PDA

Επιστροφή στο Forum : προγραμμα διατροφης



paulos perakis
24-07-11, 20:31
Γεια σας ειμαι 17 χρονων και ειμαι 174 cm πιστευω οτι δεν χρειαζεται να κανω εξιδανικευμενη διατροφη βεβαια ομως εκανα οτι μπορω για να κανω μια προσεγμενη διατροφη πλουσια σε υδατανθρακες και πρωτεινες Πρωινο(7.30)ενα ποτηρι γαλα με 1.5% λιπαρα,ενα μπολ δημητριακα με βρωμη και ενα φρουτο
Γευμα 2ο(10.30) ενα σαντουιτς με ενα ολοκληρο αυγο 4 φετες ζαμπον και μαρουλι (το ψωμι ειναι ολικης)
Γευμα 3ο(13.30) Μεσημεριανο εξαρταται παντως θα ειναι κρεας με ρυζι ολικης ή μακαρονια ολικης ή μπορει να ειναι ψαρι και μια σαλατα που ειναι στανταρ
Γευμα 4ο(17.00) Προεξασκητικο δυο κουταλιες φυστικοβουτηρο και δυο κουταλιες whey
Γευμα 5ο(19.00) Μεταεξασκητικο ενα scoop whey μια μπανανα και ενα μπολ βρωμη
Γευμα 6ο(20.00)Βραδυνο ειναι παρομοιο με το μεσημεριανο μικροτερης ποσοτητας γιατι ειναι βραδυ και δεν χρειαζεται να φαω πολυ
Γευμα 7ο(23.00) ενα ποτηρι γαλα με δυο ασπραδια

Ευχαριστω!

Giannistzn
24-07-11, 21:54
Αν εξαιρεσουμε το προ-προπονητικο (για το οποιο δεν εχω γνωσεις οποτε δεν ξερω αν ειναι σωστο ή λαθος) μονο στο τελευταιο γευμα θα σου προτεινα cottage ή γιαουρτακι σαν εναλλακτικες.

Σαν προγραμμα ειναι παρα πολυ καλο και πολυ προσεγμενο κατα τη γνωμη μου. Σου λειπουν ομως 2 βασικα πραγματα.

1) Οι ποσοτητες
2) Δεν βλεπω λιπαρα στη δαιτροφη σου περα απο το φυστικοβουτυρο.

paulos perakis
25-07-11, 07:25
Αν εξαιρεσουμε το προ-προπονητικο (για το οποιο δεν εχω γνωσεις οποτε δεν ξερω αν ειναι σωστο ή λαθος) μονο στο τελευταιο γευμα θα σου προτεινα cottage ή γιαουρτακι σαν εναλλακτικες.

Σαν προγραμμα ειναι παρα πολυ καλο και πολυ προσεγμενο κατα τη γνωμη μου. Σου λειπουν ομως 2 βασικα πραγματα.

1) Οι ποσοτητες
2) Δεν βλεπω λιπαρα στη δαιτροφη σου περα απο το φυστικοβουτυρο.

κοιτα να δεις δεν τα μετραω τα γραμμαρια στη ποσοτητα του φαγητου απλως με το ματι βλεπω ποση ποσοτητα χρειαζομαι για να χορτασω αλλα δεν χρειαζεται να μετραω ακομα και τα γραμμαρια γιατι εχω πολυ διαβασμα και δεν μπορω να κοιταω πχ. αν θα φαω 100 γραμ.κοτοπουλο και απο λιπαρα δεν βαζω πολυ στη διατροφη μου εκτος απο το φυστικοβουτηρο και το λαδι στη σαλατα και μ αυτο τον τροπο εχω αυξησει κατα πολυ τη μυικη μαζα μου δηλαδη ξεκινησα απο 64 κιλα και 15% λιπους και ειμαι τωρα 70 κιλα με 11% λιπους και ετσι οταν κανω γραμμωση θα ειναι πιο ευκολο

paulos perakis
25-07-11, 08:43
κοιτα να δεις δεν τα μετραω τα γραμμαρια στη ποσοτητα του φαγητου απλως με το ματι βλεπω ποση ποσοτητα χρειαζομαι για να χορτασω αλλα δεν χρειαζεται να μετραω ακομα και τα γραμμαρια γιατι εχω πολυ διαβασμα και δεν μπορω να κοιταω πχ. αν θα φαω 100 γραμ.κοτοπουλο και απο λιπαρα δεν βαζω πολυ στη διατροφη μου εκτος απο το φυστικοβουτηρο και το λαδι στη σαλατα και μ αυτο τον τροπο εχω αυξησει κατα πολυ τη μυικη μαζα μου δηλαδη ξεκινησα απο 64 κιλα και 15% λιπους και ειμαι τωρα 70 κιλα με 11% λιπους και ετσι οταν κανω γραμμωση θα ειναι πιο ευκολο

και βεβαια εχουν και τα ψαρια λιπαρα αλλα πιο πολυ και αλλα πιο λιγο

loukiss
25-07-11, 10:48
γτ τοσα πολλα γευματα?παντως το καλυτερο θα ηταν να εχεις τ μεγαλα γευματα μετα την προπονηση .εγω θα το κανα καπως ετσι.
1) Ομελετα με 4 αβγα ολοκληρα + οσα ασπραδια θες (αμα 8ες) + γαλοπουλα/ζαμπον + πιπερια + 3 κουτ της σουπας ελαιολαδο.εδω βαλε και το φυστικοβουτυρο για επιδορπιο.(8:30)
2)Γιαουρτι στραγγιστο + μουσλι (13:30)+κανα φρουτο ακομα αμα θες.
3)Προπονηση (16:00)
4)Whey 30-40 gr (κανα μισα ωρο μετα την προπονηση)(τη μπανανα δν την προτεινω αλλα αμα θες τη βαζεις)
5)Το γευμα 3 + γευμα 6 π ειχες εσυ(δλδ το μεγαλο γευμα...) (οταν πεινασεις τ κανεις αυτο)
6)υπνος..καληνυχτα :P

