PDA

Επιστροφή στο Forum : tasos2 progress



Σελίδες : [1] 2

tasos2
11-07-11, 22:10
Ειπα να ανοιξω και εγω ενα log. :green:
Θα γραφω μονο προπονησεις οχι διατροφη

Σημερα:

Ωμοι:
- Oπισθολαιμιες πιεσεις με μπαρα: rest and pause 60 κιλα Χ 20 ρεπς (20'' διαλλειμα σε καθε ρεπ + αρκετα αργη αρνητικη)
- Εκτασεις σκυφτος για πισω δελτοειδεις: 21 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς
24 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς
-Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες: 15 κιλα ανα χερι Χ 9
17 κιλα ανα χερι Χ 7
19 κιλα ανα χερι επι 5 + drop set με 11 κιλα ανα χερι Χ 4ρεπς
-εμπροσθιες εκτασεις: 11 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς
13,5 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς (οι 2 τελευταιες με λιγη παυση)
-πλαγιες εκτασεις στην τροχαλια με ενα χερι τη φορα: drop set (25 κιλα Χ 4 ρεπς + 20 κιλα Χ 4 ρεπς + 15 κιλα επι 4 ρεπς +10 κιλα Χ 5 ρεπς)

Τραπεζοειδεις: Αρσεις τραπεζοειδων: 3 σετ 40 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς + 1 σετ 29 κιλα ανα χερι Χ 14 ρεπς


Τετρακεφαλοι: -Σκουατ με μπαρα ελευθερο (βαθυ καθισμα με σχετικα αργη αρνητικη): Προθερμανση(20 κιλα Χ 8 ρεπς, 40 κιλα επι 5 ρεπς, 50 κιλα Χ 3 ρεπς, 60 κιλα Χ1 ρεπ, 65 κιλα επι 1 ρεπ)
75 κιλα Χ 6 ρεπς (η εκτη με λιγη βοηθεια απο τον σποτερ)

- leg press: 130 κιλα Χ 6 ρεπς (Στις 2 τελευταιες λιγη βοηθεια με τα χερια μου)
-Καθισματα με αλτηρες (εμφαση στο βαθος): 31 κιλα ανα χερι Χ 6 ρεπς
31 κιλα ανα χερι Χ 5 ρεπς
31 κιλα ανα χερι Χ 5 ρεπς
24 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:14
Moυ εκανε εντυπωση που

1) Εκανες πολυ λιγοτερα κιλα στις προτασεις αλτηρων παρα στις πλαγιες εκτασεις
2)Που εβαλες πρωτα ωμους και μετα ποδια

tasos2
11-07-11, 22:20
Moυ εκανε εντυπωση που

1) Εκανες πολυ λιγοτερα κιλα στις προτασεις αλτηρων παρα στις πλαγιες εκτασεις
2)Που εβαλες πρωτα ωμους και μετα ποδια

1) Στις πλαγιες νιωθω οτι ειμαι πολυ πιο δυνατος γιατι κανω με 19ρια και διατηρω αψογη τεχνικη. Στις προτασεις μια φορα εβαλα 17ρια αλλα εδινα ωθηση και με το σωμα μου αλλιως δεν μπορουσα
2) Οταν τελειωνω απ τα ποδια δεν μπορω να παρω τα ποδια μου δεν εχω ενεργεια για κατι αλλο. Οταν τελειωνω με τους ωμους εχω αρκετη ενεργεια να κανω και αλλα

jimmy007
11-07-11, 22:21
2)Που εβαλες πρωτα ωμους και μετα ποδια[/QUOTE]

Αν θέλει κάποιος να τα κάνει μαζί, είναι καλύτερο να κάνει πρώτα ώμους γιατί μετά δεν θα αναγκάζεται η καρδιά να σπρώχνει πολύ αίμα προς τα πάνω.

Τάσο,δεν είναι λίγο παράλογο που κάνεις περισσότερο κιλά εκτάσεις σκυφτός από εκτάσεις όρθιος? Μάλλον βάζεις στις εκτάσεις σκυφτός και αρκετά από τραπεζοειδή και λοιπούς μύες πλάτης.Το αναφέρω επειδή από ότι καταλαβαίνω σε άλλα posts σου σε ενδιαφέρει η απομόνωση.

noz1989
11-07-11, 22:22
καλη αρχη!:welcome:

για πες πως κανεις οπισθολαιμιες.. ορθιος/καθιστος, ελευθερο/σμιθ, πληρης κινηση/μισες κλπ...

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:28
1) Στις πλαγιες νιωθω οτι ειμαι πολυ πιο δυνατος γιατι κανω με 19ρια και διατηρω αψογη τεχνικη. Στις προτασεις μια φορα εβαλα 17ρια αλλα εδινα ωθηση και με το σωμα μου αλλιως δεν μπορουσα
2) Οταν τελειωνω απ τα ποδια δεν μπορω να παρω τα ποδια μου δεν εχω ενεργεια για κατι αλλο. Οταν τελειωνω με τους ωμους εχω αρκετη ενεργεια να κανω και αλλα

1) ΣΩΣΤΟΣ, ναι εχεις δικιο!
2)Εγω παντα παω απο το μεγαλυτερο σωματικο μερος προς το μικροτερο.;)

tasos2
11-07-11, 22:29
2)Που εβαλες πρωτα ωμους και μετα ποδια

Αν θέλει κάποιος να τα κάνει μαζί, είναι καλύτερο να κάνει πρώτα ώμους γιατί μετά δεν θα αναγκάζεται η καρδιά να σπρώχνει πολύ αίμα προς τα πάνω.

Τάσο,δεν είναι λίγο παράλογο που κάνεις περισσότερο κιλά εκτάσεις σκυφτός από εκτάσεις όρθιος? Μάλλον βάζεις στις εκτάσεις σκυφτός και αρκετά από τραπεζοειδή και λοιπούς μύες πλάτης.Το αναφέρω επειδή από ότι καταλαβαίνω σε άλλα posts σου σε ενδιαφέρει η απομόνωση.

Πλατη σιγουρα χρησιμοποιω λιγο. Παντως το μεγαλυτερο μερος το κανουν οι δελτοειδεις γιατι με μονο 2 σετ που κανω πρηζονται παρα πολυ. Ειδα παντως οτι και λιγοτερα κιλα να βαλω παλι χρησιμοποιω αθελα μου πλατη, μαλλον δεν εχω μαθει πως να απομονωνω αυτο το σημειο ακομα. Γι αυτο δε βλεπω το λογο να μειωσω τα κιλα

tasos2
11-07-11, 22:31
καλη αρχη!:welcome:

για πες πως κανεις οπισθολαιμιες.. ορθιος/καθιστος, ελευθερο/σμιθ, πληρης κινηση/μισες κλπ...

Σ ευχαριστω
Οπισθολαιμιες κανω ελευερο καθιστος σε ισιο παγκο χωρις να εχω στηριγμα πισω. Σχεδον πληρη κινηση, ακουμπαει στο λαιμο και πηγαινει μεχρι πανω αλλα πριν κλειδωσουν τα χερια

jimmy007
11-07-11, 22:32
Πλατη σιγουρα χρησιμοποιω λιγο. Παντως το μεγαλυτερο μερος το κανουν οι δελτοειδεις γιατι με μονο 2 σετ που κανω πρηζονται παρα πολυ. Ειδα παντως οτι και λιγοτερα κιλα να βαλω παλι χρησιμοποιω αθελα μου πλατη, μαλλον δεν εχω μαθει πως να απομονωνω αυτο το σημειο ακομα. Γι αυτο δε βλεπω το λογο να μειωσω τα κιλα

Α το είχα και εγώ αυτό για κάποιο διάστημα αυτό. Θέμα συνήθειας μάλλον είναι. Πάντως να απομονώσεις 100% τον οπίσθιο δελτοειδή δεν γίνεται.

noz1989
11-07-11, 22:33
Σ ευχαριστω
Οπισθολαιμιες κανω ελευερο καθιστος σε ισιο παγκο χωρις να εχω στηριγμα πισω. Σχεδον πληρη κινηση, ακουμπαει στο λαιμο και πηγαινει μεχρι πανω αλλα πριν κλειδωσουν τα χερια


:thumbup:

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:34
2)Που εβαλες πρωτα ωμους και μετα ποδια

Αν θέλει κάποιος να τα κάνει μαζί, είναι καλύτερο να κάνει πρώτα ώμους γιατί μετά δεν θα αναγκάζεται η καρδιά να σπρώχνει πολύ αίμα προς τα πάνω.

Τάσο,δεν είναι λίγο παράλογο που κάνεις περισσότερο κιλά εκτάσεις σκυφτός από εκτάσεις όρθιος? Μάλλον βάζεις στις εκτάσεις σκυφτός και αρκετά από τραπεζοειδή και λοιπούς μύες πλάτης.Το αναφέρω επειδή από ότι καταλαβαίνω σε άλλα posts σου σε ενδιαφέρει η απομόνωση.[/QUOTE]

Αληθευει αυτο? Εγω ποτε δεν ειχα προβλημα οταν το εκανα απλα οταν εκανα στρατιωτικες πιεσεις, με πονουσαν λιγο τα ποδια αλλα μετα περασε.

tasos2
11-07-11, 22:36
Αληθευει αυτο? Εγω ποτε δεν ειχα προβλημα οταν το εκανα απλα οταν εκανα στρατιωτικες πιεσεις, με πονουσαν λιγο τα ποδια αλλα μετα περασε.

Εγω απορω πως μπορεις και κανεις ωμους μετα τα ποδια. Εγω αισθανομαι τελειωμενος. Και απο οτι θυμαμαι εσυ κανεις και μοιριαιους δικεφαλους αρα θα εισαι χειροτερα

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:40
Εγω απορω πως μπορεις και κανεις ωμους μετα τα ποδια. Εγω αισθανομαι τελειωμενος. Και απο οτι θυμαμαι εσυ κανεις και μοιριαιους δικεφαλους αρα θα εισαι χειροτερα

Εκανα...

Ναι, τελειωμενος εισαι αλλα κανεις και λιγο διαλειμμα. Και ενταξει, μπορεις να κανεις και λιγο ωμους. Το παλουκι θα ηταν ποδια-στηθος-πλατη-ωμοι. Λιγο υπερβολη που το εγραψα αλλα εγω αυτο δεν το βγαζω και απο κουραση αλλα θα το βγαλω και λαθος... Αυτο εννοω. Αλλα ναι, δεν υπαρχει γενικα προβλημα, πολλες φορες εχω κανει και γω ποδια στο τελος. Τελειωτκο χτυπημα που λενε;)

jimmy007
11-07-11, 22:44
Αληθευει αυτο? Εγω ποτε δεν ειχα προβλημα οταν το εκανα απλα οταν εκανα στρατιωτικες πιεσεις, με πονουσαν λιγο τα ποδια αλλα μετα περασε.

Εντάξει το γεγονός ότι πιέζεται περισσότερο η καρδιά δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα πάθεις και καρδιακό επεισόδιο. Μπορεί να μην παρατηρήσεις και ποτέ τόποτα.


Εγω απορω πως μπορεις και κανεις ωμους μετα τα ποδια. Εγω αισθανομαι τελειωμενος. Και απο οτι θυμαμαι εσυ κανεις και μοιριαιους δικεφαλους αρα θα εισαι χειροτερα

:thumbup::thumbup:

tasos2
11-07-11, 22:46
Εκανα...

Ναι, τελειωμενος εισαι αλλα κανεις και λιγο διαλειμμα. Και ενταξει, μπορεις να κανεις και λιγο ωμους. Το παλουκι θα ηταν ποδια-στηθος-πλατη-ωμοι. Λιγο υπερβολη που το εγραψα αλλα εγω αυτο δεν το βγαζω και απο κουραση αλλα θα το βγαλω και λαθος... Αυτο εννοω. Αλλα ναι, δεν υπαρχει γενικα προβλημα, πολλες φορες εχω κανει και γω ποδια στο τελος. Τελειωτκο χτυπημα που λενε;)

Νταξει κι εγω παλια εκανα ολες τις μυικες μαζι σε μια μερα με τον ιδιο ογκο προπονησης αλλα η δυναμη μου ηταν πολυ πεσμενη. Δηλαδη μπορει να εκανα 10 σετ στο στηθος (μετα απο αλλες μυικες) αλλα ηταν πολυ πιο κατω σε κιλα-επαναληψεις απο αυτα που μπορουσα.
Εσυ ωμους κανεις τα ιδια οταν τους κανεις μετα τα ποδια σε σχεση με οταν τους κανεις στην αρχη?

MusclesOfShadow
11-07-11, 22:50
Νταξει κι εγω παλια εκανα ολες τις μυικες μαζι σε μια μερα με τον ιδιο ογκο προπονησης αλλα η δυναμη μου ηταν πολυ πεσμενη. Δηλαδη μπορει να εκανα 10 σετ στο στηθος (μετα απο αλλες μυικες) αλλα ηταν πολυ πιο κατω σε κιλα-επαναληψεις απο αυτα που μπορουσα.
Εσυ ωμους κανεις τα ιδια οταν τους κανεις μετα τα ποδια σε σχεση με οταν τους κανεις στην αρχη?

Πρακτικα αν δεν εχω δουλεψει τους ωμους πιο πριν με καποια ασκηση τους δουλευω πολυ καλα στην ωρα τους. Με τα ποδια δεν τους δουλευω οποτε ακομα και αν δεν κουνιουνται, δεν εχω προβλημα, μια χαρα κανω ωμους μετα:weights: θελω να πω οτι μετα απο στηθος μπορει να κουραστουν πιο ευκολα αλλα μετα απο ποδια που δεν τους κουραζω, δεν εχω προβλημα!

Eddie
11-07-11, 23:36
Καλη αρχη Τασο!

Οι εκτασεις σκυφτος μου εκαναν πολυ μεγαλη εντυπωση..ενω ειναι σχετικα ο ποιο αδυναμος δελτοειδης,εσυ σηκωνεις τα περισσοτερα κιλα!

Τι τεχνικη χρησιμοποιεις,αυστηρη με την μεση σταθερη και τα χερια τεντωμενα η με ταλαντωση και λυγισμενους αγκωνες?

luckyseven
11-07-11, 23:49
Ειπα να ανοιξω και εγω ενα log. :green:
Θα γραφω μονο προπονησεις οχι διατροφη

Σημερα:

Ωμοι:
- Oπισθολαιμιες πιεσεις με μπαρα: rest and pause 60 κιλα Χ 20 ρεπς (20'' διαλλειμα σε καθε ρεπ + αρκετα αργη αρνητικη)
- Εκτασεις σκυφτος για πισω δελτοειδεις: 21 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς 24 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς
-Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες: 15 κιλα ανα χερι Χ 9
17 κιλα ανα χερι Χ 7
19 κιλα ανα χερι επι 5 + drop set με 11 κιλα ανα χερι Χ 4ρεπς
-εμπροσθιες εκτασεις: 11 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς
13,5 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς (οι 2 τελευταιες με λιγη παυση)
-πλαγιες εκτασεις στην τροχαλια με ενα χερι τη φορα: drop set (25 κιλα Χ 4 ρεπς + 20 κιλα Χ 4 ρεπς + 15 κιλα επι 4 ρεπς +10 κιλα Χ 5 ρεπς)

Τραπεζοειδεις: Αρσεις τραπεζοειδων: 3 σετ 40 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς + 1 σετ 29 κιλα ανα χερι Χ 14 ρεπς


Τετρακεφαλοι: -Σκουατ με μπαρα ελευθερο (βαθυ καθισμα με σχετικα αργη αρνητικη): Προθερμανση(20 κιλα Χ 8 ρεπς, 40 κιλα επι 5 ρεπς, 50 κιλα Χ 3 ρεπς, 60 κιλα Χ1 ρεπ, 65 κιλα επι 1 ρεπ)
75 κιλα Χ 6 ρεπς (η εκτη με λιγη βοηθεια απο τον σποτερ)

- leg press: 130 κιλα Χ 6 ρεπς (Στις 2 τελευταιες λιγη βοηθεια με τα χερια μου)
-Καθισματα με αλτηρες (εμφαση στο βαθος): 31 κιλα ανα χερι Χ 6 ρεπς
31 κιλα ανα χερι Χ 5 ρεπς
31 κιλα ανα χερι Χ 5 ρεπς
24 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς

Αυτό θέλω να το δω μου φαίνονται πολλά κιλά μιας και οι πίσω δελτοειδεις δεν είναι τόσο δυνατή μυική ομάδα προσωπικά εγώ δεν μπορώ ούτε με 10 κιλά αλτήρα να την κάνω μάλλον γιατί την έχω κάνει 2-3 φορές αλλά πάω και κάνω στο πεκ-μπακ πισω δελτοειδείς.

tasos2
11-07-11, 23:49
Καλη αρχη Τασο!

Οι εκτασεις σκυφτος μου εκαναν πολυ μεγαλη εντυπωση..ενω ειναι σχετικα ο ποιο αδυναμος δελτοειδης,εσυ σηκωνεις τα περισσοτερα κιλα!

Τι τεχνικη χρησιμοποιεις,αυστηρη με την μεση σταθερη και τα χερια τεντωμενα η με ταλαντωση και λυγισμενους αγκωνες?

Ευχαριστω!

Στις εκτασεις σκυφτος ειναι τελειως ακινητη η μεση μου. Τα χερια οχι τεντωμενα. Οι αγκωνες ειναι λιγυσμενοι γυρω στις 135 μοιρες. Οσον αφορα το σκυψιμο ειμαι στις 90 μοιρες ακριβως παραλληλος με το εδαφος ισως γι αυτο βοηθαει πολυ η πλατη και σηκωνω περισσοτερα, αλλα νιωθω αρκετα τους δελτοειδεις

tasos2
11-07-11, 23:51
Αυτό θέλω να το δω μου φαίνονται πολλά κιλά μιας και οι πίσω δελτοειδεις δεν είναι τόσο δυνατή μυική ομάδα προσωπικά εγώ δεν μπορώ ούτε με 10 κιλά αλτήρα να την κάνω μάλλον γιατί την έχω κάνει 2-3 φορές αλλά πάω και κάνω στο πεκ-μπακ πισω δελτοειδείς.

Οκ, οταν ξανακανω θα τραβηξω βιντεο να μου πειτε. Ισως βγουν και λαθη στη φορα που ειναι ευκαιρια να διορθωσω

pepeismenos karga
12-07-11, 01:06
καλη αρχη τασο...και καλη δυναμη...παντως καλα κιλα πεζεις μια χαρα..συνεχιζε δυναμικα και ανεβαζε....σουπερ...καλη συνεχεια...

tasos2
12-07-11, 10:11
καλη αρχη τασο...και καλη δυναμη...παντως καλα κιλα πεζεις μια χαρα..συνεχιζε δυναμικα και ανεβαζε....σουπερ...καλη συνεχεια...

Eυχαριστω. Τωρα με το rest and pause δε με πιανει τιποτα :green:

tasos2
13-07-11, 14:34
Σημερινη προπονηση.

Στηθος:

- Πιεσεις στον ισιο παγκο (ελευθερο):
rest n pause: 100 κιλα 20 ρεπς (με 20 δευτερολεπτα διαλλειμα περιπου σε καθε ρεπ και αργες αρνητικες)

-Πιεσεις στον επικλινη:
rest n pause: 85 κιλα 15 ρεπς (10''-15'' διαλλειμα και αργες αρνητικες)

(Και στον ισιο και στον επικλινη η μπαρα ακουμπαει στο στηθος και δεν καλειδωνουν τα χερια στο ανω σημειο)

-Πιεσεις σε μηχανημα (αργες αρνητικες):
75 κιλα 9 ρεπς
80 κιλα 7 ρεπς
85 κιλα 5 ρεπς

- Ανοιγματα με αλτηρες (πολυ αργες αρνητικες)
21 κιλα ανα χερι 10 ρεπς
24 κιλα ανα χερι 6 ρεπς

-cross overs: (αργες αρνητικες)
25 κιλα ανα χερι 7 ρεπς
25 κιλα ανα χερι 7 ρεπς
20 κιλα ανα χερι 10 ρεπς

Τρικεφαλοι
-εκτασεις πανω απο το κεφαλι με αλτηρα (ολοκληρο ευρος στο κατεβασμα μεχρι να μην μπορει να πει πιο κατω το χερι και στο ανεβασμα λιγο πριν κλειδωσουν)
12 κιλα ανα χερι 7 ρεπς (προθερμανση)
15 κιλα ανα χερι 5 ρεπς (σχετικα αργες αρνητικες)

- εκτασεις προς τα κατω σε τροχαλια
30 κιλα 9 ρεπς
35 κιλα 7 ρεπς
40 κιλα 5 ρεπς (+ drop set 25 κιλα για αλλες 4)

-βυθισεις: (πολυ βαθια στο κατεβασμα μεχρι να μην πηγαινει αλλο)
2 σετ 6 ρεπς με το σωματικο μου βαρος

- εκτασεις με σκοινι σε τροχαλια: (σε αλλη τροχαλια που τα ιδια κιλα ειναι πιο ελαφρια απο την πανω)
45 κιλα 10 ρεπς

MusclesOfShadow
13-07-11, 14:50
Σημερινη προπονηση.

Στηθος:

- Πιεσεις στον ισιο παγκο (ελευθερο):
rest n pause: 100 κιλα 20 ρεπς (με 20 δευτερολεπτα διαλλειμα περιπου σε καθε ρεπ και αργες αρνητικες)
-Πιεσεις στον επικλινη:
rest n pause: 85 κιλα 15 ρεπς (10''-15'' διαλλειμα και αργες αρνητικες)

(Και στον ισιο και στον επικλινη η μπαρα ακουμπαει στο στηθος και δεν καλειδωνουν τα χερια στο ανω σημειο)

-Πιεσεις σε μηχανημα (αργες αρνητικες):
75 κιλα 9 ρεπς
80 κιλα 7 ρεπς
85 κιλα 5 ρεπς

- Ανοιγματα με αλτηρες (πολυ αργες αρνητικες)
21 κιλα ανα χερι 10 ρεπς
24 κιλα ανα χερι 6 ρεπς

-cross overs: (αργες αρνητικες)
25 κιλα ανα χερι 7 ρεπς
25 κιλα ανα χερι 7 ρεπς
20 κιλα ανα χερι 10 ρεπς

Τρικεφαλοι
-εκτασεις πανω απο το κεφαλι με αλτηρα (ολοκληρο ευρος στο κατεβασμα μεχρι να μην μπορει να πει πιο κατω το χερι και στο ανεβασμα λιγο πριν κλειδωσουν)
12 κιλα ανα χερι 7 ρεπς (προθερμανση)
15 κιλα ανα χερι 5 ρεπς (σχετικα αργες αρνητικες)

- εκτασεις προς τα κατω σε τροχαλια
30 κιλα 9 ρεπς
35 κιλα 7 ρεπς
40 κιλα 5 ρεπς (+ drop set 25 κιλα για αλλες 4)

-βυθισεις: (πολυ βαθια στο κατεβασμα μεχρι να μην πηγαινει αλλο)
2 σετ 6 ρεπς με το σωματικο μου βαρος

- εκτασεις με σκοινι σε τροχαλια: (σε αλλη τροχαλια που τα ιδια κιλα ειναι πιο ελαφρια απο την πανω)
45 κιλα 10 ρεπς

Aυτο σε τι βοηθαει? Και οταν τελειωνεις το ρεπ την αφηνεις την μπαρα στους στυλοβατες ή την κρατας?

Eddie
13-07-11, 15:01
Τασο,απ οσο ξερω αυτο που κανεις δεν ειναι rest pause αλλα μπαστερδεμα rest pause με αγαλακτικη.Βασικα εσυ πας να κανεις αγαλακτικης οπως και ο πεπεισμενος,αλλα τα διαλειμματα σου ειναι πολυ μεγαλα..αν δε κανω λαθος καλο ειναι να μη ξεφευγεις απ τα 10 το πολυ 15 δευτερολεπτα.rest pause ειναι να κανεις μερικες επαναληψεις μεχρι αποτυχιας,να ξεκουραστεις 20-30 δευτερολεπτα και να συνεχισεις με οσες μπορεις.

noz1989
13-07-11, 15:04
cluster λεγεται..

tasos2
13-07-11, 15:39
Aυτο σε τι βοηθαει? Και οταν τελειωνεις το ρεπ την αφηνεις την μπαρα στους στυλοβατες ή την κρατας?

Nαι την αφηνω. Βοηθαει να βγαλεις περισσοτερες ρεπς με πιο πολλα κιλα στον ιδιο χρονο χωρις να φτασεις σε κοπωση

tasos2
13-07-11, 15:44
Τασο,απ οσο ξερω αυτο που κανεις δεν ειναι rest pause αλλα μπαστερδεμα rest pause με αγαλακτικη.Βασικα εσυ πας να κανεις αγαλακτικης οπως και ο πεπεισμενος,αλλα τα διαλειμματα σου ειναι πολυ μεγαλα..αν δε κανω λαθος καλο ειναι να μη ξεφευγεις απ τα 10 το πολυ 15 δευτερολεπτα.rest pause ειναι να κανεις μερικες επαναληψεις μεχρι αποτυχιας,να ξεκουραστεις 20-30 δευτερολεπτα και να συνεχισεις με οσες μπορεις.

