PDA

Επιστροφή στο Forum : Full Body VS Split Routines



billys15
20-02-07, 18:54
Εχω μια απορια.Σε ενα ξενο forum ειδα οτι το να κανεις splitαρισμα δεν θα σε βοηθησει να αναπτυχθεις.Σε αυτο θα βοηθησει να γυμναζεις ολοκληρο το σωμα.Ειναι αληθεια αυτο; Μηπως εννοει οτι αυτο ειναι το καλυτερο για αυτους που ειναι καινουργιοι στον χωρο;

Billy
20-02-07, 20:18
μάλλον, γιατί οι αρχάριοι κανουν πολλες compound οπως Hang Clean + Press ή Lunges τις οποίες δεν εχω δεί σε κανενα προγραμμα προχωρημενου και γενικά δεν τις εχει συστησει κανενας σε αυτο το φορουμ.

Η ερωτηση ειναι, από ποιό σημείο και μετά κάποιος θεωρηται προχωρημενος.

billys15
20-02-07, 20:37
Κοιτα,πριν τον προχωρημενο υπαρχει και ο μεσος.Οσο να'ναι,ενας που ασχολειται 3 χρονια,ας πουμε,δεν μπορει να θεωρηθει ουτε προχωρημενος,αλλα ουτε και αρχαριος.

gpol
20-02-07, 20:48
full workout ειναι οτι καλυτερο για καποιον αρχαριο. Αρχαριος μπορει να θεωρηθει και καποιος που κανει 4-5 μηνες συνεχουμενης προπονησης

Antonio
20-02-07, 20:53
τι θα κάνεις δλδ κάθε μέρα σκουότ και άρσεις θανάτου? :shock: :???:

gpol
20-02-07, 21:35
τι θα κάνεις δλδ κάθε μέρα σκουότ και άρσεις θανάτου? :shock: :???:

ΟΧΙ θα κανεις μερα παρα μερα με λιγα σετ και μικρη ενταση

Antonio
20-02-07, 22:37
Καλές οι βασικές ασκήσεις ρε παιδία αλλα δεν πιστεύω οτι επαρκούν για όλα τα σημεια του σώματος. Για παράδειγμα τα πόδια μπορεί να γυμνάζονται πολύ καλά με σκουότ αλλά τα τρικέφαλα θέλουν πιο ειδικές ασκήσεις απομόνωσης.

gpol
20-02-07, 23:30
καποιοω αρχαριος δεν τον οφελει να κανει ασκησεις απομονωσης

teenage bodybuilder
12-07-11, 22:11
Λοιπον παιδια σορρυ αν υπαρχει παρομοιο topic αλλα δεν το ειδα .
Ο στοχοσ αυτου του θεματοσ ειναι να δουμε ρε παιδια τελικα τι ειναι πιο αποδοτικο αυτου του αιωνιου προβληματοσ full body vs split

θα το ξεκινησω εγω και παρακαλω αν θελετε βοηθηστε με , συμπληρωστε με , διορθοστε με.

πλεονεκτηματα full body workouts

1)πιο συχνη ασκηση τησ καθε μυικησ ομαδασ ΄
ειναι γνωστο οτι οσο πιο συχνα ασκουμε μια μυικη ομαδα τοσο πιο πολυ μεγαλωνει (με την προυποθεση βεβαια οτι εχεισ ξεκουραστει αρκετα ωστε να αποφηγεισ την υπερκοποση , μεταβαλλοντασ ομωσ τισ επαναληψεισ , τα σετ κλπ)


2)ξοδευεισ πιο πολλη ενεργεια σε καθε προπονηση καθωσ χρησιμποιεισ τουσ μυσ ολου σου του σωματοσ

αυτο ειναι σημαντικο γιατι σου επιτρεπει να τρωσ λιγο παραπανω χωρισ να παιρνεισ λιποσ αλλα αξιοποιωντασ ολεσ τισ πρωτεινεσ σωστα για μυικη αναπτυξη και επιπλεον δεν χρειαζετε να κανεισ την αεροβικη γιατι εχεισ καψει ηδη αρκετεσ θερμιδεσ


3) μετα απο μια προπονηση full body το σωμα ειναι τελειωσ αδειο απο πρωτεινη και γεματο γλυκογονο . αρα με σωστη διατροφη θα εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με ενα split workout

4)μεγαλυτερη απελευθερωση αναβολικησ ορμονησ
οταν χρησιμοποιουμε περισσοτερουσ μυεσ σε μια προπονηση αυτο εχιε αποτελεσμα σε αυξημενη συγκεντρωση αναβολικησ ορμονησ στο σωμα . παρολο που ο χρονοσ ειναι λιγοσ μεσα στην προπονηση ειναι αρκετοσ για να κανει την διαφορα αφου το σημειο ειναι πολυ κρισιμο .


πλεονεκτηματα split routines

1) εστιαζεισ πιο καλα στην καθε ομαδα.

2) ειναι καλυτερη τεχνικη οσον αφορα αυτουσ που θελουν να σηκωνουν πολλα κιλα


προσωπικα ειμαι υπερ των full body workouts οσον αφορα τουσ αρχαριουσ ( περιπου 7 χρονια προπονησησ) , γιατι εχω παρατηρησει ενα βασικο μειονεκτημα στα split . αν προσεξουμε οι επαγγελματιεσ χρειαζονται μια εβδομαδα για να αναπληρωσουν τουσ μυεσ τουσ (σκεφτειτε ποση ομωσ εντονη προπονησησ κανουν !!καμια σχεση με τουσ ερασιτεχνεσ) . αρα λοιπον πωσ ειναι δυνατον να χρειαζεται ενα ατομο σαν εμενα 7 μερεσ να αναπληρωσει του μυεσ του οταν οι επαγγελματιεσ χρειαζονται τοσο? επειδη εχω δοκιμασει split εκανα 4 μερεσ να αναπληρωσω αρα οι αλλεσ 3 πανε χαμενεσ . ενω με ενα ισσοροπημενο full body δεν συμβαινει κατι τετοιο .

επισησ αν δειτε ολα τα προγραμματα split ειναι
1) πλατη-δικεφαλο , στηθοσ -τρικεφαλο , ωμουσ , ποδια και 2 -3 φορεσ κοιλιακοι
2)πλατη- τρικεφαλο , ποδια , ωμουσ , στηθοσ- δικεφαλο και κοιλιακουσ
3)στηθοσ , ποδια , πλατη , ωμουσ , δικεφαλο-τρικεφαλο και κοιλιακουσ

καλα το 3 ειναι αισχρο . λεσ και χρειαζεται ειδικη μερα για τα χερια γιατι δεν γυμναζονται τισ αλλεσ μερεσ . το 1 επικεντρωνεται με τετοι τροπο στουσ μυεσ που σε αναγκαζει να τουσ χρησιμοποιεισ μια φορα την εβδομαδα (και καλα θα προπονηθεισ τοσο σκληρα ωστε να χρειαζεσαι μια εβδομαδα??? μονο οι αθλητεσ) . το 2 ειναι μια κακη αντιγραφη των full body wokrouts . στην ουσια προσπαθει να τονονει pulling και pushing μυεσ στην ιδια προπονηση ( τα ποδια αν τα προπονεισ μια φορα την εβδομαδα ειναι καλαμακια γιατι σκεφτειτε οτι αποτελουν το μισο σωμα . με μια φορα την εβδομαδα :( )

πειτε παιδια και εσεισ οτι ξερετε να δουμε τελικα με τισ γνωσεισ μασ τι πρεπει να κανουμε .

ευχαριστω για το χρονο σασ

Tasos Green
12-07-11, 22:20
παρα πολυ καλο θεμα!:clap:

απο τοτε που ξεκινησα μονο split κανω.. μονο μετα απο κανενα μεγαλο off εκανα μια εβδομαδα κυκλικες προπονήσεις...

ειναι πιο απομονωτική προπόνηση οπως και ανέφερες.. και στο θεμα της διαπλασης πιστευω οτι ειναι καλύτερη μεθοδος..

τωρα το καθενα εχει την χαρη του...

teenage bodybuilder
12-07-11, 22:22
παρα πολυ καλο θεμα!:clap:

απο τοτε που ξεκινησα μονο split κανω.. μονο μετα απο κανενα μεγαλο off εκανα μια εβδομαδα κυκλικες προπονήσεις...

ειναι πιο απομονωτική προπόνηση οπως και ανέφερες.. και στο θεμα της διαπλασης πιστευω οτι ειναι καλύτερη μεθοδος..

τωρα το καθενα εχει την χαρη του...

ευχαριστω

tasos2
12-07-11, 22:25
αν προσεξουμε οι επαγγελματιεσ χρειαζονται μια εβδομαδα για να αναπληρωσουν τουσ μυεσ τουσ (σκεφτειτε ποση ομωσ εντονη προπονησησ κανουν !!καμια σχεση με τουσ ερασιτεχνεσ) . αρα λοιπον πωσ ειναι δυνατον να χρειαζεται ενα ατομο σαν εμενα 7 μερεσ να αναπληρωσει του μυεσ του οταν οι επαγγελματιεσ χρειαζονται τοσο?

Ο επαγγελματιας χρειαζεται πολυ λιγοτερο χρονο απο εσενα για να αναρρωσει λογω χημικης υποστηριξης. Καποιοι επαγγελματιες κανουν και 2 φορες τη βδομαδα καθε μυικη και αναπτυσσονται κανονικα. Για τον ερασιτεχνη ειναι υπερβολικο και θα τον οδηγησει σε υπερπροπονηση αν κανει σοβαρη προπονηση.
Το οτι σου περναει το πιασιμο σε 4 μερες που λες δε σημαινει οτι εχει αναρρωσει και ειναι ετοιμη για προπονηση. Μια φορα τη βδομαδα μια χαρα ειναι.

Εγω προτιμω τα σπλιτ γιατι με το φουλ μποντυ δε θα δεις ποτε σοβαρο πρηξιμο την ωρα της προπονησης και το θεωρω πολυ σημαντικο το πρηξιμο. Επισης δεν μπορεις ποτε να βαλεις σοβαρα κιλα στο φουλ μποντυ και να τα δωσεις ολα.