χρειαζεσαι αρκετη ποσοτητα πρωτεινης...δν ξερω ποσα κιλα εισαι αλλα στο γιαουρτι βαζε καμια 300-400 γρ (με το ματι υπολογιζε δν χρειαζονται ακριβεις μετρησεις) και στο γευμα σου το 5) προτεινω τρελες ποσοτητες (πχ ενα ολοκληρο στηθος κοτοπουλο ,400γρ μπιφτεκια (ψημενα) κτλ)

paulos perakis
25-07-11, 12:38
γτ τοσα πολλα γευματα?παντως το καλυτερο θα ηταν να εχεις τ μεγαλα γευματα μετα την προπονηση .εγω θα το κανα καπως ετσι.
1) Ομελετα με 4 αβγα ολοκληρα + οσα ασπραδια θες (αμα 8ες) + γαλοπουλα/ζαμπον + πιπερια + 3 κουτ της σουπας ελαιολαδο.εδω βαλε και το φυστικοβουτυρο για επιδορπιο.(8:30)
2)Γιαουρτι στραγγιστο + μουσλι (13:30)+κανα φρουτο ακομα αμα θες.
3)Προπονηση (16:00)
4)Whey 30-40 gr (κανα μισα ωρο μετα την προπονηση)(τη μπανανα δν την προτεινω αλλα αμα θες τη βαζεις)
5)Το γευμα 3 + γευμα 6 π ειχες εσυ(δλδ το μεγαλο γευμα...) (οταν πεινασεις τ κανεις αυτο)
6)υπνος..καληνυχτα :P

χρειαζεσαι αρκετη ποσοτητα πρωτεινης...δν ξερω ποσα κιλα εισαι αλλα στο γιαουρτι βαζε καμια 300-400 γρ (με το ματι υπολογιζε δν χρειαζονται ακριβεις μετρησεις) και στο γευμα σου το 5) προτεινω τρελες ποσοτητες (πχ ενα ολοκληρο στηθος κοτοπουλο ,400γρ μπιφτεκια (ψημενα) κτλ)

ειμαι 71 κιλα και 173 cm αλλα πιστευω οτι η διατροφη που μου προτινεις ειναι λιγο υπερβολικη για μενα(επειδη ειμαι 17 χρονων) ειδικα το πρωινο παντως με τη διατροφη που κανω εχω βαλει αρκετη αλιπη μυικη μαζα χωρις υπερβολες

paulos perakis
26-07-11, 08:49
Γεια σας παιδια ειμαι 17 χρονων και επειδη τον επομενο χρονο θα προετοιμαζομαι για παννεληνιες και μπορει καποιες φορες να μην μπορω να γευαματισω ανα τρεις αλλα αν τεσσερις ωρες το πολυ πειραζει?εννοω μηπως υπαρχει ενδεχομενο να χασω μυικο ιστο?

Ευχαριστω!

tolis93
26-07-11, 09:03
Γεια σας παιδια ειμαι 17 χρονων και επειδη τον επομενο χρονο θα προετοιμαζομαι για παννεληνιες και μπορει καποιες φορες να μην μπορω να γευαματισω ανα τρεις αλλα αν τεσσερις ωρες το πολυ πειραζει?εννοω μηπως υπαρχει ενδεχομενο να χασω μυικο ιστο?

Ευχαριστω!

Μπα τπτ δε παθαίνεις τεσταρισμενο κάποτε έτρωγα κ ανά 5 ωρο σκέψου

paulos perakis
26-07-11, 09:53
Μπα τπτ δε παθαίνεις τεσταρισμενο κάποτε έτρωγα κ ανά 5 ωρο σκέψου

ρωταω γιατι εχω ακουσει οτι πρεπει αυστηρα να τρως ανα 2-3 ωρες ευχαριστω παντως

Kaloutsikos
26-07-11, 10:22
ρωταω γιατι εχω ακουσει οτι πρεπει αυστηρα να τρως ανα 2-3 ωρες ευχαριστω παντως

οχι ρε συ δεν πειράζει!
Αρκεί να τρως παραπάνω ποσότητες

Giannistzn
26-07-11, 12:29
ρωταω γιατι εχω ακουσει οτι πρεπει αυστηρα να τρως ανα 2-3 ωρες ευχαριστω παντως

Το λεμε αυτο γιατι, αν π.χ. τρως ανα 5 ωρες, και 1ο γευμα στις 7 (λεω εγω τωρα)

2ο στις 12 00
3ο στις 17 00
4ο στις 22 00

Και μετα? Σε πιεζει ο χρονος δηλαδη, αλλα αν το οργανωσεις σωστα, με την καταλληλη ποσοτητα οπως ειπε και ο καλουτσικος δεν εχεις προβλημα.

paulos perakis
26-07-11, 15:32
Το λεμε αυτο γιατι, αν π.χ. τρως ανα 5 ωρες, και 1ο γευμα στις 7 (λεω εγω τωρα)

2ο στις 12 00
3ο στις 17 00
4ο στις 22 00

Και μετα? Σε πιεζει ο χρονος δηλαδη, αλλα αν το οργανωσεις σωστα, με την καταλληλη ποσοτητα οπως ειπε και ο καλουτσικος δεν εχεις προβλημα.

οχι τα γευματα μου θα βγαινουν σιγουρα 5-6 απλα σε κανα δυο μπορει να υπαρχει διαστημα το πολυ τεσσαρων ωρων

tolis93
26-07-11, 15:34
οχι τα γευματα μου θα βγαινουν σιγουρα 5-6 απλα σε κανα δυο μπορει να υπαρχει διαστημα το πολυ τεσσαρων ωρων
κοιτα το θεμα ειναι κ το τι τρως παιζει να ναι κ το καλυτερο αυτο π κανεις.εγω πχ τρωω 6 κ μετα στισ 10 10 κ μισι.καθε μερα αυτο.κ μετα ξανα τρωω καμια ωρα μετα οποτε δε τρεχει μια;)

dionisos
26-07-11, 15:58
Γεια σας παιδια ειμαι 17 χρονων και επειδη τον επομενο χρονο θα προετοιμαζομαι για παννεληνιες και μπορει καποιες φορες να μην μπορω να γευαματισω ανα τρεις αλλα αν τεσσερις ωρες το πολυ πειραζει?εννοω μηπως υπαρχει ενδεχομενο να χασω μυικο ιστο?

Ευχαριστω!

Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση! Μην ξεχνάς πως άλλοι δουλεύουν, έχουν οικογένεια, παιδιά, υποχρεώσεις δεν είναι δυνατόν όλη μέρα κάθε μέρα να είναι σαν ρομποτάκια με το θέμα του φαγητού! Επίσης αρκετοί κάνουν 3 γεύματα και πάλι δουλεύει καλά πάνω τους! Ειδικά στην 3 λυκείου που θα έχεις το άγχος και την αγωνία σου για τις εξετάσεις γνώμη μου είναι να μην επιβαρύνεις με επιπλέον άγχος την καθημερινότητά σου!

Kaloutsikos
27-07-11, 14:49
Δεν υπάρχει καμία τέτοια περίπτωση! Μην ξεχνάς πως άλλοι δουλεύουν, έχουν οικογένεια, παιδιά, υποχρεώσεις δεν είναι δυνατόν όλη μέρα κάθε μέρα να είναι σαν ρομποτάκια με το θέμα του φαγητού! Επίσης αρκετοί κάνουν 3 γεύματα και πάλι δουλεύει καλά πάνω τους! Ειδικά στην 3 λυκείου που θα έχεις το άγχος και την αγωνία σου για τις εξετάσεις γνώμη μου είναι να μην επιβαρύνεις με επιπλέον άγχος την καθημερινότητά σου!

Πολύ σωστός!

paulos perakis
28-07-11, 17:32
Πολύ σωστός!

Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας και να σας πω εφυγε ενα βαρος απο πανω μου:D

paulos perakis
27-08-11, 08:14
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν τωρα για ενα χρονο που θα κανω συντηρηση λογω του οτι προετοιμαζομαι για πανελληνιες και δεν μπορω να συνεχισω τον ογκο μπορω να κανω ενα διαλλειμα απ τα συμπληρωματα για ενα χρονο?

giannis64
27-08-11, 11:47
ναι φυσικα. απλα θα πρεπει να μπεις στην διαδηκασια να κανεις προετημασια των φαγητων σου, οποτε να εχεις τα καταληλα διατροφηκα στις τροφες σου.

tolis93
27-08-11, 12:10
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν τωρα για ενα χρονο που θα κανω συντηρηση λογω του οτι προετοιμαζομαι για πανελληνιες και δεν μπορω να συνεχισω τον ογκο μπορω να κανω ενα διαλλειμα απ τα συμπληρωματα για ενα χρονο?αφου το λες και μονος σου ρε αδερφε συμπληρωματα.αντι για 1 σκουπ πρωτεινη τρωγε 10 ασπραδια αυγων:green:

lila_1
27-08-11, 20:50
Γεια σας παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν τωρα για ενα χρονο που θα κανω συντηρηση λογω του οτι προετοιμαζομαι για πανελληνιες και δεν μπορω να συνεχισω τον ογκο μπορω να κανω ενα διαλλειμα απ τα συμπληρωματα για ενα χρονο?
Den κατάλαβα...λόγω πανελληνίων δεν θα μπορείς να κάνεις προπόνες ή δεν θα μπορείς να τρώς πολύ φαί????

tasos2
27-08-11, 21:27
Πες μας σε τι ειδους συμπληρωματα αναφερεσαι.

paulos perakis
13-09-11, 14:47
Γεια σας παιδια μετα απο μια περιοδο ογκου περναω σε περιοδο συντηρησης και σκεφτομαι οτι με μια ισορροπημενη διατροφη με 6 γευματα και με προπονησεις των 15επαναληψεων πιστευετε οτι θα μπορεσω να διατηρησω τον ογκο μου?Επισης ειμαι 76 κιλα 173 cm και 17 χρονων
Ευχαριστω!

Kaloutsikos
14-09-11, 10:13
Γεια σας παιδια μετα απο μια περιοδο ογκου περναω σε περιοδο συντηρησης και σκεφτομαι οτι με μια ισορροπημενη διατροφη με 6 γευματα και με προπονησεις των 15επαναληψεων πιστευετε οτι θα μπορεσω να διατηρησω τον ογκο μου?Επισης ειμαι 76 κιλα 173 cm και 17 χρονων
Ευχαριστω!

Δεν θελεις αλλο ογκο και θες να κανεις συντηρηση φιλος;

paulos perakis
14-09-11, 13:28
Δεν θελεις αλλο ογκο και θες να κανεις συντηρηση φιλος;

Τωρα για ενα χρονο μονο λιγο συντηρηση

xrisbud
14-09-11, 15:37
μου φαίνεται λίγο μπερδεμένος ο φίλος, μάλλον δεν ξέρει πως να πει αυτό που θέλει.

Kaloutsikos
14-09-11, 15:40
Τωρα για ενα χρονο μονο λιγο συντηρηση

Δηλαδη θες να παραμινεις οπως εισαι,
Ουτε να κανει ογκο, αλλα ουτε να γραμμωσεις;

paulos perakis
14-09-11, 17:08
Δηλαδη θες να παραμινεις οπως εισαι,
Ουτε να κανει ογκο, αλλα ουτε να γραμμωσεις;

ρε παιδια σας λεω οτι θελω να κανω συντηρηση τι δεν καταλαβαινετε?:P

Txc
15-09-11, 10:53
οκ και απο εμας τι βοηθεια θελεις?
ποσες ειναι οι θερμιδες συντηρησης του βαρους σου?
φτιαξε ενα διατροφικο πλανο με 6 γευματα και υπολογισε θερμιδες...
αν ειναι παραπανω, κοψε θερμιδες...
αν ειναι λιγοτερες, αυξησε την ποσοτητα...
δεν καταλαβα για ποιο λογο εκανες αυτο το ποστ...

steg
15-09-11, 12:19
Τη μυική μάζα που έβαλες θέλεις να διατηρήσεις, κάνοντας ισοθερμιδική διατροφή (αντί για υπερθερμιδική που έκανες μέχρι τώρα). Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Οι 15 επαναλήψεις πολλές μου φαίνονται, μάλλον πρέπει να πας πιο κάτω για να είναι τα σετάκια λειτουργικά και όχι σετάκια "ζεστάματος".

