PDA

Επιστροφή στο Forum : Branch Chained Amino Acids (BCAA)



gruploader
11-04-06, 14:31
γεια σας παιδιά...είμαι 16 ετών και κάνω εδώ και 1.5 χρόνο γυμναστήριο...άρχισα κάνοντας πρόγραμμα για γράμμωση και έχασα 13 κιλά...μετά από εκεί από τον σεμπτέμβρη κάνω πρόγραμμα για όγκο..
ΚΑΙ εχω υποψην μου να παρω BCAA..
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΑ(δεν μπορω να αναφερω ετερια):

Analisi media

per dose /per 100 g

Fibre
0,25 g
4,76 g
L-Leucina
2,5 g/47,72 g
L-Isoleucina
1,25 /g23,81 g
L-Valina
1,25 /g23,81 g
L-Valina
1,25 g /23,81 g
Vitamina B6
0,5 mg/10,03 mg
Vitamina B1
0,4 mg/ 7,62 mg

καταρχήν μπορούν να βλάψουν τον οργανισμό μου λόγο ηλικίας?
και δεύτερον είναι καλά τα συγκεκριμένα προϊόντα?
έχετε να προτείνεται κάποια αλλα για μυϊκή ανάπτυξη(για ανήλικο πάντα)?
Χρειαζεται να τα συνοδεψω με vitamines?
η κατι αλλο?

εχω βρει τα εξης¨:

ΒΑΛΙΝΗ

ΚΥΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
Πνευματική διαύγεια, συντονισμός, νευρικό σύστημα.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΓΙΑ...
Έλεγχο βάρους, μυική ανάπτυξη, νευρικότητα, ενέργεια

ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
Επικίνδυνη σε υπερδοσολογία.


ΙΣΟΛΕΥΚΙΝΗ

ΚΥΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
Μυική ανάπτυξη, αιμοσφαιρίνη.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΓΙΑ..
Μυική ανάπτυξη, ενέργεια, τόνωση.

ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
Συνδυάζεται με Βαλίνη.


ΛΕΥΚΙΝΗ

ΚΥΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
Απορρόφηση τρυπτοφάνης

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΓΙΑ..
Έλεγχος πόνων, μυική ανάπτυξη, φλεγμονές

ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
Πελάγρα σε μεγάλες δόσεις

gorilakos
11-04-06, 22:20
ta Bcaa den tha sou kanoun kako kai einai poli kalla gia athlites eidika protou kai meta proponisi,koita mono na min ta akribopliroseis.
Srin thesi sou logo ilikias tha sou proteina mia kali whey proteini(exei kai aminoksea kai bcaa pou xreiazesai),poli fagito kai poli gimnastiki kai ta alla tha erthoun me to kairo.Eisai akoma stin anaptiksei kai mporeis na katafereis para pola an kaneis mai sosti diatrofi kai gimnastiki.

Gasturb
21-09-06, 03:48
BCAA

Γενικά χαρακτηριστικά των BCAA


ΒΑΛΙΝΗ

ΚΥΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
Πνευματική διαύγεια, συντονισμός, νευρικό σύστημα.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΓΙΑ...
Έλεγχο βάρους, μυική ανάπτυξη, νευρικότητα, ενέργεια

ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
Επικίνδυνη σε υπερδοσολογία.


ΙΣΟΛΕΥΚΙΝΗ

ΚΥΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
Μυική ανάπτυξη, αιμοσφαιρίνη.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΓΙΑ..
Μυική ανάπτυξη, ενέργεια, τόνωση.

ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
Συνδυάζεται με Βαλίνη.


ΛΕΥΚΙΝΗ

ΚΥΡΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ
Απορρόφηση τρυπτοφάνης

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΓΙΑ..
Έλεγχος πόνων, μυική ανάπτυξη, φλεγμονές

ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗΣ
Πελάγρα σε μεγάλες δόσεις


Ευστράτιος 'Gasturb' Νταντής

asdf
21-01-08, 23:02
Λεω να παιρνω 5 καψουλες BCAA (προ-προπονητικα)... εχει κανεις να κανει κανενα σχολιο περι αυτου ?

RUHL
21-01-08, 23:09
αμα σου φτανουν τα λεφτα βαλε και αλλες 5 μετα

billys15
21-01-08, 23:25
Αμα παιρνεις λιγο λιγο κατα την διαρκεια της προπονησης ειναι καλα? :?

RUHL
21-01-08, 23:50
Bασιλακη πριν τα περνεις κατα την διαρκεια εχει αλλη συνταγη αμα παρακουλουθης τα λεγομενα του μιλος :P :P :P

asdf
06-02-08, 21:02
Ειναι φρονιμο να περνουμε και BCAA πριν την αεροβικη ασκηση (δλδ την μερα του ρεπο) η ειναι υπερβολη ???

RUHL
06-02-08, 22:49
ενοειτε πριν την αεροβικη ρε πλακα κανεις????


Υπερβολη ας πουμε ειναι η πρωινη δοση μολις ξηπνησεις μαλον πολυδαπανο

asdf
07-02-08, 00:48
Καταληγουμε δηλαδη στο συμπερασμα οτι ειτε πριν την αεροβια αλλα και πριν την προπονηση με βαρη BCAA :chinese: -

Dinos
07-05-08, 11:03
Ποια η διαφορα αυτων των 2 που σκεφτομαι να παρω?

