PDA

Επιστροφή στο Forum : Aερόβια στον όγκο



RUHL
01-02-08, 21:38
Aεροβια στον ογκο

ποιες ωρες ειναι καλυτερα μετα την προπονηση η το πρωι με το ξυπνημα? η σε μερες οφφ?

argyrakis
01-02-08, 21:47
Φίλε μου στον όγκο την αεροβίωση την κάνεις όποτε θες, αν κάνεις γιατί πολλή δεν κάνουν μόνο αναερόβια

Muscleboss
01-02-08, 23:13
ακριβώς... πολλοί δεν κάνουν καθόλου αερόβια. αν και πιστεύω ότι και στην περίοδο του όγκου έχει να προσφέρει στο σώμα και 1-2 φορές την εβδομάδα μπορεί να γίνεται για παρέδειγμα σε μέρες γυμναστηριακού ρεπό.

ΜΒ

toula_nomikou
01-02-08, 23:58
Πιστευω οτι στον ογκο μονο στα ρεπο ειναι καλο να γινεται αεροβια,εγω στον ογκο δε κανω καθολου αεροβια ασκηση.

Antonio
02-02-08, 18:58
Πιστευω οτι στον ογκο μονο στα ρεπο ειναι καλο να γινεται αεροβια

Στην γράμμωση να υποθέσω οτι μπορείς να κάνεις την ιδια μέρα βάρη και αερόβια αλλα σε διαφορετική ώρα??

toula_nomikou
02-02-08, 19:43
Ναι ειναι οτι καλυτερο. :awesome: :awesome:

gpol
02-02-08, 21:08
Θεωρω οτι η αεροβια εχει πολλα πλεονεκτηματα και ειναι καλο να γινεται ακομα και στον ογκο, αλλα πιο περιορισμενα 1-2 φορες

Ενδεικτικα η αεροβια βελτιωνει:
το καρδιαγγειακο και αναπνευστικο συστημαμ απομακρυνει το γαλακτικο οξυ, επιταχυνει την μυικη αποκατασταση

stelios30
03-02-08, 01:37
εγω βαζω τουλαχιστον 2-3 μερες αεροβια 2 κανω κικ μποξ κ μια διαδρομο με βοηθαει στο οτι ανεβαζω θερμιδες χωρις να λιπωνω πολυ απο το φαγητο βεβαια ειναι κ σχετικο για τον καθενα αν καποιος ειναι εκτομορφος δεν θα του κανει κ πολυ καλο

toula_nomikou
03-02-08, 13:26
Εγω με το ζορι παιρνω καποια κιλα,οποτε αποφευγω ιδιαιτερα την αεροβια οταν κανω προετοιμασια και oγκο,κανω μονο στη γραμμωση η οταν ειμαι off season.

tasosfit
03-02-08, 22:09
Αερόβια στον όγκο:

Αρχάριοι: 1/εβδ
Ενταγμένοι:1/εβδ
Προχωρημένοι:1-2/εβδ
Επαγγελματίες:2-3/εβδ

Η αερόβια πάντα εινα χρήσιμη! :bodybuilder1:

stelios30
04-02-08, 00:37
+100 :thumbup: :thumbup:

Gasturb
04-02-08, 05:16
Kαι εγώ είμαι υπερ της αερόβιας στον όγκο 1 με 2 φορές. Τωρά για την ώρα? Η πρωί 30 με 40 λεπτά ή μετα τα βάρη 20 λεπτά.

Gt

Duke-Nukem
04-02-08, 14:49
Με τι ρυθμό όμως;

RUHL
04-02-08, 14:52
Ενας competitor Nac germany μου προτεινε λαου λαου να το πηγαινω ηρεμα να μην ζοριζομε ιδιαιτερα(σχετικο ειναι να μην πηγαινουμε σαν να μας κυνηγανε σκυλια)

gpol
04-02-08, 15:20
Ενταση μεχρι και στο 60%. Ο,τι παραπανω, θα κουρασει τον οργανισμο και θα χρειαζεται επιπλεον ξεκουραση

Gasturb
04-02-08, 16:55
Με τι ρυθμό όμως;

'Οταν κάνω πρωί 9 km/h κ μετα τα βάρυ κοντα στα 7.2 km/h. Γενικα οι κτυποι της καρδιας κοντα στο 145 με 150 για μενα.