Για εναν πολυ αρχαριο δηλαδη μερικους μηνες προπονησης θα ηταν καλυτερο το φουλ μποντυ στην αρχη γιατι αν ξεκινησεις με σπλιτ θα ειναι λιγο βαναυσο

Saldi
12-07-11, 22:29
Να πω κα ιεγώ την αποψή μου...
Αν θέλεις να χάσεις λύπος απλά και να μην δείς τρομερη ανάπλαση στους μυες κάνεις κυκλικη...βέβαια τι κυκλικη??γιατι ΟΛΑ δεν μπορείς να τα κάνεις οταν θέλεις 1-μιαμιση ώρα μόνο για στήθος πχ...ΑΛΛΑ
ΑΝ εσυ κάνεις κάθε μέρα κυκλική ΠΩΣ να γεμίσει το στήθος??Οταν κάνεις γυμναστική στο σημείο που γυμνάζεις μετά πηγαίνει αίμα...ΠΟΣΟ αιμα εχεις για να πάει οσο χρειάζετε ΠΑΝΤΟΥ??Απλά δεν έχεις αρα αν το στήθος μετά την άσκηση ζητάει Χ ποσότητα αιμάτος ο οργανισμός σου θα μπορέσει να δώσει -Χ.
Οσο για το τρίτο που είπε οτι είναι αισχρό εγω αυτο κάνω...Και νιώθεις πολύ όμορφα οταν την επόμενη μέρα κα ιτην μεθεπόμενη νιώθεις την ομάδα που έκανες πιασμένη και "δεν μπορείς να την κουνήσεις"...
Επίσης να σου πώ οτι μιλάς για τους επαγγελματιες Αθλητές οτι θέλουν μια εβδομάδα πως είναι δυνατον να θέλεις και εσυ??Δεν διαφέρεις σε τίποτα άλλο απο τον επαγγελματία εκτος οτι αυτος θα προσέχει αρκετα πιο πολυ την διατροφη του (λογικα) και θα σηκώνει πιο πολλά κιλά και με πιο σωστη τεχνικη ίσως...ΟΛΟΙ πάμε στο γυμναστήριο με την προοπτικη να δίνουμε το 100%...Εγω μπορεί να πάω και να κάνω τόσο δυνατη-σωστη προπόνηση με 10 ασκήσεις...πιέσεις με αλτήρες 8kg και δικέφαλα με μπάρα 10 κιλά και επαγγελματιας να έχει αντίστοιχα 40kg και 100kg...(ΤΥΧΑΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΒΑΖΩ)αυτο δεν σημαίνει οτι ΚΑΙ οι δυο δεν κάνατε πολυ καλη προπόνηση και οτι αυτος θέλει 7 μέρες για ναπλήρωση και εσυ 2 πχ..
Αυτα...:D!
PS:Πολύ καλό topic!

teenage bodybuilder
12-07-11, 22:34
Ο επαγγελματιας χρειαζεται πολυ λιγοτερο χρονο απο εσενα για να αναρρωσει λογω χημικης υποστηριξης. Καποιοι επαγγελματιες κανουν και 2 φορες τη βδομαδα καθε μυικη και αναπτυσσονται κανονικα. Για τον ερασιτεχνη ειναι υπερβολικο και θα τον οδηγησει σε υπερπροπονηση αν κανει σοβαρη προπονηση.
Το οτι σου περναει το πιασιμο σε 4 μερες που λες δε σημαινει οτι εχει αναρρωσει και ειναι ετοιμη για προπονηση. Μια φορα τη βδομαδα μια χαρα ειναι.

Εγω προτιμω τα σπλιτ γιατι με το φουλ μποντυ δε θα δεις ποτε σοβαρο πρηξιμο την ωρα της προπονησης και το θεωρω πολυ σημαντικο το πρηξιμο. Επισης δεν μπορεις ποτε να βαλεις σοβαρα κιλα στο φουλ μποντυ και να τα δωσεις ολα.

Για εναν πολυ αρχαριο δηλαδη μερικους μηνες προπονησης θα ηταν καλυτερο το φουλ μποντυ στην αρχη γιατι αν ξεκινησεις με σπλιτ θα ειναι λιγο βαναυσο

συμφωνω με την χημικη υποστιρηξη αλλα σκεψου οτι εχουν χημικη υποστηριξη και κατα τη διαρκεια τησ ασκησησ . επισησ αν προσεξεισ λιγο καλυτερα θα δεισ να ειναι μισα- μισα τα σετ . δηλ αν ειναι να κανεισ 20 σετ για στηθοσ την εβδομαδα θα κανει 10 τη μια μερα και δεκα τιν αλλη . εννοειται ομωσ οτι εμεισ δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο .

δεν ειπα δεν ειμαι πιασμενοσ ειπα οτι εχω αναρωσει πληρωσ . ξερω την διαφορα;)

tasos2
12-07-11, 22:37
Εγω μπορεί να πάω και να κάνω τόσο δυνατη-σωστη προπόνηση με 10 ασκήσεις...πιέσεις με αλτήρες 8kg και δικέφαλα με μπάρα 10 κιλά και επαγγελματιας να έχει αντίστοιχα 40kg και 100kg...(ΤΥΧΑΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΒΑΖΩ)αυτο δεν σημαίνει οτι ΚΑΙ οι δυο δεν κάνατε πολυ καλη προπόνηση και οτι αυτος θέλει 7 μέρες για ναπλήρωση και εσυ 2 πχ.


Ναι αυτο σημαινει. Η διαφορα ειναι στη χημικη υποστηριξη...

MusclesOfShadow
12-07-11, 22:38
Λοιπον παιδια σορρυ αν υπαρχει παρομοιο topic αλλα δεν το ειδα .
Ο στοχοσ αυτου του θεματοσ ειναι να δουμε ρε παιδια τελικα τι ειναι πιο αποδοτικο αυτου του αιωνιου προβληματοσ full body vs split

θα το ξεκινησω εγω και παρακαλω αν θελετε βοηθηστε με , συμπληρωστε με , διορθοστε με.

πλεονεκτηματα full body workouts

1)πιο συχνη ασκηση τησ καθε μυικησ ομαδασ ΄
ειναι γνωστο οτι οσο πιο συχνα ασκουμε μια μυικη ομαδα τοσο πιο πολυ μεγαλωνει (με την προυποθεση βεβαια οτι εχεισ ξεκουραστει αρκετα ωστε να αποφηγεισ την υπερκοποση , μεταβαλλοντασ ομωσ τισ επαναληψεισ , τα σετ κλπ)


2)ξοδευεισ πιο πολλη ενεργεια σε καθε προπονηση καθωσ χρησιμποιεισ τουσ μυσ ολου σου του σωματοσ

αυτο ειναι σημαντικο γιατι σου επιτρεπει να τρωσ λιγο παραπανω χωρισ να παιρνεισ λιποσ αλλα αξιοποιωντασ ολεσ τισ πρωτεινεσ σωστα για μυικη αναπτυξη και επιπλεον δεν χρειαζετε να κανεισ την αεροβικη γιατι εχεισ καψει ηδη αρκετεσ θερμιδεσ


3) μετα απο μια προπονηση full body το σωμα ειναι τελειωσ αδειο απο πρωτεινη και γεματο γλυκογονο . αρα με σωστη διατροφη θα εχει πολυ καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με ενα split workout

4)μεγαλυτερη απελευθερωση αναβολικησ ορμονησ
οταν χρησιμοποιουμε περισσοτερουσ μυεσ σε μια προπονηση αυτο εχιε αποτελεσμα σε αυξημενη συγκεντρωση αναβολικησ ορμονησ στο σωμα . παρολο που ο χρονοσ ειναι λιγοσ μεσα στην προπονηση ειναι αρκετοσ για να κανει την διαφορα αφου το σημειο ειναι πολυ κρισιμο .


πλεονεκτηματα split routines

1) εστιαζεισ πιο καλα στην καθε ομαδα.

2) ειναι καλυτερη τεχνικη οσον αφορα αυτουσ που θελουν να σηκωνουν πολλα κιλα


προσωπικα ειμαι υπερ των full body workouts οσον αφορα τουσ αρχαριουσ ( περιπου 7 χρονια προπονησησ) , γιατι εχω παρατηρησει ενα βασικο μειονεκτημα στα split . αν προσεξουμε οι επαγγελματιεσ χρειαζονται μια εβδομαδα για να αναπληρωσουν τουσ μυεσ τουσ (σκεφτειτε ποση ομωσ εντονη προπονησησ κανουν !!καμια σχεση με τουσ ερασιτεχνεσ) . αρα λοιπον πωσ ειναι δυνατον να χρειαζεται ενα ατομο σαν εμενα 7 μερεσ να αναπληρωσει του μυεσ του οταν οι επαγγελματιεσ χρειαζονται τοσο? επειδη εχω δοκιμασει split εκανα 4 μερεσ να αναπληρωσω αρα οι αλλεσ 3 πανε χαμενεσ . ενω με ενα ισσοροπημενο full body δεν συμβαινει κατι τετοιο .

επισησ αν δειτε ολα τα προγραμματα split ειναι
1) πλατη-δικεφαλο , στηθοσ -τρικεφαλο , ωμουσ , ποδια και 2 -3 φορεσ κοιλιακοι
2)πλατη- τρικεφαλο , ποδια , ωμουσ , στηθοσ- δικεφαλο και κοιλιακουσ
3)στηθοσ , ποδια , πλατη , ωμουσ , δικεφαλο-τρικεφαλο και κοιλιακουσ

καλα το 3 ειναι αισχρο . λεσ και χρειαζεται ειδικη μερα για τα χερια γιατι δεν γυμναζονται τισ αλλεσ μερεσ . το 1 επικεντρωνεται με τετοι τροπο στουσ μυεσ που σε αναγκαζει να τουσ χρησιμοποιεισ μια φορα την εβδομαδα (και καλα θα προπονηθεισ τοσο σκληρα ωστε να χρειαζεσαι μια εβδομαδα??? μονο οι αθλητεσ) . το 2 ειναι μια κακη αντιγραφη των full body wokrouts . στην ουσια προσπαθει να τονονει pulling και pushing μυεσ στην ιδια προπονηση ( τα ποδια αν τα προπονεισ μια φορα την εβδομαδα ειναι καλαμακια γιατι σκεφτειτε οτι αποτελουν το μισο σωμα . με μια φορα την εβδομαδα :( )

πειτε παιδια και εσεισ οτι ξερετε να δουμε τελικα με τισ γνωσεισ μασ τι πρεπει να κανουμε .