BCAA 1000 CAPS
Συσκευασία 200 caps:
Κωδ. 01-067-050


Προφίλ: Το προϊόν BCAA 1000 CAPS της Optimum σε κάψουλες αποτελείται από τα αμινοξέα διακλαδωτής αλυσίδας BCAA. Είναι τα πλέον βασικά αμινοξέα κι αυτό γιατί είναι τα πρώτα που «σπάει» ο οργανισμός κατά τη διάρκεια της άσκησης με αποτέλεσμα να είναι αυτά που έχουμε άμεση ανάγκη αμέσως μετά την άσκηση. Είναι το πιο βασικό αντικαταβολικό προϊόν που μας προσφέρει μυϊκή ανάρρωση και την απαιτούμενη ενέργεια και δύναμη για την επόμενη προπόνηση.
Αποτέλεσμα: Δίνει ενέργεια και δύναμη και μας προσφέρει μυϊκή ανάρρωση
Θρεπτική αξία ανά 2 κάψουλες: L-Βαλίνη 250 mg, L-Λευκίνη 500 mg, L-Ισολευκίνη 250 mg
Άλλα συστατικά: Ζελατίνη, μαγνήσιο, stearate
Δοσολογία: 2 κάψουλες 1-3 φορές την ημέρα. Συνήθως πριν και μετά την προπόνηση
Συσκευασία: 200 κάψουλες


και

AMINO 2222 caps & tabs
Συσκευασία 150 caps:

Προφίλ: Σχεδιασμένο για τη μέγιστη απορρόφηση μέσα στους μυς, το AMINO 2222 είναι μια απίστευτα σημαντική ανακάλυψη. Περιέχοντας αποκλειστικά αμινοξέα υψηλής ποιότητας, αυτός ο αποκλειστικός τύπος είναι επιστημονικά ισορροπημένος για να σας βοηθήσει να πετύχετε τη μέγιστη μυϊκή αύξηση, γρηγορότερη αποκατάσταση και βελτιωμένη απόδοση. Εύκολα αφομοιώσιμο, το AMINO 2222 είναι ζωτικής σημασίας στη διατήρηση του αζώτου μέσα στο σώμα σας που βοηθά το μυς σας να ανακτήσουν γρηγορότερα σε συχνές και έντονες δραστηριότητες.
Αποτέλεσμα: Μυϊκή μάζα, βελτιστοποίηση μεταβολισμού, ισορροπία αζώτου, αποκατάσταση, πρωτεϊνική σύνθεση, βελτιστοποίηση της απόδοσης, αύξηση δύναμης
Περιεχόμενα ανά 2 κάψουλες ή 1 ταμπλέτα: L-Ορνιθίνη 10 mg, L-Κυστίνη 10 mg, L-Αργινίνη 150 mg, L-Γλυσίνη 83 mg, L-Λυσίνη 138 mg, L-Βαλίνη 114 mg, L-Ιστιδίνη 57 mg, L-Μεθιονίνη 35 mg, L-Ασπαρτικό οξύ 230 mg, L-Ισολευκίνη 109 mg, L-Θρεονίνη 82 mg, L-Λευκίνη 180 mg, L-Σερίνη 114 mg, L-Τυροσίνη 87 mg, L-Γλουταμινικό οξύ 411 mg, L-Φαινυλαλανίνη 112 mg, L-Προλίνη 132 mg, L-Κρεατίνη 15 mg, L-Τρυπτοφάνη 27 mg, L-Κυστίνη 22 mg, L-Αλανίνη 88 mg, L-Norleucine 15 mg
Δοσολογία: 2-3 ταμπλέτες ή 4-6 κάψουλες 3 φορές την ημέρα μαζί με τα γεύματα
Συσκευασία: 150 και 300 κάψουλες ή 160 και 325 ταμπλέτες

Ακουω γνωμες

Batista
07-05-08, 11:07
Στην ουσια σχεδον καμια διαφορα ........ και τα 2 ειναι αμυνοξεα απλα εχουν διαφορετικες δοσολογιες.....
Εγω προσοπικα αποφευγω σινιθος τα πολυσυμπλιροματα και διαλεγω μερικα , ηδικα με αμινοξεα , και περνο σε σκονη οστε να μπορο να ελενχο τη ποσοτητα σε καθε scoop....

RUHL
07-05-08, 14:46
http://www.bodybuilding.gr/forum/viewtopic.php?t=1973
http://www.bodybuilding.gr/forum/viewtopic.php?p=24058#24058

Dinos
07-05-08, 17:05
αρα η σωστη απαντηση ειναι bcaa να υποθεσω ετσι?

προκειται για προιοντα της ΟΝ

Doctorg
09-01-09, 01:17
Ψάχνω να πάρω BCAA και τα βρίσκω σε διάφορες μορφές BCAA +G600, BCAA+ Γλουταμίνη, BCAA Ethyl ester, BCAA 4hour, BCAA plus κ.α. κάποια προτίμηση; :weights:

embrance
12-01-09, 00:31
Εγω θα σου προτινα τα πλεον απαραιτητα χωρις φορμουλες κτλ.Στην τελικη ολα οτ ιδιο αποτελεσμα εχουν.

asdf
12-01-09, 00:35
Da best http://forum.bodybuilding.gr/viewtopic.php?p=19817&sid=253d9eb2d59fa47bd4b6d218a50ad7bd#19817 . Την επομενη φορα κανε και κανα search... :D

drago
15-02-10, 14:15
παιδια τα BCAA, εκτος απο γυρω απ την προπονηση, λιγο πριν - αμεσως μετα κλπ, τα παιρνετε και αλλες ωρες της ημερας και πως?