Επειδη το συζητησα με τον πεπεισμενο πριν το κανω τα διαλλειματα μπορουν να ειναι μεχρι 60'' αναλογα με το βαρος που χρησιμοποιεις. Εγω μπαινω οταν νιωθω ετομος. Στην αρχη κανω 15'' καθως προχωραω καικουραζομαι ανεβαζω. Στις 5 τελευταιες μπορει να εφτανα και 25''-30'' απλως γραφω μεσο ορο. Στον επικλινη που βαζω πιο λιγα κιλα κανω 10''-15'' το πολυ. Στον ισιο με νοιαζει να ανεβασω max rep γι αυτο το κανω ετσι.
Απο αλλες πηγες που διαβασαα rest n pause ειναι κι αυτο απλα εχει διαφορες παραλλαγες.

pepeismenos karga
13-07-11, 17:09
το προγραμμα εαν θελετε να το δειτε καποιο στο γκουγκλ λεγεται max-stimulation training....του dan moore...και πρεπει να θεωρειται συστημα cluster...αυτος εχει βγαλει και καινουριο και λεει ν ακνουμε το βαρος που μπρουμε για 6 ξεκουραση 30 δευτερα μετα αλλες 2 ξεκουραση μετα αλλες 2 ξεκουραση και αλλες 2 και τελος...ετσι εχουμε 12 επαναληψεις..οταν φτασουμε 12 ανεβαινουμε...και το καινουριο το λεγεται hct-12...
απλα το πρωτο εχει μεγαλυτερη επιπτωση στη δυναμη....φι αυτο λεει καντε τουλαχιστον 15-20 επαναληψεις για να φερεται και υπερτροφια αλλιως το να κανεις 6 μονες ή 8 θα δυναμωσεις αλλα υπερτροφια δεν ξερω......

pepeismenos karga
13-07-11, 17:19
ακομη τα δευτερολεπτα τα αφηνουμε οχι μονο για να κανουμε περισσοτερς επανληψεις αλλα εχει αντικτυπο και σε ποιες μυικες ινες δουλευουν εκεινη τη στιγμη...αποσο ξερω και λεει και το προσγραμαμ οταν κανεις συνεχομενες πρωτα μπαινουν οι ταχειας συστολεις και μετα οι βραδειας...ενω με μονες ή διπλες μεμονωμενες χρησιμοποιεις μονο τις ταχειας μου φενεται....που περνουν τη μεγαλυτερη μαζα...

MusclesOfShadow
13-07-11, 21:49
Επειδη το συζητησα με τον πεπεισμενο πριν το κανω τα διαλλειματα μπορουν να ειναι μεχρι 60'' αναλογα με το βαρος που χρησιμοποιεις. Εγω μπαινω οταν νιωθω ετομος. Στην αρχη κανω 15'' καθως προχωραω καικουραζομαι ανεβαζω. Στις 5 τελευταιες μπορει να εφτανα και 25''-30'' απλως γραφω μεσο ορο. Στον επικλινη που βαζω πιο λιγα κιλα κανω 10''-15'' το πολυ. Στον ισιο με νοιαζει να ανεβασω max rep γι αυτο το κανω ετσι.
Απο αλλες πηγες που διαβασαα rest n pause ειναι κι αυτο απλα εχει διαφορες παραλλαγες.

Ποσο τα εκατω απο τα μεγιστα που κανεις ειναι τα κιλα που σηκωνεις οταν κανεις αυτη την τεχνικη στον οριζοντιο παγκο?
Εννοω χρησιμοποιεις τα μεγιστα κιλα που μπορεις να σηκωσεις?

tasos2
13-07-11, 23:27
Ποσο τα εκατω απο τα μεγιστα που κανεις ειναι τα κιλα που σηκωνεις οταν κανεις αυτη την τεχνικη στον οριζοντιο παγκο?
Εννοω χρησιμοποιεις τα μεγιστα κιλα που μπορεις να σηκωσεις?

Oχι δεν ειναι μεγιστα. Ηταν το 90-95% πριν το ξεκινησω. Τωρα ειμαι σιγουρος οτι εχει ανεβει η max rep γιατι το βλεπω οτι την πρωτη φορα εβγαλα 5 και μετα τα εκανα 95 τα κιλα γιατι ενιωθα οτι δε τα χω, τη δευτερη εβγαλα 16 μονος μου και στις 4 τελευταιες χρειαζομουν βοηθεια και σημερα εβγαλα και τις 20 μονος μου με λιγο ζορι βεβαια στο τελος. Την επομενη ή τη μεθεπομενη θα τα παω 102,5. Οταν επιστρεψω στο κανονικο προγραμμα θα δουμε ποσο ανεβηκε η max rep

tasos2
16-07-11, 18:48
Σημερα

Πλατη
-Κωπηλατικη με αλτηρα (reverse pyramid) (τελεια τεχνικη χωρις ταλαντωση ή μομεντουμ και αργες αρνητικες)
προθερμανση
47 κιλα ανα χερι 4 ρεπς
2 σετ 36,5 κιλα ανα χερι 7 ρεπς
31 κιλα ανα χερι 9 ρεπς

-Μονοζυγο με κλειστη λαβη
2 σετ με το σωματικο βαρος

-Μονοζυγο με ανοιχτη λαβη(πολυ αργη αρνητικη) superset κωπηλατικη σε μηχανημα
3 σετ (μονοζυγο με βοηθεια(σε μηχανημα που βαζεις κιλα και σε βοηθανε) και κωπηλατικη 40, 45, 50 κιλα αντιστοιχα) ρεπς δε θυμαμαι

-Κωπηλατικη σε τροχαλια με ανοιχτη λαβη
2 σετ 55 κιλα 9 ρεπς

-Ελξεις με ανοιχτη λαβη σε μηχανημα
60 κιλα7 ρεπς
drop set 65 κιλα, 55 κιλα, 45 κιλα

Δικεφαλοι
-Ελξεις με αλτηρες (χωρις να πηγαινω μπροστα αγκωνες, χωρις μομεντουμ και με αργες αρνητικες)
rest n pause 24 κιλα ανα χερι 10 ρεπς (10''-15'' αναμεσα σε ρεπς) + 21 κιλα ανα χερι 10 ρεπς (5'' αναμεσα σε ρεπς)

-Ελξεις σφυρια (εμφαση στις αρνητικες)
15 κιλα ανα χερι 9 ρεπς
17 κιλα ανα χερι 9 ρεπς

-ελξεις στην καθετη πλευρα του παγκου (κατι σαν αυτοσυγκεντρωση)
2 σετ 11 κιλα ανα χερι 7 ρεπς
13,5 κιλα ανα χερι 6 ρεπς (η τελευταια αναγκαστικη)
9 κιλα ανα χερι 9 ρεπς

tasos2
18-07-11, 15:33
Σημερα:

Ωμοι:
- Oπισθολαιμιες πιεσεις με μπαρα (ελευθερο, πληρης κινηση):
προθερμανση
reverse pyramid
60 κιλα 5 ρεπς
55 κιλα 6 ρεπς
50 κιλα 7 ρεπς


-Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες ( καλη τεχνικη χωρις μομεντουμ):
reverse pyramid
21 κιλα ανα χερι 6 ρεπς (η τελευταια εγινε με λιγο μομεντουμ)
19 κιλα ανα χερι 7 ρεπς
17 κιλα ανα χερι 9 ρεπς
15 κιλα ανα χερι 11 ρεπς (οι 2 τελευταιες με μομεντουμ)

- εκτασεις για πισω δελτοειδεις με κλιση σε παγκο:
3 σετ 11,5 κιλα 8 ρεπς

-κωπηλατικη με μπαρα (μετριο ανοιγμα λαβης):
3 σετ 40 κιλα 8 ρεπς

Τραπεζοειδεις: Αρσεις τραπεζοειδων:
3 σετ 40 κιλα ανα χερι Χ 10 ρεπς + 1 σετ 31 κιλα ανα χερι Χ 14 ρεπς


Τετρακεφαλοι:
-Σκουατ με μπαρα ελευθερο (βαθυ καθισμα με σχετικα αργη αρνητικη): Προθερμανση(20 κιλα Χ 8 ρεπς, 40 κιλα επι 5 ρεπς, 50 κιλα Χ 3 ρεπς, 60 κιλα Χ1 ρεπ, 65 κιλα επι 1 ρεπ)

75 κιλα Χ 6 ρεπς

- leg press: 140 κιλα Χ 6 ρεπς (Στις 2 τελευταιες λιγη βοηθεια με τα χερια μου)

-Καθισματα με αλτηρες (εμφαση στο βαθος):
31 κιλα ανα χερι Χ 6 ρεπς
31 κιλα ανα χερι Χ 5 ρεπς
31 κιλα ανα χερι Χ 5 ρεπς
26 κιλα ανα χερι Χ 8 ρεπς

tasos2
20-07-11, 20:49
Σημερα

(Να σημειωσω πως το βαρος μου χωρις ρουχα εφτασε 81 και κατι κιλα με υψος 1.74. Τοσα ειχα πιασει μονο μια φορα στο στρατο και ημουν πολυ πιο θολωμενος και με κοιλια που εκανε μπαμ)

Στηθος
- Πιεσεις παγκου ελευθερο
100 κιλα rest n pause 20 reps περιπου στα 15''-20'' το διαλλειμα με αργες αρνητικες. (αυτη τη φορα ακομα πιο ευκολα βγηκαν, την επομενη ανεβαζω)

- Πιεσεις επικλινη ελευθερο
87,5 κιλα rest n pause 15 ρεπς στα 20'' περιπου με αργες αρνητικες

-Πιεσεις σε μηχανημα
85 κιλα 6 ρεπς
80 κιλα 7 ρεπς
75 κιλα 9 ρεπς

-Ανοιγματα με αλτηρες (πολυ αργες αρνητικες)
21 κιλα ανα χερι 8 ρεπς
24 κιλα ανα χερι 5 ρεπς drop set 17 κιλα ανα χερι αλλες 5 ρεπς

-cross overs
25 κιλα ανα χερι 10 ρεπς
20 κιλα ανα χερι 10 ρεπς

Τρικεφαλοι
- εκτασεις προς τα πανω με το ενα χερι με αλτηρα
12 κιλα 5 ρεπς (προθερμανση)
15 κιλα 5 ρεπς

-βυθισεις
2 σετ σε μηχανημα με βοηθεια και 2 με το σωματικο μου βαρος γυρω στις 6-7 ρεπς με πολυ βαθος

- εκτασεις σε τροχαλια
60 κιλα 7 ρεπς
2 σετ 70 κιλα 6 ρεπς
55 κιλα 9 ρεπς

tasos2
26-07-11, 11:34
Περασμενο Σαββατο

Πλατη
-Εμπροσθολαιμιες ελξεις σε τροχαλια
ζεσταμα
70 κιλα 5 ρεπς
65 κιλα 5 ρεπς
60 κιλα 7 ρεπς

-κωπηλατικη αλτηρα
47 κιλα ανα χερι 4 ρεπς
36,5 κιλα ανα χερι 6 ρεπς
31 κιλα ανα χερι 8 ρεπς

-εμπροσθολαιμιες σε μηχανημα
55 κιλα 9 ρεπς
60 κιλα 8 ρεπς
65 κιλα 7 ρεπς drop set 50 κιλα αλλες 5 ρεπς

-κωπηλατικη σε τροχαλια με κλειστη λαβη
70 κιλα 5 ρεπς
65 κιλα 6 ρεπσ
60 κιλα 7 ρεπς

- κωπηλατικη σε τροχαλια με ανοιχτη λαβη
50 κιλα 10 ρεπς
55 κιλα 8 ρεπς

Δικεφαλοι
-Ελξεις δικεφαλων ορθιος
rest n pause 20 ρεπς (24 κιλα ανα χερι για 14 ρεπς και 21 κιλα ανα χερι για 6 ρεπς 10'' διαλλειμα μεσος ορος ανα ρεπ)

-Ελξεις με μεγαλη κλιση σε παγκο δικεφαλων
11 κιλα 8 ρεπς
11 κιλα 8 ρεπς
13,5 κιλα 65 ρεπς

-Ελξεις με στραβομπαρα ορθιος
3 σετ 30 κιλα 10 ρεπς








Κυριακη

Κοιλιακοι
10 σετ ροκανισματα εναλλαξ με ανυψωσεις ποδιων 25-35 ρεπς ανα σετ με 10'' διαλλειμα






Δευτερα(χθες)

Ωμοι
- Οπισθολαιμιες πιεσεις με μπαρα ελευθερο
ζεσταμα
60 κιλα 5 ρεπς
60 κιλα 5 ρεπς
55 κιλα 5 ρεπς

-πλαγιες εκτασεις με αλτηρες
21 κιλα ανα χερι 4 ρεπς
19 κιλα ανα χερι 6 ρεπς
17 κιλα ανα χερι 7 ρεπς
15 κιλα ανα χερι 8 ρεπς

-εκτασεις σκυφτος για πισω δελτοειδεις ενα χερι τη φορα
2 σετ 19 κιλα ανα χερι 10 ρεπς
21 κιλα ανα χερι 8 ρεπς

-καθετη κωπηλατικη με αλτηρες
17 κιλα ανα χερι 10 ρεπς
19 κιλα ανα χερι 10 ρεπς
21 κιλα ανα χερι 9 ρεπς drop set 15 κιλα ανα χερι αλλες 5 ρεπς


Ποδια

-Σκουτ με μπαρα ελευθερο βαθυ
ζεσταμα(40 κιλα 10 ρεπς, 50 κιλα 5 ρεπς, 60 κιλα 3 ρεπς, 65 κιλα 1 ρεπ, 70 κιλα 1 ρεπ)
80 κιλα 5 ρεπς + μια εκτη μιση

-Leg press σε μηχανημα
150 κιλα 6 reps (στις 3 τελευταιες ξεκουραζομουν 2'' αναμεσα στις ρεπς)

- Βαθια καθισματα με αλτηρες
3 σετ 29 κιλα ανα χερι 6 ρεπς
24 κιλα ανα χερι 8 ρεπς

tasos2
27-07-11, 23:43
Σημερα

Στηθος


-Πιεσεις στον ισιο παγκο
rest n pause 20 επαναληψεις με 20''-30'' διαλλειμα ανα ρεπ και αργες αρνητικες
(105 κιλα 5 ρεπς,
102,5 κιλα 3 ρεπς,
100 κιλα 12 ρεπς)

-Πιεσεις στον επικλινη
rest n pause 85 κιλα 13 ρεπς οπως και στον ισιο

- Πιεσεις σε μηχανημα
85 κιλα 5 ρεπς
75 κιλα 7 ρεπς
65 κιλα 8 ρεπς


-Ανοιγματα με αλτηρες
19 κιλα ανα χερι 10 ρεπς
21 κιλα ανα χερι 8 ρεπς
21 κιλα ανα χερι 8 ρεπς

-cross overs
2 σετ με 20 κιλα ανα πλευρα


Τρικεφαλοι

Λογω προβληματος στο χερι εριξα τα κιλα

-Γαλλικες με στραβομπαρα
30 κιλα 8 ρεπς 2 σετ

-Εκτασεις σε τροχαλια
30 κιλα 8 ρεπς 3 σετ

-Βυθισεις
3 σετ 6-8 ρεπς

-Εκτασεις σε μηχανημα με σχοινι
35 κιλα 9 ρεπς 2 σετ

tasos2
03-08-11, 15:32
Λοιπον εκανα σημερα τη συνιθισμενη προπονηση στηθους οχι με τα ρεστ παουζ για να δω που βρισκομαι. Πριν το ξεκινησω ημουν στα 100 κιλα για 3 ρεπς μετα βιας στον ισιο παγκο. Με ενα μηνα που το εκανα σημερα εβγαλα 4 ρεπς ευκολα με φουλ μουβ και αργη αρνητικη και πηγα να βγαλω και 5η αλλα κολησα στη μεση στο ανεβασμα και μου τα σηκωσε ο βοηθος. Να σημειωσω οτι ημουν κολλημενος σε αυτη την ασκηση για ενα χρονο σχεδον οποτε ηταν πολυ σημαντικο για μενα που ανεβηκα τοσο γρηγορα. Επισης η προπονηση σημερα ηταν πολυ χειροτερη απο τοτε που εκανα τα ρεστ παουζ. Ενω ξεκινησα δυνατα μετα επεσε πολυ η δυναμη μου στα επομενα σετ και στο τελος σερνομουνα. Ενω με τα ρεστ παουζ και εβγαζα και πιο πολυ φορτιο και δεν κουραζομουν και τοσο και μπορουσα να συνεχισω δυνατα και στις υπολοιπες ασκησεις.

Νομιζω ειναι σκαλες ανωτερο προγραμμα απο αυτα που κανουν στο bbing απλα μετα βαζεις και κανονικα σετ και απομωνοσης για να πιασεις και υπερτροφια. Εγω προσωπικα θα κανω ενα deloading τωρα για μια προπονηση για να μη τα παιξει το νευρικο μου συστημα και μετα το ξαναξεκιναω με πιο λιγα κιλα απο 97,5 ας πουμε και ανεβαζω 2,5 τη βδομαδα μεχρι να φτασω 107,5 ή παραπανω. Και μετα παλι deloading και απ την αρχη. Πιστευω θα με ανεβασει παρα πολυ αυτο

tasos2
24-08-11, 19:33
Λοιπον ακουγοντας καποιες συζητησεις και διαβαζοντας καποια αρθρα αποφασισα να χασω ενα μερος απο το λιπος μου (αποτι φαινεται τελικα εμποδιζει τη μυικη αναπτυξη παρα βοηθαει). Δε θα το κανω γρηγορα ομως για να μη χασω μυικη μαζα. Δε με νοιαζει ας περασει και ενας χρονος και να χω χασει μονο μισο κιλο λιπους αρκει να χανω και να μη χανω μυες ή να βαζω κιολας ταυτοχρονα. Δε δεχομαι οτι δε γινεται απλα πολλοι βιαζονται, αν πας αργα αργα πιστευω γινεται (εκτος αν εισαι πολυ χαμηλα (7%) και θες να πας στο 3 % εκει δε γινεται).

Ξεκιναω αντικαθισωντας ολους τους υδατανθρακες με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη (ασπρο αλευρι κυριως και γλυκα) που ετρωγα με βρωμη ή και περισσοτερη πρωτεινη με εξαιρεση την μπανανα που τρωω στο πρωινο και τον χυμο μετα την προπονηση. Δε θα ριξω ακομα θερμιδες καθολου. Και θα βαλω αλλη μια ή δυο φορες τη βδομαδα αεροβια χωρις πολυ υψηλη ενταση (γρηγορο περπατημα σε ανηφορα κανω συνηθως για 20 λεπτα).

Αντε να δουμε...:green:

GREEK POWER
24-08-11, 19:43
Λοιπον ακουγοντας καποιες συζητησεις και διαβαζοντας καποια αρθρα αποφασισα να χασω ενα μερος απο το λιπος μου (αποτι φαινεται τελικα εμποδιζει τη μυικη αναπτυξη παρα βοηθαει). Δε θα το κανω γρηγορα ομως για να μη χασω μυικη μαζα. Δε με νοιαζει ας περασει και ενας χρονος και να χω χασει μονο μισο κιλο λιπους αρκει να χανω και να μη χανω μυες ή να βαζω κιολας ταυτοχρονα. Δε δεχομαι οτι δε γινεται απλα πολλοι βιαζονται, αν πας αργα αργα πιστευω γινεται (εκτος αν εισαι πολυ χαμηλα (7%) και θες να πας στο 3 % εκει δε γινεται).

Ξεκιναω αντικαθισωντας ολους τους υδατανθρακες με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη (ασπρο αλευρι κυριως και γλυκα) που ετρωγα με βρωμη ή και περισσοτερη πρωτεινη με εξαιρεση την μπανανα που τρωω στο πρωινο και τον χυμο μετα την προπονηση. Δε θα ριξω ακομα θερμιδες καθολου. Και θα βαλω αλλη μια ή δυο φορες τη βδομαδα αεροβια χωρις πολυ υψηλη ενταση (γρηγορο περπατημα σε ανηφορα κανω συνηθως για 20 λεπτα).

Αντε να δουμε...:green:

Φιλε μου καποια στιγμη αυτο θα γινοταν ! Παρακολουθω την εμμονη που εχεις με τον ογκο αλλα οσους μυς και να βαλεις αμα δεν καθαρισεις δεν προκειται να φανουν.Ειναι μια διαδικασια που περναμε ολοι και πολλες φορες δεν ειναι ευχαριστο να βλεπεις να (συρηκνωνεσαι) Ευχομαι να τα καταφερεις.

tasos2
24-08-11, 19:47
Φιλε μου καποια στιγμη αυτο θα γινοταν ! Παρακολουθω την εμμονη που εχεις με τον ογκο αλλα οσους μυς και να βαλεις αμα δεν καθαρισεις δεν προκειται να φανουν.Ειναι μια διαδικασια που περναμε ολοι και πολλες φορες δεν ειναι ευχαριστο να βλεπεις να (συρηκνωνεσαι) Ευχομαι να τα καταφερεις.

Σ ευχαριστω! Θα προσπαθησω να το κανω τοσο αργα ωστε να μη συρρικνωθω ή αν συρρικωθω λιγο να μη φανει. Δε ζηταω πολλα, ενα 12-13% θελω και ειμαι ευχαριστημενος.

GREEK POWER
24-08-11, 19:58
12-13 για ποσοστο λιπους μιλας ? Μα αν δε κανω λαθος εισαι καπου στο 20 ,το να πας στο 13 :shock: δε ζητα πολλα??????? Το σιγα σιγα που λες ειναι να κανα δυο το χρονο σε μια τριετια ισως. Τεσπα ενα θα σου πω η αισθηση οταν καθαριζεις ειναι πολυ ομορφη γνωριζωντας οτι μηδενιζεις το κοντερ και ξεκινας να φορτωνεις καθαρα κιλα μιας και για να καθαρισεις αλλαζει ολη η διατροφικη σου ρουτινα.:thumbup:

tasos2
24-08-11, 20:37
12-13 για ποσοστο λιπους μιλας ? Μα αν δε κανω λαθος εισαι καπου στο 20 ,το να πας στο 13 :shock: δε ζητα πολλα??????? Το σιγα σιγα που λες ειναι να κανα δυο το χρονο σε μια τριετια ισως. Τεσπα ενα θα σου πω η αισθηση οταν καθαριζεις ειναι πολυ ομορφη γνωριζωντας οτι μηδενιζεις το κοντερ και ξεκινας να φορτωνεις καθαρα κιλα μιας και για να καθαρισεις αλλαζει ολη η διατροφικη σου ρουτινα.:thumbup:

Δεν ειμαι στο 20%. Η ζυγαρια που εχω και με ειχε βγαλει τοσο τελικα ειναι μουφα και αυτη η μεθοδος που λενε με τη μεζουρα με εβγαλε 19 αλλα ηταν μετα απο γευμα που ειχε πρηστει η κοιλια μου οταν το κανα το πρωι με εβγαλε 18,5. Αλλα και παλι δε πιστευω να μαι τοσο. Ο luimarco αν τον ξερεις, ενας που δινει συμβουλες στο youtube ειναι τωρα στο 7% και εβαλε ενα βιντεο με το πως ηταν παλια και ελεγε οτι τοτε ηταν 15-16%. Ε στην ποζα πλατης που εκανε σ αυτο το βιντεο φαινοταν να εχει αρκετα περισσοτερο λιπος απο οσο φαινεται να χω εγω ειδικα στα πλαγια της μεσης. Εμενα φαινεται πιο καθαρη τωρα η πλατη μου. Αλλα παλι εγω εχω περισσοτερο απ αυτον στην κοιλια μπροστα. Δε λεω οτι ειμαι κατω απο 15% αλλα σιγουρα ειμαι αρκετα πιο κατω απο 20%. (Μακαρι να βρω τροπο να το μαθω σιγουρα).

Ναι το 12-13 ειναι πολυ μακροπροθεσμος στοχος. Για αρχη μεχρι το επομενο καλοκαιρι θελω να φτασω το 15-16% (αν υποθεσουμε οτι τωρα ειμαι στο 19 και οχι πιο κατω). Πιστευω ειναι καλα και δε χρειαζεται να χασω μυς με αυτον τον ρυθμο και θα μπορω και τους αυξανω κιολας.

Αντωνης
24-08-11, 20:59
Ξεκιναω αντικαθισωντας ολους τους υδατανθρακες με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη (ασπρο αλευρι κυριως και γλυκα)

Στο ποσοστο λιπους που εισαι τωρα θεωρω οτι δεν εχει καποιο νοημα να προχωρησεις σε τετοιου τυπου εξιδεικευσεις.Οπως ειπες προσθεσε λιγη αεροβια,κανε μια ελαφρα υποθερμιδικη διατροφη π.χ -200 θερμιδες,παρε 2,2-2,5 φορες τα αλιπα κιλα σου σε γρ. πρωτεινης και εισαι τζιτζι,δεν προκειται να χασεις μυς.'Οταν θελησεις να πας κατω απο 10% ισως εχει καποιο νοημα να κανεις αυτο που ειπες.

tasos2
24-08-11, 21:27
Στο ποσοστο λιπους που εισαι τωρα θεωρω οτι δεν εχει καποιο νοημα να προχωρησεις σε τετοιου τυπου εξιδεικευσεις.

