PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφη Ογκου - 16 χρονων



jimmys46
09-07-11, 13:45
Καλησπερα παιδια!
Ειμαι 16 χρονων και ψαχνω μια διατροφη για ογκο...Ειμαι περιπου 65 κιλα και υψος 1.74
Τι προτεινεται?
Ευχαριστω εκ των πρωτερων...

ANTO1034
09-07-11, 16:07
Καλησπερα παιδια!
Ειμαι 16 χρονων και ψαχνω μια διατροφη για ογκο...Ειμαι περιπου 65 κιλα και υψος 1.74
Τι προτεινεται?
Ευχαριστω εκ των πρωτερων...

Είμαι 14χρονών (1.82 και 76κιλά) και κάνω την παρακάτω διατροφή όγκου εδώ και έναν μήνα και έχω βάλει 1.5 κιλό.

Πρωινό
Ένα ποτήρι γάλα light με μία κουταλιά της σούπας μέλι, 3 αβγά.
ή
Ένα ποτήρι γάλα Light με 2 φέτες μαύρο ψωμί με μέλι.

Δεκατιανό
Μία μπανάνα

Μεσημεριανό
1 μερίδα ρύζι βραστό με μοσχάρι κρέας και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα πατάτες φούρνου ή βραστές με κοτόπουλο και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα μακαρόνια με λίγο τυρί και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα φασολάκια με μοσχάρι κρέας και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα ψάρια και πράσινη σαλάτα

Μετά την προπόνηση
Σοκολατούχο γάλα και Ένα μιλξέϊκ: 350ml γάλα Light, 4 ασπράδια, 1 πορτοκάλι, 1 μπανάνα, 1 κουταλια της σούπας μέλι.

Βραδινό
2 γιαούρτια light και 1 ποτήρι γάλα light
ή
1 τοστ με γαλοπούλα
ή
3 αβγά με λίγο τυρί και κασέρι και 1 ποτήρι γάλα light

Πριν τον ύπνο
1 γιαούρτι 2% με μια χούφτα καρύδια ή αμύγδαλα.


Κάνε την διατροφή, σκληρή γυμναστική με πρόγραμμα, βάλε και καμία μέρα την εβδομάδα ανάρρωση και αν πάρεις και καμία centyrum και μουρουνέλαιο καλό θα σου κάνει...

jimmys46
09-07-11, 17:34
Ευχαριστω πολυ!

ANTO1034
09-07-11, 18:23
Ευχαριστω πολυ!

Τίποτα φίλε! :)

teenage bodybuilder
10-07-11, 20:25
Είμαι 14χρονών (1.82 και 76κιλά) και κάνω την παρακάτω διατροφή όγκου εδώ και έναν μήνα και έχω βάλει 1.5 κιλό.

Πρωινό
Ένα ποτήρι γάλα light με μία κουταλιά της σούπας μέλι, 3 αβγά.
ή
Ένα ποτήρι γάλα Light με 2 φέτες μαύρο ψωμί με μέλι.

Δεκατιανό
Μία μπανάνα

Μεσημεριανό
1 μερίδα ρύζι βραστό με μοσχάρι κρέας και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα πατάτες φούρνου ή βραστές με κοτόπουλο και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα μακαρόνια με λίγο τυρί και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα φασολάκια με μοσχάρι κρέας και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα ψάρια και πράσινη σαλάτα

Μετά την προπόνηση
Σοκολατούχο γάλα και Ένα μιλξέϊκ: 350ml γάλα Light, 4 ασπράδια, 1 πορτοκάλι, 1 μπανάνα, 1 κουταλια της σούπας μέλι.

Βραδινό
2 γιαούρτια light και 1 ποτήρι γάλα light
ή
1 τοστ με γαλοπούλα
ή
3 αβγά με λίγο τυρί και κασέρι και 1 ποτήρι γάλα light

Πριν τον ύπνο
1 γιαούρτι 2% με μια χούφτα καρύδια ή αμύγδαλα.


Κάνε την διατροφή, σκληρή γυμναστική με πρόγραμμα, βάλε και καμία μέρα την εβδομάδα ανάρρωση και αν πάρεις και καμία centyrum και μουρουνέλαιο καλό θα σου κάνει...