επισης, τα παιρνετε και μερες που δεν κανετε προπονηση? και αν ναι πως? αναμεσα στα γευματα?

NASSER
15-02-10, 14:35
Γενικα τα αμινοξεα ειναι πιο αποδοτικο να τα καταναλωσεις πριν τα γευματα, ωστε να αφομοιωθούν με τα γευματα.
Οσο αφορα τα BCAA ειναι απορροφησημα κατα την διαρκεια της προπονησης γιαυτο τα καταναλωνουμε λιγο πριν, κατα την διαρκεια και μετα την προπονηση που ουσιαστικα σε ολη αυτη τη χρονικη περιοδο λειτουργει ο παραγοντας προπονηση.
Αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορεις να καταναλωσεις τα BCAA και αλλες στιγμες, οπως μαζι με το πρωινο, αλλα τις αλλες ωρες τις ημερας καλο ειναι να καταναλωνουμε πιο αργης απορροφησης αμινοξεα.

drago
15-02-10, 14:46
ok, ευχαριστω!!!

τα λεω αυτα γιατι παρολα τα κατεβατα απο ποστ που εχουν γινει εδω μεσα, νομιζω λειπουν καιποιες συγκεκρημενες οδηγειες.

το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι η δοσολογια.

εβλεπα σε μια διετα ενως τυπου για ογκο (οχι εδω στο φορουμ) ελεγε πχ 10 γρ BCAA αμεσως μετα την προπονηση. Αν εχεις για παραδειγμα τα ΟΝ, αυτο ισοδυναμει σε 20 χαπια. ειναι οκ να παιρνεις τοσα χαπια μαζι? μπορει να υπαρξει καμια αλλη παρενεργεια?

επισης, στα κανονικα αμινοξεα που λες, τι δοσολογια βαζεις? γνωριζω βεβαια οτι απο μαρκα σε μαρκα διαφερουν οι ποσσοτητες και το balance, αλλα, μπορουμε να παρουμε ενα προιον για παραδειγμα τα vortex πχ, η οποιοδηποτε αλλο και να βαλουμε καποιες δοσολογιες?

NASSER
15-02-10, 14:59
Οι δοσολογιες συνηθως αναφεροναι στα σκευασματα οπως και στις πρωτεινες. Κατα μεσο ορο ολοι δινουν δοσολογια 9-10 γραμμαρια στα χρονικα περιθωρια της προπονησης που ειναι μεγιστη η αφομοίωση. Ειτε ειναι απλα αμινοξεα ειτε BCAA αν δεν κανω λαθος επειδη δεν θυμαμαι...
Προσωπικα οταν καταναλωνα αμινοξεα ενδιαμεσα στα γευματα περιοριζομουν στο 1/3 δηλαδη στα 3 γραμμαρια αμινοξεα.

Τα 10 γραμμαρια BCAA κατα την περιοδο ογκου ειναι αρκετα και για ολη την διαρκεια της ημερας! Φυσικα παιζει ρολο και η μυικη μαζα που εχει το ατομο και τα βοηθηματα που παιρνει παραλληλα...

primordial
28-02-10, 13:18
Απλά για να μην ανοίξω άλλο topic, πατάω στο συγκεκριμένο για να ρωτήσω το εξής.....

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που στην πλειοψηφία των αμινοξέων, προτείνεται να καταναλώνονται συνοδευόμενα από χυμό...????
Αν δεν κάνω λάθος, αυτό ισχύει και για τα EAA & BCAA....!!!
Η κατανάλωση χυμού επηρεάζει την λιποδιάλυση, όπως αναφέρει σε άλλο topic ο φίλος.....


Οι υδατανθρακες 90λεπτα πριν την προπονηση μειωνουν την λιπολυση κατα 50%..βασισμενο σε ερευνα αυτο

Λίγο μπερδεμένη κατάσταση......:unsure::unsure:

panste
28-02-10, 13:36
......
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που στην πλειοψηφία των αμινοξέων, προτείνεται να καταναλώνονται συνοδευόμενα από χυμό...????
................

Χυμούς κατά κανόνα προτείνουν για ταχύτερη αφομοίωση λόγω του έχουν υψηλότερο γλυκαιμίκο δείκτη.

Ο χυμός όμως περιέχει θερμίδες επομένως με την σειρά του δρα αρνητικά στο χάσιμο λίπους

giannis64
28-02-10, 13:43
Χυμούς κατά κανόνα προτείνουν για ταχύτερη αφομοίωση λόγω του έχουν υψηλότερο γλυκαιμίκο δείκτη.

Ο χυμός όμως περιέχει θερμίδες επομένως με την σειρά του δρα αρνητικά στο χάσιμο λίπους

ο χυμος δεν αποφευγετε επιδη περιεχει θερμιδες. δεν υπαρχη κατι που να μην περιεχει θερμιδες εκτος απο το νερο. τους χυμους τους αποφευγουμε λογο γλυκοζης.

primordial
28-02-10, 13:46
ο χυμος δεν αποφευγετε επιδη περιεχει θερμιδες. δεν υπαρχη κατι που να μην περιεχει θερμιδες εκτος απο το νερο. τους χυμους τους αποφευγουμε λογο γλυκοζης.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση γιάννη τι παίζει...????

giannis64
28-02-10, 13:49
ανεβαζει την ινσουλινη.

primordial
28-02-10, 13:51
ανεβαζει την ινσουλινη.

