PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμπληρώματα για λιγότερο λίπος σε γεύματα σαβούρας



RUHL
05-02-08, 15:55
Ανοιγω αυτο το τοπικ για να αναλυσουμε μερικα συμπληρωματα
Το ειδος τους δεν ξερω πως ακριβως λεγεται αλλα η χρηση τους ειναι με τα γευματα "σαβουρας"ετσι ωστε ακομα και οταν τρωμε σαβουρα να κανουμε λιγοτερο κακο στο σωμα απο θεμα λιπους :green: και να εσθανομαστε λιγοτερο ενοχοι :oops: :oops: :green:

Αντε αρχιστε τις προτασεις :^^: :clown: :clown2: :cyclops:





Γκας λες να γινετε δουλεια με το ΑLA?

Gasturb
05-02-08, 16:38
Κοιτα.. υπαρχουν διαφορα συμπληρωματα που υποστηριζουν ότι βοηθανε στην λιγότερη αποθηκευση λίπους όταν έχουμε cheat meal αλλα ποτε δεν τα είδα με καλο μάτι :clown:

Η τακτική μου ειναι πιο φυσική, δλδ προσπαθω μεσα απο ωμεγα λιπαρα κ ίνες να μειωσω το κακό ριχνοντας τον γλυκαιμικο κ ινσουλικο δεικτη του γευματος πχ σε γευμα με πιτσα στο τέλος παίρνω fish oil ή ελαιόλαδο μαζι με σαλατα πρασινων λαχανικων.

Για το ALA που ειπες δεν ειναι τιποτα αλλο απο ωμεγα 3 κ περαν της χρησης τους με την κρεατινη δεν βρισκω τον λογο να τα χρησιμοποιείς αφου ειπαμε για καθημερινη χρήση λινελαιο κ fish oil..

Gt

RUHL
05-02-08, 17:44
:greenalien: :joker:

ioannis1
05-02-08, 23:15
το μονο που δουλευει ειναι το xenikal.

billys15
05-02-08, 23:21
Εχω διαβασει οτι βοηθαει και το sesamin.

nickos46
05-02-08, 23:28
το μονο που δουλευει ειναι το xenikal.

με το xenical δεν προλαβαίνεις να φτάσεις καν στην τουαλέτα :chinese:

RUHL
06-02-08, 00:10
Σωστος ο απο πανω :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: το εχω δει με τα ματια μου :lol: :lol: :lol:

pikolo
06-02-08, 21:47
δηλαδη διαροια?

ioannis1
06-02-08, 22:25
οχι ρε παιδια.απλα αποβαλεις και το λιπος.ειναι παντως αποτελεσματικο.το χρησιμοποιω πριν φαω ενα cheat meal.οχι πανω απο τρια την ημερα.

Gasturb
06-02-08, 23:16
xenikal
xenical :)

RUHL
06-02-08, 23:19
xenikal
xenical :)



Ρε α παγενε απο δω

+1 :sneaky: :wave:

pikolo
06-02-08, 23:34
λεει οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιειται απο ατομα μη παχυσαρκα ομως...

Manos1989
14-05-10, 21:42
το μονο που δουλευει ειναι το xenikal.

EPIC BUMP!
Υπάρχουν γνώμες για το συγκεκριμένο? Το έχει δοκιμάσει κανείς?Δουλεύει όντως ή απλά για να έχουμε λιγότερες τύψεις?
Επίσης χωράει σαν συμπλήρωμα σε κανονική διατροφή γράμμωσης ή μόνο για τα cheat meals?
Αν δεν επιτρέπεται το EPIC 2year BUMP,ας μεταφερθέι κάπου αλλού το Post μου:P

Polyneikos
15-05-10, 17:35
Ενα ακομα που κανει δουλείτσα είναι και το Alli,όπως και το Xenical.
Υποτίθεται αποβαλλουν ενα μερος του λίπους που λαμβανεις με τα γευματα,γενικα πρεπει να είσαι προετοιμασμενος για αρκετες φορες τουαλετα,όπου και αν βρίσκεσαι!!:green:

Manos1989
15-05-10, 18:03
Ενα ακομα που κανει δουλείτσα είναι και το Alli,όπως και το Xenical.
Υποτίθεται αποβαλλουν ενα μερος του λίπους που λαμβανεις με τα γευματα,γενικα πρεπει να είσαι προετοιμασμενος για αρκετες φορες τουαλετα,όπου και αν βρίσκεσαι!!:green:

Συνιστάς καθημερινή χρήση/δοσολογία σε μια διατροφή γράμμωσης ή μόνο για τα cheat meals?(προσωπική σου γνώμη)

Polyneikos
15-05-10, 18:14
Cheat meals οnly,ενας φίλος που επαιρνε το Alli καθημερινα από 2 νομιζω,ξε..λιαστηκε..Eξαλλου το καλό λίπος το χρειαζομαστε στις περιοδους γραμωσης,εχει θεση στην διαιτα αλλα και αξία..

superman79
15-05-10, 21:10
xenical και πολυ προσοχη...σπιτι και μονο σπιτι, καθε σφιξιμο μπορει να αποβει μοιραιο.

killer85
15-05-10, 21:23
Ξέρω πως η λεκιθίνηέχει την ιδιότητα να μην αποθηκεύει το λίπος ο οργανσιμός που έρχετε από τις τροφές (όχι το ήδη υπάρχον) απλώς είχα ακούσει για αρκετές παρενέργειες...

