PDA

Επιστροφή στο Forum : Kick Boxing ή Karate?



Kostas_GR
07-08-11, 04:27
Καλησπερα!

Καταρχας να συστηθω! Με λενε Κωστα, ειμαι 22 χρονων και μενω Αθηνα. Περισυ εχοντας φιλαρακι που ασχολιοταν χρονια με το Kick Boxing ειπα μετα το πασχα να το ξεκινησω και εγω. Εκανα γυρω στους 3 μηνες μεχρι να φυγω για διακοπες. Προσφατα βρεθηκα αντιμετωπος με μια κατασταση στην οποια επρεπε να υπερασπιστω ενα προσωπο που αγαπω. Τελικα η κατασταση δεν εφτασε σε ξυλο, αλλα αν εφτανε δεν ξερω κατα ποσο θα ημουν σε θεση να ανταποκριθω και να τα καταφερω. Δεν θελω να ξανανιωσω ποτε ετσι. Το χω παρει αποφαση να αφοσιωθω σε κατι ωστε αν ξαναπαρουσιαστει παρομοια αναγκη να ειμαι σε θεση να προστατεψω τα προσωπα που αγαπω..

Τωρα επειδη σε 2 βδομαδες θα ξαναγυρισω παλι Αθηνα θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας. Το kick boxing ειναι πολυ ωραιο κατα την αποψη μου, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μου ταιριαζει και ειναι αυτο που ψαχνω.

Εχοντας μια γενικη ιδεα απο το τι περιπου ειναι η καθε πολεμικη τεχνη βρισκω σε ολες καποια αρνητικα και καποια θετικα. Για να μην παρεξηγηθω, ενννοειται δεν το παιζω οτι τα ξερω ολα, το αντιθετο μαλιστα για αυτο ζηταω και τη γνωμη σας απλα αναφερω προσωπικη μου αποψη..Ας παω στο kick boxing λοιπον που απεκτησα μια μικρη εμπειρια. Ειναι πολυ ωραια ασκηση και ενασχοληση. Επισης σε συντομο διαστημα μαθαινεις καποια βασικα πραγματα για να μπορεις να σταθεις σε μια μαχη η ενα καβγα. Ομως θεωρω οτι ειναι περισσοτερο αεροβια ασκηση παρα πολεμικη τεχνη. Εστιαζει πιο πολυ στην φυσικη κατασταση και λιγοτερο σε τεχνικες. Για αυτο το λογο δεν ξερω αν θα επρεπε να ψαξω κατι αλλο. Το μαι-ται ειναι κατι παρομοιο. Απλα υπαρχουν αγκωνιες, γονατιες και γενικα ειναι πιο ωμο αλλα περιπου στο ιδιο στυλ. Και μετα ειναι το καρατε που ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Απο μικρος, εχοντας μεγαλωσει και εγω σαν αγορι με Power Rangers, Chuck Norris, Karate Kid κι τα σχετικα το ονειρο μου παντα ηταν να αρχισω καρατε. Ομως απο οτι εχω ακουσει για να αρχισουν να σου βγαινουν εμφυτα αυτα που μαθαινεις στο καρατε θες πολλα χρονια μαθηματων και εκπαιδευσης. Δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι εσεις θα μου πειτε. Επισης δεν ξερω αν υπαρχουν πολλα ειδη καρατε, οπως γινεται με το kung-fu για παραδειγμα.

Δηλαδη με λιγα λογια αξιζει να "παρω μεταγραφη" για καρατε? Ειμαι σιγουρος οτι θα μου αρεσει περισσοτερο γιατι ηταν κατι με το οποιο ηθελα να ασχοληθω παντα. Ομως θα μου προσφερει την προστασια και τις ικανοτητες που ψαχνω η θα ηταν καλυτερο να παραμεινω στο χωρο του kick boxing και να εκπαιδευτω εκει?


Περιμενω αποψεις σας!


Ευχαριστω και ελπιζω να μη σας κουρασα πολυ!

Lao
07-08-11, 14:42
Καλησπερα!

Καταρχας να συστηθω! Με λενε Κωστα, ειμαι 22 χρονων και μενω Αθηνα. Περισυ εχοντας φιλαρακι που ασχολιοταν χρονια με το Kick Boxing ειπα μετα το πασχα να το ξεκινησω και εγω. Εκανα γυρω στους 3 μηνες μεχρι να φυγω για διακοπες. Προσφατα βρεθηκα αντιμετωπος με μια κατασταση στην οποια επρεπε να υπερασπιστω ενα προσωπο που αγαπω. Τελικα η κατασταση δεν εφτασε σε ξυλο, αλλα αν εφτανε δεν ξερω κατα ποσο θα ημουν σε θεση να ανταποκριθω και να τα καταφερω. Δεν θελω να ξανανιωσω ποτε ετσι. Το χω παρει αποφαση να αφοσιωθω σε κατι ωστε αν ξαναπαρουσιαστει παρομοια αναγκη να ειμαι σε θεση να προστατεψω τα προσωπα που αγαπω..

Μετά από 3 μήνες ενασχόλησης, όχι, δεν θα σου έβγαινε τίποτα απολύτως από τα λίγα πράγματα που είχες μάθει.

Όσον αφορά το κατά πόσο κάποιος είναι ικανός να ανταπεξέλθει σε συνθήκες αληθινής εμπλοκής, είναι κάτι πολυπαραγοντικό. Έχει να κάνει με την ψυχική και νοητική κατάστασή μας, τον χώρο, το αν υπάρχει ένας ή πολλαπλοί αντίπαλοι, το ποιος είναι ο αντίπαλος, αν ο άλλος ή οι άλλοι έχουν κάποιο όπλο και ποιο όπλο, κτλ κτλ κτλ.

Σε ό,τι αφορά τα όσα λες, με προβληματίζει λίγο ο λόγος για τον οποίο θες να ασχοληθείς με τις ΠΤ.

Αν δεν σου κάνει κόπο, μπορείς να πεις λίγα πράγματα ακόμα σχετικά με το επεισόδιο; Θα με βοηθήσει να καταλάβω καλύτερα τον χαρακτήρα σου, τον τρόπο που σκέφτεσαι και τα κίνητρά σου.



Τωρα επειδη σε 2 βδομαδες θα ξαναγυρισω παλι Αθηνα θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας. Το kick boxing ειναι πολυ ωραιο κατα την αποψη μου, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μου ταιριαζει και ειναι αυτο που ψαχνω.

Εχοντας μια γενικη ιδεα απο το τι περιπου ειναι η καθε πολεμικη τεχνη βρισκω σε ολες καποια αρνητικα και καποια θετικα. Για να μην παρεξηγηθω, ενννοειται δεν το παιζω οτι τα ξερω ολα, το αντιθετο μαλιστα για αυτο ζηταω και τη γνωμη σας απλα αναφερω προσωπικη μου αποψη..Ας παω στο kick boxing λοιπον που απεκτησα μια μικρη εμπειρια. Ειναι πολυ ωραια ασκηση και ενασχοληση. Επισης σε συντομο διαστημα μαθαινεις καποια βασικα πραγματα για να μπορεις να σταθεις σε μια μαχη η ενα καβγα. Ομως θεωρω οτι ειναι περισσοτερο αεροβια ασκηση παρα πολεμικη τεχνη. Εστιαζει πιο πολυ στην φυσικη κατασταση και λιγοτερο σε τεχνικες. Για αυτο το λογο δεν ξερω αν θα επρεπε να ψαξω κατι αλλο. Το μαι-ται ειναι κατι παρομοιο. Απλα υπαρχουν αγκωνιες, γονατιες και γενικα ειναι πιο ωμο αλλα περιπου στο ιδιο στυλ. Και μετα ειναι το καρατε που ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Απο μικρος, εχοντας μεγαλωσει και εγω σαν αγορι με Power Rangers, Chuck Norris, Karate Kid κι τα σχετικα το ονειρο μου παντα ηταν να αρχισω καρατε. Ομως απο οτι εχω ακουσει για να αρχισουν να σου βγαινουν εμφυτα αυτα που μαθαινεις στο καρατε θες πολλα χρονια μαθηματων και εκπαιδευσης. Δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι εσεις θα μου πειτε. Επισης δεν ξερω αν υπαρχουν πολλα ειδη καρατε, οπως γινεται με το kung-fu για παραδειγμα.

