PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιτάκι βρώμης η συνταγή - Video



asdf
04-02-08, 14:32
Στο παρόν video θα βρειτε ολες τις οδηγιες βημα βημα για το πως να φτιαξετε το πιτακι βρωμης.



http://www.youtube.com/watch?v=VjOKs7BmiWk

RUHL
04-02-08, 14:42
Aυτα ειναι και διαφημιση το φορουμ μπραβο μπραβο :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown: :toast: :weights:

Muscleboss
04-02-08, 15:10
cool! :wink: :awesome:

MB

gpol
04-02-08, 15:14
:clapping: asdf

toula_nomikou
04-02-08, 16:57
Πολυ καλο :D :D

giorgos_xania
05-02-08, 20:33
ωραιοι συνεχιστε συνεχιστε :rocking:

LeoN
16-06-08, 14:12
πολύ καλό και εύκολο!!! :thumbsup:

polydeykis
20-01-09, 17:33
πω πω τι θεικο βιντεο ειναι αυτο...μπραβο ρε asdf,ωραιος

Piratis
05-02-09, 02:46
τελειο video , respect :lift2hand:

Doctorg
05-02-09, 09:51
Πολύ καλό :thumbsup:

kyriakos23
05-02-09, 11:25
ωρεο :thumbup:

psilos3
08-02-09, 17:17
Φαίνεται πολύ καλό!
Θα το δοκιμάσω για πρωινό αύριο για να δω.

asdf
08-02-09, 18:37
Σημειωσε ομως οτι τα υλικα παιζουν αναλογα με τις αναγκες σου... Εγω ας πουμε αυτη την περιοδο το δουλευω με 9 ασπραδια, 1 ολοκληρο αυγο και 80-90 γρ Βρωμης 8)

psilos3
08-02-09, 19:05
Σημειωσε ομως οτι τα υλικα παιζουν αναλογα με τις αναγκες σου... Εγω ας πουμε αυτη την περιοδο το δουλευω με 9 ασπραδια, 1 ολοκληρο αυγο και 80-90 γρ Βρωμης 8)

Ευχαριστώ για τη συμβουλή.Αυτό θα φανεί στην πορεία...
Προς το παρόν θα δοκιμάσω ακριβώς όπως το προτείνεις και θα δείξει!

BRaWNy
08-02-09, 19:12
Σημειωσε ομως οτι τα υλικα παιζουν αναλογα με τις αναγκες σου... Εγω ας πουμε αυτη την περιοδο το δουλευω με 9 ασπραδια, 1 ολοκληρο αυγο και 80-90 γρ Βρωμης 8)σε ένα γεύμα τα τρως αυτά τα 55-56γρ πρωτεΐνης?
Σε άλλη περίοδο τρως λιγότερο ή παραπάνω?

psilos3
10-02-09, 23:30
Σήμερα το πρωί δοκίμασα το πιτάκι , με τις αναλογίες υλικών που προτείνεις στο αρχικό πόστ (βίντεο).
Συμπλήρωσα με 2 κουταλιές του τσαγιού μέλι , μόλις βγήκε απ'το τηγάνι.
Εξαιρετική συνταγή πραγματικά!!!
Απο εδω και πέρα θα γίνει ένα απο τα αγαπημένα πρωινά μου γεύματα!

asdf
11-02-09, 00:27
Σημειωσε ομως οτι τα υλικα παιζουν αναλογα με τις αναγκες σου... Εγω ας πουμε αυτη την περιοδο το δουλευω με 9 ασπραδια, 1 ολοκληρο αυγο και 80-90 γρ Βρωμης 8)σε ένα γεύμα τα τρως αυτά τα 55-56γρ πρωτεΐνης?
Σε άλλη περίοδο τρως λιγότερο ή παραπάνω?


Σε περιοδο αυξησης βαρους ειμαι, δεν εχω κανει ποτε γραμμωση για να σου πω τι γινεται μετα με τις ποσοτητες της πρωτεινης. 40gr πρωτεινης βγαινουν απο τα αυγα (http://www.nutritiondata.com/facts/dairy-and-egg-products/112/2) . Τα γραμμαρια πρωτεινης απο την βρωμη δεν τα υπολογιζω μιας και ειναι φυτικη.



Σήμερα το πρωί δοκίμασα το πιτάκι , με τις αναλογίες υλικών που προτείνεις στο αρχικό πόστ (βίντεο).
Συμπλήρωσα με 2 κουταλιές του τσαγιού μέλι , μόλις βγήκε απ'το τηγάνι.
Εξαιρετική συνταγή πραγματικά!!!
Απο εδω και πέρα θα γίνει ένα απο τα αγαπημένα πρωινά μου γεύματα!

Προσθεσε κανελα και εγινες :lol:

BRaWNy
11-02-09, 09:26
Τα γραμμαρια πρωτεινης απο την βρωμη δεν τα υπολογιζω μιας και ειναι φυτικη.Όταν τα τρως μαζί με ζωική να τα υπολογίζεις, καθως η μίξη βοηθάει και στην αυξηση της βιολογικής τους αξίας.

yannis88
11-02-09, 19:26
Τα γραμμαρια πρωτεινης απο την βρωμη δεν τα υπολογιζω μιας και ειναι φυτικη.Όταν τα τρως μαζί με ζωική να τα υπολογίζεις, καθως η μίξη βοηθάει και στην αυξηση της βιολογικής τους αξίας. :army2:

tezaman
20-02-09, 11:52
μού κάηκε λιγάκι :green:

MiKeS
07-02-10, 16:17
Παρα πολυ καλο το βιντεακι...Σε περιοδο διαιτας αυτο το γευμα ειναι καλο για πρωινο?

sTeLaKoS
07-02-10, 16:34
Ναι μια χαρά είναι. Απλά μειώνεις αν θες λίγο τη βρώμη, αναλογα πόσο θέλεις. Επίσης το μέλι..

dominic
07-02-10, 21:44
πολυ καλη συνταγη!..επιτελους γιατι ειχα βαρεθει βρωμη μ γαλα καθε πρωι..!! :banghead::rifle:

sTeLaKoS
07-02-10, 22:01
πολυ καλη συνταγη!..επιτελους γιατι ειχα βαρεθει βρωμη μ γαλα καθε πρωι..!! :banghead::rifle:

Φρόντισε να το φας όσο είναι ζεστό :green:

dominic
07-02-10, 22:06
Φρόντισε να το φας όσο είναι ζεστό :green:

thanx officer i will!...:thumbup:

eri_87
17-04-10, 13:21
Δοκιμάστε αν θέλετε για πιο γρήγορα αυτό που κάνω εγώ, δηλ. βάλτε το μείγμα σε ένα πιάτο και ψήστε το στα μικροκύματα! Με ποσότητα 40γρ βρώμη και 3-4 ασπράδια, το βάζω περίπου 1,5 λεπτό στο δυνατό. Αυτό πρέπει να πειραματιστείτε για να βγει όπως θέλετε...

just chris
20-04-10, 18:53
βασικα εχω βρει κατι παρομοιο κ πιο γευστικο εδω...

Pancakes με κουάκερ και μπανάνες
Θρεπτικότατο και νόστιμο πρωινό που συνδυάζει διαιτητικές ίνες, πολύτιμα ιχνοστοιχεία και "γερές" δόσεις ενέργειας (μπανάνες, μέλι)

Τι θα χρειαστείτε :
- Βρώμη 100γρ (Κουάκερ)
- 4-5 ασπράδια αυγού σκέτα
- 1 ολόκληρο αυγό
- Μερικές σταφίδες (20γρ) ή 2-3 ξερά δαμάσκηνα σε κομματάκια
- Λίγη κανέλα
- Μία κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο
- Μέλι ή μαρμελάδα
- Μία μεσαία μπανάνα κομμένη σε φέτες (προσοχή στα δάχτυλα!)

Εκτέλεση: Βάζουμε στο μίξερ την βρώμη, μαζί με τα ασπράδια, το αυγό, τις σταφίδες, την κανέλα και τα ανακατεύουμε. Λαδώνουμε το αντικολλητικό τηγάνι και ανάβουμε το μάτι, όχι στο maximumόμως. Αφού ζεσταθεί, ρίχνουμε ομοιόμορφα το μείγμα και το αφήνουμε να ψηθεί. Όταν αρχίσει να γίνεται καφέ, το γυρνάμε από την ανάποδη και κάνουμε το ίδιο. Σερβίρουμε με μπόλικο μέλι από πάνω ή μαρμελάδα και την κομμένη μπανάνα. Αν θέλουμε προσθέτουμε και λίγη ακόμα κανέλλα. Εναλλακτικά μπορείτε να προσθέσετε και άλλα φρούτα, όπως πχ. Φράουλες, σταφύλι κτλ. για περισσότερη γεύση και θρεπτικά συστατικά.

drago
20-04-10, 19:41
το τραγουδι που λεει σε καποια φαση 'this will be the day that i die' τ' ακουσατε????

για το πιτακι το λεει. τι παθαινεις δλδ οταν το φας... :P:P:P

superman79
09-05-10, 00:08
εγω το ετοιμαζω απο το βραδυ το αφηνω στο τηγανι και το ζεσταινω το πρωι σε ενα λεπτο ειναι σουπερ

KILERMAN
09-05-10, 17:14
αραγε μπορουμε να το κρατησουμε στο ψυγειο κανα 2 μερες? νομιζω δε θα χανουν την αξια τους οι πρωτεινες ε?
κι ας θυμισουμε λιγο : οκ τα ασπραδια ειναι καθαρη πρωτεινη, η βρωμη ακριβως τι το ιδιαιτερο προσφερει σ αυτον το συνδυασμο ?

Machiavelli
11-05-10, 00:23
Η βρώμη είναι ο απόλυτος υδατάνθρακας. Τι εννοείς τι προσφέρει;

paulakos
11-05-10, 15:17
αραγε μπορουμε να το κρατησουμε στο ψυγειο κανα 2 μερες? νομιζω δε θα χανουν την αξια τους οι πρωτεινες ε?
κι ας θυμισουμε λιγο : οκ τα ασπραδια ειναι καθαρη πρωτεινη, η βρωμη ακριβως τι το ιδιαιτερο προσφερει σ αυτον το συνδυασμο ?

Μην θιγεις την βρωμη με τετοιες ερωτησεις θα σε τσακισει ο Machiavelli:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

-beba-
11-05-10, 15:23
Μην θιγεις την βρωμη με τετοιες ερωτησεις θα σε τσακισει ο Machiavelli:rolf::rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

Και πολύ καλά θα κάνει.

silk
17-05-10, 12:52
εκανα μια πιο dirty παραλαγη μολις τωρα.
φτιαχνεις και ψηνεις το πιτακι κανονικα και βγαινει σαν κρεπα.
μετα κοβεις τν μπανανα σε λεπτες φετες.στα μεγαλα σουπερ μαρκετ υπαρχει μια ειδηκη σοκολατα χαμηλη σε θερμιδες λιπαρα κ.α.
περνεις μια μπαρα τν "ξυνεις"με το μαχαιρι ωστε να βγουν φλιδες.
μολις ψηθει η μια μερια τ δυρνασ απο τν αλλη και ριχνεις μεσα την μπανανα και τ τριμα σοκολατας(στο μισο μερος απο το πιτακι).σ τρια λεπτα η κατω μερια ειναι ετοιμη οποτε σπας το αλλο μισο μερος και κλεινεις τα υλικα.υπολογιζεις μεχρι να λιωσουν τα υλικα.μετα μπον απετιτ.
καλητερο απο τ να την κανεις πατικα στο μελι.μια μπαρα σοκολατας που φτανει κ περισευει εχει μονο 71 θερμιδες!

Nick Sotiralis
22-05-10, 22:48
παιδια σε φαση στεγνωματος επιτρεπεται να βαλω λιγο κανελα???? 1 κουταλακι του γλυκου

stamthedrum
23-05-10, 10:52
παιδια σε φαση στεγνωματος επιτρεπεται να βαλω λιγο κανελα???? 1 κουταλακι του γλυκου

Εννοείται. Η κανέλα δεν έχει θερμίδες. Άσε που βοηθάει στη διατήρηση των επιπέδων του σακχάρου στο αίμα σε σταθερά επίπεδα.

gspyropo
23-05-10, 11:32
Εννοείται. Η κανέλα δεν έχει θερμίδες. Άσε που βοηθάει στη διατήρηση των επιπέδων του σακχάρου στο αίμα σε σταθερά επίπεδα.

εγω καταναλωνω τουλαχιστον 1 φακελακι σε 2-3 μερες ....βαζω καθε πρωι με στο πορτοκαλι και το μουσλι μου...

Nick Sotiralis
23-05-10, 11:40
Εννοείται. Η κανέλα δεν έχει θερμίδες. Άσε που βοηθάει στη διατήρηση των επιπέδων του σακχάρου στο αίμα σε σταθερά επίπεδα.

οκ ευχαριστω :green::green:

tommygunz
11-06-10, 19:47
Παιδά, στο πόσο το ανάβετε το μάτι της κουζίνας όταν το φτιάχνετε το πιτάκι? (Ίσως ψιλοκουφή η ερώτηση, αλλά τι να κάνουμε!)

paulakos
11-06-10, 23:36
Παιδά, στο πόσο το ανάβετε το μάτι της κουζίνας όταν το φτιάχνετε το πιτάκι? (Ίσως ψιλοκουφή η ερώτηση, αλλά τι να κάνουμε!)