Polyneikos
15-05-10, 21:35
xenical και πολυ προσοχη...σπιτι και μονο σπιτι, καθε σφιξιμο μπορει να αποβει μοιραιο.

:rolf::rolf: Aυτό είναι που λεμε πυρετος στο WC !!

Eddie
15-05-10, 22:57
:rolf::rolf: Aυτό είναι που λεμε πυρετος στο WC !!

Σαν το κλεισμα ενα πραγμα:green:

Για το chitosan τι γνωμη εχετε?Παιζει να κανει κατι η ειναι απατη?

beefmeup
15-05-10, 23:25
Σαν το κλεισμα ενα πραγμα:green:

Για το chitosan τι γνωμη εχετε?Παιζει να κανει κατι η ειναι απατη?

μπααααα:thumbdown:

μουφα..

perissos20
16-05-10, 04:15
και απο που μπορουμε να το αγορασουμε αυτο το xenical;;;

Manos1989
16-05-10, 08:59
και απο που μπορουμε να το αγορασουμε αυτο το xenical;;;

φαρμακείο.

Polyneikos
16-05-10, 09:41
To xenical και το alli που ανεφερα προηγουμενως βασίζονται στην Ορλιστάτη :



Ορλιστάτη

Η ορλιστάτη είναι ένας εντερικός αναστολέας της λιπάσης που λαμβάνεται τρεις φορές ημερησίως με τα γεύματα. Προκαλεί δυσαπορρόφηση του 30% του λίπους των τροφών. Οδηγεί σε απώλεια βάρους 5 - 10%, σε 50 - 60% των ασθενούν και σε κλινικές μελέτες έχει βρεθεί ότι η απώλεια αυτή (μαζί με τη σχετική κλινική ωφέλεια) διατηρείται σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον έως και για τέσσερα χρόνια.
Σε μία πρόσφατη ανασκόπηση όταν η ορλιστάτη συγκρίθηκε με φαρμακευτική ουσία placebo όλοι οι παράγοντες κινδύνου για τη στεφανιαία νόσο βελτιώθηκαν, ενώ 37% λιγότεροι ασθενείς (52% εκ τα>ν οποίων με επηρεασμένη ανοχή της γλυκόζης) ανέπτυξαν σακχαρώδη διαβήτη μέσα σε τέσσερα χρόνια. Η ελαττωμένη εντερική απορρόφηση του λίπους μπορεί να έχει άμεσα αποτελέσματα στη βελτίωση της ευαισθησίας στην ινσουλίνη και στα λιπίδια.
Το αποτέλεσμα βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο με τη βοήθεια ενός οργανωμένου προγράμματος άσκησης και συγκεκριμένης διατροφής. (Οι κατασκευαστές της ορλιστάτης παρέχουν ένα ικανοποιητικό ολοκληρωμένο σχέδιο δράσης (που ονομάζεται MAP) στους ασθενείς που λαμβάνουν το φάρμακο.) Οι ασθενείς που δεν ακολουθούν τις οδηγίες για μειωμένη λήψη λιπών με τη διατροφή (σε γενικές γραμμές <60 gr λίπους ημερησίως) θα παρουσιάζουν στεατόρροια. Δεν είναι απαραίτητες οι ανεπιθύμητες ενέργειες από το γαστρεντερικό για να υπάρξει αποτελεσματική απώλεια βάρους, επειδή η δυσαπορρόφηση 20 gr λίπους είναι συνήθως ασυμπτωματική, ενώ προκαλεί ενεργειακό έλλειμμα της τάξης των 180 kcal ημερησίως.


Επίσης αλλες 2 ουσίες που διαβασα ότι λειτουργουν αναλογα είναι η Σιβουτραμίνη και η Ριμοναμπάτη :