Aν εβλεπες τι ετρωγα θα χες αλλη αποψη. :green: Βασικα εχω βουλιμια με οτι εχει σχεση με γλυκα και ασπρο αλευρι (μπισκοτα, κουλουρακια και τετοια) και ετρωγα υπερβολικες ποσοτητες και σε ασχημες ωρες μαλιστα που δε χρειαζομουν ενεργεια δηλαδη οποτε ολες αυτες οι θερμιδες αποθηκευονταν. Πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικη η αντικατασταση αυτων των θερμιδων με βρωμη και πρωτεινη στην περιπτωση μου και οτι απο μονη της θα φερει απομοτελεσμα ακομα και χωρις να ριξω θερμιδες αρχικα

Eddie
24-08-11, 21:31
Aν εβλεπες τι ετρωγα θα χες αλλη αποψη. :green: Βασικα εχω βουλιμια με οτι εχει σχεση με γλυκα και ασπρο αλευρι (μπισκοτα, κουλουρακια και τετοια) και ετρωγα υπερβολικες ποσοτητες και σε ασχημες ωρες μαλιστα που δε χρειαζομουν ενεργεια δηλαδη οποτε ολες αυτες οι θερμιδες αποθηκευονταν. Πιστευω οτι ειναι πολυ σημαντικη η αντικατασταση αυτων των θερμιδων με βρωμη και πρωτεινη στην περιπτωση μου και οτι απο μονη της θα φερει απομοτελεσμα ακομα και χωρις να ριξω θερμιδες αρχικα

Αν μεινεις στις ιδιες θερμιδες και αλλαξεις την ποιοτητα των τροφων θα εκπλαγεις..στο λεω,δοκιμασμενο.

tasos2
24-08-11, 21:48
Αν μεινεις στις ιδιες θερμιδες και αλλαξεις την ποιοτητα των τροφων θα εκπλαγεις..στο λεω,δοκιμασμενο.

:thumbup:

tasos2
30-08-11, 00:14
Λοιπον σημερα εκανα τη μετρηση σωματικης συστασης και θα ξανακανω μετα απο καποιο καιρο. Οποτε θα γραφω εδω τα αποτελεσματα για να βλεπω τι κανω.

Για την ωρα ειμαι στο 19,6% ποσοστο λιπους το οποιο ειναι στα φυσιολογικα ορια αλλα ειναι κοντα στο να θεωρηθει αυξημενο (μεγαλυτερο του 20%->αυξημενο) οποτε μου πε να το κατεβασω (και αυτο θα κανω).

Κατα τα αλλα το υψος μου τελικα ειναι 1.70 χωρις τα παπουτσια και αυτο που με μετρησε ηταν ακριβειας. Μαλλον ειχα μετρηθει λαθος.
Το βαρος μου χωρις παπουτσια 82 κιλα και ο δεικτης μαζας σωματος (με βαση αναλογια υψους-βαρους) ειναι 28,5 και εδειξε υπερβαρο και μαλιστα ημουν προς το δευτερο μισο του υπερβαρου. (υπερβαρος ειναι 25-30).

Και ο βασικος μεταβοιλικος ρυθμος σε κατασταση ηρεμιας ειναι 1958 θερμιδες την ημερα

Αναμενουμε λοιπον μεχρι την επομενη να δουμε τι καναμε

jimmy007
30-08-11, 10:48
Αν μεινεις στις ιδιες θερμιδες και αλλαξεις την ποιοτητα των τροφων θα εκπλαγεις..στο λεω,δοκιμασμενο.

Εντάξει υγρά θα χάσει που εντάξει αλλάζουν πολύ την εικόνα αλλά δεν είναι λίπος...


Λοιπον σημερα εκανα τη μετρηση σωματικης συστασης και θα ξανακανω μετα απο καποιο καιρο. Οποτε θα γραφω εδω τα αποτελεσματα για να βλεπω τι κανω.

Για την ωρα ειμαι στο 19,6% ποσοστο λιπους το οποιο ειναι στα φυσιολογικα ορια αλλα ειναι κοντα στο να θεωρηθει αυξημενο (μεγαλυτερο του 20%->αυξημενο) οποτε μου πε να το κατεβασω (και αυτο θα κανω).

Κατα τα αλλα το υψος μου τελικα ειναι 1.70 χωρις τα παπουτσια και αυτο που με μετρησε ηταν ακριβειας. Μαλλον ειχα μετρηθει λαθος.
Το βαρος μου χωρις παπουτσια 82 κιλα και ο δεικτης μαζας σωματος (με βαση αναλογια υψους-βαρους) ειναι 28,5 και εδειξε υπερβαρο και μαλιστα ημουν προς το δευτερο μισο του υπερβαρου. (υπερβαρος ειναι 25-30).

Και ο βασικος μεταβοιλικος ρυθμος σε κατασταση ηρεμιας ειναι 1958 θερμιδες την ημερα

Αναμενουμε λοιπον μεχρι την επομενη να δουμε τι καναμε

Τάσο όλοι υπέρβαροι είμαστε και δεν είναι κακό αυτό. Το να είσαι παχύσαρκος είναι κακό..

Txc
30-08-11, 10:59
Μην μπεις σε φαση ογκου...
Αν μπεις σε ογκο, μαζι με τα << ποιοτικα κιλα >> που θα βαλεις, θα βαλεις και λιπος...
Το BF σου θα παει πανω απο 20% και σε καμια περιπτωση, οταν μπεις σε φαση γραμμωσης, δεν θα μπορεσεις να το ριξεις χαμηλα για να δειξεις...
Γνωμη μου ειναι ριξε υδατανθρακα, ριξε λιπαρα, δωσε αεροβια, πεσε σε ενα ποσοστο 10% λιπους ( θα χασεις και κιλα εννοειτε ) και μετα μπες σε ογκο, ωστε στην φαση του ογκου να πεις οτι θα ανεβασεις 14% BF και μετα στην γραμμωση ειναι εφικτο να το ριξεις 7-8% για να δειξεις...

Γνωμη μου οι περισσοτεροι ειναι στα 6-7% για να δειξουν σε γραμμωση ( μην πω λιγοτερο ) και στον ογκο δεν ξεφευγουν πανω απο 12-13%, για να μπορεσουν να το ριξουν μετα και να δειξουν...

Απλα πρεπει να ριξεις το BF σου στο 10% και να θεσεις στοχο στον ογκο, να μην ξεφυγεις πανω απο 14%, ετσι λεω εγω τουλαχιστον...

tasos2
30-08-11, 11:02
Τάσο όλοι υπέρβαροι είμαστε και δεν είναι κακό αυτό. Το να είσαι παχύσαρκος είναι κακό..

To καταλαβα. Για καλο το ειπα βασικα. Σε σχεση με τον δεικτη μαζας σωματος ειμαι κοντα στον παχυσαρκο. Αλλα στο ποσοστο λιπους ειμαι φυσιολογικος.


Αυτο για τα υγρα γιατι το λες. Αν αντικαταστησω τις θερμιδες που επαιρνα απο γλυκα και ασπρο αλευρι, τροφες με πολυ υψηλο γλυκαιμικο δεικτη με υδατανθρακα απο βρωμη που χωνευεται πολυ αργα, θα χασω μονο υγρα, δεν νομιζω. Εγω νομιζω οτι ο μονος λογος που εχω ανεβασμενο σχετικα λιπος ειναι αυτες οι τροφες-σαβουρες και οχι οι συνολικες θερμιδες.

Txc
30-08-11, 11:19
Το βασικοτερο στην τελικη ειναι τα μακροσυστατικα που χρειαζεσε στο τελος της ημερας αναλογα με το διατροφικο σου προγραμμα...
Το timing, το αν καταλανωνεις απλα υδατανθρακα ή συνθετο μεταπροπονητικα, δεν εχουν τοσο σημασια...
Το αποτελεσμα ειναι ενας συνδιασμος διαφορων μεταβλητων...
Εγω προτιμω χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και συνθετο υδατανθρακα μεταπροπονητικα και σου θετω τα εξης 2 ερωτηματα:

1) Κανεις 2 προπονησεις την ημερα?
2) Αν κανεις 1 προπονηση την ημερα, εχεις τουλαχιστον 24 ωρες μεχρι την επομενη προπονηση, για ποιο λογο να καταναλωσω απλο υδατανθρακα υψηλου γλυκαιμικου δεικτη μεταπροπονητικα και οχι συνθετο?

tasos2
30-08-11, 11:35
Το βασικοτερο στην τελικη ειναι τα μακροσυστατικα που χρειαζεσε στο τελος της ημερας αναλογα με το διατροφικο σου προγραμμα...
Το timing, το αν καταλανωνεις απλα υδατανθρακα ή συνθετο μεταπροπονητικα, δεν εχουν τοσο σημασια...


Σαφως και παιζει ρολο και δεν ειναι μονο τα μακροσυστατικα. Το ιδιο ειναι να φας 500 θερμιδες απο υδατανθρακα με πολυ υψηλο γλυκαιμικο δεικτη αργα το βραδυ λιγο πριν κοιμηθεις (αυτο που εκανα εγω) και το ιδιο να φας 500 θερμιδες απο υδατανθρ. με χαμηλο γλυκ. δεικτη το πρωι που θα σηκωθεις? Δεδομενου οι υπολοιπες θεμριδες ειναι σταθερες και στις 2 περιπτωσεις

jimmy007
30-08-11, 16:13
Το βασικοτερο στην τελικη ειναι τα μακροσυστατικα που χρειαζεσε στο τελος της ημερας αναλογα με το διατροφικο σου προγραμμα...
Το timing, το αν καταλανωνεις απλα υδατανθρακα ή συνθετο μεταπροπονητικα, δεν εχουν τοσο σημασια...
Το αποτελεσμα ειναι ενας συνδιασμος διαφορων μεταβλητων...
Εγω προτιμω χαμηλου γλυκαιμικου δεικτη και συνθετο υδατανθρακα μεταπροπονητικα και σου θετω τα εξης 2 ερωτηματα:

1) Κανεις 2 προπονησεις την ημερα?
2) Αν κανεις 1 προπονηση την ημερα, εχεις τουλαχιστον 24 ωρες μεχρι την επομενη προπονηση, για ποιο λογο να καταναλωσω απλο υδατανθρακα υψηλου γλυκαιμικου δεικτη μεταπροπονητικα και οχι συνθετο?

:thumbup::thumbup:



Σαφως και παιζει ρολο και δεν ειναι μονο τα μακροσυστατικα. Το ιδιο ειναι να φας 500 θερμιδες απο υδατανθρακα με πολυ υψηλο γλυκαιμικο δεικτη αργα το βραδυ λιγο πριν κοιμηθεις (αυτο που εκανα εγω) και το ιδιο να φας 500 θερμιδες απο υδατανθρ. με χαμηλο γλυκ. δεικτη το πρωι που θα σηκωθεις? Δεδομενου οι υπολοιπες θεμριδες ειναι σταθερες και στις 2 περιπτωσεις

Ναι για τη σωματική σου σύσταση είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δεν έχει σημασία η πηγή του υδ/κα αλλά η ποσότητα(μόνη εξαίρεση η φρουκτόζη που περνάει πρώτα από το συκώτι.

noz1989
30-08-11, 18:15
Και πως θα ελεγξεις την βουλιμια σου???

tasos2
30-08-11, 21:14
Και πως θα ελεγξεις την βουλιμια σου???

Απλα δε θα βαζω μεσα στο σπιτι. Αν δε τα χω μπροστα μου δεν εχω προβλημα. Αλλα αν τα δω δε μπορω να αντισταθω. Επισης αν φαω λιγο ας πουμε ενα μπισκοτο μετα θα φαω ολο το πακετο χωρις να υπαρχει κατι να με σταματησει. Οποτε με το να τρωω που και που υπαρχει κινδυνος να ξανακυλησω οποτε τα κοψα μαχαιρι. Προς το παρον εχω κλεισει σχεδον μια βδομαδα που δεν εχω βαλει τιποτα τετοιο στο στομα μου.

noz1989
31-08-11, 00:49
Απλα δε θα βαζω μεσα στο σπιτι. Αν δε τα χω μπροστα μου δεν εχω προβλημα. Αλλα αν τα δω δε μπορω να αντισταθω. Επισης αν φαω λιγο ας πουμε ενα μπισκοτο μετα θα φαω ολο το πακετο χωρις να υπαρχει κατι να με σταματησει. Οποτε με το να τρωω που και που υπαρχει κινδυνος να ξανακυλησω οποτε τα κοψα μαχαιρι. Προς το παρον εχω κλεισει σχεδον μια βδομαδα που δεν εχω βαλει τιποτα τετοιο στο στομα μου.Βαστα γερα τοτε....:green:

tasos2
03-09-11, 14:44
Λοιπον απο προπονησεις θα γραφω μονο οταν βλεπω προοδο δηλαδη οταν κανω κατι που δεν εχω ξανακανει.

Σημερα λοιπον πιεσεις παγκου εκανα ρεστ παουζ 15 επαναληψεις με 105 κιλα με φουλ μουβ και ελεγχομενη αρνητικη κανοντας 25''-30'' διαλλειμα ανα επαναληψη.

Και επικλινη εβγαλα 5 ρεπς με 85 κιλα κανονικο σετ οχι ρεστ παουζ φουλ μουβ αργες αρνητικες. (Το ρεκορ μου ηταν 80 για 5 ρεπς).

Eddie
03-09-11, 14:51
25-30 δευτερολεπτα απο την πρωτη επαναληψη?Δηλαδη 7.5 λεπτα το σετ?

Με τοσο μεγαλο pause,μαλλον ηταν 15Χ1Χ105 παρα 1Χ15Χ105.Μισο λεπτο εχουν μερικοι διαλλειμα σε ολα τα σετ τους.

Τεσπα,αφου βλεπεις προοδο η γνωμη μου περισσευει,καλη συνεχεια :clap:

pan0z
03-09-11, 14:57
25-30 δευτερολεπτα απο την πρωτη επαναληψη?Δηλαδη 7.5 λεπτα το σετ?

Με τοσο μεγαλο pause,μαλλον ηταν 15Χ1Χ105 παρα 1Χ15Χ105.Μισο λεπτο εχουν μερικοι διαλλειμα σε ολα τα σετ τους.

Τεσπα,αφου βλεπεις προοδο η γνωμη μου περισσευει,καλη συνεχεια :clap:

συμφωνω με τον βασιλη δεν ξερω μου φαινεται αρκετα μεγαλο το rest αλλοι βγαζουν ενα ολοκληρο σετ με τοσο διαλλειμα σιγουρα ομως χωρις 1-3rm.Καλο θα ηταν να θεσεις ενα στανταρ χρονο και να μην τον υπερβαινεις ετσι ωστε να μπορεις να βλεπεις την προοδο σου.Δηλαδη αν εκανες 100χ15 με ρεστ 15δευτ και μετα εκανες πχ 105χ15 με παλι 15 δευτερολεπτα τοτε θα ηταν προοδος.Δεν ξερω αν το τειρεις δηλαδη κρατας καποιον συγκεκριμενο χρονο αλλιως αν δεν κρατας μου φαινεται λογικο να ανεβαινεις κιλα εφοσον μπορει να ξεκουραζεσε παραπανω αν κανεις μεγαλυτερο διαλλειμα απο οτι την προηγουμενη φορα πχ.

tasos2
03-09-11, 16:20
25-30 δευτερολεπτα απο την πρωτη επαναληψη?Δηλαδη 7.5 λεπτα το σετ?

Με τοσο μεγαλο pause,μαλλον ηταν 15Χ1Χ105 παρα 1Χ15Χ105.Μισο λεπτο εχουν μερικοι διαλλειμα σε ολα τα σετ τους.

Τεσπα,αφου βλεπεις προοδο η γνωμη μου περισσευει,καλη συνεχεια :clap:

Tι ειναι καλυτερο? Να κανω 3 σετ των 3 επαναληψεων συνολο 9 με 105 κιλα με 3 λεπτα διαλλειμα ενδιαμεσα συνολο 9 λεπτα και να εχω φτασει 3 φορες σε κοπωση (οποτε στις επομενες ασκησεις θα ειμαι πιο αδυναμος) ή να κανω 15 επαναληψεων σε 7,5 λεπτα χωρις να εχω φτασει σε κοπωση ουτε μια φορα και μπαινοντας στις επομενες ασκησεις ωντας δυνατος οπως θα ημουν αν τις ξεκινουσα πρωτες ??

Ναι εχω δει πολυ μεγαλη διαφορα στο ρυθμο βελτιωσης σε σχεση με τα κανονικα σετ που κανουνε ολοι. Ειναι το απολυτο προγραμμα για να ανεβαινεις συνεχεια σε δυναμη

tasos2
03-09-11, 16:23
Καλο θα ηταν να θεσεις ενα στανταρ χρονο και να μην τον υπερβαινεις ετσι ωστε να μπορεις να βλεπεις την προοδο σου.Δηλαδη αν εκανες 100χ15 με ρεστ 15δευτ και μετα εκανες πχ 105χ15 με παλι 15 δευτερολεπτα τοτε θα ηταν προοδος.

Ο χρονος ειναι στανταρ κυμαινεται στα 15''-30''. Και στα 100 ξεκινησα με 30'' και σιγα σιγα εφτασα 20'' οποτε οταν εβαλα 105 εκανα παλι 30''. Κατα περιοδους κανω και κανονικα σετ οποτε το βλεπω αν ανεβαινω πραγματι ή αν ευθυνονται τα μεγαλυτερα διαλλειματα. Και πραγματι ανεβαινω με γοργους ρυθμους

geo28
03-09-11, 16:23
Ειναι το απολυτο προγραμμα για να ανεβαινεις συνεχεια σε δυναμη

εχεις δοκιμασει αλλα προγραμματα δυναμης?

tasos2
03-09-11, 16:27
εχεις δοκιμασει αλλα προγραμματα δυναμης?

Ναι δοκιμασα να κανω σετ των 5 ρεπς με σταθερο βαρος και να ανεβαζω σε καθε προπονηση. Στην αρχη πηγε καλα με ξεκολλησα αλλα χτυπησα πλατο πολυ γρηγορα ενω σε αυτο δε χτυπαω ποτε

geo28
03-09-11, 16:36
Ναι δοκιμασα να κανω σετ των 5 ρεπς με σταθερο βαρος και να ανεβαζω σε καθε προπονηση. Στην αρχη πηγε καλα με ξεκολλησα αλλα χτυπησα πλατο πολυ γρηγορα ενω σε αυτο δε χτυπαω ποτε

καλο ειναι ομως αφου παιζεις περιπου στ 90-95% να κανεις ανα 3-4 βδομαδες deload,αλλιως δε τν βλεπω καλα τν υπερσυμψηφισμο.

thegravijia
03-09-11, 16:38
και γω πιστευω το rest pause ειναι απο τα καλυτερα και για μαζα κ δυναμη<br><br>τασο το rest paUSE γινεται καπως ετσι πχ στα 100κιλα για 10επαναληψεις πας //5επαν ρεστ 3επαν ρεστ 2επαν =10<br>εσυ ετσι το εκανες η σε καθε μια επαναληψη και διαλειμα ??<br><br>επισης πολλοι πετανε και drop set στο τελος!

tasos2
03-09-11, 17:27
καλο ειναι ομως αφου παιζεις περιπου στ 90-95% να κανεις ανα 3-4 βδομαδες deload,αλλιως δε τν βλεπω καλα τν υπερσυμψηφισμο.

Nαι το κανω

tasos2
03-09-11, 17:29
και γω πιστευω το rest pause ειναι απο τα καλυτερα και για μαζα κ δυναμη<br><br>τασο το rest paUSE γινεται καπως ετσι πχ στα 100κιλα για 10επαναληψεις πας //5επαν ρεστ 3επαν ρεστ 2επαν =10<br>εσυ ετσι το εκανες η σε καθε μια επαναληψη και διαλειμα ??<br><br>επισης πολλοι πετανε και drop set στο τελος!

Δε ξερω αν ειναι ο ορισμος του ρεστ παουζ αυτο που κανω ή παραλλαγη του. Εγω παντως κανω αυτο γιατι αυτο διαβασα και μου προτειναν. Διαβασε και τα προηγουμενα ποστσ. Εχει ξαναγινει αυτη η συζητηση για το πως λεγεται αυτο το προγραμμα

geo28
03-09-11, 17:35
Δε ξερω αν ειναι ο ορισμος του ρεστ παουζ αυτο που κανω ή παραλλαγη του. Εγω παντως κανω αυτο γιατι αυτο διαβασα και μου προτειναν. Διαβασε και τα προηγουμενα ποστσ. Εχει ξαναγινει αυτη η συζητηση για το πως λεγεται αυτο το προγραμμα

επειδη βασικα δεν εχει ξανααναφερθει,το συγκεμριμενο συστημα προπονησης λεγεται bulldozer sets kai
ειναι μια παραλλαγη απο dc training..

tasos2
03-09-11, 17:37
Να αυτο ειναι


το προγραμμα εαν θελετε να το δειτε καποιο στο γκουγκλ λεγεται max-stimulation training....του dan moore...και πρεπει να θεωρειται συστημα cluster...αυτος εχει βγαλει και καινουριο και λεει ν ακνουμε το βαρος που μπρουμε για 6 ξεκουραση 30 δευτερα μετα αλλες 2 ξεκουραση μετα αλλες 2 ξεκουραση και αλλες 2 και τελος...ετσι εχουμε 12 επαναληψεις..οταν φτασουμε 12 ανεβαινουμε...και το καινουριο το λεγεται hct-12...
απλα το πρωτο εχει μεγαλυτερη επιπτωση στη δυναμη....φι αυτο λεει καντε τουλαχιστον 15-20 επαναληψεις για να φερεται και υπερτροφια αλλιως το να κανεις 6 μονες ή 8 θα δυναμωσεις αλλα υπερτροφια δεν ξερω......

tasos2
10-09-11, 16:07
Tελικα σημερα που εκανα κανονικα σετ πιεσεις παγκου εβγαλα παλι 4 ρεπς με τα 100 κιλα (συνεχομενες) οσες ειχα βγαλει και πριν ενα μηνα. Δεν ανεβηκα καθολου λοιπον αυτη τη φορα σε αντιθεση με την πρωτη φορα που εκανα το ρεστ-παουζ για ενα μηνα που απο 3 ρεπς πηγα στις 4. Μαλλον το συνηθισαν και αυτο οι μυς μου. Θα κανω αλλον εναν κυκλο για 3 εβδομαδες αυξανοντας λιγο τα κιλα και αν δεν ανεβω και παλι θα βρω κατι αλλο. Συνιθιζω πολυ ευκολα φαινεται

jimmy007
10-09-11, 23:32
Tελικα σημερα που εκανα κανονικα σετ πιεσεις παγκου εβγαλα παλι 4 ρεπς με τα 100 κιλα (συνεχομενες) οσες ειχα βγαλει και πριν ενα μηνα. Δεν ανεβηκα καθολου λοιπον αυτη τη φορα σε αντιθεση με την πρωτη φορα που εκανα το ρεστ-παουζ για ενα μηνα που απο 3 ρεπς πηγα στις 4. Μαλλον το συνηθισαν και αυτο οι μυς μου. Θα κανω αλλον εναν κυκλο για 3 εβδομαδες αυξανοντας λιγο τα κιλα και αν δεν ανεβω και παλι θα βρω κατι αλλο. Συνιθιζω πολυ ευκολα φαινεται

Βασικά Τάσο δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από μία μέρα τόσο εύκολα. Μπορεί να μην είχες ξεκουραστεί αρκετά,να μην είχες φάει καλά,να είχες άγχος κτλ κτλ...

tasos2
18-09-11, 20:05
Λοιπον απο χθες ξεκινησα καινουργια τακτικη για να ανεβασω τις πιεσεις παγκου που μου προτεινε ο Αντωνης. Κανω πολλα σετ χωρις να φτανω σε κοπωση με το ιδιο βαρος αυξανοντας σε καθε επομενη προπονηση. Χθες ξεκινησα με το 70% της μαξ ρεπ. 80 κιλα για 6 σετ των 6 επαναληψεων 1μιση λεπτο ξεκουραση. Κανενα απο αυτα δεν με εφτασε σε κοπωση.