Κατανοητό, αλλά αναφερόμουν στον συνδυασμό χυμού και αμινοξέων.......

giannis64
28-02-10, 13:54
αναλογα τι αποτελεσματα θελεις να εχεις. αν εισαι σε γραμμωση δεν συνηστατε. αν εισαι σε ογκο συνηστατε γιατι εχεις ταχυτερη αφομοιωση λογω του οτι εχουν υψηλο γλυκαιμικο δεικτη.

primordial
28-02-10, 14:01
........:thumbup:

panste
28-02-10, 23:18
ο χυμος δεν αποφευγετε επιδη περιεχει θερμιδες. δεν υπαρχη κατι που να μην περιεχει θερμιδες εκτος απο το νερο. τους χυμους τους αποφευγουμε λογο γλυκοζης.

Με λίγο πιο προσεκτικό διάβασμα θα δεις ότι αναφέρω ότι "λόγω του έχουν υψηλότερο γλυκαιμίκο δείκτη" (λόγω της γλυκόζης & της φρουκτόζης που περιέχουν) ;)

Panosss
18-05-11, 09:47
Απο καιρό, θέλω να παίρνω BCAA πριν την προπόνηση (μέχρι τώρα παίρνω 20 gr WHEY την οποία και θέλω να αντικαταστήσω με BCAA).
Πριν απο 2 μήνες επιχείρησα να αγοράσω ένα πακέτο BCAA (δεν θυμάμαι ειλικρινά ποιό ήταν, καθώς εκσφενδονίστηκε στο καλάθι με τα σκουπίδια) το οποίο περιείχε 180 κάψουλες, με κάθε δόση να αποτελείται απο 6 κάψουλες η οποία δόση έδινε 6gr BCAA.

Την πρώτη μέρα πήρα και τις 6 κάψουλες μαζί, πριν την προπόνηση. Έπαθα σοκ!!! Τέτοια αναγούλα, τέτοιο ανακάτεμα... είχα χρόνια να ζήσω!
Την δεύτερη μέρα πήρα 3 κάψουλες, αλλά και πάλι είχα προβλήματα (όχι όσο την πρώτη μέρα).
Την τρίτη ημέρα ξαναπήρα 3 κάψουλες (βγάζοντας αυτή την φορά την σκόνη που είχαν οι κάψουλες και παίρνοντας την έτσι, μήπως και με ενοχλεί το υλικό απο τις κάψουλες) αλλά και πάλι είχα θέματα, οπότε και απο τα νεύρα μου πέταξα ολόκληρο το κουτί (και μαζί 50 ευρώ που το είχα χρυσοπληρώσει).

Τα ερωτήματά μου έχουν να κάνουν με το τι τελικά μπορεί να με πείραξε. Τα BCAA αυτά καθ' αυτά; Ήταν χαλασμένες οι κάψουλες; Ή τέλος πάντων υπάρχει κάποιος άλλος που να αντιμετώπισε κάτι παρόμοιο;

Μπορείτε να προτείνετε κάποιο καλό σκεύασμα για BCAA, που να μην σας έχει δημιουργήσει θέματα;
Ευχαριστώ.

jannous44
18-05-11, 09:51
εγψ χρησημοποιω σε σκονη. 5γρ πριν τη προπονηση αλλα γενικα αυτα που ειναι σε σκονη δεν εχουν ωραια γευση. αν τα καταπιεις ομως δεν εχεις κανενα προβλημα. το εβαζα στο στομα εβαζα νερο και ανακατευμα στο στομα μου πριν το καταπιω, ξες πως κανει οτι ξεπλενεις τα δοντια σου υστερα καθαρισμο με οδοντοκρεμα ακριβως ετσι μονο που το καταπινα. εβαζα λιγο ακομα νερο στο στομα μου εκανα το ιδιο κ παλι κατω οστε να φυγει οτι εμινε. μετα τι προπονηση παλι το ιδιο. η πρωτες μερα ειναι δυσκολες μετα το συνηθηζεις!:thumbup: κανενα προβλημα με το στομαχι κτλπ ολα κομπλε:thumbup:

εγω χρησημοποιωουσα αυτο για 1-2 μηνες τοσο μου εβγαλε και εχει κ καλη τιμη, μετα το γυρισα σε bulk λογο τιμης και ποσοτητας. επερνα 5γρ πριν+μετα προπ και τις μερα που δεν ειχα προπονηση δεν επερνα.
http://www.xtr.gr/aminoxea/406/BCAA_POWDER_400_gr_%28WARRIORLAB%29.htm

Panosss
18-05-11, 09:59
Ουσιαστικά αυτό με την σκόνη που λες το έκανα την τρίτη ημέρα, όταν και άδειασα τις softgels κάψουλες και πήρα την σκόνη σκέτη ακριβώς όπως το λες με μπόλικο νερό.
Εκτός του οτι ήταν απο τις ποιο απαίσιες γεύσεις που έχω γευτεί ποτέ, συνέχισαν να μου δημιουργούν θέμα με αναγούλες.

jannous44
18-05-11, 10:02
Ουσιαστικά αυτό με την σκόνη που λες το έκανα την τρίτη ημέρα, όταν και άδειασα τις softgels κάψουλες και πήρα την σκόνη σκέτη ακριβώς όπως το λες με μπόλικο νερό.
Εκτός του οτι ήταν απο τις ποιο απαίσιες γεύσεις που έχω γευτεί ποτέ, συνέχισαν να μου δημιουργούν θέμα με αναγούλες.