Kaloutsikos
15-09-11, 19:32
ρε παιδια σας λεω οτι θελω να κανω συντηρηση τι δεν καταλαβαινετε?:P

Σόρυ ρε συ, αλλά μου φάνηκε περίεργο.:toast:

Οπως είπε και ο steg θέλεις ισοθερμιδική διατροφη, και απο επαναλήψεις παίξε 8-10,

leftis
15-09-11, 20:00
Να ρωτήσω τον λόγο που θές να κάνεις συντήρηση? Ρωτάω απο περιέργεια. Στα 17 σου κιόλας και από τα 14 να κάνεις γυμναστική δεν μπορεί να έχεις πολλές μάζες.

giannis64
15-09-11, 20:28
ρε παιδια σας λεω οτι θελω να κανω συντηρηση τι δεν καταλαβαινετε?:P

οι επαναληψεις δεν θα σου αλλαξουν τα κιλα σου.
αν μεχρι τωρα εβαζες κιλα, πρεπει να αρχησεις να κατεβαζεις σταδιακα και σε ανα αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα θερμιδες. καποια στιγμη θα δεις οτι εχεις σταματησει να βαζεις και θα σταθεροποιηθεις. εκει θα μενεις. δεν ειναι ευκολα να κανεις στοπ στην αυξηση η στην μειωση των κιλων σου.
θελει λιγο χρονο και υπολογησμο στις ποσοτητες της διατροφης. αυτης που ειχες μεχρι τωρα και αυτην που ακολουθησεις απο εδω και περα.

Kaloutsikos
15-09-11, 20:48
οι επαναληψεις δεν θα σου αλλαξουν τα κιλα σου.
αν μεχρι τωρα εβαζες κιλα, πρεπει να αρχησεις να κατεβαζεις σταδιακα και σε ανα αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα θερμιδες. καποια στιγμη θα δεις οτι εχεις σταματησει να βαζεις και θα σταθεροποιηθεις. εκει θα μενεις. δεν ειναι ευκολα να κανεις στοπ στην αυξηση η στην μειωση των κιλων σου.
θελει λιγο χρονο και υπολογησμο στις ποσοτητες της διατροφης. αυτης που ειχες μεχρι τωρα και αυτην που ακολουθησεις απο εδω και περα.

Αμα κατεβάζει σταδιακα τα κιλά δεν θα πέσει κιώλας λίγο?

giannis64
15-09-11, 20:49
ποια κιλα? τα σωματικα?

Kaloutsikos
15-09-11, 21:43
ποια κιλα? τα σωματικα?

Εγω καταλαβα οτι ελεγες για τα κιλα που σηκωνει στο γυμναστηριο...

paulos perakis
16-09-11, 21:58
Παιδια ευχαριστω για τις συμβουλες και μολις τελειωσω τις παννεληνιες θα μπω ξανα στον ογκο με δυναμη!

paulos perakis
18-09-11, 19:04
Γεια σας παιδια ειμαι 17 χρονων,173 cm,76.5 κιλα με 13% λιπος και ξεκινησα ογκο εδω και 5 μηνες και πηρα 11 κιλα με ελαχιστο λιπος και ο στοχος μου τωρα ειναι να παω στα 80 κιλα και μετα να κανω γραμμωση και ετσι ειπα να ποσταρω τι διατροφη μου για να μου πειτε τη γνωμη σας
Πρωινο(7.00)
ενα ποτηρι γαλα 1.5% 100 gr κουακερ και ενα φρουτο
Δεκατιανο(11.00) στο σχολειο
ενα τοστ με 4 φετες γαλοπουλα και τυρι light και μια μπαρα δημητριακων
Μεσημεριανο(14.30)
100 gr μαυρο ρυζι με 200 gr κρεας ή ψαρι
Πριν την προπονηση(17.30)
δυο κουταλιες φυστικοβουτηρο
Μετα την προπονηση(18.30)
παρομοιο με το μεσημεριανο
Βραδυνο(21.00)
ενα τοστ οπως και του δεκατιανου με ενα ολοκληρο αβγο και ενα ποτηρι γαλα
Πριν τον υπνο(23.00)
ενα γιαουρτι 200 gr με μια χουφτα καρυδια

συμπηρωματα δεν χρησιμοποιω πια μετα απο παροτρηνση γιατρου αλλοστε συνεχησα να αναπτυσσομαι κανονικα και χωρις αυτα
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! και οποιες διορθωσεις ειναι δεκτες

Txc
18-09-11, 19:12
Καλη μου φαινετε για τα δεδομενα σου...
Αφου δεν παιρνεις συμπληρωματα...
Βαλε 3-4 φρουτα και κανα 2 σαλατες στα γευματα σου...
Δεν σε καλυπτουν, αν κανεις δυνατη προπονηση...
Αλλα απο τιποτα...
Καλυτερα αυτα...

paulos perakis
18-09-11, 19:57
Καλη μου φαινετε για τα δεδομενα σου...
Αφου δεν παιρνεις συμπληρωματα...
Βαλε 3-4 φρουτα και κανα 2 σαλατες στα γευματα σου...
Δεν σε καλυπτουν, αν κανεις δυνατη προπονηση...
Αλλα απο τιποτα...
Καλυτερα αυτα...

οι σαλατες ειναι στανταρ απλα ξεχασα να τις αναφερω και οσο γι αυτο που λες οτι δεν με καλυπτουν λογω της δυνατης προπονησης κανεις λαθος γιατι μ αυτη τη διατροφη εβαλα τα 11 κιλα δεν ξερω και μενα στην αρχη μου μου φαινοντουσαν λιγα τα γευματα σαν ποσοτητα αλλα στην πορεια ειδα οτι σε μενα δουλευαν μια χαρα σ εευχαριστω παντως για τη γνωμη σου

Txc
18-09-11, 20:08
οι σαλατες ειναι στανταρ απλα ξεχασα να τις αναφερω και οσο γι αυτο που λες οτι δεν με καλυπτουν λογω της δυνατης προπονησης κανεις λαθος γιατι μ αυτη τη διατροφη εβαλα τα 11 κιλα δεν ξερω και μενα στην αρχη μου μου φαινοντουσαν λιγα τα γευματα σαν ποσοτητα αλλα στην πορεια ειδα οτι σε μενα δουλευαν μια χαρα σ εευχαριστω παντως για τη γνωμη σου

Δεν λεω για τις θερμιδες...

paulos perakis
18-09-11, 21:00
Δεν λεω για τις θερμιδες...