Και στα σκουοτ εβγαλα 7 επαναληψεις με 80 κιλα ελευθερο για πρωτη φορα. Ειναι λιγα το ξερω αλλα τα ποδια τα γυμναζω με βαρη τον τελευταιο χρονο και πριν ενα τετραμηνο εκανα 60 κιλα με το ζορι 5 ρεπς. Το καλο ειναι οτι ανεβαινω γρηγορα στα σκουοτ

tasos2
22-09-11, 13:39
Λοιπον σημερα εκανα σκουοτ ελευθερο 85 κιλα για 5 ρεπς φουλ μουβ. Που θα παει θα τη φτασω τη 100αρα :green:

TheWorst
22-09-11, 20:22
Ελπιζω εννοεις ελευθερο σκοωτ , οχι σε μηχανημα :turtle:

COBRA_STYLE
22-09-11, 22:01
Και στα σκουοτ εβγαλα 7 επαναληψεις με 80 κιλα ελευθερο για πρωτη φορα. Ειναι λιγα το ξερω αλλα τα ποδια τα γυμναζω με βαρη τον τελευταιο χρονο και πριν ενα τετραμηνο εκανα 60 κιλα με το ζορι 5 ρεπς. Το καλο ειναι οτι ανεβαινω γρηγορα στα σκουοτ

Ελπιζω εννοεις ελευθερο σκοωτ , οχι σε μηχανημα :turtle:
whats wrong with you??

TheWorst
23-09-11, 00:32
whats wrong with you??

I'm blind :shoot:

tasos2
25-09-11, 15:57
Λοιπον συνεχισα χθες το προγραμμα για να αυξησω τις πιεσεις παγκου μου με το 75% της μαξ ρεπ δηλαδη 85 κιλα για 7 σετ των 5 επαναληψεων χωρις κανενα να με φτασει σε κοπωση. Καθε εβδομαδα θα ανεβαινω 5% ριχνωντας 1 επαναληψη και αυξανοντας 1 σετ

Αντωνης
25-09-11, 16:01
Τελικα εβαλες και DE μερα σε bench?Ξεχασα να σου πω,αν εβαλες,να εκτελεις τις επαναληψεις εκρηκτικα,αν δεν το γνωριζεις ηδη

tasos2
25-09-11, 16:15
Τελικα εβαλες και DE μερα σε bench?Ξεχασα να σου πω,αν εβαλες,να εκτελεις τις επαναληψεις εκρηκτικα,αν δεν το γνωριζεις ηδη

Tι ειναι το DE

Αντωνης
25-09-11, 16:22
Dynamic Effort.Οπως σου ειχα γραψει παιζεις σε deload ποσοστα της ταξης 60-65% των 3-5 reps και αρκετα σετς(5-7)(δεν ειχες παρει το πμ?:unsure:).Ουσιαστικα ειναι σαν light bench εκτος του οτι εκτελεις γρηγορα τις επαναληψεις,και γινεται κατα προτιμηση μετα το μεγαλο lift μιας αλλης μερας.
Δεν στο προτεινα εξ' αρχης γιατι ειχες πει οτι δεν θες να επηρεαστει το υπολοιπο προγραμμα.Παντως αν το βαλεις μην νομιζεις οτι θα σου κανει καμια σπουδαια διαφορα στα gains,αν σου κανει δλδ.

tasos2
25-09-11, 16:30
Dynamic Effort.Οπως σου ειχα γραψει παιζεις σε deload ποσοστα της ταξης 60-65% των 3-5 reps και αρκετα σετς(5-7)(δεν ειχες παρει το πμ?:unsure:).Ουσιαστικα ειναι σαν light bench εκτος του οτι εκτελεις γρηγορα τις επαναληψεις,και γινεται κατα προτιμηση μετα το μεγαλο lift μιας αλλης μερας.
Δεν στο προτεινα εξ' αρχης γιατι ειχες πει οτι δεν θες να επηρεαστει το υπολοιπο προγραμμα.Παντως αν το βαλεις μην νομιζεις οτι θα σου κανει καμια σπουδαια διαφορα στα gains,αν σου κανει δλδ.

A ναι! Οχι δεν το κανα τελικα. Απλα επειδη την πρωτη φορα που δεν εφτασα σε κοπωση ουτε στις αλλες ασκησεις παρα μονο σε σετ μου περασε το πιασιμο σε μια μερα και μετα ολη τη βδομαδα μου φαινοταν σαν να εχανα χρονο γιατι μπορουσα να το ξαναγυμνασω και δεν το εκανα. Γι αυτο τωρα εκανα απλα λιγο πιο πολλα σετ μεχρι την κοπωση στα ανοιγματα και στον επικλινη που κανω 10αρες σταματησα 1 επαναληψη πριν την κοπωση οχι 2-3 που μου ειχες πει. Αλλα νομιζω δεν θα επηρεασει γιατι μετα ξεκουραζομαι μια εβδομαδα ενω κανονικα επρεπε να κανω 2 φορες. Επειδη συνολικα πηγαινω 3 φορες την εβδομαδα κανω πολλα καθε φορα οποτε δεν μπορω να προσθεσω και αλλο παγκο σε μερα που κανω ωμους-ποδια π.χ. ή πλατη δικαφαλους

Αντωνης
25-09-11, 16:37
Oκ:thumbup:

tasos2
28-09-11, 01:11
Ας βαλω και τη διατροφη μου να μου πειτε τη γνωμη σας (οσοι θελετε). Γραμμωση θελω να κανω αλλα σιγα σιγα χωρις να βιαζομαι

8:00 100 γραμμαρια κοτοπουλο, ενα αυγο ολοκληρο, 100 γραμμαρια βρωμη, 500 ml γαλα χαμηλων λιπαρων, πολυβιταμινη

13:00 200 γραμμαρια κοτοπουλο, 100 γραμμαρια καστανο ρυζι

17:00 400 ml γαλα (μονο αν εχω προπονηση)

19:30 30 γραμμαρια πρωτεινη απο whey και 1 μπανανα αν εχω προπονηση αλλιως 2 αυγα ολοκληρα, μια χουφτα αμυγδαλα, 1 μπανανα, ενα ποτηρι γαλα

22:00 160 γραμμαρια κοτοπουλο (και 60-80 γραμμαρια καστανο ρυζι αν εχω κανει προπονηση) και συμπληρωμα ω3 και μπροκολο ή καροτο (με ελαιολαδο)

Υπενθυμιζω 1.70 υψος, 81.5 κιλα, 19,5% λιπος, 3 προπονησεις με βαρη την εβδομαδα (+ 2 προπονησεις κοιλιακων ξεχωριστα) και 20 λεπτα εντονο περπατημα σε ανηφορα καθε μερα εκτος απο τη μερα που κανω ποδια και την επομενη.

jimmy007
28-09-11, 02:33
Ας βαλω και τη διατροφη μου να μου πειτε τη γνωμη σας (οσοι θελετε). Γραμμωση θελω να κανω αλλα σιγα σιγα χωρις να βιαζομαι

8:00 100 γραμμαρια κοτοπουλο, ενα αυγο ολοκληρο, 100 γραμμαρια βρωμη, 500 ml γαλα χαμηλων λιπαρων, πολυβιταμινη

13:00 200 γραμμαρια κοτοπουλο, 100 γραμμαρια καστανο ρυζι

17:00 400 ml γαλα (μονο αν εχω προπονηση)

19:30 30 γραμμαρια πρωτεινη απο whey και 1 μπανανα αν εχω προπονηση αλλιως 2 αυγα ολοκληρα, μια χουφτα αμυγδαλα, 1 μπανανα, ενα ποτηρι γαλα

22:00 160 γραμμαρια κοτοπουλο (και 60-80 γραμμαρια καστανο ρυζι αν εχω κανει προπονηση) και συμπληρωμα ω3 και μπροκολο ή καροτο (με ελαιολαδο)

Υπενθυμιζω 1.70 υψος, 81.5 κιλα, 19,5% λιπος, 3 προπονησεις με βαρη την εβδομαδα (+ 2 προπονησεις κοιλιακων ξεχωριστα) και 20 λεπτα εντονο περπατημα σε ανηφορα καθε μερα εκτος απο τη μερα που κανω ποδια και την επομενη.

Γιατί προπόνηση μόνο 3 φορές την εβδομάδα?

tasos2
28-09-11, 10:41
Γιατί προπόνηση μόνο 3 φορές την εβδομάδα?

Tοσο μπορω να πηγαινω. Ωμοι-ποδια, πλατη-δικεφαλα, στηθος-τρικεφαλα. Αλλα νομιζω ειναι υπεραρκετα και ακομα και αν ειχα χρονο δεν θα εκανα παραπανω. Πιστευω μονο πισω θα με παει το παραπανω

Kazmaier
28-09-11, 17:00
taso γιατι 20 λεπτα καθε μερα εντονο περπατημα σε ανηφορα?το κανεις για φυσικη κατασταση, για χασιμο λιπους, για ενδυναμωση των ποδιων? παντως σε ανηφορα περπατημα η ακομα καλυτερα τρεξιμο σπριντακια γυμναζουν πολυ ωραια τις γαμπες,

tasos2
28-09-11, 18:00
taso γιατι 20 λεπτα καθε μερα εντονο περπατημα σε ανηφορα?το κανεις για φυσικη κατασταση, για χασιμο λιπους, για ενδυναμωση των ποδιων? παντως σε ανηφορα περπατημα η ακομα καλυτερα τρεξιμο σπριντακια γυμναζουν πολυ ωραια τις γαμπες,

Για χασιμο λιπους κυριως. Το εκανα παντα για φυσικη κατασταση αλλα οχι καθε μερα.

Giannis12
28-09-11, 19:23
Και εγώ γιατί κάνω τρεις προπονήσεις τη βδομάδα,θα προτιμούσα πλάτη με τρικέφαλα, και δικέφαλα με στήθος.
Γιατί αν κάνεις πλάτη μετά θα είναι κουρασμένα για τις ασκήσεις των δικεφάλων, όπως και τρικέφαλα με στήθος.
Ειδικά στο στήθος συμβάλουν πολύ τα τρικέφαλα και μετά θα είσαι κομμένος για τις υπόλοιπες ασκήσεις.

Εκτός και αν θες να είναι "ζεστά" η θεωρείς πως έτσι κάνεις καλύτερη δουλειά.

tasos2
28-09-11, 20:29
Εκτός και αν θες να είναι "ζεστά" η θεωρείς πως έτσι κάνεις καλύτερη δουλειά.

Aυτο! Δεν κουραζονται ιδιαιτερα εμενα με τις ασκησεις στηθους-πλατης ωστε να μη μπορω να κανω αλλες ασκησεις. Αλλα ειναι αρκετα ζεστα για να ξεκινησω χωρις ζεσταμα

tasos2
07-10-11, 20:11
Σημερα 90 κιλα στο ελευθερο σκουοτ για 5 επαναληψεις. Κανονικο σκοουτ μεχρι κατω οχι οπως το κανουν μερικοι.

tasos2
09-10-11, 14:30
Η γραμμωση φαινεται να πηγαινει μια χαρα καθως χθες ζυγιστηκα στα 80,7 κιλα απο 82 που ημουν πριν ξεκινησω και αρχισαν να φαινονται περισσοτερο οι κοιλιακοι μου. Και το καλο ειναι οτι δε νιωθω καθολου μειωμενη ενεργεια ή δυναμη. Αντιθετως στο γυμναστηριο συνεχιζω να ανεβαινω και δε νιωθω ποτε πεινα ή κουραση μεσα στην ημερα. Μπορω να πω μαλιστα οτι τρωω και περισσοτερο αλλα οτι τρωω ειναι ποιοτικο.

jannous44
11-10-11, 09:45
ωραιος τασο συνεχισε ετσι:thumbup: παντως το πρωι αν θες γνωμη μου.. τσαμπα το ξοδευεις εκει το κοτοπουλα βαλε ριξε σε αντικολιτικα μια ομελετα με 6 ασπραδια κα 1 αυγο πιες και το γαλα κ εισαι κομπλε. βαλε το κοτοπουλο σε καποιο κυριος γευμα... ας πουμε βλεπω οτι μετα τη προπονηση εχεις στις 7.30 το ροφημα και μετα τρως 10. βαλε μιση ωρα μετα το ροφημα το κοτοπουλο και φαε κανονικα στις 10.. αλλα κ τις μερες που δεν εχεις ασε τα αυγα για το πρωι κ βαλε εκει το κοτοπουλο. απο εκει κ περα οπως σε βολευει εσενα γνωμη μου ειναι..;)

tasos2
11-10-11, 20:45
ωραιος τασο συνεχισε ετσι:thumbup: παντως το πρωι αν θες γνωμη μου.. τσαμπα το ξοδευεις εκει το κοτοπουλα βαλε ριξε σε αντικολιτικα μια ομελετα με 6 ασπραδια κα 1 αυγο πιες και το γαλα κ εισαι κομπλε. βαλε το κοτοπουλο σε καποιο κυριος γευμα... ας πουμε βλεπω οτι μετα τη προπονηση εχεις στις 7.30 το ροφημα και μετα τρως 10. βαλε μιση ωρα μετα το ροφημα το κοτοπουλο και φαε κανονικα στις 10.. αλλα κ τις μερες που δεν εχεις ασε τα αυγα για το πρωι κ βαλε εκει το κοτοπουλο. απο εκει κ περα οπως σε βολευει εσενα γνωμη μου ειναι..;)

Oκ ευχαριστω! Με αυγα το κανα πριν λιγο καιρο αλλα ειδα οτι δεν εβγαινε τοσο καλα. Δηλαδη και δεν με κρατουσαν πολλη ωρα και καθυστερουσα και να τα φαω γιατι τα καθαριζα ενα ενα. Σηκωνομαι 7:30 το πρωι και μεχρι τις 8 πρεπει να χω φυγει οποτε δεν προλαβαινω να τα φτιαξω εκεινη την ωρα

kostas11
11-10-11, 22:20
Oκ ευχαριστω! Με αυγα το κανα πριν λιγο καιρο αλλα ειδα οτι δεν εβγαινε τοσο καλα. Δηλαδη και δεν με κρατουσαν πολλη ωρα και καθυστερουσα και να τα φαω γιατι τα καθαριζα ενα ενα. Σηκωνομαι 7:30 το πρωι και μεχρι τις 8 πρεπει να χω φυγει οποτε δεν προλαβαινω να τα φτιαξω εκεινη την ωρα

Κάνε αυτο που κάνω εγω ,ρίξε σε μια κατσαρόλα πάρα πολλά αυγά για να έχεις και για τις άλλες μέρες,για να μην κάθεσαι κάθε πρωί να βράζεις.

tasos2
15-10-11, 15:09
Τελευταια προπονηση σημερα για το προγραμμα του στηθους για να ανεβω στις πιεσεις παγκου. Με το 90% της μαξ ρεπ μου 100 κιλα για 10 σετ των 2 επαναληψεων με 1μιση λεπτο διαλλειμα. Στην επομενη προπονηση θα δουμε αν ειχε αποτελεσμα και ποσο ανεβηκα

Αντωνης
20-10-11, 11:55
Tασο,την προηγουμενη μερα πριν πας για PR σε bench,καλο ειναι να μην κανεις προπονα,και αν κανεις να ειναι αρκετα χαλαρη...

Τωρα για την προ-προηγουμενη μερα,καλο θα ηταν να μειωσεις και εκει λιγο το intensity ή τις reps.Κανε κανονικα την προπονησουλα σου,απλα σταματα 1-2 reps πριν την αποτυχια(μονο για την βασικη/ες αυτης της μερας ισχυει αυτο,στις υπολοιπες ασκησεις δεν υπαρχει θεμα,αρκει να μην το παρακανεις)

tasos2
20-10-11, 23:13
Tασο,την προηγουμενη μερα πριν πας για PR σε bench,καλο ειναι να μην κανεις προπονα,και αν κανεις να ειναι αρκετα χαλαρη...


A oκ. Ετσι κι αλλιως 2 μερες ξεκουραση εχω πριν τη μερα του στηθους

tasos2
22-10-11, 15:02
Tελικα εκανα στηθος σημερα και δυστυχως δεν ανεβηκα. Παλι 4 ρεπς με τα 100 κιλα. Δε δουλεψε σε μενα το να μη φτανω σε κοπωση. Τωρα θα κανω αυτο που κανω και στα σκουοτ και ανεβαινω συνεχεια. Reverse pyramid και θα τα πηγαινω ολα μεχρι κοπωση αλλα θα μειωσω τα σετ και δε θα κανω και τις αναγκαστικες που εκανα παλια και με εξαντλουσαν. Θα ξεκιναω το πρωτο σετ με τα πιο πολλα κιλα που μπορω να κανω (μετα απο καταλληλο ζεσταμα) και μετα για τα επομενα θα μειωνω αλλα για 3 σετ μονο. Οτι κανω και στα σκουοτ δηλαδη και δουλευει

Eddie
22-10-11, 15:16
Tελικα εκανα στηθος σημερα και δυστυχως δεν ανεβηκα. Παλι 4 ρεπς με τα 100 κιλα. Δε δουλεψε σε μενα το να μη φτανω σε κοπωση. Τωρα θα κανω αυτο που κανω και στα σκουοτ και ανεβαινω συνεχεια. Reverse pyramid και θα τα πηγαινω ολα μεχρι κοπωση αλλα θα μειωσω τα σετ και δε θα κανω και τις αναγκαστικες που εκανα παλια και με εξαντλουσαν. Θα ξεκιναω το πρωτο σετ με τα πιο πολλα κιλα που μπορω να κανω (μετα απο καταλληλο ζεσταμα) και μετα για τα επομενα θα μειωνω αλλα για 3 σετ μονο. Οτι κανω και στα σκουοτ δηλαδη και δουλευει

Δε ξερω ρε συ,εμενα δε μου φαινεται καθολου καλο αυτο.Οσες φορες το δοκιμασα βρηκα τοιχο..ειναι μεγαλο σοκ και για το ΚΝΣ και για τους μυες-τενοντες ολο αυτο.Να σου προτεινω και γω κατι αλλο που βλεπω οτι σε μενα (πιθανον) δουλευει καλα?

Ξεκιναω με 12-15 τα 60,υστερα 3-5 τα 90,υστερα 2Χ130 και μετα 1Χ150.Υστερα τελειωνω με ενα σετ 12-14Χ100 για να παρω και την υπερτροφια μου και το πρηξιμο.Νομιζω οτι ειναι καλο..προσαρμοσε το μια φορα στα κιλα σου και αλλαξε το αν θες οσον αφορα τις επαναληψεις.Δηλαδη μπορεις να ξεκινησεις απ τα 40-50 με 12 ρεπς και υστερα να ανεβαζεις ανα 15-20 κιλα κανοντας μονες η διπλες.

pepeismenos karga
22-10-11, 15:20
μην ανχωνεσαι ρε τασο...θα ανεβεις...οπιοσ το ζοριζει και το κυνηγαει τα ανεβαζει τ ακιλα δνε μπορει...αλαλ παντως αυτο που προτεινε ο εντυ ειναι καλο....εγω θα προτεινα επιτοπου με ζεσταμα πριν εννοειται να φτανεις στο μεγλαυτεορβαρος που θες και να ανεβαζεις επαναληψεις...ας πουμε εαν κανω πχ στα 100 4...ξαναμπες στο πρωτο λειτουργικο κατευθειαν στα 100 να πας για 6...δεν μπορει σιγα σιγα θα ανεβεις...βεβαια οι 4 ειανι λιγο λιγες και ισως ειανι πολλα τα κιαλ για τωρα...μπορεις να κανεις και ενα ντιλουντ και να πας πχ στα 85 και να ξαναφτασεις τα 100 μετα απο κανα μηνα και λογιακ θα εχεις ξεκολλησει σιγουρα...

tasos2
22-10-11, 16:43
Ok θα κανω για ενα μηνα αυτο που εχω στο μυαλο μου και αν δε δουλεψει θα δοκιμασω και αυτα που προτεινετε.
Εντυ συμφωνω οτι ειναι μεγαλο σοκ για το κνσ αλλα γι αυτο το λογο θα μειωσω και τα σετ. Στα ποδια σου λεω κανω μονο 7 σετ συνολο. 3 σκουατ και αλλα 4 απο αλλη ασκηση αλλα οχι απομονωσης. Τα παω ολα μεχρι οσο μπορω και συνεχιζω παραπανω με ρεστ παουζ καμια φορα αλλα ειναι μονο 7 οποτε δεν τιθεται θεμα υπερπροπονησης. Και αυτο εχει δουλεψει στα ποδια εχω ανεβασει 30 κιλα μαξ ρεπ μεσα σε 6 μηνες με 7 σετ μια φορα τη βδομαδα. Παλια εκανα στο στηθος αντιστροφη πυραμιδα και ολα μεχρι κοπωση αλλα εκανα παρα πολλα σετ 14-15 και εκανα συχνα και αναγκαστικες οποτε μπορει γι αυτο να μην ανεβαινα

Eddie
22-10-11, 18:41
Μεγαλο σοκ για το ΚΝΣ δεν εννοω οσον αφορα τον ογκο προπονησης,ουτε οτι θα παθεις κατι.Απλα νομιζω οτι δε θα σε βοηθησει να σηκωσεις πολλα εαν απ τα λιγα πας στα μεγιστα χωρις ενδιαμεσα σετ.

tasos2
22-10-11, 21:57
Μεγαλο σοκ για το ΚΝΣ δεν εννοω οσον αφορα τον ογκο προπονησης,ουτε οτι θα παθεις κατι.Απλα νομιζω οτι δε θα σε βοηθησει να σηκωσεις πολλα εαν απ τα λιγα πας στα μεγιστα χωρις ενδιαμεσα σετ.

Oχι το κανω αλλιως εγω. Κανω ενδιαμεσα σετ αλλα οχι κανονικα μονο 1-2 επαναληψεων. Δηλαδη κανω αρχικα με 40 κιλα 10 ρεπς, μετα 60 για 5, 70 για 2, 80 για 1, 90 για 1, 95 για 1 και μετα το κανονικο σετ στα 100 μεχρι οσες παω. Με αυτο τον τροπο και προετοιμαζονται οι μυς γιατι καταλαβαινουν τη σταδιακη αυξηση και δεν ειναι και καθολου κουρασμενοι οταν φτασει η ωρα των μεγιστων κιλων. Αυτο ειναι ενα κολπο που το διαβασα σε αναζητηση μου στο internet. Eιναι πολυ καλο

Eddie
22-10-11, 22:34
Oχι το κανω αλλιως εγω. Κανω ενδιαμεσα σετ αλλα οχι κανονικα μονο 1-2 επαναληψεων. Δηλαδη κανω αρχικα με 40 κιλα 10 ρεπς, μετα 60 για 5, 70 για 2, 80 για 1, 90 για 1, 95 για 1 και μετα το κανονικο σετ στα 100 μεχρι οσες παω. Με αυτο τον τροπο και προετοιμαζονται οι μυς γιατι καταλαβαινουν τη σταδιακη αυξηση και δεν ειναι και καθολου κουρασμενοι οταν φτασει η ωρα των μεγιστων κιλων. Αυτο ειναι ενα κολπο που το διαβασα σε αναζητηση μου στο internet. Eιναι πολυ καλο

Ε πανω κατω κι εγω αυτο κανω,κι αυτο σου προτεινα πιο πανω γιατι εσυ ειπες οτι μπαινεις στα μεγιστα μετα απο καλο ζεσταμα.Νομιζα οτι θα πας δηλαδη απ τα 40 στα 100.

tasos2
22-10-11, 22:56
Ε πανω κατω κι εγω αυτο κανω,κι αυτο σου προτεινα πιο πανω γιατι εσυ ειπες οτι μπαινεις στα μεγιστα μετα απο καλο ζεσταμα.Νομιζα οτι θα πας δηλαδη απ τα 40 στα 100.

Nαι οντως το ιδιο λεμε πανω κατω

tasos2
09-11-11, 23:08
Στο σκουοτ 95 κιλα ελευθερο βαθυ καθισμα 6 επαναληψεις. Για πρωτη φορα.

tasos2
10-12-11, 16:29
Σημερα ολοκληρωσα εναν κυκλο με singles 15αρες με μικρα διαλειμματα στις πιεσεις παγκου (για μενα αυτο δεν ειναι singles ειναι ρεστ-παουζ γιατι στις singles ξεκουραζεσαι πολυ περισσοτερο και δε σε νοιαζει η ενταση αλλα μονο να εισαι στο μεγιστο της δυναμης σου σε καθε ρεπ).

Λοιπον αυτο διηρκησε 3 προπονησεις. Στην πρωτη 100 κιλα για 15 singles με 15''-20'' ξεκουραση ανα επαναληψη.

Στην δευτερη 105 κιλα για 15 με 30''-35'' ξεκουραση

Και στην τριτη σημερα δοκιμασα 110 για πρωτη φορα. Εβγαλα τις 3 πρωτες ευκολα, μετα μεχρι την ενατη η θετικη ανεβαινε πολυ αργα. Τα διαλλειματα ηταν αυξημενα 45''-50''. Μετα αναγκαστηκα να μειωσω τα κιλα στα 105 εβγαλα αλλες 2 με 20'' διαλλειμα, μετα χρειαστηκε να τα ξαναμειωσω στα 100 οπου εγαλα αλλη μια ευκολα με μικρο διαλλειμα 15'' αλλα οταν πηγα και για αλλη κολλησα στη μεση της κινησης και με βοηθησε ενας περαστικος. Ετσι σταματησα στις 13 singles δεν ειχα αλλη δυναμη.