Eγω το φτιαχνω σε φωτια φιλε,σε πολυ χαμηλη.Τωρα στο ματι τι να πω βαλτο οσο λιγοτερο γινεται αλλα σε 10 λεπτα το μαξ να ειναι ετοιμο,γνωμη μου ειναι αυτη δεν ειμαι Μα(λα)μαλακης...

tommygunz
12-06-10, 00:09
Αχ φίλε... το έφτιαξα ήδη...

Το έβαλα ο π@π@ρας αρκετά δυνατά και κόλλησε κάπως από κάτω πριν το πάρω πρέφα και δεν μπορούσα να το γυρίσω μετά όλο με τη μια και τελικά το κομμάτιασα.

Κομματιασμένο μεν, αλλά γεύση όντως πάρα πολύ καλη! Έκανα και την παρασπονδία να βάλω και λίγο μέλι από πάνω... Μπόμπα έγινε! Ελπίζω την επόμενη φορά να βγει εννιαίο!

themisdas
15-07-10, 22:19
πολυ ωραιο φιλε! :thumbup:μπραβο σου που το εβγαλες βιντεο και το καταλαβα καλυτερα..:toast: γιατι εχω προσπαθησει και αλλες συνταγες και τσαμπα τα αβγα και η whey..;)

StefPat
17-07-10, 17:50
Κι σαν μεταπροπονητικό γεύμα, δεν κάνει; ;)

scarone
21-07-10, 21:57
θεςρειται πληρες γευμα απο αποψη πρωτεινων και υδατανθρακων ;

thegravijia
21-07-10, 22:16
θεςρειται πληρες γευμα απο αποψη πρωτεινων και υδατανθρακων ;
υπερπληρες

Anabolass
21-07-10, 23:32
Μέσα σε αυτό κάνει να βάζουμε και μανιτάρια με λίγο τυράκι?

Ares God of War
22-07-10, 14:40
:rocking: :thumbup: τα σπαει!!

Silver
24-07-10, 02:27
το δοκιμασα χθες..καλουτσικο αλλα δεν εντυπωσιαστηκα..προτιμω αυτο που κανω ηδη για πρωινο.μπλεντερ και ριχνω μεσα οτι χρειαζομαι και γλουπ γλουπ παει σε μισο λεπτο ρευομαι


αχαχαχχαχαχαχαχαα :rolf::rolf::rolf::rolf::rolf:

clicky
17-08-10, 05:15
erotisi ? To pitaki tis vromis + proteini gia proino ? I apla pitaki tis vromis?

thegravijia
25-08-10, 20:13
ρε παιδες πειτε καμια συνταγη για βρωμη σκετη ????

το εχω σιχαθει πλεον τη βρωμοπιτα ....

ειδα αυτη τη φωτο που τρωει βρωμη ο κολεμανης
πως του την εχουν κανει ετσι κανεις καμια τετοια συνταγη????

vAnY
25-08-10, 20:31
:)ελα βρε συ ετσι οπως το τρωει εκεινος ειναι σε μορφη porridge αλλωστε εχει και τη συνταγη πισω απο τη συσκευασια λογικα.

Αλλα για ΒΒ διατροφη εγω εβαζα το εξης
βαζουμε να ζεσταθει ενα φλυτζανι νερο (η γαλα, αλλα εμενα δεν μου αρεσει και εχω δυσανεξεια στη λακτοζη)
, στα ορια που φτανει πριν το βρασιμο.
Οταν ζεσταθει ριχνουμε μεσα τη βρωμη ( 4-5 κουταλιες σουπας) ενα σκουπ whey (εγω ειχα γευση βανιλια μιαμ:))
ριχνεις κανα μπαχαρικο, κανελλα πχ
σταφιδες, αμυδαλα αμα θες.
Μικρα κομματακια μηλου, η κοκκινα φρουτα...(μυρτιλλιο φραγκοσταφυλο..)

το ανακατεβεις και το αδειαζεις σενα μπολακι, το μιγμα εχει γινει πηχτο, σαν κρεμα ενα πραγμα.
Σε πολλους ομως δεν αρεσει αυτη η υφη... εμενα παλι δεν με ενοχλει, μου αρεσει κιολας
;)

vAnY
25-08-10, 20:38
και μια αλλη συνταγη που βρηκα

_et8zJGUWJ8

;)

thegravijia
26-08-10, 16:46
:)ελα βρε συ ετσι οπως το τρωει εκεινος ειναι σε μορφη porridge αλλωστε εχει και τη συνταγη πισω απο τη συσκευασια λογικα.

Αλλα για ΒΒ διατροφη εγω εβαζα το εξης
βαζουμε να ζεσταθει ενα φλυτζανι νερο (η γαλα, αλλα εμενα δεν μου αρεσει και εχω δυσανεξεια στη λακτοζη)
, στα ορια που φτανει πριν το βρασιμο.
Οταν ζεσταθει ριχνουμε μεσα τη βρωμη ( 4-5 κουταλιες σουπας) ενα σκουπ whey (εγω ειχα γευση βανιλια μιαμ:))
ριχνεις κανα μπαχαρικο, κανελλα πχ
σταφιδες, αμυδαλα αμα θες.
Μικρα κομματακια μηλου, η κοκκινα φρουτα...(μυρτιλλιο φραγκοσταφυλο..)

το ανακατεβεις και το αδειαζεις σενα μπολακι, το μιγμα εχει γινει πηχτο, σαν κρεμα ενα πραγμα.
Σε πολλους ομως δεν αρεσει αυτη η υφη... εμενα παλι δεν με ενοχλει, μου αρεσει κιολας
;)

τι ειναι αυτο??

spyros Bodybuilding
25-09-10, 09:37
ρε παιδια τι πιτακι βρωμης ποσες πρωτεινες εχει ?????????;);)

f-panos
25-09-10, 10:51
ρε παιδια τι πιτακι βρωμης ποσες πρωτεινες εχει ?????????;);)

Μετρας τα διατροφικα στοιχεια των υλικων που χρησιμοποιεις κ εχεις την πρωτεινη κ τα υπολοιπα που χρειαζεσαι.
Στο βιντεο που εχει κανει ο asdf με τα υλικα που χρησιμοποιει ειναι κοντα στα 40 γρ πρωτεινη.

Αυτο ειναι κ το δικο μου πρωινο αυτη την περιοδο το οποιο καταναλωνω ενα 20λεπτο μετα τη whey. Βεβαια εγω δεν το βαζω ολο το μειγμα μαζι ενιαιο, αλλα το χωριζω σε 8 κομματακια για να ειναι πιο ευκολο στο γυρισμα κ μετα βαζω απο πανω κ μια κουταλια μελι.

spyros Bodybuilding
25-09-10, 11:44
α και κατι αλλο αμα το φτιαξω απο την προηγουμενη μερα θα γινει τιποτα δλδ να χαλασει να μην εχει τοσες θρεπτικες αξιες ?????:unsure::unsure:

f-panos
25-09-10, 11:58
αβγα με βρωμη ειναι τι να χαλασει αν το εχεις στο ψυγειο;
-μονο στη γευση θα δεις διαφορα!-

spyros Bodybuilding
25-09-10, 13:27
ρε μαγκες αμα βαλω 9 ασπραδια αυγων ποσα γρ βρωμη πρεπει να ειναι αναλογως ????????:toast::toast::unsure::toast:

arisfwtis
25-09-10, 13:29
φιλε πειραματισου και μετρησε τις ποσοτητες μονος σου
καντο ετσι ωστε να αρεσει σε σενα:toast:

thegravijia
25-09-10, 13:30
ρε μαγκες αμα βαλω 9 ασπραδια αυγων ποσα γρ βρωμη πρεπει να ειναι αναλογως ????????:toast::toast::unsure::toast:
δν παει ετσι ρε αρχοντα
αναλογα με τα κιλα σου και τους στοχους σου οριζεις εσυ τις ποσοτητες.
9 ειναι πολλα για σενα

BillGeo
05-10-10, 13:40
Λοιπον παιδια, το πιτακι ειναι respect! :bowdown:

Το φτιαχνω για πρωινο εδω και κανα μηνα εναλαξ με γαλα/μουσλι.

Μεχρι τωρα το εκανα στην γλυκη του εκδοχη, δλδ μια κοφτη κουταλια του γλυκου
μαυρη ζαχαρη μεσα στο μιγμα, και μετα, στο πιατο, κανελα σκονη και μελι + μια μπανανα κομμενη.

Αλλα σημερα ειπα να δοκιμασω την αλμυρη εκδοση.

Ετσι λοιπον στο μιγμα δεν εβαλα τιποτα αλλο απο quaker και ασπραδια,
αλλα μετα απο πανω, εριξα λιγο τυρι Light τριμενο (1/4 του φλιτζανιου)
και απο πανω 180γρ λουκανικο κοτοπουλου (απο τον χασαπη της γειτονίας ΧΑΧΑ)

Μου βγηκε ως εξης (με 3 ασπραδια μεσαια και ενα φλυτζανι oats):

Θερμιδες συνολικα: 590
Υδατανθρακες: 30g
Λιπαρα: 28g
Πρωτεινη: 52g
Φυτ. Ινες: 4g

Nαι, βγηκε λιγο πιο "παχυ" απ'οτι ηθελα, αλλα δεν ειναι κ τραγικο,
απλα θα προσεξω λιγο παραπανω μεσα στην υπολειπη μερα...

Παντως η γευση ειναι σουπερ! :thumbup:

spyros Bodybuilding
05-10-10, 23:21
θα φτανει να προσθεσω μια κουταλια μελι στο πιτακι για την γευση μονο θα φτανει???????????????

BillGeo
06-10-10, 00:51
θα φτανει να προσθεσω μια κουταλια μελι στο πιτακι για την γευση μονο θα φτανει???????????????

Τι εννοεις οταν λες "θα φτανει"?
Αν θα φτανει να το καλυψει ολο απο πανω? Αναλογα το τηγανι που εχεις :rolf:
Αλλα μαλλον οχι. Μαλλον προς τις δυο κουταλιες του γλυκου το βλεπω εγω
που το κανω σε μεγαλο τηγανι με 3 ασπραδια (= λεπτο πιτακι)

GyM=life
21-11-10, 18:19
ωραιο =D

giorgos kriti
23-11-10, 08:24
το φτειαχνω συχνα νοστιμο και υγειινο !!!

paulakos
28-11-10, 02:35
Λοιπον παιδια, το πιτακι ειναι respect! :bowdown:

Το φτιαχνω για πρωινο εδω και κανα μηνα εναλαξ με γαλα/μουσλι.

Μεχρι τωρα το εκανα στην γλυκη του εκδοχη, δλδ μια κοφτη κουταλια του γλυκου
μαυρη ζαχαρη μεσα στο μιγμα, και μετα, στο πιατο, κανελα σκονη και μελι + μια μπανανα κομμενη.

Αλλα σημερα ειπα να δοκιμασω την αλμυρη εκδοση.

Ετσι λοιπον στο μιγμα δεν εβαλα τιποτα αλλο απο quaker και ασπραδια,
αλλα μετα απο πανω, εριξα λιγο τυρι Light τριμενο (1/4 του φλιτζανιου)
και απο πανω 180γρ λουκανικο κοτοπουλου (απο τον χασαπη της γειτονίας ΧΑΧΑ)

Μου βγηκε ως εξης (με 3 ασπραδια μεσαια και ενα φλυτζανι oats):

Θερμιδες συνολικα: 590
Υδατανθρακες: 30g
Λιπαρα: 28g
Πρωτεινη: 52g
Φυτ. Ινες: 4g

Nαι, βγηκε λιγο πιο "παχυ" απ'οτι ηθελα, αλλα δεν ειναι κ τραγικο,
απλα θα προσεξω λιγο παραπανω μεσα στην υπολειπη μερα...

Παντως η γευση ειναι σουπερ! :thumbup:

Ρε συ ανεβασε καμια φωτογραφια να το δουμε,180 γρ λουκανικο δεν ειναι πολυ??? 1/4 δεν ειναι λιγο? Σε σχεση παντα με τα ασπραδια και την βρωμη.Τι λες?

Στελιος
09-12-10, 18:21
respect και απο εμενα το χρησημοποιω εδω και 2βδομαδες και ειναι φοβερο :shock::shock:

5 ασπραδια 1κροκο
100γρ βρωμη
1,5 κουταλιες σουπας μελι η εαν βρω φραουλες κανω μαρμελαδα στο μπλεντερ
κανελα


θεικο απλα

vAnY
10-12-10, 13:21
ναι ειναι πραγματικα τελειο !!

Σημερα εκανα μια παραλλαγη μηλοπιτακι

-Σε ενα μπολ 3 ασπραδια στα οποια ανακατευουμε 2 σκουπ βρωμη
-Σε ενα αλλο μπολακι τριβουμε λιγο πρασινο μηλο (κατι λιγοτερο απο το μισο) και ριχνουμε μεσα κανελλα+ σταφιδες (αν θελουμε) και ανακατευουμε
-Βαζουμε το μιγμα μηλου-κανελλας στο μπολ με τη βρωμη και ανακετευουμε ολο μαζι.

-Ριχνουμε το μιγμα σε ενα αντικολλητικο τηγανι, το ψηνουμε απο τις 2 πλευρες, και εχουμε μια υγιεινη παραλλαγη μηλοπιτας!:turtle:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=19309&stc=1&d=1291976415

BillGeo
11-12-10, 04:53
ναι ειναι πραγματικα τελειο !!

Σημερα εκανα μια παραλλαγη μηλοπιτακι

-Σε ενα μπολ 3 ασπραδια στα οποια ανακατευουμε 2 σκουπ βρωμη
-Σε ενα αλλο μπολακι τριβουμε λιγο πρασινο μηλο (κατι λιγοτερο απο το μισο) και ριχνουμε μεσα κανελλα+ σταφιδες (αν θελουμε) και ανακατευουμε
-Βαζουμε το μιγμα μηλου-κανελλας στο μπολ με τη βρωμη και ανακετευουμε ολο μαζι.