Δηλαδη με λιγα λογια αξιζει να "παρω μεταγραφη" για καρατε? Ειμαι σιγουρος οτι θα μου αρεσει περισσοτερο γιατι ηταν κατι με το οποιο ηθελα να ασχοληθω παντα. Ομως θα μου προσφερει την προστασια και τις ικανοτητες που ψαχνω η θα ηταν καλυτερο να παραμεινω στο χωρο του kick boxing και να εκπαιδευτω εκει?


Περιμενω αποψεις σας!


Ευχαριστω και ελπιζω να μη σας κουρασα πολυ!

Η απάντηση σε όσα ρωτάς, είναι η εξής: δεν υπάρχουν καλά και κακά συστήματα. Κάθε ένα έχει τα συν και τα πλην του.

Αυτό που έχει σημασία, είναι το μάθημα που γίνεται μέσα στην κάθε σχολή. Μπορεί δύο σχολές να κάνουν ακριβώς το ίδιο σύστημα και παρόλαυτά το μάθημα να είναι τόσο διαφορετικό ώστε το αποτέλεσμα να μην έχει καμία σχέση.

MusclesOfShadow
07-08-11, 15:02
Καλησπερα!

Καταρχας να συστηθω! Με λενε Κωστα, ειμαι 22 χρονων και μενω Αθηνα. Περισυ εχοντας φιλαρακι που ασχολιοταν χρονια με το Kick Boxing ειπα μετα το πασχα να το ξεκινησω και εγω. Εκανα γυρω στους 3 μηνες μεχρι να φυγω για διακοπες. Προσφατα βρεθηκα αντιμετωπος με μια κατασταση στην οποια επρεπε να υπερασπιστω ενα προσωπο που αγαπω. Τελικα η κατασταση δεν εφτασε σε ξυλο, αλλα αν εφτανε δεν ξερω κατα ποσο θα ημουν σε θεση να ανταποκριθω και να τα καταφερω. Δεν θελω να ξανανιωσω ποτε ετσι. Το χω παρει αποφαση να αφοσιωθω σε κατι ωστε αν ξαναπαρουσιαστει παρομοια αναγκη να ειμαι σε θεση να προστατεψω τα προσωπα που αγαπω..

Τωρα επειδη σε 2 βδομαδες θα ξαναγυρισω παλι Αθηνα θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας. Το kick boxing ειναι πολυ ωραιο κατα την αποψη μου, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μου ταιριαζει και ειναι αυτο που ψαχνω.

Εχοντας μια γενικη ιδεα απο το τι περιπου ειναι η καθε πολεμικη τεχνη βρισκω σε ολες καποια αρνητικα και καποια θετικα. Για να μην παρεξηγηθω, ενννοειται δεν το παιζω οτι τα ξερω ολα, το αντιθετο μαλιστα για αυτο ζηταω και τη γνωμη σας απλα αναφερω προσωπικη μου αποψη..Ας παω στο kick boxing λοιπον που απεκτησα μια μικρη εμπειρια. Ειναι πολυ ωραια ασκηση και ενασχοληση. Επισης σε συντομο διαστημα μαθαινεις καποια βασικα πραγματα για να μπορεις να σταθεις σε μια μαχη η ενα καβγα. Ομως θεωρω οτι ειναι περισσοτερο αεροβια ασκηση παρα πολεμικη τεχνη. Εστιαζει πιο πολυ στην φυσικη κατασταση και λιγοτερο σε τεχνικες. Για αυτο το λογο δεν ξερω αν θα επρεπε να ψαξω κατι αλλο. Το μαι-ται ειναι κατι παρομοιο. Απλα υπαρχουν αγκωνιες, γονατιες και γενικα ειναι πιο ωμο αλλα περιπου στο ιδιο στυλ. Και μετα ειναι το καρατε που ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Απο μικρος, εχοντας μεγαλωσει και εγω σαν αγορι με Power Rangers, Chuck Norris, Karate Kid κι τα σχετικα το ονειρο μου παντα ηταν να αρχισω καρατε. Ομως απο οτι εχω ακουσει για να αρχισουν να σου βγαινουν εμφυτα αυτα που μαθαινεις στο καρατε θες πολλα χρονια μαθηματων και εκπαιδευσης. Δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι εσεις θα μου πειτε. Επισης δεν ξερω αν υπαρχουν πολλα ειδη καρατε, οπως γινεται με το kung-fu για παραδειγμα.

Δηλαδη με λιγα λογια αξιζει να "παρω μεταγραφη" για καρατε? Ειμαι σιγουρος οτι θα μου αρεσει περισσοτερο γιατι ηταν κατι με το οποιο ηθελα να ασχοληθω παντα. Ομως θα μου προσφερει την προστασια και τις ικανοτητες που ψαχνω η θα ηταν καλυτερο να παραμεινω στο χωρο του kick boxing και να εκπαιδευτω εκει?


Περιμενω αποψεις σας!


Ευχαριστω και ελπιζω να μη σας κουρασα πολυ!

Aπτα λιγοστα πραγματα που ξερω, θα σου πω αυτα.
Εχεις επιλεξει μια πολεμικη τεχνη η οποια σου μαθαινει και τεχνικη και φυσικη κατασταση (οσο τεχνικη και αν εχεις, αν δεν εχεις την δυναμη να την εφαρμοσεις δεν προκειται να ανταπεξελθεις). Χανεις πολυτιμο χρονο απτην προπονηση σου ψαχνοντας αν σαρεσει η πολεμικη τεχνη που διαλεξες ή οχι. Ζυγιζοντας τα θετικα και τα αρνητικα χανεις την ουσια. Και γω το κανω αυτο το λαθος... Στην θεση σου, θα ειχα παρει εναν σακο και θα τον ειχα ξεσκισει, γιατι εισαι πολυ τυχερος για μενα που κανεις κικ μποξινγκ! Ειναι σκληρη Πολεμικη Τεχνη, σε κανει δυνατο, ευελικτο και γρηγορο. Λες να εχει πολλες ελπιδες ενας ληστης οταν θα του κανεις direct ή οπως αλλιως λεγονται αυτα στη μυτη?:welcome: δεν το νομιζω.
Κατι αλλο... Για να υπερασπιστεις τον εαυτο σου, εκτος απτην πολεμικη τεχνη θελει......μπαλακια(για να μην πω την αλλη λεξη). Θελει ψυχη, ψυχικο σθενος. Και μια δοση τρελας....

Εν συντομια συνεχισε το κικ μποξιγκ... Μην αφηνεις κατι για να αρχισεις κατι αλλο. Εγω το εχω κανει αυτο και το εχω μετανιωσει ειδικα εγω που αφησα κατι για...να μην κανω τιποτα...

Michaelangelo
07-08-11, 20:33
Δεν θα σου πω αν είναι σωστός η όχι ο λόγος που θες πολεμική τέχνη/μαχητικό άθλημα, θα σου απαντήσω απλά επί της ουσίας. Πρώτα απόλα, αν δεν σ'αρέσει αυτό που κάνεις, θα σου βγαίνει σαν αγγαρεία! Δυστυχώς στο κικ-μπόξ, μαθαίνουνε κυρίως να παίρνουνε πόντους και το νοκ-άουτ ή η αυτοπροστασία είναι σε δεύτερη μοίρα. Κάτι αντίστοιχο με αυτό στο οποίο θα μπορείς να πάρεις αυτό που θες, είναι αν έβρισκες καλή σχολή Muay-Thai. Να βρεις καλή σχολή όμως σε αυτό είναι δύσκολο, αλλά μπορεί να γίνει. Γίνεται όμως και σκληρό και μπορεί να μην αντέχεις με τα πόδια σου. Αυτό που θα σου έλεγα εγώ να ασχοληθείς κυρίως, είναι το μποξ! Πολύ ενδιαφέρον Μαχητικό Άθλημα και φυσικά υπερ-αποτελεσματικό! Είναι αυτό επίσης που ίσως είναι και πιο εύκολο να μάθεις και θα μάθεις και πιο γρήγορα από όλα τα άλλα να αμύνεσαι!