γενικα περνε σκονη ποιο πολυ συμφερουν κ πιο ευκολα κατεβαινει απο οτι οι χοντρες οι καψουλες.
δοκιμασε να τα πιεις με χυμο.

Panosss
18-05-11, 12:41
Θυμήθηκα και ποια ήταν...
Sci-Mentor BCAA
********************
Και δεν θυμόμουν σωστά και την δόση η οποία ήταν 12 και όχι 6 που είπα

***δεν επιτρεπονται λινκ περαν των χορηγων.MODS TEAM***

exkaliber
18-05-11, 16:37
παρε σε σκονη τοτε
και δεν αναγουλιαζεις,και συμφερουν οικονομικα :green:
γενικα τα Bcaa εχουν ασχημη γευση
εμεις οι λιγοτερο σκληροπυρινικοι τα βαζουμε με την μεζουριτσα στο στομα και
τα κατεβαζουμε με νερο
δεν καταλαβαινεις τπτ ετσι

Nio
21-05-11, 19:05
παρε σε σκονη τοτε
και δεν αναγουλιαζεις,και συμφερουν οικονομικα :green:
γενικα τα Bcaa εχουν ασχημη γευση
εμεις οι λιγοτερο σκληροπυρινικοι τα βαζουμε με την μεζουριτσα στο στομα και
τα κατεβαζουμε με νερο
δεν καταλαβαινεις τπτ ετσι

Έτσι.
Αν και την πρώτη σου φορά όταν θα προσπαθείς να τα καταπιείς, θα νομίζεις πως πνίγεσαι. (Για τα Bcaa μιλάμε, σε σκόνη).
Και αυτό γιατί δε πολυδιαλύονται στο νερό. Ελαφρώς επιπλέουν.
Τουλάχιστον έτσι ήταν/είναι τα bcaa bulk που έχω δοκιμάσει εγώ.

karpoutzidis
21-05-11, 19:25
κάτσε το πρόβλημα σου είναι πως θα τα καταπιείς ή ότι όταν τα καταπίνεις σου φέρνουν αναγούλα?


κοιτά εγώ έχω δοκιμάσει τα εξής:

MONSTER AMINO: σκόνη (πολύ αφρό και μάπα γεύση όπως όλα)
AMINO 2222 LIQUID: υγρό (με γεύση κεράσι.κατεβαίνει σκετικα εύκολα)
AMINOCELL: σκόνη (μάπα γεύση στο grape του)
AMINOMAX 8000: χάπια (δεν βρωμάνε άλλα είναι χαπαρες και κατεβαίνουν με δυσκολία στην αρχή)

Panosss
21-05-11, 19:38
όχι φίλε δεν έχω πρόβλημα να τα καταπιώ.
ΜΕΤΑ μου έφερναν αναγούλα :unsure:

karpoutzidis
21-05-11, 19:42
όχι φίλε δεν έχω πρόβλημα να τα καταπιώ.
ΜΕΤΑ μου έφερναν αναγούλα :unsure:

αυτό κατάλαβα και εγώ άλλα πως πήγε το θέμα με το ανακάτεμα στο στόμα δεν έχω καταλάβει??????


θα σου πρωτινά να δεις κάτι σε υγρή μορφή.....

evdoxis
24-05-11, 17:19
καλησπερα παιδια..μια ερωτηση..ειναι αληθεια οτι 10gr bcaa ισοδυναμει με 50gr πρωτεινης (περιπου)?

exkaliber
24-05-11, 17:24
οχι

evdoxis
24-05-11, 17:30
βρηκα ενα προιον μεταεξασκητικο και λεει οτι εχει 10gr bcaas και ισοδυναμουν με50 Gr πρωτεινη... αρα παπατζα?

exkaliber
24-05-11, 17:33
αρα παπατζα?

δεν μπορω να σου απαντησω γτ εχω ποσταρει δυο οχι συνεχομενα και δε θελω να το χαλασω

καλου κακου,ας ρωταγες στο θεμα με τα αμινοξεα

giannis64
24-05-11, 19:31
βρηκα ενα προιον μεταεξασκητικο και λεει οτι εχει 10gr bcaas και ισοδυναμουν με50 Gr πρωτεινη... αρα παπατζα?

10γρ bcaa σε καθε δοση?

ποσταρε το στην αξιολογηση συμπληρωματων. αν ειναι ετσι θα γινει το αγαπημενο μου.