Τωρα το σταματαω γιατι εφτασα στα ορια μου. Λεω να ξαναδοκιμασω τωρα στα 100 κιλα αν εχω ανεβει σε επαναληψεις απο την τελευταια φορα που ειχα κανει 4. Θα ηθελα να μου ελεγε οποιος θελει τη γνωμη του. Αυτο το τεστ να το κανω τη μεθεπομενη φορα μετα απο ενα καλο deloading ή να το κανω την επομενη και να κανω μετα deloading? Τα 110 ηταν παρα πολυ κοντα στη μεγιστη μου και πρεπει να χει στρεσαριστει πολυ το κνσ γι αυτο δε ξερω αν ειναι καλο να το κανω την επομενη φορα

gym
15-01-12, 06:50
τασο πως πας?τι προγραμμα ακολουθεις αυτην την περιοδο?

tasos2
15-01-12, 11:35
τασο πως πας?τι προγραμμα ακολουθεις αυτην την περιοδο?

Eχω χτυπησει αγριο plateau:(. Aκομα και στα ποδια που αλλοτε ανεβαινα καθε εβδομαδα. Γι αυτο εχω καιρο να γραψω. Καθε 3-4 εβδομαδες αλλαζω προγραμμα μηπως και γινει κατι. Αυτη τη στιγμη κανω singles με μικρα διαλλειματα και 90-95% της μαξ ρεπ στην πρωτη ασκηση και στις υπολοιπες ή με reverse pyramid ή με rest and pause. Και εχω μειωσει πολυ τα σετ. Στηθος κανω μονο 9 σετ και ποδια 6!!! Αλλα δινω βαση στην ενταση. Μετα απο αυτα τα σετ δεν μπορω να συνεχισω

gym
15-01-12, 22:05
τασο γνωμη μου ειναι οτι αλλαζεις αρκετα συχνα προγραμμα..δεν αφηνεις το σωμα σου να συνηθισει καν να δουλευει σε ενα προγραμμα κ μπαμ το αλλαζεις στις 3 εβδομαδες...
εισαι ανυπομονος ε?θελει ομως τον χρονο του κ υπομονη το χτισιμο...

εγω θα ελεγα να κρατας εστω στςι 4 σιγουρα και καλυτερα 6 εβδομαδες ενα προγραμμα...4 ελαχιστο ομως....:toast:

tasos2
15-01-12, 23:29
Α ωραια θα το κανω ετσι. Δεν το χα σκεφτει απο αυτη την οπτικη.

Γενικα παντως εχω να ανεβω απο τον ιουλιο (5 μηνες) απ τη μεση και πανω και στα ποδια 2μιση μηνες.

Eddie
15-01-12, 23:31
Τι στοχους εχεις τασο?Θες μυικοτητα?σκληραδα?η δυναμη?

gym
16-01-12, 00:17
Α ωραια θα το κανω ετσι. Δεν το χα σκεφτει απο αυτη την οπτικη.

Γενικα παντως εχω να ανεβω απο τον ιουλιο (5 μηνες) απ τη μεση και πανω και στα ποδια 2μιση μηνες.

βασικα κολλας στα κιλα ε?γιατι δεν κοιτας αναπτυξη?εαν με αυτα τα κιλα που σηκωνεις βλεπεις διαφορα,δεν βρισκω προσωπικα τον λογο να αγχωνομαι για το ποτε θα ανεβασω...απλα κανω και οταν δω οτι ειμαι ετοιμος,προχωραω....το θεμα ειναι να δινεις ερεθισμα στον μυ...εαν με τα χ κιλα σου,το πετυχαινεις,,,;)

και δες κ αυτο με το προγραμμα που ειπαμε...:toast:,

tasos2
16-01-12, 01:09
Τι στοχους εχεις τασο?Θες μυικοτητα?σκληραδα?η δυναμη?

Γενικα και τα 3 που ειπες αλλα ειδικα αυτη την περιοδο δυναμη. Εχω φαει κολλημα με την δυναμη.




βασικα κολλας στα κιλα ε?γιατι δεν κοιτας αναπτυξη?εαν με αυτα τα κιλα που σηκωνεις βλεπεις διαφορα,δεν βρισκω προσωπικα τον λογο να αγχωνομαι για το ποτε θα ανεβασω...απλα κανω και οταν δω οτι ειμαι ετοιμος,προχωραω....το θεμα ειναι να δινεις ερεθισμα στον μυ...εαν με τα χ κιλα σου,το πετυχαινεις,,,;)

Διαβασα καπου στο internet προσφατα οτι αν περασουν μηνες προπονησης και δεν μπορεις να σηκωσεις περισσοτερα κιλα ή να κανεις πιο πολλες ρεπς με τα ιδια που σηκωνες τοτε σημαινει οτι οι μυς ειναι ακριβως οι ιδιοι με πριν. Εσυ δεν συμφωνεις με αυτο αφου λες οτι μπορει να εχω δει αναπτυξη χωρις να εχω ανεβει σε δυναμη?

gym
16-01-12, 02:44
Γενικα και τα 3 που ειπες αλλα ειδικα αυτη την περιοδο δυναμη. Εχω φαει κολλημα με την δυναμη.





Διαβασα καπου στο internet προσφατα οτι αν περασουν μηνες προπονησης και δεν μπορεις να σηκωσεις περισσοτερα κιλα ή να κανεις πιο πολλες ρεπς με τα ιδια που σηκωνες τοτε σημαινει οτι οι μυς ειναι ακριβως οι ιδιοι με πριν. Εσυ δεν συμφωνεις με αυτο αφου λες οτι μπορει να εχω δει αναπτυξη χωρις να εχω ανεβει σε δυναμη?

εαν ομως με τα ιδια χ κιλα που σηκωνεις εχεις αλλαξει συστημα προπονησης το οποιο εχει δωσει το καταλληλο ερεθισμα στον μυ σου?τοτε τι?δεν θα εχεις αναπτυξη?εσυ δηλαδη κανεις τα ιδια -προπονητικα εννοω- (ασχετα αν αλλαζεις προγραμματα σπλιτ λογικα θα εννοεις)απο ποτε μου ειπες οτι σταματησες να ανεβαζεις κιλα και δεν εχεις δει αναπτυξη?

πιστευω οτι το ολο θεμα ειναι να δινεις το καταλληλο ερεθισμα...αυτο εχω δει και επανω μου οτι εχει δουλεψει και σε ατομα μου...
κ αν δεν μπορει να σηκωσει παραπανω,απλα του αλλαζεις προπονητικα για να ''ξεσυνηθισει''...

εσυ τωρα δεν ξερω ρε συ τι κ τι εχεις κανει τοσο καιρο και πως δουλευεις ....αλλα λαθος θεωρω την τοσο γρηγορη αλλαγη προγραμματος...
ψαξτο αυτο....:toast:

και παλι ομως να θυμασαι οτι ο καθενας ειναι διαφορετικος...ισχυουν τα βασικα αλλα το τι δουλεψε σε μενα δεν παει να πει οτι θα δουλεψει σε σενα 100 τα εκατο...καταλαβαινεις τι εννοω...
θελει να το ψαξεις μονος σου επανω σου και να δεις...

tasos2
16-01-12, 12:26
εαν ομως με τα ιδια χ κιλα που σηκωνεις εχεις αλλαξει συστημα προπονησης το οποιο εχει δωσει το καταλληλο ερεθισμα στον μυ σου?τοτε τι?δεν θα εχεις αναπτυξη?εσυ δηλαδη κανεις τα ιδια -προπονητικα εννοω- (ασχετα αν αλλαζεις προγραμματα σπλιτ λογικα θα εννοεις)απο ποτε μου ειπες οτι σταματησες να ανεβαζεις κιλα και δεν εχεις δει αναπτυξη?

πιστευω οτι το ολο θεμα ειναι να δινεις το καταλληλο ερεθισμα...αυτο εχω δει και επανω μου οτι εχει δουλεψει και σε ατομα μου...
κ αν δεν μπορει να σηκωσει παραπανω,απλα του αλλαζεις προπονητικα για να ''ξεσυνηθισει''...

εσυ τωρα δεν ξερω ρε συ τι κ τι εχεις κανει τοσο καιρο και πως δουλευεις ....αλλα λαθος θεωρω την τοσο γρηγορη αλλαγη προγραμματος...
ψαξτο αυτο....:toast:

και παλι ομως να θυμασαι οτι ο καθενας ειναι διαφορετικος...ισχυουν τα βασικα αλλα το τι δουλεψε σε μενα δεν παει να πει οτι θα δουλεψει σε σενα 100 τα εκατο...καταλαβαινεις τι εννοω...
θελει να το ψαξεις μονος σου επανω σου και να δεις...

Oχι τα σπλιτ και οι ασκησεις ειναι ιδια. Αυτο που αλλαζω ειναι η ενταση (ή το συστημα προπονησης που λες). Ας πουμε τωρα κανω singles με μικρα διαλλειματα κοντα στην μαξ ρεπ. Πριν απ αυτο εκανα κανονικα σετ των 5 μεχρι κοπωση, αλλες φορες παραπανω επαναληψεις και αλλες singles αλλα με πιο μεγαλα διαλλειματα και στο 100% της μαξ ρεπ.
Απλα εχω σημειωσει καπου ποσες ρεπς μπορω να κανω σε μια ασκηση με συγκεκριμενο βαρος και καθε φορα που τελειωνω κατι κανω αυτη τη δοκιμη για να δω αν εχω ανεβει.
Θα δοκιμασω οπως ειπες να κραταω πιο πολυ καιρο το ιδιο προγραμμα προτου αλλαξω.

beefmeup
16-01-12, 14:37
Διαβασα καπου στο internet προσφατα οτι αν περασουν μηνες προπονησης και δεν μπορεις να σηκωσεις περισσοτερα κιλα ή να κανεις πιο πολλες ρεπς με τα ιδια που σηκωνες τοτε σημαινει οτι οι μυς ειναι ακριβως οι ιδιοι με πριν. Εσυ δεν συμφωνεις με αυτο αφου λες οτι μπορει να εχω δει αναπτυξη χωρις να εχω ανεβει σε δυναμη?

μαν αυτο δεν ισχυει..
εγω καποιες ασκησεις λογω θεματος με σπονδυλο τις κανω χρονια με τα ιδια κιλα πανω κατω,κ ακομα μεγαλωνω σε αυτες τις ομαδες..

GREEK POWER
16-01-12, 14:48
Για μενα Τασο το θεμα που αντιμετωπιζεις ειναι καθαρα ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ,αυτο προσπαθησε να ξεπερασεις μεσω διαφορων τρικ ουσιαστικα " κοροιδευοντασε" και θα ανεβεις πολλα κλικ υστερα.

tasos2
16-01-12, 15:31
μαν αυτο δεν ισχυει..
εγω καποιες ασκησεις λογω θεματος με σπονδυλο τις κανω χρονια με τα ιδια κιλα πανω κατω,κ ακομα μεγαλωνω σε αυτες τις ομαδες..

Nαι ε? Περιεργο ειναι παντως. Σε τι αποσκοπει η αναπτυξη ενος μυ αν δεν αυξανει τη δυναμη του?:unsure: Εκτος αν εννοεις οτι κανεις με τα ιδια κιλα αλλα εχεις ανεβει σε επαναληψεις οποτε εχεις δυναμωσει

beefmeup
16-01-12, 15:34
Nαι ε? Περιεργο ειναι παντως. Σε τι αποσκοπει η αναπτυξη ενος μυ αν δεν αυξανει τη δυναμη του?:unsure: Εκτος αν εννοεις οτι κανεις με τα ιδια κιλα αλλα εχεις ανεβει σε επαναληψεις οποτε εχεις δυναμωσει

στο μυαλο σου εχεις εξισωσει την δυναμη με την υπετροφια γιαυτο εχεις αυτη την απορια..
αλλο το ενα κ αλλο το αλλο..
φυσικα κ δεν εννοω οτι δεν μπορει να συνυπαρξουν,αλλα δεν ειναι κ απαραιτητο..

tasos2
16-01-12, 15:35
Για μενα Τασο το θεμα που αντιμετωπιζεις ειναι καθαρα ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ,αυτο προσπαθησε να ξεπερασεις μεσω διαφορων τρικ ουσιαστικα " κοροιδευοντασε" και θα ανεβεις πολλα κλικ υστερα.

Ναι σωστο

tasos2
16-01-12, 15:36
στο μυαλο σου εχεις εξισωσει την δυναμη με την υπετροφια γιαυτο εχεις αυτη την απορεια..
αλλο το ενα κ αλλο το αλλο..
φυσικα κ δεν εννοω οτι δεν μπορει να συνυπαρξουν,αλλα δεν ειναι κ απαραιτητο..

Ναι αλλα η υπερτροφια για ποιο λογο γινεται αν οχι για να γινει δυνατοτερος ο μυς? Σε τι χρησιμευει?

beefmeup
16-01-12, 15:57
Ναι αλλα η υπερτροφια για ποιο λογο γινεται αν οχι για να γινει δυνατοτερος ο μυς? Σε τι χρησιμευει?

τι εννοεις σε τι χρησιμευει?
οπτικα μονο πανω στο σωμα σου,που αλλου να χρησιμευσει?:unsure:

γινεται γιατι προκαλεις διαστολη στον μυικο ιστο..αυτο δεν συνεπαγεται δυναμη.
μπορεις να παιζεις με το ευρος,τις επαναληψεις,τεχνικες οπως σουπερ σετ,ντροπ η δεν ξερω γω τι αλλο για να το πετυχεις..

η προσαρμογη του μυ στην δυναμη δεν εχει να κανει με αυτο απαραιτητα..
μυικη φθορα μπορεις να εχεις κ χωρις σταδιακες αυξησεις σε δυναμη/κιλα..υπαρχουν τροποι.
κ φυσικα υπαρχουν κ οι γενετικες προδιαθεσεις..εχω γνωστο που κανει με 15κιλους αλτηρες στηθος κ.ο.κ εχει κατι μπαλαρισματα απιστευτα σε ολο του το σωμα..δεν ειναι ντουκι φυσικα,αλλα αν τον δεις κ σου πει τι κιλα κανει(πολυ λιγα δεν θα το πιστευεις)..ουτε εγω το πιστευα..
ουτε καν συμπληρωματα δεν περνει,περιπατο κανει στο γυμναστηριο..ουτε καν ιδρωνει.

tasos2
16-01-12, 16:18
τι εννοεις σε τι χρησιμευει?
οπτικα μονο πανω στο σωμα σου,που αλλου να χρησιμευσει?:unsure:


Mου φαινεται περιεργο ομως αυτο. Ο οργανισμος δεν κανει συνηθως πραγματα οταν δεν εχουν αλλο σκοπο παρα την εμφανιση/εικονα μας. Ειδικα με την μυικη υπερτροφια που επιβαρυνεται με επιπλεον βαρος, απαιτησεις σε θερμιδες και λοιπα. Θα περιμενε κανεις οτι η υπερτροφια ειναι η αντιδραση σε ενα ερεθισμα απο μια δυσκολη κατασταση (προπονηση) ωστε να αντιπετωπισθει ευκολοτερα αυτη η κατασταση την επομενη φορα. Αλλα οπως το λες εσυ ειναι απλα ενα συμπτωμα. Για παραδειγμα οταν εχεις μια ιωση ο πυρετος δεν ειναι απλο συμπτωμα ειναι και ο τροπος αντιμετωπισης των ιων, οταν βρισκεσαι σε χαμηλη θερμοκρασια το να τρεμεις δεν ειναι μονο συμπτωμα αλλα και τροπος αντιμετωπισης για να παραγεις θερμοτητα. Ετσι το ειχα στο μυαλο μου και για την υπερτροφια, οτι γινεται για να ανταπεξελθεις ευκολοτερα στην προπονηση.

beefmeup
16-01-12, 16:25
ειναι αντιδραση,αλλα ειναι κ συμπτωμα..το ενα δεν αποκλειει το αλλο στο γραψα κ στο πρωτο ποστ.
θα το διαπιστωσεις οταν θα σταματησεις να ανεβαζεις κιλα,κ παρολα αυτα θα μεγαλωνουν οι μυς σου σε βαθος χρονου..
ετσι κ αλλιως κιλα δεν θα ανεβαζεις εφ ολου ζωης..καπου θα κολησεις..
δεν νομιζω οτι θα σταματησεις να "μεγαλωνεις" τοτε..

geo28
16-01-12, 17:46
Ετσι το ειχα στο μυαλο μου και για την υπερτροφια, οτι γινεται για να ανταπεξελθεις ευκολοτερα στην προπονηση.

χοντρικα αυο ισχυει ..οταν δεχεσαι ενα ταδε ποσοτικο ερεθισμα στην προπονηση και μετα απο αυτη τα κανεις ολα σωστα ο
οργανισμος θα προσαρμοστει στο συγκεριμενο φορτιο και οι μυς γινονται δυνατοτεροι και μεγαλυτεροι(οχι παντα βεβαια αλλα στο
επιπεδο που ειμαστε,δλδ μακρια απο elite καταστασεις ,οι δυο μεταβλητες ειναι σχεδον αναλογοι)..
στο αλλο τωρα,στο οτι δλδ μπορει να υπαρξει υπερτροφια χωρις progression σε κιλα ή ρεπς..bad idea νομιζω ειδικα για καποιον που
δεν εχει φτασει στα γενετικα του ορια και εχει ακομα περιθωρια...μηδενικο progression και στο φορτιο γενικοτερα ισουται με μη διαταραξη
της ομοιοστασης δλδ με σταθεροτητα ως προς την δυναμη-υπερτοφια,γτ εγω δεν ξερω καποιον αλλο τροπο να αλλαξει μια εσωτερικη μας συνθηκη
περα απ,το να διαταραξουμε την ομοιοσταση και να προσαρμοστουμε στο new level κατι που γινεται με μεταβαλλομενο στρεςς και αναρρωση.
σάυτο που λεει ο beefmeup οτι μπορει δλδ ανα τα χρονια να υπαρχει κερδος σε υπερτροφια και χωρις προοδο σε φορτιο κλο,ναι οκ θα υπαρξει
αλλα θα ναι η μερα με τη νυχτα σε σχεση με το αν ειχες προοδο(οσο βεβαια το νερικο συστημα και γενικοτερα ο οργανισμος σου επιτρεπει)..
μεγαλυτερο φορτιο=περισσοτεροι κινητηριοι μοχλοι στο παιχνιδι,μεγαλυτερη νευρικη και μυικη ενεργοποιηση...θα μου πει καποιος βεβαια οτι
χανεις σε τεχνικη στα πολλα κιλα ,οποτε καπως εξισοροπειται το πραμα,αλλα εγω μιλαω για προσαρμογη σε καλη τεχνικη ακομα και σε αυτα τα κιλα..

επισης ως προς το θεμα σου οτι δλδ δεν εχεις προοδο στα κιλα..δε χρειαζεται να αλλαζεις προγραμμα συνεχεια,απλα κανε εναλλαγες σε ποσοτητα,ενταση,
συχνοτητα,αλλα το να διαχειριστεις ετσι ττην προπονηση σου απαιτει εμπειρια και οτι εχεις ασχοληθει με περιοδικοτητα και πως αυτη επιτυγχανεται..παντως
η εναλλαγη αυτων των τριων για μενα ειναι ενας καλος τροπος να αντιμετωπιζεις plateu και τετοιες περιοδους..αν δε θες περιοδικοτητα πηγαινε σε κατι πιο απλο
που χει δουλεψει για ολους σχεδον και εννοω τα γνωστα strength routines που σε σενα που βρισκεσαι αν δε κανω λαθος σ ενα novice προς intermediate
επιπεδο θα σου δωσουν σχεδον γραμμικη ανοδο...απλα ως προς την εφαρμογη τους αλλα αποτελεσματικα ,πx κανα ss, 5x5,το westside barbell κανα 5/3/1(ενα powerlifting
που χε ποσταρει ο devil)...παντως κατι κανεις τραγικα λαθος για αν χεις τοσο μεαλο πλατω,δεν εξηγειται αλλιως...για μενα κοψε τις μονες και αρχισε μια κανονικη routine
η φτιαξε κατι δικο σου που να πληρει ομως τις βασικες αρχες προπονητικης..

tasos2
16-01-12, 18:24
παντως κατι κανεις τραγικα λαθος για αν χεις τοσο μεαλο πλατω,δεν εξηγειται αλλιως...

Δε νομιζω ρε συ. Το οτι κανω 5μιση χρονια δεν παιζει ρολο. Στην αρχη ανεβαινα πολυ κανοντας περιπου τα ιδια.
Το novice/intermediate πως προσδιοριζεται? Απο κιλα παντως ειμαι 115 τουλαχιστον (μπορει παραπανω δεν εχω δοκιμασει) σε bench press με 80 κιλα σωματικο βαρος και σκουοτ καπου στα 110.

Xxlakis
16-01-12, 20:41
Επειδη δεν διαβασα ολα τα προηγουμενα ποστ...κανα διαστημα off ή deloading 1-2 βδομαδες εχεις κανει?

tasos2
16-01-12, 21:25
Επειδη δεν διαβασα ολα τα προηγουμενα ποστ...κανα διαστημα off ή deloading 1-2 βδομαδες εχεις κανει?

Oχι. Εχω πολυ καιρο να κανω

tasos2
16-01-12, 21:38
geo28 συμφωνα με αυτο http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/BenchStandards.html ειμαι στην αρχη του advanced για πιεσεις παγκου. Tι novice μου λες?
Στα σκουοτ με εχει στο τελος του novice προς intermediate αλλα ποδια γυμναζω μονο 1μιση χρονο. Πιεσεις παγκου 5μιση χρονια και να ημουνα novice ξεφτιλα. Γι αυτο εχω κολλησει κιολας και δεν ειναι οτι τα κανω λαθος. Πριν 5μιση χρονια ουτε 70 κιλα δεν ειχα μεγιστη...

geo28
16-01-12, 22:19
geo28 συμφωνα με αυτο http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/BenchStandards.html ειμαι στην αρχη του advanced για πιεσεις παγκου. Tι novice μου λες?
Στα σκουοτ με εχει στο τελος του novice προς intermediate αλλα ποδια γυμναζω μονο 1μιση χρονο. Πιεσεις παγκου 5μιση χρονια και να ημουνα novice ξεφτιλα. Γι αυτο εχω κολλησει κιολας και δεν ειναι οτι τα κανω λαθος. Πριν 5μιση χρονια ουτε 70 κιλα δεν ειχα μεγιστη...

Nαι μαν δεν ηξερα οτι ειναι εκει ο παγκος σου..

Αντωνης
16-01-12, 22:29
Bασικα αφου εχεις πιασει τοσο μεγαλο πλατω σε παγκο,και εκανες και ολα τα προηγουμενα και δεν σου απεδωσαν,θες pl προγραμμα για να ξεκολλησεις απο παγκο(κρινοντας και τα νουμερα σε συναρτηση το σ.β).Και οταν λεω pl προγραμμα εννοω να το εφαρμοσεις κατα γραμμα(αντε το πολυ πολυ να αλλαξεις τιποτα στις assistance excercises)

Σε σκουωτ επειδη δεν εισαι ακομα σε τετοιο επιπεδο,ισως και ενα light/heavy day trick αλα Westside,να σε ανεβασει

COBRA_STYLE
16-01-12, 22:29
εφοσον δεν εχεις κανει κανενα οφ εδς και πολυ καιρο,δοκιμασε να κανεις και βλεπεις πως θα παει...

tasos2
17-01-12, 11:39
Bασικα αφου εχεις πιασει τοσο μεγαλο πλατω σε παγκο,και εκανες και ολα τα προηγουμενα και δεν σου απεδωσαν,θες pl προγραμμα για να ξεκολλησεις απο παγκο(κρινοντας και τα νουμερα σε συναρτηση το σ.β).Και οταν λεω pl προγραμμα εννοω να το εφαρμοσεις κατα γραμμα(αντε το πολυ πολυ να αλλαξεις τιποτα στις assistance excercises)

Ωραια θα το σκεφτω να κινηθω προς τα κει. Γινεται να κανω pl προγραμμα μονο στο στηθος και στα υπολοιπα να κανω κανονικα σπλιτ οπως τωρα?:unsure:



Σε σκουωτ επειδη δεν εισαι ακομα σε τετοιο επιπεδο,ισως και ενα light/heavy day trick αλα Westside,να σε ανεβασει

Για ριξε μια μεταφραση. Εννοεις να κανω 2 μερες τη βδομαδα μια πιο βαρια και μια πιο ελαφρια?

Xxlakis
17-01-12, 13:48
Δουλεψε κανα 2 βδομαδες στο 80% και μετα ξαναξεκινα ρε συ...εγω το γυρισα σε upper/lower split και καθε μηνα κανω 1 βδομαδα deload και μετα συνεχιζω και ανεβαζω τα max μου σταθερα.Παντως πολυ αγχωμενο σε βλεπω και δεν λεει ρε συ,η προπονηση πρεπει να ειναι fun και τα κιλα δεν ειναι αυτοσκοπος.Και εγω χαιρομαι να ανεβαζω και το γυρισα στη δυναμη γιατι θελω να πηγαινω στο gym με καποιο στοχο,εστω και και ενα κιλο και μεχρι τωρα σε καθε προπονηση εστω και σε μια ασκηση εχω ανεβασει παντα.Αλλα οπως σου πα στις προπονησεις δυναμης το παν ειναι η ξεκουραση καθε τοσο...το να παιζεις στα max σε καθε προπονηση το επιβαλλει.