εγω λεω και απο αποψη πρωτεινης,υδατανθρακα κτλπ

paulos perakis
28-09-11, 14:24
Γεια σας παιδια επειδη μπαινω σε περιοδο γραμμωσης θα ηθελα να ποσταρω τη διατροφη μου για να την αξιολογησετε επισης ειμαι 77 κιλα και 173 cm
Πρωινο(7.00)
1 ποτηρι γαλα με 60 gr βρωμη και δημητριακα ολικης

Δεκατιανο(11.00)
1 τοστ με 4φετες γαλοπουλα και τυρι light

Μεσημεριανο(14.00)
150gr μαυρο ρυζι ή μακρονια με κατι πρωτεινουχο με 200 gr κοτοπουλο ή ψαρι ή οσπρια

Απογευματινο(17.00)
ενα σαντουιτς με 4 φετες γαλοπουλα και δυο αυγα

Βραδυνο(20.00)-μεταπροπονητικο
παρομοιο με το μεσημεριανο σε μικροτερη ποσοτητα

γενικα πινω 2 λιτρα νερο την ημερα και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε περιπου αναλογως βεβαια και τον ανθρωπο και του στοχους του ποσο κραταει αυτη η δυσκολη περιοδος της γραμμωσης
Ευχαριστω!

TheWorst
28-09-11, 14:28
Φιλε αλλαξε καλυτερα τη διατροφη γραμμωσης,πρωι εχεις δημητριακα και βρωμη , μεσημερι - βραδυ εχεις συνολικα 300 γραμμαρια μαυρο ρυζι .. Φαντασου οτι κατω απο 250-300 υ/ες δε πεφτεις.

paulos perakis
28-09-11, 14:32
Φιλε αλλαξε καλυτερα τη διατροφη γραμμωσης,πρωι εχεις δημητριακα και βρωμη , μεσημερι - βραδυ εχεις συνολικα 300 γραμμαρια μαυρο ρυζι .. Φαντασου οτι κατω απο 250-300 υ/ες δε πεφτεις.
Δηλαδη τι μου προτεινεις?

TheWorst
28-09-11, 14:38
Διαβασε αυτο. http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1050-%CE_%CE%B9%CE%B1%CF_%CF_%CE%BF%CF_%CE%AE-%CE_%CF_%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CF_%CF_%CE%B7%CF_

Εχεις πολλους υ/ες , λιγη πρωτεινη .

paulos perakis
09-10-11, 14:21
Γεια σας παιδια ειμαι 17 χρονων 173cm και 76 κιλα θα ηθελα να αξιολογησετε τη διατροφη μου που εφτιαξα για γραμμωση

Προπονητικο(6.00)
1 κουτ του γλυκου φυστικοβουτηρο και ενα σοκολατακι

Μεταπροπονητικο-πρωινο(7.00)
3 αυγα 2 κροκοι ενα ασπραδι
ενα ποτηρι γαλα 1.5%
60 γρ δημητριακα με κουακερ

Δεκατιανο στο σχολειο(11.00)
ενα τοστ με 3 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι απαχο

Μεσημεριανο(14.00)
1 ντοματα
150γρ κοτοπουλο ή ψαρι με 100 γρ μαυρα μακαρονια

Απογευματινο(17.00)
100 γρ κοτοπουλο με μιση ντοματα

Βραδυνο(20.00)
7 φετες γαλοπουλα

θα ηθελα να επισημανω οτι η προπονηση που κανω το πρωι ειναι αεροβικη με κοιλιακους και ραχιαιους ενω τα βαρη τα κανω αλλη μερα

beefmeup
09-10-11, 14:26
φιλε μολις τσιμπησες ενα infraction,μεχρι να καταλαβεις πως λειτoυργει το φορουμ.
δεν μπορει καθε μερα να ασχολουμαι μαζι σου κ με τα θεματα που ανοιγεις.
σου εχω κανει παρατηρησεις κ με αγνοεις λες κ το κανεις επιτιδες..
εδω ειχες ηδη θεμα για την διατροφη γραμμωσης,κ ανοιξες κ αλλο..:unsure:

xristosgaz
09-10-11, 14:44
6.00 -- Μην τρως τπτ χανεται το νοημα της πρωινης αεροβιας ετσι(ασε που με το σοκολατακι κ το φυστικοβουτηρο παει η ινσουλινη στο θεο-κακο)
7.00 -- Βαλε 2 ασπραδια ακομα κ 3 αμα μπορεις γαλα βαλε ισα ισα για τη βρωμη και φαε εδω το φυστικοβουτηρο
11.00 -- απαχο τυρι δεν υπαρχει...οποτε βαλε 4 φετες γαλοπουλα και 1 τυρι (το ψωμι εννοειται ολικης ε;)
14.00 -- τα μακαρονια αν ειναι το βαρος π αναφερεις μαγειρεμενα οκ αν ειναι αβραστα μειωσε τα στα 50
17.00 -- φαε κ ολοκληρη τη ντοματα και βαλε ελαιολαδο
20.00 -- βαλε κ κανενα λαχανικο με ελαιολαδο κ ξηρους καρπους εναλλακτικα γιαουρτι ή κοτατζ με ξηρους καρπους

λογω της απουσιας φρουτων λογικο για γραμμωση θελεις και μια πολυβιταμινη γτ αλλιως θα αρρωστησεις χαλαρα

paulos perakis
09-10-11, 15:01
6.00 -- Μην τρως τπτ χανεται το νοημα της πρωινης αεροβιας ετσι(ασε που με το σοκολατακι κ το φυστικοβουτηρο παει η ινσουλινη στο θεο-κακο)
7.00 -- Βαλε 2 ασπραδια ακομα κ 3 αμα μπορεις γαλα βαλε ισα ισα για τη βρωμη και φαε εδω το φυστικοβουτηρο
11.00 -- απαχο τυρι δεν υπαρχει...οποτε βαλε 4 φετες γαλοπουλα και 1 τυρι (το ψωμι εννοειται ολικης ε;)
14.00 -- τα μακαρονια αν ειναι το βαρος π αναφερεις μαγειρεμενα οκ αν ειναι αβραστα μειωσε τα στα 50
17.00 -- φαε κ ολοκληρη τη ντοματα και βαλε ελαιολαδο
20.00 -- βαλε κ κανενα λαχανικο με ελαιολαδο κ ξηρους καρπους εναλλακτικα γιαουρτι ή κοτατζ με ξηρους καρπους

