PDA

Επιστροφή στο Forum : Διατροφολόγος και bodybuilding



giorgos_xania
09-09-06, 04:20
skeftomai na pao se diatrofologo..... na moy vgalei atomikh diatrofh gia lipomethrsh klp...


lete na vohthsei h tzampa ta lefta?


:wcourt:


poso peripoy kymainontai oi times?


an kaneis thelei stelno foto se pm kai moy leei pososto lipoys (pano kato)

kai na proteinei diatrofh

billys15
09-09-06, 13:46
giorgo ego nomizo oti oi diatrofologoi paizoun me ton kosmo.den leo,mporei oi diatrofes pou sou dinoun na voithane,alla mporeis kai monos sou na vgaleis ena kathimerino programma diatrofis kai na deis kala apotelesmata.kalo tha itan na tros ana 2.5-3 ores kai na kaneis 5-6 mikra gevmata tin imera (ennoeitai pos se kathe gevma tha pairneis kala pososta proteinis.ego p.x. pairno se kathe gevma gyro sta 16 me 19 grammaria proteinis,apo tin trofi mou panta.) na sou po kai kati allo sxetika me diatrofologous.eixe paei o pateras mou prin kamposa xronia kai tou eixan pei megali timi kai na kopsei kai to gymnastirio.fysika efyge kai apo tote den ksanapige se diatrofologo.tora kane o,ti apofasiseis

stevengr
09-09-06, 14:55
Για διατροφολογο δεν ξερω, αλλα για διαιτολογο που εχουν παει ατομα/γνωστοι μου "παχυσαρκα" ειδαν αποτελεσμα με την διατροφη που τους εδωσε. Και φυσικα προ-υπηρξε λιπομετρηση.

Απλα αν δεν ακολουθησεις τα φαγητα, τα γραμμαρια που πρεπει να τρως απο καθε ειδος φαγητου τοτε ξεχασε το.

Και εννοειται πως χρειαζεσαι και το γυμναστηριο. Η επισκεψη αν θυμαμαι καλα ηταν ~25? και επρεπε να πηγαινει 1-2 φορες το μηνα, για check και τυχον αλλαγη του διατροφικου προγραμματος.

giorgos_xania
10-09-06, 03:45
eyxaristo ggia thn apanthsh (perimeno kai toys alloys na apanthsoyn.....



:wcourt:

pushhead
10-09-06, 10:25
apo oti kserw apo gnwstous mou file giwrgo (kai an thymame kala) enas DIAITOLOGOS pairnei peripou 25 eyrw thn episkepsh pou nomizw oti einai gyrw sthn mia fora thn evdomada!!!an den exeis provlima me ta xrhmata phgaine...tha se voithisei!!!an omws exeis mporeis na psaxteis kai na rwthseis edw merika vasika pragmatakia (pou einai statheres aksies) pou tha se voithisoun epishs para poly!!!se kamia ma kamia periptwsh den stamatas gymnasthrio opws phre to mati mou pio panw....

pushhead

billys15
10-09-06, 22:12
sygnomi mia diorthosi.den itan diatrofologos autos pou episkeftike o pateras mou,alla diaitologos.kai tou eipe etsi.tora ego den ksero apo auta.an thes psaxto kalitera to thema kai meta apofasise

Albert_Wesker
24-09-06, 02:45
Φίλε μου γεία σου.

Άκου λίγο και μένα την παλιά καραβάνα που έχω περάσει τόσα πολλά σε αυτό το θέμα. Έχει γεμίσει ο τόπος άσχετοσύνη και ιεκτζιλίδικο... Οι διαιτολόγοι διατροφολόγοι κι ότι άλλο σίτ θες δεν έχουνε ιδέα για το πως πρέπει να τρεφόμαστε. Έχουνε δει εμένα τα ματάκια μου... το θέμα είναι το εξής:Αν πας να πας σε κάποιον που να ξέρει τι του γίνεται και να το έχει σπουδάσει το αντικείμενο. Δηλαδη μπορείς πολύ άνετα να πας και στο νοσοκομείο της γειτονιάς σου και να επισκεφτείς το ενδοκρινολογικό τμήμα εκεί και να σου πούνε περί διατροφής και ιδανικού βάρους κοκ. Θα πας σε έναν άσχετο διατροφολόγο και θα σου πεί: ΄ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ ΜΑΖΑΣ ΣΩΜΑΤΟΣ στο 20΄! Και θα στο πεί με ένα ύφος κι όλας θα σε αγχώσει και θα σου αλλάξει ότι καλή διάθεση έχεις περί αδυνατίσματος γυμναστικής κι ότι άλλο θες...

Έχω ακούσει διαιτολόγο να δίνει διαιτολόγιο σε έναν άντρα 20 χρονών 150 κιλά 1200 θερμίδες... ε αν αυτός δεν θέλει να τον εξοντώσει τότε τι?αμ η άλλη ******* με τον δείκτη μάζας σώματος?αυτό ίσως είναι η μεγαλύτερη βλακεία που έχει εφεβρεθεί σε όλη την ιστορία περί ιδανικού βάρους. Αλήθεια δεν σου είπε κανείς ότι αυτός ο δείκτης μεταβάλλεται κι αλλάζει ανάλογα με τον σωματότυπο σου και το πόσο μυικό ιστό έχεις πάνω στο σώμα σου... ένας μεγαλόσωμος πχ άντρας ακόμα κι άν θέλει να αδυνατίσει δεν πρέπει να τρώει κάτω απο 2500 θερμίδες την ημέρα αλλιώς πως σιτ θα λειτουργήσει? Και πρέπει να φάει τα σωστά ποσοστά 15% πρωτείνη 30 λίπους και 55% υδατάνθρακες των θερμίδων αυτών. Αυτό που αυξομειώνονται είναι οι υδατάνθρακες... Αυτά πουτ σου λέω τώρα δεν τα ξέρει ούτε το 95% των ιεκτζίδων. να το ξέρεις...

Συμπέρασμα: αν πάς να πάς σε κάνα καλό. αλλιώς κάτσε φτιάξε μόνος σου με βάση αυτά που σου είπα και να μας ρωτάς εδώ μέσα γιατί κάτι ξέρουμε παραπάνω, τα χουμε περάσει...
περιμένω την απάντηση σου κι αν θες ότι άλλο εγώ εδώ είμαι...


-----------
Moderated by Gasturb

giorgos_xania
24-09-06, 21:39
nai re kai ego iek spoudazo texnikos diktyon pc kai ksero oti den soy mathenoyn tpt se ayta ta (insitoyta)........


tha pao na milhso me kana 2 na do ti peripoy paizei .......kai an moy pei gia dms kano epitopoy strofh kai fevgo.....

Albert_Wesker
25-09-06, 00:00
LOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL
Πρώτη φορά βρίσκω τόσο ακομπλεξάριστο άτομο που να λέει στα ίσα ότι ξέρεις έχω το γνώθι σ΄εαυτόν και αυτή είναι η αλήθεια... Τώρα σε συμπάθησα ακόμα πιο πολύ!
Αν θες γράψε μου εδώ τα στοιχεία σου να σου πω τι διατροφή να ακολουθήσεις.
αν θες εμπειρικά σου λέω τα εξής: βρές πόσα κιλά θέλω να φτάσω. οκ. φάε ένα γραμμάριο πρωτείνης ανα κιλό μάζας που θέλεις να φτάσεις. αυτό βγαίνει πάντα ένα 15% των θερμίδων που πρέπει να τρώμε. μετά φάε τις διπλάσιες θερμίδες σε λίπος. αυτό βγαινει πάντα το 30% των θερμίδων. ωραία. το υπόλοιπο υδατάνθρακες. αυτό που θα αυξομειώνεις ανάλογα με το αν πας τζίμ η όχι είναι οι υδατάνθρακες. σύν λίγο πρωτείνη παραπάνω τις μέρες που θα τρώς τζίμ όπως λένε όλοι εδώ μέσα. αυτά... περιμένω νέα σου...

stevengr
30-01-07, 21:10
Στοχος: Αυξηση +4-5kg και μειωση λιπους απο 14% -> 10%.
Τρεχουσα χρηση συμπλ. διατροφης απο τον αθλητη: Πρωτεϊνη Whey Isolate, πολυβιταμινη
Προπονηση: 3 ημερες την εβδομαδα γυμναστικη με βαρη, και 3 ημερες τρεξιμο (ποδηλατο/διαδρομος) 20 λεπτων.

Εκτιμηση διαιτολογου/διατροφολογου:

Πολλοί άνθρωποι που ασχολούνται με τη σωματοδόμηση (bodybuilding) πιστεύουν πως καταναλώνοντας μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης θα τους βοηθήσει να αυξήσουν το μυικό τους όγκο και τη μυική τους δύναμη. Είναι πολύ σημαντικό να σας υπενθυμίσουμε ότι οι μύς κτίζονται και διατηρούνται μέσω ενός συνδυασμού γυμναστικής και πρόσληψης θερμίδων. Όποιος ασχολείται με το bodybuilding πρέπει να καταναλώνει 60-65% των συνολικών θερμίδων του από Υδατάνθρακες (σύνθετους στην πλειοψηφία τους) και επαρκή ποσότητα πρωτεΐνης (1-1,6γρ πρωτεΐνης ανά κιλό σώματος). Παρά τη σημαντικότητα της πρωτεΐνης στην ανάπτυξη των μυών, η πρόσληψη πρωτεΐνης δεν πρέπει να ξεπερνάει το διπλάσιο της συνιστώμενης ημερησίας ποσότητας (1,6γρ ανά κιλό βάρους σώματος). Υπερπρόσληψη πρωτεΐνης μπορεί να δημιουργήσει:

Αύξηση της απέκκρισης ασβεστίου που μπορεί να αύξηση την πιθανότητα εμφάνισης οστεοπόρωσης.

Αύξηση της απέκκρισης αζώτου από τα νεφρά που μπορεί να επηρεάσει τη νεφρική λειτουργία.

Καλό είναι να συμπεριλαμβάνεται στο διατροφολόγιό σας τόνο, αυγά, γάλα και άπαχο κρέας σαν κύρια πηγή πρωτεΐνης αντί για πρωτεϊνικά συμπληρώματα. Επίσης να πίνετε επαρκή ποσότητα υγρών γιατί η άσκηση αυξάνει τις απαιτήσεις υγρών στο σώμα και να καταναλώνετε ποικιλία τροφών από όλες τις κατηγορίες τροφίμων.


Τι εχετε να πειτε;

billys15
30-01-07, 21:32
Πολλοί άνθρωποι που ασχολούνται με τη σωματοδόμηση (bodybuilding) πιστεύουν πως καταναλώνοντας μεγάλες ποσότητες πρωτεΐνης θα τους βοηθήσει να αυξήσουν το μυικό τους όγκο και τη μυική τους δύναμη.



Προς στιγμην μονο μια ερωτηση:δηλαδη οι περισσοτεροι που παιρνουν γυρω στα 2γρ. πρωτεινης/κιλο σωμ. βαρους εχουν παρουσιασει προβλημα; εδω ειναι σαν να λεει οτι δεν χρειαζεται πρωτεινη ο μυς,του οποιου κυριο συστατικο ειναι η πρωτεινη.

Gasturb
30-01-07, 21:57
H εκτίμηση της είναι μετρημένη κ ωραία. Για έναν μέσο bb είναι αρκετά βοηθητικό.

Gt

toure7
18-04-09, 20:36
Γεια χαρα. Σιγουρα οι αποψεις των παιδιων εδω βοηθουν , αλλα πιστευω οτι ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και χρειαζεται καποιος ειδικος για να σου βγαλει προγραμμα διατροφης.

Εγω ειμαι ο τυπος ανθρωπου που θελει συγκεκριμενα πραγματα. Θελω καποιος διατροφολογος να δει το σωμα μου, να μετρησει λιπος,να του εξηγησω σε ποιες τροφες εχω προβλημα(για παραδειγμα με πειραζει το γαλα,η φετα και το γιαουρτι) και μετα να μου βγαλει συγκεκριμενο προγραμμα με συγκεκριμενες τροφες.

Ειμαι 1.84 και 85 κιλα και θα ηθελα προγραμμα ογκου. Γνωριζετε καποιον καλο διατροφολογο να παω και καποιον καλο γυμναστη που να μου δειξει καποιες ασκησεις που πρεπει να κανω?(στο γυμναστηριο ολα ειναι πολλα γενικα και δεν μπορω να πω οτι εμπιστευομαι αυτα που λενε τα παιδια εκει)

****Το θεμα μεταφερεται στις Γενικες Συζητησεις μιας και που δεν ανεφερεται ουσιαστικα σε διατροφη αλλά σε αναζητηση επαγγελματία...Mods team****υ.γ. Καλως ήρθες στο φόρουμ,περνα και συστησου αν θες στα νεα μελη να σε χαιρετισει ο κοσμος...

mantus3
18-04-09, 21:33
ειναι παρακινδινευμενο αυτο που ζητας, καθοτι μπορει να μην μηνεις κ τοσο ευχαριστημενος με καποιον... επισεις αμα θες, βαλε κ το που περιπου εισαι...

psv
18-04-09, 22:31
Προσεχε μονο μην απογοητευτεις απο αυτον τον ''ειδικο'' που θα σου βγαλει το προγραμμα...Γιατι ειδικοι υπαρχουν πολλοι,αλλα το θεμα ειναι να ενδιαφερθει αναλογως...


Κι εγω εχω παει σε διατροφολογο και το μονο που εκανε ηταν να με ρωτησει τι φαγητα τρωω και να μου βγαλει ενα προγραμμα διατροφης με το οποιο εχανες ο,τι να 'ναι.Δεν εδειξε δηλαδη ενδιαφερον να μην χασω μυες.Βεβαια εγω τοτε δεν ασχολουμουν ιδιαιτερα με το αθλημα,αλλα και να ασχολουμουν,μαλλον θα ειχα απογοητευτει.

Αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι το εξης.Θα πηγαινα σε εναν (καλο,οπως λες)διατροφολογο,αλλα ταυτοχρονα θα παρακολουθουσα και το φορουμ,θα μαθαινα να φτιαχνω δικη μου σωστη διατροφη με βαση αναλογα αρθρα και τοπικ και αν εβλεπα οτι ο διαιτολογος μου δινει αλλα ντ'αλλων θα τον σταματουσα.Ετσι νομιζω εγω.Για να εισαι καλυμμενος απο παντου δηλαδη...

toure7
18-04-09, 23:12
Προσεχε μονο μην απογοητευτεις απο αυτον τον ''ειδικο'' που θα σου βγαλει το προγραμμα...Γιατι ειδικοι υπαρχουν πολλοι,αλλα το θεμα ειναι να ενδιαφερθει αναλογως...


Κι εγω εχω παει σε διατροφολογο και το μονο που εκανε ηταν να με ρωτησει τι φαγητα τρωω και να μου βγαλει ενα προγραμμα διατροφης με το οποιο εχανες ο,τι να 'ναι.Δεν εδειξε δηλαδη ενδιαφερον να μην χασω μυες.Βεβαια εγω τοτε δεν ασχολουμουν ιδιαιτερα με το αθλημα,αλλα και να ασχολουμουν,μαλλον θα ειχα απογοητευτει.

Αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι το εξης.Θα πηγαινα σε εναν (καλο,οπως λες)διατροφολογο,αλλα ταυτοχρονα θα παρακολουθουσα και το φορουμ,θα μαθαινα να φτιαχνω δικη μου σωστη διατροφη με βαση αναλογα αρθρα και τοπικ και αν εβλεπα οτι ο διαιτολογος μου δινει αλλα ντ'αλλων θα τον σταματουσα.Ετσι νομιζω εγω.Για να εισαι καλυμμενος απο παντου δηλαδη...

Mα γι'αυτο το λογο ρωτησα στο φορουμ. Δεν θελω να παω σε οποιονδηποτε διατροφολογο. Εγω ρωτησα αν ξερετε καποιον καλο που γνωριζει το αντικειμενο. Τωρα το να ξεκινησω να τρωω 20 ασπραδια ή να κανω οτι λεγεται στο φορουμ δεν το θεωρω σωστο. Μπορει να κανω κακο στον οργανισμο μου.

Επισης ρωτησα και για γυμναστη ,γιατι τα παιδακια στο γυμναστηριο δεν ξερουν και δεν εχουν ορεξη να ασχολουνται με ενα πελατη ολη την ωρα

mantus3
18-04-09, 23:17
συνεχιζεις ομως να μην μας λες απο που εισαι...

thegravijia
18-04-09, 23:17
[QUOTE=psv;69891]Προσεχε μονο μην απογοητευτεις απο αυτον τον ''ειδικο'' που θα σου βγαλει το προγραμμα...Γιατι ειδικοι υπαρχουν πολλοι,αλλα το θεμα ειναι να ενδιαφερθει αναλογως...


.Δεν εδειξε δηλαδη ενδιαφερον να μην χασω μυες.Βεβαια εγω τοτε δεν ασχολουμουν ιδιαιτερα με το αθλημα,αλλα και να ασχολουμουν,μαλλον θα ειχα απογοητευτει.

QUOTE]


δεν εδειξε ενδιαφερον ή δεν ηξερε...???
για μενα μαλλον το δευτερο - (αμα δεις toure7 κατι διατροφες που ποσταρουν κατα καιρους τα παιδια απο διατροφολογους θα καραφλιασεις. γεματες λαθοι και οτι να ναι.)

ενας διατροφολογος δεν ξερει οτι διατροφες bb - τουλαχιστον αυτο εχω παρατηρησει εγω και απο συζητησεις προσωπικες και απο τα ποστ που κανουν τα παιδια εδω με διατροφες διατροφολογων.

mantus3
18-04-09, 23:39
για να ξερει ενας διατροφολογος σχετικα με διαιτιτακο προγραμα για bb θα πρεπει η να εχει κανει ενα σορο μεταπτιχιακα η να εχει ασχολιθει ο ιδιος... γιατι κακα τα ψεματα δεν δυδασκετε κατι σχετικο με το αθλημα μας... επισεις, θελετε διατροφολογο η διαιτολογο? γιατι κακα τα ψεματα εχουν καποιες διαφορες...

toure7
19-04-09, 00:25
συνεχιζεις ομως να μην μας λες απο που εισαι...

Αθηνα ειμαι φιλε μου

toure7
19-04-09, 00:26
για να ξερει ενας διατροφολογος σχετικα με διαιτιτακο προγραμα για bb θα πρεπει η να εχει κανει ενα σορο μεταπτιχιακα η να εχει ασχολιθει ο ιδιος... γιατι κακα τα ψεματα δεν δυδασκετε κατι σχετικο με το αθλημα μας... επισεις, θελετε διατροφολογο η διαιτολογο? γιατι κακα τα ψεματα εχουν καποιες διαφορες...

Ε για αυτο ρωταω εδω ρε παιδια. Μπορει να υπαρχει καποιος που να εχει γνωσεις. Δεν θελω να παω σε οποιον να ναι.

psv
19-04-09, 19:26
Τoure7 αυτο στο ειπα γιατι κι αυτος στον οποιο ειχα παει εγω υποτιθεται οτι ηταν ο καλυτερος.Ποτε δεν ξερεις...Ισως να με ειδε και να ειπε πχ ε,μωρε τι μυς να διατηρησει τωρα αυτος...ήκατι τετοιο.Τεσπα.Αν βρεις αυτα που ζητας καλη επιτυχια,ευχομαι να σε βοηθησουν

thegravijia,ριχνονταςμια ματια σε αυτα που μου ελεγε να τρωω μαλλον κι εγω το 2 νομιζω...Απο τις διατροφες που εχουν ποσταρει διαφοροι απο ειδικο η δικια μου ειναι η χειροτερη μακραν...

Mantus αν μπορεις διευκρινισε λιγο τις διαφορες διαιτολογου/διατροφολογου στις οποιες αναφερεσαι...Γιατι παντα με βασανιζε αυτη η διαφοροποιηση

slaine
19-04-09, 20:46
Προτάσεις ειδικών (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=3720)

thegravijia
19-04-09, 21:03
100 φορες τα χουμε πει.. Αυτοι οι διατροφολογοι εξακολουθουν να φτιαχνουν διαιτες βαση θερμιδων και δεν υπολοιζουν γραμμαρια ανα θρεπτικο συστατικο δεν υπολογιζουν οτι οι υδατανθρακες εχουν διαφορετικο δεικτη μεταξυ τους και τους πηζουν στο φρουτο ολη μερα...
:clap::clap:

mantus3
19-04-09, 21:06
Διαιτολόγος
Αναγνωρίζεται ως υπεύθυνος για τη διατροφή του ατόμου. Βοηθά μεμονωμένα άτομα, αλλά και σύνολα ατόμων να επιλέγουν τα σωστά τρόφιμα ( ποσοτικά και ποιοτικά), σχεδιάζοντας το κατάλληλο διαιτολόγιο με σκοπό την προμήθεια του ανθρώπινου οργανισμού με κατάλληλες θρεπτικές ουσίες για την εξασφάλιση μιας υγιεινής ζωής και την πρόληψη και αντιμετώπιση ορισμένων καταστάσεων που σχετίζονται με τη διατροφή για υγιή άτομα και συγκεκριμένες καταστάσεις υγείας. Μπορεί επίσης να ασχοληθεί με έρευνα ή με την εκπαίδευση ή με την νομοθεσία και την πολιτική σε σχέση με τα τρόφιμα και την διατροφή. Θεωρείται μέλος των παραϊατρικών επαγγελμάτων ή άλλων ιατρικών υπηρεσιών. Μπορεί να έχει κατεύθυνση στην κοινοτική ή/και διοικητική διαιτολογία.



Διατροφολόγος
Ο διατροφολόγος ή/και κλινικός διατροφολόγος δικαιούται να δώσει γενικές συμβουλές σε μεμονωμένες ομάδες από υγιή άτομα, σε σχέση με την υγιεινή διατροφή και την πρόληψη χωρίς να σχεδιάζουν ατομικά διαιτολόγια. Μπορεί επίσης να αναμιχθεί σε έρευνα ή με την εκπαίδευση ή με την νομοθεσία και την πολιτική σε σχέση με τα τρόφιμα και την διατροφή. Μπορεί να έχει κατεύθυνση στην κοινοτική διαιτολογία.

psv
19-04-09, 22:36
Διαιτολόγος
Αναγνωρίζεται ως υπεύθυνος για τη διατροφή του ατόμου. Βοηθά μεμονωμένα άτομα, αλλά και σύνολα ατόμων να επιλέγουν τα σωστά τρόφιμα ( ποσοτικά και ποιοτικά), σχεδιάζοντας το κατάλληλο διαιτολόγιο με σκοπό την προμήθεια του ανθρώπινου οργανισμού με κατάλληλες θρεπτικές ουσίες για την εξασφάλιση μιας υγιεινής ζωής και την πρόληψη και αντιμετώπιση ορισμένων καταστάσεων που σχετίζονται με τη διατροφή για υγιή άτομα και συγκεκριμένες καταστάσεις υγείας. Μπορεί επίσης να ασχοληθεί με έρευνα ή με την εκπαίδευση ή με την νομοθεσία και την πολιτική σε σχέση με τα τρόφιμα και την διατροφή. Θεωρείται μέλος των παραϊατρικών επαγγελμάτων ή άλλων ιατρικών υπηρεσιών. Μπορεί να έχει κατεύθυνση στην κοινοτική ή/και διοικητική διαιτολογία.



Διατροφολόγος
Ο διατροφολόγος ή/και κλινικός διατροφολόγος δικαιούται να δώσει γενικές συμβουλές σε μεμονωμένες ομάδες από υγιή άτομα, σε σχέση με την υγιεινή διατροφή και την πρόληψη χωρίς να σχεδιάζουν ατομικά διαιτολόγια. Μπορεί επίσης να αναμιχθεί σε έρευνα ή με την εκπαίδευση ή με την νομοθεσία και την πολιτική σε σχέση με τα τρόφιμα και την διατροφή. Μπορεί να έχει κατεύθυνση στην κοινοτική διαιτολογία.

thanks.νομιζω οτι με καλυψες:P

peris
20-04-09, 00:07
Mα γι'αυτο το λογο ρωτησα στο φορουμ. Δεν θελω να παω σε οποιονδηποτε διατροφολογο. Εγω ρωτησα αν ξερετε καποιον καλο που γνωριζει το αντικειμενο. Τωρα το να ξεκινησω να τρωω 20 ασπραδια ή να κανω οτι λεγεται στο φορουμ δεν το θεωρω σωστο. Μπορει να κανω κακο στον οργανισμο μου.

Επισης ρωτησα και για γυμναστη ,γιατι τα παιδακια στο γυμναστηριο δεν ξερουν και δεν εχουν ορεξη να ασχολουνται με ενα πελατη ολη την ωρα

γιατι δεν το θεωρεις σωστο δηλαδη να διαβασεις καποια αρθρα να πας να μετρησεις το ποσοστο λιπος που ειναι και το καλυτερο στο να φτιαξεις βαση πανω σε αυτο μια διατροφη και αναλογα τους στοχους σου και να ασχοληθεις εσυ με το σωμα σου?και τι κακο να κανεις στον οργανισμο σου?

μην κανεις κατι το οποιο λεγεται εδω απλα διαβασε τα αρθρα που ειναι πολυ χρησιμα δεν σου επεβαλλε κανεις να κανεις οτι λεγεται εδω απλα σου προσφερει καποιοες γνωσεις το φορουμ αν θες τις αξιοποιοεις αν θες οχι τοσο απλα

RUHL
20-04-09, 01:47
Ε για αυτο ρωταω εδω ρε παιδια. Μπορει να υπαρχει καποιος που να εχει γνωσεις. Δεν θελω να παω σε οποιον να ναι.

Μια λεξη θα συναντησης για αυτο που αναζητας στην ελλαδα ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ (κοστηζει) αποδεξου την η αρχηνα να διαβαζεις βιβλια στα αγγλικα(δωρεαν)

toure7
22-04-09, 20:41
Ωραια πως σας φαινεται αυτο το προγραμμα?

Πρωινο
2 αυγα, 1 μηλο , 100 γραμαρια βρωμη

Δεκατιανο
Τοστ ολικης με 2 φετες γαλοπουλας και 2 φετες τυρι γκουντα

Μεσημεριανο
10 βρασμενα ασπραδια
Στηθος κοτοπουλου
Βρασμενο ρυζι
Πρασινη σαλατα(μαζι με ελιες και λαδι απο το χωριο μου :) )

Πριν την προπονηση 1 σκουπ Whey 100% optimum και αλλο ενα μετα.

Βραδυ
Πρασινη σαλατα(μαζι με λαδι φυσικα και ελιες)
Τονος ριο μαρε

Υ.Γ Ειμαι 1.84 και 85 κιλα και θελω να κανω προγραμμα ογκου

thegravijia
22-04-09, 20:47
Ωραια πως σας φαινεται αυτο το προγραμμα?

Μεσημεριανο
10 βρασμενα ασπραδια
Στηθος κοτοπουλου
Βρασμενο ρυζι
Πρασινη σαλατα(μαζι με ελιες και λαδι απο το χωριο μου :) )

Υ.Γ Ειμαι 1.84 και 85 κιλα και θελω να κανω προγραμμα ογκου

ρε αρχοντα τι κανεις???

βρε το τοπικ του boss και απλα εφαρμοσε το στα μετρα σου δηλ. βρες ποσα γραμμαρια πρωτεινης θα παιρνεις σε καθε γευμα .τα υπολοιπα κρατα ιδια ,υδαταν κτλ.
και σε καθε γευμα να εχεις ιδια γραμμαρια πρωτεινης.