Αντωνης
17-01-12, 19:40
Ωραια θα το σκεφτω να κινηθω προς τα κει. Γινεται να κανω pl προγραμμα μονο στο στηθος και στα υπολοιπα να κανω κανονικα σπλιτ οπως τωρα?:unsure:



Για ριξε μια μεταφραση. Εννοεις να κανω 2 μερες τη βδομαδα μια πιο βαρια και μια πιο ελαφρια?

Tα pl προγραμματα δεν διαχωριζουν τις μυικες ομαδες,για αυτο σου ειπα πως πρεπει να το εκτελεσεις κατα γραμμα.Θα μπορουσες βεβαια να χωρισεις τις προπονησεις σου σε upper/lower,και τις upper μερες να κανεις το bench progression,βαζοντας αλλες 3-4(το πολυ)βασικες upper ασκησεις,οπως διζυγο,μονοζυγο κτλ,εννοειται οχι μεχρι αποτυχιας..Αντε και κανα cg bench ή γαλλικες πιεσεις...Αλλα αμα κανεις τις lower μερες οπως τις εκανες και πριν,δηλαδη split-like και μεχρι αποτυχιας 2 σετ σε καθε ασκηση,δεν ξερω κατα ποσο θα επηρεασει το CNS σου και συνεπως τον bench σου...


Ναι..Το 2 φορες την βδομαδα ειναι το μινιμουμ.Το volume και το % θα το καθορισεις εσυ,αν δεν θες να παρεις καποιο ετοιμο προγραμμα...

tasos2
18-01-12, 21:56
Nταξει ανεβηκα σημερα στα σκουοτ. Μια επαναληψη! :turtle:

tasos2
26-02-12, 19:04
Ξεχασα να το γραψω και εδω.
Καταφερα επιτελους μετα απο 6 μηνες και πανω να ανεβω στον παγκο. Οχι κατι τρομερο μια επιπλεον επαναληψη με τα 100. Απο 4 τωρα κανω 5 αλλα αυτος ηταν ο στοχος μου. Τελικα συνεχισα αυτο με τις singles που με ειχε ανεβασει την προηγουμενη φορα απλα το εκανα πιο πολυ καιρο τωρα. Και δεν εκανα ουτε deloading ουτε τιποτα
Μαξ ρεπ δεν τσεκαρα αλλα λογικα πρεπει να μαι στα 120 εφοσον πριν που εκανα 4 με τα 100 ημουν στα 115 και πιο πριν που εκανα 3 με τα 100 ημουν στα 110.
Θα τσεκαρω σε 2-3 εβδομαδες :turtle:

MusclesOfShadow
26-02-12, 19:12
:clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap::clap:

COBRA_STYLE
26-02-12, 19:44
Βασικα μου φαινεται λιγο απιθανο τωρα να ανεβηκε παλι 5 κιλα η max rep επειδη ανεβασες 1 rep:unsure:

Γιατι τωρα ανεβαινουν αρκετα τα κιλα και δυσκολευει το πραμα.Αλλα ας περιμενουμε καλυτερα μεχρι να το δοκιμασεις.

Το λεω κιολας,γιατι εγω στις καλες μου που βγαζω 10 στα 110,δεν παιζει να εχω μαξ πολυ πανω απο 130.

tasos2
26-02-12, 19:59
Βασικα μου φαινεται λιγο απιθανο τωρα να ανεβηκε παλι 5 κιλα η max rep επειδη ανεβασες 1 rep:unsure:

Γιατι τωρα ανεβαινουν αρκετα τα κιλα και δυσκολευει το πραμα.Αλλα ας περιμενουμε καλυτερα μεχρι να το δοκιμασεις.

Το λεω κιολας,γιατι εγω στις καλες μου που βγαζω 10 στα 110,δεν παιζει να εχω μαξ πολυ πανω απο 130.


20 κιλα διαφορα σε 10 μεγιστες και 1 μεγιστη μου φαινεται πολυ λιγο. Αλλα οπως λες δεν ξερω αν αλλαζει κατι επειδη ξεφευγουν τα νουμερα σε σχεση με οταν εκανα κατω απο 100. Παντως μεχρι τωρα για 1 επαναληψη που ανεβαζα στις 5 ρεπς ανεβαινε 5 κιλα η μεγιστη. Θα δουμε...

tasos2
04-03-12, 13:05
Tελικα δε μου βγηκαν τα 120, τα πηγα λιγο πιο πανω απο τη μιση αποσταση και κολλησα και βοηθησε ο σποττερ. Ειχε δικιο ο cobra. Θα ξαναδοκιμασω ομως σε λιγο καιρο...:turtle:

Παρολαυτα ειμαι πολυ ικανοποιημενος γιατι αν το σκεφτει κανεις περσι τετοια εποχη ειχα τα 90 για 5 και τωρα εχω τα 100, εχω ανεβασει 10 κιλα σε ενα χρονο...:green:

COBRA_STYLE
04-03-12, 13:07
:green::P:P

Καλα εισαι.;)

Nosblos
04-03-12, 14:29
Tελικα δε μου βγηκαν τα 120, τα πηγα λιγο πιο πανω απο τη μιση αποσταση και κολλησα και βοηθησε ο σποττερ. Ειχε δικιο ο cobra. Θα ξαναδοκιμασω ομως σε λιγο καιρο...:turtle:

Παρολαυτα ειμαι πολυ ικανοποιημενος γιατι αν το σκεφτει κανεις περσι τετοια εποχη ειχα τα 90 για 5 και τωρα εχω τα 100, εχω ανεβασει 10 κιλα σε ενα χρονο...:green:

ξαναπροσπαθησε....θα τα παρεις....;)
ειναι και ψυχολογικο το θεμα....
εγω ανεβηκα 20....απο 100χ3....στα 120χ3...:P

vaggan
04-03-12, 15:03
τι υψος εχεις τασο?

tasos2
04-03-12, 15:59
τι υψος εχεις τασο?

1.72 ειμαι

tasos2
10-03-12, 01:28
Η λιπομετρηση/αναλυση σωματος που εκανα σημερα σε διατροφολογο σε σχεση με αυτη που ειχα κανει το σεπτεμβρη εβγαλε ειμαι στο 14,1% λιπος (ενω το σεπτεμβρη εδειχνε 19,6%) και οτι εχασα σχεδον 5 κιλα λιπους ενω πηρα 2 κιλα αλιπης μαζας :shock:.

Μαλλον κατι λαθος παιζει, δεν μπορει να εχω τοσο μεγαλη διαφορα και να εβαλα μυς χανοντας τοσο λιπος ταυτοχρονα... Νομιζα οτι χρειαζονται φαρμακα για να γινει κατι τετοιο για καποιον που γυμναζεται ηδη 5 χρονια.

Παρολαυτα καποια που εβγαλε κολανε με την προοδο μου στο γυμναστηριο. Ας πουμε χερια μου βγαλε οτι εχω την ιδια μυικη μαζα και πραγματι στις ελξεις δικεφαλων δεν εχω ανεβει καθολου και μετρωντας τα με μεζουρα ειναι σταθερα στα 40,5 εκατοστα απο τοτε, ενω στον κορμο και στα ποδια δειχνει οτι εχω μεγαλυτερη μυικη μαζα και πραγματι εχω ανεβει στις πιεσεις παγκου, στην κωπηλατικη για πλατη και αρκετα στα σκουοτ.

tasos2
21-04-12, 15:29
Τα πηρα σημερα τα 120 στον παγκο.:turtle::turtle: Τελειως μονος και ολοκληρη κινηση με τη μπαρα να ακουμπαει στο στηθος. Αυτα τα ρεστ παουζ τελικα κανουν καλη δουλεια...:green:

vaggan
21-04-12, 16:29
ωραιος .ποσα κιλα εισαι?

tasos2
21-04-12, 16:45
ωραιος .ποσα κιλα εισαι?

79 κομμα κατι ειμαι τωρα

Eddie
21-04-12, 20:38
Τα πηρα σημερα τα 120 στον παγκο.:turtle::turtle: Τελειως μονος και ολοκληρη κινηση με τη μπαρα να ακουμπαει στο στηθος. Αυτα τα ρεστ παουζ τελικα κανουν καλη δουλεια...:green:

Μπραβο ρε!!Δυνατο νουμερο για τα κιλα σου.. :clap:

tasos2
21-04-12, 22:37
Μπραβο ρε!!Δυνατο νουμερο για τα κιλα σου.. :clap:

Τhanks!!!

vaggan
22-04-12, 11:22
79 κομμα κατι ειμαι τωραμπρατσαρααααα μου τα πας πολυ καλα :clap::clap::clap:φετος μπορεις να παιξεις στο ατλας στη -85 και να πλασαριστεις πολυ ψηλα:clap::clap:

Αντωνης
22-04-12, 13:43
Ωραιο νουμερο τασο:thumbup:

gym
23-04-12, 11:23
μπραβο ρε τασο για το νουμερο!

τωρα πως κινεισαι?συντηρηση η πας υπο να καθαρισεις?γιατι θυμαμαι οτι εχεις μια φοβια με την γραμμωση...:green::green:

tasos2
23-04-12, 12:15
μπραβο ρε τασο για το νουμερο!

τωρα πως κινεισαι?συντηρηση η πας υπο να καθαρισεις?γιατι θυμαμαι οτι εχεις μια φοβια με την γραμμωση...:green::green:

Ευχαριστω. Οχι συντηρηση κανω τωρα. Δε θα χασω αλλα κιλα για την ωρα. Εξαλλου μου φαινομαι οκ απο θεμα λιπους δε με νοιαζει να εχω και καμια τρελη γραμμωση

tasos2
19-05-12, 15:42
Αποφασισα να απαθανατισω το μεχρι τωρα ρεκορ μου. Σημερα εκανα μονο ενα drop set στις πιεσεις παγκου. 120 κιλα για 1 (μου βγηκαν πιο ευκολα απο την αλλη φορα που σημαινει οτι μπορει να εχω ανεβει κι αλλο), στο καπακι χωρις ξεκουραση 100 κιλα για 3, 80 κιλα για 5 και τελος 60 κιλα.
Δυστυχως ο τυπος που τραβαγε δε σκεφτηκε οτι πρεπει να φαινονται και τα κιλα, αλλα στην αρχη του πρωτου βιντεο φαινεται στη δεξια πλευρα οτι ειναι 5 πλακες που ειναι 10κιλες και η μπαρα εινια 20 κιλα, 120 κιλα συνολο. Τα βιντεο τα τραβηξε ξεχωριστα αλλα ειναι το ενα μετα το αλλο χωρις ξεκουραση.


http://www.youtube.com/watch?v=x47s2TDHp48&amp;feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=8vGOWK621mY&amp;feature=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=d-sN7ZQn1Wk&amp;feature=youtu.be
Και 2 φωτο αμεσως μετα την προπονηση με το στηθος φουλ πρησμενο:turtle:







4580345802

billy89
19-05-12, 16:15
40 κιλά πάνω από το βάρος σου είναι πραγματικά comple!!!
Φώναξε έναν άνθρωπο να σε βοηθήσει με τα drop sets να μη σηκώνεσαι!:P

Eddie
19-05-12, 16:49
Λοιπον μεγαλε πας πολυ καλα,ωραια κιλα και η τεχνικη παρολιγον τελεια.Στα 120 βλεπω οτι μπορουσες να κλειδωσεις τα χερια αλλα δε το εκανες,δεν εχει σχεση που οι ορθοστατες ειναι πιο χαμηλα..λεπτομεριες βεβαια απλα για να φαινεται πιο "σωστο".Στα υπολοιπα σετ με τις παραπανω ρεπς βλεπω οτι δε τα πας πολυ πανω τα χερια.Αυτο το εκανα κι εγω και απο αποψη μυικοτητας με ειχε βοηθησει πολυ στο στηθος,αλλα εαν το πας για δυναμη να ξερεις οτι αυτο θα σε δυσκολεψει οταν θα χρειαστει να κανεις full rom γιατι δε θα βγαινουν.Οχι κλειδωμα τελειως,αλλα ενα κλικ πριν κλειδωσουν..κι ομως ειναι αρκετα πιο δυσκολο απ οτι ειδα.Εγω ετσι στα 120 εχασα περιπου 4 επαναληψεις,γιατι με μισες (απο τερμα κατω μεχρι τη μεση κ λιγο παραπανω) ειχα 12 ρεπς ενω με full rom επεσα στις 8..

Και το στηθος φαινεται τουμπανο,πολυ καλο.

tasos2
19-05-12, 16:54
Λοιπον μεγαλε πας πολυ καλα,ωραια κιλα και η τεχνικη παρολιγον τελεια.Στα 120 βλεπω οτι μπορουσες να κλειδωσεις τα χερια αλλα δε το εκανες,δεν εχει σχεση που οι ορθοστατες ειναι πιο χαμηλα..λεπτομεριες βεβαια απλα για να φαινεται πιο "σωστο".Στα υπολοιπα σετ με τις παραπανω ρεπς βλεπω οτι δε τα πας πολυ πανω τα χερια.Αυτο το εκανα κι εγω και απο αποψη μυικοτητας με ειχε βοηθησει πολυ στο στηθος,αλλα εαν το πας για δυναμη να ξερεις οτι αυτο θα σε δυσκολεψει οταν θα χρειαστει να κανεις full rom γιατι δε θα βγαινουν.Οχι κλειδωμα τελειως,αλλα ενα κλικ πριν κλειδωσουν..κι ομως ειναι αρκετα πιο δυσκολο απ οτι ειδα.Εγω ετσι στα 120 εχασα περιπου 4 επαναληψεις,γιατι με μισες (απο τερμα κατω μεχρι τη μεση κ λιγο παραπανω) ειχα 12 ρεπς ενω με full rom επεσα στις 8..

Και το στηθος φαινεται τουμπανο,πολυ καλο.

Ευχαριστω! Ετσι εχω συνηθισει να τις κανω για τον λογο που ειπες, οτι πιανει πιο καλα εκει που θελω, δεν ειναι ομως και μισες νταξει...
Ως προς τη δυναμη εχεις δικιο ομως. Στα 120 που επρεπε να τα παω μεχρι πανω με δυσκολεψε πολυ περισσοτερο η κινηση στο πανω σημειο, ισως γιατι συνηθως δε τις κανω ολοκληρες και σε αυτο το σημειο δεν εχω δυναμωσει το ιδιο

vaggan
19-05-12, 17:01
οι φωτο σε κολακευουν πολυ εσυ εισαι αδυνατος τωρα που σε βλεπω στην καμερα τα κιλα τωρα αυτα μου φαινονται καπως

tasos2
19-05-12, 17:05
Προφανως δε φαινεσαι το ιδιο οταν παιρνεις ποζα και μεσα απο την μπλουζα


τα κιλα τωρα αυτα μου φαινονται καπως
Tι εννοεις?

vaggan
19-05-12, 17:35
Προφανως δε φαινεσαι το ιδιο οταν παιρνεις ποζα και μεσα απο την μπλουζα


Tι εννοεις?μην με παρεξηγησεις σε καμια περιπτωση δεν θελω να μειωσω οτι κανεις.σε επισκεψη που ειχα κανει σε γυμναστηριο πριν μερικα χρονια -τοτε ειχα μεγιστη 120 κιλα -εβαλα τα αντιστοιχα κιλα στην μπαρα και στο νεο γυμναστηριο εβγαλα εξι!!!με 120 κιλα παλι θεωρητικα. χαρα εγω κακο παω ξανα στο γυμναστηριο μου και με το ζορι εβαλα παλι μια στα 120 κιλα. πηγα να τρελλαθω.ρωτησα λοιπον ατομο που ειναι σε γυμναστηρια χρονια και μου ειπε οτι 10κιλο με δεκακιλο και 20κιλο με 20κιλο μπορει να εχουν και αποκλιση εως 2 κιλα δηλαδη θεωρητικα να γραφει οτι ειναι 10κιλα και πρακτικα να ειναι οκτω!!παντως αυτοι οι δισκοι που εχετε στο γυμναστηριο δεν μου γεμιζουν το ματι.:welcome:τωρα βεβαια παντα μπορει να κανω λαθος

s0k0s
19-05-12, 17:39
vaggan σημερα εκανα βαρη στον κολλητο μου, οι δισκοι του ειναι τελειως διαφορετικοι, δλδ ακου φιλε... το ενα 10κιλο ειναι λιγο πιο μεγαλο απο την παλαμη μου κ το αλλο 10κιλο 5 φορες μεγαλυτερο... αμα μπορεσω θα τα βγαλω μια φωτο και θα τα ποσταρω ;)


edit: μαλακια εγραψα :P το διαβασα βιαστηκα κ αλλο καταλαβα... ;) :toast:

tasos2
19-05-12, 17:48
μην με παρεξηγησεις σε καμια περιπτωση δεν θελω να μειωσω οτι κανεις.σε επισκεψη που ειχα κανει σε γυμναστηριο πριν μερικα χρονια -τοτε ειχα μεγιστη 120 κιλα -εβαλα τα αντιστοιχα κιλα στην μπαρα και στο νεο γυμναστηριο εβγαλα εξι!!!με 120 κιλα παλι θεωρητικα. χαρα εγω κακο παω ξανα στο γυμναστηριο μου και με το ζορι εβαλα παλι μια στα 120 κιλα. πηγα να τρελλαθω.ρωτησα λοιπον ατομο που ειναι σε γυμναστηρια χρονια και μου ειπε οτι 10κιλο με δεκακιλο και 20κιλο με 20κιλο μπορει να εχουν και αποκλιση εως 2 κιλα δηλαδη θεωρητικα να γραφει οτι ειναι 10κιλα και πρακτικα να ειναι οκτω!!παντως αυτοι οι δισκοι που εχετε στο γυμναστηριο δεν μου γεμιζουν το ματι.:welcome:τωρα βεβαια παντα μπορει να κανω λαθος

Eχω παει σε 4 διαφορετικα γυμναστηρια. Και στα 4 τα δεκακιλα τους μου φαινονταν το ιδιο παρολο που σε ενα απο αυτα οι δισκοι ηταν διπλασιοι σε μεγεθος απο αυτους εδω γιατι εχει σημασια και το υλικο και η μαζα του και οχι ο ογκος που πιανουν. Αυτοι εδω ειναι 10 κιλα ακριβως τσεκαρισμενο απο μενα. Αλλα φυσικα ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει και δεν με ενδιαφερει κιολας.

Και επισης εισαι ο πρωτος που με λεει αδυνατο τα τελευταια 3 χρονια ενω ολοι με μπλουζακια και χαλαρο με βλεπουν εκτος γυμναστηριου και μου λενε οτι κανω μπαμ. Αλλα και παλι ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.
:welcome:

εντιτ: στο επομενο ατλας ομως θα το αποδειξω και θα σηκωνω και περισσοτερα μεχρι τοτε

vaggan
19-05-12, 17:55
μπορει βεβαια ενα ψευδοκιλο να λεει δεκα και να ειναι 9,5 η 9,7 δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ειναι 2 κιλα κατω απο δεκα παραδειγμα εφερα οταν ειπα οκτω κιλα.το εργο το εχω δει πολλες φορες ενα παλικαρι φετος που μου ειπε οτι εχει 110 κιλα τρεις στο γυμναστηριο του τα 110 δεν μπορεσε να τα σηκωσει στο δικο μου και απορουσε.γιαυτα που λεω περι πλασματικων κιλων θα παρακαλουσα αν θελει να το επιβεβαιωσει και ενα εμπειρο μελος του του g.r.οπως ο ηλιας γιατι η δικη μου γνωμη μπορει να μην εχει ιδιαιτερη βαρυτητα:welcome:

johny_8
19-05-12, 18:09
για rm με 80 κιλα που είσαι 120 είσαι στην αρχή του advance.Δηλαδη παρα παρα πολύ καλα. Τώρα σε αυτή τη φάση αρχίζει και δυσκολεύει και το lockout το τελευταίο μέρος τη κίνησης οπότε πρεπεί να το βελτιώσεις δυναμώνοντας τα τρικέφαλα σου. Μου φαίνεται περίεργο πάντως που έχεις πιο γερό παγκο απο καθισμα

tasos2
19-05-12, 18:09
μπορει βεβαια ενα ψευδοκιλο να λεει δεκα και να ειναι 9,5 η 9,7 δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ειναι 2 κιλα κατω απο δεκα παραδειγμα εφερα οταν ειπα οκτω κιλα.το εργο το εχω δει πολλες φορες ενα παλικαρι φετος που μου ειπε οτι εχει 110 κιλα τρεις στο γυμναστηριο του τα 110 δεν μπορεσε να τα σηκωσει στο δικο μου και απορουσε.γιαυτα που λεω περι πλασματικων κιλων θα παρακαλουσα αν θελει να το επιβεβαιωσει και ενα εμπειρο μελος του του g.r.οπως ο ηλιας γιατι η δικη μου γνωμη μπορει να μην εχει ιδιαιτερη βαρυτητα:welcome:

Aμα το παμε ετσι και στο ατλας μπορει τα δεκακιλα του μπουρναζου να ειναι πιο κατω αρα ειναι πλασματικα τα κιλα που σηκωσαν. Η και του γυμναστηριου σου μπορει να ειναι λιγοτερα και του αλλου που πηγες και εκανες πιο πολλες να ειναι ακομα λιγοτερα και οτι ξερεις οτι κανεις να ειναι πλασματικο.

Εν πασει περιπτωσει στο γυμναστηριο που πηγαινα που τα δεκακιλα ηταν διπλασια σε μεγεθος τα ειχα μετρησει τοτε γιατι ειχαν ζυγαρια μεσα στο γυμναστηριο. Ζυγιστηκα κρατωντας τα και χωρις να τα κραταω και πηρα τη διαφορα. Και τοτε εβγαζα τις ιδιες επαναληψεις σε αυτο το γυμναστηριο που ειναι στο βιντεο και στο αλλο. (το αλλο ειναι στο μερος που παω για διακοπες οποτε ημουνα μια σ αυτο μια στο αλλο).
Μηπως η μπαρα στο αλλο γυμναστηριο που σου βγηκαν ευκολα ηταν ελαφρυτερη (υπαρχουν 10κιλες και 20κιλες)? Τα δεκαρια δυσκολο να εχουν αποκλιση απο αυτα που εχω δει. 4 γυμναστηρια εχω αλλαξει δε μπορει να ειχαν ολα την ιδια ακριβως αποκλιση.

Αλλα κι εσυ το πρωτο που βρηκες να πεις ειναι οτι τα κιλα μπορει να εχουν αποκλιση?? Και μου λες οτι δεν θες να μειωσεις?

Αλλα θα φανει η αληθεια στο ατλας οπου θα σηκωσω οχι 120 αλλα 130 ;). Εδω θα ειμαστε παλι...

vaggan
19-05-12, 18:10
Eχω παει σε 4 διαφορετικα γυμναστηρια. Και στα 4 τα δεκακιλα τους μου φαινονταν το ιδιο παρολο που σε ενα απο αυτα οι δισκοι ηταν διπλασιοι σε μεγεθος απο αυτους εδω γιατι εχει σημασια και το υλικο και η μαζα του και οχι ο ογκος που πιανουν. Αυτοι εδω ειναι 10 κιλα ακριβως τσεκαρισμενο απο μενα. Αλλα φυσικα ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει και δεν με ενδιαφερει κιολας.

Και επισης εισαι ο πρωτος που με λεει αδυνατο τα τελευταια 3 χρονια ενω ολοι με μπλουζακια και χαλαρο με βλεπουν εκτος γυμναστηριου και μου λενε οτι κανω μπαμ. Αλλα και παλι ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.
:welcome:

εντιτ: στο επομενο ατλας ομως θα το αποδειξω και θα σηκωνω και περισσοτερα μεχρι τοτετασο εγω λεω αυτο που βλεπω και οι φωτο σε κολακευουν πολυ σε ογκο.εισαι αδυνατος σε σχεση με τις φωτο. τωρα για τα κιλα ειπα οτι μπορει να λανθανω αν προσεξες οσο για ισχυρισμους περι του ποσα θα σηκωσεις στο επομενο ατλας κατσε να γινει πρωτα και μετα τα λεμε.:)

tasos2
19-05-12, 18:11
για rm με 80 κιλα που είσαι 120 είσαι στην αρχή του advance.Δηλαδη παρα παρα πολύ καλα. Τώρα σε αυτή τη φάση αρχίζει και δυσκολεύει και το lockout το τελευταίο μέρος τη κίνησης οπότε πρεπεί να το βελτιώσεις δυναμώνοντας τα τρικέφαλα σου. Μου φαίνεται περίεργο πάντως που έχεις πιο γερό παγκο απο καθισμα

Ευχαριστω φιλε. ΕΙναι γιατι παγκο κανω 6 χρονια ενω σκουοτ μονο 2. Τα παραμελουσα στην αρχη τα ποδια

tasos2
19-05-12, 18:18
τασο εγω λεω αυτο που βλεπω και οι φωτο σε κολακευουν πολυ σε ογκο.εισαι αδυνατος σε σχεση με τις φωτο. τωρα για τα κιλα ειπα οτι μπορει να λανθανω αν προσεξες οσο για ισχυρισμους περι του ποσα θα σηκωσεις στο επομενο ατλας κατσε να γινει πρωτα και μετα τα λεμε.:)


Χαχαχα! Οκ. Γινει δε γινει τα κιλα μου δε θα μικρυνουν.