Σιβουτραμίνη

Η σιβουτραμίνη αναστέλλει την επαναπρόσληψη της νοραδρεναλίνης και της σεροτονίνης, προάγοντας και επιμηκύνοντας το αίσθημα κορεσμού· λαμβάνεται μία φορά ημερησίως. Προκαλεί απώλεια βάρους κατά 5 - 10% σε 60 - 70% των ασθενών, η οποία σύμφωνα με κλινικές μελέτες διατηρείται ικανοποιητικά για τουλάχιστον μέχρι δύο έτη. Αν η απώλεια του βάρους είναι μικρότερη από 2 kg σε τέσσερις εβδομάδες η δοσολογία μπορεί να αυξηθεί από τα 10 mg στα 15 mg.
Τα επίπεδα της χοληστερόλης υψηλής πυκνότητας σε λιποπρωτεΐνες (HDL) αυξάνουν κατά 25%, εν μέρει ανεξάρτητα από την απώλεια του βάρους. Η νοραδρενεργική δράση του φαρμάκου αυξάνει την καρδιακή συχνότητα κατά 1-2 παλμούς /λεπτό, αντισταθμίζοντας την πτώση της αρτηριακής πίεσης που αναμένεται με την απώλεια του βάρους. Ορισμένοι ασθενείς, ειδικά όταν δεν χάνουν βάρος, μπορεί να αναφέρουν άνοδο της αρτηριακής πίεσης για το λόγο αυτό έχει μεγάλη σημασία η παρακολούθηση της αρτηριακής πίεσης κατά τη διάρκεια των πρώτων 12 εβδομάδων της θεραπείας. Η ελεγχόμενη υπέρταση δεν αποτελεί αντένδειξη για τη χορήγηση της σιβουτραμίνης.
Οι κύριες ανεπιθύμητες ενέργειες της σιβουτραμίνης περιλαμβάνουν ξηροστομία, δυσκοιλιότητα, κεφαλαλγίες και ζάλη όλες μπορούν να αντιμετωπιστούν με τη λήψη μεγαλύτερης ποσότητας ύδατος κατά τη διάρκεια της απώλειας βάρους. Η κακή ποιότητα και οι διαταραχές του ύπνου μπορούν να εμφανιστούν πρώιμα κατά τη διάρκεια της θεραπείας και συνήθως υποχωρούν από μόνες τους. Αρκετές πιθανές αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα (για παράδειγμα με τους εκλεκτικούς αναστολείς της επαναπρόσληψης της σεροτονίνης) μπορούν να περιορίσουν τη χρήση της.

Ριμοναμπάντη

Η ριμοναμπάντη είναι ο πρώτος ανταγωνιστής των υποδοχέων των καναβινοειδών-1 που έχει εγκριθεί για την αντιμετώπιση της παχυσαρκίας. Η διέγερση των υποδοχέων των καναβινοειδών-1 στον εγκέφαλο προκαλεί τη λήψη τροφής, ενώ στους περιφερικούς ιστούς βελτιώνει τους καρδιαγγειακούς παράγοντες κινδύνου όπως τη χαμηλή συγκέντρωση της λιποπρωτεΐνης με χοληστερόλη υψηλής πυκνότητας, την αντοχή στην ινσουλίνη και τη φλεγμονή. Η αναστολή με τη ριμοναμπάντης προκαλεί απώλεια βάρους και ανεξάρτητες από το βάρος βελτιώσεις σε ορισμένους καρδιαγγειακούς παράγοντες κινδύνου.
Η ριμοναμπάντη προκαλεί απώλεια βάρους κατά 5 - 10% σε 60 - 70% των ατόμων, που διατηρείται μέχρι και για δύο χρόνια, σύμφωνα με τις κλινικές μελέτες. Οι ανεπιθύμητες ενέργειες που έχουν σημειωθεί ήταν ήπιες και σπάνιες. Από τις κλινικές μελέτες έχουν αποκλειστεί οι καταθλιπτικοί ασθενείς· οι επιδράσεις στη διάθεση και την κατάθλιψη θα πρέπει να αξιολογούνται κατά τη διάρκεια της συνηθισμένης κλινικής περίθαλψης.

Πηγη: http://www.incardiology.gr/pathiseis_paxisarkia/paxisarkia_farmaka.htm (http://www.incardiology.gr/pathiseis_paxisarkia/paxisarkia_farmaka.htm)

Littlejohn
16-05-10, 10:07
Καλά με το xenical για τα λιπαρά....Με τους υδατάνθρακες όμως τι γίνεται? Το 99% των cheat meal είναι κάποιας μορφής υδατάνθρακες...

Έχει δοκιμάσει κανείς κανένα carb blocker που να δουλέυει? (εκτός φυσικά από φάρμακα για διαβητικούς)...

Svein
16-05-10, 14:50
Τελικα απο το xenical (που αποτι καταλαβα περνουμε μονο τις cheat μερες !) ποτε το παίρνετε και σε τι δοσολογία ?

Manos1989
16-05-10, 17:25
Τελικα απο το xenical (που αποτι καταλαβα περνουμε μονο τις cheat μερες !) ποτε το παίρνετε και σε τι δοσολογία ?

Όπως λέει και το κουτί,1 με κάθε γεύμα,οπότε παίρνεις 1 μαζί με το cheat meal και είσαι καλλυμένος.
Και πολύ σωστό αυτό που είπε ο LittleJohn.Παίζει κανένα τέτοιο φάρμακο ή οτιδήποτε για τους υδατάνθρακες?Αυτό για τους διαβητικούς που λες εσύ ποιό είναι και πως δουλέυει?

Niiick
16-05-10, 22:58
το phase 2 δουλευει δεσμευει πολυ αμυλο,carbs, ειναι φασεολαμινη, γενικα κατι extract απο κατι φασολια..