-Ριχνουμε το μιγμα σε ενα αντικολλητικο τηγανι, το ψηνουμε απο τις 2 πλευρες, και εχουμε μια υγιεινη παραλλαγη μηλοπιτας!:turtle:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=19309&stc=1&d=1291976415



Το μήλο δλδ το έτριψες με τον τρίφτη? Στο χοντρο, κανονικά?

Αν ξυπνήσω νωρις αύριο παιζει να το δοκιμάσω...

Πηρα προχθές κ μια πρωτεΐνη βανιλια, σαν λιωμένο παγωτό ειναι (δεν κολλάει στο χερι ομως!)
οποτε θα ειναι σαν να τρως μηλόπιτα με παγωτό στην fitness εκδοχή!

thegravijia
11-12-10, 05:05
εμενα μου προκαλει αηδια πλεον
ουτε να το βλεπω δν θελω
ισως φταει οτι τα 3 τελευταια χρονια ετρωγα αυτο για πρωινο

πλεον
κανω το εξης
περνω ενα γιαουρτι + 120γρ βρωμη + μια μικρη κουταλια μελι και 4-5ολοκληρα αυγα βραστα ,εννοητε χωρια τα αυγα μονα τους

BillGeo
11-12-10, 16:24
Το μήλο δλδ το έτριψες με τον τρίφτη? Στο χοντρο, κανονικά?

Αν ξυπνήσω νωρις αύριο παιζει να το δοκιμάσω...

Πηρα προχθές κ μια πρωτεΐνη βανιλια, σαν λιωμένο παγωτό ειναι (δεν κολλάει στο χερι ομως!)
οποτε θα ειναι σαν να τρως μηλόπιτα με παγωτό στην fitness εκδοχή!


Τελικα το εφτιαξα...

Πολλα repsect στην vAnY για την ιδεα!
Εγινε πολυ καλο indeed...

Απλα μια προσοχη θελει στο γεγονος οτι γινετε πολυ το μιγμα (ετριψα παραπανω απο μισο μηλο βεβαια)
Και αν καποιος ειναι στα ορια του τιγανιου του, ισως του βγει πολυ χοντρο και δεν θα ψηθει
καλα στο εσωτερικο, κ ισως υπαρξουν κ προβληματα με το γυρισμα στην αλλη πλευρα.
Εμανα διαλυθηκε λιγο, αλλα το εσωσα τελικα... και ηταν και πεντανόστιμο!!!!
:turtle:

Gardas
12-01-11, 16:36
Μπραβο αψογο!!!απλα 2 ασπραδακια παραπανω θα βαλω + 1κροκακι πασαλιμα τη πιτα με ενα γιαουρτακι 2% μελι κοματια μπανανας και λιγο καριδακι η φουντουκι!!Yummy!!!Με τετιο γευμα βγενεις απτο σπιτι με τρελη ψυχολογια!!

PMalamas
05-02-11, 23:33
ναι ειναι πραγματικα τελειο !!

Σημερα εκανα μια παραλλαγη μηλοπιτακι

-Σε ενα μπολ 3 ασπραδια στα οποια ανακατευουμε 2 σκουπ βρωμη
-Σε ενα αλλο μπολακι τριβουμε λιγο πρασινο μηλο (κατι λιγοτερο απο το μισο) και ριχνουμε μεσα κανελλα+ σταφιδες (αν θελουμε) και ανακατευουμε
-Βαζουμε το μιγμα μηλου-κανελλας στο μπολ με τη βρωμη και ανακετευουμε ολο μαζι.

-Ριχνουμε το μιγμα σε ενα αντικολλητικο τηγανι, το ψηνουμε απο τις 2 πλευρες, και εχουμε μια υγιεινη παραλλαγη μηλοπιτας!:turtle:

http://forum.bodybuilding.gr/attachment.php?attachmentid=19309&stc=1&d=1291976415

Πω πολυ καλη ιδεα αυτο!! Θα το κανω σγρ!!

PMalamas
05-02-11, 23:38
αλλα και το πιτακη βρωμης απιστευτο! Ευχαριστουμε για την προσφορα!

PMalamas
08-02-11, 23:55
ειμαι ενθουσιασμενος σμρ εφτιαξα το πρωτο μου πιτακι βρωμης και βγηκε απιστευτο, εβαλα γιαουρτι απο πανω.
αλλη μια ποιοτικη συνταγη στη συλλογη μ

jannous44
09-02-11, 00:32
πολυ μαπα βγηκε σε γευση δεν τρωγοταν με τιποτα!! αλλα το εκανα classic αυγα+βρωμη τιποτα αλλο!! χωρις μελια, ξυδια, μυδια και καρυδια:rolf:

PMalamas
09-02-11, 00:51
φιλες μπορεις να κανεις απειρες παραλλαγες παντως, για να το κανεις να σ αρεσει,φαντασια θελει..

eri_87
09-02-11, 21:08
Πάντως εμένα είναι απτις χειρότερες συνταγές μου το πιτάκι... :(
Κάθε φορά που το κάνω το μετανιώνω κ περνάει καιρός να το ξανακάνω. Ενώ η κρεμούλα μια χαρά μαρέσει κ με χορταίνει περισσότερο! :P

PMalamas
09-02-11, 21:43
δλδ τι σε προβληματιζει? η γευση του? σκετο το τρως?

eri_87
09-02-11, 21:57
δλδ τι σε προβληματιζει? η γευση του? σκετο το τρως?

Το χω κάνει κ σκέτο με ασπράδια κ με μουσλι κ με μήλο... με ή χωρίς καθόλου προσθήκη νερού... το χω ψήσει στο τηγάνι, στα μικροκύματα... άσε!
Απλά μου φαίνεται τελείως στεγνό κ μασάω μια ώρα για να κατέβει... και νιώθω ότι δε με χορταίνει αρκετά! Και να φανταστείς μαρέσει η βρώμη γενικά.

Triumph
09-02-11, 21:57
θα το δοκιμασω με μπανανα ομως !:P:P:P

dim1254
03-04-11, 12:14
Δοκίμασα την συνταγή λίγο τροποποιημένη...δλδ έβαλα τη βρώμη 2 ολόκληρα αυγά. 1 κουταλιά της σούπας τριμμένο καρύδι και μία κουταλιά της σούπας λιναρόσπορο για περισσότερες πρωτείνες....το τηγάνισα σε λίγο βούτυρο και μπορώ να πω τρώγεται ευχάριστα αλλά είναι λίγο άνοστο..το χώρια σε 4 μερίδες..πρωι απογεμα x2 μέρες...πιστεύω να βοηθήσει

tolis93
01-05-11, 17:05
Guys σε περιπτωση που βαλω μονο ασπραδια αυγου αλλαζει πολυ η γευση? Η παιζει να μου κολλισει στο τηγανι?

gym
01-05-11, 17:11
Guys σε περιπτωση που βαλω μονο ασπραδια αυγου αλλαζει πολυ η γευση? Η παιζει να μου κολλισει στο τηγανι?

οχι...εγω το κανω μονο με ασπραδια...δεν θα σου κολλησει...η γευση ιδια για μενα...βαλε κ μπαχαρικα μεσα να γινει πιο πικαντικο αν θες...;)

tolis93
01-05-11, 17:36
οχι...εγω το κανω μονο με ασπραδια...δεν θα σου κολλησει...η γευση ιδια για μενα...βαλε κ μπαχαρικα μεσα να γινει πιο πικαντικο αν θες...;)
βαζω μελακι κ κανελα εγω κ ενα μηλο απο πανω κ βγαινει κατι παραπανω απο ΤΟΥΜΠΑΝΟ:-D θα το δω και με σκετο ασπραδι αυριο πρωι πρωι

beatshooter
22-05-11, 14:26
Το κανα και γω για πρωτη φορα καλο μου βγηκε.Απ οτι καταλαβα θελει ασπραδια για να μην βγει πιχτο,εμενα ηταν πηχτο πολυ κ εγινε καπως χοντρο.Εβαλα 80γρ βρωμη ενα ολοκληρο αυγο κ 2 ασπραδια...:green:

Giannistzn
22-05-11, 16:25
Το κανα και γω για πρωτη φορα καλο μου βγηκε.Απ οτι καταλαβα θελει ασπραδια για να μην βγει πιχτο,εμενα ηταν πηχτο πολυ κ εγινε καπως χοντρο.Εβαλα 80γρ βρωμη ενα ολοκληρο αυγο κ 2 ασπραδια...:green:

Ε ναι, λιγα αυγα εβαλες, θα σου βγηκε σαν τουβλακι λογικα :P :green:

Εγω βαζω π.χ. 5-6 ασπραδια και 50-60γρ βρωμη (αν και βγαζει λιγη αυγουλιλα καμια φορα, μαλλον θα ανεβασω λιγο την βρωμη)

Spyrous
24-05-11, 23:43
Εγω κανω αυτο το πιτακι κοντα στους 3 μηνες...Νταξι το σκηνικο ολο δεν πεζεται καταρχην μπορεις πειραματιστης επειδη μπορεις να 'χωσεις' οτι 8ελεις μεσα
-4 κουταλιες της σουπας βρωμη σε νερο
-χουφτα μικρη σταφιδες
-1κουταλια του γλυκου μελι η σπιτικη μαρμαλαδα η οποια σημερα τελειωσε:( νταξι μπορω να πω εκει με εφευγε το μετρημα μπορω να σας πω οτι τσιμπουσα και 6 της σουπας κουταλιες αλλα ηταν ξινιουτσικια...
-2ποτηρια γαλα 1%

arisfwtis
25-05-11, 17:59
4 Ασπραδια 80 βρωμη
μελι κανελα και ξηρους καρπους τριμμενους

σαν κρεπα γινεται

gym
26-05-11, 10:37
βρε παιδια τα υλικα και τις ποσοτητες τα αλλαζετε αναλογα την διατροφη σας...δηλαδη αν εγω πρεπει να φαω 50 γρ βρωμη ,θα βαλω 70 γιατι πρεπει να πηξει πιο πολυ?
οχι...εχει τροπους το πιτακι να φτιαχτει με ολες τις ποσοτητες...δεν υπαρχει θεμα...
μετα απο ποικιλια σε υλικα..να φανε κ οι κοτες που λενε....;)

pagouras
04-06-11, 15:59
ωραιος ο φιλος αν και στη φαση που το γυρναει ειναι ολα τα λεφταλες και ειναι σκατα ελιωσα στο γελιο.μπραβο για την ιδεα και την διαθεση να μοιραστει ενα πραγμα που δεν μ περασε απ'το μυαλο ποτε

nikos221
19-08-11, 20:55
Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο

venom1987
21-08-11, 20:32
κατα την διαρκεια της ημερας ποτε μπορουμε να την τρωμε???σε περιοδο γραμμωσης???

Txc
21-08-11, 20:44
απλα θεικο video! respect! :bowdown:

εισαι ταλεντο! δεν κανω πλακα! απο τα καλυτερα video που εχω δει στο διαδικτυο ever! :thumbup:

Σε καπποια φαση, πηγα να ανοιξω το ψυγειο, μου ανοιξες την ορεξη! Στο τελος ηθελα να ριξεις απο πανω μελι και κανελα δεν ξερω!

και η μουσικη παρα πολυ καλη, χαλαρη, δεν μπορω τα πολυ σκληροπυρηνικα που φωναζουν και ουρλιαζουν...

Keep it up bro! :thumbup:

DrNio
21-08-11, 20:47
Προσωπικά,για πρωινό το φτιάχνω.
Με το καιρό θα πειραματιστείς και θα μάθεις τις αναλογίες που σου αρέσουν ή και άλλους τρόπους όπως ψητό στον φούρνο.
Τσέκαρε και εδώ-->http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?16477-%CE%9F%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%A4%CE%91-%CE%A6%CE%9F%CE%A5%CE%A1%CE%9D%CE%9F%CE%A5-%CE%9C%CE%95-%CE%9D%CE%A4%CE%9F%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%99-%CE%9C%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%A4%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%91

Και εδώ --> http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?5878-%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%AC%CE%BA%CE%B9-%CE%B2%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%AD%CE%BB%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%8D%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%AE%CE%BB%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CE%BB%CE%B1

Αν είσαι σε φάση γράμμωσης λογικά προσέχεις την ποσότητα των υδατανθράκων που τρως..άρα μην ρίξεις πολλά γρ. βρώμης.
Αν "είσαι στον όγκο" χώσε πιο πολύ.:green:

Enjoy your meal!

Eddie
23-08-11, 20:15
Το δοκιμασα κι εγω σημερα,πλακα ειχε..απλως παρολο που εχω αντικολλητικο,εβαλα λιγο λαδι γιατι και η ομελετα οταν κανω μαυριζει για πλακα.Εβαλα 8 ασπραδια,1 ολοκληρο και 70γρ βρωμη και οταν βγηκε λιγο κανελα.