Και προσεξε μετρα τα κιλα στο γυμναστηριο σου γιατι μπορει να ειναι 5κιλα και να γραφουν 10κιλα και να σηκωνεις 80 στην πραγματικοτητα. Μπορει και να λανθανω ομως

vaggan
19-05-12, 18:31
Aμα το παμε ετσι και στο ατλας μπορει τα δεκακιλα του μπουρναζου να ειναι πιο κατω αρα ειναι πλασματικα τα κιλα που σηκωσαν. Η και του γυμναστηριου σου μπορει να ειναι λιγοτερα και του αλλου που πηγες και εκανες πιο πολλες να ειναι ακομα λιγοτερα και οτι ξερεις οτι κανεις να ειναι πλασματικο.

Εν πασει περιπτωσει στο γυμναστηριο που πηγαινα που τα δεκακιλα ηταν διπλασια σε μεγεθος τα ειχα μετρησει τοτε γιατι ειχαν ζυγαρια μεσα στο γυμναστηριο. Ζυγιστηκα κρατωντας τα και χωρις να τα κραταω και πηρα τη διαφορα. Και τοτε εβγαζα τις ιδιες επαναληψεις σε αυτο το γυμναστηριο που ειναι στο βιντεο και στο αλλο. (το αλλο ειναι στο μερος που παω για διακοπες οποτε ημουνα μια σ αυτο μια στο αλλο).
Μηπως η μπαρα στο αλλο γυμναστηριο που σου βγηκαν ευκολα ηταν ελαφρυτερη (υπαρχουν 10κιλες και 20κιλες)? Τα δεκαρια δυσκολο να εχουν αποκλιση απο αυτα που εχω δει. 4 γυμναστηρια εχω αλλαξει δε μπορει να ειχαν ολα την ιδια ακριβως αποκλιση.

Αλλα κι εσυ το πρωτο που βρηκες να πεις ειναι οτι τα κιλα μπορει να εχουν αποκλιση?? Και μου λες οτι δεν θες να μειωσεις?

Αλλα θα φανει η αληθεια στο ατλας οπου θα σηκωσω οχι 120 αλλα 130 ;). Εδω θα ειμαστε παλι...τασο χαλαρωσε.πες πες θα πεις οτι σε ζηλευω κιολας ρε αδερφε.:)20κιλη ηταν η μπαρα και στην μια και στην αλλη περιπτωση.εγω σου λεω αυτο που μου εχει τυχει και εσυ μου λες τα δικα σου οτι θελω να σε μειωσω και ιστοριες ε λοιπον σταματαω εδω την συζητηση :thumbup:

vaggan
19-05-12, 18:38
Χαχαχα! Οκ. Γινει δε γινει τα κιλα μου δε θα μικρυνουν.

Και προσεξε μετρα τα κιλα στο γυμναστηριο σου γιατι μπορει να ειναι 5κιλα και να γραφουν 10κιλα και να σηκωνεις 80 στην πραγματικοτητα. Μπορει και να λανθανω ομωςπφφφ λογια και στο ατλας αν θυμαμαι καλα δηλωσες συμμετοχη αλλα δεν εμφανιστηκες:)

tasos2
19-05-12, 18:42
20κιλη ηταν η μπαρα και στην μια και στην αλλη περιπτωση.

Πως ξερεις οτι ηταν 20κιλη? Μπορει να ηταν 8κιλη και να εγραφε πανω 20.

Συμφωνω να σταματησουμε εδω γιατι δε θα βγει ακρη. Φαινεται αν θελει να μειωσει καποιος οταν σηκωνω καποια κιλα και το πρωτο που μου λες ειναι "δε μου γεμιζουν το ματι να ειναι τοσα", και δε γουσταρω τετοιες συζητησεις.

Επισης να ξερεις και εσυ σε μια φωτο που ειχες βαλει στο αβαταρ σου με φανελακι δε φαινοσουν καθολου να εχεις μυικοτητα ενω σε μια επομενη με καθρεφτη φαινοσουν να εχεις πολλη. Που ξερεις μποριε να μη με κολακευουν οι φωτογραφιες αλλα να με αδικει η καμερα?:)

tasos2
19-05-12, 18:43
πφφφ λογια και στο ατλας αν θυμαμαι καλα δηλωσες συμμετοχη αλλα δεν εμφανιστηκες:)

Με δουλεια και μεταπτυχιακο παραλληλα που να εμφανιστω? Στο επομενο ομως θα ειμαι free

vaggan
19-05-12, 19:00
Πως ξερεις οτι ηταν 20κιλη? Μπορει να ηταν 8κιλη και να εγραφε πανω 20.

Συμφωνω να σταματησουμε εδω γιατι δε θα βγει ακρη. Φαινεται αν θελει να μειωσει καποιος οταν σηκωνω καποια κιλα και το πρωτο που μου λες ειναι "δε μου γεμιζουν το ματι να ειναι τοσα", και δε γουσταρω τετοιες συζητησεις.

Επισης να ξερεις και εσυ σε μια φωτο που ειχες βαλει στο αβαταρ σου με φανελακι δε φαινοσουν καθολου να εχεις μυικοτητα ενω σε μια επομενη με καθρεφτη φαινοσουν να εχεις πολλη. Που ξερεις μποριε να μη με κολακευουν οι φωτογραφιες αλλα να με αδικει η καμερα?:)διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα πιστευω οτι αν πιασω μια ωκτακιλη με μια 20κιλη μπαρα μπορω να καταλαβω την διαφορα:)σου ειπα 10 φορες οτι μπορει να κανω λαθος για τα κιλα .σε φωτο που ειχα με φανελακι μαλλον μια με ενα γκρι θα λες ειναι προ πενταετιας οποτε ασφαλως και εχω λιγοτερη μυικοτητα ασε που εχω και μεγαλυτερα ποσοστα λιπους.μπορει να εχεις δικιο ρε αδερφε και να μην σε κολακευει η καμερα δεν το σκεφτηκα:banghead:παντως σε δυο βδομαδες κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα θα ανεβω αθηνα για τρεις μερες στειλε μου σε πμ το τη διευθυνση του γυμναστηριου σου να κανουμε μαζι μια φιλικη προπονηση:toast::welcome:

tasos2
19-05-12, 19:18
διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα πιστευω οτι αν πιασω μια ωκτακιλη με μια 20κιλη μπαρα μπορω να καταλαβω την διαφορα:)

Mπορει οσες εχεις πιασει στη ζωη σου να ηταν 8κιλες και να εγραφαν 20. Χαχαχαχα:P

Αστο μαλακιες σου λεω.

Αν ερθεις ερθεις τα λεμε απο κοντα.

TRIANTAFYLLOU
19-05-12, 20:47
διορθωσε με αν κανω λαθος αλλα πιστευω οτι αν πιασω μια ωκτακιλη με μια 20κιλη μπαρα μπορω να καταλαβω την διαφορα:)σου ειπα 10 φορες οτι μπορει να κανω λαθος για τα κιλα .σε φωτο που ειχα με φανελακι μαλλον μια με ενα γκρι θα λες ειναι προ πενταετιας οποτε ασφαλως και εχω λιγοτερη μυικοτητα ασε που εχω και μεγαλυτερα ποσοστα λιπους.μπορει να εχεις δικιο ρε αδερφε και να μην σε κολακευει η καμερα δεν το σκεφτηκα:banghead:παντως σε δυο βδομαδες κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα θα ανεβω αθηνα για τρεις μερες στειλε μου σε πμ το τη διευθυνση του γυμναστηριου σου να κανουμε μαζι μια φιλικη προπονηση:toast::welcome:

πάντως παιδια δεν είναι εύκολο να μπερδέψεις τα 8 με τα 20 κιλά , μπορεί να παίζουν κιλα σε σχέση με το μέγεθός τους αλλα και οι μπάρες , συνήθως οι μη ολυμπιακές οι μεγάλες ειναι 10 κιλα και αν είναι κάποια κοντύτερη ανάλογα με το μήκος παίζει το βάρος , μπορεί να είναι 8 η 9 κιλά

οι ολυμπιακές είναι 20 κιλα και φαίνετε απο την διάμετρο των άκρων , όπου μπαίνουν δίσκοι με μεγαλύτερη διάμετρο τρύπας , συνήθως αυτες ακόμα και οι φτηνές δεν παίζουν πολύ απο τα 20 κιλά , οι καθαρα ολυμπιακές και τα ολυμπιακά κιλά είναι στάνταρ οι μπάρες 20 κιλά και τα κιλα ακριβώς όσο γράφουν

tasos2
19-05-12, 22:40
πάντως παιδια δεν είναι εύκολο να μπερδέψεις τα 8 με τα 20 κιλά , μπορεί να παίζουν κιλα σε σχέση με το μέγεθός τους αλλα και οι μπάρες , συνήθως οι μη ολυμπιακές οι μεγάλες ειναι 10 κιλα και αν είναι κάποια κοντύτερη ανάλογα με το μήκος παίζει το βάρος , μπορεί να είναι 8 η 9 κιλά

οι ολυμπιακές είναι 20 κιλα και φαίνετε απο την διάμετρο των άκρων , όπου μπαίνουν δίσκοι με μεγαλύτερη διάμετρο τρύπας , συνήθως αυτες ακόμα και οι φτηνές δεν παίζουν πολύ απο τα 20 κιλά , οι καθαρα ολυμπιακές και τα ολυμπιακά κιλά είναι στάνταρ οι μπάρες 20 κιλά και τα κιλα ακριβώς όσο γράφουν

Eγω ομως λεω απο το μεγεθος δε μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. Γιατι μαζα και ογκος δεν ειναι αναλογα και το εχω δει. 2πλασιοι δισκοι να εχουν εχουν το ιδιο βαρος με αλλους μισους φαινομενικα σε μεγεθος. Συμφωνεις με αυτο πιστευω.
Επισης αφου εχω παει σε 4 γυμναστηρια και τα 10κιλα τους μου φαινονται σε ολα ιδια ειναι δυνατον ολα να εχουν ακριβως την ιδια αποκλιση και να μη μου ετυχε ουτε ενα σωστο? Επειτα δεν ειναι και μικροι αυτοι δισκοι. Και αλλους 10κιλους που βλεπω στο youtube το ιδιο μεγεθος εχουνε πανω κατω

tasos2
21-05-12, 23:43
:turtle:
http://img407.imageshack.us/img407/8265/img0084lb.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/407/img0084lb.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Silvester
22-05-12, 23:35
:turtle:
http://img407.imageshack.us/img407/8265/img0084lb.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/407/img0084lb.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Eχεις παρα πολυ καλο ογκο στα χερια και στηθος πολυ καλο φενεται!
Μπραβο για την καλη δουλεια και ωραια κιλα στις ασκησεις αποτι βλεπω..

tasos2
22-05-12, 23:42
Ευχαριστω Sylvester;)

RAMBO
22-05-12, 23:43
Τωρα την ειδα,ωραιος:clap:

tasos2
22-05-12, 23:45
Τωρα την ειδα,ωραιος:clap:

Thanks.
Αλλα πρεπει να την ειδες και στο avatar μου πιο πριν:P

billys15
23-05-12, 00:03
Βλεπω ωμοι και τραπεζοειδεις δυνατοι,ετσι? :) Μια χαρα φαινεσαι :thumbup:

tasos2
23-05-12, 00:08
Βλεπω ωμοι και τραπεζοειδεις δυνατοι,ετσι? :) Μια χαρα φαινεσαι :thumbup:

Thanks! Το παλευω!;)

vaggan
24-05-12, 09:03
μου αρεσει ρε τασο που εκρυψες το προσωπο λες και δεν σε ειδαμε στο βιντεο

tasos2
24-05-12, 11:47
μου αρεσει ρε τασο που εκρυψες το προσωπο λες και δεν σε ειδαμε στο βιντεο

Το οτι με ειδαν καποιοι δε σημαινει οτι με ειδαν ολοι ;)

tasos2
07-07-12, 15:31
Εβαλα 125 κιλα στον παγκο και μου βγηκανε:turtle::turtle:
Παρολαυτα παρα πολυ δυσκολα. Τεραστια η διαφορα με τα 120 κιλα. Τα πηγα μεχρι τη μεση και λιγο πιον πανω αμεσως και μετα κολλησαν αγρια. Τα ανεβαζα χιλιοστο-χιλιοστο και μου πηρε αρκετα δευτερολεπτα. Ο σποττερ ευτυχως παρολο που με ειδε να ζοριζομαι με αφησε. Αλλιως αν ειχε βοηθησει λιγο θα ηταν ακυρο. Ημουν τυχερος λοιπον.

Στο σκουοτ ανεβαινω σταθερα, εχω φτασει 100 κιλα για 5 επαναληψεις αλλα δεν εχω δοκιμασει να βρω μεγιστη

tasos2
15-07-12, 11:38
Aς τις βαλω και εδω. Τωρινες στα 80.5 κιλα. Ξεκινησα στην αρχη του χρονου με 82.5, πηγα στα 78,5 και τωρα ανεβηκα παλι στα 80,5. Ο φωτισμος με ευνοει πολυ εννοειται σε αυτες εδω.

51345
51344
51346

Αντωνης
15-07-12, 12:06
Mικρες βελτιωσεις καθε φορα,αλλα σταθερη προοδος,που ειναι το σημαντικοτερο.Δεν εχω παρατηρησει να εχεις βαλει ποτε φωτο και να μην εισαι εστω και λιγο διαφορετικος απ την προηγουμενη φορα,σε αντιθεση με αλλα μελη.
Συνεχισε ετσι:welcome:

Υ.Γ:Σε ποιον τομεα κανεις μεταπτυχιακο?

ελμερ
15-07-12, 12:06
Μια χαρα εισαι Τασο....μπαλαρισμενος ,κοιλιακοι,πλαγιοι,τραπεζια ωμοι,εισαι πολυ καλα δουλεμενος...μπραβο απο μενα.....:thumbup::welcome::welcome:

aqua_bill
15-07-12, 12:09
φοβερός.μπραβο. δεν παίζει να ανοίξει κανεις το ασανσέρ ε?:green:

tasos2
15-07-12, 12:30
Mικρες βελτιωσεις καθε φορα,αλλα σταθερη προοδος,που ειναι το σημαντικοτερο.Δεν εχω παρατηρησει να εχεις βαλει ποτε φωτο και να μην εισαι εστω και λιγο διαφορετικος απ την προηγουμενη φορα,σε αντιθεση με αλλα μελη.
Συνεχισε ετσι:welcome:

Υ.Γ:Σε ποιον τομεα κανεις μεταπτυχιακο?

Σ ευχαριστω!!

Σε πληροφοριακα συστηματα

tasos2
15-07-12, 12:32
Μια χαρα εισαι Τασο....μπαλαρισμενος ,κοιλιακοι,πλαγιοι,τραπεζια ωμοι,εισαι πολυ καλα δουλεμενος...μπραβο απο μενα.....:thumbup::welcome::welcome:

Ευχαριστωωω!


φοβερός.μπραβο. δεν παίζει να ανοίξει κανεις το ασανσέρ ε?:green:

Thanks! Οχι ελειπαν ολοι τοτε. Φανταζεσαι?:rolf:

GREEK POWER
15-07-12, 13:12
Πολλα μπραβο Τασο !!!
Σε θυμαμαι "φοβικο" με τη γραμμωση και με λιπος στη μεση - κοιλια ,
και σε βρισκω σουπερ και με κοιλιακα !!!!!:clap:

tasos2
15-07-12, 13:24
Πολλα μπραβο Τασο !!!
Σε θυμαμαι "φοβικο" με τη γραμμωση και με λιπος στη μεση - κοιλια ,
και σε βρισκω σουπερ και με κοιλιακα !!!!!:clap:

Thanks φιλε. :toast:

tasos2
15-07-12, 13:47
Aυτες ειναι απο το χειμωνα στα 82.5 κιλα. Εχω καποια διαφορα απο τοτε:turtle:




http://img839.imageshack.us/img839/9859/img0006jg.jpg (http://img839.imageshack.us/img839/9859/img0006jg.jpg)

(http://img193.imageshack.us/img193/6305/img0015covered.jpg)
http://img21.imageshack.us/img21/4346/img0022covered.jpg (http://img21.imageshack.us/img21/4346/img0022covered.jpg)

Eddie
15-07-12, 16:30
Συμφωνω με τον αντωνη..καθε φορα σταθερα βελτιωμενος,μπραβο!Βαλε και κανα ποδι να βλεπουμε ομως :clap:

Χριστοφορος123
15-07-12, 16:42
Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο-Σ. Mακαρι να ειχα την πλαταρα σου

tasos2
15-07-12, 16:42
Συμφωνω με τον αντωνη..καθε φορα σταθερα βελτιωμενος,μπραβο!Βαλε και κανα ποδι να βλεπουμε ομως :clap:

Ευχαριστω φιλε Εddie. Ποδια μου ειναι δυσκολο να τα τραβηξω τωρα:(

tasos2
15-07-12, 16:55
Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο-Σ. Mακαρι να ειχα την πλαταρα σου

Σ ευχαριστω Χριστοφορε

tasos2
10-08-12, 22:20
Σημερα εκανα παλι δοκιμη στα 125 κιλα στον παγκο και τα εβγαλα πολυ πιο ευκολα αυτη τη φορα το ιδιο που ειχα βγαλει τα 120 πριν καποιους μηνες. :turtle::turtle::turtle:

Αυριο παω διακοπες και θα κανω μια παυση (οσο αντεξω γιατι με πιανει συνδρομο στερησης οταν σταματαω) :green:.

Και μερικες με ποδια που ειχατε ζητησει

http://img839.imageshack.us/img839/8728/photoon20120810at1647.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/839/photoon20120810at1647.jpg/)



http://img685.imageshack.us/img685/3416/photoon20120810at16474.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/685/photoon20120810at16474.jpg/)

TeoNewLife
10-08-12, 22:27
Σημερα εκανα παλι δοκιμη στα 125 κιλα στον παγκο και τα εβγαλα πολυ πιο ευκολα αυτη τη φορα το ιδιο που ειχα βγαλει τα 120 πριν καποιους μηνες. :turtle::turtle::turtle:

Αυριο παω διακοπες και θα κανω μια παυση (οσο αντεξω γιατι με πιανει συνδρομο στερησης οταν σταματαω) :green:.

Και μερικες με ποδια που ειχατε ζητησει

http://img839.imageshack.us/img839/8728/photoon20120810at1647.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/839/photoon20120810at1647.jpg/)



http://img685.imageshack.us/img685/3416/photoon20120810at16474.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/685/photoon20120810at16474.jpg/)

Καλή σου ξεκούραση, προετοιμάασου γιατί ο χειμώνας έπεται να είναι.. ''βαρύς'' :thumbup:

tasos2
10-08-12, 22:30
Καλή σου ξεκούραση, προετοιμάασου γιατί ο χειμώνας έπεται να είναι.. ''βαρύς'' :thumbup:

Θα τον σηκωσω και αυτον οπως τα 125 κιλα :P

vaggan
10-08-12, 22:35
Καλή σου ξεκούραση, προετοιμάασου γιατί ο χειμώνας έπεται να είναι.. ''βαρύς'' :thumbup:μπραβο σωμα!!:thumbup:ξυρισε ομως και κανα ποδι οχι μονο τον κορμο:P

TeoNewLife
10-08-12, 22:37
Θα τον σηκωσω και αυτον οπως τα 125 κιλα :P

Έτσι, ψυχολογία στα ύψη θέλω!

tasos2
10-08-12, 22:45
μπραβο σωμα!!:thumbup:ξυρισε ομως και κανα ποδι οχι μονο τον κορμο:P

Χαχα! Ειμαι κατα του ξυρισματος. Στον κορμο εχω κανει λειζερ και ειναι μονιμο. Το κερι δε παλευεται

vaggan
10-08-12, 22:58
χαχαχ ελα ρε φιλε!!!ατριχος ομως στο κορμο και μεσα στη τριχα το ποδι καπου χανει...τεσπα οτι σου αρεσει εσενα:toast::welcome:παντως εχεις γινει θηριο

tasos2
10-08-12, 23:12
χαχαχ ελα ρε φιλε!!!ατριχος ομως στο κορμο και μεσα στη τριχα το ποδι καπου χανει...τεσπα οτι σου αρεσει εσενα:toast::welcome:παντως εχεις γινει θηριο

Τhanks. Nαι κανει λιγο μπαμ. Θα κανω καποια στιγμη κανα δυο συνεδριες λειζερ ισα ισα να αραιωσουν. Στον κορμο που εκανα 6 συνεδριες ετσουξε λιγο η τιμη

tasos2
12-12-12, 23:45
Λεω να ξαναρχισω να γραφω τις προπονησεις μεχρι να ξαναβαρεθω :green:

Σημερα

ΠΛΑΤΗ
Κωπηλατικη αλτηρα
1)47κιλα 7επαναληψεις 2) 36,5 κιλα 8 επαναληψεις 3) 34 κιλα 8 επαναληψεις 4) 31 κιλα 9 επαναληψεις

Μονοζυγο
1) ελευθερο 4 επαναληψεις 2) σε μηχανημα με υποβοηθηση (-35 κιλα) 6 επαναληψεις 3)(-45 κιλα) 9 επαναληψεις

Κωπηλατικη σε τροχαλια με κλειστη λαβη
1) 65 κιλα 9 επαν. 2) 75 κιλα 7 επαν. 3) 85 κιλα 5 επαν. ντροπ σετ 55 κιλα +4 επαν.

Ελξεις με ανοιχτη λαβη σε τροχαλια
1) 55 κιλα 7 επαν. 2) 60 κιλα 6 επαν. 3) 65 κιλα 5 επαν. ντροπ σετ 45 κιλα

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
Ελξεις με αλτηρες
21 κιλων εναλλαξ ανα χερι 15 επαν. (οπου χρειαζοταν ρεστ παουζ)

Ελξεις με κλιση σε παγκο με αλτηρα
1) 15 κιλα 6 επαν. 2)15 κιλα 6 επαν. 3) 12 κιλα 8 επαν.

Χριστοφορος123
12-12-12, 23:52
Καλως ξαναγυρισες..περιμενουμε δυναμικο come back..
Στα δικεφαλα πολυ καλα κιλα
Αυτο το rest n pause στα δικεφαλα πως το κανεις;;
γιατι δεν εχω καταλαβει τι λογικη του..
Κανεις πχ 10 επαναληψεις και μετα κανεις λιγα δευτερολεπτα διαλειμμα και ξανακανεις κι αλλες επαναληψεις;

goldenera
12-12-12, 23:57
Τάσο καλη αρχή και πάλι, σίγουρα το log σου μπορεί να βοηθήσει πολλούς από εμάς;)

Παρατηρώ ότι στην 1η σου άσκηση για πλάτη (Κωπηλατική αλτήρα) ξεκινάς με πολλά κιλά και σε κάθε σετ κατεβάζεις, ενώ στις υπόλοιπες κάνεις το αντίθετο. Ποιός είναι ο λόγος?

COBRA_STYLE
13-12-12, 00:00
Aναποδη πυραμιδα ειναι στο περιπου.Μπορεις να σηκωσεις περισσοτερα κιλα ετσι.Αυτο που ξερω ειναι οτι με την αναποδη πυραμιδα εχεις λιγο καλυτερα αποτελεσματα σε υπερτροφια και υστερεις ελαχιστα σε δυναμη συγκριτικα με την κανονικη πυραμιδα.

goldenera
13-12-12, 00:04
Θέλει όμως καλό ζέσταμα. Μου κάνει εντύπωση που ο Τάσος το κάνει για μία μόνο άσκηση γι'αυτό τον ρωτάω. Ο Albert Beckles χρησιμοποιούσε αυτού του είδους την προπόνηση;)

tasos2
13-12-12, 00:10
Καλως ξαναγυρισες..περιμενουμε δυναμικο come back..
Στα δικεφαλα πολυ καλα κιλα
Αυτο το rest n pause στα δικεφαλα πως το κανεις;;
γιατι δεν εχω καταλαβει τι λογικη του..
Κανεις πχ 10 επαναληψεις και μετα κανεις λιγα δευτερολεπτα διαλειμμα και ξανακανεις κι αλλες επαναληψεις;

Ναι καπως ετσι. Οχι πανω απο 2-3 δευτερολεπτα ομως. Εν τω μεταξυ επειδη τα κανω εναλλαξ μεχρι να κανω με το ενα το αλλο ξεκουραζεται λιγο. Αν κανω με το ενα χερι συνεχομενα σε αυτα τα κιλα βγαζω 6-7 επαν. Η λογικη δηλαδη ειναι να κανεις πιο πολλες επαν. με τα κιλα που θα εκανες λιγοτερες.