Επίσης, Πολεμική Τέχνη έχω μεγάλο σεβασμό σε Aikido, κουν-φου, τζούντο, με έμφαση κυρίως στο πρώτο, γιατί είναι καθαρά αμυντικό, ενδιαφέρον και αποτελεσματικό και μακριά ίσως από το πρώτο, μιας και παρόλο που είναι εκ των κορυφαίων τεχνών, θα είσαι καλός μακροχρόνια! Σε όλα αυτά βέβαια, παίζει ρόλο το πόσο καλή είναι η σχολή!

Συνοτπικά, για μένα η γνώμη μου, ασχολήσου με την πυγμαχία! Ότι πιο σίγουρο και θα βρεις πιο εύκολα καλή σχολή από ότι σε όλα τα άλλα! Και επίσης η διαφορά ποιότητας των σχολών παίζει λιγότερο ρόλο από ότι σε όλα τα άλλα! Επίσης, θα είσαι και σχετικά σύντομα αρκετά καλύτερος από το τωρινό σου επίπεδο και ίσως σε πορώνει/τσιτώνει πιο εύκολα. Δεύτερη σκέψη, Muay-Thai!

Kostas_GR
07-08-11, 22:50
Πειτε μου λιγα λογια για το Muay-Thai. Απο οτι φανταζομαι ειναι πιο βιαιο και πιο street απο το kick boxing ετσι? Νομιζω οτι ειναι πιο κοντινο σε αυτο που ψαχνω. Αλλα ας μου το περιγραψει καποιος που γνωριζει η εχει ασχοληθει με αυτο. Ξερετε καμμια καλη σχολη στην Αθηνα? Θελω να παω σε οσο καλυτερη γινεται, τα χρηματα δεν ειναι θεμα.

Kostas_GR
08-08-11, 04:54
Τωρα βλεποντας καποια βιντεακια βρηκα καποια πραγματα για το bujinkan ninjutsu και μπορω να πω οτι εχω εντυπωσιαστει αφανταστα. Ποια ειναι η γνωμη σας?

Michaelangelo
09-08-11, 00:31
Πειτε μου λιγα λογια για το Muay-Thai. Απο οτι φανταζομαι ειναι πιο βιαιο και πιο street απο το kick boxing ετσι? Νομιζω οτι ειναι πιο κοντινο σε αυτο που ψαχνω. Αλλα ας μου το περιγραψει καποιος που γνωριζει η εχει ασχοληθει με αυτο. Ξερετε καμμια καλη σχολη στην Αθηνα? Θελω να παω σε οσο καλυτερη γινεται, τα χρηματα δεν ειναι θεμα.

To Muay-Thai είναι από τις βίαιες ίσως, αλλά συνάμα και αποτελεσματικές και όμορφες πολεμικές τέχνες! Μαζί με το κουν-φου και το nijitsu είναι και οι πιο θεαματική. Δίνουν έμφαση στο να χρησιμοποιείς και τα 9 μέλη του σώματος (χέρια-πόδια-γόνατα-αγκώνες-κεφάλι) με μεγάλο ατού τους αγκώνες (σκοτώνουν). Τώρα, για να βρεις καλή σχολή, λίγο δύσκολο καθώς ακόμα και το Diamond Camp, στο οποίο είναι ο ΄΄υποτιθέμενος'' τώρα πρωταθλητής Ελλάδος, δεν έχει καλή φήμη όσον αφορά την ποιότητα του. Επίσης καλό θα ήταν να κοιτάξεις για παραδοσιακό Muay-Thai και όχι αγωνιστικό (ειδικά για αυτό που θες). Τώρα να σου πω με σιγουριά ποια σχολή είναι καλή (η μόνη που είχα βρει κάποτε, σταμάτησε λόγω προβλήματα του δασκάλου με τη δικαιοσύνη), δεν μπορώ εύκολα αλλά μου στείλεις πριβέ μήνυμα, μπορώ να σου δώσω κάποια άτομα στα οποία θα μπορείς να ρωτήσεις και θα σου πουν σίγουρα κάπου αξιόλογα!


Τωρα βλεποντας καποια βιντεακια βρηκα καποια πραγματα για το bujinkan ninjutsu και μπορω να πω οτι εχω εντυπωσιαστει αφανταστα. Ποια ειναι η γνωμη σας?

Δεν θα το πρότεινα, καθώς δεν είναι ότι πιο εύκολο σαν Πολεμική Τέχνη να μάθεις, όχι τουλάχιστον σε σύντομο χρονικό διάστημα! Κατά τα άλλα, το ninjutsu γενικά είναι από τις καλύτερες πολεμικές τέχνες. Ας είμαστε όμως ειλικρινής, δεν θα φτάσεις ποτέ σε αυτά τα επίπεδα που βλέπεις να κάνεις αυτά τα φοβερά πράγματα! Αυτοί που είδες, εκτός από επαγγελματίες (πιθανώς), για να κάνεις αυτά τα εντυπωσιακά εφέ, πρέπει να ξεκινήσεις από μικρή ηλικία! Εγώ θα σου δώσω αυτό που πιστεύω πολύ μάξιμουμ, τα 12χρόνια. Ε, αν έχεις ταλέντο και γενικά ήσουν πάντα αθλητικός και ευλύγιστος, θα σου βάλω και τα 14! Δενσημαίνει όμως ότι και στην ήδη υπάρχουσα ηλικία δεν μπορείς να γίνεις καλός και να μην κάνεις πράγματα που ούτε φανταζόσουνα, έτσι;

Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου, το μικρότερο ρίσκο για σένα, πιστεύω είναι το μποξ. Δεν σε ξέρω και για αυτό δεν ξέρω πόσο καιρό θα αντέξεις στις άλλες προπονήσεις (δεν μιλάω για σκληρές μόνο, αλλά και στο να βαρεθείς), γιατί πολύ μεγάλο ποσοστό, το σταματάει! Αν είσαι άτομο, που αν πορωθεί δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει, τότε τράβα σε ότι μπορεί να σ'αρέσει περισσότερο η σε ότι σε εντυπωσιάζει!

Kostas_GR
09-08-11, 03:03
Δεν θα το πρότεινα, καθώς δεν είναι ότι πιο εύκολο σαν Πολεμική Τέχνη να μάθεις, όχι τουλάχιστον σε σύντομο χρονικό διάστημα! Κατά τα άλλα, το ninjutsu γενικά είναι από τις καλύτερες πολεμικές τέχνες. Ας είμαστε όμως ειλικρινής, δεν θα φτάσεις ποτέ σε αυτά τα επίπεδα που βλέπεις να κάνεις αυτά τα φοβερά πράγματα! Αυτοί που είδες, εκτός από επαγγελματίες (πιθανώς), για να κάνεις αυτά τα εντυπωσιακά εφέ, πρέπει να ξεκινήσεις από μικρή ηλικία! Εγώ θα σου δώσω αυτό που πιστεύω πολύ μάξιμουμ, τα 12χρόνια. Ε, αν έχεις ταλέντο και γενικά ήσουν πάντα αθλητικός και ευλύγιστος, θα σου βάλω και τα 14! Δενσημαίνει όμως ότι και στην ήδη υπάρχουσα ηλικία δεν μπορείς να γίνεις καλός και να μην κάνεις πράγματα που ούτε φανταζόσουνα, έτσι;

Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου, το μικρότερο ρίσκο για σένα, πιστεύω είναι το μποξ. Δεν σε ξέρω και για αυτό δεν ξέρω πόσο καιρό θα αντέξεις στις άλλες προπονήσεις (δεν μιλάω για σκληρές μόνο, αλλά και στο να βαρεθείς), γιατί πολύ μεγάλο ποσοστό, το σταματάει! Αν είσαι άτομο, που αν πορωθεί δεν υπάρχει περίπτωση να σταματήσει, τότε τράβα σε ότι μπορεί να σ'αρέσει περισσότερο η σε ότι σε εντυπωσιάζει!

Εκτιμω την ειλικρινη σου απαντηση. Κοιτα σιγουρα δεν ειναι μια πολεμικη τεχνη που σε 1 χρονο μεσα θα δερνεις 5 ατομα. Αν ειναι δυνατον. Ομως αυτο δε σημαινει οτι σε ενα χρονο δεν μπορεις να μα8εις και 5 βασικα πραγματα που μπορει να σου φανουν χρησιμα ετσι δεν ειναι?