μονο δες πως ποσταρουν στην αξιολογηση.

den23
26-05-11, 01:08
φίλε τα συγεκριμενα πρέπει να φταινε... έπαθα χτεϛ πολύ χειρότερα χρησιμοποιονταϛ τα.. ακριβώϛ ίδια ιστορια, είπα να αντικατασθσω τη whey με bcaa και έβγαλα τη σκόνη από 12 καψυλεϛ και μετά τη προπονα με το που τα καταπινω τα ειδα ολα...
αναγουλα ζαλαδα τρομερη αδυναμια και το χειροτερο, είναι πωϛ μου κρατάει από χτεϛ μέχρι σήμερα όλη μέρα αυτό το πραμα... δεν είναι τυχαιο που το παθαμε ακριβώϛ με τα ίδια κάτι πρέπει να παιζει...
έχω γράψει στιϛ γενικέϛ για συμπληρωματα τι επαθα... και είναι πολύ πιο εντονα σε εμένα τα συμπτωματα...

sobral
26-05-11, 01:36
φίλε τα συγεκριμενα πρέπει να φταινε... έπαθα χτεϛ πολύ χειρότερα χρησιμοποιονταϛ τα.. ακριβώϛ ίδια ιστορια, είπα να αντικατασθσω τη whey με bcaa και έβγαλα τη σκόνη από 12 καψυλεϛ και μετά τη προπονα με το που τα καταπινω τα ειδα ολα...
αναγουλα ζαλαδα τρομερη αδυναμια και το χειροτερο, είναι πωϛ μου κρατάει από χτεϛ μέχρι σήμερα όλη μέρα αυτό το πραμα... δεν είναι τυχαιο που το παθαμε ακριβώϛ με τα ίδια κάτι πρέπει να παιζει...
έχω γράψει στιϛ γενικέϛ για συμπληρωματα τι επαθα... και είναι πολύ πιο εντονα σε εμένα τα συμπτωματα...

παρά τις πιστοποιήσεις κτλ που παρουσιάζει η εν λόγω εταιρία ακούγονται αρκετά προβλήματα από πολλούς...Δεν έχω προσωπική άποψη, δεν έχω χρησιμοποιήσει τπτ από εκείνη αλλά καλύτερα αλλάξτε εταιρία να δείτε αν όντως το πρόβλημα είναι τα συγκεκριμένα. Μην ταλαιπωρείτε άδικα τον οργανισμό σας κόψτε τα καλύτερα.

Te25
31-05-11, 23:35
Καλησπερα ψαχνω να παρω BCAA αλλα υπαρχουν πολλες εταιριες οι οποιες δινουν αλλη δοσολογια η καθεμια και φυσικα διαφορετικες τιμες . Χρειαζομαι τα φωτα σας ..... Πηρε κανεις τελευταια BCAA ? Τι μαρκα και απο που ?:unsure:

beefmeup
01-06-11, 13:21
για τι χρηση τα θες?

jannous44
01-06-11, 13:43
bulk και τις warriorlab σε σκονη εχω . κλασσικη αξια. αναλογια 2.5-1.25-1.25 καλες επιλογες και τα δυο. ριξε μια ματια στα αναλογα thread

Te25
01-06-11, 19:01
για τι χρηση τα θες?

Απο οτι εχω ακουσει και διαβασει τα BCAAs ειναι χρησιμα σε περιοδο γραμμωσης γιατι βοηθουν στο μη καταβολισμο . Εχω δει διατροφες που περιλαμβανουν τη ληψη BCAAs μετα απο γευματα , αλλα και χρηση BCAAs πριν την προπονηση αλλα και μετα την προπονηση . Ισως κατι απο αυτα που λεω (αυτα που εχω διαβασει δηλαδη) να μην ισχυει. Για αυτο ζηταω τα φωτα σας .

Το κυριως προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν εμπιστευομαι την ελληνικη αγορα συμπληρωματων και ποσο μαλλον τους εμπορους στα καταστηματα συμπληρωματων που δινουν συμβουλες . Φυσικα δε μιλαω για το συνολο . Σιγουρα υπαρχουν και τιμιοι εμποροι που κανουν σωστα τη δουλεια τους .;)

Επειδη ρωτηθηκε για τι χρηση θελω τα BCAAs να πω οτι χρησιμοποιω και αλλα συμπληρωματα . Τωρα τελειωνω τον 3μηνο κυκλο της BSN που περιλαμβανει τα προιοντα Cell mass + NO explode +Πρωτεινη SYNTHA 6 της BSN . Θα συνεχισω να παιρνω πρωτεινη και θελω να προσθεσω και BCAA ισως υγρα αμινοξεα και μια πρωτεινη βραδειας απελευθερωσης με καζεινη για το βραδυ .

Kaloutsikos
02-06-11, 00:37
Απο οτι εχω ακουσει και διαβασει τα BCAAs ειναι χρησιμα σε περιοδο γραμμωσης γιατι βοηθουν στο μη καταβολισμο . Εχω δει διατροφες που περιλαμβανουν τη ληψη BCAAs μετα απο γευματα , αλλα και χρηση BCAAs πριν την προπονηση αλλα και μετα την προπονηση . Ισως κατι απο αυτα που λεω (αυτα που εχω διαβασει δηλαδη) να μην ισχυει. Για αυτο ζηταω τα φωτα σας .

