbup:



Α ρε Νικο μπαγασα, αν εκανες bb θασουν ο καλυτερος γμτ...

MusclesOfShadow
29-05-12, 23:46
Bασικα καλησπερα σας!!!
Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος απο την επιδοση μου στα ποδια, καταφερα στις εκτασεις ποδιων 95 κιλα για μια επαναληψη, ενω 6 καθαρες στα 85!! Καθισματα εκανα 90 κιλα μ 8 οχι και τοσο καλες επαναληψεις, αλλα σημερα ξεπερασα τον εαυτο μου και εκανα 70 κιλα , 10 επαναληψεις, full range. Πιο full δεν γινεται! Μετα στην πρεσσα δεν ειχα οση δυναμη αλλα εβγαλα 120 για 6 επαναληψεις. Και οπως παντα ειχα προβλημα στο ξεκινημα της κινησης, γιαυτο δεν εκανα πολυ full range, κακως ομως! Κατι φταιει με τους γλουτους μου, αν και ειμαι ευχαριστημενος μαζι τους και εμφανησιακα καισε δυναμη στις ασκησεις γλουτων. Θα τα φτιαξω ομως εγω ολα;) Ενταξει μετα ξανα εκτασεις, εξανλτημενος δεν ειχα αλλη ενεργεια και εκανα κοιλιακους. ΜΙα χαρα!

johny_8
30-05-12, 00:21
Μπράβο για τη πρόοδο σου στα καθίσματα. Τώρα στις εκτάσεις μια επανάληψη δεν έχει νόημα

GeoDask
30-05-12, 00:26
Μπράβο για τη πρόοδο σου στα καθίσματα. Τώρα στις εκτάσεις μια επανάληψη δεν έχει νόημα


Τι εννοεις? Tι εννοεις οταν κατι δεν εχει νοημα? Και γιατι κανω το δικο μου? Νομιζεις δεν λαμβανω υποψιν τις συμβουλες που μου δινονται? Δεν αποτυπωνονται μεσα στο μυαλο μου? Πρεπει δηλαδη με το που μου πει καποιος κατι αμεσως να αλλαξω φιλοσοφια ζωης? Οχι πολυ απλα προσθετω γνωμες στην συνολικη μου αντιληψη των γεγονοτων. Και με ποιο επιχειρημα το προγραμμα μου "δεν εχει νοημα"? Εμενα μαρεσει ,το κανω με θρησκευτικη ευλαβεια, ξεπερναω τα ορια του εαυτου μου, βλεπω αποτελεσμα. Δεν βλεπω αποτελεσμα, βλεπω τραυματισμο? Ε τοτε το σταματαω, βρισκω αλλο, που μου κανει καλυτερα. Ουτως η αλλως δεν ειμαι πρωταθλητης, απλως γυμναζομαι, προσπαθω να πετυχω τους στοχους μου, προσπαθω να νιωθω εγω καλα. γιατι ο,τιδηποτε διαφορετικο πρεπει "να μην δουλευει"? Δινω ερεθισμα, δινω ξεκουραση (αν δω οτι δεν ειναι επαρκης η ξεκουραση την αυξανω φυσικα), δινω φαγητο, ε...Τι περιμενεις να γινει? Μια τρυπα στο νερο ΣΙΓΟΥΡΑ οχι

:P

Sorry αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ !!!

johny_8
30-05-12, 00:30
χα χα ντόμπρα απάντηση ο muscle. ωραίος. Δεδομένου όμως ότι κάνει 1 επανάληψη, στοχεύει σε δύναμη. Κ όσοι ασχολούνται με δύναμη, είτε ερασιτεχνικά είτε επαγγελματικά κάνουν εκτάσεις στη καλύτερη για ζέσταμα στην χειρότερη καθόλου. δεν πάνε για RM σε απομονωτική. στα σκουωτ πάντως muscle πρέπει να κάνεις 110 για μέγιστη αν έχεις 90 για 8

MusclesOfShadow
30-05-12, 00:37
χα χα ντόμπρα απάντηση ο muscle. ωραίος. Δεδομένου όμως ότι κάνει 1 επανάληψη, στοχεύει σε δύναμη. Κ όσοι ασχολούνται με δύναμη, είτε ερασιτεχνικά είτε επαγγελματικά κάνουν εκτάσεις στη καλύτερη για ζέσταμα στην χειρότερη καθόλου. δεν πάνε για RM σε απομονωτική. στα σκουωτ πάντως muscle πρέπει να κάνεις 110 για μέγιστη αν έχεις 90 για 8

Σιγα μωε, λεπτομερειες:green: Απλα δοκιμαζα μεχρι που μπορω να φτασω. Μου αρεσουν πολυ τα ποδια. Ουτως η αλλως επειτα απο τοσο καιρο που μ**Ακιζομαι με το τι επαναληψεις να κανω, απλα κατεληξα στο συμπερασμα οτι ολα χρειαζονται και ολα ειναι χρησιμα και αποδοτικα για ολα. Τωρα ναι αυτο που πρεπει να καταφερω ειναι να δυναμωσω λιγο γλουτους γιατι οσο και στις αρσεις τοσο και στα καθισματα και την πρεσσα εχω δυσκολια στην αρχη της κινησης, εκει που ενεργοποιουνται οι γλουτοι αρκετα. Ενταξει ειναι και οι κοιλιακοι και η πλατη φυσικα :) Θα τα φτιαξουμε, μην ανησυχειτε. Απλα ημουν πολυ χαρουμενος και ειπα να πεταξω και τις δικιες μου μ@λ*κιες αφου λετε και σεις τα δικα σας (γενκα) :green:

s0k0s
30-05-12, 12:54
Ασε μας ρε Θανο :shock::shock::shock::shock::bowdown:

MusclesOfShadow
30-05-12, 18:41
Τι εννοεις ρε μαν? :green:

s0k0s
30-05-12, 18:54
Τι εννοεις ρε μαν? :green:

Τα δικα μας :P ;) απλα μπραβο :green:

Χριστοφορος123
06-06-12, 21:54
Ρε συ για πες τι κανεις πλατη και κιλα στις ασκησεις.