Για πειτε τιποτα αλλο να ριξω,κατα προτιμηση γλυκο..με το μηλο πως γινεται?Και το μελι με ψηνει,αλλα επειδη ξερω οτι θα μπλεξω ασχημα (θα κατεβασω μισο βαζο :green:) λεω να μη το δοκιμασω.Τα ξηροκαρπια τα ριχνετε τριμμενα αφου βγει ετοιμαστει?Με παραπανω κροκους θα βγει καλυτερο?Επισης,σημερα εβαλα απ την αλεσμενη βρωμη που εχω,αυριο λεω να ριξω τις νιφαδες.

tolis93
24-08-11, 00:20
Το δοκιμασα κι εγω σημερα,πλακα ειχε..απλως παρολο που εχω αντικολλητικο,εβαλα λιγο λαδι γιατι και η ομελετα οταν κανω μαυριζει για πλακα.Εβαλα 8 ασπραδια,1 ολοκληρο και 70γρ βρωμη και οταν βγηκε λιγο κανελα.

Για πειτε τιποτα αλλο να ριξω,κατα προτιμηση γλυκο..με το μηλο πως γινεται?Και το μελι με ψηνει,αλλα επειδη ξερω οτι θα μπλεξω ασχημα (θα κατεβασω μισο βαζο :green:) λεω να μη το δοκιμασω.Τα ξηροκαρπια τα ριχνετε τριμμενα αφου βγει ετοιμαστει?Με παραπανω κροκους θα βγει καλυτερο?Επισης,σημερα εβαλα απ την αλεσμενη βρωμη που εχω,αυριο λεω να ριξω τις νιφαδες.

κακαο και μπανανα απο τα τοπ.ταχινι και μελι μαζι.φυστικοβουτηρο με κανελλα.με ζελε φρουτων παει ωραια(εννοω να τα φας μαζι πακετακι) με αφρογαλα απο πανω.με γιαουρτι κ μελι οτι καλυτερο.με μοσχοκαρυδο βγαινει αρκετα καλο...ε καλα με μαρμελαδες δε το συζηταω....

Eddie
24-08-11, 00:39
κακαο και μπανανα απο τα τοπ.ταχινι και μελι μαζι.φυστικοβουτηρο με κανελλα.με ζελε φρουτων παει ωραια(εννοω να τα φας μαζι πακετακι) με αφρογαλα απο πανω.με γιαουρτι κ μελι οτι καλυτερο.με μοσχοκαρυδο βγαινει αρκετα καλο...ε καλα με μαρμελαδες δε το συζηταω....

αααααααααα εσυ παρα εισαι μερακλης :P

Θα δω,θελω κατι οσο πιο light γινεται προς το παρων.Με βλεπω αυριο να βαζω καμια κουταλια (του παγωτου) μελι να τελειωνει η ιστορια :rolf:

tolis93
24-08-11, 00:41
αααααααααα εσυ παρα εισαι μερακλης :P

Θα δω,θελω κατι οσο πιο light γινεται προς το παρων.Με βλεπω αυριο να βαζω καμια κουταλια (του παγωτου) μελι να τελειωνει η ιστορια :rolf:

κακαο μεγαλε...κακαο!!!νταξει εγω εχω 2 σπιτια.γυμναστηριο κ κουζινα.:P

Eddie
25-08-11, 00:04
Νταξει,με 15γρ μελι και λιγο κανελα εγινε μπομπα σημερα..μια χαρα θα βγει ο χειμωνας :green:

Babis Stinson
25-08-11, 00:35
Μόνο με ασπράδια και βρώμη πάντως, ότι και να κάνω πάντα "βαρύ" μου βγαίνει..
Σήμερα τουλάχισοτν το γαρνίρισα με cottage και ήταν πιο εύγεστο. Θα δοκιμάσω και με μέλι αύριο (ή και κανένα μήλο) και θα επανέλθω..

Για να δω αν κάνω κάτι λάθος, βάζω
- 4-5 ασπράδια αυγών (κανέναν κρόκο)
- 2 κουταλιές σούπας βρώμη
- και σήμερα έβαλα και ελάχιστο νερό..
Κάνω κάπου λάθος?
Θέλει μήπως λίγο γάλα για να "δέσει"??

Αύριο θα τρίψω και μήλο και μέλι να δούμε τι θα βγει...

MusclesOfShadow
25-08-11, 00:40
Eγω το εκανα προχθες. Δεν με ενθουσιασε εκτος απτο οτι το εφτιαξα μονος μου και το οτι εχε πρωτεινη!;)
Εβαλα 3 ολοκληρα αυγα, αρκετη βρωμη, ελαχιστο νερακι και ανακατεψα. Μετα στο τηγανι με λαδι και ετοιμο. Δοκιμασα και με λιγο μελι απο πανω και ηταν ελαφρως καλυτερο. Πιστευω ισως γινεται πιο "πικαντικο" αν τηγανιστει και με το μελι (το μειγμα).

Βεβαια εγω ψαχνω καλυτερα ενα τετοιο... Protein Pancake :green:

http://bp3.blogger.com/_s--n1TR94Vs/R8l_8xYxrwI/AAAAAAAADk4/87xU0yVRDPk/s1600-h/protein-pancakes-recipe.jpg%3EWhole

Eddie
25-08-11, 00:41
Μόνο με ασπράδια και βρώμη πάντως, ότι και να κάνω πάντα "βαρύ" μου βγαίνει..
Σήμερα τουλάχισοτν το γαρνίρισα με cottage και ήταν πιο εύγεστο. Θα δοκιμάσω και με μέλι αύριο (ή και κανένα μήλο) και θα επανέλθω..

Για να δω αν κάνω κάτι λάθος, βάζω
- 4-5 ασπράδια αυγών (κανέναν κρόκο)
- 2 κουταλιές σούπας βρώμη
- και σήμερα έβαλα και ελάχιστο νερό..
Κάνω κάπου λάθος?
Θέλει μήπως λίγο γάλα για να "δέσει"??

Αύριο θα τρίψω και μήλο και μέλι να δούμε τι θα βγει...

Μια χαρα το κανεις,δε ξερω γιατι.Εμενα μου βγαινει μια χαρα και χωρις νερο η γαλα.

venom1987
28-08-11, 13:46
babi βαλε περισσοτερο βρωμη 2 κ.σ ουτε 20 γρ δεν ειναι.....
πρεπει να γινει λιγο σαν χυλος...εσενα ειναι νερουλο ετσι....

εγω βαζω 3-4 ασπραδια και 3-4 κ.σ βρωμη
μπολικη κανελα ανακατευω
στο τιγανι με 1 κ.σ λαδι
και οταν γινει 1 κ.σ μελι

απιστευτο και χωρταστικο απογευματακι μετα απο προπονηση την τσακιζω ή αλλιως πρωινο σε μεγαλυτερι δοση.....

rey1989
28-08-11, 23:27
Προς το παρόν το πρωινό μου είναι μόνο 200ml γάλα 0% (σε μια εβδομάδα θα γίνει 1.5%) και αυτό γιατί πάω γυμναστήριο στις 9:00 το πρωί οπότε θέλω να έχω άδειο στομάχι για καλύτερη αερόβια.

Από Μέσα Οκτώβριο θα αλλάξω γυμναστήριο και λόγο σχολής θα πηγαίνω 11:30-12:00 το πρωί , οπότε θα πρέπει να αλλάξω και διατροφή ώστε να τρώω ένα σωστό πρωινό.

Το πιτάκι κάνει για εμένα η είναι too much ? Ξέρω ότι μπορείς να του δόσεις εσύ την δική σου παραλλαγή (τι θα βάλεις και με τι θα το συνοδεύσεις) ώστε να καλύπτει τις διατροφικές σου ανάγκες αλλά πόσο light θα μπορούσα να το κάνω ?

Αν μπορεί κάποιος να δώσει καμία ιδέα θα του ήμουν υπόχρεος. (sorry για το μεγάλο post αλλα ήθελα να κάνω κατανοητό το σημείο που βρίσκομαι).

tolis93
28-08-11, 23:43
Προς το παρόν το πρωινό μου είναι μόνο 200ml γάλα 0% (σε μια εβδομάδα θα γίνει 1.5%) και αυτό γιατί πάω γυμναστήριο στις 9:00 το πρωί οπότε θέλω να έχω άδειο στομάχι για καλύτερη αερόβια.

Από Μέσα Οκτώβριο θα αλλάξω γυμναστήριο και λόγο σχολής θα πηγαίνω 11:30-12:00 το πρωί , οπότε θα πρέπει να αλλάξω και διατροφή ώστε να τρώω ένα σωστό πρωινό.

Το πιτάκι κάνει για εμένα η είναι too much ? Ξέρω ότι μπορείς να του δόσεις εσύ την δική σου παραλλαγή (τι θα βάλεις και με τι θα το συνοδεύσεις) ώστε να καλύπτει τις διατροφικές σου ανάγκες αλλά πόσο light θα μπορούσα να το κάνω ?

Αν μπορεί κάποιος να δώσει καμία ιδέα θα του ήμουν υπόχρεος. (sorry για το μεγάλο post αλλα ήθελα να κάνω κατανοητό το σημείο που βρίσκομαι).

σορυ το πιτακι δλδ με ασπραδια κ βρωμη δεν ειναι ιδι λαιτ?καλα εσυ το πιτακι φοβασαι?τι θα σου βαλει μωρε ποντους στη κοιλια?

tolis93
28-08-11, 23:45
babi βαλε περισσοτερο βρωμη 2 κ.σ ουτε 20 γρ δεν ειναι.....περιπου 15 γρ η κουταλια ειναι
πρεπει να γινει λιγο σαν χυλος...εσενα ειναι νερουλο ετσι....

εγω βαζω 3-4 ασπραδια και 3-4 κ.σ βρωμη
μπολικη κανελα ανακατευω
στο τιγανι με 1 κ.σ λαδιαπλουστατα αντικολλητικο...
και οταν γινει 1 κ.σ μελι

απιστευτο και χωρταστικο απογευματακι μετα απο προπονηση οχι οτι καλυτερο για μεταπροπονητικο την τσακιζω ή αλλιως πρωινο σε μεγαλυτερι δοση.....
αυτα:)

venom1987
29-08-11, 01:00
αυτα:)

:) the best........ mia xara kani kai gia proino mazi me potiri gala ise koble....oxi 0% den axizoun den exoun tpt pare 1.5% i 2% mia xara ine

rey1989
29-08-11, 12:15
σορυ το πιτακι δλδ με ασπραδια κ βρωμη δεν ειναι ιδι λαιτ?καλα εσυ το πιτακι φοβασαι?τι θα σου βαλει μωρε ποντους στη κοιλια?

ναι , γιατι δεν ξερω πως να βγάλω σωστές θερμίδες που καίω και ποσες πρεπει να τρώω και αποτι ξέρω το πιτάκι έχει πολλές :shock::shock::shock:
εκτος αυτού απείχα απο τον υδατάνθρακα μήνες και προσθετω σιγά σιγά στην διατροφή μου , οποτε το φοβάμαι γιατι έχει πολύ υδατάνθρακα (βρόμη)

tolis93
29-08-11, 13:25
ναι , γιατι δεν ξερω πως να βγάλω σωστές θερμίδες που καίω και ποσες πρεπει να τρώω και αποτι ξέρω το πιτάκι έχει πολλές :shock::shock::shock:
εκτος αυτού απείχα απο τον υδατάνθρακα μήνες και προσθετω σιγά σιγά στην διατροφή μου , οποτε το φοβάμαι γιατι έχει πολύ υδατάνθρακα (βρόμη)

ρε αδερφε μια μεγαλη κουταλια βρωμη γεματη γεματη με ζυγαρια τα χω μετρησει ειναι 15 γραμμαρια.δλδ 10,1 ακριβως γρ υδατανθρακα η κουταλια.στις 4 κουταλιες εχεις 40 γραμμαρια με ελαχιστα σακχαρα.καλα γιατι απλα δν υπολογιζεις τι τρως για να βγαλεις τις θερμιδες σου πας λιγο τυφλα ετσι.το πιτακι δεν εχει πολλες.με 4 κουταλιες βρωμη κ 4 ασπραδια(βγαζεις κ 3 πιτες αν το απλωσεις σωστα) σ βγαζει260 θερμιδες περιπου.ε οχι κ πολλες....

rey1989
29-08-11, 13:54
ρε αδερφε μια μεγαλη κουταλια βρωμη γεματη γεματη με ζυγαρια τα χω μετρησει ειναι 15 γραμμαρια.δλδ 10,1 ακριβως γρ υδατανθρακα η κουταλια.στις 4 κουταλιες εχεις 40 γραμμαρια με ελαχιστα σακχαρα.καλα γιατι απλα δν υπολογιζεις τι τρως για να βγαλεις τις θερμιδες σου πας λιγο τυφλα ετσι.το πιτακι δεν εχει πολλες.με 4 κουταλιες βρωμη κ 4 ασπραδια(βγαζεις κ 3 πιτες αν το απλωσεις σωστα) σ βγαζει260 θερμιδες περιπου.ε οχι κ πολλες....

πολύ ωραία , θα το εντάξω στην διατροφή μου σε κανα μήνα (διορθώνοντας και πάλι την διατροφή μου).
απ ότι διαβάζω σκέτο δέν τρώγετε. τι θα ήταν καλύτερο για πρωινό μαζί/μέσα με το πιτάκι στην περίπτωση μου ?

venom1987
29-08-11, 17:45
πολύ ωραία , θα το εντάξω στην διατροφή μου σε κανα μήνα (διορθώνοντας και πάλι την διατροφή μου).
απ ότι διαβάζω σκέτο δέν τρώγετε. τι θα ήταν καλύτερο για πρωινό μαζί/μέσα με το πιτάκι στην περίπτωση μου ?