ευχαριστω για το χρονο σασ

Το μονο εντελως λαθος που λες εχει να κανει με τους επαγγελματιες. Ναι ρε φιλε και γω με ενταση αθλουμαι! Αλλα να ξερεις οτι αυτοι αναρρωνουν πολυ πιο γρηγορα γιατι ειναι τιγκαρισμενοι σε διαφορα που πολλες φορες ο σκοπος τους αυτο ειναι.
Επισης, μπορω να πω οτι και το full body workout ειναι κατι αξιοσημειωτο.

Απλα θα μπορουσες να μας δωσεις ενα παραδειγμα απο full body workout? ισως το δικο σ?(ποσες μερες πας, ποιες, τι ασκησεις κανεις και τι επαναληψεις και σετ)
Θα μας διευκολυνες πολυ και στο τι εχεις στο μυαλο σου.

teenage bodybuilder
12-07-11, 22:39
Να πω κα ιεγώ την αποψή μου...
Αν θέλεις να χάσεις λύπος απλά και να μην δείς τρομερη ανάπλαση στους μυες κάνεις κυκλικη...βέβαια τι κυκλικη??γιατι ΟΛΑ δεν μπορείς να τα κάνεις οταν θέλεις 1-μιαμιση ώρα μόνο για στήθος πχ...ΑΛΛΑ
ΑΝ εσυ κάνεις κάθε μέρα κυκλική ΠΩΣ να γεμίσει το στήθος??Οταν κάνεις γυμναστική στο σημείο που γυμνάζεις μετά πηγαίνει αίμα...ΠΟΣΟ αιμα εχεις για να πάει οσο χρειάζετε ΠΑΝΤΟΥ??Απλά δεν έχεις αρα αν το στήθος μετά την άσκηση ζητάει Χ ποσότητα αιμάτος ο οργανισμός σου θα μπορέσει να δώσει -Χ.
Οσο για το τρίτο που είπε οτι είναι αισχρό εγω αυτο κάνω...Και νιώθεις πολύ όμορφα οταν την επόμενη μέρα κα ιτην μεθεπόμενη νιώθεις την ομάδα που έκανες πιασμένη και "δεν μπορείς να την κουνήσεις"...
Επίσης να σου πώ οτι μιλάς για τους επαγγελματιες Αθλητές οτι θέλουν μια εβδομάδα πως είναι δυνατον να θέλεις και εσυ??Δεν διαφέρεις σε τίποτα άλλο απο τον επαγγελματία εκτος οτι αυτος θα προσέχει αρκετα πιο πολυ την διατροφη του (λογικα) και θα σηκώνει πιο πολλά κιλά και με πιο σωστη τεχνικη ίσως...ΟΛΟΙ πάμε στο γυμναστήριο με την προοπτικη να δίνουμε το 100%...Εγω μπορεί να πάω και να κάνω τόσο δυνατη-σωστη προπόνηση με 10 ασκήσεις...πιέσεις με αλτήρες 8kg και δικέφαλα με μπάρα 10 κιλά και επαγγελματιας να έχει αντίστοιχα 40kg και 100kg...(ΤΥΧΑΙΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΒΑΖΩ)αυτο δεν σημαίνει οτι ΚΑΙ οι δυο δεν κάνατε πολυ καλη προπόνηση και οτι αυτος θέλει 7 μέρες για ναπλήρωση και εσυ 2 πχ..
Αυτα...:D!
PS:Πολύ καλό topic!

ναι ρε φιλε νιωθεισ ομορφα αλλα μια τοσο μικρη μυικη ομαδα για μια μερα ενω παραλληλα την ξαναγυμναζεισ (τρικεφαλο στισ πιεσεισ και δικεφαλο στισ ελξεισ ) ενω τα ποδια μονο μια φορα !!!! δηλ στην ουσια γυμναζεισ τα ποδια λιγοτερο απο τα χερια !!! και εγω δινω το 100% αλλα σιγουρα αυτοι οποσ και να το κανουμε θα αντεχουν πιο πολυ με τοσα αναβολικα

ps: thnx

tasos2
12-07-11, 22:40
συμφωνω με την χημικη υποστιρηξη αλλα σκεψου οτι εχουν χημικη υποστηριξη και κατα τη διαρκεια τησ ασκησησ . επισησ αν προσεξεισ λιγο καλυτερα θα δεισ να ειναι μισα- μισα τα σετ . δηλ αν ειναι να κανεισ 20 σετ για στηθοσ την εβδομαδα θα κανει 10 τη μια μερα και δεκα τιν αλλη . εννοειται ομωσ οτι εμεισ δεν μπορουμε να το κανουμε αυτο .

δεν ειπα δεν ειμαι πιασμενοσ ειπα οτι εχω αναρωσει πληρωσ . ξερω την διαφορα;)

οχι οι 2 που λεω ειναι κανονικες. Παλιοτερα μαλιστα ο αρνολντ εκανε 3-4 ωρες τη μερα και ειχε αποτελεσματα ενω ενας ερασιτεχνης θα γινοταν χειροτερος γιατι δεν θα προλαβαινε να αναρρωσει.

Πως καταλαβαινεις οτι εχεις αναρρωσει? Εγω δεν ξερω γι αυτο ρωταω

terataki
12-07-11, 22:44
AAXAXAXAXAXAXXAXAAXAXAXAX
θελετε δεν θελετε σε καθε θρεντ στα ΑΑΣ το γυρνατε :rolf:

Saldi
12-07-11, 22:48
Ναι αυτο σημαινει. Η διαφορα ειναι στη χημικη υποστηριξη...

Τάσο τι λές ρε φίλε???Αν επαγγελματιας υποθέσουμε οτι δεν παίρνει χημεία και κάνει μια προπόνηση που έχει δικέφαλο και θέλει 7 μέρες να ναπληρώσει τόσες θα κάνεις και εσύ...απλα αν ο pro παίρνει χημείες θα αναπληρώσει πιο γρήγορα....δεν σημαίνει οτι επειδη σηκώνει πιο πολλα κιλά θέλει περισσοτερες μέρες για να αναπληρώσει

teenage bodybuilder
12-07-11, 22:50
Workout A
Squat 3-5 σετ
Bent-over Row 3 σετ
Bench Press 4 σετ
Incline Bench 2-3 σετ
Bicep Curl 3 σετ
Woodchop 4 σετ

Workout B
Deadlift 4-5 σετ
Pullup 3-5 σετ
Upright Row 4 σετ
Chest Dip 4 σετ
Tricep Pushdown 3 σετ
Calf Raise 5 σετ


δευτερα workout a τεταρτη workout b παρασκευη workout a
οι επαναληψεισ ειναι 8-12 σε ολα εκτοσ απο calf raise που ειναι 25

terataki
12-07-11, 22:51
Workout A
Squat 3-5 σετ
Bent-over Row 3 σετ
Bench Press 4 σετ
Incline Bench 2-3 σετ
Bicep Curl 3 σετ
Woodchop 4 σετ

Workout B
Deadlift 4-5 σετ
Pullup 3-5 σετ
Upright Row 4 σετ
Chest Dip 4 σετ
Tricep Pushdown 3 σετ
Calf Raise 5 σετ


δευτερα workout a τεταρτη workout b παρασκευη workout a
οι επαναληψεισ ειναι 8-12 σε ολα εκτοσ απο calf raise που ειναι 25

:thumbup:

Tasos Green
12-07-11, 22:51
Τάσο τι λές ρε φίλε???Αν επαγγελματιας υποθέσουμε οτι δεν παίρνει χημεία και κάνει μια προπόνηση που έχει δικέφαλο και θέλει 7 μέρες να ναπληρώσει τόσες θα κάνεις και εσύ...απλα αν ο pro παίρνει χημείες θα αναπληρώσει πιο γρήγορα....δεν σημαίνει οτι επειδη σηκώνει πιο πολλα κιλά θέλει περισσοτερες μέρες για να αναπληρώσει


μηπως ειστε τελιος off!!!? το θεμα ειναι η αξιολογηση των ποπονησεων!

teenage bodybuilder
12-07-11, 22:58
οχι οι 2 που λεω ειναι κανονικες. Παλιοτερα μαλιστα ο αρνολντ εκανε 3-4 ωρες τη μερα και ειχε αποτελεσματα ενω ενας ερασιτεχνης θα γινοταν χειροτερος γιατι δεν θα προλαβαινε να αναρρωσει.

Πως καταλαβαινεις οτι εχεις αναρρωσει? Εγω δεν ξερω γι αυτο ρωταω


αν δεισ το προγραμμα του κολεμαν ετσι κανει . καταλαβαινεισ οτι εχεισ ανναρωσει οταν
1) εχεισ ξεπιαστει εννοειται
2) υποθετοντασ οτι κανεισ σωστη διατροφη και κοιμασαι σωστα θελει +2 μερεσ απο τοτε που ξεπιανεσαι . εινα αποδεδιγμενο . καθωσ αφου εχεισ ξεπιαστει τισ επομενεσ 2 μερεσ το γλυκογονο αναγαζεται και υποχωρει με τον συνεχη βομβαρδισμο απο πρωτεινη . και τελικα εισαι ετοιμοσ . εγω οταν εκανα ηθελα 2 μερεσ για ναα ξεπιαστω αρα στισ 4 ειμαι οκ .

teenage bodybuilder
12-07-11, 22:59
του coleman ηθελα να πω

Saldi
12-07-11, 22:59
μηπως ειστε τελιος off!!!? το θεμα ειναι η αξιολογηση των ποπονησεων!