Και για το καρατε την ιδια αποψη εχεις?

Kostas_GR
09-08-11, 04:13
To Muay-Thai είναι από τις βίαιες ίσως, αλλά συνάμα και αποτελεσματικές και όμορφες πολεμικές τέχνες! Μαζί με το κουν-φου και το nijitsu είναι και οι πιο θεαματική. Δίνουν έμφαση στο να χρησιμοποιείς και τα 9 μέλη του σώματος (χέρια-πόδια-γόνατα-αγκώνες-κεφάλι) με μεγάλο ατού τους αγκώνες (σκοτώνουν). Τώρα, για να βρεις καλή σχολή, λίγο δύσκολο καθώς ακόμα και το Diamond Camp, στο οποίο είναι ο ΄΄υποτιθέμενος'' τώρα πρωταθλητής Ελλάδος, δεν έχει καλή φήμη όσον αφορά την ποιότητα του. Επίσης καλό θα ήταν να κοιτάξεις για παραδοσιακό Muay-Thai και όχι αγωνιστικό (ειδικά για αυτό που θες). Τώρα να σου πω με σιγουριά ποια σχολή είναι καλή (η μόνη που είχα βρει κάποτε, σταμάτησε λόγω προβλήματα του δασκάλου με τη δικαιοσύνη), δεν μπορώ εύκολα αλλά μου στείλεις πριβέ μήνυμα, μπορώ να σου δώσω κάποια άτομα στα οποία θα μπορείς να ρωτήσεις και θα σου πουν σίγουρα κάπου αξιόλογα!






Εχω μπερδευτει πολυ...Τελικα η θα συνεχισω kick boxing η θα γυρισω σε Muay-Thai μαλλον. Ομως με φοβιζει αυτο που λες οτι δεν υπαρχουν καλες σχολες. Η αληθεια παντως ειναι οτι και εγω απο τ η σχολη kick που πηγαινα δεν ειμαι ευχαριστημενος και ακομα και αν παραμεινω στο αθλημα θα αλλαξω σχολη. Επειδη οι λογοι μου μπορει να βλαψουν τη σχολη δε θα θελα να τους αναφερθω δημοσια. Ποιες σχολες θα μου προτεινατε για kick ή muay-thai? Μιλαω παντα για Αθηνα και θα ηθελα μια σχολη που να ειναι μεν και για αρχαριους αλλα να σου παρεχει ευκαιριες για αγωνες και προοδο στο αγωνισμα.

venom1987
09-08-11, 10:43
Η γνώμη μ επειδή κάνω 1,5 χρόνο παραδοσιακο Muay thai είναι ότι αρχικά
Δεν μπορείς να συγκρίνεις μια τέχνη 50 χρόνων όπως το kick boxing με μια 2000+ χρόνων όπως το Muay thai ..,
Είναι σαφώς ανώτερο και βέβαια πολυ ποιο βίαιο .
Οπότε να ξέρεις ότι και οι προπονήσεις είναι ποιο δύσκολες και επίπονες .
Αλλα θα κανείς δουλεια και ακόμα μεγάλο ατού είναι ότι έχει σκλήρυνση που καμία τέχνη δεν έχει.
Και είναι και απίστευτη αεροβια , εγω σε 1 χρόνο έχασα σχεδόν 20 κιλά :)

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και το mma αλλα είναι Κατι διαφορετικό ...
Αλλα πιστεύω είναι το τοπ όλων


Αυτα απο μένα :)

Lao
09-08-11, 10:58
Η γνώμη μ επειδή κάνω 1,5 χρόνο παραδοσιακο Muay thai είναι ότι αρχικά
Δεν μπορείς να συγκρίνεις μια τέχνη 50 χρόνων όπως το kick boxing με μια 2000+ χρόνων όπως το Muay thai ..,
Είναι σαφώς ανώτερο και βέβαια πολυ ποιο βίαιο .
Οπότε να ξέρεις ότι και οι προπονήσεις είναι ποιο δύσκολες και επίπονες .
Αλλα θα κανείς δουλεια και ακόμα μεγάλο ατού είναι ότι έχει σκλήρυνση που καμία τέχνη δεν έχει.
Και είναι και απίστευτη αεροβια , εγω σε 1 χρόνο έχασα σχεδόν 20 κιλά :)

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις και το mma αλλα είναι Κατι διαφορετικό ...
Αλλα πιστεύω είναι το τοπ όλων


Αυτα απο μένα :)

Τι θες να πεις με αυτό;

venom1987
09-08-11, 13:18
εννοω ψησιματα σε καλαμια,τετρακεφαλα,χερια,κοιλιακους, πλευρα,ωστε να σκληρινουν....
ε στην αρχη μελανιαζεις αλλα μετα κομπλε....

Lao
09-08-11, 13:35
εννοω ψησιματα σε καλαμια,τετρακεφαλα,χερια,κοιλιακους, πλευρα,ωστε να σκληρινουν....
ε στην αρχη μελανιαζεις αλλα μετα κομπλε....

Δεν εννοούσα να μου περιγράψεις την διαδικασία, απλά μου έκανε εντύπωση το ότι λες πως καμία άλλη ΠΤ δεν έχει τέτοια σκλήρυνση.

Πως το ξέρεις αυτό;

venom1987
09-08-11, 13:57
Απο βιβλία, αλλα άτομα που κάνουν σε σχολές απο παντού . Και τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό έτσι :)

Lao
09-08-11, 14:08
Απο βιβλία, αλλα άτομα που κάνουν σε σχολές απο παντού . Και τουλάχιστον σε τέτοιο βαθμό έτσι :)

Προσωπική άποψη, από βιβλία είναι λίγο δύσκολο να σχηματίσεις γνώμη για μια ΠΤ καθώς και για τον βαθμό «σκλήρυνσης» της κάθε μίας. «Σκλήρυνση» και πάντοτε ανάλογα με το τί εννοεί ο καθένας, υπάρχει σε όλες τις ΠΤ. Κλασσικό παράδειγμα, η «σιδερένια γροθιά» του Kung Fu.

Οσον αφορά το τί λένε «άτομα σε σχολές απο παντού», όλα αυτά τα χρόνια έχω διαπιστώσει ότι περίπου το 80-90% των ασκούμενων στις ΠΤ κάθονται σε μια σχολή ή σύστημα για σχετικά μικρά χρονικά διαστήματα. Αυτό, έχει ως αποτέλεσμα να σχηματίζουν άποψη χωρίς να γνωρίζουν σε βάθος μια κάποια ΠΤ.

Προσωπικά, πιστεύω ότι για πει κανείς ότι γνωρίζει σε βάθος μια ΠΤ (μιλώντας πάντοτε για σχολές παραδοσιακής κατεύθυνσης στην Ελλάδα και με φουλ ύλη και όχι πετσοκομένη) πρέπει να έχει ασκηθεί σε αυτήν τουλάχιστον 7-10 χρόνια και αρκετά εντατικά. Είναι λίγο άτοπο λοιπόν να συγκρίνουμε ΠΤ μεταξύ τους χωρίς να έχουμε πλήρη εικόνα για την κάθε μία.

Michaelangelo
09-08-11, 16:48
Εκτιμω την ειλικρινη σου απαντηση. Κοιτα σιγουρα δεν ειναι μια πολεμικη τεχνη που σε 1 χρονο μεσα θα δερνεις 5 ατομα. Αν ειναι δυνατον. Ομως αυτο δε σημαινει οτι σε ενα χρονο δεν μπορεις να μα8εις και 5 βασικα πραγματα που μπορει να σου φανουν χρησιμα ετσι δεν ειναι?

Και για το καρατε την ιδια αποψη εχεις?

Στα περισσότερα από αυτά τα αθλήματα, στον 1 χρόνο έχεις μάθει όπως λες 5 βασικά και έχεις μια καλύτερη φυσική κατάσταση για να πας παρακάτω! Δεν σ/
*-ημαίνει όμως απαραίτητα μπορείς και να τα χρησιμοποιήσεις! Εξαρτάται πάντα η σχολή! Το καράτε, για εμένα είναι από τις λιγότερο σεβαστές ΠΤ κυρίως επειδή δεν έχω βρει ποτέ καλή στην Ελλάδα! Όλα όσα έχω δει είναι για γέλια! To Full-Contact είναι σχεδόν ίδιο με κικ-μπόξ.