Διατροφή Όγκου (http://www.bodybuilding.gr/bodybuilding/index.php?option=com_content&task=view&id=49&Itemid=57)

RAMBO
27-04-09, 15:55
στην ελλαδα δυστυχωσ η απατεωνια παει συννεφο...διαβασε το forum αγορασε και καποια βιβλια που εχουν σχεση με διατροφη απο καταστηματα με ειδη γυμναστικησ παρε πολλεσ ιδεεσ κ φτιαχτο μονο σου.μην εμπιστεεσαι ολουσ του διατροφολογουσ..τουσ ειδαμε και αυτουσ στον ευαγγελατο για αυτο σου λεω..;)

vagg
27-04-09, 21:48
βγαλε τα ασπραδια σπο το μεσημεριανο και ασε μονο την κοτα σαν πηγη πρωτεινης...τα ασπραδια μυρασε τα στο πρωινο και στο δεκατιανο...

mantus3
28-04-09, 01:17
στην ελλαδα δυστυχωσ η απατεωνια παει συννεφο...διαβασε το forum αγορασε και καποια βιβλια που εχουν σχεση με διατροφη απο καταστηματα με ειδη γυμναστικησ παρε πολλεσ ιδεεσ κ φτιαχτο μονο σου.μην εμπιστεεσαι ολουσ του διατροφολογουσ..τουσ ειδαμε και αυτουσ στον ευαγγελατο για αυτο σου λεω..;)

επιδι απλα οι σπουδες τους αναφεροντε σε ενα παρεμφερες με τον δικο μας χωρο, αυτον της διατροφης αλλα δεν ειναι ολοι ειδικευμενοι σε αυτον τον χωρο δεν σημενει οτι ειναι απατεωνες.. ισα ισα που υπαρχουν αρκετοι οι οποιοι ειναι αρκετα καλοι κ με τρελες σπουδες

psv
05-05-09, 03:12
τουσ ειδαμε και αυτουσ στον ευαγγελατο για αυτο σου λεω..;)

Στον ευαγγελατο εν τωμεταξυ ειδαμε διαιτολογους οι οποιοι ηταν ''επικινδυνοι'' για τον απλοκοσμακη που δεν ενδιαφερεται για ββινγκ,που απλως ηθελε να χασει βαρος ο,τι να ναι.Φαντασου ποσο θα βοηθουσαν εμας.λολ ο αλλος εδεινε προγραμματα διατροφης χωρις να εχει καν πτυχιο χα0χ0α0χ:turtle:

Exci
05-05-09, 17:28
Ψαρωνα εναν διαιτολογο τι να φαω για το μεταπροπονητικο και μου λεει "ε μια τυροπιτα ειναι οτι πρεπει" ;)

BILLMMAN
11-11-09, 11:02
Καλημερα σε ολους μηπως ξερει κανενας καποιο γιατρο να βγαλει μια σωστη διατροφη και μια σωστη προπονηση βασει με αυτο που ειναι ο καθενας και ζηταει...καποια στοιχεια αν γινεται για επικοινωνια...ευχαριστω,,

Μαρία
11-11-09, 12:23
Θες γιατρο για να σου δωσει σωστη προπόνηση ή αθλητική διατροφη???
Με μπέρδεψες!!!!Δεν κολλανε αυτα τα δυο!!!Τι σχεση εχει ο γιατρος με την προπόνηση η την αθλητικη διατροφη????

BILLMMAN
11-11-09, 12:50
Διατροφολογος που βγαζει διατροφη μαρια αναλογα με αυτο εισαι....(βαρος-υψος κτλ)
και σου δινει διατροφη ακριβειας εγω προσωπικα προσεχω την διατροφη μου αλλα μπορει να χρειαζεται το κατι καλυτερο για το κατι παραπανω... και μια αναλογη προπονηση ογκου η γραμμωσεις αναλογα τι ζητας....και αν σου αρεσει και σε πιανει την κανεις...
δε ξερω αν με καταλαβαινεις....

thegravijia
11-11-09, 12:57
ξερουν οι διατροφολογοι απο προγραμματα προπονησεις?
τεσπα αμα και πας σε κανεναν και σου δωσει ποσταρε την διατροφη για να την δουμε και εμεις

BILLMMAN
11-11-09, 13:18
υπαρχουν διατροφολογοι πανω στο ειδος που ασχολουνται με την προοδο του αθλητη τους βαση με αυτα που τους ζηταει....και οσοι ειναι γνωστες σου δινουν και την αναλογη προπονηση...για αυτο ρωταω αν ξερει καποιος καποιον να επικοινωνησω μαζι του..γιατι ενα που γνωριζω δεν τον γουσταρω...

Geo84
11-11-09, 15:08
Ο διατροφολόγος θα σου δώσει μια διατροφή η οποία θα διαφέρει από αυτή που θα σου έδινε αμα δε γυμναζόσουν. Ομως πρώτη φορά ακούω ότι δίνουν και προγράμματα προπόνησης.

Δε θα ακούσεις καλά λόγια για διατροφολόγους εδώ και όχι άδικα. Κοιταξε εδώ άρθρα διατροφής και προπόνησης και μη παιδεύεσαι. Καλύτερα να σου δώσει διατροφή και προπόνηση μαζί ββer παρά διατροφολόγος.

thegravijia
11-11-09, 16:20
υπαρχουν διατροφολογοι πανω στο ειδος που ασχολουνται με την προοδο του αθλητη τους βαση με αυτα που τους ζηταει....και οσοι ειναι γνωστες σου δινουν και την αναλογη προπονηση...για αυτο ρωταω αν ξερει καποιος καποιον να επικοινωνησω μαζι του..γιατι ενα που γνωριζω δεν τον γουσταρω...
διατροφολογο που να ασχολητε και με bodybuilding δεν ξερω..εκτος αν το κανει απο κεφι του ο ανθρωπος και ξερει 5 πραγματα...αλλα αμα δεις διατροφες εδω μεσα που εχουν ποσταρει παιδια απο διατροφολογους ειναι τελεειως λαθος ολες..

μαλλον κανα ατομο που να ασχολητε με bodybuilding θες εσυ παρΑ διατροφολογο

NASSER
11-11-09, 17:29
υπαρχουν διατροφολογοι πανω στο ειδος που ασχολουνται με την προοδο του αθλητη τους βαση με αυτα που τους ζηταει....και οσοι ειναι γνωστες σου δινουν και την αναλογη προπονηση...για αυτο ρωταω αν ξερει καποιος καποιον να επικοινωνησω μαζι του..γιατι ενα που γνωριζω δεν τον γουσταρω...


Αυτου του ειδους διατροφολογοι πρεπει πρωτα να εχουν γινει αθλητες και μετα καθοδηγητες. Εκ των πλειστον δινουν λανθασμενα συμπερασματα λιπομετρησης και αστοχα προγραμματα.
Δεν τους βαζουμε ολους στην ιδια μοιρα... αλλα ετσι εχει η κατασταση.

psv
11-11-09, 19:00
Εγω δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο που ζητας,αλλα θα ηθελα να σου πω τη γνωμη μου.Καλυτερα να βγαζεις παντα μονος σου προγραμματα διατροφης και προπονησης και να τα βελτιωνεις διορθωνοντας λαθη και να γνωριζεις συνεχως καλυτερα τον εαυτο σου,παρα να εχεις καποιον αλλο να το κανει.Ετσι εισαι και αυτονομος,κυριος του εαυτου σου και ειναι και πιο διασκεδαστικο;)Για να μη πω για την επιβραβευση στο τελος:)

BILLMMAN
11-11-09, 21:30
ok ευχαριστω....θα την βρω την ακρη απο δω!

jGod
27-11-09, 14:03
psv μη λες τετοια..πως θα ζησουμε κ εμεις οι διατροφολογοι!:moderator::moderator:

sTeLaKoS
27-11-09, 14:34
psv μη λες τετοια..πως θα ζησουμε κ εμεις οι διατροφολογοι!:moderator::moderator:

Κατανοώντας τους στόχους του εκάστοτε πελάτη σας......
Πρέπει να παραδεχτείς πως στον χώρο σας κυκλοφορούνε πολλοί ημιμαθείς.

Εφόσον ασχολείσαι με το bodybuilding και γνωρίζεις τις βασικές αρχές του, αν σου ποστάρω τη διατροφή που μου έγραψε μια διατροφολόγος πριν κανένα 6μηνο θα γελάς για μέρες.
Η ημερίσια πρωτείνη ήτανε 0,8γραμμάρια ανα σωματικό κιλό ενώ γνώριζε ό,τι γυμνάζομαι με βάρη και στόχος μου είναι η μυική υπερτροφία. Χώρια που το μεγαλύτερο ποσοστό αυτής της πρωτείνης ήτανε από όσπρια άρα χαμηλής βιολογικής αξίας.

Για συμπληρώματα δε.... ούτε λόγος! Πρωτείνη με τπτ!!! Πολυβιταμίνη μόνο! Vitamin C? Αν τρως ένα πορτοκάλι τη μέρα λέει είσαι καλυμμένος.
Τι να της πω εγώ τώρα. Να της μιλήσω για ανάρρωση? Το χρόνο μου θα χάσω...

Α ξέχασα, μου είχε πει αν θέλω να πάρω γλουταμίνη.
Και όλα αυτά σε κάποιον που απλά ήθελε να ρίξει 5-6 ποσοστιαίες μονάδες το λίπος του.

Δε ξέρω αν σου ακούγονται σωστά ή λάθος όλα αυτά, αλλά εγώ δε τα ακολούθησα ούτε μέρα.
Μετά από λίγο βρήκα αυτό το φόρουμ και με τις συμβουλες των παιδιών κατάφερα πάρα πολλά πράγματα και πλέον γιατί όχι, καθοδηγώ και φίλους μου.

Δεν είναι σωστό να βάζουμε όλους σε ένα τσουβάλι, σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν καλοί και κακοί. Γνώστες και μη. Απλά όσοι είμαστε σε αυτό το φόρουμ έχουμε ειδικές ανάγκες. Είμαστε αθλητές του bodybuilding, ερασιτέχτες οι περισσότεροι και θέλουμε να κατεβάζουμε το BF χωρίς να χάνουμε μυς. Οι περισσότεροι διατροφολόγοι δεν είναι σε θέση να μας καθοδηγήσουν σε κάτι τέτοιο. Λίγοι είναι αυτοί, και μόνο αν έχουνε ασχοληθεί με το αντικείμενο στη προσωπική τους ζωή.

Δε σε ξέρω προσωπικά, μακάρι εσύ να είσαι από αυτούς.

Οι υπόλοιποι ας καθοδηγούν υπέρβαρα άτομα που θέλουν απλά να χάσουν βάρος..

jGod
27-11-09, 15:06
Καταρχας να πω οτι το παραπανω μου ποστ ειχε αστεια προθεση και οχι σοβαρη.
συμφωνα απολυτα...με ολο το ποστ σου που πραγματικα δεν εχω να συμπληρωσω απολυτως τιποτα.
οσον αφορα προσωπικα εμενα δεν ειμαι ο καταλληλοτερος να κρινω τον εαυτο μου κ τισ γνωσεις μου,παντως οσον αφορα την αθλητικη διατροφη δυστηχως δεν υπαρχουν εξειδικευμενα μαθηματα αθλ.διατροφης σε ολο το ευρος των σχολων διαιτολογιας-διατροφης της ελλαδος..απο κει και περα το ποσο σε ενδιαφερει το αντικειμενο ποσο το ψαχνεις, σε τι σεμιναρια πας,ποσο διαβαζεις κτλ. σε κανουν να διαφερεις ή οχι!

sTeLaKoS
27-11-09, 16:10
παντως οσον αφορα την αθλητικη διατροφη δυστηχως δεν υπαρχουν εξειδικευμενα μαθηματα αθλ.διατροφης σε ολο το ευρος των σχολων διαιτολογιας-διατροφης της ελλαδος..απο κει και περα το ποσο σε ενδιαφερει το αντικειμενο ποσο το ψαχνεις, σε τι σεμιναρια πας,ποσο διαβαζεις κτλ. σε κανουν να διαφερεις ή οχι!

Ναι, ναι. Μπορώ να το καταλάβω. Το ξέρω γιατί έχω συγγενή μου που πήγε σε δημόσιο ΙΕΚ διαιτολογίας(δεν εξασκει το επάγγελμα) και έριξα μια ματιά στα βιβλία της.
Μόνο εαν ενδιαφέρει κάποιον κι έχει τη διάθεση να ασχοληθει με το αντικείμενο μπορεί να αποκτήσει εξειδικευμένες γνώσεις.
Πάντως μπράβο σε σένα που το ψάχνεις. Έχεις δικό σου γραφείο? Αν ναι, γραψε διευθυνση κλπ να υπάρχουνε στο φορουμ, νομιζω δε θα ενοχλήσει τους mods εφόσον στους χορηγούς του site δεν υπάρχει διατροφολόγος.

mantus3
29-11-09, 17:09
Ναι, ναι. Μπορώ να το καταλάβω. Το ξέρω γιατί έχω συγγενή μου που πήγε σε δημόσιο ΙΕΚ διαιτολογίας(δεν εξασκει το επάγγελμα) και έριξα μια ματιά στα βιβλία της.


2 ωρες την ευδομαδα κ αυτες στο τελευτεο σου εξαμηνο τι να σου κανουν...

γενικως σε κλαδους οπως αυτον, οι σχολες απλα σου δινουν τα ρεθυσματα κ φυσικα ενα απλο χαρτι, απο εκει κ περα ολα ειναι στο χερι σου

Zanax
03-05-10, 00:02
Καλησπερα παιδια, θα ηθελα την βοηθεια και την γνωμη σας. Παρολο που γυμναζομαι εδω και αρκετο καιρο, δεν βλεπω να φευγει το λιπος που εχω στην κοιλια και τα μπουτια με τιποτα. Εψαξα λιγο στο φορουμ και ειδα οτι τελικα χρειαζεται να αλλαξω την διατροφη μου (μεχρι τωρα απλως εκοψα τις σαβουρες). Μηπως εχετε να μου πρετεινετε καποιον διατροφολογο να μου φτιαξει ενα προγραμμα ειδικα για εμενα (γιατι δεν ημουν ποτε αδυνατος και μηπως χρειαστει κατι διαφορετικο για να ενεργοποιηθει ο μεταβολισμος). Μενω Αθηνα και θα προτημουσα να ειναι καπου κοντα σε καλλιθεα. Ευχαριστω εκ των προτερων.;)

NASSER
03-05-10, 00:07
Καλοσωρισες στο φορουμ. :welcome:
Διαβασε τα αρθρα του φορουμ και θα βρεις τη λυση. Εδω ειμαστε για αποριες. Επισης φροντισε να ποσταρεις στις αντιστοιχες ενοτητες.

Geo22
01-05-11, 21:38
Γνωρίζετε κάποιο 'πραγματικά' καλό διατροφολόγο;

Η περίπτωση μου είναι αρκετά πολύπλοκη και έτσι έχω αποκτήσει αρκετές γνώσεις σχετικά με διατροφή.
Όσους έχω επισκεφτεί δίνουν γενικές συμβουλές και προγράμματα κονσέρβες...καθώς επίσης και συμπληρώματα (τάχα μου φυτικά).

Ευχαριστώ

Polyneikos
01-05-11, 21:43
Γνωρίζετε κάποιο 'πραγματικά' καλό διατροφολόγο;

Η περίπτωση μου είναι αρκετά πολύπλοκη και έτσι έχω αποκτήσει αρκετές γνώσεις σχετικά με διατροφή.
Όσους έχω επισκεφτεί δίνουν γενικές συμβουλές και προγράμματα κονσέρβες...καθώς επίσης και συμπληρώματα (τάχα μου φυτικά).

Ευχαριστώ

Σου μεταφερθηκε το ποστ στην αναλογη Ενότητα και τόπικ,το είχες ποσταρει σε ασχετο τόπικ στις Ανακοινωσεις.Θα πρεπει να χρησιμοποιείτε την Αναζήτηση πριν να ανοίξετε καινουργιο τόπικ.

ka2sel
14-07-11, 19:44
Σκεφτομαι απο την νεα σεζον ογκου (σεπτεμβρη εως μαρτη) να επισκεφτω καποιον διατροφολογο να του εξηγησω τι θελω να κανω ακριβως και να ακολουθησω καποια συγκεκριμενη διατροφη για να πετυχω τα μεγιστα δυνατα αποτελεσματα...Ομως δεν ξερω σε ποιον να απευθυνθω....Ακομα, αν ενας διατροφολογος σου δωσει διατροφη τι κανεις με τα συμπληρωματα?Κανονικα πρεπει να αποτελουν μερος της διατροφης ομως υπαρχει κανεις που να τα συνδυαζει και να εχει τις απαιτουμενες γνωσεις?Διαβαζοντας διαφορα topics μου δημιουργηθηκε η αποψη οτι δεν υπαρχει κανενας τετοιος διατροφολογος στην ελλαδα...ομως αυτο το αποκλειω...Αν καποιος γνωπιζει κατι για Αθηνα ας ποσταρει...Ευχαριστω!

Saldi
15-07-11, 12:04
Σκεφτομαι απο την νεα σεζον ογκου (σεπτεμβρη εως μαρτη) να επισκεφτω καποιον διατροφολογο να του εξηγησω τι θελω να κανω ακριβως και να ακολουθησω καποια συγκεκριμενη διατροφη για να πετυχω τα μεγιστα δυνατα αποτελεσματα...Ομως δεν ξερω σε ποιον να απευθυνθω....Ακομα, αν ενας διατροφολογος σου δωσει διατροφη τι κανεις με τα συμπληρωματα?Κανονικα πρεπει να αποτελουν μερος της διατροφης ομως υπαρχει κανεις που να τα συνδυαζει και να εχει τις απαιτουμενες γνωσεις?Διαβαζοντας διαφορα topics μου δημιουργηθηκε η αποψη οτι δεν υπαρχει κανενας τετοιος διατροφολογος στην ελλαδα...ομως αυτο το αποκλειω...Αν καποιος γνωπιζει κατι για Αθηνα ας ποσταρει...Ευχαριστω!
Φίλε ο διατροφολόγος ο ΣΩΣΤΟΣ πηγαίνεις κα ιτου λες...
Θέλω αυτο και αυτο απο το σώμα μου...
Μου αρέσουν κα ιδεν μου αρέσουν αυτά
Ξυπνάω τάδε η ώρα πηγαίνω gym τέτοια ώρα κοιμάμε αυτη την ώρα κλπ κλπ...
Εχω αυτά τα συμπληρώματα και του δίνεις τα τις διατροφικές αξίες απο τα συμπληρώματα που παιρνεις κα ισου λεει μηπως να βγάλεις κάτι και να βάλεις κατι αλλο η να μην βάλεις τπτ αλλο κλπ κλπ...
Απο Αθήνα δεν ξέρω κανένα..Απο θεσσαλονίκη ξέρω μια που λειτουργεί ετσι αλλα δεν χω προσωπικη εμπειρια!

tolis93
15-07-11, 12:25
οι περισσοτεροι διατροφολογοι το κατακρινουν το δικο μας το αθλημα δε ξερω γιατι τοσος ρατσισμος.λες κ δν ειναι καλος τροπος ζωης(οταν γινεται σε λογικα πλαισια π δν νομιζω να ειναι κανενας στο φορουμ του τυπου coleman με 10000 συμπληρωματα κτλπ τη μερα).ασχετο π οι περισσοτεροι διατροφολογοι ειναι του τυπου να χεις κ λιγο λιπος πανω ς δε χρειαζεται να παιζεις σε μονο αριθμο.μακαρι να εχω πεσει μονο εγω στους 10 μαζεμενους π σκεφτονται ετσι ολης της αθηνας....αλλα δε νομιζω.ολοι μ λενε τα κλασικα τι τα θες τα βαρη κανε τρεξιματακι κ τρωγε αυτο κ αυτο γιατι πρωτεινες σε καθε γευμα ς μα γιατι να μη φας κ υδατανθρακα το βραδυ μα τι εχουν τα τυποποιημενα δημιτριακα ψαχνεις πολυ τη λεπτομερια δε χρειαζεται κ τετοια....

Saldi
15-07-11, 12:30
οι περισσοτεροι διατροφολογοι το κατακρινουν το δικο μας το αθλημα δε ξερω γιατι τοσος ρατσισμος.λες κ δν ειναι καλος τροπος ζωης(οταν γινεται σε λογικα πλαισια π δν νομιζω να ειναι κανενας στο φορουμ του τυπου coleman με 10000 συμπληρωματα κτλπ τη μερα).ασχετο π οι περισσοτεροι διατροφολογοι ειναι του τυπου να χεις κ λιγο λιπος πανω ς δε χρειαζεται να παιζεις σε μονο αριθμο.μακαρι να εχω πεσει μονο εγω στους 10 μαζεμενους π σκεφτονται ετσι ολης της αθηνας....αλλα δε νομιζω.ολοι μ λενε τα κλασικα τι τα θες τα βαρη κανε τρεξιματακι κ τρωγε αυτο κ αυτο γιατι πρωτεινες σε καθε γευμα ς μα γιατι να μη φας κ υδατανθρακα το βραδυ μα τι εχουν τα τυποποιημενα δημιτριακα ψαχνεις πολυ τη λεπτομερια δε χρειαζεται κ τετοια....

Αμα πήγαινω σε διατροφολόγο και μου έλεγε ΑΥΤΕΣ τι ΠΙ*ΕΣ θα του έλεγα...Αλλαξε επαγγλεμα γιατι αυτο δεν το κάνεις καλά και θα έφευγα!

tolis93
15-07-11, 12:35
Αμα πήγαινω σε διατροφολόγο και μου έλεγε ΑΥΤΕΣ τι ΠΙ*ΕΣ θα του έλεγα...Αλλαξε επαγγλεμα γιατι αυτο δεν το κάνεις καλά και θα έφευγα!

απο ευγενεια δν ειπα τπτ κακο:P

savage
15-07-11, 13:11
Συμφωνω με αρκετα απ'οσα λετε (βασικα σχεδον με ολα) αλλα ξεχνατε κατι βασικο.
Οι διατροφολογοι (τουλαχιστον η πλειοψηφια τους) εχει σπουδασει και εχει γαλουχηθει (επιστημονικα κι οχι κυριολεκτικα) με αλλες διατροφικες/προπονητικες αρχες και αξιες.

ΛΙγοι αθλουνται τακτικα και ακομα λιγοτεροι ασχολουνται με τη σωματικη διαπλαση,ενω στις σπουδες τους δε νομιζω να ειδικευονται σε low carb,keto,διατροφη απογλυκογονης και υδατανθρακωσης,και γενικα σε ολα οσα εφαρμοζει διατροφικα ο μεσος bber.

οποτε μην περιμενετε να σας δωσουν μια διατροφη που να ταιριαζει σε εναν bber γιατι δεν εχουν ασχοληθει με το αντικειμενο ουτε σαν αθλουμενοι ουτε σαν διατροφολογοι,ουτε η πλειοψηφια των πελατων τους ειναι bbers.

ειναι σαν να ζητατε απο ενα παιδακι που τελειωσε ΤΕΦΑΑ με ειδκοτητα παραδοσιακοι χωροι και δεν εχει κανει ποτε βαρη να σας δωσει τα φωτα του για το μαγικο κοσμο της μυικης υπερτροφιας.
η σαν να λετε σε εναν σουβλατζη να σας φτιαξει καρμποναρα.
η σαν λετε σε εναν μαθηματικο γυμνασιου να σας εξηγησει τριπλα ολοκληρωματα και μιγαδικη αναλυση.

δεν μπορουν γιατι δεν εχουν μαθει να το κανουν κι ας εχουν σπουδασει ( η ας δουλευουν πανω σε ) κατι παρεμφερες.

σε καποιο λοιπον βαθμο φταιτε και σεις . αφου εξ'αρχης ξερετε την καταληξη σε τετοιες περιπτωσεις(μου θυμιζει την περιπτωση με τους γιατρους και τα συμπληρωματα) γιατι απευθυνετε σε ανθρωπους που ουδεμια σχεση εχουν με το χωρο?

λες και υπηρξε κανενας διατροφολογος(που να μην ασχολειται με αθλητισμο) που να κατεβασε καποιον αθλητη σε αγωνες bbing η λες και υπηρξε καποιος προπονητης σε ομαδα Α1 μπασκετ που απλα ειχε πτυχιο ΤΕΦΑΑ με ειδικοτητα μπασκετ αλλα δεν ειχε παιξει μπασκετ ποτε του.

sTeLaKoS
15-07-11, 19:37
Ψάξτε για διατροφολόγο-bodybuilder... ή πρώην bodybuilder! ;)

onymos
15-07-11, 20:08
εχω ακουσει δυο ονοματα απο Αθηνα τετοιων διατροφολογων...τσαρτσαρωνης, μουλινος..αν αυτο βοηθαει σε κατι. παντως και γω που πηγα μια φορα...και τησ ειπα τι κανω...και η τελικη ηταν να μ δωσει μια διατροφη με πρωτεινη 1,5 γρ. και μεσα σαυτα πολλεσ φυτικες πρωτεινεσ. ε απο κει και περα τι να κατσω να τησ πω....πεταμενα λεφτα.για καμια διαιτα κανουν οι περισσοτεροι σε κοριτσακια κ αγορακια που εχουν κλεισει τα ματια τουσ απτο παχος. στηριζονται στην αμαθια του μεσου ανθρωπου και δε τουσ νοιαζει να ανανεωνονται με νεες μεθοδους απλα στεκονται σε μια απλη διαιτουλα που τη φτιαχνει κ η γιαγια μου.;)

Stella
15-07-11, 21:42
Eγώ ξέρω μια στη Μυτιλήνη. Δεν περίμενα και΄γω να υπάρχει τέτοια διατροφολόγος Ελλάδα, αλλά οι γνώσεις της στο αντικείμενο με εξέπληξαν!
Πχ. και μόνο που μου είπε ότι εγώ χρειάζομαι τουλάχιστον 145γρ πρωτείνης τη μέρα με επεισε γιατι οι περισσότεροι διαιτολόγοι δεν έχουν ιδέα για τη σπουδαιότητα της πρωτείνης στη διατροφή ενός αθλούμενου με βάρη!

ka2sel
16-07-11, 01:28
εχω μπει στο τριπακι αναζητησης καταλληλου διατροφολογου γιατι θελω να ξεφυγω απο τον δικο μου μπακαλικο τροπο υπολογισμου και πιστευω πως οι γνωσεις ενος ανθρωπου ειδικευμενου σε διατροφες κτλ μπορει να μεγιστοποιησει τα αποτελεσματα μου...μεχρι στιγμης δεν εχω βρει κατι που να με καλυπτει παρολο που εχω ψαξει....ελπιζω μεχρι τελη αυγουστου το πολυ να εντοπισω κατι....αν και πιστευω πως θα συνεχισω ψαχνοντας πληροφοριες στο διαδικτυο και δοκιμαζοντας διαφορες διατροφες...δεν με ενθαρυννει αυτο για να μπω δυνατα τη νεα σεζον αλλα keep working...

sTeLaKoS
16-07-11, 15:40
εχω ακουσει δυο ονοματα απο Αθηνα τετοιων διατροφολογων...τσαρτσαρωνης, μουλινος..αν αυτο βοηθαει σε κατι.

:thumbup:

O Μουλίνος είχε αγωνιστική πορεία στο bb, δε γνωρίζω για τον Τσαρτσαρώνη.
Ίσως έχει απαρνηθεί το "βρώμικο" :green: παρελθόν του, μπορείτε όμως να του κάνετε μια επίσκεψη.

della
16-07-11, 15:45
εχω ακουσει δυο ονοματα απο Αθηνα τετοιων διατροφολογων...τσαρτσαρωνης, μουλινος..αν αυτο βοηθαει σε κατι. παντως και γω που πηγα μια φορα...και τησ ειπα τι κανω...και η τελικη ηταν να μ δωσει μια διατροφη με πρωτεινη 1,5 γρ. και μεσα σαυτα πολλεσ φυτικες πρωτεινεσ. ε απο κει και περα τι να κατσω να τησ πω....πεταμενα λεφτα.για καμια διαιτα κανουν οι περισσοτεροι σε κοριτσακια κ αγορακια που εχουν κλεισει τα ματια τουσ απτο παχος. στηριζονται στην αμαθια του μεσου ανθρωπου και δε τουσ νοιαζει να ανανεωνονται με νεες μεθοδους απλα στεκονται σε μια απλη διαιτουλα που τη φτιαχνει κ η γιαγια μου.;)
επειδη ετυχες σε οχι και τοσο καλο διατροφολογο δεν ειναι ολοι ετσι
και σε γιατρους να πας με ενα προβλημα υγεια θα συναντησεις και ανιδεους που μονο κακο θα κανουν αλλα δεν νομιζω οτι θα σταματησεις να πηγαινεις σε γιατρους :P
οσο καλο και εαν ειναι το ιντερνετ ποτε δεν θα γινεις επιστημονας...

Συμφωνω με αρκετα απ'οσα λετε (βασικα σχεδον με ολα) αλλα ξεχνατε κατι βασικο.
Οι διατροφολογοι (τουλαχιστον η πλειοψηφια τους) εχει σπουδασει και εχει γαλουχηθει (επιστημονικα κι οχι κυριολεκτικα) με αλλες διατροφικες/προπονητικες αρχες και αξιες.

ΛΙγοι αθλουνται τακτικα και ακομα λιγοτεροι ασχολουνται με τη σωματικη διαπλαση,ενω στις σπουδες τους δε νομιζω να ειδικευονται σε low carb,keto,διατροφη απογλυκογονης και υδατανθρακωσης,και γενικα σε ολα οσα εφαρμοζει διατροφικα ο μεσος bber.

οποτε μην περιμενετε να σας δωσουν μια διατροφη που να ταιριαζει σε εναν bber γιατι δεν εχουν ασχοληθει με το αντικειμενο ουτε σαν αθλουμενοι ουτε σαν διατροφολογοι,ουτε η πλειοψηφια των πελατων τους ειναι bbers.

ειναι σαν να ζητατε απο ενα παιδακι που τελειωσε ΤΕΦΑΑ με ειδκοτητα παραδοσιακοι χωροι και δεν εχει κανει ποτε βαρη να σας δωσει τα φωτα του για το μαγικο κοσμο της μυικης υπερτροφιας.
η σαν να λετε σε εναν σουβλατζη να σας φτιαξει καρμποναρα.
η σαν λετε σε εναν μαθηματικο γυμνασιου να σας εξηγησει τριπλα ολοκληρωματα και μιγαδικη αναλυση.

δεν μπορουν γιατι δεν εχουν μαθει να το κανουν κι ας εχουν σπουδασει ( η ας δουλευουν πανω σε ) κατι παρεμφερες.

σε καποιο λοιπον βαθμο φταιτε και σεις . αφου εξ'αρχης ξερετε την καταληξη σε τετοιες περιπτωσεις(μου θυμιζει την περιπτωση με τους γιατρους και τα συμπληρωματα) γιατι απευθυνετε σε ανθρωπους που ουδεμια σχεση εχουν με το χωρο?

λες και υπηρξε κανενας διατροφολογος(που να μην ασχολειται με αθλητισμο) που να κατεβασε καποιον αθλητη σε αγωνες bbing η λες και υπηρξε καποιος προπονητης σε ομαδα Α1 μπασκετ που απλα ειχε πτυχιο ΤΕΦΑΑ με ειδικοτητα μπασκετ αλλα δεν ειχε παιξει μπασκετ ποτε του.

ε τοτε ποιος ειναι ο ρολος τον διατροφολογων? εκτος και εαν τελειωνουν τις σχολες τους για χομπι
παντως σε αυτα τα παραδειγματα που γραφεται απανταω στο οτι υπαρχουν και πολυ καλοι προπονητες που ποτε δεν επαιξαν μπαλα...

jGod
16-07-11, 15:55
και οι διαιτολογοι οι πιο πολυ κατα προσεγγιση λειτουργουν..ακομη και με το bmr εκτος αν εχουν το μηχανημα που μετραει την προσληψη οξυγονου! θα συμφωνησω με αυτα που εγραψε ο savage..και οσο για το τι ειναι ασφαλες-υγιεινο να τρωμε ..σιγουρα μια διατροφη bbing δεν ειναι ο,τι το καλυτερο.τυγχανει να μαι και εγω διαιτολογος.

della
16-07-11, 16:04
και οι διαιτολογοι οι πιο πολυ κατα προσεγγιση λειτουργουν..ακομη και με το bmr εκτος αν εχουν το μηχανημα που μετραει την προσληψη οξυγονου! θα συμφωνησω με αυτα που εγραψε ο savage..και οσο για το τι ειναι ασφαλες-υγιεινο να τρωμε ..σιγουρα μια διατροφη bbing δεν ειναι ο,τι το καλυτερο.τυγχανει να μαι και εγω διαιτολογος.

οταν λες το μηχανημα που μετραει την προσηληψη οξυγονου ειναι αυτο που σου βαζουν μια μασκα και στο τελος σου βγαζει ποσες θερμιδες οταν δεν κανεις τιποτα?
εγω οταν ξεκινησα με εναν διατροφολογο που πηγαινει στα σπιτια ειχα απορησει πως γινεται και μπορει και βγαζει προγραμμα χωρις να με εχει μετρησει καν αλλα απο οταν πηγα στην διατροφολογο μου που μου κανει τις λιπομετρησεις και αυτο με το οξυγωνο λογικα ειναι αυτο που μου εκανε στην αρχη καταλαβα οτι ειναι σε τι διατροφολογο θα κατσεις...
ΥΓ τι νομιζεις οτι σου εχει προσφερει η σχολη?

jGod
16-07-11, 16:30
ακριβως αυτο ειναι..κοιταξε παλαιοτερα δεν υπηρχε τουλαχιστον ελλαδα το συγκεκριμενο μηχανημα..και αν δεν εχει και γραφειο ο διαιτολογος μην περιμενεις να χει και εξοπλισμο..αυτο δεν παει να πει ομως οτι δεν κατεχει το αντικειμενο!


να σου απαντησω και στο υγ. σου ..οσον αφορα την διατροφη του bbing τιποτα! :) το κλειδι σε ολα στη ζωη για μενα ειναι να αγαπας αυτο που κανεις

Andrikos
17-07-11, 18:15
'Ολοι οι διατροφολόγοι διδασκόμαστε για υδατάνθρακωση και απογλυκογόνωση, και εννοείται πως διδασκόμαστε για συμπληρώματα και δεν έχουμε αρνητικές προκαταλήψεις όπως κάποιοι γιατροί. Και όλοι διδασκόμαστε για ανάγκες πρωτείνης και πως διαφέρουν από άθλημα σε άθλημα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει και πολλά, ότι υπάρχει ημιμάθεια στο χώρο δυστυχώς υπάρχει. Υπάρχει ένας επαγγελματικός κλάδος όπου όλοι είναι καλοί; Επίσης , ακόμα κάτι πιο προφανές, είναι στο χέρι του καθενός να επεκτείνει τις γνώσεις που παίρνει απ' όσο καιρό κάθεται στο πανεπιστήμιο.

Α, και κάτι άλλο. Το να ξέρεις από υδατανθράκωση και απογλυκογονωση ή να έχεις πιάσει ένα χαμηλό ποσοστό λίπους δεν σε κάνει ειδικό στην διατροφή και αυτά από μόνο τους δεν μπορούν να βοηθήσουν τους περισσότερους ανθρώπους που έχουν προβλήματα με το σώμα τους. Ένα πολύ καλό σώμα , ή το να ξέρεις δύο τρικ πριν τον αγώνα δεν δείχνουν γνώσεις φυσιολογίας. Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι που το παλεύουν ούτε φάρμακα θέλουν να πάρουν, ούτε έχουν το κίνητρο και την θέληση που μπορεί να έχει ένας αγωνιστικός. Δεν είναι τεμπέληδες ή φυγόπονοι τις περισσότερες φορές, απλά έχουν και άλλα πράγματα στο μυαλό τους.Στα bodybuilding forum εδώ στην Ελλάδα η πλειοψηφία είναι είτε φοιτητές , είτε σε φάση πριν από αυτό. Δοκιμάστε μία αγωνιστική διατροφή σε έναν άνθρωπο που έχει κανονική δουλειά και 1-2 παιδιά, δεν έχει ξανακάνει τίποτα από διατροφή να δείτε πόσες ώρες θα την κρατήσει.:green: Οπότε η εναλλακτική είναι πως πρέπει να διαμορφώσουν μία διατροφική συμπεριφορά, όχι απλά να ακολουθήσουν σαν ρομποτάκια τις εντολές του Χ.

gym
17-07-11, 18:20
'Ολοι οι διατροφολόγοι διδασκόμαστε για υδατάνθρακωση και απογλυκογόνωση, και εννοείται πως διδασκόμαστε για συμπληρώματα και δεν έχουμε αρνητικές προκαταλήψεις όπως κάποιοι γιατροί. Και όλοι διδασκόμαστε για ανάγκες πρωτείνης και πως διαφέρουν από άθλημα σε άθλημα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει και πολλά, ότι υπάρχει ημιμάθεια στο χώρο δυστυχώς υπάρχει. Υπάρχει ένας επαγγελματικός κλάδος όπου όλοι είναι καλοί; Επίσης , ακόμα κάτι πιο προφανές, είναι στο χέρι του καθενός να επεκτείνει τις γνώσεις που παίρνει απ' όσο καιρό κάθεται στο πανεπιστήμιο.

Α, και κάτι άλλο. Το να ξέρεις από υδατανθράκωση και απογλυκογονωση ή να έχεις πιάσει ένα χαμηλό ποσοστό λίπους δεν σε κάνει ειδικό στην διατροφή και αυτά από μόνο τους δεν μπορούν να βοηθήσουν τους περισσότερους ανθρώπους που έχουν προβλήματα με το σώμα τους. Ένα πολύ καλό σώμα , ή το να ξέρεις δύο τρικ πριν τον αγώνα δεν δείχνουν γνώσεις φυσιολογίας. Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι που το παλεύουν ούτε φάρμακα θέλουν να πάρουν, ούτε έχουν το κίνητρο και την θέληση που μπορεί να έχει ένας αγωνιστικός. Δεν είναι τεμπέληδες ή φυγόπονοι τις περισσότερες φορές, απλά έχουν και άλλα πράγματα στο μυαλό τους.Στα bodybuilding forum εδώ στην Ελλάδα η πλειοψηφία είναι είτε φοιτητές , είτε σε φάση πριν από αυτό. Δοκιμάστε μία αγωνιστική διατροφή σε έναν άνθρωπο που έχει κανονική δουλειά και 1-2 παιδιά, δεν έχει ξανακάνει τίποτα από διατροφή να δείτε πόσες ώρες θα την κρατήσει.:green: Οπότε η εναλλακτική είναι πως πρέπει να διαμορφώσουν μία διατροφική συμπεριφορά, όχι απλά να ακολουθήσουν σαν ρομποτάκια τις εντολές του Χ.

πολυ σωστος για ακομη μια φορα αντρικο..!:thumbup:

jGod
17-07-11, 18:22
αντρεα τωρα πως πηγες απο το θεμα των διαιτολογων στο οτι ενας ανθρωπος με δουλεια και 1-2 παιδια δεν μπορει να κανει αγωνιστικη διατροφη(μπορει ομως να παει για 2-3 καφεδες την βδομαδα..λεω εγω!) ή χωρίς φάρμακο δεν μπορείς να κάνεις bbing(εγω απο τα συμφραζομενα των οσων εγραψε τουλαχιστον καταλαβα και αυτο..)..και οτι οι περισσοτεροι εδω ημαστε φοιτητες ή μάθητες λυκείου δεν κατάλαβα..και επίσης εσύ ενας επιστήμονας πως και γράφεις σε ένα τετοιο φορουμ?!

marvin
17-07-11, 18:24
'Ολοι οι διατροφολόγοι διδασκόμαστε για υδατάνθρακωση και απογλυκογόνωση, και εννοείται πως διδασκόμαστε για συμπληρώματα και δεν έχουμε αρνητικές προκαταλήψεις όπως κάποιοι γιατροί. Και όλοι διδασκόμαστε για ανάγκες πρωτείνης και πως διαφέρουν από άθλημα σε άθλημα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει και πολλά, ότι υπάρχει ημιμάθεια στο χώρο δυστυχώς υπάρχει. Υπάρχει ένας επαγγελματικός κλάδος όπου όλοι είναι καλοί; Επίσης , ακόμα κάτι πιο προφανές, είναι στο χέρι του καθενός να επεκτείνει τις γνώσεις που παίρνει απ' όσο καιρό κάθεται στο πανεπιστήμιο.

Α, και κάτι άλλο. Το να ξέρεις από υδατανθράκωση και απογλυκογονωση ή να έχεις πιάσει ένα χαμηλό ποσοστό λίπους δεν σε κάνει ειδικό στην διατροφή και αυτά από μόνο τους δεν μπορούν να βοηθήσουν τους περισσότερους ανθρώπους που έχουν προβλήματα με το σώμα τους. Ένα πολύ καλό σώμα , ή το να ξέρεις δύο τρικ πριν τον αγώνα δεν δείχνουν γνώσεις φυσιολογίας. Γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι που το παλεύουν ούτε φάρμακα θέλουν να πάρουν, ούτε έχουν το κίνητρο και την θέληση που μπορεί να έχει ένας αγωνιστικός. Δεν είναι τεμπέληδες ή φυγόπονοι τις περισσότερες φορές, απλά έχουν και άλλα πράγματα στο μυαλό τους.Στα bodybuilding forum εδώ στην Ελλάδα η πλειοψηφία είναι είτε φοιτητές , είτε σε φάση πριν από αυτό. Δοκιμάστε μία αγωνιστική διατροφή σε έναν άνθρωπο που έχει κανονική δουλειά και 1-2 παιδιά, δεν έχει ξανακάνει τίποτα από διατροφή να δείτε πόσες ώρες θα την κρατήσει.:green: Οπότε η εναλλακτική είναι πως πρέπει να διαμορφώσουν μία διατροφική συμπεριφορά, όχι απλά να ακολουθήσουν σαν ρομποτάκια τις εντολές του Χ.

Εδω ειμαι με φωναξατε;Θα απαντουσα πως ευκολα θα εκανα αγωνιστικη διατροφη μονο καιμονο για την εμπειρια..Ο σκοπος του καθενος μας αλλαζει τα δεδομενα σε ολα τα πραγματα.
Θεωρω απλα πως ενας διατροφολογος θα κοιταξει πρωτα την υγεια ενος αθλουμενου και μετα τομεγαλυτερο οφελος που θα μπορουσε να εχει απο το σωμα του,αντιθετα με εναν ββ που απλα ρισκαρει στον τομεα αυτο με σκοπο το χτισιμο του σωματος του.

Andrikos
17-07-11, 18:41
αντρεα τωρα πως πηγες απο το θεμα των διαιτολογων στο οτι ενας ανθρωπος με δουλεια και 1-2 παιδια δεν μπορει να κανει αγωνιστικη διατροφη(μπορει ομως να παει για 2-3 καφεδες την βδομαδα..λεω εγω!) ή χωρίς φάρμακο δεν μπορείς να κάνεις bbing(εγω απο τα συμφραζομενα των οσων εγραψε τουλαχιστον καταλαβα και αυτο..)..και οτι οι περισσοτεροι εδω ημαστε φοιτητες ή μάθητες λυκείου δεν κατάλαβα..και επίσης εσύ ενας επιστήμονας πως και γράφεις σε ένα τετοιο φορουμ?!

Γιατί να μην γράφω; :unsure: Mια χαρά είναι να υπάρχει νέος κόσμος στα φόρουμ , και εγώ μέχρι πέρσι φοιτητής ήμουν.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει όρεξη για προσωπική κόντρα. Διατροφολόγος είμαι , νομίζω καλό είναι να μιλήσει και ένας σε αυτό το τόπικ.

Το ότι ένας άνθρωπος μπορεί να πηγαίνει για καφέ δεν σημαίνει ότι έχει το κίνητρο (δώσε σημασία στην λέξη, άλλο κίνητρο και άλλο να μπορεί) να κάνει ακραία διατροφή. Επίσης τις περισσότερες φορές απλά δεν χρειάζεται να μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία.Αυτή είναι η γνώμη μου για ότι αξίζει.

@ Μarvin
Νίκη εσύ μπορεί εύκολα να έκανες αγωνιστική διατροφή αλλά αυτό είναι σπάνιο. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν τον δικό σου αυτοέλεγχο. Είναι απλά στατιστικά , εσύ βρίσκεσαι στο άκρο, ο μέσος όρος είναι πολύ διαφορετικός, τρώει αρκετά περισσότερο από εσένα και γυμνάζεται πολύ λιγότερο από εσένα.Και αυτό δεν αλλάζει σε μία νύχτα με την επισκέψη σε ένα διατροφολόγο, θέλει μακροχρόνια προσπάθεια.

jGod
17-07-11, 18:50
Γιατί να μην γράφω; :unsure: Mια χαρά είναι να υπάρχει νέος κόσμος στα φόρουμ , και εγώ μέχρι πέρσι φοιτητής ήμουν.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει όρεξη για προσωπική κόντρα. Διατροφολόγος είμαι , νομίζω καλό είναι να μιλήσει και ένας σε αυτό το τόπικ.

Το ότι ένας άνθρωπος μπορεί να πηγαίνει για καφέ δεν σημαίνει ότι έχει το κίνητρο (δώσε σημασία στην λέξη, άλλο κίνητρο και άλλο να μπορεί) να κάνει ακραία διατροφή. Επίσης τις περισσότερες φορές απλά δεν χρειάζεται να μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία.Αυτή είναι η γνώμη μου για ότι αξίζει.


το οτι ειχες την 'επιλογη' ...να σπουδασεις αγγλια δεν ξερω αν σε καθιστα τον μονο διαιτολογο σε εν αντιθεση με μενα που τελειωσα Ι Ε Κ . αποψη σου ειναι ομως και ειναι σεβαστη..!Η δικη μου ειναι οτι καποιος χρηστης αναβολικων..καλυτερα θα ηταν να μην υπαρχει στον κλαδο της υγειας!

beefmeup
17-07-11, 18:55
το οτι ειχες την 'επιλογη' ...να σπουδασεις αγγλια δεν ξερω αν σε καθιστα τον μονο διαιτολογο σε εν αντιθεση με μενα που τελειωσα Ι Ε Κ . αποψη σου ειναι ομως και ειναι σεβαστη..!Η δικη μου ειναι οτι καποιος χρηστη αναβολικων..καλυτερα θα ηταν να μην υπαρχει στον κλαδο της υγειας!

jgod περαν της γνωμης σου,υπαρχει καποιος λογος που αναγεις το θεμα των επιλογων του καθενος σε προσωπικο επειπεδο?
κ αυτο που γραφεις για τα αναβολικα κ τον τομεα της υγειας δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα.
εσυ δλδ εχεις καμια θεση "επιτιμου διατροφολογου" κ κρινεις τι ειναι επιτρεπτο στον χωρο κ τι οχι?
κ που το βασιζεις δλδ αυτο το πραγμα?

marvin
17-07-11, 18:56
Γιατί να μην γράφω; :unsure: Mια χαρά είναι να υπάρχει νέος κόσμος στα φόρουμ , και εγώ μέχρι πέρσι φοιτητής ήμουν.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει όρεξη για προσωπική κόντρα. Διατροφολόγος είμαι , νομίζω καλό είναι να μιλήσει και ένας σε αυτό το τόπικ.

Το ότι ένας άνθρωπος μπορεί να πηγαίνει για καφέ δεν σημαίνει ότι έχει το κίνητρο (δώσε σημασία στην λέξη, άλλο κίνητρο και άλλο να μπορεί) να κάνει ακραία διατροφή. Επίσης τις περισσότερες φορές απλά δεν χρειάζεται να μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία.Αυτή είναι η γνώμη μου για ότι αξίζει.

@ Μarvin
Νίκη εσύ μπορεί εύκολα να έκανες αγωνιστική διατροφή αλλά αυτό είναι σπάνιο. Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν τον δικό σου αυτοέλεγχο. Είναι απλά στατιστικά , εσύ βρίσκεσαι στο άκρο, ο μέσος όρος είναι πολύ διαφορετικός, τρώει αρκετά περισσότερο από εσένα και γυμνάζεται πολύ λιγότερο από εσένα.Και αυτό δεν αλλάζει σε μία νύχτα με την επισκέψη σε ένα διατροφολόγο, θέλει μακροχρόνια προσπάθεια.


Δεν διακρινομαι για τον αυτοελεγχο μου,αν δεις το λογκμου θα βρεις πολλους κινεζους..:green:.Θα ελεγα απλα οτι πλεον ειμαι σε ενα επιπεδο που καποια κλεψιματα μου τα συγχωρει το σωμα μου.
Ομως μιλησες για εναν μεσο ανθρωπο,που για να τον βαλεις να ακολουθησει τετοια διατροφη θα πρεπει να εχει και λογο.Σιγουρα ετσι στο πουθενα δεν ξεκινα κανεις να στερητε.Οταν ο οποιοσδηποτε ερθει στο γραφειο σου και ζητησει τις συμβουλες σου ,εχει μπει στο τρυπακι της αλλαγης και σιγουρα για να το ακουλουθησει θα πρεπει πρωτα να καταλαβει οτι χρειαζονταο καποιες αλλαγες στον τροπο ζωη του.Αν οχι δεν προκειται να ακολουθησει ουτε την πιο απλη διατροφη που θα του προτινεις.

jGod
17-07-11, 18:59
αερολογια ηταν ..σε αντίθεση με το οτι το μελος 'Αndrikos' αγνόησε και την δική μου ιδιότητα ως διαιτολόγος(μιας και το ανεφερα πιο πανω) και ανέφερε πως είναι ο μόνος διατροφολόγος εδώ μέσα..εκτός και αν υπάρχει άλλοσ λόγος πέραν του να με προσβάλλει!

marvin
17-07-11, 19:03
αερολογια ηταν ..σε αντίθεση με το οτι το μελος 'Αndrikos' αγνόησε και την δική μου ιδιότητα ως διαιτολόγος(μιας και το ανεφερα πιο πανω) και ανέφερε πως είναι ο μόνος διατροφολόγος εδώ μέσα..εκτός και αν υπάρχει άλλοσ λόγος πέραν του να με προσβάλλει!

Νομιζω παρεξηγησες.Ο Αντρικος δεν μιλαει με αερολογιες.Ισως να μην το ειδε.Αλλα οτι λεει σχεδον παντα το τεκμηριωνει.

beefmeup
17-07-11, 19:04
αερολογια ηταν ..σε αντίθεση με το οτι το μελος 'Αndrikos' αγνόησε και την δική μου ιδιότητα ως διαιτολόγος(μιας και το ανεφερα πιο πανω) και ανέφερε πως είναι ο μόνος διατροφολόγος εδώ μέσα..εκτός και αν υπάρχει άλλοσ λόγος πέραν του να με προσβάλλει!

δλδ πως προσβληθηκες?
εγω απο τα γραφομενα,καταλαβα οτι ο αντρικος μιλαει γενικα για τον κλαδο..
εσυ δηλωνεις οτι ανηκεις,οκ,αλλα τα υπολοιπα περι προσβολης που τα ειδες για το ατομο σου?:unsure:
τεσπα,παιδια καλο ειναι να μην αρπαζομαστε απο το τπτ κ καταφευγουμε σε "αερολογιες".

jGod
17-07-11, 19:05
μαλλον θα τον ξερεις προσωπικα ..οποτε ρωτα τον για την αερολογια να σου πει..τεκμηριωμενα!

marvin
17-07-11, 19:08
ΦΦΦΦΦφφφφφφφ ρε παιδια τι παθατε και πιανεστε απο μια λεξη τωρα τελευταια;Ρε τι κακο αυτο 2 μερες τωρα..ολοι πετατε για καυγα!!!!!!Μηπως να κλειναμε για 1-2 μερες να ηρεμουσαμε.....:turtle::turtle:

beefmeup
17-07-11, 19:09
μαλλον θα τον ξερεις προσωπικα ..οποτε ρωτα τον για την αερολογια να σου πει..τεκμηριωμενα!

ναι προχθες τα πιναμε..
τεσπα,νοημα δεν εχει κ με γριφους δεν θελω να μιλαω.
την αερολογια δεν την ανεφερα εγω,αλλα εσυ οποτε αν δεν θες να εξηγησεις τι εννοεις,σιγα μην κατσω να ρωταω δεξια-αριστερα..
να κλεισουμε την παρενθεση προσωπικου επιπεδου κ να μεινουμε επι του θεματος τωρα?
φχαριστω παιδες:welcome:

marvin
17-07-11, 19:12
μαλλον θα τον ξερεις προσωπικα ..οποτε ρωτα τον για την αερολογια να σου πει..τεκμηριωμενα!

Περαν οτι δεν σε γνωριζω ενω με το μελος αντρικο εχω ανταλαξει και μερικα μηνυματα στα οποια τον εχω βρει εγκυρο .σε βρισκω ψιλο αγενη .Δεν θα σου απαντησω οπως θα σου αξιζε απαξιω.:turtle::turtle::turtle:

marvin
17-07-11, 19:13
ναι προχθες τα πιναμε..
τεσπα,νοημα δεν εχει κ με γριφους δεν θελω να μιλαω.
την αερολογια δεν την ανεφερα εγω,αλλα εσυ οποτε αν δεν θες να εξηγησεις τι εννοεις,σιγα μην κατσω να ρωταω δεξια-αριστερα..
να κλεισουμε την παρενθεση προσωπικου επιπεδου κ να μεινουμε επι του θεματος τωρα?
φχαριστω παιδες:welcome:

Σε μενα αναφεροταν .:turtle::turtle:Εγω μιλησα για τεκμηριωση.

Andrikos
17-07-11, 19:18
το οτι ειχες την 'επιλογη' ...να σπουδασεις αγγλια δεν ξερω αν σε καθιστα τον μονο διαιτολογο σε εν αντιθεση με μενα που τελειωσα Ι Ε Κ . αποψη σου ειναι ομως και ειναι σεβαστη..!Η δικη μου ειναι οτι καποιος χρηστης αναβολικων..καλυτερα θα ηταν να μην υπαρχει στον κλαδο της υγειας!

Έχεις θεματάκι προσωπικό . Τίποτα πιο φτηνό και άσχετο με το θέμα δεν έβρισκες να πεις; Γιατί πρέπει να απολογηθώ που εγώ πήγα Αγγλία και εσύ σε ΙΕΚ; Πότε με ένοιαξε πού τελείωσες και πότε έκανα σύγκριση βασικά; Γιατί πιστεύεις ότι μου καίγεται καρφί ; Τι παραλήρημα :green: 'Ακου , γιατί ασχολείσαι με εμένα; Πρώτον είμαι πολύ άσχετος με όλα αυτά, εγώ τα δικά σου ποστ βλέπω τόσα χρόνια και μαθαίνω πράγματα , και δεύτερον αν έχω πάρει αναβολικά είναι δική μου υπόθεση , όπως δική μου υπόθεση είναι αν καπνίζω σαν φουγάρο, αν κάνω χασίς ή LSD΄την Παρασκευή όταν τελειώνω την δουλειά ,κοκαίνη το Σάββατο που βγαίνω και γίνομαι ντέφι από το ουίσκι την Κυριακή,ή αν είμαι ομοφυλόφιλος τις μονές μέρες και ετεροφυλόφιλος τις ζυγές, πού το βάζω γενικά ή σε τι θρησκεία πιστεύω αν πιστεύω. Στον κόσμο των ενηλίκων κανείς δεν νοιάζεται για όλα αυτά αν είσαι καλός στην δουλειά σου.

Polyneikos
17-07-11, 19:36
το οτι ειχες την 'επιλογη' ...να σπουδασεις αγγλια δεν ξερω αν σε καθιστα τον μονο διαιτολογο σε εν αντιθεση με μενα που τελειωσα Ι Ε Κ . αποψη σου ειναι ομως και ειναι σεβαστη..!Η δικη μου ειναι οτι καποιος χρηστης αναβολικων..καλυτερα θα ηταν να μην υπαρχει στον κλαδο της υγειας!

Νομίζω ότι οι προσωπικες επιλογες του καθενος (οι οποιες αγγιζουν και προσωπικα δεδομενα) δεν αποτελουν κριτηριο της επιστημονικης ή γενικότερα (καθως δεν ειμεθα όλοι επιστημονες)της εργασιακης του καταρτισης..
Με την ίδια λογικη που το αναφερεις οι καρδιοχειρουργοι ή οι πνευμονολογοι δεν θα έπρεπε να καπνίζουν καθως είναι δεδομενο ότι το τσιγαρο πειραζει την καρδια και ενα σωρο αλλα πραγματα.Παρόλα αυτα την επιστημη τους μπορουν να την εξασκουν επιτυχημενα(εννοείται ότι δεν προτείνουν στους ασθενεις-πελατες τους να κανουν το ίδιο με εκεινους),ίσως και καποιοι κορυφαίοι να κανουν καταχρήσεις ποτου,φαγητου,τσιγαρου.
Αστοχο επιχειρημα το οποιο αποτελει για μενα προσωπικη μομφη.Παραμείνετε στο θεμα χωρις να πλατιαζουμε ή να εστιαζουμε σε πρόσωπα.

manos_
17-07-11, 19:45
E εχει μια μικρη βαση αυτο αν μιλαμε για αναβολικα,γιατι ενας ανθρωπος ισοροπημενος δεν θα επαιρνε ποτε αναβολικα και εδω δεν μιλαμε για επιχειρηματιες κτλ κτλ μιλαμε για ατομο που αφορα την υγεια σου.Εγω σε γιατρο τουμπανο δεν θα περναγα ουτε απεξω.Το ιδιο ισχυει και για κοκες τριπακια και λεςντι και οτι βαλει ο νους σας απο χημειες.

onymos
17-07-11, 19:48
και οι διαιτολογοι οι πιο πολυ κατα προσεγγιση λειτουργουν..ακομη και με το bmr εκτος αν εχουν το μηχανημα που μετραει την προσληψη οξυγονου! θα συμφωνησω με αυτα που εγραψε ο savage..και οσο για το τι ειναι ασφαλες-υγιεινο να τρωμε ..σιγουρα μια διατροφη bbing δεν ειναι ο,τι το καλυτερο.τυγχανει να μαι και εγω διαιτολογος.

αναφορικα με το παραπανω..εχω γνωρισει ενα θειο ενος φιλου μου ο οποιος ειναι στην αμερικη διατροφολογος και εχει βγαλει και διπλωμα γυμναστη...για να καταλαβετε ο ανθρωπος εγινε διατροφολογος γτ γουσταρε οτι κανουμε εμεισ εδω μεσα. και μ εχει πει οτι το bmr ειναι κατα προσεγγιση και εχει αυτο το μηχανημα οξυγονου και τν αυγουστο που 8α ερ8ει ελλαδα θα το φερει...τσαμπα λιπομετρηση χεχε:green: κ αποτι τν ρωτησα αυτο εχει 4 χιλιαρικα κ το καλυτερο ειναι ενα τεραστιο που εχουν γιατροι συνη8ωσ το οποιο εχει 10.:shock:

onymos
17-07-11, 19:55
:thumbup:

O Μουλίνος είχε αγωνιστική πορεία στο bb, δε γνωρίζω για τον Τσαρτσαρώνη.
Ίσως έχει απαρνηθεί το "βρώμικο" :green: παρελθόν του, μπορείτε όμως να του κάνετε μια επίσκεψη.

το κοιταξα καλυτερα λαθος δικο μου για τον τσατσαρωνη.....και για του λογου το αληθες εχει τελιωσει Ορθοπαιδικό-Χειρουργό, ATLS provider (Yale Medical School), Μέλος American College of Sports Medicine,Μέλος Ελληνικού Ιδρύματος Οστεοπόρωσης Συνεργάτης Ελληνικής έκδοσης MUSCLEMAG, Μετεκπαιδευθείς στις παθήσεις του ποδιού (Podiatric Medicine)στην Atlanta, USA

Andrikos
17-07-11, 19:56
E εχει μια μικρη βαση αυτο αν μιλαμε για αναβολικα,γιατι ενας ανθρωπος ισοροπημενος δεν θα επαιρνε ποτε αναβολικα και εδω δεν μιλαμε για επιχειρηματιες κτλ κτλ μιλαμε για ατομο που αφορα την υγεια σου.Εγω σε γιατρο τουμπανο δεν θα περναγα ουτε απεξω.

Στο μυαλό σου οι "ισσοροπημένοι" άνθρωποι, δηλαδή ο μέσος όρος, απλά κάνουν καταχρήσεις από τα νόμιμα (τσιγάρο - αν δεν ζεις κάτω από κάποια πέτρα θα το έχεις προσέξει τι κάνει το κάπνισμα, φαγητό - πολύ φαγητό, αλκοόλ). Ο κάθε γιατρός, τούμπανο, παχύσαρκος ή καχεκτικός , θα στο εξηγούσε αυτό. Επειδή έχω μεγαλώσει μέσα στα νοσοκομεία λόγω του επαγγέλματος των γονιών μου η κατάσταση υγείας ή το τι κάνει ο ιατρός στο σπίτι του είναι τελείως άσχετο με το αν κάνει καλά την δουλειά του.

manos_
17-07-11, 20:00
Στο μυαλό σου οι "ισσοροπημένοι" άνθρωποι, δηλαδή ο μέσος όρος, απλά κάνουν καταχρήσεις από τα νόμιμα (τσιγάρο - αν δεν ζεις κάτω από κάποια πέτρα θα το έχεις προσέξει τι κάνει το κάπνισμα, φαγητό - πολύ φαγητό, αλκοόλ). Ο κάθε γιατρός, τούμπανο, παχύσαρκος ή καχεκτικός , θα στο εξηγούσε αυτό. Επειδή έχω μεγαλώσει μέσα στα νοσοκομεία λόγω του επαγγέλματος των γονιών μου η κατάσταση υγείας ή το τι κάνει ο ιατρός στο σπίτι του είναι τελείως άσχετο με το αν κάνει καλά την δουλειά του.


Nα στο ξαναγραψω μπας και το καταλαβεις αν και καταλαβαινεις ,γιατρος που βαραει ενεσεις για να κανει μπρατσα δεν μου κανει για γιατρος ειναι διαταραγμενος πως να στο πω αλλοιως.Επειδη περνω αναβολικα ξερω οτι ενας νορμαλ ανθρωπος οπως διατασει η αναγνωρισμενη βιβλιογραφια της ψυχιατρικης δεν το κανει αυτο.Yπαρχει και βιβλιογραφια που αναπτυσσει το προφιλ του χρηστη αναβολικων προφανως θα το γνωριζεις και δεν ειναι διολου κολακευτικη.

Kazmaier
17-07-11, 20:04
Στο μυαλό σου οι "ισσοροπημένοι" άνθρωποι, δηλαδή ο μέσος όρος, απλά κάνουν καταχρήσεις από τα νόμιμα (τσιγάρο - αν δεν ζεις κάτω από κάποια πέτρα θα το έχεις προσέξει τι κάνει το κάπνισμα, φαγητό - πολύ φαγητό, αλκοόλ). Ο κάθε γιατρός, τούμπανο, παχύσαρκος ή καχεκτικός , θα στο εξηγούσε αυτό. Επειδή έχω μεγαλώσει μέσα στα νοσοκομεία λόγω του επαγγέλματος των γονιών μου η κατάσταση υγείας ή το τι κάνει ο ιατρός στο σπίτι του είναι τελείως άσχετο με το αν κάνει καλά την δουλειά του.

συμφωνω σε ολα τα post του andrikou, ακυροσ ο συσχετισμος της φυσικης καταστασης του γιατρου με την αποτελεσματικοτητα του , προχτες ημουν σε κορυφαιο καρδιολογο που ηταν χοντρος και καπνιζε στο μπαλκονι για καμποση ωρα

onymos
17-07-11, 20:05
Nα στο ξαναγραψω μπας και το καταλαβεις αν και καταλαβαινεις ,γιατρος που βαραει ενεσεις για να κανει μπρατσα δεν μου κανει για γιατρος ειναι διαταραγμενος πως να στο πω αλλοιως.Επειδη περνω αναβολικα ξερω οτι ενας νορμαλ ανθρωπος οπως διατασει η αναγνωρισμενη βιβλιογραφια της ψυχιατρικης δεν το κανει αυτο.Yπαρχει και βιβλιογραφια που αναπτυσσει το προφιλ του χρηστη αναβολικων προφανως θα το γνωριζεις και δεν ειναι διολου κολακευτικη.

δε σημαινει ομως πως αν κανει χρηση...θα σε παροτρυνει κιολας ο καθενας κανει τισ επιλογεσ του....αν καταλαβα καλα τη θεσ να πεις:unsure:

marvin
17-07-11, 20:13
Απο ποτε σε ενα φορουμ ββ ανακυρησουμε σε διαταραγμενους ,αναλογα με το επαγγελματους αυτους που εχουν κανει χρηση αναβολικων;

DrNio
17-07-11, 20:34
Nα στο ξαναγραψω μπας και το καταλαβεις αν και καταλαβαινεις ,γιατρος που βαραει ενεσεις για να κανει μπρατσα δεν μου κανει για γιατρος ειναι διαταραγμενος πως να στο πω αλλοιως.Επειδη περνω αναβολικα ξερω οτι ενας νορμαλ ανθρωπος οπως διατασει η αναγνωρισμενη βιβλιογραφια της ψυχιατρικης δεν το κανει αυτο.Yπαρχει και βιβλιογραφια που αναπτυσσει το προφιλ του χρηστη αναβολικων προφανως θα το γνωριζεις και δεν ειναι διολου κολακευτικη.

Aν βρεις κάτι πρόχειρο στο νετ θα με ενδιέφερε.Αν μπορείς στείλε πμ ή πόσταρε κανέναν σύνδεσμο.

sobral
17-07-11, 21:25
Γιατί να μην γράφω; :unsure: Mια χαρά είναι να υπάρχει νέος κόσμος στα φόρουμ , και εγώ μέχρι πέρσι φοιτητής ήμουν.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει όρεξη για προσωπική κόντρα. Διατροφολόγος είμαι , νομίζω καλό είναι να μιλήσει και ένας σε αυτό το τόπικ.

Το ότι ένας άνθρωπος μπορεί να πηγαίνει για καφέ δεν σημαίνει ότι έχει το κίνητρο (δώσε σημασία στην λέξη, άλλο κίνητρο και άλλο να μπορεί) να κάνει ακραία διατροφή. Επίσης τις περισσότερες φορές απλά δεν χρειάζεται να μπαίνει σε αυτήν την διαδικασία.Αυτή είναι η γνώμη μου για ότι αξίζει.

:thumbup::thumbup: έτσι είναι τα πράγματα. Γενικά εδώ στην Ελλάδα που όλοι έχουμε άποψη για όλα, αφορίζουμε πολλά πράγματα εύκολα. Το ότι κάποιος σπούδασε ιατρός,διατροφολόγος κτλ δεν τον καθιστά και απαραίτητα άσχετο από πρακτικής πλευράς (το παω παραπέρα αλλά μιας και το αρχίσαμε...) δεν μπορώ άλλο αυτή την κόντρα των bbers με τους ιατρούς οποιασδήποτε ειδικότητας (και ο διατροφολόγος του Χαροκόπειου για μένα γιατρός λέγεται). Το ότι κάποιος έχει ένα Α σώμα δεν τον καθιστά και γνώστη εργοφυσιολογίας, διατροφής κτλ. Υπάρχουν οι lifestyle διατροφολόγοι που απευθύνονται σε ένα πιο ευρύ κοινό και υπάρχουν και οι πιο hardcore που (ίσως) να έχουν κάνει κ κάποιες παραπάνω σπουδές στην αθλητική διατροφή και έχουν ΚΑΙ γνώσεις διατροφών για αγώνες σωματικής διάπλασης ή απόδοσης. Εγώ ξέρω πάντως μερικούς που μια χαρά υπέρ των συμπληρωμάτων είναι, απλά σε παρακολουθούν ανα τακτά διαστήματα για να είσαι ήσυχος. (αν το πήγα παραπέρα συγχωρέστε με δεν διάβασα όλα αυτά που λέγατε παραπάνω μπήκα στα γρήγορα.:P)

Polyneikos
17-07-11, 22:18
Eγω τωρα παλι θα κανω τον συνηγορο του διαβόλου:
Μιλαμε εικονικα για εναν διατροφολογο -ασχετο με τον χωρο του bodybuilding- ,που πιθανον να μην συμβαδίσει με τις πεπατημενες oδους-μονοπατια του bodybuilding status,καποιοι θα πουν,"ααα,αυτος δεν ξερει απο΄δίαιτες bbing"
Μιλαμε εικονικα κ παλι για εναν διατροφολογο ο οποιος τις γνωσεις του τις εχει μεταφερει και συνδυασει με το χόμπυ του (bodybuilding),καποιοι θα πουν "ενταξει,αλλα και αυτος πιθανον ειναι στο φαρμακο,αρα δεν ειναι η διατροφη του το ατου του,αρα δεν μπορεί να μας βοηθησει,με φαρμακα ξεραμε και εμεις".
Κοινως πουθενα δεν ειμαστε ευχαριστημενοι....
Να πω και ενα παραδειγμα για μια μεση λυση;
Ενας διατροφολογος που θα κανει και λίγα βαρη,αλλα επειδη εμεις θα εχουμε μεγαλύτερο δικεφαλο ή ανοιγμα πλατης,πιθανον δεν θα καταδεχτουμε να μας βοηθησει,καθως "τα φαινομενα δείχνουν ότι τα ξερουμε καλυτερα τα γραμματα από αυτον,πως θα μας παει ενα σκαλι πιο πανω;Γιατι δεν το εχει κανει πραξη στον εαυτό του;;"
Τελικα ποια είναι τα κριτηρια επιλογής ενός ανθρωπου που παμε να μας βοηθησει;Οι τίτλοι στο bbing;Tα πτυχία;Η εμφάνιση;Τα μηχανηματα που διαθετει;
Μπερδευτηκα και δεν μπορω να καταληξω....Ηelp.:unsure:

beefmeup
17-07-11, 23:56
Τελικα ποια είναι τα κριτηρια επιλογής ενός ανθρωπου που παμε να μας βοηθησει;Οι τίτλοι στο bbing;Tα πτυχία;Η εμφάνιση;Τα μηχανηματα που διαθετει;
Μπερδευτηκα και δεν μπορω να καταληξω....Ηelp.:unsure:

κατσε αν ζοριζεσαι να διαλεξεις να σε βοηθεισω εγω κωστα:green:


Κristina Rojas Αθλήτρια IFBB Pro. Εργάζεται ως Personal trainer και σπουδάζει για να πάρει πτυχίο διαιτολογίας.



http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/247567_194024387312672_172885732759871_464833_7974132_n.jpg

Saldi
18-07-11, 01:42
Επειδή είναι ΑΠΕΙΡΑ τα quote που θέλω να κάνω και δεν θα μπώ στην διαδικάσία να πω την γνώμη μου με το "δ'αχτυλο"αλλωστε ο καθένας ξέρει τι γράφει και οποιος παρατηρεί θα ξέρει και σε τί post αναφέρομαι!

1ον..ΒΑΡΕΘΗΚΑ(ποσο μαλλον αλλοι που εγω είμαι και απο τα αρκετά καινουργια μέλη)να βλέπω ΠΑΝΤΟΥ κουβέντες για αναβολικά ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ!
2.Το πως είναι κάποιος στην προσωπική του ζωη τι κάνει και ολα αυτα εκτος οτι δεν αφορά ΚΑΝΕΝΑ δεν μπορείς να κρίνεις απο αυτο...!ο "ειδικός"-"ισσοροπημένος"δεν ξερω και εγω τι θα σου πει τι ΠΡΕΠΕΙ η τι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις...ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ...ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ οτι τα κάνει και αυτος...Ο παππας στην εκκλησιας θα σου πει μην βρίζεις ου ψευδομαρτυρισεις
και δεν ξερω και εγω τι αλλο..Αλλα μπορεί αυτος να τα κάνει...
Αν πας σε εναν γιατρο τι θα σου πει ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ κανει κακο...Αυτος ομως μπορεί να καπνίζει..Τι σημαίνει αυτο οτι δεν είναι καλός γιατρος??Η ο μπαμπασ που λεει το παιδί του μην καπνίσεις αγόρι μου και καπνιζει οτι δεν είναι καλος μπαμπας?

Επίσης ΓΙΑΤΙ ενας που παιρνει αναβολικά και μιγματα που δίνουν σε ζώα η δεν με νοιάζει τι ΔΕΝ είναι ισσοροπημένος ανθρωπος?Εσυ που είσαι ισσοροπημενος γιατι καπνίζεις?Επειδη στο πουλάνε στο περίπτερο?Κάνει τις επιλογές του ο καθένας..Αυτος θέλει να πάρει ΑΣΣ και παίρνει εχει προτεραιότητα και τρέλα και αγάπη για το αθλημα του και θέλει πρόκρυση η θέλει να είναι τούμπανος...Εγω που δεν παίρνω είμαι ισσοροπημενος ενω αυτος οχι?Λιγη λογικη,λίγη πλευρικότητα στις απόψεις μας..Κανένας μας δεν είναι παιδάκι 5 χρονό


Και για τον διατροφολόγο..Συμφωνώ οτι μπορεί να μην εχει σπουδάσει να δίνει συνταγες με βάση τα συμπληρώματα που πα΄ρινει ο καθένας αλλα θεωρώ πως ΟΛΟΙ οι διατροφολόγοι θα έπρεπε να βγάζουν μια ΑΨΩΓΗ διατροφη και να λειτουργουνε με τον τρόπο αυτο..
Καλησπέρα θέλω αυτο.Παιρνω αυτα τα συμπληρώματα κάνω 5 φορες την εμβδομάδα γυμναστική.Το καθημέρινο μου πρόγραμμα είναι αυτο.. κλπ κλπ
Μάλιστα.Θα κάνεις ενα τεστ δισανεξιας μια λυπομετρηση(δεν ξέρω και τι αλλο χρειάζετε συγχωρεστε με αλλα δεν είμαι "ειδικός")θα μου φέρεις να δώ και τα stats απο τα συμπληρωματα σου και θα σου βγάλω μια διατροφη...Και ίσως μερικοι γιατροι που θα είναι πολυ καλοι στο έιδος και έχουν μεγάλο ιατρείο να συνεργάζονται με αρκετους personal trainers και να βγάζουν και προγράματα συμφωνα με της ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ του κάθένα(καυσεις,μεταβολσιμο όρεξη στόχους κλπ κλπ)ΔΙΑΤΡΟΦΗ κ.α!

Αυτα απο εμένα!
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα

tasos2
18-07-11, 11:54
Nα στο ξαναγραψω μπας και το καταλαβεις αν και καταλαβαινεις ,γιατρος που βαραει ενεσεις για να κανει μπρατσα δεν μου κανει για γιατρος ειναι διαταραγμενος πως να στο πω αλλοιως.Επειδη περνω αναβολικα ξερω οτι ενας νορμαλ ανθρωπος οπως διατασει η αναγνωρισμενη βιβλιογραφια της ψυχιατρικης δεν το κανει αυτο.Yπαρχει και βιβλιογραφια που αναπτυσσει το προφιλ του χρηστη αναβολικων προφανως θα το γνωριζεις και δεν ειναι διολου κολακευτικη.

Εχεις δικιο αλλα ουτε το προφιλ του καπνιστη ειναι το καλυτερο. Εκτος βεβαια αν καθε φορα που θελει να καπνισει απομακρυνεται απο τους γυρω του αλλα κανεις δε το κανει. Για σκεψου ποσο εγωιστης και σταρχιδιστης ειναι καποιος που καπνιζει διπλα σε παιδακια ή διπλα σε νεους ανθρωπους ή μεσα στο ταξι με ολα τα παραθυρα κλειστα. Αλλα και τα κινητρα που τον οδηγησαν στο να καπνισει. Για να κανει τον μαγκα μικρος, για να ειναι in στην παρεα του, για να φανει αντρας και ενα σωρο μαλακιες. Εμενα μου φαινεται χειροτερος σαν προσωπικοτητα ο καπνιστης απο το χρηστη αναβολικων. Κι ομως οι περισσοτεροι γιατροι ειναι καπνιστες, δε θα πρεπε να πηγαινουμε σε κανεναν?

Παντως και εγω ειμαι περιεργος να δω το προφιλ χρηστη αναβολικων που λες. Αν εχεις καποια πηγη δωσε...

manos_
18-07-11, 14:51
Εχεις δικιο αλλα ουτε το προφιλ του καπνιστη ειναι το καλυτερο. Εκτος βεβαια αν καθε φορα που θελει να καπνισει απομακρυνεται απο τους γυρω του αλλα κανεις δε το κανει. Για σκεψου ποσο εγωιστης και σταρχιδιστης ειναι καποιος που καπνιζει διπλα σε παιδακια ή διπλα σε νεους ανθρωπους ή μεσα στο ταξι με ολα τα παραθυρα κλειστα. Αλλα και τα κινητρα που τον οδηγησαν στο να καπνισει. Για να κανει τον μαγκα μικρος, για να ειναι in στην παρεα του, για να φανει αντρας και ενα σωρο μαλακιες. Εμενα μου φαινεται χειροτερος σαν προσωπικοτητα ο καπνιστης απο το χρηστη αναβολικων. Κι ομως οι περισσοτεροι γιατροι ειναι καπνιστες, δε θα πρεπε να πηγαινουμε σε κανεναν?

Παντως και εγω ειμαι περιεργος να δω το προφιλ χρηστη αναβολικων που λες. Αν εχεις καποια πηγη δωσε...


Μολις τα ξαναβρω θα σας τα ποσταρω.Οταν δεν εχουμε να κανουμε με αμεσο κερδος ας πουμε ενας ηθοποιος που πρεπει να ειναι τουμπανο για μια ταινια ναι εχουμε διαταραχη και επειδη βλεπω οτι ταραζονται καποιοι δεν πειραζει καλο ειναι αυτο για να κατσετε να σκεφτειτε ο διαταραγμενος δεν ειναι απαραιτητα κατι δαιμονικο επικινδυνο δεν ξερω και εγω τι προσδιορισμο βαζετε στο μυαλο σας ειναι κυριως επικινδυνος για τον εαυτο του.Η συγκριση καπνισματος με αναβολικα μου φαινεται λιγο ακυρη γιατι δεν κανετε τον συνειρμο του αποτελεσματος του καπνου με το φαρμακο και δεν ενοω την ουσια καθαυτη πως επιδρα στον οργανισμο.Ο καπνιστης απλα καπνιζει γιατι εχει συνηθισει και δεν μπορει να ξεκολησει δεν το κανει για ψυχολογικους λογους τουλαχιστον απο την εφηβεια και μετα που κολανε καποια πραγματα περι μαγκιας που αναφερατε.Με λιγα λογια οι χρηστες αναβολικων ειναι ειτε ατομα με ιδιαιτερα χαμηλη αυτοεκτιμηση,ειτε πασχουν απο ναρκισιστικη διαταραχη δηλαδη θελουν να τους προσεχεις και να διαφερουν ακομα και αν αυτο ειναι για ασχημο λογο και η ναρκισιστικη διαταραχη εχει και επιθετικες προεκτασεις ο ναρκισος οταν δεν γινετε αποδεκτος απο τους γυρω του οπως αυτος θελει γινετε επιθετικος και θελει να τον φοβουνται γιατο και βλεπετε πολλα κτηνη φαρμακωμενο να κοιτανε δεξια και αριστερα ψαχνοντας για εχθρους.Τελος εχουμε ατομα που εχουνε δεχτει ειτε λεκτικες ειτε βιαιες επιθεσεις στις οποιες δεν καταφεραν να αντισταθουν και μεσα απο τα αναβολικα φτιαχνουν ενα τρομακτικο πλασμα στο μυαλο τους που θα τους προστατεψει απο μια επικειμενη επιθεση.Αυτα τα ολιγα.

onymos
18-07-11, 15:13
Eγω τωρα παλι θα κανω τον συνηγορο του διαβόλου:
Μιλαμε εικονικα για εναν διατροφολογο -ασχετο με τον χωρο του bodybuilding- ,που πιθανον να μην συμβαδίσει με τις πεπατημενες oδους-μονοπατια του bodybuilding status,καποιοι θα πουν,"ααα,αυτος δεν ξερει απο΄δίαιτες bbing"
Μιλαμε εικονικα κ παλι για εναν διατροφολογο ο οποιος τις γνωσεις του τις εχει μεταφερει και συνδυασει με το χόμπυ του (bodybuilding),καποιοι θα πουν "ενταξει,αλλα και αυτος πιθανον ειναι στο φαρμακο,αρα δεν ειναι η διατροφη του το ατου του,αρα δεν μπορεί να μας βοηθησει,με φαρμακα ξεραμε και εμεις".
Κοινως πουθενα δεν ειμαστε ευχαριστημενοι....
Να πω και ενα παραδειγμα για μια μεση λυση;
Ενας διατροφολογος που θα κανει και λίγα βαρη,αλλα επειδη εμεις θα εχουμε μεγαλύτερο δικεφαλο ή ανοιγμα πλατης,πιθανον δεν θα καταδεχτουμε να μας βοηθησει,καθως "τα φαινομενα δείχνουν ότι τα ξερουμε καλυτερα τα γραμματα από αυτον,πως θα μας παει ενα σκαλι πιο πανω;Γιατι δεν το εχει κανει πραξη στον εαυτό του;;"
Τελικα ποια είναι τα κριτηρια επιλογής ενός ανθρωπου που παμε να μας βοηθησει;Οι τίτλοι στο bbing;Tα πτυχία;Η εμφάνιση;Τα μηχανηματα που διαθετει;
Μπερδευτηκα και δεν μπορω να καταληξω....Ηelp.:unsure:

με αυτα που λες πηγε το μυαλο μου σε καθημερινα συμβαντα....λοιπον θα σας πω με λιγα λογια καποια πραγματα και βγαλτε συμπερασματα. υπαρχει ενας πολυ μεγαλος κυκλος παιδιων στη πολη μου....τα οποια ειναι στην ηλικια μου(19) και μεγαλυτερα.η αληθεια ειναι πως βλεπωντας με δε λεσ 'κοιτα ενα σωμα που εχει φτιαξει το παλικαρι'...και λογικο ειναι ενα χρονο γυμναζομαι.παρολα αυτα εχω αναπτυξει γνωσεις διαβαζωντας και μπορω ευκολα να βοηθησω ενα παιδι το οποιο εχει μαυρα μεσανυχτα. στην αντιθετη πλευρα κολλητος μου που εχει πολυ καλο σωμα και 'φαινεται'...οπου κ να παμε τον ρωτανε τι να παρουνε αν εχει καμια ακρη με φαρμακα ( ο ιδιος δε κανει χρηση) και τι να φανε (διατροφη δε κανει) και δεν εχει κ γνωσεις πανω σαυτη....αν θελει ομως τον πειθει ευκολα τν αλλο....γτ ο αλλος που ειναι ασχετος βλεπωντασ το σωμα τ και μ@@@κιες να τ πει τισ πιστευει. θελωα να καταληξω πως ο μεσος ανθρωπος που ειναι μεσα στην αμα8εια κατα 80% θα εμπιστευτει τον τουμπανο..ξερει δε ξερει. εμενα ανθρωπος που εχει κατεβει και σε αγωνες μου ελεγε μετα απο καθε γευμα να τρωω κ γλυκο και οχι μονο σε μενα. απο κει κ περα καταλαβαινετε τι γινεται...

della
18-07-11, 16:23
εγω θα εμπιστευτω περισσοτερο το πτυχιο του καθε ενος και μετα το τι κανει στη ζωη του
ΥΓ αν καταλαβει κανενας οτι ο ταδε ειναι λαθος τοτε παει και δοκιμαζει αλλον γιατρο
ποιος απο εσας θα ηθελε να παει στο πεπαγνη (ηρακλει κρητης) :P