Το κυριως προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν εμπιστευομαι την ελληνικη αγορα συμπληρωματων και ποσο μαλλον τους εμπορους στα καταστηματα συμπληρωματων που δινουν συμβουλες . Φυσικα δε μιλαω για το συνολο . Σιγουρα υπαρχουν και τιμιοι εμποροι που κανουν σωστα τη δουλεια τους .;)

Επειδη ρωτηθηκε για τι χρηση θελω τα BCAAs να πω οτι χρησιμοποιω και αλλα συμπληρωματα . Τωρα τελειωνω τον 3μηνο κυκλο της BSN που περιλαμβανει τα προιοντα Cell mass + NO explode +Πρωτεινη SYNTHA 6 της BSN . Θα συνεχισω να παιρνω πρωτεινη και θελω να προσθεσω και BCAA ισως υγρα αμινοξεα και μια πρωτεινη βραδειας απελευθερωσης με καζεινη για το βραδυ .

Πως γίνεται να σου πήγε 3 μήνες το no-xplode? Δεν το έπαιρνες κάθε μέρα?

Για καζεΐνη να ξέρεις πως και το γιαούρτι κάνει δουλειά για το βράδυ.

Te25
02-06-11, 03:49
Πως γίνεται να σου πήγε 3 μήνες το no-xplode? Δεν το έπαιρνες κάθε μέρα?

Για καζεΐνη να ξέρεις πως και το γιαούρτι κάνει δουλειά για το βράδυ.

Αν αγορασεις BSN NO xplode απο εξωτερικο (το οποιο ειναι και γνησιο BSN παραγομενο στις ΗΠΑ) εχει και δωρεαν 25% επιπλεον αλλα για να βγαλω 12 εβδομαδες (3 μηνες) δανειστηκα απο ενα φιλο .

Για το γιαουρτι το εχω ξανακουσει . Καμια προταση για συγκεκριμενο γιαουρτι ?

Για τα BCAA αλλες προτασεις ? ειναι καλυτερη η σκονη ή τα χαπια ? gaspari , on ή twinlab ?

Kaloutsikos
02-06-11, 15:49
Αν αγορασεις BSN NO xplode απο εξωτερικο (το οποιο ειναι και γνησιο BSN παραγομενο στις ΗΠΑ) εχει και δωρεαν 25% επιπλεον αλλα για να βγαλω 12 εβδομαδες (3 μηνες) δανειστηκα απο ενα φιλο .

Για το γιαουρτι το εχω ξανακουσει . Καμια προταση για συγκεκριμενο γιαουρτι ?

Για τα BCAA αλλες προτασεις ? ειναι καλυτερη η σκονη ή τα χαπια ? gaspari , on ή twinlab ?

Και γω αυτό είχα πάρει με 25% παραπάνω αλλά μου έβγαλε 1,5 μήνα περίπου,
μήπως πήρες δύο κουτία μαζί? :P
Πέρα απο την πλάκα καλό είναι με το που τελειώσει το κουτί να κάνουμε ένα διάλειμμα.

Για γιαούρτι 2%, όποιο σου αρέσει εσένα.

Για τα Bcaa το ίδιο πράγμα είναι όποια και να πάρεις, δες να έχουν μεγάλο ποσοστό.

magkakos
08-03-13, 18:53
καλησπέρα..είμαι μέλος στο φόρουμ...το ερωτημά μου προς εσάς πόσα γραμμάρια bcaa χρειάζομαι πριν,κατα και μετα την προπόνηση...να σας τονίσω πως έχω τα bcaa σε σκόνη και δεν έχω σκοπό να αγοράσω γουέι...μετά την προπόνηση αν βάλω bcaa χρειάζετε να βάλω μπανάνα και μέλι μαζί?αυτά σε περιοδο όγκου

kai sthn περίοδο της γράμμωσης τι αλλάζει?

Fataoulas
08-03-13, 19:05
http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?703-%CE%91%CE%BC%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%AD%CE%B1&p=339&viewfull=1#post339

Θα βρεις τα παντα ;)

magkakos
08-03-13, 19:08
ναι ρε νομίζεις δεν το προσπάθησα αυτό???που να κάτσω να διαβάσω 41 σελίδες!!!!!!!!!!?!!!!!!!!!!

sobral
08-03-13, 19:12
ναι ρε νομίζεις δεν το προσπάθησα αυτό???που να κάτσω να διαβάσω 41 σελίδες!!!!!!!!!!?!!!!!!!!!!

magkako χαλάρωσε λίγο! Δεν είναι μ@λ@κες αυτοί που έφτιαξαν τις κατηγορίες! Και αν βαριέσαι να διαβάσεις τόσες σελίδες, δεν μπορούσες έστω να κάνεις την ερώτηση σου εκεί? έπρεπε να ανοίξεις νέο θέμα? Με αυτό το υφάκι δεν θα σου απαντήσει κανείς, ο φίλος από πάνω σε παρέπεμψε σωστά στην ανάλογη κατηγορία για να σε βοηθήσει.

Fataoulas
08-03-13, 19:23
ναι ρε νομίζεις δεν το προσπάθησα αυτό???που να κάτσω να διαβάσω 41 σελίδες!!!!!!!!!!?!!!!!!!!!!



Εχεις δικιο. Λοιπον, ακου τι θα κανεις. Πρωι, μεσημερι βραδυ απο 12 γρ πριν το φαγητο. Μετα τη προπονηση θα παιρνεις ακομα 10 γρ μαζι με πρωτεινη ορρου γαλακτος
Σταδιακα θα ανεβαζεις τη δοση....


