PDA

Επιστροφή στο Forum : φακοί επαφής σε πολεμικές τέχνες.



protein
01-08-11, 19:05
Ρε παίδες για δώστε τα φώτα σας.

Μου ανέβηκε η μυώπία πριν κανα 6μηνο και πλέον δεν κάνω χωρίς φακούς και γυαλία. Και θέλω να αρχίσω κάποια πολεμική τέχνη. 'Η muay thai ή mma ή bjj. Μπορώ ή θα έχω προβλήματα με τους φακούς;

Stamer
01-08-11, 19:15
κανενα προβλημα φιλε! :thumbup:

jGod
01-08-11, 19:24
κανενα προβλημα φιλε! :thumbup:

:clap::clap:

εκτος αν δεν φορουσες ποτε στη ζωη σου..στην αρχη λιγο θα ζοριστεις ως προς την συνηθεια!γενικα κανενα προβλημα..ισα ισα θα βοηθηθεις!

DrNio
01-08-11, 19:33
Άμα δεχθείς κάποιο χτύπημα στο μάτι δεν παίζει πρόβλημα? Αν σκιστεί ο φακός ?

Gaspari
01-08-11, 21:43
Άμα δεχθείς κάποιο χτύπημα στο μάτι δεν παίζει πρόβλημα? Αν σκιστεί ο φακός ?

Πρέπει να είσαι πολύ ντουγάνι για να σου σκιστεί... (Μου χει γίνει επειδή στέγνωσε που έκανα μπάνιο και πήγα να τον βγάλω αμέσως μετά)
Γενικά, δύσκολα να γίνει κάτι τέτοιο.
In the object,
Μην φοβάσαι φίλε κανένα πρόβλημα, μπορείς να τους φοράς άφοβα.

Stamer
01-08-11, 21:55
Πρέπει να είσαι πολύ ντουγάνι για να σου σκιστεί... (Μου χει γίνει επειδή στέγνωσε που έκανα μπάνιο και πήγα να τον βγάλω αμέσως μετά)
Γενικά, δύσκολα να γίνει κάτι τέτοιο.
In the object,
Μην φοβάσαι φίλε κανένα πρόβλημα, μπορείς να τους φοράς άφοβα.


+1 :thumbup:

DrNio
01-08-11, 22:31
Πρέπει να είσαι πολύ ντουγάνι για να σου σκιστεί... (Μου χει γίνει επειδή στέγνωσε που έκανα μπάνιο και πήγα να τον βγάλω αμέσως μετά)
Γενικά, δύσκολα να γίνει κάτι τέτοιο.
In the object,
Μην φοβάσαι φίλε κανένα πρόβλημα, μπορείς να τους φοράς άφοβα.


Δεν αναφέρομαι στην περίπτωση να σου σκιστεί όταν πας να το φορέσεις.

Φοράω φακούς επαφής 6 χρόνια πάνω κάτω και μου έχει συμβεί 1-2 φορές.

Θυμάμαι όμως ένα περιστατικό πριν αρκετά χρόνια οπου αρπάχτηκαν 2 παιδιά και αυτός που φόραγε φακούς επαφής έπαθε ζημιά στο μάτι απο μπουνιά.Δεν ήμουν παρών αλλά άκουσα τα χειρότερα για το μάτι του,μάλλον κάποια μόλυνση έπαθε ή κάτι άλλο.

Κάνει κανένας box ή κανένα άλλο τέτοιου είδους άθλημα φορώντας φακούς επαφής ?

razor
01-08-11, 22:41
δυο χρονια κανω κικ μποξ κανονικα με φακους, δυο φορες μου βγηκε και αυτες απο γροθια.. δεν παιζει κανενα θεμα για μολυνση, απλα εχε το κουτακι που τους βαζεις με λιγο υγρο μεσα, ωστε αν σου βγει λιγο να πας τουαλετα να τον καθαρισεις και να τον ξαναβαλεις..

protein
02-08-11, 11:03
οκ παιδες.. οπότε κομπλέ. Απλά θα έχω το κουτάκι τους και το υγρό να τους καθαρίσω άμα γίνει κάτι. Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις.

jannous44
02-08-11, 12:08
μπορει να σε ενοχλει οταν ιδρωνεις... γιατι ενας φιλος μου εκανε kick box και φορουσε φακους τον ενοχλουσαν επειδη οταν ιδρωνε εμπενε στο ματι του και τον ετσουζε.. μετα πηγε εκανε επεμβαση με lazer και ηταν κομπλε

Kagias
02-08-11, 12:17
Αυτό που λέτε με τη μόλυνση είναι συνδιασμός πολλών πραγμάτων, όχι μονο μπουνιάς. Μια χαρά άνετα θα είσαι, εδώ άτομα κάνουν πρωταθλητισμό και φορανε π.χ. βλέπε Κοβασεβιτς , χαρακτηριστικα σε καποιο παιχνιδι ειχε φαει και αγκωνια και διπλωσε ο φακος και βγηκε εξω δυο λεπτα να του βαλει καινουριο ο γυμναστης. Τωρα το ποσο θα σε ενοχλει εχει να κανει με το ατομο. Εγω φοραω 4 χρονια περιπου και τα ματια μου απο φακο δεν με εχουν τσουξει, αλλος φιλος μου μια φορα το διμηνο θα κοκκινισει το ματι του και θα χρειαστει κολλυριο και οφα για κανα τριημερο, σημασια εχει να προσεχεις απλα τους κανονες υγιεινης, αλλιως θα εισαι κομπλε.

kykodude83
08-07-12, 15:27
Δοκομασμένο φιλε μου..ουτε σε προπονηση ουτε σε αγωνα ειχα προβλημα.. Μπορει απο χτυπημα να διπλωσει μεσα στο ματι ή και να βγει.. Μου εχει τυχει και συνεχισα αγωνα κανονικα,αλλοι παλι σταματανε για να το φιξαρουν το θεμα..απλα εμενα δε μου αρεσει να χαλαω το μομεντουμ.. :P