Αξιολόγηση είναι full body vs split και το θέμα την ανάπλασης ειναι το σημαντικότερο ίσως οταν μιλάμε για split η full body!
Φιλικα!;)

MusclesOfShadow
12-07-11, 23:03
Workout A
Squat 3-5 σετ
Bent-over Row 3 σετ
Bench Press 4 σετ
Incline Bench 2-3 σετ
Bicep Curl 3 σετ
Woodchop 4 σετ

Workout B
Deadlift 4-5 σετ
Pullup 3-5 σετ
Upright Row 4 σετ
Chest Dip 4 σετ
Tricep Pushdown 3 σετ
Calf Raise 5 σετ


δευτερα workout a τεταρτη workout b παρασκευη workout a
οι επαναληψεισ ειναι 8-12 σε ολα εκτοσ απο calf raise που ειναι 25

Χμμ, εσεις παιδια τι λετε, ειναι καλο?

teenage bodybuilder
12-07-11, 23:03
παω για υπνο . εχω φροντηστιριο το πρωι . συνεχιστε εσεισ αμα θελετε . εγω θα ερθω αυριο παλι . ΒΒ

Tasos Green
12-07-11, 23:07
Τάσο τι λές ρε φίλε???Αν επαγγελματιας υποθέσουμε οτι δεν παίρνει χημεία και κάνει μια προπόνηση που έχει δικέφαλο και θέλει 7 μέρες να ναπληρώσει τόσες θα κάνεις και εσύ...απλα αν ο pro παίρνει χημείες θα αναπληρώσει πιο γρήγορα....δεν σημαίνει οτι επειδη σηκώνει πιο πολλα κιλά θέλει περισσοτερες μέρες για να αναπληρώσει


Αξιολόγηση είναι full body vs split και το θέμα την ανάπλασης ειναι το σημαντικότερο ίσως οταν μιλάμε για split η full body!
Φιλικα!;)

δεν ειναι τα αασ το θεμα μας ομως... γιατι εκει θα καταλήξει παλι... φιλικα στο λεω και γω.

MusclesOfShadow
12-07-11, 23:13
Εγω δεν λεω οτι ενα full body δεν ειναι χρησιμο σε μερικες περιπτωσεις, αλλα ακομα και οι νεαροι η αρχαριοι bodybuilder μπορουν να κανουν προοδο με split. Δινουν εμφαση στους μυς και τους εξουθενωνουν πιο πολυ. Πιο πο-λυ. Η συχνοτητα ειναι αλλο θεμα.
Παρεπιπτοντως τα full body τα καναμε στους πρωτους 1-2 αντε 3 μηνες της γυμναστικης μας για να συνηθισουμε τις ασκησεις. Αφου τις συνηθισεις και τις μαθεις πιστευω τοτε ειναι που προχωρας στο split.

tasos2
12-07-11, 23:15
Τάσο τι λές ρε φίλε???Αν επαγγελματιας υποθέσουμε οτι δεν παίρνει χημεία και κάνει μια προπόνηση που έχει δικέφαλο και θέλει 7 μέρες να ναπληρώσει τόσες θα κάνεις και εσύ...απλα αν ο pro παίρνει χημείες θα αναπληρώσει πιο γρήγορα....δεν σημαίνει οτι επειδη σηκώνει πιο πολλα κιλά θέλει περισσοτερες μέρες για να αναπληρώσει

Εγω το βλεπω απ τον εαυτο μου. Παλια σαν αρχαριος με πολυ λιγοτερα κιλα απο οσα σηκωνω τωρα αλλα εξακολουθωντας να κανω εντονη προπονηση φτανωντας πολλες φορες σε κοπωση μπορουσα να κανω μεχρι και 2 φορες τη βδομαδα καθε μυικη και δεν ειχα προβλημα και εβαζα και μαζα.

Τωρα προσφατα που πηγα να κανω 1 μυικη ανα 4-5 μερες αισθανομουν κουρασμενος συνεχεια (παρολο που δεν ημουν πιασμενος οταν πηγαινα) και εμενα και στασιμος και οταν επανηλθα στο 1 φορα τη βδομαδα ηρθα στα ισα μου και συνεχισα τη βελτιωση

Saldi
13-07-11, 01:41
δεν ειναι τα αασ το θεμα μας ομως... γιατι εκει θα καταλήξει παλι... φιλικα στο λεω και γω.

Φίλε καταλαβαίνω τι λές αλλα αν παρατηρήσεις μιλάω για χωρις ASS και εγω μάλιστα στην αρχή δεν αναφαίρθηκα καν...Τελος πάντων δεν εχει σημασία αλλωστε τα φορά είναι για αυτό τον λόγο να διαφωνώ εγω με τους αλλους και οι αλλοι μαζί μου και να κερδίζουμε ολοι απο τον υγιει διάλογο!

Tasos Green
13-07-11, 02:21
Φίλε καταλαβαίνω τι λές αλλα αν παρατηρήσεις μιλάω για χωρις ASS και εγω μάλιστα στην αρχή δεν αναφαίρθηκα καν...Τελος πάντων δεν εχει σημασία αλλωστε τα φορά είναι για αυτό τον λόγο να διαφωνώ εγω με τους αλλους και οι αλλοι μαζί μου και να κερδίζουμε ολοι απο τον υγιει διάλογο!

κανεις μια ερωτηση που η απαντηση θα αναφερετε παλι σε χημεια... και μετα θα ξεφυγει το θεμα σιγουρα.. γιαυτο σου το ειπα και δεν απευθυνομουν μονο σε εσενα εννοουσα και τον tasos2... ας μείνουμε στο τοπικ που έθεσε και παλικαρι..

δεν ειμαι ουτε κανενας officer ουτε τιποτα αλλα εχω κουραστει να παρακουλουθω θεματα που εχουν την ιδια κατάληξη.

thegravijia
13-07-11, 03:33
για μενα τα full ειναι ελλιπη γιατι κανεις 1-2 ασκησεις για καθε μιυκη ομαδα μονο ε και δεν προπονησε επαρκως ...
τα split ειναι οκ αλλα κανοντας μια μυικη καθε φορα φορα δηλ πχ μονο 4 προπονησεις το μηνα στηθος αι καλα δεν ειναι αρκετα

γιαυτο teenage bodybuilder ξεχασες το καλυτερο απο ολα το legs-push-pull που και αρκτες ασκησεις κανεις κ μπορεις ανετα να χτυπας το μυ 2 φορεςς μια καθε 7-8 μερες

Saldi
13-07-11, 10:14
για μενα τα full ειναι ελλιπη γιατι κανεις 1-2 ασκησεις για καθε μιυκη ομαδα μονο ε και δεν προπονησε επαρκως ...

Ετσι είναι αλαλ αν το σκεφτείς και δεν είναι...Δηλαδή κάνεις
2X Στήθος
2ΧΔεκέφαλο
2Χ Τρικέφαλα
2Χ Τετρακέφαλο
2Χ Γαμπες κλπ κλπ κλπ
Την επόμενη μέρα κάνεις πάλι fθll body ΑΛΛΑ κάνεις πάλι πχ στήθος 2 ασκήσεις αλλα όχι αυτες που έκανες χθές αρα τις γεμίζεις...αλλα αυτο είναι πάλι μορφη Split-full body

Tasos Green
13-07-11, 13:26
Ετσι είναι αλαλ αν το σκεφτείς και δεν είναι...Δηλαδή κάνεις
2X Στήθος
2ΧΔεκέφαλο
2Χ Τρικέφαλα
2Χ Τετρακέφαλο
2Χ Γαμπες κλπ κλπ κλπ
Την επόμενη μέρα κάνεις πάλι fθll body ΑΛΛΑ κάνεις πάλι πχ στήθος 2 ασκήσεις αλλα όχι αυτες που έκανες χθές αρα τις γεμίζεις...αλλα αυτο είναι πάλι μορφη Split-full body

σε περιοδους συντηρήσεως νομιζω ειναι καλύτερα τα full προγραμματα με εναλλαγές ασκήσεων οπως ανεφερες...
αυτο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι οσοι ασχολουντε με στίβο, ποδηλασία και γενικά αεροβια αθλήματα κανουν full body...
μπορει και να ειμαι λαθος σε αυτο αλα ετσι νομιζω.

MusclesOfShadow
13-07-11, 13:42
σε περιοδους συντηρήσεως νομιζω ειναι καλύτερα τα full προγραμματα με εναλλαγές ασκήσεων οπως ανεφερες...
αυτο που εχω παρατηρήσει ειναι οτι οσοι ασχολουντε με στίβο, ποδηλασία και γενικά αεροβια αθλήματα κανουν full body...
μπορει και να ειμαι λαθος σε αυτο αλα ετσι νομιζω.

δεν εισαι καθολου λαθος.;)

Απλα full body συνανταμε και σε αθληματα δυναμης, αλλα υπαρχει τραγικη διαφορα στη συχνοτητα των προπονησεων, στον αριθμο και το ειδος των ασκησεων και στα κιλα που κανεις.

aepiskeptis
13-07-11, 13:51
τι εννοεις φιλε ? ^^

gym
13-07-11, 13:51
δεν εισαι καθολου λαθος.;)

Απλα full body συνανταμε και σε αθληματα δυναμης, αλλα υπαρχει τραγικη διαφορα στη συχνοτητα των προπονησεων, στον αριθμο και το ειδος των ασκησεων και στα κιλα που κανεις.

μου δινεις ενα απλο παραδειγμα εδω?για να καταλαβω ρωταω

gym
13-07-11, 13:51
τι εννοεις φιλε ? ^^

α το ιδιο ρωταμε ,,οκ...:thumbup:

Saldi
13-07-11, 13:55
δεν εισαι καθολου λαθος.;)

Απλα full body συνανταμε και σε αθληματα δυναμης, αλλα υπαρχει τραγικη διαφορα στη συχνοτητα των προπονησεων, στον αριθμο και το ειδος των ασκησεων και στα κιλα που κανεις.
Αν και εγώ περιμένω απάντηση για να καταλάβουμε τι εννοεις αυτο που θέλω να ξανα πώ οτι τα κιλα δεν σημαίνουν ΤΙΠΟΤΑ!Ο καθένας σηκώνει οσα μπορεί...δεν αλλάζει κάτι επειδη εγω σηκώνω 100 κιλα και εσυ 10...Και οι δύο ζοριζόμαστε για αυτα τα κιλά...
Περιμενουμε απαντηση΄΄΄.....:D:D:D

Tasos Green
13-07-11, 14:03
μου δινεις ενα απλο παραδειγμα εδω?για να καταλαβω ρωταω


α το ιδιο ρωταμε ,,οκ...:thumbup:

εσυ τι γνωμη εχεις μαστορα?:green: γιατι δεν μας λες?

nazgoul
13-07-11, 14:06
Ανάλογα με την συχνότητα είναι προτιμηταία κάποια από τις δυο μεθόδους;
Π.χ. το full body μήπως είναι καλύτερο για περιπτώσεις λίγων προπονήσεων ανα εβδομάδα;
Αν από την άλλη κάποιος προπονείται μέρα παρά μέρα ή ακόμα περισσότερο καθε μέρα, δεν κανει κακό μια full body προπόνηση αφού οι μυικές ομάδες δεν προλαβαίνουν να ξεκουραστούν;

gym
13-07-11, 14:06
εσυ τι γνωμη εχεις μαστορα?:green: γιατι δεν μας λες?