Gt

toula_nomikou
04-02-08, 16:55
Kαθε αποψη σεβαστη,σε εμενα δε λειτουργη καλα γιατι κουραζομαι και δεν αντεχω μετα τη δουλεια να κανω βαρεια προπονηση και μετα αεροβια,και ολοι οι προπονητες που ειχα μεχρι τωρα [ενας αθλητριατρος και 2 πολυ γνωστοι προπονητες-αθλητες] που με ετοιμασαν 3 μηνες που εκανα ογκο μου ειχαν αφαιρεσει τελειως την αεροβια. θα σχολιασω αυτο που αναφερθηκε οτι οι αρχαριοι στον ογκο πρεπει να κανουν μια φορα τη βδομαδα αεροβια,για μενα οι αρχαριοι δε πρεπει καν να μπαινουν σε τετοια διαδικασια γιατι δε μπορουν να δουλεψουν σωστα τα κιλα που βαζουν,πρεπει να βαζουν σταδιακα βαρος και οταν γινουν πιο εμπειροι να κανουν ογκο και γραμμωση.Δε διαφωνω με αυτα που προαναφερθηκαν,απλα εγω εχω διαφορετικη αποψη.

--

http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=24219#24219

Gasturb
05-02-08, 04:21
:) :awesome:

nickos46
06-02-08, 10:05
εγώ κάνω πρώτα λίγο διάδρομο και μετά βαρη αλλιώς άμα το αφήσω για το τέλος σηκώνομαι και φεύγω μόλις τελειώσω τα βαρη.... :green:

πάντως είτε το κανεις πριν είτε μετά δεν διαφέρουν πολύ τα αποτελέσματα γιατί και στις δυο περίπτωσις έχεις κάψει το γλυκογόνο και μετά καις λίπος είτε με διάδρομο είτε με βάρη..

Antonio
06-02-08, 15:59
και γιατι μετά το γλυκογόνο να κάψεις λίπος και όχι μύς??Λέω εγώ τώρα... :twisted:

Gasturb
06-02-08, 16:08
Αντονιο εννοείς υποθέτω για τρέξιμο μετά τα βάρη. Όπως έχουμε πει πάντα καίμε μυς κ λίπος απλά με κάποιες κινήσεις μεγιστοποιείς το κάψιμο του λίπους (σε καταστάσεις εξαντλημένου γλυκογόνου = πρωϊ ή μετα τα βάρη) κ ελαχιστοποιείς όσο είναι δυνατόν την διάσπαση ινών (λίγη πρωτεϊνη το πρωϊ ή bcaa μετά τα βάρη κ πριν την αερόβια)

Gt

nickos46
06-02-08, 20:25
σε κάθε κιλό που χάνουμε από το σώμα μας το 30% περίπου είναι νερό το 40%λίπος και το υπόλοιπο μύες..

Vson
08-02-08, 19:06
σιγουρα αν καποιος διαβασει τις απαντησεις θα συμπερανει οτι η αεροβια ειναι σχετικη με το ατομο και οχι καποιος ιδιετερος τροπος που λειτουργει σε ολους,no magic wand.

αρα πρεπει ο καθενας να βρει με πειραματισμο τι του αρμοζει καλυτερα,
σιγουρα η αεροβια κανει καλο οταν γινεται σε ηπιο τονο ,στη καρδια και οσα αναφερθηκαν οποτε δεν πρεπει να αγνοειτε κιολλας, αλλα ο καθενας ας βρει το δρομο του :P
μιας και απο τις απαντησεις εγω δεν συμπερανα και πολλα, για το τι πρεπει ακριβως να κανω ενοω παρα οτι εγραψα,παντως χρησιμο να λες τι λειτουργει πανω σου πιστευω για να δινεις ιδεες

Vaggelis
11-04-08, 22:21
Δηλαδή το kick boxing μετράει ως αερόβια άσκσηση δηλαδή πρέπει να ελαττώσω τις άλλες αερόβιες άσκσης αφού κάνω kick boxing 3 φορες την εδβομάδα?

RUHL
11-04-08, 22:30
Μια χαρα εισαι συνεχησε ετσι 3 φορες την εβδομαδα καλα εισαι :thumbup: :thumbup: αμα εισαι πολυ πτωμα και δεν βγαινει η προπονηση τοτε να ελατωσης το κικ :box:

Vaggelis
11-04-08, 22:50
μπα δεν έχω πρόβλημα σε ότι και κάνω μετά παο 5-6 μέρες συνηθίζω και είμαι τζή-τζή

Piratis
12-02-09, 22:40
εγω κανω 1 φορα την εβδομαδα γιατι βλεπω οτι με κοβει πολυ (hardgainer) και μερικες φορες κανω 1 φορα / 2η εβδομαδα.