Svein
17-05-10, 14:45
http://www.pharmacynet.gr/product_info.php?products_id=830 τι λετε γιαυτο ? εχει phase2 κανι έστω και κάτι λίγο ?

Svein
18-05-10, 14:10
Μετα απο επίσκεψη σε κάμποσα φαρμακεία δεν υπαρχει τιποτα αλλο πέρα απο αυτο...!

Manos1989
18-05-10, 14:56
Μετα απο επίσκεψη σε κάμποσα φαρμακεία δεν υπαρχει τιποτα αλλο πέρα απο αυτο...!

Το Phase 2 το βρήκες σε όλα τα φαρμακεία?Με ποιο όνομα?

Svein
18-05-10, 15:06
Το Phase 2 το βρήκες σε όλα τα φαρμακεία?Με ποιο όνομα?

Δεν βρήκα >> καθαρό << Phase 2 αλλα μεσα στο Carbo Slim εχει 500mg Phase 2 !

superman79
20-05-10, 12:25
xenical 83 καψουλες .... 83,50 ευρω..........πολυ ακριβο. δε το περιμενα τοσο.

sTeLaKoS
20-05-10, 12:34
Δεν είναι τόσο ακριβό αν σκεφτείς πως τα παίρνεις 1-2 άντε 3 κάψουλες τη βδομάδα. Αλλά εντάξει, είναι μαζεμένα χρήματα και μας φαίνεται "κάπως".

Αν υπήρχε μικρότερη συσκευασία θα βόλευε περισσότερο.

Manos1989
20-05-10, 16:47
Εγώ τα δοκίμασα και τα 2 σήμερα με το cheat meal μου. Ζυγίστηκα σήμερα το πρωί και έκανα την προπόνησή μου κανονικά,να ζυγιστώ αύριο το πρωί για να δω αν όντως υπάρχει καμιά διαφορά λέτε?:P

gj
20-05-10, 16:48
Ρε παιδιά μια απορία...

googlara το xenical και με έβγαλε σε μια σελίδα με διαόλια που όλα τελειώνουν σε -ον (...για όποιον κατάλαβε...;))
Πόσο ακίνδυνο είναι αυτό ??
Επισης διαβάζοντας τον τροπο χορήγησης του λέει 1 κάψουλα σε κάθε γεύμα (3 max ημερεσίως...)

Svein
20-05-10, 16:50
Ρε παιδιά μια απορία...

googlara το xenical και με έβγαλε σε μια σελίδα με διαόλια που όλα τελειώνουν σε -ον (...για όποιον κατάλαβε...;))
Πόσο ακίνδυνο είναι αυτό ??
Επισης διαβάζοντας τον τροπο χορήγησης του λέει 1 κάψουλα σε κάθε γεύμα (3 max ημερεσίως...)

Παιδια γιατι δεν περνουμε κατι που να τα βγαζει ολα απο το στομα?...ετσι και cheat κανείς και μετα αφου θα τρος το επομενο γευμα σου κανονικα!!!!

Eddie
20-05-10, 16:54
Παιδια γιατι δεν περνουμε κατι που να τα βγαζει ολα απο το στομα?...ετσι και cheat κανείς και μετα αφου θα τρος το επομενο γευμα σου κανονικα!!!!

Τι λες τωρα!!!!!

Μηπως να μασαμε και να φτυνουμε?? :idea:
:smash::smash::smash::smash:

Manos1989
20-05-10, 16:56
Ρε παιδιά μια απορία...

googlara το xenical και με έβγαλε σε μια σελίδα με διαόλια που όλα τελειώνουν σε -ον (...για όποιον κατάλαβε...;))
Πόσο ακίνδυνο είναι αυτό ??
Επισης διαβάζοντας τον τροπο χορήγησης του λέει 1 κάψουλα σε κάθε γεύμα (3 max ημερεσίως...)

Δεν το κατάλαβα αυτό με το -ον:unsure:
Φάρμακο είναι και νομίζω θέλει και συνταγή γιατρού αλλά θεωρείται αποτελεσματικό οπότε γιατί να μη το δοκιμάσουμε?
Ασε που εγώ τουλάχιστον το θέλω μόνο για τα cheat meals και όχι για καθημερινή χρήση,πόσω μάλλον 3 φορές την μέρα.

Svein
20-05-10, 16:57
Τι λες τωρα!!!!!

Μηπως να μασαμε και να φτυνουμε?? :idea:
:smash::smash::smash::smash:

Βαρετό....! Ο εμετός απο την δυάρια που σου κανουν τα διαολια δεν διαφέρει πάντως και πολυ....!

Eddie
20-05-10, 17:03
Δε ξερω,αυτη η σηζητηση μου θυμιζει κατι απο τα ανορεξικα μοντελα που δεν εχουν και το καλυτερο τελος.

Στο κατω κατω ειναι και ψυχολογικο θεμα,εμενα δε μου λεει κατι το να φαω μια πιτσα και μετα να με παει αιμα στην τουαλετα.Καλυτερα να μη το φαω.Αυτο πιστευω αξιζει για τους αγωνιστικους που παιζουν με τα γραμμαρια.Αποψη μου.