οοοοοοοοοοοοοοοχι...εγω θελω να δω τι θα πει muscle...
ε σιγα το μαστορα...τα παραλες...:green:

MusclesOfShadow
13-07-11, 14:38
μου δινεις ενα απλο παραδειγμα εδω?για να καταλαβω ρωταω


α το ιδιο ρωταμε ,,οκ...:thumbup:


Αν και εγώ περιμένω απάντηση για να καταλάβουμε τι εννοεις αυτο που θέλω να ξανα πώ οτι τα κιλα δεν σημαίνουν ΤΙΠΟΤΑ!Ο καθένας σηκώνει οσα μπορεί...δεν αλλάζει κάτι επειδη εγω σηκώνω 100 κιλα και εσυ 10...Και οι δύο ζοριζόμαστε για αυτα τα κιλά...
Περιμενουμε απαντηση΄΄΄.....:D:D:D


οοοοοοοοοοοοοοοχι...εγω θελω να δω τι θα πει muscle...
ε σιγα το μαστορα...τα παραλες...:green:

Eγω παιδια σας λεω οτι εκει που εχω συναντησει full body workouts ειναι εντελως διαφορετικα απο το προγραμμα του φιλου μας, και σε επαναληψεις, και σε κιλα και σε πολλα αλλα.
Αυτο θελω να πω.
Για αθληματα δυναμης πιστευω ειναι καλο.(αν και εκει δεν ειναι παντα εντελως full body και οποιον παρει ο χαροσ)
Για bodybuilding ετσι οπως το ξερουμε, τα σπλιτ ειναι πιστευω τα καλυτερα-αρκει φυσικα να ικανοποιουνται καποιοι παραμετροι.

Οσο για τα κιλα παιδια εγω σας εφερα ενα παραδειγμα στο πώς διαφερουν τα προγραμματα δυναμης απτα bodybulding.
Και ναι εχει διαφορα αν σηκωνεις πολλα ή λιγα κιλα, απλα το σωμα που θα φτιαξεις πολλες φορες ειναι ανεξαρτητο απο αυτο (οχι παντα βεβαια)

MusclesOfShadow
13-07-11, 14:45
Ανάλογα με την συχνότητα είναι προτιμηταία κάποια από τις δυο μεθόδους;
Π.χ. το full body μήπως είναι καλύτερο για περιπτώσεις λίγων προπονήσεων ανα εβδομάδα;
Αν από την άλλη κάποιος προπονείται μέρα παρά μέρα ή ακόμα περισσότερο καθε μέρα, δεν κανει κακό μια full body προπόνηση αφού οι μυικές ομάδες δεν προλαβαίνουν να ξεκουραστούν;

Το φουλ μποντυ που παρεθεσε ο φιλος μας ο teenage bodybuilder ειναι προγραμμα για νασαι φιτ, γυμνασμενος και οχι για να γινεις καποιου ειδους υπερφυσικο τερας μαζας και ογκου:green:
Δεν ειναι οτι κανει κακο αλλα δεν κανει και καλο...

aepiskeptis
13-07-11, 14:53
^^ οριστε το παιδι απαντησε και πεσατε ολοι να το φατε
παλιο παουερμπιλντερς χου ρε



ταταραμ ταραμ ταραμ

Observations on Bulgarian-inspired strength training

Bulgarian-style Training for Strength & Powerlifting

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ καθε μερα σκουοτ μεχρι μαχ κιλα, που τα μαθατε αυτα?
τις μπριζολιτσες σας και σπιτι για επσον σαλτ μπαθς κυριε λιφτερα


Υ.Γ αυτο τωρα ειναι αστειο... οποιος το πιασει :P:P

MusclesOfShadow
13-07-11, 14:56
^^ οριστε το παιδι απαντησε και πεσατε ολοι να το φατε
παλιο παουερμπιλντερς χου ρε



ταταραμ ταραμ ταραμ

Observations on Bulgarian-inspired strength training

Bulgarian-style Training for Strength & Powerlifting

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ καθε μερα σκουοτ μεχρι μαχ κιλα, που τα μαθατε αυτα?
τις μπριζολιτσες σας και σπιτι για επσον σαλτ μπαθς κυριε λιφτερα


Υ.Γ αυτο τωρα ειναι αστειο... οποιος το πιασει :P:P

:inandout::green:

loukiss
13-07-11, 15:35
εγω παλι δν καταλαβαινω το λογο που οσοι αναφερονται στα θετικα των split , αναφερουν οτι "εστιαζονται " και οτι εξουθενωνουν πιο πολυ τους μυς...

για το "εστιαζομαι":ειναι καθαρα θεμα του καθενος.. δλδ το να εισαι συγκεντρωμενος σε αυτο π κανεις και να τα δινεις ολα.. αυτο γινεται με οποιαδηποτε προπονηση.και μην μου πειτε οτι ειναι θεμα κουρασης γτ σε ενα full body προγραμμα ΠΡΟΦΑΝΩΣ δν κανεις την ιδια ενταση , στις ιδιες ασκησεις , καθε μερα... το κλειδι ειναι η συχνοτητα και η ενταση που αποφασιζεις να παιζεις καθε φορα..
Παραδειγμα full body day (lower body emphasis)
Clean n Jerk (@ 60%)
Deadlift Variation (@ 80%) (main exercise)
Front Squat (secondary exercise)
Assistance:
Bicep/Tricep exercises
Shrugs


τωρα η εξουθενωση τι ρολο βαραει με την προοδο σε υπερτροφια / δυναμη δν μπορω να καταλαβω.. δλδ αν κανετε ποδια μεχρι να μην μπορειτε να τα λυγισετε απ τον πονο, σημαινει οτι η προπονηση ηταν ποιοτικη και τελεια?και φυσικα ακολουθει μια βδομαδα χειμεριας ναρκης για τη μυικη ομαδα που "δολοφονηθηκε"...

loukiss
13-07-11, 15:45
Εγω δεν λεω οτι ενα full body δεν ειναι χρησιμο σε μερικες περιπτωσεις, αλλα ακομα και οι νεαροι η αρχαριοι bodybuilder μπορουν να κανουν προοδο με split. Δινουν εμφαση στους μυς και τους εξουθενωνουν πιο πολυ. Πιο πο-λυ. Η συχνοτητα ειναι αλλο θεμα.
Παρεπιπτοντως τα full body τα καναμε στους πρωτους 1-2 αντε 3 μηνες της γυμναστικης μας για να συνηθισουμε τις ασκησεις. Αφου τις συνηθισεις και τις μαθεις πιστευω τοτε ειναι που προχωρας στο split.

αυτο π λες φιλος, ειναι κυκλικη προπονηση κ οχι full body.. σιγα μην βαζουν στους αρχαριους squat , deadlift etc...εκτος αν εννοεις τα leg extension ε? χαχα

πραγματικα καποια πραγματα π γραφεις ειναι εντελως γελοια και παραπληροφορουν sorry κιολας... δν σ επιτιθομαι αλλα ειναι παραλογο αυτο π κανεις..

Saldi
13-07-11, 16:27
εγω παλι δν καταλαβαινω το λογο που οσοι αναφερονται στα θετικα των split , αναφερουν οτι "εστιαζονται " και οτι εξουθενωνουν πιο πολυ τους μυς...

για το "εστιαζομαι":ειναι καθαρα θεμα του καθενος.. δλδ το να εισαι συγκεντρωμενος σε αυτο π κανεις και να τα δινεις ολα.. αυτο γινεται με οποιαδηποτε προπονηση.και μην μου πειτε οτι ειναι θεμα κουρασης γτ σε ενα full body προγραμμα ΠΡΟΦΑΝΩΣ δν κανεις την ιδια ενταση , στις ιδιες ασκησεις , καθε μερα... το κλειδι ειναι η συχνοτητα και η ενταση που αποφασιζεις να παιζεις καθε φορα..
Παραδειγμα full body day (lower body emphasis)
Clean n Jerk (@ 60%)
Deadlift Variation (@ 80%) (main exercise)
Front Squat (secondary exercise)
Assistance:
Bicep/Tricep exercises
Shrugs


τωρα η εξουθενωση τι ρολο βαραει με την προοδο σε υπερτροφια / δυναμη δν μπορω να καταλαβω.. δλδ αν κανετε ποδια μεχρι να μην μπορειτε να τα λυγισετε απ τον πονο, σημαινει οτι η προπονηση ηταν ποιοτικη και τελεια?και φυσικα ακολουθει μια βδομαδα χειμεριας ναρκης για τη μυικη ομαδα που "δολοφονηθηκε"...

loukis αυτο που λές μοιάζει όμως πιο πολύ για πρόγραμμα που θέλεις να κόψεις-χάσεις κιλά..Δηλαδή λιγότερα κιλά απο όσο αντέχεις..οσο το σώμα και ισως και γρήγορες επαναλήψεις για αντοχή στην δύναμη...Και κάνεις 1 άσκηση σε όλες τις μυικες ομάδες 10 λεπτα αερόβιο...αλλη μια άσκηση σε όλες τις μυικες ομάδες(διαφορετικες και συν 1 παραπάνω στις μεγάλες)και αλαλ 10 λεπτα αερόβιο..Και ετσι κάνεις γράμμωση χάνεις αρκετό λύπος κλπ κλπ

nazgoul
13-07-11, 16:32
Το φουλ μποντυ που παρεθεσε ο φιλος μας ο teenage bodybuilder ειναι προγραμμα για νασαι φιτ, γυμνασμενος και οχι για να γινεις καποιου ειδους υπερφυσικο τερας μαζας και ογκου:green:
Δεν ειναι οτι κανει κακο αλλα δεν κανει και καλο...

