PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωινό κολύμπι - Αερόβια



asdf
02-02-08, 14:59
Επειδη εχω ελευθερα τα πρωινα του σουκου μου λεω στο ρεπο του σαβατοκυριακου να αντικαταστησω τον διαδρομο με ενα μισαωρο χαλαρο κολυμπι. Βεβαια με αδειο στομαχι παντα μιας και θα πηγαινω μιση με μια ωρα μετα που θα ξυπναω ετσι ωστε η αεροβια να μπορει να δωσει τα max αποτελεσματα αλλα δεν εχω καταληξει στο τι να καταναλωνω πριν και μετα . Ξερετε τπτ ???

RUHL
02-02-08, 15:34
Xειμονιατικα?χαχαχαχαχα



Περα απο την πλακα στο θεμα δεν θυμαμαι που ακριβως ειχα δει ενα ποστ του brawny που ελεγε οτι ειναι η χειροτερη αεροβια(κολυμπι) σε σχεση με τις αλλες τρεξιιμο ποδηλατο κτλ σε σχεση αποδοσης αμα κανω λαθος ζηταω σορυ απο τωρα.

asdf
02-02-08, 19:09
Περα απο την πλακα στο θεμα δεν θυμαμαι που ακριβως ειχα δει ενα ποστ του brawny που ελεγε οτι ειναι η χειροτερη αεροβια(κολυμπι) σε σχεση με τις αλλες τρεξιιμο ποδηλατο κτλ σε σχεση αποδοσης αμα κανω λαθος ζηταω σορυ απο τωρα.

Που το στηριζεις αυτο ???

Gasturb
04-02-08, 05:05
Παντού υπάρχει ένας μύθος.

Το κολύμπι στο θέμα της λιποδιάλυσης είναι υποδιαίστερο από το τρέξιμο ή το γρήγορο περπάτημα. Ο λόγος βρίσκεται στην διαφορά θερμοκρασία του σώματος μέσα στο νερό και έξω από αυτό.

Με τις μειωμένες θερμοκρασίες του νερό η θερμογέννηση είναι περιορισμένη λόγω το ότι ο οργανσμός δεν αναγκάζεται να καταναλώσει τόσες πολλές θερμίδες για να πετύχει επαναφορά της θερμοκρασίας του σώματος στα επιπτρέπομενα όρια - 36C. Επιπλέον έρευνες έχουν αποδείξει ότι οι χαμηλές θερμοκρασίες του νερού προκαλούν 'έκρηξη' όρεξης με το τέλος του άθλησης μέσα σε αυτό έναντι του 'ζεστού' διαδρόμου οπότε κ η καταναλώση των θερμίδων μεταπροπονητικά είναι αυξημένη.

Gt