RUHL
12-02-09, 23:03
γιατι κανεις? τι σου προσφερει?

Piratis
12-02-09, 23:06
ανεβαινω απλα πιο ομαλα και μπορει να μην μπω και καθολου σε διαδικασια γραμμωσης απο την στιγμη που δεν θα εχω ανεβει τρελλα και αν κανω γραμμωση μπορει να πεσω αποτομα για να δω ελαχιστες διαφορες.

μιλαμε παντα σαν hardgainer που ειμαι και τι βλεπω επανω μου.

RUHL
12-02-09, 23:26
που ανεβενεις το βουνο? η το λοφακι δεν σε πιανω πραγματικα πες μου ξανα 1-2 φορες την εβδομαδα σε περιοδο αναπτυξης μαζας που βοηθαει η αεροβια

Piratis
12-02-09, 23:39
που ανεβενεις το βουνο? η το λοφακι δεν σε πιανω πραγματικα πες μου ξανα 1-2 φορες την εβδομαδα σε περιοδο αναπτυξης μαζας που βοηθαει η αεροβια

παντου βοηθαει η αεροβια , απλα στη γραμμωση κανουμε περισσοτερο ενω στον ογκο λιγοτερο.

στον ογκο αν κανεις 1 φορα την εβδομαδα αεροβια η 1 φορα τις 2 εβδομαδες (αναλογως το καθε σωμα και τις αναγκες του) θα ριχνεις μια στο τοσο τις θερμιδες σου με αποτελεσμα να φευγουν καποια λιπη που αναγκαστικα θα μαζεψεις, γιαυτο λεω οτι ανεβαινεις πιο ομαλα ετσι.

RUHL
13-02-09, 01:40
παντου βοηθαει η αεροβια
που ακριβως για πες λιγο γιατι δεν ξερω απο αυτα :chinese:


στον ογκο αν κανεις 1 φορα την εβδομαδα αεροβια η 1 φορα τις 2 εβδομαδες (αναλογως το καθε σωμα και τις αναγκες του) θα ριχνεις μια στο τοσο τις θερμιδες σου με αποτελεσμα να φευγουν καποια λιπη που αναγκαστικα θα μαζεψεις,
Ποσες θερμιδες ακριβως θα καψεις με 1 αεροβια ανα 1 η ανα 2 εβδομαδες ακομα και 1 και 2 ωρες να κανεις για να χασεις οτιδηποτε σε περιοδο που περνεις παραπανω απο την διατηρηση

Μαλον δεν τα εχεις σκεφτει καλα ακομα γιατι το κανεις

slaine
13-02-09, 01:46
ρουλη μπορέι να του αρέσει απλά

RUHL
13-02-09, 01:50
αλλο αυτο το προσεξα οταν εκανα τα quotes hehe ξερω τα εχουμε ξαναπει αυτα αλλα βαριεμε ολο για πρωτεινες και 15 φορες την ιδια απαντηση για κρεατινες λεμε κατσε να απαντησει :clown2:

slaine
13-02-09, 01:53
προσωπικά από κάτι που είχα διαβάσει παλιά (που δε θυμάμαι λεπτομέρειες) αλλά και από το τι είδα σε μένα, μερικά σπριντάκια κάθε τόσο (αραιά σχετικά) βοηθάνε.

BRaWNy
13-02-09, 09:37
προσωπικά από κάτι που είχα διαβάσει παλιά (που δε θυμάμαι λεπτομέρειες) αλλά και από το τι είδα σε μένα, μερικά σπριντάκια κάθε τόσο (αραιά σχετικά) βοηθάνε.Tα σπριντάκια βοηθάνε στον όγκο.
Και φυσικά άλλο η αερόβια μέτριας/χαλαρής έντασης και άλλο η ΗΙΙΤ με σπριντάκια.

Piratis
13-02-09, 12:24
παντου βοηθαει η αεροβια
που ακριβως για πες λιγο γιατι δεν ξερω απο αυτα :chinese:


στον ογκο αν κανεις 1 φορα την εβδομαδα αεροβια η 1 φορα τις 2 εβδομαδες (αναλογως το καθε σωμα και τις αναγκες του) θα ριχνεις μια στο τοσο τις θερμιδες σου με αποτελεσμα να φευγουν καποια λιπη που αναγκαστικα θα μαζεψεις,
Ποσες θερμιδες ακριβως θα καψεις με 1 αεροβια ανα 1 η ανα 2 εβδομαδες ακομα και 1 και 2 ωρες να κανεις για να χασεις οτιδηποτε σε περιοδο που περνεις παραπανω απο την διατηρηση