παιδια και εγω 16 ειμαι μου αρεσει πολυ το μεσημεριανο σου !!! αλλα καλυτερα κατα την γνωμη μου να ετρωγες τα αμυγδαλα με την μπανανα για να αυξησεισ λιγο εκει την προτεινη και να αφηνεσ το γιαουτρι μονο του αφου ουτωσ η αλλωσ εχει 20 γρ πρωτεινη 80% τησ οποιασ ειναι casein και αρα θα σε κρατησει για το βραδυ. ετσι το δεκατιανο θα ειναι πιο πλουσιο σε πρωτεινεσ τισ οποιεσ θα ξοδεψεισ μεσα στην μερα . και χαλαρωσε λιγο με το light γαλα . ειμαστε στην αναπτυξη !!!

ANTO1034
11-07-11, 00:43
παιδια και εγω 16 ειμαι μου αρεσει πολυ το μεσημεριανο σου !!! αλλα καλυτερα κατα την γνωμη μου να ετρωγες τα αμυγδαλα με την μπανανα για να αυξησεισ λιγο εκει την προτεινη και να αφηνεσ το γιαουτρι μονο του αφου ουτωσ η αλλωσ εχει 20 γρ πρωτεινη 80% τησ οποιασ ειναι casein και αρα θα σε κρατησει για το βραδυ. ετσι το δεκατιανο θα ειναι πιο πλουσιο σε πρωτεινεσ τισ οποιεσ θα ξοδεψεισ μεσα στην μερα . και χαλαρωσε λιγο με το light γαλα . ειμαστε στην αναπτυξη !!!

Έχεις δίκιο φίλε! Έκανα αυτήν την αλλαγή με το δεκατιανό ;)

Το light το χρησιμοποιώ γιατί βοηθάει στους κοιλιακούς.. αλλά μην νομίζεις..καμία φορά πίνω και από το άλλο. ;)

jimmys46
11-07-11, 13:31
Αρα το δεκατιανο παει ως εξης: 1 μπανανα και μια χουφτα αμυγδαλα 'η καρυδια
Σωστα?? ;)

teenage bodybuilder
11-07-11, 21:39
Αρα το δεκατιανο παει ως εξης: 1 μπανανα και μια χουφτα αμυγδαλα 'η καρυδια
Σωστα?? ;)

ναι !!

ANTO1034
11-07-11, 23:12
Αρα το δεκατιανο παει ως εξης: 1 μπανανα και μια χουφτα αμυγδαλα 'η καρυδια
Σωστα?? ;)

Ακριβός φίλε! :)

Serious7
14-07-11, 13:41
Είμαι 14χρονών (1.82 και 76κιλά) και κάνω την παρακάτω διατροφή όγκου εδώ και έναν μήνα και έχω βάλει 1.5 κιλό.

Πρωινό
Ένα ποτήρι γάλα light με μία κουταλιά της σούπας μέλι, 3 αβγά.
ή
Ένα ποτήρι γάλα Light με 2 φέτες μαύρο ψωμί με μέλι.

Δεκατιανό
Μία μπανάνα

Μεσημεριανό
1 μερίδα ρύζι βραστό με μοσχάρι κρέας και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα πατάτες φούρνου ή βραστές με κοτόπουλο και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα μακαρόνια με λίγο τυρί και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα φασολάκια με μοσχάρι κρέας και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα ψάρια και πράσινη σαλάτα

Μετά την προπόνηση
Σοκολατούχο γάλα και Ένα μιλξέϊκ: 350ml γάλα Light, 4 ασπράδια, 1 πορτοκάλι, 1 μπανάνα, 1 κουταλια της σούπας μέλι.

Βραδινό
2 γιαούρτια light και 1 ποτήρι γάλα light
ή
1 τοστ με γαλοπούλα
ή
3 αβγά με λίγο τυρί και κασέρι και 1 ποτήρι γάλα light

Πριν τον ύπνο
1 γιαούρτι 2% με μια χούφτα καρύδια ή αμύγδαλα.


Κάνε την διατροφή, σκληρή γυμναστική με πρόγραμμα, βάλε και καμία μέρα την εβδομάδα ανάρρωση και αν πάρεις και καμία centyrum και μουρουνέλαιο καλό θα σου κάνει...

ωραιος !!!:clap:

teenage bodybuilder
16-07-11, 21:47
υποσημειωση
παιδια μην νομιζεται οτι επειδη πηρατε καποια χ κιλα οτι ειναι καθαροσ μυσ . εγω ειμαι 16 και απο περσυ πηρα 20 κιλα τα οποια ειναι απο αυξηση υψουσ, λιποσ και καθαροσ μυσ

jimmys46
29-07-11, 13:37
υποσημειωση
παιδια μην νομιζεται οτι επειδη πηρατε καποια χ κιλα οτι ειναι καθαροσ μυσ . εγω ειμαι 16 και απο περσυ πηρα 20 κιλα τα οποια ειναι απο αυξηση υψουσ, λιποσ και καθαροσ μυσ

Δηλαδη τι διατροφη εκανες εσυ ?????? Να παρουμε μια ιδεα και απο την δικη σου διατροφη!!!:P

ionos1
31-07-11, 12:22
Είμαι 14χρονών (1.82 και 76κιλά) και κάνω την παρακάτω διατροφή όγκου εδώ και έναν μήνα και έχω βάλει 1.5 κιλό.