Svein
20-05-10, 17:07
Δε ξερω,αυτη η σηζητηση μου θυμιζει κατι απο τα ανορεξικα μοντελα που δεν εχουν και το καλυτερο τελος.

Στο κατω κατω ειναι και ψυχολογικο θεμα,εμενα δε μου λεει κατι το να φαω μια πιτσα και μετα να με παει αιμα στην τουαλετα.Καλυτερα να μη το φαω.Αυτο πιστευω αξιζει για τους αγωνιστικους που παιζουν με τα γραμμαρια.Αποψη μου.

Τι να σου πω εγω μια ιδεα έριξα...!

Eddie
20-05-10, 17:09
Τι να σου πω εγω μια ιδεα έριξα...!

Mα ξεκολλα,δε το λεω για σενα.Γενικα ειμαι κατα σε τετοιου τυπου μεθοδους.:toast:

Svein
20-05-10, 17:52
Mα ξεκολλα,δε το λεω για σενα.Γενικα ειμαι κατα σε τετοιου τυπου μεθοδους.:toast:

Σαν ιδεα παντος να τρως σαβουρα(μια φωρα το μηνα οχι παραπάνω ! ) και μην >>κρατας << ολο το λίπος και τους υδατάνθρακες δεν ακούγετε κακο...!

gj
20-05-10, 17:55
Παιδια γιατι δεν περνουμε κατι που να τα βγαζει ολα απο το στομα?...ετσι και cheat κανείς και μετα αφου θα τρος το επομενο γευμα σου κανονικα!!!!


Ε βάζε δάχτυλο.... ( στο στόμα ε :P:P:P:P:P:P)
Πρέπει να πάρεις κάτι ??

Svein
20-05-10, 17:56
Ε βάζε δάχτυλο.... ( στο στόμα ε :P:P:P:P:P:P)
Πρέπει να πάρεις κάτι ??

1) δύσκολο το δοκίμασα μια φωρα για αλλο λόγο οχι για να μην πάρω θερμίδες !
2) ΑΗΔΊΑ !

gj
20-05-10, 17:58
1) δύσκολο το δοκίμασα μια φωρα για αλλο λόγο οχι για να μην πάρω θερμίδες !
2) ΑΗΔΊΑ !

Ενω το να πλακώνεις μια πίτσα και να τρέχεις να ξεράσεις στην τουαλέτα και να βλεπεις το μανιτάρι να επιπλέει είναι έργο τέχνης :P:P:P:P

-beba-
20-05-10, 18:01
Αηδίες και ξεράσματα................μπλιάχ..........μπλιάχ............

just
21-05-10, 16:17
Κοιτα.. υπαρχουν διαφορα συμπληρωματα που υποστηριζουν ότι βοηθανε στην λιγότερη αποθηκευση λίπους όταν έχουμε cheat meal αλλα ποτε δεν τα είδα με καλο μάτι :clown:

Η τακτική μου ειναι πιο φυσική, δλδ προσπαθω μεσα απο ωμεγα λιπαρα κ ίνες να μειωσω το κακό ριχνοντας τον γλυκαιμικο κ ινσουλικο δεικτη του γευματος πχ σε γευμα με πιτσα στο τέλος παίρνω fish oil ή ελαιόλαδο μαζι με σαλατα πρασινων λαχανικων.

Για το ALA που ειπες δεν ειναι τιποτα αλλο απο ωμεγα 3 κ περαν της χρησης τους με την κρεατινη δεν βρισκω τον λογο να τα χρησιμοποιείς αφου ειπαμε για καθημερινη χρήση λινελαιο κ fish oil..

Gt
εγω νομιζω θα ακολουθησω αυτο που κανεις...ξαφνικα φοβηθηκα

Svein
21-05-10, 17:16
εγω νομιζω θα ακολουθησω αυτο που κανεις...ξαφνικα φοβηθηκα

:shock::shock:
τι φοβήθηκες?

Littlejohn
21-05-10, 18:24
Παιδια γιατι δεν περνουμε κατι που να τα βγαζει ολα απο το στομα?...ετσι και cheat κανείς και μετα αφου θα τρος το επομενο γευμα σου κανονικα!!!!

Αυτό που περιγράφεις, έχει λέξη... ΒΟΥΛΙΜΙΑ...

Μακριααααά...

Υπάρχουν 3 λόγοι γιατι δεν πρέπει να εμπλακείς με αυτή την τακτική...

1) Ακόμα και αν το αρχίσεις ``ελεγχόμενα`` και μόνο μετά από cheat, κάποια στιγμή θα χαλαρώσεις τόσο, που θα το υιοθετήσεις σαν καθημερινή πρακτική.
Και μετά θα `χεις να αντιμετωπίσεις μια ψυχοσωματική ανωμαλία.

2) Θα καταστρέψεις τον οισοφάγο σου. Τα στομαχικά υγρά είναι οξέα.

