PDA

Επιστροφή στο Forum : Κραμπες



Kostas95
13-07-11, 13:45
Μερες που χω ασκησει πολυ η εχω κουραστει πολυ με πιανουν κραμπες στον υπνο μου,στα ποδια,ξυπναω απο τον πονο και το ποδι ειναι τεζα φουλ σφιγμενο..ειναι σοβαρο?

Qlim4X
13-07-11, 13:55
Μερες που χω ασκησει πολυ η εχω κουραστει πολυ με πιανουν κραμπες στον υπνο μου,στα ποδια,ξυπναω απο τον πονο και το ποδι ειναι τεζα φουλ σφιγμενο..ειναι σοβαρο?

κανε μια εξεταση αιματος για ηλεκτρολιτες να δεις αν οφιλετε σε αυτο.

αν βαριεσε παρε ΖΜΑ πριν τον υπνο και ηλεκτρολιτες κατα την διαρκια τις μερας για να αναπληρωθουν οι ηλεκτρολιτες σου

sTeLaKoS
13-07-11, 13:57
κανε μια εξεταση αιματος για ηλεκτρολιτες να δεις αν οφιλετε σε αυτο.


Πάνω σε αυτό^^, εάν οι εξετάσεις δείξουν μειωμένο νάτριο-κάλιο, ξέρει κάποιος εάν μπορεί να είναι παθολογικός ο λόγος;
Δλδ θέλει παραπάνω ψάξιμο ή παίρνουμε ηλεκτρολύτες και περνάει;

tolis93
13-07-11, 16:33
Πάνω σε αυτό^^, εάν οι εξετάσεις δείξουν μειωμένο νάτριο-κάλιο, ξέρει κάποιος εάν μπορεί να είναι παθολογικός ο λόγος;
Δλδ θέλει παραπάνω ψάξιμο ή παίρνουμε ηλεκτρολύτες και περνάει;

παθαινω ακριβως το ιδιο.η μαλλον παθαινα.εγω μειωσα λιγο το νερο επινα εξωφρενικα πολυ(μισο λιτρο μωλις ξυπνουσα.1 λιτρο πριν κ μετα προπονησης(μισο κ μισο) μισο λιτρο πριν απο καθε γευμα δλδ συν αλλο 1μισι με 2 λιτρα χωρις τα εξτρα σε καφετεριες κτλ) μωλις το μειωσα κατα μισο με 1 λιτρο επανηλθα.με το πολυ νερο χανεις ηλεκτρολυτες δε ξερω αν παιζει κατι τετοιο κ σε αυτη τη περιπτωση

Nive
13-07-11, 17:02
Μπορεί να`ναι και από έλλειψη μαγνησίου.Οι νυχτερινές κράμπες συνήθως δεν είναι από έλλειψη ηλεκτρολυτών αλλά από χαμηλές ποσότητες μαγνησίου.;)

tolis93
13-07-11, 17:07
Μπορεί να`ναι και από έλλειψη μαγνησίου.Οι νυχτερινές κράμπες συνήθως δεν είναι από έλλειψη ηλεκτρολυτών αλλά από χαμηλές ποσότητες μαγνησίου.;)

αυτο δε το σκεφτηκα...(υ):thumbup:

Qlim4X
13-07-11, 17:10
Μπορεί να`ναι και από έλλειψη μαγνησίου.Οι νυχτερινές κράμπες συνήθως δεν είναι από έλλειψη ηλεκτρολυτών αλλά από χαμηλές ποσότητες μαγνησίου.;)

για αυτο προτινα ΖΜΑ πρην τον υπνο ;)

Nive
13-07-11, 23:42
για αυτο προτινα ΖΜΑ πρην τον υπνο ;)