ακου τον toli φιλε........στο πιτακι εχει κανει μεταπτυχιακο........
και μπορεις να το φας οποτε θες......

rey1989
05-09-11, 11:54
τι να πω για το πιτάκι ! .. εχω μισή εβδομάδα που το φτιάχνω για μετά την προπόνηση και είναι καταπληκτικό απλα.
Βάζω 3 ασπράδια και 3 κσ βρώμη και απο πάνω 1κγ μέλι και γίνομαι turbo. Πριν έτρωγα ενα τοστ και απο τότε που ξεκίνισα και βάρη με την αερόβια δεν μου εφτανε το τόστ, πεινούσα σαν τρελός ενω με αυτό χορταίνω και είμαι και όλο ενεργεία.

Ρισπέκτ σε όποιον το ανακάλυψε. :thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

(βρώμη είχα ξαναφάει για πρωινό όμως με γάλα 0% όταν ξεκίνησα διατροφή να χάσω τα κιλά αλλα δεν την άντεχα , μετα απο κανα δυο εβδομάδες μου έφερνε αναταραχές στο στομάχι , σε πιτάκι όμως τα σπάει!!).

TheWorst
11-09-11, 01:43
Ωραια η συνταγη παιδια , αλλα περισσοτερο μοιαζει με κρεπα , παρα με πιτακι βρωμης :green:

annita
11-09-11, 08:33
πολυ ωραια και νοστιμη συνταγη .βεβαια τα 4αυγα μαζι με τους κροκους που εβαλα εγω..λογω πεσμενου αιματοκριτη..και τα 100 γρ μουσλι του
LIDL λογω ελλειψης σκετης βρωμης κυριακη πρωι:)..εγινε πολυ νοστιμο αλλα η ποσοτητα ειναι για μενα υπερβολικη....το 1/3 θα ηταν αρκετο..μου ψιλοαρπαξε κι ολας γιατι τσιγγουνευτηκα το λαδακι ,...αλλα ο καλος ο μυλος ολα τα αλεθει,..την αλλη φορα θα γινει καλυτερο:P

Καραφλό Ακτινίδιο
23-09-11, 20:44
Το πρώτο μου πιτάκι το έκανα με

2 ολοκληρα αυγά
2 ασπράδια
3 scoop κουακερ (90γρ συνολο)

Τιποτα αλλο .. σκέφτομαι να το φάω με γαλοπουλα στο ενδιαμεσο

Kagias
23-09-11, 21:11
Σε πιο μικρό τηγάνι αν το βάλεις γίνεται πολύ πιο αφράτο. Αυτό είναι σαν φύλλο δε ξέρω κατα πόσο το καταλαβαίνεις όταν κατεβαινει. Ακόμη μπορείς να ρίξεις και ελάχιστο αλεύρι και εκεί γίνεται ακόμα πιο αφράτο.

Καραφλό Ακτινίδιο
24-09-11, 00:34
Σε πιο μικρό τηγάνι αν το βάλεις γίνεται πολύ πιο αφράτο. Αυτό είναι σαν φύλλο δε ξέρω κατα πόσο το καταλαβαίνεις όταν κατεβαινει. Ακόμη μπορείς να ρίξεις και ελάχιστο αλεύρι και εκεί γίνεται ακόμα πιο αφράτο.

Μου άρεσε και με μπουκωσε κιολας , το έφαγα με μια κουταλια ταχινι που το αλειψα επάνω στο πιτάκι

Ηταν πολυ χορταστικό και πολυ εύκολο , λες να πρεπει να γινει πιο αφρατο?

George007
28-09-11, 21:23
εφτιαξα και εγω σημερα πολυ γαματο ..!!! 6 αυγα απο τα οποια τα 2 ολοκληρα και 100γρ βρωμη και φυσικα λιγο μελακι για γευση :P

PanosAxiotis
16-11-11, 00:09
Τρομερό φίλε σήμερα το έφτιαξα και έμεινα άναυδος!.1000 like:thumbup:

kostantinoss
24-11-11, 23:18
πολυ καλο το πιτακι βγηκε.....το δοκιμασα με μελι και κανελα που εβαλα...
τζαμιιιιιιιιιι

mpalarinakorina
15-12-11, 18:41
http://www.youtube.com/watch?v=EdguQ-Yc24M&feature=related mou trexoun ta calia.

velinos
20-12-11, 00:53
http://www.youtube.com/watch?v=EdguQ-Yc24M&feature=related mou trexoun ta calia.

πωωω τι είπες τώρα !!! πρωί πρωί θα το φτιάξω :thumbup:

tolis93
20-12-11, 13:39
http://www.youtube.com/watch?v=HU9sbY3A1bo&feature=relmfu και καλα πρωινα

Gianna
20-12-11, 23:20
Εγώ πάλι δεν το πέτυχα χτες (το ψιλοέκαψα) και έγδαρα και λίγο το αντικολλητικό!!!:rifle: (ναι, το χα προθερμάνει καλά - ίσως πολύ καλά- και μάλλον το άφησα παραπάνω..)
Τόλη, πάντως το κεϊκ που είχες ανεβάσει με τη βρώμη, ασπράδια, μπεϊκιν κλπ. μ' έχει βγάλει ασπροπρόσωπη, απλά παίρνει περισσότερη ώρα;)

tolis93
20-12-11, 23:24
Εγώ πάλι δεν το πέτυχα χτες (το ψιλοέκαψα) και έγδαρα και λίγο το αντικολλητικό!!!:rifle: (ναι, το χα προθερμάνει καλά - ίσως πολύ καλά- και μάλλον το άφησα παραπάνω..)
Τόλη, πάντως το κεϊκ που είχες ανεβάσει με τη βρώμη, ασπράδια, μπεϊκιν κλπ. μ' έχει βγάλει ασπροπρόσωπη, απλά παίρνει περισσότερη ώρα;)
τρωει χρονο δυστηχως αλλα οκ αξιζει.:green: δοκιμασε να κατεβασεις τη φωτια μετα στο αντικολλητικο. υποψη θελει πλαστικες σπατουλες κ το αντικολλητικο καλο ειναι μετα απο 2-3 μηνες με συχνη χρηση να αλλαζει γιατι χαλαει το υλικο π εχει πανω

Gianna
22-12-11, 22:46
τρωει χρονο δυστηχως αλλα οκ αξιζει.:green: δοκιμασε να κατεβασεις τη φωτια μετα στο αντικολλητικο. υποψη θελει πλαστικες σπατουλες κ το αντικολλητικο καλο ειναι μετα απο 2-3 μηνες με συχνη χρηση να αλλαζει γιατι χαλαει το υλικο π εχει πανω

Μμμ, ναι σωστό αυτό με τις πλαστικές σπάτουλες!!! καλά μη νομίζεις, 2 -3 φορές το χω κάνει, θα το πετύχω, που θα μου πάει...Σάββατο πρωί, έτσι να μυρίσει το σπίτι θα κάνω σίγουρα το βρωμοκεϊκμ έχω και τέλειο μέλι ρεϊκι από Αρκαδία, θα γίνει χαμός:P

tolis93
23-12-11, 01:06
Μμμ, ναι σωστό αυτό με τις πλαστικές σπάτουλες!!! καλά μη νομίζεις, 2 -3 φορές το χω κάνει, θα το πετύχω, που θα μου πάει...Σάββατο πρωί, έτσι να μυρίσει το σπίτι θα κάνω σίγουρα το βρωμοκεϊκμ έχω και τέλειο μέλι ρεϊκι από Αρκαδία, θα γίνει χαμός:P

Δοκίμασε να βάλεις μέσα μήλο κ κανελλα. Φρομ αναδερ πλάνετ λεμε :-)

Ebe
09-01-12, 01:04
Το δικό μου πάντως είναι κάπως έτσι...
1 ασπράδι αυγού με 120γρ άπαχο cottage
45gr muesli με κάλα άπαχο κ μέσα μισή μπανάνα...

Μπορώ να πω ότι με κρατάει αρκετά, μέχρι τις 2:30... Βέβαια, τώρα που ετοιμάζομαι για γράμμωση μάλλον λέω να βάλω 3 ασπράδια με 100γρ cottage και να περιορίσω όσο το δυνατόν τον υδατάνθρακα σε βρώμη με γάλα σε στίλ κρεμούλας..

tolis93
09-01-12, 21:44
Το δικό μου πάντως είναι κάπως έτσι...
1 ασπράδι αυγού με 120γρ άπαχο cottage
45gr muesli με κάλα άπαχο κ μέσα μισή μπανάνα...

Μπορώ να πω ότι με κρατάει αρκετά, μέχρι τις 2:30... Βέβαια, τώρα που ετοιμάζομαι για γράμμωση μάλλον λέω να βάλω 3 ασπράδια με 100γρ cottage και να περιορίσω όσο το δυνατόν τον υδατάνθρακα σε βρώμη με γάλα σε στίλ κρεμούλας..

δλδ το πιο πανω το κανες για ογκο?
το αυριανο πρωινο...

1 τοστ με τυρι κοτατζ και γαλοπουλα.και κρεμμυδι παρακαλω... 1 με σπιτικη μαρμελαδα και σπιτικο φυστικοβουτηρο. 600 γρ γιαουρτι 2% 80 γρ ταχινι 40 γρ φουντουκια 1 ακτινιδιο 2 μανταρινια. ετσι για να φαμε καλα:green:

Gianna
09-01-12, 22:39
δλδ το πιο πανω το κανες για ογκο?
το αυριανο πρωινο...

1 τοστ με τυρι κοτατζ και γαλοπουλα.και κρεμμυδι παρακαλω... 1 με σπιτικη μαρμελαδα και σπιτικο φυστικοβουτηρο. 600 γρ γιαουρτι 2% 80 γρ ταχινι 40 γρ φουντουκια 1 ακτινιδιο 2 μανταρινια. ετσι για να φαμε καλα:green:

Αυτά τα νούμερά σου στο γιαούρτι με τρελαίνουν, καθώς είμαι....γιαουρτομανής!!!

tolis93
09-01-12, 22:44
Αυτά τα νούμερά σου στο γιαούρτι με τρελαίνουν, καθώς είμαι....γιαουρτομανής!!!

η πλακα ειναι οτι νομιζα πως εγραψα στο πρωινο φορουμ....:doh::oops::oops::oops: σορυ φορ οφ τοπικ. γιαννα.επι της ευκαιριας.εχω βγαλει κ ολοκληρη μερα μονο με γιαουρτι (3-4 κιλα δε θυμαμαι ακριβως)

Mpozos
23-01-12, 16:48
το δοκίμασα παίδες και ειναι εξαιρετικα ωραιο, εδω και 1 μηνα εχει γινει πλεον το καθημερινό πρωινό μου! συγχαριτίρια για τη συνταγή.

vasillis13
02-02-12, 20:23
καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να σα ρωτήσω κάτι
πειράζει να το τρώω δύο φορές την ημέρα επιδη μαρεσει πολύ ?:green:

gym
02-02-12, 20:26
εαν εισαι οκ με τα μακρος σου θερμιδικα κ διατροφικα δνε βρισκω το λογο να μην το φας!;)

δεν ειναι μονο για πρωινο δηλαδη...

vasillis13
02-02-12, 20:28
εαν εισαι οκ με τα μακρος σου θερμιδικα κ διατροφικα



τη εννοείς με αυτό?

gym
02-02-12, 20:32
τη εννοείς με αυτό?

ενα πιτακι εχει μεσα αυτα που θες διατροφικα...εννοειται αυγα και μετα βρωμη και μπορεις να βαλεις κ αλλα μεσα...

αυτο που ρωτησες αν μπορεις να το φας κ αλλη στιγμη της μερας σου απαντω οτι αν το ψαξεις θερμιδικα και θες κ αλλο πιτακι...βαλτο

ειναι σαν να ρωτας μπορω να φαω δυο φορες τη μερα ρυζι με κρεας?

καπως ετσι ...σου εξηγω λοιπον οτι αν γουσταρεις πιτακι...πιτακι!

δεν ειναι μονο για πρωινο ενα πιτακι!καταλαβες?

vasillis13
02-02-12, 20:35
ενα πιτακι εχει μεσα αυτα που θες διατροφικα...εννοειται αυγα και μετα βρωμη και μπορεις να βαλεις κ αλλα μεσα...

αυτο που ρωτησες αν μπορεις να το φας κ αλλη στιγμη της μερας σου απαντω οτι αν το ψαξεις θερμιδικα και θες κ αλλο πιτακι...βαλτο

ειναι σαν να ρωτας μπορω να φαω δυο φορες τη μερα ρυζι με κρεας?

καπως ετσι ...σου εξηγω λοιπον οτι αν γουσταρεις πιτακι...πιτακι!

δεν ειναι μονο για πρωινο ενα πιτακι!καταλαβες?

ναι..ευχαριστώ πολύ :):)

JOHN65
02-02-12, 21:40
εγω παντως το τρωω για πρωινο,μεταπροπονητικο,απογευματινο..

vasillis13
02-02-12, 21:55
εγω παντως το τρωω για πρωινο,μεταπροπονητικο,απογευματινο..

:thumbup::thumbup:

WheyTitans
15-02-12, 16:28
Χμμμ φαίνεται όντως καλο..Θα το δοκιμάσω αύριο για πρωϊνό με λίγο μέλι!