λογω της απουσιας φρουτων λογικο για γραμμωση θελεις και μια πολυβιταμινη γτ αλλιως θα αρρωστησεις χαλαρα

για το γευμα στις 6.00 μου το προτεινε καποιος γυμναστης για ενεργεια και ειπα να τον εμπιστευτω χωρις να ειμαι συμφωνος αλλα ειπα οτι κατι ξερει παραπανω

tolis93
09-10-11, 22:18
Γεια σας παιδια ειμαι 17 χρονων 173cm και 76 κιλα θα ηθελα να αξιολογησετε τη διατροφη μου που εφτιαξα για γραμμωση

Προπονητικο(6.00)
1 κουτ του γλυκου φυστικοβουτηρο και ενα σοκολατακι <--- στειλτο οπως ειναι

Μεταπροπονητικο-πρωινο(7.00)
3 αυγα 2 κροκοι ενα ασπραδι<--- 4 ασπραδια 1 κροκο εισαι οκ νομιζω
ενα ποτηρι γαλα 1.5%
60 γρ δημητριακα με κουακερ

Δεκατιανο στο σχολειο(11.00)
ενα τοστ με 3 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι απαχο<---4 φετες γαλοπουλα 1 τυρι.η βαζε τονο εναλλακτικα με τη γαλοπουλα

Μεσημεριανο(14.00)
1 ντοματα
150γρ κοτοπουλο ή ψαρι με 100 γρ μαυρα μακαρονια<--- καλυτερα γλυκοπατατα η ρυζι καστανο 100 γρ η 40-50 γρ αντιστοιχα.ζυγησμενα αβραστα

Απογευματινο(17.00)
100 γρ κοτοπουλο με μιση ντοματα<--- βαλε πρασινη σαλατα εδω κ εναλλακτικα μπορεις να κανεις ομελετα με 4 ασπραδια κ λαχανικα οπως πιπεριες μανηταρια κτλπ.σε αντικολλητικο τηγανι χωρις λαδι παντα

Βραδυνο(20.00)
7 φετες γαλοπουλα<----εδω βαλε κ 1 τυρι κοτατζ η 1 γιαουρτι
πριν τον υπνο θα εβαζα 1 γιαουρτι με 1 κ γλυκου φυστικοβουτηρο

θα ηθελα να επισημανω οτι η προπονηση που κανω το πρωι ειναι αεροβικη με κοιλιακους και ραχιαιους ενω τα βαρη τα κανω αλλη μερα
παρε πολυβιταμινες η βαλε κ κανα φρουτο στο σχολειο κ παρε κ κανενα ιχθυελαιο σε βλεπω μεσα νοεμβρη με 39 πυρετουλη κ στο κρεβατι

paulos perakis
12-04-12, 18:58
Γεια σας ειμαι 18 χρονων,1.73 cm και 79.5 κιλα θα ηθελα να μου πειτε
τη γνωμη σας για το προγραμμα διατροφης μου για μυικο ογκο

Πρωινο 300ml γαλα,100γρ κουακερ ενα φρουτο και 2 κουταλιες φυστικοβουτηρο
Δεκατιανο ενα κεσεδακι γιαουρτι με μελι,ενα τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι και 2 ολοκληρα αυγα
Μεσημεριανο-μεταπροπονητικο ασπρο ρυζι,ασπρα μακορονια ή πατατα με ψαρι,κρεας,κοτοπουλο ή οσπρια και σαλατα με ελαιολαδο
Απογευματινο σαν το μεσημεριανο απλα με ολικης ζυμαρικα
Βραδυνο κοτοπουλο ή τονο με σαλατα

Σας ευχαριστω για το χρονο σας

Apollonas
12-04-12, 20:52
Γεια σας ειμαι 18 χρονων,1.73 cm και 79.5 κιλα θα ηθελα να μου πειτε
τη γνωμη σας για το προγραμμα διατροφης μου για μυικο ογκοΠρωινο 300ml
γαλα,100γρ κουακερ ενα φρουτο και 2 κουταλιες φυστικοβουτηροΔεκατιανο ενα
κεσεδακι γιαουρτι με μελι,ενα τοστ με 2 φετες γαλοπουλα και 2 φετες τυρι και
2 ολοκληρα αυγαΜεσημεριανο-μεταπροπονητικο ασπρο ρυζι,ασπρα μακορονια ή
πατατα με ψαρι,κρεας,κοτοπουλο ή οσπρια και σαλατα με ελαιολαδοΑπογευματινο
σαν το μεσημεριανο απλα με ολικης ζυμαρικαΒραδυνο κοτοπουλο ή τονο με
σαλαταΣας ευχαριστω για το χρονο σας

Πόσο καιρό το ακολουθείς το πρόγραμμα αυτό;

paulos perakis
30-04-12, 08:59
Γεια σας παιδια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για τη διατροφη που εφτιαξα με στοχο τη γραμμωση ειμαι 173 cm 78 kg
Γευμα1 1 ποτηρι γαλα 2% 45 γρ βρωμη και ενα scoop whey και μια καψουλα cla και μια πολυβιταμινη
Γευμα2 2 ασπραδια και ενα κροκο και 5 φετες γαλοπουλα
Γευμα3 μεταπροπονητικο 150 γρ κοτοπουλο ή ψαρι ή μπιφτεκι με μια σαλατα και 100γρ μπασματι και μια κουταλια ελεολαδο και ενα cla
Γευμα4 σαν το μεσημεριανο χωρις το μπασματι
Γευμα5 200 γρ γιαουρτι 2% με μια κουταλια μελι(δυστυχως το γιαουρτι δεν μπορω να το φαω χωρις μελι) και μια χουφτα φιστικια αναλατα και ενα cla
δεν ξερω αν το cla βοηθαει μπορει καποιος να μου πει μια γνωμη?Ευχαριστω!