3) Η βουλιμία είναι πρόδρομος της νευρικής ανορεξίας...

Svein
21-05-10, 18:37
Αυτό που περιγράφεις, έχει λέξη... ΒΟΥΛΙΜΙΑ...

Μακριααααά...

Υπάρχουν 3 λόγοι γιατι δεν πρέπει να εμπλακείς με αυτή την τακτική...

1) Ακόμα και αν το αρχίσεις ``ελεγχόμενα`` και μόνο μετά από cheat, κάποια στιγμή θα χαλαρώσεις τόσο, που θα το υιοθετήσεις σαν καθημερινή πρακτική.
Και μετά θα `χεις να αντιμετωπίσεις μια ψυχοσωματική ανωμαλία.

2) Θα καταστρέψεις τον οισοφάγο σου. Τα στομαχικά υγρά είναι οξέα.

3) Η βουλιμία είναι πρόδρομος της νευρικής ανορεξίας...

LoL ενας bodybuilder που χρειάζεται 180 γρ πρωτεινη και αλλο τοσα carbs γιατι να το κανει αυτο κάθε μέρα? ΕΛΕΟΣ ! ενω εσυ το xenical το βρισκης πιο νορμαλ...?

Littlejohn
21-05-10, 18:47
Γιατί να το κάνει κάθε μέρα? Θα σου πω γιατί...

Γιατί το 1 cheat την ημέρα, επειδή υπάρχει η ``σιγουριά`` ότι είναι αναστρέψιμο, σιγά σιγά θα γίνει 2, 4...Και στο τέλος κάθε μέρα θα τρως cheat και θα τρέχεις να ξερνάς μετά...

Μπορέι να σου φαίνεται γελοίο τώρα, αλλά ο εγκέφαλος του ανθρώπου είναι περίεργο πράγμα...

Littlejohn
21-05-10, 18:50
Ούτε το xenical το θεωρώ νορμάλ... Προτιμώ την λύση ``φερμουάρ στο στόμα``...

Αλλά γι`έναν αγωνιστικό που 1 cheat μπορεί κάποια στιγμή να του κάνει ζημιά, το ξενικάλ είναι η λιγότερο επιβλαβής λύση για τον οργανισμό του...

jGod
21-05-10, 18:54
αυτα περι xenical Που λετε ειναι τραγικα...ημαστε σε bbing φορουμ και υποτιθεται οτι ελεγχουμε απολυτα το μυαλο μας τουλαχιστον οσο αφορα το φαγητο και την προπονηση.αν ειναι να φας σαβουρα φαε οτι σαβουρα γουσταρεις..αν εισαι τοσο αυστηρος με την διατροφη σου οταν φας σαβουρα φατην με το ονομα της..ΣΑΒΟΥΡΑ!

Eddie
21-05-10, 20:28
αυτα περι xenical Που λετε ειναι τραγικα...ημαστε σε bbing φορουμ και υποτιθεται οτι ελεγχουμε απολυτα το μυαλο μας τουλαχιστον οσο αφορα το φαγητο και την προπονηση.αν ειναι να φας σαβουρα φαε οτι σαβουρα γουσταρεις..αν εισαι τοσο αυστηρος με την διατροφη σου οταν φας σαβουρα φατην με το ονομα της..ΣΑΒΟΥΡΑ!

Πεστα ρε,man:green:

Αυτης της αποψης ειμαι και γω.

Svein
21-05-10, 20:30
Διαφονο αν και ειμαι γενικα κατα των cheat κάνω αρκετα σπανια τωρα τελευταία . πιστεύω οτι στο ΣΠΙΤΙ η λυση xenical η alli + carbo slim φανταζει καλη !

jGod
22-05-10, 14:38
λογικο να διαφωνεις αν κανεις συχνα cheat meal.προσωπικα εχω να κανω 10μηνες και αν κανω..τρωω μεχρι σχεδον να κανω εμετο..τοσο που ο οργανισμος να το σιχαθει :) η διαφωνια μου δεν ειναι με το να παρεις ενα σκευασμα που να απομονωνει καποιο ποσοστο λιπαρων..αλλα το τι κακο κανεις στα εσωτ. οργανα σου στο ηπαρ σου και γενικα στον εαυτο σου!
το xenical χορηγειτε σε ακραιες περιπτωσεις παχυσαρκιας απλα γινεται καταχρηση απο του βλακες διαιτολογους(εγω παντα εξαιρουμε.(λολ) )

Svein
22-05-10, 17:27
λογικο να διαφωνεις αν κανεις συχνα cheat meal.προσωπικα εχω να κανω 10μηνες και αν κανω..τρωω μεχρι σχεδον να κανω εμετο..τοσο που ο οργανισμος να το σιχαθει :) η διαφωνια μου δεν ειναι με το να παρεις ενα σκευασμα που να απομονωνει καποιο ποσοστο λιπαρων..αλλα το τι κακο κανεις στα εσωτ. οργανα σου στο ηπαρ σου και γενικα στον εαυτο σου!
το xenical χορηγειτε σε ακραιες περιπτωσεις παχυσαρκιας απλα γινεται καταχρηση απο του βλακες διαιτολογους(εγω παντα εξαιρουμε.(λολ) )

σημερα εκανα πραγματικο cheat μετα απο 1 χρόνο :thumbup: ! και προβλεπο το απογευμα στην τουαλέτα.... !