Εχω μπερδευτει πολυ...Τελικα η θα συνεχισω kick boxing η θα γυρισω σε Muay-Thai μαλλον. Ομως με φοβιζει αυτο που λες οτι δεν υπαρχουν καλες σχολες. Η αληθεια παντως ειναι οτι και εγω απο τ η σχολη kick που πηγαινα δεν ειμαι ευχαριστημενος και ακομα και αν παραμεινω στο αθλημα θα αλλαξω σχολη. Επειδη οι λογοι μου μπορει να βλαψουν τη σχολη δε θα θελα να τους αναφερθω δημοσια. Ποιες σχολες θα μου προτεινατε για kick ή muay-thai? Μιλαω παντα για Αθηνα και θα ηθελα μια σχολη που να ειναι μεν και για αρχαριους αλλα να σου παρεχει ευκαιριες για αγωνες και προοδο στο αγωνισμα.

Όπως σου είπα, στις περισσότερες σχολές κικ, αυτό που θα μάθεις κυρίως είναι να παίρνεις πόντους! Καλά, μη νομίζεις ότι και οι κικ σχολές είναι πολύ σοβαρές! Για εμένα, σου είπα. Για αυτό που θες (γιατί δεν θες μόνο χόμπυ) νο1 μπόξ νο2 Muay-Thai! Όπως σου είπα, λόγω ότι έχω φύγει από Ελλάδα, το καλύτερο που μπορώ, είναι να σε παραπέμψω έστω μέσω Facebook σε άτομα, που σίγουρα ότι σου προτείνουνε είναι εγγύηση! Μόνο μην σκεφτείς ότι οι φαντασμογορικές σχολές των ονομάτων θα είναι σίγουρα και καλές! Σε πολλές τέτοιες μπορεί απλά να βρεις και μπούγιο χωρίς να νοιάζει τον εκπαιδευτή πως και τι! (παράδειγμα η μια διάσημη σχολή που προανέφερα). Γιατί άλλο αθλητής, άλλο εκπαιδευτής! Είναι πολλοί που ούτε καν σέβονται αυτόν που τους πληρώνει και για οτιδήποτε θα σου δίνουν μια τιμή!

spyros1979
09-08-11, 21:36
Michaelangelo δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Όλα όσα αναφέρεις είναι πολύ σωστά. :bowdown:

Kostas_GR
10-08-11, 05:48
Ευχαριστω παρα πολυ για τις αποψεις σας μαλλον θα καταληξω σε Muay-Thai. Αν εχετε να μου προτεινετε καποια σχολη στην Αθηνα που να ξερετε 100% οτι αξιζει θα το εκτιμουσα πολυ!

Batigol
10-08-11, 20:25
καλησπερα και απο μενα.εγω εχω ασχοληθει με το ταε κβον ντο.ειναι αεροβικο και δινει βαρος στην ταχυτητα και στην καθαρη σκεψη.δεν ειναι για στριτ φαιτινκ αλλα σου δινει φοβερη φυσικη κατασταση.γενικα αν εχεις διαθεση να πλακωνεσαι στο δρομο να ξερεις οι πολεμικες τεχνες σου διδασκουν το ακριβως αντιθετο.οτι γνωση σου δινουν στη δινουν για τους αγωνες και μονο και οχι για να πλακωνεσαι στο δρομο γτ πανω στα νευρα σου και με την γνωση(εστω και λιγη)που θα αποκτησεις υπαρχει περιπτωση να στειλεις κανεναν σε οριζοντια θεση και εσυ να βρεθεις πισω απο το καγκελο.τελος παντων κι εγω ειχα ρωτησει για σχολη κικ μποξ αλλα απαντηση δεν πηρα.μενω αθηνα κοντα στο γηπεδο της λεωφορου και εχω μετακομιση προσφατα εδω.αν θα μπρουσε κανεις να βοηθησει θα ηταν καλο....παντως συμφωνω με τον παραπανω το μποξ θα ηταν πολυ καλη ιδεα για τον λογο που το θες.

sotos2911
28-08-11, 01:11
φιλε κωστα εδω μεσα ολλοι θα σου προτινουμε αυτο π αρεσει και τεριαζει σε εμασ!παραπανο ενα παιδι σου προτινε τ μαι ται και ειναι μια χαρα οντωσ και εμενα μ αρεσει!αλλοσ ταεκβοντο!εγω θα σου προτινα καρατε και συγκεκριμενα kyokushinkai!εκανα 2 χρονια την συγκεκριμενη πολεμικη τεχνη και μ αρεσε πολυ αλλα ηθελα οπωσδιποτε να βαλω κιλα γιατι ημουν αδινατοσ και εχω ξεκινισει γυμναστιριο!μολισ φτασω τ κιλα π θελω θα ξανααρχισω!λιπον κοιτα με το σιγκεκριμενο στιλ καρατε θα μπορεσεισ να μαθεισ να αυτοπροστατεβεσε αλλα και να προστατεψεισ καποιον !θα εχεισ χοντρο σταξιμο και αρκετο πονο γιατι πευτει κανονικο ξυλο αλλα μετα θα νοιοθεισ ποιο καλα!με 3-4 μινεσ δν γινεσε μπρουσ λι αν θελεισ ακολουθισε αυτο το ειδοσ καταρε για εναν χρονο τουλαχιστον με ευλαβια και θα δικεοθεισ ;)αυτα απο εμενα!!!

TToni Shark
28-08-11, 12:35
Aπτα λιγοστα πραγματα που ξερω, θα σου πω αυτα.
Εχεις επιλεξει μια πολεμικη τεχνη η οποια σου μαθαινει και τεχνικη και φυσικη κατασταση (οσο τεχνικη και αν εχεις, αν δεν εχεις την δυναμη να την εφαρμοσεις δεν προκειται να ανταπεξελθεις). Χανεις πολυτιμο χρονο απτην προπονηση σου ψαχνοντας αν σαρεσει η πολεμικη τεχνη που διαλεξες ή οχι. Ζυγιζοντας τα θετικα και τα αρνητικα χανεις την ουσια. Και γω το κανω αυτο το λαθος... Στην θεση σου, θα ειχα παρει εναν σακο και θα τον ειχα ξεσκισει, γιατι εισαι πολυ τυχερος για μενα που κανεις κικ μποξινγκ! Ειναι σκληρη Πολεμικη Τεχνη, σε κανει δυνατο, ευελικτο και γρηγορο. Λες να εχει πολλες ελπιδες ενας ληστης οταν θα του κανεις direct ή οπως αλλιως λεγονται αυτα στη μυτη?:welcome: δεν το νομιζω.
Κατι αλλο... Για να υπερασπιστεις τον εαυτο σου, εκτος απτην πολεμικη τεχνη θελει......μπαλακια(για να μην πω την αλλη λεξη). Θελει ψυχη, ψυχικο σθενος. Και μια δοση τρελας....

Εν συντομια συνεχισε το κικ μποξιγκ... Μην αφηνεις κατι για να αρχισεις κατι αλλο. Εγω το εχω κανει αυτο και το εχω μετανιωσει ειδικα εγω που αφησα κατι για...να μην κανω τιποτα...

+1000:thumbup:

kickboxing
15-10-11, 11:54
Καλησπερα!

Καταρχας να συστηθω! Με λενε Κωστα, ειμαι 22 χρονων και μενω Αθηνα. Περισυ εχοντας φιλαρακι που ασχολιοταν χρονια με το Kick Boxing ειπα μετα το πασχα να το ξεκινησω και εγω. Εκανα γυρω στους 3 μηνες μεχρι να φυγω για διακοπες. Προσφατα βρεθηκα αντιμετωπος με μια κατασταση στην οποια επρεπε να υπερασπιστω ενα προσωπο που αγαπω. Τελικα η κατασταση δεν εφτασε σε ξυλο, αλλα αν εφτανε δεν ξερω κατα ποσο θα ημουν σε θεση να ανταποκριθω και να τα καταφερω. Δεν θελω να ξανανιωσω ποτε ετσι. Το χω παρει αποφαση να αφοσιωθω σε κατι ωστε αν ξαναπαρουσιαστει παρομοια αναγκη να ειμαι σε θεση να προστατεψω τα προσωπα που αγαπω..