xgiwrgos
30-04-12, 10:12
Γεια σας παιδια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για τη διατροφη που εφτιαξα με στοχο τη γραμμωση ειμαι 173 cm 78 kg
Γευμα1 1 ποτηρι γαλα 2% 45 γρ βρωμη και ενα scoop whey και μια καψουλα cla και μια πολυβιταμινη(Βγάλε το γάλα γιατί θολώνει και αντικατέστησέ το με άλλη πηγή πρωτείνης/υδατ ή αυξησε τις ποσότητες της βρώμης και whey)
Γευμα2 2 ασπραδια και ενα κροκο και 5 φετες γαλοπουλα(Βάλε και εδώ υδατάνθρακα)
Γευμα3 μεταπροπονητικο 150 γρ κοτοπουλο ή ψαρι ή μπιφτεκι με μια σαλατα και 100γρ μπασματι και μια κουταλια ελεολαδο και ενα cla
Γευμα4 σαν το μεσημεριανο χωρις το μπασματι(βάλε και εδώ υδατάνθρακα αλλα μειωμένο κατα 40% από το μεσημεριανό)
Γευμα5 200 γρ γιαουρτι 2% με μια κουταλια μελι(δυστυχως το γιαουρτι δεν μπορω να το φαω χωρις μελι) και μια χουφτα φιστικια αναλατα και ενα cla
δεν ξερω αν το cla βοηθαει μπορει καποιος να μου πει μια γνωμη?Ευχαριστω!

καλή είναι σε γενικές γραμμές απλώς δεν καλύπτει τις ανάγκες σου σε υδατάνθρακα και πρωτείνη αυτη η διατροφή αν είσαι 175cm και 78 kg. Χρειάζεται να υπολογίσεις τις ποσότητες πρωτείνης, υδατάνθρακά και λίπη που πρέπει να λαμβάνεις κάθε μέρα.

Βασικά έχεις ήδη ανοιγμένο ΙΔΙΟ θέμα και δεν καταλαβα γιατί ανοιξες και αλλο.

paulos perakis
05-08-12, 09:24
Γεια σας παιδια κατ αρχας θελω να ζητησω συγγνωμη π ανοιγω κ αλλο θεμα με διατροφη γι ογκο αλλα το προηγουμενο θεμα π ανοιξα δεν μπορω να το βρω τεσπα ειμαι 18 χρονων 173 cm και 79,5 κιλα
Πρωινο(7.30) 250 ml γαλα με 1 κουτ της σουπας κακαο 4 ασπραδια και 2 κροκους και 100 γρ κουακερ
Δεκατιανο(10.30) 250 γρ ψαρι και 150 γρ βραστη πατατα με μια σαλατα και μια κουτ της σουπας ελαιολαδο
Πριν τη προπονηση(12.30) μια μπανανα
Μετα την προπονηση-Μεσημεριανο (13.30) 200 γρ κοτοπουλο ή μπιφτεκια με 200 γρ μπασματι και μια σαλατα
Απογευματινο(17.30) 200 γρ οσπρια με 150 γρ μαυρο ρυζι( αυτο το γευμα μου το προτεινε γυμναστης για να ξεφυγω απ τα κρεας,τα αυγα και το ψαρι και ειναι και πιο οικονομικο)
Βραδυνο(20.30) 300 γρ γιαουρτι με κουταλια μελι και μια χουφτα αμυγδαλα
23.00 υπνος! ξεχασα να αναφερω οτι πινω περιπου 4 λιτρα νερο
Ευχαριστω!

paulos perakis
05-08-12, 10:53
Γεια σας παιδια κατ αρχας θελω να ζητησω συγγνωμη π ανοιγω κ αλλο θεμα με διατροφη γι ογκο αλλα το προηγουμενο θεμα π ανοιξα δεν μπορω να το βρω τεσπα ειμαι 18 χρονων 173 cm και 79,5 κιλα
Πρωινο(7.30) 250 ml γαλα με 1 κουτ της σουπας κακαο 4 ασπραδια και 2 κροκους και 100 γρ κουακερ
Δεκατιανο(10.30) 250 γρ ψαρι και 150 γρ βραστη πατατα με μια σαλατα και μια κουτ της σουπας ελαιολαδο
Πριν τη προπονηση(12.30) μια μπανανα
Μετα την προπονηση-Μεσημεριανο (13.30) 200 γρ κοτοπουλο ή μπιφτεκια με 200 γρ μπασματι και μια σαλατα
Απογευματινο(17.30) 200 γρ οσπρια με 150 γρ μαυρο ρυζι( αυτο το γευμα μου το προτεινε γυμναστης για να ξεφυγω απ τα κρεας,τα αυγα και το ψαρι και ειναι και πιο οικονομικο)
Βραδυνο(20.30) 300 γρ γιαουρτι με κουταλια μελι και μια χουφτα αμυγδαλα
23.00 υπνος! ξεχασα να αναφερω οτι πινω περιπου 4 λιτρα νερο
Ευχαριστω!

επισης το γευμα με τα οσπρια και μαυρο ρυζι παρεχει επαρκως τα αμινοξεα που χρειαζεται ο οργανισμος(δεν μπορουμε βεβαια να προσδιορισουμε ακριβως τη ποσοτητα της προσλαμβανομενης πρωτεινης αλλα δεν ειναι προβλημα για μενα ) παντως δν ειχα καποιο προβλημα με τη μυικη αναπτυξη απλα αυξανω τη ποσοτητα οσο ανεβαινω σε κιλα