Machiavelli
22-05-10, 18:43
Αν είναι να πάρετε xenical για τα cheat meals, γιατί δεν αρχίζετε τα ΑΑΣ; Είναι πολύ αποδοτικότερο.

Svein
22-05-10, 19:13
Αν είναι να πάρετε xenical για τα cheat meals, γιατί δεν αρχίζετε τα ΑΑΣ; Είναι πολύ αποδοτικότερο.

Και πιο επικίνδυνα...!

Machiavelli
22-05-10, 19:19
Είναι φάρμακα και όλοι οι οργανισμοί δεν είναι ίδιοι. Άλλος μπορεί να πεθάνει από ασπιρίνη άλλος από xenical άλλος από ΑΑΣ. Τουλάχιστον τα ΑΑΣ τα παίρνουν κάποιοι όμοιοι μας και μπορούμε να ξέρουμε 2 πράγματα παραπάνω, το xenical το παίρνουν παθολογικά υπέρβαροι.

Jumaru
22-05-10, 19:55
Χημικά γιατί η τροφή δεν μπορεί να μας τα δώσει όλα..
Χημικά και για να αποφύγουμε αυτά που μας δίνει και δεν τα θέλουμε επειδή γουστάρουμε να τα φάμε.. (?!)
Τραγικό

Svein
22-05-10, 21:40
Είναι φάρμακα και όλοι οι οργανισμοί δεν είναι ίδιοι. Άλλος μπορεί να πεθάνει από ασπιρίνη άλλος από xenical άλλος από ΑΑΣ. Τουλάχιστον τα ΑΑΣ τα παίρνουν κάποιοι όμοιοι μας και μπορούμε να ξέρουμε 2 πράγματα παραπάνω, το xenical το παίρνουν παθολογικά υπέρβαροι.

Γιαυτο δεν αγόρασα εγω το xenical και κινήθηκα σε πιο Light καταστασείς !

Svein
23-05-10, 08:17
Μετα απο χρήση του Αlli σε γευμα με παρα πολλα λιπαρά εχω να σας πω πως εμενα δεν με εστιλε στην τουαλετα....βασικά πήγα μετα απο 10 ωρες απο το γευμα ! Ισως δεν δουλευει σε εμενα :( !

Bane
25-05-10, 02:21
Καλά με το xenical για τα λιπαρά....Με τους υδατάνθρακες όμως τι γίνεται? Το 99% των cheat meal είναι κάποιας μορφής υδατάνθρακες...

Έχει δοκιμάσει κανείς κανένα carb blocker που να δουλέυει? (εκτός φυσικά από φάρμακα για διαβητικούς)...

Glucobay
Α, εκτός από φάρμακα για διαβητικούς. Τα white bean seed extract κάτι κάνει.
Πάντως εγώ όταν κάνω cheat βγάζω την υπόληπη μέρα με 3-4 πρέζες whey

Littlejohn
25-05-10, 09:27
To glycobay (ακαρβόζη) το γνωρίζω.

Όμως δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας της απορόφησης των υδατανθράκων, δουλεύει περισσότερο σαν επιβραδυντής...
Δλδ, την μετατροπή σε γλυκόζη δεν την γλιτώνεις, απλώς γίνεται σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και τμηματικά, γλιτώνοντας έτσι τα υπογλυκαιμικά επεισόδια που ακολουθούν ένα insulin spike...

Ή κάνω λάθος? :unsure:

-----------------------------

Τέσπα και εγώ αν κάνω cheat, συνήθως μετά ``νηστεύω`` για το υπόλοιπο της ημέρας... :) :)

Svein
25-05-10, 14:05
To glycobay (ακαρβόζη) το γνωρίζω.

Όμως δεν είναι ανασταλτικός παράγοντας της απορόφησης των υδατανθράκων, δουλεύει περισσότερο σαν επιβραδυντής...
Δλδ, την μετατροπή σε γλυκόζη δεν την γλιτώνεις, απλώς γίνεται σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και τμηματικά, γλιτώνοντας έτσι τα υπογλυκαιμικά επεισόδια που ακολουθούν ένα insulin spike...

Ή κάνω λάθος? :unsure:

-----------------------------

Τέσπα και εγώ αν κάνω cheat, συνήθως μετά ``νηστεύω`` για το υπόλοιπο της ημέρας... :) :)

Aρα τις περνεις τις θερμιδες ....!

Xefteris
11-04-12, 09:57
Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Xenical σαν βοήθημα στον έλεγχο του βάρους?