Τωρα επειδη σε 2 βδομαδες θα ξαναγυρισω παλι Αθηνα θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας. Το kick boxing ειναι πολυ ωραιο κατα την αποψη μου, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μου ταιριαζει και ειναι αυτο που ψαχνω.

Εχοντας μια γενικη ιδεα απο το τι περιπου ειναι η καθε πολεμικη τεχνη βρισκω σε ολες καποια αρνητικα και καποια θετικα. Για να μην παρεξηγηθω, ενννοειται δεν το παιζω οτι τα ξερω ολα, το αντιθετο μαλιστα για αυτο ζηταω και τη γνωμη σας απλα αναφερω προσωπικη μου αποψη..Ας παω στο kick boxing λοιπον που απεκτησα μια μικρη εμπειρια. Ειναι πολυ ωραια ασκηση και ενασχοληση. Επισης σε συντομο διαστημα μαθαινεις καποια βασικα πραγματα για να μπορεις να σταθεις σε μια μαχη η ενα καβγα. Ομως θεωρω οτι ειναι περισσοτερο αεροβια ασκηση παρα πολεμικη τεχνη. Εστιαζει πιο πολυ στην φυσικη κατασταση και λιγοτερο σε τεχνικες. Για αυτο το λογο δεν ξερω αν θα επρεπε να ψαξω κατι αλλο. Το μαι-ται ειναι κατι παρομοιο. Απλα υπαρχουν αγκωνιες, γονατιες και γενικα ειναι πιο ωμο αλλα περιπου στο ιδιο στυλ. Και μετα ειναι το καρατε που ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Απο μικρος, εχοντας μεγαλωσει και εγω σαν αγορι με Power Rangers, Chuck Norris, Karate Kid κι τα σχετικα το ονειρο μου παντα ηταν να αρχισω καρατε. Ομως απο οτι εχω ακουσει για να αρχισουν να σου βγαινουν εμφυτα αυτα που μαθαινεις στο καρατε θες πολλα χρονια μαθηματων και εκπαιδευσης. Δεν ξερω αν οντως ειναι ετσι εσεις θα μου πειτε. Επισης δεν ξερω αν υπαρχουν πολλα ειδη καρατε, οπως γινεται με το kung-fu για παραδειγμα.

Δηλαδη με λιγα λογια αξιζει να "παρω μεταγραφη" για καρατε? Ειμαι σιγουρος οτι θα μου αρεσει περισσοτερο γιατι ηταν κατι με το οποιο ηθελα να ασχοληθω παντα. Ομως θα μου προσφερει την προστασια και τις ικανοτητες που ψαχνω η θα ηταν καλυτερο να παραμεινω στο χωρο του kick boxing και να εκπαιδευτω εκει?


Περιμενω αποψεις σας!


Ευχαριστω και ελπιζω να μη σας κουρασα πολυ!

φιλε μου κωστα ασχολουμαι αρκετα χρονια με το κικ μποξ.πρεπει να καταλαβεις οτι δεν πρεπει να το κανεις αν εχεις σκοπο μονο το να αισθαναισε ασφαλεια...πρεπει να σου αρεσει καθως ειναι ενα πολυ δυναμικο αθλημα και ταυτοχρονα λιγο βαρβαρο..περισσοτερο αν κανεις και αγωνες...σιγουρα ομως επειδη βγεικα εκτος θεματος μετα απο αρκετο καιρο θα εισαι σε θεση να βγαλεις αυτα που μαθαινεις στον δρομο σε μια λυσκολη στιγμη.!!αυτα που λενε για αλλες πολεμικες τεχνες στυλ κουνγ φυ κ αλλες οι οποιες εχουν λαβες κυριως,θα πρεπει να εισαι πολλα χρονια στο αθλημα με ατελειοτες ωρες προπονησης για να τα βγαλεις σε στιγμες δυσκολες στον δρομο....οποιοσδηποτε τσακωθει στον δρομο ακομα κ ενα μικρο κοριτσακι θα κοιταξει να κλωτσησει και να δωσει χτυπημα..εγω τοσα χρονια μια φορα χρειαστεικε να επεμβω διοτι φιλησαν την κοπελα μου με το ζορι ενας τυπος και την ακουσε καλα και αυτος και ο φιλος του...συν οτι ειναι μια απο τις καλυτερες γυμναστικες...ελπιζω να σε βοηθησα και αυχομαι να μην σου ξανατυχει κατι παρομοιο..

friksos
15-10-11, 16:19
Αυτο που περιεγραψες δεν ειναι τοσο ελλειψη ικανοτητων στη μαχη αλλα ελλειψη αυτοπεποιθησης.Δεν θελω να σε πεισω για καποιο συγκεκριμενο αθλημα.Ολα εχουν τα δικα τους καλα.Σιγουρα θελει πολυ χρονο να προσπαθησεις να αυτοματοποιησεις τεχνικες απο πολεμικες τεχνες για αυτο και δεν θα σου το προτεινα .Το κικ που λες οτι κανεις ειναι πολυ καλο.Κατα τη γνωμη μου οχι τοσο καλο σαν το μουι ται η το μμα.Αν ασχοληθεις με καποιο απο αυτα τα μαχητικα αθληματα συντομα θα βρεις και αλλους λογους για να συνεχισεις.Για το θεμα του τσαμπουκα τωρα.Με το μμα θα ξερεις να ριξεις μια μπουνια,1 κλοτσια ,μαχη στο εδαφος και αποφυγη χτυπηματων.Παντως κανενα απο αυτα τα αθληματα δεν ειναι συστημα αυτοαμυνας.Με τον καιρο αν σου αρεσει αυτο που κανεις θα σε ανταμειψει.Θα παρεις καλη φυσικη κατασταση,θα αυτοματοποιησεις συνδιασμους χτυπηματων,θα μαθεις να αποφευγεις χτυπηματα,θα μαθεις να τρως κιολας.θα αποκτησεις πειθαρχια και αυτοελεγχο και σιγουρα θα αυξηθει η αυτοπεποιθηση σου. Απο την αλλη ισως να μαθεις και τα ορια σου.Εγω π.χ κανω πυγμαχια.Αισαθανομαι πιο ασφαλης με τις γροθιες μου αλλα δεν γνωριζω λαβες.Αν γινει κατι θα αμυνθω αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν θα τις αρπαξω.

geozigo
18-10-11, 13:28
Αν θέλεις τι γνώμη μου φίλε Κώστα, επέτρεψε μου να σου πω ότι η προσέγγιση σου προς τις πολεμικές τέχνες δεν είναι απολύτως σωστή… Δεν ξεκινάς να μάθεις μια πολεμική τέχνη για να μάθεις να βαράς και να αμύνεσαι μόνο. Η πολεμική τέχνη είναι πρωταρχικά μια φιλοσοφία και ένας τρόπος ζωής που αν εντρυφήσεις σε αυτή θα γίνεις καλύτερος άνθρωπος γενικότερα. Όσο περισσότερο θα ασχολήσε με αυτην τόσο περισσότερο θα αντιλαμβάνεσαι τα νοήματα της και τους στόχους της που είναι πάντα η εσωτερική γαλήνη και η αυτογνωσία. Το ξέρω ότι αυτά που σου γράφω μπορεί να σου φαίνονται ρομαντικά αλλά αν πραγματικά διαλέξεις μια πολεμική τέχνη και ασχοληθείς σοβαρά έχεις πολλά περισσότερα να κερδίσεις από την ικανότητα του να αμύνεσαι. Με τα χρόνια θα δεις ότι όσο περισσότερη ζημιά ξέρεις ότι μπορείς να προκαλέσεις τόσο περισσότερο θα αποφεύγεις να εμπλακείς σε καυγάδες. Για εμένα δεν είναι τόσο το θέμα πια πολεμική τέχνη θα διαλέξεις ,αλλά πιο δάσκαλο…Καλό θα ήταν πριν γραφτείς σε κάποια σχολή να πας και να παρακολουθήσεις μια-δυο προπονήσεις και να έχεις μια εικόνα για τους δασκάλους και τις προπονήσεις που κάνουν.
Και κάτι τελευταίο γενικό από προσωπική εμπειρία. Κάποτε είχα κοπέλα που όταν βγαίναμε έξω προκαλούσε με τον τρόπο της τους άντρες γιατί ήταν κομπλεξική και γούσταρε να αισθάνεται αντικείμενο διεκδίκησης και ήθελε να δει τι θα κάνω εγώ. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με την δική σου περίπτωση αλλά αν έχει μην πέφτεις στη λούμπα.