WheyTitans
15-02-12, 18:48
Παιδιά μόλις το έκανα και έβαλα μέλι και καρύδια μόλις το έβγαλα απο το τιγάνι και είναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ μιλάμε...+1 απο μένα!:hantel::hantel:

Fedder
12-05-12, 14:34
Γίνεται να προσθέσω καθόλου whey; Να το σκάσω στην πρωτεϊνη... :)

Giannistzn
12-05-12, 15:29
Δεν ξερω κατα ποσο ασφαλες ειναι να "τηγανισεις" τη whey (δεν λεω οτι ειναι απαραιτητα λαθος, αλλα δεν ειναι και το καλυτερο). Αλλα αν θες ολα γινονται.

tolis93
13-05-12, 09:30
Γίνεται να προσθέσω καθόλου whey; Να το σκάσω στην πρωτεϊνη... :)

εγω το κανω κ αυτο απλα φροντισε να παει μεσα μεσα στο μειγμα δλδ να ανακατευτει καλα.προσθεσε κ λιγο bakin powder θα παρει τρελο ογκο

Fylpa17
23-06-12, 18:33
ενταξη απλα τελιο και πολυ χορταστικο.....

psonara
23-06-12, 22:55
παιδια γινεται αντι για βρωμη να βαλω μουσλι?

tolis93
24-06-12, 13:29
παιδια γινεται αντι για βρωμη να βαλω μουσλι?

και φρυγανιες και σογια να βαλεις βγαινει αψογο.εγω βαζω κατι φρυγανιες π παιρνω κ γινεται επισης πολυ καλο

psonara
24-06-12, 18:26
και φρυγανιες και σογια να βαλεις βγαινει αψογο.εγω βαζω κατι φρυγανιες π παιρνω κ γινεται επισης πολυ καλο

πως το κανεις αυτο με τις φρυγανιες?τις χτυπας μαζι με τα αυγα?επσης σκεφτομουν οτι θα γινοταν και με ψητη πατατα.σωστα?

tolis93
24-06-12, 23:54
πως το κανεις αυτο με τις φρυγανιες?τις χτυπας μαζι με τα αυγα?επσης σκεφτομουν οτι θα γινοταν και με ψητη πατατα.σωστα?

μεταξυ μας μεχρι κ με ρυζι εχω κανει.και με κουνουπιδι.εγω τα βαζω στο μπλεντερ ολα.κ γινονται ενα.κ μετα τηγανι.δλδ βαζω αυγα βαζω τις φρυγανιες μεσα στη περιπτωση αυτη βαζω λιγο μπεικιν για να φουσκωσει λιγο κακαο χτυπημα ολα κ τα περναω στο αντικολλητικο για πλ λιγο χρονο.επισης μπορεις να χτυπησεις λιγο γαλα με 1 κ γλυκου κακαο.θελει πλ λιγο γαλα ομως.κ το βαζεις απο πανω μετα σαν ντρεσινκ ειναι επισης πολυ καλο;)

kostas321
22-07-12, 08:28
Στο τηγανισμα το αυγο δε χανει μερος της πρωτεινης του??

Predator1995
24-07-12, 17:33
Πόσα λιπαρά περιέχει το πιτάκι όπως το δίχνει αυτός στο βίντεο???

xristos135
05-08-12, 21:02
καλο φενεται θα το δοκιμασω σιγουρα. αλλα κανει για καθε μερα?απο θερμιδεσ και λιπαρα πωσ ειναι?

sTeLaKoS
05-08-12, 21:11
Και για κάθε μέρα και για δυο φορές τη μέρα μη σου πω :green:

Τα μάκρος είναι αναλόγως πόσα αυγά και βρώμη θα βάλεις.
Ενδεικτικά, με 2 ολοκληρα αυγά, 3 ασπράδια και 50γρ βρώμη, έχει 400 θερμίδες, 28γρ πρωτείνη, 37γρ υδατ και 15γρ λίπος.

xristos135
05-08-12, 23:29
Και για κάθε μέρα και για δυο φορές τη μέρα μη σου πω :green:

Τα μάκρος είναι αναλόγως πόσα αυγά και βρώμη θα βάλεις.
Ενδεικτικά, με 2 ολοκληρα αυγά, 3 ασπράδια και 50γρ βρώμη, έχει 400 θερμίδες, 28γρ πρωτείνη, 37γρ υδατ και 15γρ λίπος.

μια χαρα και απο πανω βαζεις τπτ η σκετο τρωγετε?εσυ ποσο συχνα τρος?εγω ειμαι και σε διετα.

angus young
06-08-12, 00:07
μια χαρα και απο πανω βαζεις τπτ η σκετο τρωγετε?εσυ ποσο συχνα τρος?εγω ειμαι και σε διετα.

Μπορεις να βαλεις οτι γουσταρεις αρχηγε,αναλογα τις ορεξεις σου....
και γαλοπουλα,και τυρι,και κοτατζ,και κανελα,και μελι,και φυστικοβουτυρο......πειραματισου,τα σπαει!!:turtle:

sTeLaKoS
06-08-12, 08:44
^^ 'Ετσι. :thumbup:
Διάβασε τις σελίδες αυτού του τόπικ, υπάρχουν πολλές παραλλαγές.

Σήμερα το έκανα με 4 αυγά, 35γρ βρώμη, και 45γρ ταχίνι/μέλι(1:1)

680 θερμίδες
35,5 πρωτ
46 υδατ
38 λιπαρά.


Το ότι είσαι σε δίαιτα δε λέει κάτι. Αναλόγως τι μάκρος έχεις κανονίσει για 1ο γεύμα, κανονίζεις τις ποσότητες...

marvin
06-08-12, 08:49
:shock: 600..ποσο;Τοσο ειναι οι μισες μου θερμιδες για ολη τη μερα!!Αν σε ακουσει το πιτακι μου δεν θα ξανακατσει στο τηγανι!!!:P

angus young
06-08-12, 08:57
^^ 'Ετσι. :thumbup:
Διάβασε τις σελίδες αυτού του τόπικ, υπάρχουν πολλές παραλλαγές.

Σήμερα το έκανα με 4 αυγά, 35γρ βρώμη, και 45γρ ταχίνι/μέλι(1:1)

680 θερμίδες
35,5 πρωτ
46 υδατ
38 λιπαρά.


Το ότι είσαι σε δίαιτα δε λέει κάτι. Αναλόγως τι μάκρος έχεις κανονίσει για 1ο γεύμα, κανονίζεις τις ποσότητες...

Μπομπα το πιτακι σου!!!χεχεχε...
ετσι,δωστε θερμιδες στο λαο!!!:green:

sTeLaKoS
06-08-12, 08:58
:shock: 600..ποσο;Τοσο ειναι οι μισες μου θερμιδες για ολη τη μερα!!Αν σε ακουσει το πιτακι μου δεν θα ξανακατσει στο τηγανι!!!:P

Για λιγότερες πήγαινε αλλά ξέχασα πως δεν έχω μέλι. Έ.... είχα ταχινόμελο, το ίδιο είναι :green:

Σκέτο δε μπορώ να το φάω ούτε με πιστόλι στον κρόταφο. Μασάω μασάω αλλά δε κατεβαίνει.....

marvin
06-08-12, 09:14
Ντρεπομαι να βαλω στο προγραμματακι το δικο μου πιτακι να βγαλω θερμιδες και μακρος!!!!:P

tolis93
08-08-12, 12:27
εχει δοκιμασει ποτε κανενας να βαλει ταχινι μεσα ενω το ψηνει?εννοω στο μειγμα πριν το ψησει.σκεφτομαι να το κανω σμρ

Eddie
08-08-12, 15:35
Για λιγότερες πήγαινε αλλά ξέχασα πως δεν έχω μέλι. Έ.... είχα ταχινόμελο, το ίδιο είναι :green:

Σκέτο δε μπορώ να το φάω ούτε με πιστόλι στον κρόταφο. Μασάω μασάω αλλά δε κατεβαίνει.....

Κι εγω ρε φιλε..γι αυτο εχω καταληξει να βαζω κανονικη μερεντα απο πανω η σπιτικη μαρμελαδα..αλλα σε κανα μηνα κομμενα ολα,σκετο μεχρι να ξερασω :roll:

psonara
08-08-12, 17:34
μπορουμε να βαλουμε μονο ασπραδια η' μονο ενα αυγο ολοκληρο και μια κουπα γαλα?η' θελει και ασπραδια και κροκο?

tolis93
08-08-12, 19:12
μπορουμε να βαλουμε μονο ασπραδια η' μονο ενα αυγο ολοκληρο και μια κουπα γαλα?η' θελει και ασπραδια και κροκο?

και χωρις κροκο μια χαρα γινεται δεν καταλαβαινεις κ διαφορα εκτος αν βαζεις πανω απο 2-3 κροκους. γαλα μη βαλεις για κανενα λογο.θα αραιωσει θα κολλησει στο τηγανι θα γινει νιανια σκετο.αν θελεις μωλις βγει π ειναι ακομα καυτο ριξε λιγο γαλα απο πανω το μαξ μιση κουπα λιγο πολυ.το ρουφαει μεσα κ γινεται οργασμουλης:green:

psonara
09-08-12, 15:42
και χωρις κροκο μια χαρα γινεται δεν καταλαβαινεις κ διαφορα εκτος αν βαζεις πανω απο 2-3 κροκους. γαλα μη βαλεις για κανενα λογο.θα αραιωσει θα κολλησει στο τηγανι θα γινει νιανια σκετο.αν θελεις μωλις βγει π ειναι ακομα καυτο ριξε λιγο γαλα απο πανω το μαξ μιση κουπα λιγο πολυ.το ρουφαει μεσα κ γινεται οργασμουλης:green:

οκ θα το δοκιμασω αλλα με αλευρι ολικης γιατι την βρωμη δεν την παλευω!θα το κανω με ασπραδια και λιγο γαλα οταν γινει!σ'ευχαριστω!αααα που μπορω να δω τη συνταγη σου για το βρωμοκεικ?:P
λενε οτι το πετυχαινεις!!!!!!!

TeoNewLife
09-08-12, 15:59
Πολύ καλό το βίντεο και η συνταγή, μόνο που εγώ προσωπικά στη διατροφή μου προσθέτω τον κρόκο κάθε 2 αυγά για να εισπράττω περισσότερα ομέγα-3 λιπαρά οξέα.
Στο συγκεκριμένο γεύμα με τη βρώμη έχω τύχει να βάλω 6 ασπράδια και 3 κρόκους.
Η γεύση είναι ακριβώς η ίδια διότι κρατάω τη διαφορά στο 2:1.
Το μόνο που αλλάζει είναι οι θερμίδες οι οποίες έρχονται στο στομάχι όπως κάθε άλλο πρωινό, δηλαδή σαν να έχεις φάει για 10 άτομα. :thumbup:

tolis93
09-08-12, 16:02
οκ θα το δοκιμασω αλλα με αλευρι ολικης γιατι την βρωμη δεν την παλευω!θα το κανω με ασπραδια και λιγο γαλα οταν γινει!σ'ευχαριστω!αααα που μπορω να δω τη συνταγη σου για το βρωμοκεικ?:P
λενε οτι το πετυχαινεις!!!!!!!
prωτη πρωτη σελιδα νομιζω :thumbup: (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17597-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%84)δοκιμασε και bran sticks μεσα αντι για αλευρι:green:

psonara
09-08-12, 17:59
prωτη πρωτη σελιδα νομιζω :thumbup: (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?17597-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%B6%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%84)δοκιμασε και bran sticks μεσα αντι για αλευρι:green:

αντι για μπραν στικς να βαλω φιτνες ολικης που εχω?

tolis93
09-08-12, 19:37
αντι για μπραν στικς να βαλω φιτνες ολικης που εχω?

οτι θες βαζεις αρκει να γινει σκονη στο μπλεντερ:green:

s0k0s
09-08-12, 19:44
Στην αρχη δεν τρογοταν σκετο, επειτα καποιος μου ειπε για μελι και δεν μπορω να το αποχωριστω, 5 ολοκληρα αυγα με 120γρ βρωμης και 2κγ μελι!!!

tolis93
09-08-12, 20:05
Στην αρχη δεν τρογοταν σκετο, επειτα καποιος μου ειπε για μελι και δεν μπορω να το αποχωριστω, 5 ολοκληρα αυγα με 120γρ βρωμης και 2κγ μελι!!!

τις μισες θερμιδες το πρωι τις τρως ε?:green:

s0k0s
09-08-12, 20:08
τις μισες θερμιδες το πρωι τις τρως ε?:green:

Τι εστι θερμιδες; :P
Αα αυτα ειναι απο πιτακια μονο, αμα δεν κανω αυτα τοτε 4-5 (συνηθως 5) βραστα αυγα με 100γρ βρωμης σε γαλα 300ml γαλα, 1κγ μελι με ταχινι. Και κανα φρουτο οπως μπανανα (αμα δεν εχω μπανανα εποχης π.χ. τωρα ροδακινο)
Εμ να χορτασουμε πρεπει :green:

tolis93
09-08-12, 20:14
Τι εστι θερμιδες; :P
Αα αυτα ειναι απο πιτακια μονο, αμα δεν κανω αυτα τοτε 4-5 (συνηθως 5) βραστα αυγα με 100γρ βρωμης σε γαλα 300ml γαλα, 1κγ μελι με ταχινι. Και κανα φρουτο οπως μπανανα (αμα δεν εχω μπανανα εποχης π.χ. τωρα ροδακινο)
Εμ να χορτασουμε πρεπει :green:

θερμιδες πρωινου> θερμιδες συντηρησης για μια βδομαδα :green::green:

s0k0s
09-08-12, 20:16
θερμιδες πρωινου> θερμιδες συντηρησης για μια βδομαδα :green::green:

Μια χαρα ειναι τουλαχιστον δεν πειναω :D *(ογκος)
Ξεχασα αυτες τις μερες εβαζα σαν υ/α στο πρωινο φαγοπυρο 200γρ. Πολυ ωραιο!
Βγηκαμε αρκετα off οποτε σταματω εδω. :green:

angus young
09-08-12, 21:26
Στην αρχη δεν τρογοταν σκετο, επειτα καποιος μου ειπε για μελι και δεν μπορω να το αποχωριστω, 5 ολοκληρα αυγα με 120γρ βρωμης και 2κγ μελι!!!