Μα αυτά τα δύο είναι θέμα διατροφής. Το αν θα γίνεις "τερας" όπως λες ή "fit"
, εξαρτάται από τι και πόσο τρως.

loukiss
13-07-11, 16:46
loukis αυτο που λές μοιάζει όμως πιο πολύ για πρόγραμμα που θέλεις να κόψεις-χάσεις κιλά..Δηλαδή λιγότερα κιλά απο όσο αντέχεις..οσο το σώμα και ισως και γρήγορες επαναλήψεις για αντοχή στην δύναμη...Και κάνεις 1 άσκηση σε όλες τις μυικες ομάδες 10 λεπτα αερόβιο...αλλη μια άσκηση σε όλες τις μυικες ομάδες(διαφορετικες και συν 1 παραπάνω στις μεγάλες)και αλαλ 10 λεπτα αερόβιο..Και ετσι κάνεις γράμμωση χάνεις αρκετό λύπος κλπ κλπ

που το ειδες αυτο?μα συγγνωμη αν εγω θα κανω 3 φορες προπονηση lower body emphasis τη βδομαδα θα παιξω (πχ) τη Δευτερα 100% squat και την Πεμπτη που θα κανω deadlift θα περπαταω σαν να με εχει "παρει" η μιση ομαδα της Ακτης Ελεφαντοστου?υπαρχουν και τετοιες βδομαδες αλλα οχι καθε βδομαδα αυτο το βιολι... αυτο γινεται στα split προγραμματα που κυριολεκτικα σκοτωνεις μια μυικη ομαδα ωστε να παραλυει (θεωρητικα) για μια βδομαδα και μετα παλι το ιδιο.....

βασικα δν φταις εσυ γι αυτο π λες...μαλλον το γεγονος οτι εχεις γνωρισει μονο τη μια πλευρα του bodybuilding(το κλασσικο δλδ)...υπαρχουν παρα πολλοι δρομοι να πετυχεις αυτο π επιδιωκεις..απλα υπαρχουν καποιοι π ειναι αποδοτικοτεροι... τωρα ο καθενας θεωρει ο,τι νομιζει κ κανει κ ο,τι γουσταρει... αν θεωρεις οτι αυτο το προγραμμα ειναι για "κοψιμο" (που δν υφισταται καν η εννοια "προγραμμα ογκου-γραμμωσης" )τοτε οκ.

Αντωνης
13-07-11, 17:02
Ετσι ειναι,οι περισσοτεροι νομιζουν οτι πρεπει να φτασουν σε σημειο εξοντωσης μια μυικη ομαδα για να πουν οτι καναν αποδοτικη προπονηση....Απο κει ξεκιναν και τελειωνουν ολα.Αν ενα ατομο δεν θελει να καταλαβει οτι οταν καποιο καρφι που εχει κολλησει στο τοιχο δεν εχει νοημα να συνεχιζεις να το κοπανας,την στιγμη που καλλιστα θα μπορουσες να καρφωσεις ενα αλλο,δεν εχει ουσια η κουβεντα,εχει γινει πολλες φορες εξαλλου...Στην τελικη αν εχει μια βαση η λογικη του ''κοψιματος'' που διαβασα παραπανω,τοτε αυτη υπαρχει στα σπλιτς,οταν κανεις π.χ 10 ασκησεις για να ''αναδειξεις'' ολες τις λεπτομερειες των 45-50ποντων χεριων σου...

Περαν της κουβεντας της αποτελεσματικοτητας,απορω,δεν ενοχλει τα ατομα που κανουν σπλιτς της μιας μυικης να ειναι σαν συγκαμμενοι 5-6 μερες την βδομαδα?

MusclesOfShadow
13-07-11, 20:50
εγω παλι δν καταλαβαινω το λογο που οσοι αναφερονται στα θετικα των split , αναφερουν οτι "εστιαζονται " και οτι εξουθενωνουν πιο πολυ τους μυς...

για το "εστιαζομαι":ειναι καθαρα θεμα του καθενος.. δλδ το να εισαι συγκεντρωμενος σε αυτο π κανεις και να τα δινεις ολα.. αυτο γινεται με οποιαδηποτε προπονηση.και μην μου πειτε οτι ειναι θεμα κουρασης γτ σε ενα full body προγραμμα ΠΡΟΦΑΝΩΣ δν κανεις την ιδια ενταση , στις ιδιες ασκησεις , καθε μερα... το κλειδι ειναι η συχνοτητα και η ενταση που αποφασιζεις να παιζεις καθε φορα..
Παραδειγμα full body day (lower body emphasis)
Clean n Jerk (@ 60%)
Deadlift Variation (@ 80%) (main exercise)
Front Squat (secondary exercise)
Assistance:
Bicep/Tricep exercises
Shrugs


τωρα η εξουθενωση τι ρολο βαραει με την προοδο σε υπερτροφια / δυναμη δν μπορω να καταλαβω.. δλδ αν κανετε ποδια μεχρι να μην μπορειτε να τα λυγισετε απ τον πονο, σημαινει οτι η προπονηση ηταν ποιοτικη και τελεια?και φυσικα ακολουθει μια βδομαδα χειμεριας ναρκης για τη μυικη ομαδα που "δολοφονηθηκε"...


αυτο π λες φιλος, ειναι κυκλικη προπονηση κ οχι full body.. σιγα μην βαζουν στους αρχαριους squat , deadlift etc...εκτος αν εννοεις τα leg extension ε? χαχα
πραγματικα καποια πραγματα π γραφεις ειναι εντελως γελοια και παραπληροφορουν sorry κιολας... δν σ επιτιθομαι αλλα ειναι παραλογο αυτο π κανεις..


Ετσι ειναι,οι περισσοτεροι νομιζουν οτι πρεπει να φτασουν σε σημειο εξοντωσης μια μυικη ομαδα για να πουν οτι καναν αποδοτικη προπονηση....Απο κει ξεκιναν και τελειωνουν ολα.Αν ενα ατομο δεν θελει να καταλαβει οτι οταν καποιο καρφι που εχει κολλησει στο τοιχο δεν εχει νοημα να συνεχιζεις να το κοπανας,την στιγμη που καλλιστα θα μπορουσες να καρφωσεις ενα αλλο,δεν εχει ουσια η κουβεντα,εχει γινει πολλες φορες εξαλλου...Στην τελικη αν εχει μια βαση η λογικη του ''κοψιματος'' που διαβασα παραπανω,τοτε αυτη υπαρχει στα σπλιτς,οταν κανεις π.χ 10 ασκησεις για να ''αναδειξεις'' ολες τις λεπτομερειες των 45-50ποντων χεριων σου...

Περαν της κουβεντας της αποτελεσματικοτητας,απορω,δεν ενοχλει τα ατομα που κανουν σπλιτς της μιας μυικης να ειναι σαν συγκαμμενοι 5-6 μερες την βδομαδα?

Φιλε οσους πρωτοξεκινανε το γυμναστηριο τους βαζουν ενα πραγμα του τυπου
Διαδρομο
Πρεσσα ποδιων
Πιεσεις στο μηχανημα
Ελξεις στην τροχαλια
Πιεσεις ωμων στο μηχανημα
Κοιλιακους
Διαδρομο

Αυτο δεν ειναι full body? Ε, αυτα βαζουν στους αρχαριους. Οποτε πριν πεις καποιον γελοιο ξανασκεψου το. Αλλα αν πραγματι εκανα λαθος, τοτε εκανα λαθος στην ονομασια. Αλλα κυκλικη δεν ειναι γιατι δεν κανεις κυκλο στις ασκησεις.

Εγω το προγραμμα που παρεθεσες εσυ louki το θεωρω υπεροχο(κανω ενα παρομοιο αυτον τον καιρο), εγω κρινω το προγραμμα που παρεθεσε ο teenage bodybuilder στην προηγουμενη σελιδα.
Οσο για την εξουθενωση, δεν λεω να πεθαινεις αλλα αν πιστευεις οτι μπορεις να κανεις την προοδο που θα εκανε ενας που πιεζει τον εαυτο του και τους μυες του με εναν που απλα κανει μια ασκηση και φευγει και κανει την επομενη αυριο, γελαστηκες.

Οσο για το συγκαμα που λεει ο Αντωνης, ναι ειναι ωραιο. Εμενα οταν κανω σπλιτ κραταει περιπου τρεις μερες και μετα μπορω καλλιστα να ξανακανω το ιδιο σωματικο μερος.


Αλλα guys προσεξτε λιγο πως μιλαμε γιατι ανεβαινουν οι τονοι και δεν το θελουμε μετα, συζητηση κανουμε οχι διαμαχη. Θελουμε να βρουμε το καλυτερο, οποτε τα "γελοιος" ή "καρφι στον τοιχο"(:rolf:) και κατι τετοια δεν εχουν νοημα, ετσι θεωρω.:welcome:

loukiss
14-07-11, 01:03
Καταρχην δν ειπα εσενα γελοιο εκει οντως πηγαινε αλλου το πραμα... αλλα το οτι λες οτι ειναι θετικο το γεγονος οτι πιανεσαι και δολοφονεις ουσιαστικα μια ομαδα κ λες οτι γ αυτο το λογο ειναι καλη προπονα, αυτο ειναι γελοιο .

εσυ εισαι αυτος π εισαι απολυτος .. εκει μαλιστα π λες "Οσο για την εξουθενωση, δεν λεω να πεθαινεις αλλα αν πιστευεις οτι μπορεις να κανεις την προοδο που θα εκανε ενας που πιεζει τον εαυτο του και τους μυες του με εναν που απλα κανει μια ασκηση και φευγει και κανει την επομενη αυριο, γελαστηκες."

μαλλον εσυ γελαστηκες... αν εγω μπορω να κανω squat καθε μερα με ενταση 70-80 % ενω εσυ 1 φορa τη βδομαδα τοτε μαντεψε πιος θα ειναι πιο efficient απ τους 2 μας στο τελος του μηνα στην ασκηση (και φυσικα ακολουθει η προοδος ετσι? freaquency is the key .)