Δεν ξέρω τι έχει μέσα αυτό φίλε μου,απλά οι νυχτερινές με εργογεννείς κράμπες προέρχονται κατά κόρον από χαμηλό μαγνήσιο. Υπάρχουν άτομα που δεν γυμνάζονται και παθαίνουν οπότε παίρνουν μαγνήσιο για λίγο καιρό και τέλος.
Καλά έκανες και το πρότεινες....απλά με τα συμπληρώματα δεν τα πάω πολύ καλά.;)

marvin
13-07-11, 23:47
Εδω και λιγο καιρο παθαινω κραμπα στην αριστερη μου γαμπα,κυριως το βραδυ,οταν παω να τεντωθω στον υπνο μου και οταν παω να τεντωθω χωρις να ελεγχω την δυναμη που βαζω,μεσα στη μερα.Οπως και στον λαιμο.Εκανα εξετασεις..εδειξαν χαμηλο μαγνησιο ,οχι ομως κατω απο τις τιμες του εργαστηριου.Δυστυχως δεν τις εχω μπροστα μου αλλα θα κοιταξω να τις βρω.

Nive
14-07-11, 00:01
Δεν είναι ανάγκη να`ναι στο ``πάτωμα`` το μαγνήσιο για να`χεις νυχτερινές κράμπες,πόσο μάλλον σ`έναν άνθρωπο που γυμνάζεται,που`ναι πιο εύκολο λόγω και του μυικού κάμματου.:thumbup:

Δ.ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ
15-07-11, 23:23
Εδω και λιγο καιρο παθαινω κραμπα στην αριστερη μου γαμπα,κυριως το βραδυ,οταν παω να τεντωθω στον υπνο μου και οταν παω να τεντωθω χωρις να ελεγχω την δυναμη που βαζω,μεσα στη μερα.Οπως και στον λαιμο.Εκανα εξετασεις..εδειξαν χαμηλο μαγνησιο ,οχι ομως κατω απο τις τιμες του εργαστηριου.Δυστυχως δεν τις εχω μπροστα μου αλλα θα κοιταξω να τις βρω.

Χωρις να'χω ιατρικες γνωσεις(δεν ειμαι γιατρος)και χωρις αναλυτικοτερη περιγραφη της καταστασης σου.Απλα και εμπειρικα(επειδη & εγω το παθαινα-νω):
1)Πινε νερο καλο (μην γραψω μαρκα), μεταλλικο.
2)Ταμπλετες αναβραζουσες μαγνησιου (θα σου λεγα και 3 φορες την ημερα,απο 1(αναλογα βεβαια τα mg))μαζι με ταμπλετες ασβεστιου (συνδιασμος),για πιο σωστη και αμεση αποροφηση του μαγνησιου.

Προσοχη (οχι οτι θα συμβει κατι τρομακτικο)στην δοσολογια(για'σενα,για τα κιλα σου),οσον αφορα τα mg.
Σχεδον αμμεσα θα δεις αποτελεσματα.
Παιζει βεβαια και το θεμα της υπερκοπωσης,οποτε εκει θες ξεκουραση!
Καλη αναρωση!

Kostas95
15-07-11, 23:40
λογικα υπερκοπωση θα ειναι γιατι δεν το εχω ξαναπαθει απο την τριτη..την δευτερα απλα πιεστηκα περισσοτερο στην προπονηση για αυτο

tolis93
16-07-11, 00:25
μαγνησιο απο ποιες τροφες μπροουμε να παρουμε αρκετουτσικο?

Kostas95
16-07-11, 15:18
νερο?:unsure:

sTeLaKoS
16-07-11, 16:04
μαγνησιο απο ποιες τροφες μπροουμε να παρουμε αρκετουτσικο?

Οι ηλιόσποροι, ο σολωμός και τα πράσινα λαχανικά περιέχουν το περισσότερο, ενώ το κρέας περιέχει ελάχιστο. Εδώ θα πρέπει να τονίσουμε ότι το Μαγνήσιο αποτελεί το κεντρικό στοιχείο για τη δημιουργία της χλωροφύλλης των φυτών, άρα το πράσινα φυτά περιέχουν το περισσότερο.

Μαγνήσιο: Το στοιχείο με τις πολλαπλές ιδιότητες
(http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2157)
Πηγή: Ιατροnet

Kostas95
16-07-11, 17:22
Οι ηλιόσποροι, ο σολωμός και τα πράσινα λαχανικά περιέχουν το περισσότερο, ενώ το κρέας περιέχει ελάχιστο. Εδώ θα πρέπει να τονίσουμε ότι το Μαγνήσιο αποτελεί το κεντρικό στοιχείο για τη δημιουργία της χλωροφύλλης των φυτών, άρα το πράσινα φυτά περιέχουν το περισσότερο.