Εγω σου ειπα για μελι ρε απατεωνα!!!τι "καποιος"??:P:P
στο επομενο θα δοκιμασω να βαλω φυστικοβουτυρο....:green:

s0k0s
09-08-12, 21:29
Εγω σου ειπα για μελι ρε απατεωνα!!!τι "καποιος"??:P:P
στο επομενο θα δοκιμασω να βαλω φυστικοβουτυρο....:green:

Χα χα χα! Με συγχωρεις φιλε μου :green:
Περιμενουμε νεα με φυστικοβουτυρο ;)
Δοκιμαζε εσυ και και λεγε μας, μην μπαινουμε στο κοπο :P:P:P:rolf::green:

angus young
09-08-12, 21:31
Χα χα χα! Με συγχωρεις φιλε μου :green:
Περιμενουμε νεα με φυστικοβουτυρο ;)
Δοκιμαζε εσυ και και λεγε μας, μην μπαινουμε στο κοπο :P:P:P:rolf::green:

Χεχεχε!!!μπομπα θα γινει,ειμαι σιγουρος....
αλλα μολις το φτιαξω,θα ΣΕ πω.....:turtle:

chami
04-09-12, 01:11
Πολύ καλή συνταγή.Πρόσθεσα μερικές κουταλιές της σούπας αλεσμένο λιναρόσπορο στην αρχική συνταγή, για αυξημένα ω3/ω6 λιπαρά...

chili
04-09-12, 01:16
τι γευση δινει ο λιναροσπορος στο πιτακι? επισης που μπορω να βρω λιναροσπορο?

chami
04-09-12, 14:04
τι γευση δινει ο λιναροσπορος στο πιτακι? επισης που μπορω να βρω λιναροσπορο?

Συνήθως τον λιναρόσπορο τον βάζουν σε κριτσίνια και παρόμοια σκευάσματα για να νοστιμίζει, στον καθένα φένεται διαφορετικό.
Λιναρόσπορο θα βρεις σε μαγαζιά με οικολογικά είδη. Εγώ που μένω Αγρίνιο βρήκα απέναντι από την Παναγία, 4,7 € / κιλό.
Ο λιναρόσπορος είναι μακράν καλύτερος από το λινέλαιο καθώς περιέχει και φυτικές ίνες και είναι 3-4 φορές φτηνότερος.
Εκτός αυτού το λινέλαιο μετά από πάροδο μερικών ημερών ( μετά το άνοιγμα του) αρχίζει και πικρίζει λόγω οξείδωσης του.
Τον λιναρόσπορο πρέπει να τον αλέσεις πριν τον καταναλώσεις για να μπορέσει ο οργανισμός να απορροφήσει τα ω3/ω6 λιπαρά
(2-3 λεπτά στον μπλέντερ, μια χούφτα).
Εγώ τον χρησιμοποιώ και στο γιαούρτι και σε διάφορες σαλάτες.

ArgoSixna
08-09-12, 06:43
Bulking like a boss!!

53187

chili
12-09-12, 23:16
παιδια το κανει κανεις στα μικροκυμματα? εγω το ανακατευω το βραδυ και το βαζω στα μικροκυμματα το πρωι, αλλα στη μεση δε ψηνεται καλα. Ισως θελει πιο βαθυ πιατο?

chami
17-09-12, 04:36
Bulking like a boss!!

53187


:thumbsup::thumbsup:

chami
19-09-12, 22:15
παιδια το κανει κανεις στα μικροκυμματα? εγω το ανακατευω το βραδυ και το βαζω στα μικροκυμματα το πρωι, αλλα στη μεση δε ψηνεται καλα. Ισως θελει πιο βαθυ πιατο?

Χμμ, μάλλον είναι πολύ χοντρό το πιτάκι σου και δεν ψήνεται καλά... Πόση ώρα το βάζεις?

kostasrimis
25-09-12, 19:52
εγω το έκανα με 75γρ βρώμη 4 ασπραδια και ενα σκουπ σοκολατα whey. Απλα απιστευτο

marios89
25-09-12, 22:13
παιδες αμα βαζω πανω στο πιτακι merenda παί πολυ λετε ??περιοδος ογκου

kostasrimis
26-09-12, 16:07
παιδες αμα βαζω πανω στο πιτακι merenda παί πολυ λετε ??περιοδος ογκου

γτ μερεντα ? βαλε σκόνη πρωτεΐνης μέσα στο μιγμα απο πριν και απο πάνω μελι πιο θρεπτικό είναι.

Levrone
26-09-12, 16:17
γτ μερεντα ? βαλε σκόνη πρωτεΐνης μέσα στο μιγμα απο πριν και απο πάνω μελι πιο θρεπτικό είναι.

στεκει αυτο?
σκονη πρωτεινης?
δε θα αλλοιωθει εντελως?
το χεις κανει?

kostasrimis
26-09-12, 19:58
στεκει αυτο?
σκονη πρωτεινης?
δε θα αλλοιωθει εντελως?
το χεις κανει?

Εγω βαζω whey της reflex με γευση σοκολατα στο μείγμα και μετα το βαζω κανονικά στο τηγάνι και γίνετε σαν κρέπα σοκολατα ειναι .... μαματο

Abdala Shamma
26-09-12, 21:28
εχει δοκιμασει ποτε κανενας να βαλει ταχινι μεσα ενω το ψηνει?εννοω στο μειγμα πριν το ψησει.σκεφτομαι να το κανω σμρ

φιλαράκι να σε ρωτήσω τελικά το δοκίμασες ? αν ναι .. πως σου φάνηκε ? :green:

kostasrimis
29-09-12, 11:42
Λοιπόν νέα παραλλαγή η οποια με ξετρελανεεεε ! βρωμη 50 γρ + whey 25γ + 3 ασπραδια. αφου γίνει το πιτακι ξεφλουδίζουμε ενα πορτοκάλι και το κόβουμε σε στρογγυλές φέτες. κάθε φορά π τρώμε μπουκιά απο το πιτακι τρώμε και απο το πορτοκάλι.. Οτι πιο ωραίο εχω φάει τοσο νόστιμο...

tolis93
29-09-12, 15:40
Λοιπόν νέα παραλλαγή η οποια με ξετρελανεεεε ! βρωμη 50 γρ + whey 25γ + 3 ασπραδια. αφου γίνει το πιτακι ξεφλουδίζουμε ενα πορτοκάλι και το κόβουμε σε στρογγυλές φέτες. κάθε φορά π τρώμε μπουκιά απο το πιτακι τρώμε και απο το πορτοκάλι.. Οτι πιο ωραίο εχω φάει τοσο νόστιμο...

απλουστατα στυψε το πορτοκαλι απο πανω εχει ιδια γευση κ καταλιγει και ζουμεροτατο;)

οσο για το να βαλω ταχινι μεσα ναι το δοκιμασα αλλα ειλικρινα την εχασε τη γευση τ.τζαμπα θερμιδες:(

kostasrimis
30-09-12, 02:42
απλουστατα στυψε το πορτοκαλι απο πανω εχει ιδια γευση κ καταλιγει και ζουμεροτατο;)

οσο για το να βαλω ταχινι μεσα ναι το δοκιμασα αλλα ειλικρινα την εχασε τη γευση τ.τζαμπα θερμιδες:(

Το εχω δοκιμάσει αλλά μ αρέσει πιο πολυ σε φέτες ειδικά οταν το πορτοκαλι ειναι απο ψυγειο και ειναι παγωμένο. ΥΑΜ ΥΑΜ

Αυριο θα το κανω με μιλαρακι για να δουμε

kostasrimis
30-09-12, 15:53
Με το μηλο δεν ελεγε κατι πολύ στεγνό τωρα με ροδακινο και μπανανα θελω να δοκιμασω

Arkouda
30-09-12, 17:47
Ένα μπράβο και από μένα στον asdf για τη συνταγή.Είναι καταπληκτική.Επειδή δεν έχω ζυγαριά,ξέρει κανείς πόσα γρ είναι περίπου μια κουταλιά σούπας νιφάδων βρώμης;

kostasrimis
30-09-12, 18:00
Ένα μπράβο και από μένα στον asdf για τη συνταγή.Είναι καταπληκτική.Επειδή δεν έχω ζυγαριά,ξέρει κανείς πόσα γρ είναι περίπου μια κουταλιά σούπας νιφάδων βρώμης;

Εγω αυτο π κάνω ειναι να χρησιμοποιώ το σκουπ προτείνης για να μετρας :D πρακτική λυση

mello
30-09-12, 20:37
Με μπανάνα πολύ δυνατή γεύση, Δοκιμασέ το!

chili
01-10-12, 19:43
παιδες ξερουμε αν υπαρχει ελλαδα (και που) κανα σιροπακι carb-free για να πηγενει κατω το πιτακι χωρις μελια ζαχαρες πρωτεινες?

kostasrimis
03-10-12, 11:15
παιδες ξερουμε αν υπαρχει ελλαδα (και που) κανα σιροπακι carb-free για να πηγενει κατω το πιτακι χωρις μελια ζαχαρες πρωτεινες?

Αμα εισαι τυχερός σε κανα κατάστημα βιολογικων προϊόντων αλλα να ξερεις θα ειναι ακριβο. Πανε σε διαφορα βιολογικα καταστήματα παντου υπαρχουν και ρωτα! θελω να πιστευω οτι θα βρεις!!!

Απο γευσης με φρουτα : 1ο) πορτοκάλι
2ο) ροδακινο 3o) μπανανα

Eddie
03-10-12, 15:35
Εγω αυτο π κάνω ειναι να χρησιμοποιώ το σκουπ προτείνης για να μετρας :D πρακτική λυση

Πρακτικο αλλα λαθος :P

Η πρωτεινη εχει πιο λεπτη υφη,αρα καταλαμβανει μικροτερο ογκο..αρα ενα σκουπ πρωτεινη σε σχεση με ενα σκουπ νιφαδες βρωμης,ειναι βαρυτερη.Ενα σκουπ νιφαδες βρωμη παλι σε σχεση με ενα σκουπ τριμμενης βρωμης στο μουλτι ειναι αρκετα πιο ελαφρια λογο του ογκου.

Αυτο που πρεπει να κανετε ειναι να ζυγισετε τουλαχιστον μια φορα την ποσοτητα που θελετε κ μετα να τη μαρκαρετε σε μια κουπα,ποτηρι κλπ..Η να παρετε το σακουλακι που ειναι μισο κιλο και να το χωρισετε σε 5 ιδια μεγαλα ποτηρια για να χωρεσει..ετσι θα χετε απο 100γρ στο καθε ενα,κι απο κει και υστερα ξερετε να υπολογισετε το μισο η τα 2/3 εστω κατα προσεγγιση.

kostasrimis
04-10-12, 15:04
Πρακτικο αλλα λαθος :P

Η πρωτεινη εχει πιο λεπτη υφη,αρα καταλαμβανει μικροτερο ογκο..αρα ενα σκουπ πρωτεινη σε σχεση με ενα σκουπ νιφαδες βρωμης,ειναι βαρυτερη.Ενα σκουπ νιφαδες βρωμη παλι σε σχεση με ενα σκουπ τριμμενης βρωμης στο μουλτι ειναι αρκετα πιο ελαφρια λογο του ογκου.

Αυτο που πρεπει να κανετε ειναι να ζυγισετε τουλαχιστον μια φορα την ποσοτητα που θελετε κ μετα να τη μαρκαρετε σε μια κουπα,ποτηρι κλπ..Η να παρετε το σακουλακι που ειναι μισο κιλο και να το χωρισετε σε 5 ιδια μεγαλα ποτηρια για να χωρεσει..ετσι θα χετε απο 100γρ στο καθε ενα,κι απο κει και υστερα ξερετε να υπολογισετε το μισο η τα 2/3 εστω κατα προσεγγιση.

μου ειχε περασει απο το μυαλό να σου πω την αλήθεια αλλα πιστευα οτι η διαφορα θα ήταν πολύ μικρη... Θα κανω αυτο που μ ειπες πολυ ωραια ιδεα!

Steloukos
05-10-12, 14:24
Εγω βαζω 100γρ βρωμη,1 κσ λιναρροσπορο,4 ασπραδια,1 κροκο και λιγη κανελα.Αφου το ψησω λιωνω και μια μπανανα απο πανω και γινεται πολυ νοστιμο.