δλδ το να μην πηγαινεις μεχρι 100% ειναι σαν να "Κανεις την ασκηση και να φευγεις"? ελα τωρα αυτο κ αν ειναι γελοιο πραγματικα..

πραγματικα δν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο εισαι τοσο απολυτος.. τα χεις δοκιμασει δλδ ολα και εισαι πλεον μονοπλευρος? ..

deluxe
14-07-11, 02:48
Αποψη μου οτι δεν υπαρχει καλυτερο προγραμμα. Ολα ειναι καλα και ολα πρεπει να γινονται. Εχω κανει και split και full body και τωρα τελευταια εκανα και super set. Σκοπευω να δοκιμασω και drop set αργοτερα. Ολα εχουν το σκοπο τους και βοηθανε. Το κακο ειναι να κανεις ενα τυπο προγραμματος συνεχεια.

thanasis76
14-07-11, 07:39
παιδια οσο και αν διαφωνουμε το βασικο ειναι ενα σε οποιο προγραμμα και να κανεις.
Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!! αν δεν κανεις διατροφη κανενα προγραμμα δεν θα σου κανει κατι σωστο.
απο εκει και περα τα προγραμματα ειναι διαφορα αναλογα με τα θελω και τις αναγκες του καθενος.
αν καποιος θελει ενα σωμα fit με λιγους και γραμμωμενους μυες πιστευω οτι το full body ειναι οτι χρειαζεται. αν καποιος θελει μεγιστη αναπτυξη μυων πιστευω οτι του χρειαζεται ενα προγραμμα στυλ spit....
σιγουρα ο καθενας μας εχει διαφορετικους στοχους και θελω βλεπει τις αναγκες του και κρινει τι τον καλυπτει.... :weights::weights:

noz1989
14-07-11, 10:41
Εσυ Loukis κανεις clean n jerk και squats στο 70-80% καθε μερα?

MusclesOfShadow
14-07-11, 11:44
Καταρχην δν ειπα εσενα γελοιο εκει οντως πηγαινε αλλου το πραμα... αλλα το οτι λες οτι ειναι θετικο το γεγονος οτι πιανεσαι και δολοφονεις ουσιαστικα μια ομαδα κ λες οτι γ αυτο το λογο ειναι καλη προπονα, αυτο ειναι γελοιο .

εσυ εισαι αυτος π εισαι απολυτος .. εκει μαλιστα π λες "Οσο για την εξουθενωση, δεν λεω να πεθαινεις αλλα αν πιστευεις οτι μπορεις να κανεις την προοδο που θα εκανε ενας που πιεζει τον εαυτο του και τους μυες του με εναν που απλα κανει μια ασκηση και φευγει και κανει την επομενη αυριο, γελαστηκες."

μαλλον εσυ γελαστηκες... αν εγω μπορω να κανω squat καθε μερα με ενταση 70-80 % ενω εσυ 1 φορa τη βδομαδα τοτε μαντεψε πιος θα ειναι πιο efficient απ τους 2 μας στο τελος του μηνα στην ασκηση (και φυσικα ακολουθει η προοδος ετσι? freaquency is the key .)

δλδ το να μην πηγαινεις μεχρι 100% ειναι σαν να "Κανεις την ασκηση και να φευγεις"? ελα τωρα αυτο κ αν ειναι γελοιο πραγματικα..

πραγματικα δν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο εισαι τοσο απολυτος.. τα χεις δοκιμασει δλδ ολα και εισαι πλεον μονοπλευρος? ..

Ναι τα εχω δοκιμασει και μπορω να πω οτι για να αναπτυξεις τον ογκο σου, ναι οφειλεις να γυμναζεσαι ανα κομματι. Υπαρχουν ομως παρα πολλες και χρησιμες ασκησεις για ολο το σωμα οι οποιες ειναι και must σε μια περιοδο ογκου, οπως καθισματα, αρσεις θανατου, και τα λοιπα.
Τωρα, για να αναπτυξεις την δυναμη σου ή να γινεις καλυτερος σε μια ασκηση, η συχνοτητα ειναι πολυ βασικη. Οπως ειναι και η προπονηση για ολο το σωμα. Και γω κανω clean n press. Και το προβλημα με μενα ειναι οτι κανω συνεχως τα ορια μ. Οποτε εχω δει τι γινεται και στους δυο τυπους προπονησεων.
Μπορω να σ πω οτι αμα θες να μεγαλωσεις τον δικεφαλο σ παραδειγματος χαρη θα κανεις ενα καλο split(που αυτο δεν σημαινει παντα οτι καθε μερα θα κανεις μονο ενα σωματικο μερος, μπορεις να κανεις πλατη-τρικεφαλους π.χ.).
Το full body ειναι αριστο για αθληματα δυναμης. (Αλλα εκει πρεπει να παιξουν και αλλοι παραγοντες ρολο οπως οι επαναληψεις και αλλα...)
Αν εκανα λαθος και εγινα απολυτος, ζητω ταπεινα συγγνωμη απο ολους!

terataki
14-07-11, 12:14
Ναι τα εχω δοκιμασει και μπορω να πω οτι για να αναπτυξεις τον ογκο σου, ναι οφειλεις να γυμναζεσαι ανα κομματι. Υπαρχουν ομως παρα πολλες και χρησιμες ασκησεις για ολο το σωμα οι οποιες ειναι και must σε μια περιοδο ογκου, οπως καθισματα, αρσεις θανατου, και τα λοιπα.
Τωρα, για να αναπτυξεις την δυναμη σου ή να γινεις καλυτερος σε μια ασκηση, η συχνοτητα ειναι πολυ βασικη. Οπως ειναι και η προπονηση για ολο το σωμα. Και γω κανω clean n press. Και το προβλημα με μενα ειναι οτι κανω συνεχως τα ορια μ. Οποτε εχω δει τι γινεται και στους δυο τυπους προπονησεων.
Μπορω να σ πω οτι αμα θες να μεγαλωσεις τον δικεφαλο σ παραδειγματος χαρη θα κανεις ενα καλο split(που αυτο δεν σημαινει παντα οτι καθε μερα θα κανεις μονο ενα σωματικο μερος, μπορεις να κανεις πλατη-τρικεφαλους π.χ.).
Το full body ειναι αριστο για αθληματα δυναμης. (Αλλα εκει πρεπει να παιξουν και αλλοι παραγοντες ρολο οπως οι επαναληψεις και αλλα...)
Αν εκανα λαθος και εγινα απολυτος, ζητω ταπεινα συγγνωμη απο ολους!
ακομα ομως δεν μας ειπες τι ειναι τα αθληματα δυναμης μαι φρεντ...

MusclesOfShadow
14-07-11, 12:17
ακομα ομως δεν μας ειπες τι ειναι τα αθληματα δυναμης μαι φρεντ...

Aθληματα δυναμης ή αθληματα που απαιτουν επιδοσεις.
Αρση βαρων, σφυροβολια και τα λοιπα.
Το bodybuilding εχει να κανει περισσοτερο με το πως φαινεσαι, οχι με το ποσα σηκωνεις.

aepiskeptis
14-07-11, 14:35
Εσυ Loukis κανεις clean n jerk και squats στο 70-80% καθε μερα?

εεε....

θεωρεις δλδ οτι για να γινει χρειαζεται υποστηριξη να φανταστω.

χαχαχα αυτο ακριβως συζηταγαμε καπου αλλου

Υ.Γ πριν απαντησεις κανε ενα σεαρτσ

Observations on Bulgarian-inspired strength training

Bulgarian-style Training for Strength & Powerlifting

terataki
14-07-11, 15:17
εεε....

θεωρεις δλδ οτι για να γινει χρειαζεται υποστηριξη να φανταστω.

χαχαχα αυτο ακριβως συζηταγαμε καπου αλλου

Υ.Γ πριν απαντησεις κανε ενα σεαρτσ

Observations on Bulgarian-inspired strength training

Bulgarian-style Training for Strength & Powerlifting

σε καθε θεμα στο φορουμ δεν υπαρχει περιπτωση να μην μιλησουν για ΑΑΣ :rolf::rolf:

teenage bodybuilder
14-07-11, 22:38
για μενα τα full ειναι ελλιπη γιατι κανεις 1-2 ασκησεις για καθε μιυκη ομαδα μονο ε και δεν προπονησε επαρκως ...
τα split ειναι οκ αλλα κανοντας μια μυικη καθε φορα φορα δηλ πχ μονο 4 προπονησεις το μηνα στηθος αι καλα δεν ειναι αρκετα

γιαυτο teenage bodybuilder ξεχασες το καλυτερο απο ολα το legs-push-pull που και αρκτες ασκησεις κανεις κ μπορεις ανετα να χτυπας το μυ 2 φορεςς μια καθε 7-8 μερες

ναι ρε φιλε οντωσ καλα μιλαμε το λατρευω αυτο !!!! σωστοσ μολισ βρω χρονο απο τα μαθηματα σιγουρα θα κανω ενα topic . thnx!!!