Μαγνήσιο: Το στοιχείο με τις πολλαπλές ιδιότητες
(http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=2157)
Πηγή: Ιατροnet

+1000 μπραβο τρομερο κειμενο

marvin
16-07-11, 17:53
Χωρις να'χω ιατρικες γνωσεις(δεν ειμαι γιατρος)και χωρις αναλυτικοτερη περιγραφη της καταστασης σου.Απλα και εμπειρικα(επειδη & εγω το παθαινα-νω):
1)Πινε νερο καλο (μην γραψω μαρκα), μεταλλικο.
2)Ταμπλετες αναβραζουσες μαγνησιου (θα σου λεγα και 3 φορες την ημερα,απο 1(αναλογα βεβαια τα mg))μαζι με ταμπλετες ασβεστιου (συνδιασμος),για πιο σωστη και αμεση αποροφηση του μαγνησιου.

Προσοχη (οχι οτι θα συμβει κατι τρομακτικο)στην δοσολογια(για'σενα,για τα κιλα σου),οσον αφορα τα mg.
Σχεδον αμμεσα θα δεις αποτελεσματα.
Παιζει βεβαια και το θεμα της υπερκοπωσης,οποτε εκει θες ξεκουραση!
Καλη αναρωση!

Σε ευχαριστω.προς το παρων επινα μονο αμπουλες μαγνησιου αλλα δεν ειμαι σταθερη στη δοσολογια δυστυχως.Εχω ενα θεμα με οτιδηποτε σε φαρμακο-συμπηρωμα..κατι σαν επιλεκτικη μνημη...ξεχναω δοσεις.:unsure:Ομως εχει αρχισει και γινεται αρκετα ενοχλητικο οποτε θα μπω σε προγραμμα.
Στο θεμα της υπερκοπωσης ηδη ξεκινησα να χαλαρωνω προπονησεις για λιγο καιρο.Σε ευχαριστω.

giannis64
16-07-11, 18:36
Εδω και λιγο καιρο παθαινω κραμπα στην αριστερη μου γαμπα,κυριως το βραδυ,οταν παω να τεντωθω στον υπνο μου και οταν παω να τεντωθω χωρις να ελεγχω την δυναμη που βαζω,μεσα στη μερα.Οπως και στον λαιμο.Εκανα εξετασεις..εδειξαν χαμηλο μαγνησιο ,οχι ομως κατω απο τις τιμες του εργαστηριου.Δυστυχως δεν τις εχω μπροστα μου αλλα θα κοιταξω να τις βρω.

λόγο του ότι γνωρίζω πάνω κάτω τις συνήθειες σου, θα σου έλεγα να κάνεις έναν συνδυασμό μαγνησίου καλίου, και λόγο του ότι όταν λαμβάνεις μαγνήσιο, επηρεάζει τις τιμές ασβεστίου, θα έπρεπε να πάρεις και ασβέστιο, και λόγο του ότι μπορεί να έχεις και ένα προβληματάκι απορρόφησης, θα σου έλεγα να πάρεις και λίγο βιταμίνη d που βοηθά στην απορρόφηση.

marvin
16-07-11, 18:42
λόγο του ότι γνωρίζω πάνω κάτω τις συνήθειες σου, θα σου έλεγα να κάνεις έναν συνδυασμό μαγνησίου καλίου, και λόγο του ότι όταν λαμβάνεις μαγνήσιο, επηρεάζει τις τιμές ασβεστίου, θα έπρεπε να πάρεις και ασβέστιο, και λόγο του ότι μπορεί να έχεις και ένα προβληματάκι απορρόφησης, θα σου έλεγα να πάρεις και λίγο βιταμίνη d που βοηθά στην απορρόφηση.

Ω ναι..προλαβαινω να γραψω πριν το κλειδωσετε στο αντιστοιχο τοπικ ποσα χαπια θα παιρνω......:green:

Θα το δω Γιαννη μπας και σταματησουν!!1