Redbul
07-11-12, 19:27
Σε scoop τι ποσότητα βρώμης βάζουμε;

KARAOLANIS
13-01-13, 19:11
σημερα εκανα πιτακι πρωτη φορα..εβαλα 60 γραμμαρια βρωμη αλεσμενη και 2 ολοκληρα αυγα..μολις την εψησα εβαλα απο πανω 2 φετες γαλοπουλα καπνιστη και αρκετο κασερι!! μου βγηκε μεγαλη η πιτα και δεν το περιμενα.. πολυ χορταστικη.. σκεφτομαι την αλλη φορα να βαλω πιο λιγη βρωμη 40 γραμαρια και 3 αυγα! και να της βαλω μελι..τι λετε?? :)

john39
05-06-13, 22:04
παλιο το θεμα αλλα σημερα το ειδα..την ιδια τρωω με 1 ολοκληρο αυγο 5 ασπραδια 45γρ βρωμη μελη και πολυ κανελα για πρωινο τωρα που κανω γραμμωση..
>ομως αυτο που διαβαζω συνεχεια σε αυτο το φορουμ ειναι κατι στο οποιο επιμενουν πολλοι ενω δεν ειναι καθολου σωστο,ομως εχει περαει απο τις βιομηχανιες..
και βεβαια η φυτικη πρωτεινη μονο κατωτερη δεν ειναι,ο δεικτης βιολογικης αξιας εχει βγει με τετοιο τροπο ωστε να εξυπηρετει τις βιομηχανιες κρεατος και τα δισ ευρω...
μπορει μια φυτικη πηγη πρωτεινης να μην εχει παντα ολα τα βασικα αμινοξεα και να απαιτειτε καποιος συνδιασμος,ομως το ειδικο βαρος της φυτικης πρωτεινης και το μοριο της ειναι πολυ καλυτερο στην αφομιωση απο το κρεας ενω δεν αφηνει ιχνος αχωνευτης τροφης στα εντερα.
το κινοα πχ ειναιπολυ καλυτερη τροφη απο το στηθος κοτοπουλο αλλα δεν θα το διαβαετε στις ερευνες αυτες ποτε...
πολλοι χορτοφαγοι μποντυμπιλντερς τρωνε αποκλειστικα κινοα και βεβαια το μετρανε κανονικοτατα στις ημερησιες ποσοτητες τους.Η ζωικη πρωτεινη δυστιχως παρουσιαζει πολλα προβληματα στν χωνεψη ακι συον οργανισμο και αιτια ειναι τα αντιβιωτικα και οχι μονο....
αν καποιος τρωωει 150 γρ πρωτεινη την ημερα και αλλα τοσα απο πχ απο κινοα και δεν τα υπολογιζει τοτε απλα την πατησε

nikp81
05-12-13, 10:27
Καλησπερα ..το πιτακι τα σπαει ..το εκανα σημερα πρωτη φορα και μαλλον θα ειναι συχνα στο διαιτολογιο μου ..
Επειδη ειμαι σε διαιτα παιζω με 40γρ βρωμης και 1 ολοκληρο αυγο , 2 ασπραδια και κανελλα..τελειο..

aetosa
05-12-13, 19:02
παλιο το θεμα αλλα σημερα το ειδα..την ιδια τρωω με 1 ολοκληρο αυγο 5 ασπραδια 45γρ βρωμη μελη και πολυ κανελα για πρωινο τωρα που κανω γραμμωση..
>ομως αυτο που διαβαζω συνεχεια σε αυτο το φορουμ ειναι κατι στο οποιο επιμενουν πολλοι ενω δεν ειναι καθολου σωστο,ομως εχει περαει απο τις βιομηχανιες..
και βεβαια η φυτικη πρωτεινη μονο κατωτερη δεν ειναι,ο δεικτης βιολογικης αξιας εχει βγει με τετοιο τροπο ωστε να εξυπηρετει τις βιομηχανιες κρεατος και τα δισ ευρω...
μπορει μια φυτικη πηγη πρωτεινης να μην εχει παντα ολα τα βασικα αμινοξεα και να απαιτειτε καποιος συνδιασμος,ομως το ειδικο βαρος της φυτικης πρωτεινης και το μοριο της ειναι πολυ καλυτερο στην αφομιωση απο το κρεας ενω δεν αφηνει ιχνος αχωνευτης τροφης στα εντερα.
το κινοα πχ ειναιπολυ καλυτερη τροφη απο το στηθος κοτοπουλο αλλα δεν θα το διαβαετε στις ερευνες αυτες ποτε...
πολλοι χορτοφαγοι μποντυμπιλντερς τρωνε αποκλειστικα κινοα και βεβαια το μετρανε κανονικοτατα στις ημερησιες ποσοτητες τους.Η ζωικη πρωτεινη δυστιχως παρουσιαζει πολλα προβληματα στν χωνεψη ακι συον οργανισμο και αιτια ειναι τα αντιβιωτικα και οχι μονο....
αν καποιος τρωωει 150 γρ πρωτεινη την ημερα και αλλα τοσα απο πχ απο κινοα και δεν τα υπολογιζει τοτε απλα την πατησε
Δηλαδή από το κρέας κερδίζουν κι έτσι έχουν κίνητρο να μας "το περάσουν", ενώ από το κινόα δεν κερδίζουν και δεν έχουν κίνητρο...μας το δίνουν τζάμπα...:unsure:

soko
14-12-13, 00:39
:thumbup::thumbup::thumbup::clap:

psonara
15-12-13, 14:00
καλημερα,σημερα προσπαθησα να κανω αυτο το περιβοητο πιτακι:P
ειχα προσπαθησει και πιο παλια αλλα δεν ξερω τι λαθος ειχα κανει και δεν το πετυχαινα!
λοιπον σημερα μου βγηκε πολυ καλο απλα θα ηθελα να μου πειτε αν πρεπει ο χυλος να ειναι ρευστος η' πηχτος?
οταν το απεσυρα απο τη φωτια το αλλειψα με φυστικοβουτυρο και μελι και πασπαλησα με κανελα!
ποσα αυγα και βρωμη ειναι η καλυτερη αναλογια?
ευχαριστω;)

margarita02
16-12-13, 00:45
Υπάρχουν πολλές παραλαγγές. Εσύ με πόσα αυγά το έφτιαξες; Την βρώμη μπορείς να την τρίψεις στο μπλέντερ και βάζεις όσο χρησιμοποιείς συνήθως. Μπορεί να γίνει και χωρίς βρώμη αλλά τότε είναι ομελέτα. Επίσης μπορεί να γίνει και μόνο με ασπράδια και να προσθέσεις π.χ. τριμένο κίτρινο τυρί ή ό,τι άλλο θέλεις.

Εμένα δεν μου αρέσει. Όταν τρώω αυγά τα τρώω πολύ έλαφρά βρασμένα. Είσαι τυχερή που σου άρεσε και μπορείς να το φτιάξεις όπως θες.

ArgoSixna
16-12-13, 03:05
να ετοιμαζεις το μειγμα και να ξεκινας να μαγειρευεις με κρυο τηγανι και σε χαμηλη φωτια. Αν το μεγιστο ειναι 3 στο 2 , αν ειναι 9 στο 6.

Αν σου αρεσουνε παρα πολυ και τα τρως καθημερινα κοιτα για συσκευη για κρεπες , εγω την ειχα αγορασει 20-25 ευρω και μπορεις να τηγανισεις μεχρι και κοτοπουλο! Εχει αντικολλητικη επιστρωση και τριπλασια επιφανεια απο το τηγανι!

*Αντι για πιτακι φτιαξε κρεπες και βαλε 2 βραστα αυγα σε κομματακια ,τυρι φετα , λιγο κοτοπουλο και καποια σως αν δεν ξεφευγεις σε θερμιδες!

psonara
17-12-13, 20:25
βασικα πρεπει να εχεις δικιο...
χθες κατι πρεπει να εκανα λαθος και με χαλασε πολυ και μαλλον δεν θα ξανακανω:P
κρεπες μ'αρεσουν πολυ αλλα δεν εχω επιτηδευτει ποτε:P
εχουμε καμια δοκιμασμενη συνταγη?
οσο για την κρεπα που προτεινεις ειναι ευγεστη και μ'αρεσει πολυ;)

SfixSfix
01-06-14, 03:02
Το βίντεο είναι τέλειο! Ακομα και η μουσική υπόκρουση σκίζει. Καημό το χω μια φορά να γυρίσω την πίτα στο τηγάνι και να μη σπάσει :unsure:

rey1989
01-06-14, 09:58
Το βίντεο είναι τέλειο! Ακομα και η μουσική υπόκρουση σκίζει. Καημό το χω μια φορά να γυρίσω την πίτα στο τηγάνι και να μη σπάσει :unsure:

αν έχεις καλό αντικολητικό κ ψήνεται σωστά, αν τα υλικά ειναι καλές αναλογίες μεταξύ τους κλπ θα ειναι συμπαγές την ώρα που θα πας να το γυρίσεις
επειδή έτυχε μια περίοδο να το φτιάχνω κ να μην έχω ούτε καλό τιγάνι ούτε να βάζω αρκετή βρώμη για να ειναι συμπαγές έβαζα την ώρα που πήγαινα να το γυρίσω το πιάτο που θα το σερβίρω σαν καπάκι στο τιγάνι και το έβγαζα στο πιάτο , μετά το εσπρωχνα πάλι μεσα στο τιγάνι να ψηθεί κ απο την άλλη μεριά κ εβγαινε τέλειο. Ούτε σπάσιμο ούτε τίποτα. :toast:

peri_ole13
25-07-14, 16:28
πολύ καλή ιδέα!
το έκανα (αν και χωρίς ζυγαριά παίζει να έβαλα πιο πολύ), και μου έμεινε για σήμερα το πρωί!!!! (με μπόλικη δόση μερέντας χεχε)

bolt
07-10-15, 12:52
δοκιμάστε και ταχίνι πορτοκάλι

sailim
12-03-16, 13:39
Έχει δοκιμάσει κανείς να κανει μεγάλο αριθμό απο αυτές τις πιτες βρωμης και να τις βάλει μετα στην καταψυξη;
Δε με απασχολει τοσο το θέμα γευσης, μου ειναι ευχρηστο ως ιδεα για τις επομενες μερες αφου τις ξεπαγώνω..

orck
20-05-16, 23:08
Σημερα εκανα το βρωμο-πιτακι, βγηκε καλο σαν εκτελεση της συνταγης (ακομη και το τουμπαρισμα πετυχα με την πρωτη φορα). Σαν γευση... δυσκολο. Ειναι παρα πολυ χορταστικη ολη αυτη η ποσοτητα. Θα δοκιμασω τις παραλλαγες που εχουν γραφει εδω. Ευχαριστω και εγω τον asdf για το θεμα και το βιντεο.

Eddie
20-05-16, 23:13
Για καποιον που βρισκεται υποθερμιδικα μπορει να κανεις συνδιασμου απιστευτους..Και γλυκους και αλμυρους. Υποθερμιδικα δε θα το προτεινα μιας και μαζευονται πολλα αν καποιος θελει να το κανει να τρωγεται,γιατι ασπραδια και βρωμη μονο ειναι σαν να τρως εφημεριδα.

Athitsag
16-05-17, 07:49
Να ρωτήσω ...εγώ τρώω κάθε πρωί εδώ κ 3 χρόνια αυτό το πρωινό απλά προσθέτω λιναροσπορο και ηλιόσπορο...κ μάλλον βάζω λιγο λιγότερη ποσότητα κουακερ...είμαι 18 χρόνων κορίτσι...αθλούμαι σχεδόν κάθε μέρα κροσφιτ τέννις στιβο κλπ διαφορά τα εναλασω... δεν είναι λιγο του ματς τα 100 γρ βρώμης στο πρωινό μ;

beefmeup
16-05-17, 10:42
ναι, ειναι..τι ποσοτητες τις προσθετεις παντα αναλόγων των αναγκων σου.

TheWorst
27-05-17, 00:05
με αυγα και βρωμη εγω κανω αυτο

115855

kostas kou
07-09-17, 17:29
καθημερινα καθε πρωι τρωω μια πιτα βρωμης, 6 ασπραδια και ενα αυγο ολοκληρο, 60γρ βρωμης, μιση μπανανα και μια κουταλια του γλυκου κανελα, ολα αυτα τα βαζω στο μουλτι και μετα στο αντικολητικο...το θεμα που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν η βρωμη και τα ασπραδια χανουν τα θρεπτικα συστατικα τους στο τηγανι ?

TheWorst
07-09-17, 20:10
Οχι δεν χανουν τπτ

amplaxoublis
08-10-17, 21:06
Aρα παιδια αν δεν θελουμε να βαζουμε πολλα αυγα μπορουμε να ριξουμε και ενα σκουπ πρωτεινης στο μειγμα χωρις κανενα προβλημα??
:D :D :D

amplaxoublis
09-10-17, 09:40
Aρα παιδια αν δεν θελουμε να βαζουμε πολλα αυγα μπορουμε να ριξουμε και ενα σκουπ πρωτεινης στο μειγμα χωρις κανενα προβλημα??
:D :D :D

Eπισης γινεται να αποθηκευτει ας πουμε για να το φαω στην δουλεια? ή θα εχουμε κανα θεμα...

kostas kou
09-10-17, 10:57
μια χαρα γινεται, εγω βαζω 6 ασπραδια, ενα αυγο ολοκληρο, 80γρ βρωμη, μιση μπανανα και 2 γρ κανελλα στου multi τα χτυπαω, και μετα στο αντικολλητικο, το ρωω στο πρωιονο μου γευμα αλλα καμια φορα μπορει να τυχει να το παρω μαζι μου στην δουλεια και να το φαω μετα απο 5 ωρες, εχει κρυωσει λιγο αλλα ειναι πεντανοστημο

amplaxoublis
10-10-17, 13:17
μια χαρα γινεται, εγω βαζω 6 ασπραδια, ενα αυγο ολοκληρο, 80γρ βρωμη, μιση μπανανα και 2 γρ κανελλα στου multi τα χτυπαω, και μετα στο αντικολλητικο, το ρωω στο πρωιονο μου γευμα αλλα καμια φορα μπορει να τυχει να το παρω μαζι μου στην δουλεια και να το φαω μετα απο 5 ωρες, εχει κρυωσει λιγο αλλα ειναι πεντανοστημο

Tελεια εχει φυγει για δουλεια αυτο χαχαχα

Polyneikos
11-10-18, 20:15
4 ασπράδια - 2 κρόκοι- βρώμη - μέλι , ψιλοκομμένη μπανάνα με κανέλλα :food::food:

124732

Δημητρης 1924
11-10-18, 22:11
Μaster chef χρυσοχερη :P