Πρωινό
Ένα ποτήρι γάλα light με μία κουταλιά της σούπας μέλι, 3 αβγά. δεν χρεαζεσαι light σε αυτην την ηληκία
ή
Ένα ποτήρι γάλα Light με 2 φέτες μαύρο ψωμί με μέλι. και εδω κολλανε τα αυγα ή πιες παραπάνω γάλα

Δεκατιανό
Μία μπανάνα + αμύγδαλα ή καρυδια (2 χουφτες)

Μεσημεριανό
1 μερίδα ρύζι βραστό με μοσχάρι κρέας και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα πατάτες φούρνου ή βραστές με κοτόπουλο και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα μακαρόνια με λίγο τυρί και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα φασολάκια με μοσχάρι κρέας και πράσινη σαλάτα
1 μερίδα ψάρια και πράσινη σαλάτα

Μετά την προπόνηση
Σοκολατούχο γάλα και Ένα μιλξέϊκ: 350ml γάλα Light, 4 ασπράδια, 1 πορτοκάλι, 1 μπανάνα, 1 κουταλια της σούπας μέλι. βγαλε το πορτοκαλι και βαλε 3 κουταλιες βρώμη

Βραδινό
2 γιαούρτια light και 1 ποτήρι γάλα light
ή
1 τοστ με γαλοπούλα αν εξαιρεσεις την 3η επιλγη τα αλλα δεν ειναι γευματα καλυτερα να τρως οτι εχει σπιτι ή το ιδιο με το μεσημεριανο ή μπορεις να βαλεις τόνο με σαλάτα και λιγο ρύζι ή βρώμη
ή
3 αβγά με λίγο τυρί και κασέρι και 1 ποτήρι γάλα light

Πριν τον ύπνο
1 γιαούρτι 2% με μια χούφτα καρύδια ή αμύγδαλα.


Κάνε την διατροφή, σκληρή γυμναστική με πρόγραμμα, βάλε και καμία μέρα την εβδομάδα ανάρρωση ( 2 μερες αναρρωση Minimum) και αν πάρεις και καμία centyrum και μουρουνέλαιο καλό θα σου κάνει...

...φιλικη συμβουλη δεν χρεαζεται να φτασεις στα ακρα αλλα πιστευω καποιες μικρες διορθωσεις θα σε βοηθησουν αρκετά.

ANTO1034
03-08-11, 14:20
...φιλικη συμβουλη δεν χρεαζεται να φτασεις στα ακρα αλλα πιστευω καποιες μικρες διορθωσεις θα σε βοηθησουν αρκετά.

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Θα κάνω τώρα ένα τόπικ για να μου πείτε γνώμες αλλά και να επεξεργαστείτε την διατροφή μου!
Και πάλι ευχαριστώ!

Alexis425
28-12-13, 17:45
Αρχίστε να παίρνετε συμπληρώματα: συμπληρώματα που περιλαμβάνουν αμινοξύ γλυκίνη μπορεί να τονώσουν την κυκλοφορία της ανθρώπινης αυξητικής ορμόνης (HGH), ειδικά αν τα παίρνετε πριν από την άσκηση.Αμινοξυ γλυκινη ειναι τα αμινοξεα?Αν μπορειται βοηθηστεμε και θα το εκτιμισο πολλοι

Alexis425
13-02-14, 23:56
1 γεύμα γαλα με μελι και βρωμη (1 κουπα γεματη) -7.00-
2 γεύμα 1 σαντουίτς με γαλοπούλα, τυρί , ντομάτα -9.00-
3 γεύμα θρεπτικό μεσημεριανό της μαμας (φασόλια,λουβια,φακές,μπιζέλια,κτλ) -1.40-
4 γεύμα γαλα με μελι και βρωμη (μιση κουπα) -2.30-
5 γεύμα ενα φρούτο (μπανανα η μηλο) πριν την προπόνιση 3.30
6 γεύμα ρυζι με στηθος κοτοπουλο και 1-2 αυγα (ολοκληρα) -μετα την προπονηση-
7 γεύμα γαλα