Lao
18-10-11, 14:41
Αν θέλεις τι γνώμη μου φίλε Κώστα, επέτρεψε μου να σου πω ότι η προσέγγιση σου προς τις πολεμικές τέχνες δεν είναι απολύτως σωστή… Δεν ξεκινάς να μάθεις μια πολεμική τέχνη για να μάθεις να βαράς και να αμύνεσαι μόνο. Η πολεμική τέχνη είναι πρωταρχικά μια φιλοσοφία και ένας τρόπος ζωής που αν εντρυφήσεις σε αυτή θα γίνεις καλύτερος άνθρωπος γενικότερα. Όσο περισσότερο θα ασχολήσε με αυτην τόσο περισσότερο θα αντιλαμβάνεσαι τα νοήματα της και τους στόχους της που είναι πάντα η εσωτερική γαλήνη και η αυτογνωσία. Το ξέρω ότι αυτά που σου γράφω μπορεί να σου φαίνονται ρομαντικά αλλά αν πραγματικά διαλέξεις μια πολεμική τέχνη και ασχοληθείς σοβαρά έχεις πολλά περισσότερα να κερδίσεις από την ικανότητα του να αμύνεσαι. Με τα χρόνια θα δεις ότι όσο περισσότερη ζημιά ξέρεις ότι μπορείς να προκαλέσεις τόσο περισσότερο θα αποφεύγεις να εμπλακείς σε καυγάδες. Για εμένα δεν είναι τόσο το θέμα πια πολεμική τέχνη θα διαλέξεις ,αλλά πιο δάσκαλο…Καλό θα ήταν πριν γραφτείς σε κάποια σχολή να πας και να παρακολουθήσεις μια-δυο προπονήσεις και να έχεις μια εικόνα για τους δασκάλους και τις προπονήσεις που κάνουν.
Και κάτι τελευταίο γενικό από προσωπική εμπειρία. Κάποτε είχα κοπέλα που όταν βγαίναμε έξω προκαλούσε με τον τρόπο της τους άντρες γιατί ήταν κομπλεξική και γούσταρε να αισθάνεται αντικείμενο διεκδίκησης και ήθελε να δει τι θα κάνω εγώ. Δεν ξέρω αν έχει κάποια σχέση με την δική σου περίπτωση αλλά αν έχει μην πέφτεις στη λούμπα.

+1000000000000000000000000000

Ειδκά το σημείο που μεγεύθυνα, το έχω δει κατ'επανάληψη σε εμένα. Φοβάμαι πολύ το τι μπορώ να κάνω στους άλλους.

exkaliber
18-10-11, 15:44
οντως ισχυει αυτο

geozigo
18-10-11, 20:59
Πραγματικά παιδιά είναι κοινός τόπος ότι οι τελευταίοι άνθρωποι που θα δεις σε «τσαμπουκάδες» και τσακωμούς για ασήμαντους λόγους ,όπως γιατί μου πήρες τη θέση παρκινγκ ή γιατί κοιτάς την κοπέλα μου, είναι αυτοί που «γνωρίζουν» και είναι πολλοί αυτοί που επειδή δε γνωρίζουν μπορεί να παρερμηνεύσουν την στάση τους ως αδυναμία ή έλλειψη τσαγανού.
Κώστα μπορείς να κάνεις και ένα search για “bushido code” για να καταλάβεις περίπου τι εννοώ. Είναι ένα πολύ ωραίο και βασικό κομμάτι του πολιτισμού των χωρών της ανατολικής Ασίας.

friksos
19-10-11, 10:33
Οτι σου λενε φιλος!Οσο ανεβαινει η αυτοπεποιθηση σου τοσο λιγοτερη αναγκη εχεις για επιβεβαιωση .

Lao
19-10-11, 13:29
Πραγματικά παιδιά είναι κοινός τόπος ότι οι τελευταίοι άνθρωποι που θα δεις σε «τσαμπουκάδες» και τσακωμούς για ασήμαντους λόγους ,όπως γιατί μου πήρες τη θέση παρκινγκ ή γιατί κοιτάς την κοπέλα μου, είναι αυτοί που «γνωρίζουν» και είναι πολλοί αυτοί που επειδή δε γνωρίζουν μπορεί να παρερμηνεύσουν την στάση τους ως αδυναμία ή έλλειψη τσαγανού.
Κώστα μπορείς να κάνεις και ένα search για “bushido code” για να καταλάβεις περίπου τι εννοώ. Είναι ένα πολύ ωραίο και βασικό κομμάτι του πολιτισμού των χωρών της ανατολικής Ασίας.

Και αυτό που λες, το έχω δει άπειρες φορές σε εμένα.

Κάποιος που δεν με ξέρει, μπορεί πολύ εύκολα να με περάσει για δειλό, άβουλο, ξενέρωτο κτλ κτλ κτλ. Και η κατάσταση χειροτερεύει λόγω ύψους και διάπλασης.

Έχει πλάκα :green:

jojosmj
19-10-11, 17:25
καλησπερα πεδες να πω κ εγω με την σειρα την γνωμη μου,ο καθενας κανει μια πολεμικη τεχνη για δικους του λογους,Kick boxing ,box ,muay thai Κλπ δν ειναι πολεμικη τεχνη αλα ειναι αθληματα κανω γυρω στα 10 χρονια πολεμικες τεχνες 5 κανω wing chun kung fu,1 εκανα thai,2 εκανα brazialian k mma κ ,1 εκανα πυγμαχια κ 1 taek won do.θελω να πηστευω πως οσα περησοτερα μαιθενω τοσο λιγοτερο επιθετικος γινομαι(ειναι κ στον ανθρωπο σαφος)
εχω βρεθει πολες φορες να τσακωθω στον δρομο γιατι εκανα λαθος παρεες δν ξεκηναγα κατι εγω,στον δρομο η αληθηνη κατρασταση για καποιον που ξερει με καποιον που δν ξερει ειναι θεμα 10 δευτερολεπτων,προσωπικη μου αποψη ειναι να μην ασχολειθητε με καμια πολεμικη τεχνη αν ειναι να εχετε στο μυαλο σας τον δρομο.αυτο το λεω γτ στον δρομο δν με ξερεις σεν σε ξερω μπορει να εχω μαχαιρι πανω μου ,μπορει να εχω οπλο ,μπορει να ειμαι φοβερα δυνατος ,μπορει να ειμαι ακαρυαιαος κ δολοφονικος στα χτυπηματα μου οπως νευρικα σημεια,ματια,αχυενα ,βουβωνικη χωρα,αρτηριες κλπ οποιος ξερει ανατομια καταλαβαινει.καλο ειναι να αποφευγουμε η να βλεπουμε μια κατασταση κ να την αποφυγουμε πριν δημιουργηθει.δν ειναι κακο να κανουμε πησω δν ειναι θεμα μαγκιας ειναι θεμα επηβιωσης εχω φιλους η οπιοι δουλευοθν προσοποφυλαξης,μπραβους κλπ.η μοναδικη συμβουλη που εχω να πω ειναι πως οταν δν ξερεις με ποιον τσακωνεσε στον δρομο οταν τσακωθεις δν θα φυγεις η θα γυρησεις πλατη αν δν βαβαιωθεις πως ο αλος ειναι κατω αναισθητος...

eyestral
02-02-12, 17:20
Ξεκινα wing chun.Μια πολυ καλη σχολη ειναι αυτη που πηγαινω.Συνδιαζει real time fighting καταστασεις,αντιμετωπιση πολλαπλων αντιπαλων,.chi sao,lap sao,grappling οτι θες.Σε αντιθεση με οτι λενε πολλοι το wing chun ειναι ενα πληρες συστημα τοσο σε κοντινες οσο και σε μακρυνες αποστασεις.Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου email στο ************ (eyestral@yahoo.gr) να σου δωσω διευθυνση της σχολης οπου μπορεις μαζι μενα φιλο σου να ερθεις να παρακολουθησεις καποιες προπονησεις.Η σχολη ειναι στο Περιστερι.