Σκέφτομαι να το πάρω ειδικά αυτες τις μέρες που όσο να ΄ναι θα γίνουν καταχρήσεις το λιγότερο. Μην τα πάρουμε και με τόκο, αμαρτία είναι :P. Το εν λόγω φάρμακο εμποδίζει τη απορρόφηση όλου του λίους

Σας παρενέργεια από ότι έχω καταλάβει είναι ότι έχεις λιπωδεις κενώσεις (να το πω ευγενικά, χαχα) και οι λιποδιαλυτές βιταμίνες δεν απορροφώνται καλά. Δεν μου φαινεται και τρομαχτικό για λίγες μέρες. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Polyneikos
11-04-12, 10:30
Eγινε συγχώνευση.

Xefteris
11-04-12, 10:44
Σωστός ο admin, ρε παιδιά είναι πάρα πολύ ακριβό! Σιγά πια.

Ariel
11-04-12, 13:01
Τι λες τωρα!!!!!

Μηπως να μασαμε και να φτυνουμε?? :idea:
:smash::smash::smash::smash:
γευσιγνωστες θα γινουμε!!!:)
τωρα τελευταια διαφημιζουν ενα σκευασμα στο teleshοpping που μειωνει ορεξη κατα το γευμα....κανουν δουλεια μωρε ολα αυτα?ορεξη να μειωνεται?????:unsure:

Keirox
12-04-12, 17:52
Μην πετάτε τα λεφτά σας σε χαζομάρες!

Το θέμα είναι απλό.. τρως παραπάνω από το TDEE βάζεις κιλά.. τρως λιγότερο χάνεις κιλά. Αν τρως λίπος δεν βάζεις λίπος.. βάζεις λίπος αν ο οργανισμός σου έχει έξτρα θερμίδες που δεν μπορεί να της χρησιμοποιήσει (Με λίγα λόγια τρώς παραπάνω του TDEE). Και πατατάκια/σοκολάτες και σουβλάκια μόνο να τρως αν είσαι κάτω του TDEE χάνεις κιλά.

Το όλο θέμα είναι απλή θερμοδυναμική (Πάρα πολύ χονδρικά).. θερμίδες μέσα θερμίδες έξω.

Εντίτ: Πάσχα έρχεται.. καθίστε φάτε 2-3 μέρες και μετά βάζετε 2-3 sessions κάρδιο και θα είστε κομπλέ.. δεν πρόκειται να βάλετε τραγικά πολύ λίπος με 2-3 μέρες πολύ φαί.

72K
12-04-12, 18:29
Παιδιά έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Xenical σαν βοήθημα στον έλεγχο του βάρους?

Σκέφτομαι να το πάρω ειδικά αυτες τις μέρες που όσο να ΄ναι θα γίνουν καταχρήσεις το λιγότερο. Μην τα πάρουμε και με τόκο, αμαρτία είναι :P. Το εν λόγω φάρμακο εμποδίζει τη απορρόφηση όλου του λίους

Σας παρενέργεια από ότι έχω καταλάβει είναι ότι έχεις λιπωδεις κενώσεις (να το πω ευγενικά, χαχα) και οι λιποδιαλυτές βιταμίνες δεν απορροφώνται καλά. Δεν μου φαινεται και τρομαχτικό για λίγες μέρες. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Καλά πλάκα κάνεις φαντάζομαι να σκέφτεσαι νέο παιδί να πάρεις τέτοια μ@λ2κία!
Πάντως αν πάρεις να ξέρεις ότι απαγορεύεται να κλάσεις. Εκλασές; Πάει το λέρωσες το σώβρακο :green:

Eddie
12-04-12, 18:34
Καλά πλάκα κάνεις φαντάζομαι να σκέφτεσαι νέο παιδί να πάρεις τέτοια μ@λ2κία!
Πάντως αν πάρεις να ξέρεις ότι απαγορεύεται να κλάσεις. Εκλασές; Πάει το λέρωσες το σώβρακο :green:

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ μου θυμισες τo quote που λεει "εμπιστοσυνη ουτε στον κωλο σου..εδω να κλ@σεις πας και χεζεσαι" :bowdown:

vaggan
12-04-12, 19:16
o0CXUv-xxtYεμενα μου ηρθε στο μυαλο θα τρως αστραπες και θα χεζεις κεραυνους

Keirox
12-04-12, 19:41
Καλά πλάκα κάνεις φαντάζομαι να σκέφτεσαι νέο παιδί να πάρεις τέτοια μ@λ2κία!
Πάντως αν πάρεις να ξέρεις ότι απαγορεύεται να κλάσεις. Εκλασές; Πάει το λέρωσες το σώβρακο :green:


χαχαΧΑΧΑΑΧΧΑΧαχαχαχαχαχα έχω πεθάνει!!!! :P:turtle::turtle:

Xefteris
12-04-12, 22:23
Αυτά σκέφτομαι κι εγώ και μάλλον θα το σκέφτομαι ακόμα, αχαχαχα. Η πλάκα είναι ότι προσπάθησα να το θέσω το θέμα κάπως διακριτικά έτσι με ένα τακτ αλλά βλέπω εσείς βουρ στο ψαχνό. Αχαχα :turtle: