PDA

Επιστροφή στο Forum : Aεροβια γενικα



RUHL
29-01-08, 17:01
Θελω να μιλησουμε για αεροβια εδω τι εχεται δοκιμασει συνδιασμους κτλ

Ενταξη τα γνωστα επι πολλες εβδομαδες μονο ποδηλατο η τρεξιμο αλλα οπως λενε συνηθηζει το σωμα(επ ευκαιρια τι γνωμη εχεται πανω σε αυτο? υσχιει?)


Μια φορα δοκιμασα να κανω αυτο που ειδα μεσα απο το βιντεο του jay cutler εκει που προπονιοταν για το 2004 arnold clasik νομιζω που ξυπνουσε 2-3 το πρωι να κανει αεροβια.(δεν ξυπνουσα 2 το πρωι φυσικα απλος την σειρα ασκησεων που ειχε)

Εκει το πηγαινε αυτος καπως ετσι ερχοταν εκανε διαδρομο περπατημα 10 λεπτα (περιπου) μετα συνεχιζε με ενα μηχανημα οπως αυτα που διαφημιζουν στην TV για ολο το σωμα που εχει και χειρολαβες που τρεχεις και καλα στον αερα τεσπα(δεν θυμαμε πως λεγεται) μετα εκανε ποδηλατο και σκαλες -λογικα ολες οι ασκησεις ηταν μοιρασμενες ας πουμε αμα εκανε 1 ωρα απο 10-15 λεπτα καθε ασκηση εγω καπως ετσι δοκιμασα παντως

δηλαδη μια ενα μοιγμα απο πολλες ασκησεις το δοκιμασα και ομολωγω ειχα καλυτερα αποτελεσματα







Κατσε να μπει και εδω ο βασιλακης να πει παν μετρο αριστο και στις ασκησεις αεροβικης αχχααχχα

Antonio
29-01-08, 17:23
Εμένα δούλεψε αρκετά η πρωινή αερόβια χωρις κάποια ιδιαίτερα ποικιλία. Διάδρομος ή ελλειπτικό από 30-45' ΄τουλάχιστον 4 φορές την βδομάδα. Θα το ξεκινήσω σιγά σιγά γιατι είμαι πολύ στον όγκο!Τέλος! :food:

toula_nomikou
29-01-08, 20:07
Kαι για μενα η καλυτερη αεροβια ειναι η πρωινη με ελλειπτικο η και διαδρομο,δεν ανεβοκαταιβαινω σε διαφορα μηχανηματα γιατι δε θελω οταν σταθεροποιω τους παλμους της καρδιας και βρισκω ενα ρυθμο να σταματαω και να ανεβαινω σε αλλο μηχανημα.

ioannis1
29-01-08, 23:13
εγω κανω σε προετοιμασια 40 λεπτα γρηγορο περπατημα εξω καθε μερα στις 6πμ.

KATERINI 144
29-01-08, 23:24
Θελω να μιλησουμε για αεροβια εδω τι εχεται δοκιμασει συνδιασμους κτλ

Ενταξη τα γνωστα επι πολλες εβδομαδες μονο ποδηλατο η τρεξιμο αλλα οπως λενε συνηθηζει το σωμα(επ ευκαιρια τι γνωμη εχεται πανω σε αυτο? υσχιει?)



δηλαδη μια ενα μοιγμα απο πολλες ασκησεις το δοκιμασα και ομολωγω ειχα καλυτερα αποτελεσματα
δεν εχει σημασία σε ποιο μηχάνημα θα κάνεις αερόβια αλεξ, το θέμα ειναι ποσες θερμιδες θα κάψεις. :wcourt:

ioannis1
29-01-08, 23:30
+1 :thumbsup:

RUHL
29-01-08, 23:50
Φωτη περα απο τις θερμιδες συνηθηζει ο οργανισμος μετα την ιδια ασκηση και δεν αντιδραει τοσο καλα γνωμη μου

Sourlas
30-01-08, 17:44
Πρωινή με 1000.Ειδικά τώρα που μένω στην εξοχή το πρωινό περπάτημα είναι κορυφή.(αλλο βέβαια που το έκοψα τώρα τελευταία...)

RUHL
30-01-08, 23:08
ε? :green:

Gasturb
31-01-08, 05:54
Ενταξη τα γνωστα επι πολλες εβδομαδες μονο ποδηλατο η τρεξιμο αλλα οπως λενε συνηθηζει το σωμα(επ ευκαιρια τι γνωμη εχεται πανω σε αυτο? υσχιει?

Το βλέπω περισσότερο απο την πλευρά της συνήθειας στο μυαλό παρά στο σώμα ή με άλλα λόγια αν κάνουμε συνέχεια επι μήνες διαδρομο το πιο πιθανόν είναι ότι κάποια στιγμή να τον βαρεθούμε κ να θελήσουμε να κάνουμε ποδήλατο για αλλαγή.

Προσωπικά κάνω εναλλαγές μια ποδήλατο κ την επομένη διάδρομο κ φυσικά τα θετικά της πρωϊνης αεροβίωσης έναντι της απογευματινής υπερτερούν.

Gt

ioannis1
31-01-08, 15:25
ενα πραγμα να ξερεις.η αεροβια δεν συνηθηζεται. :wcourt:

argyrakis
31-01-08, 21:48
Σωστός

Kntrns_MD
01-02-08, 17:20
κυρίως χρησιμοποιώ διάδρομο και πόδήλατο σε χρονικά διαστήματα που αυξομειώνονται ανάλογα με τη περίοδο και τη κατάσταση του σώματός μου. :wcourt:

πάντως έχω δεί αθλητές στους οποίους δούλευε καλύτερα το ελλειπτικό. ίσως γιατί το σώμα τους έχανε δυσκολότερα λίπος.

KATERINI 144
01-02-08, 19:52
πάντως έχω δεί αθλητές στους οποίους δούλευε καλύτερα το ελλειπτικό. ίσως γιατί το σώμα τους έχανε δυσκολότερα λίπος.
γιατί κάνεις περισσότερες κινήσεις στο ελλιπτικο (κουνάς και τα χέρια) , πάντως θεμα συνήθειας κλπ δεν υπάρχει. :chinese:

RUHL
01-02-08, 19:54
Eσυ κανεις αεροβια :chinese: :chinese: :chinese: :chinese: ? :green:

KATERINI 144
01-02-08, 21:12
http://i198.photobucket.com/albums/aa265/144530/International_Fuck.gif

















:evil2:

ioannis1
01-02-08, 23:44
:green: :green: :green: :bounce: :wave:

tasosfit
03-02-08, 22:18
Παιδια αερόβια σημαίνει οτι η ενέργεια που απαιτείται για μια σωματική εργασία καλύπτεται επαρκως απο το ειπνεόμενο οξυγόνο.

Δεν έχει σημασία τι ειδους αεροβια κάνεις.....τουμπες,κατακορυφο, τρέξιμο κ.λ.π. Σημασία έχει με τι παλμούς βαράει η καρδούλα σου. Βεβαια αν η εργασία αφορά τα πόδια μονο σιγουρα οι προσαρμογές στα πόδια θα ειναι ορατές. Στο καρδιοαναπνευστικό ομως δεν έχει να κάνει...