Μαλον δεν τα εχεις σκεφτει καλα ακομα γιατι το κανεις

γιατι απαντας για εμενα λες και ξερεις το σωμα μου και εισαι και αποιλυτος?
καλα σου φαινεται κουφο να κανει καποιος λιγη αεροβια στον ογκο και θελεις να στο εξηγησω κιολας?
ξερεις ποσες θερμιδες μπορει να χασει ενας hardgainer με μια αεροβια? νομιζεις δεν θα πεσει εκεινη την ημερα κατω απο την συντηρηση?
η επειδη κανεις ογκο νομιζεις οτι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πρεπει να ξεπερνας την διατηρηση ? αν μια μερα πεφτεις κανει κακο ? σου μιλησα για ομαλο ανεβασμα .
στην γραμμωση γιατι πεφτουμε ομαλα χρησιμοποιωντας zig zag diets κ.λ.π ?

Υ.Γ και εγω σπριντακια κανω.

thegravijia
13-02-09, 12:29
[quote="Piratisη επειδη κανεις ογκο νομιζεις οτι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πρεπει να ξεπερνας την διατηρηση ?.[/quote]

ΝΑΙ :info:

Piratis
13-02-09, 12:36
δλδ αν την περνας 6/7 h 13/14 (αναλογως αν κανεις 1 φορα την εβδομαδα η καθε δευτερη εβδομαδα) μερες δεν κανεις ογκο?

στο τελος της εβδομαδας δεν θα εχεις χ θερμιδες + ?

και στο κατω κατω ωραια φροντιζεις να μην πεσεις σε θερμιδες ουτε την ημερα της αεροβικης.. καλο κανει παντως.

I have read that a lot of advanced bodybuilders actually do cardio when they bulk for 3 main reasons:

1- keeps fat gains to a minimum (cardio, at the right times/amounts, burns the fat and speeds the metabolism up)

2- with a sped up metabolism the body is hungry more often and you can eat more (this is especially good if you must eat a lot of calories)

3- your cardiovascular stays up to par when you go on a cutting diet

thegravijia
13-02-09, 12:43
ΚΑΝΕΙς αλλα γιατι 6 στις 7 και οχι καθε μερα...
μαλλον ¨κλεβεις¨ ...

γιατι να το κανεις αυτο..?

Piratis
13-02-09, 12:48
για να ανεβω απλα πιο ομαλα , να ελαχιστοποιησω το λιπος που θα προσθεσω λογω του bulking.

μπορει ετσι να κοβω λιγο τα κιλα αλλα θα κοβω και το λιπος και ετσι μετα στην γραμμωση δεν θα πρεπει να χασω π.χ 15 κιλα για να γραμμωσω αλλα λιγοτερα μιας και θα εχω λιγοτερο λιπος.

During the bulk up stage cardiovascular exercise should be limited to 2-4 sessions per week of 20-45 minutes at the most. For the hardgainer types, 20 minutes for twice a week is advised.

Muscleboss
13-02-09, 13:04
παντου βοηθαει η αεροβια
που ακριβως για πες λιγο γιατι δεν ξερω απο αυτα :chinese:

ruhl, νόμιζα ότι γνώριζες τα οφέλη της αερόβιας.


γιατι απαντας για εμενα λες και ξερεις το σωμα μου και εισαι και αποιλυτος?

Σωστό.

ΜΒ

Exci
13-02-09, 13:10
Tα σπριντάκια βοηθάνε στον όγκο.
Και φυσικά άλλο η αερόβια μέτριας/χαλαρής έντασης και άλλο η ΗΙΙΤ με σπριντάκια.
Λιγες παραπανω λεπτομερειες ? :)

RUHL
13-02-09, 14:30
ruhl, νόμιζα ότι γνώριζες τα οφέλη της αερόβιας.
Nαι τα γνωριζω στον ογκο εχει 0 ωφελει μονο εμποδηζει


γιατι απαντας για εμενα λες και ξερεις το σωμα μου και εισαι και αποιλυτος?
Αν ελεγες κατι ποιο πιστικο ως το πως σε βοηθαει ακριβως η τουλαχιστον να πω αντε κανει και αρκετη ισως τα δεδομενα αλαζουν εσυ κανεις στις 2 εβδομαδες 1 φορα?λολ και 1 ωρα δεν θα κανεις σιγουρα