paulos perakis
17-02-13, 12:17
Γεια σας παιδια σας παραθετω την διατροφη που ακολουθω για γραμμωση και 8α ηθελα να την αξιολογησετε(δεκτη καθε γνωμη:))
Κατ' αρχας ειμαι 19 χρονων 1.74 cm και 86 κιλα
Προπονητικο(6.30) για 45λεπτη αεροβια με αδειο στομαχι (τις μερες μερες που εχω,δηλαδη 3-4 φορες την εβδομαδα)
μισο σκουπ whey
Πρωινο(7.45) 250 ml γαλα με 50 γρ quaker και μισο σκουπ whey(με βολευει να τα χτυπαω στο blender),ενα μηλο και μια πολυβιταμινη
Δεκατιανο(11.00) 250 ml γαλα με μισο σκουπ καζεινη και ενα τοστ με μαυρο ψωμι με διπλο τυρι και λιγο κοτοπουλο θρυματισμενο(ειμαι στο φροντιστηριο και δεν μπορω να κανω κανονικο γευμα :( )
Μεσημεριανο(14.00-14.30) 150 γρ μαυρο ρυζι με 200 γρ κρεατικο ή ψαρι και μια μεγαλη σαλατα με μια κσ λαδι ( και αν το μεσημεριανο δεν συμπιπτει με το μεταπροπονητικο γευμα καμια φορα βαζω και οσπρια με μαυρο ρυζι,γευμα που μου προτεινε γυμναστης)
Απογευματινο(18.00) δυο αβγα ολοκληρα με ενα σκουπ καζεινη και μια σαλατα ή κανενα τονο με σαλατα
Βραδυνο(21.00) ενα γιουρτι 250 -300 γρ και 10 αμυγδαλα
23.00 Υπνος!
Ξεχασα να αναφερω οτι οταν εχω προπονηση με βαρη ( σε ξεχωριστη μερα απ την αεροβια) 30 λεπτα πριν πινω μισο σκουπ whey και τρωω μια χουφτα ξηρους καρπους και οταν τελειωσω ενα σκουπ whey και σε καμια ωρα τρωω το μεσημεριανο και επισης πινω περιπου 2,5-3 λιτρα νερο
Υ.Γ ξεκιναω τωρα γραμμωση γιατι στον ογκο εβαλα λιγο λιπος παραπανω και θελω να προλαβω να το χασω μεχρι το καλοκαιρι

paulos perakis
15-04-13, 17:07
Λοιπον ειμαι 1.73cm και 83 κιλα και η διατροφη μου για ογκο ειναι η εξης
7:00 Αμεσως μολις ξυπνησω ενα σκουπ whey ή σκετα bcaas
Πρωινο 8:00 ενα ποτηρι γαλα 300 ml 2% 2 αυγα 80-100 γρ δημητριακα ολικης ή βρωμη και μια φετα τοστ ολικης με λιγο μελι
Προπονητικο 11:00 ενα σκουπ whey και ενα μηλο
Μεταπροπονητικο 13:00 μισο σκουπ whey και ενα σκουπ hyper amino fusion της all stars(τωρα το δοκιμαζω αυτο δεν ξερω αν δουλευει αν τελικα οχι τοτε 1,5 σκουπ whey) και βαζω 2 κουταλιες του γλυκου nesquick:thumbup: και μια μπανανα
Μεσημεριανο(14:00) 150-200 gr κοτοπουλο ή ψαρι,μια σαλατα με μια κ.σ ελαιολαδο και 200 γρ μαυρο ρυζι,μακαρονια ή 200 γρ πατατα
Απογευματινο(17:00) 200 γρ μαυρο ρυζι με 200 γρ οσπρια(εδω κανονικα ειχα κοτοπουλο αλλα το αλλαξα με οσπρια εδω και 2 μηνες
και δεν ειχα κανενα προβλημα)
Βραδυνο(20.00) σαλατα με μια κ.σ ελαιολαδο και 150γρ ψαρι ή μπιφτεκι
Πριν τον υπνο(23.00) μισο σκουπ καζεινη μαζι με ενα ποτηρι γαλα 250 ml και μετα υπνος!:thumbup:
πολλες φορες επειδη μπορει να ειμαι φροντηστιριο τοτε αντικαθιστω καποιο γευμα με ενα ροφημα πρωτεινης και ενα τοστ
Αυτα οποιαδηποτε διορθωση ή συμβουλη δεκτη:)
Υ.Γ ξεχασα επισης να αναφερω οτι 2 φορες την εβδομαδα που δεν εχω προπονηση μειωνω αρκετα την ποσοτητα της πρωτεινης ετσι για αποτοξινωση και για να μην συνηθιζει ο οργανισμος μου στην πολλη πρωτεινη

paulos perakis
16-04-13, 14:16
Λοιπον ειμαι 1.73cm και 83 κιλα και η διατροφη μου για ογκο ειναι η εξης
7:00 Αμεσως μολις ξυπνησω ενα σκουπ whey ή σκετα bcaas
Πρωινο 8:00 ενα ποτηρι γαλα 300 ml 2% 2 αυγα 80-100 γρ δημητριακα ολικης ή βρωμη και μια φετα τοστ ολικης με λιγο μελι
Προπονητικο 11:00 ενα σκουπ whey και ενα μηλο
Μεταπροπονητικο 13:00 μισο σκουπ whey και ενα σκουπ hyper amino fusion της all stars(τωρα το δοκιμαζω αυτο δεν ξερω αν δουλευει αν τελικα οχι τοτε 1,5 σκουπ whey) και βαζω 2 κουταλιες του γλυκου nesquick:thumbup: και μια μπανανα
Μεσημεριανο(14:00) 150-200 gr κοτοπουλο ή ψαρι,μια σαλατα με μια κ.σ ελαιολαδο και 200 γρ μαυρο ρυζι,μακαρονια ή 200 γρ πατατα
Απογευματινο(17:00) 200 γρ μαυρο ρυζι με 200 γρ οσπρια(εδω κανονικα ειχα κοτοπουλο αλλα το αλλαξα με οσπρια εδω και 2 μηνες
και δεν ειχα κανενα προβλημα)
Βραδυνο(20.00) σαλατα με μια κ.σ ελαιολαδο και 150γρ ψαρι ή μπιφτεκι
Πριν τον υπνο(23.00) μισο σκουπ καζεινη μαζι με ενα ποτηρι γαλα 250 ml και μετα υπνος!:thumbup:
πολλες φορες επειδη μπορει να ειμαι φροντηστιριο τοτε αντικαθιστω καποιο γευμα με ενα ροφημα πρωτεινης και ενα τοστ
Αυτα οποιαδηποτε διορθωση ή συμβουλη δεκτη:)
Υ.Γ ξεχασα επισης να αναφερω οτι 2 φορες την εβδομαδα που δεν εχω προπονηση μειωνω αρκετα την ποσοτητα της πρωτεινης ετσι για αποτοξινωση και για να μην συνηθιζει ο οργανισμος μου στην πολλη πρωτεινη
κανεις καμια γνωμη?