Dakonblackblade
08-02-12, 12:47
Μετά από καράτε μικρός που έκανα 7 χρονάκια, λίγο Aikido, λίγο Ninjutsu , λίγο box κατέληξα στα εξής συμπεράσματα.

Όσο περισσότερο ξέρεις τόσο λιγότερο μπλέκεσαι σε καυγάδες.

Η σχολή σου πρέπει να βρίσκεται κοντά σου για να μην είναι αγγαρεία κάθε φορά να πας. Πρέπει να περνάς καλά εκεί που πηγαίνεις.

Προτιμώ ΠΤ που σε τοποθετούν σε αγώνες. Semi-full δεν έχει σημασία αρκεί να ανεβαίνει η αδρεναλίνη και να ξέρεις τι να κάνεις εκείνες τις στιγμές. ΠΤ που δεν είναι αυτού του στυλ θέλουν πολύ προσωπικό χρόνο για να βελτιωθείς . Πχ. κάποιος που κάνει 1 χρόνο box απέναντι σε κάποιον που κάνει 1 χρόνο aikido είναι η μέρα με τη νύχτα.

Επίσης στυλ MMA και γενικότερα είδη με λαβές και πτώσεις είναι αρκετά επίφοβες σε διαστρέμματα , σπασίματα, βγασίλματα ώμων και άλλα τέτοια. Δεν ψήνω να είμαι 1 μήνα εκτός με διάστρεμμα.
Τώρα για το MMA και τέτοια πιστεύω είναι μόδα. Όσο καλό είναι το MMA άλλο τόσο είναι και το judo και η ελληνορωμαική. Δυνατά παιδιά που άμα σε πιάσουν σε σβήνουν. Γενικότερα πάντως ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ αρκεί να έχουν αγώνες. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είσαι έτοιμος για ΜΜΑ αγώνες. Εγώ δεν θέλω να μου σπάσουν τα μούτρα η το χέρι . Βαριά ένα μαύρο μάτι δέχομαι.

Στο δρόμο θες:
1)Φυσική κατάσταση
2) Διαυγές μυαλό.

Η τεχνική δεν έχει σημασία, συνήθως ο άλλος δεν ξέρει και πολλά οπότε ένα χτύπημα στο διάφραγμα ή στη μύτη κλείνει το θέμα πολύ γρήγορα. Ένα απλό κεφαλοκλείδωμα κάνει την ίδια δουλειά επίσης.

Συνοψίζω.

1) Κοντά στο σπίτι σου
2) Καλό κλίμα, καλός εκπαιδευτής
3) Αγώνες+φυσική κατάσταση

Αυτά.

Lao
08-02-12, 13:36
Η σχολή σου πρέπει να βρίσκεται κοντά σου για να μην είναι αγγαρεία κάθε φορά να πας. Πρέπει να περνάς καλά εκεί που πηγαίνεις.

Έχω μια μικρή ένσταση στο σημείο αυτό.

Οπωσδήποτε είναι βολικό να είναι κοντά η Σχολή σου, αλλά εάν κάποιος μένει σε μια περιοχή που δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο, δεν πρέπει να είναι αποτρεπτικό από το να πάει σε κάποια άλλη καλή μεν, σχετικά μακρυά δε.

s0k0s
11-03-12, 15:18
Το κικ μποξ με χιλια.

ndial
16-11-12, 13:03
Γεια χαρά σε όλους!
Είμαι καινούργιος εδώ, και πήρα το θάρρος να απαντήσω στο παρόν θρεντ, μιας και έχω λίγη άποψη.

Λοιπόν αρχικά να πω ότι ασχολούμαι με το κικ μποξ από τα 24 μου (είμαι 36 πλέον) σε συστηματική βάση (3-4 φορές την εβδομάδα προπόνηση, αγώνες κτλ) για πολλά χρονιά. Όχι πλέον έχω κόψει τους ρυθμούς αυτούς....

Εάν θέλει κάποιος να κάνει πολεμικές τέχνες (το κικ μποξ ΔΕΝ θεωρείται "καθαρά" πολεμική τέχνη, αλλά περισσότερο mixed martial arts) είναι απόλυτα σεβαστό και ώριμο, εφόσον ο σκοπός του δεν είναι οι προμελετημένες συμπλοκές, τσαμπουκάδες κτλ.

Μια πολεμική τέχνη πρέπει να διδάσκεται για τα παρακάτω:
1. φυσική κατάσταση / αεροβική γυμναστική κτλ,

δεν πας πουθενά αν δεν εξασκείς το σώμα σου. Πολεμική τέχνη χωρίς συστηματική άσκηση (πόδια, χερια, μεση, ανοίγματα, πνευμόνια κτλ) δεν νοείται.
βασικό για να είμαστε ταχύς, ευέλικτοι και με δύναμη στο χτύπημα και ΦΥΣΙΚΑ για να κάνουμε καλό και στο κυκλοφορικό (καρδία κτλ). αρά προπονήσεις όσες περισσότερο μπορούμε.


2. πειθαρχημένη σκέψη,

η γνώση/άσκηση πολεμικής τέχνης δίνει στον αθλούμενο το πλεονέκτημα/σκεπτικό του "έχω κάτι καλύτερο από εσένα" σε περίπτωση μάχης. Αυτό όμως το "κάτι" πρέπει να μετριάζεται, αξιολογείται πειθαρχημένα προτού πάρουμε την απόφαση της εμπλοκής (τα είπαν και άλλοι συμφορουμητες παραπάνω)
αξιολογείς τους εμπλεκόμενους, τον χώρο (σε κλειστό, ανοιχτό, με κόσμο κτλ), την δική σου κατάσταση (αν βρίσκεται ήδη τσιτομένος επειδή στην "είπε" το αφεντικό σου, η μάνα σου κτλ)
σίγουρα είναι δύσκολο για κάποιον σε περίπτωση συμπλοκής να αξιολογήσει με μια ματιά καταστάσεις, αφού όλα μπορεί να κριθούν μέσα σε μερικά μόλις δευτερόλεπτα (και συνήθως έτσι γίνεται...).


3. άμυνα/εμπλοκή

εμπλοκή εφόσον υπάρχει τετελεσμένος λόγος εμπλοκής (κινδυνεύει ΑΜΕΣΑ η σωματική σου ακεραιότητα και ΜΟΝΟ).
Και φυσικά εφόσον δεν "μπαίνουν στο παιχνίδι" όπλα κτλ (υπάρχουν βεβαία και πολεμικές τέχνες που διδάσκουν την αντιμετώπιση τους και δεν μιλάω για πυροβόλα όπλα..... λύσεις αλα Matrix ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ κύριοι. ;)).
Υπάρχει και το κουνγκ-φου, ειδικά το Saolin Wushu που σου διδάσκει πχ τον παροπλισμό μαχαιριού κτλ από τον αντίπαλο. είχα δει σπαρινγ με τέτοια και είναι εντυπωσιακά.


Ένα πράγμα που έμαθα από τους (διάφορους κατά καιρούς) δασκάλους μου, είναι να αποφεύγονται οι συμπλοκές και να την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια... ΕΚΤΟΣ εάν το "θέμα" έχει φτάσει στο απροχώρητο, και κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα μας ή της συνοδείας μας (φίλος,φίλη, αδέρφια, γονείς κτλ). Και φυσικά δεν σημαίνει ότι αν ένας έχει ένα όπλο στραμμένο προς τα εμάς, ότι πρέπει να επέμβουμε, παρά ΜΟΝΟ εάν επρόκειτο για για μάχη σώμα-με-σώμα.

τέλος πάντων να μην σας κουράζω άλλο. τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη και μόνο. παραθέτω ότι γνώρισα από κοντά.

Φιλικά,
Νίκος