Τάσο καλη αρχή και πάλι, σίγουρα το log σου μπορεί να βοηθήσει πολλούς από εμάς;)

Παρατηρώ ότι στην 1η σου άσκηση για πλάτη (Κωπηλατική αλτήρα) ξεκινάς με πολλά κιλά και σε κάθε σετ κατεβάζεις, ενώ στις υπόλοιπες κάνεις το αντίθετο. Ποιός είναι ο λόγος?

Θενκς!!
Στις 2 πρωτες κανω αναποδη πυραμιδα. Ο λογος ειναι για να δωσω βαση στη δυναμη. Αν ξεκινησω με τα πολλα βγαζω πιο πολλες επαν. σε αυτα. Στις υπολοιπες κανω κανονικη πυραμιδα απλα για ποικιλια. Θα μπορουσα να κανω σε ολες αναποδη πυραμιδα τη θεωρω καλυτερη


Aναποδη πυραμιδα ειναι στο περιπου.Μπορεις να σηκωσεις περισσοτερα κιλα ετσι.Αυτο που ξερω ειναι οτι με την αναποδη πυραμιδα εχεις λιγο καλυτερα αποτελεσματα σε υπερτροφια και υστερεις ελαχιστα σε δυναμη συγκριτικα με την κανονικη πυραμιδα.

Νομιζω αντιθετα ειναι. Αφου σηκωνεις πιο πολλα στην αναποδη τοτε με την αναποδη εχεις καλυτερο αποτελεσμα σε δυναμη :unsure:

tasos2
13-12-12, 00:11
Θέλει όμως καλό ζέσταμα. Μου κάνει εντύπωση που ο Τάσος το κάνει για μία μόνο άσκηση γι'αυτό τον ρωτάω. Ο Albert Beckles χρησιμοποιούσε αυτού του είδους την προπόνηση;)

Ναι εννοειται πολυ καλο ζεσταμα πριν. Δε παω κατευθειαν στα μαξιμουμ κιλα.

Χριστοφορος123
13-12-12, 00:17
Θα το δοκιμασω αυτο το erst n pause ... ακουγεται αρκετα καλο..
Στη φωτο εισαι ρπαγματικα θηριο!!
Σε ζηλευω απιστευτα:bowdown::bowdown:
Ωμοι/τραπεζια/δικεφαλοι ειναι τερμα μπομπα.!
Προτυπο εισαι λεμε.

tasos2
13-12-12, 00:20
Φχαριστω Χριστοφορε αλλα υπερβαλλεις, οχι και προτυπο :)

COBRA_STYLE
13-12-12, 00:36
Νομιζω αντιθετα ειναι. Αφου σηκωνεις πιο πολλα στην αναποδη τοτε με την αναποδη εχεις καλυτερο αποτελεσμα σε δυναμη :unsure:

αυτο που εγραψα το εχω διαβασει απο μελετη πριν καιρο σε ενα αμερικανικο αρθρο.

tasos2
13-12-12, 00:45
αυτο που εγραψα το εχω διαβασει απο μελετη πριν καιρο σε ενα αμερικανικο αρθρο.

Ναι ε? Εγω παντως σε οτι αρθρα εχω διαβασει λενε οτι η πυραμιδα η κανονικη δεν ενδεικνυται για αυξηση (μεγιστης) δυναμης

COBRA_STYLE
13-12-12, 00:58
Δεν ειπα για μεγιστη δυναμη.Η ερευνα του αρθρου συγκρινε τις 2 πυραμιδες οπου ελεγε οτι με την κανονικη φτιαχνεις ελαχιστα καλυτερη δυναμη απο την αναποδη πυραμιδα,αλλα με την αναποδη εχεις λιγη καλυτερη υπετροφια.

Στο τελος τονιζε οτι η διαφορα στη δυναμη και την υπερτροφια που εδινε η καθεμια,ηταν μικρη που δε θα την καταλαβεις αμα δοκιμασεις και τις 2 μεθοδους,απλα just 4 the record που λεμε.

Παντα σε συγκριση αυτες οι 2,οχι γενικα τι καταφερνεις με την καθε μια.

Nosblos
13-12-12, 02:36
Tασο...εισαι πολυ καλος...φιλε μου...επειδη ειμαστε πανω κατω στο ιδιο υψος και παιζουμε στα ιδια κιλα στα foul μας...
εχει κανει παρα πολυ καλη δουλεια!!!
εισαι γεματος παντου...
ωραιος..!!!!!!
:thumbup::thumbup::thumbup:

tasos2
13-12-12, 10:56
Thanks Nosblos. :welcome:

tasos2
15-12-12, 01:29
Χθες κοιλιακους 4 σετ ροκανισματα των 10 επαν. με βαρος και αλλα 3 των 25 χωρις βαρος.

Σημερα

Ωμοι
Πιεσεις με αλτηρες (ολοκληρη η κινηση)
1) 34 κιλα ανα χερι 6 επαν. 2) 29 κιλα 6επαν. 3) 26 κιλα 7 επαν.

Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες
1) 19 κιλα ανα χερι 8 επαν. 2) 17 κιλα 8 επαν. 3) 15 κιλα 10 επαν.

Οπισθιες εκτασεις με αλτηρες
1) 24 κιλα /χερι 2) 21 κιλα 3) 19 κιλα (σε ολα 8-10 επαν.)

Ορθια Κωπηλατικη με αλτηρες
1) 29 κιλα /χερι 8 επαν. 2) 26 κιλα 9επαν. 3) 24 κιλα 9 επαν.

Τραπεζοειδεις (αρσεις με αλτηρες)
1) 47 κιλα / χερι 8 επαν. 2) 36,5 κ. 9 επαν. 3) 34 κ. 10 επ. 4) 31 κ. 11 επαν.

Ποδια

Σκουοτ ελευθερο
1) 100 κιλα 8 επαν. (5 με τη μια και αλλες 3 με ρεστ παουζ 2 δευτ.) 2) 90 κιλα 8επ. 3) 80 κιλα 10 επ.

καθισματα με αλτηρες
1) 2x34 κιλα 8 επαν.

Leg Press
1) 120 κιλα 7 επαν. 2) 100 κιλα 8 επ.


Σημερα εγινε βραδυ η προπονηση 9 η ωρα και ηταν πολυ καλυτερα (φουλ υπερενταση). Θα το καθιερωσω ετσι :)

Nosblos
15-12-12, 01:59
Ωραια κιλα Τασουλη...ειδικα ωμους...εχεις δυνατους..!!
;)

tasos2
17-12-12, 23:31
Πολυ πεσμενος σημερα :-(


Στηθος

Πιεσεις παγκου
1) 110 κιλα 4 επαν. 2) 100 κιλα 4 επαν. 3) 90 κιλα 5 επαν.

Επικλινεις πιεσεις αλτηρες
1) 36,5 κιλα 5 επαν. 2) 34 κιλα 6 επαν. 3) 31 κιλα 9 επαν.

Πιεσεις σε μηχανημα
1) 85 κιλα 6 επαν.

Ανοιγματα
1) 24 κιλα 7 επ. 2) 21 κιλα 8 επ. 3) 19 κ. 9 επ.

3κεφαλοι

εκτασεις πισω απο το κεφαλι με αλτηρα
1) 15 κιλα 7 επ. 2) 12 κ. 8 επ. 3) 12 κ. 8 επ.

βυθισεις
3 σετ 5-6 επαν.

εκτασεις τροχαλια
1) 30 κ. 9 επ. 2) 35 κ. 7 επ. 3) 40 κιλα 6 επ. 4) 25 κιλα 10 επαν.

tasos2
22-12-12, 02:04
Ωμοι
Πιεσεις με αλτηρες (ολοκληρη η κινηση)
1) 34 κιλα ανα χερι 6 επαν. 2) 29 κιλα 6επαν. 3) 26 κιλα 7 επαν.

Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες
1) 19 κιλα ανα χερι 8 επαν. 2) 17 κιλα 8 επαν. 3) 15 κιλα 10 επαν.

Οπισθιες εκτασεις με αλτηρες
1) 24 κιλα /χερι 2) 21 κιλα 3) 19 κιλα (σε ολα 8-10 επαν.)

Ορθια Κωπηλατικη με αλτηρες
1) 29 κιλα /χερι 8 επαν. 2) 24 κιλα 9επαν. 3) 24 κιλα 9 επαν.

Τραπεζοειδεις (αρσεις με αλτηρες)
1) 47 κιλα / χερι 8 επαν. 2) 36,5 κ. 10 επαν. 3) 36,5 κ. 10 επ. 4) 31 κ. 11 επαν.

Ποδια

Σκουοτ ελευθερο
1) 100 κιλα 8 επαν. (5 με τη μια και αλλες 3 με ρεστ παουζ 2 δευτ.) 2) 90 κιλα 8επ. 3) 80 κιλα 10 επ.

Leg Press
1) 140 κιλα 6 επαν. 2) 120 κιλα 8 επ. 3) 100 κιλα 8 επ.
[/QUOTE]

tasos2
24-12-12, 15:21
Στηθος

Πιεσεις παγκου
1) 110 κιλα 4 επαν. 2) 100 κιλα 5 επαν. 3) 90 κιλα 7 επαν.

Επικλινεις πιεσεις με μπαρα
1) 90 κιλα 5 επαν. 2) 80 κιλα 5 επαν. 3) 70 κιλα 5 επαν.

Πιεσεις σε μηχανημα
1) 75 κιλα 7 επαν.

Κροσ οβερ
3 σετ 20 κιλα σε καθε πλευρα 8-9 ρεπσ

Ανοιγματα
1) 24 κιλα 6 επ. 2) 19 κιλα 8 επ.

3κεφαλοι

εκτασεις πισω απο το κεφαλι με αλτηρα
1) 15 κιλα 8 επ. 2) 12 κ. 8 επ.

πιεσεις με πολυ κλειστη λαβη
1) 45 κιλα 6 ρεπσ 2) 40 κιλα 6 ρεπς

βυθισεις
2 σετ 5-7 επαν.

εκτασεις τροχαλια με ανοιχτη λαβη
1) 65 κ. 8 επ. 2) 70 κ. 8 επ. 3) 75 κιλα 6 επ. ντροπ σετ 60 κιλα

tasos2
04-01-13, 22:53
Παλι επεσα σε δυναμη ρε φουστη :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Στηθος
Πιεσεις παγκου
1) 110 κιλα 3 επαν. :cursing: 2) 120 κιλα μιση επαν. :cursing: 3) 100 κιλα 3 επαν. :cursing: 4) 80 κιλα 7 επαν.

Επιλινεις με αλτηρες
1) 36,5 κιλα επαν. :cursing: 2) 30 κιλα 7 επαν.

Ανοιγματα σε κατακλινη αλτηρες
1) 21 κιλα 9 επαν. 2) 21 κιλα 8 επαν. 3)19 κιλα 9 επαν.

Τρικεφαλοι
Εκτασεις με αλτηρα πανω απο το κεφαλι ενα χερι ξεχωριστα
1) 15 κιλα 9 επαν. 2) 10 κιλα 12 επαν.

Εκτασεις με μπαρα
2 σετ 30 κιλα 7 επαν.

Εκτασεις τροχαλια
4 σετ

Αποτυχια σκετη :cursing: Tragic :banghead:

goldenera
04-01-13, 23:18
Εντάξει Τάσο πολλοί μπορεί να είναι οι λόγοι, την επόμενη θα επανέλθεις;)

vaggan
05-01-13, 15:29
παρε ενα ρεπο μια βδομαδα θα επανελθεις μετα ανανεωμενος και πιο δυνατος...

Eddie
05-01-13, 15:51
Τι εισαι ρε τασο για να σηκωνεις συνεχεια τα μεγιστα σου..χαλαρωσε,κανεις δε το κανει αυτο,τουλαχιστον νατουραλ!Υπαρχουν οι καλες μερες και οι ασχημες..και δεν εχει να κανει με το ποσο ορεξη εχεις η με το ποσα στιμ εχεις παρει,δε μπορω να το εξηγησω αλλα οπως τυχαινει κι εγω να εχω μερες με 120Χ10 ετσι τυχαινει και να χω 120Χ5,να μη μπορω να βγαλω παραπανω..ολα στο προγραμμα ειναι,μη κυνηγας καθε φορα να κανεις τα ιδια κιλα γιατι μετα αν δε μπορεις,απογοητευεσαι και σε παιρνει απο κατω.

tasos2
05-01-13, 15:56
^^ Ναι εχεις ενα δικιο. Κι εγω αποφασισα να τα μειωσω αρκετα απο την επομενη. Μαλλον εχει κουραστει το ΚΝΣ

tasos2
08-01-13, 00:50
Κι αλλη σαπια προπονηση. Ευτυχως δεν επεσα αισθητα σε κιλα απλα αισθανομουν οτι δε τα βγαζω τοσο ανετα οσο πριν (στα ποδια κυριως).

Επαθα και μια τεραστια κραμπα στη γαμπα πριν αρχισω τα σκουοτ :shock:. Δεν υπηρχε ο πονος. Εκανα 10 λεπτα να ηρεμησω και να ξεκινησω σκουουτ. Και την ωρα του σκουοτ επαθα μια ψιλοκραμπα στο χερι ετσι οπως το ειχα πισω για να πιανω την μπαρα. Αφου βγηκα ζωντανος παλι καλα.:turtle: Σημερα ηταν η μερα του πονου γενικοτερα

Αφυδατωση παιζει μαλλον. Στις διακοπες δεν προλαβαινα να πινω τοσο νερο οσο πινω στη δουλεια...


Ωμοι
Πιεσεις με αλτηρες (ολοκληρη η κινηση)
1) 34 κιλα ανα χερι 6 επαν. 2) 29 κιλα 6επαν. 3) 26 κιλα 7 επαν.

Πλαγιες εκτασεις με αλτηρες
1) 19 κιλα ανα χερι 8 επαν. 2) 17 κιλα 9 επαν. 3) 15 κιλα 12 επαν.

Οπισθιες εκτασεις με αλτηρες
1) 21 κιλα /χερι 2) 21 κιλα (σε ολα 8-10 επαν.)

Ορθια Κωπηλατικη με αλτηρες
1) 26 κιλα /χερι 8 επαν. 2) 29 κιλα 7επαν. 3) 24 κιλα 9 επαν.

Τραπεζοειδεις (αρσεις με αλτηρες)
1) 47 κιλα / χερι 9 επαν. 2) 36,5 κ. 10 επαν. 3) 36,5 κ. 10 επ. 4) 31 κ. 11 επαν.

Ποδια

Σκουοτ ελευθερο
1) 100 κιλα 6 επαν. (5 με τη μια και αλλη 1 με ρεστ παουζ 2 δευτ.) 2) 90 κιλα 6 επ. 3) 80 κιλα 8 επ.

Leg Press
1) 130 κιλα 6 επαν. 2) 110 κιλα 8 επ. 3) 90 κιλα 10 επ.

magavaTOUT
08-01-13, 13:09
Τασο αμα νοιωθεις οτι δεν τραβαει κανε μια βδομαδα οφφ ή στο πολυ χαλαρο γιατι ετσι την επαθα κι εγω, επαιζα συνεχεια μαξ και μαξ και τωρα ειμαι 2 μηνες οφφ απο τραυματισμο. Μπορει να σου ρθει εκει που δεν το περιμενεις. Λιγο ξενερωμενος να εισαι, λιγο να μην εχεις κανει καλο ζεσταμα.. Τσουπ! Δεν θελει και πολυ.

Be safe!

tasos2
08-01-13, 13:38
Τασο αμα νοιωθεις οτι δεν τραβαει κανε μια βδομαδα οφφ ή στο πολυ χαλαρο γιατι ετσι την επαθα κι εγω, επαιζα συνεχεια μαξ και μαξ και τωρα ειμαι 2 μηνες οφφ απο τραυματισμο. Μπορει να σου ρθει εκει που δεν το περιμενεις. Λιγο ξενερωμενος να εισαι, λιγο να μην εχεις κανει καλο ζεσταμα.. Τσουπ! Δεν θελει και πολυ.

Be safe!

Τελειως οφφ δε πιστευω οτι χρειαζομαι, εξαλλου τις 2 βδομαδες που ειχα αδεια εκανα καθε 2-3 μερες προπονηση.

Deload θα κανω σιγουρα σε πιεσεις παγκου γιατι εκει αισθανομαι την μεγαλυτερη πτωση.

Σκουοτ ειχα να κανω 10 μερες (ποδια γενικοτερα) οποτε ειναι σαν να εκανα οφφ παρολο που εκανα αλλες μυικες ομαδες

nikos1234
09-01-13, 16:52
Τασο πολυ καλος!!!

Ωμους κανεις πριν απο ποδια για να εχεις σταθεροτητητα?

Κανονικα ομως δεν ξεκιναμε με την μεγαλη μυικη ομαδα?

Κατι ασχετο..πηχεις 3 φορες την εβδοαμδα μπορω να κανω η δεν κανει?1η προπονηση καμψεος-εκτασεις καρπου απο 3 σετ,2η κρατημα αλτηρων,3η κρατημα δισκων

tasos2
09-01-13, 22:06
Τασο πολυ καλος!!!

Ωμους κανεις πριν απο ποδια για να εχεις σταθεροτητητα?

Κανονικα ομως δεν ξεκιναμε με την μεγαλη μυικη ομαδα?

Κατι ασχετο..πηχεις 3 φορες την εβδοαμδα μπορω να κανω η δεν κανει?1η προπονηση καμψεος-εκτασεις καρπου απο 3 σετ,2η κρατημα αλτηρων,3η κρατημα δισκων

Ναι με τη μεγαλυτερη ξεκινας αλλα τα ποδια ειδικα ειναι πολυ απαιτητικα οποτε αν κανω πρωτα ποδια δε θα εχω ενεργεια για να κανω καλα ωμους

Δε νομιζω οτι χρειαζεται 3 φορες. Οι πηχεις γυμναζονται και με τις αλλες ομαδες

tasos2
09-01-13, 22:10
Σημερα ηταν καλη προπονηση.
Τελικα τα μειωσα τα κιλα και αισθανθηκα καλυτερα :turtle:

Στηθος

Πιεσεις παγκου
1) 100 κιλα 6μιση επαναληψεις 2) 95 κιλα 5 επαν. 3) 90 κιλα 6 επαν.

Επικλινεις πιεσεις αλτηρες
1) 37 κιλα 6 επαν. 2) 34 κιλα 8 επαν. 3)31 κιλα 9 επ.

Ανοιγματα αλτηρες
1) 24 κιλα 8 επαν. 2) 19 κιλα 10 επαν. 3) 19 κιλα 8 επαν.

Τρικεφαλους

Εκτασεις με αλτηρα πανω απο το κεφαλι
1) 15 κιλα 8 επαν.

Πιεσεις με κλειστη λαβη με μπαρα
1) 40 κιλα 7 επαν. 2) 50 κιλα 5 επαν.

Βυθισεις
3 σετ 6-8 επαν.

Εκτασεις τροχαλια
3 σετ 6-10 επαν.

tasos2
11-01-13, 22:56
ΠΛΑΤΗ
Ελξεις ανοιχτη λαβη τροχαλια
1) 85 κιλα 5μιση επαν.

Κωπηλατικη αλτηρα
1)47κιλα 6επαναληψεις 2) 36,5 κιλα 8 επαναληψεις 3) 34 κιλα 9 επαναληψεις 4) 31 κιλα 9 επαναληψεις

Ελξεις ανοιχτη σε μηχανημα
4 σετ 50, 55, 60, 65 κιλα

κωπηλατικη με κλειστη λαβη τροχαλια
1) 65 κιλα 9 επαν. 2) 75 κιλα 7 επαν. 3) 85 κιλα 6 επαν.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
Ελξεις με αλτηρες
21 κιλων εναλλαξ ανα χερι 15 επαν. (οπου χρειαζοταν ρεστ παουζ)

Ελξεις με κλιση σε παγκο με αλτηρα
1) 15 κιλα 6 επαν. 2)19 κιλα 4-5 επαν. 3) 12 κιλα 10 επαν.

Ελξεις σφυρια με αλτηρες
1) 19 κιλα 6 επαν. 2) 15 κιλα 8 επαν.

Eddie
12-01-13, 14:20
Στην πρωτη ασκηση τασο μονο ενα σετ εκανες?Δικεφαλοι πως και δε βαζεις καμια μπαρα και κανεις μονο αλτηρες?Στις 15Χ21 εναλλαξ αντεχουν τα χερια σου να κρατας τους αλτηρες τοση ωρα?

tasos2
12-01-13, 20:59
Στην πρωτη ασκηση τασο μονο ενα σετ εκανες?Δικεφαλοι πως και δε βαζεις καμια μπαρα και κανεις μονο αλτηρες?Στις 15Χ21 εναλλαξ αντεχουν τα χερια σου να κρατας τους αλτηρες τοση ωρα?

Ναι ενα σετ, ειναι η ασκηση που ξερω ακριβως ποσα κιλα και επαν. κανω οποτε κανω παντα ενα σετ με μαξ κιλα για να δω αν εχω ανεβει.

Στους δικεφαλους τυχαια μαλλον, βαζω και μπαρα αλλες φορες, απλα τις ωρες που παω τωρα δε βρισκω ελευθερες μπαρες οποτε απο το να περιμενω κανω με αλτηρες

Στο 15χ21 εναν αλτηρα εχω και τον πηγαινω απο χερι σε χερι :turtle:

tasos2
15-01-13, 10:47
Ωμοι

Πιεσες με αλτηρες
1) 34 κιλα 7 επαν. 2) 29 κιλα 7 επαν.

Πλαγιεσ εκτασεις με αλτηρες
1) 19 κιλα 9 επαν. 2) 17 κιλα 9 επαν. 3) 15 κιλα 10 επαν.

Εκτασεις για πισω δελτοειδεις με αλτηρες
21 κιλα 2 σετ 9 επαν.

Κωπηλατικη με αλτηρες
1) 24 κιλα 9 επ. 2) 26 κιλα 8 επαν. 3)29 κιλα 6 επαν.

Τραπεζοειδεις
1) 47 κιλα 9 επαν. 2) 36,5 κιλα 10 επαν. 3) 34 κιλα 10 επαν.

Ποδια
Σκουοτ ελευθερο
1) 100 κιλα 5 επαν. + 1 ρεστ παουζ 2) 90 κιλα 6 επ. 3) 80 κιλα 8 επαν.

2) Καθισματα με αλτηρες
34 κιλα 8 επαν.

Λεγκ Πρεσ
1) 120 κιλα 7 επαν. 2) 100 κιλα 8 επ. 3) 80 κιλα 10 επ.

tasos2
16-01-13, 21:08
Στηθος

Πιεσεις παγκου
1) 100 κιλα 6 επαναληψεις 2) 90 κιλα 8 επαν. 3) 80 κιλα 7 επαν.

Επικλινεις πιεσεις αλτηρες
1) 36,5 κιλα 7 επαν. 2) 34 κιλα 8 επαν. 3)31 κιλα 9 επ.

Ανοιγματα αλτηρες
1) 24 κιλα 7 επαν. 2) 19 κιλα 10 επαν. 3) 19 κιλα 8 επαν.

πεκ ντεκ
2 σετ 8 επαν.

Τρικεφαλους

Εκτασεις με αλτηρα πανω απο το κεφαλι
1) 15 κιλα 8 επαν.

Πιεσεις με κλειστη λαβη με μπαρα
1) 40 κιλα 7 επαν. χ 3 σετ

Βυθισεις
2 σετ 6-8 επαν.

Εκτασεις τροχαλια με ισια λαβη
4 σετ 6-10 επαν.

nikos1234
17-01-13, 15:29
αναποδη πυραμιδα κανεις?

πολυ καλος!!!:thumbup:

tasos2
17-01-13, 15:46
Nαι αναποδη πυραμιδα ;)

tasos2
19-01-13, 01:45
ΠΛΑΤΗ (μια απ τα ιδια με την προηγουμενη)

Ελξεις ανοιχτη λαβη τροχαλια
1) 85 κιλα 5μιση επαν.

Κωπηλατικη αλτηρα
1)47κιλα 6επαναληψεις 2) 36,5 κιλα 8 επαναληψεις 3) 34 κιλα 9 επαναληψεις 4) 31 κιλα 9 επαναληψεις

Ελξεις ανοιχτη σε μηχανημα
4 σετ 50, 55, 60, 65 κιλα

κωπηλατικη με κλειστη λαβη τροχαλια
1) 65 κιλα 9 επαν. 2) 75 κιλα 7 επαν. 3) 85 κιλα 6 επαν.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ
Ελξεις με αλτηρες
21 κιλων εναλλαξ ανα χερι 15 επαν. (οπου χρειαζοταν ρεστ παουζ)

Ελξεις με κλιση σε παγκο με αλτηρα
1) 15 κιλα 6 επαν. 2)19 κιλα 4-5 επαν. 3) 12 κιλα 10 επαν.

Ελξεις σφυρια με αλτηρες
1) 19 κιλα 6 επαν. 2) 15 κιλα 8 επαν.

nitri796
19-01-13, 02:36
τασο κανε κανα 1-2 βδομαδες deload στα κιλα για ξεκουραση. θα εισαι φρεσκος και ετοιμος για νεα ρεκορ ;)