Saldi
15-07-11, 11:45
παιδια οσο και αν διαφωνουμε το βασικο ειναι ενα σε οποιο προγραμμα και να κανεις.
Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!! αν δεν κανεις διατροφη κανενα προγραμμα δεν θα σου κανει κατι σωστο.
απο εκει και περα τα προγραμματα ειναι διαφορα αναλογα με τα θελω και τις αναγκες του καθενος.
αν καποιος θελει ενα σωμα fit με λιγους και γραμμωμενους μυες πιστευω οτι το full body ειναι οτι χρειαζεται. αν καποιος θελει μεγιστη αναπτυξη μυων πιστευω οτι του χρειαζεται ενα προγραμμα στυλ spit....
σιγουρα ο καθενας μας εχει διαφορετικους στοχους και θελω βλεπει τις αναγκες του και κρινει τι τον καλυπτει.... :weights::weights:
Φίλε και λίγο γράμμωση να θέλεις κα ιενα γεματο χέρι πόδι κλπ αμ είσαι διάμετρο χεριου 10cm και 60 κιλά αν δεν κάνεις split να πάρει λίγο κρέας για να έχεις να γυμνάσεις και να διαμορφώσεις δεν...Θα καταλήξεις να έχει 5% λυπος και να είσαι σαν ακτινογραφία...Το καθένα είναι για κάτι διαφορετικό οπως προ έιπες..Απλα βλέπω οτι μαλλον μερικοι που απάντησαν θελουν να βρούμε ΠΟΙΟ ειναι το καλύτερο...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!
Είναι σαν να λέμε τί είναι καλύτερο το αυτοκίνητο ή η μηχανή??Το σκάφος η το jet ski?
Μπορεί να πατάνε και τα 2 στον δρόμο αλλα ειναι για ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα...Για αλλο κοινό-ανάγκες.!
Και ας μηνα αναφερθούμε αλλο σε ΑΣΣ νομίζω δεν έχει νοήμα...Αλλα τα ΑΣΣ και αλλο ο τρόπος εκγυμνασης

MusclesOfShadow
15-07-11, 13:05
Φίλε και λίγο γράμμωση να θέλεις κα ιενα γεματο χέρι πόδι κλπ αμ είσαι διάμετρο χεριου 10cm και 60 κιλά αν δεν κάνεις split να πάρει λίγο κρέας για να έχεις να γυμνάσεις και να διαμορφώσεις δεν...Θα καταλήξεις να έχει 5% λυπος και να είσαι σαν ακτινογραφία...Το καθένα είναι για κάτι διαφορετικό οπως προ έιπες..Απλα βλέπω οτι μαλλον μερικοι που απάντησαν θελουν να βρούμε ΠΟΙΟ ειναι το καλύτερο...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!
Είναι σαν να λέμε τί είναι καλύτερο το αυτοκίνητο ή η μηχανή??Το σκάφος η το jet ski?
Μπορεί να πατάνε και τα 2 στον δρόμο αλλα ειναι για ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα...Για αλλο κοινό-ανάγκες.!
Και ας μηνα αναφερθούμε αλλο σε ΑΣΣ νομίζω δεν έχει νοήμα...Αλλα τα ΑΣΣ και αλλο ο τρόπος εκγυμνασης

ΩραιΟςςςςςς!!!!

thanasis76
15-07-11, 19:51
Φίλε και λίγο γράμμωση να θέλεις κα ιενα γεματο χέρι πόδι κλπ αμ είσαι διάμετρο χεριου 10cm και 60 κιλά αν δεν κάνεις split να πάρει λίγο κρέας για να έχεις να γυμνάσεις και να διαμορφώσεις δεν...Θα καταλήξεις να έχει 5% λυπος και να είσαι σαν ακτινογραφία...Το καθένα είναι για κάτι διαφορετικό οπως προ έιπες..Απλα βλέπω οτι μαλλον μερικοι που απάντησαν θελουν να βρούμε ΠΟΙΟ ειναι το καλύτερο...ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!
Είναι σαν να λέμε τί είναι καλύτερο το αυτοκίνητο ή η μηχανή??Το σκάφος η το jet ski?
Μπορεί να πατάνε και τα 2 στον δρόμο αλλα ειναι για ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα...Για αλλο κοινό-ανάγκες.!
Και ας μηνα αναφερθούμε αλλο σε ΑΣΣ νομίζω δεν έχει νοήμα...Αλλα τα ΑΣΣ και αλλο ο τρόπος εκγυμνασης

τα ιδια λεμε περιπου απλα εσυ πηρες και μηχανη και jet ski.... :thumbup::thumbup:

Saldi
15-07-11, 23:27
τα ιδια λεμε περιπου απλα εσυ πηρες και μηχανη και jet ski.... :thumbup::thumbup:

axaxaxax ασε με τσάκισαν οι φόροι πολυτελείας:D

loukiss
17-07-11, 22:52
καταρχην εγω δν μιλησα για καθε μερα οπως τονισα σε προηγουμενο μου ποστ (μην διαβαζουμε και ο,τι μας συμφερει ετσι? ;) )
ακομα κ για καθημερινα να μιλουσαμε σιγουρα σου απαντησε πολυ καλα ο aepiskeptis...

Saldi
18-07-11, 01:11
καταρχην εγω δν μιλησα για καθε μερα οπως τονισα σε προηγουμενο μου ποστ (μην διαβαζουμε και ο,τι μας συμφερει ετσι? ;) )
ακομα κ για καθημερινα να μιλουσαμε σιγουρα σου απαντησε πολυ καλα ο aepiskeptis...

Φίλε μου εδω δεν είναι πόλεμος!Στο λέω αυτό γιατι σε βλέπω κάπως ισχυρογνωμον και δεν θέλεις να ακούσεις..φυσικά ίσως κάνω και λάθος!Απλά φορά είναι και ο καθένας λέει οτι πιστευει καλύτερο...ετσι το τι θα αποφασήσει ο καθένας απο εκει και μετά είναι ανάλογα με την κρίση του καθενος..

πολύ φιλικά Δημήτρης!

loukiss
18-07-11, 03:08
oχι πραγματικα δν τ βλεπω σαν πολεμο... απλα μ φανηκε οτι ειδα μια ειρωνικη απαντηση πιο πανω αλλα anyway δν νομιζω να προσεβαλλα κανεναν τονιζοντας κατι π ειχα τονισει ακομα μια φορα ....

κ για να απαντησω κιολας στο παιδι (noz1989) και να ζητησω συγγνωμη αν εθιξα , στο στανταρ προγραμματακι μου στις 4 απ τις 5 προπονησεις που κανω υπαρχει squat variation και φτανω σιγουρα απο 70-85% και ανα τακτα διαστηματα (καθε 2-3 βδομαδες περιπου) υπαρχει βδομαδα 90-100%

aprosektos
18-07-11, 20:47
φτανω σιγουρα απο 70-85% και ανα τακτα διαστηματα (καθε 2-3 βδομαδες περιπου) υπαρχει βδομαδα 90-100%

τα ποσοστα που λες ειναι σε ενταση προπονησης ή σε μεγστο αριθμο κιλων

loukiss
18-07-11, 23:53
^^ 1RM max .. το δευτερο.

El Topo
19-07-11, 00:36
Προσωπικά πιστεύω πως σοβαρή μυική ανάπλαση χωρίς προπόνηση με σπλιτ δεν γίνεται.

Καλά τα full body για αρχάριους, κοπέλες ή για μικρό διάστημα αν κάποιος έχει πολύ καιρό να κάνει βάρη, αλλά μέχρι εκεί.

Όταν γυμνάζεις συγκεκριμένες ομάδες, μπορείς να κάνεις περισσότερες ασκήσεις γυμνάζοντάς τις πιο εξειδικευμένα, ενώ παράλληλα μπορείς να φτάσεις στο μαξ.
Αν πάλι γυμνάζεις όλο τον κορμό φερειπείν, που να πρωτοφτάσεις στο τέρμα?
Και αν φτάσεις παντού (χέρια, πλάτη, ώμους, στήθος), τι θα πρωτοαναπληρώσει ο οργανισμός ?


Σπλιτ λοιπόν και 1 φορά την εβδομάδα για κάθε μυική ομάδα είναι πολύ καλά, αν τα δίνουμε όλα.
Έτσι προπονούμαι εδώ και χρόνια και ποτέ δεν έμεινα στάσιμος, το αντίθετο μάλιστα.

humanoid
19-07-11, 16:47
Μα δεν χρειαζεται να ''΄καψεις΄' μια μυικη ομαδα για να πεις οτι εκανες δουλεια κ να την ξαναχτυπησεις μετα απο μια βδομαδα.
Ασε που οι ασκησεις σε full body uper-lower κλπ ειναι κυριως πολυαρθρικες αρα με ενα σμπαρο.....οποτε γυμναζεσαι μια χαρα.

Τωρα για την αναπληρωση αν δουλευεις σε σκληρη δουλεια που χρησιμοποιεις διαφορα μελη του σωματος (πχ οικοδομη αγροτης κλπ).. που οταν κουραζεις χερια ποδια κλπ κλπ δεν πιστευω οτι το σωμα καταλαβαινει απο σπλιτ κλπ απλα ζηταει τροφη κ ξεκουραση για να ανταπεξελθει.

Απο κει κ περα ειναι τι αρεσει στον καθενα κ πως θελει να προπονειται.

leftis
29-07-11, 17:35
Τι προτιμάτε και γιατί? Εγώ εδώ και κανα 8μηνο που ασχολούμαι έκανα split αλλά τώρα άλλαξα σε full body για να δω τι με πιάνει περισσότερο.
Σαν ιδέα και σαν προπόνηση μ'αρεσει το full body αλλά το μόνο πρόβλημα είναι ότι σου περιορίζει τον αριθμό προπονήσεων σε 3 :(

loukiss
29-07-11, 22:31
αμα αντεχεις κανεις περισσοτερο...δν ειναι αυτο το θεμα.

Tasos Green
29-07-11, 22:34
υπάρχει ηδη θεμα γιαυτο.

http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?15873-full-body-vs-split

stin38
05-11-13, 09:22
Καταρχην Καλημερα σε ολους , διαβαζω διαφορα αρθρα τελευταια σχετικα με προγραμματα γυμναστηριου και εχω καπως μπερδευτει οπωτε θα ηθελα τα φωτα σας :)
Οπως λεει και ο τιτλος η αποριες μου ειναι: Ποια τα ωφελη ενος Full Body προγραμματος εναντι ενος Split , Για ποιο λογο να επιλεξει κανεις το Full body αντι του Split, και πως γινεται
ενα σωστο Full body , εννοω λειτουργει οπως ενα κυκλικο ?

Απο οσα εχω διαβασει τα Full body προγραμματα φαινεται να ειναι "καλυτερα" για απωλεια λιπους / γενικη μυικη ενδυναμωση / διαπλαση του σωματος (ποιο ομοιόμορφη).

Αλλα επειδη ποτε δεν εχω δοκιμασει Full Body θα ηθελα πριν το κανω να εχω μια σαφη εικονα αν θα ειναι κατι θετικο ή αρνητικό για εμένα.

Στοχος μου ειναι η απωλεια αρκετων κιλων με οσο το δυνατων λιγοτερη απωλεια μυικης μαζας

Σας ευχαριστω για το χρονο σας :green:

Dakonblackblade
14-11-13, 01:11
Πόσο καιρό γυμνάζεσαι? Γιατί αν δεν έκανες και ποτέ, τι μυική μάζα να χάσεις?