(Εντωμεταξυ, εγω ειμαι 12 χρονων, δεν εχω παρει ποτε συμπληρωματα στη ζωη μου και το γυμναστηριοτο εχω δει μονο απ'εξω.... θα κανεις οτι εγραψα πιο πανω? Η θα διαβασεις 40 σελιδες να καταληξεις ΕΣΥ και μονο εσυ σε μια αποφαση συμφωνα με τις δικες σου αναγκες και οχι τι θα σου πει ο οποιοσδηποτε? Ακομα και αυτος που θα στα πει ειναι ο σβατζενεγγερ ;)

magkakos
08-03-13, 19:27
πολλα γραμμάρια μου προτείνεις....άμα τα πάρω αυτά θα σκάσω

Fataoulas
08-03-13, 19:35
πολλα γραμμάρια μου προτείνεις....άμα τα πάρω αυτά θα σκάσω




Ειδες? Επειδη δε μπορεις να ξερεις ποιος βρισκεται πισω απο ενα πληκτρολογιο, καλυτερα 10 γνωμες παρα μια ;)

Και ενα τιπ για το μελλον. Πριν αγορασεις το οτιδηποτε συμπληρωμα ΠΡΩΤΑ διαβασε οσο περισσοτερα μπορεις για αυτο, και μετα παρτο. Ισως (εγω σιγουρα θα ειχα) γλυτωσεις λεφτα απο πραγματα που θα ηταν αχρηστα/περιττα/οχι αυτο που ηθελες
;);););)

magkakos
08-03-13, 19:38
οκ ευχαριστώ πολύ....on bcaa powder θα πάρω

bjj
08-01-16, 13:47
καλησπερα αρχικα συγγνωμη αν υπαρχει ηδη αυτο το θεμα,αν υπρχει ας το μεταφερουν ευχαριστω. θα θελα να ρωτησω αν υπαρχει συγκεκριμενη δοσολογια και συγκρεκριμενη δοση καποιοι λενε μεταξυ των γευματων αλλοι πριν την προπονηση αλλοι μετα αλλοι κατα τη διαρκεια εν τελει τι ισχυει ; ευχαριστω για τον χρονο σας :welcome:

Feth
08-01-16, 15:34
καλησπερα αρχικα συγγνωμη αν υπαρχει ηδη αυτο το θεμα,αν υπρχει ας το μεταφερουν ευχαριστω. θα θελα να ρωτησω αν υπαρχει συγκεκριμενη δοσολογια και συγκρεκριμενη δοση καποιοι λενε μεταξυ των γευματων αλλοι πριν την προπονηση αλλοι μετα αλλοι κατα τη διαρκεια εν τελει τι ισχυει ; ευχαριστω για τον χρονο σας :welcome:

Πήγαινε στην 2η σελίδα του thread και στο πόστ #18 στο οποιο υπάρχει η ιδια ερωτηση και απο κάτω η απάντηση.


http://bodybuilding.gr/forum/showthread.php?16296-Branch-Chained-Amino-Acids-(-BCAA-)/page2

Oso για την δοσολογια , εξαρταταται απο τις δοσολογιες της εκαστοτε εταιρειας. Εχω την εντυπωση πως ειναι 1 γραμμαριο(η αλλιώς 1000mg σε κάψουλες) τα 10 κιλά. Παρολαυτα, περιμενε και καποιον αλλον να σου απαντήσει πάνω στο θεμα περι δοσολογιας, ίσως, να ειμαι λάθος ;p

bjj
08-01-16, 15:53
ευχαριστω :) αρα εφοσον περνω whey μετα την προπονηση η καλυτερη στιγμη να τα περνω ειναι το πρωι και πριν την προπονηση σωστα;

Feth
08-01-16, 15:56
ευχαριστω :) αρα εφοσον περνω whey μετα την προπονηση η καλυτερη στιγμη να τα περνω ειναι το πρωι και πριν την προπονηση σωστα;

Αν παιρνεις whey μετα την προπονηση και μετα τρως και στερεο φαγητο τοτε πιστευω πως ειναι περιττο να πάρεις bcaa. Στο πρωινο αν εχεις εξισου αρκετη πρωτεινη δεν βλέπω επισης τον λογο να πάρεις bcaa, πάρε bcaa έκει που δεν έχεις αρκετη ποσοτητα πρωτεινης, η μπορείς να τα πάρεις και intra workout αν δεν έχεις φάει τιποτα για ώρες

kos7
18-02-16, 20:27
Καλησπερα . Αυτη τ στιγμη ακολουθω ενα προγραμμα διατροφης στ οποια εντασσω την whey και την κρεατινη της ON. Θα ειχε νοημα να βαλω και bcaa?? Τα 2 αλλα τ παιρνω ως εξης: πρωι: 1scoop πριν προπονηση: 1 scoop . Αμεσως μετα απο προπ 1scoop+5gr creatine.
Πριν υπνο 1scoop casein

Feth
18-02-16, 20:38
Στερεο φαγητο τρως καθολου η μονο σκονες? οχι δεν χρειαζονται, η πρωτεινη έχει μέσα τα αμινοξεα που χρειαζεσαι και δεδομενου οτι θα φάς και στερεο φαγητο μετα την προπονηση θα εισαι οκ.

υπάρχει τοπικ εδώ για αμινοξέα:

http://www.bodybuilding.gr/forum/archive/index.php/t-703-p-5.html?

τελος, ποιος ειναι ο στόχος σου? ποσο καιρο ασχολεισαι?