ξερεις ποσες θερμιδες μπορει να χασει ενας hardgainer με μια αεροβια? νομιζεις δεν θα πεσει εκεινη την ημερα κατω απο την συντηρηση?
Οι εκτομωρφοι πρεπει να πηγαινουν αρκετα ποιο περα απο την συντηρηση και αν κρινω απο το αβαταρ σου εισαι εκτομορφος
Τωρα τι θελεις να πεις οτι ολο τον χρονο κανεις διατροφη συντηρησης?και σε περιοδο αναπτυξης μαζας?
45 λεπτα hit κανουν περιπου 400-500 θερμιδες
Και εσυ κανεις διετα με 300 ας πουμε πανω απο την συντηρηση και κανεις 1 φορα την εβδομαδα η 2 φορες την εβδομαδα ας πουμε 45 λεπτα περιμενεις να χασεις κατι?σε λιπος ακομα να ειναι τοσο χαμηλα οι θερμιδες σου που δεν το πιστευω


η επειδη κανεις ογκο νομιζεις οτι ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ πρεπει να ξεπερνας την διατηρηση ?
Lol τωρα το ειδα και πως υποτηθετε οτι θα παρεις βαρος? χεχεχε εκτομορφε


δλδ αν την περνας 6/7 h 13/14 (αναλογως αν κανεις 1 φορα την εβδομαδα η καθε δευτερη εβδομαδα) μερες δεν κανεις ογκο?
Τωρα τα αλαζεις δλδ τις περνας 6 στις 7 μερες απο την συντηρηση η 13 απο τις 14 περνας παλι την συντηρηση καπου τα εχεις μπλεξει


στο τελος της εβδομαδας δεν θα εχεις χ θερμιδες + ?
Εγραψες και κατι αλλο για αυτο και δεν παιζει να χασεις λιπος αυτο ειναι το μονο σιγουρο απο την αεροβια




αν μια μερα πεφτεις κανει κακο ?
Καλο δεν κανει παντως στην αναπτυξη μαζας



1- keeps fat gains to a minimum (cardio, at the right times/amounts, burns the fat and speeds the metabolism up)
Μπααα μυθος


2- with a sped up metabolism the body is hungry more often and you can eat more (this is especially good if you must eat a lot of calories)
Μυθος


3- your cardiovascular stays up to par when you go on a cutting diet

Ουτε δρομοις να ειμασταν λολ μετα θα συνηθησει το σωμα σου και θα βαρας 2πλασιο και 3πλασιο χρονο οταν μπεις σε κοψημο για να χασεις τα ιδια


During the bulk up stage cardiovascular exercise should be limited to 2-4 sessions per week of 20-45 minutes at the most. For the hardgainer types, 20 minutes for twice a week is advised
Με αποτελεσμα 0 μονο χασημο χρονου και εμποδιο στην αναπτυξη και αναρωση


Τελος παντων δεν εχω πολυ χρονο σημερα μαλον αυριο θα απαντησω στα τυχον repley εγω οτι ειχα να πω το ειπα σε αυτο το τοπικ αν μπορειτε να μου δωσετε ενα πολυ καλο λογο γιατι πρεπει να βαλω αεροβια στην περιοδο αναπτυξης μαζας επειδη την θεωρο μονο χασημο χρονου και εμποδηζει την μεγιστη αναπτυξη



http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?t=3207&postdays=0&postorder=asc&start=0



Λιγες παραπανω λεπτομερειες ?
Ναι αναλυσε το λιγο +1 και απο μενα

Και καλυτερα να συνεχηστει η κουβεντα εκει να μην εχουμε ιδια τοπικς να το κληδωσει καποιος μοντ






γιατι απαντας για εμενα λες και ξερεις το σωμα μου και εισαι και αποιλυτος?

Σωστό.

ΜΒ
Καλη η ατομικοτητα και οι περιπτωσεις αλλα σε μερικα πραγματα δεν βγαινει νοημα πχ πως ο προεδρος του κρις ντιμ του φορουμ πηρε 10κιλα και δεν ειδε καμια διαφορα σε λιπος νερο μυεις τιποτα
Ενταξη αυτος ξερει καλυτερα το σωμα του αλλα και εγω εχω τις διαφωνιες μου

***Η κουβεντα θα συνεχιστει στο αλλο τοπικ****
mod team

Muscleboss
13-02-09, 15:37
ruhl γράφεις πολλά.

η αεροβική έχει πολλά οφέλη καρδιαγγειακά, χοληστερίνης, μεταβολισμού.

όσοι όμως κάνουν σκληρή προπόνηση με βάρη (σκουάτ και τα λοιπά) δεν τη χρειάζονται στον όγκο.

so simple...

τώρα κλειδώνω εγώ.

ΜΒ